Tak nám nezavřeli Rittiga - zpět na článek

Počet komentářů: 67

  1. Je hezke pozdni leto, vyzyvajici k vychazkam do prirody. Doporucuji statnimu zastupci jit se pokochat nekam na vyvysene misto, ktere primo nabada k zamysleni. Jedno z takovych peknych je treba zde: 49.1487911N, 16.8452111E

    1. Provaz s sebou?

      1. Jsem ochoten tam dat par kusu volne k dispozici, v ramci vyzkumu.

  2. Skvěle napsáno. Věcně poučné. Prostě super článek. No, Josef Vohnout, když budete psát takhle, nejen že přestanu vaše texty přijímat s nelibostí, ale možná se stanu i vaším fanouškem. Dost by mě zajímalo, kolik lidí článek nečetlo jen proto, že čekali to, co vždycky. Dneska 1+.

  3. Osobně bych teda jako provizi za zprostředkování očekával nějakou jednorázovou platbu, protože byl jednou domluvenej/zařízenej vobchod. Platba z každýho lístku až na věky věků, to se jinak nazývá výpalný, nebo taky přisátí na penězovod pro ty správný lidi.

    Ve výsledku se sice vlk nažral a koza zůstala skoro celá, nicméně ta provizní část nebyla nijak v pořádku, to nevokecáš.

    1. Nemyslím si. Obchoďák vždycky dostává z toho, kolik daný zákazník „dá vydělat“, nikoliv fixně z toho, že se stane zákazníkem…

    2. Tohle je naprosto bezna praxe, ze dostavas provizi tak dlouho, dokud obchod bezi. Jakmile obchod stopnes a prestanes odebirat, prestane fungovat i provize pro zprostedkovatele
      Vypalny je neco uplne jinyho, to je nedobrovolna platba za sluzbu, kterou nechces. A nemuzes to prestat platit a tim i prestat odebirat sluzbu.

      1. To je nepochybně pravda. V těchto provozních schématech ale zprostředkovatel doopravdy přivede skutečného zákazníka. Typicky pojišťovnictví.
        Zbývá vysvětlit, co přináší zprostředkovatel, který se účastní jednání prakticky od začátku.

      2. To je zprostředkování, kde s tím dotyčnej fakt fyzicky něco dělá, v podstatě jakoby subdodavatel.

        Dost pochybuju, že jako Rittig někde překládá z lístky mezi bednama, takže je to normální výmrd. Soudnej člověk na takový zkurvený podmínky v životě nepřistoupí. Zařídils mi kšeft? Pošli fakturu a jsme vyřízení. Přesně takle fungujou zprostředkovatelský firmy, který znám já.

        1. add druhej odstavec -> Tohle ovšem nereflektuje dobu „trvání kšeftu“. Kde reálnej dodavatel buď na provizi strašně přeplatí (protože obchod skončí příliš brzo) nebo naopak zprostředkovatel dostane za svoji snahu hrozně málo, protože kšeft se potáhne roky…

          V DE je tohle úplně běžná praxe a nikdo si nedovolí s tím vyjebávat. Pán z české slévrny mi vykládal, jak dodneška platí obchoďáka, kterej mu v 90s sehnal nějaký kotrakty v DE. Za tu dobu se zákazníkovi vyfakturovali řádově miliardy a dotyčný, který na vlastní riziko a vlastní náklady ten kšeft domluvil, má samozřejmě právo na spravedlivou odměnu.

          Podnikáme v obou směrech, jsme reálný výrobce i překupník. A i jako výrobce nedám nikdy nikomu prachy za pouhé domluvení obchodu. Až se to vyfakturuje a oni mi to zaplatí, tak odloupnu příslušnou část a tu dotyčnému pošlu.

          1. Ještě doplnění -> Velmi imo záleží na podstatě obchodního případu. Pokud se zprostředkovává jednorázová práce, třeba i stavba RD, pak je samozřejmě na místě fixní provize a spánembohem. Pokud se ovšem za někoho někde zaručím a dostanu ho třeba do databáze OEM dodavatele automobilky, pak chci svých prachy z každý zakázky…

            1. Může bejt špeciální případy, pokud to vyhovuje oběma stranám, whatever.

              Tak nějak ovšem soudím, že výpalný z každýho dodanýho lístku až na věky asi nebude v tomdle špeciálním případě. To je v podstatě furt jedna zakázka, je na to jedna smlouva. Navíc jaksi obvykle platí za zprostředkování dodavatel, ne odběratel tvl.

