The „gigafactory“ experience - zpět na článek

Počet komentářů: 637

 1. Já bych ohledně tohoto projektu chtěl vidět nějaký plán, analýzu a celkově data pro plánování toho projektu.

 2. Zbytečná kritika iD3 atd. za jméno, nevím, v čem je problém, tohle je ten nejmenší. Naopak každý hned vidí, že jde o uhlák, takže marketingově je to v pohodě.

  Co naopak kritiku zaslouží je otřesné prakticky úplně všechno, co na tom autě je. Pomineme-li impotentní vnější vzhled, tak to má odporné materiály uvnitř, šílené sedačky (a to i ty s masáží, nic horšího snad nebylo ani ve Favoritu), strašlivé ovládání (i když haptická tlačítka prý už to nemá, dementní dotyková obrazovka však předpokládám přetrvala), jízdní vlastnosti křápu za čtvrtinu ceny atd. atp. Za to auto dá peníze jen velice nenáročný uživatel nebo uhlofanatik a takových není mnoho, uvážíme-li cenu přes milion.

  Celý problém uhlomobility je politický. K ničemu to není, nic to nepřináší, a to ani z pohledu ekologie. Materiály jsou zhusta z Číny, takže je (evropské) automobilky nemají pod kontrolou a jejich auta se tak cenově dostala zcela mimo realitu. To má za následek obrovské problémy, protože uhlofanatici a ti, kterým to může být realisticky vnuceno (tj. nemají zájem, ale když nebude zbytí, půjdou do toho) je podstatně méně než těch, kterým se auta prodávala dosud. A s odbytem na úrovni dejme tomu stonožka 20% toho, co je automobilka zvyklá vyrábět a na co je v ní nastavené všechno – od zaměstnanců po dealerskou síť – nemá šanci tuhle situaci ustát. Bohužel, dopadne to na všechny, protože nefunkční automotive je pro ekonomiku mega průser.

  Současně trochu pohled na průmysl jako takový – ten je to jediné, co umožňuje zvyšování životní úrovně. Nesouhlasím tedy s tím, že taková fabrika je (pro ekonomiku, neřeším chudáky v jejím okolí) špatně. Protože ty hromady dělníků, co dnes vyrábí jiné krámy jinde bude nutné někam upíchnout. A do „znalostní ekonomiky“ to fakt nebude. A nebude-li je kam dát, čeká nás velmi špatná doba. Takže „nechtít gigafactory“ je jako Fiala a jeho „nechtějí Babiše“. Nesmyslný, krátkozraký cíl, který neodpovídá na tu podstatnou otázku a tedy „co s těmi lidmi, až se zavřou linky na běžná auta“? Máte D-F nějaký plán nebo aspoň nástin toho, co vidíte jako cestu?

  1. @fadtwi
   Plán?
   Ten mívali bolševici.
   V naší montovně jsme měli před 10 lety plán vyrábět 600.000 manuálních převodovek.
   Rozšířili jsme kapacitu převodovkárny na dvojnásobek.
   Tak kolem roku 2015,16 jsme výrobní kapacitu naplnili tak na 90%.
   Příští rok to v únoru to celé zavřeme, už teď je z půlky haly baterkárna.
   Kompletace článků do hliníkových schránek.
   Gigafactory v Líních je pokračování strategie montovny naše budoucnost, která má možná smysl na Ústecku nebo Ostravsku, ale ne na od pracovních sil vyluxovaném Plzeňsku, na bývalém vojenském letišti a přetížené D5 i železnici ve směrech předpokládaných dopravních toků.
   Co bude za 12 let až EV v EU budou jediné možné?
   No tak sorry, křišťálovou kouli mám(e) rozbitou.
   Velký špatný pokud se to nezmění, jako např. Euro 7.

   1. Dachsmeister: plán má snad každá firma, ne? Kdo jen říká „tohle dělat nebudu“, ale není nic, co by dělat chtěl, ten končí. Nakonec, rýžodárce zjevně plány měl, uskutečnil a teď dělá nové, protože holt musí. Možná by jen mohl sedět, že „tohle dělat nebudou“, ale v tom případě už byste mu neříkal, že je to Váš rýžodárce.

    Realita je taková, že lidstvo obsahuje poměrně velkou masu lidí, kteří nic lepšího, než za pásem, dělat nesvedou. Lze je pochopitelně zkusit upíchnout někam, kde se nedělá nic, třeba to neziskovky. Ale ty mají mnohem nižší kapacitu, kádrováků je taky potřeba jen omezené množství a bez průmyslu je nemáme jak živit. Jestli vidíte pro lidi z automotive nějaký jiný než baterkový, tak se podělte.

    Místo vůbec neřeším, nevím, koho tam chtěli zaměstnávat, beru to obecně. Kolik lidí z té převodovkárny už Hyundai potřebovat nebude, půlku? A pokud ano, co budou tito dělat?

    Ono se to nezdá, ale i pro Hyundai by dnes bylo možná lepší fabriku v ČR nemít, ale když už ji tady mají, tak dokud to bude mít smysl, využívat ji budou. Až to bude fakt špatné, skončí to jak Honda ve Swindonu. Pochybuju, že se tam teď mají líp, zvlášť, pokud by moudře řekli jiné málo kvalifikované práci „to tady nechcem“. Soustředit se na práci s vysokou přidanou hodnotou je super, ale to může jen ten, kdo ovládá know-how. ČR prakticky žádné nemá, drtivou většinu jsme dávno prodali cizákům, takže toto by byl argument takový hezky populistický, ale bez reálného podkladu.

    1. @fadtwi
     https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/automobilka-hyundai-hromadne-propousteni-nosovice-vyroba.A231120_760816_ostrava-zpravy_palj
     Nechce se mi to datlovat na jabkofounu ;-)
     No strategické plánování v automotive teď není zrovna oblíbená disciplína.
     Zejména kvůli nedostatku křišťálových koulí i koulí top managementu.
     Cizákům jsme něco prodali?
     Neprodali.
     Dali…
     Gigafactory je jen další tunel na veřejné finance, likvidace strategického letiště a přilévání oleje do ohně gastarbeiterů in Pilsen lager.
     Arbeit mach frei!
     Aber wir schaffen das nicht.
     Nemecke chyba nejsou nikdy mala.
     Takofa drobna detail, kde tam fsit foda und strum se taky moc neřešit, chlavně dotace, pobidky, socializace nákladů, kapitalizace zisků, chudým brát, bohatým dávat.
     Fitejte v Neue Europa.

     1. Dachsmeister: hezké a aktuální. Odborář se projevil…jako odborář. Takovej parazit, ten se samozřejmě udrží a bude žvatlat o tom, že se mu něco „nelíbí“.

      Strategické plánování – však taky ti, co to dělají a dělají to dobře, berou adekvátní peníze. Jasně, že se nejlíp strategicky plánuje, když se vlastně nic moc plánovat nemusí, to ale platí o jakékoliv profesi, závislé na vnějších vlivech (obchodní oddělení taky nejradši plní plán tím, že zákazníci stojí frontu).

      Prodali-dali, to je fuk, výsledek je stejný.

      Ten konec platí všeobecně, není to evropské specifikum.

      1. @fadtwi
       on ten odborář to myslí dobře, firma je plná agenturních pracovníků jejichž fluktuace je vyšší než 20 odchodů příchodů za půl roku.
       A ano berou o trochu méně než kmenoví zaměstnanci.
       Už z hlediska PR by šlo ty desítky nepotřebných překvalifikovaných CNC a jiných odborníků na domeček plný ozubených koleček na čas upíchnout jinde, než by buď odešli sami nebo se s novou pozicí sžili, smířili nebo se v ní našli.
       Já vím, jsem postižen sociálním cítěním, ale vyhodil bych raději 30 netáhel než 30 veteránů.

       1. Dachsmeister: odborář to myslí vždycky dobře…

        Článek přesně tohle píše – že překvalifikovaní půjdou na méně kvalifikovanou. Spíš je zajímavé, kolik lidí nedá zdravko – co tam máte tak zásadního?

        Vyházet netáhla není sociální cítění, to je kapitalismus. A ten není populární, protože to by byla diskriminace méně výkonných pracovníků, dnešní doba tenhle typ zaměstnanců podporuje.

        1. To, co dela kapitalista soucasnosti, je zachrana toho, co budoval, kdyz Evropu znovu ridi fasiste.

         1. Lágr se vždycky vylágroval ale pořád mají nové „bojovníky. Jak dlouho?

        2. @fadtwi
         syndrom karpálního tunelu, práce s utahovačkami ho zhoršuje, někteří ovšem už ze startu mají tak špatné výsledky chladových testů, že neprojdou.
         Firma se tím brání cálování v budoucnosti za nemoc z povolání.

         1. Dachsmeister: zajímavé, díky za přiblížení problematiky. „Chladový test“ jsem si našel, zatím jsem ho podstupovat nemusel. V dnešní době naprosto chápu potřebu firmy se bránit.

          1. Jojo, Nemci na to maji supa dupa postupy, firemni felcar kazdyho novyho pri nastupu pekne proklepne furou testu, aby se videlo, s cim dotycnej prisel. Pak se musi povinne absolvovat nejruznejsi videokurzy, jako napriklad jak se ma sedet u PC, kde maji byt jake kyticky atd. a tohle se povinne opakuje kazdy rok. Btw, u toho videokurzu se sleduje, jestli fakt ucastnik celou hodinu mel pustene jen toto video a jestli nepreskakal na konec (resi se to samozrejme pustenim a odchodem na kafe – zatim kamera zornicky nesleduje). Jak to maji lidi na dilnach nevim, ale nedelam si iluze, ze tam testy nejsou jeste narocnejsi a sofistikovanejsi.

      2. Dneska v praci byla porada vedeni, strategicke planovani 2024. Vzdycky se to delalo takhle v puli listopadu. Behem prvnich par minut bylo jasne, ze nikdo nevi, co bude v cervenci, dokonce nikdo ani nevi, co bude v breznu. Pak vytahl kolega formulare, co nam poslal A++ zakaznik, ze mame vyplnit stran produkce CO2. Nikdo nevi, co tam napsat, jak to vyplnit, kdo se pod to ma podepsat a co rict vlastne zakaznikovi, kterej to do konce mesice chce.

       Takze takhle se ted strategicky planuje.

       1. Sysop: 2024 mi přijde jako těžká operativa. Se zákazníkem ať se spojí ten, kdo ho má na starosti a vykoumá, kam to u něj půjde a jak moc zásadní to bude a dle toho je potřeba s dotčenými osobami jednat, popravdě nechápu, jak se něco takového může dostat na „strategickou poradu“. O termínu „za týden“ nemluvě. Jako vtipné cvičení by k tomu měl říďa zadat všetečné úkoly, třeba rozpracovat vizi, misi, strategii, střednědobý výhled a krátkodobé KPIs.

        1. Samozrejme, ze ten zakaznikuv pozadavek probublal od Außendienst pres Innendienst na reditele Vertrieb a ten to preposlal na Geschäftsführung. A tam to lezelo, protoze pod neco takoveho se bud musi podepsat jednatel, nebo musi nekoho delegovat. Soucasti strategie to bohuzel je, protoze general prohlasil, ze se na to muze vysrat. Jenze to by znamenalo odepsat vsechny zakazniky, co s timto prijdou a oni s tim postupne prijdou uplne vsichni, protoze od 1. 1. 2025 to povinne museji delat vsichni v EU. Takze rozhodnuti ‚at s tim jdou do prdele‘ je pomerne strategicke rozhodnuti pro rok 2024, rekl bych.

         Termin si vymyslel zakaznik sam, protoze si na nejake svoji porade stanovil Milensteine a my jsme ve skupine dodavatelu, co to maji predlozit ke konci listopadu 2023. Ze to tri tydny bublalo nasi firmou, je celkem fuk, protoze tato data zpracovat je prace pro tym lidi tak na rok. Zapocitava se uplne vsechno, bezmala i uprdnuti kuchare v nasi kantyne.

         1. S tímto problémem určitě pomůže nějaká ta neziskovka. A když si člověk připlatí, tak třeba bude i nějaký certifikát.

          1. No on je s tim ten problem, ze je to tak cerstvy, ze ani ty ztratovky nevedi, jak na to, aby to nejakej softik udelal sam (protoze tech chytrejch, co umi neco smysluplne vyplnit sami, ve ztratovkach zase tolik neni). Fakt to kolegum ve vedeni nezavidim. Ale co si Nemci zvolili, to jim vladne. My Cesi mame jen tradicni pech, ze co si Nemci zvoli, prevalcuje i nas.

          2. Navrhoval bych tam napsat, co vás napadne, a potom výsledek jako ekologickou úsporu. Úspěch zaručen. Nebo si snad myslíte, že to bude někdo kontrolovat,nedej bože přepočítávat? ;-)

          3. Bohuzel, v Bruseli na to buduji dalsi urad, ktery se v tech datech bude hrabat. Neco jako KH tak na desatou. Data se predavaji v digitalni forme, takze softik to proleze, jestli v tom nejsou picoviny. Troufam si odhadnout, ze ti, co to umeji naprogramovat, moc dobre vedi, ze v tom picoviny budou, takze presne v tomto smeru se budou algoritmy vydavat. A pripadne pokuticky mohou byt likvidacni – „podivejte se na ne, to jsou oni, nechteji zachranit planetu!“

           Jako fakt, s timhle konci prdel. Hon na carodejnice v 21. stoleti.

          4. Sysop 8:49

           Novej ESG reporting samozřejmě bude, ale zatím se ještě v Bruseli neví, jak bude vypadat. Respektive už maj platnou legislativu že se bude reportovat, ale ještě neví přesně co a jak to vypočítat.

           Co se týče zákazníků a jejich dotazníků, máte 2 možnosti.

           1) jeden standardní set slajdů na téma sustainibility a ten poskytovat uniformně všem
           2) zahrnout požadavek na tyto informace do akviziční fáze nových projektů a nechat je prodejce náležitě monetizovat

           V praxi se obvykle používá kombinace obojího.
           Nemá smysl čekat, že to vyhnisá.

          5. Dneska jsem mluvil s financnim reditelem a sklouzli jsme i na toto tema. Vypada to, ze pristi tyden prijde jakejsi skolitel a jsou vycleneni tri lidi z QT, co s timhle zacnou. Takze i kdyz vsichni vedi, ze je to uplne, ale uplne nahovno, tak nechat se zrujnovat pokutama, nebo utikajicima zakaznikama, nikdo nechce. Brusel vyhrala.

          6. takže se posrali a zdechnou vo rok pozdějš, pže jak jim tam sám chodíš ukazovat, v momentě, kdy vy ani nevíte, co budete vyrábět příště, rejžák už to teď vyrábí v množstvích, co nikdy nedáte, za koncovou cenu nižší, než jsou vaše vstupní náklady, takže jako co přesně hodlají všeci dělat, prodávat si navzájem vagóny lejster k hovnu?

          7. Behemot 0:42
           Ano,to je bohužel nejpravděpodobnější vývoj, začátek konce…

         2. Sysop: nemluvím o tom, jak to má bublat u vás, ale co s tím měl dělat člověk, který má zákazníka na starosti (nějakej account manager?). Tedy jít s tím zpět za zákazníkem a domluvit postup. Místo toho se v tom 3 týdny motáte jen proto, že zákazník má milestone? Amateur hour, says I.

          Pokud jde o celkový přístup, tak pak rozumím, že rozhodnutí „vykašlat se na to“ je strategické, protože ovlivňuje business na roky dopředu, to dává smysl.

          1. @udržitelnost
           Sustainability.
           Super záležitost, tvoří to pracovní místa, v Schade Auto Werke na tom makají desítky lidí, každou blbost tam prodáte, Sysopův Plug in bayerische mist wagen, hajzly pro fšecky pohlaví, FV panel na střeše, praní pracovních rukavic, recyklaci odpadní vody, včelín u kanclu, péči o zeleň, dobrovolnictví zaměstnanců v pracovní době, za 10.000€ zpracuju draft. ;-)

          2. Dachsmeister: tohle je nutné brát jako snahu státu nařídit firmám povinnou solidaritu pokud jde o starání se o nezaměstnatelné (tj. narvat firmám do chřtánu flákače z pracáku). Cílem firmy by pak mělo být to mít ošetřené tak, aby tito neschopové spotřebovávali co nejméně zdrojů a měli co nejmenší vliv (ano, je to v rozporu s tím, co chce vrchnost, protože pro ni jsou neschopové na vysokých postech velká pomoc, přestože si tím podřezávají svou vlastní větěv úplně stejně, jako minulí bolševici tady). Pokud si je firma nechá přerůst přes hlavu, je to úplně stejné, jako když si nechá přerůst přes hlavu odbory.

          3. Presne tak to je, zamestnat vagon lidi v nevyrobni a uplne zbytecne sfere, kteri budou jen generovat dalsi a dalsi „pracovni“ mista s necim, co nema absolutne zadnou realnou hodnotu a co je trzne neprodejne. A pro jistotu, aby to nebylo ani neutralni, to jeste ty tahouny ekonomiky brzdi a vyrobky nesmyslne prodrazuje.

           Se zakaznikem tohle nejakej Außendienstler absolutne nevyresi. Dostal formular nekolika desitek stranek plus termin a tim to hasne, to je nad ramec jeho zodpovednosti i schopnosti. Tohle si musi spolu projednat vrcholove namagementy. Ale ty si tim nechtely doposud kazit den. Jak u zakaznika, tak u nas.

