Wuchanská chřipka – teoretické základy - zpět na článek

Počet komentářů: 223

  1. OMLOUVAM SE za neduveru ve schopnosyi Kena a jeho squadry na MZCR, Hamacek rikal v TV ze to zvladnem tak to bude dobry.

    Ufff to mi vodlehlo. A ja myslel ze to tu pude do prdele, protoze dojde jidlo v obchodech hned jak klekne logiatika a budeme na potravinovejch listkach co uz statni tiskarna urcite tiskne. Asi sem ty rizika precenil a nemel sem nakupovat plnej sklep zradla na mesice dopredu.

    1. A tak plnej sklep žrádla, je-li trvanlivé a sklep nepodmočený, není nezbytně na škodu, pakliže máte prostředky na jeho udržení ;-).

  2. Díky za racionální zhodnocení.

    Je možný, že už to tady je dýl. Na silvestra jsem dostal hodně zvláštní „virózu“. Doposud jsem nic takovýho neznal. Skoro žádná rýma, zato těžkej suchej dráždivej kašel mne budil i ze spaní. Bolesti v krku mírný, horečka a rýma žádná. Bolesti hlavy mírný, kloubů a svalů ne. Nejlepší na konec, trvalo to netypicky dlouho, do začátku února i s rekonvalescencí. Myslelm jsem, že mam letos nějakou blbou imunitu….

    Celkem mi to sedí na ten čínskej virus…. Tak si řikam, že už to možná letadla roztahaly dávno a teď to jenom začli testovat. A mrtvý vesele připisovali něčemu jinýmu. Dá se někde zjistit porovnání úmrtnosti na zápal plic v zimě 19/20 proti nějaký jiný sezóně?

    1. ja mel pred vanoci asi nejvetsi chripku jakou jsem kdy mel, zacalo to v krku, za tyden byl krk ok a chytlo to plice, za tyden byly plice (skoro) ok a dostal sem rymu… skoro mesic, z toho dva tydny jsem prolezel. tak me to taky napadlo, protoze aby mi takhle nemoc proputovala celyma dychacima cestama, a trvalo to tak dlouho, to se mi jeste nestalo.

      1. Některý rýmičky to tak mají, že prolezou dutinama a člověk chrchlá bordel dlouho.

        Doporučuju třeba saunu, mě to v kombinaci s horskou turistikou dutiny bezvadně vyčistilo, vod té doby to táhne jak parník :D

        1. Parník? Snad vocpoda, neasi!

          1. Já mám takovej dojem, že celej život dejchám vodshora, ale třeba to máte jinak :o)

    2. Jo měl jsem to taky.
      Začátkem února.
      Vlastně celá rodina, začaly děcka, ale ty měly mírnější průběh než my s ženou.

    3. Tak to jsme dva. S tím rozdílem, že u mě to začalo už na začátku prosince a táhne se to vlastně až do teď s tím, že horečky, a vůbec všechny ostatní příznaky, polevily skoro hned. Lehký polosuchý kašlík přetrvává. Respektive mizí a zase se vrací.

    4. AJR: a co Vaše okolí? Já mám něco podobného jednou za pár let, kdy moje obvyklá dvojkombinace týden krk – týden rýma zabere víc času a má horší průběh. Naposled předloni na jaře, skoro měsíc. Takže bych v tom hned coronu neviděl a i proto se ptám, co vlastně okolí, protože zatím to vypadá tak, že „koroní celá rodina“.

      Těžko říct, jestli bude mít zatím porovnání nějaký smysl, mrtvé na coronu zatím oficiálně nemáme a celkově tyto nemoci tvoří tak malou část statistiky, že to nejspíš nebude průkazné – chřipka a zánět plic cca 3.3% v roce 2018:
      https://zpravy.aktualne.cz/domaci/deset-nejcastejsich-pricin-smrti-nejvic-cesi-umiraji-na-nemo/r~15b8d6fa0b8711ea88f50cc47ab5f122/v~sl:aec64f48705e2a4581a9daa4677085e9/

      To je ze 113k mrtvých cca 3700. Pokud by např. zemřelo 5k lidí (tedy bysme měli cca 500k nakažených), pak skutečný dopad corony bude v několika ne úplně snadno izolovatelných položkách:
      – Celkový počet mrtvých může být vyšší, ale nebude to „jako vždy plus corona“, protože:
      – Část nemocných by zemřela tak jako tak (srdce, rakovina) a tedy část statistiky se může přesunout do plicních (tak jako dnes většinu těch mrtvých na chřipku není mrtvých kvůli ní samotné), navíc také:
      – Nebyla žádná zásadní chřipková epidemie, takže část lidí, které skolí corona budou místo těch, které loni skolila chřipka (obě nemoci jsou v tomto velmi podobné, na ně samotné zemře velmi málo lidí, ale ochotně pomohou do hrobu mnoha lidem, kteří trpí na něco jiného a jsou oslabeni)

