Škoda Superb III – zkušenosti s provozem - zpět na článek

Počet komentářů: 71

  1. To ambientní podsvícení u Superba (v mém případě služebního S II) jsem také ocenil, je to příjemné pro oči a člověk není tak oslňován světly protijedoucích aut. Dále se mi líbil vnitřní prostor. Jinak celkem nudné auto, neurazí ani nenadchne. Typická flotilová kára.

    1. A to te nerusi? Ja bych se z toho pominul, kdybi mi v aute svitilo neco jineho, nez kontrolky. Mel jsem jedno tlacitko na stredovem sloupku, co svitilo niz, nez u linie radia a musel jsem ho zakryvat.

      No jo, jiste, ze nenadchne, po tvych hrackach (exportni favorit, silnicni lokomotiva) musi byt superb neco jako sezeni v kresle na zaoceanskem parniku.

      1. My to máme ve čtrnáct let starém Grand Voyageru a funguje to perfektně. Vtip je v tom, že zdroj toho světla není vidět, navíc to osvětlení je velmi „měkké“ bez ostrých stínů a kontrastů.

        1. Ja vim, ze to auta mivaji, i kdyz u tebe clovek nikdy nevi, co tam bylo puvodne a co za spotrebice tam bylo doplneno v ramci iniciativy „mac na ctyrech kolech“. Je to takove podiveni se nad tim, jak se s tim clovek dovede vyrovnat. Me to opticky rusi jeste vic, nez bimbaci stromecek na zpetnem zrcatku. Ale mozna jsem to jen ja. Jde to vypnout, kdyby clovek chtel?

          1. Je to přesně tak, jak píše JJ. Přirovnal bych to k ambientnímu podsvícení při sledování televize ve tmě. Samo o sobě je světlo panelu TV nepříjemně ostré, s podsvícením je to mnohem příjemnější. Ale samozřejmě, že to nevyhovuje všem.
            Vypnout to jde, narazil jsem na tu možnost v nabídce auta. Nejsem si úplně jistý, zda šly vypnout i jednotlivé okruhy osvětlení samostatně (prostor pro nohy řidiče a spolujezdce, prostor pro nohy cestujících vzadu a osvětlení prostoru řadící páky).

            1. Tak to je dobre. Ne, vypinat samostatne netreba. Co se mi v nastaveni svetla libi je, kdyz ma auto napriklad regulaci svitivosti podsvetleni tachometru.

              1. A bez toho se auta dělají? Bez ironie. Jinak mě např trochu štve, že sice ztlumím podsvětlení budíků, ale display a tlačítka na středovém panelu svítí furt stejně, naštěstí ne moc, takže to není nijak hrozné, ale ideálně bych si to představoval spřažený s podsvětlením budíků.

                1. Ja nevim, jestli se bez toho delaji, ale ve ctyri roky starem aute, co ted mam pujcene, to neni. Nizsi trida, prumerna vybava.

                2. Moja Mazda to má. Keď stlmim budíky, zároveň sa stlmí aj rádio a všetko na strednom panely. Ideálne v noci je všetko úplne stlmiť, pokial chce človek vidieť aj niečo slabo osvetlene niekde na krajnici v diaľke. Keď si oči nezvyknú na úplnu tmu, tak via iba to čo je riadne osvetlene. U mna je to tak. Mám výhodu že mi svetla protiidúcich aút nevedia, lebo oči rýchlo adaptuje na svetlo aj tmu. Preto mám najradšej jazdu v úplnej tme.

    2. Já mám tzv. ambient light u mercedesu cls a dopracoval jsem se k tomu, že jsem to natrvalo vypnul, právě proto že mě to v noci při delších cestách oslňuje. Potřeboval bych vypnout půlku dalších zdrojů světla..což ovšem nejde.

      1. Tak jde, ale chce to klesticky a hodne casu. Nebo jen utlumit http://i.imgur.com/SmYdZsJ.jpg

        1. Tak jasně..jde všechno. Autu jsou tři roky a já nejsem ten typ co něco rád rozebírà. Takže mám asi smůlu. Když vidím kam to spěje, že dávaj do eska dvě lcd televize, tak to s oslňováním asi už lepší nebude. Super je že u cls se dá aspoň panel navigace vypnout a to úplně.

