Válka s mnohozvířetem II - zpět na článek

Počet komentářů: 189

  1. Ja osobne nasadil tzv. intermittent fasting, a to v rezimu 8/16. Osm hodin denne smim jist (vetsinou mi to vyjde od osmi rano do ctyr odpoledne) a zbytek dne se postim (občas aj poštím ;). Pri tom posteni smim pit vodu a neslazenej caj a teoreticky smim snist neco, co ma minimum kalorii (nekdo rika 30 kcal, nekdo 50), ale to uz beru spis jako maly hreseni. Vyhody to ma takovy, ze cloveka nehonej chute, protoze proste „vi“, ze se bude zrat az rano. Navic nemusite mit doma vicemene nic k jidlu, protoze se najite v praci a vecer uz jen cajickujete, coz hodne pomaha s pokusenim. Vysledky to prinasi, na pasku vidim pomerne velkej posun uz cca po dvou mesicich, ale urcite to neni metoda pro kazdyho (treba cukrovkare)… Existujou i dalsi alternativy, napriklad pet dnu v tejdnu jite a dva ne apod., coz by mohlo vyhovovat lidem, co si treba vecer „musej“ dat to svy pivko/vino/pajdulaka. Ja uz nejakou dobu nepiju, takze pro me vazne neni problem skoncit denni alimentaci vetsim obedem ve dve odpoledne.

    1. Takže církev měla se svými posty (typicky středa a pátek) zase pravdu :-)

  2. Jojo, kdo chce zhubnout, bude vecne hladovej. Telo je totiz pekna svine a ma nekde ulozenou denni spotrebu na zaklade prijmu potravy. A trva cca 6 mesicu az rok, nez se nova hodnota natrvalo zapise do pameti pro smer nahoru. Pro smer dolu(snizeni teto hodnoty) to trva zasadne dele a nekteri odbornici(ne vyzivovi poradci, mmch. ne kazdej je sarlatan) tvrdi, ze je to skoro nemozne(skoro je dulezite slovo). A pruser je, ze pokud je denni prijem nizsi nez tato hodnota, tak telo hlasi, ze ma hlad(i kdyz realne hlad mit nemuze, protoze prijem > vydaj). Takze tech par stastnych zhubne jak nic, protoze si tuhle promennou prepisi, zatimco zbytek bude dozivotne hladovej… A to neni, prosim pekne, vymysl z moji IT palice(jenom jsem to mozna prepsal pomoci IT vyrazu :))

    Ja to vyresil zvysenim pohybu a diky tomu jim porad stejne a snazim se porce si nezvysovat(obcas je to problem).

    Ve skole ti reknou kdejakou picovinu, ale aby ti rekli, ze jakmile se zacnes preziret, tak mas v prumeru 3/4 roku na to, abys prestal, jinak se budes prezirat, nebo budes mit hlad, to neeee. A prozit zivot s pocitem hladu a vecnym presvedcovanim se, ze fakt ted zrovna jist nechci… fuj

    1. Je to svinarna. I jsem parkrat cet, ze procentualni pocet lidi, co trvale zhubnou, se temer rovna lidem, co prestanou brat heroin (?). Jinymi slovy – malokdo dokaze zhubnout na dyl nez pet let

    2. „denni spotrebu na zaklade prijmu potravy“ neni pravda, telo ma proste denni spotrebu, zavisejici na vasi svalove hmote (vic svalu vic spali) a rychlosti metabolismu (a dalsich, ale ne tak vyznamnych parametrech). Prijmem potravy bud teto hodnoty dosahnete – drzite si vahu a je vam hezky, nebo se prezerete a vaha pujde nahoru a nebo budete pod ni a vaha pujde dolu. Pokud budete pod touto hodnotou az moc, budete pribirat, protoze telo se bude snazit vytvorit zasoby a bojovat proti vecnemu stradani.
      Tato hodnota (TDEE) se zas tak moc nelisi pro ruzne hmotnosti toho ktereho cloveka, je to spis o te ceste a vychozim bodu.
      Ze je na diete hlad neni obecna pravda, napr. proteinova tycinka zasyti i zabavi (neco zvykate) a kaloricky je v poradku, zalezi jak si to poskladate, cim vic tuku tim mene hladu.

    3. „kdo chce zhubnout, bude vecne hladovej“

      Já jsem za rok zhubnul skoro 20 kg a věčně hladovej jsem nebyl. Stačilo z jídelníčku vyřadit těstoviny, pečivo, doslazované potraviny a nápoje, ovocné džusy a nahradit to všechno masem, tuky, zeleninou a rozumným množstvím ovoce. Rýže nebo brambory taky nejsou výhra.
      Když se nehýbu tak do sebe necpu sacharidy, když se hýbu, tak se sacharidům tolik nevyhýbám. Když mám hlad, tak se najím.

      Lidi jsou tlustí, protože jsou podvyživení z toho, že do sebe cpou stravu kaloricky bohatou, ale výživově chudou. Zkuste se přecpávat kvalitním masem se salátem a zeleninou (bez pečiva, bez brambor, bez rýže) a zjistíte, že to skoro nejde. Navíc mám dojem, že čím je maso kvalitnější, tím míň ho musím sníst, abych už neměl hlad.

      1. @destabilizator
        Fajn, tak si prenastavis metabolismus, rikej si tomu jak chces. A ano, ten pocit hladu jde obejit, nejsnazsi a nejbeznejsi podvod jsou bublinky. Sycena voda kraktodobe nasyti :) Je spousta triku a fint bz a fn jak nemit hlad a fakticky nejist.

        @shi
        ano, jsou lide, kteri jsou vyjimkami. Nic neplati 100 % pro kazdeho(vyjma takovych tech jednoduchych pravd, jakoze bez krve se blbe zije a s plicemi plnych vody se blbe dycha a tak). Co funguje pro tebe nebude fungovat pro nekoho jinyho :) Jsou lidi, co se podivaji na chleba s buckem a priberou 5 kg. A pak se vedle nich postavi clovek, co ten chleba s buckem sezere, 3x si prida a mezitim zhubl 5 kg :) Proste lidi jsou ruzni, tohle je nejake obecne zjisteni na zaklade vyzkumu prezentovane nejakym vedcem cca rok zpatky. I on rikal, ze se casti lidi podari prenastavit dolu.

