Škodovkářův pohon - zpět na článek

Počet komentářů: 97

  1. Děkuji srdečně a upřímně za nejzajímavější článek na tomto webu za poslední dobu.

    1. Souhlas, ještě jsem se s nadějí pustil do článku o bojkotu protektorátního tisku, ale i tento nadějný nadpis byl jen předehrou k blábolení o covidu.

  2. Kdyby to socani nezkurvili do AZNP, tak bychom dneska byli dost pravděpodobně my jedním z tahounů světové výroby aut, a ne vocásek nějakýho zmrdifauvéčka. Ještě i po válce sme furt jako bývalý průmyslový srdce R-U na to měli našlápnuto. Jak by dopadla škodiffka kdo ví, ty lemry vyráběly žebřiňáky eště kdo ví kdy ve 30. letech, ale konkurence Pragovky a hlavně Tatrovky by je snad dotlačila k něčemu použitelnýmu. Minimálně stihli rozjet velkou výrobní linku a zrychlit výrobu, takže ty plečky dělali rychlejš; trh ve 30. letech i navzdory henté že jako krizi bral naprosto všechno, co kdo vyrobil, a furt byla poptávka po dalších, tak se tady lidi měli špatně.

    V rámci centrálního plánování je vidět ta hrůza, běs a zmar, kdy se tady v 80. letech furt vyráběly totální sračky technologicky 30 let pozadu, v katastrofální nekvalitě a ani levný to nebylo, dyť to snad stálo kolikrát jak byty, ne?

    Špičkový zahraniční automobilky byly v polovině 70. let úplně jinej vesmír, naprosto ve všech parametrech. Jako jo, centrální Tatra 613 dokázala v lecčems konkurovat, i když teda ty 3,5litrový motory dosahovaly výkonů asi jako zahraniční dvoulitry s turbem. Se 4 vačkovejma hřídelama byla i ta jednoduchost vzduchem chlazenýho motoru ta tam. No a hlavně to bylo plebsu naprosto odejmuto, zatímco na svobodným trhu si mohl kdokoli koupit cokoli, když na to měl.

    1. špičkové auta ze 70 let, tedy jako kachna 2cv? nebo vw brouk 1303s s fenomenalním výkonem 37kw, to s znamená sport a objem motoru snad 1600cm2,? nebo bmw isseta jako konkurent škody 1100, to snad nemyslíte vážně!

      1. Jste o 10 a více let zpět :-)

        Na přelomu šedesátek sedmdesátek byly na „západě“ R12, R16, Ds 19/21, Escort I., pak v půlce 70. první golfy, passaty, BMW řady 2,3 a 5, MB W124, R5, R15, 20, začátkem 80. už Nevada, Schirocco, UNO, Sierra a další.
        My si tu šmudlali nejdřív do 75. Š100/110 a pak od 1976 poslední výkřik Š105/120 což byla pořád jen překarosovaná stovka resp. tisícovka do který přidali 6 metrů trubek a 10 litrů fridexu …
        Pravda , že v lidodemo bloku pořád jakž takž ucházející (i když licence na žiguly, F 125 P a dacie už byly jinde) ale konstrukčně všechno (vč. těch licencí) hluboce v první polovině šedesátek.

        1. typická demagogie, bo srovnáváte nesrovnatelné. Mercedes w124, srovnávat se mb100,a tady se hluboce omlouvám, to snad dokáže jen idiot,neb mb100 stála snad 45000tis kaček, a ten mercedes taky 45000, ale ne kaček, ale dojčemark

          1. Není to zdaleka tak nesrovnatelné. Šetřil jste na to z průměrný mzdy totiž zhruba stejně dlouho. Jenom na jiný straně Železný opony.

          2. Typickou demagogií, resp. diskusním faulem se mi jeví spíše z mnou uvedených cca 15 typů aut současně vyráběných s Š105/120 vytáhnout si jeden, že? :-)

            Mmch., u BMW výrobu Issety ukončili tuším v r.61/62 takže se s MB 1000 poněkud minula …

    2. Ještě 1000MB byla jakž takž na úrovni, i když už tu poznamenalo rozhodnutí vyrábět vše doma, čímž se vyřadila koncepce vše v předu. Problém je, že to pak vyráběli dalších 30 let…

      1. Právě.

        Sovět rozhodl, že plebsu stačí železosocka, takže koleje vedly pomalu ai do sámošky, nejhustší síť asi tak VE VESMÍRU. Že na ten bordel není nikdo zvědavej se ukázalo celkem rychle, ale zpoždění v silniční infrastruktuře máme kvůli komoušskejm sviním dodnes.

      2. Oni tu škodovku s pohonem předních kol měli i vymyšlenou, několikrát, ale nevyráběli se tu poloosy, tak z toho pokaždé sešlo.

        Nejzajímavější je ten prototyp Š120 s nápravama z renaulta/dacie, to auto bylo komplet hotové a přitom na to nebyly pořeba žádné exotické nebo západní díly. Kdyby soudruzi navázali spolupráci se soudruhama z Rumunska…

        1. Jo, tím jsem myslel to vyřazení. Ony ty poloosy byly obrovský problém i u škodovek s motorem vzadu, když začali montovat úhlovou nápravu. I to bylo do výroby procpano režimu navzdory, ale asi tak s patnáctiletým zpožděním.
          Ta škodovka s nápravama z Dácie byl spíš takový pokus, vznikly i škodovky s motorem vpředu a náhonem na zadek, dvě klasické a jedna transaxle. Ale to nikam nevedlo, takhle výrazně předělávat zavedený model nemělo smysl. Ono je to asi dobře, protože kdyby se začly dělat takové škodovky, tak by nebyla potřeba pro Favorit.

          1. Přesně to mě napadlo – nebyl by žádný favorit, ale upřímně, byl by potřeba? Ta dacioškodovka byla dost upravená, ale pořád to byl sedan, jenže když vzadu nebyl motor, mohl z toho úplně krásně vzniknout kombík a to už by se od formana moc nelišilo.

            Motor vpředu a pohon zadních kol je taková cesta napůl, ostatně ze všech automobilek se toho držely snad jen bavoráky, jinak na koncepci „všechno vpředu“ přešli všichni a je to jak přes kopírák. Je to totiž nejrozumnější využití prostoru, vepředu ať si je motor a vzadu můžeš mít baťoh, boudu nebo valník a nic tam nepřekáží, máš tam širokej hlubokej kufr.

            1. Byl by potřeba, i s motorem vepředu by 120 byla zastaralé auto vyráběné na 30 let staré lince, které by během par let bylo neprodejné. Kvůli Favoritu se modernizovala i výroba a byl natolik vyspělý, aby šel vyrábět dalších 10 let po odkoupení Škodovky Volkswagenem a myslím, že několik technickych řešení se přeneslo i do VW. A bez VW by Škodovka nepřežila ani s Favoritem.

