…V té době nebyly paralelní světy a jiné dimenze zrovna na pořadu dne.
H.G.Wells: Men Like Gods („pootočenie“ jedného priestorového rozmeru s následným prechodom do inej dimenzie)
Frantisek Kasparek
Ó Megaselia! Už když jsem tuto silvestrovskou konspiraci psal (spíše odlehčeně, než vážně), věděl jsem, že se zde najde někdo, kdo alespoň něco bude vědět líp než já. A to jsem ani nemusel nahlédnout do svého chronovizoru.
Nitus
To s tím Teslovým výzkumem, zfendovaným nějakými muži v černém, je dávno známý výmysl. Tesla zemřel coby polozapomenutý bankrotář, který nezajímal ani starou Vomáčkovou odvedle, o jehož šílenství nepochybovali ani lidé, kteří ho měli opravdu rádi, a jehož výzkum v té době spíše než vědeckou práci připomínal něco, co by vzniklo, kdyby Jules Verne potkal Karla Maye. Jestli byly v Teslově výzkumu nějaké „plány na cestování časem“, tak to nebyl vědecký projekt, ale spíše fantasy na téma „já si představuju, že by to asi určitě mohlo fungovat, kdyby…“. Na podobném principu (ne)fungoval Teslův dálkový přenos energie, ty bájné paprsky smrti, které nabízel americkému námořnictvu (a které o ně nestálo, hádejte proč), a tak dále. Nechápejte mě špatně, Tesla bez diskuse byl génius, ale ke konci se mu to trošku vymykalo…
Alan.Cox
Ačkoli netrpím zbožšťováním Nicola Tesly, toto si snad nezaslouží.
Nicola Tesla je dítě doby, kdy byly vynalezeny a ustáleny Maxwellovy rovnice popisující elektromagnetismu na makroskopické úrovni ve své úplnosti. Fyzika dala lidstvu do ruky nástroj umožňují vynalézat a pátrat jen na základě teoretických výpočtů – a ono to fungovalo i v praxi. (Tady bych mohl rozvést ta cestování v čase, ale nechám to na jiný příspěvek.)
Nicola Tesla vynalezl moderní elektrotechnický a elektronický svět. Když se podíváte na elektrické motory, přenos elektřiny střídavým proudem, nebo rádio – tak za to vše můžete z podstatné části poděkovat Nicolovi Teslovi. To jsou reálné věci vyšlé z podstatné části z Nicoly Tesly.
Problém je, že laik nerozumí ani těm Maxwellovým rovnicím. Přeci jen je potřeba znalost infinitezemálního počtu a moderní vektorové analýzy, což je o dost výše než matematické učivo střední školy. Proto vlastně je Nicola Tesla pro laika jen podivín, kterého nechápe, a bulvár o něm nemá vlastně co seriózní psát. Když navíc ještě Nicola Tesla neprznil ženy jako Albert Einstein, kterému feministky dodnes nemohou přijít na slovo. Navíc se Nicola Tesla nedopouštěl žádných výtržností, byl věřící, a víceméně se věnoval své práci – tak co o něm má ksakru psát televize nebo bulvár? Žádné nemanželské dítě, žádná zprzněná milenka, žádný skandál, žádný výtržnost. Prostě pro bulvární tisk a televizi nezbývá, než si vymýšlet lži a vyrábět na Nicola Teslu nějaký narativ, aby se laik neunudil k smrti.
Ostatně i o Albertu Einsteinovi populární tisk jen ukazuje jeho fotku s vyplazeným jazykem, a k tomu formuli E=mc2. Jinak není co laikům moc co psát.
Albert Einstein i Nicola Tesla psali o zakřivení času a prostoru, tedy i o cestování časem. Vyplývá to všechno z těch Maxwellových rovnic o elektromagnetismu, ačkoli je odtud plno další matematické práce. Zatímco z Alberta Einsteina si nikdo šoufky nedělá, když dal světu obecnou teorii relativity, kde mluví o zakřivění času a prostoru vlivem těles. Které vyústily i v teorii černých děr a bílých děr, kterými se teoreticky dá cestovat v čase i mezi vesmíry. Tomu se nikdo nesměje. A přitom je to cesta od stejného začátku a stejným směrem jako Nicola Tesla.
