Start-stop - zpět na článek

Počet komentářů: 332

  1. Zlatý komunisti, ty po autech jakživa nic nechtěli.

    1. Ale to jenom proto, že tehdy nemohli, protože na to nebyly technické prostředky. Dneska je máte ve vládě také, a nejenom ty rudé, tak schválně sledujte, pro co hlasují. Nebo se mrkněte k těm čínským. ;-)

      1. Dneska je nemame ve vlade „take“, alebrz „predevsim“. Oni ti komuniste to maji jako salafiste. Je fuk, za co se ti pravoverni zrovna vydavaji.

    2. I komunisti dodrzovali normy EHK, aby se mohly auta vyvazet na zapad. Jenze tenkrat to jeste nebyly uchylarny bojujici proti fyzikalnim zakonum

    3. Ale chtěli. Zařízli nějaký projekt, protože už stejné auto dělali v jiné zemi RVHP. Ale v zásadě řešili problém aby vůbec něco bylo a bylo toho dost, do designu a techniky se tak nemontovali.
      Soudruhy spíš zajímá, kdo kam s kým a proč jezdí, na což je dneska co do techniky ideální doba.

      1. To s tím autem z RVHP je nesmyslný hoax, který vyvracím už 35 let a přesto si žije svým životem.
        Nikdy se nic podobného samozřejmě nestalo. A to fakt nemám nejmenší potřebu obhajovat RVHP…
        Všechna auta, která kdy Škodovka nevyrobila, nevyrobila proto, že to nezvládla, ať již finančně, technologicky nebo dodavatelsky.
        Dneska se to těžko vysvětluje, ale mnohé dnes triviální operace představovaly pro strojírenství reálného socialismu nepřekonatelné hranice.
        Nikdy žádný příkaz nebo zákaz týkající se výroby osobního automobilu z RVHP nepřišel. Naopak, ČS(S)R měla v RVHP statut výrobce přesného strojírenství a materiálového inženýrství.
        Ostatně, státní úkol 781, tedy Škoda Favorit, byl jedním z důvodů totálního „vycucání“ rozpočtu nejen co do devizových prostředků, ale i co do celkové bilance státního rozpočtu. Vývoj 781 byl čtyřikrát dražší a dvaapůlkrát delší, než byl plánován. Nároky zejména na devizy, s nimiž plán nepočítal, byly enormní. Původním smyslem projektu bylo získat prodejem nových Favoritů za cenu ojetiny na západoevropských trzích devizy, ale tento plán vzhledem k dlouhému náběhu a kvalitativním problémům nebylo možno včas splnit, a i (zdaleka samozřejmě nejen) díky tomu se státní rozpočet ČSSR dostal ve IV.Q 1989 do bankrotu.
        V principu se to povedlo uskutečnit až VW.

        1. A seriál „Zapomenuté projekty“ na ČT jste viděl?

          1. Neviděl, nesleduji proagandu ČT. Ale ty projekty samozřejmě desítky let znám.
            Já jen v tý konstrukci AZNP dělal a vím, že tyhle spiklenecký teorie jsou absurdní nesmysly.
            Jediným viníkem, proč nemohly být realizovány všechny ty zajímavé projekty, byl socialismus.
            Byl jsem třeba jako zobák na nějakej tej schozi kolem plánu motoru pro Favorita – naplánovám měl být pětiložiskový OHC motor, ale nakonec nebyl. Předseda VHJ (výrobně hospodářská jednotka, nadřazený orgán koncernu) položil jen jednu jednoduchou otázku: proč bychom měli dělat za velký peníze pracujícího lidu nový motor, když víme, že i na to nové auto se starým motorem budou pořadníky, fronty a proletariát bude uplácet a podvádět, jen aby to auto měl? Proč? A správná odpověď zní? „Není důvod“.
            Typicky socialistická otázka: proč bychom měli něco vyvíjet, když smyslem ekonomiky není zisk? Když nabídka těžce nestíhá poptávku?
            Dneska si to nějaký redaktorský ucho v ČT neumí představit, ale důvodem vývoje je očekávání zisku. Bez zisku není vývoje (samozřejmě stejně ti lidé ve Škodovce vyvíjeli a bádali i navzdory socialismu, a tím byli neskuteční hrdinové, ale nebylo jim to nic moc platné, protože o výsledky jejich práce režim nestál).

            1. On to je takovej polohoax protoze RVHP opravdo zarizlo domaci vyrobu aut ve prospech jine zeme, ale to se tykalo nejakeho polskeho papalášfára, protoze se rozhodlo ze tuhle tridu bude nadale vyrabet akorat Tatrovka (T603), aby se netristily kapacity a psonci nadale vyrabeli akorat Varsavy a fiaty polski.
              Jinak je samozrejme prijemnejsi tvrdit ze vyrobu zarizl Kreml skrz RVHP nez si priznat ze za sociku uz jsme byli tak v prdeliyze jsme nebyli schopni zkonstruovat lehkej nakladak nebo slusnou dodavku a muselu vyrabet licencni Saviemy a Raz-dva-trosky ktery byly smejd uz v okamziku zahajeni vyroby.

              1. Výroba civilních osobních vozů v Tatrovce opravdu byla zničena centrálním rozhodnutím a limuzíny jim nechali jen proto, že slavná škodifka, co půlku věcí stejně ukradla ostatním, nebyla schopná ani podle kompletních plánů ty tatrovácký limuzíny pouze a jenom zbouchat dohromady. To byl takovej průser, že to honem rychle zase přesunuli jinam. Snad někdy sesmolím ten článeček a tam to taky zmíním…

              2. To nebylo polský papalášfároš, ale fároš z NDR, konkrétně Sachsenring P240. Těch se vyrobilo několik stovek, ale když pak Němci chtěli tohle auto vyrábět ve větších sériích, zasáhla RVHP a administrativně předala výrobu luxusních limuzín pro DDR do Tatry (tehdy T603). Proto také Němci měli tolik šestsettrojek v reprezentativních pozicích.

            2. Jako třeba ten kombajn, co ve své době na světě neměl konkurenci, a byl ukončen, protože se sem valily plečky ze Svazu a o pouhou dekádu pozděj vyrobil srovnatelný stroje v NDR Fortschritt (o chvilku pozděj jim už navždy zoufale ujel vlak západní zemědělské techniky)?

  2. Takže jenom upřesnění toho, že to je všechno úplně na hovno.
    Mám teď potvoru, které bude letos 10let. Korejec – motor 2,5l nafta, turbo, common rail, zadokolka, možnost růčo 4×4 s redukcí, spotřeba 10-11ltr, váha 2t+, původní cena přes mega – koupeno s big slevou. Za deset let náklady na opravy cca 15000, kromě výměny olejů opod.-po záruce dělám sám po 10000km. Když mě to popadne začnu vždycky schánět něco novýho, mám psycholimit tak 1-1.5mega.
    A ať koukám, jak koukám, tak si to prostě nechám, protože není nic normálního co by se nechalo koupit. Přes půl mega za ojetinu prostě nedám, ani kdyby to bylo ze zlata a nic nového co by se mi líbilo jsem nenašel.
    Kdyby měl někdo zkušenosti s novým Subaru Outback, nebo Forester, tak bych podiskutoval…

    1. Normalniho ? Vzdyt Subaru je v CR dost predrazena a dost exoticka znacka navic prinos je sporny – clovek musi opravdu casto vyuzivat moznosti toho auta (perfektni AWD system). Me prijdou porad poctivy Toyoty, Lexusy, stary XC60… jako je z ceho vybirat. a v oblasti 1-1.5 mega uz neni problem dotahnout neco z USA a verim ze motorove to udela hodne radosti nez ty pridusene motory co se prodavaji v EU. Osobne bych bral ojetinu RX 450h nebo starou generaci XC60 popr. novy Land Cruiser ale motor je tam linejsi.

  3. Jestli mi tu zas bude někdo tvrdit, že při funkci start stop není vůbec slyšet že motor startuje, tak ho něčím praštím.

    Jinak třeba 540i už má systém propojený s navigací a tak poměrně dost omezuje obtěžující situace v kterých motor vypne. I tak ho mám vypnutý mechanicky stále. Při pořizení vozu jsem dělal nějaké testování a rozdíl ve spotřebě žádný.

  4. Auto se SSS vlastním 12 let, aktuální nájezd cca 310 t, rok výroby 2002. System většinou nevypínám, neobtěžuje mě, vzhledem k automatu než přendam nohu z brzdy na plyn je nastartováno. Originál akumulátor vydržel 9 let. System nevypíná motor dokud není zahřátý, není dobit akumulátor, je zapnuto topení naplno či klimatizace. Jediné oprava pohonné jednotky byla výměna spojkového ložiska a spojky u robotizované převodovky, turbo, vstřiky a vše ostatní originál. Auto má tlačítko SSS bohužel udělané tak, že pokud se vypne SS aktivuje se sportovní režim převodovky, kdy převodovka při plném plynu řadí až na omezovači, což není moc příjemné. Takže mé celkové resumé je takové že SSS je mi lhostejné a po 18 letech provozu se nepodepsal pod nějakým problémem s autem.

    1. To s tim nevypinanim za studena mate dobre. Na my berle ta mrcha vypne i kdyz teplomer ukazuje necelych 70°C (ano parkrat jsem to zapomnel vypnout)

  5. Prave jsem si koupil dvacet let stareho japonce: Motor mozna zere trochu vic, ale za to tahne odspoda az nahoru, brzdi to motorem, je to proste motor o ktery se muzu „oprit“, narozdil od modernich „toc me do vysokych otacek a pocitej s tim ze sem tam nepotahnu“… Start stop to nema, topeni je oda na mechanickou dokonalost, elektricke jsou tam asi jenom vetraky, svetla, a okna. To byste neverili jak se mi takove jednoduche auto, na kterem se prakticky neni co vysrat, libi.

    Kdyby ho prodavali nove, sel bych do nej. Takhle si zrejme zrepasuju to stare a bude. Co se modernich aut tyce, prestoze dokazu ocenit ASR, ABS, ESP, atp. Vsechno ostatni moderni uz mi nejak opravdu vadi: Start-Stop mi nesmi do baraku, moderni motory co jsem zkusil mi prijdou jakoby mely downuv syndrom, a jestli neco opravdu nedokazu ocenit tak je to dotykovy displej na palubni desce. Muj novy stary japonec ma prakticky nepouzity kazetak, momentalne nejlepsi kazetak v rodine :-)

    1. Zřejmě jste nejel v autě s pořádným motorem dnešní doby. Ten váš starej důchodce byl před lety taky zřejmě netuctový motor. Doba pokročila. Svezení se dá i dnes užít, mnohem lépe než tehdy.

      1. S pár novýma autama jsem se svezl případně byl vezen a není to jen o motoru. Čím novější auto, tím víc ho postihla invaze elektroniky jak v interiéru, tak v motoru.

      2. DAC: Které auto, vyrobené za posledních 12 měsíců, má cituji „pořádný motor“?

        1. Například jízda s AMG E 63S je zábava pro strýce v ponožkách i automobilové fajnšmekry. S možným vypnutím všech těch nesmyslů jako ESP atd. Chcete driftovat? Není problém. Má to i driftovací mód. Cokoliv si přejete.
          Pro civilnější zážitky tu je provedení 53 a pro milovníky osmiválců s nižším stavem konta může být alternativou mírně ojetá RS6 Avant posledních ročníků.

          1. Pro ty chudsi z nas dodam, ze i trilitr v mensim AMG (napr. C43 AMG) stoji za to, a muj uplne nejoblibenejsi motor je dokonce jenom trapnej 2.5l petivalec v Audi RS3 – mozna proto, ze je jediny, s kterym mam delsi zkusenost – s tim je taky srandy dost a zni fantasticky, hodne mi pripomina desetivalec lambo/audi (Gallardo/R8). Jeste levnejsi pak je Renaultsport, ten motory taky umi (dukazem budiz pocetna Renaulti ucast na vetsine trackdayu, hlavne ruzne varianty Meganu RS)…

          2. A něco, co váží míň jak dinosaurus byste v seznamu neměl? Aby to taky občas zatočilo…

            1. Integrale 19.2.2019 v 11:11

              „A něco, co váží míň jak dinosaurus byste v seznamu neměl?“

              Jako vtip dobrý, jako faktoid velice, velice slabé.

              Dinosaurs show some of the most extreme variations in size of any land animal group,
              ranging from the tiny hummingbirds, which can weigh as little as three grams,
              to the extinct titanosaurs, which could weigh as much as 70 tonnes.
              https://en.wikipedia.org/wiki/Dinosaur_size

              Zjednodušeně:

              kolibřík (Mellisuga helenae)= 3 gramy
              titanosaurus (Patagotitan mayorum) = 70 tun

            2. Vy jste v 63S měl problém zatočit? V jaké situaci? Něco lehčího může být M2, ale ta už je na normální ježdění téměř nepoužitelná. To už je takový téměř závodní speciál. Člověk v ní má pocit, že snad ani neumí řadit jak ‚kope‘. Mimojiné.

              1. Aha, a zkusil jste třeba někdy řídit Lancer Evo nebo podobný normální auto?

                1. No vidíte, to wje taky dobrá volba. Těch možností je hodně:).

        2. jak 7:54

          Kdybychom se podívali na nějakou tuctovku, tak třeba Octavia RS 2.0 245hp má pro mě velmi dobrej motor. Mohl by být trochu točivější, ale v podstatě je velmi zábavný a dostupný. Dovedu si představit, že ten motor bude spousta lidí považovat za „pořádný“.

          1. Souhlas, motor by byl celkem OK, stačí pár drobných úprav od turba až po vstřiky.
            Obtížně překonatelný problém je ale zbytek auta: kastle ze žvejkačky, podvozek co hází zadkem jak zdrogovaná prostitutka, řízení jak Fučík, brzdy tomu zapomněli dát úplně a samosvor se vu nás v Německu vyskytuje jen v učebnicích z 80. let 20. století.
            Auto, které nerovnosti nepřejíždí, ale přelézá jak pavouk, lze za sportovní označit pouze v akutním delíriu.

            1. Tak zrovna ta Octavia 245 a i před faceliftová 230 ten samosvor má. ;)

    2. Motor je věc vkusu. Mám doma jak příklad klasiky (benzínový šestiválcový čtyřlitr 143 kW v Jeepu), tak moderny (benzínová oturbená čtyřválcová dvanáctistovka 81kW) a pokud mohu soudit, tak ten moderní motor je na svou velikost velice živý, tichý, výkonný a úsporný, i když mi připadá dost křehký – vše je dimenzované naknop a řekl bych, že extrémní situace ten motor nebude mít moc rád. Po konstrukční stránce je také dost složitý – tři chladící okruhy, elektronika, kam se člověk podívá, hodně součástek je řešených jako samostatně neopravitelných. Motor v Jeepu je dlabaný ingot, který přežije bez úhony i atomovou válku, je výkonný, má zajímavý zvukový projev, ale je na štíru s ekonomikou provozu. Všechno je na něm předimenzované, jednoduše konstruované a v případě nouze jde zprovoznit i za pomoci kusu klacku a žvance žvýkačky (reálná zkušenost). Také si myslím, že moderní stroje jsou už příliš komplikované a že na tohle dojedeme, ale dokud nám budou život organizovat zelení šílenci a establishmenty jim budou naslouchat, místo aby je vypráskali bičem na hnůj, kam patří, bude to jen horší.

      1. No vidiš. A přitom jsou ty moderní komplikovaný stroje pro lidi dostupnější než byly svýho času ty jednoduchý dlabaný odlitky a většinou i spolehlivější, odolnější a dýl vydržej. Když si vezmu, co všechno musel děd flikovat na škodovce stovce a stejně byla po 120 000 km na odpis, navzdory generálce motoru. I když jo, kastle a interiér byly pořád ve slušnym stavu, kotlovej plech něco vydrží.

