Vojna - zpět na článek

Počet komentářů: 209

  1. Jen počkej až si tohle přečte oblíbenec pana domácího, Afghánský emisar Daniel Landa, co si odjel do nějaké asijské prdele v padesáti hrát na vojáky, bo je asi chlap woe a kdo je woe chlap tak musí na vojnu :-D

    1. Landa si na vojáky nehrál, Landa si hrál na diplomata :)

  2. Je tragikomické jak komediantský kripl s modrou knížkou vede Ministerstvo války a místo chytání připrchlenců na jižní hranici haraší zbraněma na hranicích Ruska. Tomu přizvukuje další kripl (tentokrát morální kripl) Čunek který chce zavést povinnou vojenskou službu. Oba si jsou si skálopevně jistí, že jejich potomci co studují na prestižních zahraničních lyceech (za naše ukradené peníze) v životě nebudou rýt držkou bahno s kvérem na zádech, tak proč by tu vojnu pro dolní desetimilionový plebs nezařídili.

    A nenechte se mýlit, že jde o různé dobrovolné a ochotnické služby. Stačí jedním škrtem pera změnit zákon tak že ze slova dobrovolný se stane povinný. A naši zákonodárci to jednohlasně schválí výměnou za zákulisní slib, že nikdo z jejich rodin odvedený nebude. Tak jak za socíku děti papalášu automaticky dostávaly modrou.

    Zbývá popřemýšlet, za jakým účelem se to všechno děje. Nesdílím zdejší nemístný optimizmus, že jde o nějakou náhodnou akci či úřední buzeraci. Vzhledem k tomu, že se na hranicích Ruska shromáždili desetitisíce vojáků NATO a masivně se tam přesouvá těžká technika z Německa, tak bych čekal, že potřebují dostatečné množství kanonenfutter ne k boji, ale kvůli tomu, aby mohli v televizi ukazovat zmrzačené chudáky a statistiky mrtvých poté co zaútočí na rusa a ospravedlnili tím naplno financování a rozjetí válečné mašinerie.
    Už ani hladový negr z Bronxu se jim nechce hlásit do armády, tak tam holt musí nahnat bílé negry z kolonie jménem EU.
    V menším měřítku se to už děje na Ukrajině.

    1. No jasně, na hranici chytat uprchlíky. A to jako proč. Tě sere že tu žádný nemáme a chceš abysme si nějaký sami nachytali, sluníčkáři zkurvenej?

  3. Tak ono je to cele o tom, ze profesionalni vojacci jsou super hrdlorezi pro Afghanistan, ale kurva nepouzitelny matros pro braneni cehokoliv vetsiho, nez je jeden vojensky sklad, mozna ani to ne, viz slavne Vrbetice.

    A jakkoliv nasi petivehzdickovi generalove sedici v centrale NATO jsou chori na zeleny mozek, gumy a tajtrlici k pohledani (ze, Pavel), tak jim nejak doslo, ze potrebuji neco na zpusob Lidovych Milici, aby, tim zaplnili Vaclavak a dodali narodu ten, ehm, pocit, ze na nasi bezpecnost nekdo mysli a ze kdyz se objevi na verejnosti obrneny transporter, tak z neho po ceste neupadne pulka agregatu, jako kdyz tenkrat hlidali radio Svobodna Evropa proti hen tam tomu terorismu. Pripadne ze pokud odstartuje vrtulnik, tak z nej neodpadne kulomet doprostred poli, pripadne neodpadne cely, i s americkym astronautem na palube.
    Pripadne kdyz jsou v Praze povodne a urvana lod hrozi, ze zdemoluje Karluv most, tak prijede na vlastni naklady soukromy tank sberatele, ktery tu lod zakotvi, zatimco armada premysli, kdo je opravnen vydat k takove akci rozkaz a jejich tanky rezati na apelplacu.

    Takze velke hovno vazeni, za 18 tisic za 6 tydnu si s tou svoji slavnou povinne dobrovolnou Lidovou Milici muzete … vite co. Zaramovat na hajzlu.