      Pokud se vyplní toužebná přání mondaye, zerga a dalších místních panikářů a místo těch cca 113k mrtvých budeme mít letos 250k, pak to bude pochopitelně mnohem průkaznější, ale to by statisticky znamenalo, že nakažených bude všech 10M obyvatel. Což nepředpokládám, ač dotyční zachumlaní v atombordelu i doma a s vojenskou dýchací maskou (která coroně odolá, jen se o tom nesmí mluvit, takže jsem nic neřekl, jasný? Je to TABU) i v autě a tunou mouky ve sklepě se na to jen třepe, aby mohla říct „já vám to říkal“.

      1. Tuna mouky ve sklepě:-)
        No pokud si chce někdo zahrát na knížete Popiela, kterého myši sežraly…

      2. fatdwi: Okolí tak 50/50. Nebyl jsem sám s takhle netypickým a relativně dlouhým průběhem.

        Rinovirus vyřídim s naprosto železnou pravidelností za čtrnáct dnů, se spotřebou kartonu papírovejch šnuptychlů a jednoho balení červeňáků. Tentokrát brufíci zabírali minimálně a šnuptychlů jsem vyfrkal jeden balíček za mměsíc. Zato z průdušek / plic bylo materiálu asi tak na kolečko.

        Já v tom nevidim hned koronu, já v tom vidim něco, co jsem doposud neznal.

        1. AJR: tím jsem myslel, jestli to všichni chytli s nějakou pravidelností co se inkubační doby a průběhu týče.

          Napsal jste „Je možný, že už to tady je dýl.“ a z toho jsem vydedukoval, že „to“ je corona.

          1. fatdwi: Přines jsem si to nejspíš z hromadný akce v Karlových Varech mezi svátkama. Moje blondýna to nedostala, spřátelená blondýna to dostala a taky s nezvykle dlouhým průběhem. Inkubace by vycházela u obou na 3-4 dny. Průběh stejnej. Nikoho dalšího jsem nenakazil a ani nemoh, protože s nemocí zásadně nikam nelítam, s nikym nespim, ani nic podobnýho.

            PS: Koronu pokládam za jedno z plausibilních vysvětlení, dokud mi nějakej doktor neřekne že jsem vůl. OK?

            1. AJR: OK, mě z toho vychází, že to corona nebyla, ale hádat se s Vámi samozřejmě nebudu. Určitě budete mít možnost si to časem ověřit – až opadne panika, ale nebude to zapomenutá minulost, rádi Vás otestují na protilátky.

            2. Corona by se měla poznat podle teploty 38+.

              1. Pokud vim, neni podmínkou, krom toho já až budu mít teplotu 37,5, tak budu nejspíš den od smrti. Neznam, od dětských let neměl.

                1. Kdoví co to bylo, ale zjevně to lékaře nezajímalo a už ani zajímat nebude.
                  To by jeden řekl, že by je to s ohledem na účinnost vakcín pro chřipce zajímat mělo…

                  1. Tak na to mam taky teorii. Doktoři se o to vůbec nezajímali, což považuji za naprosto skandální selhání našeho zravotnictví! (S faktem že s nima rýmičky neprobírám a nechodím s tím za nimi, to souvisí nejspíš zcela okrajově)

                    Bylo by možná zajímavý nechat si vyšetřit protilátky, až se tohle šílenství přežene, ale počítam že na něco takovýho nebudu mít ani chuť, ani čas.

  3. Tohle mi přišlo zajímavé:

    „Očkování proti chřipce a respirační virová interference mezi zaměstnanci ministerstva obrany během chřipkové sezóny 2017-2018“, kde se lze dočíst následující: „Očkování proti chřipce může zvýšit riziko dalších respiračních onemocnění, fenomén známý jako virová interference…“ „Virová interference způsobená očkováním (proti chřipce) byla významně spojená s koronavirem a lidským metapneumovirem…“
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31607599

    „Hodnocení časově souvisejícího akutního respiračního onemocnění po očkování proti chřipce“
    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0264410X18303153?via%3Dihub

    „Zvýšené riziko infekcí nechřipkových respiračních virů spojené s příjmem inaktivované vakcíny proti chřipce“
    https://academic.oup.com/cid/article/54/12/1778/455098

    Tak nějak jakoby očkování proti chřipce oslabilo imunitu proti koronavirům… Nenašel jsem statistiky jak jsou lidé proti chřipce očkovaní podle věku, ale například v Británii jsou důchodci očkovaní proti chřipce zdarma, a Itálie je zdá se taktéž velmi dobře proočkovaná proti chřipce.