        A ano, prvni radou vetsiny validnich poradcu je – jezte kvalitni potraviny, ctete slozeni. Kvalitni jidlo nemusi byt nutne drahe – kvalitni kureci vyvar stoji doslova par korun, jenom to chce najit reznictvi, kde prodavaji kureci kosti a droby. Na IslamDnes bejval blog duchodce, kterej takovyhle recepty zverejnoval a zrovna ten vyvar z kosti a drobu si pamatuju. Voda, trocha zeleniny, vyvarit, odebrat nejedle veci, konzumovat s chlebem. A treba spolubydla z koleji jedl jatra jak protrzenej, protoze je v reznictvi prodavali levne(asi protoze lidem moc nechutnaji). Tech moznosti jak se najist levne a kvalitne je spousta, ale spousta lidi na to cteni slozeni mrda a serou i na ty pitomy nalepky typu „vim co jim“ atp. :) A se pak divi… sice koupi hromadu spekacku za 20 korun, ale nejak jim nedojde, ze kdyz by to maso ve stejny hmotnosti stalo 200, tak v tom „asi“ to maso nebude, ze jo. (napr., ceny vymysleny)

        1. Na chlebu s bůčkem není špatně ten bůček, ale ten chleba. Když bude kancelářská krysa žrát bůček se zelenou zeleninou tak, aby neměla hlad tak zhubne, když bude žrát chleba se zelenou zeleninou tak, aby neměla hlad, tak přibere.

          1. Jenomže jsi opomněl, že ta kancalářská krysa se u toho bůčku musí i trochu hejbat. A ideální je, když nemusí sedět celej den na prdeli a namotá opravdu alespoň těch 8-10 tisíc kroků denně. Bez pohybu metabolismus nikdy pořádně nenastartuješ. A jakmile tam pustíš deset piv ve středu, tak je to na další tři dny zase zabetonovaný.

            1. Hejbat se krysa nemusí a stejně bude hubnout. Vyzkoušeno. Sacharidovou stravou se jde přežírat, ale přežrat se masem, tukem a zeleninou v podstatě nejde – najednou přestanete mít chuť na další sousto a prostě ho do sebe nedostanete. Když jím maso s chlebem, tak se dokážu narvat k prasknutí, když jím stejné maso se zeleninou, tak to funguje jinak.

              1. Tak to ja se masem v klidu prezeru, ale zase si nedovedu predstavit prezrat se chlebem. Asi zalezi ma chutovych preferencich nebo na stravovacich navycich.

        2. Ja teda nevim, ale bublinky maji u mne ten problem, ze tak nejak volne projdou celou moji travici trubici a na konci se shlukuji do utvaru typu „sametka pliziva“, „bublak“ a dalsi, coz obcas v kancelari pusobi urcity diskomfort, zejmena pro ty prisedici.

        3. Add bucek a uzene,jsem spis masovej a zeleninovej,nez pekar.Dokud jsem hulil,cca 40 tejdne,drzel jsem vahu do 105,cca 178 cm,postavou spis porizek s objemnym hrudnikem.S kourenim jsem prestal,vaha vylitla do roka na cca 115 az 118 a zase se tam uz nejakej cas drzi v jiste oscilaci.
          Co je dobrej mlsek,domaci pastika. pul na pul jatra a maso(uplne staci orez na mleti,bucek netreba).Moje optimum se ustalilo na 2kg jater,2kg orezu,zhruba kilo poctivyho sadla(poctive sadlo….za pokojove teploty temer tece,a jde mazat i z lednice,tuto vlastnost ziska,pokud je skvareno za nizke teploty po delsi cas),cast nebo cele ho lze nahradit syrovym sadlem.Dale jen hrubozrnne namlety pepr,neco soli,mlete nove koreni.
          Kdyz je syrove sadlo,vylozim s nim pekac,navrstvim jatra,jen korenim bez soli,prikryji sadlem,idealne zaliji jako pri konfitovani.Jatra skladat tesne.
          Maso delam zvlast,obdobne,jen navic solim jako pezne pecene maso,malo podleju.Tahnu v troube prikryte asi pri 150 az 170 stupnich nekolik hodin,az je mozne maso rozmacknout prsty.
          Vyberu vse pevne na dve hromadky,stavu necham svarit az na tuk,co nejmene vody.
          Na mlynku hrubozrnne pomelu(mam ten starej,co ma noze venku,je proste skvelej) jeste horke na stridacku,prednostne jatra,kdyz se uz drobi do mlejna dam pecene sadlo,maso nebo vypek,nebo ono kvalitni sadlo.Kdyz je pomleto,vse do hrnce na plotnu,michat do zblbnuti,dosolit a pripadne dopeprit.Proc hrube mlety pepr?O ta bombicka chuti,kdyz se skousne,nove koreni musite odhadnout,orientacne pro tuto davku cajova lzicka.Hrube mleta pastika je chutove lepsi nez do hladka,pro mne.Dilo je treba ohrat,a sledovat.Zadouci stav je,aby kdyz vytahnu varecku a nemicham,behem chvile zacne vystupovat sadlo na povrch,pokud ne,pridavam tak dlouho sadlo(vsechen vypek toudle dobou je po svareni uz vmichan) nezacne.Pak horke plnim do cehokoliv s vickem.Tohle mnozstvi ani nezavaruji,v lednici to vydrzi klidne mesic,polovinu toho totiz behem tydne rozdam v rodine.Po naplneni by na povrchu by se mela udelat jen tenka vrstva sadla,nebo jen kruh kolem sten.
          Prijde mlsna?Bafnu polivkovou lzici,nabagruji,a pak jako nanuk ulizuju i 15 minut.Mlsna zaleze.Kdyz nezabere jabko nebo dve,tohle jo.
          Opravdovym zakladem je to skvele sadlo,nesmi to proste byt takove to drobici se bile,nebo nejak ochucene.Bez dobreho sadla mi nejde udelat dobrou pastiku.Pokud ho nesezenete,pecte si vic syroveho sadla.
          Orez se da sehnat do 100/kg,sadlo i jatra bezne do 50/kg.Kdyz je bucek bez kosti,nebo spice kolem 90/kg,jde to pouzit.Lalok se neosvedcil,chutna to jinak.Kuze z bucku se mele taky,no problem.Samo se to docela spece,ale cenove cca do 75kc za kilo,pac syrove sadlo je celkem levne.Jednoduche suroviny,jednoducha priprava,vydrzi tydny v lednici bez konzervantu,neosycha,protoze nema temer vhkost.
          Preju hodne uspechu.