    1. Hehe, tanky nerezatí, ani nekorodují, protože jsou kurva drahé a musí se na ně co? Dávat pozor, Halík, POZOR! Protože když přijdeme o tank, budou naše prémie jaký? Nižší, kurva nižší! NIŽŠÍ! Myslete ekonomicky! :)
      (nevím jak v Čechách, ale vyprošťovací tank mají třeba Přáslavice, což je trošku z ruky. Hmm, možná Tábor, pravděpodobně taky ještě Olomouc)

      Jinak samozřejmě s byrokracií souhlas :) Člověk by nevěřil, ajký je papírování ke ztrátě IMITACE!! zbraně při výcviku plavání s plnou polní :D

    2. No jo tak on taky český tank je pomalu už větší vzácnost než Karlův most.

  4. JE ŠVÝCARSKO TOTALITNÍ STÁT?

    Švýcarsko – země se sedmimilionovou populací má armádu o síle 1.365.220 vojáků (údaj z roku 2010). Profesionálních je z nich pouze 3,600 příslušníků letectva, speciálních jednotek a výcvikových instruktorů. Ostatní jsou příslušníci milice. Každý dospělý muž při dosažení věku 19 let „vyfasuje“ od státu erární automatickou útočnou pušku SiG 550 nebo SiG 751 a pistoli Glock 21a k ním tisíc kusů nábojů. K tomu kompletní výstroj. Od uniforem, bot, stanu, lopaty až po kolo. Tuto základní výzbroj a výstroj má doma každý voják, který absolvuje základní výcvik v délce 18 až 21 týdnů (podle druhu zbraně). 

    Více než milion tři sta tisíc vojáků jsou Švýcaři schopni mobilizovat do plné bojové pohotovosti během 12 hodin. Což je světový unikát.

    Pro netrestané muže je služba povinná. Pro ženy je otevřená dobrovolně. Ten, kdo sloužit ve zbrani odmítne nebo nemůže (ze zdravotních důvodů nebo proto, že byl trestán pro úmyslný trestný čin) musí počítat se službou v civilní obraně a dvouprocentní přirážkou k platným sazbám daně z příjmů. Aby platil na ty, kdo slouží vlasti.

    Kromě základního výcviku se každý Švýcar ve věku 19 až 42 let musí zúčastňovat cvičení nebo bojového nasazení v rozsahu 3 týdnů každý rok. Již druhým rokem se v rámci tohoto systému Švýcaři střídají ve třídenních až týdenních intervalech při ochraně svých hranic. Hranice Švýcarska jsou fakticky obloženy vojáky v palpostech. Zastavují všechny, kteří by chtěli hranici překročit jinde, než je legální hraniční přechod. Každého, kdo by chtěl nelegálně proniknout do Švýcarska „po zuby ozbrojená“ skupina vojáků vykáže. A troufám si říci, že by neváhali střílet ani vteřinu. A v případě střelby by za vojákem stál celý národ.

    Na vlnu migrantů se Švýcaři jako jediní v Evropě začali připravovat již v roce 2012. Jejich zpravodajské služby vyhodnotily toto riziko jako akutní. Což ostatně služby dalších zemí taky. Na rozdíl od nás a celé EU, však Švýcaři jako jediní adekvátně zareagovali. V roce 2012 uspořádali cvičení Stabilo Due v rámci něhož cvičně uzavřeli hranice s Francií. Tehdy Francie vznesla diplomatickou cestou protestní nótu. Z níž si ovšem Švýcaři nic nedělali. V roce 2013 již cvičili uzavření veškerých hranic v rámci akce Duplex Barbara. Opět za hlasitého brblání – tentokrát z Bruselu, že to narušuje Schengenský prostor jehož je Švýcarskou součástí. A pak to přišlo. V roce 2014 se počet ilegální imigrantů proudících ročně do Evropy přehoupl do statisícových hodnot. V rámci série cvičení Conex Švýcaři zřídili soustavu palpostů, které jsou schopny pokrýt palbou celou hranici. Když loni na pozvání německé kancléřky Merkelové vyrazili do Evropy miliony imigrantů, tak Švýcaři přešli na trvalé střežení hranic. Všichni příslušníci armády se při tom střídají. Brusel a okolní státy raději „drží hubu“. Protože mají svých starostí dost. Právě s těmi miliony migrantů, z nichž mnozí znásilňují, kradou a vraždí.

