Česká pošta stávkuje - zpět na článek

komentářů 152

 1. pěkné počtení, pro člověka napojeného na kolorit pošty který je už zvyklý nic nového. A to nevíš jak na centrálním uzlu za nevím kolik milionů v brně naproti hornbachu, se vypnou kamery a jde se vesele nakupovat rozbalením balíků, zboží se odejme a poškozená krabice se druhý den doručí těm stejným osobám, které reklamují že krabice byla vykradena, je to pojištěné, takže to zaplatí pošta. Jede v tom i G4securtiy. Není žalobce není soudce.

  1. Chápu to dobře, že si to zboží objednají v e-shopu na dobírku, zásilku najdou v třídícím uzlu kde je minimálně 100 tis zásilek, vyberou obsah, při doručení reklamujou že je zásilka lehká, dobírku nezaplatí, ztracené zboží platí e-shopu pošta. Je to vůbec možný?

   1. Tracking numbers. Podle nich lze dohledat jak lokaci balíčku, tak interně i kde ve skladě je (aby ji našel balíkář).

   2. Možné je cokoliv, otázkou je zda firma aktivně pracuje na odhalování těchto praktik. Čím méně se firma stará, tím více bude zaměstnanci rozkradena.

 2. Bohužel musím se s článkem ztotožnit. Vypozoroval jsem, že podobný předrevoluční nádech mají všechny firmy s jakoukoli obdobou přívlastku „český“ v názvu. České dráhy, Český servis, atd.

  Jeden příklad za všechny. Nechal jsem si poslat balík z aukra, bohužel poštou. S prodejcem jsem se domluvil, že odešle až nebude takový mráz (věci uvnitř byly náchylné na chlad). Neměl jsem s tím problém. Po dvou měsících (nevím přesně) se ptám, kdy to hodlá poslat, že už taková zima dávno není. Dostal jsem překvapenou odpověď – vždyť už jsem to posílal před měsícem!

  Kontaktoval tedy poštu s trackingem a přišel s neuvěřitelnou zprávou – balík leží u něj na poště už několik dní s tím, že jsem si ho prý nevyzvedl, je poškozený a promočený. Pošta nedala vědět ani mě, že mi ho doručuje, ani jemu, že se vrátil jako nedoručený.

  Začal jsem to i já řešit s mojí pobočkou. Mě říkali, že to musí reklamovat odesílatel, jemu říkali, že to musím reklamovat já.

  Z nějakého systému paní vyčetla, že balík přišel na mojí poštu, ale nevyzvedl jsem si ho, tak ho poslali zpátky. Navíc na mojí poštu stejně už prý přišel poškozený. Když jsem říkal, že mi otom nedali vědět, odpověděla mi paní: „To prostě není možný že jste to nedostal. Ale kdyby jste to náááhodou opravdu nedostal, tak my ještě po pár dnech roznášíme druhé upozornění, které generuje počítač, a tohle už opravdu není možné nedostat.“

  Poněkolika dnech nakonec pošta uznala reklamaci, prodejci něco zaplatili a on mi vrátil peníze za aukci, protože věci byly uvnitř zničené a jiné neměl.

  Jsou i vyjímky, občas na poště narazím na milou osobu, ale to abys pohledal. Radši se tam snažím nechodit vůbec.

  1. Asi před půl rokem jsem zažil něco dost podobného. Také zásilka zboží koupeného na Aukru – manželka si tam našla nějaký echt batůžek, nerozumím tomu, jen jsem to vydražil za pár korun a zaplatil. Po dohodě s prodávající jsem čekal asi čtrnáct dní, nic nepřicházelo, ani upozornění ve schránce. Napsal jsem, kdy to tedy bude posílat a stejná odpověď – už jsem to dávno poslala. Fajn, měla byste lístek od zásilky, zkusil bych zjistit, co s tím je. Že lístek někam založila, nemůže ho najít. Ok, to se stát taky může, tak že dejme tomu ještě do konce týdne počkáme a když nic, tak že mi pošle zpět peníze. (Bez lístku není tak nějak co hledat a reklamovat).
   Balík nedorazil, paní mi poslala peníze zpátky.
   No jo, ale uběhly asi čtyři dny a paní mi zase píše, že se jí balík vrátil, že jsem si ho nevyzvedl…
   Říkám si, vypadám díky poště jako blbec, co něco vydražím a pak to asi zase nechci, tak si to nevyzvednu a ještě si nechá vrátit peníze. Takže jsme se dohodli, že jí znovu pošlu peníze + nové poštovné (manželce se ten baťůžek líbil a i když se to už trochu podražilo díky ČP, pořád to bylo za slušnou cenu, no tak jsme šli do toho adrenalinu znova :-)). No prostě ČP mě vtáhla do hry o mou čest. :-O

   Balík už dorazil v pořádku.

   Dobrej byl ale závěr, paní do balíku ještě přihodila podávací lístek původní zásilky, dokonce to snad i psala v mailu, že ho tam přidá, to už si přesně nepamatuju. No – ona si možná jako blbec zase připadala z důvodů, že si snad můžu myslet, že vůbec nic neposílala.
   Na podávacím lístku v podstatě sedělo datum odeslání a i ostatní náležitosti, jen číslo balíku (nebo co to je za kód) byl zvláštní. Byly tam buď (a to už si taky nepamatuji naprosto přesně a je mi docela líto, že už jsem lístek asi vyhodil) samé nuly, nebo samá XXX. Prostě kód nekód. Vypadá to jako UL, ale fakt tam tohle bylo.
   Nevím, co si o tom myslet, ale vzpomněl jsem si na šedesátá (či snad sedmdesátá) léta, kdy autobusáci údajně přišli na to, jak spínacím špendlíkem vyjebat s dovozovým strojkem na lístky. :-)

   1. v životě se mi nic takového nestalo. Domnívám se že máte špatnou karmu a měl by jste se svými životy něco udělat.

    1. Je to možný. Kdybyste věděl jak se toho zbavit, budu rád.
     Chápu, že se z takových věcí pak stávají urban legends, ale mě se to fakt děje. Kamarádi mi půlku z toho nechtějí věřit.
     V případě Český pošty ale nejsem zdaleka sám.

     1. Nam se dostala voda do ridici jednotky a ta vyhorela. To bylo tedy u vokery, ale myslim, ze s karmou to muze byt stejne. Staci vymenit ridici jednotku.