    1. Celé očkování proti chřipce je víceméně na prd.

      1. Tak. Nemá smysl očkovat se rok co rok s nejistým výsledkem.

        1. Tak když jsi důchodce (+ většinou s již nějakou civilizační chorobou) a chřipka tě může zabít tak lepší než nic.

    2. K té proočkovanosti v Itálii jsem našel tuto stránku http://www.salute.gov.it/portale/influenza/dettaglioContenutiInfluenza.jsp?lingua=italiano&id=679&area=influenza&menu=vuoto, kde je uvedeno, že proočkovanost populace starší 65 let dosahuje každý rok cca 50%!, sledováno od sezony 2009/2010. Doslova je tam uvedeno, že v poslední sezoně je to 53,1% (asi 2018/2019 dle datumu poslední aktualizace článku je z 6/2019).
      Pokud tedy oočkovanému člověku hrozí zvýšené riziko dalších respiračních onemocnění, jak uvádí v lincích výše Barn Swallow (20.3.2020 v 4:56), tak by to pak vysvětlovalo tu současnou vysokou úmrtnost na Covid-19 v Itálii.

  4. Mám 3 dotazy:

    a) která jsou ty dražší opatření kterým se stát vyhýbá?

    b) všude tvrdí že virus přežije nejdéle na plastu nejděle 48 hodin tak odkud máte těch 9 dní v nepříznivých podmínkách?

    c) nemělo by ten virus do pár minut zabít přímé sluneční světlo?

    Upřímně řečeno já nemám tu silnou víru v informace WHO.

    1. a) testování lidí. 1 test = min 5000 kč.
      b) https://www.journalofhospitalinfection.com/article/S0195-6701(20)30046-3/fulltext
      c) ano.

      1. Dík. Je zvláštní že o tom, že virus do minuty zabije slunce nikdo nezmínil ani slovo, hlavního hygienika v to počítaje.
        Všichni naopak svorně tvrdí že se rodiny mají držet doma v temnu a vlhku aby si virus úspěšně mohli předat od člověka co šel nakoupit nebo na poštu.

        1. nechapej to spatne. Udelat karanteny pod sirym nebem neni dobry napad. O tom, ze hadry nechavam venku na snure, aby UV zareni zabilo virus uz jsem psal pred 14 dny, stejne jako jsem psal, ze lidi maji misto rousek a respiratoru nosit plnove masky a ze dezinfekce rukou se da namichat doma z denaturovaneho lihu a isopropylu. Ze o tom nemluvi telka? Prekvapuje to snad nekoho, ze sorosomety cely den akorat melou hovna ?

          1. A co tlaková lahev s kyslíkem?

          2. Načo by si doma miešal lieh a isopropyl, keď sa to predáva pod komerčným názvom kvapalina do ostrekovača?

            1. 80%koncentrace? Do ostrikovace? To jako vazne, nebo si ze e delas srandu?

              1. Bežné zmesy do ostrekovačov majú 70% etanol. Na bežné dezinfikovanie stačí.

                1. Pathy: běžné ne, pokud beru jako běžné do -20°C. Ty do -80°C ty jo, ty mají kolem 90% etanolu.

              2. Inchema v Horních Počernicích prodává koncentrát do ostřikovačů na -80°C za pár korun, obsahuje přes devadesát procent lihu, včera mi přivezli 10 litrů.

                1. „Základní nemrznoucí složkou tak zůstávají zejména tři alkoholy: ethanol, methanol a propan-2-ol.“

                  poznamka jedna, metanol tam nechceme

                  „Letní kapaliny do ostřikovačů musí mít výborné čistící a odmašťující účinky, nesmí narušovat lak, plasty a pryžové části vozidel. Moderní letní kapaliny do ostřikovačů navíc zprostředkovávají tzv. efekt tekutých stěračů, kdy je voda za deště vlivem změny povrchového napětí okna a vzdušného proudění snadno odváděna z plochy okna. U letních kapalin do ostřikovačů je základní složkou obyčejná voda, která obvykle tvoří až 99% hmoty přípravku.“

                  poznamka dve, slozky na zmenu povrchoveho napeti nechceme, koncentraci 1% nechceme

                  „při 50% koncentraci je u methanolu bod tuhnutí -55°C, zatímco při dávkování ethanolu je to cca -36°C a v případě propan-2-olu pouze -22°C. Ve prospěch methanolu vypovídají také ekonomické faktory. Hodnoty spotových cen alkoholů na trhu v ČR v měsíci dubnu roku 2013 . Látka Ethanol 25 Kc/kg Methanol 12 Kc/kg Propan-2-ol 30 Kc/kg