Nicola Tesla, stejně jako třeba Henry Ford při svémpodnikání, v některých svých projektech zkrachoval. V zásadě je normální, že něco jde do háje, když se člověk snaží. Slyšel jsem, že Ford zkrachoval asi sedmkrát než se mu podařil jeho podnik. Ostatně i Donald Trump se ocitl na mizině a v krachu, ale dnes je z něho zase miliardář. Příliš nechápu to vysmívání se, že se něco nepovedlo, nebo bylo špatně odhadnuto.
Co ovšem lze říci, že v pozdějším věku se Nicola Tesla začal chovat více jako vědec a méně jako podnikatel. To odrazovalo investory do jeho projektů, a postupně skončil na suchu. Zemřel v osamění.
Hroch_bahenni
@Alan.Cox
A o Maxwellovi prakticky nikdo neví. Přitom to byl génius, jehož teorie přežila i nástup moderní fyziky.
Alan.Cox
To je právě ono. Pokud to bulvár nedokáže uchopit, tak jsou i ty největší objevy běžným lidem neznámé.
Maxwell a jeho rovnice elektromagnetismu byla taková revoluce ve vědě a technice, že se to ani popsat nedá. Maxwellovy rovnice nejenže přežily moderní fyziky, ona to moderní fyzika na Maxwellových rovnicích přímo stojí.
Einstein svou teorii relativity začal na Maxwellových rovnicích a dodnes tam jsou v moderní fyzice. Maxwellovy rovnice přinesly první věc, do té doby nevídanou, možnost šíření hmoty (vln, pole) v bezhmotném prostředí. To vyvolávalo protesty mezi věřícími i vědci (jaktože si šíření hmoty vystačí bez éteru? to je skandál! to je šarlatánství!). A poprvé dalo lidstvu nástroj, který nebyl jen čistě hmotný a nové pokusy (teoretické i fyzické) o střetu hmoty a vakua.
Takže první článek Einsteina o teorii relativity byl „O elektrodynamice pohybujících se těles“. Aneb jak vypadají Maxwellovy rovnice a jejich popis elektrického pole, pokud se vůči poli pohybujeme nějakou rychlostí.
Jiri Jelinek
Souhlas 100%
RomanL
Tak tak!
Frantisek Kasparek
Díky Nitusi za komentář. Jen taková drobnost: Už v úvodu píši, že to je „silvestrovská konspirace“, která je sice založena na některých faktech, ale není myšlena zase tak smrtelně vážně.
RomanL
Přesně tak.
Alan.Cox
Po přečtení článku si kladu otázku, proč vlastně lidstvo už dávno necestuje po celé galaxii. Protože z článku vyplývá, že jeho rozvoj už je takového rozsahu, že by se tak mělo dít.
ModrýKlokan
@ AlanCox
Umíš si představit, jakej bordel by lidstvo po galaxii udělalo? Jako člen posádky intergalaktické mise z planety Osho o tom něco vím. Původní cíl mise byl, předat lidem ze Sluneční soustavy vyspělé technologie. Po prozkoumání situace u vás na místě, jsme museli cíle přehodnotit. Provádíme zatím jen terénní průzkum a monitoring. Naši sociologové si s pozemskými daty lámou hlavu už dlouho. Naopak úspěch zaznamenaly dokumentární pozemská videa, humoristický kanál Oshofrky získal obrovskou sledovanost.
Alan.Cox
Já myslím, že centrála Evropské unii v souhvězdí Velkého psa by byl skvělý počin. Konečně by obyvatelé hvězdné soustavy Sírius poznali evropské hodnoty a mohli povýšit svou úroveň o něco výše.
RomanL
ZAOSTALÍ obyvatelé hvězdné soustavy SíriuS, pochopitelně!