           Ale fpohode, ono se to prehoupne i do Ceska na ty, kteri delaji subdodavky. Zatimco EET byl cesky pruser, tak tohle ma evropsky format, takze to bude mit i vetsi dopad a setrvacnost.

          4. Sysop: já to do určité míry chápu – firmy dělají vše pro to, aby nemuseli zaměstnávat lidi, ale stát s nimi nic dělat nemůže (to taky není dobře, že je vezme jako dalšího fízla, městapáka, úředníka nebo že čumákuje na pracáku). Tak se je snaží firmám nacpat jinak.

           Současně to pak ale podobně jako dotace kurví trh, protože pokud se tak nechovají všichni všude, mají to firmy v zemích, kde to takto funguje, mnohem horší. Jednoduchá odpověď na to není, protože často se takto dá z firem lokálně vytáhnout část zisku (tj. např. německá firma, která povinně zaměstná našeho neschopa, tady nechá peníze, které by jinak putovaly do říše).

           Průser je, když se to celé příliš jednostranně nabalí tak, že jde pak do kytek celá firma (nebo její část) a místo 10 zaměstnaných neschopů máme těchto 10 zpátky na pracáku a k nim 100 dříve zaměstnaných kvalifikovaných lidí, kteří de facto kvůli státu přišli o místo.

           Ještě jen k tomu u vás – no jasně, že Aussendienstler nic nevyřeší. Píšu o tom, kdo má zákazníka na starosti. Jestli je to říďa, tak nechápu jeho motivaci takto plýtvat časem a penězi svých lidí ve věci, kterou stejně bude muset řešit sám. Jsem myslel, že jste trochu schopnější, aspoň skoro všechno, cos tady o nich kdy psal na mě dělalo dojem, že je to spíš firma, kde bych dělat chtěl než taková, do které bych nevlezl ani za zlaté prase.

          5. Rozumis, Nemci se vezli nekolik desetileti prakticky na konjunkture. To se jim to, panecku, reditelovalo. Ted ale jde z tlustych do tenkych a ukazuje se, ze vubec nejsou flexibilni a neumi rychle reagovat na nove podnety. Ne, ze by to u nas byla banda blbcu, to nerikam, ale kolikrat nechapu, jak to muze fungovat, kdyz se nektere veci delaji (dle meho nazoru) neuvertitelne blbe. Cas ukaze, kdo se mylil. Treba ja.

           Stran toho eurosociku je jasne, ze to je nakumulovany problem z nekolika smeru – lina mladez vyrustajici v blahobytu, skolstvi jdouci do prdele a generujici hlupaky, pretizeny socialni system podporou nefachcenku,… a ono se nam to efektem snehove koule pekne nabaluje.

           Osobne si myslim, ze co Nemci umi lip, nez krizove rizeni, je totalni pad na drzky a budovani od nuly. V tom jsou machri. Tak uvidime.

          6. Němci jsou tupí jako flaksy, a nebýt gastarbaitrů, byli by totálně V PRDELI!

          7. Slovo „tupi“ bych asi uplne nepouzil, ale rozhodne jsou brutalne pomali. Nemec sice nakonec ke spravnemu vysledku dojde s vetsi jistotou, nez nekdo druhy, jenze ten druhy tam mnohdy uz davno je. Takze je to souboj rychlost =X= spolehlivost. Nemec sazi na spolehlivost, jenze Cinan je rychlejsi.

          8. „totalni pad na drzkytotalni pad na drzky“

           Někde jsem četl vzpomínku generála Wencka, že nejlépe se mu velelo na podzim 1942, když byla 6. armáda obklíčena o Stalingradu a v té širé stepi bylo jen pár zadních oddílů. A jak z rozprášených vojáků, různých pomocných útvarů, mužů vracejících se z dovolené, Rumunů, co už nechtěli sloužit pod vlastními důstojníky, musel poskládat alespoň nějakou frontu, jinak by Sověti dojeli až k Černému moři. Žádné formality, byrokracie, procesy, všichni dělali víc, než museli, aby se všechno nezhroutilo.

          9. Presli na standardni ruskou strategii. Skoda, ze se pak zase vratili do svych starych koleji.

          10. Sysop: to dává smysl, ty to vidíš v kontextu, já jen střípky. Ono kolikrát lidem trvá si uvědomit, že se něco děje, zvlášť, pokud dlouho nic takového nemuseli řešit. Takže často nastupuje denial a postoje se mění až pod tíhou reality. Což může být taky někdy pozdě, případů z historie kvanta. Mají tebe, tak to kdyžtak převezmeš jako generál a je to, ne? Nenabízel ti to už pan majitel? Ani bych se nedivil, právě proto, že na rozdíl od nich dokážeš líp improvizovat. Ale zbytek managementu by asi slušně nasral, dali by vůbec cizáka nebo by nastal odboj a firma by šla do kytek?

           Totální pád na držku není ani tak tím, že někdo krizové řízení neumí, ale tím, že ho nedělá vůbec, typicky proto, že si nemyslí, že je to potřeba a že nastala krize i pro něj. Jasně, jde to dělat i špatně a dokonce ani dobré krizové řízení nezachrání firmu, kterou drtí vnější vlivy. Ale hlavním důvodem krachu je, že se s tím vůbec nezačne nebo tak pozdě, že to už nejde zvrátit (třeba RCA).

          11. Coz o to, me by asi dali, mam respekt a s GF vychazim v podstate na ‚kamaradske‘ urovni. Jiste, kdyby se zmenila hierarchie, asi by se zmenily i ‚pratelske‘ vazby, ale ja tyhle ambice vubec nemam. Ja jsem si do Nemecka sel hlavne odpocnout, puvodne jsem si myslel, ze budu proste sam, budu neco pytlikovat jako vyvojar a bude dobre. Ted mam pod sebou furu lidi, coz jsem puvodne vubec nechtel. Dneska se pretrasaly vysledky prodeju 2023 a muj tym urval z kolace 2/5, takze zatimco jine tymy maji stop stav s naborem lidi, me bylo receno, ze dva lidi bych si jeste mel vzit. Zvazim to, ale fakt se nechci dohrabat do bodu, ve kterem jsem byl ve svych firmach. I kdyz lidi deleguju a sam mam prace minimum, tak nejaka prace s lidma v tymu je vzdycky. Ja jsem pes – cukr a bic, moji lidi maji nejvetsi prachy ve firme, ale taky se musi plnit terminy a musi to slapat. Kdyz jsou vysledky, jsou prachy.

           Jenze takto si aspon obcas cuchnu k nejakemu vyvoji. Dneska jsem asi hodku rano delal nejake regresni krivky pro linearizaci jedhono ventilu a to mne bavilo. Pak uz jen porady, debaty s klienty, chvilka v laboratori a den fprdeli. Kdybych se sral do vedeni, tak uz jsou to jen porady, stres, kancelarska prace. Jako fakt ne. Pokud to nepujde uplne picou ke zdi, tak ne.

           Nemyslim si, ze to pujde az na nulu, na spalenou zemi. To asi ne. Ale dovedu si predstavit treba pruser, ze firmy budou muset propustit polovinu, nebo treba i 2/3 lidi. To je realne a stat se to muze. Sam jsem si rikal, jestli Nemec proselektuje lidi podle schopnosti a nebo proste ‚Cechu sorry‘. Vsechno je mozny, takovej je zivot. Muzu si to malovat, jak chci, ale…

           Zatim je to dobry, ja na rozdil od nich ctu ruzne zdroje a mivam docela dobry odhad na vyvoj nekterych veci, takze pro ne mam i jinou, nez jen profesni hodnotu. Plus maji tendence za mnou chodit pro rady, takove to nenapadne povidani nekde u kafeemasiny a ‚Sysope, jak bys toto resil‘, protoze vedi, ze nejsem v te jejich nemecke bubline. A uz ledacos zkusili a vyslo to. Zpravidla slo o reseni mezilidskych vztahu na pracovisti. V Cesku se nektere veci resi vic od podlahy, zatim nemame tu nemeckou korektni predposranost.

          12. Sysop: to spíš vypadá, že dostaneš do správy jeden z těch týmů, kde je stop stav:-) Pokud nepotřebuješ víc peněz (což nemám ten dojem), tak generál by sice nejspíš znamenal podíl, ale taky HR, IT, finance a další radosti a to chápu, že technicky zaměřeného člověka nebaví.

          13. Na zariove debate se sefem nejvyssim na jeho dotaz, jestli jsem spokojen s vysi mzdy, jsem mu rekl, ze ano, ze mi prijde ferova. Do prace chodim fyzicky tri dny v tydnu, mam veskere nefinancni bonusy, ja jsem spokojenej. Asi to uplne necekal, tak mi aspon dal mimoradnou premii, to jsem samozrejme neodmitl.

           Urcite se nechci cpat nekam, kde bych musel resit nejakej Papierkram, nota bene se v mem veku ucit nejaky netechnicky picoviny. Asi by mne zadne prachy nemotivovaly.

          14. Sysop: s ohledem na podnikatelskou minulost nečekám, že bys byl urvanej z toho, že bys mohl zase všechno řídit jako velkej šéf, to je lákadlo hlavně pro mladý a ambiciózní s vizí slavné kariéry. Ty ses dokázal zařídit tak, že máš svoje i s mnohem menším pracovním nasazením a hlavně stresem, ideálka.

          15. Je v tom velkej kus stesti, to nepopiram. Ale neco jsem predvest musel. Ted se snazim dostat na podobnou vzdelavaci cestu potomstvo a s hruzou zjistuju, ze uz davno neni standardem, ze bezna ZS pripravi na prijimacky na stredni. Takze nasledne mesice omezim na netu a investuji do potomstva, aby dali prijimacky, ackoli premianti na ZS.

          16. Sysop: jo, to jsem ti tu nedávno psal, že to bude chtít kurz a že je to zcela normální, zvlášť na něco prémiovějšího (víceletý gympl, třeba). Amerikanizace školství holt postupuje, soukromé školy dělají vše proto, aby ty státní byly pokud možno školami zvláštními (inkluze) a stále více se oddělovalo zrno od plev, tj. zhoršovali vyhlídky těch, kteří nebudou cálovat. V Brně je nově PORG, cena lidová, 135k ročně, o studenty ale nouzi pochopitelně nemají. Kdo má peníze a záleží mu na tom, co budou děti jednou dělat, holt solí. Za přípravku na přijímačky nebo rovnou za školu.

          17. Na přijímačky na průmyslovku mě jako jedničkáře nedokázali připravit ne jedné z těch lepších základek v Plzni(14.ZŠ)ani v roce 1998. Je ale fakt, že od 8. třídy se moje zájmy se zájmy škol začali dost rozcházet. Šprti se nabiflovali a na gymply se dostali. Já jsem si to holt prošel jinak..

          18. zájmy začaly :/ posranej edit xD

          19. shifty: no jo, mě se taky zhoršovali vyhlídky, tohle už ani nekomentuju, edit holt chybí a když člověk příspěvek trochu přepisuje, není problém si toho nevšimnout…

           Nicméně i já jsem drtil Bělouna a rozhodně by mi nestačilo jen tak se ukázat na přijímačkách bez hodně důkladné přípravy. Současně je ale pravda, že jsem byl schopen se to naučit sám, bez nějaké přípravky. To už je dnes problém, ale zatím jsem nezkoumal, jestli je to zvyšujícími se nároky na přijímačkách nebo snižující se úrovní ZŠ. Rozdíl je každopádně nutné překlenout, pokud má člověk zájem o něco „lepšího“.

          20. bělounb byl naprosto super, když tedy jeden odfiltruje ze slovních úloh pionýry a plnění plánu, tak to byla ideální učebnice. ostatně, pamatuji si, obávané úlohy 671-673 o osobním autě, motorce a náklaďáku, mnoha spolužákům jsem je vysvětloval.

          21. premiant na základce neznamená vůbec nic (se vší úctou k Vám a že předpokládám, že neúprosná genetika zařídí, že nebudou blbé). každá úča (sborovna plná úč) musí dát někomu samé jedničky a někoho musí ohodnotit na hranici propadnutí (skutečné propadnutí se na ZŠ dává za bojkot výuky, upřímná snaha tragického případu se oceňuje proleznutím. když máte ve třídě pětadvacet ajnštajnů nebo pětadvacet pablbů, celkový dojem z vysvědčení bude podobný (bude tam pár samojedničkářů, dost třídvojkařů, dost dvoutrojkařů a pár skoropropadlíků). ale niveau bude úplně jinde. průser je chytré dítě ve třídě blbů, kterému stačí jet a čtvrt plynu a promrhá čas a škola je pro něj jen hlídání zadarmo, a úplně stejný průser je chytré dítě ve soutěživé třídě ještě chytřejších, kterému to srazí sebevědomí a na všechno se vysere.

           dobrý kurz přípravy na příjimačky jsou dobře investované peníze. ale vzbudí ve Vás otázku, co kurva v tý škole celou dobu dělali, jak ten čas proboha dokázali zabít, když dobrý přípravkář vše dokáže doplnit za málo desítek hodin.

           ještě s tím votřepaným bonusem socializace dítěte ve stejnověkém kolektivu, kde sociální patologie veselu bují, šikanou počínaje. argument o škole jako mimochodem socializaci dítěte má smysl pouze u vesnické jednotřídky (či montesori), kde jsou děti věkově namíchány a trošku to má strukturu vesnické omladiny na prázdninách.

           vzdělání dětem musíte poskytnout trošku škole navzdory. tedy průměrné škole.

          22. Sysop
           Investovat čas = nejlepší řešení. Dcera se takhle dostala na víceletej gympl v dost tvrdý konkurenci (poměr přjatých k zájemcům 1:6) bez jakýhokoli placenýho kurzu nebo nakupování drahejch publikací.
           Jak tu psal fatdwi, cílem celého kurvení je zřejmě to, aby neplacené školy nebyly k ničemu. Proto je taky Šteffl jedna ruka s kurviteli typu Feřteka.
           Presstituti tomu pomáhají, seč můžou.
           No a co tam dělají, že nic neumějí? Furt nějaký akce – besedy, divadla, kina, sportovní dopoledne, koukání na cvičený kozy, vánoční trhy a adapťáky pomalu každej rok. Plus nulová kázeň, takže ti, které by to zajímalo, když se náhodou učí, prostě neslyší.
           Vedení škol posrané z radnic, které jsou posrané z vysírajících rodičů. NIKDY to vysírání ale nevypadá tak, že by rodiče chtěli, aby se děti konečně chvíli učily… (Drahá polovička učí na základce a je za dinosaura, protože po dětech chce, aby pracovaly, a nepouští jim filmy.)

          23. Hroch_bahenni: investování času funguje jen tam, kde jste schopen dítěti skutečně pomoci a pak se „přípravkou“ stáváte Vy. To ale zdaleka není případ všech rodičů…

           K tomu poslednímu odstavci – nedávno jsem to tady popisoval, takže to nebudu dělat znovu, ale v návaznosti na to, co jste napsal mě napadla taková zkratka, která situaci dobře vystihuje. Rodiče totiž nikdy nechtějí, aby se děti učili. Rodiče ale o to více vyžadují, aby to děti naučil učitel. Neumí-li dítě něco, je to tím, že debil učitel mu to nedokázal vysvětlit. Rozhodně ne tím, že dítě dělá ve škole i doma hovno.

          24. fatdwi
           No, Sysop IMHO schopen je.
           A značná část těch, co ty drahé publikace kupují, taky. Minimálně u těch páťáků :) Jenže se jim nechce nebo prostě věří tomu, co se píše a říká v médiích – totiž „kolik tisíc stojí příprava na PZ“.
           Zbytek: přesně tak.

          25. Hroch_bahenni: no, já bych ho nepřeceňoval z češtiny:-) (sorry Sysope):-) Jako jo, matika bezpochyby.

           Obecně (neřeším Sysopa) – problém není jen ve znalostech, ale taky schopnostech je předat – ne každý dokáže „učit“ páťáka, protože to přecejen není kolega z práce a chápe věci jinak. I skvělý andragog může být docela nic moc pedagog.

          26. Re: fatdwi 24.11.2023 v 18:58

           To je tak: kdyz jsem byl na stredni, privydelaval jsem si doucovanim osmaku a nasledne devataku, proste koncovejma rocnikama ZS, plus pripravou ke zkouskam. Za pade na hodinu, vybiral jsem si studentky ;-), sypalo to dobre. A vysledky byly vzdy, ty decka jsem proste k tem zkouskam dostal pripraveny. Cestina matika na zkousky, doucovani ten zbytek – vetsinou rustina, fyzika, atd. Koncem gymplu uz jsem zacal ‚podnikat‘, sice nelegalne, ale vydelaval jsem si solichama na elektronice, takze na doucovani jsem sral.

           Kazdopadne, zustaly mi na poode nejaky stary ucebnice, ani nevim, proc se to porad stehovalo. Asi jsem byl linej ty bedny vykydat uz nekdy pred x lety a tak se to porad stehuje se mnou. A nasel jsem si tam ucebnice, podle kterych se tehda jelo. Nestacil jsem se divit, co uz se dneska vsechno neuci. Dneska dite v sedmicce nema tuseni o rovnici s jednou neznamou. No kurva, kde to jsme? Odmocina – zapomen. Atd. V cestine literatura tragedie. Apod.

