Vykořisťování - zpět na článek

Počet komentářů: 357

  1. Zkusím to dát na společný jmenovatel. To, co Urza sděluje, je morální dilema, koupit výrobek, o kterém je vysoká pravděpodobnost, že byl z našeho pohledu vyroben neeticky (např. podíl dětské práce), zatímco z pohledu místa vzniku to vůbec nemusí být pravda. (dětská práce tam je víceméně běžná a pokud dítě žádnou práci nemá, trpí podstatně více ?)
    Příklad s mimozemšťany a servírkou s platem 100.000 Kč měsíčně je jedna věc, ale proč chodit tak daleko, masové kuličky IKEA z koňského masa také byly mňamka za dobrý peníz, až na to, že kůň je citlivý tvor, i když je to stará hajtra z Rumunska a její porážka na jatkách je možná lepší způsob smrti, než smrt hladem a týráním, tak prostě koně tradičně nežereme z etických důvodů.
    Pak je tu aspekt spotřebitele, koupiut, nekoupit. Jedna věc je, jestli zboží je správně označeno. Jak se ukázalo, tak ani IPhone, ani kuličky IKEA správně označené nejsou, že jsou z našeho pohledu neetické.

    Takže podle mě to je o míře tolerance a osobní věc.
    Přístup A – 100% netolerance
    je podle mě blbost, protože jak popisuju více, není to černobílý problém a i značkoví výrobci klamou, pokud se jim dá možnost. A jak popisuje Urza, pro země původu mohou platit jiné morální standardy, než naše.

    Přístup B – Určitá tolerance
    je asi tak zlatý střed. Nepodporuju rádobyznačkové výrobce, kteří tak jako tak fixlují, dávám prostor místní ekonomice, aby se pozvedla vlastními silami a sám mám z toho ekonomický profit. Ale i v tomto případě bych měl čas od času koupit něco 100%nezávadného a značkového a drahého, kde jsem si 100% jistý, že to je eticky cajk, jinak budou na tom kvalitní výrobci biti (teda pokud to moje finanční možnost dovolí).

    Přístup C – kašlu na etiku úplně.
    i toto je postoj. Stahuju licencovaný software a media z warezu pro svůj bussiness, koukám na dětské porno, žeru kuličky z IKEY hned co se dovím, že to je z koně a koupím si jich plný mražák do zaásoby, protože jsou ve slevě a nejspíš brzo nebudou atd. Časem člověk dojde k tomu, že ho má okolí za burana a že se tím nic moc neušetří. Osobně tento postoj vřele nedoporučuju, ale každého věc.

    1. Ono je to vždy souboj etična a ekonomična. No a nejlépe se vydělává na lidech jenž tak nějak z principu volí etično s pohoršením : okolí mne nebude mít za burana.
      Mám takový zářný příklad s LED žárovkami. Shodou okolností je prodává i IKEA s tím, že je na nich i země původu – China. Přímý dovoz taky z China přijde na třetinu ceny IKEA. No a pak je třeba se rozhodnout: být za burana a koupit přímo, nebo být morálně povznesen a přispět akcionářům IKEA k ještě většímu, i tak nehoráznému zisku. Ne tudy cesta nevede a sedáme na lep sladkým řečem o etice. Kapitalismus mele z posledního a koukáme s otevřenou pusou co dál. Možná, že jsou postaveny základy nového ekonomického směru etikotalismu.

      1. souhlas, etikotalismus s tím má taky hodně do činění, aneb nikdy bych si nekoupil čínské auto, proto mám Volvo (v českých poměrech nikdy bych si nekoupil zahraniční – korejské Hyundai, proto mám zahraniční – německou Škodu).

        BTW, offtopic, protože to nemám kam dát. Něco asi muselo právě jebnout ve světě.
        Zlato dneska vyskočilo o 2% za jeden jediný den. Je pravda, že minulý čtvrtek někdo hodil na burzu 298tun zlata, které není ničím kryté a cena se zhoupla dolů, ale to co se děje dneska je srovnatelný nárůst, než v panice po zveřejnění výsledku Brexitu. Ale dneska žádný Brexit nebyl, nebo se pletu ?
        Stránky s online cenou zlata dokonce timeoutují :D
        Že by kapitalismus už domlel i z posledního, jak jsem předpověděl už v březnu ?
        Anebo že by definitivně jeblo Clintonovou s jejím Parkinsonem ? :D

        Klikám na cenu zlata a bavím se královsky.

        1. Jaký ročník máš toho Volva? Doufám, že ještě tu poctivou ze severu:
          http://www.auto.cz/volvo-cina-stava-druhym-domovem-startuje-vyroba-prodlouzeneho-s60l-77686

          1. :D nene, zadne globalni cinske volvo nemam

            1. To gratuluji. Původní Volva jsou fajn auta, bohužel časem dojdou.

        2. http://zrg1.sweb.cz/graph.jpg

          Tak smula, uz se zlato uklidnilo, ale je videt, ze nekdo mel trigger na 1310 za unci a nakoupil za peknych par miliard. Mimochodem u stribra to same…

          Priznejte se, kdo z vas to byl ? :D

          1. Zena chtela prstynek. A je po tajemtvi… tak snad priste.

            1. Znám dost lidí, co kvůli tomu řekli „ano“, ale minim lidí, co tím rozhýbali burzu.

        3. Přesně tak, kapitalismus se nachází krok před propastí, to socialismus je vždy o nějaký ten krok před kapitalismem!
          Socialismo o Muerte!!!