    4. Proboha vy hovada používejte diakritiku! Už tak píšete kraviny, tak ať se to dá alespoň číst :-(

      1. Ja pisu bez diakritiky od roku ’86. Kdyz uz mne nepresvedcili Jiri a Marian Kamenicti, tak pak uz nikdo. Ted mam PC z prace, tady ani ceska klavesnice neni. To fakt neumis bez tech carek a hacku cist?

        1. Já píšu bez diakritiky na dotykáči. I bez diakritiky je dotykáč voser a s diakritikou už je to neředěný peklo

          1. Me k tomu kdysi donutili lunixari (sic) na IRC a uz jsem si neodvyk. Ale obcas si clovek uvedomi dvojsmyslnosti nejakyho sdeleni, a pak bud zadiakriticim, nebo to nak dovysvetlim.

      2. Mrdat te tucnakem do ucha, buzno.

  3. Sory tvůj původní článek jsem nečetl, ale dám ti dobrou radu: “ nežer cukr “
    Tohle stačí. Prostě do kafe si kup hroznovej cukr a dej si tam max dvě kostičky. Nekupuj cocalu, kofolu, sprite, mirindu, prostě nic co obsahuje cukry. Samozřejmě tu a tam si dej, ale podívej se co kupuješ. Léta jsem žral sojový tyčinky. Za komunistů to byl sojový odpad. Dneska? víc jak polovinu tvoří cukry. Chápeš to? Dáš si tyčinku a z poloviny je to prostě cukr ! Né soja, cukr. To mě tak nasralo jak nic.

    No a pak jsem přišle na chuť brokolicové polívky. Jednak tě zasytí a je strašně jednoduchá na vaření že to zvládne aji chlap. Kup si brokolici, hlávku, 14-19Kč, rozřízni ji na půl. Jednu polovinu skov do ledničky y druhou nakrájej na malé hlávky, dej do kastrolku, dolij asi 400-500ml vody a dej to vařit. Nic do té vody nedávej. Prostě a jen čistá voda z kohoutku, žádnou sůl, žádný ochucovadlo. Po cca 10-15 minutách se z brokolice stane takový jemně měkký květák. Hrnec odstav, vem tyčovej mixér a rozšrotuj ty hlávky na kaši. A po ochladnutí můžeš jíst. Zežeru takhle večer celej kastrol a nepotřebuju nic jíst a cítím se skvěle. Dokonce mi přestává chutnat maso typu uzené a podobně, kde jdou vidět ty vlákna. prostě k tomu mám odpor.

    1. Nežer cukr je rada nad zlato. Cukr mi nechutná, kdyby zmizela ze světa veškerá čokoláda, ani bych si toho nevšiml.
      No jo, ale pivo, mordyje. To mám prostě rád!!! A tam je energie skoro jak v tý Mirindě.

      1. Cukrem se v tomto případě míní tělem stravitelné sacharidy.

        Celkový obsah sacharidů v pivu se pohybuje okolo 28 g/l.

        1. @Shi:
          kolik tělo těch sacharidů stráví, to netuším, ale z doby kdy jsem používal Kalorické tabulky si pamatuji, že pivo a coca cola byly co se týče energetické vydatnosti zhruba srovnatelné…

          1. Obě (pivo i kola) jsou to kalorické bomby, jenomže kalorie stanovené nějakou spalovací kalorimetrickou metodou neříkají nic o tom, kolik energie tělo potřebuje na zpracování daných kalorií. Pivo asi bude lepší než ta kola. Tři piva vypít dokážu, kdybych dal 1,5 litru coly nebo jablečného džusu, tak jsem z toho rychleho cukru jak raketa.

    2. Ale hovno… Nezeru cukr uz radu let (jelikoz mam lehci cukrovku, tak ani moc nemuzu, no obcas se na to vyseru a pres vanoce si to kilo cukrovi za tyden klidne snim) a vaha se mi diky tomu nezmenila VUBEC nijak.

      1. A v čem spočívá tvé nejezení cukru, když pominu to cukroví? Hlídáš si i cukry v jídlech co jíš?

        1. No, nejim moc jidla, co obsahuje primo cukr. Btw v podstate nejim jak sladke (pecivo a podobne), tak ani bramburky, orisky…
          Mozna neco malo bude v chlebu ci obcas kdyz snim housku, ale nebude toho moc.
          Nepiju dzusy (pravda, obcas si do Matonky dam trosku stavy, ale to jsou docela zanedbatelna mnozstvi..
          V klobasach cukru moc nebude, stejne tak v sunkach ci syrech.
          Bonbony nejim, kdyz uz nejake jim, tak bez cukru.
          Fakt nevim, v cem by mohlo byt nejake zasadnejsi mnozstvi cukru. Pokud te neco napada, co clovek bezne ji (pecivo, testoviny, ryze, maso, mlecne vyrobky, syry a podobne) a je v tom cukr, tak budu rad, kdyz se dozvim neco, co nevim…

          1. Light mlecny veci mivaj cukr… No a testoviny, brambory a rejze jsou plny sacharidu/skrobu. Sice to neni rafinovanej cukr, ale i tak je drtiva vetsina jejich energeticky hodnoty „cukr“.

