Už zase ty americké volby (1) – Jak to začalo aneb proroctví Thomase Sowella - zpět na článek

Počet komentářů: 79

Přidat komentář
 1. „…varoval McCain před ruskými imperiálními ambicemi v souvislosti s ruskou agresí v Gruzii.“
  Jestli ten kulišák nevěděl něco ze zákulisí….
  https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-gruzinskou-valku-zacalo-tbilisi-konstatuje-eu_200909301909_imanour

  1. Kdo ví, ostatně McCainovi v hlavě hlodal mozkožrout v podobě glioblastomu multiformae grade IV. Válku v Gruzii začal magor Saakašvili poté, co si nesprávně vydedukoval, že jej podpoří NATO. A propos, kde je Saakimu konec? Na Ukrajině jej nechtěli, v Gruzii odsoudili do krimu…. sedí ještě?

   1. GBM nemívá vliv na kognitivní schopnosti pacienta. Projevuje se spíše fyzickými problémy.

    1. Nejsem odborník na gliomy, ale viděl jsem blízkou osobu umírat na GBM a nic moc. Asi to záleží na tom, jak dopadne první operace, tj. co pak z mozku zbyde. Ztráta řeči + schopnosti psát, ztráta paměti atd…

 2. Hm. Akorat DeSantis skrecoval a Haleyova aktualne v Nevade prohrala i s nikym, takovou ma (prinejmensim tamo) podporu. S kdyz na podiu sama nebyla, Ramaswamy si s ni v vytrel prdel a ani nevypadaln zadychane.

  Porad cekam,kdy nejakej gaucovej valecnik napise, ze dobrej by mohl bejt i Graham … kdyz uz jsem videl, ze „Biden je sice senilni loutka, ale aspon podporuje Ukrajinu“.

  1. To ma práve (v negatívnom zmysle) fascinuje – to neexistuje v republikánskej strane nejaký príčetný kandidát, ktorý by mal medzi „bežným republikánskym ľudom“ podporu aspoň porovnateľnú s tým oranžovým polobláznom?

   1. U republikánů mě to tolik nepřekvapuje, Trump dokázal přesvědčit velkou část republikánů, že je spasitel světa a ti ho těma primárkama protáhnou, i kdyby proti němu stál Reagan.
    Víc mě to fascinuje u demokratů. Že tam nemaj nějakýho vitálního charismatickýho šedesátníka. To si jako myslej, že Biden bude schopen presidentovat ještě v 87 letech?
    A víte že pokud Trump vyhraje, tak bude nejstarší zvolený americký president v historii? Při inauguraci v roce 2025 mu bude 78, o rok víc než bylo Bidenovi v roce 2021. 78 bylo mimochodem Reaganovi, když končil druhý období. To byl mimochodem nejstarší president on a vydrželo to až do Bidena. Normální gerontokracie.

    1. shane: spíš „normální loutkohra“ – oni určitě mají „vitálního charismatickýho šedesátníka“, ale je otázkou, zda tento bude v roli té loutky dostatečně ochotný a přesvědčivý. Jeden by si myslel, že takových musí být v politice vagón, podobně, jako tady máme my, ale třeba to v US není tak jednoduché. Submisiv á la Fiala by se těm v pozadí určitě líbil moc, ale copak by něco takového dokázalo zblbnout půl voličstva?

     Podle mě se ti v pozadí akčních prezidentů s názorem bojí, resp. jsou jim v práci na obtíž. A doba na zvolení třicetiletého všehoschopného debílka s životopisem „jůtůber, instáčový influencer“ zatím nedozrála ani za oceánem. Tak je holt potřeba vybírat zasloužilé reprezentativní senily.

     1. President Camacho :-)

     2. Přiznám se, že Američanům nějak nerozumím, když na jedné straně podporují totálního dementa, na druhé z mého pohledu melouna neupřímných frází, leč pro ně možná silných motivačních hesel. Tím neříkám, že nepřináší i nějaká pro Amíky prospěšná řešení. Pro hochy v pozadí je ale jistě snazší najít a nasadit někoho, kdo to má za pár, než mladého, kterému se nechce riskovat nevyplacení důchodu v případě, že by vlastní neprozřetelností upadl v jejich nelibost a byl odvolám v USA již vícekrát ověřeným postupem, natož aby se pro zbytek kariéry znemožnil.