              1. A presto se to v obchodnim neregulovanem svete bezne deje a je to jen otazka toho, jak si to strany dohodnou, tvl.

                1. A to je přesně kde, ten vobchodní neregulovanej kšeft? Myslíš italský mafiány, kde je vohnout zavázanej donovi na věky? Aha.

            2. Kolik je podle vás rozumná výše odměny za zprostředkování obchodu?

              DPP za jednu jízdenku zaplatil 0,37 Kč, z toho 0,17 Kč (46%) byl zisk obchodníka, který obchod domluvil, 0,02 Kč (5,5%) zisk pro Neograph, 0,18 Kč (48,5%) náklady na tisk jízdenek ve Státní tiskárně cenin. Neograph tedy jízdenky netisknul, byl pouze dalším prostředníkem, který měl zajistit rozporcování nákladů. Také jste uzavíral obchody tímto stylem?

              1. Hale ještě abychom si ujasnili. Nepouštím se do diskuse o týhle konkrétní věci. Jakmile je v tom stát, je to dycky bordel a samozřejmě je to celý takový, zvláštní. Velký korporace se mimochodem chovají dost podobně, různý principy generálních dodavatelů, kde dochází k přiznanému překupu (=navýšení nákladů pro konečného zákazníka, korporaci) pod zástěrkou „štíhlého“ supply chainu. O tomhle mluvit nechci, to nemá s férovou soutěží nic společného.

                PrincJason: těch 0,17 Kč bych neviděl nutně jako zisk, jistě se z toho odvádělo něco někam dál, ale to je asi jenom nepřesnost v pojmu.
                Add přiměřená provize -> Tak záleží čím rozumíme zprostředkování obchodu. Ono Tesco zprostředkovává obchod s rohlíky mezi zákazníky a Penamem žejo…Ale to asi nemyslíte.
                Záleží na oboru, celkovém objemu peněz v obchodu, v konečném důsledku i na tom, jakou ziskovost má výrobce (…). Je spousta věcí, které je těžší prodat než vyrobit, respektive i náklady na prodej jsou nakonec vyšší než na výrobu… A tomu samozřejmě provize odpovídají.
                Úplně samostatnou kategorií jsou potom různé „překupy“, kde například pivovar vytendruje dopravy na celý rok od generálního dodavatele, špeditéra, a ten to potom rozdává dál. Svojí „provizi“ si tak musí vyrobit sám. A někdy taky prodělá žejo… Potom je asi jasný, že to nemůže dělat za 3% a sbohem.
                Takže vlastně Vám asi nakonec neodpovím nijak přesně, prostě záleží na hoooodně faktorech.

                1. diskutujeme vo habaďůrovským dojení veřejnejch penězovodů pod článkem vo habaďůrovským dojení penězovodů, co tvrdí, že fšecko je oukej a sou to normální opchotní praktiky přecé né, kde sem vlákno začal tím, že to je zřejmý habaďůrovský dojení veřejnejch penězovodů, protože za takovejch zkurvenejch podmínek to nikdo soudnej nevezme

                  takže přídeš a pak z tebe vyleze, že nediskutuješ vo habaďůrovským dojení veřejnejch penězovodů? co ty děláš, marketing?

          2. To už sou technikálie, esli někomu platíš přetím, potom nebo kdykoli mezi tím. Nicméně v momentě, kdy je obchod udělanej a odběratel za tebou příde sám od sebe znova, že je spokojenej a chcedalší, s původní transakcí to přece nemá nic společnýho. Ta už dokončená. Taky přijít nemusí a zase si najde někoho jinýho. Zprostředkovatel s tím nadále nemá nic společnýho, jeho práca byla udělaná a řádně dle domluvy na tom není škodnej.

            Takový to zavázání až za hrob, todle sou mafiánský praktiky, což není divu, že se to samozřejmě ve stádu praktikuje mezi oligarcho-mafiánama stejně:

            Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít práva občanů a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.

            1. Hezký citát.
              Škoda, že falešný.
              https://manipulatori.cz/falesny-sokratuv-citat/

              1. mluvil někdo vo nějakým Sokratovi?

            2. No hale ale tak mi řekni, zcela konkrétní příklad.
              Vyrábíme produkt A. Uděláme na něm obrat řádově stovky k měsíčně, vyšší desítky k hrubého zisku. Před rozpočítáním fixních nákladů (…), prostě „Prodejní cena – náklady na materiál – budgetované náklady na práci vč. energií.