      2. Tak zrovna s těmi LED je to v současnosti hodně na pováženou. Ve snaze zaručit jakousi spolehlivost jsem do jednoho svého zakázkového přístroje pracně sháněl značkové LED Agilent. Měli je za poměrně mastné hrachy částečně jenom v RS Components, něco u Farnellů a zbytek v Digikey. Nakonec jsem to přes horentní dopravné dal do kupy.
        Jaké bylo moje překvapení, když jsem v úplně jiném, podobném „profi“ elektronickém eshopu objevil tytéž LED, dokonce stejně označené, všechny typy, druhy, velikosti a tvary pěkně pohromadě, za čtvrtinu ceny, ale výrobcem nebyl Agilent, nýbrž v kolonce výrobce „Made in China“. Už jen pro zajímavost-ze zvědavosti v čem bude rozdíl a kvůli cenovému kontrastu jsem tam celý, ten předtím pracně sháněný soubor objednal. Přestože to bylo odesíláno z Hongkongu, bylo to tu do 10dnů a FedEx to dovalil dokonce v sobotu odpoledne.
        Rozdíl v provedení a rozměrové přesnosti nulový, rozdíl v předním napětí, vlnové délce /barvě/ světla a svítivosti opět nulový a to i mezi jednotlivými kusy jednoho typu, naprostá rovnoměrnost.
        Abych to upřesnil – podle teplotní stability napětí Uak LED, při definovaném, výrobcem dovoleném proudu, velikosti a rozptylu předního napětí Uak LED jde poměrně spolehlivě poznat „druhořadá“ šarže čipů buď z nečistého Si, nebo čipů, kde byla jinak porušena technologická kázeň. Tyto šarže zpravidla už po nějakých 500-800 odsvícených hodinách začnou buď markantně a s různou úrovní ztrácet svítivost, případně se začnou nadměrně zahřívat vyšším ztrátovým příkonem /velmi se zvětší Uak/ a při současně markantní změně barvy, dané ohřevem.
        Povrchová úprava a pájitelnost vývodů tatáž, uvnitř pouzder žádné bublinky a na povrchu žádné škrábance od vyhazovačů zálisu, jak to často u laciných THT LED bývá, probarvení pouzder naprosto totožné. Dal bych nejmíň jednu pracku do ohně za to, že obě provedení /tedy značkový „Agilent“ a China z Hongkongu/ vypadly z téže mašiny a ve stejné fabrice. Dal jsem si celkem zdlouhavou práci /šlo o 2x80ks různých barev a velikostí/ a po proměření „značkové“ sady jsem tímtéž způsobem proměřil i „čínskou“ sadu.
        Myslím, že přestože jde o dva identické sety naprosto stejných diod, tak tady půjde čistě jen o ten dobrý pocit, že do jednoho přístroje dávám „značkovou“ sadu diod Agilent, co přišla v přepychových ES zipech s firemním potiskem a ještě zapíchané v uhlíkové pěně – a do druhého přístroje, pokud si jej někdo vyžádá, budu dávat „čínskou“ sadu úplně shodných LED, co přišly sesypané dokupy v obyčejném PE sáčku.
        Jedná se o naprosto tytéž diody, ale pocit, že někam montuju „značkové“ a příslušně drahé LED může být v některých případech a pro někoho důležitý.
        V úplně stejné podobnosti i kvalitě jsem objevil i „značkové“ a „čínské“ elektrolyty, samozřejmě za prudce odlišné ceny, značkové drátové výkonové odpory Vishay řady 202 se naprosto shodovaly s čínskými odpory bez loga Vishay a za pětinové ceny a tak bych mohl pokračovat. Jen u polovodičů a zvláště dražších výkonových je situace pořád diametrálně odlišná a nelze dostat levnější výkonový polovodič čínské výroby, který by se alespoň parametrově a hlavně spolehlivostně přibližoval originálnímu polovodiči od značkové renomované firmy, zakoupený u autorizovaného distributora. u integrovaných obvodů jakékoli hustoty integrace bude situace velmi podobná diskrétním polovodičům. Konkrétně u IO jsem se spálil už dvakrát /konkrétně varuji před polsko-šmejdskou firmou TME, schopnou i za tlusté pruty prodávat pajcy populárních operačních zesilovačů od Burr-Brown či Analog Devices/, takže nějaká firma má u mě ke splnění pořekadla „třikrát a dost“ ještě jednu šanci :-)
        Co se týče přímo LED žárovek – tam se opravdu vyserte na obskurní značky jako Profilite, PILA, SkyLighting, EMOS Lighting, BC Lux, DAISY Lighting a podobné. Jsou to vesměs druhořadé až třetiřadé shity s mizernými čipy a sračkovými, topícími měniči, co při deklarovaném příkonu /bývá až o 20% vyšší, než udaný/ nemají ani dvoutřetinovou svítivost oproti značkovým výrobkům, zmetkovitost a poruchovost je opravdu značná a projeví se už po 500h i méně.
        Zrovna včera jsem v obýváku, v polootevřeném stínítku dvojité stojanové lampy /E27+E14/ měnil prskající – blikající 10W/E27 LED žárovku EMOS Lighting, koupenou ve dvou kusech „na zkoušku“. Prská to a jiskří uvnitř baňky, takže nejspíš měnič. Nestála zrovna málo /299/, nasvítila odhadem mezi 800-1000h a to mi přijde kurva drahý „šetření“.
        Moji známí se už poučili a tyhle srágory výše uvedených „značek“ už nikdo z nich nekupuje. Taky je kupovali 2-3ks „na zkoušku“ jako já…
        Mnohem déle vydrží i obyčejná, 230V/42W/E27 halogenka, pokud do ní zrovna neperete 245V. Tři přesně tyto kusy od Osramu zatím svítí už přes dva roky a baňky ještě ani netmavnou – pravda, máme tu prakticky přesně a trvale 230V.
        Druhý exemplář 10W LED E27 od EMOS Lighting zatím nezlobí a dost se s ním i bliká – je v koupelně. Uvidíme.
        Značkové GE, PHILIPSky a OSRAMky, jak jsem se zhruba díval, nestojí až o tolik víc, je na ně i jakási záruka a zkusím to s nimi.

        1. Ja jsem nekdy pred 5 lety zacal v domacnosti s LEDnicema taky. Na chodbe mam GU10, tehda LED na 230 VAC u nas nebyly, i vzal jsem krabicku z Ciny. Behem nasledujicich 4 let jsem je vymenoval jak horcikovy bambule do fotoblesku. Staly prd, ale sralo mne chodit porad pro zidli a otravovat se s tim. Kabely v malometrazi beru v Elektro SMS a koukam, meli tam GU10 4W na 230 VAC za neakych 80 Kc (mam tam slevu, takze pultovou cenu nevim). Vzal jsem jich 10. Sviti uz rok a pul a nezdechla ani jedna. Pritom je to cetvijaky noname. Taxem nelenil a dal si na stul E27 5 W LED bambuli 230 VAC. Leta jsem pouzival 100 W klasiku, ale obcas jsem se o ni pri praci spalil, pak jsem zkusil zarivku – to stalo uplne za hovno a slzely mi po par hodinach oci. Takze ted mam uz asi ctyri mesice LED a je to parada. Ze srandy jsem to svetlo hned na zacatku promeril spektrakem, velmi pekne a plynule spektrum, ne nejaky dve tri carky. Oci z toho neboli, stala cca 150 Kc. Zarovka stoji desetinu, ale obvykle tak po dvou letech odchazely, palil jsem se o ne a zraly.

          Nezda se to, ale prekopal jsem vsechny svetla v prizemi a podkrovi na LED (ve sklepe jsou zarivky, ale tam se chodi malo) a za rok platim o cca 8 tKc min. Netvrdim, ze je to jen LEDkama, ale proste spotreba sla dolu znatelne.

          Pro vyrobu pouzivame hodne nizkospotrebovych 3 mm LED, puvodne jsem braval Agilent, protoze nepraskaly, byly spolehlive. Ted uz pres rok beru pres TME jakesi noname a jedinou nectnost, kterou maji je, ze nemaji znacenou katodu na pouzdre, ale jen delkou vyvodu. Nic vic. Rocne jich spotrebujeme cca deset tisic a nevybavuju si jeden spatnej kus. Z „domacich“ dodavatelu uz davno neberu od GME, SOS a GES, na 80 % veci, kde se bere jen par desitek, nebo stovek kusu, plne vyhovuje TME. Od RS jsem bral nejake konektory, co se blbe shaneji, kondenzatory mel Distrelec. DigiKey uz se nevyplati, to, co nabizi, se da sehnat jinde taky a s mensim postovnym. Mouser sel trosku do sebe, nektere veci se tam daji poridit rozumne. Farnell drahej.

          Procesory beru primo od Atmelu. Neverim nikomu.

          1. Kondenzátory maj tyhle šopy předražený jako prase naprosto všechny. Já to na rozdíl od nich beru jen v MOQ a to ještě přes distributora, přímo výrobce se se mnou ani nebaví, dokud nebudu brát aspoň 10× tolik co dneska. Přesto je mám v průměru za polovinu. Tzn. oni dávaj přirážku asi tak 300 %.

