Tichý divák, který necinká - zpět na článek

Počet komentářů: 199

  1. Jenom pro neználky – jedno VTO vyjde zhruba za 130 Mega.
    Když nám dají 6 ks (3 už jsou slíbené, firma ze 400 zaměstnanci z toho pojede 2 roky )
    A je to ziskové. Kolik jaderných komponentů vyvážíme na Západ?
    Tady jakékoliv politické pyndy musí stranou.
    A RU nám to nedává, že by to neuměli, ale v dobré víře po starých známostech.
    Máme tedy tyto peníze zahodit? Fajn. Máte jiné objednávky ?
    Někteří trotlíci tu absolutně nemaj šajnu o co jde.

    Sem zvědav kolik toho uděláme na spalovně v Martinu, UK.
    Leda tak fáborky…

    1. no schvalne, VTO bych tipl na vysokotlaky ohrivak, ktery bych v ramci JE videl tak v sekundarnim okruhu nekde u turbiny, respektive v privodu pary k jejim jednotlivym stupnum.
      Co se tyce toho druheho dotazu a vyvozu komponent na Zapad, jo, byly takove zakazky, ve Vitkovicich po plysaku se delaly nejake subdodavky pro francouzsky Framatomme, jakoze oni dodali plechy, my je skruzime a posleme zpet, akorat jsme na tom prodelali, bylo s tim papirovani a zkousek a technologickych postupu, jako by se jednalo o buhvi co, ale delalo se to, v nadeji, ce treba prijde neco lepsiho, nic lepsiho nikdy neprislo a tak se cela jaderka v podstate zavrela.
      Predpokladam, ze v nasich slavnych mediich k tomu nikdy nepadlo ani slovo.

  2. zrg1:
    To je většinou o vohnoutismu postbolševického managementu českých podniků. Ti z náměstků co byli (všeho)schopní si nakradli a s miliardama zdrhli na bahamy. A těm zbývajícím, oč neschopnějším o to ambicioznějším, to předali „na, hraj si, tu máš kohouta“ , bumbác prosperita podniku letí do kouta (cituji českého klasika). Podle toho to pak vypadá. Protože tito soudruzi byli zvyklí jen podlézat, vedení, papalášům, rusům. Jenže když podlézáte zákazníkům aby si milostivě u vás tu zakázku objednali tak akorát silně proděláte.
    Ani si nevzpomínám, kdy jsem viděl nějaký český podnik kde by to fungovalo jinak.

    1. myslim, ze cely problem je mnohem slozitejsi.
      1. V polistopadovem rausi se spousta veci pohnojila, vcetne privatizace, pricemz Klausuv koncept „obcane nemaji dost penez na privatizaci statniho majetku, tak jim ho rozdame zadara v kuponovce“ spolehlive zarizl i to, co zariznuto byt nemuselo, zatimco pripadu koncicho happyendem je jako safranu (mozna budejovicky Budvar a par dalsich podniku)
      2. Po padu SSSR a vychodniho bloku by nas ta krize vyfackala tak nebo tak, protoze svet byl zrovna na konci ekonomicke valky Zapad vs Vychod a ani zapad si na konci osmdesatych dvakrat nepiskal a to, ze uzbrojil SSSR mu umoznilu par dekad vegetovat, ty prachy uz jsou ale definitivne pryc (coz ukazala krize v 2008 mem).
      3. Po padu SSSR a vychodniho bloku se neskutecne vysvihla Asie a specialne Cina, presne ve smyslu pravidla dva se perou a treti se smeje. Cina vyjebala i s protrelymi zapadnimi investory a bezskurpuloznimi obchodniky, opet, proti nim bychom nemeli zadnou sanci
      4. Po padu SSSR a vychodniho bloku jsme byli neskutecne blbi, neockovani, neopatrni, nepoucitelni, asi tak jako Ukrajinci na Majdanu a museli jsme zkonite dostat lekci.
      Smutnym prikladem toho je napriklad Jaroslav Merta, ktery se mihl v plysaku jako epizodni postava a ktereho nikdo nepochopil (a vetsina shanu, shiftyu, Dachsmaisteru a podobnych magoru to nepochopi dodnes).
      Vygoogli si text Kralovna noci kralovna dne…
      Dalsi takovy smutny pripad je Cibulka, kteremu z toho podle mne navic napul hrablo.
      5. I kdyz ted vime, co vsecko jsme uz stihli za tech par let posrat, vlastni sebelitost a setrvacnost NAM NEDOVOLI priznat si, ze jsme byli idioti, ze Vaclav Havel a jeho klika si vybudovali kult osobnosti srovnatelny s Hitlerem a Stalinem, ze nase Ceska Televize si nezada s hitlerovou propagansou behem druhe svetove a ze nase inteligence je cilevedome perzekvovana a umlcovana sorosovyma neziskovkama a kavarnou, ze nase decka jsou indoktinovana stejne, jako decka v severni koreji a ze jsme v pozici vazalskeho statu, ktery ma akorat drzet hubu a krok a montovat, zatimco pred rokem 89 jsme byli v pozici vazalskeho statu, ktery mel drzet hubu a krok a montovat.
      Ta sebelitost a zaslepenost je mozna horsi, nez politicka nesvoboda a upadajici ekonomika.
      :p