              Vše vpředu je hlavně nejrozumnější co se týče výrobních nákladů. Ale kombika jde vyrobit i s motorem vzadu, sama Škodovka to zkoušela, ale u MB s chladičem vzadu nebyli schopni vyřešit rozumné chlazení a u 120 už to nezkusili..

              1. Kombi s motorem vzadu je drbání levou rukou za pravých uchem. To embéčko trpělo a) přehříváním motoru a b) přetížením zadní nápravy; navíc dej dozadu motor i náklad a získáš auto těžké na zadek, takže přetáčivé jako kráva.

                Je fakt, že kdyby nebyl favorit, dost možná by VW neměl zájem a škodovka by dneska nebyla – přešla by pod Renault a značka by zanikla.

                1. Proto to mělo kufr i vepředu, aby se mohlo vyvažovat :)
                  Několik takových aut bylo, nemyslím si, že by to byl z takový problém. On zas takový rozdíl v zatížení náprav mezi předkem a zadkem není. U MBcka bych věřil spíš problému s tuhosti karoserie chybějící příčce.

                  1. Hezký přehled všech možných užitkových verzí škodovek je tady:

                    https://www.auto.cz/skoda-a-jeji-male-dodavky-od-furgonetu-po-praktika-a-znate-fabii-pickup-140060

                    Vznikla (ve 4 kusech) i jakási bouda na základu Š105 (= BAZ furgonet), což je teda celkem úlet. Prostě další slepá cesta, s motorem vzadu žádná kouzla dělat nešla.

                    Nejslavnější užitková škodovka = 1203 měla sice pohon zadních kol, ale motor vepředu.

                    Užitková škoda 105SP s motorem vzadu byla zvenku klasická 105, ale uvnitř byla jen dvoumístná: měla vybrakované zadní sedačky:

                    https://auta5p.eu/katalog/skoda/s105sp_01.php

                    Než vyrábět nějaký kombík nebo pickup, který stejně plnohodnotný kombík (nebo pickup) nebyl, tak se na to vykašlali. Byl tu přece žigul nebo dacia, kde to šlo vyrobit bez kompromisů. I ten trabant byl sice motorka na 4 kolech, ale koncepce všechno vpředu, jako dneska :-)

                    1. Jojo, znám, práve u toho furgonetu zarazi, že ten motor nezkusili položit, jako u MB.
                      Sice by to pořád mělo poněkud vysokou nakládací hranu, ale to měla i 1202.
                      Ale motor vzadu mel například Transportér až do 3. generace, Typ 3/4, Cirvair a pár jiných, takže úplný nesmysl to nebyl.
                      Sice tu byly alternativy, ale těch nebyl vždy dostatek a myslím, že by lidé radši obětovali trochu užitné hodnoty, aby se vyhnuli Trabantu

                    2. Nebo motor s převodovkou hodit za sedačky a táhnout to dozadu k diferáku kardanem pod podlahou. To by bylo zábavné auto.

                    3. Panek: O zábavu asi nešlo :-) Chtěli praktické auto, kromě 1203 takové škodovka neměla a všechny pokusy ztroskotaly, protože z hovna bič neupleteš a upleteš-li, nezapráskáš :-) A s auta s motorem vzadu kombík neuděláš a uděláš-li, přinese to spoustu problémů.

                      BTW, pracoval jsem kdysi chvíli v elektru, jak nepraktická byla škoda 105 bylo vidět pokaždé, když si tam někdo koupil televizi. Tehdy to byla bedna, navíc zabalená v kartonové krabici, naložit to do š105 bočníma dveřma bylo často jako hlavolam „ježek v kleci“, správně natočit, pootočit, zasunout, naklonit, pootočit… takže většinou si ji lidi odváželi bez krabice, resp. s krabicí rozloženou. U favorita? Otevřeš pátý dveře, sklopíš sedačky a máš luxusní přístup.

                    4. Soused mého dědy, který pracoval v elektře, měl v práci warťase v kombíku.

                    5. Jo wartburg, ten byl pokrokový, už tehdy měl tříválec :-)

                    6. Tak třeba u Furgona by ta televize naložit šla :D Nebo do posledního Twinga. Naopak do Fabie sedan by to byl problem.To není o umístění motoru, ale o přístupu do kufru.

                    7. Jenže to s tím souvisí… S motorem vzadu jde vyrobit prakticky jen sedan. Nebo různá kompromisní řešení. S motorem vpředu si vzadu uděláš, co chceš a nejsi omezen ničím.

                      Fabia sedan byl paskvil, který vznikl pravděpodobně jen proto, aby zacílili na tradiční škodovkáře, co 40 let jezdili v sedanu s okřídleným šípem na volantu a když ten krám poslali do šrotu, chtěli mít zase stejné auto, jen nové…

                      Jo, některá auta existují ve verzi sedan, protože to má pevnější karoserii, například Mazda 6 MPS / mazdaspeed, to je ostrá verze s motorem 2,3 turbo (260 koní), tam tak nějak chápeš, že to má líp sedět a míň se kroutit… u jedničkové fabie k tomu ale takový důvod nebyl, mělo to úplně obyčejné motory. Jedničková fabia RS byla krátká a s dieslem.

                      (Mazda 6 se jinak vyráběla ve verzích kombi, sedan i liftback – ty druhé dvě se na pohled liší minimálně, největší rozdíl je, že sedan nemá zadní stěrač.)

                    8. Zkusil jsi najít auta, co jsem tu jmenoval? Typ 3 nebyl žádný kompromis, kombíků se prodala asi třetina z 3 milionů. Takže to šlo , jen Škodováci radši zkoušeli nereálně experimenty, než aby pracovali s tím, co mají..

                      Sedan byla na konci 90. normální karosářská varianta (VW i Seat ji měli taky), až později začal mizet, nejdřív v B, pak i v C segmentu. A ten paskvil jménem RS bych do toho radši netahal.

                    9. Jasně že zkusil. Transportér není osobní auto jako š105, ale mikrobus,

                      Ve škodovbce pracovali s tím, co měli, to je snad vidět, vzali hotové auto a zkusili ho upravit. S hajajou už zkušenosti měli, moc to nevyšlo, tak zkoušeli další varianty. Něco neprošlo jako moc velká obskurnost, něco neprošlo, protože to neuměli vyrábět ve velkém.

                      Sedany postupně mizely, dneska jich najdeš celkem málo, pokud vůbec nějaký. Fabia přišla 1999, verze sedan 2001. Polo sedan = jedničková cordoba skončil 2002. Dvojková cordoba se vyráběla do 2009. Fabia 2 přišla 2007. Jasně, dřív to bylo běžné auto, ale pak někdo přišel na to, že sekačka se mu vejde líp do kombíku a když sklopí sedačky, tak i do hatchbacku. A sedanům odzvonilo.

                    10. Ja v posledním příspěvku nepsala o transportéru 3, ale o Typu 3 – to byl nástupce Brouka.

                      Polo Sedan se vyráběl i po roce 2002. Převážně pro brazilský trh, ale dovážel se i do Evropy a pár jsem jich viděl. Cordoba je ale z té trojice asi nejběžnější – designové byla nejméně zprasena.