    Švýcaři se nespoléhají ani na EU ani na NATO, ale pouze sami na sebe. A svoji zemi si brání. Ukazuje se, že obě uvedené organizace jsou v tomto ohledu k ničemu. EU, která chce všechny občany v rámci nové směrnice odzbrojit, je spíše na škodu.

    Jedině švýcarská cesta se ukázala jako účinná. Ano, je drahá. Švýcaři dávají na obranu 1% svého HDP, které je ale šestkrát vyšší než to naše. Ale dávají do toho hlavně sebe a svůj čas. Asi jako jediní v Evropě totiž chápou, že nikdo jiný to za ně neudělá. Každý Švýcar se zapojuje. Protože žádný z nich nechce, aby jim kdokoli nezvaný přišel vykrást dům nebo znásilnit ženu či dceru, tak se střídají, aby je vůbec nepustili do země.

    1. navzdory všemu, cos napsal, je odpověď na první otázku: ano

      1. Mě z toho vycházelo, že ne.
        Proto jsem zde text publikoval.
        Co už potom není totalita – anarchie?
        Existuje vůbec na světě nějaký stát, který by se tedy nedal označit za totalitu?

        1. Ano, anarchie je přímý opak totality. Ale nemusíme jít tak daleko.

          Ve Švýcarsku je pochopitelně celá řada omezení. V neděli třeba nenakoupím jinde, než na benzínce, protože tam mají zákon, že v nedělu se musí obchody zavřít. To je podle tebe svoboda? A jak se to liší třeba od toho, když za komoušů člověk nesměl studovat, protože jeho rodiče nebyli ve straně?

          Znáš vůbec všechny zákony Švýcarska? Můžu tam třeba svobodně chovat jakékoliv zvíře? Neznáš? Jak potom můžeš tvrdit, že to není totalitní země?

          „Existuje vůbec na světě nějaký stát, který by se tedy nedal označit za totalitu?“ – ale jistě – stačil by stát, kde by vše bylo dobrovolné. Daně? Plať pokud chceš. Škola? Však si své děti třeba vzdělávej stám, whatever.

          Jak něco není dobrovolně, je to násilně vnucené.

          1. Pak tedy můžeme o takovém státu jen snít, neexistuje a nikdy nebude existovat.
            Jenom v představách. https://cs.wikipedia.org/wiki/Utopie

            1. To je úplně irelevantní.

              Pointa je, že když někde něco nesmím nebo něco musím, nevidím důvod to nazývat svoboda.

              Stejně tak nevidím důvod do nenazývat totalitou.

              1. Já důvod vidím. Totalita je „typ diktátorsky vedeného státu prosazující úplné (totální) (násilné i nenásilné) ovládnutí všech oblastí společenského života prostřednictvím byrokratického aparátu a policejní moci, vedoucí k deformování individua až k jeho úplnému podrobení, popř. umlčení.“ Splňuje to Švýcarsko? Snaží se Švýcarsko obsáhnout a zregulovat úplně všechny (nebo alespoň drtivou většinu) části života svých občanů?

              2. Zrovna u Schweizu by asi jistá opatrnost byla na místě. Obávám se, že kdyby tam hned zítra stát zrušili, zase tak moc by se toho na způsobu fungování tamní společnosti nezměnilo.

