Vohnout z Řeporyj I.: Lide ruský poslyš - zpět na článek

Počet komentářů: 310

  1. Mimochodem, vesele Vanoce a Šťastný novy rok vsem v diskuzich, slusnejm lidem i trollum a vocasum. At se mame pristi rok dobre a muzem se dal vesele prudit v diskuzich.

    1. A bohatého Ježíška, to je nejdůležitější, hlavně hodně dárků :-)

      1. Sem si dal vcera dva chody kapra (jednoho pred darkama, druhyho po nich) a zase ho par mesicu nemusim videt. Jsem prase, ja to vim.

        Tak aspon o tech svatcich vypnete, to jediny nam zatim nezakazali ani bolsevici, ani slunickari.

        1. Candát a kousek lososa po dětech.
          Teta s ženou kapra.
          Ochutnal jsem na vidličku tu dobrotu z Jižních Čech a stačilo na rok.

  2. Být to v nějaké normální vísce, tak Novotný hned druhý den dostane tak do držky, že se z nemocnice vrátí až za půl roku. Jenže Řeporyje jsou zřejmě bašta stejně vylízaných salónních pravicových zbohatlíků jako jejich politický re-prase-ntant.

    Až začínám mít podezření, že si ti rusáci tohoto debila do nejsledovanější televize pozvali s určitým záměrem.
    Každopádně napravit českou reputaci je možné jen okamžitým veřejným vyválením debila Novotného v peří a dehtu. Jinak si spousta rusů pomyslí že jsme národ imbecilů.

    1. A to píše člověk, na jehož radnici řádilo Žít Brno…

  3. Se divím, že se tím organismem zaobíráte.

  4. Že jsou „politici“ jako Bartoš, Fiala, Bělobrádek, nebo právě mladej Novotnej zrádci – nebo jestli to chcete jinak, vychytralí psychopati, kteří se snaží zavděčit vyššímu panstvu za oceánem, to se tak nějak rozumí samo sebou. Já nechápu spíš to, kdo tyhle zmrdy může volit. To jsou ti lidi úplně blbí? Zmanipulovaní propagandou? Neumí číst? Neumí zpracovat fakta? Nepovažují se za příslušníky tohoto národa? Nebo opravdu od přírody a vrozeně nenávidí Rusko a slepě a bezvýhradně milují USA?

    Viděl jsem nějaký dokument o 17. listopadu, natočený pro zahraničí. Hned první vteřina – nějaká postarší dáma s exaltovaným výrazem světice na kostelním obraze vykládala, jak všichni v Československu milovali USA a proto došlo k revoluci. Málem jsem šel do kolen, hned jsem to vypnul. Silně mi to připomíná jiný bolševický kec: „Kdyby nebylo VŘSR, nebylo by Československé republiky.“ A pravda byla přitom právě opačná. 17. listopad přišel jen díky tomu, že lidi už měli plné zuby nekonvertibilní měny a neschopnosti režimu zásobit národ spotřebním zbožím, to je vše.

    O co mi jde. Po revoluci jsme měli šanci využít mocenského vakua a stát se neutrálním skutečně svobodným státem, který spolupracuje se všemi, ale s nikým si nezadá. Ovšem namísto toho jsme se nechali agenty USA (Havel a jeho parta), zatáhnout do sféry vlivu USA. Měli 25 let na to, aby vtloukli dětem ve školách multi-kulti propagandu a nenávist k jiným slovanským národům. Teď sklízíme plody a bude to jen horší. Novotný a podobní zmanipulovaní pošuci, to je jen logický výsledek celého procesu.

