Sekačka - zpět na článek

Počet komentářů: 257

  1. V nedaleké budoucnosti mě asi bude čekat také upgrade sekačky na podobně velkou plochu jako v článku. Dost přemýšlím, jestli se nevykašlat na dolévání benzínu, měnění oleje, měnění svíček, čuchání smradu…atd a nekoupit silnou elektrickou sekačku s pojezdem, byť tam bude opruz s kabelem.

    Jenom poznámka pod čarou. Všiměme si, že se stále nadává na ekokurvítka v autech, ale zde diskutované motory emisními normammi svázané nejsou, přesto se serou naprosto stejně.

    1. Nejsou? Tak proč nejsou na trhu ty dvoutakty?

      1. Tady je o tom diskuze, emise nebyly jediný důvod vymizení dvoutaktů v sekačkách:

        http://www.motorkari.cz/tema/?t=72958&pgr=1

    2. Elektrická silná je v pohodě, kabel není tak velkej vopruz, když získáte návyk a grif. Ale rozbít se může taky – ani elektromotory už nejsou co bývaly, nechal jsem převíjet 2x a pak jsem šel do robota – zrovna seču a přitom sedím doma v teple ;-)

      1. Nedělám si o globální spolehlivosti iluze. Spíš je o tom, že uživatelé budou lít benzín a já se budu srát s tím spotřebním (olej, svíčky, fitr), což by elektrická nebo bateriová sekačka eliminovala.

        Zeptám se ohledně robota…předpokládám, že to není na nijak vysokou trávu a pak se to musí shrabat?

        1. Robot seče denně, takže jen osekává co přeroste přes nastavenou výšku sečení (seču na lehce přes 3 cm), nesbírá, nic se neshrabuje – jsou to tak malé kousíčky trávy, že to není na trávníku vidět – propadává to na zem pod lístky trávy. Před prvním sečením robotem je třeba normálně posekat běžnou sekačkou – robot pak vlastně jen udržuje stále stejnou výšku trávníku – jeho síla je v soustavnosti. Je to zcela jiná filosofie než běžné sečení jednu týdně standardní sekačkou. Týdenní trávu ale (po dovolené) zvládl taky – trvalo mu to 3 dny a zas to bylo o.k. (i když jsem tomu nejprve nevěřil). Jezdí mi denně 4 hodiny (což stačí na perfekt. péči o asi 600 m2 trávníku), 6 dní v týdnu. Líbí se mi, že nemusím lítat se sekačkou jako všichni kolem (a navíc nikoho neobtěžuji hlukem, jen co 3 – 4 týdny trošku dosekáváním krajů strunovkou – nemám dořešené kraje abych nemusel. Ale i tu už mám bateriovou a stačí).

          1. Pozemek rovná placka?

            1. pozemek úplně rovná placka není, většinou ale sklon jen takový, že to sekačce nevadí, resp. v místech se klonem o trošičku větším než mírným jsem musel zařídit, aby asi 25 cm před ohraničujícím drátem už byla rovina, aby zvládla sekačka „dobrzdit“ (protože jinak mi jednou přejela a zůstala stát za drátem).

              1. Tyhle technické věci řešit jdou; i s prudšími svahy a v některých případech i bez omezovacích drátů.

                Spíše by mne ale zajímalo, jakým zázrakem docílíte toho, aby kdokoli, kdo přes čerstvě zamulčovaný trávník přejde, neměl zelená chodidla.

                (To, že Vám trávník prosperuje a neplstnatí, bude asi půdou, počítám.)

                1. Udělá i svah 30 stupňů?

                  1. U některých robotických jsem myslím zahlédl ve specifikacích dokonce i 45 º; samozřejmě je otázka, jak dalece to bude odpovídat realitě. Moc podrobně to ale nestuduji — dokud někdo neudělá robota, který dokáže trávu vozit na kompost, není to nic pro mne — a mohl jsem něco přehlédnout.