        1. Byla to chyba konstrukce, zpracování nebo materiálu?

          1. všechno dohromady. Starý motory hovno vydržely, nejen ty komančský. Po sto tisích to bylo zralý do šrotu. Ale zase se míň jezdilo.

            1. Mohl si někdo tehdy dovolit pravidelně dojíždět třeba 50km do práce?

              1. Za bolševika i víc, ale vlakem. Maximum, o němž vím já, je jeden, co dojížděl do pražské práce z Děčína.

                A to s těmi starými motory výše je úplná pitomost, opak je pravdou — staré velkoobjemové atmosféry přežijí bez nějakých generálek a bez nejmenších problémů prakticky všechny 300K, mnohé i 500K. A staré velkoobjemové diesely — ne že bych je doporučoval jinam, než do expedičního auta — mnohdy přes milion a ani o tom nevědí.

                1. Mám lepší, existoval člověk, který denně dojížděl z Dačic do Kolína a zpět vlakem. Startoval „flamendrem“ někdy odkolo třetí ráno a vracel se tuším v půl desáté. Důvěryhodný zdroj tvrdil, že to tak činí roky.

              2. A nedojíždělo se tehdy spíš do zaměstnání? :-/ ;-)

            2. To je naprostá pitomost. To, že škodovácký motory, který neznaly ani honování, dávaly 100 000 km jako horní limit nebylo obrazem doby, ale obrazem toho, jaký život českoslovenští soudruzi československému proletariátu naplánovali. Motory licenčně převzaté z kapitalistických zemí, zejména pak od koncernu Fiat, neměly problém nalítat ve služebních autech přes milion kilometrů, ať šlo o pětiložiskové OHC v Žigulech nebo staré tříložiskové OHV v polských Fiatech. Druhá věc byla, že to auto shnilo do 5 let, protože bylo vyrobeno z plechu s neuvěřitelnou mezikrystalickou korozí a jeho protikorozní ochrana spočívala v ponořování v barvě, takže přes zimu vykvetlo víc než novákový zahrádka.
              Většinou se Žigul nebo 125p zlikvidoval proto, že byl účetně dávno odepsaný, totálně shnilý, a že by náklady na jeho opravy převýšily náklady podniku na pořízení novýho. I tak se o toho shnilýho kombíka pak v Autobazaru popral proletariát, posvařoval, povyměňoval tři čtvrtiny karosářských dílů a ještě to odkroutilo dalších 100 000 km v nejedný rodině. Řekl bych, že snad 80 % všech žigulů a 125p v ČSSR byly odlítaný vraky od policajtů, státních podniků nebo různých družstev.

              1. Triumf české vynalézavosti a schopnosti improvizace.

                1. Z nouze ctnost. Byli jsm moznostmi asi tak na urovni Indie.

                  Si pamatuju, ze jsem v zime ’89 vytah‘ paty do Vidne a tam ve vetesnictvi nakoupil nekolikery porouchany C128 a floppy k tomu s tim, ze ze tri se doma daly postavit dve funkcni, jeden set tady strelit a bejt mirne v plusu. Rakusaci to neopravovali, protoze se to nevyplatilo. Oni meli Amigy a my se tady crcali s odpadem. Pripadal jsem si jako chudak a ne jako vitez.

                  1. Možnostmi na úrovni Indie, ale výsledky daleko dál.

                  2. Nějak nechápu, proč jsi kupoval ojetý C128 ve Vídni, když od půlky osmdesátých let tady byly docela dobře k dostání ZX Spectra (od roku 84 jsme to měli všichni, na tom se daly dělat sakra věci, ta mašina byla neuvěřitelně přístupná zásahům), Amigy 500, 600, my od půlky osmdesátek jsme pak jeli na Atari 520 a 1040 ST, hlavně kvůlivá hudbě – mělo to MIDI a Steinberga. IBM XT byly dostupné taky, ale byly předražené a nijak zvláště nás koncepce nenadchla, byly prostě technicky i softwareově ubohé. nehodily se zas tak na moc věcí.

                    1. C128 i s ext floppy se dala v baziku (nefunkcni) koupit okolo peti set silencu. Kdyz uvazis, ze to byl hybrid Motoroly a Ziloga, takze na tom jelo jak vse od C64 po ruzne softiky pro BBS a floppy mela vlastni M68 s moznosti cist MFM, tak za ty prachy po tom skocil kazdej. Opravilo se doma za par babek a strelilo za pet tisic a jeste ti lidi urvali ruce. Podivej se, kolik stalo tehdy Atari s 5,25″ MFM.

                      Spectrum byl dobrej predchudce, ale vis sam, ze to bylo nekde jinde. V podstate vylepsenej ZX80, ale levna promlatitelna klavesnice, softwarovy refresh RAM, mizerne resene inouty… na nejake velke rozsirovani, nebo nedej boze lepsi kernel to nemelo. Vyborny pocitadlo do zacatku basicu a na hry, to jo.

                      XT byly mizerny, to uz byla lepsi AT karta do Amigy.

    3. Barn Swallow: měl jsem to úplně stejně, nakonec jsem skončil ne s 20 let starým japoncem, ale 9 let starým, ale nelituju… Mám rozepsaný článek který sem hodím.

  6. Tak jsou i rozumne reseni „deaktivace“ – ideal je Fiat, proste tlacitko a navzdy pokoj. Ale ani Renault neni slozity, staci aby si auto myslelo, ze je otevrena kapota… – http://rnews.cz/trvala-deaktivace-starstop-snadno/

  7. Jeste ma SSS jednu omezujici podminku – nedovol vypnout motor, kdyz mamina, tatina nebo ono-nina vyklada / naklada prcka u skolky / skoly. Poslouchaj Malacova, co takhle dat za ten strasnej smrad ucitelum protismradovej priplatek? Naseres burese, ze nevymyslel vsechny kraviny sveta sam :-)

  8. Pokud někdo potřebuje deaktivovat start stop u mazdy, nakóduji za flašku vína, s deaktivací se vypne i „inteligentní“ dobíjení baterie a její ničení. Kontakt na MazdaKlanu.

  9. Já to nechápu.
    rotační jedničková oktávka jezdí za 4 litry na sto, když tomu dáte pilu tak 6. Dnešní auta nejdou s klidnou jízdou pod 7litrů, přitom používají vyšší komprese, lepší vstřikovače a nevím co ještě ale prostě na hodnoty jedničkové oktávky se nedostnaou. A né DPF na vině není.

    Další demence jsou rekuperační systémy, které nedobijí kontinuálně, zaznamenal jsem že trojkové oktávie a superby mění baterie po jednom až dvou letech, protože křivka nabíjení drží akumulátor spíše vybitý než nabitý. V jedné nejmenované prodejně mě přímo zrazovali od koupi Varty silver, protože je náchylnější na vybití a doslova prý škodovky jezdí na hraně vybití, protože dobíjejí málo.

    Start-stop a vůbec tyhle petrolejové motory jsou u konce života. čína nám dodá baterky a do pár let budeme všici jezdit na baterky. Spalovací motor je prehistorie a patří do muzea vedle parní lokomotivy. elektroauto je jednodušší, rychlejší, komfortnější, tišší. Na každej barák a továrnu soláry a jedem. Kolik plochy parkovišt je u všech těch idiotských nákupních center? A nad silnicema? To kdyby se celé pokrylo fotovoltaikama tak v životě tolik energie nespotřebujete.

    1. Při klidné jízdě má rapid 1.2 TSi 81kW spotřebu mezi 4,5 – 5 litrů benálu. Při normálním stylu jízdy jezdím za 5,4 – 5,6 litrů a to fakt nemám lehkou nohu na plynu. 160 km/h tacho stálou rychlostí na (německé) dálnici znamená spotřebu těsně pod 7 litrů na sto.
      Ad elektromobil: A co lidi na sídlištích? Každý si natáhne z okna prodlužovačku? Jasně, dá se to řešit nabíječkami u lamp veřejného osvětlení, ale to musí nejdříve někdo postavit / překopat ty lampy, natahat k nim kabely s dostatečnou kapacitou a nakonec se to stejně zadrhne na nedostatečné kapacitě sektorového trafa nebo vedení, které se bude muset vyměnit taky. Práce spíš na desetiletí za předpokladu, že na to budou prachy. Vy sám jako člověk od fochu byste to měl vědět.
      Já bydlím ve vlastním domě, nabíjecí místo pro mne znamená natáhnout jeden 2,5mm2 pětižilák od rozvaděče a přidat do něj jeden 16A jistič, protože domovní přípojku mám dimenzovanou dostatečně. Otec bydlí v paneláku, ale má vlastní garáž přes ulici, kde má 3x 25A motorovou zásuvku, takže ten by to taky neřešil. Ale takových, kteří mají tu teoretickou možnost nabíjet v klidu elektromobil jako my, rozhodně není většina.

      1. A co lidi na sídlištích? Každý si natáhne z okna prodlužovačku? Jasně, dá se to řešit nabíječkami u lamp veřejného osvětlení, ale to musí nejdříve někdo postavit / překopat ty lampy, natahat k nim kabely s dostatečnou kapacitou a nakonec se to stejně zadrhne na nedostatečné kapacitě sektorového trafa nebo vedení, které se bude muset vyměnit taky.

        Pokud budete nabíjet pomalu a v noci, tak to zvladne síť zvládne už teď…

        1. A z desátýho patra hodim z okna prodlužku a budu nabíjet, žejo.
          Už jenom ty nabíjecí stojany musí někdo postavit a to neni zadarmo. A kdo to bude kurde platit? Bude takovej nárůst odběru aby se to zaplatilo? A za jak dlouho?
          A kdo bude platit ty nabíjecí stanice mimo bydliště, kterejch bude muset bejt jako sraček, protože zatimco u benzínky strávím deset minut i s vychcáním a natankuju přitom palivo na tisíc kiláků, zatímco u rychlonabíječky budu nabíjet jak dlouho? Třičtvrtě hodiny abych ujel stošedesát kiláků? Jenom cestou do Brna a zpátky budu nabíjet 2x mimo domov a se mnou další tisíce aut. A pokud nemám čekat pět hodin ve frontě na stojan, tak se budou muset investovat další miliardy do nabíjecích míst u silnic, vytvořit mamutí odstavný plochy kolem nabíjecích stanic a musí jicvh být mnohem víc než je dnes čerpaček, protože menší dojezd a delší doba nabíjení. A za jak dlouho se taková nabíjecí velestanice zaplatí? A je ta návratnost pro investora vůbec reálná? Nebo se to prostě postaví z daní a za babklu pronajme ČEZu nebo EONu?
          Jo, na jezdění denně po městě do práce a na nákupy je elektromobil dobrej, vo tom žádná. Ale na delší tratě je nepoužitelnej právě díky době nabíjení a nárokům na nabíjecí místa.
          No a další prdel je v tom, že státu vypadnou miliardy ze spotřební daněš za PHM. A co teď? Zdanit elektriku? To by se lidi posrali. Zdanit elektriku do elektromobilů? OK, to by šlo, ale jak to udělat? Zavést druhej síťovej okruh speciálně na elektromobily s dražší zdaněnou elektřinou a nějak technicky zařídit, aby se nadalo nabíjetz z domácí sítě? No super. Další náklady a všichni jsou happy.

          1. A z desátýho patra hodim z okna prodlužku a budu nabíjet, žejo.
            Už jenom ty nabíjecí stojany musí někdo postavit a to neni zadarmo. A kdo to bude kurde platit?

            SVJ

            A kdo bude platit ty nabíjecí stanice mimo bydliště
            Prodejce komodity, stejně jako u ropných paliv

            kterejch bude muset bejt jako sraček
            Při zdejších mzdách určitě 5 let možná 10 let bude v ČR hrát prim recyklovaná výběhová technika VW prodávaná za nechutné peníze jako simply clever.

            No a další prdel je v tom, že státu vypadnou miliardy ze spotřební daněš za PHM. A co teď? Zdanit elektriku?
            Proč tak zastarale? Proč myslíte, že je v autech eCall?

            1. Marty…: Co to tam máte za nové drogy? SVJ co má obvykle problém zaplatit zatékající střechu se podělá už když uvidí rozpočet od ČEZ/EON/PRE na připojovací poplatek a rozpis měsíčního paušálu.

              1. Marty…: Co to tam máte za nové drogy? SVJ co má obvykle problém zaplatit zatékající střechu se podělá
                Pokud se na to díváte optikou SVJ, kde jsou finance akorát na stočenou olítanou naftovou Octavii z Německa, která jednou ročně dojede do Chorvatska, tak jistě. Navíc jsem vám psal toto – Při zdejších mzdách určitě 5 let možná 10 let bude v ČR hrát prim recyklovaná výběhová spalovací technika VW prodávaná za nechutné peníze jako simply clever.

                1. Barakovy pripojky jsou ten nejmensi problem. Ty veřejný dobijeci stanice jsou problem. Ty musi nekdo zacalovat a musi jich bejt hodne, jinak elektrodoprava zkolabuje. A zatim to vypada tak, ze to v ramci ekosilenstvi zacalujeme akorat tak z dani.

                  1. Ty veřejný dobijeci stanice jsou problem. Ty musi nekdo zacalovat a musi jich bejt hodne, jinak elektrodoprava zkolabuje.
                    Díváte se na to zastaralou optikou. Pamatujete, jak se nabíjely mobily před 15 lety a nyní? Stejným přerodem projde tohle. Nebudete jezdit (alespoň běžně) k něčemu jako je alternativa čerpací stanice. Až pojedete nakupovat, tak to prostě připíchnete tam. Jestli se chcete zeptat, jak dojedete do Chorvatska, tak těchto lidí se elektromobilita v nejbližších 10 letech netýka, protože na ní nebudou mít.

                    Dost bych se divil, kdyby se do toho prodejci ropných paliv neopřeli a nechali si utíkat zákazníky.

                    Dívat se na to můžete jak chcete, nabíjení elektromobilů v režii SVJ nebude ani za 10, ani za 50 let.
                    To už je na vkusu každého soudruha do čeho investuje. Vzhledem k prodejům nových i olítaných simply clever evidentně zdroje jsou. Já bych třeba v Praze byt v novostavbě při zdejších cenách bez nabíjecího místa nekoupil.

                    1. Nepotrebuju do chorvatska. Staci mi z Prahy do Brna bez prestavky a nechci si na to kupovat auto za dve mega.
                      Proste dokud tohle uspokojive nevyresej, tak bude elektromobilita jen hracka pro bohaty a firmy co si na to vezmou dotaci a zbytek odepisou z dani v ramci Social Responsibility a budou si na tom honit triko jak jsou desne eko.
                      Lidi se proste chovaj ekonomicky a kdyz dostanou moznost vyberu mezi elektrickou nakupni taskou za pul mega a spalovaci Dacii za 250 tisic s prakticky neomezenym dojezdem, co si asi tak vyberou?

                    2. Nepotrebuju do chorvatska. Staci mi z Prahy do Brna bez prestavky a nechci si na to kupovat auto za dve mega.
                      Lidi se proste chovaj ekonomicky a kdyz dostanou moznost vyberu mezi elektrickou nakupni taskou za pul mega a spalovaci Dacii za 250 tisic s prakticky neomezenym dojezdem, co si asi tak vyberou?

                      Z českejch mezd se německý ceny platí blbě….