                    11. Paja77: Jasně pro ty neevropské trhy se ty sedany vyráběly, kdovíproč jsou tam populární… na rozdíl od Evropy. Tady se chytěj jen když jsou dost levné (thalia, logan), jinak to moc úspěch nemá. Je to vidět i na příkladu toho nového rapida a to ani nebyl sedan ale liftback – pak přišla karoserie spaceback a přestože se začala vyrábět pozdějc, dneska je jich snad víc než liftbacků.

                    12. Ono se sice vyrábělo mimo Evropu, ale sem se dováželo – i se jich pár prodalo, viděl jsem je. Ale nevím, do jakého roku to bylo, vím, že faceliftovy (9N3) už jsem neviděl.
                      U Cordoby je zajímavé, že se na rozdíl od 6k přestala dělat v kombíku. Pak ji nahradila Ibiza v kombíku..

                    13. Otázka je, proč Hajaja nevyšel – jestli kvůli chlazení, to to bylo u 120 vyřešeno. Jestli motor potřeboval větší úpravy kvůli mazání – no, to už je horší, ale pořád reálnější, nez prebastlit škodovku na motor vpředu.

                    14. Paja77: Proč hajaja nevyšel? Zřejmě to zas tak super nápad nebyl. V ČSSR to vždycky bylo o tom, co dokážou vyrobit. Položit motor a udělat kombi zřejmě bylo tak komplikované, že se na to vykašlali.

                      Ten brouk typ 3 vypadá na některých fotkách úplně stejně jako 1000MB. Je to sice zajímavý provedení a podařilo se jim dát motor dozadu a udělat z toho i kombi… jenže je to furt takový drbání levou rukou vpravo, vepředu máš malý kufr a vzadu (v případě sedanu) druhý malý kufr nebo v případě kombi o trochu větší kufr… ale hrozně moc místa ti tam stejně zabírá motor, přístup k němu (pro nějaký servis) je omezený… nástupce byl passat, ne? V r. 1973 s motorem vpředu.

                    15. Samozřejmě že přední náhon je v tomhle ohledu lepší. Motor vpředu a zadní pohon o tolik lepší nebyl – stačí porovnat Hajaju s 1202 nebo Octavii.
                      Ale předělávat koncepci zavedeného modelu bylo fakt nereálné – i u toho VW pracovali s tím, co měli. VW se dostalo k technice předního pohonu odkoupením NSU – Škodovka tuhle možnost neměla a musela začít od nuly, což jim trvalo 20 let… V tom období by jistě byli rádi i za toho kočkopsa.

                    16. Paja77: Jo, i ten zadní pohon vzadu zabírá místo, ale ne tolik jako celý motor, máš dneska oktávky 4×4, co mají kufr úplně stejný jako ty s pohonem předních kol a to tam mají i kapsu na rezervní kolo.

                      Že než vyvíjet vlastní předokolku od píky, by bylo lepší techniku převzít, je jasné. Byl nějaký společný projekt s wartburgem, ale sešlo z toho.

                    17. Dají se dohledat fotky kufru Ortodoxu i Obrtliku a ortodox má dost znatelný schod nad diferenciálem, zhruba stejný, jako má normální škodovka. Je otázka, jak by bývalo to dopadlo v sérii.
                      Jo, ten projekt byl jeden z důvodu, proč se začalo tak pozdě… Je zázrak, že ten Favorit vůbec vznikl

                    18. Ten ortodox mi přijde tak napůl cesty, přemístili motor, ale nijak zvlášť ten zadek nepoladili. Zavazí tam i roura k nádrži. A nevidím tam nikde rezervní kolo. Koneckonců je to spíš studie. Kdyby z toho udělali kombi, rezerva by mohla být v té kapse za diferákem, pak by tam byla rovná plocha.

                      https://auta5p.eu/vystavy/brno_2005/salon_068.php

                    19. Pokud by se to srovnalo rovné s tím schodem, zhruba by to odpovídalo výšce podlahy u Hajaji. Ale třeba plánovali rezervu u motoru, pár aut to tak mělo.

                    20. Sranda je, koľko je tam okolo toho motoru voľného miesta, v porovnaní s dnešnými, kde ani nie je kam strčiť ruku (na Dacii Lodgy čisto teoreticky idú predné žiarovky vymeniť len rukou, ale prakticky, aby som dokázal vytiahnuť konektor, musel som odšróbovať a posunúť expanzku chladiacej kvapaliny).

                    21. grg: výměna žárovek v autech je evergreen, u renaultů se to prej nejlíp dělá laparoskopicky přes výfuk… U některých aut bylo jednodušší vyndat světlo než si natřikrát lámat zápěstí, blbé je, že to je často podmíněné sundáním nárazníku :-/

                    22. „…výměna žárovek v autech je evergreen,…“
                      – – –
                      Ano, u 40 let starýho BMW zadní světla 25 sec, přední kolem 2 minut, záleží jesli vpravo nebo vlevo, protože vlevo je korekční čidlo teploty vzduchu.
                      To byly ještě normální vozy.

                      Když to toho kecá marketing a přiteplalej vizážista architzekt designér, pak budeš žárovku měnit v servisu půl dne za těžký prachy.
                      Hezky si zkus vzpomenout, jestli na tom nemáš taky podíl…!

                      :OD

                2. škodovka by dneska nebyla – přešla by pod Renault a značka by zanikla.
                  To si nemyslím. Pod VW produkuje levně vyrobená a za draho prodáná auta. Pod Renaultem by produkovala levně vyrobená a levně prodaná auta stejně jako Dacia.

                  1. Když se po revoluci řešilo, co se škodovkou, byli tu dva ženichové, VW a Renault. Na VW udělal dojem právě favorit, svatba s ním znamenala zachování značky, nějakého vlastního vývoje a vůbec… Renault chtěl montovnu na twinga, o zachování značky „škoda“ neuvažoval.

                    Bez favorita by VW měl o škodovku menší zájem, možná vůbec žádný.

                    1. Přesně, Francouzi stali jen o prostory.
                      Favorit VW ukázal, že škodovka má nejen výrobu, ale i vývoj a technologie, které by se mu mohly hodit – taky na rozdíl od Seatu Škodovce vývoj zůstal.

                    2. Renault chtěl montovnu na twinga
                      Starej Hrdlička psal, že záměr byl vyrábět Renault 19. On tám to chtěl směřovat do Mini.

                      o zachování značky “škoda” neuvažoval.
                      A jakej by byl rozdíl oproti současnosti, kdy jsou to klony Passatu, Golfu, Pola…s nalepeným znakem Škody? Škoda reálně jako značka neexistuje. Na tahání peněz z ČR přes vnitropodnikové ceny je to asi dobrý.

                    3. Jaký je rozdíl? To je vtip nebo trolling? Kdyby tu místo škody byl Renault, vyráběly by se tu stejná auta jako v jiných Renault fabrikách.