    1. Taky jsem si myslel, ze jsme v 90kach meli moznost volby. Dneska uz vim, ze jsme byli jen komparz.

    2. Ale kdeže, Sysope. Ani ten kompars, to je moc vznešené slovo.
      Užiteční idioti je přesnější a byli za ně především študáci, kterým bych to až tolik nezazlíval. Už počátkem 1991, ale spíš ještě v půli 1990 bylo jasné, jak a kam to asi povede. Bylo jasné, že se ani omylem nepodaří ze socialismu zachovat to dobré a z kapitalismu si vzít také jen to, oč jsme stáli.
      Vůbec bych se nevysmíval termínu „socialismus s lidskou tváří“. V Maďarsku ho fakticky téměř měli a optejte se Maďarů okolo padesátky, jak se jim vedlo tehdy a jak se jim vede dneska. A když už budete v tom vyptávání, optejte se, kolik lidí z Maďarska mělo potřebu zdrhat jinam, třeba na ten Západ.
      Už to tady bylo řečeno – kdyby lidi měli nejpozději od půlky 80.let, ale spíše od jejich začátku, možnost si venku nakoupit to, po čem toužili, k žádnému převratu by tady nedošlo, bez ohledu na dění v okolních zemích. Většina obyčejných lidí jen chtěla mít obchody, plné naleštěného zboží, jako měli na Západě.
      To, že všichni měli bolševika plný zuby, si nechte od cesty. Měli ho plný zuby leda tak proto, že byly zadrátovaný a nemohli k Neckermannovi a do Quelle. Obyčejnej pracující člověk se do kontaktu s estébáky ani nedostal, nebylo proč.
      Možná by se to vyřešilo nějak symbolicky a Adamec to ostatně i dost naznačoval – pokud by tedy do čela postavili A.Dubčeka jako vítězný symbol toho, co nám Rusák před 20 lety tankama zatrhl. Rozhodně ale neměli stavět úplně neznámého Havla, s neznámými úmysly, příkazy a sponzorovaného bůhvíodkud.
      Museli Havlovi napřed udělat PR tlačenku z úplně celého prasete, vytisknout fotky, životopisy a lhát při tom, jak červený psi – aby se 9/10 obyčejných lidí, nenamočených do politiky vůbec dovědělo, kdo to je. A ani přes tu mohutnou masírku nikdo Havlovi nevěřil a Slováci už vůbec ne. IMHO byl Havel a jeho přístup příčinou prvních roztržek ještě federální vlády.
      Bolševici by to odpískali tak, jako tak, už neměli sílu cokoliv řídit a dokonce ani se bránit.
      Bolševik-aparátčík A.Dubček, ve funkci prezidenta by při správném přístupu vůbec nikomu nevadil stejně, jako dneska nevadí bolševik, estébák a zloděj z pézetky, 3v1 a ve funkci premiéra.
      Bohatě by stačilo otevřít hranice, slíbit zachování státu jako ČSR a původních sociálních jistot.
      V této konfiguraci by bylo i odtržení Slovenska silně problematické – zvlášť, pokud by byl prezidentem charismatický, usměvavý a populární Slovák. To ale Havel a jeho skvadra nemohli a ani nesměli dopustit.
      Němci měli jako hlavní zájem svoje slučování a pádem zdi to bylo vyřešeno. V NDR lidi volili budoucnost výhradně nohama, byla to úplně jiná situace, politika jim byla u prdelí, když už zeď byla dole. I na kdysi drsnou Stasi se rázem zapomnělo.
      Poláci už byli defacto hotoví, Solidarita tam měla hlavní slovo a komparsem tam byl bolševik, už nějaký ten rok.
      Maďaři už svůj zvláštní polo-kapitalismus měli, Kádár tím svým gulášem zajistil, že si mohli nakoupit žádaného zboží, co hrdla ráčila. Vždyť i my jsme do Maďarska jezdili nakupovat džíny, desky, kosmetiku a hromadu zboží ze Západu.
      O Rumunsku, Bulharsku a Jugošce asi nemá cenu se vůbec bavit.
      Havel, ve spolupráci s bolševikem Čalfou, už to ale měli nějakou dobu nařízeno i posichrováno jinak a odjinud.
      No a teď do mě.

      1. Nejsme ve pri, ja si to pamatuju taky docela dobre. I to, ze nikdo poradne nevedel, kdo to ten Havel je, krome toho, ze se ‚na Havla‘ dalo nechat ostrihat za deset korun.

        Osobne si ale myslim, ze pote, co Gorba zahodil oprate, tak nasi komari vubec nevedeli, co vlastne maji delat. Jedni to chteli polozit a druzi chteji jit do lidi armadou. Absolutne se jim ta moc rozsypala pod rukama. Takze ja jsem dost skeptik v tom, ze bylo za stavajicich karet mozne pokracovat coby svepravna zeme dal. Podle mne ne.

        1. A kdo Ti nakukal, že byl v bankrotu, nebo do něj směřoval? Jsi moc mladý Behemote – při vší úctě, pamětníci furt žijou.

          1. Pamětníci informace nemají žádný, protože takový věci se plebsu neříkaly, pokud zrovna to nebyli nějací aparátčíci.

            Esli narážíš na ty slavný dluhy ze zahraničí, tak to byly samý prdele třetího světa, co neměly prachy, zboží by sice brali, ale nebylo z čeho platit, a eště to bylo samý šméčko a zlodějna, který už moc nebylo jak potírat, když se z tama všechny ruský složky stáhly. Po dlouhejch letech se jim toho většina odpustila, vobčas něco zatáhli v surovinách nebo zboží. Valuty ze zemí, který za něco stály, nebyly, a rozhodně by z toho nebyla žádná cesta ven. Že se tady ručně drátovaly třeba repráky do Japonska apod. bylo o tom, že jako země třetího světa to v ČSSR ty ženský v těch montovnách udělaly levněji, jak by to vyrobili doma (i na Tchajwanu), přičemž teda se muselo nejspíš vybírat nejlepší z nejlepšího, páč průměr byl nejspíš výrazně horší, při srovnatelné kvalitě, to nebylo vo tom, že by to japončíci neuměli.

            Jenže aby to udělaly takhle levně, tak braly pár tisíc. Za to si koupí tuplovaný hovno v zahraničí, ale ani doma při obrovské inflaci, která by jinak nastala, pokud by zůstala ČS koruna a ten cirkus na kolečkách padl. Došli prachy v celým východním bloku, proto to padlo na hubu, i tady se vyráběla licenčna kvanta zbraní úplně na hovno a stád byl totálně vyčerpanej.

            1. Kuba nám snad dluží dodnes. Před pár lety se jednalo že by nám snad část splatili v rumu. Oni splácet nechtěj, kubánský pesety nemaj cenu a když už kubánci někde vyšašej nějaký dolary, tak si za ně radši nakoupěj to co zrovna potřebujou a nemaj touhu je házet z okna na splátku nějakýho prastarýho dluhu. A i ten rum radši zašmelej někde za dolary než aby ho dávali „zadarmo“ Čechům. My jim už taky nic nedáváme za hubičku jako za socíku a tak nás nepotřebujou.

              1. Nam zasa dlzi napriklad aj Lybia ale z toho uz tiez nic nebude lebo toho s ktorym sa o tom dalo jednat uz poslali kade lahsie nasi zapadni kamarati.

