Volvo S60 D5 – aneb švédský ingot na cestách - zpět na článek

Počet komentářů: 20

  1. Vlastním v motorizaci 2.4D 120 kW s převodovkou M66. S DPF problém nebývá, pokud se s tím nejezdí vyloženě cukačka po městě, swirl klapky a problémy s EGR vyřešil už předchozí majitel jeho zaslepením a SW vypnutím. Co ale není moc podařené je nezávislé topení značky Ebersprächer, to má po těch letech každou zimu jiný problém, většinou to ale řeší jeho poctivé vyčištění. V P3 to vyřešili přechodem na Webasto, které je dle mého názoru lepší.

  2. Prej 3 kubíky vzduchu, pffffff.

  3. občas jezdím s S60, protože ji máme doma, jen je to automat a benzin. Ale je to příjemné auto a dobře se s ním jezdí. Normálně jezdím s S70 a u S60 se mi stává, že se zamyslím a jedu hodně nad limit. A nepodařilo se mi zprovoznit ten vestavný telefon. A nepochopila jsem funkci „fackovacích“ zadních opěrek, pokud skutečně nemají sloužit k fackování neposlušných dětí. :-) Ale to jsou drobnosti, jinak si nemůžu stěžovat, i když já si vlastně nestěžuji na žádné Volvo.

    1. Opierky – zlepsenie vyhladu dozadu.

    2. Pokud jste v autě sám a zůstaly vzadu vytažené opěrky po cestujících, lze je sundat pro zlepšení výhledu. Měly to i jiné značky aut, např. to bývalo součástí „taxi“ výbavy Mercedesů.

      1. já vidím dozadu dobře i tak (přesněji řečeno, je tam vidět hůř než z S70, ale problém nejsou opěrky, problém je malé zadní okno, respektive menší než jsem zvyklá z S70), ale musím říct, že mně připadá zábavné, když z místa řidiče může člověk ovládat opěrky. Ale v manuálu nic takového není, v manuálu píšou, že se opěrky sklápějí, když chce jeden sklopit zadní sedačky. Jenže zadní opěrky se dají sklopit z kufru, proto jsem nepochopila, proč je to i na palubce.

  4. S tím zámkem to je prostě škoda. Tady v ČR se toho vyrábí mraky.

  5. 18 ročný vrak, ktorý je síce super, ale adaptívne tlmiče sú v ťahu, treba vymeniť za klasické, tisíchran v haldexe je strhnutý, DPF vykuchané (alebo ani nebolo), EGR zaslepené, dorazy sa opotrebili a preto kolesá brúsia podbehy, pri pravidelných výmenách riadiacich jednotiek z vrakáča si treba dať pozor na správny ročník. A keďže je auto určené primárne na diaľničné presuny, treba vymeniť svietidlá za neschválené, aby bolo vidno.
    Za čo Vás pán boh trestá?
    Keď potrebujete auto na pravidelné dlhé diaľničné presuny, tak by som predpokladal, že tie presuny sú súčasťou nejakého biznis modelu, nie iba hobby, a preto by mali zaplatiť niečo novšie.

    1. To je zdejší folklór – sraz veteránistů. Každý má to nejsolidnější, nejlepší, nejpoctivější a nejpromakanější auto z časů před cost-cuttingem (toto období je ale značně pružné, většinou nastává u modelu následujícího tumu v článku popsaném. O novějších vozech pak majitel nemá valné mínění a vyjadřuje opovržení. Majitel si v recenzi vůz, který má 4 kila na hrbu, a zákonitě jde do kytek už jen stárnutím materiálů, plně obhájí, i když přizná, že ho občas musí půlku vyměnit. Je to jako v povídce o Washingtonovi a sekyrce, u nás známé jako Dědova motyčka.

      1. To je zdejší folklór. Borci co utratí celoživotní úspory za Dacii nebo Fabii HTP a každý kdo má ojeté auto, nedejbože 10 let starou prémii, je pro ně veteránista a sociál.

        Služebně mám nové auto v ceně 1M a nemám problém si koupit nové auto stejné kategorie i soukromě. Přesto v rodině provozuji 3 auta stáří 15-20 let. Na většinu mého vozového parku zde visí moje recenze. Náklady za opravy se mohou blížit celkové ceně vozidla, nicméně v absolutních číslech to je pořád méně než například cena pravidelných servisních prohlídek nového auta. Jsou to auta v tehdejší ceně nového 1M+, která i dnes mají výbavu, komfort a jízdní vlastnosti, o kterých si mohou dnešní nová auta v ceně pod 400k nechat zdát. Nemám důvod měnit a $$$ které ušetřím za amortizaci raději směřuji na investice – nemovitosti, veteráni, kryptoměny.

        1. „Služebně mám nové auto…“ Takže reálně jezdíte něčím jiným a „veterány“ máte jako „koníčka“ na občasné jízdy a když ten „veterán“ náhodou nepojede, tak se nic neděje, protože máte další auta vedle. To je naprosto ok, ale je třeba si to přiznat a nedělat z toho „veterána“ auto, „kterému nová auta nesahají spolehlivostí po kotníky“.

