Seat Toledo 1.8 20V T (2003) - zpět na článek

Počet komentářů: 71

  1. Čím nahradit? Jakýmkoliv jiným starým střepem. Pokud ale máte peníze, tak třeba novým superbem. Pokud jich máte ještě víc, tak za pár měsíců třeba novým céčkem. Nemáte zač.

      1. hm, tam píše stav tachometru, nějak 101 tis km, no, nevíte jakou korelaci to má k najetým km ? ešče by mně zajímalo vlastně koho zajímá stav tachometru, když například jako stav tachometru si představuji jako že je čitelnej, nevydává nějaké pazvuky, bovden k němu od převodovky je nepředřenej, a pod, pokud je hodnota vypočtena elektronicky, tak že si moc nevymýšlí ten kompjutr,
        no , pokud prodávající napíše ten debilní výraz stav tachometru, tak od toho vozu utíkejte , neb je to stejný blaf jako auto po důchodci z německa kterej s tím jezdil jen po dochtorech,

        1. „Stav tachometru“ místo „najeto“ může znamenat dvě věci: buď stáčení kilometrů nebo se holt bazar kreje. Když mu tam přijde neznámé auto, nedokáže zjistit, jestli bylo v minulosti stočené (nebo to zjistit jde, ale obtížně a stojí to peníze). Když jde o komisní prodej, tak auto ani nevlastní.

          Čím starší auto, tím více majitelů a tím větší nejistota, že ty km seděj. Od jisté doby už majitel ani nejezdí do autorizovaného servisu a nedostává razítka do knížky. A tohle konkrétní je devítileté (a cenovka je 180 tisíc Kč).

        2. Tak auto z roku 2011 velmi pravděpodobně bude mít najeto o dost víc, než 104kkm. Průměrný roční nájezd v ČR je cca 20kkm. U flotilových vozů i víc než 30kkm, po dobu zhruba prvních 3-4 let.
          Kdysi jsem si na datech z sbazaru dělal křivku průměrného ročního nájezdu v závislosti na stáří vozu u Škoda Octavia všech modelů, několik desítek tisíc aut, a zjistil jsem zajímavý fakt: že čeští řidiči jsou výborní matematici-hračičkové. On totiž ten průměrný nájezd spolu se stářím vozu klesá téměř logaritmicky. Lineární je pouze první 3 roky.

          1. Když si někdo koupí nové benzínové auto, tak s ním klidně najezdí těch 10 tisíc za rok, to není nemožné. Já jsem takové auto koupil před 5 lety, najel jsem s ním dalších 100 tisíc a kdyby to tehdy byla vylítaná a stočená herka, tak už dávno dojezdilo. Měl jsem ho před pár měsíci v servisu a až na pár drobností mu nic nebylo. Takže to exeo klidně může mít po 9 letech jen 100 tisíc, jakkoliv to vypadá málo. U dieslu by to vypadalo divně, ale i takoví lidé jsou, mají rádi naftu, tak si pořídí naftu i na couračky kolem komína.

            A že roční nájezd auta klesá, no jak to chodí, firma koupí nové auto nebo si ho vezme na operák a za 4 roky ho vymění a nový majitel s ním jezdí míň. Ten ho za 5 let prodá a znova to samé. Nebo se ty auta točí v rodině, ze starého se stává to druhé, se kterým se jezdí míň a dálky s tím novějším…

            1. Tak jestli maj flotilovy auta prumer 30 a celkovej prumernej najezd je 20 000,tak bych rek, ze u neflotilovejch rodinnejch aut bude tech 10 000 rocne možná i moc.

              1. Kdyz jsem byl jeste zamestnanec, jednim z benefitu byl sluzebak. Jednoduche pocty, tehdy byla jeste progresivni dan 32% a leasing lepsi octovky za 12 klacu odpovidal navyseni platu o 5 klacku cisteho.
                Mel jsem najezd cca 7-8000 rocne a po trech letech se ty auta menily.

          2. Počty najetých kilometrů jsou naprosto individuální a nelze z nich nic vyvozovat. Když to vezmu k aktuální situaci v mé rodině, nejnovější auto staré 7 let najeto cca 120 000, další z r. 2007 za prvních 6 let 180 tisíc, aktuálně 270 tisíc, nákupní taška z r. 2002 za 6 let taky 180 000km aktuálně 320 000km v posledních letech cca 5 000 km ročně. a nejstarší auto z r. 95 aktuálně 140 tisíc, letos cca 1000 km.
            Když jse prodával Oktávii z r. 98 po tátovi za 8 let 68 tisíc.
            Bývalý Sharan koupen jako tříletý v r. 2006 na tachometru 72 tisíc v řídící jednotce motoru 176 tisíc, když jsem ho jako jedenáctileté auto prodával najeto cca 320 tisíc na tachometr asi 80 000, protože tachometr jsem vyměnil za tachometr s palubním počítačem. V AAA byl po prodeji v nabídce se stavem 80 000 km po prvním majiteli se serviskou, přestože to bylo přitažené auto servisku nikdy nemělo.

            1. Počty najetých kilometrů jsou naprosto individuální a nelze z nich nic vyvozovat.
              Jak se to vezme. Pětiletá Octavie nebo Passat v naftě z Německa se 120 kKm hrbu by měl vzbudit minimálně obezřetnost.

              1. Obezřetnost musí vzbuzovat pokud je podezřele laciná, němci ví co za takovou chtít.

                1. Obezřetnost musí vzbuzovat pokud je podezřele laciná, němci ví co za takovou chtít.
                  Bohužel ty „nelaciné“ zůstávají na německém trhu. Ty zbylé se vozí sem, ale přiznám se, že bych chtěl vidět lacinou Octavii. Myslim, že je větší šance potkat Ologoje Chorchoje.