          2. Tak pak už jen ten pes a ven do přírody, dvakrát denně alespoň 2km ?

          3. pecivo, testoviny, ryze, mlecne vyrobky, syry a podobne

            Tam je všude cukr. Sacharidů je mnohem víc než jen sacharóza a škrob je jenom převlečenej cukr (cukry se různě skládají do složitějších a většinou se k tomu jen přidá, nebo ubere molekula vody; tělo si to zase rozebere až na monosacharidy).

  4. Jedna jediná dieta skutečně funguje: nízkosacharidová. Proto o ní žádný výživový poradce ani otitulovaný dietolog nemluví a nahrazují ji nesmysly jako keto a paleodieta. Kterýmižto se člověk řadí mezi emo adolescenty se silnými sklony k sebepoškozování.

    Nízkosacharidovou lze zhubnout klidně i kilo za týden. Jen je potřeba vyřadit veškerý cukr a veškerý škrob (těstoviny, brambory, rýži, pečivo,…).
    Tedy jí se jen bílkoviny (maso, vejce, fermentované mléčné výrobky), zelenina (převážně vařená) a především kvalitní TUKY ! Ty jsou zcela nezbytné pro nahrazení chybějící energie z cukrů a škrobovin. A hlavně slinivka vám za tohle bude neskonale vděčná.

    1. To je blbost, vetsina ne-sarlatanu(tzn opravdu vystudovani poradci a dietologove) resi diety pro kazdeho cloveka jednotlive a rozhodne to neresi paleodietami a jinejma picovinama. Holt to chce proverit, ke komu chodis.

      1. Jsem-li zdravý člověk, nepotřebuju dietologa, ale jen menší krmné dávky. Mám-li zdravotní problém a k tomu jsem obézní, bez kvalifikovaného dietologa – vystudovného lékaře bych se o hubnutí pokoušet neměl. Tento článek útočí mimo jiné na skutečnost, že se za výživového poradce může vydávat každý, a to ještě s nulovou odpovědností ve chvíli, kdy svému „klientovi“ způsobí zdravotní újmu.

        1. Jo, jenze s mensimi krmnymi davkami budes mit hlad. Vecne :( (viz vyse)

          Souhlasim s poslednim souvetim, to je, bohuzel, pruser.

        2. Oni ti mnozí vystudovaní výživoví poradci (a taky dietologové a jiní lékaři) na základě „vědci zjistili“ tvrdí každých pár let něco jiného, takže problém není v tom, že to mlůže dělat každý, ale v do značné míry v nedostatku aplikace zdravého selského rozumu.

          1. @Shi
            Hele, kazdej rozumnej vedec(coz by vystudovany odbornik mel byt) by mel vedet, ze lidi jsou ruzni a ackoliv jdou zaskatulkovat, tak to neni tak jednoduchy a proto by se ke kazdymu cloveku melo pristupovat jednotlive. Neni to mechanicka vada(jako je treba lecba zlomeniny). Navic takove ty clanky v tisku jsou zjednodusene laiky, John Oliver o tom mel krasne video, kde ukazal, jak ty zkratky vznikaji, bylo o tom i par peknych kreslenych vtipu – neco ve stylu „vedec publikuje, ze nasel neposkozenou DNA dinosaura“ a „novinar“ napise „jursky park v dohledne dobe… blablablabla hromada sracek … vedec nasel neposkozenou DNA jednoho dinosaura. Konec“.

            1. Já jsem občas četl i nějaké ty lékařské studie a občas to je taková sbírka nesmyslných závěrů, že člověk žasne. Takež nejen novináři, ale mnohdy přímo „vědci“ neváhají učinit závěr jak z toho vtipu „moucho skoč“, že po utržení poslední nohy moucha neskočí a tedy ohluchne.

              Každýje individuální, ale základní principy pro drtivou většinu populace platí. Neplatí pouze pro lidi s exotickou (např. genetickou) poruchou, ale těch je obvykle minimum.

              1. Tak neni vedec jako vedec, ze jo. Dneska treba zeny breci, ze vsechna oceneni sbiraji muzi, pritom tohle nikdo nerekl Curie – Sklodowske. Ve vednich oborech jsou 3 oceneni dvema Nobelovkama. Z techto 3 je jedna zena… (Nobelovku za mir neberu, coz diskvalifikovalo toho 4.)

                Jo, taky je nutne publikovat, protoze kdo nepublikuje, nebude mit penize, je nutny index citovanosti, takze ja ocituju tebe a ty me, veda jde do sracek uz od dob prohlaseni, ze vetsina vedcu se shodla(ohledne globalniho oteplovani), coz byla picovina, protoze kdyz nemam seznam vedcu, tak nemuzu mit vetsinu vedcu a verejnost to prijala a vedci moc neprotestovali, protoze tem spatnym to nedoslo a ti lepsi badaji a nemaji cas na takovyhle kraviny :)

                Nejlip to popsal znamej – v 90. se klonovalo, planovaly se lety do vesmiru atd… kdyby nekdo tehdejsim vedcum rekl, ze dneska budou vyvracet myty o ockovani(napr.), tak by je asi jeblo.

                1. Věda jde do háje všude, kde se do toho zamíchá páchání dobra. Globální oteplení, zbraňová legislativa, ale i to očkování jsou oblasti, kde je enormní snaha páchat dobro (za každou cenu). Páchání dobra totálně přehlušuje hledání pravdy, u toho očkování ještě jde o obrovský business.

