Zelená dohoda pro Evropu / European Green Deal – akcelerace konkrétních dopadů - zpět na článek

Počet komentářů: 114

  1. UŽ MÁTE VYSTAVENÝ PRŮKAZ O SVÉM ÁRIJSKÉM PŮVODU ?

    Ruští a běloruští studenti na Českém vysokém učení technickém stojí před dilematem. Pokud chtějí pokračovat ve studiu, musí o to kvůli sankcím požádat. A ideálně i přiložit dopis, proč tak činí a zda odsuzují válku na Ukrajině. Jejich rodinám doma ale mohou hrozit postihy. Stejně tak jim samotným, pokud se do vlasti vrátí.

    ______
    Tohle je naprosto šílené. Hysterická nenávist našich podpindosníků nemá dno. Jak napsal jeden v diskuzi za článkem:

    Našel jsem ve starých rodinných papírech notářský zápis z doby protektorátu, kterým můj otec potvrzoval právo „výměnku“ pro své rodiče. A povinnou součástí bylo tzv. Árijské prohlášení („nejsem Žid …“).

    Po roce 1970 zase na většině míst proběhly prověrky, kde každý musel (teoreticky i nemusel) vyjádřit svou podporu vpádu vojsk Varšavské smlouvy.

    Jinak skončil.

    Nezdá se vám to poněkud podobné? Ti, kteří skutečně pracují pro ruskou rozvědku prohlášení bez problémů podepíšou a doma je postih nečeká. Ale co ti ostatní, normální lidé?

    A jiný čtenář:

    Trošku, nápadně to připomíná prověrky v dobách normalizace, kde bylo stejně tak požadováno písemné dobrozdaní, že daný pracovník rozumí „poučení z krizového vývoje“ a bere ho za své nebo letí. Smutná to doba :-(

    Trošku připomíná? Já myslím, že dnešní doba dobu normalizace překonává o několik koňských délek.

    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cvut-vut-rusko-ukrajina-motivacni-dopis-studium-zakaz-technicke-pomoci-eu.A220607_161518_domaci_ised/diskuse

    1. Mě by hlavně zajímala analýzka od LWG, jaké je postavení státních VŠ. Zda se na ně vztahuje Zásada enumerativnosti veřejnoprávních pretenzí. Protože kdyby ano, nesměly by požadovat podobné deklarace, pokud by k tomu nebyly zmocněny. A to zmocnění (a legální oprávněnost toho zmocnění) bych moc rád viděl.

      Jeden by řekl, že státní = veřejnoprávní. Akorát ta „samosprávnost akademické obce“ to určitě strašně komplikuje.

      1. Veřejné vysoké školy jsou zřizovány a financovány státem, který jim legislativou vymezil působnost. Jde o veřejnoprávní korporace, které v určitých oblastech vykonávají přenesenou působnost orgánů státní správy, která je vymezena zákonem – zde platí zásada EVP. Podle § 87 písm. K) a l) zákona o yysokých školách MŠMT „v souladu s tímto zákonem řídí vysoké školy při výkonu státní správy, plní úkoly nadřízeného správního orgánu vysokých škol ve správním řízení vedeném v rámci výkonu státní správy.
        Jinak se VŠ mohou řídit zásadou legální licence v rámci akademické samosprávy (§ 6 zákona o yysokých školách).

        1. No, takže podmiňovat studium studentů mohou jen v souladu se zákonem a na základě zákona (kde jim zákon žádná prohlášení o odsouzení blabla neumožňuje, takže by to bylo nelegální) – nebo v tom mají právě volnou ruku podle akademické samosprávy?

          Ví někdo? Vím že bych mohl načíst zákon o vysokém školství, ale nemám kapacitu takhle načítat pořád všechno sám.

    2. Čemu se divíš?

  2. Tohle je text ktery se zabyva tim o co ve skutecnosti jde. Tedy faktem ze prosperita civilizace dosazena v poslednich par set letech stoji a pada s disponibilitou levnych energii respektive crude oil/natural gas ktere jsou pouzivane jako fuel a jako fertilizer. Bez nich neni mozne uzivit to mnostvi lidi ktere na planete je – nejde o to ze by nebyl prostor/puda, ale neni energy/fertilizer na to aby ti lidi sami sebe dokazali uzivit.