          1. Rozebrat nechces, dobre. Co takhle estetika? Pokud ta neni, tedy mluvim ted o stredovem panelu, problem, pak ti jako byvaly drevarnik dam uzitecnou radu: Neexistuje na svete problem, od trablu v lasce, po dychani v kabine apolla 13, ktere by nevyresila kobercovka.

            1. Popř. černý permanentní fix.

              1. Pánové, tak myslím, že kombinace vlastních úprav pomocí kobercovky a permanentního fixu by do interiéru MB CLS padla jako prdel na hrnec :-)

                1. Nazval bych to prznenim…

      2. Dostavěj se s tím povozem ke mně, já jim to za pár drobných ve stodole vypnu :-) Nejde vypnout je vnitřní protimluv,

  2. Ten sitovy program je zajimavy, ale jak tak koukam, pro active a ambition stoji 1300 kc. Ja tedy cool nejsem, mam skladaci prepravku a krabici od bananu, ve ktere mam slozenou platenou tasku. Je to skladaci (a krabice od bananu se da vyhodit, novou si vyzvednu pri nejblizsim nakupu) a da se to vyjmout a veci v tom odnest… a de facto to nic nestoji.

  3. Pardon, ale dělat závěry při takovém nájezdu je trošku předčasné, ne? Zadní náprava neklepe?

    1. Zadni naprava neklepe. Uvedl jsem do článku nájezd právě proto, aby to čtenář mohl vzít v potaz. Berte to jako hodnoceni v 7 000 km. ;) Chjo.

  4. Pěkný článek. S3 je první Superb co se mi vzhledově líbí, dokonce i v sedanu.
    Osobně jsem se vezl v S2 LK vpředu i vzadu. Sedadla celkem ok, místa spousta, podle mě až zbytečně moc :)

  5. Me to stejne prijde drahy. SIII je fajn auto, bez debaty, ale pokud bych ho neuzivil firmou, tak asi vzdycky koupim ojetinu.

    Ted v patek 3. jsem poridil VW Phaeton r.v. 2004. Dal jsem za to v prepoctu necelych 150k CZK, jsem druhy majitel, je v perfektnim stavu.

    Zatim jedinou „nevyhodu“ vidim v jeho celkem slusnym apetitu co se benzinu tyce :-)

    1. Kolik tam máte válců, můžu se zeptat? Šest, osm nebo dvanáct? On teda žere už i ten šestiválec. Nejde mi o to, kolik žere, ale co máte za motor.

      1. W12 – to byl i jeden z hlavnich duvodu proc jsem vzal konkretne toto auto – udelat si trosku radost :-)

  6. Mysleno samozrejme subjektivne drahy. Objektivne je podle me cena ok, naprosto srovnatelna s konkurenci…

    1. No drahý to je i objektivně, protože při ročním nájezdu 14000, kdy i jen pojištění stojí necelé 2,-Kč na kilometr je každá jízda při pořizovací ceně přes milion prostě pekelně drahá. Hned by to vypadalo jinak, kdyby se s tím autem jezdilo, ale nejezdí a žádná jiná přidaná hodnota (jako kdyby to byl třeba veterán, nebo sporťák), která by tyto náklady vyvažovala tu není.

      1. Jo to je fakt, na najezdu zalezi dost. Trochu me to pripomina kolegu, kterej si koupil novyho seata ibizu, protoze proste potreboval nutne auto. Za dva roky najel s bidou 6000km, a pak ho prodal se slusnou ztratou… super :-)

  7. Ten článek by se dal napsat i takhle:
    Koupil jsem si novýho supa a splnil si tíím vlhkej sen. Ještě jsem ho ani pořádně nezajel, ale už teď vím, že je to nelepčí kára na světě, protože se mi v tom ještě nic nevysralo. S autama mám bohatý zkušenosti, protože jsem dotěď hobloval tchánovu starou kraksnu, která držela pomocí izolepy. Úplnej expert Martin z autosalonu na primě.