          Něco podobného jsem také provozoval, ale v jisté fázi jsem si spočítal, že počet drobných oprav na ujetých 1000km už není zanedbatelný a ačkoliv mám další auto, takže nepojízdný nezůstanu, množství starostí převýšilo množství radostí s daným autem a poslal jsem ho dál. Ostatně mám i kamaráda, který mám také prémiové auto v původní ceně cca 1,5 Mkč které moc chtěl, ale vzhledem ke stáří cca 20 let se tuhle přiznal že to je spíš koníček a do práce jezdí něčím jiným, na chatu jezdí něčím jiným, na dovolenou občas jezdí něčím jiným, protože udržet to ve spolehlivém provozu je už nad jeho síly. Další má trochu levnější koncernovou prémii stáří 18 let, před pár lety ze dvou kusů poskládal jedno funkční auto (což nebyl původní záměr, ale po vysypání motoru bylo levnější koupit druhé auto na díly) a stejně pod tím každou chvíli leží. Naštěstí má přístup k rampě a servisního technika v příbuzenstvu. Takže určitě lze provozovat staré auto, ale šance na to, že s tím bude podobně starostí jako s novým je poměrně malá.

          1. Služebně mám Renault Talisman, max výbava Initiale Paris, najeto 120tkm za 2,5 roku. Nedávno jsem tu na něj psal recenzi.

            Soukromě jako daily driver pro maželku máme Ford Mondeo Mk.III sedan, ročník 2001, max. výbava Ghia, motor 2.5 V6. „Stav tachometru“ při koupi 150t, teď 250t za ca 4 roky. Koupeno tehdy za 50k, dnes hodnota šrotu za odvoz.

            Větší investice v podstatě jen předěláni na LPG ihned po koupi. Takže palivo skoro zadarmo a větší opravy nad rámec běžné údržby ca 10-15k za rok. Oprava za 10k (nedávno např. klimakompresor + alternátor + nová olejová vana, kdy z auta přes stržený výpusťák chcal olej) je dražší než hodnota vozidla. Přesto celkové provozní náklady jsou nižší než u toho Talismanu, kde např jen výměna svíček stojí 6 litrů, protože to iženýři ve Francii vymysleli tak, že kvůli banálnímu úkolu je potřeba rozdělat půl motoru. 19″ gumy na Talisman 25k za sadu, 16″ na Ford za 6k atd atd atd. Talisman ztrácí každý rok 250k na hodnotě a tři roky staré auto v PC 1M+ se teď dá sehnat za 350k

            Jízdní vlastnosti toho Mondea (nezávislé zavěšení vzadu vs torzní příčka, nesmrtelný atmosférický benzínový V6) i dnes strčí do kapsy většinu laciných nových aut (Dacie, Škoda Fabia, Rapid, Renault Megane…). Nemám důvod koupit nové. Starý křáp jezdí lacino, bezpečně, komfortně a ohromení sousedů novým povozem nemám zapotřebí.

            Další youngtimery mám BMW Z4, 3.0 R6, ročník 2004, nebo Mazdu MX-5 ročník 2001. Taky tu na ně byla recenze. S provozními náklady a amortizací je to stejné story.

            Na druhou stranu chápu, že pokud jste měl vylítané koncernové TDI, které sice jezdí za 4 litry ale každé 2 roky je potřeba ze 2 aut složit jedno, tak už ani tohle nedávalo finančně smysl.

            1. „větší opravy nad rámec běžné údržby ca 10-15k za rok.“ Ale to je přesně ono. Auto je super a spolehlivé, jen se tam každou „chvíli“ něco vysype.

              Já měl kabriolet, který mě za celou dobu vlastnictví stál méně než rodiče nová Fábie, takže z pohledu financí výkonu, zajímavost atd. super. Jenže do té „nové“ Fábie se jen lil benzín, zatímco já v průběhu času musel řešit narůstající počet menší či větších problémů až jsem konstatoval že jejich počet přerostl rozumnou míru. Také jsem už měl více volných peněz, takže si pro změnu užívám jen toho lití benzínu v novém autě (a není to Fábia ani Dácie).

              Je to každém jaké má priority a i ty se v čase můžou měnit. Jen tvrdit, že každoroční opravy za 10-15 kkč je známka kvality a „držáku“ je blbost.

              1. Říká ti něco, ty demente pitomej, servisní interval? Asi ne, že, nemáš ani nejmenší ponětí, co to znamená…

              2. když se u takového auta pořád něco sype, tak ho člověk může hodit ze skály a pořídit si jiné. V tom je výhoda starších aut, jeden je nemusí křísit, ale Volvo opravdu drží. Odcházejí tam prkotiny nebo běžné opotřebení – brzdy, pneumatiky, apod. V roce 2012 jsem koupila S70 za pěkných 2 500 €, jezdím s ním pořád, měnila jsem stěrače, brzdy, pneumatiky, olej, výfuk a to je tak všechno, žádná vážná závada a přesto jsem se ho chtěla vloni zbavit. Servisák mi to rozmluvil a ještě se smál, že když mi to rozmluvil, tak k němu někdo přijel a chtěl to koupit, tak řekl, že ho paní neprodá, protože jí to rozmluvil. Ale kdybych do toho musela vrazit 10-15tis. ročně, tak ho hodím ze skály a o nic nepřijdu. Předtím jsem měla 460 šest let a bylo to totéž, odcházely tam prkotiny. V současné době máme v rodině ještě S60 v automatu, u kterého trochu zlobí „mozek“ auta, ale vzhledem k pořizovací ceně je to opravdu detail. Proti tomu je nová Fábie za trest. :-D