    At uz je energeticka krize kterou zjevne prochazime kombinovana s faktem ze lidstvo nasekalo obrovske dluhy s premisou toho ze budou nejak splaceny budouci produkci (ke ktere bude potreba fuel/resources) je skutecne, smyslena, umele vyvolana, etc., je nesporny fakt ze je to the underlying issue of what the fuck is going on right now.

    Various powers in the world are trying to secure the best possible position for the future world in which the availability of energy will be markedly different, with all the imaginable ramifications for population size, prosperity, the whole fuckin hog.

    Here is some food for thought for the inquisitive mind:

    https://un-denial.com/
    https://ourfiniteworld.com/author/gailtheactuary/
    https://un-denial.com/2020/09/07/by-art-berman-stop-expecting-oil-and-the-economy-to-recover/

    1. Addendum:

      Ultimately, as annoying as the green shit is, it’s the only long-term chance for humanity to carry on. The fucking coal, oil, and gas WILL run out one day.

      Je spousta ne-li vetsina tech zelenejch sracek nesmyslna? Mozna. Nicmene jina cesta asi skutcene neni.

      1. Ano, zelený fašizmus je nesmyslný. Teda ne nesmyslný, přesněji jde o rafinované zdůvodnění genocidní a depopulační politiky globalistických elit.
        Planeta dokáže uživit 20-30 miliard lidí. Ovšem nedokáže uživit 1 promile miliardářských elit s osobními tryskáči, kteří ovládají většinu zdrojů této planety a drancují ji kvůli tomu aby získali ještě větší moc (o peníze a majetky už jim nejde, těch mají neomezené množství).

        To je úplně stejná logika jako ve státě: proč v ČR tisíce lidí umírají na ulici a statisíce žijí v nedostatku? Protože miliardáři mají soukromé tryskáče, Lamborgini, vily v Toskánsku a pozlacené záchody.

        Proč se vede válka na ukrajině ?
        Protože tamní miliardářské elity vydrancovaly USA, vydrancovali půlku světa, a jediné území kde se dá ještě něco drancovat, je právě Rusko a nerostné bohatství Sibiře.
        Co se stane, když prohrají? Přijdou o veškerou svoji moc, protože se jim USA rozpadnou pod rukama. Je to jen o absolutní nenažranosti nejbohatších elit.
        Proč nezkrachovali už v roce 1990 ačkoliv to bylo předpovídáno?
        Protože dalších 18 let mohli žít na úkor východního bloku a Ruska. Až do roku 2008. Kromě toho, jim Putin dost omezoval to rozkrádaání. Takové eldorado jako v 90. letech už tam něměli.
        Proto je dnes všude samý „Putler“ a „putinova válka“ a „putin vraždí kojence na ukrajině“.

  3. Opět se předem omlouvám za OT, ale nemám kam jinam to vložit. Protože mi to přijde zajímavé, s omluvou dávám sem.
    Je to převzato od Nikoly Bornové, je tam o tom celý několikadílný seriál.
    https://bornova.pub/

    V následujícím odkazu mě jako technika zaujal zvláště bod 8. – energie.
    Přiznávám, že následnou diskusi jsem raději nečetl, protože k Nikole většinou chodí ejakulovat grafomani, tak už mnohé výstřiky ani nečtu.

    https://bornova.pub/2022/jak-prezit-super-krizi-vlastni-zdroje-5-dil/

    Zajímalo by mě, co na to říkají zdejší p.t. vážení diskutéři, jak se to jeví jim. Uvítal bych názory a zkušenosti stávajících provozovatelů ostrovních systémů.