Alan.Cox
V době smrti Nicola Tesly byl čas, kdy FBI nabíhala téměř ke všem imigrantům a nejen imigrantům. Přičemž se jen přitvrzovala a blížil se čas mccarthyismu, kde se to ještě vyostřilo.
Každý, kdo dělal něco tehcnicky zdatného, si v zásadě vysloužil USA tajné služby za patami. A nemusel ani nic umět, stačilo to jen prohlašovat.
Například Wilhelm Reich imigrovavší do USA prohlašoval, že vyvíjí nejsilnější zbraň světa. Vysloužil si za to uvěznění od USA, ve kterém náhle zemřel na infarkt. Jeho zbraň byla energie sexuálního orgasmu, kterou nazval orgonovou energií. A chtěl ji využít ke zkonstruování nejmocnější zbraně světa. Dnes je to hit v ezoterice, zalité hliníkové či měděné špony od soustruhy do pyramidy z epoxidové pryskyřice se za drahé prachy prodávají jako orgonity.
servisdok
Pokud je vůbec pravda, že k Teslovi naběhla FBI (zdroj je JPP), může to mít zcela jednoduchý důvod.
Téměř všechny dřívější Teslovy veřejné prezentace, byly nesmírně efektní a působivé, takže laici neměli sebemenší tušení o tom, že ono prezentované, může mít i velké háčky.
A právě proto, že jeho prezentace byly tak působivé, mohli si laičtí fízlové z FBI říct „co když má v šuplíku něco, co by se v budoucnu mohlo hodit?“ a tak pobrali, co pobrali, pokud je to pravda.
IMHO – moc toho asi neodnesli, protože nedlouho po vynálezu základu indukčního motoru, Tesla všechna práva k podstatným věcem nakonec svěřil Westinghousovi, v jehož laboratořích to všechno realizoval.
Westinghouse, snad ještě i JP Morgan, Teslovi asi důvěřovali nejvíc – a také Tesla Westinghousovi, dokonce i poté, co Westinghouse inicioval založení GE. Valnou většinu realizací, financoval právě JPM a v laborkách Westinghouse, protože v každé Teslově práci oba viděli nějaký přínos a finanční potenciál.
Fakticky se o Teslu Westinghousova nadace starala až do smrti. Platila mu ten hotel, ve kterém Teslovi nakonec lehce jeblo a nakonec v něm i umřel. Jestli měl/má někdo něco zajímavého, tak je to u Westingousů v trezoru.
Nebo spíš – je to už dávno zpeněžený tím, že to WH/GE po Teslově smrti prezentovali jako své.
Před Teslou se patří smeknout, úplně vždy. S tím odstupem a vývojem dnes můžeme konstatovat, že Edison byl oproti Teslovi skoro typický, americký nenažraný a arogantní patlal, ale co hlavně – bez vize.
Se stejnosměrem, jež nešlo jednoduše transformovat a už vůbec ne přenášet na velké vzdálenosti, by základ silnoproudé energetiky skončil na stavu z roku sotva 1900. Se spoustou negativních dopadů, minimálně v podobě velkého množství lokálních zdrojů.
„Střídavé systémy umožňovaly zvýšit napětí pro distribuci na velké vzdálenosti a poté snížit napětí pro spotřebitelské použití, což dovolovalo velkým centralizovaným elektrárnám dodávat elektřinu na dálku do měst s nižší hustotou osídlení. To byla velká výhoda oproti systémům s nízkým napětím, které byly uváděny na trh firmou Edison – ty používaly nízké napětí a velký proud, vyžadovaly tlusté vodiče a měly omezený dosah.“
Alan.Cox
Ano, Tesla byl velice morální, což se do USA hodilo jen málo.