      1. No, pomocí Occamovy břitvy ze současné situace vyplývá, že ten americký bordel nikdo centrálně neřídí. Že nejsou žádní loutkovodiči s dlouhodobým plánem, ale že je to prostě maglajz, kde spolu soupeřì spousta různých klik s různými zájmy.
       Btw, snadný odvolat – a že se to y Trumpem povedlo co? Odvolali ho při prvnì příležitosti a obratem zavřeli na doživotí. Oh, wait..

       1. Pokud jde o různé kliky – souhlas.

        Pokud jde o o to odvolání, je tam „snáze“ ne „snadno“.
        Navíc v tom textu to Sowell vztahoval nejen na impeachment, ale i na obecnou možnost a ochotu korigovat případné jiné bizarní nápady, konkrétně třeba kandidáty do Nejvyššího soudu.

        1. Mimochodem – už víte, co bylo to „covfefe“?
         Signál pro někoho, že se něco povedlo. Smluvený předem, jeho význam znali jen dva lidé, přičemž si v Langley mohli hnáty zpřelámat a mašiny uvařit, aby zjistili, co to bylo a hlavně pro koho.
         Je dobře se zpětně podívat na tehdejší, následný sled událostí po světě.

     3. Jinak Fialův, Rakušanův, natož Babišův oblbovací potenciál bych nepodceňoval.

     4. A že jim to až donedávna nevadilo, mít mladý presidenty s názorem?
      A druhá věc. Jak je to teda s Trumpem? Je to taky nemyslící loutka, nebo samostatně myslící protisystémový bojovník s Deep State, tedy neloutka? Protože pokud je to neloutka, tak absolutně nedává smysl nasadit proti němu senila, co má problém udržet současně moč i myšlenku.
      A ještě jedna věc – jakože chceš naznačit, že kromě ovladatelných gerontů je americká politika plná samostatně myslících těžko ovladatelných individualit? Asi ne, že?
      Trochu se zamysli – pokud existují loutkovodiči ovládající vrcholnou politiku, tak lo logicky znamená, že do té vrcholné politiky protlačují jen ty politiky, co mohou ovládat. Což ale zároveň znamená, že mají v USA k dispozici tisíce snadno ovladatelných politiků, ze kterých mohou vybírat podle libosti ty, po kterých je zrovna marketingová poptávka.

      1. shane: doba se mění. To je jako argument „jak to, že tam může být Odumbo, když ještě před pár lety neměl černej ani volební právo?“

       Trump je především pragmaticky myslící businessman. Oddělil bych tedy jeho mediální vystoupení a fungování vůči těm, co ho platí. Porovnání s tím, jak si svůj business řeší big boys u demokratů je nesmyslné, na to snad stačí podívat se i na ten náš malý rybníček, rozdíl fungování Babiše a Fialy je snad dostatečně zřejmý – taky předpokládám, že se nedivíte, jak se chovají.

       Takže bych spíš apeloval na myšlení u Vás. Plus pochopitelně ani ti „big boys“ nejsou jen dva, zájmů je víc a za nimi různé skupiny (jako u nás) a z toho vyplývají i různé „vhodné typy“ lidí a vůbec boj v primárkách.

    2. Hovno. Biden je jen panak, hlas pro nej je hlasem pro tragickou prokuratorku.

   2. To byl prave de Santis, akorat to vzdal. Byl oznacovan za inteligentniho Trumpa ;)

    1. U republikánů je to zabetonovaný. Trump má natolik početnou skupinu fanoušků, že ho těma primárkama protlačej. To bylo vidět i v midterms. Bylo jich dost na to, aby protlačili trumpovy koně na kandidátku, ale ne dost na to, aby je nakonec zvolili.

    2. za inteligentniho Trumpa … s charismatem predkozky. :D

     1. Když tam mohla presidentovat i opice, původně přivezená na práci v plantážích, tak je tam možný už všecko..

   3. Beres Trumpa jako Republikana? Ja ne.

    Republikano s McConnellem v cele se ukazali napul jako banda impotentnich kokotu beze snahy se zkorumpovanym Bidenem delat neco jinyho, nez jen zvanit s vystrelky typu Graham (anebo i Haleyova), kterej by rad dalsi valku. Vyjimek par. Mozna proto to ma Trump skoro doma.