    Bez zajímavosti nejsou ani ty ostatní díly seriálu N. Bornové „Jak přežít superkrizi“. Začíná to zde:

    https://bornova.pub/2022/jak-prezit-super-krizi-racionalni-prepperstvi-1-dil/

    S těmi diskusemi u Nikoly fakt opatrně.
    Ona sama je v pořádku, ale v následných diskusích pod články (kde oceňuji, že nechává vše a nic nemaže) je to tam bohužel jeden pošuk vedle druhého. Zvláště pak ten s nickem „Otroctví je svoboda“, nebo „Zlatá bába“ – opravdu výjimečné kousky, možná nějaký řadový lapiduch a sanitářka z Bohnic, či snad i blízké KM léčebny, kteří ve volnu pravděpodobně čtou i neuvěřitelné konspirační sračky.
    Ještě jednou se omlouvám za OT a těším se na Vaše názory.

    1. Ještě maličkost.
      Mám nepříjemný pocit, že se to začne na podzim posírat nenápadně, postupně, ale stále dál. Tato státní správa je bezmocná.
      Zraje ve mně zárodek nápadu, zkusit na téma „Co až se stane..“ zpracovat celý příspěvek.
      Chtěl bych se ale zásadně zabývat pouze technickými stránkami věci, neboť zemědělství, chovu zvířat, nebo i vodohospodaření příliš nerozumím.
      Komplikuje mi to zásadní fakt, že doslova místo od místa, bude situace lidí velmi rozdílná, velmi se liší také jejich možnosti, u některých skupin obyvatel prakticky nulové.
      A to konkrétně u mě, v případě popisu následků a jejich řešení, bude zcela jistě znamenat neúměrnou délku textu.
      Určitým řešením by bylo, rozdělit to do formy „seriálu“. Už jsem ale uváděl, že zrovna dobrý psáč nejsem, pokaždé na to také není čas, či nálada a tak se to může táhnout.
      Nechtěl by do toho někdo se mnou? Ideálně technici z různých odvětví.

      1. to bych přivítal. už začínám přemýšlet nad alternativními zdroji. V případě problému kamna nejsou problém, ale elektřina by se šikla. Solární panely však můžu dát jen na střechu garáže, která má mírný severní spád. přemýšlím, jak to udělat a hlavně nadimenzovat. Popravdě ani nevím, jak funguje připojení na domácí elektrickou síť. Jestli to jde na hlavní jistič nebo do skříně, či kam?

        1. No ten sever je problém.

        2. kup si pár IBCček nafty a dýzlovej generátor, budeš mít spolehlivý dodáfky na dlouhou dobu

          1. není prostor. řeším krbovky do baráku a dřevo šupnu mezi garáž a souseda. jako místo je, ale nechci si rozjebat posezení trávníček :-)
            proto jsem přemýšlel o těch solárech. vidím to jako kolega monday, tedy příprava na částečný průser, na totální kolaps se snad ani připravit nedá.

            1. za ty prachy je to dost na hovno a spolehlivost kdejakejch těch střídačů a jinech akumulátorů je celkově dost blbá, v nějakým rozvratu budeš náhradní shánět dost blbě a na záruku můžeš zapomenout :D

              co může mít eště smysl sou dílčí systémy, tak třeba ohřev TUV je v pohodě, na to máš vod Dražic přímo brojlery s nízkonapěťovým tělesem pro přímý připojení solárníků, že ani nepotřebuješ měnič, resp. i na standardní brojler stačí blbej (ale robustní) obdélníkovej střídač, tomu odporovýmu tělesu je to buřt

              pokud totiž de vo nějakej komfort, tak zatopit si a mít teplou vodu ve které se umejt je docela dobrý :D

    2. Já bych spíš čekal že na tohle téma napíšeš článek ty. Třeba aspoň co se měničů a akumulátorů týče. Protože v tom lidi mají pořád chaos, a firmy co to montují, těm jde akorát o to prodat to co nejdráž. A na nějakou funkčnost cdefekuje čivava.

      Já jsem třeba řešil, s jakým minimem panelů a dalšího vybavení lze pořídit aspoň základní systém pro byt či domek. Pod 100k to prostě nepůjde. A i tak to vyrobí slušné množství elektřiny jen na slunci v létě. Aby to jelo i podzim/jaro, tak člověk musí mít pokrytou panely půlku střechy.

      V létě by člověk vystačil s 2-4 panely aspoň na lednici/mrazák a nějaké večerní svícení . Ale jakmile už je jen polojasno nebo slunce občas zaleze za mrak, tak je to bída.