      1. Vladimir…

  3. Tady je smůla v tom, že jsme prohráli válku.
    A všechna vedení ČR od plyšáku bylo velice schopné – ale jen v odklánění peněz na své účty.
    Teďkom se zakázky shánějí bodově, operativně, bere se cokoliv a průmysl je těsně nad vodou, ale s omočením.

    Jak se vykradla a zrušila lisovna den pro kotlová tělesa to si v ČSSD chrochtali a Slawinsky, Maraldi, W.Alpine a spol.
    konkurence přímo ryčela blahem. Mohli jsme zásobovat celou Evropu, tak jsme si nakonec sami vyrazili výrobek z ruky, protože
    KT (parní buben) z dovezených komponentů už je finální cena někde jinde. Těchto případů jsou statisíce.
    ODS + ODA měla už v 92 připravený plán jak na ty rozkrádačky ohlupne veřejné mínění –
    firmy krachují bo zastaralé technologie (ne protože jsme je rozkradli) a ovce to spolkly an blok.
    Tady byla prosperující firma, která dělala bílou techniku 500 zaměstnanců. Už v 1990 tam najela auta a začaly se trhat stroje od základů.
    Hrncové pece, vstřikovací lisy, automaty, navíječky motorů, sklad barevných kovů, to všechno byly položky za stamiliony.
    Odvezené do Itálie za týden. Firma jela na 3 směny, najednou prej nebyly zakázky…Aj ty nerez kotle z jídelny odvezli…

    „My vám to teď dáme do pořádku“
    „Budou vás strašit nezaměstnaností…“
    „Víme, chceme, dokážeme…“

    1. Atomcraft: Který státní podnik v roce 1990 dělal bílou techniku konkurenceschopnou mimo RVHP ?

      1. proc mimo rvhp ? nevzpominas si, jak po plysaku se staly hitem lednicky Gorenje, uz jen ten nazev…. hadej, kde se delaly.

        1. zrg1: Kdybych to věděl, tak se neptám ;-)

          1. bratja Slovinci :)
            Misto Gorenje se klidne mohla exportovat Calex, ovsem to by nasi obchodnici a reditele podniku museli mit know-how a museli by vedet, co maji a nemaji cekat od zapadnich investoru.
            Proste byli jsme blbi a naivni a dostali jsme pres hubu.
            Byvali Jugosi meli sice know-how, ale stejne jim moc nepomohlo, protoze takovi Srbove
            byli drzi a neposlouchali a ted maji po lesich americkou munici s ochuzenym uranem a clusterove miny a posledni soudy s jejich veliteli dobehly tusim letos zrovna nedavno a skoncilo to dozivotnimi tresty.
            Takze je to otazka, ktera varianta je vlastne lepsi…

            1. Gorenje nejpre dělalo licenční věci, později vlastní, ale většina důležitých součástek byla ze západu. Proto také nebyl problém na západ vyvážet a dobře tam prodávat. Calex nestíhal výrobu ani pro domácí trh. Kdyby vyvážel na západ, musel by tam mít také servis, včetně náhradních dílů – těch, kterých se nedostávalo ani v republice. To by nemohlo fungovat ani omylem.

