Jak na zbrojní průkaz - zpět na článek

Počet komentářů: 175

  1. Článek super, ale asi omylem se na titulní straně ukazuje D-fens jako autor.

    1. Omlouváme se zejména autorovi, při vkládání příspěvků do redakčního systému nastala chybička. Nyní je to opravené a autorovi touto cestou ještě jednou děkuji za povedený a hlavně aktuální článek.

      1. Aktualni informace jsou k nezaplaceni, ja delal ZP po utoku macetaru v Novem Boru 2011, drtiva vetsina uchazecu se tehdy blbe pripravila na testy, naopak manipulace byly mnohem benevolentnejsi, v drtive casti jen popsanim, co bych delal, kdybych to delal. Nejprve popsat soucasti, pak predvest bezpecnou manipulaci, tj kontrola pistoli v rozsahu vyjmout zasobnik, stahnout zaver dozadu, zkontrolovat komoru, vypustit zaver, rana jistoty nebo vypusteni kohoutu po domluve s komisarem plus posat, co bych delal pri selhaci. Malorazku a brokovnici jsem videl poprve v zivote u zkousky, komisar nam je predvedl hromadne vsem, kteri usposne absolvovali manipulaci s pistoli a nemeli C cko a to hlavne proto, abychom umeli obsluhovat zaver malorazky u streleb. Obavam se, ze s tehdejsimi znalostmi bych u dnesnich praktickych zkousek neuspel, pozadavky se velmi zprisnily.

        1. Ja jsem tanecek na ZP absolvoval uz 2x. Poprve na pocatku 90. let, to zadne zkousky ani pismenka nebyly,prislo se na strelnici,odstrilelo neco z 7,65, neco z 9, pak pohonit PETku po travniku brokarnou, pak asi pulhodinovy „kurz“ a slo se domu.

          Podruhe jsem to absolvoval nekdy koncem 90. let (nebo kdy),protoze jsem si chtel prebijet a potreboval B. Takze jsem delal ABE, ale C neslo,protoze tehdy byl nutny nejprve Lovecky listek. Kdyz si jen vzpomenu, kolik tam tehda sedelo se mnou nestastnejch myslivcu, co jen nechteli, aby jim nekdo sebral flintu, takze to za ne pomalu psal komisar… No a ted, protoze si delam LL, musim jako curak absolvovat celou (stejnou!) zkousku sakumprask uplne znovu, abych mel C, i kdyz B a C se vubec nelisi. Tehda na B jsem rozebiral ZHcko a i z nej strilel. Myslivcum je sice prdel,jaky mam ci nemam pismenka,ale vzhledem k tomu, jaxe srouby utahuji,tak cert vi,kterej kokot zase co vymysli nekdy za pet let.

          Takze zrejme letos si tu pakarnu zopakuju, abych nevysel z rytmu. Vyhozeny prachy a cas.

        2. Nezdá se mi, že by tady bylo moc navíc co nebylo v tom předchozím článku, a v tom předchozím, a v tom předchozím…a co by každej neměl ve vlastním zájmu znát. To sem se tehdá připravoval tak výjimečně, nebo na to jenom všichni mrdaj a pak se diví, že je vykolejí druhá otázka? Vykládat mi vo tom, jak ste malorážku a brokárnu viděl u zkoušky – si děláte prdel? Očividně je většina uchazečů ten druhej případ, co na to totálně sere, neumí si nastudovat ani co se po nich bude chtít, natož ten předmět se naučit, ty we.

          A jak může někdo nedát test kde je sada otázek i odpovědí jasně veřejně dlouhodobě známá a dostupná? Já měl tady i na řidičák 100 % a nepochopím ten brekot nad testem…asi to dokáže polomozky opravdu vyfiltrovat, když jich tolik vypadne už u toho.

    2. Novinky jsou taky „nějaký rozbitý“. Nefunguje „Sen člena Auto*Matu. na sebe bere různou podobu“ a u „Funny video s ženami bojovníků ISIS, které zabanoval youtube, najdete“ s „Ambiciózní projekt za vaše peníze:“ chybí odkazy.

      1. Je to smíchaný do sebe, každá půlka řádku je jinek link. Ale ten ISIS fakt nechodí.

        1. Je to celý pochroumaný tagama. Ale přímo na securitymagazinu, kam by měl mířit link na video, se to video dá dohledat v článcích. Jen nefunguje ani od tagů očištěný link zde na d-fens.

  2. Muze nekdo prihodit, jak je to od letosniho roku s upgrade zakona na povinne psychotesty? (zatim jsem to nijak zvlast nestudoval)

    K Vanocum jsem dostal poukaz na kurz na strelnici U Lovciho Huberta (Praha Sporilov), kdyby se tam na to nekdo letos chystal, tak muzem spolem :-)

    1. Pokud vím, tak nijak. Vyšetření u psychologa si může vyžádat praktický lékař při kontrole na zbroják nebo při mimořádné kontrole (nařízené PČR) v případě nějakého teplého bonzu ze strany uvědomělého spoluobčana.

      1. aha, dik :)

        1. Easy. Az pujdes za obvodakem pro stempl, predstav se timto svym nickem a pak uvidis, jaxe to bude vyvijet ;-)

    2. Psychotesty zatím nejsou povinné. Mě na ně obvodacka poslala poté, co jsem řekl, že to není prodloužení, ale vydání nového. Z její strany pochopitelný alibismus (zná mě akorát z karty a nic o mě nevi) Kdybych ji poslal do prdele a našel nového obvodaka, dopadne to podobne.Takze mám doma potvrezni, že jsem normální. A upřímně, kdo z vás to má? :-)

      1. Mohu se zeptat, jak to u psychologa probíhá?

        1. Zeptají se Tě, zda jsi neměl někdy chuť uškrtit vlastní tchýni? :-)

          1. Sapristy, to je horší než celá evropská odzbrojovací směrnice dohromady.

            1. Smyslem pro obvodaka je „no ja nevim, zbrani se bojim, neznam ho, co kdyz se neco stane, radsi at to vyresi nekdo jinej“.
              A Smyslem pro psychologa je „myslim si o tom svy, ale klientu je malo, kazda koruna dobra, odpovednost za nikoho stejne nemam, tak si vyplnime mezeru mezi klienty“

          2. … a pokud odpovis, ze nemel, tak jsi neprosel ;-).

            1. V klidu se naklonis k psychousovi, pritom neni od veci,kdyz rukav odhali nejakou peknou kerku na zapesti a chraplave pomalu poseptas „tchyne uz je mrtva, proc se ptas?“. Ja myslim, ze to uvolni atmosferu.

        2. Jak u kterého. Ovšem takový základ je se nezamotat do podobných opakujících se odpovědí. V podstatě to vyplnit jako milující sluníčkář, který nade vše miluje bližního svého a hlavně při kresbě stromu nekreslit jehličnan a nebo ostré úhly, to by jste byl hned agresor. Pěkně oblé tvary lípy, nejlépe s detailem a ptačím hnízdem.
          Hlavně spontálně:-)
          Je to obyčejná komedie, kde si může člověk i slušně zavařit. Kdejakej psychopat to vyplní na pohodu.

          1. Nejdulezitejsi pravidlo je ze i barevna skvrna, co na prvni dobrou vypada jako ustrelena hlava je jednoznačně motýl nebo exotická květina :-)

        3. Nejtezsi bylo (pred cca 8mi lety) najit vubec nekoho, kdo takove vysetreni poskytuje. Vetsina s tim nechtela nic mit.
          Pak uz to byly klasicke testy Co vam pripomina tahle skvrna, Seradte barvicky dle obliby, ruzne zaskrtavaci testy, na kterych udajne vypadnou ruzni diagnostikovatelni narusenci (podobne nam jednou naservirovala stredni skola s tim, ze nam to rekne na co se kdo nejvic hodi) a kratky ustni pohovor.
          Bylo to celkem dlouhe. Na zaver jsme pokecali smyslu tech testu a psycholozka prohlasila, ze podle jejich zkusenosti mestskym policajtum nepatri do ruky ostra ani tuzka.

          Podle cekarny krome techto testu poskytovala i terapie ruznym dorostencum, zneuzivanym detem, kamionakum a sem tam podnikum pri vybirani psychopatu do vedeni firem.

          1. mestaci jsou sice banda vypatlancu (cest vyjimkam), jenze jeden kazdej z nich si musel udelat zbrojak sk. D, takze kazdej z nich musel splnit stejny podminky a projit stejnejma testama jako kazdej kdo si delal sk. E, protoze ty soubory otazek a podminky pro tyhle dve skupiny jsou uplne stejny. Takze tady mila psycholozka slapla trochu vedle. Ten kdo ziska potrebna opravneni a dovednosti podpisem pracovni smlouvy jsou prislusnici PCR. (A samozrejme ACR)

            1. Pokud šlo o psychotesty, tak ty jsou, pokud vím, povinné právě pro PČR, ne? Přinejmenším třeba známý trojnásobný „lesní vrah“, psychopat Kalivoda, původně policista, jimi bez ztráty hvězdičky prošel.

              Jak je to s psychotesty u sběračů psího trusu, tedy měšťáků, to nevím. Ale při normálním ZP se psychotesty obvykle nedělají, není-li praktický lékař naprosté hovado.

              ZP ti současní ponocní mít, pravda, musí; zajímavá otázka ovšem je, zda jej nemohou získat — je-li již při testech a následně při praktické známo něco jako „Franto, hele, tohle nejsou normální lidi, tohle jsou budoucí policisté, tak to ber v úvahu, jo?“ — podobně, jako se získávají vysokoškolské diplomy v Plzni; ani o tom nemám bližší informace a pouze spekuluji, nicméně na základě zkušeností s tím, jak věci (zdaleka nejen) v tomto státě fungují, by mne to nijak nepřekvapilo.

              1. Mestaci je maj taky.jak moc kvalitni nevim, ale psychotesty bych rozhodne neprecenoval, uz jenom proto ze psychika se meni a vyviji v case. Co vim od par znamejch mestaku, tak je u zkousek nikdo nesetril. Ale ty zkousky na zbrojak nejsou tak tezky a k mestakum zase uplny hlupaky neberou, ty jejich odborny zkousky jsou docela narocny a musej je kazdy tri roky opakovat. Ze tam slouzi snuska omezenych pitomcu je vec jina, ale hloupy nejsou.