Tesla kdysi vytrhl Westinghouse hořící koudel u zadku. Když Westinghouse rozjela výrobu motoru podle Teslova návrhu, byla krize a Westinghouse hrozil krach. Tehdy Tesla roztrhal licenční smlouvu mezi ním a Westinghouse, a řekl, že nedopustí, aby kvůli jeho apanáži skončil jediný dělník Westinhouse bez peněz. Byla to smlouva na milión dolarů, což tehdy byly mnohem větší peníze než dnes. Westinghouse pak vyráběl motory od Tesly, aniž by mu platili.
Westinghouse to pak oplatil Teslovi později – jak píšete.
Edison byl zase typicky americký vychcánek. Několikrát Teslu zaměstnal, Tesla mu vyřešil řadu jeho problémů v návrzích – a Edison mu nezaplatil, ještě se mu vysmál. Po několika podrazech Edisona se Tesla na něho komplet vyprdl.
Ale jak píši výše, Tesla měl především vysoké matematické a fyzikální znalosti, což byla podstata jeho života a práce. Tím je pro lidi nečitelný, a není o něm moc co senzačního bulvárního psát.
Jinak osobně si také myslím, že ta zkazka o FBI po smrti je spíše urban legend než pravda.
tak s tehdejšíma možnostma (hlavně pouze rtuťový usměrňovače) jo, dneska je ai ve vejšce trend jet jednosměr, a je to tak +-autobus srovnatelný se střídavinou, vobojí má svoje pro a proti
by mně akorát zajímalo, jak se to pak znova převádí na střídavinu – motorgenerátory v GW kapacitách?
aha tak prej ne, úchylně obrovitánský tyristory na ty MV napětí a zřejmě to má brány řízený síťovejma 50 Hz, takže to pak ai propouští proud ven rovnou v sinusofce, zajímavý
Alan.Cox
Ono je třeba také říci, že když Edison válčil s Teslou / Westinghousem mezi stejnosměrným a střídavým rozvodem proudu, že ve skutečnosti válčili mezi variantami:
a) nízké napětí (110 V) a stejnosměrný proud (Edison),
b) vysoké napětí a střídavý proud (Tesla).
To jen poznámka pro ty usměrňovače.
Hroch_bahenni
servisdok 31.12.2024 v 14:37
Edison uměl vzít věci vymyšlené někým jiným a upravit je tak, aby se daly dát na trh. Před ním byla elektřina hračka vědců, on z ní udělal praktickou věc. Jeho osobní vlastnosti ale fakt nebyly nejsympatičtější. Nejspíš ty vynálezy někdy i kradl, můžeme-li soudit z dochovaných pramenů.
Tesla byl génius. Ten nekradl, neměl k tomu motiv. Zajímaly ho objevy.
Westinghouse se k Teslovi zachoval slušněji než Edison.
Alan.Cox
No nevím. Třeba Bellův telefon a zavedení telefonní sítě nebyla zrovna hračka vědců. Žárovku a elektrické osvětlení (před žárovkou elektrickým obloukem) také nevymyslel a nezavedl Edison. O motorech a generátorech elektřiny ani nemluvě, na to neměl Edison ani erudici.
shane
Telegraf, elektromotor… všechno dlouho před Edisonem.
Panek
Edison hlavně uměl perfektně proplouvat ve vodách duševního vlastnictví.
Hodně patentů bylo podáno ještě dříve a někým jiným. On ty starší patenty však nechal soudně zrušit a počínal si přitom dost neurvale. Třeba Eastmana nechal zavřít pro opilství, aby se nemohl dostavit k soudu, kde mu zrušil patent na „detektor zvuku“. Díky tomu se jeho (Edisonův) patent dostal na první místo, jako uhlíkový mikrofon.
Maximovi zrušil patent na žárovku, který mimochodem Hiram dokládal i tím, že jeho žárovky už půl roku před Edisonovým patentem osvětlovaly jeden dům pojišťovny na Brodway.
Maxim pak naštvaný emigroval do Anglie a o patent elektroměru, který mimochodem měřil spotřebu v té budově pojišťovny, už ani nebojoval.