                    3. Nejde o cesky mzdy. Hele, me by se elektromobil libil jako idealni druhy auto do rodiny. Na jezdeni do prace a na nakupy, na vyvazeni bordelu ze zahradky, na ruzny pojizdky po Praze a tak. Nemusel bych si kurvit motor na kratky trate.
                      Jenze je to ekonomickej nesmysl, mzda nemzda. Za tu cenu co by me stal jeden elektromobil muzu provozovat olitany jebky typu Astra G nebo Fabia I desitky let.
                      A mit elektro nakupni vozejk jako hlavni a ojetou jebku na dlouhy trate je taky blbost, kdyz uz mi nevadi ze se jebka posere nekde v polich, tak uz muzu klidne ty jebky provozovat dve, nebo s jednou jezdit vsude, protoze uz je jedno jestli ji zkratim zivotnost nebo ne.
                      Elektromobil je proste draha alternativa at uz beru ceskej nebo nemeckej plat.
                      U levnejch elektromobilu navic nebude zivotnost baterie nic moc a drahy elektromobily jsou zase mimo cenovou relaci i beznych Nemcu. Oni zas tak dramaticky vetsi kupni silu nemaj a po levnejch autech jdou jak slepice po flusu.

                    4. Jenze je to ekonomickej nesmysl, mzda nemzda. Za tu cenu co by me stal jeden elektromobil muzu provozovat olitany jebky typu Astra G nebo Fabia I desitky let
                      Pokud vám nevadí jezdit v prohnilých jebkách, kde jsou pytle po životnosti, tak klidně.

                      Elektromobily před 15-ti lety se nabíjely naprosto stejně jako dnes, tedy ze standardní zásuvky cca 2-3,5 kVA.
                      To jistě, ale za další 15 let těch stojanů bude jaksi více. Podobně mobil si už teď taky nabijete skoro všude.

                      Preco by mal kaufland platit za elektrinu z nabijacich stojanov na parkovisku?
                      Řešili jsme výstavbu infrastruktury na plabu za komoditu.

                    5. Mozna budou, mozna nebudou. Spis nebudou. On totiz elektromobil momentalne pro uzivatele neprinasi zadnou vyhodu oproti spalovakum a dokud nebudou k dispozici dostatecne levny a spolehlivy elektromobily s rychlym nabijenim v radu minut a dojezdem vyssi stovky km na jedno nabiti a ktery vydrzej provozuschopny desitky let, tak to lepsi nebude.

                    6. Marty…: Jak „bude více“? To nabíječky nějak spadnou z nebes? Bude je muset někdo postavit a hlavně zaplatit.

                      Výstavba infrastruktury přímo souvisí s jejím dalším financováním. Elektronabíječka bez „elektrických hodin“ Vám poslouží maximálně tak jako že vrhá stín.

                    7. Marty…: Elektromobily před 15-ti lety se nabíjely naprosto stejně jako dnes, tedy ze standardní zásuvky cca 2-3,5 kVA. To co se mírně změnilo jsou rychlonabíječky, ale ty jsou a budou pro běžné plebejce cenově nedostupné, zatím jsou v provozu díky dotacím zleva zprava a navíc to předčasně zkracuje životnost akumulátoru. Představa, že nějaký Kaufland financuje na parkovišti stovku nabíjecích míst, je přímo na Chocholouška. Leda že by to zadotoval stát nebo město.

                      Nepochopil jste, že nabíječku pro elektromobily není problém zafinancovat investičně, ale provozně. Polopaticky zaplatit ty měsíční faktury elektrickým podnikům.

                    8. Preco by mal kaufland platit za elektrinu z nabijacich stojanov na parkovisku?

                    9. Tak oni dnes nektery markety nabijecky zdarma provozujou, ale bud na to maj dotaci nebo to berou jako reklamu jak jsou eko friendly.
                      On by ten kaufland ve vysledku tu elektriku neplatil, tu by platil zakaznik primo na miste, ale musel by zaplatit ty nabijecky coz by se mu nechtelo, protoze je to zbytecna investice ktera mu nic neprinese, pripadne by holt ty prachy amortizoval zvysenim cen.

                    10. Ono ich prevadzkuju zadarmo teraz, kym je to cool a in. Ked mnozstvo elektromobilov narastie, pomery sa zmenia. O tom nemusime pochybovat. Inak nemyslim si ze Kaufland by platil za cokolvek. Kaufland by poskytol miesto dodavatelom elektriny na instalaciu svojich zariadeni, ktore by boli cely cas majetkom dodavatelov a pravdepodobne by za to bral nejake najomne. Ze v akej forme to uz nie je podstatne. Mimochodom, elektrina z rychlonabijaciek nie je nejak mimoriadne lacna ani dnes. Na blogu SME pisal o svojich skusenostiach chlapek co ma elektromobil prideleny ako sluzobne auto. Spominal cenu okolo 40 centov za kWh z rychlonabijacky.

                    11. To je dost. To by u tesly delalo nějakejch 40-50 dolacu za plnou, podle toho jestli pocita i ztraty pri nabijeni. Takze tak 800 kacek az litr, na to ujede 400 kilaku… Kurde, to je drazsi nez nafta do oktavky,tam vyjde plna na 1500 a neco a ujede na to 1000 kilaku.

                    12. A to je ta elektrika nedanena, zatimco u nafty je dvacka na litr spotrebni dan.

                    13. Jo eurocentov, ne centov. Takze 40-50 EUR, takze 1100 az 1400 korun na jedno nabiti. No te prsk.

                    14. No, kolik si vezme elektromobil na 100 km? Reálná spotřeba (včetně ztráty při nabíjení) min. 20 kWh / 100 km, přo dobíjení ze zásuvky a dnešní ceně elektřiny pro domácnosti to je 100 Kč na 100 km jak vyšitejch, a to, prosím, bez spotřební daně (zato s malým příspěvkem na OZE a velkým na distribuci) a taky bez výměny baterie.

                      Takže nic moc. A jet do Chorvatska a čekat dvakrát po jedné cestě půl dne na dobití někde u přeplněné elektrické čerpací stanice, to nevypadá dobře. Jaký by ta velkokapacitní elektrodobíjecí stanice musela mít příkon, na několik set dobíjených aut?

                      Podle mne tudy cesta – pro auta na větší vzdálenosti – prostě nevede.

                    15. Cerny Mor: Dělá to řádově 30 kWh komplet na 100 km. Cena za 1 km v elektromobilu dělá řádově 10 Kč, po započtení elektřiny i amortizace vozidla včetně amortizace akumulátoru.

                    16. jak: já jsem vyšel čistě ze spotřeby elektřiny (reálné) podle měření ADAC. Amortizace samozřejmě nepočítám; jenom spotřebu a kolik by to stálo z té pomalé zásuvky, pomalým dobíjením přes noc. Což je pro auta s vysokým nájezdem nebo na dlouhé jedné cestě nepoužitelné.

                    17. Ono ten chlapek zije na slovensku, takze su to eurocenty. On spominal akesi auto so 68kWh bateriou. Maximalne tam dokazal naraz napchat 50kWh. Dalej co tam pisal bolo to ze dojazdy udavane vyrobcami su nadsadene prave tak ako spotreby klasickych aut a ze on jazdil za 17 az 21 kWh/100km podla druhu auta a rocneho obdobia.

                    18. Takze nejakejch 8 euro/200 korun na sto kilaku. To je docela darda, na to ze to ma bejt levny. Ze zasuvky by ho to vyslo levnejc (viz Černý Mor), ale zase by nabijel pul dne.

                    19. No právě. A kdykoliv někde v diskuzích zazní u zastánců EM „a co spotřební daň z paliv, kdo ji nahradí?“, tak je ticho.

                    20. Ved prave. Paliva a energie na slovensku su vsetko len nie lacne. Obcas az cumim ze ake palky tam platia.

                    21. ředstava, že nějaký Kaufland financuje na parkovišti stovku nabíjecích míst, je přímo na Chocholouška
                      No uvidíme…

                      Nepochopil jste, že nabíječku pro elektromobily není problém zafinancovat investičně, ale provozně. Polopaticky zaplatit ty měsíční faktury elektrickým podnikům.
                      Za revize, rezervovanou kapacitu nebo za co? Evidentně, když Tesco provozuje normální čerpačky se vším sraním okolo, tak to jde.

                      Elektřinu si zaplatí spotřebitel sám..

                    22. Marty…: Evidentně slyšíte poprvé v životě o platbě za rezervovaný příkon, za čtvrthodinové maximum a v neposlední řadě za vlastní spotřebu. Patrně žijete v bludu že na nabíječkách pro elektromobily se zaplatí nějakých 3,50 Kč + nějaké drobné za ampéry, jako v domácnosti. Až se s tím seznámíte, budete vědět že nabíječek pro elektromobily se firmy bojí jako čert kříže a pro SVJ je to věc nemožná.

                    23. Marty je komik.
                      Když potřebuji větší průtok benzínu, tak dám lehkou opletenou hadici o větší světlosti. Když budu chtít víc proudu na rychlé dobíjení, tak budu potřebovat ne víc vzduchu, ale víc DRAHÉ MĚDI na tak tlusté dráty, že to netrénovaný člověk ani neuzvedne.
                      A kde vezme SVJ prachy na ty přípojky? Pokud to tedy znamená společenství vlastníků, tak si vlastně každý majitel bytu zaplatí vlastní přípojku? A proč to má řešit SVJ? Jakou to má mít výhodu, že zaplatím několik set tisíc za přípojku prostřednictvím SVJ a ne sám?

                    24. Re: cyklista
                      19.2.2019 v 20:10

                      SVJ bude zrejme ten socialisticky hack, jak do toho perpetum debile vnest vice blbcu, kteri se na tom letadle budou podilet.

                    25. cyklista
                      19.2.2019 v 20:10

                      Silový vedení se dělá většinou z hliníku, zatím na ocelovejch lanech, poslední dobou se už používá kevlar opletenej hliníčkem.

                    26. Sem si něčeho nevšim? Píchnu do zásuvky nabíječku a druhou stranu narvu do telefounu. Myslim, že za posledního čtvrtstoletí žádná změna nenastala.

                      Trochu toho matroše co máte bych taky prosil, to musí bejt dobrý :)

                    27. Píchnu do zásuvky nabíječku a druhou stranu narvu do telefounu. Myslim, že za posledního čtvrtstoletí žádná změna nenastala.
                      A pícháte ho na stejných místech a stejně často?:-)

                      Až se s tím seznámíteVy nechcete pochopit, že dokud bude penetrace malá, tak se využite stávající vedení. Pak bude záležet, jak se pro tyto případy nastaví koeficient soudobosti.

                      Jakou to má mít výhodu, že zaplatím několik set tisíc za přípojku prostřednictvím SVJ a ne sám?
                      Třeba, že to bude levnější na jednotku, když se to udělá ve velkém a ne po jednom?

                      Marty je komik.
                      Když potřebuji větší průtok benzínu, tak dám lehkou opletenou hadici o větší světlosti

                      A čerpadlo necháte stejné?

                      Dělá to řádově 30 kWh komplet na 100 km.
                      Ano, ale v zimě a na dálnici.

                    28. Marty…: SVJ nikdy žádnou nabíjecí stanici organizovat nebude, nemá na to prachy. Kolikrát to ještě budeš potřebovat napsat?

                      30 kWh včetně ztrát při nabíjení, samovolném vybití, zahřívání akumulátorů při nízkých teplotách. I tak je cena za elektřinu ze zásuvky v domácnosti 16 A zanedbatelná oproti amortizaci akumulátoru.

                    29. 30 kWh včetně ztrát při nabíjení, samovolném vybití, zahřívání akumulátorů při nízkých teplotách. I tak je cena za elektřinu ze zásuvky v domácnosti 16 A zanedbatelná oproti amortizaci akumulátoru.
                      Zatím jsem nezažil nikdo, kdo by u spalovacího motoru třeba kalkuoval dýchání nádrže nebo degradaci benzínu a další specifika. Ano, cena nabíjení je opravdu minoritní, obvzláště při nájezdu v ČR.

                      SVJ nikdy žádnou nabíjecí stanici organizovat nebude, nemá na to prachy. Kolikrát to ještě budeš potřebovat napsat?
                      Stav fundu SVJ záležní na tom, kolik si do něj platíte…. To je na každém SVJ.

                    30. Marty…
                      20.2.2019 v 11:26

                      No jasné, vedle monitouru tak jednou za dva dny, jak kdy, podle toho jak moc to vyflákám, esli je moc hovorů…

                2. Marty…: Dívat se na to můžete jak chcete, nabíjení elektromobilů v režii SVJ nebude ani za 10, ani za 50 let.
                  O tom, že se z ČR bude ještě mnoho desítek let vrakoviště Německa a Rakouska a dalších zemí, není sporu.

    2. Nesmysl.

    3. https://www.sandia.gov/~jytsao/Solar%20FAQs.pdf strana 9

      kolem nas se vali takovy energie jen ji zatim neumime vyuzit, je k vzteku ze kazdy den koukame na kamna co dorucej na plochu zemekoule za jednu hodinu tolik energie, co spotrebuje lidstvo za jeden rok a my tu energii neumime vyuzit

      nekde jsem cetl ze jde vyuzivat i energii uvolnou premenou skupenstvi (napr. odparovani)

      stejne nas nejspis zachrani az fuzni elektrarny (tokamak)

      1. Ten dokument je zajímavý, ale současně je absurdně (sluníčkářsky) optimistický. Autory nijak netrápí, že v sekci „What is the technical potential of solar energy? “ se doberou k tomu, že spojením řešení s účinnostmi dosahovanými v laboratořích (zhusta při zanedbání energie, která musela být vynaložena, aby konverzní systém mohl omezenou dobu fungovat s vysokou účinností) se doberou k teoretické technické účinnosti celého řetězce kolem 22 procent (konverze ze slunce do nějaké chemicky uložené energie). Vůbec je přitom nezaráží, že o pár stránek dál sami uvádí, že matka příroda po milionech let evoluce stvořila trvale udržitelný systém (rostlina), který dosahuje účinnosty řetězce pouze cca 0,5 procenta.

        Ve všech vědních oblastech se technika jen závistivě dívá na řešení, která vytvořila matka příroda během evoluce, ale tady si najednou bez váhání sníme o tom, že technicky dosažitelná je 40x vyšší účinnost, než jakou umí příroda. Sorry jako, tady něco nesedí.

        1. libi se mi ta uvaha(srovnani) co umi matka priroda behem evoluce. Ja do tech vednich oboru nevidim tak nevim jestli „Stvoritel“ ma vzdy jako zakladni ucel dokonalost v nasem slova smyslu (nej..), nebo spis neco na zpusob „good enough“

          mne spis pripada ze mu nejde o dokonalost ale takove nejake elegantni reseni s nejmensimi naroky na vynalozene usili (jako by byl „liny“), ze resenim je vzdy spis neco jednoducheho (neco na zpusob Occamovy britvy)

          Pravda je ze v te jednoduchosti lze spatrovat genialitu, ono to proste funguje (priroda)

          k te evoluci je treba zajimave proc jsme vyhrali nad Neandrtalci, stejne mame v DNA spoustu jejich DNA protoze se s nami krizili

          1. vždycky pobaví jak bytosti, které významnou část života neudrží svoji moč pod kontrolou, hodnotí Stvořitele :)))

            1. Tyvole, tys zabil :-)

            2. Stvořitel má smysl pro humor, koneckonců je to žid :-)

          2. Podstatnou částí evoluce je souboj o zdroje a tedy se prosazovala energeticky účinnější řešení. Lidstvo v oblasti mechaniky konečně má nástroje, které mu umožňují tvořit optimalizované konstrukce a ejhle výsledkem jsou konstrukce, které připomínají strukturu kostí. Viz např: https://www.ge.com/reports/3d-printed-bionic-parts-revolutionize-aerospace-design/
            A podobné to je i v ostatních oblastech – přírodu pouze doháníme. Málokde se daří nějak podstatně předstihnout matku přírodu. Někde se to asi daří – v oblasti exaktních výpočtů počítače umí něco, co neumí mozek, ale jinde je to spíš ve stylu „zatímo lékaři pouze léčí, tak příroda uzdravuje“.