      1. dík :)

    2. Tobě se toho ještě nestalo tolik, že vůbec nemá smysl z toho něco dovozovat.

     1. :) to by ses divila

    3. Tak zase takovej vodvaz to nebyl. :-)

   2. Žena si objednala „doručení do ruky“, bylo to pokud se nepletu za extra příplatek. Jde shodou okolností kolem schránky, když jí tam pošťačka háže lístek: „Dejte mi ho, tady jsem!“ Ale balík byl prý příliš těžký, a tak se jí s ním nechtělo tahat, a nechala ho na poště.

    1. nám zase Vona nedonesla doporučený dopis a měla pro to vysvětlení. Poštu vozí v tašce na kolečkách, tašku při doručování nechává před domem, aby se s ní nemusela plazit po baráku, jenže odpovídá za to, že se z tašky nic netratí a údajně by za ztrátu doporučeného dopisu zaplatila pokutu, takže ho raději nechává v bezpečí na poště. :-D

    2. a tak to není neobvyklé, balíky se prpstě nenosí a před Vánoci už vůbec ne. Koneckonců zrovna dnes mi přišla výzva k vyzvednutí balíku do ruky z pošty, formulovaná takto:

     Výzva k vyzvednutí zásilky, u které NEBYL VYKONÁN pokus o dodání do místa určeného v adrese.

     Takže už ani nepředstírají, že by nějaké balíky lidem roznášeli.

     1. A to já bych od nich ocenil aspoň tu upřímnost. Možná jednou v následujícím levelu dokonce budou vracet i cenový rozdíl mezi doručením domů a na poštu.

  2. „Vypozoroval jsem, že podobný předrevoluční nádech mají všechny firmy s jakoukoli obdobou přívlastku “český” v názvu. České dráhy, Český servis, atd.“

   To jste mi přesně vzal z huby :-)

   Česká spořitelna
   Česká pojišťovna
   České dráhy
   Česká pošta
   Policie české republiky
   Armáda české republiky
   Česká republika :-)

   Socialismus v těchto firmách ještě neumřel, asi proto, že se často jedná o s.p. (státní podniky) a v takových se efektivita netoleruje. Poslední dobou mě pobavilo, jak přistihly „špióna“ ve státním podniku „Vojenský opravárenský podnik“ v Novém Jičíně. Kdo zná ty jejich příšerné bastly musí uznat, že šlo nejspíš o snahu VOP zlikvidovat konkurenci tím, že si nechá ofotit své know-how.

   1. Jedna příhoda s Českou spořitelnou (už je to pár let nazpět). Chtěl jsem u nich zrušit běžný účet, který jsem u nich měl přes 10 let, jako studentovi mi nabízeli zajímavé výhody (i když to v té době zdaleka neznamenalo bez poplatků). Po skončení studií jsem se je několikrát snažil přesvědčit, že za takovýhle podmínek brzy odejdu, ale ochota žádná a mě pak došla trpělivost. Vybral jsem si lokální pobočku kousek od mého pracoviště.
    Po chvilce čekání (přestože jsem byl jediný zákazník): „Co si přejete?“
    „Chtěl bych zrušit účet“. Po předložení nacionálů a další chvíli povídá vítězoslavně: „Nojo, ale vy jste ho zakládal v pobočce na náměstí, tak to si budete muset zajít tam!“
    „Ne, mám zjišťeno, že účet můžu zrušit na jakékoli pobočce“.
    „Nojo, ale to bych si musela vyžádat ty papíry sem!“
    „Vyžádejte.“
    Nasraně: „A bude to trvat minimálně tři dny!“
    „OK.“
    Po několika dnech jsem přišel na pobočku znova kvůli dopodepsání nějakých papírů a pak mi převedli zbylý zůstatek jinam. To už bylo tedy bez problémů.
    A že od nich odchází zákazník po deseti letech? Absolutní nezájem!

    1. Mám podobnou zkušenost s ČS. Byl jsem 16 let klientem, měl jsem u nich běžný účet, hypotéku a nějaký spořící účet. Žádal jsem je, aby mi zrušili poplatek za vedení hypotéky (150 Kč), protože jiné banky už tehdy měly hypotéky bez měsíčních poplatků (při stejném úroku), jinak odejdu k jiné bance s veškerými (výše uvedenými) finančními produkty. A jejich reakce: „Fajn, tady to podepište.“ Žádná snaha mne udržet.

     1. to si nevyberete, já jsem kdysi opouštěla PRE, smlouva ukončena k 30.6., 20.7. si vzpomněli, že pro mě po těch asi 15 dlouhých letech mají výhodný úsporný balíček. To mě naštvalo víc než kdyby to přešli beze slova.

      1. …a ted te bejvale ukazu, jaxe mam dobre bez ni… Ja myslim, ze to je celkem bezna ceska tradice.

   2. zapomněl jste na ČEZ, to je taky něco. Zrovna s nimi řeším, že se mě pokusili zcela nehorázně okrást ani se přitom nezachvěli, ale je docela zábavné, že na jejich zákaznické lince se pokaždé dozvím úplně jinou informaci. Jednou mají na reklamaci 60 dnů, jindy 30 dnů, pak zase nevědí, kdy bude reklamace vyřízena, když jim píšu mailem o víkendu a 30 dnů vypršelo v neděli. A aby se to nepletlo, tak mě jedna na zákaznické lince ujistila, že tento způsob okrádání je u nich zcela běžný, protože oni to tak dělají. Když reklamaci odmítnou, je možné podat reklamaci reklamace, až ji odmítnou, nejspíš budu podávat reklamaci reklamace reklamace, fakt zábava k popukání. Ještě chvíli a třít ebonitovou tyč bude představovat výraznou časovou úsporu.

    1. Trit tyci ocas… to je docela hardcore, rekl bych ;-)

     1. boj s ČEZem je hardcore! Právě načínám třetí měsíc nekončícího boje za to, že jim nedám 11litrů jen tak pro nic za nic. A aby se to nepletlo, chyba vznikla u nich, protože leden a únor jsem strávila vysvětlováním, že když chci přepsat odběrní místo na sebe, tak to znamená smlouvu na odběr na mé jméno a opravdu nechci smlouvu na jméno původního odběratele. Zlatá ebonitová tyč, možná by šlo i to běhání v kolotoči, beztak trávím na jejich zákaznické lince spoustu času a ještě poslouchám žvásty o tom, jak hovor budou monitorovat a v mezičase nějakou smyčku s příšernou muzikou. Když to tak uvážím stojí mě to více času než by mě případně stála výroba elektřiny pro celou obec třeba běháním v kole. Zatím čtyřměsíční vopruz a to nejsme u konce. Kdybych byla bývala poslechla moudré rady a hned na začátku na ně podala trestní oznámení, nejspíš by mi bylo líp.