Edison nechal elektrická světla H. Maxima vytrhat a na své náklady nechal budovu pojišťovny osadit kompletně vlastní elektro-instalací. Ta prý díky tomu těsně před první světovou válkou vyhořela.
…V té době nebyly paralelní světy a jiné dimenze zrovna na pořadu dne.
H.G.Wells: Men Like Gods („pootočenie“ jedného priestorového rozmeru s následným prechodom do inej dimenzie)
Ó Megaselia! Už když jsem tuto silvestrovskou konspiraci psal (spíše odlehčeně, než vážně), věděl jsem, že se zde najde někdo, kdo alespoň něco bude vědět líp než já. A to jsem ani nemusel nahlédnout do svého chronovizoru.
To s tím Teslovým výzkumem, zfendovaným nějakými muži v černém, je dávno známý výmysl. Tesla zemřel coby polozapomenutý bankrotář, který nezajímal ani starou Vomáčkovou odvedle, o jehož šílenství nepochybovali ani lidé, kteří ho měli opravdu rádi, a jehož výzkum v té době spíše než vědeckou práci připomínal něco, co by vzniklo, kdyby Jules Verne potkal Karla Maye. Jestli byly v Teslově výzkumu nějaké „plány na cestování časem“, tak to nebyl vědecký projekt, ale spíše fantasy na téma „já si představuju, že by to asi určitě mohlo fungovat, kdyby…“. Na podobném principu (ne)fungoval Teslův dálkový přenos energie, ty bájné paprsky smrti, které nabízel americkému námořnictvu (a které o ně nestálo, hádejte proč), a tak dále. Nechápejte mě špatně, Tesla bez diskuse byl génius, ale ke konci se mu to trošku vymykalo…
Ačkoli netrpím zbožšťováním Nicola Tesly, toto si snad nezaslouží.
Nicola Tesla je dítě doby, kdy byly vynalezeny a ustáleny Maxwellovy rovnice popisující elektromagnetismu na makroskopické úrovni ve své úplnosti. Fyzika dala lidstvu do ruky nástroj umožňují vynalézat a pátrat jen na základě teoretických výpočtů – a ono to fungovalo i v praxi. (Tady bych mohl rozvést ta cestování v čase, ale nechám to na jiný příspěvek.)
Nicola Tesla vynalezl moderní elektrotechnický a elektronický svět. Když se podíváte na elektrické motory, přenos elektřiny střídavým proudem, nebo rádio – tak za to vše můžete z podstatné části poděkovat Nicolovi Teslovi. To jsou reálné věci vyšlé z podstatné části z Nicoly Tesly.
Problém je, že laik nerozumí ani těm Maxwellovým rovnicím. Přeci jen je potřeba znalost infinitezemálního počtu a moderní vektorové analýzy, což je o dost výše než matematické učivo střední školy. Proto vlastně je Nicola Tesla pro laika jen podivín, kterého nechápe, a bulvár o něm nemá vlastně co seriózní psát. Když navíc ještě Nicola Tesla neprznil ženy jako Albert Einstein, kterému feministky dodnes nemohou přijít na slovo. Navíc se Nicola Tesla nedopouštěl žádných výtržností, byl věřící, a víceméně se věnoval své práci – tak co o něm má ksakru psát televize nebo bulvár? Žádné nemanželské dítě, žádná zprzněná milenka, žádný skandál, žádný výtržnost. Prostě pro bulvární tisk a televizi nezbývá, než si vymýšlet lži a vyrábět na Nicola Teslu nějaký narativ, aby se laik neunudil k smrti.
Ostatně i o Albertu Einsteinovi populární tisk jen ukazuje jeho fotku s vyplazeným jazykem, a k tomu formuli E=mc2. Jinak není co laikům moc co psát.
