Test: Pneumatiky s ťapkou (Tomket) - zpět na článek

Počet komentářů: 96

  1. Zajímavý test s výsledkem, který se dal očekávat.Mám podobné zkušenosti. Před x lety jsem koupil jedno Suzuki na zimákách odkudsi z Černé Hory, značku už si nepamatuji. Na první pohled krásný hrubý vzor do sněhu, poctivých 6mm, ale klouzalo se to i na flusanci a na asfaltu to plácalo a hučelo. Takže to šlo dolu(prodány za 250kč přes bazoš) a koupil jsem nokiany hakkapelitty a od té doby nic jiného na zimu nechci.
    Otci jsem před několika lety objednával letní gumy ( otec jezdí málo a pomalu a je chudý důchodce, takže rozhodovala cena) Objednal jsem čínsko- korejské gumy Daewoo briareus za opravdu dobrou cenu. V kombinaci s plechovými disky od toyoty byly nedovažky opravdu minimální, jízdní vlastnosti jsem si vyzkoušel osobně a byl jsem mile překvapen.
    Kámoš má dobrou zkušenost s pneumatikami Milestone v rozměru Felicie.Nutno podotknout, že rozhodně nejezdí Felicií 1,3MPI v LPG protože by něměl prachy na jiné auto, sen českých manažérů si může jít koupit hned teď a za hotové. Felicie na dojíždění do práce zhruba 4x týdně 100km se mu prostě provozními náklady vyplácí a na takto krátké trase nemá pocit, že by trpěl nedostatkem pohodlí a nedostatkem výkonu. Jde o to, že při ročním nájezdu kolem 20tis (z toho polovina na leťákách) vydrží značková guma 5 a více sezon a stále má kolem 3mm ( mám ověřeno na Michelinech MXT),ale od 4 sezony už je značně tvrdá a neojetelná a na mokru nebezpečná. Ideální by bylo ji po třetí sezoně ji sundat ještě s poctivými 4mmm vzorku a nejlépe ji zahodit. Milestone stojí zhruba polovinu a dají se na nich v pohodě odjezdit 2 léta a bez výčitek svědomí někomu střelit. Levná čínská guma pokud se povede vydrží proti zmiňované Michelince poloviční nájezd, ale dá se celkem bezpečně a bez rizika sjet na 1,6mm. Kámošova volba byla jasná,letos si opět koupil sadu Milestone ( na nich už prý Felda odjede na cestu poslední, až propadne nádrž na plyn :-)

    Já po zkušenostech s Michelinkama a malým ročním nájezdem jsem se nějak zasekl na japonských pneumatikách na léto a na Nokianech Hakka na zimu.Velmi dobře fungují letní pneu TOYO řady Proxes. Jsou za dobré prachy a po 4. sezoně nejsou kamenné. Dobrá cena je zřejmě díky neznalosti značky a malým prodejům. Zákazníci je zřejmě považují předraženou Čínu, ale jsou opravdu vyrobené v Japonsku. Stejně tak nejsou špatné ani FALKENY (ty už jsou na našem trhu možná 20 let) a poslední dobou se začínají na našem trhu objevovat japonské pneu Sumitomo, za cenu hodně podobnou Číně. Jestli někdo zkoušel Sumitomo, docela by mě zajímaly zkušenosti.

    Dojíždění zimních pneu: Na japan youngtimeru mám pouze zimní Toya, přestože to auto už sníh nikdy neuvidí. To auto jezdí jen v létě a cca 2500 km za sezónu. Pneu zakoupeny nové (DOT 2013) za výprodejovku cca 600,- /Ks včetně dopravy.Důvodem byla výměna kamenných a zpuchřelých BF goodrich s 6mmm vzorku. Nemám s tím problém, letos i loni jsem absoloval v těch vedrech Maďarsko s károu cca 1300km + dva závody youngtimerů a veteránů a jel jsem po suchu opravdu dost nadoraz( jako dobytek,co motor dovolil, takže ručka v červeným) a nepozoroval jsem žádné problémy s plaváním nebo ztrátou adheze nebo drastický úbytek vzorku, jen si očas zahvízdaly.

    1. Technicka poznamka: Falken je znacka patriaca Sumitomo Rubber Industrie. Cize by medzi nimi nemal byt nejaky podstatny rozdiel.