      1. jó ČEZ – firma A, se kterou spolupracujeme, zfúzovala s firmou B, která zanikla. ČEZu stejně tak jako jiným bylo oznámeno, že firma B není, byla vymazána z OR, A je nástupcem, převzala pasiva, aktiva, majetek, závazky, vstoupila ze zákona do smluv atd atd……tak od nynějška fakturujte na A
       ČEZ odmítl vzít na vědomí, řekl, že ho přechod ze zákona nazajímá a posílal faktury stále ne firmu B, v té době již několik měsíců vymazanou z OR. Psali si referenti, poté obchodníci, poté právníci, nic platno. Firma A odmítla platit faktury vystavené na neexistující firmu B, ČEZ odmítl vystavovat faktury na firmu A, dokonce vyhrožoval žalobami a ustřižením.
       Tak se zašlo za jiným distributorem a ČEZu se podaly výpovědi. A světe div se, do 14 dnů přišla storna všech faktur na B, nově vystavené faktury na A a nabídka nižší ceny za kWh.
       Faktury se zaplatily, od ČEZu se odešlo.

       1. taky to tak udělám, až to dořeším, tak pac a pusu a v životě o nich nechci slyšet. Pokoušejí se mě okrást a ještě vyhrožují, že sice do vyřízení reklamace nemusím platit, ale potom jim to zaplatím i s úroky, tak jsem se ptala jestli to funguje i obráceně, až se zjistí, že pravdu mám já, tak jestli taky dostanu úroky z toho, co mi mají vrátit. Tak nedostanu, protože vystaví novou fakturu s novou splatností, takže to bude všechno v pořádku. Opravdu zábava k popukání. A aby toho nebylo málo, tak v mezičase poslali smlouvu na zřízení věcného břemene k pozemku kvůli nějakým svým drátům. Ještě chvíli a sežerou mě i s botama.

 3. D-FENSovi asi začínají chodit PFka poštou :) Nevím, s kterou pobočkou má D-FENS zkušnosti, ale jako v každé větší firmě je to o lidech. Já třeba na pobočku v naší dědině nemůžu říct křivého slova. V předchozím bydlišti to bylo naopak podobné jako v článku. A například takový GEIS mě před nějakou dobou vytočil dost podobně, kdy jsem si musel pro zboží nakonec dojet na depo (25 km) a tam se hrozně divili, že to tam vůbec mají mít. A systém uložení zásilek není o nic lepší než na poště. Prostě je to někde na skladě (cca 3000 m2) a skladník to objíždí, než to najde.

  S ČP mám vcelku velké zkušenosti jako zákazník i jako obchodní partner. V zákaznické rovině je to prostě o tom, na koho narazíš. Doručovatelka se vcelku dá vycepovat, pracovnice na přepážce už tolik ne, té je to buřt. A když nepomůže vlídné slovo, pomůže stížnost vedoucí pošty. A když ani to ne, tak stížnost na nadřízené poště. Funguje to spolehlivě, ČP má velmi propracovaný systém padajícího hovna. Pak je doručovatelka najednou ochotná nosit dopisy i do třetího patra, i když nemusí. Také osobní zkušenost. Jako zákazník máš často možnost služeb pošty prostě nevyužívat.

  Zkušenost jako větší podavatel je vcelku protichůdná. Moje zásilky jsou relativně malé a levné. Mým zákazníkům se prostě nechce platit +/- 100 Kč za dopravu, tak to musím řešit jako doporučené psaní. Technicky to může být až 2 kila, takže 90 % zásilek mám takto. Díky tomu můžu já svým zákazníkům účtovat za přepravu jenom 50 Kč. Lidi to prostě chtějí levně. Co se týče obchodní spolupráce, tak pošta hravě strčí do kapsy jiné dopravce. Co se dohodne, to funguje. I kdyby to mělo být 10 zásilek za měsíc. PPL a další nemají zájem, dokud to není aspoň půl dodávky každý den.

  Jinak poštu je potřeba vnímat jako dva různé subjekty. Balíkové služby, které přímo konkurují soukromým přepravcům, fungují +/- na stejné úrovni. Zásilky mi vozí poměrně často kde kdo, takže to můžu srovnávat. V komunikaci asi vede DPD, pošta by byla hned druhá. Naopak třeba PPL nebo Toptrans se ani neobtěžují poslat nějakou zprávu, že mi něco vezou. A depo cca 30 km daleko. Když přijde na lámání chleba, poštu mám 300 m od baráku. Toť mé zkušenosti, v jiných oblastech to může fungovat jinak.

  Druhý subjekt jsou nařízené poštovní služby. To jsou ony dopisy, doporučené zásilky a podobné. To je činnost zoufale ztrátová. Zkuste si vyjednat u dopravce, že vám bude přepravovat malé zásilky po celé republice za 30 Kč/ks. Vás všichni oserou. Pošta to dělat musí a podle toho to taky vypadá. V tomto ohledu pošta jenom plní nařízení státu. Že je to dementní, není vina pracovníků na přepážce nebo v terénu.