                1. taky ho nechci zrušit zítra

                  jen odmítám myšlenku, že je to svobodná země

                  že něco nesmím je opakem svobody

    2. Jenže tenhle vojenský systém Švýcarska je řekl bych logickým vyústěním jejich historie a nátury. Nelze takový systém vzít a přenést někam jinam. Mě třeba nenapadá jediný důvod, proč bych měl jako bránit hranice téhle země, mně je naprosto drtivá většina občanů této země ukradená a nemám je rád. Spousta lidí to má podobně, necítí nějaké vlastenectví, necítí sounáležitost, tady by to vypadalo tak, že v pohraničních palpostech by se akorát tak zevlilo, chlastalo a rozkrádaly se zásoby.

    3. Nevím, zda bych použil přímo slovo totalitní, ale svobodné ve smyslu individuálních svobod Švýcarsko rozhodně není. Je to stát totálně profízlovaný, kde mj. udávání někoho za sebemenší porušení kdejakého předpisu je považováno za normu a hojně praktikováno. A jakkoli si z gender aktivistů a jejich agendy normálně dělám jen legraci, tak po pár pracovních zkušenostech ze Švýcarska jsem musel uznat, že zametání s lidmi jen z titulu pohlaví pořád ještě existuje.

      Na druhou stranu jsou ozbrojení tak, že kdyby se jim to nelíbilo, asi by nebyl velký problém ten systém změnit. Takže jim to asi vyhovuje. S přihlédnutím ke kalvinistické historii to asi zase tak překvapivé není.

      1. No, s tím ozbrojením to taky už dávno není tak slavné, jak bývalo; sice má (skoro) každý doma útočnou pušku, ale nakolik je mi známo, už hodně dlouho do ní nesmí mít střelivo*; a kupříkladu z hlediska nošení tam jsou na tom o dost hůř než my tady: To carry a loaded firearm in public or outdoors … a person must have a gun carrying permit … which in most cases is issued only to private citizens working in occupations such as security.
        ___
        * Doporučuji pokračovat ve výše uvedeném odkazu na “In order to purchase ammunition the buyer must follow…” — to je daleko horší fašismus než u nás.

  5. V průběhu čtení článku se mi v hlavě rodily poznámky k jednotlivým částem, kde autor uvádí zkreslené či nepravdivé skutečnosti jako argumenty podporující jeho stanoviska. Na konci jsem zjistil, že defacto celý článek je jenom hromada účelových argumentů, zabalených do páně D-FENSova populárního „vohnoutismu“, takže můj koment by defacto vydal na další článek (namátkou třeba naprostá ignorace historického vývoje doplňování vojsk mužstvem, rozdílnosti fungování v těžce represivním systému oproti běžnému zaměstnání a šok z tohoto u části populace atp.).

    Čili – v základu je možná dobrá myšlenka (že současný záměr povinné VS je tak ořezaný a politickokorektní, že je vlastně úplně nahovno), ale propagovaná tak blbě, že jí to vlastně škodí.

    1. Hlavně základní výcvik záložáka je komprimovaný, protože $$$. Proto se taky jede 6 – 22(resp. 5 – 23). Na natažení na vojákovskou délku nejsou peníze a nebyli by ani lidi(ono odejít z práce na ještě delší dobu by byl ještě větší problém).

  6. Protože jsem sám rok vojny zažil a mám spoustu zkušeností, dovolil bych si přidat svůj názor.
    6 týdenní KZP by byl prospěšný, pokud by se zavedl jako pokračování studia střední školy, a povinný předpoklad pro nástup na školu vysokou. Od maturity do září by se to stihlo. Za mých mladých let byli brigády a chmel, taky to mělo svoje kouzlo. Sám si pamatuju na dva měsíce přijímače na vojně a byl to jediný čas, který měl smysl. Těžký fyzický výcvik + nácvik s technikou + izolace od mazáků. Po návratu na útvar už to stálo za houby.
    Hlavní je motivace. Izrael má povinnou tříletou vojnu pro všechny a nikdo ani necekne, naopak jsou na to hrdí. Až my budeme hrdí na svou vlast, tak ti mladí taky rádi půjdou. Jenže to je na jiný článek.