      Věděl by jsi servisdokum jak je to s jednotlivými spotřebiči? Ono se říká že třeba věci s kompresorem mají náběhový proud až 10x větší. Což je typicky lednička a klimatizace. Nebo to mají moderní lednice nějak ošetřené aby náběhový proud nebyl tak velký ? Myslím že s invertorovým motorem je to docela v pohodě. Ale jak je to u průměrné dnešní lednice?
      Protože ceny měničů, pokud to není čína, jsou taky brutální. Klidně i 50 000.

      A taky se dost diskutuje o tom, co vlastně potřeuje čistý sinus (resp. pseudosinus). Vím že co to pak transformuje na DC, tam je to jedno. Ale lednice a cokoliv s motorem asi nebude mít rádo trapéz.

      1. Zásadní věc je, za rozumné ceny získat panely a k nim, jako naprostou nouzovku, třeba pár větrných generátorů.
        Měniče a vše s nimi spojené, to už je brnkačka.
        U velké většiny rozumně dimenzovaných, či předimenzovaných měničů (což čínské většinou nejsou) lze nadproudovou ochranu mírně přizpozdit tak, aby těch pár period při rozběhu např. toho ledničkového kompresoru, nebo motoru čerpadla topného systému, ustály bez vypnutí. K tomu je ale zapotřebí ten předimenzovaný výstupní obvod, aby jej nadproud nepoškodil.
        Starší sinusové měniče tohle běžně uměly a já sám mám jeden takový u čerpadla ÚT, který jsem dělal jako první a nabral na něm spoustu poznatků – např. i po stránce přesné kompenzace konkrétní induktivní zátěže, která pak má přímý pozitivní vliv na odběr na DC straně.

        1. ď.
          Panely jsou nejmenší problém. Problém je jak efektivně a levně uskladnit elektřinu na noc a na dny kdy nesvítí moc slunce. Tam tě jedna mizerná kWh vyjde na 15-20 000 v dnešních cenách. Přičemž velký solární panel donedávna stával 4-5 000.
          Na olovo rovnou můžeš zapomenout, protože životnost prachmizerná a v přepočtu na nabíjecí cykly to pak vyjde dráž než LiFePO.

          V podstatě není způsob jak si v našem podnebném pásmu udržet komfort funkční rozvodné sítě pomocí ostrovního systému. V zime je to vždy krize.
          V podstatě jde jen o to udržet mrazák a lednici, čerpadlo topení/kotle a nějaké večerní svícení. Na větší komfort bys potřeboval investovat statisíce. Opravdu komfortní systém i s ohřevem vody tak za půl míče.

          Fotovoltaika má svoje specifika, a kdo se tím dosud nezabýval, byť je v elektrotechnice jinak dobrý, tak o těch úskalích nemá ponětí.

          1. je nějaká záludnost při výběru panelů? v cenách 1 velkého při podobných parametrech jsou až litr

          2. Ze jdu okolo, na YT je par lidi, co se tim realne zabyvaj a delaj videa z realnyho provozu.
            Amperak toho ma dost, vcetne mraku vypoctu, co jak koupit a co se vyplati.
            Uplne stacej videa od nej…
            Pripadne Teslacek Aitacek ma nejen o FV, ale i o vetrnejch turbinach a podobne. Ma take „reportaze“ od lidi, co maj nejake zajimave systemy, napriklad prave tocil u manika, co ma ostrovni system s FV.
            Pripadne Electro Dad, co me tak napada…