              Přijde zamnou pan B, že se mu to líbí a že nás protlačí do nejmenované obchodní sítě. Že se tam s nima zná. A pan B se s tím nesere a opravdu to udělá. Celkový objem výroby na naší straně krát dva. Celkový hrubý zisk samozřejmě neudělá krát dva, protože pan B to od nás bere po kamionech a proto má lepší cenu. Na druhé straně, nám odpadají náklady na logistiku (…). No složitý to je, ale pro účely příkladu asi nepodstatný.
              Odměna pana B je v tomhle případě jasná. Koupí od nás, přirazí si marži, pošle to dál za svých podmínek. Není problém, fér deal.

              Jak bych měl pana B ocenit jako nezávislého zprostředkovatele? Dát mu třeba sto litrů cash? Když mě obchodní síť další měsíc kopne do prdela a já na tom reálně vyteču, protože sem na tom „nestihl na tu provizi vydělat“? Nebo naopak, nepošle mě pan B se sto litrama do prdele, když mi dohodil kšeft, na kterým budu dělat, v ideálním případě, desítky tisíc měsíčně zisku po dobu třeba 5-10 let?
              Domluvit se na % z realizovných zakázek je tak nejjednoduší a nejférovější.

              1. mimochodem, tenhle princip je hrozně komickej s různýma Ivanama co provozujou ty svoje „personální agentury“. Dycky když jim řeknu, že nedostanou 30k na fakturu až postaví svého krajana s papírama na dvůr, ale že jim budu rok dávat 3k každej měsíc, ale jenom za předpokladu, že jima dodanej člověk bude tahat a nebude mě srát, tak se vztekaj jak malý :-))

            3. Si tu mafii beres do huby nejak casto.
              Ne, proste si to tak domluvi, tak to tak je. Pro me jako dodavatele takovejhle byznys smysl ma, tedy platit za zprostredkovani odberu az na veky, protoze to zprostredkovatele kotivuje m k tomu, aby odberatel bral jen ode me a jeste k tomu co nejvic. Tyhle veci se deji bezne, a to, ze tomu nerozumis, nic o tom nevis, a jenom si myslis neco o mafiich, neznamena, ze si to lidi nemuzou domluvit tak, jak chteji.

              1. uf, tak eště že sem všem diktoval, jak si to nesmijou domlouvat

                nebereš nějaký jiný drogy poslední dobou?

        2. Ne, neni. Muzu ti dat kontakt na lidi, co se tim zivi.
          Typicky treba prodej kafe na cerpacky. Jednou ten obchod domluvia a pak dostavas provizi z kazde varky, kterou za smluvenych podminek odeberou.

          1. Jo a muze to znit jako sen a prachy az na veky za nic, ale neni to tak. Protoze odberatel muze kdykoli zmenit dodavetele, nebo odebirat mene (tim, ze ziska dalsiho dodavatele), nebo bude chtit zmenit podminky. Takze prace zprostredkovatele nekonci. A pokud jo, good for him.
            V praxi je to tak, ze se ti povede jen zlomek obchodu, o ktere se snazis. Ty, ktere zprostredkujes, drive nebo pozdeji skonci. Jestli ti to prijde jako job snu, s chuti do toho, dam ti kontakty, a mas za par dni vydelano na pasivni dozivotni prijem. Mel jsem k tomu (a porad mam) dost blizkk, a delat bych to nechtel, drel bych rypakem v zemi a zral korinky.

            1. tak dyž je to ach tak špatný, ať dou dělat něco jinýho, diktuješ jim snad co majou dělat? :D

  4. Dle newspeaku pana autora si Dalík asi taky řekl jen o půlmiliardovou provizi.
    O soudcích, policajtech a znalcích zde již bylo mnoho nelichotivých článků a prostě zde jedna slusně řečeno vlivová skupina utřela na úkor druhé. K jásání není důvod, o peníze přijdeme tak jako tak.
    Vyberu konkrétní firmu s konkrétním produktem. Ale protočím to přes “zprostředkovatele” za provizi. Proč? A za co?

    1. Vážený pane startere25, u Dalíka byla nahrávka a svědectví o tom, že to je úplatek.

      Neprotočilo se to přes zprostředkovatele, ale přes firmu, která pak platila zprostředkovateli ze svého zisku. Je to její rozhodnutí, koho si přibere do holportu.