              3. Ja som mal Audi 100 Avant, toho času cez 20 rokov staré.

                Bolo to super pohodlné zvezenie, poctivý kus ocele, keď som nechtiac zozadu nabral kolegyninho Focusa, tak len praskol predný nárazník, kým ona mala preliačinu snáď do tretiny kufra. Ale tiež sa na tom furt niečo sralo, tuším že som to mal dohromady dlhšie v servise než som na tom jazdil. Vtedy som bol o kúsok mladší a mal len jedno dieťa, tak som mal na to energiu.
                Dnes už nie, a tak som si pred tromi rokmi kúpil Daciu Lodgy a na tom sa za 55 tis. km vyskytli len dve zásadné poruchy, a to vypadnutá šnúrka mechanizmu sklápania sedadla 3. radu a odlepené tesnenie nad dverami.

                1. Servisní náklady by se daly výrazně snížit, kdybych řešil jen nejakutnější věci, bez kterých by auto neodjelo, tak jak to dělá většina majitelů podobného youngtimeru. Proto většina v inzerci je opravdu vhodná rovnou na recyklaci a cena odpovídá.

                  Kdo z Vás by u 20 let starého auto měnil olejovou vanu kvůli pár kapkám oleje. 2000 vana, 700 těsnění, 1800 olej a práce. Parkovat auto na zahradě nebo na ulici taky to neřeším ale mastný flek na leštěném betonu v garáži prostě vypadá blbě a hrnec pod autem ještě hůř.

                  Kdo má představu, že na autě se “pořád něco sere” a každých 14 dnů žena volá odtah, není to tak. Většina věcí typu vany nebo klimatizace se udělá preventivně v rámci běžné údržby.

                  Za celou dobu auto nedojelo do cíle jen jednou, a to když odešel alternátor, přestalo dobíjet a 70km od domova došla baterka, takže blackout. Vzhledem ke směšným cenám dílů vždy měním za nové, nikoliv z vrakáče. Z toho jsem vyléčen, když první oprava oprava klimy byla kompresorem z vraku za 2500, který do půl roka začal chcát taky, přitom za 4000 je nový a od té doby klima mrazí jako o závod.

                  Auto je i po 20 letech v top kondici a nebojím se s ním ani na zahraniční roadtrip. Než ho někomu nechat za odvoz tak ho radši zapomenu na dalších 20 let do garáže, až přijde čas na upgrade. Zatím mám v merku MB S500 W221. Pár kusů jsem už navštívil i osobně tak třeba se brzo zadaří.

            2. Jen kratce. 19 gumy na Talisman urcite nestoji 25k, ale cca o 10k min. Taky na nich ma to auto vyrazne lepsi jizdni vlastnosti nez na r16. 2,5V6 na r16 si neumim predstavit a bal bych se s tim jezdit rychleji nez s podelanou Fabii. Jinak s timto Mondeem (akorat 2,0 benzin) jsem chvili jezdil a v soucasne dobe to o moc lepsi nez Fabie 1,0tsi nebude :-)
              Ale jinak proti gustu… at si kazdy jezdi cim chce.

  6. Volvo S60 D5 bylo moje první auto, měl jsem 136kW verzi s šestistupňovým automatem, najel jsem s ním za 4 roky okolo 115 tis. km. Pohodlné auto na denní ježdění 100km po dálnicích, úžasně pohodlná sedadla, měnily se jen spotřební věci, olej každých 15 tis, olej v automatu každých 60 tis. Okolo 200-220 tis najetých km doporučuji u tohoto motoru nechat vyměnit hydroštěly a vířivé klapky. Kdybych nezaložil rodinu, určitě bych ho měl dodnes.

  7. No musím uznat , že používat 20 let staré auto v ceně cca 50.000 Kč, kde je téměř vše NA nebo ZA zenitem životnosti, s násobně vyšší pravděpodobností, že se na cestách něco podělá, na dlouhé dániční cesty za prací, vyžaduje velkou dávku nadšení nebo neobjektivity.

    Jak tu někdo psal, toto je ideální jako druhé či třetí auto (možná pro radost), k něčemu novějšímu, statisticky spolehlivějšímu, kde vše funguje jak má, stačí tomu víceméně pravidený/předvídatelný servis a nemusí se kvůli udržení provozuschopnosti obíhat vrakoviště

    Přijde mi to, že si autor v rámci své práce fakturuje 4,10 Kč/km dle vyhlášky a hledal nějaké řešení, jak z hlediska TCO nedoplácet ze svého.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017