            1. A mnozi z nich, zvlaste Teslacek, do toho ma i reseni co se tyce elektromobilu a jak to funguje s FV, mimochodem.

              1. Jo a snad kromě Ampéráka v tom všichni zmiňovaní utopili klidně mega.

                1. Nekdo jo, nekdo ne(Obcas tam maj rozhovory / reportaze s ruznyma lidma, nejen s tema, co maj systemy za mega). Rozhodne bych zacal tim Amperakem, protoze tam clovek dostane info i o tom, jak to cele postavit „za levno“ amatersky.
                  Ale ty dalsi zminuju i proto, ze trebas tusim u Teslacka jsem videl vylozene analyzu toho, kolik to nekomu vyrabi, vcetne vysvetleni typu „ted presel mrak, tady je videt, co to udelalo“ a podobne(ukazoval tam nejake grafy, kde to zaznamenava v podstate spojite v realnem case klidne). Takze rozhodne doporucuju z TOHOTO duvodu. Clovek z toho pak pochopi, co kam jak natocit pro jakou rocni dobu a podobne (tusim Amperak ma nejak panely i uplne kolmo na zem prave pro zimni obdobi)

                  1. Jako nic proti, ale Amperák má okolo baráku jeden velkej hampejz a panely opřený na zahradě o vidle.Takže až mu to blafne, tak mu shořej jenom ty vidle. Stačí se podívat na diskuzi zde:https://www.youtube.com/watch?v=iE3zRXzLgoE&t=688s , ono to udělat správně, aby to neblaflo, zase není až taková legrace. A celoroční ostrovní systém je dost nereálný.

                    1. Ja nerikam, ze to maj lidi delat podle nej :-) Ale clovek to od techto lidi pochopi (pokud ma nejake povedomi o elektrice)

                    2. No zkrátka amatérská stavba je téměř nereálná a hlavně nebezpečná a přes firmu je to teď na dlouhé lokte, protože nikdo nestíhá a ani nejsou komponenty,teď v pátek mi zrovna z KV elektro volali, že mi všechno pošlou, kromě pojistky do odpojovače, prý není v celý republice. Tak si do toho odpojovače asi nastrkám hřebíky.

                    3. No, je otazka, co to znamena „amaterska“ :-)
                      Trebas ja nejsem oficialne vyucenej silnoproudar, oficialne jsem slaboproudar, ale stejne jsem schopnej si veskerou elektriku zapojit sam a nemel bych problem zapojit i ty FVE, kdyby na to prislo. Ale chce to neco o te elektrice vedet, alespon nejake zaklady.
                      A clovek se toho nesmi bat, ono se to mnohdy moc precenuje :-) Ve finale je to uplne primitivni vec :-)
                      A s tim materialem je to vsude stejny, uplne se vsim. Ja tuhle resil, ze nebyl pisek do betonu :-D

                    4. No z příspěvků jsem měl dojem, že třeba zahradník koukne na video od Ampéráka a už může montovat panely na garáž a připojovat hybridní měnič.

    3. Listopad, prosinec, leden jsou z hlediska fotovoltaiky prakticky mrtvé měsíce, za celý prosinec to vyrobí stejně jako za jeden den v červnu.No kdybyste je hodně sklonil, tak ať nežeru, za dva dny v červnu. Pokud paní zmiňuje systém za 50 000, tak nevěřím, že ji to v prosinci dá víc než 300W za den.

      1. Mohu poskytnout svoje čísla. Mám HFVE 4,4kW. Listopad 100 (kWh), prosinec 60, leden 90, únor 220, březen 480, duben 500, květen 700, červen v průměru 25kWh/d. Takže jste to trefil prakticky přesně. Za celý prosinec se slunce neukázalo a výtěžek stejný, jak za 2 dny v červnu.

        1. Mám to skoro stejný, jen mám malý sklon, takže za prosinec tak 30-40 kWh, ale jestli 30 nebo 60kWh za měsíc je furt jedno.

        2. čili abys na to spolíhal s přežitím, naprosto na hovno, viz moje příspěvek níže, ale pořizovačka čtvrt mega výš

          za to máš 5000 litrů nafty nebo benzínu i při nynějších cenách, generátor a dobrej kotel, k tomu za kilo pár desítek tisíc litrů vyjeťáku/tun uhlí a seš soběstačnej na 5-10 zim

          1. Sem to bral jako preperství na důchod a grýndýl, nikoliv jako preperství na hovno ve větráku. A tehdá to bylo s dotací za 150. Kotel a palivo mám samozřejmě nasyslený taky. Alespoň mohu v klidu sledovat svazáky, co se prej obejdou bez ruskýho plynu.