    1. Kazdy zdejsi clanek se da napsat lip, teda zkraceneji.
      Obzvlaste posledni dobou ty PR od SKODA Auto.
      Ja obdivuji ty lidi co se rozepisuji o svych autech jako Tolstoj ve „Vojne a mir“.
      Nekdy to i ctu cele. Nekdy.
      A co ten expert Pepa? ;-)

      1. Já se snažil co nejvíce rozvést nosnou myšlenku, kterou tak briskně vypíchnul Pavelpu27. Delší to být ale nemohlo. Přesto si myslím, že Tolstoj by mě poplácal po rameni. :-D

    2. Ano, takhle by se to dalo shrnout, proto jsem článek napsal takto. Otevřeně jsem vysvětlil, že nejsem expert. Ale přitom jsem tajně doufal, že se zde objeví někdo, kdo to ještě pro jistotu dovysvětlí. To čistě pro případ, že by to jeden nebo dva čtenáři nepochopili.

  8. Superb III je fakt pěkný auto…to je jediný, co o něm můžu napsat…nemám s ním žádnou zkušenost, kromě svědectví při nehodě, kde toto auto figurovalo….

    Článek netroufám hodnotit, nemám z něho až na jednu vyjímku opravdu žádný pocit…

    ta vyjímka jest stať, týkající se nafty…sice se tu jako čtenář pohybuju dost dlouho na to, abych zdejší benzínovou propagaci zaznamenal, nicméně jí moc nerozumím…byl by někdo schopný mi v kostce vysvětlit, proč je benzín kámoš a nafta je čert zlý chlupatý smradlavý ?
    Není to spíš o dogmatech a a zažitých nesmyslech, které jsou v společnosti zakořeněny? Vždyť každý rozumný člověk si v zásadě vybírá auto podle několika atributů, které od auta očekává a jedním z nejdůležitějších je jeho účel, ve smyslu využití výhod dané kategorie, vzhledem k jeho budoucímu využití. Myslím si, že skutečně spousta lidí kupuje auta nevhodná vzhledem k účelu, alá fabie toliko silniční koráb nejvhodnější k převozu pětičlenné rodiny do Chorvatska a nebo zimní kabrioletisti…
    Pak ale existuje skupina lidí, do které řadím i sebe, která si vybírá auto podle účelu. Pokud potřebuju jezdit ve většině případů 5km denně do práce, určitě si nevyberu mladoboleslavský sen v dieselu, ale jakýkoliv maloobjemový benzínový auto…pokud možno co nejjednodušší a nejblbuvzdornější…pokud budu jezdit 50km denně do práce, určitě se už budu rozhodovat podle vlastností, u mně vyhrává spíš nafta, ale benzínu s výraznou výhodou bych dal přednost…pokud potřebuju auto na blbnutí, což osobně neuznávám, určitě bych nepořídil qvazisporťáka v naftě alá Škoda RS…
    Už nejsem jura plnej testosteronu, auto je pro mě nutnost a řízení auta mi nečiní žádnou zábavu, potěšení nebo relax…je to jen potřeba…jezdím víceméně předpisově, nikoliv z důvodu předposranosti před buzersytemem, ale prostě proto, že to většinou ani nejde jinak…navíc si uvědomuju, že na silnici nejsem sám a ne všichi jsou Vatánenové, kteří spíš jen přispívají k nervozitě na silnici a jen provokují blbce k vychovávání…Další důvod je ten, že prostě nechci chcípnout v autě + všechny lehčí verze, byť i jen třeba absolvovat vopruz z řešení následků zaviněný i nezaviněný nehody….Strávil jsem za volantem opravdu hodně času, a dokonce i jízdou ;) , takže si myslím , že se můžu nazvat řidičem s lehce nadprůměrným nájezdem(cca70.000km/rok auto a tak 10.000 motorky), s celkem bohatou zkušeností s různými druhy aut i paliv. To vše dohromady mi dodalo vlastní zkušenost s pohybem na silnici a troufám si napsat i schopnost posoudit vhodnost daného samohybu a jeho paliva, v té určité době a potřeb z ní plynoucích…a pak se dozvím od nějakýho recenzenta, že auta nechrochtají, že ta jediná správná jezdí na benzín…proč? nikdo přesně neví….ale i pokud je to „prostě tak“ , tak jsem asi i rád, že jsem ten hlupák, co nepochopil, že nafta je špatná…a ano, v současné době mám naftové auto, na tachometru mi teď svítí 394.000km a kromě běžné údržby(dodržování servisních intervalů) se na autě kromě výměny FAPu ve 250.000km nájezdu nic nevysralo….pořád stejná dvouhmota, původní vstřiky, turbo…a teď mi recenzente řekni, je chyba, že využívám auto pro účel, ke kterému bylo navržené, a tudíž ty hynoucí evergreeny , který se stejně hlavně dějí dílem prasečí údržby a dílem nevhodnosti využívání, mi prostě nehynou a samohyb jezdí a jezdí a jezdí, nebo jsem měl štěstí na kus?