                2. Tím, že to seče denně, toho „mulče“ moc není (není ani vidět). Není to, že bych toho nosil na nohách domů. Samozřejmě asi něco ano, ale nic „co by za řeč stálo“. Ale můžu to zkusit projít se dnes po návratu domů naboso „čerstvě mulčovaným trávníkem“ a poreferovat :-)

                  1. Podle mých zkušeností úplně stačí čerstvě posekaná tráva dokonce i bez mulče — tedy do pár hodin po posekání úplně normální sekačkou se sběrem — na to, aby praohavně barvila; a to dokonce i po vřetenovce, o rotační vůbec nemluvě. Ale možná máme nějakou špatnou trávu (nebo nohy ;))

    1. garantuji že Vás tato sekačka přežije

  2. Honda HRX 537 HY

    nic jiného bych nechtěl. Koupil jsem ji v roce 2006 a od té doby jen leju benzín a olej. Jednou za sezonu to dám do servisu vyčistit a seřídit – i s výměnou oleje cca 700 Kč. Mám původní nože (jsou tam 2), které pravidelně brousím a pořád jsou OK. Sekačka má plastové šasí – nezničitelné, obří koš na trávu, seřiditelnou výšku koleček, plynulou regulaci rychlosti pojezdu – hydrostatika. Startování růčo, ale je to nějak zpřevodovaný, takže jednou zatáhneš a vrčí…. no a už jsem jednou měnil svíčku a taky vzduchovej filtr…to když to bejvalka otočila na bok, filtrem dolů místo výfukem – zalepil se olejem :-) Sekám s tím cca 700m2 a naprosto dostačující.

    Nevýhoda je cena :-( ale nelituju, že jsem ji koupil.

    A pokud chceš českou….a chceš být i středem pozornosti…no tak jedine SPYDER :-DDD posekáš tím z obyváku od kafe…akorát tam serou ten Brix a Straťoun

  3. První věc je co kdo potřebuje.

    Anglický trávník chce sekačku a jezdit jak pitkin každý druhý týden.
    Elektrická je pohodová na údržbu, ale ten kabel…
    Benzínová je náročná na péči – furt to chce něco čistit, dolévat, mazat, startovat po každém koši
    a na to jsem línej, tak že sečeu kosou, není to fór.

    Běžná burina co je na zahradě musí nejdříve vykvést aby nehnala furt do vrchu a tak seču 1.6. jednu polovinu (400m)
    a potom 15.6. druhou polovinu a měsíc mám pokoj.

    Z běžné buriny angl. trávník neuděláte leda se usekačkujete k smrti, proto kosa.

    Sousedi mně mají rádi a tak už jsem skončil na udání na vejboru…:-)

    Kde jsem se ovšem znamenitě obhájil, jestli je nějakou směrnicí dána délka stébla…

    Není.

    Seču 2x ročně, vyhlášku splňuji a králíci maj co žrát, když za to platím ne ?

    Ale na přání spoluobčanů mohu burinu slévat Roundupem nebo Lontrelem a sekat strunovkou 140 dB

    Lidi se zbláznili a pošahanost generuje další pošahané: HONEM, RYCHLEJI, JEŠTĚ VÍC!

    Na co ?

    1. Si děláte p.del, udání – za co? Vy tam máte kolem teda matroš :)

      1. pěstitelé trávníkového koberce asi. pro ně je kvetoucí louka v okolí nepřítel. seká, hnojí, vydloubává sedmikrásky, vápní, vertikutuje – a líný soused si sprostě dovolí mít na zahradě hned vedle postupně bledule, pampelišky, knotovky a bůhví co ještě.

        1. Ja anglickej koberec nepestuju, ale travnik bez plevele se mi libi. Nicmene soused ma vedle stavebni parcelu, sere na staveni i na sekani. Nu, takze loni v lete, kdyz jsem ho tam zahlidl, tak jsem ho vzal k nam. Ukazal jsem mu ten cca sestimetrovej pruh meho travniku, ktery sousedi s jeho a ukazal mu ten nalet, kterym on k nam expanduje. Slusne jsem mi rekl, ze za ty prachy, co uz mne stal Bofix, bych si pomalu koupil jety auto a tudiz at s tim neco dela.

