Stavba sauny svépomocí - zpět na článek

Počet komentářů: 58

  1. Ja jsem se saunoval docela intenzivne jeste pred 20 lety, do sauny jsme tehdy chodili i s zenskyma, bylo to fajn. Pak to slo do kopru. Moje soucasna zena je chabrus na hercnu, takze do sauny ji nedostanu a jen pro sebe to delat nema smysl.

    1. do sauny jsme tehdy chodili i s zenskyma
      Moje soucasna zena je chabrus na hercnu, takze do sauny ji nedostanu
      Pokud by tam bylo o jednu ženu z mnoha méně, tak by se to mohlo ztratit….:-)

      1. Coz o to, muzu to zkusit nabidnout tem pohlednejsim sousedkam, ale nevim, jestli bych pak nemel moc hlucny a nebo uplne tichy Vanoce :-)

        1. Sysop
          8.11.2021 v 11:05
          Tak pokud má Vaše žena stále ten drajv jako jste tu psal pár let zpátky, tak by po tomto tiché Vánoce byly jen v případě, že jeden z vás by byl do té doby po smrti :)

    2. Při rekonstrukci baráku jsem vyhradil jednu místnost i na budoucí saunu. Nakonec jsem ale zjistil, že je mnohem příjemnější zajít si do sauny mezi lidi, kde je vždycky zatopeno, čisté ručníky a prostěradla, je se tam s kým pobavit a na koho se podívat (občas) a hlavně – HLAVNĚ – tam potom člověk nemusí uklízet. Hodím ručník do bedny, cinknu kartou o mašinku a jdeme na pivo.

      Samozřejmě to jde jen tam, kde je taková sauna v dosahu. Na horách už kam chodit nemám, takže tam se sauna vybuduje asi zakopaná do svahu, ale pořád se mi do toho nějak nechce. Příští lockdown bude asi ten finální impuls.

    3. no a nepomohlo by jí to spíš, z dlouhodobýho hlediska? samo se chodit votužovat postupně, po kouskách

  2. Torxove hlavicky? Kdo nevyzkousel neuveri, je to super. Jdou nekde koupit i za podobne penize, jako treba obycejne srouby do sadrose? ;-) Bude dalsi dil se stavbou ochlazovaciho bazenku, pripadne jacuzzi? Nejste v podobnem budovatelskem usili sam. Kamarad taktez zprovoznil podobnou zalezitost a ted bada nad ochlazovacim bazenkem a virivkou. Vypada to, ze brzo bude banda kamaradu pozvana na prohlubovani jeho sklepa, aby se mu to tam vsechno veslo.

    1. Jo torx – tá radosť keď takmer na každý priemer vrutu treba inú veľkosť (tak od 15-tky po 35-ku štandardne – nehovoriac o špecialite veľkosti 27). Kdežto kedysi stačilo PZ1, PZ2, PZ3 – ale trebalo na to mať kvalitné bity a nekurviť vruty PH bitmi. Potom to fungovalo.

      1. Upřímně, torx vs. křížový… už mockrát jsem hlavičku křížáku ožvejkal a to snad nejsem úplně levej, povolování některých vrutů, kdy to jednou přeskočí a už je to pak jen horší a horší. U křížáku prostě musíš silou tlačit na šroubovák, zatímco u torxu, podobně jako u imbusu prostě nemusíš. Ne že by se ta torx hlava nebo naopak šroubovák / bit nedal zničit…

        Sám sice na doma kupuju pořád obyčejné křížové vruty, ale úplně chápu lidi, co přešli 100% na torx.

        1. A ještě něco k těm bitům – když se torx šroubovák opotřbeuje, lízneš ho na brusce a má zas ostré hrany. Když se opotřebuje křížový bit/šroubovák, tak ho můžeš akorát vyhodit.

          1. mjfox:
            „…Když se opotřebuje křížový bit/šroubovák, tak ho můžeš akorát vyhodit….“
            – – –
            Já si šroubovák nabrousím. Jasně, že to jde hůř, než brousit plochej, ale když máš dobrou hranu, možný to je. U samotnýho bitu to je obtížný.

            1. Klasiku PH nabrousíš/opiluješ. Ale u PZ si to moc představit neumím, aby to za něco stálo.

              1. No budem musieť k Vám skočiť na školenie ako sa brúsi PH krížový skrutkovač – vždy keď som to skúsil tak to stálo za vylíž prdel. A to som si myslel, že nemám dve ľavé ruky.