    1. Já furt nechápu tu nemoc dělat cokoliv povinný. Kurva, co je furt komu po druhých lidech? Jestli chceš vojnu, tak si sám klidně běž na nějaký kurz sebeobrany, posiluj, s kamarády se domluv a dej si víkend v lese, kde se naučíte rozdělávat oheň a stlát spacáky, choď na střelnici…

      ale nenuť svoje hodnoty a představy o tom, co je správné druhým

      Pokud někdo chce sedět celý den u PC a hrát online hry, tak ať – tobě je do toho hovno

      1. Mě hlavně zaráží ta představa, že tahle povinná buzerace někomu otevře oči a ukáže mu, jak je to prospěšné a krásné. Hlavně když cca 1/5 záložáků nedá výcvik pro zranění způsobené únavou a nadměrnou zátěží. No ty lidi z toho budou na větvi, najednou začnou na sobě pracovat a budou žít zdravě!

        A pak mě zaráží představa, že když nejsme schopni skrz tělesnou výchovu představit dětem sport tak, aby jej rády dělaly a s chutí vyhledávaly, tak najednou tato buzerace těmto lidem ty oči otevře.

        Kurva, kdyby to alespoň mělo nějakou logiku, tak se o té myšlence dá alespoň snít(s aktuálním rozpočtem toho víc nepůjde). Ale ono to není ani logický, po 13 letech vzdělávání s povinným tělocvikem chceme někomu ukazovat, jake je tělocvik krásný a potřebný? WTF? Co dělali ti učetelé posledních 13 let?

        Jestli on ten problém nebude v tý rodině, kterou se stát snaží rozbít.

    2. Argument Izraelem, měl jsem to napsané, ale nakonec jsem to tam nedal, protože jsem si říkal, že snad nikdo není takovej šílenec, aby srovnával Česko, obklopené zeměmi NATO s Izraelem, tedy zemí, která kdyby přestala válčit, tak do 48 hodin přestane sama existovat. Vida, on se někdo přece jen objevil. Kdybychom měli v každém krajském městě baterii raket země vzduch systému Patriot, abychom sestřelovali cizí rakety, které by na nás dejme tomu Poláci a Slováci stříleli v kadenci zhruba jednu denně, pokud by na hraniční roadblocky najížděly Německé trucky s výbušninami, pak by lidé dobrovolně akceptovali vojnu jako součást života, bez které je nepřítel převálcuje. Nám nic takového ani vzdáleně nehrozí.

      1. Ani vzdáleně? Fakt jo? Jak dlouho trvalo, než se 8ada dostal z nuly na cca 40% a k moci? 4 roky?

  7. Jestli se nemýlím, tak by branci běhali po lese s klacky, dělali tatatata a ministerští papaláši by měli pěkné nové vily.

    1. A kde by ti branci bydleli? V čem by běhali? Pf, ke klacku je cesta daleká :)

      1. Viděl jste Kosmo? Tak jako to bylo v prvním díle, akorát místo řetízkáče by byly ty klacky.

      2. Tak v létě se daj vyvést do stanových táborů. Ono by to zase tolik lidí nebylo myslím, každej čtvrtej z ročníku tak. Ostatní by dostali omluvenky ze zdravotních, morálních, rozumových nebi jiných důvodů. Zase kdyby za to bylo 50 tisíc za úspěšný ansolvování výcviku a 30 tisíc za každý rok v AZ (a splnění norem výcviku), tak by to celkem ušlo. Nebo jim udělat nějakej obor na Vojenské Akademii, že by si v rámci služby udělali bakaláře v aplikovaném násilí a údržbě techniky.

    2. No pro základní pěchotní taktiku to stačí. Záleží co by bylo cílem výcviku. Dnešní tank asi záložákovi nedaj, ale naučit ho kam si stoupnout s nějakou slušnější protitankovou střelou (tak jsem kouknul na stránky a mají RPG a Carl Gustav), nebo jak udělat slušný IED a kam se schovat a počkat si na hodnotný cíl, k tomu základy první pomoci, topografie, první pomoci a komunikace. Záleží jaký je zadání.