           Ja mam celkem kliku, ze vysvetlovani nejakych temat mi docela jde. Na VS jsem ucil lidi programovat v assembleru Motoroly, chodilo celkem dost lidi. Taky jsem dvacet let ucil vojaky a policajty jednu vec, doma potomstvo taky ucim ja, manzelka nema trpelivost a nektere veci davno zapomnela. Takze v tomto smeru se celkem ‚udrzuju v kondici‘.

           Ja jsem ze ZS proste sel na gympl k prijimackam a zadne doucovani se nedelalo. Nepamatuju, ze by tehda nekdo, kdo chtel z nasi ZS na gympl proste na doucovani chodil. A je fuk, jak honosne se to nazve. Kdo mel vysledky nahovno, tak se tam proste necpal a sel jinam, od prumky, po ucnak.

           Na druhou stranu, dnesni Cermat je vic postavenej na logice, nez to bylo tehdy. Fura prikladu proste tehdy byla ‚spocitej…‘, dneska je to spis ‚tady je situace, res ji‘. Okay, ja jsem pro, je to bliz k realite, ale pak by tomu melo odpovidat predchozi vzdelani. Mozna, ze v jinych ZS to maji jinak, ale kdyz jsem si sjel vysledky prijimacek na gymplu, kam chci potomstvo poslat, tak teda zadna slava, musim rict. Evidentne neni velky rozptyl v urovni ZS tady v okoli.

           Nemam strach, ze bychom to doma nezvladli, ale sere mne, ze svuj cas vyficim misto nekoho, kdo za to uceni je placenej a dokonce chce stavkovat, aby za to hovno, co dela, dostal jeste vic. Je mi uplne u prdele, jak to maji kantori slozity. Zena je z kantorskyho a ty narky poslouchala celej zivot, kdyz se u ni doma slezla pulka sborovny a to byly 80. leta. Od te doby porad stejnej model – decka pancharti, rodice prehnane ambiciozni, plat malej a ty prazdniny by taky mohly bejt delsi. Cest vyjimkam.

          27. ještě je tam často jeden další aspekt, nechopnost (velmi erudovaného) rodiče předat něco dítěti, které apriori odmítá cokoli od trapného fotra (matky). je těžké platit cizího člověka, aby dítě učil něco, co rodiř ovládá mnohem lépe než učitel. ale někdy nezbytné.

          28. omlouvám se za zy překlepy. holt asi ten němec co schovává věci v kombinaci s dovolenkovým zdravým pohybem na čerstvém vzduchu a grogem na přežití (na rekonstruované nemovitosti).

          29. fatdwi, Lukas B.
           Máte pravdu, že někdy to s rodičem nejde, ale já psal o nákupu publikací, ne o docházce do kurzů. Šlo mi o ten vejvar z knížek, který stejně samy o sobě většinou nepomůžou, když děcko neumí. Potřebuje někoho, kdo by to vysvětlil. Samostudium tyhle typy moc nezvládají.

          30. Musi se to budovat odmala. Najednou se to v poslednim rocniku vsechno nedozene. Odmala ucim potomstvo, ze neni potreba si vsechno pamatovat, ale je potreba vsechno pochopit. Pak si proste vzorecek, nebo rovnici, ci cokoli jineho, kdykoli odvodim. Porad ukazuju priklady, kde to ci ono se jak aplikuje, proc je tohle takto a tamto zase jinak a hlavne – ukazovat priklady a cile. Nestaci rict ‚prachy jsou dulezity‘. Je potreba ukazovat, jak to vypada, kdyz prachy nejsou. A jaka je k nim cesta. Podobne s vyukou – ne na to srat, ale snazit se to co nejrychleji pochopit a tim padem i zjistit, jak s tim ‚vyjebat‘, aby se to lip pamatovalo, atd.

           V knizkach neni vsechno a hlavne – dneska decka cteni casto nudi, nota bene neco co uci. Kdo ma uceni zmakly, nepotrebuje extra ucebnice. A ten, kdo je potrebuje, k nim potrebuje i vykladace, proste nekoho, kdo to vysvetli ve stravitelne forme.

           Rodice obvykle nemaji autoritu treba u vyuky sportu. Lyzovani, hokej, micove hry, plavani… ucit vlastni decka je na zabiti. Ale u skolnich predmetu celkem problem nemam. Autoritu jsem si ziskal napr. tim, ze nektere veci sypu z rukavu. Vetny rozbor, vyjmenovana slova, velkou nasobilku, atd. Tim padem se mi podarilo udelat vzor a definovat cil. U nas doma to funguje.

          31. už nastala puberta?

           jo, tuhle jsem dětem vysvětloval, na co je dobré (a+b)*(a-b)=a na druhou – b na druhou nebo möbiův list, ale s pubertou mě nějak neberou vážně (:

          32. @ Lukas B

           To je zajímavé, na co je (asi myslíš prakticky) ten vzorec? Jestli teda máš chvilku a není to moc rozsáhlý. Díky předem.

          33. Zatím to ale vypadá, jako řízený pád na držky.
           Všecko je pod kontrolou, postupujeme do předem připravených pozic.

       2. Sysop: Víš, jak rozesmát Pánaboha? Vyprávěj mu o svých plánech…

        1. Pokud se ten buh nejmenuje Schwab, Gates, Von der Leyen, nebo nejak podobne, pak je to celkem fajn humor.

         1. Sysop: man plans, god laughs je vcelku stará hláška.

   2. pokud to tady nejaký prodejný kurvy nebudou držet pod hlavněma pušek, tak nejspíš se to rozpadne na dva bloky

    i dyž je docela dobře možný, že vole VŠICHNI VOSTATNÍ se rozdělí na ten východní blok, a jenom nejaký děvky tady zůstanou zaražený v západních prdelích, i když už teď je evidentní pokles životní úrovně, absolutně žádná změna na obzoru a při tomdle tempu do těch deseti let to tady bude žebrákov jak v Rumunsku…

 3. Až se zavřou linky na běžná auta, budeme mít tady ve Svazu Evropských Socialistických Republik spoustu starostí, se kterými nám nějaká Gigafactory rozhodně nepomůže.

  Tak nějak nás vytíží návrat o min. 90 let zpět. Začne selhávat zásobování, záchranka, zemědělství, budete sedět doma na prde.i a čekat, co vám eurosoudruh dovolí…

  Elektrokrámy totiž normální auta v žádném případě nenahradí a nebude pro ně ani dost energie.

  Buřtožrouty to nezajímá a v té vzdělanější vrstvě je už promořenost levičáctvím za kritickou hranicí.
  Zrovna nedávno jsem v jedné debatě o elektromobilitě na root.cz viděl, kolik je dementů mezi lidmi z IT. A IT, to je jen špička ledovce.

  Budoucnost je pravděpodobně temná, je mi líto našich dětí…

  1. dritchie 20.11.2023 v 10:09
   – – –
   Možná jsem v tom bodě naivní optimista, ale stále předpokládám, že nastane brzda a úlety jako baterkofanatismus, AI, GD apod. opadnou. Jasné, že čím déle, tím víc to bude bolet.

   ČR mohla využít „zpoždění“ za západem a ušetřit prostředky – chtělo to ihned zarazit další výstavby dobíjecích stanic a podobných volovin. Bohužel se nestalo, naopak s 5K u koryta to dostává víc zelenou.

   .

   1. Tady u nás je průšvih v jakémsi kartelu (nebo co to je) buřtožroutů a tzv. „lepších lidí“.
    Ti první umějí volit pouze Babiše a ti druzí to co vládne teď.
    Ani jedno pochopitelně nic neřeší a v tom bolševickém bahně se topíme čím dál víc.

    Nikdo s rozumem nemá šanci. :-(

    1. dritchie 20.11.2023 v 10:38
     – – –
     Vidím to podobně. Každý si s ČR vytře…

     .

     1. corona: ty to vidíš podobně? Ty, kterej dokonale splňuješ dritchieho popis a volils Babiše? :-D

      Fakt jedeš. Můžu se zeptat, na čem a jestli bych si to mohl taky někde na horší časy nakoupit?

      1. fatdwi 20.11.2023 v 14:02

       „… a volils Babiše? :-D“

       – – –

       Ano, tehdy, když ty jsi volil hadrfouse nebo podpořils výsledek, že…?
       Tak ke které variantě se hlásíš…?

       :OD

    2. Problem je, ze ten nas mrdnik neni unipolarni. To by totiz fungovala nejaka prirozena regulace. Dneska je to bohuzel tak, ze my jdeme do sracek, ale vydela na tom Asiat, ktery je mimo nas system. Tim padem namisto regulacni korekce spis prijde katastrofa.

     1. Sysop: na to je nutné se dívat z pohledu o patro vyššího, tj. nebrat jako „systém“ Evropu, ale svět. Pak to dává smysl. Nejsem žádnej konspirační teoretik, ale nepřekvapilo by mě, kdyby GD a podobné sračky vydatně podporoval Číňan, Arab a Američan a rozkrytí finančích toků pro různé neziskovky a lidi na řídících postech v bruseli by mohlo být velice zajímavé. Ti, co jsou vidět, tedy poslanci EP jsou jen užiteční idioti, kteří za svou loajalitu bolševistickému zlu dostávají trafiky úplně stejně, jako soudruzi v minulé totalitě tady – jejich role je v podstatě na úrovni „parlamentu ČSSR“.

      1. To je docela dobre mozne. Cinani uplaceji o 107 a tlacit na pilu umi vsude na svete. Jako moznost bych to taky nezatracoval.

      2. Celá ta slavná EU je podle mě Putinův projekt, Ve spolupráci s uplacenými Zelenými bolševiky z Brusele a soudružkou Merkelovou z NDR, která byla pro rady u soudruha Putina minimálně dvakrát měsíčně, a zbytek času trávila v Číně. To nám pak ta EU jede. A KAM!

       1. Jenže ona soudružka Andělka Putina několikrát zradila ve prospěch anglosasů, takže se s ní už pak ani nebavil. Na druhou stranu byla to, pokud vím, ona, kde profláknul, že Minsk II byl jen velký podraz, ale to bych spíš připisoval svědomí (poslední dobou nedělala nic jinýho, než studovala zániky říší, takže asi pochopila, co celou dobu svého kancléřství činila), než loajalitě.
        Spíš by tipoval, že Andělku ovládali anglosasové pro i proti Putinovi, jak potřebovali. A tam bych hledal i všechen ten úchylákysmus, Green New Deal a všechny ty pokrokářský kraviny.

        Dal bych za pravdu teorii o Číně, která hýbe anglosaským deepstate a tím pádem i Bruselí. Protože kapitál, který hýbe US je závislý na Číně. Rusáci na to nemají a závislost na nich je spíš v oblasti nerostných surovin. Ukažte mi jakoukoli mimo bývalý SSSR fungující ruskou propagandu. Buď je to k smíchu, nebo k pláči, ale přesvědčit to může tak leda sociopata.

     2. kurvadrát zas domrdanej diskuzní potrat z děfky, už mě ten hajzl začíná srát, neco rozdatluješ, mezitím to neco dokundí a pak to všecko zmizne, KURVAAAAAAAA

      1. Zkoušel sis místo kalkulačky pořídit nějakej normální počítač? Já jenom, že mně se tohle neděje…

      2. neni to tim tlačítkovym telefonem?

       1. shifty: :-D :-D (jsem nachlazenej a nepříjemně jsem se z toho smíchu rozkašlal, ale stálo to za to)

     3. co na to rejžák celý řiká, vedle nevěřícnýho zírání na ty sračky, dyž ta vymaštěná pakáž z brusele si jako myslí, že jim budou negříci nekde v Kongu vyplňovat takový kurvárny, aby jim to pak zdanili clama :DDD

      vyserou se na pakáž co si vymejšlí sračky a přitom dělá 15 % obratu úplně, nebo prostě každýmu řeknou že na, tady za super cenu, ber nebo nech bejt, a holt pár střelců si k tomu ty hovna vytáhne z prdele a bude surfovat na vlně zisků, než příde nejaká buzna z brusele a v ten moment firmu položí a rozjedou to o kus dál znova? trh si cestu DYCKY nande, akorátže to v celkovým důsledku povede k dalšímu omezení dostupnosti všeho, a dalšímu zchudnutí spousty lidí…

      1. Trh dokázal zlikvidovat i SSSR, a to měli ty komouši prakticky nevyčerpatelný zásoby nerostných surovin. Ve zbytku Evropy bylo už za 20 let vymalováno (vlastně v Maďarsku ještě podstatně dřív).
       Trh samozřejmě zničí i EU, to je jisté, ale co se bude dít mezi tím, to lepší nevědět.

       1. Úúúúhh, „trh“ zlikvidoval SSSR? Povídej, přeháněj :o))))

        1. Byl jste tam někdy? Pak byste věděl.
         Co si myslíte, že jiného SSSR rozložilo? Disidenti a naivní divadlo?
         Co asi tak bylo příčinou vnitrostranického boje mezi Stalinsko-Brežněvovskou a Chruščovsko-Andropovsko-Gorbačovskou klikou?
         Nenapadlo Vás někdy, že v socialismu je vlastně potřeba jenom formou kapitálu?

     4. ale katastrofa jak pro koho a jak kdy; zatímco vypatlaný hovada dělají obskurní scény, tak zkušení politikouni a diplomati dycky mlčí a za zavřenejma dveřma uzavírají miliardový obchody, investice atd.

      bohužel pro tendle prdelstán, ty vypatlaný hovada dosadili vypatlaní ovčani do vedoucích pozic, a tak tendle prdelstán padá na hubu :o) https://www.michalapetr.com/map-1840-jak-fiala-zebral-v-pekingu-a-jakou-lekci-mu-cinane-pred-par-dny-udelili/

      pravda, já si zas tak nestěžuju, hotelyjéry nésem ani pro ně nedělám a aspoň ubylo taksíků a všech těch zkurvenejch smrdících turistwágnů na silnicách; nicméně že sou páchaný reálný ekonomický škody na VŠECH stranách vidím celkem zřejmě

      1. Turismus je prokletí. Když moje senzory zachytí turistu, musím zvracet.

  2. No to jste nezaznamenal, že při vzniku pirátů hrála IT scéna velkou úlohu jako jeden z jejich prvních pilířů.

   Dokonce jde dohledat na fóru abclinuxu.cz jedno z prvních vláken o jejich založení….
   A root a abclinuxu, nic.cz to jsou pořád stejní hoši co spolu kamarádí :D
   Potom Vám dojde proč někteří diskutující jako pan Jirsák rozsévají svá levicová moudra napříč diskuzemi těchto plátků.

   1. Tehdy šlo o to, že pár lidem připadalo fajn zdarma kopírovat díla, chráněná copyrightem.
    Sice ne úplně pěkná věc, ale zdaleka ne tak nebezpečná jako ta dnešní protisystémová ultralevičácká partaj.

    Tehdejších technicky zaměřených naivků už tam asi moc není. Dnešní pirátstvo většinově zvládá sotva zapnout PC a patlat po telefonu…

    1. Šlo o to, zrušit autorská práva maximálně po 10 letech, a ne generačně je dědit.

     1. Pirátu ostatně vznikli na problému, s kterým si nikdo nevěděl rady. Na problému, spíš asi trochu na svinstvu.
      V devadesátkách platily autorský práva od uvedení 20 let. Po novele pak 25 let. A potom to najednou vystřelilo na 75 let od smrti autora!!!

      A oni toho využívali v době, kdy to byla ještě partaj líných ajťáků a chodili jsme s nima chlastat do Žlutý pumpy, protože stačilo propočítat, že common-rail by podle tohohle autorskýho zákona vznikl někdy koncem 24. století.
      Na to lákali inteligentnější lidi, ale ukázalo se, že lepší táhlo byla legalizace lehkých drog. Ta přitáhla děti, pak natáhli komouše a pak už to jelo tam, kde je to dneska. Jediný, co mají tehdejší a dnešní Piráti společný, je ten nepřekonatelnej odpor k práci.

   2. Jo, a Jirsák, to je kapitola sama pro sebe…
    Takový komouš verze 3.0. Odborně kupodivu dobře vybavený a proto svým způsobem nebezpečný. Ani nevím, jestli u nich vůbec byl/je… Myslím, že ne.

  3. Zde je ta diskuze jak to vzniklo, je to marketingový produkt z německa…

   https://www.abclinuxu.cz/blog/BoodOk/2009/4/petice-pod-vznik-ceska-piratske-strany

   1. nikdo:
    V momentě, kdy pirátský xindl vznikal, jsem věděl, že jde jen o novou bandu kariéristů. Takový šmejd bych nikdy nevolil už jen proto, že jejich šéf se účastnil v roce 2005 czekteku.

    .

 4. Velice doporučuji shlédnout následující video – Výroba baterií elektromobilů MEB (Enyaq) ve Škodě Auto. V podstatě je to ukázka, jak ve Škodovce prakticky vyřešili problémy popisované v tomto článku.
  https://www.youtube.com/watch?v=s7rZg8fT0Uk&t=106s

  1. Spousta pracovnich mist pro spoustu ceskych lidi. Krasne.

   1. Tak hlavně aby nezapomněli dát Čechům nažrat.

  2. Ale to je stejné, co píší o jiných. Oni tam jenom vkládají články odjinud do obalů.

 5. Vysoká přidaná hodnota je fajn, ale.

  Mám ve svém mikro-portfoliu mj. pár akcií jednoho „Fables“ výrobce čipů, takže dostávám emailem pozvánky na videopřenosy prezentací pana ředitele. Na jedné se ho ptali, zda plánuje využít ty mega giga granty a dotace Bidena pro výrobu čipů v USA. Odpověď byla že v žádném případě, protože marže ve fabless jsou násobně vyšší, než marže ve fyzické výrobě. (To ostatně platí trojnsob pro jakýkoli vývoj, vč. softwaru bez HW).

