30kmh.cz rok a půl poté

Featured Image

Pár postřehů ohledně projektu 30kmh.cz – řešení dopravních přestupků, platformy pro povolování šroubu svépomocí.

30kmh.cz je diskuzní fórum úzce zaměřené na vzájemnou pomoc při řešení přestupků na úseku individuální automobilové dopravy. Od jeho vzniku funguje asi jeden a půl roku. Očima se na něm moc nepokocháte (vůbec by mi nevadilo, kdyby to vypadalo pěkně, třeba takhle jde vyšperkovat fórum survival zaměření) a celé to běží na velmi jednoduchém freeware kódu, nicméně náš čas je omezený a tady jde nakonec o obsah.

Na fóru je nutné se registrovat, díky tomu je ale možné nahlédnout do statistiky příspěvků. Asi nepřekvapí, že drtivá většina uživatelů zřídila svůj účet ad hoc s žádostí o pomoc v jejich případu. Jen hrstka hardcore se na místo činu stále vrací a trpělivě odpovídá na dotazy, které by ve třech případech ze čtyř nemusely být vůbec položeny, pokud by jejich autoři věnovali 30 sekund k prostudování předešlých témat. Tak jako to vídávám všude jinde.

Ne že bych to nečekal, ale i tak jsem byl překvapen, jak rychle to tam začali pravidelně číst úředníci z magistrátů a krajů a fízlové. Doménu 30kmh.cz tak najdete hned v několika úředních rozhodnutích explicitně zmíněnu. Tu je třeba košt: „V souvislosti s prověřováním stížnosti bylo dále zjištěno, že na internetovém fóru http://30kmh.cz uživatel pod nickem.. .. zveřejňuje údaje, které odpovídají podkladům poskytnutým stěžovatelem.. ..přičemž zde hrubě neslušným a urážlivým způsobem komentuje činnost policie„. Hustý, co?

Proto prosím vězte, že státní úřednictvo si dovoluje čím dál více. Budou vám kádrovat osobu zmocněnce nebo advokáta a budou vám bez skrupulí jako přitěžující okolnost zcela oficiální formou dokumentovat vaši činnost na 30kmh.cz, pokud se tam o sobě něco škaredého dočtou. Na tomto místě mi dovolte malou osobní odbočku; rád bych znovu pozdravil zmr. Jordánka z brněnského magistrátu slovy: styď se, čuráku, za svoje povolání a neboj, příště budeš v ksichtě zase rudej vzteky.

Vždy tedy třikrát promyslete, pokud píšete o stále živém případu, jaký důsledek může mít rozkrytí všech karet na fízlovaném fóru. Zvažte anonymizaci osobních údajů a zapojte do toho trochu fantazie. Já odjakživa používám záměnu v místě i čase tak, aby zůstalo jádro sdělení a zároveň to nebylo tak nápadné. Stačí z Pardubic udělat Plzeň, z dubna květen, z úředníka úřednici atd. Nicméně za sebe musím říct, že míru fízlování a drzost úřednictva jsem podcenil a některými případy jsem byl dost překvapen. Žil jsem v představě, že přihlásit se v oficiálním rozhodnutí k fízlování nějakého webu pirátů silnic bude narážet na úředníkovu hrdost.

Na 30kmh.cz najdete rutinní dotazy „přišla mi výzva provozovateli vozidla k uhrazení určené částky“ a vedle toho prima legraci. Na hladinu žumpy vyplavalo pár šťavnatých historek nešťastníků, kteří vsadili na Voženílkovy eseróčka na „řešení pokut“. Pro pokročilé vznikly sekce „rozsudky NSS a ÚS“, „Vzory podání“ nebo „Policejní vysírání a jak se tomu bránit“. Sekce se od založení mnohokrát upravily a přibyla nová témata. Nejvíc práce odvádí ID s nickem jkraus222, fakt moc díky. Nejkurióznější žádost směrem k adminům se týkala přidání blijícího smajlíka do palety emotikonů.

Takže konstatuji, že přestože se šroub stále více utahuje, někteří s tím zkoušejí něco dělat. Za všechny, kterým pomohlo 30kmh.cz vyřešit nějakou jejich agendu na úseku dopravních přestupků, tímto děkuji celému hardcore našeho komorního minifóra za jejich odhodlání pomáhat dalším. Good work.

V posledním roce a půl došlo ve vodách dopravní buzerace k výrazné proměně byznysu. Vše směřuje k maximalizaci zisku přes „Výzvy“ tj. „správní delikt provozovatele vozidla“ z loňského roku. Úřady našly cestu k pravidelnému přísunu peněz bez námahy, ústních projednávání a za tiché tolerance veřejnosti, cestou „pokutiček se slevou“ jak avizoval D-FENS už na samém začátku. Oficiální místa už dnes neskrývají, že dodatečné zdanění řidičů je důležitý zdroj přijmů a o nic jiného vlastně vůbec nejde. Z mnoha důvodů si nemyslím, že tento zvláštní stav přečká další pětiletku, ale o tom zase jindy.


1.11.2014 Smrtihlav

12345 (3x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
1 085x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!