  Díky častému kontaktu se zaměstnanci pošty mám vcelku představu o tom, jak po těch dole vedení dupe. Až se divím, že probíhá stávka až teď, a to dokonce především na třídírnách (ten avizovaný čas 17-19 tomu odpovídá). Ty legendy o vnucovaném pojištění, losech a podobné se zakládají bohužel na pravdě. S počtem prodaných sraček stojí a padá osobní ohodnocení jednotlivých pracovníků. Limity jsou nasteveny tak, že vlastně nejdou splnit. A plat bez osobního ohodnocení stojí za starou bačkoru. Přepážkový pracovníci jsou tedy pod neustálým stresem, jestli tenhle měsíc najdou dost příbuzných, kterým už předchozí pojistka vypršela. Listovní doručovatelé jsou zase nasraní, že musí kromě pošty roznášet tuny sraček, které jinak roznáší brigádníci za 10 haléřů za kus. Pak se jim logicky do kabele nemůže vlézt velký dopis. Schválně někdy koukněte s jakou taškou ráno opouští pobočku. A to většinou chodí dvakrát. No a balíkáři jsou taky dobrá kapitola. Ti mají zase osobní ohodnocení vázané na počet nedoručených zásilek. Je jedno, jestli je nedoručená proto, že nikdo nebyl doma, nebo se na to vysrali. Za obojí srážka. Navíc mají okruhy tak šílené, že třeba ve větších městech nemají fyzicky šanci to všechno stihnout. Tak prostě volí k doručení to, co si nejspíš někdo vyzvedne. Na zbytek serou. Nebo chodí domů v 9 večer, ale přesčas jim nikdo neproplatí.

  Jak píšu, osobně nechápu, že stávkují až teď. Vůbec bych se nedivil, kdyby to příští rok před Vánoci naplánovali i doručovatelé. A na dva dny. To by se z toho pak pošta posrala totálně. Pošta je jako organizace naprosto neschopná, ale to je problém shora. Zaměstnanci v kontaktu s lidma to odsírají úplně stejně jako zákazníci. Ono to hodně vychází z toho, že pošta hodně věcí ze zákona musí. Pošta se musí změnit organizačně a pokud tomu stávka části zaměstnanců pomůže, jenom dobře.

  PS: Ten DOSový systém pošty je to nejrychlejší a nejefektivnější, co jsem v této oblasti zažil. Přijdeš, řekneš číslo (na depu PPL nebo GEIS se s tebou podle jména nikdo bavit nebude), pošťačka to ve velmi přehledném a rychlém prostředí naťuká a hned vidí. Vedle jí z tiskárny rovnou vyjíždí arch na podpis. Když něco vyzvedávám u jiných dopravců na depu, tak skoro zestárnu, než to v nějakém supermoderním IS naklikají, pak běží někam za roh k tiskárně, pak zase klikají a pak se náhodou najde zásika. Ne všechno, co nemá okýnka a barvičky, musí být špatné. Za IS by si naopak pošta zasloužila skoro metál, ten tam na mě působí jak dar z nebes.

  1. A to je přesně ten problém, doručovatelku je možné vycepovat, ale proč přesně? A když si vystávkují vyšší platy nebo lepší zacházení, tak to pro Vás už nebude tak levné, ať to beru z jaké chci strany, nejlepší by bylo poštu privatizovat s tím, že předevčírem bylo pozdě.

    1. ani mi to nepřipomínej, úplně mě zamrazilo, že zase budou všude ty jednotné, hnusné, odporné hospody s jednotným jídelákem, jednotnou otvírací dobou a všichni budeme řešit, co jíst na cestách. Nedej hrůzo, aby zdechnul nějaký funkcionář a všechny hospody měly povinnost zavřít, protože Břežněv, Andropov nebo jiný škůdce právě zaklap víka. To byla taková úleva, když jsem mohla sednout do auta a vydat se na libovolně dlouhou cestu s tím, že někde se najíme podle času, nabídky a tak. Jak já jsem nenáviděla to plánování a přípravu jídla před každou delší cestou. A netušila jsem, že záhy přijde den, kdy se k tomu vrátím. Mor, choleru, svrab a neštovice na všechny tyhle pitomce vymýšlející restrikce nebo rovnou znárodňování.

     1. Ma fedry,ze hospodsti konvertuji hospody na „kuracke kluby“,kde kurak m smolika ergo nebude mit prukazku a cert vi,jestli podminkou k ziskani prukazky nebude vyhuleni. Na kuracne kluby se samozrejme nekuracky zakon nevztahuje. Timto by se ukazalo,ze cely zakaz huleni je napicu, protoze kuraku je vice a tak bude kazdy kurak mit hafo prukazek na trasach,kde se nejcasteji pohybuje a nekurak utre uplne. Takze je potreba tomu udelat pritrz a vse znarodnit, nez se Cesi rozkoukaji.

    2. Že mě to hned napadlo, když bylo jasný, že většina těch vesnickejch hospod se na to už vysere a po ET a tomdle už fakt zavře, že se hned bureš nabídne aby otevřel stádní řetězec hospod a budeme obloukem zpátky, kde jsme byli. Sakra, asi mám stejnou skleněnou kouli co Matějka…

     1. No,ono to ale bude mit jistou evoluci. Nejprve obce za svoje prachy zridi obecni hopsody. Nasledne Bures utahne nejaky sroub (treba na to navali vypracovavani statistik pro ochranu verejneho zdravi) a obce se na to vyserou, bo lidi uz beztak budou se sousedy chlastat po garazich. Nyni prijde na scenu nove zalozena firma Bureschlast,ktera vsechny hopsody od obci odkoupi.Respektive… ona je nezaplati,ale papirove uz bude vlastnikem. Pak Bureschlast necekane zkrachuje a veskera aktiva skoupi ANOpol za nejakou symbolickou cenu. Pak se statistiky zrusi jako nepotrebne.

      1. Tak jistě, ale ten cíl je zřejmej…a v každým případě, esli to bude obecní nebo který, jakmile to přestane být soukromý, tak to bude strašnej průser a je už jedno jestli to zrovna bude obecní, stádní nebo burešovostádní.

       1. Ve finale by tam Bures mohl soupnout Paroubka, vsaxtim ma mnohalete zkusnosti, soudruh namestek Restauraci&Jidelen. Treba by pak Paroubek napsal i dalsi knihu, ktera by trhla i Polreicha.

        1. Upřímně, ani by mě to dvakrát nepřekvapilo…

       2. Cíl je přece zcela zřejmý od samého začátku — zrušit střední třídu a spláchnout živnostníky a malé podnikatele. Lidé mají být zaměstnanci velkokorporací nebo na pracáku; to je přece sen všech levičáků, ostatně Bureš to několikrát řekl zcela výslovně.

        A ano, strašný průser to skutečně je. Jen to není žádný současný objev; je to zcela zřejmé od chvíle, kdy je Bureš v politice.