            2. Oni to levněji neudělali, na to bacha. Ale narozdíl od Tchajvanců si komouši mohli dovolit prodávat to pod výrobní náklady, protože potřebovali valuty.

      2. No a z čeho by ten stád v bankrotu jako fungoval? Že by si zkusil natisknout bankovky? Možná by je na západě vzali jako takovej nevšední toaleťák.

        1. Ono by ČSSR stejně nejdýl v druhý půlce 90 let ekonomicky zbankrotovalo a soudruzi to tenkrát věděli, proto to tak ochotně pustili. Protože státní bankrot by byl průser. Oni soudruzi nezačali povolovat podnikání z dobroty srdce a zbrojní průmysl rozhodně neutlumovali z čirého pacifismu. prostě zjistili, že tímhle tempem budou za chcíli na bubnu. Odebírat to jo, to chtěl kde kdo. Ale s placením to bylo horší.

          1. Shane, sakra chlape, zbrojení zařízl kulisák pravdoláska pomrdný disidentek Havel, ČSSSSSR neměla žádný dluhy, inflace byla 0.0prd %, nezaměstnanost dtto, špičkový průmysl nestačil vyrábět a to nejen na export, no prostě ráj.
            Kdyby servisdokům kromě pájky povolili i obchůdek s elekronikou a pí servisdokové butik a oběma jednou ročně Vídeň nebo Mnichov, mohli si ten ráj na zemi užívat dodnes a bylo by to take fajné jako v Číně.
            Konec štědrovečerní pohádky.

            1. Fiskální dluh možná nebyl, dluh na infrastruktuře a celkové zaostalosti průmyslu obrovskej. Těžko se staneš vyspělou zemí s tomu odpovídajícími mzdama, pokud seš víceméně manufakturní montovna a hlavní přidanou hodnotou je, že vyrábíš levně. A opakovaně opakuju, vyváželo se ponejvíc tam, kam to bylo hodně blbý s placením, rozhodně když se celej ten cirkus sesypal a všechny ty *stány a jiný země RVHP byly v prdeli (a spousta z nich je dodnes, nebyli a nejsou s to udržet v provozu ani to, co jim tam sověti postavili).

              1. Tak ono nebylo moc kam jinam vyvazet. Koncem 80ek jsme prestavali byt schopni konkurence. Zapad najel na konzum a na to jsme u nas nebyli staveni, takze jsme za srovnatelne penize nabizeli o jednu generaci vyvojove starsi vyrobky.

                Tam, kde toto neplatilo, byla vyroba v minorite vuci objemu, kterej by nas bejval spasil. RVHP nebyl trh, kterej by nas uzivil.

      3. Ech servisdoku, nehodlám si kazit Štědrý den, tak jen krátce.
        Mýlíte se téměř ve všem, Dubčekem počínaje přes Slováky a obchod s Ruskem až k maďarskému gulášovému socialismu na dluh.
        U toho se krátce zastavím, neb jsem ho v 80. a 90.letech pozoroval zblízka.
        Co bylo jeho výsledkem?
        Masivní privatizace levičáky o 3 roky později než v ČR, ohromný dluh dosud a oživení za posledních 5 let díky Orbánovu zdanění korporací a znárodnění pensijních fondů.
        Pěkné vánoce.

      4. Socialismus s lidskou tváří je asi stejná blbost jako mučení v narkóze :-)

        1. :-D

    3. A ještě něco.
      Nebyl jsem nikdy pionýrem, ani předsedou třídy, ani svazákem a komunistou už vůbec ne. S estébáky jsem měl kontakt-konflikt jen 2x, když vyšetřovali obrovský rozkrádačky v tesláckém skladu ND pro zahraniční elektroniku v Jarohněvicích a v Uh.Brodě.
      Měl jsem skvělou práci jako poměrně výkonný RTV servisák, vydělával jsem si i mimo RTVS velice slušně, někde na úrovni tehdejších horníků a nikdo mi nebránil si vydělat na všechno, co jsem tehdy chtěl. Jenom to nebylo o tom, že bych přišel po 15.00 z práce a zasedl k lahváčům a novinám, či zalehl na prašťák.
      Ani po překotné likvidaci plně funkčního a vydělávajícího RTVS, včetně výprodejů a likvidací rozsáhlých skladů ND jsem si vůbec nevedl špatně. Ostatně od r.1987 jsem už měl papír od MěstNV na poskytování drobných služeb obyvatelstvu, díky kterýmu jsem často po práci vydělal i víc, než za stejný čas v RTVS, což je logický.
      Byl jsem už trochu zvyklý se otáčet i mimo hlavní práci, takže jsem si tou likvidací RTVS vlastně polepšil – byl jsem pánem svého času, pánem nad svou mzdou, navíc jsem dělal a dosud dělám práci, co mě stále nesmírně baví.
      Všechny ty výhrady, které vůči uplynulým 30 letům mám, se nedotkly ani tak přímo mne, ale opravdové spousty úplně obyčejných, přitom šikovných a pracovitých lidí z mého blízkého okolí. Fakticky ze dne na den přicházeli o holé existence a viděl jsem v přímém přenosu, jak se v tom doslovně topí.
      Naši lidé na ten nechutně zdivočelý kapitalismus vůbec nebyli připravení – neměli jak, ani kdy se připravit.
      Jak se mohlo připravit třeba 18.000 lidí z hlavní fabriky Svitu, když půl života dělali jen boty, či spíše jen pár operací na nich a většina masové produkce šla do států SSSR?
      Proč bylo nutný takhle pokurvit vztahy se SSSR a později jeho největší částí, Ruskem? Politika je jedna věc, kšefty druhá.
      Tamní trh, byl i pro průměrné spotřební zboží, jaké jsme uměli docela dobře dělat, úplně bezednou dírou.
      Do které mohly padat celé vlaky bot i ostatního zboží a furt by to bylo málo.
      Stačilo jen do nich zbytečně nejebat a upravit stávající smlouvy tak, aby za dodávky začali platit, popřípadě včas.
      Není pravdou všeobecně šířený blábol, že SSSR za dodávky čehokoliv vůbec neplatil – platil, ale často jinak.
      Měli jsme díky tomu a jako členové RVHP ropu, plyn, jaderné palivo, všechny nerostné suroviny i např. náhradní díly do specifické ruské techniky za úplně jiné ceny, než např. Jugoška – ta platila za cokoli od Rusa plné ceny, stejně tak Ceausescu. Proto to v Rumunsku vypadalo, jak vypadalo a dopadli, jak dopadli.
      Vůbec to nemuselo takhle blbě dopadnout a stát nemusel skončit rozkradený a s ožebračenými lidmi, žijícími z jednoho platu manželky učitelky. Později na podporách, ještě později úplně bez práce. Rekvalifikace jo? Přijďte mi popovídat, jak se někomu bude v padesáti rekvalifikovat na úplně jinou práci, nebo začít živnostničit.
      Někdo ale měl eminentní zájem na tom, aby to dopadlo přesně takhle blbě, možná ještě hůř.