                  Dovolím si citovat z blogu přírodovědce (zaměření toxikologie) odstavec, který bych podepsal:

                  „Odmítači očkování jsou často z propagandistických důvodů nálepkováni jako neracionální přehnaně emotivní bytosti, které roupama nevědí co dělat. Opak je pravdou, mnozí z odmítačů požadují po státu, který je má chránit a zákonem je nutí podstupovat určitou proceduru, tvrdá data, která by jim umožnila skutečně racionálně hodnotit rizika vyplývající z různých variant očkování (a neočkování) a efektivně tak naplňovat svou rodičovskou roli. A tato data k dispozici nejsou. Nikde jsem neviděl kvantitativní (o relevantní epidemiologický výzkum opřený) rozbor přínosů a rizik různých typů očkovacích scénářů s použitím různých typů vakcín. Jako zvídavý rodič se setkávám pouze s nálepkou hloupého potížisty. Přitom by bylo tak snadné přesvědčit mě pomocí tvrdých dat…… “
                  https://pouzar.blog.respekt.cz/chovaji-se-odpiraci-ockovani-racionalne/

                  Vynikající je i jeho první text na dané téma, která začíná slovy:
                  Co víš o toxicitě hliníku?“ zeptala se mě jednoho dne s vážnou tváří moje žena …
                  https://pouzar.blog.respekt.cz/ockovani-jako-manipulativni-ideologie/

                  Když totiž ty studie prokazující bezpečnost začnete opravdu číst a přečtete jich dost, tak narazíte na věci, kterým bych dříve nevěřil. Statistice moc nerozumím, ale to málo co vím mi stačilo na to, abych občas nevěřil vlastním očím.

                  To třeba začnete pátrat po studiích kvantifikujícícíh bezpečnost adjuvantů a narazíte na perly jako je tato:
                  „Despite a lack of good-quality evidence we do not recommend that any further research on this topic is undertaken.“
                  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14871632

                  Nebo-li „pořádná data o bezpečnosti k dispozici nejsou, ale radši doporučujeme do toho už moc nevrtat.“

                  1. no prave – preci si korporace si nenechaji rozvratit dobre fungujici byznys aby dali vse open source a kazdy se mohl rypat v tom ze 1:10000 lidi bude mit po ockovanim zasadni zdravotni problem… navic statisticky to funguje, populace neumira na epidemie. Podobna situace panuje pri diskuzich zda byste nechali autonomni automobile aby ridil za vas – problem je ze v jednom z 10 000 pripadu se AI osklive splete a rozmlati celou posadku na kasi o nejaky betonovy pilir na ktery nekdo namaloval prerusovanou caru… taky se budou mit vsichni na silnicich lepe, ale bejt zrovna ten kterej ma smulu a pocitac selze – to bych tedy nechtel.

                    1. Ono to bude výrazně více, než jen 1:10000. Každý kdo vyvíjí IT ve velké firmě to ví. A pak jsou jen optimisté a pesimisté. Já kategoricky požaduji auto zcela bez asistentů schopných strhnout řízení nebo šmátnout na brzdy a zcela bez internetu a telemtriky, a jsem naprosto ochotný kvůli tomu jezdit „veterány“.

                      Plus jsou tu ještě motorky, do kterých – navzdory usilovné snaze „progresivců“ z BMW – tyhle hnusy pořád dost dobře dát nejsou, a díky méně přísným emisním normám se dodnes v poho prodávají i karburátorové varianty bez katalyzátoru.

                    2. Populace neumírá na epidemie, ale je otázka nakolik je to očkováním a nakolik vším ostatním. Některé choroby se mezi očkovanými šíří bezpříznakově, tedy epidemie probíhají, ale nejsou tolik vidět díky celkově podstatně lepšímu zdravotnímu stavu populace, takže se i u neočkovaného dítěte objevují v krvi protilátky. Dítě přišlo do styku s nemocí a imunitní systém se zjevně ubránil i bez očkování.

                      Další nemoci se šíří mezi očkovanými, kterým ale imunita po očkování vyvanula. Takže mnoho z těch, kdo nadává neočkujícím biomatkám, už dávno nemá ochranu danou očkováním a měli by s očkováním začít u sebe. Kolega (nepochybně očkovaný) si takto pořídil černý kašel, já jsem taky něco podivného chytil, ale tělo se s tím popralo dřív, než jsem se odhodlal jít k doktorovi.

                      Atd. celé je to ve skutečnosti mnohem složitější, než jak je nám to prezentováno a ani ti, kdo by se tím měli seriozně zabývat se tím nezabývají a místo toho balamutí veřejnost.

                      Kouzelné je, že při současné epidemii spalniček (a nedostatku vakcín) nikdo nezmínil, že spalničky jsou nebezpečné hlavně pro lidi, kterým dojdou zásoby vitamínu A, takže jako zatraceně dobrá prevence je dozásobení těla vitamínem A.
                      Hodně významné procento populace má nedostatečnou hladinu vitamínu D, což k imunitě taky nepřispívá a nejde jen o splaničky. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6267983/

                      Atd. jenomže konzervu tresčích jater ve vlastním oleji v Tescu pořídíte pod 50 Kč, opálení (nebo vigantol) je (skoro) zadarmo, zatímco očkování proti spalničkám se dá prodat za 1000 Kč.

                    3. S tím „nepochybně očkovaný“ pozor: třeba v Praze se přestalo očkovat proti tuberkoloze už v roce 1989, ještě za Strany&vlády.

                      Protože „přece vymýceno“.

                      Genialitu volby mezinárodně tranzitní Prahy jako pilotního projektu pro ukončení očkování nepochopím.

                    4. No s tím očkováním proti TBC… ještě jsem ho zažil koncem devadesátých let. A jak to je dneska? Jde o cílené očkování, povinné pro určité skupiny novorozenců a dětí z některých zemí; ústup od celoplošného očkování umožnil dřívější aplikaci hexavakcíny, která je z epidemiologického hlediska mnohem důležitější.

                      Plošné očkování proti TBC bylo v ČR zrušeno v letech 2009 – 2010, jako v jedné z posledních evropských zemí s nízkým výskytem TBC. A u cílených skupin je tedy povinné a hrazené dodnes.

                    5. Já sice nepsal o TBC, ale pozoruhodné je i to, že jak vitamín D, tak vitamín A značně zvyšují odolnost vůči TBC.

                      Dále pak: „Mycobacterium tuberculosis is extraordinarily sensitive to killing by a vitamin C-induced Fenton reaction“, https://www.nature.com/articles/ncomms2898
                      Což jen potvrzuje půl století staré informace publikované Dr. Klennerem.