Albert Einstein i Nicola Tesla psali o zakřivení času a prostoru, tedy i o cestování časem. Vyplývá to všechno z těch Maxwellových rovnic o elektromagnetismu, ačkoli je odtud plno další matematické práce. Zatímco z Alberta Einsteina si nikdo šoufky nedělá, když dal světu obecnou teorii relativity, kde mluví o zakřivění času a prostoru vlivem těles. Které vyústily i v teorii černých děr a bílých děr, kterými se teoreticky dá cestovat v čase i mezi vesmíry. Tomu se nikdo nesměje. A přitom je to cesta od stejného začátku a stejným směrem jako Nicola Tesla.
Nicola Tesla, stejně jako třeba Henry Ford při svémpodnikání, v některých svých projektech zkrachoval. V zásadě je normální, že něco jde do háje, když se člověk snaží. Slyšel jsem, že Ford zkrachoval asi sedmkrát než se mu podařil jeho podnik. Ostatně i Donald Trump se ocitl na mizině a v krachu, ale dnes je z něho zase miliardář. Příliš nechápu to vysmívání se, že se něco nepovedlo, nebo bylo špatně odhadnuto.
Co ovšem lze říci, že v pozdějším věku se Nicola Tesla začal chovat více jako vědec a méně jako podnikatel. To odrazovalo investory do jeho projektů, a postupně skončil na suchu. Zemřel v osamění.
@Alan.Cox
A o Maxwellovi prakticky nikdo neví. Přitom to byl génius, jehož teorie přežila i nástup moderní fyziky.
To je právě ono. Pokud to bulvár nedokáže uchopit, tak jsou i ty největší objevy běžným lidem neznámé.
Maxwell a jeho rovnice elektromagnetismu byla taková revoluce ve vědě a technice, že se to ani popsat nedá. Maxwellovy rovnice nejenže přežily moderní fyziky, ona to moderní fyzika na Maxwellových rovnicích přímo stojí.
Einstein svou teorii relativity začal na Maxwellových rovnicích a dodnes tam jsou v moderní fyzice. Maxwellovy rovnice přinesly první věc, do té doby nevídanou, možnost šíření hmoty (vln, pole) v bezhmotném prostředí. To vyvolávalo protesty mezi věřícími i vědci (jaktože si šíření hmoty vystačí bez éteru? to je skandál! to je šarlatánství!). A poprvé dalo lidstvu nástroj, který nebyl jen čistě hmotný a nové pokusy (teoretické i fyzické) o střetu hmoty a vakua.
Takže první článek Einsteina o teorii relativity byl „O elektrodynamice pohybujících se těles“. Aneb jak vypadají Maxwellovy rovnice a jejich popis elektrického pole, pokud se vůči poli pohybujeme nějakou rychlostí.
Souhlas 100%
Tak tak!
Díky Nitusi za komentář. Jen taková drobnost: Už v úvodu píši, že to je „silvestrovská konspirace“, která je sice založena na některých faktech, ale není myšlena zase tak smrtelně vážně.
Přesně tak.
Po přečtení článku si kladu otázku, proč vlastně lidstvo už dávno necestuje po celé galaxii. Protože z článku vyplývá, že jeho rozvoj už je takového rozsahu, že by se tak mělo dít.
@ AlanCox
Umíš si představit, jakej bordel by lidstvo po galaxii udělalo? Jako člen posádky intergalaktické mise z planety Osho o tom něco vím. Původní cíl mise byl, předat lidem ze Sluneční soustavy vyspělé technologie. Po prozkoumání situace u vás na místě, jsme museli cíle přehodnotit. Provádíme zatím jen terénní průzkum a monitoring. Naši sociologové si s pozemskými daty lámou hlavu už dlouho. Naopak úspěch zaznamenaly dokumentární pozemská videa, humoristický kanál Oshofrky získal obrovskou sledovanost.
Já myslím, že centrála Evropské unii v souhvězdí Velkého psa by byl skvělý počin. Konečně by obyvatelé hvězdné soustavy Sírius poznali evropské hodnoty a mohli povýšit svou úroveň o něco výše.
ZAOSTALÍ obyvatelé hvězdné soustavy SíriuS, pochopitelně!