    1. Muj nazor je, ze za vsech okolnosti nafta spatna neni. Nicmene, rizeni aut pohanenych 4-valcovymi agregaty koncernu povazuju za diskomfortni. Zvukovym projevem pocinaje, projevem na silnici konce.

      Vyhoda pro lidi, co moc neumi s manualni prevodovkou je ze je to jen tak nechcipne pri moc rychlym pusteni spojky :-)

      Nevyhoda napr. pri predjizdeni, kdy behem jednoho kamionu se musi jit o 3 kvalty nahoru :-))

      Pro dlouhy cesty, a firemni flotily chapu duvody proc naftu (uz jsem dokonce slysel od reditele stredne velke ceske firmy, ze benzinaky nekupuje, aby v tom zamestnanci neuhoreli)

      Z Vaseho popisu chapu, ze Vas rizeni nijak moc nebavi, spis mam i pocit, ze to berete jako nutne zlo. V tom pripade chapu i Vas pohled, ze je to fuk, jestli benzinak, nebo naftak…

      Jinak s tou udrzbou muzu jen souhlasit. Zvlast v CZ je to takovej folklor v duchu: „…vzdyt to jeste funguje, tak proc to menit…“

      1. Já proti naftě například v bagru či malé ponorce také nic nenamítám ;-) V té ponorce dokonce uznávám, že je nafta vhodnější kvůli nižší toxicitě výparů.

        Popularitu nafty u fleetových aut mi ale hlava nebere. Ať se na to dívám, jak chci, tak například pro dvacet cesťáků, kteří netahají pořád plný kufr, mi daleko smysluplnější přijde přestavět ta auta na LPG. V takovém množství už bude cena přestavby úplně jinde než když si nechám zaplynovat jedno auto, úspory jsou proti naftě několikanásobné, servis není výrazně komplikovanější než servis běžného benziňáku, k tomu pár tisíc ročně k dobru na osvobození od silniční daně… Jediná nevýhoda je pak problematické parkování v podezmních garážích.

      2. K te udrzbe a nevhodnosti vyuziti bych snad dodal jeste chovani se k autu…ja jsem mezi svymi prateli oznacovan za sneka a setrice, ale osobne bych se tak neoznacil…jsem vychovanej v ucte k vecem, samozrejme nikoliv krvelacne, spis jen pocitove…takze moji pratele mi neveri, ze treba brzdova sada na obou napravach mi nezridka vydrzi 150.000km…ze na pneu najezdim i 100.000…drzim se originalnich dilu FoMoCo a nemam problemy…kdyz jsem si auto vybiral, vedel jsem, ze chci drzak na podvozek, stredne silny motor, vetsi prostor pro ridice i spolucestujici i naklad, nouzove 7 mist..rozumnou spotrebu, kvuli delsim trasam…na vzhled kaslu, ten me nikam neodveze….hledal jsem hledal a volba padla na S-maxe…v te dobe se benzinovy S-max poridit dal, musel bych vsak rezignovat na spotrebu a feference na motor rovnez nebyli jednoznacne pozitivni…druha volba byla Honda Accord s bezinem 2,4 manual, ale to auto mi vyhovalo pouze kladnymi ohlasy na spolehlivost…jinak bych musel slevit ze vseho..navic je v podstate nesehnatelne…dodnes… takze nakonec volba padla na naftoveho maxe, vybavu moc neresim, je to titanium s nejakymi dalsimi bonusy…z auta jsem dodnes nadseny…je to prvni auto, z celkem dlouhy rady, ktere je spis kamos, nez otrok…pokud by byl zajem, muzu spachat drobnou „recenzi“ na tento vuz…