      1. To je název jak pro výrobnu XXXL šprcek.

  2. Kouzlo nechtěného. Nebo chtěného? Ťapka se v Praze říká prostitutce :-)

  3. V mém rozměru 225 45 17 tomket vyrábí pouze nosnost 94,ale já potřebuji 91. Situace stejná jako před pár lety u pneumatik Landsail, kde byl jeden model veřejností hodně schválen a nosnost 91 nevyrabena.

    Co to je za módu nenabizet 91 a nabízet pouze 94? 91 je už atyp? Nebo se opičí?

    1. A cemu jako vadi, ze ma guma o cosi malo vyssi nosnost, nez je na auto minimalni pozadovana?

      1. Řekl bych, že taková pneumatika bude o něco těžší a tvrdší, takže asi s negativním dopadem na komfort. Já bych rozdíl asi nepostřehl, někdo zřejmě ano.

  4. Piskani pneu na suche vozovce ukazuje jen jednu vec, podhusteni.Cim se to rychleji a ostreji reze musi se hustit vic nez je predepasano. U nas je Tesco s parkovanim pod obchodakem a piska tam snad kazde treti auto, jezdi podhusteni. Jak psal autor, kolo je neodpruzena hmota musi byt lehke a tvrde. Jedno jak mooc tvrde hlavne vsechny 4 stejna vaha a stejne natlakovane v paru.

    1. No, nevim. Mam na aute Michelinky a piskaji furt. Zkousel jsem je prefouknout skoro o atmosferu a hovno hovno slavny soude. A to nemam na tomto aute furtoslap 4×4, kde by to piskani v pripade absence mezinapravoveho difu bylo celkem logicke. Je to evidentne vzorkem a tvrdosti smesi.

      1. TO jsou M+S, že jo?

        1. Nene,cisty letnasy.

    2. No vidíš, a tady podle velkýho řetězce je to tlumičema, vodpružením a vyber si co chceš eště další. Prostě je to homotentononcovaný, tak je to naprosto v pořádku a špatně je dycky auto nebo uživatel :D Sice tím týpek tak trochu popřel smysl existence několika desítek značek na trhu, ale prostě barumky a mišelinky jsou nejlepšejšejší a kecyvkleci.

    3. Zelenina: ale kulové, v parkhausech to píská kvůli hladkému betonu, zvlášť, když je ještě natřený. To nemá s podhuštěním nic společného.

      Současně by mě zajímalo, proč tvrdíte, že „kolo musí být tvrdé“.

    4. Hm, povacsine ani nie. https://www.youtube.com/watch?v=ob-FUF0Sh_E cas okolo 10:40, ackermann angles.

      Vacsina aut ma geometriu pri zatacani taku, ze sa proste nejake koleso „derie“. Hladky beton pod Tescom tomu akurat prida a guma zacne piskat.

  5. V tom Tescu jsem to testoval, podhusteno doporucenym tlakem piska. Prehusteno nepiska. Delam to proto abych snizil valivy odpor na suche vozovce. Ziskam vsechny vyhody, ale na dest musim ufoknout jinak bych vylet z prvni zatacky. Efekt nastupuje od husteni 4,5 ale vic nez 5 se bojim davat. V autech nemam posilovace (tlumic rizeni nevadi ba naopak) takze presne poznam kdy se auto chce utrhnout. Tvrda necaruje s autem a neposle falesny signal do volantu a hlavne to ma odpich. Ale pozor nejsem odbornik, naopak by me zajimal nazor odbornika.

  6. Tomket na me dle DF testu moc dojem neudelal. Nez koupim nejake pneu, ctu na ne recenze na ruznych mistech od uzivatelu. Vetsinou ale kupuji drazsi znacky a nikdy jsem zatim nelitoval. Zimaky Dunlop Wintersport, letosni zimu jsem poprve zkusil viteze Adac testu Continental TS860 a byl jsem nadsen – tiche a na suchu i mokru skvele, srovnatelne s letnimi Vredesteiny. Asi na pristi leto koupim take Continental.

    1. Testují někde i zátěžový? To sou úplně jiný řady a obávám se, že to bude docela bída. Už i najít slušnej test na osobák je celkem špatný.