  No jo… Jenže když to udělají všichni, nakonec dojdeme do stavu, kdy držitele licenčních práv výrobních výkresů „s vysokou přidanou hodnotou“ fakticky drží za koule ti, kteří pak ty výkresy vezmou a udělají z nich ten fyzický produkt. Protože bez nich by se vvojáři vysoké hodnoty maximálně tak mohli dívat na 3D vizualizace na svých obrazovkách.

  1. Jan Mrcasik: že jsou při fabless marže výrazně vyšší je jasné, proto taky ty granty v USA mají. Ale jak vidět, nikoho to neláká. Fungovat to tomu výrobci čipů bude tak dlouho, jak dlouho bude fabrika „hodná“. Což je pochopitelné. Odpověď je jako vždy u peněz, protože jít do extrémně náročného a nepříliš ziskového projektu kvůli nějaké „chiméře“ stability je pro vlastníky nezajímavé a budou raději doufat, že se nic nepodělá a rejžovat, dokud to jde. Když se to sesype, vlastníkům v tom na rozdíl od situace, kdy se starají o fabriky, neleží tolik peněz a tedy je krach pro ty nahoře vcelku schůdná a relativně bezbolestná varianta.

   To vše s implicitním tichým předpokladem, že US vláda se už postará, aby fabriky byly „hodné“ pokud možno co nejdéle. Jenže ta vláda toho teď přestává být schopná, právě ty granty jsou toho přiznáním. Je levnější dát miliardy domácím výrobcům, aby fabriky stály v USA než ty stejné (a více) peněz vynakládat na udržitelnost někde v tramtárii. Jenže, to nikoho z těch „fabless manufacturers“ nedojímá a topit zisky a kapacity v takových projektech prostě není v horizontu dalšího quarterly shareholders meetingu (což je předpokládám to, kam Vás zvou) zajímavé.

   Je to klasicky další bod do diskuse o tom, k čemu je stát a co to je „strategický podnik“, kde nejde jen o zisky (už cítím na hlavě rány brejliček SA a v uších mi zní řev nadávek „ty zasranej etatisto“:-D

   1. @fadtwi
    jo to jsem nejen zde četl legendy o net analoga ruské vojenské technice a jejich soběstatečnosti při její výrobě, než se ukázalo, že je plná zahraničních čipů…
    A takové automotive už má taky lesson learned za sebou.

    1. Dachsmeister: myslím, že Mr. Kramatorsk už tady vysvětloval, že to jsou čipy, které si ale Rusák hravě vyrobí klidně hned zítra, po té, co za Uralem za dnešní odpoledne postaví fabriku. A ty škaredé „západoněmecké“ čipy nepotřebuje, není idiot, aby něco takového dával do svých velmi chytře a především nadmíru odolně stavěných kisen všeho druhu (jak zase říkal melouchář, protože vot takaja těchnika byla tehdá v ’75 na vojně).

     1. A už jsou banderovci na Krymu, nebo alespoň v Tokmaku a Melitopolu?

      1. kaBrnak: to není hezké, takhle někomu ukrást nick.

       1. fatdwi:
        A ty si neber do huby „čipy“, když ani netušíš, co to je.

        .

        1. corona: kdepak, jak bych já mohl vědět, co je to čip, nedouku:-)) Další vlastňák, hlupáčku. Radši běž „spočítat“ neexistující kabel;-)

         1. fatdwi:
          „… jak bych já mohl vědět, co je to čip, nedouku…“
          – – –
          Samozřejmě, že nevíš. A rychlé nahltání blábolů z wikipedií ti nepomůže.

          .

          1. corona: nejsem ty, hlupáčku. Běž počítat a dobrou noc :-)

          2. fatdwi:
           „nejsem ty…“
           – – –
           Ano, nejseš já. Máš humanitní cosi, ryze tlachací profesi a při tvojí povrchnosti jen mělkou znalost čehokoliv – opravdu ti nepomůže zkoušet dělat dojmy…

           :OD

      2. @JH
       nejsou, mají to tam stejně daleko jako asiatské hordy a omilostnění vrazi v štrafbatalionech do Kramatorsku.
       Ale možná po 2 letech dobyjí dobitou Avdijivku a konečně osvobodí místní obyvatelstvo od fašismu.

       1. V podstate je fuk, ktera parta tam momentalne drzi plac, ta druha o ni prohlasi, ze jsou to fasiste. Mozna by si to tam meli rozdelit jak kdysi Berlin.

       2. obyvatelstvo Doněcka určitě, pomalu dekádu jim padají na hlavu granáty a rakety

        1. Chudák Henlein, jak ten trpěl. Ještě, že ho velký německý bratr nenechal ve štychu a přijel genocidu zastavit.

         1. Pravda. Vsak taky velky bratr s hakovejma krizema vzdycky byl a je na Ukrajine velmi vytany. Takze vsechno sedi. Jen se tak nejak na rozdil od tebe zdraham tohohle velkeho bratra podporovat. Asi mas holt silnejsi zaludek.

          1. Praetorian: to je úsměvné, stačí, že se jako Hitler chová Rusák a už je to najednou v pořádku a žaludek slouží bez problému. Ono to dost vypovídá o Vaší páteři a charakteru, ale proč Vám to brát, do zrcadla se na sebe musíte každý ráno dívat Vy a takovejch bude vždycky dost. Rodina byla nalezlá v partaji, rohlík za třicet halířů, mlíko za kačku, už aby to bylo zpět?

          2. Jako Hitler se chovala a chova kazda velmoc. Ze jsou Rusaci sraci, na tom jsme se vsichni shodli a nikdo to nezpochybnuje. Ja ale nechapu, proc se drzime USA, ktere podle uplne stejneho klice a logiky jsou sraci jeste vetsi?

          3. Sysop: všichni ne, JH nebo Praetorian to vidí zjevně jinak.

           „Proč USA“ byla předpokládám pouze řečnická otázka. Pokud ne, rád si přečtu, jak by sis to představoval (reálně, ne nějaké fantasmagorie o druhém Švýcarsku atd.).

          4. Boha jeho, ja si prece platim politiky na to, aby prosazovali moje zajmy a mne chranili, jako cloveka, ktery bezprostredne vyrabi nejake hmotne statky. Jak si to oni politicky upecou, je mi fuk, klidne at zalozi treba federaci s Japonskem. Ale pokud nadavame na mocenske moresy Ruska, pak je potreba nadavat uplne stejne na mocenske moresy Anglie, USA, Francie a cert vi koho. Styl „drzim hubu, protoze jsme spolu v parte, byt si se mnou partaci vytiraji prdel“ se mi proste nelibi.

           Ja nemusim mit reseni. Ja jsem placen za reseni v technice. Na politiku jsou jini odbornici a berou za to kralovske penize. Kdyz ja nebudu mit vysledky, poletim. Kdyz nasi politici nemaji vysledky, pak by meli proste letet. Z meho hlediska dostali u voleb na neco mandat, tedy plnou moc a tu musi dodrzet. Kdo neni volitelny (EK, WHO, WEF,…) ten mne nezajima.

           Zijeme v kapitalismu a zakladem kapitalismu je obchod. Pokud zacneme vic delat politiku a valky, pak zijeme ve fasismu.

          5. Sysop: základem politiky je válka, resp. její možnost. Takže dělat kapitalismus bez politiky a tedy bez válek je stejný nesmysl jako dělat bez politiky cokoliv jiného. A jen tak pro objasnění – kolonizace např. Indie tedy byla „fašismus“ a Anglie byla fašistická velmoc?

           Psal jsem tu mnohokrát o Perkinsovi. Kdysi dávno soukromé společnosti kolonizovali svět ruku v ruce s armádami svých zemí, bez kterých by to tak snadno nešlo. „Překvapivě“ se tak děje i dnes. Nadávání na „móresy Anglie, USA a Francie“ už své jméno má, je to woke. Fakt ty sračky chceš? Protože nejde být hrdým dobyvatelem (co tyje z neštěstí druhých) a současně omluvným chudákem. Resp. nelze být obojí zaráz, akorát se tak lze tvářit, tomu se pak říká pokrytectví.

          6. Re: fatdwi21.11.2023 v 14:19

           Valka je nezvladnuta politika. Valky umi kazdy debil, ne dobry politik.

          7. Re: fatdwi21.11.2023 v 14:19

           Btw, zrovna treba takovi Svycari mi prijdou jako kapitaliste, se slusnou formou demokracie a pritom si nevzpominam, kdy naposled vedli dobyvacnou valku. Ja osobne nejsem nazoru, ze ‚kapital, ktery neroste, zanika‘. Tento vyrok totiz nutne vede ke kolonizaci, jakoukoli formou a ta muze vest i k valce, to je logicke. Ale nekonecne rostouci kapital je podle mne blbost.

           Anglii za fasistickou nepovazuju, protoze tam behem kolonizace vic, nez urednik, delala bordel monarchie. A urednik je podminkou fasismu, je to jeho podstata. To spis ve dnesni dobe, kdy UK je za zenitem drivejsi moci i slavy, by bylo mozne prvky fasismu v UK najit. Od aktivnich uredniku podkurovanych kapitalistickou lobby, pres prosazovani zajmu vojenskou cestou – napr. na UA, prokazatelne.

          8. Sysop: jako bonmot dobrý, jako odraz historie nefunkční. Politikou lze dosáhnout jen určitých cílů, kdyby kolonizace probíhala pouze hubou a nikoliv puškami, moc daleko by se britské impérium nedostalo. A taková Amerika by dnes vypadala úplně jinak. Můžeme teoretizovat o tom, jestli by bílý muž dokázal zotročit místňáky vlídným slovem nebo jestli by vůbec nebylo lepší, kdyby dostal Cortéz na držku hned na pobřeží a místo Mexika by tam dneska byli Aztékové. Ale to mi přijde poněkud zbytečné odklánění se od jádra pudla.

           S Anglií v době kolonialismu se tedy shodneme, fajn. Pak ale neplatí, že dělat více politiku a války je fašismus. Díky.

           Švýcarsko dobrý vlastňák. Zaprvé bohatství má poněkud problematický původ (jistě by se dalo dopátrat i toho, kolik z těch peněz bylo právě výsledkem kolonizace jiných mocností), zadruhé a to je důležitější – Švýcarsko je součástí různých „part“ a „fandí“, dokonce se podílí např. na sankcích proti Rusku. A zrovna u těch holokaustových peněz, díky kterým jsou finanční velmocí, je poněkud chucpe tvrdit, že se nikdo nemusí mít hůř. V tomto případě ti lidé dokonce museli zemřít, akorát je pro Švýcary zabil někdo jiný (přeneseně v tom smyslu, že kdyby je nikdo nezabil, tak ve Švajcu ty peníze nebudou). Dtto další zdroje bohatství z WW2 díky směnnému obchodu s oběma stranami, to taky byla moc hezká „píle“ a vůbec tím netěžili z milionů mrtvol všude kolem. Sorryjako, tohle se ti vůbec nepovedlo.

          9. Svycarum se do sankci proti Rusakum vuuubec, ale vuuuubec nechtelo. Nakonec vymekli, vlastne se mi ani nechce hledat proc. Ale asi kuci tusili, ze jestli se ta sankcni valka nepodari, tak to muze i pro ne bejt blbej deal. Sam jsem zvedav.

           Ja osobne slovo fasismus chapu jen a pouze ve vyznamu, v jakem ho Duce vytvoril. Mavat s tim jako s nejakym clovem typu ‚dezolat‘, ‚chcimir‘ a podobne, proste nebudu. Fasismus mel a ma jasne definovane podminky vzniku i existence. UK soucasnosti ma hodne prvku fasismu, ale nevidim dost do rizeni toho Humberta, abych si troufal tvrdit, ze ten jejich feudalni skanzen je uplne mimo hru a fakt to tam ridi jen urednici. Domnivam se, ze ne. Takze k ‚dokonalosti‘ jeste neco chybi.

           Pochopitelne, ze vim dobre, jak treba funguje prosazovani zajmu USA metodami CIA. Nejprve lehka politika, presvedcovani, pak uplaceni, pak vyhrozovani a nakonec tvrda sila. Nicmene i v tomto pripade je tvrda sila dalsim krokem po selhani politiky. Neslo to po dobrym, no tak koukej, co umime. Jasne, tak to chodi. Ale neznamena to, ze to nejde jinak. To uz jsem popsal. Jinak to jde, ale je to zdlouhave, nepohodlne, nekdy i drazsi. Lidske zivoty obvykle pro kapitalistu/imperialistu zadnou hodnotu nemaji, ty se nepocitaji.

          10. Sysop: nechtělo, nechtělo… Klaus to taky podepsal, taky se mu nechtělo. Co z toho?

           Hele, „selhání politiky“. Když víš, jak to chodí, tak ta „politika“ je uplacení místní věrchušky, že bude tvrdě makat proti vlastním lidem. Sem-tam se někomu nechce, tak sem-tam někdo zařve. Jasně, není to jako vystřílet nějakej kmen Bůrů, ale to je zase pouze poplatné době. Tehdá bylo málo lidí, spousta místa a úcta k životu, zvlášť různých barevných, nula. Posledních 60 let ale i ten křovák zhusta objevil civilizaci, byť třeba jen její okraje a tak už ve většině světa není možné (a z pohledu „peer pressure“ ostatních mocností přijatelné) jít někam střílet. Tak jsou nové metody. Nicméně stále vedou k tomu, že se jeden má líp a jinej hůř. Mimochodem, právě prohra v těchto nových metodách je důvodem, proč Rusák tohle porušil a šel obsazovat silou.

           Jinak ještě k tomu, že „jinak to jde…dražší“. Právě, že ekonomická kolonizace je nejlevnější, Američani to dotáhli k dokonalosti, protože ani ty peníze, co se do toho dají, nejsou jejich. Oproti tomu akce CIA, nedejbože armády, ty už jejich jsou a jsou drahé.

           Nicméně abych to nějak zkusil směřovat k závěru, podle mě je náš dnešní životní styl z velké části závislý na nehezkých aktivitách, proti kterým se člověk rád morálně vymezí. Ale to je jen racionalizace a je dobré si občas přiznat, že ač Američan nedosahuje svých cílů vždy v rukavičkách a sluníčkově, máme se lépe (materiálně), než kdyby toho nedosahoval. Což si bohužel, pokud se něco nezmění, budeme moct za pár let vyzkoušet na vlastní kůži.

           (jinak ale díky za velmi zajímavou diskusi, nemusíme spolu souhlasit, ale je fajn vidět normálně podané smysluplné argumenty od někoho, kdo to vidí jinak)

          11. Ano, to je samozrejme, ze pokud zivotni uroven neodpovida mire prace, pak se proste muselo nekde nakrast, at uz to nazveme jakkoli. Dolar jako medium okradani je proste genialni vec. To se neda poprit. Navic ten dolar uz ani nestiha zatahovat dluh, ktery se seka a presto ta masina porad jede dal. Jednou se posere, ale zatim jedeme… pochopitelne, dokud to cely jede, netreba si delat chmury s hodnotou prace.

           Jo, s diskusi to mam podobne. Vsak prave proto sem chodim – podiskutovat, videt to i z jine strany a treba korigovat svuj pohled na vec. Ja nejsem fada nejakych partaji, part, skupinek, rad si nechavam odstup, takze pak nejsem subjektive ovlivnen a take si pak vlastni kraviny vyzeru sam a nemuzu se vymlouvat ‚ja bych byl proti, ale musim drzet partu…‘.

           Jeden z prvnich, kdo mi v nekterych vecech kdysi otevrel oci, byl Shane. Vidi veci po svym, samozrejme dela chyby jako kazdej, ale u spousty jsem zjistil, ze blbe jsem to videl ja. Nechci byt jako on, ‚obout jeho boty‘, ale mam rad lidi, co jsou chytri a od kterych se muzu ucit.

           S kym se debatovat nedalo, toho jsem dal do ignore. Tim ho nijak neomezuju, at si dela, co chce, je mi to fuk. A pak si rad pokecam klidne i s nekym, kdo to vidi uplne jinak a muzeme si vzajemne dat na stul argumenty, proc to ja vidim tak a on nejak. Respektuju oponenty, pokud s nimi lze nastavit kulturni pravidla.

          12. Sysop: když nemáš suroviny, tak to fakt není o práci. Proti tomu, kdo je má jsi prostě v nevýhodě. Jedna z možností, jak toto srovnat, je si je taky opatřit. Když na tvých surovinách stojí cizí stát, holt musíš jednat dle potřeby. Málokdy je to něco sluníčkového, ač to nutně neznamená, že v televizi tečou potoky krve.

           Jsme na tom pokud jde o přístup k diskusím podobně. Shana mám taky rád a k tomu pár dalších, se kterými je diskuse a nikoliv pouze dva monology, případně rovnou jen osobní útoky. A občas se holt člověk neudrží a (uznávám, poněkud nízce) začne buď rozhazovat perly, nebo si udělá srandu z obecních šašků. Slovy Krampola, nikdo není dokonalý:-)

          13. Sysop
           21.11.2023 v 13:20

           půťa skončil, hele, českej celník se postará!!! https://www.youtube.com/watch?v=wff7B9sGAUA

          14. @Praetorian
           Takoví Palestinci by naopak Hitlerovy plány rádi dotáhli do konce…

          15. @Dachsmeister: No jo, Nasir nebo Kličko, to vyjde nastejno.