          Nejprve zkusil neco stylem „a co s tim jako mam delat“ a podobne pokusy, jak prehrat problem na druheho. Zopakoval jsem mu, ze jeho semeno na svem pozemku nechci. Zkousel to u sebe parkrat posict, pak nasadil Roundup. Samozrejme, ze Roundup je uplne nahovno (tedy pokud nepotrebujeme rakovinu, protoze vdechovat jeho aerosol je silne karcinogenni), takze jsem mu doporucil stary dobry chlorecnan sodny s kuchynskou soli. Aplikoval a do konce sezony byl klid.

          1. každej má jinde tu definici co je plevel. jasně, kopřivy a ostatní nitrofilní mrchy, tam se asi shodneme všichni, ale sterilní lipnicovitý koberec kontra rozkvetlá louka, tam už máme vkusy různé. já seču louku dvakrát ročně, žicí plac měsíčně, a když jde od ohýnku močit k mezi, tam ze sousedovy zanedbané louky, kterou seče ob rok (samá buřina, kopřiva, lopuch a stařina) slyším cvrčrní takového milionu cvrčků, až uši zaléhají – a upřímně vzato, líbí se mi to.

            1. Jojo, ja mam par ha luk taky. Ale okolo baraku chci travnik prave treba proto, ze nemusim mit obavy, kde dite slapne u bazenu na vcelu, ktera zrovna maka na rozqetle jeteline. V ciste travni smesi vcely nejsou.

              1. kdysi, jak nebyly ty podelane sekacky a lidi kosili travu kosou, tak na loukach aspon neco zilo. Motyli, jesterky, rosnicky a tak. Tedka je to vse vyhubeno. Moje decka nevidely otakraka fenykloveho za cely zivot. Kdyz jsem byl v jejich veku, tak jsem jich potkal 10 za den, ruznych babocek, zlutasku, modrasku a perletovcu nepocitane. Sema tam jasone cervenookeho nebo batolce duhoveho. Dneska vsecko vyhubene do posledniho, jedine, co tam clovek potka, jsou oranzova hnusna invazivni slunecka z Ciny a belasci na zahonech se zelim a tot asi tak vse.
                Ale vsichni maji ty svoje slavne anglicke travnicky jako z katalogu :(

                1. Prijde na to, kde bydlis. Deset aru okolo baraku nezachrani to, ze nejakej debil zore sto hektaru luk a naseje tam repku.

                  Nicmene ano, ve stare vesnicke zastavbe mas za barakem zahradu, kde povetsinou roste vsechno a pred domkem byvaji ruzne kytky, ktere uz ani dnes v zahradnictvich nejsou.

                  Kdo bydli v „modernich“ satelitech, tak ma zamkovku s travnikem 1:1 a mezi tim nejake tuje plus sem-tam nejakej ten kerik, o kterej se nemusi starat. Vsechny ty zahrady pypadaji stejne fadne a nudne. Tam motyl nema co by hledal.

                  1. Vysaď si Buddleia davidii. Úžasně voní a pokud v okolí je nějakej motýl, tak si ji nenechá ujít.
                    Lonicery jsou zase lákada pro moční můry.

                    1. Komuli máme, motýli mnohdy létají jinudy a kašlou na ni jak na papeže :) Ale pár jich asi přitáhne a je hezká, tak to nevadí :)

                    2. Mame na zahrade tri, vsechny tri svorne kazdorocne omrznou (vzdy pak delam citlivy rez motorovou pilou), pak zase obrazi, stihnou i jakz takz vyqest a pristi rok nanovo. Uz mne to nebavi. Prvni roky neomrzaly, takze byly plne motylu. Ted posledni dva roky (a letos to nebude jinak) to stoji za houby. A to jsou ve ctyrech stech metrech, zadne hory. To uz spise nam preziva magnolie, nez komule.