      1. ehm ehm ehm. Jelikoz mam deti a jelikoz jsem obe dve naucil strilet ze vzduchovky tak, ze na 20 metru maji rozptyl kolem 2 cm a na 10 metru odstreluji spejle, tak si dovolim tvrdit, ze zakladni vycvik strelby trva minimalne dva roky, pricemz je treba aspon jednou co mesic cvicit, jinak se to zase zapomene.

        Tak nejak mi je zahadou, co se da naucit jednorazove za sest tydnu. Mozna sborka, rozborka, napaskovat zasobnik, natahnout zaver a zhruba vystrelit danym smerem a nezabit se. To je v pomeru cena/vykon uplne na hovno, to uz je lepsi tem lidem tech 18 tisic rozdat a nechat je dochazet cely rok na kurz na strelnici, nez je nechavat tvrdnout nekde ve stanech v prdelovicich na poli.

        Uplne nejlip to meli profachane komanci, vzduchovky se bezne cvicily na taborech, pokud bylo decko talent a bavilo ho to, tak ve Svazarmu to byla jeste uplne jina liga. Pritom vybaveni tehdy a dnes je neporovnatelne, jenze dneska se vyhazuje plno penez z rozpoctu na kokotiny, ale strelnice a zakladni strelecky material pro decka neni ani na te urovni, co byl za komancu a strelnice se nadale jen rusi, napriklad vystrelit si na 50 metru a dal z kulovnice je tam, kde bydlim ja, neresitelny problem.

        At jdou nasi politici s povinnou vojnou laskave do prdele. Aneb kazdy sam za sebe. Stejne az spadne hovno do vetraku vezmou politici roha jako prvni a my, co tu zustaneme, si to vyzereme az do dna, jak to bylo v kazde valce.

        1. Ano, ale to, k čemu jste vycvičil Vaše děti je NAD úrovní, kterou potřebuje pěšák pro vedení boje, nebo spíše je to něco jiného, než potřebuje pěšák pro vedení boje. Ten potřebuje na nízké stovky metrů trefit jiného vojcla a způsobit mu vyřazující zranění. Velkou část výcviku by měla být mířena vůbec na to, aby byl v podmínkách boje schopen identifikovat cíl a začít na něj reálně střílet. Což třeba v přijímači neabsolvoval nikdo, dříve to měli bigoši na venkovních střelnicích a jestli to dneska někdo dělá, bůh suď.

          1. To je všechno na úrovni jedince. O co se hraje je schopnost spolupracovat, základ leží na střeleckém družstvu, na vycvičenosti nejnižšího velitelskýho stupně. Fakt. Za sebe může bejt každej Rambo SEAL se zeleným baretem, ale dá si ho první umouněná pětice co umí spolupracovat.

            1. Jistě. Jenže toto se může (a má) cvičit v nestátních, zcela soukromých a přísně dobrovolných milicích, do nichž vstoupí právě ten a pouze ten, kdo do nich vstoupit chce* (a z nichž při výcviku — samozřejmě nikoli při bojové akci — také kdokoli kdykoli odejde, když jej to tam přestane bavit).
              ___
              * Z libovolného důvodu, ať již proto, že ho to baví, nebo proto, že chce být připraven na některá krajně nepravděpodobná, nicméně samozřejmě reálně možná risika (kupříkladu na umouněnou pětici, jež umí spolupracovat).

              1. Jenže tu nestátní milici nakonec jakákoliv větší odvedenecká armáda přejede a zlikviduje. V lepším případě nezlikviduje úplně, ale zatlačí ji do role potížistů a otravného hmyzu.