   1. Ale to přece nikde nerozporuji. Dokonce píšu, že bych uvítal, kdyby to vedlo k organizační změně. Ono samotné zprivatizování taky není spásné. Když ČP musí, opakuji MUSÍ ze zákona poskytovat ztrátové služby, tak se to hned tak nezlepší. Když prostě musí bojovat o zrušení pobočky v kdejaké díře, když musí do té díry doručit dopis za 13 Korun, když musí vybírat schránky, které jsou i prázdné, tak to prostě lepší nebude.
    IMHO tomu může hodně pomoci plánované rozšíření franšíz. To by ale musel někdo udělat pořádně, v případě ČP se obávám dalšího průseru.

    1. úplně nevím, kdysi musela být pošta pod ministerstvem vnitra, protože lidé si psali dopisy, vnitráci museli kontrolovat, jestli běžný jouda nechystá revoluci, zjednodušeně za komoušů to tak muselo být, ale to bylo v době, kdy nebyla jiná možnost než to hodit na papír a pak do schránky na rohu ulice. Dnes by asi vnitráci také chtěli kontrolovat, jestli běžný jouda nechystá revoluci, jenže vnitráci tak trochu zaspali, protože jouda rozhodně nebude svolávat revoluci pomocí doporučených dopisů nebo balíkových zásilek. A je úplně jedno, jestli je to balík do ruky, na poštu, do nohy nebo do zubů. :-D

     1. Ona je myslím pod MV dodnes.

      1. je pod nimi dodnes.

  2. Jo, tuhle sem potřeboval něco od supermegaprdel distributora, ten to samozřejmě posral a poslal na fakturační místo doručovací adresu. Takže druhej den ráno na depo, protože se to má vézt asi před hodinou k zákazníkovi, a nebudu čekat do odpoledne, až dojede balíkář, že. Že má UPS pár místností v novým baráku hned na letišti je hezký, ale jinak děs běs tragédie, člověk tam dolítne a je to jak někde v Turkmenistánu. Mraveniště a hledej tam lupou kam máš vlastně jít. Absolutně nezařízený na to, že by tam mohl někdo nědco chtít osobně. Prostě pro všechny strany je základní životní mantrou „zítra“ a že to potřebuju včera nikoho nezajímá…

   Jinak pošta je opravdu tak, že levá ruka neví, co dělá pravá. Občas něco překvapivě dobře funguje, v průměru je to strašnej bordel. Na druhé straně zajímavý překvápko že i pro UPS je razítko – stejně jak pro poštu – kouzelná hůlka otevírající všechny dveře. Nějak těm blbcům nedochází, že razítko mi namlátí na každým rohu na počkání za kilo, takže když to udělám, vydají mi zboží v neomezené hodnotě i jako úplně cizímu. Mám přece razítko, nee? Ale je fakt, že zatím po mě kurýr nikdy nechtěl abych zmocnil sám sebe k převzetí své zásilky, to sem zažil jenom na poště…

  3. S DOSovým programem bych to viděl podobně. Na jednu stranu se D-Fens rozčiluje nad moderními telefony (technologiemi) a na druhou stranu se vysmívá něčemu, co evidentě funguje, jenom to není klikací a s cool barevnou paletou.

   1. rozhodně. Moderní soft až na výjimky nemá ovládání klávesnicí a návrh rozhraní je zcela nedostatečný. Kdyby ten DOS nahradili moderní klikací sračkou, jakou mají např. v každé nemocnici, tak čekáme trojnásob.

    1. Tady mají pořád všichni pocit, že když to nemá moderní GUI, tak je to DOSový program. Nevím přesně jak dnes, ale dříve byly systémy pošty linuxové. Jestli to mají dnes překlopené do Win nebo to virtualizují, to nevím. Sem tam musím na naší pobočce něco řešit a přepnutí do Outlooku je pro pošťačku otázkou kliknutí. Ten poštovní systém je vcelku moderní síťový IS. Nemá třeba problém s načtením datových vět o zásilkách z flashky. Nebo já konkrétně svoje zásilky nacvakám u sebe a na poště už o nich všechno ví, nic nepřepisují, jen odpípají čárové kódy. A to UI mi naopak přijde geniální. Je tmavé, takže při celodenním čumění do monitoru člověka nepálí oči. Písmo je dostatečně velké a kontrastní, dobře se to čte. Zvýraznění položek je také jasné. Při bližším pohledu je to celé přehledné, jakmile se s tím člověk zaučí, určitě pracuje efektivněji než třeba v SAPu.

     1. pokud je něco černé a vypadá to jako DOS, tak je to v 90% případů dos ;) Málo kdo chápe význam černého pozadí, či umí/chce používat klávesnici, a tak většina moderního sw je bílá a klikací. Možná ČP není na dosu, a pak programátorům UI můžeme zatleskat. (neříkám že nejde nic zlepšit, tak mě neutlučte, já ten sw neznám, ale práce s ním je překvapivě rychlá a to není zvyklé)

      1. ADIS (software pro FÚ) byl na konci minulého století černý a byl to Linux. Dodnes vypadá jeho mezitvář velmi podobně, co jsem zahlédnul. Mimochodem kdo nebyl líný používat klávesnici a naučil se zkratky, tak s tím pracoval velmi rychle – kdo rozvíjel menu, strávil tím spoustu času.

      2. To je kniha? Ses posral? Kdo to má luštit? D-Fensi, prosím omez prosím délku příspěvků. Nestihám ty pičoviny číst, natož je pak kvalitně trolit.

      3. Je to jako vždy o lidech a jejich vědomostech. Ona i konzolová aplikace má myší kurzor, a i GUI „klikací“ aplikace se naopak dá napsat tak, že jde dobře a efektivně ovládat z klávesnice – ale to by napřed lidi museli mj. znát že „Tab“ klávesou se posouvá focus, mezerníkem potvrzuje tlačítko, zátržítko apod, Ctrl + Tab přepíná taby nebo rámce dopředu, Ctrl + Shift + Tab zpátky atakdále…

  4. jen pár bodů:
   1/ no vidíte. A to mně vždycky PPL pošle SMS že bude dne …. v …. hodin doručovat zásilku a PŘESNĚ v tu dobu přijede. Nikdy se mi nestalo, že bych musel do depa, nebo že by nepřijeli.
   2/ upřímně – proč mám někoho cepovat? Pošta je služba, kterou si najmete, zaplatíte a máte nárok, na to, aby Vám službu, kterou jste si zaplatil, poskytli. Pokud ji neposkytuje, tak Vás v zásadě okradla.
   3/ že dopisy jsou nevýdělečné? Boha jeho, taky jim na ně platíme nejen v poštovném ale i další peníze z daní. Věřím tomu, že za ty prachy, které za to celkem dostávají, by to dokázal doručit kdekdo…… pošta není v červených číslech. Pravda, díky dotacím.