                      Hladinu D si lze nechat změřit asi za 1000 Kč, hladina A se (pokud se nemýlím) u nás běžne udělat nedá …
                      Není příliš vůle hledat příčiny a uzdravovat, vůle je očkovat a léčit …

        3. Otazka je, jste opravdu zdravi ? tzv. metabolicky syndrom ktery predchazi cukrovce muzete mit klidne od svych 25ti let a bez problem s tim zijete, blbe je ze se to pak projevi jako cukrovka protoze jste neresili to ‚varovani‘.

          Nemusite si sestavovat jidelnicek ale pokud vam dietolog rekne z krevniho rozboru, vahy a popisu toho co jite jak na tom jste a jak na tom budete za 5 let tak to rozhodne pomaha mit v ruce tzv. hard data. Pak ma clovek radost ze ma nizsi cholesterol a lepsi jaterky kvuli abstinence, min boli klouby kvuli redukci hmotnosti atd… sama pozitiva a socialni jistoty.

          1. Zdravý znamená špatně vyšetřený :-D
            Hodnoty, které laboratoř udává jako normální, jsou normální pouze v tom, že tak to má většina lidí. Jaké hodnoty jsou asi tak optimální to vám doktor (čest výjimkám) neřekne a většina přímo popře existenci optimálního rozsahu hodnot. Tolik k vyšetření.

            Zvýšený cholesterol taky není cholesterol z jídla, ale je to reakce těla na zánět. Zbavte se zánětů a klesne vám cholesterol.

            1. Nebo na stres.

              1. On ten stres nějak vyvolá zánět, al emáte pravdu, že „root-cause“ je u spousty lidí stres, ale i stresujícím pomůžou protizánětlivá opatření.

              2. da se tam pocitat i paradentoza ?

                1. Jestli paradentózu doprovází zánět, tak ano. O paradentóze nevím skoro nic.

            2. No urcite vyjimky se najdou, ale mnohem pravdepodobnejsi bude ze ten cholesterol budete mit ted z te velikonocni zranice ktera probihala :)

              1. https://www.healthline.com/nutrition/dietary-cholesterol-does-not-matter

                Výjimky jsou naopak ti, komu cholesterol v jídle zvedá cholesterol v krvi.

            3. Ja mam zvyseny cholesterol, probehla konzultace s Mudrou a ta mi rekla, ze kdyz nekourim, nepiju a nejsem obezni, tak to v tomto limitu zatim nic neznamena a ze bych se tim nemel nikterak znepokojovat.

              1. Jo Mudra neví co s tím, naštěstí je rozumná a nechce to léčit léky, které potlačí tvorbu cbholesterolu v játrech, což je „léčba“, kde se nehledí na collateral damage.

                Většině lidí klesne cholesterol když podstatně zvýší příjem hořčíku (tělo líp zvládá stres), omega-3 / rybího tuku (tělo líp zvládá záněty) a omezí množství lepkového pečiva.

                1. Jsem na bezlepkove diete(protoze musim), horcik zeru od mladi kvuli migrenam a rybicky ja rad :) Holt nejsem vetsina :)

                  1. No jo, tak pokud jste bezlepkáč, tak máte autoimunitní záněty a cholesterol je reakce na tyto záněty.

                    1. Libi se mi, jak takhle od klavesnice dokazes poznat, kdo je co zac a proc ma zvysenej cholesterol. Omezenim techto veci klesne. Ono to nefunguje. Nefunguje to, protoze proto. Asi bys mel napsat mejmu gastro-mudrovi nez mi zase bude brat krev :)

                    2. To, že jste na bezlepkové dietě, protože musíte, jste sem napsal vy. Co asi tak dělá lepek? A proč ho asi nemůžete ?

                      Já jsem jednom napsal, že cholesterol je reakce na zánět, což ví každý, kdo si o tom přečte víc, než reklamní materiály výrobců léčiv.

                      A napsal jsem že „většině lidí klesne cholesterol když podstatně zvýší příjem hořčíku (tělo líp zvládá stres), omega-3 / rybího tuku (tělo líp zvládá záněty) a omezí množství lepkového pečiva.“

                      Jinak kolegu léčí na kde co už 20 let a cholesterol mu nějakou náhodou klesl poprvé po té, co si nechal poradit a zkusil ve větším množství rybí tuk s vysokým obsahem omega-3.

                      Moje zkušenosti se schopností MUDrů interpretovat laboratorní výsledky na úrovni současného poznání jsou dost smutné, ale vy si věřte čemu chcete.

                      Výskyt migrén jsem zredukoval na 1/10 a jejich intenzitu také, možná víc, ale nepomohli mi k tomu doktoři, ale samostudium. Až budete mít migrénu, s důvěrou se obraťte na lékaře, pomůže vám tak jako obvykle.

                      Nevím jaký typ migrén máte, ale některé korelují se zvýšeným choelsterolem a zabírá na ně to, co potlačuje akutní záněty. To je ale náhoda, co?

    2. Umm, ale to vase „nizkosacharidova“ je keto, kterou jste oznacil za nesmysl… nezapletl jste se v tom nejak?
      V souvislosti s ni se hodi zminit ketochripku, vuni produkovanych ketonu, atd.

      1. Ketodieta je založená na bílkovinách a zapomíná na tuky. A to je ten zásadní rozdíl mezi keto a nízkosacharidovou u které jíte dost tučné maso, tučné jogurty, tučné sýry. Pokud zapomenete na tuky a přeháníte to s proteiny tak je to jen další sebepoškozování, zejména ledvin.

        Lze dělat mírnější variantu s vyřazením výrobků z mouky, brambory a rýže povoleny v rozumném množství. Ale pak se i výrazně pomaleji hubne.