                1. Psychotesty tohoto typu mají pouze vyřadit duševně nemocné nebo jinak labilní lidi. Drtivá většina lidí tím projde. Psycholožka pouze vyjádřila názor, že přestože jí měšťáci projdou testem jako objektivně normální (vnímají realitu, kontrolují své chování atd.), jsou to taková hovada, že je o strach je ozbrojit.
                  Dřívější Městská policie Bohdaneč byla podle mě nádherná ukázka toho jak tito psychicky normální lidé fungují a jak vnímají sebe a svou práci, když se sejde správný velitel a správný starosta. Tyhle lokální bojůvky fungují na úrovni člena gangu – velitel to řek a tak je to správně. Pojmy typu právo a spravedlnost by nedokázali pochopit, ani kdyby si tím měli zachránit vlastní život.

                  1. LB jsou extrém, tam snad sedělo 100 % jednotky, ale někteří další je dotahují…pomalu nám víc a víc městopic končí v kriminále, myslím, že to o těchto soukromejch armádách lokálních bossů (tč. nazývaných starostové) vypovídá dost.

              2. „Ale při normálním ZP se psychotesty obvykle nedělají, není-li praktický lékař naprosté hovado.“
                Podle informací z mého okolí už to bohužel neplatí. Za současné situace jsou všichni předposraní. Pokud mě praktik nezná, nechce se mu riskovat a na testy mě pošle. Psycholog pak taky nechce riskovat a pokud mu to nevyjde hodně jednoznačně, nepustí to.

                1. No, uznávám, že kategorie „naprosté hovado“ a „předposraný“ nejsou zcela totožné; nicméně ta druhá je podmnožinou té prvé, takže v této části jsem nijak mimo nebyl, tvrzení stejně platí.

                  Jestliže je současná realita taková, že do zmíněné skupiny patří lékařů hodně (byť za své rozhodnutí nenesou zhola žádnou reálnou odpovědnost vyjma té před vlastním svědomím*), a tedy jsem byl mimo i v části „se obvykle nedělají“, je to dost smutné :(
                  ____
                  * A to je správně a tak to má být, aby z toho nikdo nevyvozoval nějaké nesmysly.

                  1. Mi odešla MUDra do důchodu. Nahradila ji značně progresivnější a hezčí osoba. Nicméně s tou osobou jsem se viděl 6x za poslední cca 3 roky. A z toho 2x mi kontrolovala krk při očkování proti tetanu. Pokud bych překonal svou epickou lenost a jal se dělat zbroják, tak od ní očekávám odeslání na psychologické testy a spíše by mě překvapilo, kdyby se tak nestalo. Já bydlím 150 km od ní! :) Sakra, dyť i kdybych se choval jak magor, tak se to k ní nemá šanci dostat :)

      2. Ja to asi mam taky, teda nemam papir, ten zustal kdesi na vojne…
        Totiz kdyz jsem prisel na vojnu, sel jsem k ridicum. A tam se delaly psychotesty a to nebylo tak jednoduchy, jak se tu pise – protoze lidi se rozdelili ne na 2 skupiny splnuje/nesplnuje. Tam byly 3 skupiny: Nesplnuje, Muze jezdit s UAZem/nakladakem, Muze vozit munici / vybusniny.
        Cil hry tedy byl u psychologa to zahrat tak, aby clovek sice mohl ridit auto, ale aby mu nedej boze nesverili nejake auto plne vybusnin :-D
        Takze sice malujeme listnate stromy s rozvinutym korenovym systemem, ale zaroven je nutne se priznat, ze pohled do ohne nas fascinuje a libi se nam ohen zakladat :-D :-D

        1. S námi byl kluk, co měl perspektivu písaře na štábu, ale potom ho někdo napsal z nedostatku vhodných kandidátů jako potencionálního řidiče. Psychotesty cíleně pohnojit tak, že mu nebylo možno svěřit náklaďák (Sa-58 ovšem ano, na ten může být člověk nebezpečný magor i v armádě).

  3. Prosím recenzi na hs-9. Děkuji

    1. Já bych uvítal recenzi na zbraň spíše od zkušeného střelce než od někoho kdo právě dostal zbroják a je to jeho první a jediná zbraň.

  4. Nevím tedy, jak probíhá v dnešní době celá zkouška ve velkoměstě. Já jí dělal v roce 2013 na maloměstě (12000 obyvatel). Bylo nás na termínu 20, po testech 14, po praktické 10 a po střelbách 8. Čekací doba tedy byla výrazně kratší, v podstatě měsíc, ale dnes to pravděpodobně bude taky více, i když si nemyslím, že to bude půl roku jako třeba v Praze.

    Nejpočetnější skupinou na termínu byla myslivická obec, která suveréně také propadla nejvíce. Testy udělali vesměs všichni(odtud lítali jen prapodivné osoby, které mi svým chováním byly zvláštní už před začátkem testu, to jen tak k tomu, že ten systém zřejmě opravdu funguje a mešuge zbraň v drtivé většině legálně nedostane), spousta z nich tam šla ale bláhově s tím, že u rozborky dostanou pouze dlouhoo zbraň , kterou mají všichni samozřejmě 1000x složenou a rozloženou, přičemž komisař vytáhl krátkou. V tu chvíli lítali jeden za druhým, až mě to začalo znervózňovat, šel jsem mezi posledními, nikam jsem nespěchal. U manipulace pak měl komisař pouze dva špeky, cvičný náboj v komoře a hlášený selhač. Bezpečný prostor jasně vymezil každému individuálně na začátku, nakonec jsem dlouhou nedostal, stačil mu Glock (dělal jsem skupiny A,B,E). Nicméně podrazy nedělal a všechny, které vyhodil, vyhodil opravdu oprávněně (prsty na spoušti, rozborka s nábojem v komoře, rozebírání ihned po hlášení selhače nebo vůbec žádné know-how u rozborky krátké zbraně – byl na výběr Glock a CZ75)
    Ti, co vypadli na střelbách, byly vlastně jen ženy, které buď úplně znervózněly, ovlivnila je únava nebo naopak byly v přílišné euforii, že se dostali tak daleko. Těch mo bylo líto asi nejvíce, ale co sá dělat.
    Celkově jsem si odtud odnášel celkem dobrej pocit, že to tak nějak funguje a samozřejmě jsem byl rád, že jsem tím sítem prošel (snad jednu otázku z testu jsem měl špatně).

  5. Mohu požádat o ten kontakt na toho komisaře. Rád bych si manipulaci se zbraní trochu potrénoval a bohužel v okolí nemám nikoho, kdo by měl všechny potřebné zbraně k dispozici. Díky

    1. To mívá ta střelnice, na které to děláte.

      1. Je dobre se na miste prislusem oddeleni PCR nejprve domluvit, na ktere strelnici pak zkouska probiha, eventualne zkusit pozadat, zda na tu ci onu mohou primo oni pridelit. Jinak se to rozfrcava podle poctu zadatelu. Komisari obvykle putuji po strelnicich, ale muze se stat, ze pak jinde clovek bude cvicit a jinde s jinym komisarem skladat zkousku. Chce to zeptat se dopredu.

        1. Pokud si pamatuju, tak střelnice pro zkoušku se volí rovnou při podávání žádosti. Takže člověk ví, kam jde. Dnes již každá střelnice pořádá pravidelně jak skupinové, tak individuální přípravné kursy, kde se cvičí přímo se zbraněmi, které jsou pak u zkoušky.

          1. Dnes rano jsem tuto informaci overoval a neni to tak, pokud je zadatelu hodne. Kolik je zadatelu, vedi aktualne na PCR. Proto je dobre tam alespon zavolat.

            1. No tak co sem byl naposled na zbraních tam furt visely termíny kde byly jasně daný střelnice, ceny, všechno. Nevim co jako s tím můžou opicajti šachovat ať je žadatelů kolik chce, pokud sem jasně přihlášenej někam v nějakou dobu.

              1. Jedna vec je, kde delas kurz, druha vec je, kam se mas dostavit ke zkousce. Na kurzu muzes mit treba i 2x tolik lidi, nez pak muze jit ke zkousce na jedno misto. Co s tim?

                1. Já dělal zkoušky v Suchdole a také jsem si tam zařídil kurs. V té době ještě tolik žadatelů nebylo, kursy byly individuální.

    2. Karel Adamec, 602 339 516 (dám to sem tahle veřejně – rozdává to na vizitkách), příprava bývá v domluveném čase s dalším jedním nebo dvěma zájemci v takovém polosklepě na Praze 4, ze zkušenosti to trvá déle, než je domluveno (dotaz: na jak dlouho to bude? odpověď: no to já nevím, až to budete umět! :-) )

      1. Díky za info, určitě ho zkusím kontaktovat až budu vědět termín zkoušky.

  6. diky za clanek.
    take bych poprosil o clanek ohledne zkusenosti s Springfield XD.
    Mel jsem v planu manzelce, kdyz udela ZP, koupit neco hezkeho do kabelky – a teda Kimber Micro 9, ale jakakoliv referovana zkusenost se subkompaktem je prinosna.

    Mam jeste otazku:
    Pujde se domluvit s komisarem ohledne rozborky a manipulace s domaci kratkou zbrani? – v nasem pripade G19. Vim, ze u nas strelnice disponuje snad jenom CZ 50 7,65mm, a urcite nemam v planu do budoucna porizovat neco podobneho.

    1. Tá rozborka, čo sa robí na skúškach v ČR je zaujímavý výmysel. V SR nič také nemáme. V rámci praktickej časti skúšky je potrebné popísať a predviesť bezpečnú manipuláciou so zbraňou (klasika nabitie, vybitie, kontrola komory…), ale neviem si dosť dobre predstaviť rozborku/zborku zbrane, ktorú som nikdy pred tým nemusel mať v rukách. Môj SigSauer sa rozoberá inak ako Glock19, ten zas inak ako napr. CZ50 a Ruger LCP tuším k rozborke potrebuje aj skrutkovač alebo niečo podobné. Je k dispozicii na skúške manuál ku zbrani? Tam býva totiž obvykle popísaný správny a bezpečný (základ bezpečnej manipulácie predpokladám, že uchádzač samozrejme ovláda) postup ako zbraň rozobrať a naspäť zložiť. A to nemusí byť len rozborka, ale aj manipulácia. Napr. GrandPower pri prepnutí páčky poistky, keď je vidieť červený krúžok neznamená, ako by logika hovorila, červený = ready to fire, ale presne naopak (pre úplnosť, áno, z polohy poistky je evidentné kedy je aktivovaná a kedy nie, ale či by to bolo až také evidentné aj pre uchádzača na skúškach, si nie som celkom istý).