        2. Jeste drobnost – halogeny jsem taky zkousel, ale odchazely. Prepeti pritom nemam.

          Mimochodem, kdyz jsem stavel barak, nelenil jsem a zainvestoval do ctyr svodicu do hlavniho rozvadece. Forek za desitku, kamos revizak si klepal na celo, proc ze vyhazuju prachy. Za ty roky uz se zaplatily. Co barak stoji, byly uz tri bourky, kdy sousede pak druhy den travili cas nakupem po elektrech, u nas doma nic. Jen holt kdyz to mrdne, musim jit do antonicka nahodit hlavni jistic :-)

        3. Tydle slavný „značky“ to bouchaj úplně stejně u číňana jako kdokoli. Měl sem v ruce jejich světlo, atypický SMD diody, asi 24 kusů nějak zvláštně do půlkruhů v sérii. Pár odbouchlejch i přes to, že byly napájený na tenké vodivé vrstvě na izolantu přímo na hliníkovým plechu. Bodejť by ne když tam každej strká levný neregulovaný spínaný zdroje co jim napětí lítá o 50 % na obě strany podle zátěže.

          A takhle to dělá úplně každej, desítky, klidně stovky diod v sérii. Číňani u těch nejobyčejnějších svítidel už ani nedávaj zdroj, rovnou to usměrní a fouknou tam 150 diod do série. Že kór levný diody pokud nejsou na zdroji s omezeným napětím i proudem topí jako kamna (fakt se to nechová ani na jejich křivce VA charakteristiky jako odpor) jsem si vyzkoušel už dávno. Moc se divím, že tyhle sračky kolikrát nasvítí vůbec něco, stačí sebemenší výchylka a ihned ze zákona pana Ohma je na té diodě násobně vyšší napětí, pak to udělá blik a je tma, nesvítí ani jedna.

    2. Ještě bych přidal za D – nenechám si od intelektuálů diktovat, co mám pociťovat za etické a co ne. Nevadí mi, že jsem označován za burana, protože se nedefinuju podle toho, jaké výrobky si kupuju, ale jestli mí přátelé jsou ochotni dojít na kafe.

      Přijde mi nekonzistentní zapudit super-fuj nadnárodní značky a pak používat běžné výrobky Made in Chyjan. To je téměř všechna elektronika, plastové výrobky, textilní výrobky atd. Takže očekávám příklad od všech etiko-moralistů, že přestanou tyto výrobky zcela používat.

      Všímáte si, že každou chvíli se brblá na něco jiného? Napřed je fuj používat kožešiny, pak testovat kosmetiku na zvířátkách, pak slepice mají málo osobního prostoru, IKEA kuličky měly příliš mnoho koní, feministky se cítí být málo ženami, God hates fags, děti v Africe mají hlad, auta smrdí, cyklisti jsou sebevrazi a nakonec si někteří všimli, že v číně mezi otroky pracují i děti. Halal a košer nám nevadí, ryby a mořské potvory si můžou chcípnout. OK, když jsem proti něčemu, tak alespoň pořádně, ne?

      Ve výsledku všechno komerční někoho alespoň částečně vykořisťuje. Šéf by se měl se zaměstnanci podělit o celý zisk, nejlépe rovným dílem. Vlastně počkat, šéf by neměl dostat nic, protože svůj podíl už vypil v podobě kafe.

      1. D postoj se překrývá s B postojem, akorát že D postoj je motivován v důvěru v sebe sama a B postoj spíše v důvěru ve stádo. Čím víc o tom uvažuju, tak D postoj je asi ten nejlepší možný.

        1. Může se překrývat, souhlas.
          Šlo mi hlavně o to, že si každou chvilku někdo vymyslí, že je něco strašně fuj a zbytek světa by se měl stydět. (zapomněl jsem uvést nebezpečnost bílého cukru) Snad ani není možné reagovat na každou módu, která se mění dvakrát do roka. Zaráží mě arogance některých aktivistů (např. zelení ekoteroristé a sjw), tvrdících, že jejich názor je jediná pravda a všichni se tím musí řídit.

          1. Jinak ve Francii se rozhodli, že je potřeba zatočit s plastovými kelímky. Jsem zvědav, jestli se boj bude vést i proti talířkům a pohárkům. Co rovnou zakázat veškerý PP a PA. Plasty jsou ďáblovo zlo.
            http://www.lidovky.cz/francie-jako-prvni-zeme-omezi-plastove-kelimky-a-talire-rocne-se-jich-vyhodi-temer-5-miliard-gxe-/zpravy-svet.aspx?c=A160920_164729_ln_zahranici_fas

          2. Zbytek světa ne. Tohle sebemrskačství „funguje“ pouze v euroatlantické kultuře. Někdo se nám pořád snaží vnutit pocit viny za všechno špatné ve světě. V podstatě za všechen bordel ve světě může Evropan, nebo Američan, pravděpodobně heterosexuální pracující běloch. Ostatní jsou pouze oběti.

            1. V podstatě za všechen bordel ve světě může Evropan, nebo Američan
              To je samozřejmě fakt.
              Expanze Evropanů (a křesťanství) je příčinou dnešního stavu na všech kontinentech.

              Ostatně, Avatar Prabhu (Vrať se, ó Kámasútro!, Praha, 2003) to popisuje slovy (jasně, zpaměti a hodně přibližně):“Je nepochopitelné, jak patnáct set aktivistů ( míněni jezuité) dokázalo ovládat půlmiliardovou populaci.“
              Je to jistě nadsázka, ale zato ilustrativní.

              1. Blbost, nejsme jediná kultura, která má násilnou historii a která si podmanila cokoliv co se podmanit dalo. Co taková Čína, nebo Mongolsko, ti si také sypou popel na hlavu jen proto, že jejich historie není podle momentálních lidskoprávních příruček dost korektní? Proteklo snad v Asii málo krve za posledních cca 1000 let? My se máme za svou minulost stydět a oni na ni mohou být hrdí? Žluťáci se mezi sebou mordovali ještě v dobách, kdy o existenci bělochů neměli ani potuchy. Vůbec nevidím důvod, proč bych se měl stydět za to, že jsem příslušníkem euroatlantického kulturního okruhu, když ostatní kultury se za svou minulost také nestydí.

                1. Souhlasím, nejsme, v mordování jsme kultura obyčejná na způsob těch ostatních.
                  Jsme ale kultura v ovlivňování těch ostatních aktuálně nejúspěšnější.

                  O nějakém studu mluvíte vy, v mém příspěvku nic takového není.

                  Jak jsem sem před lety napsal a sklidil hlasitý posměch:
                  Kapitalizmus zničil každou kulturu, které se dotkl, a nahradil ji spotřebním produktem.

                  1. Tak určitě. V kapitalismu existuje vykořisťování člověka člověkem, zatímco v socialismu je to přesně naopak, aneb bez kapitalistických peněz by nebylo komunistických snů.

                2. ono to sebemrskacstvi s Evropou mozna souvisi spise z pohledu marketingu, ze zdejsim lidem je (zatim?) mozne veset buliky na nos, napr plastove kelimky od jogurtu jsou spatne, áno, kupujte v papirovych o 1 euro drazsi a po par letech, papirove kelimky od jogurtu jsou spatne, áno, protoze nici lesy, kupujte v plastových, o jedno euro drazsi a tak porad dokola.
                  Az do te doby, nez se to v EU definitivne posere a lidi budou kaslat na jakykoliv nadstandard a budou kupovat uplne jakekoliv jogurty, i ty udelane ze skrobu a umele prichute a balene pro me ze me zavarene v silonovem sacku, jak za komunistu mliko, jen pokud budou ve sleve. Skoro bych rekl, ze v chudsich regionech, jako je treba ten nas, tato situace uz nastala.

  2. A už jsme zase u toho, jak Urza vysvětluje, že když jezdí souložit s malými dětmi do Afriky za kus chleba, zvedá jim tím životní úroveň a je podle libertariánské doktríny de facto altruista.