        Pro většinu zdravých lidí stačí postupně realizovat tyhle kroky:

        a) vyřadí se veškerý cukr, sladkosti, sladké nápoje

        b) vyřadí se veškerý „junk food“ tedy rychlovky z friťáku, fastfoody, pizza, hotovky do mikrovlnky, všechno smažené

        -už tyhle kroky většině umožní zhubnout a ozdravit se

        c) vyřadit mouku a výrobky z ní, zredukovat uzeniny na minimum

        -tohle už zabere prakticky každému

        d) komu nezabralo předchozí a nebo chce hubnout rychleji, ten může najet na nízkosacharidovou

        – jedna z nejdůležitějších věcí je jíst kvalitní jídlo, vystresované koncentrákové zvíře co z itálie putovalo do rumunska na jatka 8 hodin má v podstatě toxické maso

        1. V tom případě měl opravit wikipedii, nějakou chybou tam mají high-fat:
          „The ketogenic diet is a high-fat, adequate-protein, low-carbohydrate diet“
          a například https://www.ketodiet.cz/stranky/jak-ketodiet-funguje/ jasně píše, že tuky se jíst mají…zřejmě jste jen někde naletěl na špatnou definici ketodiety…

    3. Jaky rozdil je mezi tim co popisujete a keto dietou kterou odsuzujete?

  5. Nemůžu než nesouhlasit. Nicméně já jsem dva roky docházel k poradcům, dal za to cca 20k, ale prostě jsem potřeboval někoho z venku, kdo by mě aspon ze začátku pravidelně “hlídal“; tzn. zejména převažoval a přeměřoval. Samozřejmě určité tmářské praktiky taky přišly na řadu, ale co už. Hlavní bylo se rozhodnout zbavit aspon 15 kil + něco přibrat na svalech a to se povedlo :)

    Po té cca 2 leté době už se mi mozek snad dostatečně přenastavil a teď víceméně nemám problém. Souhlasím ale že opravdu je to jako když abstinuje alkoholik.

    Kdo si to ale dokáže v hlavě přerovnat sám, nic nikomu platit nemusí, stačí jíst střídmě a dle toho jak moc aktivní člověk je.

    Chutě na nezdravé potraviny opravdu takřka úplně zmizí.

    1. Dost možná přenastavujete ne mozek, ale střevní mikroflóru a další obyvatele. Někteří z nich asi kladou aktivní odpor a to vyvolává projevy drogové závislosti na přísunu jednoduchých sacharidů. Až většinově vychcípají, tak dají pokoj a příznaky závislosti zmizí.

  6. No, nekdo tu proti proudu jit musi, tak ja zacnu…
    Osobne na 190cm vazim 130 kilo, a nijak mi to extra nevadi. Na zensky seru, mam pritelkyni a ostatni me moc nezajimaj. At si na me koukaj jak chtej, kdyz je to bavi. Nehodlam vrcholove sportovat, takze na to to nepotrebuju. fyzickou praci zastanu docela v pohode, zrovna vcera jsme v 5 lidech vynaseli 100 sadrokartonovejch desek do 3 patra pesky po schodech a nijak me to neodrovnalo.
    Kdyz jsem kdysi hubnul (mel jsem cca 140-142), tak jsem si proste rekl, ze zhubnu, zacal jsem zrat vic zeleniny a min peciva a brambor a slo to v pohode, shodil jsem asi 15 kilo za 1/4 roku. A pak jsem se na to tak nejak vykaslal. Protoze me proste ty klobasy chutnaj. Ted zrovna jedu z nejakejch „farmarskejch trhu“ a nechal jsem tam litr za klobasy, spek a syry. Ja proste odmitam prestat jist to, co mi chutna, abych byl hubenejsi. Jo, mozna jednou budu muset, ze zdravotnich duvodu, nerikam nic. Ale ted si rad dam dobry maso, rad si dam rizek, rad si dam klobasy, rad si dam skvarky a rad si k tomu dam kus dobryho chleba.
    A ne, nekupuju sracky od Babise. Kupuju si kvalitni vyrobky, u lokalnich malych dodavatelu. A nehubnu. Zustal jsem nekde okolo 130-132 a tam se drzim.
    Tady kdyz clovek cte ty rady, jak kdyz bude vsechni delat poctivy domaci, tak z toho zhubne, to jsou sracky. Ja jim poctivy domaci, polotovar nevim moc do je, sladky skoro nejim, uz ani moc nesolim, a vaha se mi drzi.
    A je mi to jedno.
    A jdu si dat na chut kus domaci klobasy :-)

    1. tenhle komentar pusobi tak ze ten tuk se dostal uz do mozku a je tam spolehlive usazenej, nevidim tu zadnej testosteron – protoze dulezity je ‚aby byl clovek se sebou spokojenej‘ a ‚je mi to jedno‘. Az budete zakladat rodinu tech 10kg navic si k vam cestu najde nebojte… Strkate sirky zpatky do krabicky a ja bych to nedelal.

      1. Dekuji za peci, je mi 43 let, mam 2 deti a necitim v tomto ohledu zadne problemy. Ano, na kamasutru to neni, no. Ale tak to se da prezit…
        A ano, „jsem spokojenej“. Nerikam, ze by to nemohlo byt lepsi. Mohlo, jiste. Ale kdyz si vezmu, co by to znamenalo, ze bych musel ozelet, tak jsem proste spokojenej a dopreju si obcas neco kalorickeho (delam trebas uzasne gnocchi se slaninou a smetanovou omackou s nivou, zahustuju to parmazanem a zatim 100% lidi, kteri to jedli, se oblizovali jeste druhej den. No, na druhou stranu pokud bych to vzal na kalorie, tak jedno tohle jidlo bych mel mit tak na 2 dni)

    2. Lojzda: jenže klouby nejsou na takovou zátěž dělané. U lidí s nadváhou se výrazně víc rozjíždí osteoporóza a takové nemilé věci. A já na sobě vidím, že oproti „optimální“ váze 80kg mi od doby, co jsem přelezl blbých 90, jde znatelně hůře běhat a občas zabolí kolena.

      Prostě každý člověk má podle své kostry nějakou „konstrukční MTOW“ kterou by neměl moc přetěžovat.