      1. Ale hovno, většina dnešních zbraní používá tu samou koncepci a rozebrat to jde. Včetně LCP, další zmenšenej klob gloka. A jaký zbraně tam maj si máte ve vlastním zájmu zjistit. Tady v naprosté většině případů CZ75.

      2. Zvladnout rozborku je zasadni vec ve dvou pripadech:
        – umet zbran udrzet cistou, ergo bezpecnou
        – umet odstranit selhac, nebo jiny mechanicky problem zbrane

        Co vim, tak paragrafy se nabifluje kazdej. Ale na prakticke casti lidi litaji. A je to podle mne dobre. Paragrafy kazdej zapomene, ale zasady bezpecne manipulace plus nejaky ten logicky postup k rozebrani zbrane v hlave zustava mnohem dele. Pitomce to odfiltruje.

        1. ano, souhlasim s vama a prave z tohoto duvodu vidim jako uzitecnejsi nadrilovat se operace s drzenim a ovladanim zbrane prave z te, ktera se vyskytuje ve vlastnictvi.

          Takze, jeste jednou mate nekdo zkusenost se vstricnim chovanim komisaru co se tyce vyberu zbrane pro zkousku?

          1. Ja mam tu zkusenost,ze strelnice maji ke zkouskam svoje zbrane a tim to pada. Takto to alespon znam ze ctyr strelnic.

            Ostatne na tom neni nic divneho,stejne nikdo nezaruci,jakou zbran si koupite po te, kterou mate ted. Ted jim ukazete bezchybnou manipulaci s CZ75, kterou mate v kapse, ale tamhle si na strelnici vyrazite zuby zaverem pujcene kulovnice kamarada.

            Komisar zkouma obecne zasady manipulace. Jeste jsem neslysel, ze by nekdo baziroval na nejakem technickem speku konkretni krochny. Mozna ale jsou takovi, nevim.

          2. co vím tak standardně se jede v praxi se zbraněmi, co jsou na zkoušku k dispozici na střelnici, třeba na Rajské Zahradě pro to mají údajně dokonce CZ75 s vymontovaným úderníkem pro větší bezpečnost. Oficiálně o výběru zbraní rozhoduje zkušební komisař a vzhledem k tomu, že není dáno, který to bude, tak by to šlo asi i velmi těžko předem domluvit. a taky v tom nevidím problém, bezpečná manipulace je se vším stejná, ovládací prvky podobné a ten jeden potenciálně odlišný úkon, kterým se uvolní závěr pro jeho stažení si není problém zjistit a někde zkusit.

          3. Údajně se má dát domluvit i vlastní zbraň ke zkoušce, co je na tom pravdy nevim.

            1. Ja bych se celkem divil. Predstava, ze mi tam par lidi prinese nejaky svoje zbrane… je ztrata casu pro komisare. Ja ze bych s sebou vlacel kratasa, brokarnu a kulovnici? Hmmm… ja nevim, ale kdo umi zachazet jen se svoji zbrani, tak by se nad sebou mel zamyslet.

              1. jako to si delate prdel tou posledni vetou?

                ja jsem si vzdycky pral umet ovladat 3 prsty smrti, to vam teda tise zavidim ze vy to umite.
                …a jdu se nad sebou zamyslet!

                1. Ja nevim,ale cetl jsi to vlakno? Rec je o tom, ze si nekdo chce vzit na zkousku svoji zbran, aby to mel jednodussi, protoze ma obavu, ze s predlozenou zbrani by mel nejaky zasadni problem. Bavime se tedy o strelnych palnych.

                  A ja rikam, ze pokud nekdo umi ovladat jen svoji strelnou palnou a boji se, ze jinou by v ramci zkousky nezvladl, pak by se nad sebou mel zamyslet. Komisar neresi, jestli umis presne a rychle rozebrat CZ75, ale jestli pouzivas bezpecne a logicke postupy.

                  Nebo snad myslis, ze pokud clovek jde do pujcovny pro auto, protoze se mu posrala jeho Xantia, tak musi sehnat pujcovnu, kde maji ausgerechnet Xantii, protoze jine auto „neda“? To by se podle mne mel zamyslet nad svymi ridicskymi schopnostmi.

                  Rozumime si?

                  1. Ty vole, a cetl jsi to vlakno ty?!?
                    Protoze to vlakno jsem zalozil ja, kristova noho. To jsou dneska komedianti tady….

                    1. No ty tri prsty smrti v souvislosti s hromovymi holemi mi v tom vlakne nejak unikly, sorry…

              2. kdo umi zachazet jen se svoji zbrani, tak by se nad sebou mel zamyslet

                Mno.

                Já nevím, školy nemám; myslím si o sobě (snad až příliš domýšlivě), že se ve zbraních docela slušně vyznám. Ale pokud mi někdo vrazí do ruky něco, co jsem v ní až dosud nedržel, rozhodně si ani náhodou nevěřím, že to budu umět spolehlivě a bez problémů třeba jen otevřít — kde to má záchyt zásobníku? Jak funguje pojistka, pokud to vůbec jakou má? Kudy a jak se to natahuje a uvolňuje (třeba taková P7 na pokec? Aha, to není dlaňová pojistka?)

                A sám stejně tak nechci, aby se někdo, o kom nevím, že s danou zbraní zacházet umí, hrabal do mých zbraní. Mám mj. třeba brokovnici, klasickou lankasterku. Zkušenost mi říká, že tři (ne-li čtyři) lidé z pěti (již se pustí do manipulace bez výkladu) to zkusí otevřít bez natažení kohoutů, čímž potenciálně zprasí úderníky (zatím jsem vždy zařval včas, ale…).

                Kdepak — u zbraní, jež neznám, je první: „Ukaž mi, že je to prázdné — ty mi to ukaž, protože ty tu zbraň znáš, já ne“.

                A přesně to bych řekl i komisaři, kdyby mi vrazil do ruky cokoli, z čeho sám nejsem zvyklý střílet.

                1. No vida. S tou lancasterkou si mě klidně přidejte do seznamu, panč bych to bez natažení zkusil taky a to už jsem pár zbraní v ruce držel a jednu dobu se o zbraně hodně zajímal.

                  1. Nikomu to neříkejte, je to tajemství; ale já kdysi, když jsem to držel prvně v ruce, udělal přesně totéž :D

                2. A? Ja prece netvrdim, ze je nutne znat vsechny zbrane. Ale umet jen G17, protoze ho nekdo ma a jinak bude na Cizu cumet jako puk, coz ma byt argument pro moznost vzit si vlastni zbran ke zkousce?

                  Uprimne vzato, uchylarna uz je jen to, ze se pripousti, ze si tu zbran nekdo na zkousku vezme! Proc? No protoze pokud uz ji kurva ma, tak proc je ta zkouska tak debilni, ze se ma prezkusovat?!? Kdyby nekdo mel jen E a dodelaval C, tak dlouhou brokarnu si asi neprinese a zkouset z 357Mag ho asi nebudou, ze. Cili se bavime jen o nekolika malo kombinacich, ktere ale uz z principu jsou uchylne. Viz treba B => „upgrade“ na C. Muj pripad. To je uchylarna, paklize mi je vice, jak 21 let. Nebo mam D => upgrade na E a prijdu s CZ75. To je uplna zhovadilost, protoze mam jednodussi strelbu, nez jsem mel na D, pokud se nemylim.

                  Budiz ale trestan ten, kdo si patricne pismeno neporidil, kdyz tu moznost mel. Ja, kdyz jsem delal B, jsem C delat nemohl, protoze byl jiny zakon.

                  1. nezlob se na mne sysope, ale tys mel vcera v hlave uplne nasrano.
                    Jenom doufam ze to neni setrvaly stav.

                    1. Nezlob se na mne ty, ale asi jsme kazdej v uplne jinym vesmiru. Budu delat zkousku na E, mam C a prinesu si vlastni Glock? Kde a jak jsem k nemu prisel?

                      A opacne, pokud mam treba B a dodelavam E, tak proc mam ZNOVU ukazovat, ze s tim SVYM Glockem umim zachazet? Tobe to neprijde uchylne? Jestlize uz jednou jsem prokazal, ze jsem schopen si s nejakou zbrani nevystrelit mozek, tak proc to mam kurva predvadet znovu??

                      A take jsem uvedl, ze v pripade (snad) nejakych speku typu „mam A, takze muzu drzet a nesmim nosit, cili chci E a musim prokazat bezpecnou manipulaci“ to logiku ma, ale sam neznam nikoho, kdo by si to takto blbe udelal. A-cko si kazdej daval minimalne k B, C nebo E.

                      Nechapu, jaky je pochod tvych myslenek.

                    2. tak specialne pro tebe a na zlatem podnosu…
                      mam ZP, skupiny ABE a nechci nic vic s tim delat, zatim…
                      Moje manzelka je horky kandidat na ziskani ZP, a vzhledem k tomu, ze mam doma svoje zbrane, ktere budou nase zbrane, pokud manzelka zvladne zkousky, tak vidim jako prospesne, kdyz bude delat zkousku nasi zbrani s kterou muze trenovat do aleluja a kterou bude moci pouzit, kdyz to bude nezbytne nutne v RL.
                      A proc? Protoze stres!
                      Veci, ktere bude mit treninkem naucene pujdou tak nejak automaticky (podvedome) i kdyz bude kolem skupina cizaku s cilem odhalit nedostatky a poslat ji do kopru.
                      Argumenty typu, no joo a co kdyz bude nucena pouzit jinou zbran v RL a blablabla, nechci ani videt, protoze to je vec budoucnosti. Resim jenom zkousku.

                      A tohle vsechno bys vedel, kdybys poradne CETL.

                    3. No zkuste komisařovi brknout a poptat. Vyhláška mu to umožňuje, záleží na něm.

                    4. Re: Sunmoon
                      13.1.2017 v 12:35

                      Ale ja jsem to cetl, jenze sum na kanale vznikl asi tak uprostred vlakna, kdy Behemot psal o „vlastni“ zbrani, zatimco tys na pocatku psal o „vasi“ zbrani. A ja jsem reagoval na Behemota, protoze „vlastni“ zbran je tak trosku neco jineho, nez „zbran u nas v domacnosti“, protoze to zakon jaxi, ehm, nezna. Kazda zbran, ktera vyzaduje evidenci, je psana na konkretniho majitele, ne na domacnost. Proto jsem reagoval na Behemota.