      1. Servisdoku, vy si vážně myslíte že náš textilní a obuvnický průmysl mohl konkurovat masové čínské produkci? Už v devadesátých letech byly zahraniční boty nejen vizuálně hezčí než tuzemské, ale i levnější. To bylo to co zničilo Svit nebo Sázavan, levná a lépe vypadající konkurence. A myslíte že Rus v jelcinově Rusku by si raději koupit ohavnou a drahou československou botu místo hezké a levnější boty? Západní a čínské firmy měly v té době mnohem větší objem výroby a mnohem nižší výrobní náklady na kuse než my, tomu se nedalo konkurovat, nás dusil zastaralej výrobní park a přezaměstnanost. Na modernizace nebyly peníze a na masivní redukci zaměstnanců zase politická vůle.
        S většinou našich trhů z dob RVHP byl ten problém, že poptávka sice byla, ale jaksi neměli čím platit. Je sice hezké že ČSSR dostala za traktory od Kubánců pomeranče kilo za kilo a od Sovětů manganovou rudu a ropu jako kompenzaci, ale to si mohlo jakžtakž dovolit centrálně řízené hospodářství, ale ne decentralizované. K čemu by byl v kapitalismu Zetoru lodní náklad pomerančů? Otevřou si stánek s ovozelem nebo budou zaměstnance vyplácet v marmeládě? Asi těžko, co?
        A navíc i do těch států RVHP vtrhla světová konkurence. Za socíku jsme vyváželi na západ pod cenou za účelem získání potřebních deviz. Naše hodinky se prodávaly třeba v katalogu quelle, jenže pod jejich privátní značkou, značku Prim nikdo nechtěl a neznal. Za socíku se to vyplatilo, byly za to západní máry, ale proč za kapitalismu prodávat do Reichu pod cenou, když si ty jejich marky můžu koupit ve směnárně co hrdlo ráčí?

        1. Je zajímavé, že tam, kde naše podniky klekly, příkadem budiž BoPo Třebíč, si západní firmy otevřely alespoň menší výrobny s produkcí kvalitní obuvi pro vlastní (západní) trh – dokázaly využít skutečnost, že v místě jsou k mání laciné stroje, laciné budovy a hlavně laciná kvalifikovaná pracovní síla.

          1. Jenže ty západní firmy si nabraly jenom nutný věci a nutný lidi, přinesly značku, o kterou byl zájem, a měly zmáklej marketing a distribuci, protože to jaksi takhle dělaly před tím desetiletí. Poněkud rozdíl proti prostředí, kde lidi byli zvyklí tak na 1-3 značky, to kolikrát i ty byly nedostatkový, a firmy prostě vyráběly co se jim řeklo, i když to nikdo nechtěl (v nejhorším to leželo na skladě).

            1. Děkuji vám, dobrý muži, že jste mi tak zevrubně vysvětlil to, o čem jsem neměl ani tušení.

              1. Vy třeba jo :-) ale spousta lidí se tváří jakoby netušila, že naše firmy uměly (až na výjimky) jen čtvrtinu toho co je potřeba k udržení se naživu. Věděly jak vyrábět (dejme tomu), ale nevěděly co vyrábět, komu to prodávat a jak to prodávat. A tohle jsou věci, které se přes noc nikdo nenaučí, v tom musí člověk léta žít aby to v celé souvislosti pochopil.

                1. Ironie je, ze fura nemeckych firem to neumi a netusi dodnes. Je mi naprostou zahadou, jak funguje zbytek Evropy, kdyz Nemci tu ekonomiku tahnou.

          2. Ano. Klicove slovo je to „mensi“. BoPo asi nezamestnava 10 000 lidi na ploše dvou hektarů, ze? Vim o cloveku, co se velmi dobre zivi výrobou replik historickych uniforem. Ma ovšem asi tri zaměstnance na castecak. Kdyby jich nabral padesat na full time, byl by do roka plajte a v dluzich.