            2. No, předně Slovinci jako součást SFRJ nebyli v RVHP.

              A pak „šokialismus“ jugoslávského střihu byl od „rozvodu“ s CCCP v padesátkách poněkud jinde – mohlo se téměř volně cestovat, export-import jak zboží tak technologií byl podstatně méně dirigisticky regulován, fungovalo drobné živnostničení.
              Takže by to chtělo jiný příklad onoho konkurenceschopného zboží z RVHP …

              1. az na to, ze na Zapad zacali vozit na konci 80tych, zatimco u nas to samozrejme neslo, protoze jak bylo receno jinde, stroje vytrhali a odvezli do Italie, odkud jsme pak zacali vozit znacky jako ARDO, ktere vznikly presne pro potrebu byvaleho vychodniho bloku :D

                Ale jasne, u nas by se to nezvladlo, nenenenene :D

                1. Stroje z Calexu vytrhali az potom co in skrachoval joint venture so samsungom. To bolo tusim uz v tomto tisicroci.
                  Whirlpool je v Matejovciach dodnes.

                  1. no a rikam snad neco jineho ? Napad prodat Calex Samsungu je dusledek nepovedene privatizace, ktera neklapla, protoze
                    A, jsme byli blbi a neumime to
                    B, protoze J. Korea neni zadna charita a ve skutecnosti meli zajem jenom vydojit prachy z fabriky a vyrobu zlikvidovat.

                    Koneckoncu neco podobneho predvedli Korejci i v aerolinkach CSA a dalsich x firmach.
                    U tech CSA to nakonec koupil cesky Travel Service, kterty zacinal tim, ze mel nejake duty free shopy na hranicnich prechodech a na ruzynskem letisti a nakonec si CSA koupil – , zatimco korejcum zustalo letiste dosud, pokud se nepletu.
                    A prodaval jim to – kdo jiny nez Kalousek.

                    1. Americania takisto nie su ziadna charita a Whirlpool je este stale tam…
                      CSA boli dokurvene statnymi nominantami dlho predtym nez sa dostali do kontaktu s Koreanom. Co je zaujimave ze Travel Service dokazal opak. Ludia z byvalej letky MV zalozili charterovu spolocnost so zopar lietadlami a kde su dnes…
                      Letisko vlastni holdingova spolocnost ktorej ma jedineho akcionara – MF CR.

                    2. Pletete – Kalousek nemohl žádné letiště (máme-li tedy oba na mysli PRG) prodat neb se dosud nikomu neprodalo a je to akciovka 100 % vlastněná státem ..

                      Co tam mají za další perly?

                2. zrg1 24.11.2017 v 17:17

                  Přitlačte, na západ vozili (a měli distribuční a servisní síť) už v sedmdesátých. Kdyby domácí výroba za něco stála, mohla se vyvážet také (ono se kupodivu i za bolšvika sem tam něco na západ prodalo). A pro srovnání třeba pračky – v podstatě minimálně obměňovaná licence nějakého francouzského krámu ze šedesátých let. Kam byste to chtěl vyvážet?

      2. Tatramat, třeba.
        V roce 1996 (?) jsem kupoval pračku. Byla vyrobeny v podniku Tatramat, „vnitřnostmi se nijak nelišila od Tatramatky, kterou jsem po dvaceti letech služby přemístil na chatu.
        Vnější opláštění ovšem rezavělo 4 x rychleji, takže do sběrného dvora jem vezl obě pračky najednou loni.
        Jistě, nápisem na čelním panelu se lišily, to zase jo.

        1. ygorek: 1996 je již dávno po založení joint venture s Whirlpoolem.
          Pravda je taková, že produkce ve stavu z roku 1990 byla neuplatnitelná, zrovna u Tatramatem se socialisticky šetřilo a to spínáním topení přes pochybný kontakt, takže to v lepším případě přestalo topit, v horším případě rovnou zahořelo.