      Může klidně být, že to byly úplatky, ale pohybujeme se na poli trestního práva a tam zcela správně pocity a spekulace nemají místo. Osobně si myslím, že to úplatky nebyly, protože ti lidé byli sledovaní policií velice pečlivě a důkazy pro to nejsou. Firma od počátku šla s touto cenou do tendru a byla ekonomicky nejvýhodnější.

      Nesoudím, zda nastavená pravidla jsou OK nebo ne, ale ti lidé se chovali podle zákona. Z tohoto pohledu státní zástupce kriminalizuje normální podnikatelskou činnost. Protože jako státní zaměstnanec nemá chápání na té úrovni, aby rozuměl tomu, jak se to dělá. To není kritika, ale věcný fakt, že my chybí zkušenosti s podnikáním.

      1. Však na tom to je založeno. Pokud neexistuje praktické přiznání jako u toho Dalíka nebo Ratha tak je to čistě na soudci jak vyhodnotí existující důkazy. Čapí hnízdo může vyprávět.
        To, že tyto důkazy chybí je sice hezké (pro obviněné), ale do normální podnikatelské činnosti to má daleko. A ne tohle nebyla daňová optimalizace, kterou jsem schopen morálně pochopit.
        Já teda ve svém podnikání za to, že mě zákazník sám oslovil nic neplatím. Ty ano?

      2. Máte pravdu, všechno bylo podle zákona, ale to neznamená, že tam korupce nebyla, ta tam jistě byla.
        Kdysi jsem se poblíž jednoho kšeftu s Rittigem nachomýtl a je jisté, že má všechno právně neskutečně dobře ošéfované. Stoji okolo něj špičkový právníci, žádné trubky. A že Dopravní podniky jsou pod silným vlivem Rittiga, je veřejné tajemství.
        Justice už dlouho po Rittigovi pase, snaží se ho jakkoli dostat, ale zatím totálně bez šance. Ten chlap si vzal ze svého pobytu v base velké ponaučení a jsem si jist že už do basy nikdy nepůjde. Proto má všechno pojištěné tak, aby se na něj nemohlo dostat a zároveň aby z toho dostával své provize.
        Na druhé straně, kdyby tam nebyl Rittig, bude tam někdo jiný, nedělám si iluze, systém je postavený tak špatně, že to v podstatě ani jinak nejde.
        Zase jsem raději, když už z toho borci mají provize, aby se alespoň něco dělalo, stavělo, zlepšovalo, než když se jenom bohapustě krade. Např. Bém postavil alespoň tunel Blanka. Ano nakradli si tam hoši fest, ale alespoň máme Blanku. Teď Piráti už jenom kradou a přinos pro město je nulový, respektive záporný.

        1. Jenže Bém nebudoval, aby mohli krást. Oni za něj jen vyhledávali příležitosti, kde krást. Třeba Blanka byla rozjeta, dávno před vstupem Béma do ODS. O Bémově působení nevypovídá Blaka, na které se nijak nepodílel, pominu-li to rozkrádání. Ale o jeho činnosti svědčí spíše „Olympiáda v Praze“, která by byla fakt velkou zlatou žílou pro Bémovi, ale vlastně i ostatní šmejdy. Prostě Bém by klidně dohnal Prahu k bankrotu, jen aby si nahrabali.
          Přisuzovat Bémovi úspěch s Blankou, je to samé, jako si po kompletním dokončení rekonstrukce D1 bude připisovat zásluhy vláda, která v tu chvíli bude u koryta, ačkoliv ta pro to nehnula prstem.

          1. Za několik desítek období různejch zastupitelstev byly kdejaký různý velký projekty rozjetý, protože řada z těch projektů byla naplánovaná už někdy v 70. letech, stát měla v 80. a 90. a možná se eště dožiju toho, že to někdy opravdu bude. Ale spíš asi ne.

            Rozdíl je ten, že za Svobody i Béma se opravdu s projektama hejbalo a dojížděly do konce. Co zvládla kunda, teda krnda, a ty další svině po ní? Zavírat, zakazovat, čmárat po padajících mostech, zužovat, značkovat a šikanovat? S tím ať dou ty kurvy tak do hajzlu. Dneska by ty svině nepostavily ani už existující úsek okruhu, natož ten severní, případně dokončení vnitřního okruhu a plánovanejch křižujících kapacitních komunikací. To ty píče dřív udělají z maggisrály korzo, a na JS bude padesátka, a podobný vymoženosti.

            1. Vnější okruh není investiční akcí města, anobrž státu via ŘSD. Odvolací řízení MMR přeneslo z Prahy do DFensova, takže ani tady ty průtahy magistrátu na krk nepověsíš. Zkus to znova a líp.