            1. Ale ona opravdu příroda uzdravuje, lékaři jí mohou je trochu pomoct. Sebelépe sešitá rána na mrtvole se nezahojí.

          3. trevor12: Příroda nepřekvapivě nemá Evropskou Komisi, která dokáže ovlivňovat fyzikální zákony hlasováním a nemá Čínu odkud se dá importovat energie uložená v materiálech FV panelů. V konečném důsledku je fotosyntéza asi nejgeniálnější známý systém co se se sluneční energií dá provádět, z hlediska celkového životního cyklu všech použitých materiálů a dobře se dá na tom studovat praktická využitelnost slunečního záření.

            1. Fotosyntéza rozhodně není dokonalý systém. Stačí upravit pár genů a rázem jsou výnosy o 40% větší.

              http://www.osel.cz/10294-fotorespiracni-mutanti-aneb-zkratka-ve-fotosynteze-40-vynosu-k-dobru.html

              Ona jaksi příroda neumí chodit zpět, což značně limituje výslednou efektivitu. V tomto má člověk velkou výhodu. Ostatně není třeba chodit daleko. Auto nemá nějaké lepší nohy, ale kola, což je věc která se pohybujích tvorů téměř nevyskytuje a přesto je to efektivnější způsob pohybu.

              1. Jimmyx: Takhle jednoduše to nefunguje, účinnost fotosyntézy je schválně taková jaká je, vyšší účinnost vede k destrukci návazných procesů. Rostlinné buňky dokonce při velkém osvětlení stávající chlorofyl dočasně destruují.

                Auto je kardinálně neefektivní způsob pohybu vůči koňům nebo ptákům.

                Příroda umí chodit zpět, viz kytovci.

                1. Příroda neumí chodit zpět. Kytovci dýchají vzdušný kyslík (což je ve vodě značná nevýhoda) a mají pořád kosti ze zakrnělých končetin. Podobně jako má člověk slepé střevo, které mu je na nic. Příroda umí potlačit nějaký prvek, ale většinou ho neumí úplně odstranit.

                  Nohy jsou lepší na obecný povrch, ale na hladký upravený povrh je efektivnější kolo (extrém vlak – ocelové kolo na ocelové koleji – odpor skoro nula).

                  V tom testu byl prostě výnos o 40% větší. To nelze nijak okecat, takže fotosyntéza má zjevně limity a v článku je popsáno jaké.

                  1. Jimmyx: Slepé střevo je nouzová zásoba bakterií pro případ velkého průjmu.

                    Hladký upravený povrch je v přírodě kde? Odpovím si sám, leda tak na ledě před tím než napadne sníh. Pokud započítáte i práci vynaloženou na výstavbu asfaltové silnice, jste těžce v mínusu oproti koním.

                    Nepopírám, že výnos byl vyšší o 40 %, ale asi tak 20 minut. Zkuste totéž 20 let.

              2. jimyx: Máte z přírodovědy za 5! Mazejte zpět k učebnici!
                Kolo je prej nejefektivnější způsob pohybu? jasněěěěěě Schválně jestli vyjedete autem na mount everest, nebo projedete bolivíjskou džunglí.
                fotosyntéza má nízkou úroveň hlavně pro to, že jakmile dojde ke snížení záření, tak by se obrovská efektivita mohla příliš rychle zastavit a rostlina umřít.

                ____________________________

                Ale z jiného soudku, člověk žije na této planetě dejme tomu ať nežeru 30.000 let (ten známý), dost lidí obývalo naše mírné pásma, kde je výkyv +30°C (vědci dokonce hovoří, že ve středověku bylo tepleji) a přes zimu -15°C. A jak je možné, že se člověk dodnes na těchto 45°C dosud neaklimatizoval? Prakticky člověk bez oblečení je schopen přežít snad jen od 21°C-29°C ? teploty mimo toto okno jej zabijí. Není to nějak málo za třicet tisíc let evoluce použitelné okno 8°C ? Další věc, člověk pod vodou dokáže nedýchat 6 minut max.7. Pro lidi, kteří tisíce let lovili ryby a věnovali se krátkodobému ponoření se nikdy neadaptovali na delší pobyt bez vzduchu? Ani 10minut člověk nedá. Zatímco v noci vidíme po 45 minutách i v hluboké tmě výborně, to je zas na denního tvora neobvyklé.
                Když vezmu chlupatou opici a zkřížím ji se šedým, holým mimozemšťanem, tak se na mě nezlobte, vznikne přesně člověk. Mimozemské DNA bude silnější, takže bude převládat, bude chodit po dvou, ztratí odolnost proti teplotě, protože v kosmické lodi je stálá 25°C teplota, v hlubokým vesmíru potřebuje vidět dobře hvězdy v noci a dýchat pod vodou taky nepotřebuje. Domnívám se, že tady jistá podobnost je. Jsme přece boží děti.

                1. Člověk je primárně aklimatizovaný na horko. Má úžasný zlepšovák evoluce že se může potit a tak ochlazovat celým povrchem těla. Holt jsme v Africe strávili mnohem více času než v Evropě. Např. v UK mají závody na delší trase kde závodí spolu jezdci na koních a bežci. V letech kdy je hodně teplo vyhrává spíše člověk.

                  1. Lžeš, potit se můžeš jak chceš, ale jak dlouho na poušti s tím tvým pocením vydržíš dlouho ? Bez vody chcípneš do pár hodin.

                    1. Bez vody chcipnes i pri pokojovy teplote za „par“ hodin. Taky na pousti dohromady nikdo nezije, pro cloveka tam hlavne neni dost potravy, na rozdil od savan.

                    2. Není poušť jako poušť. Některé jsou opravdu mrtvá zóna, jinde se dá docela slušně žít. Pamtujete: https://www.csfd.cz/film/15850-planouci-pobrezi/komentare/

                2. Jak presne si predstavujete proces adaptace na pobyt pod vodou, resp. dychani pod vodou?

                  1. Nikde jsem nenapsal dýchání pod vodou. Ale proč nemůže člověk vydržet bez kyslíku delší dobu?

                    1. to jsou tezke otazky – kterymi cestami se bude ubirat evolucni vyvoj je tezke vedet.. Evoluci nejspis jde o posilovani schopnosti organismu adaptovat se na zmenene jeho zivotni podminky (nase jsou proste sous a dychani vzduchu (kyslik) na sousi a schopnost delsi vydrze bez kysliku mozna nepovazuje Stvoritel za nasi nutnou podminku k preziti a evolucni tlak v tomto smeru treba nenastane proste to „)nepotrebujeme k preziti“ a schopnosti reprodukce do dalsich generaci, navic Stvoritel nas nadal nastrojem (mozek) ktery nam umoznil vymyslet zpusob ziskani ochrany pred chladem (obleceni) – (odchod z Afriky a moznost rozsireni i do nehostinnych oblasti treba daleko na severu) a take jsme vymysleli dychaci pristroj k potapeni, pripadne ponorky, batyskaf

                    2. Imho dan za velkej mozek.potrebuje spoustu kysliku. Zelva ma mozecek jak orisek a proto vydrzi pod vodou hodiny. Clovek by musel mit plice jak kyslikovej stan, aby ten mozek uzivil. Mame v pomeru k telu zdaleka nejvetsi mozek ze vsech vyssich zivocichu (s vyjimkou Kranga z Zelv ninja, ale to je emzak)

                3. 30.000 let je na vyznamne evolucni zmeny v dotazovanem smeru nejspis malo, vzdyt je to jen „par set“generaci, nejspis nutno uvazovat v radu minimalne statisicu let, spis alespon jednotek milionu let

                  1. Jen adaptace na plne vzprimeny pohyb trvala cloveku pres milion let.

                    1. evoluce, ale neprobíhá postupně, nýbrž paralerně, tudíž člověk měl podle vás milion let na to aby se aklimatizoval na širší rozsah teplot a výsledek je rozptyl 8mi stupňů Celsia? To neokecáte pane.

                    2. Vetsinu ty doby clovek nevytah paty z Ugandy. Tam to rozmezi staci. Z teplejch kraju jsme zacli migrovat pred par desitkama tisic let a navic jsme to zacli ojebavat kuzema jinejch zvirat a ohnem, takze nebyla takova poptavka pro vetsi teplotni odolnosti. A bez impulsu neni evoluce.

                    3. a gde se tedy bere ta hloupost ?

                    4. SkReT 19.2.2019 v 23:12

                      „a gde se tedy bere ta hloupost ?“
                      Chlape, jediny hlas rozumu na webu (nejen tomto)…a ty se ptas takovou otazku?

                      Dyt to uz Frank Zappa komentoval pred mnoha lety, ze se vedci myli,
                      tim ze prohlasili vodik za zakladni stavebni material vesmiru.
                      Je to prece blbost/stupidity, ktere je jeste vice a ma delsi trvanlivost …. nez ten vodik.
                      (2 citaty dohromady za cenu jednoho).
                      Go forth and multiply. :-)

      2. Problem jsou hlavne baterie, at cina indie nebo usa stavi solary ale ty desetimilionova mesta a prumysl co jede 24/7 proste musi mit energii i v noci i v pripade ze je mesic extremne spatne sezonni pocasi apod… a my proste neumime udelat ‚levne‘ sklad energie v radu Gwh – levneji vyjde porad stara dobra uhelna nebo plynova elektrarna popr. jaderna ale ty neni tak ‚jednoduche postavit‘ v dnesni dobe (politika,ekologie apod.).

        Tomakak je stale mokrym snem, nelze spolehlat na zasadni objev a realizaci behem dalsich desetileti…

        1. navic staci jedna sopecna erupce a krome problemu s urodou tu bude razem energeticky problem…

          1. po sopečné erupci budete řešit úplně něco jiného než nějakou pasratou elektřinu.

          2. Sopky eruptujou furt, posledni provarena byla ty islandska Eyafjala-a-tak-dal. Ty co bydlej ma upati erupce uplne nepotesi, ale zbytku sveta je to celkem u prdele, az na drobne neprijemnosti. Supervulkany jako ma byt Yellowstone jsou zatim spis teorie a romanova a filmova rekvizita.
            Krakatoa neblahe pameti byl celkem pruser, ale dnesni globalni dopady by asi nebyly tak strasny jako tenkrat za casu cisare pana a usatych cepic.

            1. evropský yelloustone zatím v poklidu buble https://mapy.cz/letecka?x=7.2665796&y=50.4109040&z=13

              1. Buble to uz tisice let a kontinent drzi. To neznamena, ze to musi rachnout. Zatim je to akorat hypoteticka teorie, kterou ne kazdej vedec akceptuje. Stat se to muze, ale taky nemusí a nebo to zdaleka nemusi bejt takovy jako v nejcernejsich predstavach.
                Kdyz naposledy rachnul Vesuv, v roce 1944,tak se celkem hovno stalo a pritom v roce 79 vymazal pul Kampanie.

                1. no ale pokud bouchne tak pro lidi v okolí prostě bude přednější zachránit si život a něco jíst a pít. Elektřiny se nenajíte ani nenapijete.

                  1. Tak lokalne to samozrejme pruser je. Ale vzhledem k tomu ze nejblizsi cinna sopka je Vesuv, tak nas v Evrope zajimaj spis globalni dopady.

                    1. ty seš borec pičo, tak on ví že often je v německu vzdálenej od středu čr 733km a pak napíše že se máme bát maximálně vesuvu, který je od středu čr 1500km. ty voe

                    2. Pisu aktivni. Laacher see je spici a navzdoru bulvaru to nevypada, ze by se to v nejblizsich par tisicich letech melo zmenit.

                    3. Trochu se diskuze zvrhla, ja narazel spise na to ze jakykoli oblak prachu – at od sopky nebo od atomovek muze solarni elektrarny po celem svete zasadne negativne ovlivnit a nasledne to muze ovlivnit i vetrne elektrarny (mene svetla od slunce => mensi vitr ?)

                    4. nevím kde se co zvrtlo, pokud budete mluvit o prachu, který zastíní mraky tak je energie to poslední co budete k životu potřebovat.

                2. nekde jsem cetl ze jako docela realnou hrozbu vidi nejaky problem na nekterem z Kanarskych ostrovu – uz si nepamatuji ale nejspis sopka (nebo zemetreseni), nasledne zhrouceni cele sopky (sesuv pudy do more), velike tsunami co pujdou pres cely atlantik a zpustosi vychodni pobrezi mj. USA

            2. ono je potreba rozlisovat udalosti stare tisice let a treba udalosti stare o tri rady vyse (s tim take z pohledu delky zivota bezneho smrtelnika klesa pravdepodobnost podobne udalosti)

              Krakatoa – to bylo velky, udajne bylo dost studene nasledujici leto (pokles prumerne teploty cca o 5 stupnu ?) a prirode trvalo cca 14 let nez se vse vratilo cca do normalu

              taky zajimavy musel byt vybuch Santorini v Egejskem mori https://cs.wikipedia.org/wiki/Santorini#Sope%C4%8Dn%C3%BD_v%C3%BDbuch

              ktery mel byt take velky a udajne vymazal celou Minojskou civilizaci

              nicmene v historii Zeme (cca 4.5 mld let) paleontologove udajne docela podporuji domnenku ze po kazdych nekolika stech milionech let se provede restart (at uz jej zpusobi cokoliv) kdy vymre drtiva vetsina vseho ziveho na Zemi a zacina se temer od nuly

              1. Tak. Dyž si uvědomíš todle, tak je jasný, že to s nějakejma vochranama přírody vůbec nemusíme zas tak moc dělat starosti. Až to řachne, spolu s náma zmizí přes 90 % dalších druhů.

                1. mě stačí aby zmizel jen jeden druh a to homo sapiens sapiens a neunavujte se s psaním nesmyslu o tom že bych měl začít u sebe. Já rovnou píšu, že bych tady na to jako uznávač a protagonista měl zůstat jako poslední a zkontrolovat jestli jsem opravdu poslední.

      3. trevor12: Dokument je cár papíru ze zaprděné kanceláře. V ČR se žádná taková energie neválí, rozhodně ne v tak relevantním množství, aby mělo smysl se jí v současných podmínkách ČR zabývat. Moře nemáme, vodní elektrárny vyčerpány, vítr nefouká nejsme u moře, geotermální energii nemáme a Slunce pouze 1000 hodin za rok a to hlavně v období nejslabší spotřeby.
        Budoucnost energetiky jsou jevy v jádrech atomů.

        1. slunce 1650hodin ročně, na kopci vítr fouká, … ostatní jsou jen výblitky.

          1. SkReT: Nemá cenu takhle si vymýšlet. Slunce sice svítí víc než 1000 hodin, ale FVE vyrábí jen těch 1000 hodin, zbytek času je osvětlení nedostatečně malé. Vítr fouká hodně v ČR jen na několika málo stanovištích, obvykle na horách na hranici, vzhledem k velikosti území ČR je to marginálie.