   1. jo, sms, to voni poslou. Naposled mi napsali, ze mezi 17-18 hodinou. Prijeli v pul treti. Nic neobvyklyho.

   2. Ještě se mi nestalo, že by PPL dojelo na hodinu přesně. Většinou dojde něco ve smyslu, že mi dnešní den budou doručovat zásilku, není výjimkou, že napíšou časové rozmezí od 9.00 – 16.00. Do depa jsem také jednou musel, bylo to super – Depo pod které jsem spadal bylo tenkrát vzdáleno přes 50km (teď už bych to měl „jen“ 40). Apropo platba kartou u této společnosti není o mnoho lepší, než u české pošty – ne každý kurýr je terminálem vybaven, ne každý terminál je zrovna funkční, ne každá zásilka lze kartou zaplatit a k tomu všemu je nutno kartu hlásit předem, což znamená mnohdy ještě dřív než s Vámi kurýr promluví, protože jejich vysoká efektivita spočívá v tom, že začnou balík vydávat ještě dřív než si zjistí, zda máte u sebe požadovanou hotovost.

  5. To je kniha? Ses posral? Kdo to má luštit? D-Fensi, prosím omez prosím délku příspěvků. Nestihám ty pičoviny číst, natož je pak kvalitně trolit.

  6. Ten ‚DOSový systém‘ je linux.

 4. Posta holt diky svemu socialistickemu pristupu ke sluzbam skoncila ve fazi,kdy uz ji zivi akorat retail,ktery je ruzne po vesnicich,kam malo jezdi solidni parcel services.Jinak si neumim vysvetlit,k cemu je dobra.Zena si pred tydnem cosi objednala pres e-shop,ktery umi aplikovat jen CP a ‚balik do ruky‘ uz tyden visi v Praze na prekladisti. Ja jsem dostal od klienta ‚balik do ruky‘,ktery v pondeli podan a v patek dodan.Pokud uz probehla ta stavka,pak to chapu. Jinak ne.

  Jen pako pouzije pro vnitrostatni dopravu CP. Za stejne prachy,ne-li lepsi dneska jezdi PPl, GLS nebo DPD. Do zahranici taky zadna slava. Do Nemecka neposlete balik drazsi,nez cca 500 ecek,protoze drazsi baliky proste neexistuji,do Francie se to pravidelne ztraci,atd.

  Ted uz jim tece voda do prdele tak, ze naklady na pobocky na vesnicich potrebuji sharovat s rathausem a na poste to vypada spise jako na prodejne suvenyru a loterii.

  1. Tak asi jsem pako, ale schválně jsem se podíval na ceníky PPL a ČP. PPL má nejlevnější zásilku za 94,- Kč – balík do 1kg. U ČP to vyjde na 54,- Kč, nejlehčí zásilka do 50g pouze 38,- Kč… Jinak jsem letos posílal balík do Anglie a byl doručen za 5 dní, cena byla myslím 180,- Kč. To že by nešel poslat balík dražší než 500€ není pravda, akorát holt to pojištění něco stojí. Jinak konkrétně u PPL jsem před 4 lety řešil rozflákaný balík a bylo to hotové martýrium, přestože poškození bylo evidentní. S těmi suvenýry na poště souhlas, podle mne to tam nepatří a zdržuje to od odbavení standardních služeb.

   1. Nevim,jestli jste pako,ale:
    – Do Nemecka posilam casto,balik se posila jako cenny a vetsi hodnota nez (cca) 500 euro neni zadatelna,system to proste neprijme,udajne Nemecka Posta to tak ma.Mnohaleta zkusenost.
    – Nase firma ma smlouvy s GLS,DHL,FedEx,PPL a DPD.Suverenne nejlevnejsi je GLS, pricemz GLS i PPL jsou levnejsi, nez CP.
    – rozflakany balik je martyrium vzdy a vsude. Take nam rakousky ridic GLS ukradl balik,naprosto evidentne,ale rakouska GLS rekla,ze to byl brigadnik a ze to tak proste je (zeby multikulti?) a vyplatila pojistku.Bohuzel vsechny firmy prenaseji zodpovednost za skodu pri nedodani na odesilatele,protoze pojisteni si musi zacvakat odesilatel. Za chvili by mohli treba zavest hospody, ze gulas stoji 56 Kc, gulas na taliri 62 Kc a s pojistenim, ze ho pinkl mezi kuchyni a stolem neztrati ci nesezere – 76 Kc.
    – dohledavani ztraceneho baliku pres CP v zahranici je hotova tragedie. Nejvice potraci Francie a Latinska Amerika. Nekolik mesicu se ceka, kde je chyba. A to, pokud se pamatuju, dokonce musel odesilatel drive zaplatit 50 Kc Poste za to, ze to vubec bude hledat.

    1. ve velkejch objemech se daj vyjednat opravdu vyhodny ceny, jenze pro malyho zakaznika je ta posta jednoznacne nejlevnejsi a je mu u prdele, ze sysopovi vozej balik do australie za 5 dolaru :-)

 5. „Vy byste určitě nechtěl tahat celej den plnou tašku takových věcí. Tomu se, jak jistě uznáte, nedalo oponovat.“ Svatá pravda. :-D

  1. Pamatuju, že kdysi mi do schránky klidně narvali balíček navzdory tomu, že byl o několik mm větší než otvor schránky.
   Dnes musím vše vyzvednout na poště. Předpokládám, že tak předcházejí hádanicím se zákazníky typu „proč pro to musím na poštu, když minule jste mi podobně velký balíček doručili domů“.

 6. JJ pošta, instituce která neuznává státem vydaný náhradní doklad za OP a to ani v kombinaci s ŘP. Jediná možnost domů pro pas (fakt má dnes každý pas?).