        2. Tu zlodějnu Pirátů bys nemohl rozvést? Mě by to zajímalo, jak to dělají.

          1. Dělají to tak, že rozpočty většiny kapitol jsou stejný miliardy, jako dycky, ale místo postavenejch novejch mostů, mnohaproudejch komunikací, tunelů nebo aspoň vopravenejch tankodromů, který se snaží v soutěži o kraj s nejhoršíma silnicema ve vesmíru předstihnout SČK, a podobnejch věcí, tak akorát čmárajou po silnici a provádí jiný šikany dopravujících se ovčanů. Přes rok velký kusy města v noci ani nesvítily, asi tak to dělají.

            Jo, taky hodně přes rok hrabali v JS někde mezi Štěrboholama a ČM, to je pokus o opravu jedné páteřní komunikace. Akorát jaksi, dyž to konečně dohrabali, člověk si příde, jak kdyby si udělal vejlet do Karibiku, jak to tam skáče, takže je tam pro jistotu padesátka.

            1. Jasně, protože právní a projektová příprava se dělá zadarmo, pořádná práce je až ten bagr, ne nějaká apanáž ingoustům z kanclu.
              Barrandovskej most? HolKa? Dvoreckej most? Nic?

          2. Např. Portál Pražana, stránka, kde defakto funguje jeden odkatz a stál už 23 miliónů. Reálná cena tak 23 tisíc…

            1. „Tak to přitlač Bobo.“ 23 milionů je jen začátek. Modul na na poplatky za psy 2 miliony. Další nějaké „integrační služby“, za které Tomáš Horáček vyinkasuje dalších skoro 18 milionů.

      3. U Dalíka byla nahrávka a svědectví o tom, že si o úplatek řekl, nikoli že jej obdržel. Řeč byla o 500M, pokud mě paměť neklame a ty peníze ODS přece nedostala.
        Dalíka imho odsoudili na politickou objednávku exemplárně a za POKUS o korupční jednání, nikoli dokonanou korupci. Protože půlmiliardový úplatek, to byla tehdy ještě neslýchaná drzost. Uplácelo se v jednotkách a max. desítkách miliónů, stovky mega byl kurvahustý kalibr. Myslím, že padající ODS tehdy ty peníze nutně potřebovala, ale nevyšlo to, no.
        Někdo jiný, méně známý by za takový pokus dostal vyšší podmínku a možná spojenou s peněžitým trestem, kdyby nějaký ten jednotlivý miliónek přeci jen někde jinde vyplaval.
        Ale protože Dalík byl známá figura a navíc to byla palba, tech 500M, tak výsledek byla taky palba. Dalík moc nemluvil a proto ho Topolánek nenechal finančně na holičkách, chlapec se momentálně má velmi dobře a je za bukem.

        1. On i ten trest odnětí svobody probíhal tak nějak podivně. Ostatně V.Masri žádost o přidělení vězně k výkonu práce stáhla v momentě, co měl být Dalík osvobozen, ale pak ji musela opětovně podat, když ho odsoudili.

        2. Jo a ta nahrávka byl velice sporný důkaz. Byl to prostorový a technicky velmi mizerný odposlech (naší fízlové holt) a každé druhé nahrané slovo bylo nesrozumitelné. A i v tomto stavu byla nahrávka jako důkaz připuštěna, přestože v jiných případech jsou takové nahrávky vyloučeny.
          Kdysi dávno jsem měl za úkol „vylepšovat“ srozumitelnost některých nahrávek pro detektivní agenturu. Není šance, pokud je to nahráváno elektretovými mikrofony s kulovou charakteristikou a ve místnosti se spoustou dozvuku (hall effect), takovým prostorám se obecně říká „haluzna“ a jen přiblblí fízlové, nebo jakotechnici od agentur si myslí, že s tím hallem jde postprodukčně něco dělat. Něco jde, třeba obrácením fáze té dozvukové složky, získané odfiltrováním toho „užitečného“. Pak se původní nahrávka v dynamicky se měnícím poměru musí smíchat s fázově pootočenou, nebo přesně 180°protifázovou složkou.
          Je s tím v Audacity a podobných programech pěkný oser, podobné programy je navíc třeba mít v plné palbě s doplňky, které to umožní. Výsledek je už použitelný pro přepis na papír – ale já mám ten pocit, že u fízlů není zájem a vůle, neco s tak dokurvenými nahrávkami odposlechů něco dělat.
          Kromě toho – ty nahrávky se ukládají na paměťovku s brutální mp3 redukcí, takže se tou redukcí zdánlivě „neužitečného“ ztrácejí i šance, neco s tím později dělat. Kde nic není, tak z toho slovo či jeho ozvěnu nedostanete. Je to nimravá práce na kvanta hodin, sice externě dobře placená, ale nesmírně vyčerpávající, protože na například 30s úsek nahrávky z celkové půlhodiny, je potřeba použít několik metod, často i souběžně působících, které lidi z takových postprodukcí musí precizně ovládat. Znalosti akustických prostředí, technických parametrů záznamových zařízení, omezení případných přenosových cest (šířka kanálu je jen 10kHz na 100% modulační zdvih) a znalosti vlastností komprimačních formátů.