                      Tvoji logiku chapu a nijak se nedivim, ze je rozumne ukazat pri zkouskach, ze manzelka umi manipulovat predevsim se zbrani, ze kterou zcela jiste prijde do nejakeho toho styku, ze.

                      Jenze Behemot to rekl vice obecne. Jako ze Pepa prijde s VLASTNI brokovnici, protoze Pepa uz leta strili skeet a ten by Pepa rad C k loveckemu listku. A ja rikam, ze je uchylnost, ze Pepa musi znovu skladat UPLNE STEJNOU zkousku na C, kterou uz delal na B. A take ze dost pochybuji, ze mu komisar dovoli prezentovat sve kejklirske umeni na Pepove VLASTNI brokovnici. Nevylucuju to, ale divil bych se, kdyz umi bazirovat na totalnich picovinach okolo.

                      Rozumime si?

                      Stran tveho konkretniho dotazu => zavolat na konkretni strelnici a zeptat se na mistni praxi.

                    5. Nemyslím si, že to půjde. Protože předpokládám, že Sunmoon má na dotyčnou zbraň vystaven PZ na svou osobu. Tudíž tu zbraň smí držet a nosit pouze on, nikoliv jeho paní. Ta jí bude moci držet a nosit, až si k této zbrani nechá vystavit vlastní průkaz zbraně. Tudíž řešením by asi mohlo být, pokud by Sunmoon přinesl zbraň na dotčenou střelnici a buď jejímu správci nebo komisařovi, pokud je držitel licence, jí předal, oproti předávacímu protokolu, do úschovy, ideálně se specifikovaným důvodem (se zbraní se bude manipulovat, případně střílet).
                      Možnost zkoušky provádět s vlastní zbraní je, dle mého názoru, pro ty případy, kdy si rozšiřuji ZP, např. z klasického A,B,E na C, nebo D. V tom případě mě stávající papíry umožňují se zbraní manipulovat v rámci zákona bez omezení.
                      Je to samozřejmě velmi individuální, ale myslím, že během kursu není takový problém se s klasickou CZ 75, co mají u zkoušek snad všude, seznámit, nebo alespoň s rozdíly oproti již známé zbrani. Konec konců jsou to všechno víceméně stejné pistole, s více méně stejnými rozebíratelnými částmi, které se víceméně chovají při střelbě stejně (alespoň pro účely trefení se na 10m do papírové plachty).

                    6. No, tady jsou (jako obvykle) dvě různé věci:

                      (a) umět zacházet s čízou: velmi rozumné, to by každý měl — je to u nás asi nejrozšířenější zbraň (možná spolu s 85 a s Glocky), šance, že se člověku dostane náhodně do ruky v nějakém tumlu je netriviální;

                      (b) požadovat znalost čízy jako podmínku získání ZP: neakceptovatelné mizerné svinstvo — snad ze zcela zřejmých důvodů.

                      Jakkoli osobně bych preferoval, kdyby ZP neexistoval (a dále vizte LWG 12.1.2017 v 8:19), jako marginálně akceptovatelný kompromis bych viděl zkoušky z platných zákonů plus bezpečnou manipulaci se zbraní na střelnici, tedy bez rozborky, a s tím, že řešením libovolného problému je „položit to hlavní k terčům a někoho zavolat“.

                      Spousta znalostí a schopností nad výše zmíněné je samozřejmě žádoucí a velmi doporučeníhodná jaksi v rámci bodu (a); ale vyžadovat je u zkoušky patří jednoznačně do bodu (b).

                    7. Já bych se vsadil, že Tobě zejména bude vadit ten oser s dvojím PZ na jednu zbraň. Osobně mě vytáčí velmi, pokud mám ke své skupině ZP zákonem stanoveno právo držet a nosit zbraň, tak proč kruci nemohu držet a nosit zbraň. I kdyby mi její majitel, který jí má registrovanou na sebe, sepsal předávací protokol k zapůjčení konkrétní zbraně, tak jí nemohu bez jeho přítomnosti vzít do ruky!
                      Nemyslím si, že je svinstvem, pokud je ke zkouškám požadována znalost manipulace s konktérní zbraní. Příkladem já se naučil řídit auto na Š100 a zkoušky jsem pak vykonával na, v té době ultramoderním, Favoritu. Což bylo auto, přiznejme, trochu odlišné v jízdních vlastnostech od stovky. Přesto měla tato vozidla společné znaky (motor, kola, tři pedály, světla vpředu, světla vzadu….). Základní bylo, že jsem předem věděl, že zkoušku budu vykonávat s tímto typem vozidla.
                      Tedy , vykonávám-li zkoušku na ZP, tak mám určenou/dohodnutou střelnici, kde zkoušku konám. Příčetný člověk, když už si zde nesjedná přípravný kurs, tak se alespoň informuje, jaké zbraně jsou u zkoušek použity. Konkrétně my jsme měli na výběr z ČZ75 a ČZ83 + brněnská malorážka a nějaká ruská broková dvojka 16. Tyto zbraně jsem si mohl v rámci individuálního kursu dosyta osahat.
                      Myslím, že prokázat znalost manipulace se zbraní je více než vhodné. Řešení závady, např. selhače tím, že položím zbraň na pult střeleckého stavu, opustím jí a jdu hledat správce, považuji za svého druhu nešťastnou. Není vhodné v přítomnosti lidí, které neznám, nechávat zbraň opuštěnou, nehledě na fakt, že většinu nefatálních závad zbraně by měl být střelec schopen vyřešit na místě, alespoň do té míry, že uvede zbraň do bezpečného stavu, aby jí pak se slzou v oku donesl puškaři. Tedy, odhlédnu-li od technikálií, považuji požadavek na prokázání schopnosti rozborky a sborky za ten nejmenší možný oser, který mě v průběhu připuštění k možnosti vykonávat tak základní a triviální lidské právo držet a nosit zbraň, může potkat.

                    8. Re: ocs
                      13.1.2017 v 15:23

                      Btw,jak jsi se porval s vedomim,ze jako clovek uznavajici rozvrat statu jako dobry napad nejsi dle zakona spolehlivym pro noseni a drzeni? ;-)

                    9. „Dle zákona“? Tu anekdotu neznám, je dobrá?

                    10. Re: ocs
                      14.1.2017 v 4:14

                      :-D No,… ted jsem se zasmal, tak celkem ujde…

            2. Vyhl. 115/2014 Sb.:
              Obsahová náplň praktické části zkoušky
              § 5
              (2) Zbraň nebo zbraně k předvedení činností uvedených v odstavci 1 a ke střelbě na pevný cíl podle § 6 určí žadateli zkušební komisař.

              Nařízení vlády 315/2011 Sb.:
              Praktická část zkoušky
              § 4
              (5) Zkušební komisař určí žadateli bezpečný prostor a svěří mu zbraň, odpovídající skupině zbrojního průkazu uvedené v přihlášce ke zkoušce,

              Vlastní zbraň se pokud vím připouštěla po nabytí účinnosti zákona 288/1995 Sb., který nutil vykonat zkoušku i dlouholeté držitele ZP podle dřívějších předpisů…
              Dnes by žadatel s výjimkou rozšiřování skupin – žádnou vlastní zbraň mít neměl…

              1. take k vasi posledne vete.
                ja vlastnim zbrane protoze ZP, manzelka, ktere se cela tato causa tyka je kandidatem na ZP.
                teoreticky by se jednalo o zapujceni zbrane zkusebni komisi za ucelem spachani prakticke zkousky….

              2. Uvažujete nad něčím, nad čím vůbec nemáte. Možností vlastnictví zbraně bez ZP je mnoho, ale plést to sem nemusíte, s možností dělat s tím zkoušku to nesouvisí ani málo.

                No, podle vyhlášky se zdá, že to jít může.

              3. Tak bez zbrojního průkazu můžu vlastnit zbraně kategorie D – historické, plynové,floberky … a samozřejmě můžu vlatnit i zbraně kategorie A – C pokud jsem je nabyl děděním.

                1. Ale nesmíte si je ani přinést ke zkoušce (aniž kamkoli jinam). Že je to nebetyčná kravina, to nepopírám (ostatně je to jen jeden z mnoha dokladů bohužel mnohými — včetně LEXáků! — přehlíženého faktu, že náš zákon o zbraních, byť třeba i méně špatný než leckteré jiné, je pořád svinský a pramizerný :( )

                  1. Muj pradeda, kdyz delal RP, tak vzal doma kozidecha, zajel na mistni orlovnu, tam bylo hriste a u nej stal policajt. Nechal kluky dvakrat objet hriste tam, dvakrat zpatky, pak si neco malo popovidali a deda absolvoval.

                    Tak nejak bych to videl i s temi zbranemi.

                    Ale ja vim, ze ty necouvnes ani o milimetr, proste jakekoli absolvovani je spatne… ;-)

                    1. Špatné je to, že tam stál policajt, a nikoli zástupce místního nestátního soukromého motocyklového klubu.

                      Jinak ale stran zbraní, už jsem mnohokrát psal, že jakkoli samozřejmě každý dohled státu je zlo, byl bych ochoten se smířit se ZP jako s akceptovatelným kompromisem a nutným zlem; v žádném případě ale nelze akceptovat registraci zbraní samotných, to je nacismus na pochodu :(

                    2. Osobně jsem pro jiný princip a to vylučovací

                      – jsi zletilý, svéprávný, atd., máš povinnost chovat se jako rozumný člověk a pokud u toho není návod, nechat si to někým vysvětlit. Porušení těchto pravidel je přitěžující okolností, podku uděláš průser.

                      – jsi hovado, které střílelo do lampy mezi vysokými budovami vysokoškolských kolejí, obklopených částečně další zástavbou – sorry, ale sirky malým dětem do ruky nepatří, máš ban (na nějakou dobu). Řekněme, že by se vyznačil do OP, když už tento pozůstatek fašistické okupace máme,nebo zanesl do nějakého seznamu. Pourušení se trestá. A pod..

                    3. Hmmm, imo když už si hrajem na ty povolovací papíry, tak by se měla zachovat myšlenka, proč celá ta šaškárna vznikla. Kupodivu ještě v 90. letech, kdy sem si dělal papíry na kvéry i na ŘP to tak nějak platilo
                      – kontrola, jestli splňuješ parametry (věk, duševní zdraví)
                      – Tady nám nějak prokaž, že znáš zákon a víš, co s tím oficiálně nesmíš a co ti hrozí, když budeš dělat bejkárny (teoretická zkouška)
                      – Tady nám ukaž, že víš, co máš zhruba dělat, abys pokud možno nezrakvil sebe nebo někoho kolem (praktická zkouška)
                      – Tady máš glejt pro gestapo a teď táhni, už tě vidět nechceme a zbytek už je jen na Tobě.