 7. Vona to má v tašce je eště ta dobrá varianta. Horší je, von se eště nevrátil z rozvozu. Von je ebecně pěknej zmrd. Pravidelně se mi v pondělí ve schránce objevujou zvěsti o tom, že von tam byl v pátek. Co na tom, že kdyby tam Von skutečně byl, odhodil by tam papírek do schránky rovnou, nehledě na to, že sem v pátek Vona potkal a nic pro mě neměl.
  Jinak jít na naši lokální poštu později, než 20 min před zavíračkou znamená střet se zamčenými dveřmi.
  Osobně už se snažím ignorovat íšopy, které doručují poštou.
  Jenže je tu ještě PPL. Pokud vám má PPLkem přijít něco, co už je zaplacené, pak to někteří řidiči bez okolků pohodí kdekoliv v okruhu 1 km od vašeho bydliště a považují za doručené. Ovšem zvolíte li level dva – dobírku, budete ještě vzpomínat na poštu, ne že by byla lepší, ale aspoň víte na čem jste. Objednal jsem sobě zásilku z íšopu za 15 tisíc kreditů a připlatil si 2% za možnost platit kartou při převzetí. Přebírám si zásilku a podávám zmrdovi kartu. „Ale já nemám terminál, to musíte hotově. Měl s te to v tí esemesce.“ Vytahuji telefon a ještě celkem klidně dávám ctěnému píčusovi přečíst sms od jeho píčuské firmy kde stojí – zásilku lze platit kartou. „Nó, to nevím, já nemám terminál, to mi musíte dát hotovost.“ Píčus s PPL evidentně bežně běhá po ulici s patnácti kolíky v kapse. Já ne. „Dobře pane píčusi, tak já si jdu domů pro hotovost“. „No to já na vás nemůžu čekat, já vám to dám na ten parcel shop – to bych dopad, na každýho čekat.“ Zvažuji možnosti 1)rozkopat zmrdovi kxicht a zásilku si vzít – zavrhnuto, 2)hádat se se zmrdem – zavrhnuto, zmrdovi by to bylo fuk a stejně by se na mě vysral hned co bych se otočil. 3)dojít do parcel dhopu cca 250m. „Ok, tam můžu platit kartou.“ „Jasně tam jó.“ Hovno, z parcel shopu jsem nakonec klusal nach bankomat. Reklamace? Hovno. Za možnost platit kartou jsem platil íšopu a zkurvila to PPL. Íšop za to nemůže a zaplatil to PPL. PPL mi nic vracet nehodlá, protože jsem platil íšopu. Úhrnem – PPL jsou stejný zasraný zmrdi jako česká pošta. Akorát od české pošty to člověk tak nějak očekává a navíc, světe div se, na té naší se dá KURVA PÍČA PLATIT KARTOU. Když ji teda jeden najde otevřenou a zásilku nemá někde v prdeli Vona nebo Von.

  1. dedku, PPL je docela dobrá firma, jen ty kluky trošku přetěžujou, fakt nemaj chuť jezdit až do osmi do večera. Placení kartou je prostě dobré ověřit po ranní SMS o tom, že ti něco doručujou. Může se stát, že si kluci rozdělej trasy jinak a ten, co jel včera dodávkou a terminálem, dneska jede trošku jinam a k tobě přijede borec s osobákem a bez terminálu.

   1. Hezky popsáno.
    Mohl byste k popisu upřesnit, co přesně a proč by mělo zákazníka zajímat?
    _________________
    Mám s firmou zkušenosti lecjaké – od včasnéo doručení kusu nábytku (rozebraná skříňka v kartonové krabici) včetně vynesení do druhého patra po ztrátu tiskárny (formát A3 – nic malého) poslané do opravy (tedy nefuknční, nic výhodně zpeněžitelného).

    1. Troška sounáležitosti neškodí nikdy. Ke mně PPL jezdí obden, zažili jsme již různé případy. Líbí se mi, že dojedou do mé prdelky světa, jsou schopni se domluvit na předání kdekoliv na trase (ve městě, v práci,zanechat balíček i u spřátelených osob, kde si to vyzvednu až za dvě hoďky, až pojedu kolem), zasponzorovat mi dobírku, když nemám (vyrovnáme se ze pozejtří), převézt nějakou prkotinu zadarmo o pár km dále (na trase), atd.
     Věci lépe fungují přes osobní vztahy a emoce nežli přes nějaké předpisy a vztah cizí-cizí.

     1. Tak. Ridice vsech dopravcu znam osobne, dobirky pokud jsou cash zaokrouhluju na desetikoruny nahoru a nemam problem s dodanim, ev. prevzetim. Pokud to nezmasti odesilatel, nebo na depu, tak ridic vzdy priveze vcas a bez problemu.

      1. Jenže stačí aby jednou přijel nějakej záskok a celý to je v piči, osobní zkušenost. A von není moc výběr ani mezi balíkama, pokud zrovna člověk neposílá toho x denně. Většina firem na takový co maj pár zásilek měsíčně úplně mrdá. PPLko teď několikrát po sobě zdražilo a eště navíc to stojí stále víc za hovno. Hm, pošlu mejl.

    2. Stěžováním doručovacímu vohnoutovi co je nejníž v potravním řetězci firmy se nic nevyřeší, stejně jako řvaní na pokladní v supermarketu.
     Já bych tuhle otřesnou práci dělat nechtěl. Věčně nemůžete najít místo k zaparkování, těžko naháníte příjemce na mobilu kdy budou doma, pak se vláčíte s balíkem ve větru, dešti sněhu a i když uděláte vše podle předpisu, tak vás adresát-frustrát seřve protože mu včera stará nedala. To se opakuje 100x denně a místo abyste stihnul doma večeři, tak do tmy rozvážíte zbytek balíků lidem co jste je nezastihl odpoledne doma. Kolik za to berou jsem se radši ani neptal. Pošťačky oproti tomu mají veget.

     Víte jaký je plat doručovatelky ? I ve velkých a drahých městech úžasných 55 kč na hodinu.