    2. Děkuji za příspěvky, odpovím hromadně.

      Ke kauze Dalík – šlo o zbrojařský byznys a ten se dohaduje léta. Jen naiva si myslí, že zbrojní byznys se domlouvá skrz marketingového poradce. Premiér státu je tam od toho, aby to podepsal a vysvětlit občanům, že je to pro jejich dobro. Nic jiného. Dalík byl poučen vězením, Topolánek koncem politické kariéry.

      Co se týče toho, že Rittig ovládá vše, tak tam byli spolupracující obvinění a ani ti nebyli schopni poskytnout věrohodné důkazy, krom to přece všichni vědí. Na tom opravdu nelze případ založit.

      Možná byl propuštěn vinný člověk, ale osobně věřím, že je lepší pustit viníka, než zavřít nevinného. Pokud jsou respektovány procesní pravidla a práva, tak je to dobrá zpráva. Osobně si myslím, že ve smyslu žaloby vinen nebyl.

      Ad p. Starter25
      Jsou situace v byznysu, kdy zákazník nemůže oslovit výrobce. Typicky prodej aut, nebo software nebo hardware. Vždy je prodáváno přes dealerskou síť. V mém oboru je tohle běžná věc, že valíme přes zprostředkovatele a zákazníky odmítáme, pokud poptávají napřímo.

      Ad p. Servisdok
      Ano, peníze nedostal, ale v tomto případě je jedno, jestli jste dokonal nebo ne. Trestný čin je to, že si řeknete. U Dalíka těch podivností bylo hodně, v tom máte pravdu. Myslím si, že se přimíchal do hry mimo jeho ligu.

      Ad p. 007
      To, že má někdo na něco vliv, nemůže být trestné. Je to spíš o blbosti a ochotě těch, co poslouchají. Příkladem budiž sekretářka, co má omotaného šéfa kolem prstu. Lidé jsou pořád stejní a klany fungují. Morálně to možná není dobře, ale lidé nejsou vzorní. Proto trestní právo je nastaveno níž než morálka. Jak to myslím? Když staršího člověka nepustíte sednout v tramvaji, tak to je morálně špatné, ale ne trestné.

      1. Tak a teď si představte, že existuje firma Kovolis a.s., jejíž vlastníkem je pan Martin. Tato firma provozovala „kantýnu“ (kuchyň+jídelna), kde nabízela svačiny, obědy i večeře svým zaměstnancům. Jenže pak přišly nové hygienické pravidla pro provoz kuchyní a znamenalo to buď kuchyň zavřít a dovážet v plastu balené „guláše“ a „rajské omáčky“ nebo provést rekonstrukci kuchyně a i jídelny. A v tom přišla ekonomka Marie za Majitelem, že na přestavbu kuchyně lze získat dotaci až 40% z nákladů, ale že ji může dostat jen firma, která má převažující činnost gastro. Jenže Kovolis jako průmyslový podnik měl v tomto případě smůlu a bez dotace by to skončilo dováženými syntetickými šmakuládami. Ekonomka Marie tak poradila, aby Martin koupil firmu Na Zavadilce, která předtím 3 roky provozovala právě zavřenou hospodu Na Zavadilce, a tuto firmu napsali na dceru Karolinu a přejmenovali ji na Jídelna kovolis. Firma Jídelna Kovolis koupila od firmy Kovoslis budovu s jídelnou a kuchyní a jala se rekonstruovat. Po dokončené rekonstrukci dostala Jídelna kovolis 14,8 milionů dotace, což nebylo ani těch 40% z celkových nákladů. Jídelna kovolis vydávala své vlastní stravenky, které kupoval Kovolis a dával je svým zaměstnancům, kteří chodili na jídlo do jídelny, jako zaměstnanecký benefit. No a po 6,5 letech firma Kovolis nakonec koupila zpět budovu s jídelnou, zaměstnala tamní kuchařky ve své firmě a začala jídelnu provozovat sama.
        Otázka: Spáchal pan Martin trestný čin?
        PS: Dlouhý příspěvek a musel jsem ho napsat znova.