                      Přičemž papíry platily (aspoň řidičáky donedávna) doživotně, protože to pouze prokazovalo řekněme obeznámenost. Vůbec se divím, že se tak v klidu akceptuje to, že co 5 let musíme milostivě žádat vrchnost, jestli nám ráčí papíry protáhnout (na základě toho, zda jsme vyvěsili vlaječku a jakou, zda jsme lepili plakátky a jaké nebo jestli jsme hrabali dvorek v akci „E“), přičemž extra debilní policajti jsou schopný papíry odebrat jen za to, že je „nepožádám“ včas. Jako co to je za drzost….
                      K tomu ještě z těhle masových papírů udělali naprosto nesmyslnej a na hlavu postavenej vopich – rozborka a sborka kvéru, kterej s nějakou pravděpodobností vidím poprvý a naposledy v životě (zajímalo by mě, jestli by tak klidně bylo akceptováno třeba to, že by u zkoušky na řidičák přistavil policajt svůj verk a nechal by žáčka vyměnit brzdový destičky nebo olej a vyhodil by ho za to, že neví, kde má nějakej sráč z francie olejovej filtr). O řidičácích, kde by se to mělo naopak postupně uvolňovat už ani nemluvím.
                      Zajímavé je, že u některých „nemasových“ papírů ta myšlenka, co jsem psal vejš ještě relativně zůstala zachovaná (I když obnovujou se papíry už všude a třeba ČBÚ se ani netají tím, že si dali do cílů vydělat prachy na poplatcích, tak je prostě vydělávají). Ale všeho asi i tam do času :(

                    4. Souhlas. Čistě jen pro doplnění, u ŘP bývala podobně absurdní buzerace v tzv. „technických” otázkách typu „kolik milimetrů nad silnicí musí být mlhové světlo“ apod.; ale byla to jen teorie, a dnes už to, myslím, dávno zrušili.

                    5. U ZP mě facinuje otázka, kolik otázek má test na ZP a z čeho. Nebo kolik bodů musím mít na určitou skupinu. Jakmile mám test za sebou, k čemu to proboha je?

                    6. Mne fascinuje zejména to, že uchazeč o pouhý ZP musí vědět, na jaký úřad a v jakém termínu musí držitel ZL zanést jaké lejstro při vývozu nebo jak daleko od sebe musí být tyče v zamřížovaném okně u obchodníka se zbraněmi. A potom samozřejmě takové ty otázky na čísla nařízení vlády apod.

                      To je jako bych byl u zkoušek na ŘP dotazován na organisaci bezpečnosti práce na lince v automobilce.

                    7. Pravděpodobně to tam je
                      a) protože držitel ZL je většinou i držitel ZP a tak se to spláchne
                      b) je to v zákoně o zbraních, otázky jsou pravděpodobně jenom losovačka ze zákona, na jehož znalost se testuje
                      c) pro odfiltrování úplnejch blbců, kteří se to naučit nezvládnou

                    8. Jen technicka, k :c) pro odfiltrování úplnejch blbců, kteří se to naučit nezvládnou
                      Osobne nejsem „uplnej blbec“ – napriklad pri poslednim serioznim mereni IQ (pred mnoho a mnoho lety, ale to neni uplne podstatne) jsem mel vcelku nadprumerne. Ovsem mam zcela zasadni problem – naucit se neco z papiru / knihy nazpamet.
                      Celou zakladku a I na stredni jsem mel obvykle za 1 z matiky, fyziky, chemie a naopak jsem nedaval dejepis, zemepis a podobne predmety, kde jsme se ucili pouze veci nazpamet (ano, meli jsme na ty predmety debilni ucitele).
                      Ja jsem nebyl schopny se skoro ani naucit otazky na autoskolu – spoustu z nich jsem proste regulerne NEVEDEL – viz to co psal JJ, kolik milimetru nad zemi maj bejt mlhovky a jak daleko maj svitit potkavacky a podobne. Testy na autoskolu jsem udelal dost nahodou a to proto, ze se tam nahodou tyto otazky nevyskytovaly a byly tam same „prakticke otazky“, ktere mam v pohode.
                      Tedy bych velmi pravdepodobne nedokazal udelat zbrojak (a nebo bych s tim mel OBROVSKE problem) proste proto, ze se neumim naucit basnicku, ani jak daleko od sebe maji byt mrize. Proste to neumim. At mi nekdo ukase, jak se rozdelava a sklada pistole a ja se to naucim velmi rychle – je to technicka, logicka vec – naucim se to levou zadni. Ale at me nekdo necha naucit se 10 nejakych udaju nazpamet – nepujde mi to.

                      Ostatne maturitu s vyznamenanim mam jen proto, ze z cestiny jsem si vytahl jednu otazku ze 2, o kterych jsem alespon neco vedel, z celkovych 30. O minimalne polovine jsem nevedel NIC, protoze to nedavalo nejmensi smysl a bylo to jen sprtani se letopoctu a jmen nazpamet.

                      Ja bych velmi pravdepodobne dneska neudelal znovu ani ridicak, natoz nejakej zbrojak.

                    9. ad: napriklad pri poslednim serioznim mereni IQ (pred mnoho a mnoho lety, ale to neni uplne podstatne) jsem mel vcelku nadprumerne.

                      „Seriózní měření IQ“…:-)))))
                      Celej den si říkám, to by bylo, aby mě někdo nerozesmál..:-))))))))))

                    10. Já se připojuji k HonzoviXXX. Seriosní měření IQ neexistuje, neb tyto testy (tak jsou konstruovány) měří míru konformity člověka, lze se tedy na ně připravovat a zvyšovat si IQ prostým tréningem (sám jsem takové kursy vedl). To zcela popírá validitu testu.

                    11. ad: To zcela popírá validitu testu.

                      Kdyby jenom to. Ale to popírá realitu vůbec…:-)) Jedním slovem totální absurdnost (rozumějte též blbost na entou), kterou by snad ani Kafka líp nevymyslel. „Seriosní měření IQ“, můj ty Bóóže, Bohnice hadr..:-)))

                    12. A pokud to delas necekane, bez pripravy? Napriklad na stredni k nam jednoho dne napochodovala nejaka zenska a cely den jsme delali nejake testy, bylo toho tam vic, nejen IQ.
                      Jinak slovni spojeni „seriozni test IQ“ bylo mysleno tak, ze se jednalo o neco „profesionalniho“, nikoliv nekde udelane za 10 minut na internetu.
                      Ostatne I kdyz se jedna o vec pribliznou, porad imho ma nejakou vypovidaci hodnotu.

                    13. ad: Jinak slovni spojeni “seriozni test IQ” bylo mysleno tak, ze se jednalo o neco “profesionalniho”,

                      Lojzíku, myslíš že jseš při svém „seriózně změřeném IQ“, s to vůbec pochopit, že se jedná o naprosté nesmysly a ultrahovadiny?
                      Docela by mě zajímalo, jak třeba vypadá takový neseriózní měření IQ..:-))))

                      ad: Ostatne I kdyz se jedna o vec pribliznou, porad imho ma nejakou vypovidaci hodnotu.

                      Jó? Fakt? A jakou, proboha?…:-))

                    14. Bohuzel, testy IQ jsou nastavene naprosto nesmyslne a nemaji s prirozenymi uzitecnymi schopnostmi mozku nic spolecneho, pouzitelnost cloveka prilis neovlivnuji a nejvetsim uspechem takovych testu je, ze existuje jakas takas korelace s tim, ze lehce nadprumnerny clovek bude mit v zivote partne vyssi prijem, nez brutalne podprumnerny. Vetsinou.

                      Jinak IQ testy jsou vcelku podobne tomu, na co se orientuji nekteri ucitele ve svych testech, takze pokud ma clovek ve skole stesti na urcitele a zaroven je v dobre vetrane tride, testy se odehravaji v denni dobe, ktera mu vyhovuje a neni zrovna nachcipany, zamilovany, nebo znudeny, pripadne doma je vsechno v poradku a za okny neni nic zajimaveho, da se predpokladat, ze bude mit vyssi IQ, nez nekdo kdo tyto podminky nesplni.

                    15. Ano, to je mozne a nijak to nezpochybnuju. Na druhou stranu, pokud takovy test probiha nekolik hodin a obsahuje stovky a stovky otazek, da se predpokladat, ze precijen nejakou vypovidaci hodnotu mit bude. Ja samozrejme nerikam, ze kdyz nekomu vyjde 130, tak ze zitra by mu nemohlo vyjit 120. Rozhodne ale podle me ten clovek na tom bude s inteligenci pomerne zasadne jinak, nez nekdo, komu vyjde 80.
                      Je mi jasne, ze nejde exaktne „zmerit“ inteligence. Ale alespon pribliznou predstavuj podle me udelat lze. A dostatecne vypovidajici.
                      Jinak ne, nemel jsem stesti na ucitele, bohuzel jsem mel tu smulu, ze celou zakladku i stredni jsme se neustale neco ucili nazpamet, takze me ta skola naprosto srala a vetsinu jsem ji ignoroval, az na odborne predmety, ktere me bavily a na ktere jsme nastecti meli odborniky, co tomu rozumneli.
                      Jinak jeste jedna vec – to s tim IQ jsem nebral z hlediska uplatneni v zivote, ale z hlediska toho, ze kolega Behemot psal, ze nejake testy se nenauci jen „uplny blbec“. Na to odpovidam, ze testy se nenauci I inteligentni clovek, kteremu proste nejde se naucit veci nazpamet jak basnicku.
                      Btw, napriklad proto mam I problem s cizimi jazyky, protoze ve skole nas to ucili systemem „naucte se tato slovicka a zitra si vas vyzkousim“, z cehoz jsem se nenaucil ani hovno. Takze zaklady anglictiny jsem pochytil „samostudiem“ a dela mi priserne problem se napriklad naucit nepravidelna slovesa, protoze to se proste musi naucit, nedava to zadnej smysl a logiku a ja jsem vyrizenej :-(

                    16. ad: Je mi jasne, ze nejde exaktne “zmerit” inteligence. Ale alespon pribliznou predstavuj podle me udelat lze. A dostatecne vypovidajici.

                      Lojzíku, tvoje úporná snaha uplýst z hovna bič, je fakt až legrační a dojemná. Vyser na představy, jsou k hovnu. Na představy, na iluze, věřej jenom blázni.

                      ad: Je mi jasne, ze nejde exaktne “zmerit” inteligence.