    2. Zdejší nechuť k naftě je dvojí příčiny. Za prvé, naftová auta obecně se hodí charakterem spíše pro poklidnou jízdu, ať už kvůli neochotě nafťáků se nechat točit, anebo jejich spíše vyšší hmotnosti. Pro někoho je to důležité minus. Za druhé, až donedávna měly benzíny téměř výhradně nepřímé vstřikování paliva. Nevýhodou byla nutnost škrtit klapkou v sání a z toho odvozené ztráty, anebo nějaký složitý mechanismus řízení ventilů, a z toho odvozené vícenáklady, výhodou pak kvalitnější promísení benzínu a vzduchu, lepší spalování a nižší emise. Nafta znamená vstřik do válce, přímo či nepřímo, a vyšší emise jak pevných částic, tak i oxidů dusíku. U běžných aut navíc nějaký sofistikovaný aftertreatment spalin nepřipadá v úvahu, stejně tak nelze předpokládat jízdu ponejvíce se zahřátým motorem, v užším pásmu otáček a tak dále, aby se s tím dalo něco pořádně dělat. Stručně řečeno, nafta nejen není pro sportovní jízdu, ale také nepatří do osobních aut, zvláště tech menších. Nebýt šílenství kolem emisí CO2 a vysoké spotřební daně na paliva, benzín by jako palivo do osobních aut drtil na celé čáře.

  9. IMHO jsou spíš náklady na 1km u LPG a nafty srovnatelné. A proč nafta u služebáků vítězí? Protože má i nějaké výhody:
    1) to parkování v podezmní garáži je dost významná výhoda
    2) nepřijdete o místo v kufru nebo místo pro rezervní kolo
    3) naftové auto koupíte hotové a není potřeba ho upravovat, zatímco LPG se musí přestavět (až na velice vzácné vyjímky)
    4) dojezd – naftové auto má těch 1000 km na nádrž, benzínové tak 600-700, lpg podle velikosti nádrže, ale bývá menší, např. u dacie sandero má benzínová 50 litrů, plynová jen 32 (a spotřeba plynu bývá vyšší než benzínu); benzínka je sice v Evropě na každém rohu, ale zdržuje a otravuje tam pořád jezdit…

    1. Dejme tomu že vezmu nějakou tuctovou Octavii – v naftě spotřeba 5, v benzinu 7 a v plynu 8. Pak mi na km palivo vychází na 1,4 Kč nafta, 1,8 Kč benzin a 1 Kč plyn. Troufnu si říct, že kufr vozí většina těch aut prázdný či poloprázdný v 95 % případů. Když tam dám 80 litrů válec, což je u Octavie zcela reálné a budu do něj tankovat 65 litrů podle všech pravidel, tak mi to na plyn dojede přes 800 km. Na 600 km bude stačit nádrž o vodním objemu 60 litrů.

      Na LPG se auto musí přestavět, to je pravda. Tak holt přijde od dealera o pár dnů později.

      Takže mi zase zbývají jen ty podzemní garáže.

      1. Nikdo si dneska nedá do kufru 80 l válec, tím by ten kufr úplně zabil. Dá si tam toroid místo rezervy a ten bude mít objem o dost menší.

        1. U privátního zákazníka na tom něco je, to určitě. Jenže když to budu kupovat jako fleetové auto, tak:

          1. úkolem typického cesťáka zpravidla není přeprava nákladů a 90+% z nich si vystačí s kufříkem či aktovkou
          2. instalací válce se kufr u Octavie zmenší z 600 litrů na 500. Fakt tragedie
          3. řidič do toho nemá co kecat, o jeho prachy nejde (resp. jde, ale opačně: čím víc ušetřím na palivu, tím víc mohu dát jemu)

          1. To by si typický cesťák vystačil i se škodou citigo… pokud má někdo služebák do výhradního užívání, používá ho i pro soukromé účely a pak by asi remcal, že mu v kufru překáží nějakej krám.

