Soused z Boleslavi nějak vyrostl - zpět na článek

Počet komentářů: 240

  1. Právě, že to je o oné orientální mentalitě. O tom, jak ukázat, že jsme přímo lepší, než konkurence. I když lepší nejste. Prohnanost a lživost se počítá víc, než dobré mravy a pravda. Tak to je. Počínaje Indií, přes Činu až po ….

    1. Pan Barnum byl Orientálec?

  2. Je vidět, že jste nepochopil asijskou mentalitu: vyzdvihnout vlastní produkt, pohanit konkurenci. Až pojedete někam na východ (a tím myslím východněji, než končí blízký východ) a podíváte se na televizi pochopíte. Tam opravdu porovnávat jmenovitě není „chucpe“.
    Já osobně bych si Hyundai nekoupil, protože mi to auto připadá takové „nedovybavené“ i když má všechno, co mít má. Co se týče Škodovky – jezdil jsem Superbem a nebylo to špatné vozidlo, i když se pořád nezbavilo některých svých starých návyků, ale prostě člověk občas cítil, že to není ono – protože se šetřilo tam, kde se nemělo. Jezdil jsem s Octavii II, která jezdila taky dobře ale O III mi opravdu příjde taková plechová, ošizená.
    To, co Hyundai předvádí v ČR je typický příklad nepochopení lokálních podmínek a nevhodná implementace cizích zvyklostí. Oni nepochopili, že v Evropě, o to víc v ČR nemají šanci Škodovku porazit, protože to je pro většinu Čechů nedostižný vůz, na který nikdy mít nebudou ale v jejich očích to se „supr kára“. Supr kára je to proto, že Škoda byla supr kára i když byli mladí a nic jiného se vlastně koupit nedalo. Na druhé straně to Škodovce ubližuje, protože pocitově a technicky už to je dnes automobil evropské třídy a někteří ho pořád vnímají jako lepší MBčko.

    1. O té zamilovanosti Čechů do škodovek od mládí a od socialismu to zní pravděpodobně, ale pochyboval bych o tom. Neřekl bych že je tehdy brali jako supr káry. „Supr káry“ nebo aspoň teda normální auta se kupovaly v Tuzexu nebo možná i jinak za tvrdou měnu a k té se jednak každý nedostal a jednak byl málokokdo schopen zaplatit za auto ještě víc než stála ta Škoda 742/743 (v roce 1978 54–81 tis. Kčs). Spíš bych řekl, že škodovky byly znouzectnost. Kdo chtěl trochu lepší svezení, šel do Lady 2103, později 2107 nebo do Fiatu 125p.

      Co pamatuju, tak v 80. letech měl pořádná auta (tedy západní) sem tam někdo a většinou na ně měl garáž. Renault 9, 11, Fuego, starší R16 stávala už bez garáže na ulici :-) Fiat Ritmo, Uno, Escort, Sierra, starší Simca 1307, z šedesátých let Ford Cortina a Simca 1301, ty už taky stávaly venku na ulici.
      Když měl někdo Mercedes, tak to už byla vzácnost, a na pořádná auta se v třeba Brně jezdilo dívat, když přijeli ze Západu diváci na Grand Prix a parkovali před hotelem, nebo když byl strojírenský veletrh.