            1. Minulý týden jsem četl články na osel.cz, kde jakýsi pan Wagner probíral většinu energetických zdrojů, jmenovitě solár, vítr, jádro a geotermální energii z těch neemisních a uhlí s plynem z těch emisních. Závěr? Nejpoužitelnější obnovitelný z těchto je pro nás vítr, problém je v tom, že když zafouká, tak zafouká i v severním Německu, které nám v tu chvíli pošle jejich přebytek, protože jim u moře fouká víc a vyrobí to díky tomu efektivněji a levněji. S tím solárem je to obdobné, když svítí, svítí i u nich. Problém nastává v tom, že je období trvající klidně i několik týdnů, kdy nefouká a moc nesvítí. A pak je naopak období, kdy fouká a svítí intenzivně a v síti se vytváří přebytek, že ty větrníky nakonec musíte odpojovat. Z toho vyplývá nutnost, když energetiku opřu o vítr/solár mít bokem elektrárnu, která je schopná velice rychle reagovat na pokles výkonu těchto větrníků/solárů, podobnou té uhelné, která byla nedávno zprovozněna v Hamburku. Jako nejideálnější bezemisní zdroj z toho vyšla jaderná elektrárna.

              Byl jsem také přesvědčen, že kombinací větru, soláru a geotermální energie budeme schopni plně pokrýt naše spotřeby s tím, že by energii vyrovnávala soustava přečerpávacích elektráren. Teď rozumím, že to nejde, není v našich silách vybudouvat tolik přečerpávacích elektráren, že by nás zásobily dva měsíce v kuse. A jiný ekologický způsob uchování energie zatím neznáme. Možné řešení jsou soláry ve vesmíru, o tom začíná již mluvit Čína.

              1. ty seš dalši neznalá kunda. V čině v japonsku i v americe ba dokonce i v norsku jsou postavené a funkční bateriové elektrárny, které jsou schopny pohánět celé města s reakční dobou zapnutí 0,2 vteřiny. Které používají jako polštář pro vyhlazení techto výkyvů. Znovu se obejvuje stejnosměrné napětí o velikosti milionu voltů, do kterého každej pouští energii a ta energie se rovnoměrně stabilizuje, podle toho kde ji zrovna odebírají. Čína těchto vedení má nejvíc. Ale neznalá kunda v čr bude říkat jak jsou obnovitelné zdroje na hovno. Na hovno je vaše pomýlená hlava ze zaprděných čech.

                1. SkReT: Mají tam již tak roz**danou elektrizační soustavu, že z nouze musejí zapojovat do sítě i velké UPSky, to je celé.

                  1. ano i ne. Jak si to jako karfik představujete? Vy si myslíte že jaderná elektrárna nepotřebuje regulovat svůj výkon? Taková atomovka je na řízení mezi výrobou a spotřebou elektrické energie nejpomalejší a nejhorší. Vodní elektrárnu zastavíte do pár minut, fotovoltaiku téměř ihned ale t potřebuje tyhle polštáře, nebo spíše retenční nádrže, kde si odlijete přebytek, který použijete při nedostatku.

                    1. Hovno, atomovka může jet v klidu naprázdno, regulace výkonu neznamená, že se musí odstavovat reaktor. A nedělá se to teď proto, protože je to neekonomické, ale jak to tak vypadá, dlouho nebude, a není to žádný problém. :-P

                    2. SkReT: Nepředstavuji si, vím to. Výroba v JE se na rozdíl od FVE dá naplánovat, noční přebytek se pouští do přečerpávacích elektráren. Baterky potřebuje elektrizační soustava až tehdy, když se rozm**dá FVE a VTE, do té doby potřeba nebyly.

                    3. v jeskyni jsi taky nepotřeboval okna, dveře a splachovací záchod. Nevím cojste za pičusa kterej má nějakej komplex z baterek, vy se jich nějak bojíte? Ublížili vám nějak baterie? Nebo jste majitel benzínové stanice a máte prachy z ropy? Proč tady pořád tak brečíte?

                    4. SkReT: Jaký zase komplex? Akumulátory používám furt. Zapojovat akumulátory do elektrizační soustavy je chybou v plánování.

                    5. na základě čeho? Že nějakej pičus ze zaprděné čr řekl že to je na prd neznamená že to je tomu ve skutečnosti. reakční doba 0,2 vteřiny hovoří za vše, proti tomu nějaká přečerpávací elektrárna je hovno, kus hovna v trávě. se prober ty idiote. Je to způsob jak pojmout přebytek energie když pro ni není využití. Úplně stejně bych mohl tvrdit že přečerpávací elektrárny jsou FAIL v plánovaní. Nevím co chcete plánovat, síť se mění, lidé se mnění, nemůžete mít níkdy síť naplánovanou do posledního detailu aby byla vyrovnaná výroba a spotřeba. Jste idioit pokud tvrdíte že vám přečerpávačka nevadí ale baterie ano.

                    6. SkReT: Akumulátory potřebuje jenom síť doku*vená FVE a VTE, proto je to celé naho*no, potřebuješ to ještě napsat nějak jinak?

                    7. jseš prazmrdská kokotí hlava pojebaná píča a debil protože jenom žádná síť nemůže fungovat bez polštáře… kondenzátoru který vyrovnává vyhlazuje potenciál, evidentně nejste vůbec energetik, takže melete neskutečný hovna a pokud jste energetik tak se mi z vás chce blít.

                    8. SkReT: Pomalu a klidně vysvětli, jak je možné, že 115 let jsme akumulátory v elektrizační síti nepotřebovali.

                    9. pre SkReT 20.2.2019 v 0:26
                      Zbytočne to píšem, ja viem, ale opäť mi to nedalo…..
                      Neverím, že ty môžeš robiť v sektore elektroenergetiky, lebo ak áno tak sa nedivím tým problémom čo sa v tomto odvetví naakumulovali v poslednej pětiletce.
                      Úplne na dva veci (na hovno a na kokot) mi budú kdejaké malé baterkové či kondenzátorové „polštáře“ ak mám sieť dobre navrhnutú, ak mám správne rozdiverzifikované zdroje elektrickej energie (jadro, uhlie, plyn, voda) a ak mi sieť nekurvia zdroje, ktoré nie sú schopné udržať konštantných 50Hz a mať pritom hladký sínusový priebeh bez harmonických zložiek (typický problém každého jedného spínaneho zdroja). Kedysi kvalitu siete určovala stabilita frekvencie – teraz je to v sietiach s „väčším“ pomerom nesínusových zdrojov elektrickej energie (typicky meničmi naspínaných 50Hz vo fotovoltaike či nových veterníkoch) nemožné, lebo tie spínane zdroje zanášajú do siete enormné množstvo harmonických zložiek, ktoré nieje možné zmysluplne (po finančnej aj technickej stránke) odfiltrovať.
                      Kondenzátorové batérie majú lokálny zmysel u podnikov s veľkým odberom jalového výkonu indukčného charakteru (typicky asynchrónne motory), aby došlo k lokálnej kompenzácii účinníka siete v rozmedzí 0,95 až 1 (tak som sa to učil) aby podnik neplatil penále (či drahšie kVA) kvôli veľkému jalovému odberu.
                      Malé bateriové či kondenzátorové „polštáře“ majú zmysel jedine v ostrovnej prevádzke s jedným či dvoma nestabilnými zdrojmi elektrickej energie – a aj to je len čiastočné / krátkodobe riešenie.

                    10. mě je jedno čemu věříš, klidně si věř v korán a nebo v poseidona, pravda je taková, že ty tady obhajuješ učebnicovou elektroniku z dob komunismu.

                      Měl by ses probrat, dneska jsou střídače, které generují téměř krásnou amplitudu.

                      V případě nějaké micro energetiky nebo nějakého průmyslového závodu věřím že si můžete něco rozvrhnout, v makroměřítku už si můžete rozvrhnout tak velký hovno, protože na náměstí v brně obří přečerpávací vodní elektrárnu nepostavíte ani kdyby jste se posral. Takže vaše keci o tom že si můžete stavět trafostanice a UPSky kde potřebujete je naprosto idiotská.

                      Další věcí je, že by jste měl zapomenout na dávné časy v komunismu, kdy jalovinu odebírali jen komunistické podniky se spoustou indukčních zařízení s velkým odběrem.
                      Dneska je problém s posunem fáze na druhou stranu a to kapacitní, a to hlavně na sídlištích, kde se strkají tlumivky na trafa, protože LED osvětlení a nabíječky notebookuů a telefonů odebírají kapacitní složku. To je pravej viník bordelu v síti.

                      Další věcí je, že totálně rezignujete na jakoukoliv regulaci sítě, pro vás je v jednom momentě prostě výroba a spotřeba naprosto vyrovnaná, ale to nejde, příjdou mraky tak si někde rozsvítí, jinde a jindy zas zasvítí sluníčko tak si lidé pustí klimatizaci.

                      Takže moje odpověd je ne, síť potřebuje polštáře typu přečerpávací elektrárny nebo UPSky, která je defakto to stejné co přečerpávačka, akorát jednodušší na postavení a rychleji dokáže naběhnout a vypnout. Ten bordel v síti bude protože elektřina dnes všude a ve velkým se používá. A to vy naštěstí neovlivníte.

                    11. pre SkReT 20.2.2019 v 11:20
                      Nikdy ti žiaden výkonový menič nenaspína ani tvoju „téměř krásnou amplitúdu“ – naspína schody, ktoré potom čiastočne učešeš výstupným filtrom. A toto ide vo veľkom do siete ako zdroj elektrickej energie u FVE a vrtuliek a všetkého čo sa nedokáže stabilne a pod záťažou trojfázovo točiť synchrónne na 50Hz (u nás).
                      V Brne na námesti nič nestavajte (hoci ani neviem čo tam máte, keďže som tam nikdy nebol), len zabezpečte diverzifikáciu zdrojov energií (elektrika, teplo, doprava) a nebude treba nič skúmať, meniť, dotovať, prerábať, vyvýjať či inak prasiť.
                      Tvrdá sieť nemôže mať pri správne nastavených pomeroch (odsledované za dlhé časové obdobia) problémy s reguláciou (či samoreguláciou) pretože existujú stabilné zdroje s rýchlym nábehom (tiež nutnosť diverzifikácie) a hlavne je potrebné mať sieť čo tie výkony prenesie.
                      Ak je nutnosť na koncovom trafe (22kV na 400V) v dedine či meste kompenzovať jalový odber (či už kapacitný alebo jalový) tak je to presne to miesto kde to má zmysel robiť – lokálne v malých výkonoch a rozmeroch aby som nepreťažoval VN-ky či VVN-ky (tie Vám dosť preťažuje už DDR+BRD). A tu má zmysel aj potláčať harmonické zložky – malý výkon, malé rozmery, malé náklady.
                      UPS-ka nebola, nieje a nebude to čo prečerpávačka – kapacita / výkon, nábeh, čistý sínusový zdroj 50Hz, rozmery, cena, zásah do prírody, uhlíkova stopa atď…..

                    12. SkReT: Bordel v síti nedělá jalovina, nepiš tady bludy. Hlavní bordel v síti momentálně dělají FVE a VTE ve spojitosti s politiky.

                    13. A čím dělají bordel? Když je jalovina pokutovaná?

                2. Nechápu, proč mi takhle nadáváš, osobně mě to uráží a to obzvláště v kombinaci s tvým stylem psaní, kdy mě osočuješ z něčeho, co jsem nenapsal. Nepsal jsem, že obnovitelné zdroje jsou na hovno, popsal jsem problémy, které s nimi jsou. Také jsem nastínil hlavní problém, který nastává v zimních měsících, což je klidně celý týden či dva bez větru a silnějšího slunečního svitu. Máš k dispozici data, že tyto bateriové elektrárny jsou schopny vykrýt dva týdny výpadek? Německo má jenom v solárech 60 GW, což je hodně blízko jejich celkové spotřebě ve špičce 80 GW. I přesto je podíl soláru pouze 9% na celkovém energetickém mixu. Větrné elektrárny jsou na tom o poznání lépe, ač mají o něco nižší instalovaný výkon (přes 50 GW) a mají podíl 20%. Německo naráží už na strop využití solárů a větrníků a co dělají nyní, když zavírají jaderné elektrárny? Instalují uhelné a budou instalovat plynové. Tolik chybějících gigawatů ti bateriové elektrárny nepojmou a i kdyby, za jak dloho by ty baterie bylo třeba vyměnit? Jaká by byla ekologická stopa likvidace tak obrovského počtu baterií? A máme na to vůbec dostatek lithia? Odpověz mi prosím věcně na tyto mé otázky, třeba mě přesvědčíš, že na tom něco je a že to není tak, jak jsem si myslel já, tzn. že naše nejefektivnější cesta k uchování energie je přečerpávací elektrárna s životností až 100 let při nezanedbání údržby.

                  1. nemám na to celej den, čti si časopis elektro, je zadarmo na internetu k prohlédnutí.
                    oháníš se životností 100 let bateriové elektrárny ale životonost uhelné či atomové tě nezajímá ta je v pořádku, přitom je to daleko složitější a životní prostředí zamořující zařízení víc než větrník.
                    je několik druhů těch baterií a nejsou používány lionské, ale těžké siřičitosodíkové bateire nebo co nevím přesně a nebo se zásobníky nabitého elektrolytu. životnosti jsou gigantické. Nemají fungovat tak aby poháněli celé města několik dní, ale aby pokryly výkyvy této energie. Takže ve finále se klidně můžeme bavit o tom že fouknou větrníky, energie se uloží a pak pozvolna uvolní. ano taková je budoucnost.
                    zapomeň na uhelný elektrány, němci zavřeli poslední důl na černé uhlí. Postaví jednu obrovskou energii na zemní plyn, ale opět, to bude zas jen záložní elektrárna, která bude vykrývat onen nedostatek v době kteoru popisuješ. Ono totiž je dosti blbost tvrdit, že když nefouká tak zároveň nesvítí slunce.
                    ve fináel je to tak, že fouká i v noci. A když přes den nefouká tak je většinou jasno a svítí slunko. navíc na moři celkem fouká pořád, takže ty větrníky nestojí v době kdy na zemi je bezvětří.

                    E.On jede, E.On saje prachy z ČR a staví si za ně větrníky a soláry v německu. dneska 9% říkáš? nevím ověřovat si to nebudu, ale před pěti lety to bylo kolik? 0,001 % nenech se vysmát. za pár let budeme čučet a drbat se za hlavou kde jsme zaspali dobu.

                    1. Obnovitelné zdroje v současné podobě JSOU NA HOVNO! Kromě vodních elektráren.

                    2. Pravdu povediac, aj tie vodne elektrarne su na hovno, pokial su postavene na nevhodnom mieste. Taka vazska kaskada toho vela nenarobi. Alebo Gabcikovo bez dolnej nadrze…

                    3. Vodni elektrarna je hlavne kurevskej zasah do ekosystemu. A delat to pod zaminkou ekologie je slusny chucpe.
                      To uz rovnou muzem vykacet destny pralesy abysme zabranili jejich niceni tezari a ziskali dost mista pro solarni panely.