      1. No ja si prectu ofiko recenzi, pak ale hlavne uzivatelske na heurece atd. Vetsina je k nicemu, ale par dobrych se najde. Zatezove nevim…

  7. „Čína směřuje do stejného bodu s naší vydatnou pomocí… … stejný proces bude brzy završen i v Číně a tamější výrobky budou plně konkurenceschopné, jen za kratší dobu.“

    Já to řákám pořád. Plánovaný shutdown celé Evropy. A islámská „úklidová četa“ s kalašnikovy to tu už jen dorazí. Evropa je předlužená, veškerou výrobu přestěhovala do číny, mladá generace z humánních škol které nic nenaučí jsou smarfounoví idioti neschopní jakékoliv práce. Poslední ať zhasne.

  8. Díky za test Dfensi. Doteď jsem netušil, že nějaká čína může být lepší než české blato rumunského původu.

    To by chtělo udělat nějaký fundraising, aby bylo možné toho koupit a otestovat víc. Vyvažování, montování apod. by měl na starosti někdo jiný a Dfens by si jen jezdil do reichu pro kečup a po cestě by to testoval. To není špatný nápad, ni?

    Mě by hrozně zajímalo, jak je to například s takovými celoročními pneumatikami. Že je to průser, to vím, jen nevím jak moc velký.
    A nebo například ty zimní protektory se zrnky karbidu křemíku zalitýma ve směsi, to by taky mohl být zajímavý test (od firmy Pneu Vraník).

  9. Zdejší uživatelé, kteří tvrdí, že ojetá (= 4 mm a méně) zimní guma je v létě horší, než guma echt letní, VŮBEC neví, o čem hovoří. Ani z hlediska praxe (řeči o tom, jak dotyčný „driver“ cítil, jak se mu zimní guma v létě za krizové situace „žvejkla“ a on tím pádem ztratil kontrolu nad vozidlem, jsou leda k smíchu – kdo někdy zažil KRIZOVOU situaci, ten ví, že na podobná zkoumání není vůbec žádný prostor /a dle profesora Einsteina tedy ani čas :-)/).

    A z hlediska teorie je to už úplná blbost. Adheze (a tím pádem brzdný účinek či ochota vozidla zatočit určeným směrem) je tím lepší, čím větší je styčná plocha mezi pneumatikou a vozovkou. A styčná plocha je determinována jednak konstrukcí dané pneumatiky(kdo má představu o tom, jak fungují lamely na „zimní“ pneumatice, chápe), a druhak měkkostí směsi dané pneumatiky, přičemž platí (za běžných podmínek) přímá úměra -> čím měkčí směs, tím vyšší adheze – v podstatě ze stejného důvodu, jak uvedeno výše (větší styčná plocha).

    Těm, kdož o výše řečeném pochybují, doporučuji zkouknout „závodní“ či „soutěžní“ pneumatiky, jejichž směs se velmi blíží tomu, co my, dříve narození, označujeme termínem „plastická guma“, a odborně by se to nejspíš nazvalo termínem „pryž s nízkým stupněm vulkanizace“ (na kterémžto termínu nelpím, neb jsem si ho teď vymyslel). Každopádně ty „závodní“ pneumatiky jsou ze směsi, která se téměř maže na prsty.

    Další (drobné!) nuance mohou být dány jen konstrukcí pneumatiky, jejím stářím (zimní pneu degraduje = vulkanizuje = tvrdne rychleji než letní) či aktuálními podmínkami na cestě.

    Všichni bychom raději jezdili na zimní (= měkké, čím měkčí tím lepší) směsi, ale znamenalo by to, že tím častěji budeme přezouvat.

    Zbytek jsou urban legends.

    1. Hmmm…ze urban legends? Odvazne tvrdenie.
      Na pickupe mam zimne pneu celorocne. Tieto: https://www.tires-easy.ca/tires/yokohama-tires/s/ice-guard-ig51v/265-70-16 Z jednoducheho dovodu – pickup jazdi velmi malo a mat celorocne pneu v meste kde napadne rocne v priemere 210 cm snehu nie je dvakrat dobry napad. A veru v lete si treba davat pozor. Hlavne v zakrutach a pri odbocovani na krizovatkach. Do pretaciveho smyku ide velmi lahko. Staci len troska silnejsie sliapnut na plyn a uz sa toci. A to pritom ten pickup ma slaby motor. Na celorocnych BF Goodrich s ktorymi bol dodany toto nerobil. Na nich mal problem v zime.