                      Škodovka měla od začátku svoje modely s jinou kastlí než VW, fabia (a pár oktávek) měla dokonce i vlastní motor, o kterém je i článek.

                      Čeho je klon octavia? Ať už jedničková nebo další generace? Golfa? Bory?

                      Jediné naklonované auto byla škoda citigo, přeznačený UP (a seat mii).

                      Škoda roomster se pak nepodobá ničemu od VW, v druhé generaci to mělo být přeznačené caddy, ale zařízli to. Škoda yeti, opět, najdi mi klon VW.

                      Citroen a peugeot taky sdílí techniku a motory, ale přesto to většinou nejsou jen stejná auta s jiným logem. (Stejný je C1/P107, saxo/106 a pak většina těch užitkových jako berlingo/partner… jinak mají svoje 306, 406, 207, 308 vs. xsara, xantia, c3, c4, c5…)

                    4. Octavia vznikla při studii platformy GolfuIII, ale nakonec využili GolfIV – takže VW.
                      Roomster je sice zajímavý nápad, ale je to technicky fabie tedy Polo – takže VW.
                      Yeti je Octavia scout. Ale ještě předtím to byl snad jen 3D návrh nějakého studenta na reklamní billboardy. Lidi kolem toho jezdili a začali to poptávat. Tak škoda upravila octávku scout na studii, která se chytla.
                      Nadávat můžeme jak chceme, ale pořád byl VW pro škodu plus. Dovedete si představit, že by dopadla jako FSO? By se tu místo Octavie a Fabie vyráběly mrdky Lanos a Matiz?

                    5. Panek: Jasně že základy každé škodovky je nějaký VW. Oktávka – golf, superp – passat, fabia – polo. Roomster je napůl polo napůl golf, tedy doslova svařené ze dvou aut :)

                      Yeti má ale úplně jinou kastli než octavia, má stejný rozvor, ale jinak je kratší, vyšší a celkově vypadá jinak :-)

                      Jsou auta, kde je to jen o jiném logu nebo třeba nárazníku a zbytek je na chlup stejný – to ale oktávka vs. golf není. Pochybuju, že by šly třeba mezi nima přehodit celé přední dveře… což mi připomnělo ten spor Fiat vs. Seat:

                      https://www.auto.cz/dvojvajecna-dvojcata-kterak-fiat-zazaloval-seat-a-skoncilo-to-podivnym-zlutym-autem-136902

                    6. Čeho je klon octavia? Ať už jedničková nebo další generace? Golfa?
                      Golfu…

                      Škoda roomster se pak nepodobá ničemu od VW
                      Stejně jako u Rapidu vytáhnout prehistorické díly a zbastlit z toho auto.. Pak se nemůžou divit, že je přímo srovnávají s Dácií.

                      Slušnej ojeb byl taky Superb II, navíc ta nádrž u 3.6 tomu dala korunu.

                    7. Marty: Aha. Takže nepřekvapils. Oktávka je na chlup stejná jako golf, má to jen jiné logo na kapotě. Tak určitě. A mazda 3 a volvo v50 jsou klony focusu?

                    8. Oktávka je na chlup stejná jako golf, má to jen jiné logo na kapotě.
                      Prostě okolo stejné techniky postavíte jinou boudu. Co na tom nechápete? Pokud je v nečem rozdíl tak, že Golf je midrange a Octavia lowcost.

                      A mazda 3 a volvo v50 jsou klony focusu?
                      Tady je situace drobně jiná, protože každá automobilka do toho nacpe svůj motor, ale samozřejmě je stejná platforma…

                      Smiřte se s tím, že přes všechny řeči Škody se klíčový výzkum/vývoj realizuje v Německu, jejich lidé na tom získávají vzdělání a zkušenosti. Tam se vytahují peníze přes vnitropodnikové ceny. Sorry, to je realita. Že si Škoda udělá vlastní boudu zase tolik neznamená.

                    9. Marty: Když okolo stejné techniky postavíš jinou boudu, tak už to není klon. Jinak by to byl stejný klon jako mazda 3, focus mk2 a volvo v50 nebo C30… protože v nich byly i stejné motory (netvrdím že všechny), 1.6i ve focusu je už na pohled stejná jako ve volvu, liší se jen krytem s logem VOLVO, který do toho focusu 100% pasuje (občas si to focusáci montovali jako ochranu kabelů před kunama). Nebo 1.6 diesel, stejný příběh. Focus RS měl 2.5 pětiválec volvo, opět, stejný motor je pod kapotou C30, V50…

                      Smiř se s tím, že těch rozdílů octavia vs. golf je trochu víc než jen logo na volantu. A vyber si, co je teda podle tebe klon, pokud podvozek + motor a na kastli nezáleží, tak volvo/mazda/ford na tom byly zhruba stejně jako škoda/vw/seat/audi.

                    10. Jinak by to byl stejný klon jako mazda 3, focus mk2 a volvo v50 nebo C30… protože v nich byly i stejné motory
                      Ne vždy….to ten rozdíl oproti VW, kerá sdílí všechny motory.

                      Ale celkově je to akademická diskuze. Spíše důležitého je něco jiného. Pokud bychom přiznali pravdu, tedy, že se jedná o klony, tak by se v plné nahotě ukázalo, že Škoda je z větší části prázdná skořápka s logem a to je to hlavní o co tu jde.

                      Tedy jinak řečeno, že její produkt je stejně „český“ jako produkce z Kolína nebo z Nošovic…a to je to hlavní, co nikdo nechce přiznat…

                    11. Škodovka má pořád „vlastní“ konstrukci v podobě cca 3000 kvalifikovaných lidí v Česaně.
                      Kolín, Nošovice ani Žilina nikoli.

                    12. Škodovka má pořád “vlastní” konstrukci v podobě cca 3000 kvalifikovaných lidí v Česaně.
                      Myslíte ty, kteří zkonstruovali 1.2 HTP?:-)

                    13. Marty, ty tu fakt jen trolíš. Škoda má vlastní vývoj, ne jen holou montovnu pro VW. Škodovky nejsou jen klony VW s jiným logem na kapotě. Stav se třeba na hlavu.

                      T.č. se vyráběl Sharan/Alhambra/Galaxy, bylo to naprosto stejné auto s jiným logem, kastle měla stejný tvar a měly i některé motory stejné, ale ne všechny. Ale opět podle tvojí logiky to nebyly klony, protože blablabla…

                      Dál tě musím zklamat, protože trolly krmím nerad, takže jestli chceš ještě přispět do debaty, budeš mít ten luxus posledního slova.