      2. Samozřejmě máte pravdu, já jsem si jenom posteskl nad tím, že bohužel je vše v tomto státě cinknuté a bohužel už ani nic nebuduje ale jenom krade.

        1. @Panek
          Odpověď je jednoduchá: pokud je „pan Martin“ jen další Babišovo krycí jméno ze svazku StB, pak spáchal! :oP (sarkasmus)

          Váš příměr kulhá na obě nohy a vy to samozřejmě víte…

          1. Oprostěte se od emocí vůči Burešovi. Třeba v našem městečku si miliardáři (žádný z nich není Babiš) na dotace pořídili: hotel u sjezdovky + zasněžování, kongresové centrum s restaurací, tenisové kurty, které se po 5,5 staly uzavřeným klubem. A teď tam dcera jednoho z nich pobrala dotaci na moderní školku s restaurací. A za cca 3 roky (test udržitelnosti) to bude samozřejmě podniková školka miliardové korporace.
            Mimochodem ten můj příklad s jídelnou je reálný. Změněny jsou jen jména, výše dotace a druh činnosti firmy Kovolis.

            1. Znam dost takovych pripadu, nicmene zadny z nich se aspon primo nehrabe do vlady, aby si nakradl jeste vic. Ja osobne tem lidem ty prachy nezavidim a navic si rikam, ze otoci se dve generace a stejne ten majetek uplne zmeni formu, nebo majitele. Ale to, co tady napacha Bures, se za dve generace nenarovna.

              1. A jak to budete mít z pohledu práva na rovné postavní, když ad absurdum: Přestupek překročení rychlosti – všem tolerováno překročení o cca 9 kmh, ale policisté mají toleranci jen 2 kmh. Schválně jsem použil policisty a ne třeba řezníka, abych do toho vložil ty emoce. Přijde Vám to spravedlivé.
                Mimochodem, u případu, který jsem uvedl, došlo k tr. oznámení také, protože dceřiná společnost firmy Hamé už větřila kšeft, o který ji ta dotace připravila. Tak „někdo“ podal TO na Martina ještě v průběhu fungování firmy Jídelna kovolis. A po odložení. Bylo TO podáno znovu po té, co kovolis koupil tu jídelnu. To už bylo TŘ zastaveno (nikoli odloženo) ještě před sdělovačkou.

            2. @Panek
              Ad „Oprostěte se od emocí vůči Burešovi.“ – proč bych to dělala? :-) Nejsem soudce a nestraností, nebo oproštěním od emocí se nebudu znásilňovat…

              Jinak – ani jeden z vámi uvedených případů mi žíly netrhá… umí si to zařídit, tak jim ta to v rámci daní klidně přispěju. A Sysop byl s komentem rychlejší, takže k tomu už nemám co dodat :-)

              1. Proc bys to delala? Abys nebyla tak snadno manipulovatelna pica.

                Vyvolani emocni reakce je nejjednodussi zpusob jak ovladat cloveka, nasobne jednodussi nez ho presvedcit skrze intelekt. Clovek ktery dela rozhodnuti na zaklade emoci – a to dokonce vedome – je dement na entou ktery se v podstate odevzdava tomu kdo mu neco sere do hlavy.

                Ty jsi sice blba jak troky v tvym pripade by pouzivani intelektu bylo asi celkem k hovnu, ale furt by to bylo o krapanek lepsi nez to nechat vsecko jen na tech emocich.

                1. Musím s Vámi souhlasit – emoce jsou nástroj k ovládání a mimochodem hodně dobře ho využívá Prchal.
                  Ale mohl byste si, prosím, odpustit formu, jakou to lole sdělujete.

                  1. @Panek
                    Jste ochoten připustit, že emoce mohou být výsledkem docela podrobného seznamování se s fakty? Tedy pokud nemáte nutně potřebu u každého očekávat jen reakce první signální :-)

                    1. Jsem. Emoce mohou vznikat na základě čehokoli. Osobní antipatie, jak někdo mluví, jak smrdí, ale i tím, co o něm někdo napsal, nebo nashromáždil (třeba ty fakta).
                      Jenže stejně jako si dal někdo práci s tím, že nashromáždil mnoho nepřímých důkazů o tom, že někdo (kdokoliv) věděl, že Čapák po ukončení testu udržitelnosti stejně skončí v Agrofertu, je nutno si položit otázku: Proč tyto střípky není nikdo ochotný sbírat i v jiných případech. Jako příklad úplně vyhnilého lze uvést vyvedení jednoho kongresového centra z majetku PPF, jeho dotované revitalizování a zateplení za cca 70 mil. a následný návrat do majetku PPF.