                1. Zatímco odvedeneckou armádu na úrovni ČSLA jakýkoli soused (snad krom Slovenska) přejede a zlikviduje.

                  Jak už jsem mnohokrát psal, státní armáda možná o něco málo sníží risiko, že nějaký soused zem obsadí — možná o něco málo (a je otázka, zda je naopak nezvýší, ostatně v ’39 se sem Adolf přijel především ozbrojit, a co nám ta armáda byla platná, víme z historie, že).

                  Toto mírné a sporné snížení risika naprosto nestojí za náklady na armádu (dokonce ani za ty fiskální, jakkoli ty ostatní — obzvlášť v případě armády založené na branné povinnosti — jsou daleko horší).

                  1. Armáda je hlavní a defakto jediný důvod existence státu. Pokud jste anarchista, OK.

                    1. Jak píši jinde, jsem anarchistou; nicméně se státem, který by se staral pouze o armádu a nekecal by do stamilionu dalších věcí, bych se zajisté smířit mnohem snáze, než s tím současným nesnesitelným hnojem.

                      Kde je, prosím pěkně, takový stát? Kterak se k němu můžeme v současné situaci dopracovat?

                    2. Kde je takový stát? Bohužel asi nikde, to byste musel do USA začátku 19. stol., tam tomu byli nejblíže.
                      Já jsem srdcem také anarchista, i když praštěný, ale vím, že je to nereálné uspořádání, jelikož anarchistická společnost bude vždy zákonitě převálcována buď vnějším neanarchistickým dobyvatelem, nebo zdegeneruje ve stát a nesvobodu.

                    3. Já si nejsem tak jist tou zákonitostí; ale i pokud platí, pořád lepších pár desítek let slušného života, než vůbec nic, ne? Však i jen ta blbá 90. léta velmi relativní svobody stála za to.

                      Jistě; může-li být jen málo špatný, ale dlouhodobě stabilní stát, pak jsem první, kdo jej bude podporovat. Však jsem to už mockrát psal stran JJových představ o monarchiích nebo stran Coverových představ o republikách s kvalitní Ústavou.

                      Jenže ačkoli to prvé má jistý předobraz v naší monarchii a to druhé v USA před XX. stoletím (reálně, vzhledem k setrvačnosti, dobře do jeho poloviny), upřímně nevěřím, že by šance nastolit zde nyní něco takového byla lepší, než šance nastolit zde anarchii. Jež je sama mizivě malá, to vím :(

              2. Milice pěkná, ale dělostřelectvo je dělostřelectvo.

                1. To, že soukromé osoby u nás nesmí vlastnit artilerii, je také donebevolající svinstvo a nesmysl, samozřejmě. Už jsem to také psal mnohokrát.

                  1. aspoň minomet, obzvlášť když má koncové navedení, nebo návodčího (třeba s dronem), je pěkný poměr mezi cenou a účinkem. A vejde se do Oktávie (aspoň myslím)

                    1. To je pravda; ale mně přijde z principu důležité hlavně to, aby stát nijak nekecal lidem do toho, chtějí-li si za své vlastní peníze koupit třeba i taková děla, jež Oktávie ani neutáhne.

                      Ostatně v USA do roku 1934 neexistovalo omezení vůbec žádné, a dodnes tam (byť omezení se mezitím vinou toho demokratického hnoje, do nějž tam upadli, nasbírala) je spousta soukromých vlastníků nejrůznějších děl, minometů a podobných hraček.

                      Počet kriminálních činů, provedených za pomoci artilerie, je dodnes velká tučná nula.\

                      A propos: ostatně soudím, že registrace zbraní musí být zrušena!

  8. Povinná vojna Made in Czechia bude zase a jenom švejkovina. V jiných zemích je to jinak, a proto tam něco takového může mít smysl. U nás ne. To ale podle mě nic nemění na tom, že při skutečném ohrožení (což v novodobých dějinách byly pouze roky 1938 a 1968) by drtivá většina lidí podle mě tuto zemi bránit šla, bez ohledu na to, co je dnes módní o tom říkat.