      1. Oprava: než stála ta Škoda 742/743 (v roce 1987 54–81 tis. Kčs).

      2. Nostalgií po socialistických modelech to vysvětlit rozhodně nelze. Spíš by bylo možná dobré si přiznat, že to špatná auta nejsou. Respektive nejsou o nic lepší ani horší než ostatní mainstreamová produkce. Jestli si někdo koupí nějakou průměrnou motorizaci u Fordu, Škody, Hyundaie či Kia je úplně jedno, ta auta se zpravidla liší pouze v detailech. Škodovky a koncern vůbec mají ale podle mě jednu výhodu, a to, že mají pro každého něco. Vybere si tam člověk, co chce holobyt za pár švestek, ten, kdo chce průměr za rozumnou cenu, ale i ten, kdo chce auto, které je na špičce třídy jako výkonem tak výbavou (ostatně třeba benzínový šestiválec přestala ve střední třídě Škodovka prodávat snad až jako úplně poslední). Tohle z ostatních značek umí už akorát Opel a do určité míry Ford. U japonských i korejských značek se musíte trefit do toho, co si zrovna ony myslí, že se bude prodávat (většinou to jsou na danou třídu průměrné motorizace a výbavy), jinak máte buďto úplně smůlu anebo to stojí takové prachy, že je to nekonkurenceschopné. Já za sebe musím říct, že kdybych neparkoval v Praze venku na ulici, tak nějaký model od Škody bude u mě jakožto příznivce benzínových motorů s automatickou převodovkou přinejmenším na shortlistu v B, C, i D segmentu. To se u Hyundaii rozhodně říci nedá.

      3. Když jsem kupoval Š 120 v r. 1980, stála přesně 60.270,- Kčs a byla k mání hned…
        Jinak měli v Mototechně v nabídce dacie a moskviče, lady na pořadník, ale také Fiat 127 za 127 kKčs (checht), Renault 5 za 159 a Renault 20 za 207 nebo 209 – dodnes umím zavřít oči a vybavit si ten „showroom“…
        Už tehdy všichni básnili o nízké spotřebě toho R5 – já jsem si říkal, že mít ty prachy, koupím GAZ 24 (nová Volga) za 110, pohodlně si natáhnu nohy a budu mít benzín na pět let zadarmo…

        1. Díky, udělal jsem si představu, kolik tehdy stálo auto normální velikosti – ten R20, to je teda pálka. A ta Volha se dala normálně koupit bez pořadníku a doprošování? Přece jenom jezdili v ní policajci a různí jiní „orgáni“.

  3. Jenom malá faktická: „hjonde“ není německý výmysl, ale výslovnost v Korejštině – není možné, že změnu výslovnosti dostali befelem z vyšších míst? To, že je náš trh léta zvyklý tomu říkat „hjundai“ a změna není intuitivní a mate, je druhá věc. Do jisté míry to je ale příjemné – jako kdyby na západě začali říkat místo „škoda“ místo „skoda“.

  4. Jenom malá faktická: „hjonde“ není německý výmysl, ale výslovnost v Korejštině – není možné, že změnu výslovnosti dostali befelem z vyšších míst? To, že je náš trh léta zvyklý tomu říkat „hjundai“ a změna není intuitivní a mate, je druhá věc. Do jisté míry to je ale příjemné – jako kdyby na západě začali říkat „škoda“ místo „skoda“.

    1. 100% to bylo narizeni z vyssich mist. Slysel jsem je to vysvetlovat, ze v celem svete tomu autu rikaji jinak a uz je to zacalo srat, tak vsem na celem svete naridili, ze maj pouzivat spravnou korejskou vyslovnost. Ono to slovo v ceskem prekladu znamena neco jako „moderni“, coz ostatne sami zminujou na svych www a obecne jejich cilem bylo, aby se to dostalo do povedomi lidi. Je otazka, nakolik se jim to povedlo, imho moc ne.

    2. Pravda je oboje, prikaz vysel z vyssich mist, lec prvotni impuls vzesel z nemeckeho zastoupeni hyu.
      Anglicka vyslovnost „hjundaj“ byla totiz v Nemecku zamerne komolena na „hundej“, coz znamena „hund ei“ coz je prelozeno „psi kulky“.

      Toto oznaceni pro ty crapy tak nejak odpovida, proto zacal Hyu s kampani na zmenu vyslovnosti.

  5. Ne. jako (naštěstí bejvalej) insider vidím škodovku jako firmu stupně Z3. Praktiky ve vývoji nebudu popisovat.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017