    Já vím, že aby všechny magory zavřeli do blázinců, musely by ty budovy být opravdu obrovské, ale nešlo by magorům aspoň sebrat internet a občanku? Serou mě ve Svobodných a tady tenhle, to je jen taková třešnička na dortu :/

    1. Koukám, stejná myšlenka. Měl jsem si přečíst komentáře dřív.

      +

  3. Kauzy vznikajú obyčajne keď korporácia zatají svojim zamestnancom riziká, ktoré podstupujú prácou v ich fabrike. Ak niekoho nechám pracovať v nebezpečnom prostredí, o ktorom viem, že mu môže spôsobiť trvalú ujmu, ale dopredu ho o tomto fakte neinformujem som zodpovedný za prípadné následky takejto práce. Akceptovateľné by to bolo iba v prípade ak by zamestnávateľ znalý možných rizík na tieto svojich potenciálnych zamestnancov vopred upozornil a oni by boli dobrovoľne ochotní tieto riziká za dohodnutú odmenu podstúpiť.

  4. Ježíš to je zase píčovina od Urzy, kterej asi v životě neslyšel o Malajsii a jí podobným zemím.

    Takže, panáčku, vezmu ti jen závěr Závěrem bych rád poukázal na to, že ačkoliv se nám mohou z našeho pohledu zdát podmínky práce v některých místech světa otřesné (a i mně tak připadají), neměli bychom v rozhořčení, že tak někteří lidé (včetně dětí) musejí trpět, aby se uživili, zapomínat na to, jaké jsou reálně jejich další možnosti; vyberou-li si totiž dobrovolně nějakou práci, znamená to, že z jejich pohledu je to ta nejlepší volba, kterou mají (kdyby věděli o lepší, vyberou si tu). Boj proti tomu, aby tuto možnost dostali, je jen poškodí; chcete-li jim pomoci, pak kupujte zboží, jež vyrábějí, zvyšujte tržní poptávku po něm, čímž dáte prostor vzniku konkurence a skutečnému zlepšení jejich podmínek.

    Víš, jak to funguje třeba v takové Malajsii a proč tam děti pracují? Ne? No já ti to napíšu. Běžným platem šiček v Malajsii je cca 80 % životních nákladů jednoho člena rodiny na den/týden/měsíc(podle typu výplaty) a to v otřesných podmínkách porušujících pravidla dané země, ale to ponechme stranou. Všimni si těch 80 %, to je totiž kurevsky důležitý. Jinak řečeno, pokud je rodina zaměstnaná nějakou podřadnou vykořisťovací prací, tak se neuživí a umírá hlady a proto je nutné, aby do práce šlo starší dítě. Což je v podstatě hlavním důvodem protestu vůči „vykořisťování“. Pokud zaměstnaný člověk umírá hlady, tak se dostáváme docela k tomu, že dobrovolně si tu práci děti nevybírají. Ony jsou postaveny do pozice, že riskují vzdělávání a smrt hladem člena rodiny, nebo půjdou pomáhat do práce a budou doufat, že nebudou kazit(což jsou srážky ze mzdy, stejně tak za pomalou práci atd.). Jedním z hlavních bodů rozhořčených západních zákazníku je to, aby nebylo platem „cena za práci obvyklá“, ale „cena za práci dostatečná“.

    Protože tím se dostáváme k tomu hlavnímu průseru, rodiče pracují a protože to nestačí, tak pracuje i nejstarší dítě. Tím se dostáváme k tomu, že celá tato trojice má chatrné zdraví(než mohlo dítě pracovat, tak si rodiče DOSLOVA utrhovali od pusy, aby dítě neumřelo), ale stále doufá, že to DALŠÍ dítě už se dostane do školy a něco změní. No a pak se někomu z této trojice zdraví zlomí a to další dítě musí jít do práce.

    Tohle není nic nenormálního a v JV Asii docela běžná story(stejně jako je tam docela běžné varování bílých manažerů, aby moc na asiaty v případě jejich chyb netlačili, nebo je tito druhý den zabijí). V jistém smyslu se to podobá třeba Angole(bohatá země, kde lidé ani netuší, jak je země bohatá).

    Teď je třeba si říct, že západní firmy tam nepáchají žádné dobro a že třeba zrovna v Malajsii byly obrovské protesty(jak dopadly nevím, je mi to morálně jedno, páč moje empatie k lidem je nízká až žádná).

    Nebudu tvrdit, že gangy s dětskou prací neexistují, ale aktuálně se nelze tvářit, že západní firmy dělají tomu systému nějakou službu a že ti lidé si ty práce vybírají svobodně. Furt se tu kecá o soudržnosti rodiny a jiný vznosný hesla proti státu, ale že spousta dětí pracuje proto, aby jejich rodina nechcípala hlady, to tady lidem dost uniká.
    (sirotci to mají taky veselý, ale to je na jiný urza-hatepost)

    1. Hezké… mám to brát jako klasický emocionální výblitek někoho, kdo se neobtěžoval čtením, nebo mi i řeknete, co přesně z článku se pokoušíte vyvrátit?
      A myslím něco, co v tom článku vážně je, ne něco, co očekáváte, že by tam být mohlo, kdybyste to četl.

      1. Ja vim, cim to je. To je to cele slavne humanisticke vzdelavani. Polovina lidi v CR je stredoskolaku, aniz by jednou jedinkrat videli (a pochopili) dukaz Pythagorovy vety, i kdyz to je banalni dukaz na 5 minut na urovni 6te tridy ZS, vzhledem k soucasne debilite naroda 8me tridy ZS.
        Ctvrtina naroda je VS, co by nikdy nebyli schopni resit elementarni diferencialni rovnici, ani kdyz jim das veskere vzorecky a vzorovy postup primo pred rypak.

        Ty po nich chces, aby pochopili smysl sdeleni psaneho textu a dali ho do souladu se svoji osobni zkusenosti. jedina schopnost humanitne „vzdelaneho“ absolventa naseho skolstvi je ale pouze s emocionalni obmenou zpapouskovat 1000x omlety vykrik ve tme, ktere dotycne individuum nekde zaslechlo (prevazne od presstitutek v mainstreamu) bez jakychkoliv ambici na vlastni kriticke a nezavisle mysleni. Na Zapade lidi tak neuveritelne zhloupli, ze me tento zpusob „diskuse“ vubec, ale vubec neprekvapuje. Jenom jsem si za sebe neco potvrdil, co jsem stejne uz vedel davno.

        1. jo a jeste jedna vec. Trigr pro spusteni emocionalni reakce humanitarne vzdelaneho, ale prakticky nevzdelavatelneho absolventa skolstvi CR je jedine slovo – VYKORISTOVANI – po kterem dotycne individuum prestava okamzite vnimat cokoliv dalsiho a prepne s neuprosnou logikou reptilianskeho mozku na zvnejsku dodane predzvykane fraze, ktere se – o hruza – v kontextu tohoto clanku zrovna jak na potvoru nehodi :D .