     1. mají těžký život a? Nikdo z nás to nemá snadný a každý se musí o sebe postarat sám. Nemohou najít místo k zaparkování? Tak to je unikát, my ostatní zaparkujeme jako kdyby nic. Vláčejí se s balíkem ve větru, dešti, sněhu a nestihnou doma večeři? Tak to je děs, to maj blbý, všichni ostatní skončí ve čtyři, klapnou dveřmi v práci, starosti hodí za hlavu, pohodlně stihnou večeři a tak nějak obecně to mají v práci snadné. Vlastně nechápu, proč to dělají, proč místo toho dlouhé roky nestudovali, pak si dlouhé roky nebudovali kariéru a neustále se nevzdělávali, vždyť to proti vláčení se v dešti není nic. :-D

  2. Buďte rád, že vám něco neztratili.
   Vyvarujte se (nejen vy) posílání něčeho PPL, pokud jde vaše zboží, ale přepravu poptal někdo jiný. Mě se stalo to, že v takovém případě zásilku ztratili, a ač by byla pojištěna, všem je to jedno. Ten kdo poptával přepravu tratí jen pár kaček a ROZHODNĚ se nehrne do řešení situace. PPL se s vámi jako s nezadavatelem kategoricky odmítá bavit. Vytrváte-li a vrazíte pár hodin do telefonování, možná se projednáte až k odškodnění. Tedy pokud máte účtenku! Nemáte? Co je nám po tom, že hodnotu tohoto zboží jste udal na tu a tu. Není účtenka, není platba. Klidně se obraťtě na soud, chcete-li. „Ano přiznáváme, ztratili jsme to, a vše vám zaplatíme, jen dodejte tu účtenku, chichi, naslyšenou.“

   ~ je to všechno stejnej shit; pokud nejste vysoko na spol. žebříčku a máte smůlu, pak máte prostě smůlu.

   1. Nám PPL ztratilo balík na dobírku a reklamace byla stylem: Ukažte fakturu, tady zákazníkovi účtujete dopravu, tak o to Vám vrátíme míň. No a určitě na tom chcete udělat, tak ukažte fakturu, za kolik jste to nakoupili, pojišťovna Vám nebude platit Váš zisk.
    Takže asi tak. Naopak mám docela dobré zkušenosti s balíkama od pošty, ať už jako příjemce, tak odesílatel. Když je mail a telefon, tak docela dobře komunikujou a zdržení je max den, což je sice víc, než by se mi líbilo, ale aspoň to dorazí.
    Doručovatel co ke mne jezdí i pochopil, že balíky chci dopoledne a odpoledne se, zbytečně, ani nazastavil, a balík přivezl druhý den. Sice o den později, ale dovezl ho a já ho nemusel vyzvedávat.
    S ostatníma balíkama moc zkušeností nemám, tak nemohu posoudit. Jen Geis, byl vždycky spolehlivý, akorát volá o půl sedmý ráno, že přijede ve tři.

    1. My jsme vyrobce, takze neco o nakupu na nas nikdo ani nezkousi. GLS pri ztrate mrkla do smlouvy, vycalovala penize a bylo vyreseno behem dvou dni.

  3. nevím, jak je to jinde, ale v Praze to údajně funguje tak, že balíky rozváží Von z nějakého překladiště v Malešicích. Von jede s balíkem, předtím si zřejmě hodil korunou a vybral si na koho zazvoní a koho bude ignorovat, nebo možná volí metodu zazvoním na každého druhého. Vtip je v tom, že Von jen rozváží balíky, ale už nevypisuje papíry, že je něco na poště. Balíky, které nerozdá, uloží na místní poštu, kde Vona vypíše druhý den papírky a rozdá je do schránek, ale protože už učinili jeden pokus o doručení, tak s sebou balíky nenosí. Takže systém je skutečně nastaven tak, že se dozvíte o doručení až následující den.

   1. tak to je. Navíc Von už ani nerozváží, jen to dává na místně příslušnou poštu. Pokud to není firemní, tam snad prý ještě ano.

 8. Nejvyšší level je „vona to má v tašce cestou do skartovačky a napsala, že to vhodila“. Úřední psaní bylo tímto pravomocně doručeno a paní na helplince byla tak hodná, že přesvědčila Vonu, aby to tam zítra opravdu hodila a mohl jsem se s dopisem seznámit. Nijak nepochopila závažnost situace, že nevím CO a od KOHO mi bylo pravomocně doručeno.

 9. Všechno „české“ případně jiným způsobem tradiční, funguje takto. To není ani socialismus, to je spíš ještě rakousko uhersko

  česká pošta
  české dráhy
  česká spořitelna
  česká pojišťovna
  česká televize
  český rozhlas
  atd.atd.

  + někdy taky tradiční benzina

  S příchodem potomstva jsem nucen z nouze využívat TV a jsem občas kulturně obohacen hrůzou zvanou kouzelná školka z dílny české televize, kde se trapně kroutí strejda Michal, takový ten ubohý herec co hrál ubohé blbečky v trapných komediích 90.tých let. Pořad formátu studentské besídky má na konci v titulcíh snad 200 lidí, kteří se podíleli na výrobě, a tomu už se říká efektivita :)

  no a pokud vás sere pošta, doporuřuji zajet si někam vlakem, aby byl prožitek kompletní

  1. Mohu vás uklidnit, že s příchodem potomstva NEJSTE NUCEN používat TV. Moji rodiče TV roky a roky neměli (och, jak jsem strádal :)), moje děti ji doma neviděly nikdy. Po 25 letech bez ní si ji ani samy nekoupily.

   Jízda vlakem mne baví – je to trošku dražší, ale … nalezu si tam, zuji si boty, dám si nohy na protější polstrovanou sedačku, vybalím si gáblík (stoleček tam jest) a knížku, po půl hodině si zajdu na toaletu … když se mi ráčí, přesednu si o pár sedaček dál a pokecám se spolujezdícím …. luxus!!!

   1. nojo, moji prarodiče taky TV neměli a můj prapraděda neměl ani auto a už vůbec ne smartphone s 4G sítí. Ale zase žili v domě a nebyli chudina z paneláku a děcka se zabavila u kuřat, králíku, se psem a taky žili pospolu a děcka měl vždy kdo hlídat

    pokud vás jízda vlakem baví, asi máte fakt hodně volného času, fakt hodně myslím hodně moc hodně

    TV používám proto, že nemám vůbec žádný volný čas, fakt hodně vůbec žádný a když se jedno děcko zrovna posere a je třeba přebalit, v kuchyní hoří pánev, zvoní telefon soukromý i z práce najednou a do toho zvonek u dveří, tak jsem rád, že starší dítě kouká na pohádku. Jistě bych si s ním raději stavěl lego nebo ho vodil po lese a sbíral s ním šišky, ale to se děje tak v televizní reklamě, ne v reálném pospecově životě v neustálém sprintu :)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017