Zařizovači

Featured Image

Sledoval jsem část předvolební debaty k nejzbytečnějšímu volebnímu aktu na zeměkouli a celou dobu mě pronásledovala jedna neodbytná myšlenka. Co jsou vlastně ti lidé, kteří kandidují na poslance do evropského „parlamentu“, zač. A co jsme to tady nevědomky stvořili za kreaturu.

V podstatě se  vyskytovaly tři skupiny disktujících napříč politickým spektrem. Jedna, zcela minoritní, byla tvořena lidmi, kteří byli při smyslech. Ty odsuneme stranou, protože jsou nezajímaví, jakkoli jsou dobře volitelní. Očekávám, že když má někdo ambice zastupovat zhruba půl milionu lidí v nějakém orgánu, že bude disponovat nějakou myšlenkou a bude s to ji zformulovat do vět. Další skupina by se dala označit „vykřikovači hesel“. Jedná se o zkušené komedianty, kteří si vytvořili nějakou vlastní show a tou se chystají uhranout publikum. V této roli vynikal zmr. John, ale zmr. Liška taky stojí za řeč. Mají určitou sadu memů, které kolem dokola sdělují, takže výsledkem je trapné vystoupení ve stylu nějaké televizní estrády. Ti jsou také nezajímaví, protože tohle se prostě děje všude od nepaměti. Třetí skupina byla nejzajímavější. Pojmenoval jsem to „zařizovač“.

Typickou odpovědí zařízovače na cokoli totiž je, že se to zařídí.

Je to takový manažer všeho pro všechny.

Myslel bych si naivně, že hlavní slovo v politice bude patřit vůdcům. Protože se z pro mně nepochopitelných důvodů někteří ostýchají používat slovo „vůdce“, mohou si pomoci anglismem „leader“, ale já zůstanu u vůdce. Bohužel, pravdoláskomilové zařídili, že pravda dostala rakovinu a pojem vůdce tak dostal pejorativní nádech, kdy si každý vybaví autokrata nebo diktátora, přičemž podstata věci je úplně jiná. Vůdce je ten člověk, pro kterého děláme nepohodlné a nebezpečné věci, v limitním případě se třeba necháme zabít nebo nestihneme premiéru dalšího dílu Top Gearu, protože disponuje nějakou představou, moderně řečeno vizí, se kterou se dokážeme ztotožnit a přijmout s ní spojené hodnoty za vlastní. Vůdce je ten, pro kterého se nechají vojáci zabít při nějaké pošahané zteči na Monte Cassino, zatímco manažer je ten, kdo se jim stará o jídlo, náboje a ponožky a nejspíš ho ani neznají jménem. Bohužel se jako lidstvo nemůžeme zbavit skutečnosti, že někteří mají prostě ten talent strhnout s sebou ostatní a je jen na nich, jak s tímto darem naloží, zda pozitivním či negativním způsobem, pokud to vůbec lze objektivně posoudit.

V dnešní době bude asi handicap a diskomfort být vůdcem. Další z manipulací, které nám pravdoláskomilové naflashovali do mozku je, že přijmout vůdcovu autoritu znamená vzdát se vlastního přesvědčení a stát se členem pochodujícího uniformního stáda. Nevím, kde se tahle blbost vzala a proč se zapomnělo na to, že kromě autority  může vůdce představovat například motivaci nebo vzor, asi jako dobrý vedoucí v práci. Asi se zde pravdoláskomilové inspirovali ve vlastních představách společnosti vedené elitami, novodobými Hitlery, kteří rozhodují o všem a odpovědnost nenesou za nic.

Naše novodobá politická scéna pamatuje několik excelentních vůdců. Například Václav Klaus, který dokázal obnovit ODS po puči pravdy a lásky. Bohužel to byl jeho poslední výkon tohoto typu, ačkoli mnozí marně očekávají, že se zase hecne. Zdatný vůdce je i Miloš Zeman, který kromě toho dovede skvěle využívat vlastní inteligenci a bezzásadovost. Petru Machovi vyčítá kdekdo, že je málo vůdce, ačkoli dokázal něco pozoruhodného – vytvořil úspěšnou politickou stranu z ničeho a přesvědčil lidi, aby dělali zdarma ve svém čase něco pro zdar záměru, který spoluformuloval. Kdo ze čtenářů D-F to dokázal? Myslím že nikdo, kromě Macha.