     2. To je prave vec, ktere nerozumim. Rusak nema cipy, nema technologie, nema ani pracku a nebo WC a pritom my, s nasi technikou, znalostma, NATO za zady, silou zapadni meny a vubec vsim tim se s tim neandrtalcem rok a tri ctvrti placame v jakesi valce kdesi, bez hmatatelnych vysledku, o kterych se zive v breznu 22 vsude mluvilo a psalo, jakej ze frcak to bude.

      Tak si rikam, jak ze by to teda jako vypadalo, kdyby slo o neco vic, nez kus nejake stepi v nejake ukrajinske prdeli? A nebo, kdyby ten Rusak skutecne umel ve spojeni s Cinanem, nebo jinym Korejcem vyrobit cipy, ktere by nemusel pokoutne vymontovavat z tech pracek? To jako by treba nejakou valku jako mohl vyhrat?

      My ted v praci pouzivame cipy na petkovem jadre Cortexu, Cinan nam je sype za $1.8 kus. Slapou paradne, lip nez original ST, nebo NXP ci Microchip. Odolnost proti ESD uzasna, teplotni stabilita do 140 °C (pro cipy 125 °C) paradni. Vic, jak polovina cipu je komplet cinskej vyvoj, resil jsem to primo s cinskejma vyvojarema. Umim si predstavit, ze Rusak nemuze stihat vyvinout vsechno naraz, to ani omylem, takze rozjel to, co ho bolelo nejvic a kde mohl nejdrive dosahnout uspechu – hruba metalurgie a tezka vyroba. I na ty cipy dojde, ledva holt prepise firmware, coz u vojenske techniky nezvladne ani tym lidi za rok. Proste to nejde, protoze kdyz deset lidi stavi barak rok, deset tisic lidi ten barak ho proste za osm hodin fakt nepostavi. Nektere veci se nezrychli. Ale az ten Rusak ty zapadni cipy nebude potrebovat, co budeme delat pak?

      1. Vyvěsíme vlajky a uvalíme sankce.

       1. Konecne nejakej konstruktivni napad. Jake vlajky a sankce na koho tentokrat?

        1. @Sysop
         bílé vlajky a někteří ještě najdou ty se srpem a kladivem, ostatní ty bílomodročervené a kdyby to nevyšlo, budou tvrdit, že to jsou trikolory nebo slovenské s odpáraným znakem.
         A k těm časovým osám, v březnu 2022 už měl být konec, to máte pravdu.
         Akorát konec měl vypadat tak, že from the river to the east and no more sea will be Bandera free at least.
         A ano NATO zatím nevyhnalo asiatské hordy a výběr z vězňů na hranice z roku 2022 ani 2013.
         Což vzhledem k tomu, že zatím nebojuje není špatný výsledek.

         1. Na to, kolik nas to zatim stalo, je to vysledek zalostny. Vytcene cile rozhodne splneny nebyly. Pokud to takto potrva jeste par let, NATO bojovat ani nebude. Nebude mit cim.

          1. Tak říšský ministr války byl teď v maloruském hlavním městě a slíbil neuvěřitelných 100 leopardů … 1.
           https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecky-ministr-obrany-boris-pistorius-v-kyjeve.A231121_080251_zahranicni_ijan
           Asi zapomněli, že německým velkým kočkám nedělá ruské povětří dobře.
           A vzpomínáš, kolik posměchu sklidili Rusové s mobilizací T-55 a T-62?

          2. Jeden pan uz takto vestil v dubnu 45 taky velke zasoby techniky a prekvapivou ofenzivu. Prekvapivou ofenzivu proti Rusum mame o5 za sebou, tak ted jeste ty zazracna mnozstvi techniky. Na konec jeste prijde Wunderwaffe a dalsi kolo stejne chyby muzeme odfajfkovat.

          3. Armáda generála Wencka… A Steiner zaútočí od severu. A wunderwaffen už dorazily – F-16. Mohli by pro ně založit speciální jednotku, třeba Jagdverband 44. Reenactment.

          4. Mohli bychom jim zdarma vyrobit odznaky s alpskou protezi. Ty by mohly byt obzvlaste hezke.

          5. Sakrys, tak jeste mam sanci s peknym napisem na nejake kudlicce, treba Meine Ehre Heißt Treue, k tomu urcite novinar napise, ze je to majneere hajstroje a ze to nema s odkazem na minulost nic spolecneho, abych treba nemel nejaky problem.

          6. Pritom stacilo rict, ze tabor je mezinarodni a maji tam i ukrajinske deti. Nebylo by tolik zbytecneho povyku.

          7. Jihočech Honza
           21.11.2023 v 12:22

           no nejakej říšskej mluvka už hubou staví 7 divizí z ukrošů, co plánuje v říši pochytat :o)

          8. Ukrosu a ukrosek – bacha, probiha upgrade. Genderove i gerontove to rozsirili.

          9. Sysop
           22.11.2023 v 5:38

           v rajchu zatím z ukrošů, to bude dalších pár záložních divizí z ukrošek a gerontů :D

         2. NATO mel byt obranny pakt, aspon oficialne. Pokud se nejedna o uzemi jeho clenu, nema vyhanet nikoho odnikud. Tady se koukam bere jako normalni, ze se NATO vmesuje do cizich konfliktu a zatahuje tim sve cleny do cizich valek. Od rozpadu varsavske smlouvy je NATO svym podilem na vsemoznych konfliktech po cele zemekouli bezkonkurencne nejvetsi agresor. To se bude muset Putin jeste dlouho a intenzivne snazit, nez dozene bodycount NATO. Dost se divim skandinavcum, ze se do takoveho spolku hrnou.

          1. Takova prvni vlastovka byla, kdyz se pri prvnim velkem zdrazovani elektriky oficialne reklo, ze jakakoli opatreni by byla proti zajmum akcionaru CEZu. A lidi sklapli huby a paty. Dnes uz se otevrene mluvi v NATO o zajmech zapadu. A lidi jsou zase spokojeny a prezvykujou seno dal. Nakonec vybehne na podium parta globalistu, rekne, ze vsechno je to v jejich soukromem zajmu a budou mit trojitej aplaus s nekolikerym navratem na scenu. I ta kytice pro Rotschieldy se urcite najde.

          2. Praetorian: taky se divím. Inteligentní člověk by měl s Putinem vlézt do nové RVHP. Přecejen, jeho historie dodržování smluv, které sám podepsal je skvělá a lze mu věřit. Navíc jim tam jde nahoru HDP a běžnej Rusák už je přežranej ze všech těch holubů, co mu lítaj pečení do pusy, takže se konečně i chudák skandinávec konečně nají a získá spolehlivého partnera. Určitě tím nezíská zmrda, co bude v jejich zemi podporovat „sudeťáky“ a pak k nim přijede s tanky je „osvobodit“, to se nikdy nikde nestalo. Jsou na tom severu prostě blbější, než by si jeden myslel.

          3. Inteligentni clovek se do zadne cizi zeme stehovat, ani srat nepotrebuje a spis se snazi se svymi sousedy obchodovat a rozvijet vlastni zem. Misto plotu stavet mosty.

          4. Sysop: RVHP opravdu nebylo o stěhování, stejně jako o něm není NATO.

          5. Tak zrovna za RVHP jsme v tom cirkuse hrali prumyslovy prim. Ze ten bolsevicky skanzen stal za hovno, to je jina.

          6. @Sysop
           po mostech se šlape a jezdí

          7. Jiste, lepsi, nez cucet za plotem.

          8. Záleží, jestli po tom mostě jezdí tiráci, nebo tanky.

          9. Kdyz se rozumne naprojektuje nosnost a pro jistotu jeste rozkrade cement, tak to bude jen pro ty TIRaky.

          10. Takže ta komunistická výstavba měla i takticko-strategický rozměr…

          11. Goro
           22.11.2023 v 21:32

           ta co byla projektovaná na kolonu tanků, jo? :o)

          12. Tady máte ty severské „inteligenty“:
           https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/svedsko-migrace-zivot-chovani-vyhosteni.A231122_095540_zahranicni_bro
           Ale zpozdili se jen o dvacet let, třeba to ještě doenou.

          13. @ fatdwi

           To je zábavný, když malá vychcaná krysa jako ty mluví o inteligenci. Ty si určitě připadáš děsně rafinovanej.

          14. :D :D

       2. Ještě nasvítíme Petřínskou rozhlednu v barvàch německé vlajky.

      2. no ukroči už zas začli postupovat dozadu, jak jim šlo tak dobře loni

       mezitím si celej svět začíná štěbetat, jak to skvěle dopadlo, ukravínci se nepohli nikam, teď už zas couvají, většinu západních zemí to stálo jenom bambiliardy (však co to je)…jo a taky prakticky dvě+ generace na ukravíně jsou mrtvý, nebo utekly (a nehodlají se vracet)…čili to se těžce vyplatilo :o) a výsledek je jakej přesně? :D

       1. V nemeckejch novinach je ted poprask, ze Kongres ma pro Zelenskyho posledni $miliardu a dal to ma prej financovat EU. Nemci hledaji prachy, co by nalili do vlastniho upadajiciho prumyslu a ted by meli davat snad 20 miliard Euro nebo kolik rocne do UA. Prej to neni uplne dobrej napad od nasich americkych pratel…

        1. Dobře jim tak, skopčákům. Když se neuměli včas vymezit vůči vměšování do Nord Streamu, ať si ty euroatlantické hovnoty vypijou do dna. Teď jsem někde četl, že budou deportovat stoupence Hamásu, křiklouny hesel jako „Od řeky k moři…“. Jen aby nezjistili, že hamásníkům by v jejich domovských zemích mohli udělat bebí a že je to strašně fuj proti hovnotám je tam deportovat a tak je budou muset v Německu strpět.

         1. V Nemecku je snad 30000 americkejch vojaku a nemeckej prumysl oficialne (vladu neoficialne) drzi USA za koule. To se to pak tezko kope, kdyz se na to 80 let sralo.

          To ‚od reky k mori‘ byl tusim puvodne slib Palestincum, ne?

          1. Úplně původně je snad to snad vize sionistů, od řeky (Nilu) k řece (Jordánu), proto ty dva pruhy nad a pod magen David.

           Na Plastelínce sere pes, to je naprosto účelově šlechtěná skupina lidí, určená k zabíjení Izraelců. Něco jako původní jorkšírský teriér nebo bulteriér. Žádnou zemi mít nebudou, naopak je krok za krokem vyšťouchají někam do pouště a tam ideálně pochcípají, v horším případě je tam mezinárodní společenství bude muset živit a šatit.

          2. @JH
           proč šatit, však je tam teplo…;-)

          3. I v teple se potřebuješ schovat před sluníčkem :-)

          4. To tam ted probiha. Pred sluncem je ukryvaji dva metry pod zem.

      3. Sysop: hezky jsi to otočil. Naopak Rusák vyrazil na třídenní neválku a plácá se v tom už pomalu dva roky, navzdory své dokonalé technice, kterou nic neporazí, nevyřadí a která je nerozbitná.

       Pokud Ukrajinec vletěl s tankama do Ruska, tak prosím bližší info, kdy a kde se tak stalo (ne, DLR a LLR nejsou Rusko, to jsou jen rusácké „sudeťácké“ provokace) a kdo kdy tvrdil, že Rusko dobude?

       1. Sry, vychazim z informaci, kterych je v nasichvasich mediich habakuk – Russsak nema ani WC, krade pracky, do raket dava vybrakovany cipy z pracek, atd. Ze je on neprekonatelnej, tvrdi jen on sam a pro nas je to prece prolhanej nepritel, takze mu na ty kydy serem, ne? Rusak je agresor, to jsem nikdy nezpochybnoval. Rekl jsem, ze mu rozumim, ale ze ho neomlouvam.

        A o tom, jak uspesne s Russsakem bojujeme, je videt na vsech frontach, dokonce i tech ekonomickych: https://www.kurzy.cz/zpravy/749279-ruska-ekonomika-svym-rustem-prekonava-vsechna-expertni-ocekavani-od-roku-2019-do-soucasnosti/

        Vubec nic jsem otacet nemusel, jen jsem shrnul informace, ktere skoro dva roky tady ctu. Uplne jsem vynechal napriklad pred rokem planovanou ofenzivu UA. Fakt pro mne je, ze Russsak prosazuje svoje zajmy, na nas sere a nas to jen stoji prachy. Kecy nasi propagandy se ukazuji bud jako lzi, nebo jen prazdne floskule a prani. To je hodne, hodne smutne.

        1. Sysop: hele to HDP, mě to přijde poněkud úsměvné. Na jedné straně se tady do toho ukazatele (i v této diskusi) kde kdo (oprávněně) trefuje a poukazuje na jeho vady a teď to sem dáš jako důkaz „růstu Ruska“?

         Mě teda (aniž bych to zkoumal, tedy se můžu plést, používám jen selský rozum) přijde, že vyšší HDP, dané primárně válečnou výrobou není nic k chlubení. Má se běžnej Rusák aspoň tak, jako běžnej Čech? Nebo se to HDP přesunulo na frontu, tam vystřílelo a do budoucna vytvořilo jen další podklad pro pokles, až se budou počítat ztráty? Jasně, třeba Rusák kus Ukrajiny ukradne a bude to sanovat „územními zisky“, ale tam zase běžnej člověk utře hubu a utlumená válečná výroba pošle ty dnešní růsty HDP tam, kam patří.

         Takže mě přijde, že analytici nějak zapomněli na distribuci HDP, která je pro plebs mnohem důležitější než jeho výše.

         1. Rusko to je ráj, tam se všichni skvěle maj…

         2. Vubec jsem nepouzil slovo „dukaz“, ty ho nekde vidis? Ale ta data jsou od MMF, domnivas se, ze lzou?

          Co mne se tyce, v zadnem pripade nemenim svuj nazor na to, ze v ruskem bordelu bych urcite zit nechtel. Nicmene, my jsme narvali furu techniky a penez do valky proti Rusku, bylo nam pred rokem a pul liceno, jak to vsechno bude brat rychly konec, jak nepritel je obr na hlinenych nohou a tak… a porad nevidim, kde se dostavuje ten uspech, o kterem byla rec.

          Mne vubec nezajima pohled nejakeho Rusaka. Ani mne nezajima, co si tom mysli nejakej Ukr. At se tam klidne vybombarduji navzajem, stejne je od sebe nepoznam a prolhani zlodeji jsou to vsichni stejne. Ja to jen hodnotim ze sveho pohledu uhlem informaci, ktere mi byly nasimi medii a nami volenymi a placenymi zastupci tvrzeny. Napriklad, ze ma smysl se odstrihnout od ruskeho plynu a radeji ho pres prekupniky kupovat petkrat drazsi. Nevidim pozitivni efekt teto akce, napriklad.

          Je mi uplne u prdele, jak to Rusak dela, co s kym smeli, co dela dobre, nebo spatne. Navic uhlem teto logiky bychom meli uvalit cenovy strop na F-35, dokud USA neopusti Syrii, napriklad. Ale protoze nam nejde o nejakou spravedlnost, nam jde jen a pouze o postoje, tak se zajimam, do jake miry se nam nas postoj doposud vyplatil.

          1. @Sysop
           mně je úplně u prdele jestli se do Sudet vrátí původní obyvatelstvo tak jako bude některým úplně u prdele,když Polská armáda za cca 60min posune hranice k řece Ostravice.
           Tak jako Maďarská armáda za 3 dny osvobodí utlačované Maďary na Slovensku.

          2. Dachsmeister: já jsem asi divnej, mě by vadilo obojí. V jižních Čechách je ale zásoba bílých vlajek dostatečná a klečet tam umí, takže chápu, že z té strany by se ani Sudety, ani Těšínsko pomoci nedočkaly. Teda možná dobrou radou, že je potřeba se co nejrychleji vzdát a tím zachránit životy, je přece jedno, kdo tady tomu vládne, Ostraváci budou dál kopat uhlí a nijak je polská vláda neovlivní. Hlavně, že se tím zajistí denacifikace Prahy, nebo co bude účelem neválky.

          3. Ne, toho se bat nemusime. Pojmenujeme dostatecne mnozstvi ulic a namesti po Banderovi a AZOVu, z Vltavy udelame Dnepr a jsme za vodou. Pro jistotu taky muzem zaziva upalit nejake to obligatni mnozstvi Rusu. Pak na bude celej svet krejt zada. No celej ani nahodou ne, ale ten spravnej.

          4. Re: Praetorian21.11.2023 v 11:59

           Dnepr ne, prej by se nam pak k pravymu brehu Vltavy mohli nasackovat Rusaci a bylo by z toho mrzeni. To spis Mississippi, to je takove neutralni a brzy to tak i bude vypadat.

          5. @fadtwi
           uhlí už končí, ale Třinecké železárny a korejská montovna by se polským přyjačelum mohly hodit…
           A Fialenko padne, Černochová možná i v boji, Babiiš bude líp.
           A já budu prchat k Sysopovi, on je v jádru humanista a uprchlíkům rád pomůze a mně dohodí fleka na to udržitelné CO2 reportování u nich v ráji :-D

          6. Re: Dachsmeister21.11.2023 v 12:37

           To bych ti neudelal, aby sis to pak jednou nekde hodil sam. Podle mne ty tabulky nema sanci nekdo vyplnit spravne. A ty jsi zodpovedny, takze by to zacalo plizivym pocitem viny, pak nespavosti a dal… znas to ;-)

          7. @Sysop
           za pár tisíc natištěných € to aspoň zkusím ;-)

          8. Dachsmeister: jako, že už není a nebude? Jestli tam ještě něco je, tak bych řekl, že v rámci GD v boji proti zlotřilému benzínu povstane nová černá šlechta, co bude zase jezdit o víkendu do Brna taxíkem píchat měšťačky.