          1. souhlas. jen mozna Cinani nesli nahoru jen proto, ze brali veskerou vyrobu za smesne penize a postupne jim rostly moznosti a vypracovali se. Ono je to trochu vic faktoru. Nejen, ze Cinani jsou neuveritelne skromni a pracoviti, teda aspon proti Americanum a Evropanum to tak je. Podstatnejsi je, ze FED a jeho centralni politika nulovych urokovych sazeb zpusobila, ze penize na rozvoj novych projektu v Cine byly pro globalni investory v podstate zadara.
            Na co bojovat s konkurenci, kdyz nejvetsi podnik v oboru si mohl svou konkurenci rovnou koupit ? Na co zlepsovat svoji efektivitu a rozsirovat vyrobu, kdyz staci nakoupit sve vlastni akcie a nasledne zvysit dividendy, coz strasne dobre vypada ve vyrocni zprave, akorat ty penize podnik plati de facto sam sobe… Dobre vypadajici vyrocni zprava = vyssi cena akcii, takze naco vyrabet vyrobky, kdyz manipulaci vlastnich akcii na burze vydelam vice ?

            Tyhle financni podvody a finty FEDu s USD spolu s brutalnimi odvody levicovym vladam, tlamujicimi odbory a nekonecnymi kontrolami hygieny, hasicu atd atd atd zpusobily nasledujici:
            1. likvidaci drobneho a stedniho podnikani (globalne)
            2. likvidaci stredni tridy (na Zapade)
            3. prorustani globalni oligarchie a monopolnich korporaci do politiky
            4. globalni outsorcing vyroby do Ciny a celkove do Asie
            5. kolaps vyroby v Zapadni Evrope a USA a hospodarskou stagnaci tamnich ekonomik

            Pro nas je nejdulezitejsi bod 4. ktery znamena, ze zatimco Evropa si musela pujcovat na rozjezd projektu za 5% blahe pameti, (u nas po revoluci klidne i za 10%), tak Cinani rozjizdeli svoje elektrarny, zelezarny, ocelarny, tezebni projekty, stavbu mest a dopravni infrastrukturu za necele 1%.

            Ziskovost asi nekde jinde, ze, pokud se uvazi navic levna pracovni sila a nulove ekologicke a socialni regulace.
            Vsechny globalni korporace v tom jely, vyvezli jsme do Ciny i ty nejcitlivejsi high-tech, kvuli hrabivosti par clenu „elity“.

            Ted dojde nevyhnutelne ke kolapsu svetove ekonomiky, nam zustanou zbankrotovane banky a Cinanum zustanou nova mesta, rychlovlaky, prehrady, doly a zabehla vyroba, ktera jen tak mimochodem jde lehce konvertovat na zbrojni.

            Hotovo dvacet. Samozrejme detska prace, vykoristovani a ochota makat za hrst ryze je take faktor, ale urcite ne ten primarni, ktery vedl k nastupu Ciny (a kolapsu Zapadu).

            1. No uvidime no…prosinec se blizi…

            2. V případě kolapsu t.zv.Západu lý očekávat, že dojde k pozorovatelnému snížení čínského vývozu, takže Číňanům zůstanu rychlovlaky hlavně na expresní přepravu nezaměstnaných.

            3. to ygorek, ten tzv. kolaps zapadu uz davno nastal a tzv. „vypadek“ cinskeho vyvozu ma pro Cinu naprosto nepatrny dopad, nerostou o radove 10%, ale rostou o jednotky %, ale porad rostou. Pro Cinu totiz onen „vypadek“ vyvozu na Zapad neni vnitrnim, ale vnejsim problemem (protoze Zapad nema cim platit a dluhopisy uz Cina nebere, naopak je prodava a skupuje agresivne veskere zlato, ktere neni pribite k podlaze). Vnejsi problem Ciny ma celkem jednoduche reseni – znamena spotrebovat sve produkty na vlastnim trhu, coz je ta Zapadem opevovana „vyspela ekonomika sluzeb“, na ktere jedou USA uz desetileti. Jak jiste uznas, na sezrani BIG MACa Cinan Americana az tak moc nepotrebuje. Bohuzel v USA, kde se tam uz desetileti vubec nic neprodukuje, jen se dovazi zbozi z Ciny a srovnava do regalu ve WallMartu, znamena konec Cinskeho importu take konec americke „vyspele ekonomiky sluzeb“, protoze dovoz z Ciny predstavuje radove 70% americke ekonomicke aktivity a zbytek je smeleni akcii na burze.

              Jak sam asi uznas, neco slusne vyrobit, prodat a dostat to pres ocean je asi radove narocnejsi, nez natisknout papirky, vybrat clo a srovnat zbozi do regalu v obchode a nakupovat akcie, ktere jsou momentalne o 75% nad svoji realnou cenou a dojde k brutalni korekci. Takze USA evidentne tahaji za kratsi konec provazu.

              Jen jim zbyva posilat jejich srandovni lodicky do Jihocinskeho more, ale Cinani si z toho (jak na potvoru) vubec nic nedelaji. A ta miliarda potencionalne nezamestnanych Cinanu klidne muze pokracovat ve vystavbe umelych ostrovu, ve vyrobe stihacu 5te generace, v kseftovani s Ruskem a nakupu kompletu S400, v prodeji nashromazdeneho zlata za zemedelskou pudu a nerostna loziska po celem svete a take ve zbrojni vyrobe, zatimco USA budou svym dolarem tapetovat hajzly. Co jineho budou delat v USA jsi nejsem jisty, proslycha se, ze dokonce i nahradni dily na US letadlove lode se vozi z Ciny a tuhle na G20 dokonce Cinani nepristavili Obamovi ani schudky k jeho airforce one.
              Na tohle se fakt tesim.

              A do prosince cekat netreba, globalni ekonomicky kolaps lze cekat uz v poznim listopadu (letosniho roku), az jim Hillary stihnuta Parkinsonem projede volby s Trumpem.

              1. Zajímavé.
                Dokázal byste specifikovat, v čem spočívá již dávno nastalý výpadek čínského vývozu konkrétně do Evropy?
                Skutečně platí evropští nebo američtí dovozci, tedy soukromí odběratelé, za čínské výrobky státními dluhopisy?
                Jakou uvažujete dynamiku růstu spotřeby čínských výrobků až po úplnu jejich spotřebu na vnitřním trhu?
                Nezaměňujete místy čínský import a čínský export?

              2. No super, tak dokonce v listopadu…
                Nepredpokladam, ze bys pak dal pokoj, az se to nepotvrdi, co? To bychom asi chteli moc..

              3. Nebojte, ještě stále mají obyvatelé nejenom USA dost své vlastní země, kterou můžou Číňanům prodat. Ti totiž nemají zájem schovávat dolary ve sklepě a jedničky s nulama na discích, ale aktivně nakupují po celým světě movitosti i nemovitosti. To druhý hlavně. Vono s ohledem na domácí politiku (kdy údajně i když si člověk koupí pozemek a postaví barák, tak ho v podstatě nekupuje, ale jen pronajímá na nějakých pár desítek let) a přelidněnost není divu, že bohatší Číňani utíkaj do celýho světa. Že zatím nejsou nasáčkovaní tady je asi tím, že máme jednak dost náročný podmínky na emigraci a to i jazykový, a pak že nejsme ekonomicky tak atraktivní. Jinak ve všech větších západních městech jsou nemalý čínský čtvrti.

                1. hodne napovi uz pondelni prezidentska debata – podle „konspirativnich teoretiku“ bude mit Hillary v uchu naseptávač,občas ji možná propleskne gorila, pokud náhodou dostane „freez“, lze čekat vytřeštěné oči, neobvyklé grimasy a cukání se v křečích, kašel a možná jim zkolabuje úplně a nebude schopna odejít po svých. Stává se ji to pravidelně, pokud se dívá na červenou barvu, mluví na ni více lidí naráz anebo je pod stresem. A myslím, že tentokrát pod stresem bude, protože Trump je vždy kontroverzní a ofenzivní a červená barva je tradičně republikánská, takže lze čekat, že se Trump také náležitě vystajluje. Osobně to vidím tak 50:50, že to ta šílená kráva neustojí. A jsem na to dost zvědavý.