Jenže vůdcové žijí ve stínu a za soumraku jejich profese, protože evropská budoucnost patří manažerům. Zatím. Zajistí různé věci, jsou prostě šikovní. Pro nás. Oni jsou dokonce tak drzí, že se nestydí předstoupit před voliče a zaujmout postoj „to je jedno, co já si myslím, ale pro vás zařídím první poslední“. Takový kandiát na europoslance za lidovce Svoboda. Dokonale slizký muž dovedl dlouhé minuty řečnit o tom, co by všechno mohli zařídit, přičemž jsem si intenzivně a marně kladl otázku, „co ty chlape vlastně chceš“. Bohužel jsem se nedobral k tomu, co ten chlap chce, protože ani on sám neví, co chce a nejspíš ani neví, že by měl něco chtít. Jeho posláním je zařizovat různé věci, aby byl svět hezčí. Za vaše peníze a s vaším souhlasem, v souladu s dlouhodobou tradicí strany lidové jistě za patřičnou provizi.

Měl by v dnešní době šanci uspět politik, který by řekl, že nic zařizovat nebude? Že například nechá věci ležet a běžet a soustředí se pouze na nastavení mantinelů, ve kterých by se to celé mělo pohybovat? Ne. Například zde vytýká mladý soudruh Svobodným, že nechtějí zařizovat různé věci kolem „boje s korupcí“, které definoval v rámci projektu s libozvučným názvem „Bonzák korupce“. Pravděpodobě se tak stalo proto, že Svobodní mají na věc úplně jiný pohled a s Bonzákovým programem mají příliš málo styčných bodů.. Z toho plyne, že volič si pomalu zvykl na to, že politik je v podstatě agent s teplou vodou, který pro něj zařizuje nějaké věci, například se bude hrabat bohatšímu sousedovi v peněžence. Fakt po nich chceme tohle? Já myslel, že po nich chceme vytvořit takové právní a sociální prostředí, ve kterém se budou takové věci zařizovat samy chodem ekonomiky, exekutivy a já nevím čeho ještě.

Někdy se přistihnu, že je mi i sympatičtější s. zmr. plk. Huml, který nehledanými slovy zformuluje nějaký autentický esenbácký názor na svém blogu, nebo něco vypráví poslankyně za KSČM Konečná, než nějaký usmolený zasranec z TOP09, který dovede hodinu hovořit o tom, jak v Horní Dolní nechá pod vlajkou pana knížete v další pětiletce opravit kanál, když bude mít dostatečně silný mandát.

Tématu se dotkl i František Matějka v tomto článku. Jakási holandská analýza došla k závěru, že v některých zemích kandidují do toho operetního parlamentního tělesa lidé, kteří nemají dostatek zkušeností se zařizováním. Pak jsem sledoval televizní zpravodajství, kde běžely nějaké záběry z evropského parlamentu a ukazovali reálné živé europoslance, což bylo docela poučné. Mnoho z nich, ne-li přímo všechny spojoval jeden znak. Takový zvláštní kukuč vypěstováný letitým hnitím v politice, v neziskovém sektoru a na pozici státních úředníků. Určitě by neodmítli cokoli zařídit, třeba nějakou cyklostezku, informační kampaň o křížení rezavých a černých veverek, vzdělání nevzdělatelným nebo sociální dávky asociálům. Ale neptejte se jich proboha, co si vlastně myslí a jakým způsobem zprostředkovávají tyto postoje svým voličům, protože by takovou otázku nedokázali zodpovědět.

Co třeba takový Obama. Typický sráč, žvanil a zařizovač. Jaké jsou Obamovy postoje a jaké hodnoty sdílí se svým elektorátem? Marně si snažím vzpomenout…  Snad se mu do konce jeho působení v úřadu nestane, že by Americe vyhlásil někdo významný válku, protože to by asi nezařídil. Nebo náš předseda vlády. Zmr. Sobotka. Jakou má asi vizi pan Sobotka? Pročetl jsem si komentáře na jeho webu, abych zjistil, že jen v prvních šesti článcích slíbil zařídit patnáct různých věcí.

Myslím, že rozpor mezi zařizovači a vůdci bude postupně narůstat, přičemž není těžké domyslet, kdo bude držet kratší konec provazu. Svým způsobem to naznačila i bezradnost EU kolem Putina, mimojiné také zdatného vůdce, který dokázal hodně lidí přesvědčit o své pravdě, ačkoli jinak je to krajně dubiózní osoba. Najednou zařizovači zjistili, že je tady problém. Zařídit něco pro někoho, OK, ale zařídit něco proti někomu?
 


25.05.2014 D-FENS

12345 (9x známkováno, průměr: 1,89 z 5)
2 770x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017