           Fialenko určitě nepadne, jedině, že by padl ten, komu bude zasunut v análu (nelze to ale vyloučit, stačí jeden špatný signál a skončí v nesprávné prdeli, pak by i padnout mohl). Babišovi určitě někde v teple bude líp a Černochová s PePanem pouze nahodí nové kostými a pojedou dál, těch by se to vůbec nemuselo dotknout.

           Nevím, jestli bych cestou z Ovy volil šumavské hvozdy a německý rodinný korporát, možná by bylo lepší obrátit pozornost k úrodné jižní Moravě a přijít navštívit kaBrnaka (ale ten asi nic kromě ublížených keců nenabídne, takže chápu, že to nejsou úplně „best prospects“).

          9. @fadtwi
           Brrrr no co se dá dělat.
           Ale aby alte deutsche stadt Brünn nezabrali Rakušáci a to pod ním Lichtenštejnové…
           Uhla ještě trochu zbylo, ale víte co je to důl, to je díra v zemi, chodby tak a tak, když na to serete,hajcmany popadají a voda to zatopí a metan zamoří.
           Abychom nejezdili parním vlakem píchat se tak leda o ostružiny do lesa…

          10. Dachsmeister: s napadením od umírněných předků vůdce jsem nepočítal, ale přivedl jste mě na myšlénku, že pak už by jen chybělo napadení ze strany bratrů Slováků. Tím by byly naplněny podmínky pro výjezd záložní blanické armády, což by společně s Řehkovými F35 mohlo znamenat odpověď na všechny problémy a Vy byste ušetřil cestu na jih (a zachránil tak těšínské dědictví pro další, úspěšnější generace nájezdníků).

           Snad na to tedy soudruzi nesrali příliš, sem-tam hajcman půjde nahradit, ekologické čerpadlo si poradí s vodou a metan, to bude nějaká pověra, ten prdí akorát krávy a v dole určitě není. Kdyby náhodou byl, pobijeme krávy a bude vyřešeno, beztak je tam od nich.

           Píchat můžete i doma, to je asi tak to jediné, co nám soudruzi neseberou. Hůř na tom budou materialisté, lpící na pomíjívém pozlátku smrtelného světa (takže se připravuji na nejhorší).

          11. Viděli jste někdy důl? Vždyť to je díra v zemi. Důl se může zasypat, zatopit, ale nikdo vám ho nemůže vzít!

          12. Re: Dachsmeister21.11.2023 v 11:29

           Pokud ti reknu, ze tvoje podpora Jihocechu by kazdou hlavu Tve rodiny stala treba 100000 Kc (coz ve finale nase podpora toho nesmyslu na UA vcetne dusledku za par let muze byt), tak jak to uvidis?

          13. @Sysop
           samozřejmě se na JČ vyseru už kvůli JH, však ať to dlouhý Kuba nějak vyřeší, oni by se taky vysrali na mně a moji králikárnu a dědictví na Těšínsku.
           No ale Temelína bude škoda, nechme to na těch Sudetech, Vy už se s Němci nějak domlufite, nicht wahr?

          14. Re: Dachsmeister21.11.2023 v 12:28

           Selbstverständlich, wie auch immer!

          15. Sysop: aha, a jako cos to teda použil? Ne, nedomnívám se, že lžou, co se domnívám jsem snad jasně popsal v posledním odstavci. Pokud to nebylo jasné, zkusím to ještě zkrátit: HDP roste primárně tím, že „víc lidí jí hovna za peníze“, případně „si perou trenky za peníze“. To nepovažuji za výhru, byť to tak v tabulkách může vypadat.

          16. Pouzil jsem to tak, aby bylo jasne, co uz jsem rikal pred dvema lety, ze HDP na rusky trh proste nefunguje. Tam maji trosku jinej bordel, nez my tady a diky vlastnim zdrojum je ten ukazatel pokriveny. Ne, nemel jsem pravdu, v breznu 22 se argumentovalo tim, jaky propad ruskeho HDP ty sankce budou mit. Rikal jsem „uvidime“. Ani ne tak proto, co se bude dit dal (byt jsem neveril, ze UA se Rusaku nejak rychle a elegantne zbavi, ale spise neverim HDP na ruskem trhu). A ejhleme se, najednou ten ukazatel je vyssi, nez v Cesku a objevuji se nazory, ze jestli to treba nebude tim, co jsem ja rikal pred dvema lety.

           A tyto „strategie“ nedobrovolne financuju, kurva drat!

          17. Bylo velmi hloupé předpokládat, že největší země na světě s obrovskými zásobami surovin a orné půdy a s velkým zbrojním průmyslem zkolabuje kvůli sankcím, zvlášť když jim kryje záda průmyslově i vědecko-technicky silná Čína.

          18. To ten prvni mesic bolel kurva, kurva hodne. SWIFT chybel a vytocit tu zatacku byla prace pro zenskou s koulema. Problem ovsem je, ze ona tu zatacku vybrala a my uz nemame dal, cim ty srouby utahnout. Ted, pro zmenu, frcime do zatacky my. Jenze my de facto nemame vlastni vladu, ani zdroje, nic.

          19. Si budou Rusaci tak dlouho zahravat, az jim rekneme, ze je do EU nikdy neprijmeme. A to Kreml polozi.

          20. @Sysop
           No jestli by je spíš nepoložilo, přijmout je…

          21. Re: Dachsmeister21.11.2023 v 12:42

           My jsme humaniste, k tak odpornym metodam boje se nikdy nesnizime.

          22. Sysop
           21.11.2023 v 12:34

           šak už kucí mají notný zpoždění :D http://www.hwworld.cz/images/Rusko_vstupuje_do_EU.png

          23. To všecko mňél SSSR taky, akorát bez té Číny.

          24. Sysop: takže česky by se třeba dalo říct, žes to použil jako důkaz, že „HDP na ruský trh prostě nefunguje“. Tedy nevím, co řešíš.

           Ad sankce: ty byly logicky od začátku funkční pouze krátkodobě. Mainstream neřeším a nečtu. Z mého pohledu šlo o znepříjemnění situace Rusákovi natolik, aby se na to vykašlal. Někdy březnu ’22 jsem psal, že čekám, že Rusák vykolíkuje LLR a DLR a tím to skončí, když se nepovedl Hostomel. No, neskončilo a s tím, jak se to natahuje, tak logicky sankce obešli a současně převedli ekonomiku na válečnou, takže HDP. To v březnu 2022 nemohl nikdo předpokládat, takže tvoje stížnosti tímto směrem jsou jen pobitvěgenerálování.

          25. Resim to, ze i MMF se ohani tim, ze nase ekonomika jde spise dolu, kdezto Ruska spise nahoru. Podle tech uplne stejne spatnych ukazatelu, podle kterych se planovaly sankce pred rokem a tri ctvrti. Tohle pocitani bylo jednim z piliru rozhodnuti o uvaleni janevim kolika sankci. A ted se bud ukazuje, ze sankce nefunguji, nebo se ukazuje, ze nefunguje HDP na rusky trh. Muzeme si vybrat.

           Ne, ty sankce nebyly funkcni jen kratkodobe. Nam bylo receno, ze ty sankce zpusobi peklo a TRVALE oddeli Rusko od nasi ekonomiky. A dopad na nasi ekonomiku je stale videt a pusobi dal.

           Ja nejsem general, ja jsem producent. Takze jsou v tom moje prachy, tecou tam dalsi a lidi, ktere prostrednictvim svych dani platim, neprosazuji moje zajmy. Jak se valka ubira, je mi u prdele, mne zajima, proc to dal mam platit.

          26. Sysop: co to znamená, že se tím „ohání“? Mě přijde, že to prostě konstatuje a protože máme mozky, tak se nad tím snad umíme zamyslet sami a nepotřebujem předžvýkaný názor, ne? A dokážeme tím pádem například přijít na to, že to tady stojí za hovno a proč (GD, energie…) a současně taky dokážeme přijít na to, v čem je tajemství toho skvělého „růstu“ Ruska a že o žádný skutečný „růst“ nejde.

           Pokud jde o to, co kdo komu vykládal, tak s tím nepomůžu, mě to nevykládal a kdyby ano, věřit mu to nebudu, stejně, jako jsem nevěřil, že je k něčemu náhubek, že mě může nakazit zdravý člověk nebo že si mám dá fajzra. To byla propaganda pro blbečky, co na ní chceš rozporovat? Propaganda je prakticky vždycky lživá už ze své podstaty a dovolávat se její nepravdivosti je jako řvát na černocha, že je černej.

           Mě osobně není až tak úplně jedno, jak ta válka dopadne, právě proto, že by se taky mohlo stát, že se stanu producentem úplně něčeho jiného, horšího, než na čem dnes makám. Osobně vidím jako větší zlo brusel než NATO a GD než podporu Ukrajiny. Tam totiž smysl vidím (oslabit nepřítele), zatímco brusel oslabuje nás.

          27. Ja osobne nejsem urvanej z toho, ze jsme clenem NATO ve forme, v jake je dnes. Jako vojensky pakt bych to jeste pochopil, pri spolupraci na urovni Rakouska, nebo puvodniho Finska. Jasne, clovek potrebuje se druzit a sily sdilet. Jenze soucasne NATO je predevsim obchodni spolecnost. Likviduje lokalni producenty ve prospech tech globalnich. EU je uplne stejny model – puvodne pozlatko Schengenu, rozdavani dotaci, ve finale nastupujici cim dal vetsi totalita.

           Byt uplne nezavisly v globalizovanem svete neni samozrejme mozne. Ale je rozdil s nekym spolupracovat a nebo byt „v parte“ a „fandit“, klidne i prasarnam.

          28. Sysop: to je jen slovíčkaření, jestli jsi „v partě“ a „fandíš“ nebo „spolupracuješ“. Podstatný je výsledek a tím je jednoduchý fakt, že aby se měl někdo líp, jiný se musí mít hůř. Nemůže být každý na světě Sysop, ani každý Sysop nemůže být Gatesem. Blbé je, když si Sysop myslí, že je možné se mít jako Sysop a současně „nebýt v partě“. Rozumím, v čem máš problém, ono to není jednoduché si přiznat, že ta vysmátá etiopská osmičlenná rodinka v chatrči 0+1 bez sociálního zařízení, co jsi ji viděl na dovolené „za exotikou“ je zrcadlo našeho 150 m2 baráku se dvěma koupelnami pro čtyřčlennou rodinu a že se sem na nás jak do zoo nikdy dívat nepřijede.

           Přijmout za to zodpovědnost není snadné. V tomto to mají různí JH mnohem jednodušší, protože tyhle věci neřeší, protože přece od toho mají pánaboha. Že křesťanství zavraždilo víc lidí (poměrově k dostupné populaci) než Hitler? Cajk, neměli být proti křesťanství a mohli žít. Myslící člověk pochopitelně vidí jisté trhliny a vidí je tedy i v tom, jak jsme se dostali k našemu bohatství. Ti s větším pocitem viny řvou něco o woke, ti, co jsou na dobytá území hrdí, ti dnes můžou akorát tak držet hubu. Jenže, tím se z nás časem může stát oběť. Takže co, budem si hrát „na obchod“ a budem „spolupracovat“ a že se to daří díky tomu, že sem-tam někdo zařve a sem-tam někdo podepíše nevýhodnou smlouvu, aby nezařval, to se budem tvářit, že se neděje, svědomí čisté?

          29. Á, tak odtud vítr vane, starý špatný Marx. Tak proto ta zášť vůči „opiu lidstva“. Ještě nadhodnota, tu jste zapomněl zmínit.

          30. Jo – a vykořisťování člověka člověkem. Jednu etapu života jsme to měli jako definici.

          31. Nesouhlasim s tim, ze ‚aby se nekdo mel lip, MUSI se jiny mit hur‘. Sice to tak bezne je, ale neni to podminka nutna. Slo by to i jinak. To by ovsem, a to predevsim, muselo ubyt lenochu. K blahobytu je predevsim cesta pres praci.

          32. Přežili jsme 40 let „komunismu“(centrálního plánování a řízeného zbídačování lidí), 6 let protektorátu, asi 50 let Rakouska – Uherska. Pořád nějak nechápu, proč srát do bot. Proč stahovat kalhoty před brodem.

           Omlouvám se za můj optimismus.

           https://www.youtube.com/watch?v=fQqz-bD3Qd8

          33. Sysop: teď zkoušíš popírat realitu. Kdybys měl pravdu, tak se nás nesnaží ožebračit. Můžeš si to zkusit zodpovědět na konkrétním příkladu, který je i tady docela často diskutovaný: baterky do uhláků. Jakou „pílí“ změníš poměr sil?

           Nebo mě teď napadá, jak jste měli školení a tys tam chlapíkovi ukazoval rozdíl v ceně senzoru nebo ventilu či co u vás a u Číňana. Nestačila by tedy píle k tomu, abyste mohli Číňanovi konkurovat?

           Proto se dobývalo, ovládalo, kolonizovalo. Protože spousta věcí doma pílí udělat nejde. Ale jde tu píli investovat třeba do armády a tou pak zajistit zdroje někde v tramtárii. Takto přeneseně ta „píle“ funguje, přitom ale tvrdíš, že ne. Zkus se nad tím zamyslet a podle mě nevyhnutelně dojdeš ke stejným závěrům.

           Dále, je tu nějaké rozložení obyvatelstva a nějaké potřeby. Například popelář. Může se mít jako Sysop díky „píli“? Těžko. Můžeme popeláři platit jako Sysopovi za to, co dělá? Ne. Takže ani toto nejde, společnost nemůže fungovat tak, že je každý manažer v kanclu. Koho by manažoval? Kdo by popelařil? Kydal hnůj?

           Tím se dostáváme k závěru: aby se popelář měl jak Sysop, můžeme udělat jediné – zajistíme, že se bude mít Sysop jako popelář. 40 let to tady bylo. Nemyslím, že to chceme zpátky a nemyslím, že je to cesta kupředu, naopak (zabíjí to motivaci, podle toho taky výrobky Ostblocku vypadaly, ač tu někteří rádi truchlí).

          34. Jedna vec je tvrdit, ze krast se musi a jina je rict, ze se krade. To jsou prece dve rozdilne veci a pro dukaz, ze krast se musi, nestaci, ze je problem proti kradezi bojovat. To je to, co jsem se snazil popsat. Okradat, kolonizovat, podrobovat, vydirat, je proste zpusob, jak ziskat vice s mensimi naklady. Neznamena to ale, ze to nejde jinak. Jisteze i ty Cinany by bylo mozne – kdyz uz ne porazit – tak aspon dohnat, ale to bychom museli vyhazet zbytecnou administrativu, zvednout vykon a snizit naklady. Plus si zajistit levne zdroje.

           Ze to delame presne naopak, neznamena, ze to ale jinak nejde. Cesta k blahobytu je pres praci. Pro par lidi ta cesta je i bez prace, jiste. Jenze pres tu praci lze pozvednout celou spolecnost, ne jen par „vyvolenych“.

          35. Sysop: s krádeží souhlasím, ale o té nemluvím a nevidím to tedy jako relevantní protiargument.

           Zajištění levných zdrojů – to se teda „pílí“ dělá v Německu jak? Podle mě to jinak, než kolonizací nejde. Pokud nemá země štěstí, že to, co potřebuje dnes, je náhodou zrovna na jejím území z doby, kdy to bylo úplně jedno (a primárně se bojovalo o jiné hodnoty), tak buď může ty zdroje „zabrat“ někde jinde (válkou, ekonomickým vydíráním, pardon „finanční pomocí Světové banky“ apod.) nebo je nebude mít levné.

           Prací lze jistě pozvednou společnost, ale pouze v jejím rámci. Nad tento rámec práce nestačí, jak jsme si řekli výše. Resp. tou „prací“ se stává např. armáda nebo „economit hitman“ tam, kde jsou chybějící zdroje.

           Jestli to vidíš jinak, popiš konkrétní fungování, třeba v případě kobaltu. Jak si ho může Německo zajistit „levně“?

          36. Plyn trubkama z Ruska byl levny a za 50 let se ani jednou nestalo, ze by byl zneuzit k nejakemu politickemu tlaku, nebo zeby treba Nemec nemel jistotu, ze ten plyn potece i za pet let. Dneska ma plyn drahej jako kurvu a nikdo nevi, kterymu Arabovi kde hrkne v kuli a treba zablokuje nejaky lode, uzavre pruplav nebo uzinu, nebo cert vi, co. Pritom Nemecko poslednich 80 let Rusaky okupovat nemuselo.

           Neorientuju se ve vzacnych kovech. U nas v praci z kovu potrebujeme hlinik, nerez, bezlovnatou mosaz, horcik a titan. Vsechno sjme bravali z Ruska. Ted neco bereme z Ruska pres prekupniky, neco bereme jinde. Problemy se spolehlivosti dodavek, samozrejme. Politicke rozhodnuti bojkotu naprosto proti obchodnim zajmum Evropy.

           Cinani kupuji v Africe cim dal tim vice surovin a zatim to na kolonizaci nevypada. Co z toho udelaji za deset dvacet let, tezko rict, ale nenamasirovali tam s vojakama, jako Frantici. Mozna to tam kolonizuji ekonomicky, ale to je v ramci imperialismu stravitelnejsi, nez to tam jit vystrilet.