                      Mimochodem, až nebude Bába v politice, kauza bude ukončena respektive umře na „subjektu“, protože akcionář není trestně odpovědný za trestné činy spáchané statutárem. A vztah osoba nastrčená – osoba ovládající zde nelze použít, protože hypotetická osoba nastrčená vypovídá vy smyslu, že ona činila rozhodnutí a také se nikterak nesnaží vyvinit. Lidově řečeno, pokud bílý kůň tvrdí, že není bílým koněm a že o všem věděl a on činil rozhodnutí, nemůže s tím vyšetřovatel nic dělat. Leda tak bílého koně zastrašovat, aby to tzv. položil.

                2. Zergu, taky tě ráda vidím! Je od tebe tak milé, že mi věnuješ svoji pozornost! Už jsem si říkala, cože se to s tím bobánkem poslední dobou děje…?! Tak konečně! :-P

              2. lola 7.9.2021 v 11:15

                Přesně!
                Žádné Čapí hnízdo mi žíly netrhá.
                Peníze mi již byly uloupeny a jestli si jejich čerpání uměl zařídit Andrej nebo Zbyněk, je mi jedno.
                Dotace jsou zlo a nemají být poskytovány.

                1. +1 k dotacím, křivý to trh.
                  Polemizovat se dá jen o těch, co mají snižovat cenu potravin. Nepřímá úměra u hodnoty potravin ve spotřebním koši domácností a hospodářským růstem byla již prokázána.

                2. Ygore, tak teď už jenom vytáhnout ruku z nočníku. Oblažil jsi nás univerzální pravdou, kterou zejména na tomto webu jistojistě nikdo nezná. Děkujeme.
                  K tématu. A tvoje adresa je jaká? Že bychom to vzali přes tebe až si budu odvážel auto od loly. Máš třeba nějaké zlato?

              3. lola: Se pochopitelně neznásilňuj. Je dobře, že to bereš s humorem.
                Mám to chápat jako nabídku? Třeba na tvoje auto? Určitě se umím zařídit a je jenom plus, když okradený nedělá cáchy s policií.

                1. @starter25
                  Jistěže to můžeš chápat jako nabídku. Třeba na moje auto :-) Jen se prosím postav do fronty, páč takových, co se umí zařídit je v místní kotlině dvanáct do tuctu.

              4. To je fakt sqělej přístup. Ty si to umíš taky zařídit, nebo máš nějakou osobní úchylku na to bejt votrokem pro ty kucí, co si to umijou zařídit?

  5. Dobrý den pane Vohnout,
    ten příměr s provizí pro obchodníka teda hrubě nesedí. Provizi totiž vyplácel dodavatel – firma Neograph – zatímco soudruh zloděj ze samoobsluhy Rittig „pracoval“ na straně dopravního podniku. Co by asi řekl ředitel normání firmy, kdyby měl obchodníka (nebo externistu) , který mu shání dodavatele, a ten obchodník by přitom bral provize od dodavatele?
    Jestli tohle není korupce a okrádání, pak žádná korupce a tunelování z principu neexistuje.

    1. To právě záleží na tom, kdo si koho objednal.

      Dyž si dodavatel objedná služebníka na to, aby mu sháněl zakázky, zřejmě platí služebníkovi von.

      Dyž si odběratel zaplatí služebníka, aby mu sháněl dodavatele, asi zase platí služebníka von a ne obráceně.

      1. Tak třeba zootechnik, který je placen farmou, aby se staral o stádo krav. Ale tento zootechnik odebírá jen krmiva a aditiva krmiv od firem, které mu dají provizi? To je totiž typický střet zájmů. Nemyslím to klišé s Bábou. Ale faktický střet zájmů. Zájem farmy (hospodářský výsledek farmy) je poškozován zájmem zootechnika na zvýšení svých příjmů.

  6. Když je ten ochranný prvek tajný, jak se bude v terénu kontrolovat, jestli nejde o padělek?

    1. Na to přece udělá odborný posudek firma CORNERSTONE GROUP INC. z Belize.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017