            1. Ještě, že máme ten Internet a Wikipedii: BOPO, svého času druhý největší výrobce obuvi (největším výrobcem byl Svit a.s.Zlín) ve střední Evropě, zaměstnával až 5000 lidí.

      2. A slováci by se trhli stejně. Pro ně nebylo ČSR zhmotnělej sen o samostatnosti, pro ně to byla výměna maďarského područí za české područí. Sice mnohem příjemnější než maďarské, ale furt byli pod někým. Oni se snažili o samostatnost a k tomu směřovali už za časů ČSSR. Dubček by to nezachránil, možná zpomalil, ale nezachránil. President měl jen mizivé pravomoci, rozodující slovo měl parlament. A dobře že šli. Furt se handrkovat s čobolama kdo na koho doplácí a kdo koho vysává…

        1. By mne zajimalo, kolik Cechu maka na Slovaci. Tady na Sumave na kdejake poste, v kdejakym kramu, bance, spitalu,… vsude Slovaci/Sloveny.

          1. Cechov je na Slovensku malo, okrem vojakov poznam uz iba zopar nadsencov cez turistiku, ktorym ucarovali Tatry. Jednou z pricin bude aj kvalitnejsie vysoke skolstvo u vas a ked uz su mladi tam tak si zvyknu, pride prvy job a kedze vasi utekaju dalej na zapad tak sa maju kde chytit. Naucit sa aspon trocha hovorit cesky nie je az taky problem ked sa chce a tak tam mate nasincov ovela viac. Dalsou vecou je, ze mate aj priemysel ktory u nas nie je a tak ak niekto hlada uplatnenie v konkretnej oblasti tak ma moznost, to u nas nie je.

      3. Přesně na tomhle je vidět, co kdo a jak přesně pamatuje. Valíte sračky jako obvykle. Pamatuju si přesně, že začátkem 90.let, tedy před těmi 30 lety, číňan uměl udělat leda tak supersračkovou elektroniku a plastový kecky na pláž – nic víc tu nebylo, prodávali to jenom větve, v normálních obchodech nic z číny nebylo.
        Jen zapátrejte v paměti, co na tržnicích a stánkách u větví bylo. Načančaný blikací sračky, stejně jako ostatně dnes.
        Rejžák tehdy, před těmi 30 lety, rozhodně neuměl udělat festovní boty pro Rusy a do mínus třiceti.
        Jezdily tam toho vagóny a Svit tam byl sakra dobře zavedená a oblíbená značka.
        Rejže uměly nabalit do beden akorát to, co plastovýho jim vypadlo ze starých lisů, nic víc tehdy neuměli – což bylo vidět i na té „elektronice“. Všechno, co bylo solidnější a nedalo se koupit u větví či jinde, pocházelo buď z lepší výroby na Taiwanu, nebo z Malajsie – tam třeba dělali i Japonci, Technics/Panasonic a Nippon Columbia/Denon.
        Stačilo jenom nekurvit to, co dobře fungovalo, poupravit smlouvy a ty vlaky, narvaný dobrýma botama tam klidně mohly jezdit ještě třeba pět-osm let – než se rejžák ty boty naučil zkopírovat. Jako ostatně všecko.
        Jestli opravdu něco ohrožovalo domácí obuvnickou výrobu, tak to rozhodně nebyly rejže, ale talijáni – protože uměli design, uměli módu a udělat opravdu krásný boty. Sice drahý jak svoboda a hovno vydržely, ale byly krásný.
        A tak podobně to bylo se vším. Všecko staré bylo nutné rychle a o překot zbourat, zrušit a uvolnit trhy jiným.
        Na potenciál šikovných lidí v mnoha oborech, jejich práci či šikovnost se sralo a teď vidíme výsledky.
        Laciná montovna pro sráče ala hyundai jsme až dneska.

        1. A čím by to z toho Ruska jako platili? Že by se poupravily smlouvy na to, že by třeba nazpátek posílali T-72ky? Jenže těch jsme měli až moc i vlastních.

        2. Neplet si rejzacky firmy a zapadni firmy vyrabejici v Cine. Do Ciny resp. do Asie se outsourcovalo uz v osmdesatkach a kvalita byla dobra a cena nizka. Ale tyhle dve veci si lidi pletou dodnes.
          V osmdesatkach a devadesatkach se levna elektronikw delala v (tehdy britskem) Hongkongu, na Taiwanu a v Japonsku. Uz tenkrat valcovali evropsky firmy. Japonsky quartzovy strojky skoro zabily svycarsky hodinarsky prumysl. A to s nima prvni prisli Svycari.

        3. servisdok:
          „Na potenciál šikovných lidí v mnoha oborech, jejich práci či šikovnost se sralo a teď vidíme výsledky….“
          – – –
          Nejen ve výrobní sféře.
          Ve vsi byl podnik o 150 lidech, schopný generálkovat jakékoli silniční vozidlo či pojízdný stavební stroj (nejen z východního bloku).
          Po roce 1990 došlo k privatizaci, zbyly z něj trosky.
          Již jsem zde v diskuzích psal, kterak pan „privatizátor“ podnik vytuneloval – oooch, to bylo křiku od zdejších kovaných debatérů (obvykle *1975), kterak že určitě lžu, bo přece by si pán podnikatel neničil vlastní majetek a-blá-blábláá…
          Smutný je pohled na rezivějící jeřáby nad vlečkovými kolejem, chátrající budovy a povzdechy dnes již většinou důchodců, kteří tam léta pracovali.