                1. Neříkám, že to je úplně snadné nebo že výsledek bude výstavní (zkusil jsem akorát kdysi trochu napravit opotřebený šroubovák) ani že bych to doporučoval jako běžnou praxi. Jde ale o to, že geometrie PH, aspoň jak já ji vnímám, potřebuje plošku na špičce šroubováku, špičku zbroušenou ze 4 stran pod vhodným úhlem, a 4 úžlabí obě zbroušené do „špičky“ pod vhodným úhlem, přičemž úžlabí svírá úhel 90 ° (asi mi chybí vhodné termity, abych to popsal lépe). Ale myslím, že s trochu vhodným pilníkem se k tomu dá aspoň rozumně přiblížit.

                  Hlavně jsem ale rozporoval broušení PZ, protože tam jednak je trochu jiný úhel „špičky“ a navíc ještě v úžlabích jsou takové výstupky či jak to nazvat, a to fakt nevím, jak bych brousil nebo piloval.

                  1. * překlep – „4 úžlabí _opět_ …“

              2. UF7:
                Křížák s průměrem 5-8 mm si brousím, pokud je právě na čem. Kdysi v jedný těžce světoznámý fabrice na hustohustou spotřební elektroniku jsem to žádal po tzv. „specialistovi“, ten mě poslal do P. Tedy jsem ho požádal, zda mi může milostivě pustit k brusce, Naštěstí měla hrany OK, tak jsem mu předvedl něco , co tzv. „nejde“…

                :OD

                1. Jak jsem říkal – PH (Phillips) ano, u PZ (Pozidriv) bych to fakt chtěl vidět. Z toho, co popisuješ, předpokládám, že se jednalo o PH.

                  1. U corona-ovej dokonalosti sa kľudne mohlo jednať o opravu križáku PZ00 na pásovej alebo kotúčovej brúske.

                    1. SatanOkkY:
                      Byl to křížovej šroubovák.
                      A nabrousil jsem ho na kotoučový brusce. Že byl původně PZ a pak už ne, mi bylo fuk – plnil funkci stále dobře.

        2. U křížů je problém, že jsou běžné 2 typy – Philips a Pozidriv – a spousta lidí o tom nemá tušení a žvýkají šrouby i bity. A co teprv, když se do toho přimíchá JIS na japonské technice..

        3. Před 15cti lety jsem koupil 2 kvalitní křížové bity. Ožvejkal jsem s tím už hafo vrutů ale bity drží.

          1. Před cca 5 lety jsem přešel z PZ/PH na Torx. Za tu dobu jsem neožvejkal ani jeden vrut a ani jeden bit, a to jsem jich zašrouboval už tisíce. Drží to na bitu, drží to směr, nemusí se na to tlačit, většina mnou používaných vrutů se vejde do standardních rozměrů TX15-TX30. Z toho 99% na TX20. Zlatej torx.
            Je pravda, že jsem pár nekvalitních vrutů ukroutil při šroubování do obtížného matroše (25mm OSB, buk) bez předvrtání, asi 5 dohromady.

    2. Jediný problém je když se sekne vrut v materiálu tak u klasického křížáku ožvýkám hlavu, Torx se zlomí.

      1. Proto ma kazdy akusroubovak za par supu z lidlu natavitelny utahovaci moment

        1. vasek: co za pár šupů, se mnou vyyebala nová Božka za víc než pár šupů. Jdu na vruty, vyberu správnej křížovej bit na kterým vrut drží bez spadnuti. Pak automaticky moment na max a čtyři kliknutí zpátky. Cink, vrut bez hlavy při dotahováni. Hm.. čtyři další zpátky, to jsou nějaký papírový vruty. Křus, ve vrutu vymletá kruhová díra. Do psí.. co je? Tak dám moment na 3 a zkouším zastavit rukou. Ani h..no. Kouknu pořádně a ta mrcha má ještě jeden prsten přepinače vrtání, šroubování a příklep. Na vrtání si samozřejmě můžu kroutit momentem jak je libo, bez efektu. Nevím komu vadil ten starý způsob, kde vrtáni bylo jako poslední nastavení momentu.. Ani moje osobní polo-profi Makita takovou blbost nemá a to má proti hobby dost extra vopičáren. Torxy jsou dobrý, ale když je někdo dá tam kde to nečekám, to bych střílel.