          37. Ono ani s lithiem nebyl 50 let žádný problém, ale dneska už celkem je.
           A souhlas, ekonomicky to kolonizovat jde, ale je dobré mít tu ekonomiku vyfutrovanou velkým klackem. Nebo myslíš, že kdyby se nějaké africké země trhly a znárodnily čínský majetek, tak že Čína jen odepíše investice? Bez armády jsi jen ten bohatý páprda, kterého si může každý oškubat – páč vzhledem k situaci s Ruskem je jasné, že ekonomické sankce fakt nefungují.
           Takže ekonomická spolupráce je fajn, ale není samospásná. Ve chvíli, kdy si soused přijede přes hranice pro ty továrny, je konec.

          38. @ Goro

           Moc se v tom tvým blábolení neorientuju. Co jsi například navrhl či udělal, když si sousedi ze západu přijeli pro naše Československý továrny? Armádu jsme ještě měli, ale česká vrchnost už byla dosazená a úkolovaná západními kolonisty. Tvoje úvahy jsou změť nesouvislých skutečností, pátý přes devátý, dort pejska a kočičky, je v něm všechno a výsledek jen hovna.

          39. Re: Goro22.11.2023 v 21:24

           Taky mam doma hned za dverma oprenou pumpu, kdyby treba nekoho napadlo, ze by se mu mohlo hodit moje suchy drevo. Rozhodne ale s ni nechodim xousedum s dotazem, jestli mi daji vejce, treba. Tohle je vec, ktera nema nic spolecneho s drancovanim, nebo kolonizaci. To je jen obrana vlastnich statku.

          40. @ModrýKlokan: Prostě říkám, že být kurva, která jde po nejlevnější ceně bez ohledu na ostatní je v případě ČR špatně. Klacek nemáme, tak nemůžeme úplně ukázat EU (nebo NATO) fakáč. Ale klidně se zase zeptej, až zase nebudeš něčemu rozumět :P
           A na tvoji otázku – on nám někdo tehdy nařídil, koho si máme zvolit do čela? Ne, zvolili jsme si to sami. Byli jsme možná blbí a platíme za to. Nicméně víš jistě, že bychom to tehdy po sametu zvládli sami? Bez kapitálu, bez know-how? Já ne.

          41. Sysop: ten plyn má ale Germán drahej kvůli tomu, že Rusák vletěl na Ukrajinu. Kdyby nikam nelezl, nebudou sankce a tedy ani drahý plyn. Tohle je poněkud irelevantní situace k tomu, co jsem napsal. Dtto další kovy, původně brané z Ruska.

           Číňan dělá kolonizaci ekonomickou (Perkins) a že tam nejsou s vojáky je asi jako že Američani nepotřebovali vojáky v Jižní Americe. Něco si o tom přečti. Stravitelnější je to prosím v čem? My se tady bavíme „vystřílet vs. kolonizovat ekonomicky“? Já se tady bavím o „kolonizovat s puškama vs. kolonizovat dobrým slovem“. A pokud už kolonizuješ puškama, občas u toho holt někoho zastřelíš, klidně i v roce 2023 (nebo už bylo Mali loni?), tak to prostě je. Ale bez těch pušek by nebyla žádná kolonizace.

           Ani ta ekonomická není bez „pušek“, to je nutné si uvědomit. Fakt si o tom něco přečti. To, že ty pušky nejsou vždy v akci v dané zemi, ale jsou přislíbené věrchušce a když je potřeba, tak se vhodně objeví je teda „v pohodě“? Jako lepší, že ti puškou hrozí, než být rovnou zastřelenej, ale sorry, to pro mě není „pohodička“ na úrovní „kapitalismus dělá business“. To je prostě politika až válka a tedy ten tvůj fašismus (s čímž já ale nesouhlasím, tomu říkat takhle).

           Ke studiu doporučuji Panamu a panamský průplav plus Ekvádor.

          42. Re: fatdwi 23.11.2023 v 8:53
           ‚Sysop: ten plyn má ale Germán drahej kvůli tomu, že Rusák vletěl na Ukrajinu. Kdyby nikam nelezl, nebudou sankce a tedy ani drahý plyn‘

           Cili, mame byt radi, ze German treba namisto sankci na Rusa treba nevybombardoval Prahu? Na Rusa by to nefungovalo asi tak stejne. Prijde mi to jako argument moji zeny, kdyz se ji zeptam, proc rozflakala ty dvere a ona na to ‚nemas mne srat‘. Ale pak si stezuje, ze dvere jsou fprdeli. Mam jasat, ze treba nepodpalila barak?

           Sankce maji byt takove, aby zpusobily velke skody cili a minimalni, respektive pouze akceptovatelne vyhlasovateli. Vyhlasit sankce na Rusa tim, ze se zastrelim, mi neprijde byt rozumne. Pritom vysledek tech sankci je presne ten, ze Evropa si likviduje prumysl.

           Stran tech pusek – vzdycky je to svinstvo. Takovy Majdan taky puvodne nebyl o puskach, dokud tam nenaklapali gruzinsti odstrelovaci. Presto ale Majdan od pocatku byl prave to ‚ovladneme to tam‘, i kdyz slo prvne o prachy. Dneska jsme uz u raket dlouheho doletu. Ja osobne odsuzuju cil, bez ohledu na prostredky. Kdyz okradu retarda tim, ze mu nakukam nejaky lzi a on mi tu vec da, porad je to kradez, protoze bez tech lzi by mi to nedal. Jina vec je, pokud retardovi nabidnu neco, co ma pro nej hodnotu i z meho pohledu. Pak je to obchod. Bohuzel, ferovym obchodem se bohatne pomalu, moc pomalu.

          43. Sysop: nerozumím, co tím chceš říct. Já jen konstatuju realitu, nespekuluju. Takže smysl argumentu o „bombardování Prahy“ nevidím.

           Sankce – však sám říkáš, že SWIFT byl slušný zářez. Nicméně ten zbytek přece není o Rusákovi, ale o zneužití těchto věcí pro úplně jiné účely. Tj. problém nevidím se sankcemi jako takovými, ale s jejich zneužitím vůči vlastním lidem kvůli chiméře zeleného bolševismu. To pak má s Rusákem společného jen málo. Nicméně ten prvotní impuls tam byl, hodně špatně by se ty sankce prosazovaly ve chvíli, kdy by žádná válka nebyla (teda vlastně ona není, máme SVO, že, ale stejně…).

           Poslední odstavec nechápu – ne, že bych nevěděl, co píšeš a souhlasím. Jenže – pokud je tady někdo, kdo píše o zájmech, jsi to ty. A na úrovní „zájmů“ holt morálka moc místa nemá, zvlášť pokud se jedná o zájmy státní. Výslednice úspěchu jejich prosazování má ale dramatický vliv na to, jak se budeme mít my. A posledních 30 let nám to vycházelo, primárně „pílí“ to ale nebylo. Jak uvidíme za pár let, kdy nám „píle“ bude k hovnu, protože nás zadusí věrchuška, resp. její dílem neschopnost, dílem zaprodanost. Protože – prosadí-li zájmy Číňan, jsme v háji. Jak moc jsi ochoten tolerovat jejich řekněme „svedení z cesty“? Budeš odsuzovat cíl, kdyby se (fantasmagorie) například zítra odstřelil Si Tin, pozítří bouchly všechny vládní budovy v Pekingu a objevil se tam nový leader s plánem na „vybudování demokratického státu moderního typu“? Tedy, že by se jejich expanze směrem k nám zastavila, naopak bychom zase získali kontrolu nad hromadou zdrojů, protože i v jiných zemích by po takové akci pravděpodobně vliv Číny opadl (třeba Austrálie a další)?

           Přitom píle nebo ne, najednou by tvůj život byl výrazně jednodušší. Číňan by přestal být taková hrozba, naopak by zase byl poslušným zdrojem levnoty tam, kde to potřebujeme. Byl bys pro nebo necháme průchod „obchodu“, kde ale taháme za výrazně kratší konec provazu a časem tedy po zásluze skončíme na opačném konci potravního řetězce?

          44. @ fatdwi

           ČSSR a následně ČR měla taky levný suroviny. To jsme je jako získavali pomocí kolonizace jiných zemí? A jestli sis nevšim, tak údajně podle tvého stranického liberálního tisku existuje globalizace a globální trh. Suroviny se kupují na komoditním trhu.

           Asi sis nevšim hlavního ideologickýho nástroje, který vyvolal problémy o kterých tady diskutujete. Státní podpora vlastním domácím podnikům je v koloniích zakázaná. Povinně to tady zavedl MMF, SB a WTO před 33 lety tvrdým ideologickým a ekonomickým tlakem.

           Vlastní práce by k prosperitě stačila. Podmínkou samozřejmě by bylo, místo absurdní ochrany cizího kapitálu a investic, podpora vlastních domácích státních i soukromých investic a ochrana domácího trhu před cizími investicemi a predátorským cizím kapitálem.

           S tebou se o tom bavit je ale asi o ničem. Působíš jak grafoman se strženou pružinou, podle tvých výplodů už ti docela hráblo.

          45. Modrý Klokan: my jsme měli „levné suroviny“? Jste nějak zapomněl, že jsme taky měli hovno, takže ty suroviny byly levné v nominálních cenách proti dnešku, ale relativně žádná výhra. Třeba ta slavná ropa, najděte si, kolik stál benzín za minulého totáče a porovnejte s dneškem. Dále těžko něco hodnotit, jestli to bylo „levné nebo drahé“ v rámci průmyslu, když to bylo pokřivené státním vlastnictvím a různými dohodami v rámci RVHP. Nicméně jak tady bylo „levno“ a co se za to „levno“ dalo pořídit si snad pamatujete, ne?

          46. @fadtwi
           hrách a perly?
           Můj spotřební koš stran potravin vzrostl tak 3x maximálně od roku 1989.
           Whisky skotská 250 tehdy i dnes.
           Pivo Ostravar 4.70 ’89 14.90 ’23
           Víno francouzské levnější.
           Kuře 2x dražší.
           Vepřové dtto
           Brambory a zeleninu a jablka téměř nekupuji
           Banány a pomeranče lehce dražší.
           Těstoviny 2x.
           Tak jediné co zdražilo 5-10x jsou mléčné.výrobky.
           Záměrně jak je u zdejších nostalgiků zvykem jsem opomenul cenu bydlení, energií kde to bude desetinásobek, což ovšem odpovídá nárůstu průměrné mzdy…

          47. Dachsmeister: no ale rohlík stál 30 halířů a mlíko kačku! (obvyklá reakce důchodcovského páru, který má za sebou kariéru v SNB a PČR). Takže jo, hrách a perly…

          48. Jo. A průměrná mzda v roce 1989 byla 3150. Hrubeše.

          49. Ale stejně je pozoruhodný, jak se česká politika otočila, jakmile zhebnul Kellner.

          50. shane – pssst… to je tajné…

          51. @ Dachsmeister

           Ne, není to desetinásobek u ceny bydlení a energií. Lžeš. A protože se jedná o nezbytné a nejdražší položky, jejich ceny vymažou jakoukoliv úsporu u všech ostatních položek spotřebního koše. Argumentovat jako ty může jen totální debil nebo liberální zmrd.

          52. @ fatdwi

           Jo, pamatuju. Nemovitosti ve vlastnictví byly cca 40 krát levnější. Nájmy s energiemi taky tak. Voda cca 100 krát levnější, plyn, elektřina 60 krát levnější. Jabka, brambory, zelenina, jogurty, mléčné výrobky, kvalitní, bez chemie, podle ČSN norem, 10 krát levnější. Nebo co tě zajímá za ceny, hnusný banány, mandarinky? Nebo Porsche, Bentley, Jaguar? Nebo ceny lokomotiv?

          53. Prave ze ne. V prepoctu na prumernou mzdu byla levnejsi jenom ta voda (a to hodne). Zbytek bud plus minus nastejno, a nebo vyrazne horsi, nez dnes. To plati i o tech mlecnych vyrobcich a podobne.
           Coz je az podivny, kdyz komunisti v podstate urcovali ceny od stolu a mohli si je udelat tak nejak jaky chteli.
           Co se tyce kvality….tam je to dost diskutabilni. Neco dobry, neco fakt ne.
           Rozhodne dneska ma clovek na vyber, koupi to kvalitni, nebo levny nekvalitni, zalezi na kazdem, co preferuje…

          54. @ Lojza

           Jasně, když máš 40-100 krát dražší nejvyšší a nezbytný položky, tj. bydlení a energie, tak jsi happy z toho, že rohlík ti zdražil jenom 7 krát a výplatu máš vyšší 10 krát. Tak se přežer rozhlíků a kup si k tomu to mega levný francouzský krabicový čůčo. Taky jste zapoměli vy jelita zmínit, že byl nedostatkovej a drahej internet a mobilní telefony. To je tady nějakej sraz debilů?

          55. Ehm….nemas pravdu. Jedine, co bylo levnejsi, je ta voda.
           Nic z toho, co slo koupit v obchode, levnejsi nebylo.
           Naopak mnoho z toho bylo o DOST drazsi, nez je dnes, a mnoho z toho jeste k tomu nebylo.

          56. @ Lojza 23.11. 17:02

           Píšeš absolutní nesmysly. Asi ti úplně hráblo. Nebo možná aniž jsi to zmínil, myslíš ceny a mzdy přepočtený na obsah spotřebního koše tehdy ve srovnání s dnešním. To platí jen u některých položek. Já jsem o nich nepsal a ty jsi také žádnou nezmínil. Napsal jsi „nic z toho“. Naprostý lži.

          57. No, mozna o necem nevim.
           Co teda v prepoctu hodnoty penez tehdy a dnes bylo tehdy levnejsi, co se kupovalo v obchode, prosim te?
           Neco zasadniho?

          58. @ Lojza

           O tom, na co se mě ptáš, je tohle diskusní vlákno – viz výše. Ty diskutuješ, aniž si přečteš předcházející diskusi?

          59. Ja se moc omlouvam, ale ja to tam nemuzu nikde najit.
           Nemohl bys mi to prosim napsat?
           Ono bohuzel tady od urcite urovne komentaru po sobe uz nejde zjistit, co kdo komu pise a odpovida a je to tak neprehledny, ze se v tom jeden ztraci :-(

          60. @ Lojza

           Já nevím, má cenu se vo tom vůbec ještě bavit? Tady je skupina lidí, která prosazuje pohled, jak žijeme v dokonalým levným ráji a jak to za sociku bylo všechno drahý a katastrofální. Jako ročník 67 mám docela jiný osobní zkušenosti.

           Se skrytým ideologickým zápalem tady předstírat, že znuděně nad věcí a seriózně pitváme nějaký neutrální čísla bez předsudků, mě už předem unavuje a nebaví.

           Pojďme se raději zase kopat do zadku a vymýšlet infantilní urážky. To je aspoň sranda.

          61. Ja nerikam, ze zijeme v dokonalym levnym raji.
           Jen rikam, ze pred 89 v prepoctu na hodnotu penez V OBCHODECH nebylo prilis veci, ktere by byly levnejsi, nez dnes. Asi nejake jednotlive veci, ale nevim o nicem.
           A jak rikam, sam se tomu divim, protoze to komanci dotovali z nakradenych penez…I kdyz pravda, v 80 letech uz jich moc nemeli, co rozkradli uz prozrali a uz se to docela sralo.

          62. @ Lojza

           V tvém krátkém příspěvku, je implicitně zjevně či skrytě celej zástup konkrétních témat, o kterých by se dalo napsat několik tlustých knih. To je na mě moc složitý. A zadarmo to psát nebudu. Jako přivýdělek mi stačí těch 49,- za příspěvek, od marketingový ředitelky webu. Jsem skromný a nenáročný.

          63. Ok, tak to muzem nechat byt, no…jen me to zajimalo, jestli je treba neco, o cem bych nevedel…

          64. @Lojza
           záporná daň z obratu, tak to komančové dotovali, máslo, sejry, dětskou obuv atd. asi 30.000 položek, se sazbou od, respektive až -291%
           Takové něco jako dotace, ale všem, ne jako dnes chudým brát a trochu dávat a bohatým dávat na co si vzpomenou.
           Tomu na ptačí hnízdo a toastový chleba, tomu odepsat daň z Ferrari, chudším jen dotaci na EV nebo FV, a doochodcům aspoň na hromadnou dopravu…

          65. ModrýKlokan: nemovitosti dobrej fór, víte taky, čím to bylo? Kromě nekvality, nedostatku, nedostupnosti a tak? Ale jako jo, já chápu, že kdo byl tenkrát řezník, melouchář, uvědomělý straník, kádrovák, bonzák na vojně s krikeťákem atd., tak si mohl pochvalovat, že si někde nakradl, dostal přednostně trabanta nebo se vhodně umístil ve frontě na družstevní byt (případně ho rovnou dostal) apod. No a pak jsou ti druzí, které tihle soudruzi přeskakovali a ti už na tu dobu a ani na ty protekční soudruhy s takovou láskou nevzpomínají.

           Holt svého času stačilo být na správném místě a mít ty správné známé, človek mohl být i docela dement a přesto se měl dobře. Dnes se to takovým pochopitelně nelíbí, protože (stále) (ještě) (na mnoha místech) rozhodují schopnosti. Což se zase líbí těm druhým, co rádi život ve svých rukách a ne v rukách zmrdů. Takže sorry, no mercy ModrýKlokane, patříte-li k těm prvním, co fňukají na ceny a nevidí příjmy a možnosti.