                  2. Renault by býval byl průšvih. Tahle státní automobilka stojí a padá s financováním od francouzského státu a ten by těžko lil peníze francouzských daňových poplatníků kamsi do Mladé Boleslavi.
                    Ze zájemců byl tehdy VW jednoznačně nejlepším pro nás a dovolím si tvrdit, že to tak je dodneška.
                    Favorit už měl seriozní karoserii, která konstrukčně – tedy krom materiálu a kvality výroby – snesla srovnání s tehdy vyráběnými auty téhož segmentu (Fiaty, Renaulty, Peugeoty…). Ostatně to byl důvod, proč se ta karoserie nenavrhovala v socialistickém bloku, páč na to nikdo neměl ani výpočetní techniku, ale hlavně know-how.

                    1. No to jo. Spousta lidí kafrá, že škodovka je fuj a že je to vlastně VW… je to VW, ale na stejné platformě je jiná karoserie, z oktávky se stala dojná kráva (to je pojem z ekonomie, prostě tahoun trhu, co se prodává skoro sám a nejvíc na tom vyděláte) a v koncernu pro ni vlastně není ekvivalent, nikdy se nevyráběla jako hatchback, na rozdíl od golfu nebo leonu.

                      Favorit byl i tak svázaný omezením výroby kompoment v ČSSR, to je ten můj oblíbený bonmot: Bertone dostal zadání „postavte nám auto kolem těchto světel, jiná neumíme vyrobit“. Po svatbě s VW vznikl druhý facelift favorita = felicia, která už vypadala moderně jako saxo, ibiza, polo, fiat bravo a další západní konkurence.

                      A známý je ten rebranding felicie na vw caddy – úplně stejné auto, jen maska, volant a „páté dveře“ (byl to pickup) měly na sobě logo VW, což svědčí o tom, že se za ni Němci nestyděli :-)

                      Zajímavost: první favorit měl kola s roztečí 4×98, tzn. jako fiaty. Po faceliftu, když už bylo po svatbě s VW, měl 4×100 = jako polo. Z toho je vidět, že ten facelift nebyl jen kosmetický… a ta slavná reklama o „548 zlepšeních“ asi nekecala :)

                    2. Nebyl jen kosmetický, samozřejmě. Například se i zvětšil rozchod kol. A tu rozteč by třeba nechali, nicméně po 548 zlepšeních Favorit taky dostal zadní brzdy z Golfa, tak bylo logický, že se tomu přizpůsobilo i vše okolo. Z těch dalších vylepšení to byly třeba výztuhy dveří (i když to zní z dnešního pohledu úsměvně), přepracované uchycení kapoty (ve Francii se někdy původnímu Favoritu říkalo Škoda Gilotina), nebo třeba i filtrbox ze 40kW(tj. ten plechovej kulatej) verze znají majitelé dvojkovýho Golfa.

                      V jednom videu doc. Hrdlička řekl, že když Bertone na něj vyrukoval, že ta světla jsou hnusná, odpověděl „Podívejte se, pane Bertone, kdybych měl taková světla, tak nepotřebuju Vás. Vy jste světoznámej designér, tak to auto musíte udělat hezký i s velkejma.“
                      Bristký časopis CAR v prosincovém čísle roku 1989 ve srovnávacím testu Favoritu a Fiesty napsal, že vysoká světla Favoritu jsou v záplavě moderních nízkejch lamp osvěžující.

                      Jinak ne všechno bylo po 548 zlepšeních lepší – dost mizerná byla kvalita černejch plastovejch dílů ve výplních dveří (madla, klička na okna) a vnějších krytý klik. Zatímco u Š742 a odvozeních a prvních Favoritů člověk jen občas vidí ty kliky vyšislý nebo osahaný, na favoritech MY93 a dál je to bězná záležitost.
                      Už někdy v roce 1991 nebo 92, tj. ještě před vstřikováním, dostal Favorit jiný benzínový čerpadlo, který nemělo páčku manuálního načepování. To je pěkně nahovno, protože když to dlouho stojí, tak pak dlouho trvá, než si to benzín nasaje. A tak zatímco náš Favorit po dědovi z října 1988 startuje na první cvrnknutí (ani načepovat zpravidla nepotřebuje), já se svým celohnědým v května 92 startuju po delší době tak napošestý.

                    3. Zima: Měl jsem favorita, toho prvního, z roku 90 a s karburátorem. Startovalo to sice dobře, ale muselo to být studené. Když jsem v zimě nastartoval a šel si opucovat okýnka od sněhu, tak to za chvíli chcíplo a nešlo to natočit. Muselo se hned odjet, jinak se to takhle rozesralo. Ona tam oproti Š105 nebyla páčka na ovládání sytiče, ale nějaká automatika, něco primitivního s bimetalem, co ten sytič automaticky zavíralo no a fungovalo to tak skvěle, jak jsem popsal.

                      Interiér byl hnusnej hnědej a vyšisovanej (tehdy 15-letý auto), ta koženka nebo co to bylo i praskala. Novější favority s černým interiérem vypadaly líp.

                      Technicky na hovno řešení byl konektor pro světla na pátých dveřích, to nikdy pořádně nefungovalo (byly tam teda jen mlhovky, couvačky, vyhřívání skla a osvětlení SPZ; zadní stěrač jsem neměl). Jediný další auto, kde jsem to viděl, byl fiat (bravo/brava/marea), asi proto se favoritu říká „italský auto“. Časem jsem to přebastlil na kabel.

                      Pak to začlo reznout (na to že jsem to měl jen dva roky, tak dost rychle, ono to bylo rezavé už předtím, ale bývalý majitel to zřejmě dobře zamaskoval), naskytlo se jiné auto, tak jsem to poslal pryč. Dneska je to asi 15 let, musel se už rozpadnout na prach. Jak dneska někdo udržuje favorita, aby mu ho rez nesežrala pod zadkem, nechápu.

                    4. mjfox:To je zajímavý. Tohle jsem já s žádným Favoritem (mám zkušenost se čtyřmi karbecy rv. 88, 91,92 a 92 nikdy nezažil. Ale tehdy to asi dost kus od kusu. Nojo, automatika, byla to západní technika a přitom je to věc, na kterou lidi nadávají snad nejvíc. Zajímalo by mne, jestli na to nadávali z NSR i majitelé Oplů.

                      Jo, já neměl na mysli přímo přístrojovku, ale ty věci okolo, madla klik a tak. Protože ty kliky vnější byly černý i u starýho favoritu a 105/120, ale nešisovaly. Záleží, kde to taky stálo, pokud do toho celej den rpalo slunce, tak to vyšisuje auto pomalu i dneska.

                      Jo, to mám jen na tom Favoritu 1988, od roku 1991 už měly klasickej husí krk. A taky to fungovalo docela nahovno, dokonce to došlo tak, že mlhovkám se natáhl znova kabel. Ale nějak vyřešit to jít muselo, protože Fiaty to užívaly ještě asi 15 let později (Punto 2001, Seicento ze stejný doby, kdežto Panda II už má husí krk). A ono se to nezdá, ale používá se to třeba u dodávek s posuvnejma bočníma dveřma, pokud mají centrál, a taky nějak to fungovat musí. Průser u nás byl, že takovýhle vymoženosti jsme tehdy prostě nedovedli dostatečně kvalitně realizovat. Sám doc. Hrdlička psal, že to tam původně nechtěl, ale že si to prosadili lidi z technologie výroby.