          A zmrdnikatel…?
          Bez trestu, muhehééé…

          :OD
          – – –

          d:
          Ale to je všecko přeci správně, komunistický podnik zkrachoval, hloupí dělníci šli do bídy a chytrý a šikovný pán se má dobře.
          Volte Odvahu, Dynamiku a Sílu…!

          .

          1. Je to jeho majetek, kterej si koupil?

            1. Koupil…?

              1. Ano, já vím, že pro váš bolševický magory každej všechno nějak záhadně ukradl, nicméně u nás vostatních privatizace znamená zesoukromění, a obvykle to šlo nějakým prodejem, dražbou a tak.

                1. Behemot:
                  Ale pohoda, vím, kdo jsi, obchodníčku.
                  Jo, já jsem bolševický magor, muhehéé, a určitě tady lžu.
                  Protože jsem to jaksi zažil, vím dobře, co se tam dělo (už čekám klasický argument typu „… měls to ohlásit policii, když jsi věděl, že…“).
                  Ano. Pan podnikatel čestně a poctivě zaplatil peníze a podnik KOUPIL, protože ses to tak určitě ve škole učil.
                  Kdepak, žádné nepravosti, ty přece už nebyly za svobodemo povoleny. Checht…!
                  – – –
                  Vybavená fabrička šla do sraček, měl jsem informace denně z prvních rukou, bo tam dělali příbuzní i známí.

                  :OD

                  1. Akvizice, rozřezání a rozprodej majetku je naprosto standardní tržní mechanismus. Že na to nějací údajní příbuzní a známí vejrali, protože to nikdy přetím neviděli, na věci nic nemění. A pokud na to někdo má prachy, ať si klidně likviduje funkční firmy – jeho majetek, jeho věc. Máte možnost si založit svoje na uvolněným místě na trhu. Že v praxi funguje na prstech jedné ruky výrobních družstev, no však taky jo, mezi blábolením plebsu vo zlodějnách a reálným podnikáním je vzdálenost zhruba jak k nejbližší galaxii.

                    1. Behemot:
                      Ano, standard, trh, akvizice, rozřezání, rozprodej.
                      A samozřejmě jen údajní příbuzní a známí, jen takový můj výmysl. Asi sci-fi a fantasy, který ty rád. Nikdo z rodiny, chraňbůh. Žádnej spolužák, co se pro ten podnik učil. A lidi z okolních ulic, okolních vsí a tak, pochopitelně neexistující.
                      A von pan „podnikatel“prachy měl, to jó. Jinak by ten podnik nedostal, že jo.
                      Sice v reálu ani ty prachy neměl, ale měl Odvahu, Dynamiku a Sílu. 18 mega odhad, prej bude splácet. Jasně, že nikdy nesplatil.
                      Jo a na tom „trhu“ jsem si fakt tu firmu mohl založit, asi virtuálně (to ty znáš, bo se to tak dneska dělá už…).
                      – – –
                      Já třeba dělal, když někdo něco přinesl či přivezl, tu za protislužbu, tu na dobrý vztahy, jindy za nějakej peníz. Když se rozneslo, že tam a tam ten ví, co s tím a spraví, lidi chodili. Dal jsem tomu brzdu včas, věděl jsem, co v tý době hrozilo.
                      18 mega jsem neměl a tu Odvahu, Dynamiku a Sílu taky ne – tak jsem si krom svý práce do tý doby občas přivydělal na menším – motocykl, něco na autě, občas elektrika.
                      A ta moje brzda včas byla kvůli tomu, že v tý době vše dostávalo formu – a já do ní nechtěl.
                      – – –
                      Fabriky a hlavně lidí z ní je mi dost líto – doplatili na zmrdy a šmejdy, o kterých ani netušili, že můžou odněkud „vyrůst“…

                      :OD

                  2. corona: Jen hádám, nějaká STS? Jinak neznám nikoho, kdo by si během posledních 30 let nechal generálkovat auto, co by tedy těch cca 150 lidí pro boha dělalo?

                    1. Tak jako co by generálkovat bylo, i mezi osobákama, teď se to různě rozpadá mezi malý dílničky a jednotlivý mechaniky.

                      Předpokládám nejvíc by byl zájem vo různý náklaďáky, vo generálky karoserie přes totéž spojený i s výměnou motorů až po kompletní nový nástavby. Jenže, na todle tady funguje poměrně hodně firem a děje se to, protože se to vyplatí. Takže tydlety kecy co tady sou, že v nějaké prdeli nějaká firma padla, to už se ani nesměju, to rovnou ignoruju jako pitomý bláboly.

                      Typicky Pragovky, Tatrovky, kdo nepotřebuje vlastnosti jako že to projede vším a jede na všechno, ale vyhovuje mu robustní konstrukce, tak si nechá dát novej motor (kterej jede za půl při větším výkonu), upravit kabinu a případně novou nástavbu, esli mu stávající nevyhovuje. Dokonce sou firmy specializující se na todle včetně přetypování na samočinnej pracovní stroj (oblíbený sou 706ky, pozdější LIAZy ai některý Tatrovky), takže to pak není auto, nemusí to platit rance a chodit na technickou, ale může to normálně jezdit po silnici, i po dálnici snad!

                    2. Behemot
                      24.12.2019 v 23:11
                      – – –
                      Jo, pitomý bláboly,
                      NIC u toho se nestalo, protože svět existuje od doby, kdy ty se narodil.