V době smrti Nicola Tesly byl čas, kdy FBI nabíhala téměř ke všem imigrantům a nejen imigrantům. Přičemž se jen přitvrzovala a blížil se čas mccarthyismu, kde se to ještě vyostřilo.
Každý, kdo dělal něco tehcnicky zdatného, si v zásadě vysloužil USA tajné služby za patami. A nemusel ani nic umět, stačilo to jen prohlašovat.
Například Wilhelm Reich imigrovavší do USA prohlašoval, že vyvíjí nejsilnější zbraň světa. Vysloužil si za to uvěznění od USA, ve kterém náhle zemřel na infarkt. Jeho zbraň byla energie sexuálního orgasmu, kterou nazval orgonovou energií. A chtěl ji využít ke zkonstruování nejmocnější zbraně světa. Dnes je to hit v ezoterice, zalité hliníkové či měděné špony od soustruhy do pyramidy z epoxidové pryskyřice se za drahé prachy prodávají jako orgonity.
Pokud je vůbec pravda, že k Teslovi naběhla FBI (zdroj je JPP), může to mít zcela jednoduchý důvod.
Téměř všechny dřívější Teslovy veřejné prezentace, byly nesmírně efektní a působivé, takže laici neměli sebemenší tušení o tom, že ono prezentované, může mít i velké háčky.
A právě proto, že jeho prezentace byly tak působivé, mohli si laičtí fízlové z FBI říct „co když má v šuplíku něco, co by se v budoucnu mohlo hodit?“ a tak pobrali, co pobrali, pokud je to pravda.
IMHO – moc toho asi neodnesli, protože nedlouho po vynálezu základu indukčního motoru, Tesla všechna práva k podstatným věcem nakonec svěřil Westinghousovi, v jehož laboratořích to všechno realizoval.
Westinghouse, snad ještě i JP Morgan, Teslovi asi důvěřovali nejvíc – a také Tesla Westinghousovi, dokonce i poté, co Westinghouse inicioval založení GE. Valnou většinu realizací, financoval právě JPM a v laborkách Westinghouse, protože v každé Teslově práci oba viděli nějaký přínos a finanční potenciál.
Fakticky se o Teslu Westinghousova nadace starala až do smrti. Platila mu ten hotel, ve kterém Teslovi nakonec lehce jeblo a nakonec v něm i umřel. Jestli měl/má někdo něco zajímavého, tak je to u Westingousů v trezoru.
Nebo spíš – je to už dávno zpeněžený tím, že to WH/GE po Teslově smrti prezentovali jako své.
Před Teslou se patří smeknout, úplně vždy. S tím odstupem a vývojem dnes můžeme konstatovat, že Edison byl oproti Teslovi skoro typický, americký nenažraný a arogantní patlal, ale co hlavně – bez vize.
Se stejnosměrem, jež nešlo jednoduše transformovat a už vůbec ne přenášet na velké vzdálenosti, by základ silnoproudé energetiky skončil na stavu z roku sotva 1900. Se spoustou negativních dopadů, minimálně v podobě velkého množství lokálních zdrojů.
„Střídavé systémy umožňovaly zvýšit napětí pro distribuci na velké vzdálenosti a poté snížit napětí pro spotřebitelské použití, což dovolovalo velkým centralizovaným elektrárnám dodávat elektřinu na dálku do měst s nižší hustotou osídlení. To byla velká výhoda oproti systémům s nízkým napětím, které byly uváděny na trh firmou Edison – ty používaly nízké napětí a velký proud, vyžadovaly tlusté vodiče a měly omezený dosah.“
Ano, Tesla byl velice morální, což se do USA hodilo jen málo.
Tesla kdysi vytrhl Westinghouse hořící koudel u zadku. Když Westinghouse rozjela výrobu motoru podle Teslova návrhu, byla krize a Westinghouse hrozil krach. Tehdy Tesla roztrhal licenční smlouvu mezi ním a Westinghouse, a řekl, že nedopustí, aby kvůli jeho apanáži skončil jediný dělník Westinhouse bez peněz. Byla to smlouva na milión dolarů, což tehdy byly mnohem větší peníze než dnes. Westinghouse pak vyráběl motory od Tesly, aniž by mu platili.