                      Tak co vůbec řešíš? Hausnumera o ničem? Hovna a sračky? Jseš při smyslech, Lojzíku? Rozumíš do důsledku svým vlastním slovům a když říkáš – Je mi jasne – ?

                    17. No, verim, ze me by klidne 80 jeden den a 130 druhy den vyjit mohlo, stacilo by mi jen otevrit okno a dat si plechovku coly.

                      IQ mi nikdy nemerili (a pokud merili, pak mi nikdo nerekl vysledek), ale videl jsem vysledky prace jinych lidi, co skorovali okolo 150 a vysledky prace tech, co skorovali okolo stovky a rozdil? Prakticky zadny. Jinak naucit se na testy je mozne i jinak, z velke casti je to basnicka, ale bohuzel, jsou mezi nami taci, co se uci jak ve skole, ale pak i ti, jako ty, co by pochytili vic, kdyby si sedli na par hodin s nekym, kdo se vyzna a dobre si pokecali. Pak se jen doucis par veci a je to.

                      Z te anglictiny si nic nedelej, ziju v anglicky mluvici zemi, kde si ani mistni moc neveri a neustale se me ptaji na to, jak se co pise. Vzdycky jim na to rikam „Jasne, oblibena zabava, zeptej se immigranta na gramatiku“. A to se jedna o rodile mluvci. Nejdriv jsem si myslel, ze s delaji srandu, ale ne. Proste mluv nahlas, mavej rukama, nohama, klidne i do telefonu, oni to pochopi a jeste budou radi, jak se hezky snazis.

                    18. *mne

                    19. ad: Bohuzel, testy IQ jsou nastavene naprosto nesmyslne a nemaji s prirozenymi uzitecnymi schopnostmi mozku nic spolecneho.

                      Průser vidím (a nejen já) v určitém druhu jakési „normotvorby“. Že se současně jedná o jakýsi druh zvráceného „kutilství“, vidí každý, kdo vidět chce. Vtěsnat či naládovat do excelových tabulek něco tak originálního jako je jedinec a lidská bytost, je možné pouze v tomto systému zvrácených hodnot, zvráceného myšlení vůbec. Zkrátka všudepřítomná dekadence na tisíce způsobů.

                    20. Re: Sprosty Podezrely
                      12.1.2017 v 20:05

                      Kdyz jsme splachli vejsku,taxme se s kamaradama zborili a nenapadlo nas nic blbejsiho (padla hypoteza „na ekonomku vezmou kazdyho vola“ – ergo nutno overit), ze jsme druhy den vyrazili delat prijimacky na ekonomku Masarykovy univerzity. Vynecham detail, ze jsme je az na jednoho zvladli vsichni a stejne nas nevzali v podstate s oduvodnenim „kurva uz jeden titul mate, tak co tady vopruzujete…“, podstatne je, co v tech prijimackach bylo: kdo je predseda vlady, kdo je nejaky reditel nejakeho uplne zbytecneho uradu, proste chujoviny na entou. Fakt dodnes nevim, k cemu adept na Masarycku potrebuje znat jmeno nejakyho saska, kterej tam za par let stejne nebude. Ale proste… tak to bylo.

                    21. Takoví lidi si musí holt najít pravidla a pak to podle nich odvozovat. Většina otázek se dá odpovědět logicky, některý možnosti jsou vyloženě hovadiny.

                      A další věc je, že současná zákonná úprava prostě počítá s tím, že některý věci jsou normativně daný. Hodnotama. Tak to je a tak nějak to počítá, že si tu budeš pamatovat, aby ses tím mohl řídit, že.

                    22. Vyhazovací otázky, nic víc. Je to stejné, jako když budoucím neprogramátorům zařadí programování na papír. Jde čistě o vyhazovací předmět, kde se vyhazuje i za nedodržení syntaxe(což by se mimo papír nestalo, že). Zatímco na IT oborech taková hovadina neprojde(fakt se nebavíme o zápisu algoritmu, viděl jsem opravenou zkoušku a vyhození, kde byly doplněné tečky/středníky/čárky do „kódu“ a za to byly strženy body!), tak tady se na tom vyhazuje =)

                    23. přesně tak. Těch podstatných otázek, které by navíc šly formulovat jako a,b,c a navíc nebyly snadno uhádnutelné, těch moc není, a aby zkouška nebyla fraška, musí být v zásobě větší stovky otázek. A tak se musí ptát na naprosté nesmysly. Pár set předem známých otázek není žádný problém.

                      (pozn. programování na papír či v notepadu je kokotina, ale i v IT stále velmi častá. Velká část firem takto i dělá pohovory; asi všichni 3x denně píší quicksort a obrací binární stromy při vypadlé elektřině, když je to tak častý pohovorový dotaz ;) )

                    24. K pohovorům – rozdíl je právě v hodnocení. Při pohovorech se hodnotí na základě napsaného kódu. Takže když někomu někde ulítne středník atp., tak se to přehlídne. Protože tohle řeší syntax check =) Podstata je, jestli je dobře napsaný zbytek. Osobně to nechápu, radši bych viděl předchozí práci, ale lidi jsou divní :)

                      Jenže tady se vyhazovalo za chybějící znaky. Sral pes, že po doplnění pár chybějících teček a středníků by kód prošel syntax checkem a fungoval by =)

                    25. Jedna libůstka – borec si pojmenoval proměnnou int-counetr(místo int-counter). Nicméně dále v kódu používal správně int-counter. Protože papír a protože mozek – chyby si nevšiml. Nicméně ze zkoušky dostal z tohoto příklado 0 bodů, protože každý int-counter byl invalid a škrtnut jako nepoužitelný.

                      Jako sorry, ale za tohle neudělat příklad, který je jinak napsanej absolutně správně, to je na palici. No a když jsou 3 příklady za 20 bodů a na projití člověk potřebuje 41 a více ,-)

                    26. Nemá chlapec chodit na debilní školu :-)

                    27. Částečně ano, na druhou stranu cílem toho předmětu bylo vyhodit co nejvíce lidí a nikdo to neskrýval. To, že jinde to (zatím) nemají, nic neznamená. Budou tam mít jinou píčovinu, kde se bude hodnotit každý detail ,)

                    28. na trhu najdete obojí. Jeden extrém, který jsem viděl byl: Máte max 15 hodin, ale rádi bychom výsledek viděli do 10h max. Naprogramován bude ve frameworku XY, který (patrně) neznáte, a uděláte production-ready řešení triviálního problému. Co by mělo obsahovat? To byste měl vědět. Nic extra kromě frameworku nepoužívejte, ale celé řešení a konfigurace všeho je na vás[firma tvoří, jde jí o kvalitu, a chce lidi, kteří umí tvořit i pod časovým tlakem, a ± tuší, co kvalitní řešení musí obsahovat. Hledá full-stack developery] Druhý extrém byl: budete kódit v notepadu, na našem kompu na kterej si před tím nesáhnete (tj. nepoužijete vlastní rozložení klávesnice a zkratky které jsou esenciální pro denní práci), a dostanete k vyřešení rébus; teoretický problém, který vyžaduje background z nějaké IT/matematické teorie, a je ponořen do špatných datových struktur, špatných pojmenování, a přepřiravené je napsáno jako prasete. Zanalyzujete, pochopíte, vyřešíte v krátkém čase [máme spousty starých kódů, které jsou v hrozném stavu, s brutální vnitřní složitostí, a potřebujeme někoho, kdo se z toho nesesype. Jo a z algebry jsme všichni měli ‚zajedna‘, tak se vokaž].

                      Jinak i oficiální certifikace např. od Oraclu jsou vystavěny na tom, jestli umíte pod tlakem a v nedostatku času na papíře rychle uvidět rozdíl mezi slovem a s1ovem.

                    29. Re: JJ
                      12.1.2017 v 14:30

                      Kdyz si tak v hlave prehravam vselijake zkousky, ktere jsem kdy v zivote absolvoval, at uz vybusninarske, nebo obhajobu diplomky, nebo RP, ZP,… tak bez vyjimky jsem se ucil i spoustu picovin, ktere mi byly ale uplne nahovno. Ostatne o tom je i cele nase skolstvi.

                    30. To je dáno tím, že někdo (pravděpodobně nějakej policajt) byl postaven před úkol „tady máš znění zákona a vymysli z toho 1000 otázek“. Nutno říct, že zíkon o zbraních je ještě relativně obsáhlý. Jsou jiné problematiky, prakticky složitější, ale zákonná úprava je stručnější. Takže je člověk konfrontován s otázkami (jsou to otázky na předpisy):

                      Q: falešné volací značky a falešné signály
                      A: se nesmí používat

                      Q: radiokomunikační službou je komunikační činnost, která spočívá v přenosu, vysílání nebo příjmu signálů prostřednictvím
                      A: rádiových vln

                      Q: podnikatel zajišťující veřejnou komunikační síť je povinen zajišťovat integritu a bezpečnost své sítě
                      A: průběžně

                      Q: Pro vydání průkazu XXX je třeba
                      A: Zaplatit správní poplatek

                      U těhle testů se bohužel nedá jinak než to nadrtit hrubou silou.

                    31. No, ono by se samozřejmě dalo jinak, a bylo by to milionkrát rozumnější: zrušit (nejen) tyto testy bez náhrady (dále vizte prosím pana LWG v 12.1.2017 v 8:19).

                    32. Re: LWG
                      12.1.2017 v 14:14

                      Abychom Konstantinu fon Nojratovi ukazali, ze jsme jeste lepsi, nez nejakej SSak.

    2. já mám HS-9 ve velikosti „standard“, tj. se čtyřpalcovou hlavní rozměrově odpovídající spíše G19 nebo Waltheru PPQ. Subcompact dělají ale taky a v řadě XDM je myslím i větší výběr velikostí včetně subcompactu s návlekem na delší zásobník.

      1. to jsem nejspise prehledl v clanku, domnival jsem se ze se jedna o subkompakt.
        pred vanocema jsem mel v ruce casopis, jestli se dobre pamatuji, s testem asi 20 subkompaktu, bohuzel si nepamatuji nazev casopisu, budu se muset stavit a koupit ho.

    3. Vyhláška MV 384/2002 Sb. umožňovala: …“V případech, kdy žadatel je vlastníkem zbraně, kterou drží na povolení k držení zbraně, může být při praktické části zkoušky přednostně použita tato zbraň.“ (§4 odst. 3). V současně platné vyhlášce MV 115/2014 Sb. to již není, nebo jsem to nenašel. Nicméně se to týkalo lidí, kteří žádali o rozšíření skupin ZP.