      1. Rikal mi na tohle doktor, ze kdyz to ma clovek od malicka, ze si na to telo tak nejak zvykne, urcite lepe, nez kdyz je nekdo hubenej a ve 40 najednou pribere 40 kilo.
        Ja byl od malicka nejtezsi ve tride, ackoliv jsem vyrustal v podstate na vesnici a cely svuj zivot jsem travil manualni praci (meli jsme vzdy nejake hospodarstvi, skakalo se neustale okolo krav a prasat a kraliku a kachen a podobne), kdyz jsem mel chvilku volneho casu, hrali jsme s klukama fotbal…Stejne jsem byl vzdycky silnej.
        Ale jako chapu, ze az mi bude ja nevim, 60, ze uz to asi zacne byt horsi a horsi a mozna me to pak donuti se nejak dostat rekneme pod 100 kilo.
        Zatim me to moc nenuti, kdybych chtel jit na turu, verim tomu, ze bych v klidu usel stejnych 30 kilaku, jako pred lety…
        Pravda, kdyz jsem vcera nosil ty sadrokartony do toho 3 patra, tak se clovek docela zadychal…ale zase, udelal jsem to za nejakych 5 hodin asi 30x nahoru a dolu a jedine, co me trosku bolelo, byly nohy, ale to preslo za chvili pak…

        1. Problém s klouby je, že to není spotřebka – a v okamžiku, kdy začnou zjevně bolet, u bývá pozdě na nápravu. Jediná možnost je prevence. A i proto se já snažím ordinovat si vyvážené porce (tj. normální jídlo, ale nepřejídat se vzhledem k vynaložené fyzické námaze) a nežrat oříšky a čokoládu po tunách.

  7. Je super, že diskuse se rozběhla. Stran toho, že jsem zhubnul, tak jsem začal jezdit na kole. Jednak mi pohyb na kole dělá dobře, poněvadž po mrtvicích mám takový neklid v nohou a kolo to řeší. Celkově je zajímavé, že ležení v posteli a sezení na židli a na jakémkoli gauči mě prostě bolí, nicméně v pohybu a za volantem nemám sebemenší problém. Ale vzhledem k tomu, že jedu na jeden válec, tak jezdím tímto způsobem: po rovině celkem plynule a i rychle, ale jakmile je předemnou kopec či ztížený terén, tak klidně co sto metrů stojím. I tak ale kopce vyšlapávám. Zatím můj rekord byl za 4 hodiny 24 km. A kupodivu, nedojel jsem vyflusaný. Na kole jsem neseděl 15 let a to, co bylo cca 5km vzdálené, to bylo dál než na odvrácené straně Měsíce. Nyní tohle. Rozdíl mezi 5 kilometry a 24? Ujel jsem asi 30 km, celkem asi na šestkrát, než jsem zjistil, že to zkrátka půjde samo. Jezdím jen po cyklostezkách, kterých je zde požehnaně. Autům nezacláním. Ani jeden by si to neužil.

  8. Gratuluju k výsledku, nicméně z mé zkušenosti „tělo je sviňa“ a tendence k nabírání nekončící. Mohl bych vyprávět – celoživotní „boj“ s nejlepším výsledkem „remíza“. Jsem ten typ, co se zváží, dá si 0,2 l skleničku vína, a má o kilo víc. Zařadit pohyb po letech nehýbání se pomůže bohužel jen do té doby, kdy si tělo zvykne. Můj případ – z prvotního „šoku“ ze 114 kg klidně snadno shodí 23 kg za 2,5 měsíce, ale pak zas nastoupí cestu pomalého nenápadného škudlení, a za tři roky + 12 kg zpět při nezměněné fyzické zátěži (prům. 15.000 kroků denně) a životosprávě (domácí strava, z masa jen ryby, žádné pivo, žádné rohlíky atp.). To bych musel dávku pohybu zvyšovat nad zdravé meze, nebo opravdu hladovět, abych to „přepral“. Holt úsporný motor :-)

    1. “ domácí strava, z masa jen ryby, žádné pivo, žádné rohlíky atp.). To bych musel dávku pohybu zvyšovat nad zdravé meze, nebo opravdu hladovět“

      … nebo ubrat brambor, rejže a hlavně těstovin a přidat zeleninu.

      1. přesně to dělám, sacharidy hodně šetřím (brambory, rejži ani těstoviny prakticky nejím, chutná mi ke všemu hlavně doma mou milou ženou pečený žito-špaldový kváskový chleba, když je) – ale jak říkám, „tělo je sviňa“, neuvěřitelně přizpůsobivé se snahou přibírat – holt genetika (generace sedláků, pro které to bylo výhodou)…

        1. Pokud žena peče, tak pečivo může být ten tajemný zdroj sacharidů. Zákon zachování energie prostě platit musí. Pokud má tělo snahu žrát, tak mu něco chybí – u nás, kromě již zmíněného chromu, chybívá selen, bór a jód. Pokud tělo není deficitní (nebo porouchané), tak se chová velmi rozumně.

    2. Tak nejsou ty kila spiš ve svalech, než v mrtvé váze? Celkově se asi furt cítíte podstatně líp, než při těch ,,původních“ 114 kg, ne?

  9. když jsme se zbavoval nějakejch kil, hodně mi pomáhalo se co nejvíc zabavit – jednoduše jsem totiž žral z nudy a dlouhý chvíle. Jakmile si člověk sám pro sebe nastaví „vojenskej“ režim, kdy si vyplní den co nejvíc aktivitama, pomáhá to. A nemusí to být nic záslužnýho, ani sportovního, jen vzdálit se od zdroje žrádla na dobu, po kterou by se žrát nemělo…

    1. Jo, zrani z nudy je velkej problem. Obzvlast, kdyz clovek nekouri, nebo nema nejakej jinej zpusob, jak to „oblafnout“.

    2. Toto pomaha aj mne, problem je ze to nesmie clovek dohnat do extremu a nejest cely den. Potom je vecerny utok na chladnicku zaruceny aj so zodpovedajucim vysledkom.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017