                      Tak záleží, kdo toho Favorita měl. Pokud to byli už starší lidé, co se dřív už o nějaký starší auto starali (tzn. generace lidí narozených před, nebo těsně po WWII), tak věděli, jak se k tomu chovat, různě si to natírali, často myli, můj děda dokonce, když jsme přijeli v zimě nebo po dešti do garáže, tak zavelel, vzali jsme stará prostěradla a šli jsme utřít auto. Jinak netvrdil bych, že Favority rezly víc, než třeba tehdejší Escorty, ale prostě tehdy nic moc lepšího nebylo.

                    5. Zima: Když to jenom vyšisuje, tak jde o hovno, fiat bravo/brava/marea, tam se ty kliky úplně rozpadaly na prach.

                    6. Integrale
                      20.12.2021 v 14:14

                      Furt ale nemuseli všichni ti zmrdi u toho kradení při prodeju do dojčlandu tak mlaskat a zlikvidovat Tatrovku. Stačilo pořídit jednu menší flotilu pro papaláše od domácího výrobce, aby se rozjela linka a zaplatila část investice do ní, a Tatrovka se eště mohla v limuzínách furt uchytit. Takle to zmrdi zlikvidovali, aby mohla šáde produkovat předraženej shit a dojčlandi z toho dojili desítky let miliardy.

                    7. Tatra limuzíny byly beznadějně zastaralé a přitom drahé, flotila pro papaláše by byl dost malej kšeft, aby ji to udrželo nad vodou. Najdi mi v roce 1999 auto téhle třídy s motorem vzadu a ještě vzduchem chlazeným.

                      Museli by najít strategickýho partnera jako škodovka, vyrobit úplně nové auto na základu něčeho západního – i kdyby to byl třeba mercedes nebo bmw… a muselo by to mít diesel.

                      A musel by se najít partner natolik odvážný až šílený, aby do toho šel. Ona je to totiž investice, která se VW vyplatila, Škoda je pro ni slepice, co nese zlatá vejce… Tatra by naproti tomu mohla být jen černá díra na peníze.

                      Tatra 700 byla prakticky jen x-tý facelift T613, která se vyráběla od roku 1974. 25 let stejné auto, to je v automotive dinosaurus.

                  3. to:
                    Marty…
                    20.12.2021 v 12:32

                    Možná by MB nebyl po Praze snad nejdražší okres (vím, že Praha není okres) v Česku… Pamatuji se, jak se řadoví zaměstnanci těšili na francouze a to právě z toho důvodu – Renault je státní, bude pohoda, jistota jistot, klid, jako dodnes. Ono to totiž do určité míry v AZNP vypadalo jak ve filmu Švéd v žigulíku a nemělo to končit. Víte třeba, proč první várka favoritů měla tu hnusnou světlou khaki barvu? Protože ta, co tam měla být původně, tmavá modrá (tenkrát se jí říkalo čínská modř), jezdila snad na všech „přestavbách“ a opravách stopětek a stodvacítek po celém střeodočeském kraji. Proč asi. „Škodováci“ to stihli rozkrást. Tvl, těch autolakoven po celém okrese po roce 90, kde stříkali hlavně touhle barvou. :-D Někdy v roce 95 jsem kupoval „přestavbu“ (normálně v autobazaru, po druhém majiteli) na stovkových papírech. 120M kastle a motor, na zadku 125L, ale pětikvalt to nemělo. Brzo to zrezlo a bylo to hlučný, protože to nemělo antikorozi z továrny. Holt kradená kastle. A takovejch přestaveb jezdilo… Ty historky cca z 88, jak si maník připravil celý motor za plot fabriky (tenkrát ještě prakticky do polí) a jinej fiškus mu ho stačil ukrást, než mu skončila šichta. Jak to tam jednou vybrali i s bezpečáky (bez nich by to nešlo), protože káry vozili rovnou na náklaďáku. :-D
                    Už tenkrát škodováci věděli, že s VW tohle skončí (i když se teď asi krade dál, ale už sofistikovaněji), ale s francouzi by to jít mohlo. :-)

                    1. Ale občas je škodovka (jako fabrika) zábavná i teď.

                      Před více lety, +/- 15-20, jaro, nějaké to vyšší představenstvo ve škodovce. Střídají se grafy, referáty, plnění neplnění, viz,e zisk, ztráta v zisku, predikce etc.
                      Ze zadumání (nebo ze spánku) se probere starej Porsche (Piech) a pronese zhruba toto: „No, víte, jak se teď dělá venku teplo, já si myslím, jestli bysme neměli dávat klimatizaci do všech aut..“

                      Chaos, panika. Lítaj grafy, možnosti, co se bude muset přeplánovat, předělat, upravit.. (No ona to není žádná prdel, že.) Ano, budeme na tom pracovat, vyřešíme, bude to náročné, ale do podzimu to dáme dohromady.

                      Před více lety, +/-15-20, podzim, opět vyšší představenstvo ve škodovce.
                      Střídají se grafy, referáty, plnění neplnění, vize etc a mezitím i: „Ano, problém klimatizací je vyřešen, od náběhu serie X v listopadu klimatizace i v té nejměnší a nejlevnější mrše…
                      Ze zadumání (nebo ze spánku) se probere starej Porsche (Piech) a pronese: „No, klimatizace do všech aut, to je hezké, ano. Jen si říkám, jestli to má teď na podzim, když už je zima, cenu..“

                      Vypadá to jak anekdota, ale údajně se přibližně tohle opravdu událo. :-)

                    2. Vzorník barev na favorita hezky shrnul D-fens t.č.:

                      „Měl jsem jich celkem osm exemplářů, ale tyrkysového ani jednoho. Mám s tímto odstínem barvy spojenu celou řadu vzpomínek na doby těsně porevoluční. Jako symbol oživení společnosti a nových naději byly vyblité odstíny laku žabincová, hlenová, hnisová a hovnová nahradily vystřídány veselými odstíny jako tyrkysová, světle zelená, světle červená a troufalá fialová akčního modelu Prima. Doufám, že se opět dočkáme stejné revoluce a současné odstíny laku, kterým dominuje bílá a různé myší metalízy završené odpudivou šedou, kterou používá Škoda Auto dokonce na vrcholový model Octavia RS, opět nahradí jasné barvy plné hrdosti na naše automobily. Skutečně nevidím důvod, proč by auta měla mít barvu, která vypadá, jak když někdo vybleje hotdog do plechovky se stříbřenkou.“

                      https://dfens-cz.com/je-libo-favorita-za-100-tisic/

                      On o fáčko byl takovej zájem, že barva bylo to poslední, co zákazníka zajímalo, stály se na to fronty, před Mototechnou nocovali zákazníci ve spacáku, psaly se pořadníky. Výbava, barva, motor, na ničem nezáleželo (ono na tom stejně nezáleželo, všechny motory byly 1.3 benzín a z výbavy si člověk mohl vybrat, jestli na budíkách budou hodiny nebo otáčkoměr).