  2. že v Nevadě primárky vyhrál „none of these“, neukazuje ani tak na nízkou podporu Haley, jako spíš na nízkou podporu primárek.

   mimochodem možnost „none of these“ bych uvítal ve všech volbách.

   1. Jsem linej hledat nejaky cisla ucasti. Jeji neoblibenost je ale zjevna.

    Ty klipy s Ramaswamym jsi videl?

    1. Ramaswamyho jsem neviděl, ale fakt je, že (zatím) je daleko za Haley.
     a já vážně nevím, jak moc je oblíbená, ale republikáni prostě primárky v Nevadě neuznávají a výsledky vypovídají spíš o tomto, než o neoblíbenosti N.H. (naopak se tam opět potvrdilo, že je po Trumpovi druhá, což ještě nedávno neplatilo).

     1. Ma jeste cas. Vygugli si ale ramaswamy – haley – gop debate a uvidis, co je ta carodejnice zac. Teda z ty jedny strany, nezhmohla Se ale ani na kvaknuti … a on pri tom stacil i narazit establihment GOP.

     2. …mozna neuznavaji, ten vysledek je ale extra funny. Kdo vi, jak by dopadla v konkurenci kocoura v botach.

      A stran Ramaswamyho, jsem zvedav, kdo bude Trumpuv VP.

   2. tcdd

    Když můžou naši hipsteři přebírat z USA kdejakou kravinu, určitě by jim neměl none of these dělat žádnej problém, no ni? Jsem taky pro.

   3. Už někdy v sedmdesátkách (snad po Watergate?) bylo v USA docela populární hnutí „Nobody for President“…

    1. to je v kontextu samozřejmě zajímavá informace. ale „nikdo z těchto“ a „nikdo“ jsou dvě úplně jiné možnosti.

     1. tcdd

      Si mě přivedl na myšlenku, doplnit volební procesy o „odvolební hlasy“ už během voleb, ne až v následném procesu ODVOLENÍ neosvědčených zvolených politiků.

      ODVOLEBNÍ hlas by se ODEČÍTAL od sumy pozitivních hlasů candydáta. Detaily jsou na rozpravu. V podstatě jde o společenskou objednávku, většina lidí už by raději uvítala místo možnosti zvolení dalšího poblytika, možnost jejich vykopnutí do kotelny.

      1. Já bych zavedl tzv. nulovací hlas. Ten by vynásobil počet veškerých hlasů kadidáta nulou.

       Dodal bych negační hlas, který by počet hlasů kandidáta vynásobil číslem -1.

       1. Alan

        Na to bacha. Aby se to nevynásobilo -1 dvakrát :-D)))

        No jo, ale kdo by disponoval těmi nulovacími a negačními hlasy?

        1. Nulovací hlasy by měli Kolář, Koudelka, Rakušan, Farský, Šoroš, Milión chvilek pro demokracii a Člověk v tísni.

         1. Alan

          To jsem nevěděl, že v base můžou taky k volbám.

 3. Wow, tak tohle je opravdu snuska neuveritelnejch picovin. To se hned tak nevidi.

  1. Presne tak. Co ten D-fens temito blaboly co sem pusti ve stylu Forum24, sleduje ? Hranice mezi zvysovanim ctenosti umyslnymi kontroverzemi ad absurdum, a mezi zhovadenim se a ztratou goodwillu, je velmi tenka…

   1. Nu, pokud někdo blábolí nesmysly a sám jim i věří, tak takových lidí a článků tu je hromada. A nějak se to dá zkousnout.
    Ale pokud tu někdo zcela vědomě lže a úmyslně šíří propagandu, tak to už je pro mě přes čáru.
    Tohle tu nikdy dřív nebylo, aby tu někdo s takovou kadencí chrlil vyloženě lživé propagandistické sračky.

    Co článek, to snůška lží a manipulací. Totální chucpe.