  7. Víceméně potvrzuji, také to mám čerstvě za sebou.

    Test:
    já tištěnou verzi nejel, přečetl jsem si zákony (nebifloval, jen jsem to četl), jel chvíli cvičné otázky s rovnou opravovanými odpověďmi a pak jsem jel cvičné testy, dokud jsem systematicky nedával 79. V těch otázkách si lze najít jednoduché patterny, které umožní test běžně dělat do 4 minut skoro bez čtení… 10-130, 18-21-3, I. třída, A., většina lhůt je 10 dní, 6 měsíců, atd. atp. Největší problém mi dělalo pochopit, že zbraně do kategorií ze řadí „shora“ ne zespoda. Tj. Když ta věc překročí nějaké parametry, je „z ničeho“ D, pak z D je C, atd. Ne „když parametr, tak z C > D“. Jestli mi jako rozumíte trošičku. Pak už jsou ty otázky jednoduchý a jak kolega píše, za pár cest do práce z práce se to dá bezpečně nadrtit.

    Kurz:
    Důrazně doporučuji kurz od dobré střelnice, nejsou to vyhozené peníze a bez toho budete tápat, pokud se v problematice rutinně nepohybujete, což většinou nepohybujete. Já učinil dobrou zkušenost na střelnici Spořilov v Praze, ale nemám srovnání. Dostal jsem se tam na doporučení od kamarádů a prostě mi vyhovují a ZP jsem u nich dal.

    Zkouška:
    Budete nervózní, takže to chce mít naučeno a nadrilováno (nasušeno) spíš víc než míň. Sborka / rozborka by měla být samozřejmostí u krátké, malorážky i brokny. Zejména u dlouhých bacha na bezpečný směr, přece jen je to kus železa.

    Test dáte, času je mraky na 5 kontrol.

    Manipulace: hlavně klid, nesahat na zbraň bez výzvy komisaře, raději se ptát, když si nejste stoprocentně jistý, co po vás chce, postupovat s rozmyslem, pomalu a ideálně komentovat každý krok, který hodláte učinit a proč. Pomůže to vám pro klid a komisař ví, že nejste lama. A hlavně – PRVNÍ při každém sáhnutí na zbraň – zásobník ven. PRST ze spouště. U brokny kouknout za sebe, nevíte, jestli nemá vyhazováky a komisaři za to vyhazují. Při skládání se dívat do hlavně, a to u všech třech typů zbraní. Když bude pedant, na něčem vás udělá, ale takhle máte největší šanci.

    Střelba: nezapomenout na převzetí zbraně – nejen kvůli komisaři, budete z toho střílet ostrejma, tak asi chcete vědět, že vám to nestřelí do xichtu, že? :-) A trefit 4/5 minimálně by měla být na 10 m rutina, jinak vám to do ruky nepatří.

    A pak už tradá vystát si frontu. Když si nezapomenete 200Kč kolek navíc, tak můžete rovnou dát i povolenku na nákup, stačí vyplnit „krátká palná“ do druhu.

    Audemus jura nostra defendere!

    1. Jeste bych se zeptal, muzes zbrojak delat kde chces (vybrat si strelnici s komisarem), nebo musis jako doted s ridicakem jit tam kam patris podle trvaleho bydliste?

      1. Drive to bylo tak, zes mohl zkousku delat kdekoli, ale ZP vydaval mistne prislusny odbor PCR. Ted je to tak, ze v ramci kraje podavas na mistne prislusny odbor PCR zadost a tam ti prideli strelnici, kde budes skladat zkousku. Cili nevybiras si komisare a nevybiras si strelnici. Pokud se domluvis, slusne pozadas a nejsi nad stav, mohou te pridelit na vybranou strelnici, ale komisare kazdopadne nevybiras, coz je logicke a spravne.

        1. Aha, nemyslel jsem to jako vybrat si „toho svojeho“ komisare, ale ze ke strelnici je vetsinou jen jeden komisar – coz jak se zda neni pravda?

          No snad me to nechaji delat v Praze, pac trvale bydliste mam na druhem konci republiky :s

          1. V Praze si muzes udelat kurz. Dost ale pochybuju, ze ti dovoli tam delat i zkousku. Fakt bych se divil.

            Ja jsem delal Bcko uplne v jinem kraji, jenze to bylo pred 15 lety a fura veci byla jinak.

            Nejlepsi je, zatelefonovat si na mistne prislusny odbror zbrani a streliva, nechat se prepinknout primo k cloveku, ktery ma na starosti ZP a s nim se domluvit. Moje zkusenost s temimo policajty je naprosto pozitivni, at jsem byl ve kteremkoli meste.

          2. ze stránek Střeleckého servisu:
            „Od 1. ledna 2011 se zásadně změnil přístup PČR k přijímání přihlášek ke zkouškám odborné způsobilosti a žádostí o jejich postoupení. Policie umožní v odůvodněných případech vykonání zkoušky mimo místo trvalého bydliště. Za odůvodněný případ se považuje zejména: služební poměr příslušníků ozbrojených sil a sborů, včetně pracovního poměru u MP. Dále se považuje za odůvodněný případ soužití ve společné domácnosti, sídlo zaměstnavatele, místo výkonu pracovního poměru nebo činnosti a studium na středních nebo vysokých školách.“

            jak je tu už psáno – ideálně tam zavolat a poptat se. ale je otázkou, jestli není nakonec lepší to dělat mimo Prahu – méně lidí, kratší termíny a možná i menší přísnost

            1. pravda, ale „prislusna strelnice“ operuje jen 13-14 a jen v utery… brat si na to vsechno dovolenou, nevim no

        2. WTF? Sou vypsaný termíny, který probíhají na dané střelnici. Přihlásim se na termín a tudíž samozřejmě implicitně i na daný místo.

          1. Prihlasis se na termin kurzu, to samozrejme ano.

            Podas si zadost na PCR, tam ti pani napise termin a misto, kde bude zkouska a to ty stvrdis svym podpisem, ze s tim souhlasis. To je zcela jina vec. Zpravidla to vychazi, ze tam, kde delas kurz, delas pak i zkousku. Ale pokud je zadatelu vice, tak to muze PCR rozdelit jinam a take to dela.

            Dnes rano jsem to resil.

            1. Co to je za hovadinu proboha? Já zas byl nedávno v Brně, termíny byly vypsaný. Žádná paní nikde není, zeptáš se na baru na obsazenost, vemeš si formulář na zdi, vypíšeš si to sám a zaneseš jim to na bar zpátky. Tam to nárokově potvrděj. Period.

              Máte to tam nějaký těžce na piču, nicméně si troufám tvrdit, že většinovej model je ne-na-piču jako tam u vás.

              1. Ale ja s tim nemam problem. Zavolal jsem tam, domluvil se a vsechno klape, ani jsem nemusel zvednout prdel ze zidle. Dokonce pani staci, kdyz ji poslu vyplnenej formular postou vcetne kolku. Nezda se mi to byt problem.

              2. V Brně navíc termíny zkoušek zveřejňuje přímo policie: http://www.policie.cz/zkousky-odborne-zpusobilosti.aspx (střelnice je vidět až po rozkliknutí). U každého termínu je uvedeno, jestli je už zaplněn – pak asi nemá smysl ho do přihlášky psát (nevím, jak by to fungovalo, kdyby to nějaký dement udělal). Stejné info (jak píše Behemot) visí před úřadovnou na nástěnce, formuláře jsou hned naproti ve stojanu. Tzn. v brně nikdo nic nepřiděluje a není potřeba nadpotečné uchazeče lifrovat jinam.
                Jak je to jinde, nevím.

                1. Ale vsak ja netvrdim, ze to vsude funguje stejne. Jen jsem napsal, at si to dotycny overi na mistne prislusnem odboru. Nic vic. Byl jsem na toto upozornen nejprve na strelnici, kde jsem chtel zkousku delat a nasledne jsem se poinformoval na PCR a tam jsem se dozvedel to, co jsem napsal.

                  Cili – kdo to resi, at se nejprve popta. MUZE se stat, ze pak bude delat zkousku jinde, nez kde delal kurz. Howgh.

    2. S těmi kategoriemi to ovšem máte částečně blbě. I kulomet je zbraň kategorie D, pokud byl vyroben před rokem 1890. Ale ono je to stejně jedno, protože fízlové si dělají, co chtějí a nenechají se zákonem příliš mást – vizte např. v zákoně absolutně podporu postrádající klasifikaci střeliva dle kategorií*, vyžadování evidence nákupu střeliva, vyžadování ZP při nákupu běžných perkusních zápalek atd.
      ___
      * Např. můj oblíbený 8×57 IS je fízly označován za střelivo kategorie C ačkoli by mohl spadat hned do všech kategorií, protože ho mohu nabít do MG34, FG-42, M98 i G88…

      1. Ono je to v tom zákoně trochu* matoucí: střelivo ve skutečnosti žádné kategorie** nemá, alebrž některé druhy střeliva (se střelou průbojnou, výbušnou nebo zápalnou, pro krátké kulové zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku, nebo které neodpovídá dovolenému výrobnímu provedení) jsou ze zákona „zbraň kategorie A“…

        * Pro nás, co si v těch zákonech masochisticky čteme – pro normální lidi je to nesrozumitelný maglajz…
        ** Zkušebna v rozhodnutí kategorizace u nábojů uvádí buď „A“ nebo „do zbraní A,B a C, které není zakázané“ – což by se v případě toho mausera dalo mozkovým myšlením vyložit i tak, že není schválený pro G88…

  8. Je Aspergerův syndrom důvodem k neudělení zbrojáku?

    1. Podle přílohy č. 1 k vyhlášce č. 493/2002 Sb. zřejmě nepatří mezi „Nemoci, které vylučují zdravotní způsobilost“…
      Nepochybně však patří mezi „Nemoci, které omezují zdravotní způsobilost“ – takže bude nutné odborné vyšetření specialistou…