                  1. Zas bych to úplně nepřeháněl…

              4. Jen bych k tomu snad dodal, že Američan i k výrobě toho BigMaca toho Číňana nutně potřebuje. Například regulační elektroniku, topná tělesa, chladicí agregáty i ty vnější plechy na všechnu tu hnědou/bílou elektrotechniku, co používá McDonalds, vyrábí kdo? I kdyby nakrásně třeba ty regulátory skládala nějaká opička v Louisianě, tak ale součástky do ní nepochybně budou pocházet z Asie, nejspíše právě z Číny. Pokud vím, tak USA samy nic podobně primárního, jako třeba křemíkové desky, nevyrobily už hodně dlouho.
                Například to, co se zrovna teď vyrábí v Rožnově, v bývalé Tesle a dnešním design centru / výrobě superdesek ON Semiconductoru, putuje z 95% na speciální výrobu. Rozumí se pod tím ty nejvýkonnější a nejsložitější procesory, paměti, armádní, kosmická a jaderná elektronika. To si zatím US nechali ve vlastní režii a téměř nikoho k tomu nepouštějí. Ani nevíme, co v Rožnově vůbec máme..Zbytek všeho ve „spotřební“ kvalitě už valí výhradně jen žlutí a umějí toho jaksepatří využít a zneužít. Pro ilustraci – třeba kdysi špičková americká polovodičová firma Fairchild už komplet patří Korejcům, je to v podstatě filiálka korejského koncernu KEC.

      2. Ne Urzo, Vase salonni teorie byly konfrontovany s praxi a castecne prece uspely, kdyby deti tu praci nevzaly, tak by umrely. To prece neni zadne vydirani a vykoristovani, just bussines as usual. Je treba aby vice deti pracovalo, pak se jejich postaveni prece zlepsi, ze? Nebo mzdy jeste klesnou kdyz bude previs pracechtivych deti nad poptavkou a jejich postaveni se nezlepsi?
        Co o tom soudil ten halicsky zid z Lembergu?

        1. Tak například v Číně to zhruba tak proběhlo.
          Před 20 lety tam lidi dělali z našeho pohledu v otřesných podmínkách za směšné peníze.
          Jenže právě proto tam všichni (díky nízkým nákladům) chtěli vyrábět, takže se mzdy v podstatě každých 5 let zdvojnásobily. Zaměstnancům se rozšířily možnosti, takže začali vyžadovat i lepší pracovní podmínky.

          Dneska tam dělají z našeho pohledu v podprůměrných podmínkách za podprůměrné peníze a jestli udrží tempo růstu, během několika let už ty peníze nebudou ani podprůměrné (při srovnání s ČR).

        2. A během několika let už nebude výhodné a levné v Číně cokoli vyrábět a nastane přesun do oblastí, jako je Bulharsko či Ukrajina, válka neválka – jde o levnou práci. A jsme ve stejné řiti, jako jsme byli. Jen tu mizernou a zdravotně závadnou práci už nebudou dělat zbohatlí Asiaté, ale zchudlí Evropani. A za pár desítek let zase nazpět. Už to tu jednou bylo.

  5. Koukám, že od adorace pedofílie se pomalu a potichu ustupuje, co?
    No, někteří nezapomínají…

    1. sice nevim, jak pedofilie souvisi s vykoristovanim, asi hodne vzdalene, ale fakt se mi nezda, ze by jako detska slapka nedostala tytez penize jako dospela slapka, vse za predpokladu, ze prace jako prace a nejstarsi remeslo je teda soucast tematu. IMHO, pokud uz do toho tahat detskou prostituci, tak to spise to smeruje k presnemu opaku. Tedy ne k jejimu omezeni ve svete, ale spise k jeji legalizaci v Evrope, se stejnymi argumenty, jako se homosexualum skrz registovane partnerstvi postupne dari salamovou metodou dosahnout k adopci deti, coz je mimochodem velmi kontroverzni tema a zaroven jeden ze strategickych cilu americke ambasady. Legalizace pedofilie je jen typicky nasledny krok po adopci deti homosexualy, protoze kdyz mohou homosexualove, proc ne pedofilove, ze. Dalsi krok bude patrne legalni rozprodavani deti na organy a tak nejak se nemuzu ubranit dojmu, ze Rockefeller se svoji sestou transplantaci srdce je jeden z mala lidi na svete, kteremu to prospeje. Ale to nic, to je jen shoda nahod ….

      1. Kontext: To s pedofilií začalo (alespoň já takový komentář poprvé četl) když Urza napsal něco ve smyslu, že zákaz vůbec držení dětského porna a společenská likvidace už při podezření z pedofilie vede akorát k tomu, že mezi lidmi chodí utajení nikým nekontrolovaní pedofilové, kteří nemají jinou možnost, než svou orientaci skrývat až do chvíle, než to nějaké dítě odnese.

        Od té doby místní „Urza-haters“ tým neustále omílal, že Urza je pedofil.
        Později ještě byla hláška, že Urza je islamista, tam už nevím vůbec, jak to vzniklo. Tam už nejspíš šlo jen o to dát mu nějaký negativní přívlastek.

        1. To vzniklo úplně stejně: Urza jaxi nechtěl pochopit, že fšichni moslemíni jsou stejní a k tomu škodná…

          1. diky za upresneni

          2. Hm, to je zajímavý postřeh; velmi často je zde přijímáno s nelibostí, když odmítám vnímat skupiny lidí jako kopii jednoho.
            To jsme tu měli s muslimy, nacisty, pedofily a ještě nějakými národnostmi xD

            1. Hm, vida, a já měl dojem, že šlo o střet přístupu „jelikož nevím, kdo z těch migrantů je terorista, tak je přijmu všechny a pak se uvidí, protože vyšší princip“ (Urza + Lojza) vs „jelikož nevím, kdo z těch migrantů je terorista, tak tady nechci ani jednoho a basta, jelikož opatrnost“ (oponenti), no a k tomu si se svými zesměšňovacími přezdívkami přisazoval ZZR :)

              1. :-O
                Uprimne receno, to by me zajimalo, z ceho, co jsem kdy rekl, by vubec mohlo vyplynout neco takoveho…
                Rozhodne NIC takoveho jsem nikdy nerekl, ani jsem si nic takoveho nemyslel.

                Ja jen celou dobu tvrdim a tvrdil jsem, ze existuji ruzne vyklady a smery islamu a podobnych veci a ze je blbost rict, ze VSICHNI mulismove jsou zfanatizovani nebezpecni lide, co touzi po tom nas vsechny vyhladit.
                A ze ve skutecnosti takovych je mensina (ktera samozrejme je schopna udelat solidni bordel)

                Nerikam jsem nikdy nic o tom, ze je potreba nekoho PRIJIMAT. a naopak jsem vzdy rikal, ze reseni problem s imigraci spociva v tom, nedat nikomu zadne davky a pokud tu nekdo chce pracovat – ok, at se tu usadi a pracuje, ostatne jako to udelali jine komunity jinych narodnosti / nabozenstvi a v pohode tu dneska fungujou.