    2. To srovnání závodní a zimní směsi je nesmysl. Nejsem chemik, neznám složení (ostatně mimo výrobce pneu to asi nezná moc lidí), ale vím, co udělá měkká kvalitní závodní pneu a co udělá zimní pneu v létě.
      Přehřátá závodní pneu z kvalitní směsi (např. mokrá na suchu a za tepla prakticky okamžitě) se rychle opotřebuje, na smýkající se gumě se skoro rozteklý běhoun doslova převaluje zleva doprava, až z něho na kraji odletují takové kousky žvýkačky, přitom má vynikající adhezi a jinak se nebortí.
      Přehřátá zimní pneu se doslova rozpadá před očima při daleko nižší teplotě, k tomu „plastizování“ vůbec nedojde. Lamely se ohýbají, staví na hranu, až se začnou z běhounu vytrhávat, takže o lepší adhezi nemůže být vůbec řeč, ten materiál je prostě daleko méně kvalitní.

    3. Že jsou zimní v teplém létě v pohodě jsem měl pocit přesně do okamžiku, než jsem to ve městě (na okruhu) při rychlosti 80 km/h musel zadupnout a zcela zastavit. První cca sekundu to opravdu bylo k nerozeznání od letních. Pak guma citelně v podstatě skokově změkla a najednou to zpomalení po celou druhou sekundu bylo skoro jako bych brzdil na úplně jiném, hladším povrchu, přitom vozovka je tam homogenní. Podobný jev jsem s letními nikdy nepozoroval a to jsem si nouzové zastavení z 80 km/h i ze 100 km/h vyzkoušel a ne jednou. A času na to vnímat co se děje má člověk při krizovce celkem dost. Brzdnou dráhu mi to protáhlo tak o dva nebo tři metry.

      Mnou dojížděné zimní byly buď Dunlop Wintersport 3D, rychlostní index H, tedy žádná „čína“. Letní mám v širším rozměru, kategorie UHP s indexem Y a relativně měkkou směsí se slušným chováním na vodě, ale na nich jsem podobný jev nepozoroval ani na dálnici při zpomalování ze 160 km/h na cca 80 km, tedy v situacích, kdy bylo množství generovaného tepla, se kterým se letní guma musela poprat, podstatně vyšší.

      1. Tak H je do rychlosti 210 km/h, Y do 300. Z měření adheze na našich dálnicích mám odpozorováno, že adheze klesá velmi přibližně s každými 30 km rychlosti o 10 %. Tu vyšší rychlost výrobci pneu dohání měkčí směsí, aby byla adheze v těch vysokých rychlostech přijatelná, trpí tím samozřejmě životnost. Ale v případě takového rozdílu si netroufám ani hádat, možná máte letní pneu z měkčí směsi než zimní :-)

        1. První letní s indexem Y byly Michelin Pilot Primacy, to byla fakt tragédie a směs to byla tvrdá. Po té, co jsem ve městě při zběsilém vyhýbacím/odbočovacím manévru „utrhl“ všechna čtyři kola, šly z auta pryč, byť měly vzorek 6 mm a Michelin jsem proklel.

          Místo nich šly GoodYear Eagle F1 A2, s těmi jsem si naopak rozuměl. Michelin jsem vzal na milost až s jejich současnou Pilot Sport 4, což je neskutečná guma – i v provedení XL jsou k mému úžasu komfortní, což jsem opravdu vůbec nečekal. Na Michelin PS4 toho mnoho odježděno nemám, víc jezdím na Bridgestone Turanza ER300 a ty neurazí ani nenadchnou, ale na současné nové UHP prémiovky od Michelinu tyto konstrukčně cca 10 let staré touringové Bridgestony nemají – bohužel prvomontáž si nevyberu.

      2. Ad Wildcat: Vůbec nevím, o čem vlastně diskutujete…? O pickupu, který má zadní náhon a lehký zadek a dostane se (tím pádem) snadno do přetáčivého smyku? Že na BF Goodrich (jakých? AT, MT?) to nedělalo… A co z toho, smím-li se ptát, vyplývá? :-o

        ad sajklista: O gumě ani o konstrukci pneumatiky sice, jak sám píšete, nevíte zhola nic, ale zato víte docela přesně, že moje srovnání je nesmysl. Tak „vytrhané lamely“, hmmm… Kolik těch vytrhaných lamel jste, prosimich, ve svém životě v reálu viděl? Určitě spousty… A ty další viděla Mařka, takže je to směroplatný. :-)