                    4. Jo ty na to nemáš celej den, ale nadávat bez karet v ruce ostatním do kund ti jde celkem v klidu a od podlahy koukám. Neříkám, že bateriová elektrárna bude k ničemu, dokáže ale akumulovat energii pouze na 4 hodiny, což není až zase tolik. Takže k něčemu to určitě je, ne že ne, ale rozhodně se nejedná o nějakou spásu, která by nám umožnila ject pouze solár/vítr mix. Pro tvou informaci byl podíl FVE na německém mixu v roce 2013 nějakých 5%, stálo mě to celých 15 sekund googlení. Pokud má Německo již nyní instalovaný celkový výkon solár + vítr 110 GW a jejich spotřeba ve špičce je 80 GW a i přesto je celkový podíl těchto obnovitelných zdrojů pouze 30%, tak jak se podle tebe dostanou na těch 100? Mrkni se na netu, jak vypadá v Německu jejich profil podílu jednotlivých energií za několik dní a uvědomíš si, že 4h z bateriové elektrárny je hezké a umožní to podíl soláru a větru navýšit, ale určitě ne natolik, aby jsme si vystačili pouze s tím. Napsal jsi to přesně, pokrývají výkyvy energie. Když nefouká a nesvítí (tato situace, představ si to, může nastat i na pobřeží), tak jaksi není co vykrývat. Německo má možná šanci dostat z větrníků a solárů něco okolo 40%, možná i 50%, což bych považoval za obrovský úspěch. Nenech se mýlit, já bych moc rád, kdyby 100% naší energie bylo z obnovitelných zdrojů a to i za cenu navýšení ceny té energie. Ale zkušenosti zatím ukazují, že tomu tak není. I kdyby se tedy Německo nakrásně dostalo na 50%, zbylých 50 musí vyrobit někde jinde. V jejich plánech jsou zatím plynové elektrárny, to ale také žádný zázrak není. Produkují výrazně výce emisí, než jaderné elektrárny a v propočtech jejich příspěvku ke skleníkovým plynům jaksi nikdo nezapočítává metan, který se uvolňuje při těžbě.

                    5. mě to prostě baví mluvit sprostě lidem co si myslí že jejich anální věneček je důležitej. A úplně se ukájím nad tím když to někomu vadí prská. To mě úplně sjíždí slast po páteři od hlavy až k patě.
                      ty řekneš, jedna bateriová elektrárna vydrží zásobovat 4hodiny… dobře no, já jsem četl 6… ale to je jedno, to je jedna elektrárna, teď si vem že všechny elektrárny včetně větrníku propojíš na jedno vedené stejnosměrného proudu o jednom milionu voltů aby se mohla energie nakrásně přelívat od místa výroby do místa spotřeby. Pak můžeš na toto vedení volně připojovat x bateriových elektráren. pche. Jak dlouho tu je tesla, ? Rok dva? Za dva roky se udělal obrovský skok v kapacitě baterií, sypou se teď do toho neskutečný prachy a je to vidět, jedna baterie lepší než druhá. Za dvacet let tak vývoj poskočil o míle daleko. Takže nevím proč tu technologi zatracuješ jen proto že jí nerozumíš. Chápej jednoho krásného dne tady nebude tolik rostlin které budou stíhat vyrábět kyslík pro lidi natož pro spalování v autech.

                    6. SkReT: Uveď distributora takových akumulátorů pro EU a pro ČR. Není distributor == akumulátor pro praxi neexistuje.
                      Pokrýt příkon Německa jen pomocí VTE a FVE je zhola nemožné, už teď Němci plánují masivní spalování plynu v paroplynových elektrárnách a obrovský import elektřiny z ČR a Polskka.

                    7. http://www.samsung.cz, ale je dostupná jen pro OEM, předobjednávky příjímání, ale jen při minimálním odběru milion kusů a víc. Zatím jsem zachytil, že o ně má velký zájem Tesla, u nich bych to bral jako hotovou věc a objeví se nejdříve asi v ní.

                    8. SkReT: Nikdo si nekoupí milion ks nevyzkoušených akumulátorů na předobjednávku. Budeš se muset ve fabulaci značně zlepšit :-)

                    9. jak = nevěřící tomáš, nebaví mě furt ty tvoje keci vyvracet zdrojováním jdi už do piče, poslední zdroj: https://samsungmania.mobilmania.cz/clanky/samsung-a-tesla-cosi-kuti-kapacita-baterii-poskoci-az-na-dvojnasobek/sc-309-a-1340319

                    10. SkReT: To není žádný zdroj, jen mlžení. Takových článků jsem četl více než 50, vždy skutek utek.

                    11. pre SkReT 20.2.2019 v 0:01
                      Viem, že je to zbytočné, písať ti tento príspevok a navyše je to kŕmenie trotla, ale proste mi to nedalo.

                      Najprv k tomu Samsungu:
                      Článok z konca roka 2017 (asi to bola reakcia na článok v Nature Communications z novembra 2017) v ktorom sa píše až o 45% náraste kapacity v rovnakom objeme, tepelnej pracovnej stabilite až 60°C (možno to zachráni tie „explodujúce“ baterky v starších modeloch) a skrátenie času nabíjania na 1/5 (20%) pôvodného času (tu bude asi treba pouvažovať nad poriadnym nabíjacim konektorom, lebo aj nabíjací prúd nám stúpne MINIMALNE päťnásobne). A ešte sa v článku píše, že čakáme už 20 rockov na revolučnú baterku – no neviem neviem či práve toto bude nejaká veľká „revolúcia“, pretože to je len vylepšenie LiIon batérii (žiadny nový revolučný koncept, nové „ekologickejšie“ materiály, len pridávanie ďalších prvkov do pôvodnej baterky, ktoré spôsobia komplikovanejšiu „recykláciu“ týchto článkov). Inak podľa iného článku https://www.theregister.co.uk/2018/10/23/samsungs_graphene_batteries_promise_12minute_charge/ vydal Samsung na Twitery oficiálne vyjadrenie 22.10.2018, že vývoj je ukončený, ale zároveň dodal, že o mass-production sa ešte nič nevie. Takže neverím, že k dnešnému dňu je Samsung schopný dodať 1 000 000 kusov článkov – možno mi niekto, kto má priame skúsenosti s prechodom od vývoja do sériovej produkcie (insider) dokáže potvrdiť či vyvrátiť túto moju domnienku.

                      No a teraz k Muskovi:
                      Sľubuje dvojnásobný nárast kapacity v rovnakom objeme (dôkazom toho má byť ten roadster čo v 2017-tom predviedol), ale inak sa o tom človek nedozvie nič viac. Keďže mám k tomu klamárovi (chcel som napísať šarlatánovi, ale to by bola urážka…..pre všetkých šarlatánov tohto sveta) prirodzený odpor tak mu neverím ani nos medzi očami. Dokiaľ sa na tom roadsteri (nech stojí aj 500 000 USD či eurorubľov) nezveziem a neurobím na ňom tých 1000km na jedno natankovanie (v mojom štandardnom režime jazdy) tak nebudem tým jeho bludom veriť. No a ešte by ma kurva zaujímalo ako tých 200kWh do toho auta naládujem. Šak to strávim ešte aj na superchargeri mladosť pri nabíjaní…..

                    12. tak si to zhrňme : četl jste podobný článek, ale nechápu vaše tvrzení nevím odkud, že samsung vyvine baterii a nemíní ji vyrábět. Co jsem četl já, tak postupují vyzkoumané do oddělení návrhů a jakmile ji tam vyprojektují do nějakého produktu, tak se začne vyrábět. A domnívám se že ta powerbanka je první vlaštovka.
                      O pošahaných dogmatech dojezdu 1000km na jedno nabití se s vámi bavit nebudu protože jde vidět že jste zatvrzelý konzervativní kripl…
                      Sám tady napíšete že grafenové baterie mají mít jednou tolik větší kapacitu a uznáte to a označíte člověka, který řekne to stejné, že s těmito bateriemi bude mít tesla dvakrát větší dojezd za šarlatána. To je prostě nemoc…

                      A ty vaše podmínky jsou úplně nesmyslné, když sám VW uznal že bude muset vyrobit levné elektrické auto přesně jak píšete 500.000,-kč, 900km dojezd… ale řekli že je potřeba takové auto vyrobit aby byli tesle konkurencí a tím přiznali že to jde a čím víc se budou prosazovat elektrické auta tím víc peněz půjde na vývoj baterií a tím dřív tad ybudeme mít baterie které to zvládnou. Jste jak ti idioti co tvridli že země je placatá než přišel Elon Musk a začal vás přesvědčovat že se přece točí. Toho by nejraději upálili a dnes e to bere jako samozřejmnost, dnes by jste upálili mě a Muska, a za pár let si vaše děti budou klepat na čelo jací jste byli idioti když jste chtěli furt jezdit na ropu.

                    13. SkReT: Zprávy o tom, jak laboratoř vyzkoumala nový zázračný akumulátor, jsou prakticky každý měsíc po dobu asi tak 5 let. Nikdy se nic z toho nedostalo do praxe, vyjma LiFeCo, to ale není nějaká zázračná novinka, ale mírná evoluce.

                    14. pamatuju si jak můj první mobil měl NiMH baterii, pak přišli Lion baterie a dneska lipol… važně si myslíte, že se nic nikam nedostalo? Tak si vytáhněte halvu z prdele. Vy si myslíte, že labrotatoř něco vymyslí a cvak druhej den to číňan chrlí z fabriky? Jste idioti oba dva.

                    15. SkReT: To je pravda byly tam NiMH, nicméně LiON byl vynalezen před asi 60 lety a trvalo 30 let, než byl uveden do komerční praxe. Žádné obdobné uvedení nového akumulátoru do komerční praxe se nechystá.

                    16. jak
                      20.2.2019 v 11:11

                      Asi myslí 25 let a LFP?

                    17. Problém je pořád ten jeden a jediný – jak dostat do takové baterky energii v rozumně krátkém čase (ideálně podobném, kolik zabere klasické tankování), aniž by ta baterka nebo přívodní kabely neshořely. U benzínu jen použiju tlustší hadici a výkonnější čerpadlo, u elektriky je to komplexní problém.
                      Takže sice budeme mít super baterky s obrovskou kapacitou, ale tu kapacitu tam budeme pořád jen „nalévat“ po kapkách, protože domovní přípojky většinou nic víc nedovolí -> násobně delší doba dobíjení. Dobíjení u chargerů bude drahé a ve výsledku vlastně také pomalé (kvůli frontám na nabití, řízeném příkonu do chargerů v závislosti na počtu nabíjených aut a kapacitě napaječe těch chargerů atd.). Dalším potencionálním problémem je bezpečnost takových megabaterií třeba při haváriích nebo vnitřních zkratech. Jestli výbuchy baterek u mobilů umí udělat docela špektákl, tak jak potom bude vypadat výbuch baterky v elektromobilu?

                    18. U benzínu jen použiju tlustší hadici a výkonnější čerpadlo, u elektriky je to komplexní problém.
                      Zase u elektriky „jen“ dotáhnete dostatečně silné vedení…

                      Tak dostat do takové baterky energii v rozumně krátkém čase
                      Musíte si připusti,že využití něčeho jako supercharger bude spíše minorotní věcí. Stejně budete nejvíc nabíjet u baráku nebo na pomalé 50 kW nabíječce…

                    19. nestojime pred podobnym ukolem jako kdysi nasi predci – cil elektrifikace Ceskoslovenska ? Podle mne mozna jako provizorni ale nejrychlejsi by bylo prijet na pumpu nebo jine stanoviste a proste vymenit baterii za jiz nabitou a odjet, ano automobil by musel na snadnou vymenu konstruovan (stejne jako v dobe dostavniku se jen vymenili kone)- to by se zvladlo rychle, nejspis by tedy v tech stanicich museli mit hodne nejakych rychlonabijecek aby zvladali poptavku (vzhledem k celkovemu odberu by ta stanice musela mit ani specialni pripojeni k siti ?), baterie by defacto nejspis nebyla vlastnictvim majitele automobilu (nikdo nechce vymenit svoji novou za nejakou starsi s mensi kapacitou ..), byl by to velky ukol (platit stejne penize ze stejnou kapacitu u degradujicich baterii) ale to treba ta elektrifikace Ceskoslovenska byl taky a zvladlo se to … jen mne to napadlo … treba je to blbost

                    20. trevor12: Výměna akumulátorů technicky řešitelná je, v praxi se do toho nikomu nechce kvůli financím, akumulátor představuje 250 000 – 450 000 Kč a značně se opotřebovává, cena za půjčování by tak byla značně vysoká a automobilisté by to nepřijali.

                    21. pre SkReT 20.2.2019 v 11:09
                      Tak naposledy ťa nakŕmim trotle a fertig……Budem aj ja zhŕňať, aby si na to nebol sám:

                      Táto časť sa bude týkať Samsungu, lebo u nich to vyzerá, že nejaké mierne zlepšenie ich nebezpečných LiIon bateriek by bolo.
                      Čítal som článok v tvojom odkaze z decembra 2017 a aj článok z októbra 2018 – oba pojednávali o tej istej „novej“ baterke od Samsungu (s grafénovými guličkami). Na rozdiel od tebou linkovaného článku bola v mojom odkaze použitá aj citácia z oficiálneho Twitera firmy Samsung kde sa dňa 22.10.2018 hovorilo o ukončenom vývoji tých „nových“ bateriek, ale padla tam aj zmienka o tom, že k danému dňu nie sú tieto baterky v masovej produkcii (predaji). Načo som reagoval, že pochybujem o tom že po ca. 4 mesiacoch (k dnešnému dňu) od týchto informácii bude mať Samsung 1 000 000 článkov na predaj (ty si tu niekde skôr hovoril o tom, že si tie baterky môžeš už kúpiť, ale podmienkou je odber 1 000 000 kusov), lebo neverím, že v tak krátkej dobe ich toľko vyrobili (ani keby ich číňan sekal v troch smenách tak to nedajú). A k tej Samsung baterke som písal o max. 45% náraste kapacity v rovnakom objeme (dvajnásobok je informácia z „tvojho“ článku v odseku s klamárom Muskom – k tomu ešte dôjde).

                      Tak a teraz ku klamárovi Muskovi. Z tebou odkazovaného článku čerpám informácie – len aby si vedel, že budem argumentovať „tvojími“ informáciami.
                      Dogmatum 1000 km dojazdu je spomenuté v „tvojom“ článku a je prebraté z prezentácie Muska – batérie o kapacite 200kWh a dojazd 621 míľ / 1000km. No a na jedno nabitie to teda musí ísť – teória nepustí (v tej ste vy demagógovia ako doma – hoci vám prax uniká). Tuto v tomto odseku „tvojho“ článku sa hovorí o dvojnásobnej kapacite bateriek od Tesly (vychádzajú z toho že v tom roadsteri je miesta na baterky menej ako v modeli S100D, ale klamár Musk povedal, že tam narvú 200kWh).

                      K VW.
                      Ja som pri tom roadsteri hovoril o 500 000 ale USD resp. EUR a nie vaších CZK. Za 20 000 Eur dostaneš baterkovú kriplkáru a nie vysávač s dojazdom 900km ako blúzni VW (spolu s tebou).
                      Citujem ťa: „Čím viac peňazí pôjde na vývoj batérii tým dřív tady ty revoluční batérie co to zvládnou budou“. Nechcem ti búrať tvoje vzdučné zámky, ale medzi investíciou do vývoja a použiteľným výsledkom výskumu nieje lineárna závislosť (s božou pomocou a kopou šťastia možno tak logaritmická závislosť kde na ose X máš investované prostriedky a na ose Y máš výsledky). Zúčastnil som sa na univerzite výskumu, kde vložené peniaze mali dokonca podľa môjho odhadu negatívny vplyv na výsledok (výsledný produkt bol ešte tragickejší ako dovtedy používane riešenie).

                      Naše deti nám budú len vďačné ak si uchováme zdravý rozum a nebudeme sa jak ovce rútiť do priepasti za kadejakými klamárskymi vodcami typu Musk, Makrela, Juncker……. a dosaďte si koho chcete. Vždy len rôznorodosť zabezpečila ľudský pokrok (no a samozrejme lenivosť).

                      Ja viem, že keď ti niekto predloží rozumné argumenty likvidujúce tvoj vysnívaný svet tak sa to ťažko dá stráviť, ale naser si.

                    22. Takže zase hovno, co?

                    23. Takže zase hovno, co?
                      Bude se normálně nabíjet. Podívejte se na průměrný nájezd osobních aut v ČR a zjístíte, že přestavy některých jedinců, jak všíchni večer přijedou a budou nabíjet z 0 na 100 plným výkonem, je z říše snů. Jejich představy jsou ekvivaletní tomu, že si všichni najednou zavolají mobilem nebo si všíchni nejednou otevřou vodovodní kohoutek.