                    3. Pokud je zmínka o tyrkysové (vím, která to byla) k „čínské modři“, kterou jsem uváděl, tak ne, to nebyla ona. RAL nevím, ale v Pantone vzorníku by to bylo něco mezi Blue 072 a Reflex Blue.
                      „žabincová, hlenová, hnisová a hovnová“ – tak to je přesný. První dvě si pamatuju dobře a díky těm názvům jsem si, bohužel, vzpomněl i na ty další. Tak to jsem zrovna nepotřeboval… :-D
                      „Pastelky“ byly moc hezké hlavně na 110R…

                      Zájem potvrzuji, když jsem coby učeň jezdil do práce (ne do škodovky), tak u autosalonu na křižovatce Václava Klementa/Husova po páté ráno stála/seděla fronta lidí v počtu tak 30+.
                      Mám dojem, že v prvních sériích jen hodiny. Otáčkoměr snad až u 136, ale jistý si nejsem. V každém případě se o zbytečnosti hodin mluvilo už tenkrát.

                    4. zarniwup: Bohužel i na tom bylo vidět, jak to v socialismu fungovalo s ekonomikou. Fáčko slavnostně představili 1987, aby ho pak nestíhali vyrábět a vlastně ani nechtěli, protože ještě běžela výroba 105/120. Jojo, bylo to naplánované fakt skvěle. Strana a vláda rozhodla, že bude nové auto a na vývoj bude stačit zhruba 1/2 času než je obvyklé. A český člověk se nejdřív vyděsil a pak to dokázal… aby se ukázalo, že vlastně ještě běží výroba staré řady škodovek a teď je nikdo nechce, protože favorit :-)

  3. Je pravda, že Š105/120 byl fialový děs. Ale vlastnil jsem Š120M po evoluci, s motorem s hliníkovou hlavou a pětikvaltem a to bylo auto téměř dokonalé. Ještě jsem přemístil teplotní čidlo na těleso termostatu, aby to nevařilo v tehdejších zácpách. Jediná chybka byla, že jsem se jednou zapomněl na dálnici u Brandýsa a najednou cítím, že auto nejede, ale letí. Vlnka na dálnici a 150km/hod a je z toho letadlo. Tak jsem se zamyslel a na předek namontoval menší kola z Favorita. Auto trošku pokleslo, ale od té doby super. Kdyby ho nesežrala koroze, tak jezdí dodnes.

    1. 120 s hliníkovou hlavou? Nebo dodělaný motor z Favorita?

  4. Hezky článek, jen pár drobností:

    – Axiální ložisko už u Fabie nebylo na prvním válců, ale mezi 2. A 3.

    – na Fabii napínák řetězu z nějakého důvodu nebyl, přitom první návrh byl už při modernizaci MB v 68.U Fabie je jeho absence zarážející, vzhledem k tomu, že se tam předělával celý kryt řetězu..

    – chybí zmínka o tom, že co soudruzi u Favorita považovali za zbytecne (115S), to realizovalo VW vytvořením naprosto zbytečného 1.0MPI. Motor se montoval do VW Lupo nějaké 2 roky, i když měl VW vlastní litr.. přitom se mohla být proto varianta 1.2l, kterou VW až do zavedení HTP neměl…

    1. Ten 1.0 motor (čtyřválec) se dával taky do Lupa? Ve Škoda Auto muzeu je (byl) vystavený s infotextem, že se dával do Seat Arosa, což je teda identické auto s Lupem, až na to že „Das ist nich Lupo!“ – to jsem fak na jedné Arose viděl :-) VW Lupo ten infotext nezmiňoval.

      https://auta5p.eu/muzea/muzeum_skoda_2005/mb_37.php

      1. Jojo dával, jedno např. zde :)

        https://moje.auto.cz/Jan-K-/lupen.html

        Zajímavé je, že je to zrovna Lupo s celkem vysokou výbavou – je možné, že Škodovácký motor se osazoval kvůli váze a ve chvíli, kdy VW začalo s hliníkovými EA111, Škodovácký nebyl potřeba

        1. Já jsem v tom muzeu tenkrát stál a říkal jsem si „hmmm, extra do Arosy, to asi pro VW nebyl Škoda motor dost dobrý…“

          1. Bylo to celkem zvláštní. Ten motor měl potenciál doplnit nabídku VW, ale místo toho jen udělali zbytečnou kopii toho, co sami vyrabeli.
            Taky mohli využít škodováckou převodovku k nahrazení mizerné 085, která nezvládala 1.6 a 1.9D v Polu. Místo toho udělali celkem rozsáhlou modifikaci, aby šla do Fabie, ale jenom se Skodovackym motorem…

            1. Jestli to nebude jako vždycky o ceně. Němci si spočítali, na kolik vyjde vyrábět 1.0 v ČR a měli jasno. Víš jak to chodí, když někdo ušetří 30 centů na jednom autě, krát milion kusů :-)

              1. No právě, mohli ušetřit i na 1.4 a zároveň donutit zakazniky připlatit si za silnější motory :)

                1. Silnější motory do Lupa? Na co? Byla to městská nákupní taška :-)

                  1. Aby to byla rychlá nákupní taška :D 1.4 16V 55kW bylo relativně běžný, ale dávali i silnější – 74kW, FSI 77kW, a vrchol bylo GTI, 1.6 92kW s sestikvaltem :) Vyuzili toho, že mělo platformu odvozenou z Pola.

  5. Ještě bych jen dodal, že sse mi nedávno, po přečtení speciálu Světa Motorů o Octavii I ozřejmil důvod, proč motor 1,4 MPI nacpali právě i do ní – potřebovali prý malou sérii vozidel, kde by se odzkoušelo zavedení elektronické škrticí klapky. Malou sérii proto, aby, kdyby s tím byl průser, nebyl zas takový problém ta vozidla zpět vykoupit. A tak se škodovkářův pohon stal prvním motorem koncernu VW s elektronickou škrticí klapkou.

    Jinak od Favoritu dál bych ten motor zas tak nehanil a v kontextu toho, kdy a kdo s ním měl jezdit (a jezdil) byl dobrej a blbuvzdornej.

    1. Zajímavé, 1.4 nebyla žádný drak ani ve fabii, s těžkou oktávkou musel ten motor mít práci… btw dával se do ní i 1.9 SDI a ten byl ještě o něco horší. Řídil jsem fabii 1.9 SDI a i tam to bylo hrozně líné, no aspoň to mělo nízkou spotřebu (stejných 5/100 jako TDI, akorát to nejelo).

      1. Žádný drak – ta 44kW byla líná jak prase. Neumím si představit, jak to tahalo těžkou Octavii. jinak bylo zajímavé, jak řešili podladeni na 44kW – snížením průměru sání bez toho, aby se nějak řešil přechod sáni-hlava.
        U Fabie SDI lenost řešili po roce 2001 – zkrácením převodovky.