Westinghouse to pak oplatil Teslovi později – jak píšete.
Edison byl zase typicky americký vychcánek. Několikrát Teslu zaměstnal, Tesla mu vyřešil řadu jeho problémů v návrzích – a Edison mu nezaplatil, ještě se mu vysmál. Po několika podrazech Edisona se Tesla na něho komplet vyprdl.
Ale jak píši výše, Tesla měl především vysoké matematické a fyzikální znalosti, což byla podstata jeho života a práce. Tím je pro lidi nečitelný, a není o něm moc co senzačního bulvárního psát.
Jinak osobně si také myslím, že ta zkazka o FBI po smrti je spíše urban legend než pravda.
tak s tehdejšíma možnostma (hlavně pouze rtuťový usměrňovače) jo, dneska je ai ve vejšce trend jet jednosměr, a je to tak +-autobus srovnatelný se střídavinou, vobojí má svoje pro a proti
by mně akorát zajímalo, jak se to pak znova převádí na střídavinu – motorgenerátory v GW kapacitách?
aha tak prej ne, úchylně obrovitánský tyristory na ty MV napětí a zřejmě to má brány řízený síťovejma 50 Hz, takže to pak ai propouští proud ven rovnou v sinusofce, zajímavý
Ono je třeba také říci, že když Edison válčil s Teslou / Westinghousem mezi stejnosměrným a střídavým rozvodem proudu, že ve skutečnosti válčili mezi variantami:
a) nízké napětí (110 V) a stejnosměrný proud (Edison),
b) vysoké napětí a střídavý proud (Tesla).
To jen poznámka pro ty usměrňovače.
servisdok 31.12.2024 v 14:37
Edison uměl vzít věci vymyšlené někým jiným a upravit je tak, aby se daly dát na trh. Před ním byla elektřina hračka vědců, on z ní udělal praktickou věc. Jeho osobní vlastnosti ale fakt nebyly nejsympatičtější. Nejspíš ty vynálezy někdy i kradl, můžeme-li soudit z dochovaných pramenů.
Tesla byl génius. Ten nekradl, neměl k tomu motiv. Zajímaly ho objevy.
Westinghouse se k Teslovi zachoval slušněji než Edison.
No nevím. Třeba Bellův telefon a zavedení telefonní sítě nebyla zrovna hračka vědců. Žárovku a elektrické osvětlení (před žárovkou elektrickým obloukem) také nevymyslel a nezavedl Edison. O motorech a generátorech elektřiny ani nemluvě, na to neměl Edison ani erudici.
Telegraf, elektromotor… všechno dlouho před Edisonem.
Edison hlavně uměl perfektně proplouvat ve vodách duševního vlastnictví.
Hodně patentů bylo podáno ještě dříve a někým jiným. On ty starší patenty však nechal soudně zrušit a počínal si přitom dost neurvale. Třeba Eastmana nechal zavřít pro opilství, aby se nemohl dostavit k soudu, kde mu zrušil patent na „detektor zvuku“. Díky tomu se jeho (Edisonův) patent dostal na první místo, jako uhlíkový mikrofon.
Maximovi zrušil patent na žárovku, který mimochodem Hiram dokládal i tím, že jeho žárovky už půl roku před Edisonovým patentem osvětlovaly jeden dům pojišťovny na Brodway.
Maxim pak naštvaný emigroval do Anglie a o patent elektroměru, který mimochodem měřil spotřebu v té budově pojišťovny, už ani nebojoval.
Edison nechal elektrická světla H. Maxima vytrhat a na své náklady nechal budovu pojišťovny osadit kompletně vlastní elektro-instalací. Ta prý díky tomu těsně před první světovou válkou vyhořela.
Něco pro automily a historiky: (https://x.com/desox13/status/1873896849385677053)