                      Ta fabrika a její osud je samozřejmě reál. Já chápu, že pubert se nezabejvá kdejakým špinavým kusem železa, kór když jede v kšeftu.
                      Tohle je taky dobrý:
                      „…nemusí to platit rance a chodit na technickou, ale může to normálně jezdit po silnici, i po dálnici snad!“

                      Ne, nemusí na STK, ty to fakt znáš, muheh…

                      :OD

                    3. corona
                      24.12.2019 v 23:23

                      Hňupe, dál s tebou nebudu ztrácet čas. Padej do igňoru.

                    4. Behemot:
                      No výborně, hezky sis naběhl a ještě sem pleskneš odkaz.
                      „…může to normálně jezdit po silnici, i po dálnici snad!“…“.

                      NE, opravdu tyhle stroje nesmí jezdit v silničním provozu, bambulko…

                    5. Nemáte pravdu.
                      „Pojízdné silniční stroje“ MOHOU jezdit po silnicích!
                      Nesmí se s nimi dálnice a nyní co budou i některé silnice zpravidla I. tř. nově pod mýtem.

                      Výjimku mají v případě, že na těchto silnicích/dálnicích jedou vykonávat nějakou práci – typicky autojeřáb rozebírat svodidla, UDS hrabající škarpy apod.

                    6. Ice cream:
                      STS ne.
                      Ale od jízdního kola po autojeřáb, prakticky všechny kolové nakladače, pásové stroje, návěsy atd. se tam nechalo generálkovat. A jak jsem uvedl výše, nejen z východního bloku.

                      A jasně, kdo by co nechal generálkovat, dneska je vše přece na jedn použití, že jo…

                      :OD

                    7. oprava:
                      Pojízdné pracovní stroje

                2. Myslis jako treba privatizace Unipetrolu, Chemapolu a tak?

          2. Takovouhle storku jsem slyšel vícekrát. Klidně přijmu, že podnikatel který si to za 18 mega koupil nebyl zrovna vzorem cti a poctivosti. Ale ať mi někdo popíše ten mechanismus kterým zbohatl? Vytunelování vlastní firmy je dost vágní pojem, co to bylo reálně? Likvidační prodej? Zřejmě strojů, budov, … po firmičce o 150 lidech, s nejasným programem a cenou 18 mega? To je spousta práce a peněz jak když plivne, takhle zbohatnutí nevypadá. Nebo tam byla ještě nějaká jiná, v kupní ceně podvodně nevyčíslená aktiva? Rád bych to jednou pochopil, i když už je to dávná historie.

            1. U nas to prebehlo tak, ze ste dostali firmu za ktoru ste povedzme mali zaplatit 20milionov, ktore ste ale nikdy nezaplatili a priviedli ste ju do krachu. Zaujimave na tom bolo, ze vyrobne prostriedky ste stihli previest na novu firmu takze nie len ze ste nezaplatili statu celu kupnu cenu, tych 20milionov ale s krachujucou firmou ste zaroven neplatili poistne za zamestnancov a dane. To je ten zarobok. Zaroven ste ziskali vyrobne prostriedky vo vtedajsej hodnote milionov a kedze roboty ubudalo, cast vyrobnych prostriedkov ste rozpredali, v extremnych pripadoch aj za cenu srotu, predali ste cast nepotrebnych budov alebo sikovnejsi zalozili dalsiu firmu a tieto priestory ziskane skoro zadarmo zacali prenajimat. Pointou je, ze ste ziskali firmu v tom case este s nejakymi zakazkami, nemuseli ste za nu zaplatit a z predaja jej majetku ste zabezpecili rodinu. A zalozili mensiu firmicku, ktorej vynosy Vam stacili na vreckove a kavicku. Kto mal vtedy gule, je za vodou.

            2. Ty dotazy jsou myšleny vážně? Ty fakt nic netušíš o žádném z těch 100+1 způsobů jak se tehdy tunelovalo?

              1. starter25:
                Děcka jako Behehé-mot apod. jsou generace Y a Z. Zažít to nemohli.
                A zajímat se o reál je nezáživné.

                K té fabrice bych mohl psát množství historek.

                Třeba scénka:
                Pan zmrdnikatel poslal asistentku, aby infomovala mistry a parťáky, že ve 13:00 bude výplata.
                Když se pracovníci začali houfovat před administrativní budovou, vyšel zmrdnikatel s gorilou po boku na ochoz a ukázal otevřený kovový trezůrek vzhůru nohama se slovy
                „Vidíte? Pokladnička je prázdná…!“

                Nebo jiná:
                V továrničce se začali objevovat ruskojazyční dělníci. Zastávali spíše humpolácké práce, kterých bylo potřeba čím dál více vzhledem k úpadku původní opravárenské činnosti.
                Po několika měsících jedno dopoledne přijela ve větším počtu policie, provedla zátah a všechny ruskojazyčné odvezla.
                Proč?
                Aby jim nemusel platit…

                – – –

              2. Zajímaly mě příběhy kdy takhle někdo pohádkově zbohatl. Tohle o čem se mluví a mluvilo je o neschopných hochštaplerech, kteří do toho možná už šli s takovýmhle zlovolným plánem, možná s naivní ideou, že budou pokračovat ve výrobním programu a bude z nich pan továrník jako z prvorepublikového filmu. Dopadli většinou dost trapně, o jednom takovém vím, z celého majetku mu zbyla zrezlá nevytápěná hala, ve kde má obráběcí stroje vykoupené ze šrotu, naštětkuje je zelenou barvou a prodává za přehnanou sumu na Aukru, kde je všem pro smích. Takhle bych nechtěl skončit :-)

                1. pzkudk:
                  „… má obráběcí stroje vykoupené ze šrotu, naštětkuje je zelenou barvou a prodává za přehnanou sumu..“
                  – – –
                  Ten, o kterým píšu, nechal naopak stroje ničit, házet do šrotu nebo je prodával za směšný sumy a pak volal policajty, že je někdo ukradl.