                Je to strasne zajimavy fenomen – jak vubec nekdo muze dojit k tomu, ze bych snad rekl neco, co jsem nejen nikdy nerekl, ale ani si to nemyslim a v podstate proti tomu vcelku vystupuji – I kdyz JINAK, nez vetsina populace, pravda…

                1. Nevím, je to dlouho, diskuse jsou smazané, ale mám dojem, že to šlo takhle nějak, teď už je to stejně jedno, jsi islamofilní pedofil a nazdar! :D

              2. Nešlo; tedy možná šlo, ale ten přístup, který jste popsal, rozhodně není můj a nikdy nebyl.
                (Ne že by z pohledu mnohých to, co píšu, tomu nemohlo být podobné, ale já v tom vidím dost zásadní rozdíly; podobně jako tento článek není o tom, že lidé mají kupovat výrobky pocházející z dětské práce, ačkoliv si to tu mnozí diskutující myslí.)

            2. Co je vůbec s Jeníčkem ZZR?

            3. No Urzo, to je takovy zapeklity problem, byli a jsou i hodni naciste, komuniste, pedofilove, muslimove i anarchokapitaliste.
              Priznam se, ze pedofila a anarchokapitalistu zadneho osobne neznam.
              Ale nejsem si jisty, ze ten mily nacista kolega z prace nebude nemily az ho prozretelnost povola na misto dozorce v koncentraku. A ze by to odmitl…
              Muj ded komunista odborar byl jiste hodny clovek, ale mysleli si to i ti falesne obvineni (ne jim) dulni inzenyri, kterych mu bylo na sklonku zivota lito. Strana se tehdy mylila (no spise strasila) a on s ni.
              Za moje zname Irfana, Wassima a Ahmeda bych taky ruku do ohne nedal, ac jsou to spokojeni otcove rodin zijici v relativnim prepychu a jezdici na rozdil ode me benzinovymi sestivalci. Ale je s nimi sranda.
              Problemem soucasne zvracene diskuse o imigrantech (muslimech) je to, ze lidi (kteri notabene zadneho imigranta ani muslima nevideli) uz neslysi na zadne logicke ani jine argumenty a vitezi u nich strach. A nelze se jim divit ani jim za to nadavat. To co predvadi zapadni demokracie je opravdu silene a naivni. A i jejich prezident (ostatne i vas, Schwarzenberg by prece byl vetsi zlo) uz tuto kartu obratne hraje. A nejen on.
              Jedni z tech legendarnich imigrantu z Iraku bydli 100m ode mne a za plotem od kolegy. Vidam je pred kostelem, na detskem hristi, v Kauflandu, presto si nejsem jisty zda jsou O.K. a nebudu si jisty ani az budou mit za 10 let prosperujici cukrarnu, autoservis nebo budou pracovat v nejake montovne.
              A je tedy zcela nemozne proverit stovky, tisice ci miliony cmoudu co se tu derou. Je mozne je selektivne vybirat a i to neni lehke, viz. ten picus iracky ucitel. Ted jsem zase cetl o nejakych spoluzacich syrskeho inzenyra, co se ho sem snazi dostat z uprchlickeho tabora. S tim nemam problem, pokud to zacaluji a zamestnaji ho ve svych firmach.
              Ale o5 nemohu vyloucit, ze se muze stat spicim agentem nejakych pomatencu.
              Proste kolektivne jsou pro me podezreli vsichni a ja byt za tuto agendu odpovedny, tak proveruji kazdeho a supem vracim z5 pri sebemensim problemu. A podobne i prisneji to proste vnima vetsina. Drobne nuance nehraji roli. Kazdy hlas proti bude hozen do jednoho slunickarskeho multi kulti pytle.
              A dokud tady bude pul mega nezamestnatelnych, tak tu nikoho z nich ani nepotrebujeme, i kdyz si Angela mysli opak. Mimochodem, proc se tedy tak bali otevrit trh prace pred 12 lety!?
              Ja si naopak spolu s Thilo Sarrazinem myslim, ze pachame sebevrazdu. A i kdyz se ojedinelym pripadum selektivni imigrace nebranim, myslim si, ze by bylo fer rici nahlas, sorry, my vam nepomuzeme, nechceme a nemame na to a vy byste to stejne neocenili, cest svetlym vyjimkam. Vsichni skoncite na libyjskem pobrezi, kde vam budeme dodavat pouze potraviny. Dokud se nerozejdete z5 domu.
              A prestante se vymlouvat na kolonie, Brity, Francouze, velkeho Satana, zidy, Rusy.
              Jsou to vase zeme a vas boj. A pomoc zadejte v prvni rade od zemi sveho civilizacniho okruhu.
              Neco podobneho ovsem plati i pro Ukrajince, krome toho libyjskeho pobrezi. Zde je drobnou vyhodou vyrazne rychlejsi schopnost asimilace a mensi kulturni rozdily, ale milion jich take neabsorbujeme.
              Svet je proste zly.

        2. Kdyby Urza tvrdil jen tohle, mávnul bych nad tím rukou jako nad akademickou debatou – nevím, jak by mi bylo jako dítěti, které bylo zneužito k natáčení dětského porna, a už to nezjistím.

          Že tu ten ksindl anarchistickej vykládal, jak sexuální turistika za šukáním malých dětí je moc fajn, protože pozvedá africkou ekonomiku a když si dítě vytrpí trochu bolesti, aspoň se pak může najíst, nad tím ovšem mávnout rukou jen tak nejde. Diskuze je smazaná a nikoho normálního nebaví vytvářet ji tu znova, to je doména magorů, ale stojím si za svým, že tohohle by měli zavřít a odříznout od okolního světa, než tou duševní nemocí někoho nakazí.

          1. Nikdy jsem netvrdil, že šukání malých dětí je to moc fajn a už vůbec jsem to nezdůvodňoval nějakým „pozvednutím ekonomiky“; celé jste to (opět) překroutil (buď záměrně, nebo jste idiot).
            Tvrdil jsem, že šukání malých dětí je hrozné, ale že pokud se jedná o dítě, které chápe, do čeho jde (důležitá podmínka!) a vybere si to dobrovolně, nikdo jej k tomu nenutí (ještě důležitější podmínka), ale dělá to třeba proto, že má hlad, pak je to menší zlo a onen sexuální turista zlepší situaci toho dítěte (i když ze situace fakt hrozně moc hrozné na situaci malinko méně moc hroznou; rozhodně jsem nikdy neřekl, že šukání dětí je fajn).

            1. Jo jo, debata byla právě o zlepšování situace dětí skrzevá sex s turisty za kus chleba. Ony se totiž hladovějící děti samozřejmě rozhodují zcela běžně dobrovolně a také poprvé jistě vědí, do čeho jdou, pedofil jim to nakreslí, popíše a pustí naučnej film, potom s nima vyplní informovanej souhlas.

              Nezbývá než to zopakovat – Urzo, vy jste magor a vaše duševní nemoc je nakažlivá, někdo by omylem mohl těm blábolům uvěřit. Hlavně se nemnožte.

              1. Jak mne Urza s tím nekonečným seriálem o ANCAPu sral, tak tedy musím říci, že co vše se mu leckdo snaží hodit na hrb … vložit do klávesnice … to fakt žasnu.

                Jen bych si na něj dovolil apelovat, ať to nějak moc nevyvrací, nebo ta diskuze zase bude vypadat. Prosté vyjádření typu „Ale hovno!“ například zcela postačí:-).

    2. Nevím přesně, co myslíte tou „adorací pedofilie“, ale pokud ten článek, na který jsem odkazoval hned na začátku, pak od něj překvapivě potichu neustupuji a stále si za ním stojím; kdyby tomu bylo jinak, neodkazuji na něj.
      Ale chápu, že když nejsou argumenty, lze použít k házení špíny cokoliv.