  9. Dovolil bych si navrhnout další rady:
    – oblečte se a chovejte se u zkoušky slušně a vůbec jako někdo, kdo může mít zbraň (komisaři na dojem z člověka dají)
    – policajti a komisař jsou lidi, chovejte se k nim tak, aby vás to chtěli nechat udělat
    – pamatujte, že vás může vyhodit za chybu, kterou byste ohrozil buď sebe, nebo okolí – cílem není se předvést, jak to zvládáte, ale neudělat chybu.
    – vždy odpovídejte a konejte s ohledem na maximální bezpečnost bez ohledu na praktickou smysluplnost
    – při manipulaci dbejte na to, že zbraň se nehýbe a vy se hýbete okolo ní, tím zabráníte skutečnému či domnělému míření mimo bezpečný úhel
    — při prohlížení zásobníkové šachty a komory se hýbe hlava, ne pistole
    — při rozborce se postavte klidně bokem k bezpečnému prostoru, aby se závěr sundaval pohodlněji, pistole se nehne
    — brokovnici držime za předpažbí a lámeme ji tak, že se hýbe pažba
    – ukazovák vždy mějte na závěru nad lučíkem spouště, pokud si nevěříte, že nesáhnete ukazovákem do prostoru lučíku, klidně držte zbraň jako krumpáč (všemi prsty na pažbě)
    – se závěrem manipulujte rázně a opakovaně – jednak ukážete, že to umíte, a druhak vás to trkne, že se z toho pořád sypou náboje, když jste zapomněli vyndat zásobník a třeba to ještě napravíte :-)
    – jestli dávat ránu jistoty nebo vypouštět kohout přes dva palce – argumenty pro ránu jistoty jsou dva
    — některé zbraně jinou možnost nedávají, protože nemají vnější kohout
    — říká se tomu rána jistoty od toho, že i kdyby uživatel předchozí kroky dokonale podělal, výstřel půjde někam, kde to neublíží
    – rána jistoty je vždy mířená a zbraň držíme, jako by to doopravdy mělo vystřelit
    – rozlišujte, zda se vás komisař na něco ptá „co byste dělal kdyby“ (na to jen odpovídejte a nic nedělejte) a kdy vám dává pokyn jako řídící střelby (to proveďte)
    – nepouštějte se do spekulací, nesnažte se snaživě vyhovět a vždy volte tu nešprtštější odpověď – zbraň svěříme do odborné opravy, řídíme se pokyny řídícího střelby, obrátíme se na správce střelnice atd. atp.

    Celkově je nutné si do hlavy zcela mechanicky natlouct
    – kontrola/vybití zbraně
    – rozborka
    – sborka (nutno zkontrolovat, zda něco není v hlavni)
    – přípravu zbraně a střeliva ke střelbě
    – závadu žádná rána
    – závadu slabá rána
    – přerušení střelby (zde je dobré si zjistit, co tím kdo myslí :-)
    – ukončení střelby

    Odpad u zkoušek je momentálně obecně okolo 3/4. Komisaři přesto nejsou obecně svině a ať se vypráví cokoli, drtivá většina vyhození jde na vrub toho, že uchazeči nevytáhnou zásobník, nezkontrolují šachtu zásobníku a komoru, nedají ránu jistoty, odloží zbraň se zásobníkem či nataženou, nezkontrolují hlaveň při sborce nebo spletou závady.

    1. Máte nějakou zkušenost, jak kontrolovat hlaveň? Prý do nich občas vkládají překážky, ale já u nerozebrané pistole vidím tak do komory. Pohled zepředu předpokládám není zrovna košer.

      1. Mimo jiné právě proto pistoli musíte rozebrat :-)

        1. Při každém předání zbraně :-)? To by bylo hezký. (Reálné to vidím u zlamovacích brokovnic, kde by teoreticky mohl být zasunut v hlavni náboj menší ráže, neboť jsem toto viděl v jedné detektivce :-) )

          1. Rozebírá se pouze při prvním předání.

          2. Směšujete dvě věci se domnívám.
            1) Uvedení pistole do bezpečného stavu – klasická kontrola (zásobník, prohlídka přes okýnko, několikeré stažení závěru, rána jistoty) – tím zajistíš bezpečnost zbraně, kterou bereš do ruky a manipuluješ s ní, nikoliv stav hlavně
            2) Kontrola po střelbě k vyčištění – při rozborce kontroluješ průchodnost hlavně, po střelbě tam mohou být nečistoty, praskliny, cokoliv…při sborce opět kontroluješ, žes tam třeba nenechal zasunutý hadřík

      2. Pochopitelně pohledem do hlavně rozebrané pistole :-)

        Při zkoušce řídíte pokyny komisaře, takže rozborku a sborku budete provádět:
        – na pokyn komisaře „proveďte rozebrání zbraně v rozsahu nutném pro vyčištění po střelbě“ – při sborce je nutné zkontrolovat, zda v hlavni nezůstal nějaký bordel z čištění
        – při řešení závady slabá rána, kdy se musíte podívat, zda střela neuvízla v hlavni

        V obou případech je dobré doprovodit komentářem „zkontroloval jsem hlaveň a je čistá“.

        Že by do hlavně dal komisař překážku (papírek), pak dal pokyn ke střelbě a pak uchazeče vyhodil, že si měl zkontrolovat hlaveň, jsem ještě neslyšel. To bych se jako uchazeč hádal, že poslouchám jeho pokyny. Překážku tam dávají proto, že uchazeči velice často zapomenou hlaveň zkontrolovat a tohle je důkaz.

      3. re: LWG 13:18. Proč by pohled zepředu nebyl košer? :-) Pokud ovšem před ním zkontroluju nábojovou komoru, že v ní nic nemám. V případě slabé rány (přebíjím, přebíjím a koukám, že mi došel prach)vyhodím zásobník, natáhnu, tím vyhodím hilznu (slabá sama nepřebije), zaseknu závěr vzadu, kouknu do komory a když je prázdná, tak do ústí a jdu si pro mosaznou tyčku a kladívko. Samozřejmě bych to nedělal u zkoušek :-)
        Tohle je sranda, ale mě se povedlo udělat si o ždibíček delší náboje s poplastovanou střelou. A ten teflon se zařízl do drážek a závěr nešel natáhnout a tím zbtaň vybít. Šlo to jen dopředu, což se doma v kuchyni provozovat nedá. Takže rozebrat i s nábojem v komoře a ten pak z laufu vyklepnout od předu tyčkou. A to mi ještě tři krabičky takovejch zbývaly. Tak jsem hodinku zkracoval. Hold, chybami se člověk učí.

        1. Je to asi hlavně věc osobního vkusu*, ale já osobně považuji za rozumné koukat do hlavně zepředu pouze v případě, když ona hlaveň je (třeba při čištění, nebo před nutností použít mosaznou tyčku a kladívko) oddělena od zbytku zbraně. Nebo tak něco (u revolveru stačí vyndat válec apod. ;))

          Jistěže je to někdy, vím-li, že tam není náboj zhola zbytečné — podobně jako je někdy, vím-li, že tam není náboj zhola zbytečné mířit zbraní do bezpečného prostoru**, podobně jako je někdy, vím-li, že tam není náboj zbytečné nemít prst na spoušti, atd. atd.

          Ale je to další úroveň zabezpečení, snižující risiko pro případ, že něco přehlédnu.
          ___
          * Kupříkladu pokud by za to nějaký komisař někoho vyhodil v popsaném případě od zkoušky, považoval bych onoho komisaře za ksindl nanicdobrý.
          ** Což se mi ostatně už jednou vyplatilo. „Věděl jsem“, že tam není náboj. Věděl jsem, jak se v praxi ukázalo, hov mylně. Nicméně bezpečný prostor byl skutečně bezpečným.

          1. Dovolím si lehce polezazimovat. Mám-li v hlavni schováno něco, co by mohlo vyhnat střelu ven a nevidím-li to při otevřeném závěru pohledem do komory (tedy nechápu, jak by k tomu mohlo dojít, ale nešť), pak je úplně jedno, zda je hlaveň ve zbrani nebo volně v ruce. Analogicky tomu, když mám u revolveru vykloněný válec, tak zezadu do hlavně vidím jen na kousek a není-li tam nic vidět, dívám se tedy zepředu.
            Ano, mám-li samotnou hlaveň již v ruce, podívám se do ní zezadu. Ale, popsaném případě zaseknutého náboje v komoře, jsem musel vyndat hlaveň ven s nábojem v komoře a to byla, po mém soudu mnohem nebezpečnější situace.
            Ano, souhlasím, že zbraň je třeba neustále kontrolovat. Ale příčetně. Tedy nebudu se do hlavně koukat třikrát za pět minut, poté, co jsem vyčistil zbraň a nenabitou ji odložil na stůl. Kouknu se do ní, než jí nabiju do provozního stavu, nebo vyndám, zandám do a z trezoru.

            1. Ja bych to nepodcenoval, zbrane pry zabijeji lidi. Je potreba je kontrolovat kazdych 5 minut, co prave delaji.

              1. Zbraně nejsou děti. Ty musím každou chvíli kontrolovat. Třeba teď jsem musel chlapečky už poněkolikátý dořvat, aby už táhli chrnět, že se ráno vstává. Bouchačky, co vím, tiše leží v trezoru celý večer.

                1. Kde to byl ten webcam zaměřený na nějakého Glocka s komentářem „všichni tu zbraň důkladně hlídejte, ať vidíme, až se zvedne a půjde někoho zabít“?

          2. Kdyz jsem mel Cizu prvni rok, tak jsem take vsechno vedel. Vedel jsem, ze nenosim naboj v komore. Vedel jsem vsechno. Nahodny vystrel do rybnika behem rybareni mne presvedcil o tom, ze vim presne to, co vedeli vsichni ti, kteri se divili stejne, jako ja.

            Nevim, kdy jsem ho tam natahl, ale proste byl tam.

            1. Hm, náhodný výstřel se mi dosud nepovedl, ale souhlasím, že to možný je (když to připustil Sysop a dokonce ocs, pak musím říci, že i jeden můj blízký příbuzný sádroval díru ve zdi… ale o.k., byla ve zdi a nikoliv v manželce :) Mmch, když nosím, tak s nábojem v komoře.
              Jakožto držitel ZP 20 let se obávám, jestli bych to ještě dneska znovu udělal (mám B+E, osel jsem tehdy zrovna neudělal A, a když mi onehdá fotr radil áčko dodělat, kašlal jsem na to, ať nepřijdu o to, co mám….). Tehdy před 20 se hořelo hlavně na testech, ale komisař byl taky docela ostrej a chyby v manipulaci nepromíjel; přesto se dalo projít napoprvé. Švagra jsem osobně připravil velmi dobře na střelbu a manipulaci, ale je to vůl, nenaučil se a posral testy, a vod tý doby tam nebyl. Jeho problém.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017