          1. To ja jsem koupil Bozenku v modrym dresu a ejhle, obcas se stane, ze mackam jak vo dusu a motor se netoci… pritom je to BLDC motor, takze zadnej studenak v komutatoru. Zrejme nejakej vakl v Hall sensoru. Asi patecni serie, kurva drat. Dneska je fuk, jaka je to znacka, montuje to beztak nejakej Chan nebo Lin.

            1. spíš bych čekal vadu v regulátoru, to bejvá úzký hrdlo na ty desítky ampér

  3. Gratuluji,také o sauně přemítám.Snad nebudete majitelem další „závadné sauny“
    https://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/140251/potrestali-majitele-zavadne-sauny.html

  4. pěkné čtení pro příznivce kvalitního žehu

  5. Zajímavej začátek: „Když jsem se doma vylízával po návratu ze špitálu po absolvování čínské chřipky…“

    Tady přeci většina diskutující víc, že žádnej covid neexistuje, a jestli náhodou existuje, tak nic nedělá, a jestli náhodou něco dělá, tak rýmičku, kašýlek, stačí se procházet na vzduchu, nebýt obézní, mít dobrou náladu a není se čeho obávat.
    Kdepak nějakej špitál, to jsou jen nekonečně zlé a falešné větičky :-)

    1. Zadnej COVID samozrejme neexistuje ve smyslu novy nemoci. Navic zadnej COVID jako specificka nemoc nikdy nebyl popsanej. Muze to bejt cokoliv. Tech priznaku je tolik ze pasujou na vsechno.

      Jedina diagnoza COVIDU je PODVODNY PCR TEST ktery v cloveku odhali pritomnost par molekul kdovi ceho.

      To ze lidi jsou nemocny je naprosto normalni vec. Lidi jsou nemocny furt. End of story. Zvanis picoviny.

      1. Takový příspěvek nemá u článku o sauničce, co dělat. Od autora je hezké, že upozornil, na co si dát bacha a proti neexistují chorobě mužně zabojoval hlavou a ručním nářadím. To se cení. Za mě škoda, že nešel realizovat ledový bazének, nebo alespoň vana.

  6. Díky za článek. Jsem teď ve fázi předstartovní přípravy výstavby sauny. Akorát bydlím na horách a napasovat to do staré garáže odporuje mojí představě štábní kultury. Samo nic proti, každej máme jiný podmínky a hlavně že jste spokojenej. Jako dobrá vychtávka se mi jeví možnost přikládání z vedlejší místnosti, aby se nenosil bordel do saunovací kabiny-mají to některé kamínka Harvia. Budu to dělat částečně zahloubené, nadzemní část bude roubená se zelenou střechou, ať to trochu zapadne. Ochlazovacím bazénkem bude stará nepoužívaná studna.
    No proč to všechno píšu, nemáte někdo zkušenost s infrasaunou? Nikdy jsem neměl možnost to zkusit a zajímalo by mě porovnání normal/infra. Udajně by to mělo být šetrnější pro srdíčko paní Sysopové.

    1. Infra jsem zkusil dvakrát. Je to prostě slabé a asi proto i šetrnější. Něco jako pivo 8.

      1. Nieje ta úspora spotreby daná hlavne tým, že ako sa píše v reklamnom letáku tak tie infra-vlny ohrievajú len tvoje telo a nie okolitý „nábytok“. Ale to musí byť smerovo aj vzdialenostne nejak optimálne to žiaridlo osadené voči človeku.
        A sauna má ten zmysel, že sa v tom horúcom prostredí zohreješ zo všetkých strán tak nejak rovnomerne čo u infra-sauny možné nieje, lebo to by si musel byť ožarovaný zo všetkých smerov. Takže ti infra-žiarič pečie na prednú časť tela a zadok ti „mrzne“ na studenom ležadle.

        1. Co jsem to studoval tak je to jak píšeš. V infra je +- pokojová teplota a vyhříváš se jen vhodně nasměrovanými panely. O úsporu mi primárně nejde, však CO2 neutrálního dřeva je všude dost. Infra je rychlejc „roztopená“ a údajně šetrnější pro tělo. Zajímají mě zkušenosti ostatních. Nevím jestli mi současný stav COVID opatření umožňuje do sauny zajít abych to vyzkoušel, když jsem si drze dovolil nemoc prodělat doma bez záznamu, jak mi osatně bylo doporučováno z vyšších míst.