                    24. Marty…: Četl jsi někdy o HDO, ty trubko? To je praktický důsledek těch tvých „představ z říše snů“. Právě proto, že lidé zapínají spotřebiče „večer přijedou a něco zapnou“, je nutno zachraňovat síť pomocí HDO.

                      https://cs.wikipedia.org/wiki/HDO

                    25. Marty…: Četl jsi někdy o HDO, ty trubko? To je praktický důsledek těch tvých „představ z říše snů“. Právě proto, že lidé zapínají spotřebiče „večer přijedou a něco zapnou“, je nutno zachraňovat síť pomocí HDO.

                      https://cs.wikipedia.org/wiki/HDO
                      Hoď se s vyjadřováním do klidu. V tomhle směru bude mít smysl spíše evoluce HDO a to je smart grid. Přestav si až zákazníci simply clever zjistít, že jejich elektrifikovaná verze těchto vozidel, která, pokud se používají jenom přes víkend, by mohla v týdnu fungovat stabilizátor sítě a tedy by mohli prodávat jejich kapacitu.

                    26. Marty…: Já klidný jsem, na rozdíl od Vašich řečí z cesty :-) Smart Grid nikdo neviděl, nikdo neví co by to mělo být jen nějaké mlžení. Elektřina z elektromobilů nikdy nepůjde zpět do sítě, pokud někdy dojde na optimalizaci, pak to bude na straně řízení výkonu nabíječky, v době „nízkého tarifu“ půjde naplno, v době „vysokého tarifu“ pomalu nebo vůbec.

                    27. Smart Grid nikdo nevidě
                      http://www.cezenergo.cz/cs/novinky/tiskove-zpravy/12.html

                      Elektřina z elektromobilů nikdy nepůjde zpět do sítě, pokud někdy dojde na optimalizaci, pak to bude na straně řízení výkonu nabíječky, v době „nízkého tarifu“ půjde naplno, v době „vysokého tarifu“ pomalu nebo vůbec.
                      Load balancer jsem bral jako naprostou samozřejmost. Z hlediska nabíjení se zkouší jako buffer baterie v nabíjecí stanici. Zda má smysl takto ušetřit na napájecí lince ukáže čas.

                    28. Marty…: Ve Vrchlabí pouze namontovali nové elektroměry a možná zavedli více tarifů, mírná evoluce HDO. Zase nikdo neviděl Smart Grid v praxi.

                      Load balancer je u akumulátorů něco úplně jiného, než tvoje znalosti umožňují pochopit. Akumulátor v nabíjecí stanici možný je, problémem je následná provozní cena za 1 kWh.

                    29. Load balancer je u akumulátorů něco úplně jiného, než tvoje znalosti umožňují pochopit
                      Pane kolego, přes vaše držkování je bohužel míč na vaší straně. Pletete si load balancer baterie a nabíjecího obvodu, kdy v případě neposílení stávajících přípojek nebudou moci při plném obsazení všechna místa nabíjet stejnou rychlostí. Jinak řečeno. Budete mít před domem 10 nabíjecí stojanů, ale plnou rychlostí bude možné nabíjet pouze při obsazení 5 ks.

                    30. jak:
                      Z cesty tady obvykle mluvíš ty – máš ve zvyku míchat fakta s vlastními výmysly.

                    31. corona: Co třeba nějaký argument, nebyl by?

                    32. jak:
                      Jistěže JE.

                    33. jak:

                      orig.:

                      http://dfens-cz.com/autonomni-rizeni-5-provar/?show=comments

                      ¨
                      jak
                      22.11.2018 v 12:13

                      corona: Naposledy: Kdyby to drážní úřad povolil, tak relace Kolín-Praha-Beroun jezdí vlaky zcela bez strojvedoucího již dnes a to je autonomní řízení zcela nepochybně.

                    34. corona: Takže argument k elektromobilům a akumulátorům nemáš žádný, to jsem rád že jsme si to vyjasnili.

                    35. jak:
                      Jde o to, že ty máš ve zvyku psát naprosté nesmysly a ještě se hádat.
                      Toho 22.11.2018 jsi napsal nesmysl, nehodlal jsi předložit argument nebo tu informaci doložit.

                    36. corona: Od 22.11.2018 se nic nezměnilo, technologie je připravena, stojí to na byrokracii. Koukám že, se nezměnila ani tvoje zabedněnost :-)

                    37. jak:
                      „Od 22.11.2018 se nic nezměnilo, technologie je připravena, stojí to na byrokracii. Koukám že, se nezměnila ani tvoje zabedněnost :-)“

                      Stojí to na byrokracii…?
                      Stačí, když mi ukážeš, cože důležitého mi uniklo a že je to skutečně tak, jak píšeš.
                      Pokud bys snad neměl po ruce momentálně nějaký materiál, úplně mi postačí, když mi řekneš, jak je řešena obsluha trolejového sběrače.
                      Děkuji…

                    38. corona: Nepřekvapivě k tomu není potřeba člověk, souprava na příslušně vybavené trati k tomu dostává informace. To jsme ale řešili minule, teď budeme řešit elektromobilitu.

                    39. jak: 20.2.2019 v 23:27
                      Opět vysloveně lžeš – ani soupravy vozových jednotek řady 471, vybavené AVV, ani jakékoli jiné železniční vozidlo provozované v ČR, není vybaveno zařízením pro obsluhu trolejových sběračů jinak, než manuální obsluhou, tj. spínač na pultě, relé, elmag. ventil. Nic víc.

                    40. RomanL 20.2.2019 v 9:43

                      „Takže zase hovno, co?“
                      Opět a znovu.
                      Hovno, nic než hovno. V lepším případě …. plná žumpa hoven. :-)
                      Zde, toto konstatuji…. v kontextu elektromobility.

                    41. Ale vždyť jsem vám to psal, E.On zavádí kombinovanou přípojkovou skříň ve které budou zaústěny u každýho baráku optický kabel. E.ON nově přidává optické linky všude tam kde kope NN a VN kabely, tak přidává do výkopu prázné HDPE chráničky pro pozdější zafouknutí optik. Nebude to naráz nikde, ale pomalu se to rozjíždí. Tam kde proběhne rekonstrukce sítě, prostě bude dostupná optika, napojit pak baráky bude sranda a budete mít IOT ledničku, pračku, myčku a možná i pičku.
                      zavádí se nová konzole, Pařát 4 nebo 5 teď nevím, na území pod licencí EON se čtyřmi vodiči, tři fáze IT 22kV a čtvrtá bude optický kabel, který povede do každé trafostanice. Ten byznys je hotovej.
                      Takže keci že něco nebude jsou jen tupé brblání starého piva v řiti.

                    42. Vy jste normální blázen. :-D

                    43. A ty seš hovno když o něm furt mluvíš.

                    44. Kdepak, o něm právě mluvíš furt ty, nic konkrétního jsi doteď neukázal.

                3. Jo, to je taky jedna z největších pičovin an světě. Elektrárna na baterky. Doslova. Jsem zvědavý, jak dlouho to vydrží fungovat. :-P

                4. Jo, to je taky jedna z největších pi*ovin na světě. Elektrárna na baterky. Doslova. Jsem zvědavý, jak dlouho to vydrží fungovat. :-P

              2. dunnst: Solární elektrárny ve vesmíru nejsou možné z bezpečnostních důvodů, přenos energie na zemský povrch je možný pouze vlhkým snem všech válečníků a to soustředěným elektromagnetickým zářením schopným vymazávat ze zemského povrchu nejenom lidi, ale i vozidla. Je to ještě větší bezpečnostní riziko, než jaderná elektrárna v rukou teroristů.

                1. Ano, není to úplně bezpečné. Možností, jak to poslat dolů, je ale více, kupř laserem, což s bezpečností teda také nemá moc společného. Dnes jsem četl článek, že Čína na takové elektrárně na orbitě pracuje. I tak je to záležitost na desetiletí dopředu. Představ si ale, kdyby jsme okolo celé planety postavily umělý prstenec, který by krom dodávání energie mohl také přepravovat lidi či materiál. To už je ale na hodně hodně dopředu.

                  1. Nic takového v reálu NEEXISTUJE! Neberte tu sci-fi zase tak vážně. :-P

                    1. Já vím, že je to teďka sci-fi. Ale v teoriích je to řekněme do sta let realizovatelné :-D Ono se už dlouho čeká na fůzi. Čeká se na ni tak dlouho, že čekatelům už dochází trpělivost, tak se vymýšlejí alternativy, jak nahradit energii z dosluhujících zdrojů, jmenovitě uhlí a nafty. Tohle je jedna z teoretických možností.

                    2. Hlavně zatím (a celkem na dlouho do budoucnosti) není vůbec žádný problém se štěpnou energií, kromě zcela nesmyslného a absurdního problému politického.

                      (Jo, a fúze se píše s čárkou, neboť to ve staročeštině nebyla fuoze.)

                    3. Právě že to není ani teoretická možnost.

                2. „….přenos energie na zemský povrch je možný pouze vlhkým snem všech válečníků…“
                  Nestraš!
                  Počkej, až nám zapnou 5G sít….
                  https://www.technocracy.news/5g-from-space-20000-satellites-to-blanket-the-earth/

                1. Jestli doktor nevím, celým jménem Vladimír Wagner. Napsal na oslu poměrně hezkou sérii článků o energetice a to co píše mi dává hlavu a patu, plus se to jako bonus i celkem hezky čte.

                  1. To bude von, ÚJF AV. Někde možná ještě mám záznamy z přednášek o transmutaci a vůbec :)

    4. Motory maji vyssi kompresi? Benziny mozna, tam taky spotreba znatwlne klesla, ale u dieselu je to spis naopak. Nizsi komprese znamena mensi NOx, na ktere se u dieselu leta sr***, lepsi vstrikovace jemnejsi chod a mensi castice, aby se DPF tolik nezanasel. A na regeneraci DPF se taky spotrebuje nejake to palivo. Vysledkem je, ze benzin uz se priblizil ucinnoszi dieselu a mensi spotreba uz je jen na papire, protoze se meri v objemu paliva misto v hmotnosti.

      1. Drobná technická: s tím DPF je to poněkud opačně, trend byl snižovat velikost částic, což se dařilo jen obtížně, s filtrem na velikost částic s.re pes. Paradoxně motory s filtrem a močovinou mohou mít menší spotřebu, protože jedou v efektivním režimu s neomezeným množstvím NOx a částic, které ale nepustí ven.
        A druhá technická: dneska údaj o kompresi bez znalosti velikosti turba a přeplňovacího tlaku a tedy množství vzduchu, který se dostane do motoru je už skoro nic neříkající veličina.

        1. Muj prispevek byl reakce na Skreta a jeho tvrzeni.
          Samozrejme, ze pro DPF jsou vetsi castice, ale common-rail i pumpe-duse vznikly pred masovym zavedenim DPF.
          A komprese sama o sobe nic nerekne, ale kdyz ma TSI kompresni pomer, jako starsi atmosfera, neco o pokroku v navrhu motoru a motormanagementu lze odvodit.

          1. tak mi kurva dopiče řekni proč mi můj dvoulitr s turbem v naftě a bez DPF žere 7,2 l na sto?

            1. No to je tak chytrá otázka ako keby som sa ja pýtal, prečo 3.0 V6 turbodiesel žerie 10 až 11 litrov na 100km nech robím čokoľvek – je to proste splátka za výkon (a jazdný štýl).

    5. Tak ten oheň v planoucích očích vám pohasne přesně v okamžik první srážky s realitou.
      Ty čínské baterie fakt nejsou obecně použitelným zdrojem energie :-)

      1. grafitové baterie, 2x větší kapacita, 4/5 nabíjecího času oproti Lion bateriím, levnější výroba, nehoří tak jak lion baterie, grafitu je všude habaděj. Mě by zajímalo odkud čerpáte ty moudra že je tato baterie nepoužitelná?

        1. SkReT: Uveď adresu oficiálního distributora pro EU nebo ČR. Není distributor == nejsou baterky.

          1. pštros taky strká hlavu do písku a myslí si že jej nikdo nevidí.

            1. Hm, a kam si tu hlavu strkáte vy, když vidíte věci co nejsou? Lépe řečeno, kde že teda jsou? Já bych asi věděl… :-D

            2. SkReT: Takže žádné nové zázračné akumulátory nemáš, jen kýbl keců.

              1. sorry borci, ale dal jsem vám sem odkazy a vyskočilo mi u toho příspěvku tohle: „Your comment is awaiting moderation.“

                1. SkReT: Tak to napiš slovně, přesný typ, výrobce, distributor.

                  1. samsung grafenové baterie si napiš do googlu a sleduj co ti to najde.

                    1. SkReT: Ty jsou pouze v laboratoři, nejsou ve výrobě. Tedy to uzavírám s tím, že žádné zázračné akumulátory nemáš.

                    2. G-King graphene battery: https://www.youtube.com/watch?v=wGStCnfsljA
                      nazdar pizdo, že se nedováží do čr ? nezájem z mé strany.

                    3. SkReT: Jasný fake.

                    4. Ok mám dost jdu spát, s vámi je diskuze bezpředmětná.

                    5. To jo, bavit se o neexistujících věcech je fakt bezpředmětné. :-D

                    6. bavit se s dementy je bezpředmětné

                    7. Ano, bavit se s dementy o neexistujících věcech je bezpředmětné. V tom případě se totiž jedná o náboženství, a tam jsou veškeré argumenty zbytečné. :-D

                    8. bež si sežrat to svoje hovno pizdo

                    9. Sežer si sám to, co tady produkuješ. :-D

                    10. To ale SkReT nebude mít ústa umazaná od čokolády.

    6. a) FYI elektromobil je větší prehistorie, než spalovací motor, a to celkem citelně.
      b) elektroauto je možná jednodušší, ten zbytek není tak úplně pravda. Jednodušší je sice motor, ale ne akumulátor. Komfort bych klidně rozporoval, a u tichosti závisí na rychlosti, při vyšších rychlostech už motor prakticky nehraje roli v porovnání s hlukem způsobeným rychlostí vozidla.
      c) solár na každou střechu je fajn představa, problém je že jednak ne každý má střechu, jednak pokud můžete mít přes den auto u domu a nabíjet, tak jste nejspíš nikam nejel.

      Já bych s těma oslavama elektromobilu byl opatrnější. Elektromobil sám o sobě je fajn, problém je akumulátor. A ten je prostě zoufalý – už těch asi 190 let historie elektromobilu. Těch „průlomů“ jsou desítky, ale když se na to podíváte bez růžových brýlí, v podstatě se pořád praktikuje jen metoda „vem si větší kladivo“. Při současných znalostech a možnostech to ani jinak nejde. Racionálně má smysl koupit hybrid, na to ježdění po městě jezdit na elektriku co to jde, jenže i u toho hybridu je rozdíl ceny pořád celkem vysoký (a samozřejmě cynik taky řekne „dvakrát víc součástek, co se můžou posrat“)

      1. Tak ten dojezd 400-500km u Tesly už je celkem v pohodě, bych řekl, i když to bude 300km v zimě. Spíš se celkem bojím bezpečnosti, když na to musí mít hasiči speciální vybavení, jinak to hoří dva dny, když už to chytne.