            Nejde jenom o to, kolik litrů má kufr, ale taky co se do něj vejde. Nasypat 1000 pimpongáčů jde do kdečeho, ale např. lyže nemají velký objem, zato jsou dost neskladné. Podobně bicykl. Případně viz jak X lidí nadává, že kufr v oktávce po sklopení sedaček má schod.

            Řidič do toho kecá velice často. Firmy nabízejí firemní auto jako benefit a když pak zaměstnance naserou tím, že mu dají blbé auto, uteče do firmy, kde mu dají neblbé.

            Nekecají do toho jen zaměstnanci, kteří se dělí o nějaké erární auto, ale tam si asi firma nelajsne předhodit jim LPG. O LPG se musí uživatel taky trochu starat a u erárního auta je úspěch, když se vrátí s dotankovanou nádrží. A už vidím, jak se 3/4 lidí bude vymlouvat, že LPG neznají a neumějí to tankovat nebo že se tankování bojí (atd. atd.), takže do toho budou brát benzín a tím se úspora nákladů ztratí.

            1. Ano, pokud cesťák obsluhuje okruh 50 km, tak si s Citigo vystačí naprosto v pohodě. Chápu, že někdy to nemusí být dobré pro kšeft (působení na zákazníky, pohodlí na delších cestách), ale to je pro diskusi o LPG irelevantní.

              Pokud jediné, co zaměstnance drží ve firmě je kvalita auta, tak je něco v zásadním nepořádku – ať už na straně firmy či zaměstnance. Tu mentalitu benefitů moc nechápu, když mi před lety služební auto nabízeli, tak jsem to odmítl, protože bych z toho musel platit daně.

              O LPG se není třeba uživatelsky starat, auto s LPG běžně půjčuju i své mamince, která možná ani neví, že to v tom autě je. Tankování většinou řeší obsluha u pumpy.

              1. Citigo většinou slouží k rozvozu pizzy nebo je hodně vidím jako převoz krve do laboratoří – třeba pro Synlab nebo Sotio. Mmch. Synlab teďka koupil pár v úpravě elektro. Třeba pro naše techniky auto na plyn bohužel nepřipadá v úvahu, neboť u spousty zákazníků parkují podzemí a není v Pze mnoho garáží, kde se dá. Navíc vozí takového bordelu, že každý kousek kufru dobrý.
                Ostatně i já, jako kancelářskej, nemám kufr prázdnej…

              2. Pokud novému zaměstnanci slíbí firemní auto jako benefit a pak mu dají krám, o který nestojí, bude ve firmě asi špatně víc věcí.

                Ano, z toho firemního auta se platí nějaká daň, ale zase se to dá brát tak, že má člověk vlastně nové auto, které nemusel kupovat. To je ten benefit. (Sám jsem takový benefit nikdy neměl.)

      2. Problém je jinde. Dneska má většina nových aut přímý vstřik. Když s tím dojedete do slušného LPG servisu, tak Vás budou od přestavby přímovstřikového motoru spíše odrazovat. Benzínové vstřikovače v hlavě se musí chladit přívstřikem benzínu, v součtu se studenými starty na benzín se úspora peněz dost zmenšuje. K tomu připočtěte možné problémy s odladěním LPG systému u těch složitých motorů, možné problémy s ventilovými sedly, protože výrobci tvrdí ventilová sedla jen tak, aby to přežilo benzín, ale ani o krapet víc. U nového auta navíc přijdete o záruku na motor. Dnešní doba prostě LPG moc nepřeje.

        1. Hm, to je pravda – na obtížnější plynofikaci přímovstřiků jsem úplně zapomněl. A jestli je naví pravda to s těmi sedly… ach jo.

          1. Co Fiat Freemont alias Dodge s Pentastarem na LPG?
            Me by asi stacila Zafira 1.4 Turbo…

        2. To by tak hralo, abyste jezdil eko a jeste levne….;)

        3. Technická – jakou budoucnost dáváte CNG ?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017