          66. @ fatdwi

           Je vidět, že jsi vzorný uvědomělý člen naší vyspělé společnosti. Raději se na debatu s tebou vyseru, abych to vod tebe nechyt. Ty vole, to vypadá na pravej Moribundus.

          67. ModrýKlokan: tak nějak jsem čekal, že argumenty dojdou a zůstanou nadávky, měl jste k tomu náběh už v předchozím příspěvku, ale řekl jsem si, že to zkusím a uvidím. Odhad jsem měl dobrej, kdybyste ode mě chytl schopnosti a zbavil se fňukání na starý dobrý časy, bylo by to pro Vás jen lepší, ale to už je úděl lůzra libovat si v ublíženosti. Užijte si to, ničíte akorát svůj život.

          68. Fatdwi, co si pamatuju, tak jste tady ještě na počátku srpna prorokoval Ukrajině vítězství proti ruským vojům. A teď už jsou toho plné internety, že je třeba celý ten konflikt zasadit do reálného rámce, jak tehdy říkal každý jednooký. Akorát vy a Kechlibar se svým článkem o Tokmaku ne, tolikero tedy k vaší analytické síle.

           1. všemožné výboje a zotročování si národů jsou hra se záporným součtem
           2. což vysvětluje, proč imperium je výhodné výhradně pro úzké elity, většinová populace hegemona dodává daně a potravu pro děla náhradou za kulturní obohacení
           3. stávající hegemon se dostal do pozice, ve které je, taky vlastní prací svých lidí, teprve následně začal s výboji, které toho až tak moc nepřinesly (kolik byl třeba čistý výnos z držby Filipín?)
           4. a čím byl pak úspěšnější, tím víc z něj vyprchávala životní síla, až dnes není schopen dodat ani dosti dělostřelecké munice klientskému režimu v Kyjevě, výhledově i tomu v Tel Avivu

           Stručněji, vaše teorie dějin je na hlavu postavená, máte to zcela obráceně.

          69. Kilmore – to si pamatuješ zřejmě blbě.

          70. Kilmore: pamatujete si to zřejmě špatně a s někým si mě pletete. Vaše pomýlené teorie nemám teď chuť vyvracet, jen doporučím dovzdělat se a přečíst si Perkinse (confessions of an economic hitman).

          71. @ModrýKlokan: K bydlení – konkrétní barák stál 200k v materiálu, tedy cca 300k i s prací. Dneska má cenu zhruba 4-5M už hotový, postavený, s dalšími investicemi (postavený stejným materiálem, nezateplený, původní okna (ale nová) by měl cenu tak 2-3M), což jsme zhruba na 15ti násobku. Na ten 40ti násobek se nedostaneme.
           Nekvalitní nová auta cca 25ti násobek prům. hrub. platu, obyčejná televize 2-3 násobek dtto. Ale to je jen technické srovnání u vybraných věcí.

           Pravdou je, že to nejde srovnávat. Dneska je dražší elektrika, voda a slušná část věcí základní potřeby. Ale za zbytek si snadněji koupíš dříve nedostatkové věci. Dále, jak chceš např. porovnat to, že kdysi bylo dost věcí v obchodech podpultové zboží a dneska si jich můžeš přehrabovat hromady? Jak oceníš vývoj? Cizí (kvalitnější) zboží se dováželo tehdy i dnes, kdybys srovnal ceny takového zboží, tak to dopadne pro socík hodně špatně. Ale dneska se zase víc katují kosty, věci často nemají takovou výdrž. Jak chceš srovnávat kvalitu? Jak chceš srovnávat umístěnky zločinců do Jáchymova?

           Prostě neexistuje systém, který by spravedlivě porovnal tehdy a teď. A i kdyby existoval, spousta lidí mu nebude věřit. Takže jediná možnost srovnání je o osobním pocitu. Já si myslím, že se teď mám lépe. Ty si myslíš, že je to teď horší. Nicméně bych nezouval, vzhledem ke směřování celé EU už tady máme jinou verzi socialismu :) Třeba by takhle nějak komunismus vypadal, kdyby dostal těch dalších 3x let šanci ;)

          72. @fadtwi
           nějak jsem to včera přehlédl, přece jen musím pracovat, starat se o děti, pohrát si s nimi i s ženou a i jiné prioritní činnosti vykonávat.
           Tedy k věci, viděl jsem o víkendu pořad, kde nějaká francouzská novinářka zpovídala dánského popeláře.
           Bohužel to nejde pustit.
           https://www.rtvs.sk/televizia/program/18981/434820
           Prý za 25h týdně vyveze asi 500 popelnic (kontejnerů) a má za to 5500€ brutto, 4300 netto.
           Pak ji vzal na dostihy klusáků, neb vlastní s kámošem 3 koně.
           Na Sysopa asi nemá, ale má Sysop koně? ;-)

          73. Me kone vubec, ale vubec neberou. Parkrat jsem na tom jel, ono to zjistilo, ze ma na hrbu totalniho vola, takze to preplo na autopilota a jelo kamsi do prdele, vcetne ruznych krovi a tak. Zvire je to pekny, ale pro mne by to byla zumpa na penize. Navic mam dost znamych, co s toho spadli a obcas dost blbe, takze obchazim to s respektem.

           A nejsem zase v rovine prachacu, co fakt nalejou par mega mesicne do zvizatka, protoze dceruska na tom jezdi parkury. Nevim, jestli bohudik, nebo bohuzel, ale takovej frajer nejsem.

          74. Nene, muj soused je retard, ale o zvirata se stara vzorne.

          75. Sysop
           24.11.2023 v 0:15

           jakejpak vzorek máte ze slepic po silnicách a jinéch povrchách tentokrát, dyž je tak vzornej? wágen? kunda? liška? psi?

          76. Behemot24.11.2023 v 0:25

           Nojo, ale za to mu je nikdo neodebere s tim, ze je to trestny cin. Slepice behaly po cestach odjakziva. Nedat jim nazrat a nechat je chcipat ve vlastnich srackach je jinej level.

           Btw, slepice se proselektovaly a ty, co pochopily princip silnice, ziji spokojene dal. Peti kun jsme se zbavili, takze i v tomto smeru je klid. Zima ukaze, co na to dravci.

          77. SyS atakdal
           Jak se staráš o ty svý zvířata?

          78. Re: hellfire24.11.2023 v 0:49

           Ja dobre. Karlici, pes i manzelka prosperuji. Slepky budou zjara, mohu pak poreferovat.

          79. Sysop – jaký si to vychováš, takový to máš. To Ti o držku omlátím vždy.

 6. Sysop:
  Podle vtipu ve Spiegelu to vypadá, že by se snaď mňela zvyhat MWst u jídla v restauracách.
  Slyšél ste vo tem neco?
  https://cdn.prod.www.spiegel.de/images/4f10c106-b679-4413-b26f-4d349b14d37f_w520_r1.4326647564469914_fpx64.2_fpy50.jpg

  1. Ked prisla korona, Nemci znizili DPH v restauraciach z 19% na 7%.. teraz to chcu vratit spat od buduceho roku.

   Samozrejme sa ceny nezmenili, aj ked mali nizsiu DPH.

   1. Tak, jedna se jen o perestrojku (navrat do puvodniho stavu). Co spis Nemce trapi vic, je chybejicich 80 miliard Euro. Dnes se o tom bavili na radiu, ale neslysel jsem bohuzel vsechno. Slo nejak o to, ze behem korony se mela udelat financni rezerva 80 miliard, ale ta se nezacala ani cerpat. Ted prisel Habeck s tim, ze teda ted je ten pravy okamzik a je potreba ty prachy nalit do hospodarstvi a nikdo je nemuze najit. Pry nejaka ucetni chyba, nebo co. Ale detaily nevim, bohuzel.

     1. Aha. No, to je tak, kdyz posloucham radio na pul ucha :-( Ale i tak je to zajimavy.

       1. To je v pohodě, tohle byla východoněmecká stanice. Ta patří těm hodným, co u Stalingradu stříleli do vzduchu…

        1. Na lavočky.

         1. @Panek
          no na šturmoviky to ani nemělo cenu

          1. MK 108 to daval, ale mel co delat. Ta ochrana kokpitu byla genialni a na ruske pomery zcela nevidana vec. Jako kdyby najednou na posadce nekomu zalezelo…

          2. Bez aspoň půlky pilota se ta mašina sama nevrátí…

          3. Bohuzel chladic horel jak fagule. Kazdej stroj ma svoji slabinu…

      1. A tak ne, beru z5, skutecne slo o Habecka. Ale nebylo to 60, bylo to 200 mld a uplne jinej fond. Ci dve ruzne kauzy, prozatim se stejnym vysledkem. Prachy nebudou.

     1. Ty kreteni maj problem uz davno. A my ho ted mame s nima…za to fakt nemuze valka na UA, ale spis to, co se hospodarsky deje v reichu. Tak uvidime, jak se vyhrabem…

     2. Docela odvaha jit delat agitku za Zidy na slimackej slez.

      1. „Chlap, co blije do klobouku Medvědobijce McGeea, je buď nebojácnej, nebo děsně blbej…“

 7. Tem poslední odstavec o požíračích hoven velice připmíná podobnou epizodu o tom, jak kdosi navrhl, že si budeme vzájemně prát spodky za peníze…ve finále budeme mít sice všichni stejně, ale úžasně se zvedne HDP

  1. Tohle s HDP jsem slyšel od profesora Kellera se vzájemným leštěném škrpálů do oslnivých lesků. A když se střetnou dva kamiony s drahým zbožím tak poskočí „péhádé skokově se kundovje.

 8. https://reality.idnes.cz/detail/prodej/pozemek/habri/652640789e1abc9a770b68e5/

  Jo, to už jsem jako dítě zažil.

  Vždycky do třídy přišla nějaká guma, něco jako Řehka, tvrdila že nepřítel číhá před branami a v případě jaderného útoku si máme nasadit igelitové sáčky na ruce a lehnout si patama k epicentru.

  1. Childeater: chápu, že zrovna koukáte po nějaké vhodné nemovité investici, ale předpokládám, že linkovat jste chtěl obsah jiného okna, není-liž pravda? :-)

    1. Childeater: myslím, že zde není poselstvím páně Řehky příprava na smrt (protože mrtví daně neplatí), ale na prohloubení okrádání občanů státem. Tedy netvrdí, že si máme lehnout s patami k epicentru, ale že máme nastavit peněženky. Nedá se nic dělat, jaderná hrozba, naval prachy, občane. Vyvolávání strachu á la covid, v base by pak časem mohli skončit ti, kterým se to nelíbilo, tedy tzv. dezinformátoři. Asi největší důvod jeho řečí je v tom, jak ty F35 skvěle doplní naši armádu, jak to bude všechno digitalizované a propojené, vějička to na IT hipstery s pěstěným vousem a podobné primitivy.

     Smutné je, že u jednoušších jedinců to zase zabere, akorát místo náhubků se vymyslí nějaký nový symbol „společně to zvládneme (TM)“ nesmyslů, který nahradí protienergetický svetr (ten se pravda neujal, soudružka Pekarová nedostala tu správnou vládní podporu, aby nošení svetrů bylo povinné i doma, v létě a tak). Osobně tipuji třeba trikolóru na klopě, symbol nerozborné jednoty a cesty míru (zde pardon, nechal jsem se unést poslechem seriálu Historie českého zločinu, kde v jednom díle jely archivní nahrávky o stalinském boji hrdinné pohraniční stráže proti buržoazním živlům, byl to dost odporné, ale poučné).

     1. Ano, gumy umí jen rozkazovat a rozhazovat. Souhlasím, že je to součást přípravy na utrácení za vojáky.

      1. Trikolóru? Proboha ne, tu používají dezoláti! Kdo nosí české symboly, je zrádce a něco jako Hitler.
       https://plus.rozhlas.cz/iva-pekarkova-pripad-ukradene-vlajky-8874003

       1. Hlavne to ma malo barevnych pruhu.

       2. Soudruzka Pekarkova glosuje z exilu o ceskych narodnich symbolech.

        1. V exilu je ovšem sqěle informovaná! Má tam ČT09, Seznam, iděs a vůbec celej mejnstrým!

         1. Já bych s tím mobilem byl opatrnější. Myslím, že se to mnoha lidem na ua vymstilo.

       3. Pozítří ji budou mít na mundúrech symbolicky stávkující fízlové. Vyhlásily to jejich odbory.

   1. Na vhodnú investíciu mi to pripadá drahé a „Hledáte-li pozemek, kde nebudete mít v blízkosti souseda“ pri onej rozlohe skôr ako vtip. Najmä pokiaľ s tým istým popisom predajú aj vedľajšiu parcelu (na úvodnom obrázku „dole“).

    1. Není to v levné lokalitě. Je to z mnoha důvodů strategicky umístěné – ten pozemek má spíše jinou vadu – bydlím v současnosti je o pár km dále a náš dům stojí na druhé straně kopce. Tenhle pozemek z odkazu je ve tmě kvůli stínu od kopce vrženého skoro o hodinu dříve, než ten můj.
     No kupovat ho nebudu…na to bude dost času příští rok, až lidé budou prodávat v nouzi.

     1. Hovno. Lidi tu mají lovů plnó prdel, že nevijó co s něma.

      1. Ještě jo, souhlasím.
       Ale ne na dlouho. Do pěti let je po boji a nastane „cash is King“

       1. Jezismarja, to vas to straseni furt bavi? Slovy legendy co zde byla, ZRG1, to jsi se nezaridil?
        Jak se sahne hloubs a niz, budou se dit veci a okamzite. Je velmi smesna a vtipna predstava, ze tady za 5 let bude bida a chudoba. Lip nez v Rusku se budeme mit vzdycky, minimalne dalsich 50 let. Co bude pak…ano, pad na drzku by tady vic bolel, ale reseni neni zit v bide predem a byt „pripraven“. Doporucuju se svobodne odebrat kam je libo. Ostatne, dokud to jde, ze? Treba nam EU taky udela ostnac na hranicich.

        1. shifty 23:47
         Reaguješ přecitlivěle, možná že je to moje chyba, nenapsal jsem to tak – aby to bylo zřejmé.

         Žádná apokalypsa přirozeně nenastane. Jsem dalek prepperství a černým scénářům o kolapsu světové ekonomiky a představám, jak moje děti budou čistit žumpy aby měly na drogy.

         Mám na mysli naprosto běžný ekonomický cyklus, kde lehce rupne realitní bublinka a ceny nemovitostí slezou, protože si je bude moci dovolit spíše ten s hotovostí, než spekulant s hypoškou na 1,5%.

         Myslím, že si rozumíme.

         1. Tak to by bylo naopak velmi vítané :-)

     2. Koukám jak je tam celej kopec posetej umělejma jezírkama, hezký to je.

     3. No, o nakupech ceskych pozemku, nejlepe i s barakama, slysim v praci docela dost. Spekulovat na pokles ceny… nevim, nevim.

      1. Sysop 5:54
       Spíš bych to popsal tak, že IMHO dojde k tomu, že ochladne zájem spekulativních investorů, respektive už se přesunou tam, kde čenichají vyšší profit – typicky městské zástavby na lukrativních místech a budou se tam ještě rvát o byty. Ochladnou nemovitosti na vesnicích s potřebou investic a pozemky mimo dosah mladých rodin, v tuhle chvíli ekvivalent 5 mio plus. Díky tomu vzroste jejich nabídka a pak si vyberu; ani tak ne kvůli tomu, že bych tam zaparkoval prachy které hnijí na účtu, ale abych měl něco pro svá tři dítka. Ještě 20 let budu v procesu, zatím jdou moje příjmy směrem vzhůru. Nemovitosti minimálně stagnují, spíše už dolů jdou (mám na mysli reálnou cenu).
       Takže se teď opatrně rozhlížím a myslím, že příští rok budu mít minimálně slušně na výběr.
       Už teď se na vsích přestaly prodávat za nesmysl ty ruiny na buldozer na hnusných místech…a bude to pokračovat.

       1. Na děcka se vyser, ta dnešní mladá generace si ničeho neváží.

        1. To je pravda, ale mám je rád, jsou mým otiskem na planetě. Takže si holt nemůžu pomoct…

         1. Zatni zuby a jak jim bude 18 tak je vykopni z baráku. Řekni jim to ale dopředu ať chodí na brigády a šetří.

       2. Fakt je, ze rust cen bych asi necekal. Pokud se GD bude tlacit dal, tak pro lidi se bude doprava prodrazovat a spis se presunou k mestum. Do toho se prodrazily hypo, dosahne na ne cim dal min lidi, coz blokuje vystavbu. Model ‚buchneme byt po babce a pridame hypo, na drevostavbu s 600 m2 bude…‘ je minulost.

        Hlavne bych hodne, hodne a opravdu hodne vybiral lokalitu. Svoji anabazi jsem tady popisoval.

  2. Childeater 21.11.2023 v 14:12
   „v případě jaderného útoku si máme nasadit igelitové sáčky na ruce a lehnout si patama k epicentru.“

   V případě vzdušného výbuchu spíš k hypocentru…
   Epicentrum sensu stricto existuje jen u podzemní exploze…

   1. Technikálie ladit nehodlám, když dovolíš.
    Jen cituji, co jsem jako jinoch obdržel jako radu k zapamatování…

   2. Přesto – děkuji za upřesnění. Musíš toho vědět hodně, myšleno naprosto upřímně a s respektem.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017