    1. Nemá smysl nikde

      1. Má smysl tam, kde je potřeba připravit pro službu velké procento populace. Tam nebude dost profíků a třeba ten Izrael je dobrý případ.

        1. Rok 68 uz se u nas plizive opakuje, akorat se tomu nerika „okupacni vojska Warszawske“ smlouvy, ale rika se tomu „Jizdy dragounu“.
          Kde bychom si v roce 89 pomysleli, kdyz ozraly brepta Havel tvrdil, ze nepolezeme do zadneho paktu, ze nejenze budeme vlezeni do NATO, nejenze budeme propagovat humanitarni bombardovani Jugosky, ale jeste budeme „plnit spojenecke zavazky“ kdesi v Afghanistanu a navrch hlidkovat nad Pribaltim s temi smesnymi Gripeny, ktere mame ve skutecnosti jen pronajate a valecne je nasadit ani nesmime, pokud vim.

          1. Nelži trotle, s Gripeny si můžeme dělat defakto co chceme. Jen máme zaplaceno určitý počet letových hodin a pokud budeme chtít navíc, tak je doplatíme.

        2. Jenže právě připravit pro službu velké procento populace je přesně to, co rozhodně žádný soudný člověk nikdy, nijak a nikde nechce: velké procento populace má být, ehm, soběstačnými, odpovědnými, důstojnými a svobodnými lidmi. A to se s mentalitou sluhy, cvičeného poslouchat rozkazy a nepřemýšlet o nich, docela hodně příkře vylučuje.

          1. Voják s mentalitou sluhy není dobrý voják. Ale jako kanonenfutr se hodí.

          2. Jasně, tuhle agitku bych rád slyšel v Soulu nebo v Jeruzalémě. Když už teda generalizace na to, že všichni, žádný a blábláblá.

          3. to je hezky pacifisticky blabol. Vojak v armade zapadniho stylu samozrejme premyslet musi. Akorat se jaksi predpokladam, ze zustane v ramci ohranicenem jeho funkci a zarazenim. Tedy porucik co dostane rozkaz obsadit kotu 123 bude premyslet jak ukol co nejlepe splnit a nebude se zatezovat taktickym planovanim co by mel delat zbytek divize ani nesmi kecat do veleni sveho pluku. V armade sovetskeho typu je to pochopitelne trochu jinak.

            1. To je hezká ilustrace toho, o čem píši.

              Potřebujeme nikoli tupého slouhu, který bude premyslet jak ukol co nejlepe splnit; to, co skutečně a nutně potřebujeme, je odpovědný, svobodný a samostatný člověk, který přemýšlí proč a zda vůbec by měl takový úkol plnit, a pokud dojde k názoru, že je to pitomost (jako že v 99.99 % případů jakékoli obsazování kóty téaté pitomost je, a donebevolající k tomu), vůbec se k tomu nesníží.

              1. Pokud jste anarchista, tak je Vám do ostatních ho..o, a nepotřebujete nikoho. Pokud nejste, tak se mýlíte.

                1. Jsem anarchista — což je tady asi dost obecně známo, asi, myslím, jsem tím zde nejpověstnější hned po kolegovi Urzovi :)

                  Potřebuji, samozřejmě, rodinu; potřebuji přátele. Potřebuji smluvní partnery. Potřebuji obec — sousedy a dobré vztahy s nimi, založené na vzájemné úctě; potřebuji bližní, již uznávají mne stejně jako já uznávám je.

                  Nepotřebuji ani stát, ani zákony, ani policii, ani armádu; nepotřebuji pitomce v parlamentu, nepotřebuji státní úředníky, již by za mne rozhodovali, co mohu a nemohu; na to mám, děkuji pěkně, vlastní svědomí — a jakkoli s jistotou vím, že není neomylné a že mne může zavést, je mnohem spolehlivější a risiko, že mne zavede, je mnohem menší, než jak tomu je u státní moci.

  9. Neplatí, čím více slov, tím více argumentů….

    Stačilo napsat, strčte si povinnou vojnu do prdele.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017