   2. @hulvath
    tak snad abyste ani nečetl starší články zde, třeba od Cover72…

    1. Tihle hoši se nějakým realistickým srovnáváním nezpomalují. A historie… no když to neřek báťuška, jsou to jen americké propagandy. Prostě jedou tu svou… pravdivou… všimni si, kolik dříve(řekněme to v rámci jakési bývalé úcty)chytřejších nicků je v tom nejvíc povzbuzuje. A hle, diskuze rozesratá a dříve né až tak debilním pratorianum, integralum či snad až extrémním sysopům to je velmi po chuti. To je jak Babiš a jeho voliči, namlich to samé. Nezbývá, než to místním boys přenechat a zase chvíli počkat, vono to vždycky po tejdnu dvou začne bejt až tak blbý, že je i otrlým stydno a pak se zase chvíli dá a i někdo chytřejší přijde. Spolčení hlupců to tady jinak dost vystihuje :-)

  2. Náhodou je to poměrně kvalitní psy-op. Docela dobře udělaná propaganda, řekl bych hodně nad možnosti českých neziskovčíků a českých n(h)ovinářů. Ti jsou ubohá okresní klika proti tomuto.

   Vlastně jsem se za poslední 2 roky setkal jen s jedním člověkem který dokázal takhle kvalifikovaně lhát.
   Vlastně to neslo docela podobný rukopis.
   Ten člověk se ani nijak zvlášť netajil tím, že je v žoldu amerických tajných služeb. Naplno to řekl, že pracuje pro americkou vládu.

   Vlastně jsem netušil, že američani mají ještě k dispozici takhle dobře vycvičené agenty. Kteří, jak vidno zde na dfensu, dokážou zblbnout i některé namyšlené intelektuály, kteří jsou si tak jistí svými encyklopedickými znalostmi.

   Ale není zas až tak dobrý, protože příliš tlačí na pilu a těch lží a bludů je v jeho článcích takové množství, že je to nestravitelné pro každého s aspoň minimálním selským rozumem a bez intelektuálních klapek na očích.

   1. No ale ptam se znovu na roli D-fense v tomto. Tobe je snad jasna ? Mne ne.

    1. Nás zajímá tvůj názor, ne tvoje otázky, hulvathe.

    2. Dfense nemínim kádrovat. Dokázal vytvořit a 20 let udržovat snad jediný opravdu svobodný web v této zemi, kde jinde vám příspěvky schvalují, nebo banují, případně vás nějaké hard-core hulibrků rovnou vyobcuje, pokud jim nepodlízáte.

     Nic z toho se tu neděje, což je v podstatě zázrak.

     A nejen to, můžu tu diskutovat i já, coby člověk který má na spoustu věcí opačný názor než majítel vebu i zdejší hard-core, což už je super-unikátní a nejen v rámci republiky.
     Všude jinde se rozmáhá fašizující cenzura zabalená v „levicovém dobroserství“ a zanikla tak řada skvělých webů co fungovaly přes 15 let.
     Byly z nich vyštváni i špičkoví odborníci, kteří neváhali poradit ani úplnému začátečníkovi a mamlasovi, který se tam objevil poprvé a slušně se zeptal na nějakou pro většinu triviální věc.

     Takže na Dfense musí být nemalé tlaky z různých směrů. Stačí se podívat jak to teď vypadá s Nikolou Bornovou.

     1. Skvelý web bol Neviditelný pes. Ako ho drapli do pazúrov Lidovky, začalo sa kádrovanie diskutérov. Škoda, aj keď prudilov a trollov sa tam postupne nahrnulo tiež „neúrekom“. Eseje a úvahy síce ostali približne v rovnakej kvalite, aj keď po smrti pána Wagnera to predsa len trochu zišlo na nižší level. Neff na redigovanie asi nemá dosť času.

      1. Vďaka za každý dobrý web som chcel povedať. Tento je celkom dobrý…

     2. Je videt, jak je verchuska tupa. Uplne stejne tupa, jako byli komunisti. Tim, ze se zakazalo zpivat mluvit, tak se lidi spolu stejne bavili, jen se o tom pak uz verchuska nedozvedela. Ja chodim na diskuse na Discord, kde zadna cenzura neni a kam se Ucho nedostane, protoze jsou to vybrane spolecnosti lidi, kteri se osobne znaji. Jedna takova diskuse je napriklad lidi, co odesli ze ZK. ZK je tvrde cenzurovane moderovane, takze holt to bubla nekde jinde pod povrchem.

      Cely ten Jourovsky system je, jako natrit sasi rezaveho vozidla vrchni barvou. Vysledek je, ze to hnije dal, jen clovek ztrati prehled, kde to bylo rezavy nejdyl a proc.