        Shi: Rozumím – jistě tedy máte po ruce nějakou tabulku, kterou doložíte své tvrzení „a to jsem si nouzové zastavení z 80 km/h i ze 100 km/h vyzkoušel a ne jednou“ (a zimní guma měla při deceleraci z 100 km/h na 0km/h o 3 metry delší brzdnou dráhu). Ale spíš předpokládám, že je to podobně podložené tvrzení, jako to, že při nouzovém zpomalení (z jakékoli rychlosti) má člověk spoustu času na to, aby pozoroval chování pneumatik, a zejména toto chování porovnal s chováním jiných pneumatik, které měl na autě obuté při stejném nouzovém brždění, které absolvoval za identických podmínek někdy vlóni fčervenci.

        Urban legends.

        1. Jestli nechcete být za trolla nebo ještě hůř, tak se naučte vnímat význam textu.

          1. Upřímně řečeno, milý pane, Váš (či kohokoli jiného) názor na to, zda mám být považován za trolla (nebo, nedej Bůh, ještě hůř), je mi vcelku lhostejný.

            Tedy: Kolik jste v životě viděl těch „lamel vytrhaných z běhounu zimní pneumatiky“? A můžete to sečíst i s těmi, které viděla Mařka – já to klidně unesu… :-)

        2. Urban legends ? Chcete nějakou tabulku ? Tak tady ji máte:
          https://www.caaquebec.com/fileadmin/documents/PDF/Sur_la_route/Securite_routiere/Pneus_dhiver_en_ETE_Version_finale_Septembre_2008ABANG.pdf

          Pokud máte své auto „v ruce“, tak poměrně dobře víte jak se kdy chová a máte odhad kde by mělo zastavit. Ten můj odhad prodloužení o cca 3 metry při brždění z cca 80 km/h docela slušně koresponduje s tím co změřili v Kanadě a to srovnávali celoroční a zimní.

          Máte vůbec řidičák na auto ?

          1. Kdepak – já jezdím výhradně na kolečkových bruslích. A protože na mých kolečkových bruslích se mi ze zimních koleček ještě nevytrhla z běhounu ani jedna lamela, tak jsem ekspert, toť se ví… :-)

            Co se týče Vaší (tedy ona není tak docela Vaše, pravda?) tabulky – jakkoli mám své pochybnosti o účelovosti podobných tabulek v závislosti na motivech měřícího – soudím:
            – kauzalita je obrácená – Vy jste si přečetl tabulku a podle toho jste „přesně odhadl“ chování Vašich pneu – to ale není to podstatné
            – všiml jste si celkem zásadního rozdílu mezi „new winter tires“ zmíněnými ve „Vaší“ studii, a mnou předeslanými „zimními pneumatikami ojetými na méně než čtyři milimetry“? V tom by mohl být rozdíl (dokonce i pokud vezmeme „Vaše“ měření jako nezpochybnitelné), co říkáte? ;-)

          2. Presne to zodpoveda mojim skusenostiam.

        3. Hovorim Vam o svojej skusenosti. Hovorim o tom, ze na BF Goodrich T/A – takychto – https://www.bfgoodrichtires.ca/products/radial-t-a.html – som si nemusel na mokrej vozovke za tepla davat pozor nato ze trucku ustreli prdel pri silnejsom slapnuti na plyn pri zatacani. Na zimnych Yokohamach to robi. Z toho sa da usudit ze zimne pneumatiky predsa len nie su vhodne na celorocnu prevadzku. Na rozdiel od toho co tvrdite vy.

          1. T/A, AT, MT, BFG, Yokohama, všechno wurst. Z toho sa dá usudit čokoľvek, všeličo a kadečo.

            1. I rest my case.

    4. Každý podzim, po přezutí na zimáky, pokud teploty hned nespadnou aspoň pod sedm stupňů, je ten rozdíl v jízdních vlastnostech tak markantní, že se prostě nedá nevšimnout. V neprospěch zimáků. Najeto mám dost, nejsem ale žádný zkušební pilot, který by hledal, kde to má hranu a stejně to cítím. Nevede to, nedotáčí, nebrzdí… Každej podzim mě to neskutečně štve a furt to přezutí odsouvám na dýl a na dýl.