      2. Právě proto to asi strčili do octavie, aby to nikdo moc nechtěl. 1,9 SDI ted jezdim docela často, jelikož si to jako auto-dříče pořídil kamarád. A jako neni to nijak hrozný, rozhodně to jede líp, než Fabie HTP a tomu podobné. Oproti 1,4 to má zjevně tu výhodu, že je to nafta. běžně na semaforu ujedu skoro každýmu, výjimkou bývají jen lidi jako já, mladí kluci a ještě, když mají aspon TDi. Jenže dneska těžko soudit, protože o co víc mají dnešní auta koní pod kapotou a serepetiček pro asistenci řidiči, o to mín jsou ti řidiči schopní se vůbec včas rozjet. Nicméně s 1,4 to mula fakt bejt katastrofa, protože katastrofa to byla i v tý Fabii. Zjevně ne nadarmo to kdysi pan domácí nazval Octavia 1,4 WRC Edition :D

        1. dneska těm lemárm na semtamfóru ujedu i s naloženým pikoušem 47 kW, tvl

          1. No, jako jo no. Tuhle jsem dojel nějakou kolonu táhnoucích se aut a na čele JCB bagřík. Tak jsem otráveně rezignoval, jelikož silnice byla úzká a v protisměru plno, chvíli jsme jeli, pak zatáčka a koukám bagr, nic, nic, nic, a pak teprve první auto. Hrůza, i s tim bagrem jim ujel. V Praze…

            1. na třetí přečtení mi asi došlo to nevyjádřený slovo…křižovatka? :D

              vobčas su normálně na nervy, dementi se klidně takle podvečer v prakticky NULOVÝM provozu plantají všude 30, stojijou víc na brzdě než na plynu – nechápu, že vůbec nekam dojedou, to už není normální na těch silnicách

              1. No původ to mělo v křižovatce, tak jsem očekával, že se pomalu táhnem právě kvuli tomu bagru. A pak koukam prdlajs, on jim ten bagr ujel…

                Jako jo. A jak se u toho lidi tváří. Bud jsou to nějací mladíčci, co mají v xichtě výraz jako „typičo, ono to jede a já to řídim“ anebo jsou to totální útrápený výrazy lidí, jako by šli na porážku…

        2. Přijde mi, že moderní řídící mají fobii z toho pedálu napravo, protože jim ujizdim s kde čím, od naložený Feldy po Hatapku..

          1. fóbija, to sedí

            a to nejenom dyž sedijou ve fóbiji X-D

          2. Jo, vždycky nadávám něco ve stylu „zkus použít ten pedál nejvíc vpravo“…

  6. Moc pěkný článek. Jenom malá TP, vlastnil jsem škůdku 110L, nezničitelné vozítko, nějaké zimní gumy jsem nikdy neřešil, za 6 let mě nikdy nevypekla. Ovšem po pořízení Š105M to byla naprostá zoufalost a tragédie, za dva roky, než jsem se toho verku zbavil, nebyla jedna jediná jízda, aby se něco nestalo, tu hadička k chladiči, tu prasklá trubka chladiče pod autem, strelene tesneni pod hlavou, zlomená páčka blinkru, strašné…

    1. Jako student a později pracující jsem 7 let měl š100 a drobných problémů tam bylo nepočítaně (víc než 1 na 1000 km). Sice většinou stačilo otevřít haubnu a podívat se kde je zas volný kabel, hadička, zahýbat konektory a tak, ale bylo to otravné. A občas to tak triviální nebylo, např. zlomený drát z bovdenu k plynu na místě nebylo čím opravit. Takže jednoduché auto to bylo, spolehlivé moc ne. I když domů jsem dojel skoro vždy, jen ne vždy plně funkční nebo s malou opravou na cestě.

      1. Zlomený drát bowdenu plynu – elektrikářská čokoláda, to byla u stovky povinná výbava. :-) Ve stavu, v jakém jsem si ojetou stovku pořídil já, už to bylo jen na cesty kolem komína. Já s tím jezdil MB – Praha 4 nadrzo každý týden několikrát po dobu dvou let. Než jsem to tedy u Staré Boleslavi zadřel (jsem to dolití oleje trochu podcenil). Pak jsem si pořídil R5 z roku 1978 s obsahem nějakých 960 a s odstupem času – celkově to bylo to samý. Možná trochu zábavnější. :-)

        1. Ta struna mi několikrát praskla na takovým místě, že nezbylo než dát novou.

  7. Palec nahoru za jeden z nejlepších článků tady (od vypuknutí kovidu), a to včetně komentářů.
    Tohle mě vrátilo do dob mýho automobilního panictví, i když jsem teda mladší ročník než autor. Dodnes mám živě v paměti, jak vždycky napadl sníh a my se složili na benzín a jezdili jen tak kvůli zábavě. Z tohohle důvodu byl pozdější přechod na favorita krok nazpátek. Byla to i skvělá škola technickýho myšlení, protože auta v týhle „kvalitě“ výroby, koupená z desátý ruky, v držení mladých&blbých drtičů plynovýho pedálu něco vyžadovala víceméně po každý projížďce, často i během ní.

    Asi dvacet let jsem v tom neseděl, a teď nedávno znova – soused, lufťák, sedmdesátiletej pán, první majitel, stodvácu ještě má. Něco se mu na ní pokáklo zrovna tady, tak jsem se byl podívat, a pak když jsem to pak projížděl, uvědomil jsem si, jakej to byl strašnej krám už tehdy.

    Jen ještě jedna technická připomínka: Hliníkový tyčky zdvihátek ventilů ty první favority ještě neměly.

    1. Myslím že Dfens tu v nějakém článku o favoritu psal, proč se mu říkalo „šicí stroj“. Protože ty ocelové tyčky tam hezky chrastily a zvuk se měnil, jak se ohřály :-)

  8. Moc děkuji!Konečně technický článek po záplavě nezajímavých výplodů o covidu.

  9. Já rovněž děkuji za článek bez kovidu. Notabene s velmi zasvěcenými informacemmi!
    Jezdil jsem Š125 – ve svém vlastnictví.
    Jezdil jsem Favorit/Forman – služebák.
    Š 125 – nejvíce mi asi vadily vibrace motoru a velmi lehký předek.
    (kus kolejnice na trubce za motorem a dva pytle cementu v kufru to částečně řešily)
    F/F – hodně různých nedodělků či špatně, nebo napůl fungujících věcí. Nejhorší ze všeho pro mne byla přední náprava, po cca hodinové jízdě po D1 jsem musel zastavit a chvíli se procházet v klidu aby se mi hlava nerozpadla a já mohl pokračovat. Co se týče jízdního komforu, zlatá 125!
    *
    Když jsem v té době sedl do Žigula, byl to nějaký lepší, označení si nepamatuju, tak jsem si připadal jako bych jel v Meďourovi :-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017