                    3. nám motýlí keř neomrzá, ale řežeme ho též každý rok kousek nad zemí – za sezónu naroste stejně víc, než je mi milo (do 3 metrů). Jsme ve 360 m. n m.

                    4. Tak ten zimolez (lonicera). Komuli jsem u nás ani nezkoušel – 660m/n.m, ale lonicera je v pohodě. Ale na tu jdou můry v noci.

                2. Nie je to celkom tak. Treba nasadit kvety a oni pridu, aj ked je na pozemkoch naokolo len samy travnik. U nas sa vyskytuje motylov dost a okrem toho na kvety lietaju rozne druhy divych vciel a cmeliakov. A kym sused-sikmak nevyrubal krasny japonsky gastan co mal za domom, lietali sem aj kolibriky.

              2. Tak u bazénu si na tu včelu šlápne taky. Pokud poblíž není jiná voda, tak včea půjde po kapkách kolem bazénu. A jedno včelí žihadlo v noze není žádná katastrofa. Pokud tedy není dítko alergické.

                1. Kdo tvrdí, že pan Sysop má v basenu vodu? 8-0

                  1. Co by tam měl mít, nachcáno?

                    1. Mozno aj to :)

                    2. Hele, neberte mi iluzi, ze tu vodu mi ohriva solar, pro prdel na strese nestrasi… ;-)

                2. aspoň se naučí koukat kam šlape. to taky neni k zahození. pokud teda neni alergický, to je pak průser.

                  1. Nejako som este vcely (a ani iny hmyz vybaveny zihadlom) okolo bazena sediet nevidel. Velakrat sa vsak stane ze padnu do vody. Pokus o zachranu/odstranenie vcely holou rukou je bolestiva chyba…

                    1. Nesmíte včelu zmáčknout. Ponořit ruku pod včelu a pomalu zvednout.

                    2. Jako kluk jsem byl svedkem situace, kdy na vesnicke koupaliste prijeli hasici s chlapem, co mel na ruce roj. Holt uondana kralovna sedla rovnou na nej. Privolany vcelar nemel odvahu na chlapovi hledat kralovnu rukou (Je vetsi a da se nahmatat – byl to soused, letity vcelar a takto odnasel uletnute roje, nasel kralovnu, hodil ji do bednynky, pockal az se presune i roj a sel s nimi domu) a tak mily chlap sel do detskeho bazenku a velmi, velmi pomalu se potapel do te vody. Vcely, co byly dole, postupne prelezaly nahoru a nebo litaly okolo, az najednou se ten roj sebral a odletel cely. No cucel jsem na to jako puk.

                3. Zihadla nejsou katastrofa, kazde leto kazdy z nas minimalne jedno chyti (a to od vcely je vzdy nejbolestivejsi, zlata vosa nebo srsen). Ale je to proste neprijemnost. Na zahrade mame napajecky pro ptaky a tak hmyz leta tam. Do bazenu sem tam neco spadne, ale je to minimum.

                  1. srsen je v pohode. Vypada hruzostrasne panc je velkej, ale jed ma pomerne slabej. Kdysi jsem dostal zihadlo od dvou srsnu najednou, skoro na stejny misto na ruce a efekt teda dost chabej. Akorat slabej otok a do vecera to splasklo.

                    1. Tak tak. Nejvic jedu ma vcela, pak vosa, pak srsen a nakonec cmelak. Dokonce vic jedu maji mravenci, kterimaji zihadla, ale tusim ti u nas nejsou.

                      Srsen je navic pomerne inteligentni, takze pokud ji clovek vylozene nejak nestve, nebo se nemota okolo hnizda, neni agresivni. To vosa, ta dobne kdykoli a rada, svine jedna.

                    2. No, osa ma nebodla uz roky. Co ale lezie na nervy je to ze si chodi po maso vzdy ked jeme vonku…

                    3. @ Wildcat: Proto se vyplatí dodržovat určitý zásady, jako např. nikdy vosy nekrmit jídlem od stolu.