        2. Jako že by se záření na pětníku zastavilo a dřeva se nedotklo? Tak určitě.

          Postupně to vohřeje celou místnost, pravda, furt na míň, jak sauna s nastavenou devadesátkou :D Hlavně to teda prohřívá tělo povrchově, není v tom zpravidla taková energie – takový silný vopalování. Další výhoda, nedejcháš přesušenej hrozně horkej vzduch, tak to nezatěžuje tolik plíce a srdce – i když krev to samo prožene, v té horní vrstvě kůže.

          Po infra se NESMÍ lézt do studené vody, jenom nechat přirozeně tělo zchladnout a pak normální teplá sprcha.

    2. Infrasaunu jsem zkoušel. Pokud jsi zvyklý na finskou tak to bez té páry není ono.

      1. Fínska sauna a para? Niečo mi ušlo?

        1. @
          SatanOkkY
          8.11.2021 v 11:45

          Finska sauna = kamna, kameny nad zdrojem tepla polevane vodou, za vzniku pary. Je to rozdil od tech parnich komor, ktere byvaji na bazenech, tam je zdrojem tepla primo para, privadena potrubim dovnitr.

    3. Notor
      8.11.2021 v 11:23
      Proč se mi pořád vybavuje nějaká hradní studna, do které padá šutr 5 vteřin a má 80cm průměr. To by jako ochlazovací bazének bylo jen pro pořádné drsňáky. A pěkně komínovým lezením nahoru :D

      1. Studna má 1,5 m průměr a hloubku 2,5 m. Hladina je v zimě kousek pod terénem.

        https://www.estudanky.eu/7489-studna-marin

        1. 1.5 na 2.5, to je skoro ideál.
          Ta z toho odkazu je skoro přesně ta, co jsem si představoval. Akorát v ní bylo na dně i trochu vody, aby si k těm odřeninám po cestě ještě člověk dole nezlámal nohy :)

  7. No vidíte. A pak se mi divte, že si ani nevšimnu, že je nějakej lockdown. Dokud jezdí přepravci, je svět v pořádku:-)

  8. Zdravím a fandím. Krásná práce. Ten rozptyl cenových nabídek je opravdu mazec. Věřím, že pokud nepočítám člověkohodiny vlastní práce, tak se dá vejít do poloviny nejnižší cenové nabídky.
    Otec zbudoval saunu v u nás v domě někde kolem roku 1980. I za komunistů byla na trhu třífázová kamna o příkonu 6kW včetně termostatu. Šlo o velmi primitivní a spolehlivé zařízení. Otec zbudoval saunu přepažením zbytečně velké prádelny uprostřed domu. Ochlazovat jsme se chodili přes zmíněnou prádelnu do vany v koupelně nebo když byl v zimě čerstvý prašánek, tak jsme vyběhli ven.Sauna se dala vytopit až na 110 stupňů. Do sauny jsme chodili vždy 2x týdně a bylo to moc fajn. Jako děti jsme prakticky téměř nemarodily.
    V nové dřevostavbě nemám místo na saunu. Vedle domu jsem postavil kůlnu s dílnou. Dílnu jsem zateplil a vytápím obyčejnými kamny na tuhá paliva. Na relativně malý prostor jsem dal zbytečně předimenzovaná kamna a izolací jsem také nešetřil. Zjistil jse, že není problém dílnu vytopit na 60 stupňů při venkovních teplotách hluboko pod bodem mrazu. Už jsem přemýšlel stávající dílnu přidáním další izolace ještě zmenšit a proměnit ji v saunu a přistavět novou dílnu, která nebude tak tepelně předimenzovaná.Jediný problém je, kůlna( dřevník, dílna nebo jak to nazvat) už nyní nepatrně přerostla půdorysných 16m čverečných, ale zatím to není moc vidět. Další přístavba už by mohla sousedy dráždit. Poslední vatrianta je,vyhnat to nad stávající dílnou o štok. Mám nad čím přemýšlet.

    1. Ale ak nechceš ísť smerom hore s tou stavbou tak ešte stále to môžeš zakopať do zeme – taká zemljanková sauna. A keď pri kopaní narazíš na spodnú vodu, tak máš hneď aj ochladzovací bazén k tej saune.

  9. Čím horší fotografie, tím lepší sauna.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017