      Kdyby se to tady vysralo, tak verim, ze jadro se bude schazet dal, jen holt nekde bez Ucha.

   2. „Vlastně jsem netušil, že američani mají ještě k dispozici takhle dobře vycvičené agenty.“
    Tahle veta na me udelala dojem.

    Nez vam zacnu ze zvedavosti pokladat detailni otazky ohledne tajnych sluzeb, mohu se zeptat, z jakeho titulu tak konstatujete?

    1. Kdo ví, ten ví.

    2. @ Sinuhet, Hupert

     Připojuji se k otázce na tajné služby. Ovcím nětreba propagandy, stačí srozumitelné návody, co si mají myslet, co si nemají myslet, případně komu se smí v hospodě sarkasticky smát.

     Není mi jasný, proč se tak dobře vycvičení agenti, nesnaží aspoň předstírat, kvůli věrohodnosti pro šťouraly jako na d-fensu, nějaký odkazy na časy a předchozí pohyb diplomatů a agentů protistrany, diplomatů a agentů FSB, GRU apod. Narážím na Minský dohody, případně Abcházii a Osetii.

     To že RF nebyla stranou dohod, ale garantem, ví každej, ale v rámci psyops protioperace by se mohla chytit historka o existenci tajného plánu „Dvojí podraz“ – my se necháme nejdřív podrazit od nich a poté je sami podrazíme. Tak nějak chápu skrytou myšlenku autora. Nevím, vysvětlení je na něm.

     1. MK: Dobře, že ptáš. Kdo ještě nemá v hlavě jasno, není hotov k žádné akci, natož efektivní díky síle přesvědčení. To nelze říct o Behemotovi, kterému už jen stačí, aby se při štěkání naučil kousat. Ne že bys ale jednou nemohl být dobrý voják, zvlášť když drsnou náturu maskuješ povrchovou plyší v blankytu či v jakém blízkém odstínu. Dokonce máš perspektivou širšího využití. Převracet směrování takového servisdoka, Dissentera nebo shanea vyjde jistě dráž než kule, ale mysl v chaosu je k vybuzení motivace požadovaným směrem vhodně načasovanou psy-op operací ideální. Doufám, že tento potenciál neprosereš přílišnou zdrženlivostí nebo hledáním zdrojů pro každou novou otázku. S GPT by to ještě šlo, ale s knihami Jihočecha H. bychom žádnou bitvu nevyhráli.

      1. @ Hupert

       Vrrrr, vrrrrr, grhrgrrrr… rozkaz Veliteli. Štěkání je na hovno… vrčet a trhat.

       Naservírované zdroje, viz můj dotaz Neverisovi, jsou mi popravdě u prdele. Chtěl jsem ho jen vyprudit, aby projevil respekt, aspoň trochu se snažil a adekvátně se předvedl před auditoriem.

       Honzovy knihy bych ještě neodepisoval. Praktiky přeživší dva tisíce let, musely být kurevsky vymakaný. Funkční celospolečenská náhrada dosud neexistuje. Viz Gándhí a jeho nenásilné svržení britské nadvlády „s prstem v nose“. Ten rozdílový hráč se v Indii jmenoval hinduismus.

       1. MK: Zřejmě máš pravdu a knihy možná obnoví svůj význam coby nositelky vědění, vyšle-li Slunce takový pozdrav, že z toho na Zemi potečou dráty, byť nevylučuji, že i v takové situaci lze nějaká data zachránit. Možná zde někdo ví jak. Pokud to nelze, je otázkou, zda pak bude společenské klima příznivé četbě a hlavně zda čtenáři nenačnou knihovnu z nějaké nesprávné strany – třeba od věroučné a historické literatury. Ta, jak se mi jeví i z některých zdejších zarputilých retranslací přečteného, přivádí lidi snadněji k sváru než ke světlu poznání a takoví budou těžko nakloněni inspirací Ghándím.