                    4. @ Blaugranas: Ano, mate 100% pravdu :-))

                    5. Musíte tam mít nějaký agresivní druh.

                      Podle mé zkušenosti (z mnoha různých míst, bohužel včetně vlastního domu) dokáží být vosy docela dost otravné, když jich je hodně a člověk na terase obědvá; ale dokud ji člověk nechytí do ruky nebo si ji nepřiplácne na tělo, neútočí.

                    6. @ ocs: No neviem ci je to agresivny druh alebo ma len prilis hladne larvy :-) A podla hniezd odhadujem ze ich bolo viac druhov. A nahorsie je to ze ich ani nechcem likvidovat kvoli tomu ze likviduju iny hmyz. Bohuzial, dvakrat sa uz stalo ze som jednoducho musel. Bolo ich prilis.

                    7. Manželka je alergická na vosí jed, takže když se vosy nakvartýrovaly do podbití střechy, zahrál jsem si na Asada. Vzdálený příbuzný Sarinu to jistil… Večer jsem to nabral do 50ky stříkačky, nasadi dlouhou jehlu a napral do hnízda. Ráno leželo na zemi pár vos, ale nahoře bylo ticho.

                    8. sršeň (když jich není moc a nehnízdí moc blízko) je kámoš, likviduje mouchy ovády a komáry. neljepší soused. ale vypadá impozantně, to jo.

                    9. Vosa ditto, jen nevypadá tak imposantně :)

                    10. Jsou i vosy příjemné

                      https://www.google.de/search?q=chrysura&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiHk6OCvujTAhVIJ5oKHffuCc0Q_AUIBygC&biw=1440&bih=771&dpr=1#imgrc=_1cddqg03iWVMM:

                      Kteréžto právě v zahradě udrží jen agropostupy k přírodě šetrné – sečení kosou.
                      Ovšem i centimetrová Chrysura, když je zahnána do úzkých, bodne tak, že se zkroutíte.
                      Je to, ale velice pohledná plachá a vzácná vosička.
                      Dobrý ukazatel klidného a zdravého hospodářství…

                    11. @Lukas B. to muzu potvrdit. Mame doma vrbovy plot a postupem casu se tam udelala hezka kultura. Mravenci si nosi na vrby larvy msic. Srsnove toho vyuzivaji a krmi se tim sladkym (zrejme k nelibosti mravencu). Ostatni hmyz by se taky rad krmil, ale to si osefuji srsni. Mouchu ani vosu jsem uz dlouho nevidel. Respektive videl, ale pouze jako kratkou ukazku lovu srsnu. Srsni bydli nekde pobliz ale neni to tak blizko aby to vadilo. Do toho se jeste pridavaji berusky se svymi potomky a masakruji msice. Nejsem si jisty, ale myslim, ze na berusky srsen nejde. Za letnich podveceru je hezke si proste dat kresilko k plotu a sledovat ten cvrkot. Dokonce i sousedd, ktery provadi ruzne deratizace, desinsekce a tak se pridava a tak sedime u plotu dva a sledujeme.

            2. Plevel je jasně definovanej a třeba ho elimiovat i z louky.

              Nikoliv však herbicidy 1dcl Roundupu(EU připravuje zákaz svinstva aby ho pak nahradila svinstvem ještě větším)
              otrávit 2km čtvereční podpovrchových vod a nechci si otrávit studnu.

              Bršlice, Šťovík, Pýr, Pryskyřník, Ježatka kuří noha, se musí odstraňovat manuálně, větší plochy nejlíp zorat za sucha…

          2. Sysop 10.5.2017 v 10:46
            Jste divnej.
            Už když jsme kdysi spolu diskutovali o něčem, co souviselo s inteligencí prasete a psa (nepletu-li se), jsem si říkal, že jste divnej.
            A teď se mi to potvrdilo.

            Kdybyste takhle buzeroval mě za to, že moje tráva kontaminovala tu Vaší, poslal bych Vás do prdele. I s Vaším doporučením, co používat na trávu.