                  1. Taky dobrej debil… Je známo, co je s ním teď nebo jak dopadl? Tipuju, že z něj žádnej milionář není / nebyl :-)

                    1. pzkudk:
                      Po likvidaci tý fabriky mu z ní ještě zůstaly dceřinky, přes který taky tuneloval.
                      Na jedný dceřince nějakou dobu vydělával, než mu utekli mechanici i úředník.
                      Pak jel spíš kšeftech s nějakým vývozem materiálu, ale firma skončila v insolvenci.
                      Ale špatně si nežije ani teď, už je v důchodu…

                2. Ti ktorych som mal na mysli u nas sa maju dobre a aj ich deti sa maju dobre. A to islo iba o jednu z fabrik v meste. Vsetci tu velku fabriku pretavili na mensie rozneho charakteru a pre deti vznikli nejake penzioniky a podobne.

            3. pzkudk:
              „…Takovouhle storku jsem slyšel vícekrát. …“
              – – –
              Tyhle „storky“ jsou samozřejmě bláboly, jak pan Behehé-mot výše uvedl. Pro děcka svobody či puberty to ani jinak být nemůže; ve škole se učili něco jiného a k věci nepůjdou, aby se zajímali o reálnou historii. Ono je pohodlnější hltnout něco sci-fi nebo fantasy.

              Případ zmrdnikatele s fabričkou na opravy strojů o 150 zaměstnancích se skutečně udál v 90. letech a i já sám jsem jej pocítil.
              Zmrdnikatel fabriku dostal od FNM s tím, že ji bude splácet (z toho, co mu fabrika vydělá).
              Samozřejmě se tak nestalo. Zaměstnancům neplatil, fingoval krádeže, provedl výborný trik s levnou pracovní silou, provařil skladové zásoby atd.
              Na konci je to opuštěné chátrající torzo.
              – – –

              1. Tu to dopadlo troska lepsie, povodni obdarovani sa po tuneli odporucali inam ale haly stoja a bezi v nich aj nejaka vyroba aj ked rozdrobena na mensie. A v jednej casti sidli jedna firma so svetovym vyrobnym programom, takze taky uspesny pribeh ak sa velmi nerypete v minulosti.

                1. semancko:
                  Zde byly dvě fabriky na stavební prefabrikáty, jedna se udržela. Potravinářský závod o 250 lidech padl. Nedaleká elektrovýroba se ještě držela několik let, pak zkoušela dělat kdeco, i malá dodávková autíčka. Teď je z ní jen poloagentura. Menší dřevovýroba a kovovýroba obě padly, ta druhá typicky vytunelována.

                  1. Ako cez kopirak, myslim ze to vsade az na par vynimiek dopadlo rovnako.

        4. https://archiv.ihned.cz/c1-791183-svit-stale-marne-dobyva-rusky-dluh
          A k té promarněné příležitosti jen tolik, i zmrd zmrdů Tomáš Baťa jr. si zkraje 90.let v ČR vyzobal pár desítek prodejen a na zbytek se vysral.

  5. docela nedávno probíhalo jednání o odbytu některých našich zemědělských komodit směr Rusko. Ruskou stranou bylo řečeno: díky panu Novotnému si to můžete nechat, už jsme se dohodli a budeme to dovážet z Německa.

    1. No, moc neverim, ze zrovna tohle Novotnej dojebal. Rusko vyvazi do Evropy furu produktu, Nemecko je pro nej megamarket, takze rozhodlo se a na Novotneho se to tak maximalne shodilo. Nemci s Rusy pecou uz roky, ostatne to je trnem v oku jejich kolonizatorovi. Cesko je absolutne out of focus. Jsme vnimani jako kolonie.

    2. И когда это они успели? Да вы просто сказочник, батенька!

    3. Tak urcite:-D :-D

  6. Také jsem si ze začátku přenosu říkal, že je mohl v klidu utlouct historickými fakty, začít mohl třeba spojeneckou smlouvou Československo – SSSR z května 1935, kterou sovětský svaz nedodržel. Zřejmě větší ohlas by měla i připomínka napadení a okupaci Polska Sovětským svazem v září 1939.
    Ale slušnou debatou by v pořadu tohoto formátu neuspěl. Nepřistoupil na jejich hru.

    1. Neslo o argumentaci, na to ten porad neni stavenej. Vetsina Rusu by to stejne neverila. Stacilo jen nedelat to, co cekali.

  7. Pokud jde o řiťoryjce Novotného. Kamarád neurolog/soudní znalec si je téměř jist, že je nemocný, konkrétně trpí Touretteovým syndromem. Nasvědčují tomu mnohočetné tiky, poruchy koordinace a škubání, překotná řeč, kdy Novotnému není rozumět, dále pak koktání a zadrhávání. Součástí je i koprolálie, tj zbytečné používání vulgarismů a takové ty jeho výkřiky do tmy. Což Novotný dělá neustále. Pak je tu i zcela zjevná histrionská porucha.

    1. Stejne je zajimave, kolik evidentnich magoru dostava v mediich nejvic prostoru…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017