            1. Mám to podobně, tuhé paliva v záloze a zvědavě hledící do budoucna.

          2. Nemyslím že ta krize přejde za 5 zim. A panely vydrží fungovat přes 20 let.
            Kdo má k tomu výhodně koupený elektromobil, ten si přes léto může courat i po okrese zadarmo. V době kdy možná nebude žádný benzín k prodeji. Nebo za 150 kč/l.

            Známej teď lituje, že mu přišlo moc, dát 100k za fotovoltaiku když to bylo ještě v rámci zelená úsporám.

            1. Čistý elektromobil bych nebral, ale mám plug-in hybrid a dojezd čistě na el 50km, když mrzne fest tak 35. Do práce a zpět to mám 25km a po klikaté okrsce v ranním a odpoledním vláčku se stejně víc jak 80km/h moc jet nedá, takže spotřeba okolo 20kwh/100 a měsíční el spotřeba do práce cca 150kwh. S mojí klouzavou pracovní dobou a nočním směnám zvládnu často dobíjet i přes den, což ve slunečných měsících stačí (viz výkon solaru v mém příspěvku výše). Jsem ale tudíž dosti specifický případ. Většinou je to tak, že lidé jsou v práci denně do pozdního odpoledne a největší světelný výkon jde „komínem“ nebo do malé domácí baterky, z které se nabíjí pak autobaterie, ale se ztrátou.

    4. Na vesnici generátor a pár IBCček s PHM, ve městě aspoň jednu větší UPSku/měnič na lednice a pár beden akundulátorů. To je potřeba na přežití. Eletrika pravděpodobně pude, v rozsahu 2 hodiny denně-20 hodin denně, podle rozsahu průseru, elektrárny tady sou. Pokud sem říša nepošle těhotný tankistky, aby hlídaly, že eletrika poteče jim, tak maximálně ve špičkách prostě síť bude na hovno, takže řekněme těch 20 hodin denně cajk. Větší ztrátu civilizace, než tohle, stejně 90 % nepřežije a tam bych se chystal na jinačí věci, než elektriku a jak se snažit mít barák víceméně funkční.

      Řešit solárka a takový hovna, to je strašně módní, ale v zásadě pro fríkůliny. Za ty prachy to je na piču, v zimě to stejně bude dávat 10 %. Ten generátor a pár tisíc litrů PHM, na topení kamna a hodně uhlí, nebo kamna na topnej olej a syslit desítky tisíc litrů vyjeťáku, dokud se furt dá sehnat relativně za levno.

      Za cenu jednoho solára při dnešních profesyjonálních instalacích máš ve výše uvedenejch metodách klid na mnoho a mnoho zim za sebou. Kdyby žádnej průser nenastal, má to vysokou zůstatkovou hodnotu (uhlí, PHM, topnej vyjeťák). Solárka a větrníky se 95+ % lidí v životě nezaplatí ani při dnešní situaci, zůstatkov hodnota použitýho systému je tak 10 až 50 % podle doby běhu, a abych na to spolíhal s přežitím, checht. Žádnej otopnej systém (např. TČ) to stejně neutáhne, než oběhový čerpadlo k těm uhelnejm/olejovejm kamnům, možná lednicu a dyž to dobře pude, tak bojler. Kterej stejně soudnej člověk pořídí dvouplášťovej a opět ohřev kotlem.

      Prostě na soláry mrdejte, pokud to neumíte sehnat hodně levně a nejlíp si to svépomocí, nebo pomocí někoho známýho zapojit, radši si volové sežeňte pořádný kamna a kotle (mrdat nějaký pošuky s emisníma třídama) a na zahradách si vykopte zemljanky, kam uložíte kamion čehokoli, co hoří.

      1. No když dneska chtěj za silovku 8kč/kWh, tak si myslím, že se to stačí zaplatit. Nemyslím si, že by elektrika nebyla, tý bude dost, až začnou klekat fabriky, jen na ní nebude každej mít.
        Ale jinak samozřejmě jsou důležitější kamna než soláry.

      2. Kvalitní akumulátory jsou na fotovoltaice vůbec ta nejdražší položka.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017