      Nepoznat rozdíl podle mě tudíž může jen dřevo. A ona je to UL…

    5. Oh boy… Jako jo, slicy jsou slicy. Fyziku základní školy ovládáte dobře, takže by neměl být problém si představit, co se stane ve chvíli, kdy na vozovku naprší. A závodní pneumatiky jsou z úplně jiný směsi, která se na chleba rozhodně nemaže. Jsou konstruovaný tak, aby měly určité vlastnosti při určitých teplotách. Teplotách, kterých běžná pneu na silnici nikde nedosáhne.

      1. jack – jakou priblizne teplotu maji pneu kdyz je venku 38 a na dalnici to ukazuje teplotu silnice 60, staci se otacenim ten behoun ochlazovat alespon na teplotu vzduchu nebo se spis blizi k tem 60 ?

        1. tedy, odborník na pneu nejsem, ale od stolu dle všelikých analogií soudím, že teplota ojížděného povrchu pneumatiky při ustálené dejmetomu osmdesátce je velmi podstatně výš než teplota (suché) vozovky. ale dám se poučit. tedy, ocenil bych, kdyby ten co poučuje byl víc než jen gůglista.

          1. Pánové, odborník rozhodně nejsem. Byť jako laik jsem byl překvapen záběry z termálních kamer umístěných na monopostech F1. Zvědavost narostla o to víc po velký ceně Británie (už si nepamatuju ročník, snad 2015… můžete googlit), kdy se totálně rozsypala guma Hamiltonovi a asi 6 dalším jezdcům. Naprostý pneumatikový fiasko od Pirelli. Tenkrát jsem se dočetl, že provozní teplota pneumatik na F1 je přes 100°C. Zaručuju vám, že takových teplot pneumatiky na běžných vozech nedosahují. I když jedu fakt svižně a je léto, na pneumatice hned po zastavení ruku udržím. Každá pneumatika má svoje ideální teplotní okno, kdy funguje správně. To se odvíjí podle tuhosti směsi a určitě v tom bude mnohem víc alchymie, o který poučovat nikoho nemůžu, protože o ní sám vím prd. Pokud se teplota výrazně překročí, guma ztrácí vlastnosti, na který byla projektovaná. Buďto teče a nadměrně se opotřebovává, nebo naopak je příliš tvrdá a odskakuje.

            Co se týče rozpálený vozovky… No pokud auto stojí, dotýká se vozovky jen jedním bodem a nic dramatickýho se neděje. Pokud auto jede po rozpálený silnici, vliv to na to samozřejmě má. Ale zase vlivem proudění vzduchu se pneumatika chladí. I ty záběry termálních kamer prozrazují, že na rovince se nic tak zásadního neděje. Pneumatika se především zahřívá extrémním bržděním a přetížením v zatáčkách. Pak je vidět, jak na rovince opět chladne. Pochybuju, že by se někomu na silnici podařili vytvořit podmínky jako závoďáku na okruhu. Na vyvolání takových extrémních přetížení ať už bržděním nebo v zatáčkách normální auto nemá. Nechme stranou pálení gum nějakým driftováním, to je dost nestandardní režim.

            1. Asi do 110°C. U sportovních aut (GT) je to kolem 70-80°C.
              U normálního osobního auta bude ta teplota při ustálené osmdesátce po rovině stěží 40°C i za horkého dne a rozpálené vozovce. Jestli se někde v serpentinách při svižné jízdě dostanou pneu na 55°C, tak to bude moc.

            2. já si to laicky sumíruju tak, že jestliže se tvrdí, že nějakých necelých deset procent jízdních odporů automobilu dělá valivý odpor v pneumatikách, a při té ustálené osmdesátce potřebujeme nějakých 8-10 KW, tak do každé pneumatiky „proudí“ necelá čtvrtina kilowattu, a ta dovnitř proudí zčásti tou vrstvičkou kudy se pneumatika dotýká vozovky (jako když kladivem ťukáme na hlavičku hřebíku a ona se zahřívá) a zčásti deformací pneumatiky (jako když ohýbáme drát tam a zpět, tak se zahřívá), a tohle teplo pak taky někudy odchází (převážně do vzduchu), a to asi tak nějak celým povrchem víceméně konstantně. a ona teplota se při dlouhé jízdě konstantní rychlostí tak nějak někde ustálí. ovšem kde, to fakt nevím.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017