            Nejste Vy náhodou Pražák?

    2. My už byli udáni, že máme králíkárnu bez stavebního povolení, slepičárnu (kurník 1,5mx1m), kokrhajícího kohouta a štěkajícího psa. Tak jsem postavil ještě jednu králíkárnu, kurník rozšíři na 3,5mx2m a pořídil dalšího velkýho psa. Akorát toho kohouta máme jen jednoho.

      1. A ten „ohlašovatel“ se určitě nepodepsal/nepředstavil, co? Na vesnici docela obvyklá „zvěř“, i když dnes už i tam se rozšiřuje „městský způsob života“ (trávníček, posezení, bazén). Leda, že byste to měl na balkóně či „v paneláku“ – tam bych se „protestům“ sousedů nedivil :-) Nebo v satelitu – tam vadí kde co (neboť standardem je zahrada, která je jen „okrasná“ a nikoliv „užitková“).

        1. Přesně víme kdo to je. Přistěhovali se z města. Jeden syn bankovní lupič, druhej komunální politik. Po revoluci v tom baráku provozovali bordel, pak se tam nastěhovali.

          1. Pěknej bordel – – –

  4. Akurát šla reklama na sekačku – „Nová Škoda Fabia a Rapid s DLHO očakávaným motorom 1,0 TSI“.

      1. Startér to má, takže podmínky to splňuje. Akorát bude mít D-Fens s Alfou problém děcka dohnat.

  5. Stiga. Maka už 13 let. Neuveritelny dric. Az umre nebudu nic jineho hledat.

    1. Mně elektrické Alco (s drátem) šlapalo roků 15 slovy patnáct; a díky vázacímu drátu a stříbrné pásce by asi šlapalo ještě dál, kdyby to bylo nutné a kdybych byl býval nesehnal tu akumulátorovku od Greenworks.

      1. AlKo. Pardon za tu latinu.

  6. Zahradní techniku kupuji pouze od Husquarny. Jsou to spolehlivé stroje. Sekačku na trávu mám s motorem Honda (je to nějaký starší model – cca 10 let) něco na styl tohoto: http://www.gardentech.cz/shop/travni-sekacky/motorova-sekacka-lc-356-awd-husqvarna
    Dolívám pouze benzím a olej. Filtr stačí občas profouknout kompresorem. Buben je litinový. Žací list občas přejedu flexou.
    Jak na podzim schovám, tak na jaře ne brnknutí nastartuje.
    Jinak když jsem tu sekačku kupoval, tak mi to předváděl servisní technik a ten mne rovnou zrazoval od motorů Brigs. Že to je nic moc – prostě aby to bylo levné a ty 2 roky to nějak sekalo.

    1. Je to zavod, kdo vydrzi „zlevnovat“ a nezkrachovat dele. Motor B&S mam v sekacce od roku ’94, porad slape (bez pojezdu), jen jsem vymenoval membranu v karbecu. Pak mam sekacku s pojezdem, motor B&S, paty rok, lehce ohnila kastle, slape dobre, na brnk. Soused ma Husku, vzdy zjara musi vycistit, protoze se mu tam kdesi nakondenzuje voda. Mel jsem Husku motorovku, pres 25 let, slapala. Pak mi spadla se stromu, chtel jsem stejny model – ouha, co byvalo mosazne uz je plastove. Takze jsem koupil Ryobi a jede jako drive ta Huska.

      Znacky se meni, je potreba vzdy tak po deseti letech zpozornet a proverit.

  7. zrovna jsem v rádiu zaslech rekalmu na huskvárnu na baterky.
    asi třeba todle..

    http://www.gardentech.cz/shop/dum-a-zahrada/sekacka-lc-141li-husqvarna?gclid=CP2urMf55NMCFSEW0wods7YPfw

  8. Ahoj, tip na sekačku nemám, máme stejné zkušenosti. Ale v tom českém depresáriu se mi přečtením rozboru vlastností sekaček rozjasnil den, krásně jsem se zasmála.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017