      1. Nedávno jsem o tom opravdu zodpovědně přemýšlel. Při pohledu a později i komunikaci se skutečně nádhernou šestnáctkou nástrčákem, vážně přemýšlel o tom, co ještě pedofilie je a co už není:-)

    3. Spíš bych řekl, že místní „Urza-haters“ tým to z větší části zabalil, takže ty kraviny o pedofilii už skoro nemá kdo psát.

      Ale souhlasím, že je potřeba nezapomínat, že bohužel dokonce i tady může být člověk vystaven poměrně nechutné kyberšikaně za to, že si dovolí zveřejnit svůj názor.

      1. Zabalil to každý, kdo není magor. Kdo netrolil, ten to zabalil hned potom, co mu došlo, co je Urza zač, a kdo trolil, ten to zabalil po smazání diskuzí.

    4. Adoraci tam nespatřuji. Demytisaci ano.

  6. Ty si tím rozhazováním perel sviním nedáš pokoj, co?
    Ale já ty proti argumenty i chápu, osobně na nějaký děti na druhý straně zeměkoule seru, ale pořídil jsme si appku Bez Andreje a jen tak ze sportu filcuju zboží v koloniálech, jen doufám, že nepřipravím vo živobití nějakýho chudáka co plní klobásy v Kostelci nebo krájí křídla ve Vodňanech:-).

    1. Haha; dobrá snaha, tu naprosto chápu a praktikuji ji též, i když ne tak důsledně xD

  7. Levicový anarchista a pseudointelektuál URZA se opět neudržel a se zvrhlostí sobě vlastní „racionálně teoretizuje“ spoza klávesnice za monitorem. Klasická ukázka všeobecně vládnoucího duchu západní dekadence.

    1. Levicový? xD
      Podle jakých měřítek? xD

  8. Celý mi to přijde jako hromada cavyků pro nic za nic. Bylo by fajn, kdyby se slušnej člověk ve svým oboru snažil, alespoň na lokální úrovni, něco změnit a nebejt lhostejnej vůči některým věcem, který by se dít neměly, ale dějou se. Bydlíme na hlučným smeťáku, dýcháme jedy a žereme sračky, co pěstujou křováci v nedůstojnejch podmínkách a za směšnou mzdu, odevšad září a vyzařujou přístroje a obrazovky, který pro nás vyráběj dětský otroci atd. To je pesimistickej pohled na věc, pokud zcela vynechám přínosy, který pro nás naše „vyspělá civilizace“ znamená. Jako například to, že se nemusím bát, že v noci umrznu nebo že mi ukousne hlavu šavlozubej tygr. Ideální to není a nebude, ale tak snažit se můžeme. Jenže rozumnej člověk se snaží něco změnit ve sféře, kde má trochu nějakou moc a může něčeho dosáhnout, byť by se v důsledku jednalo o úspěch malejch až nevýznamnejch rozměrů. Představa, že já jako blbec budu studovat, co se v čem nachází, jestli za tím nestojí chudák křovák nebo dětskej otrok, jestli ta společnost řádně platí daně nebo neznečišťuje okolí, je naprosto hloupá a mimózní. To bych si nikdy nic nekoupil a při studování toho všeho bordelu ve finále fakt chcípnul zimou a hlady. Osobně nepovažuju vyhranění se vůči něčemu tím, že pořádám pochody nebo si lípnu samolepku na čelo a chodím po městě, za nic jinýho než módní trend. Kupuju co uznám za vhodný a co pro mě má nějakej užitek. Jasně, když se zrovna někde objeví nějaká velká a očividná kauza, tak můžu vyjádřit svůj nesouhlas tím, že si danou věc nekupím. Ale to je tak všechno. Zkrátka ať po mě nikdo nechce, abych podporoval dětský otroky tak či onak, to dělat nebudu. To už pro někoho musí bejt fakt koníček a já nesdílím.

    1. Jasně, když se zrovna někde objeví nějaká velká a očividná kauza, tak můžu vyjádřit svůj nesouhlas tím, že si danou věc nekupím.
      Nesouhlas s čím?

      Zkrátka ať po mě nikdo nechce, abych podporoval dětský otroky tak či onak, to dělat nebudu.
      Máte-li pocit, že Vás článek k něčemu takovému nabádá, pak Vám doporučuji nejprve číst, pak komentovat.

      1. Já jsem to četl a pochopil, ve svý podstatě s tím i souhlasím. Jen si myslím, že je to zbytečná práce, protože aktivního morálního pomahače tím nepřesvědčíte. A když náhodou jo, tak se buď upne na něco dalšího, co bude zrovna trendy. Dá se na vegetariána třeba, začne se vyhýbat potravinám s palmovým olejem… A nebo otočí o 180° a vyjde to pro mě nastejno. Tolik k tý druhý citovaný větě. A k tý první? No tak pokud mi někdo naservíruje pod nos například kauzu, že tenhle druh konzerv od tohohle výrobce má v sobě průmyslovou sůl, místo kuchyňský, tak si to samozřejmě kupovat nebudu. To neznamená, že se budu pídit, jaký dodavatele a výrobní procesy má kdo má, než si od něj konzervu koupím. Na to tu máme z daní placený organizace. Už jsem dost konkrétní?

  9. Takže pokud to shrnu, dítě svobodně učinilo samostatné kvalifikované rozhodnutí, bylo nabriefováno ohledně toxicity toxinů a rizikovosti rizik a vyšlo mu, že je lepší vydělat nějaký ten mrzký peníz a na chronické onemocnění v důchodových 50 letech nehledět. Místní velkovezír usoudil, že je v pořádku nemít tak přísné hygienické normy, resp. zvážil pro a proti a zvolil si, že je mu bližší chtít po imperialistech úplatek a továrnu jim povolit, protože hromada chronicky nemocných důchodců u vrat za 50 let bude problém někoho jiného.
    Ač pravičák a tajný obdivovatel anarchokapitalismu, vždy jsem viděl díru v tom, že nikdo nezohledňuje lidskou blbost resp. skutečnost, že nejsme a)schopni se kvalifikovaně rozhodnout, pochopit exponenciální počty či nevidět, že to „momentálně výhodné“ může být krutě subsidizováno ignorováním odložených nákladů a (což je horší) b)chybu neustále neopakovat.

    1. Jestli Vás to fakt zajímá, je to vysvětleno na začátku Human Action od Misese.
      Chcete-li to ve zkratce, tak:
      1/ Budoucnost nezná nikdo a každý se musí rozhodovat s tím, co má.
      2/ Nikdy nikdo nemůže s jistotou vědět, že za druhého rozhodne líp než on sám (a většinou to neplatí).
      3/ To, že nemáte nějaké znalosti k rozhodnutí, je typicky výsledkem předchozích rozhodnutí; jinými slovy ten, kdo není schopen učinit dostatečně informované rozhodnutí, tak velmi často není schopen na základě toho, že učinil nějaké rozhodnutí o ušetření času místo shánění těch informací.
      4/ Než zjistíte nějakou informaci, nevíte, zda Vám stálo za to investovat čas pro její získávání, to zjistíte až poté, co ten čas investujete; jinými slovy kvalifikovaná rozhodnutí nemůže činit nikdo, kdo nezná budoucnost; rozdíl mezi „kvalifikovaným“ a „nekvalifikovaným“ rozhodnutím je jen v míře, nemluvě o tom, že nikdo nemůže z vnějšku posoudit… vlastně nic, opět to lze jen s nějakou pravděpodobností hádat.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017