        1. Nelze.
         Dnes se mi nechce do špalku, ale něco o výšce a strmosti rázové proudové vlny, si přečíst lze.
         Pravda, bez radio-elektronicko-elektrotechnického vzdělání je to těžší, ale žádná raketová věda to není.
         Možná pro začátek postačí konstatování, že jde o rázovou vlnu proudu tak velkého, s tak strmým čelem impulsu, že spolehlivě zničí i všechny prvky, které před ním měly dané zařízení chránit.
         Už jsem to mnohokrát viděl a některé následky řešil. Taky to přišlo z nebe, třebaže ne ze Slunce. To sluníčko bude v praxi a co do následků, o moc horší.
         Jestli něco přežije, tak opravdu hodně předimenzované vojenské záležitosti, ve kterých se doopravdy nešetřilo, které byly tak drahé proto, že se v nich doopravdy nešetřilo. Existují i civilní, ale velmi málo, protože civilista to není ochoten zaplatit. Jde o tak předimenzovaná zařízení, že patrně u nich postačí jen vyměnit utavený přívodní kabel, plus blok ochran (na celém tom zařízení nejdražší) a s vysokou pravděpodobností budou fungovat.
         Je toho fakt hodně, co by se k tomu dalo napsat.

         1. Jo, ještě maličkost.
          Nečtěte to na internetech a to ani na různých -pediích, ani v bakalářkách, ale ve skutečně odborných knihách, vydaných do roku cca 1995.
          Něco málo o proudových rázových vlnách, si lze přečíst na webu elektrika.cz, ale je tam toho málo proto, že se tam ponejvíce scházejí „fachmani“ z oboru, nikoli skuteční odborníci – inženýři s dlouhou praxí v oblasti nn až vvn zkušeben. Lidí, co by byli ochotni publikovat poznatky např. z Běchovic, je fakt málo. Nízké desítky.

          1. servisdok

           Dobrý poznámky o tom netu, platí i v jiných oborech. Díky za zajímavý info.

   3. Myslím, kaBrnaku, že propaganda má dvojí efekt. Ten první je dán už vlastním pojmem. Ten druhý je identifikační. Hloupá odhalí jen nedůležité, promyšlená možná ty rafinovanější a potenciálně nebezpečnější odpůrce, co nedokážou držet klávesnici za rukama. Jak se ale říká, pes který štěká, nekouše, takže ani ti nejsou podstatní.

    1. s tim čoklem to máš ekspertimentálně vovjeřený? ;-)

     1. Jo, v okamžiku, kdy štěká, nekouše.

    2. Kdo se bojí, defekuje v síni…

  3. No nechtěl jsem si to ani číst, ale když vidím jak jste to ztrhali, tak mě to zaujalo. Jdu na to. Snad je to krátké.

 4. Marně hledám vhodná slova, ale nejblíže je hodnocení od Praetorian.

  1. Tak už jsem to dočet. Stejně jako každému článku jsem udělil za 1. Clickbait musí bejt.

   Musím pochválit, že je to krátký. Nechci redundovat Praetoriana, takže to dál komentovat nebudu. Jen je zajímavý, čím vším se dneska lidi dokážou živit.

 5. Biden je na konci nejenom politické, ale i životní pouti…Ta jeho toporná bipedální lokomoce…

  1. Tak je mu 83, to většina lidí nedá vůbec. Vlastně je na svůj věk docela v dobrým stavu. Což se ovšem dá říct i o Tutanchamónovi. Ono i Trumpovi bude letos 78. O tok víc než Bidenovi v době zvolení. Oranžový švihák je sice, zdá se, zachovalejší, ale žádná sláva to taky není.

   1. 81, ne 83. Sry.

   2. shane :-D))))

  2. Hroch

   … bipedální nekoherentní lokomoce :-D)))… v Brně by na něho z Filcky už zavolali městapo…

   1. Bipedální co? :D

    1. servisdok

     To psal Hroch – toporná bipedální lokomoce. Taky nevím co to je. Myslím že je to něco legračního.

     1. Jako bychom nebyli zvyklí od Zemana – než usedl natrvalo na vozík…

     2. bipedální lokomoce = pohyb po dvou končetinách

      quadrupedální lokomoce = pohyb po čtyřech končetinách

      1. kapitální lokomoce – pohyb po hlavě

       proreptální lokomoce – pohyb plazením

       raedální lokomoce zemanea – zemanův pohyb na vozíku

       1. Kapitálně-binaurální lokomoce = skákat po hlavě a odrážet se ušima…

        1. lokomoce ischiosaltere pro pulsophalus – skákání po zadku s odrážením penisem

         1. To má další výhodu – pohyb pozpátku…

Napsat komentář

D-FENS © 2017