        1. DaveTheAlien: Elektromobil se nehasí, jen se ochlazuje okolí, aby se nevznítilo sekundárně.

        2. Takový dojezd má ale díky obrovské kapacitě akumulátorů 100kWh, z normální zásuvky by se ta věc nabíjela několik dní. Osobně by se mi Tesla také líbila, nebudu kecat, dodal bych ale, že to není řešení pro lid, je to jednoduše velice drahé auto pro těch pár, co si to mohou dovolit. Ekologické také není, i kdyby se veškerá ta energie nakrásně vyrobila z obnovitelných zdrojů, tak následná likvidace těch baterií bude mít s ekologií pramálo co společného.

          1. Je to nová technologie (v této kvalitě), tak to třeba zlevní. Uváděl jsem to jen jako příklad, že to s EV tak beznadějné není. Beru to z osobního pohledu, máme superchargers zadarmo v práci. Jinak Tesla S z r. 2014 se dá pořídit pod 50k euro, a údajně by to auto mělo vydržet mnohem víc km, než současné disely nebo benzíny.

        3. hoři lion baterie, nové grafitové baterie od smsungu hořet nebudou.

          1. Jo, a to bude až budou v prdeli ryby, že? :-D

          2. Nechci se hádat, ale uhlík není zrovna materiál, který by nechtěl hořet. Že to zpracujete na grafen či nějakou jinou formu, to na věci asi moc nezmění.

        4. Tesla je fajn. Akorat stoji asi tri mega. Pri velkovyrobe by to slo srazit kam? Na mega? Mega a pul? Kolik lidi si to koupi? Kdyz vetsina nove prodavanych aut mimo firemni flotily jsou piksly do 400 000 a ani ty firemni flotily pres mega nelezou, krome vozu pro top management?

          1. Momentálně máte pravdu, co se týká široké veřejnosti i firem. Mmch. jetá Tesla S se dá koupit pod 50k euro, což už z toho dělá zajímavou alternativu při koupi.
            Jinak infrastruktura sice není vyřešená, ale dovedu si při funkčním auto-pilotu představit sdílení aut v práci. (Je mi jasné, že do 10 let to nebude)

            1. DaveTheAlien: Jetá Tesla stojí 50k € protože
              a) původní majitel si chce koupit nový model.
              b) původní majitel nejezdí v žádném autě déle než rok.
              c) má vymlácenou baterku a nová stojí 10-15k €.

              1. Životnost baterie v Tesle jsem zkoumal a co píšou lidi na netu různě po forech, tak ano, její kapacita klesá, ale ne tak výrazně, aby to na ty první baterky nemohlo najet v klidu přes půl míče.

                1. dunnst: Lidi opisujou blbosti z palubního počítače, který situaci značně nadhodnocuje, tak jako skoro ve všech elektromobilech. V Tesle první model jsou standardní články 18650, tytéž co máte v notebooku, chování a životnost znáte sám.

                  1. jak 20.2.2019 v 8:27

                    „V Tesle první model jsou standardní články 18650….“
                    No, ale jsou jich tam tisice (asi 7+/-). To udela spoustu vaperu (especially cloud chasers) very very happy! :-)

                    1. Shakti: Jako že si koupí jedu Teslu a vybrakují akumulátor? :-) Není jednodušší si to naklikat na aliexpresu? :-)

                    2. Koupi? Jsou i jine metody jak ziskat neco….. :-)))
                      Staci cekat u stromu: https://sanfrancisco.cbslocal.com/2019/02/18/tesla-model-x-crashes-burns-fremont/

                      „The force of the impact swung the car around and damaged the front part of the long battery which runs along the undercarriage.“

                    3. ak 20.2.2019 v 8:46

                      „Není jednodušší si to naklikat na aliexpresu? :-)“

                      Dyk vam to furt pisu, a vy nic – TESLA je pro cloud chasers (vaping) & cekat u stromu:

                      The National Transportation Safety Board found that the Tesla’s lithium ion battery, which was the source of the fire,
                      reignited twice — as police transported the car away from the crash scene
                      and again when investigators tried to remove the battery from the burned-out remains of the vehicle.
                      https://www.local10.com/news/florida/broward/tesla-crashes-into-tree-in-davie-killing-driver-police-say?__vfz=medium%3Dsharebar

                      via google translate s mou korekci:

                      Národní rada pro bezpečnost přepravy zjistila, že lithium-iontová baterie společnosti Tesla, která byla zdrojem požáru, se 2x samovznitila – poprve kdyz policie odvezla auto z mista nehody a pak znovu, když se vyšetřovatelé pokoušeli odstranit baterii z vyhořelého zbytku vozidla.

                      Jojo, Elon kdysi prohlasil ze i benzinove auta hori pri nehodach…..

              2. Typicky to bude něco jako tohle: 5 let stará, najetých 106 kKm https://www.carzone.ie/used-cars/tesla/model-s/used-2014-142-tesla-model-s-85kw-h-dublin-fpa-201808109348051
                Někdo to měl na ježdění do práce a chce si koupit nový model.

                1. Pochopím dať za jazdený Mustang 500GT, či Camaro SS / ZL1 tých 50.000+ EuroRubľov, ale za auto čo má problémy s kúrením či klimatizáciou – tomu teda nechápem. Asi som príliš spiatočnícky.

                  1. To je na vkusu každého soudruha. Já zase nechápu, proč si někdo koupí Mustanga nebo Camaro, prostě mi ta kategorie muscle car připadá směšný, jak když si puberťáci hrají, kdo ho má většího. Mám rád ticho a pokud bych nemusel řídit a odvezlo by mě to samo, byl bych spokojený.

                    1. No a co takhle nějaký Rolls-Royce s řidičem? :-/

                    2. Do toho bych šel, ale na to nemám budget, zatím.

        5. No, problém úvah „stačí XYZ km“ je v tom, že spotřeba je závislá na rychlosti, protože odpor vzduchu roste s druhou mocninou rychlosti. A protože nad 80 km/h už to začíná mít celkem vliv, a současně delší vzdálenosti nebudete chtít jet 80kou, začne to hrát sakra roli. V USA měli range calculator (teď ho nemůžu najít), ale při 130 km/h už jste byl i s 100D na 300 km. Což při 130 km/h znamená už „jen“ lehce přes 2h jízdy.

          Realisticky – mně by na 90 % jízd měl stačit bohatě s rezervou i 25 kWh akumulátor, jenže problém je těch zbývajících 10 % jízd – zajet si na dovolenou do Tater, středního Finska nebo do Itálie by prostě začal být problém i s tou 100D. A to je ten průšvih – kvůli „pár procentům“ cest se vám najednou to auto extrémně prodraží. To co je u benzínu otázka 5 litrů nádrže navíc začne být najednou otázka 80k na ceně auta. A ono i to nabíjení není taková diskotéka, protože supercharger jde postavit jen tam, kde je adekvátní přípojka. Alternativně řešit to skrze další meziprvek, což ale začne znamenat celkem masivní náklady (on ten akumulátor který by měl být mezi sítí a vozidlem je otázka X set tisíc pro jedno auto, milionů pro více aut – a navíc za 10 let bude kaput). Takže tam už nabíjet kWh za pár šupů nepůjde.

          1. Karkulka: Venca z hospody udělá s elektromobilem i Tatry, Franta mu přidělá kouli a na kouli dá vozík s elektrocentrálou. Stejně mají v Tatrách nic moc pivo, tak na vozík přihodí i čtyři basičky :-)

          2. Beru to z osobního pohledu, bydlím v Irsku, je to celkem malý ostrov a na většinu výletů by to stačilo, včetně letiště a zpět. (Navíc je tady maximálka 120km/h). Na dovolených v Evropě si auto půjčuju.

            1. Ad DaveTheAlien:
              Kdybyste napsal, že bydlíte na Isle of Man, tak bych Vám i věřil. Ale nemyslím si, že Irsko je tak mrňavé.

              1. No, joooo. Irsko!
                Pozor na ty pasy, pokud neletite bez prestupu in UK: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/letiste-praha-kontrola-pas.A190220_062525_zahranicni_jumi
                :-)

                1. No… Víte co je to pasy, v angličtině?

                  1. Pan mysli „pussy“?

                    1. Hratky se slovicky se hold musi umet. A to ti ale vubec nejde.
                      https://dictionary.cambridge.org/pronunciation/english/pussy

                    2. Pán foneticky cituje. ;-)

              2. Psal jsem, že to beru z osobního pohledu. Nikam dál nejezdím, kromě toho máme dvě auta. Do práce mám povětšinou dálnici, tj. autopilot by se hodil.

                1. Dvě auta?!
                  Takže plýtváte přírodními zdroji a ještě jste zbohatlík?

                  1. :-D Rád bych se za zbohatlíka považoval, ale zatím jen nejsem chudý.

    7. SkReT: Stále dokola ty stejné nesmysly.
      – Současné olověné akumulátory odcházejí proto, že zmrdovitost v jejich výrobě už nedovolí vyrobit nic kvalitního a akumulátory odcházejí na poškození startovacím proudem, polopaticky nevydrží tolik co dřív.
      – Na stávající akumulátory rozhodně jezdit nebudeme, alespoň ne spodních 9 000 000 lidí v ČR.
      – FVE jsou z hlediska elektrizační soustavy v ČR k smíchu a kdyby se ihned vypnuly, ušetřili bychom každý rok 40 mld. Kč.
      – V zimě FVE vyrobí prd, jsou to drahé hračky.

      1. Co to meleš ty hovno jedno?
        1) ty si vážně myslíš, že dnešní elektroauta jezdí na olověné akumulátory? Ses posral ne vole? Kam na ty moudra chodíš a kde bereš tu drzost do takové diskuze přispívat svejma ničím nepodloženejma zvratkama? Dnešní elektroauta používají normálně baterie které máš třeba v mobilu a jediné co mají společné s olověnými akumulátory je, že jsou na elektřinu.
        Další věcí je že nevím co myslíš tím že se vyrábí nekvalitní akumulátory? Jsou i kvalitní třeba exide a nebo banner, které jsou vyráběny pořád postaru a ve škodovkách vydrží. Ale ve škodovkách s nabíjením pouze při rekuperci při brždění tyto akumulátory odejdou velmi rychle. Poškození startovacím proudem? Jak si to jako představuješ? Když je baterie nabitá na sotva 50% tak je jasné, že při neustálých startech a neustálém přerušovaném dobíjením toho moc holka nedá.
        FVE jsou k smíchu? Tak si zajeď promluvit s mlynářem Červeného mlýna do Březiny u Tišnova, a zeptej se ho na to když v létě svít slunce, kolik dodá elektrické energie do sítě. Já to ti řeknu hned i když mě nebudeš věřit, ale nic. síť jeho vodní elektrárnu odstaví, protože je v síti příliš moc energie.
        v zimě má solár kvůli chlazení PN přechodu vyšší účinnost než v létě když je +30°C+ takže drahá hračka to není.

        1. SkReT: Uklidni se a přestaň plácat, nepřekvapivě jsem komentoval ty tvoje Varty Silver a škodovky dobíjejí málo. Nabíjení pouze při rekuperaci brždění je lež jako věž, toho si i laik všimne že to nemůže být pravda. Jak a kdy se akumulátor dobíjí si může každý ověřit klešťovým ampérmetrem, nabíjí se již v garáži ještě než se auto vůbec pohne. Poškození startovacím proudem je nepřekvapivě proud 100-150 Ampér, který musí projít těmi tenkými olověnými plechy elektrod při startování, dneska se to šidí a plechy jsou tenčí než dřív.

          FVE jsou k smíchu vůči nárokům české elektrizační soustavy, zejména pak v zimě, to i to chlazení je ti na*ovno, když stejně skoro celou zimu nesvítí. Nižší teploty jsou výhodné pro horské oblasti jižních zemí, to u nás ale nemáme.

          1. prej se mám ulidnit a vztekáš jak malé dětsko.
            http://www.auto.cz/nespolehlivost-baterii-modernich-aut-kdo-chce-jezdit-musi-dobijet-125770/foto?foto=1
            dál s tebou diskutovat nemíním, nic nevíš a jen kolem sebe kopeš jak malé dítě.

            1. Meleš nesmyly a jako malé děcko se tady vztekáš ledy tak ty sám. :-P

            2. SkReT: Pomalu a klidně napiš, co udělá nastartované vozidlo Škoda v klidu v garáži. Vybije akumulátor na nulu?

              1. proč se ptáš dopiče mě? jsem skret né programátor řídících jednotek das auto volkswagen odstepny zavod skoda mlada boleslav.

                1. SkReT: Protože cituji „ve škodovkách s nabíjením pouze při rekuperci při brždění tyto akumulátory odejdou velmi rychle“. Tak šup šup, vybije se akumulátor v garáži při spuštěném motoru, nebo nevybije?

                  1. nevybije, ale ani nedobije.

                    1. SkReT: Přistihl jsem tě při lži, to už je dneska druhá. Pokud se akumulátor v benzínovém automobilu nedobíjí z alternátoru, pak se při běžícím motoru akumulátor vybije zapalováním a dalšími elektrickými spotřebiči. Osobně nedobrovolně vyzkoušeno.

                    2. Píšete blbosti a sám jste se do toho zamotal. Auto může mít vyrovnanou spotřebu kterou si pro provoz vezme z akumulátoru, ale akumulátor nebude buzen nad tuto hodnotu a nebude dobíjet autobaterii. Takže se nevybije ale ani nedobije. Možná by to chtělo vyzkoušet, ale jedno je jisté vy jste ten graf co jsem tady dával neviděl a zjistil jsem že melete jen svoji pravdu a všechno je fake, takže fuck off…kolik lidí z těch co vyměnili autobaterii během dvou let stálo s nastartovaným autě na místě? odpovím vám rovnou nikdo. všichni s tím jezdili a přesto ty baterie odešli. Přitom autobaterie z výroby autum s neinteligentním nabíjením vydrželi 7 a více let. já ve svém japonci mám baterii z prvovýroby vartu a je stará 8 let. A najednou se objeví inteligentní nabíjení a autobaterie nevydrží ani dva roky?

                    3. SkReT: Elektrospotřebiče v autě nejsou schopny fungovat jenom s alternátorem a nabíjení akumulátoru je trvalé. Moderní auta mohou nabíjecí proud částečně měnit, ale nikdy není nulový.
                      Baterka Vám odešla, protože je to šmejd.

                    4. zajimavy zebricek prodejnosti autobaterii (imho na heurece se jich proda dost tak to nejakou vypovedni hodnotu ma)
                      https://autobaterie.heureka.cz/

                      udajne na vice dennich startovani (ne start-stop na to jsou specialni) se spis hodi Exide nebo treba Bosch, Banner
                      kdo 14 dni stoji a pak potrebuje nastartovat tak pry spis Vartu Silver (ma udajne male samovybijeni)

                    5. Zrovna Varta Silver je super prodejni artikl, ja jsem ji jak kunda kupoval celkem trikrat, vzdy po dvou letech, protoze jako jedna z mala mela prehozeny poly pro ameriky a potreboval jsem ji ihned. Ze by tedy prodejnost vypovidala o kvalite, to si zcela jiste netroufam tvrdit a tento produkt mi uz nesmi pachnout do baraku.

                      Problem bude, ze co vyrobce, to bude mit jak dobry kousky, tak super smejdy. A ted se v tom vyznej. Nez zjistis, jak to je, uz mas jiny auto, ktery jinak nabiji a kurvi zase jiny baterky.

    8. „…rotační jedničková oktávka jezdí za 4 litry na sto, když tomu dáte pilu tak 6. Dnešní auta nejdou s klidnou jízdou pod 7litrů“

      Moje služební trojková oktávka 1,6 TDI DSG jezdí za to samé. Po okreskách za 4,5, po dálnici Praha – Ostrava za 5,0, po Praze okolo 5,5.

      1. protože jezdíte 30 v obci a na okreskách 80…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017