                  Z tabulky je patrné, že nejnižších nákladů je dosahováno při použití methanolu. Nejdražší je sice bezvodý propan-2-ol, ten se však často používá v regenerované verzi, která nabízí výrazně nižší cenu, ale také často bohužel i horší senzoriku. Současné ceny lihu zapříčiňuje souběžné používání ethanolu do biopaliv a spekulace producentů s jeho hodnotou podle změn ceny ropy. To přináší výrobcům zimních kapalin do ostřikovačů nemalé problémy se zajištěním pravidelné kapacity výroby a jakostní produkce nemrznoucích směsí.“

                  Poznamka tri, nechceme tam methanol, nechceme tam regenerovany isopropyl

                  „K snížení těkavosti směsi jednosytných alkoholů a vody se pro zimní kapaliny do ostřikovačů přidávají vícesytné alkoholy, obvykle glykoly. Levnější ethan-1,2-diol či neškodlivý propan-1,2-diol však mohou být přítomné pouze v několika procentech. Brání „vrzání stěračů“ a vyživují jejich pryžová stírátka. V desetinách procenta jsou pak přítomny povrchově aktivní látky (pokud již nejsou denaturační složkou), látky eliminující vliv tvrdosti vody, parfém a v setinách procent barvivo.“
                  Poznamka ctyri, nechceme tam latky proti vrzani steracu

                  Zaver: voda do ostrikovace jako dezinfekce rukou = hodne spatny napad. I kdybyste nahodou nevzali letni smes, ale koncentrat na pripravu zimni smesi, coz je uz je trosku neco jineho.

                  1. „Z jeho líčení vyšlo najevo, že ještě aspoň hodinu po svém pohřbení si byl vědom, že žije, a teprve pak upadl do mdlob. Hrob byl ledabyle a nalehko zasypán velice porézní hlínou, takže dovnitř přece jen pronikal vzduch. Muž nad sebou zaslechl kroky chodců a snažil se na sebe upozornit. Z hlubokého spánku ho zřejmě vyburcoval ruch na hřbitově, jakmile se však probudil, plně si uvědomil úděsnost svého postavení.“

                  2. Inchema deklarované složení:
                    Ethanol 90 – 95% hm.
                    Ethan- 1,2 diol 1-3 % hm
                    Butanon 1-3% hm

                    methanol dle dodavatele nepřítomen

                2. Něco na tom bude – ten zimní koncentrát velmi ochotně hoří lihovým, skoro neviditelným plamenem.

                3. Dobrej tip, líh všichni vykoupili.

                  Eště tip kde sehnat třeba technickej peroxid?

            2. Hlavne, naco by miesal lieh a isopropanol?

              1. Třeba to líp chutná. ;-)

              2. Asi kvôli tomu, že isopropanol je virucidny.

                1. Etanol a isopropanol su v dezinfekcnom ucinku ekvivalentne. Nema zmysel ich miesat a rozhodne by som nepouzival denaturak. Doulezite je dodrzat optomalnu koncentraciu 70%

                  1. Nie som chemik, ale Kubáč je:
                    Kdysi vás při každé injekci popatlali jódem a nikdo s vámi nijak nediskutoval. Ve stejné době nám při studiu mikrobiologie tloukli do hlavy: LÍH NENÍ DESINFEKCE !!!. Tedy líh ničí spoustu baktérií i virů a kolik válečných veteránů by nedožilo míru, kdyby nebyla „vodková“ desinfekce i anestezie, ale ještě jednou : desinfekce MUSÍ obsahovat nějakou oxidační složku. Takže desinfekce JE chloramin, SAVO, ajatiny, Septonexy, fenol, formaldehyd, nehašené vápno, ozón, peroxid vodíku ( i ten z barev na vlasy ). Naopak správná desinfekce NENÍ 90% toho, co se jako „omezeně virucidní“ desinfekce ve špitálech používá. Zejména bych si dovolil vás varovat před slovem „bezchlórový“ ( přírodní, ekologický, odboratelný, šetrný ). Pokud má výrobce nutnání cokoliv inzerovat jako „bezchlórové“ – je to většinou na hovno – zejména pokud se jedná o desinfekci. Koronavirus jako „obalený“ RNA virus je sice na lihové vodičky „desinfekce“ citlivý, ale pro soukromé potřeby v rodině – lépe smrdět choraminem nežli rakví.

                    1. OK, a co to ma spolocne s miesanim liehu a isopropanolu? Mimochodom, nedostatky liehu ako dezinfekcneho prostriedku su v tejto situacii irelevantne.

                    2. Však som hore dával link, že čo…

      2. Nedělá to náhodou ta ach tak neakreditovaná laborka asi tak za 1500? Ale asi záleží na způsobu testování, to množení viru a následná optometrie je prej docela nepřesná, teda proti vyšetření přímo na protilátky.

  5. Autor v jednom článku chytračí, že počet nakažených je nasobně vyšší než oficiální údaje, ale pak se mu hodí do krámu výpočet mortality podle oficiálních nakažených. Takže pane doktore, jděte do prdele s těmi vašimi manipulacemi.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017