          1. Pračku jsem koupil ve výprodeji, nicméně jsem jasně napsal, že střeva byla stejná, nálepka jiná.
            Z pěti kusů prakticky stejného stáří v širší rodině (znáte to, matka, tchýně, teta…) fungovaly všechny až do smrti morálním opotřebením.
            Srovnatelnou (ale ne stejnou) výdrž měly soudobé Zanussi a Philco, které v rodině tatramatkám konkutovaly. Philco shořela stára dvanáct let.
            U zhruba poloviny kusů Tatramatek se měnil „programátor“. U Zanussi nic.

  4. Atomcraft:
    Takových konkrétních příběhů z privatizací je i na netu strašně málo. Proto můžou různí frikulíni neustále blábolit něco o přezaměstnanosti a neefektivní komunistické výrobě. Kdo dnes na tom úžasném západu dokáže dodávat levně a kvalitně továrny a průmyslové komplexy na klíč, když i Westinghouse není schopný vyrobit ani pitomé palivové tyče aby se v reaktoru nekroutily? A my jsme to dokázali jako mrňavý desetimilionový nárůdek co navíc měl balvan na krku v podobě chudého, nezaměstnaného, nevzdělaného Slovenska, kde za 30 let dokázal z bačů z kotárů vychovat strojní inženýry.

    A to si zrovna konkrétně vzpomenu jen na poměrně nevýznamný podnik jako ČKD-Blansko krčící se v jednom malém údolíčku moravského krasu, kam z jedné strany nacpali surové železo, a z druhé strany jim z továrny vyjela na desetinu milimetru přesně obrobená pětimetrová turbína. Zápaďáci z toho fakt museli mít orgazmus, když likvidovali takové podniky co byly schopné dodat strojírenské výrobky v jejich kvalitě ale za pětinovou cenu.

    Na druhou stranu docela chápu, že se podobnými příběhy nikdo moc nechlubí, protože dotyční většinou nedostali přes držku, ale zbaběle se dívali jinam, když jim továrna mizela před očima a náměstci si plnili konta stamilióny.

    1. To je ta blanenska strojirna, co za minuleho totace delala rakety? A za posledni valky tam v jeskynich delali letecke motory? Mozna si to pletu s Adastem, ted nevim.

      1. Letecké motory se dělaly v jeskyni Výpustek nad Adamovem.

        1. Jojo, byl jsem tam, srouby soklu jsou tam dodnes… jen si uz nepamatuju, pod kterou fabriku to tehda patrilo. Ale asi jsem se spletl a ty rakety delal Adamov.

    2. Možná mi něco uniklo, ale Blansko normálně funguje dál. A dokonce ho nekoupil žádný západní vyvrhel, ale ruská firma. Ale možná už tam Westinghouse vytrhává stroje.

  5. V Egypte, presneji receno na Sinaji je 80-150 mrtvych po strelbe maskovaneho komanda do davu v mesite v Bir al-Abd,
    aniz bych si delal patent na rozum, Egypt odmita podporit Izrael v jeho zamyslenem tazeni proti Libanonu se kterym udrzuje relativne otevrne diplomaticke styky.
    Jestli to treba neni neco jako varovani nebo ukazka sily, nebo jak se tomu spravne terminologicky rika.

    1. To bude nejaky blabol. Je to sedm let, co tam doslo k vojenskemu puci a prichozi vojenska vlada, podporovana zapadem, prece jasne rekla, ze s terorismem zatoci.

      Tak jaky teroristicky utok?

  6. Můžeme si o alternativě myslet každý co chceme, ale tahle konkrétní věc se týká každého v této zemi – abychom mohli i nadále to, co si myslíme, také dál svobodně psát:

    https://aeronet.cz/news/vime-prvni-bis-se-snazi-potichu-do-novely-trestniho-zakona-protlacit-nahubkovy-paragraf-na-zakaz-sberu-neutajovanych-informaci-napr-o-migrantech-v-cr-na-stole-lezi-nejvetsi-ohrozeni-svobody/

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017