                  1. Já jsem takovou viděl. Táta ji prodal na protiúčet do áček, přitom to byla ideální ojetina, najeto asi 150 tisíc, první majitel, 1.9 TDI, kombi. Nechal ji tam dost levně, holt nechtěl mít starosti s prodejem, ale podle mě za ni mohl dostat o 30-50 tisíc víc, kdyby ji prodal napřímo.

                    1. Táta ji prodal na protiúčet do áček, přitom to byla ideální ojetina, najeto asi 150 tisíc, první majitel, 1.9 TDI, kombi.
                      podle mě za ni mohl dostat o 30-50 tisíc víc, kdyby ji prodal napřímo.
                      Tahle sleva teprve posílá vozidlo do cenově smysluplných výšin. Laciné to opravdu není. Existuje totiž něco jako Focus. Že Octavii mají kobliháři za modlu a vlhký sen je věc druhá.

                    2. Cenu zboží určují ekonomické zákony, nabídka, poptávka, měli jsme to ve škole sice jako okrajovej předmět, ale tohle jsem si zapamatoval. Cenu neurčuje něčí představa, že existuje něco jako focus, ale to, za kolik je prodávající ochotný auto prodat a za kolik je kupující ochotný auto koupit. To je ta nabídka vs. poptávka.

                      Jinak jsem měl focuse mk1. Benzínového. Že by byl levnější než oktávka, to mi nepřišlo, že by to bylo řádově lepší auto, taky ne. Za mě, dvě srovnatelná auta.

                    3. Cenu zboží určují ekonomické zákony, nabídka, poptávka, měli jsme to ve škole sice jako okrajovej předmět, ale tohle jsem si zapamatoval. Cenu neurčuje něčí představa, že existuje něco jako focus, ale to, za kolik je prodávající ochotný auto prodat a za kolik je kupující ochotný auto koupit. To je ta nabídka vs. poptávka.
                      Ano, tak to přesně je. Podobně jako párky bez masa od Babiše i toho má svého kupujícího.

                      Jinak jsem měl focuse mk1. Benzínového. Že by byl levnější než oktávka, to mi nepřišlo, že by to bylo řádově lepší auto, taky ne. Za mě, dvě srovnatelná auta.
                      Mělo to normální benzínové motory a na svojí dobu bezkonkurenční podvozek. Samozřejmě na jednou ročně do Chorvatska je to bežnému Čechovi asi jedno.

              2. Jestli má plně servisované nehavarované auto najeto po italských dálnicích 300 000 km, tak je šance, že se dožije ještě slušného věku a nájezdu. Pokud má najeto 100 000 km po centru Prahy po dvou totálkách, je slušná šance, že to je šrot za Korunu drahý.

                Je idiocie řešit nějaká čísla na odometru jao STK, jediný podstatný je reálný technický stav konkrétního auta.

                U ojetin z operáků je dobré si uvědomit, že nikdy nikdo neudělal jediný preventivní servisní či jiný úkon, i kdyby byl třeba 1000x potřeba, mimo výrobcem určený plán (včetně výměn oleje a podobně). A protože auto nebylo uživatele, je dobré si představit, jak se k tomu asi tak choval.

                1. To ano. Který auto dokáže jet 100 km/h na dvojku? Ktetykoliv sluzebni. Nejlepsi offroad je sluzebni fabie. Atd. A nejhorsi jsou auta kde se strida vic řidičů. Nejenze kazdej jezdi jinak, ale malokdo dokáže odolat si na tom vyzkouset kejkle z filmu, jako otáčet se pres rucku nebo jak rychle to dokaze jet na zpátečku s naslednym otočením pres rucku a prudkou akceleraci. Vsichni jsme tyhle filmy videli :) a az se to casem posere, tak nikdo nedohleda kdo to zkurvil.

                  1. Zas to nemůžeš brát jako dogma. Někdo se i k vypůjčenýmu chová jako k vlastnímu.

                    1. Jasneze jo. Ale je lepsi pocitat s horsi variantou. Navic jak pisu, bude rozdil mezi „vlastnim“ sluzebake k osobnimu uzivani, ke kterymu se lidi vetsinou chovaj jako k vlastnímu (protoze kdyz to zkurvej tak to po nich taky firma může chtit zaplatit) a sdilenym sluzebakem kde se stridaj ruzny ridici, protoze tam se blbe zjišťuje kdo za to muze.

                    2. Jo. Zažil jsem kuřácké auto, ono sice bylo putovní, ale borec si ho na sebe napsal dlouhodobě a běžně v něm hulil, přestože to bylo ofiko zakázaný. Snad se mu podařilo i propálit sedačku. Jinak se auta běžně vracely bez vody do ostřikovačů, s prázdnou nádrží, na stěrače sral pes (takže když jsi ho vyfasoval v scheisse-wetter, musel jsi napřed objet benzínky a koupit nové, jinak jsi neviděl na cestu), jednou jsem dostal auto se zimníma gumama v létě a jednou mi dali auto, kde bylo málo oleje (ne tak, aby se motor zadřel, ale tak, aby to auto hlásilo kontrolkou na palubce).

                      Já osobně jsem ale půjčený auto nebral jako závoďák nebo levnej teréňák, motor jsem nechal zahřát než jsem mu šlápnul na krk, vytáčel jsem ho jen v rozumných mezích a přes díry a hrboly jsem zpomalil, protože člověku to není příjemný a nerad by prorazil gumu a musel to pak řešit místo aby se dostal v klidu do cíle.

            2. Já jsem viděl Octavii z r. 98, zrušenou v roce 2019, 780kkm. Bylo to auto soukromníka. Na každý „individuální malý“ nájezd existuje „individuální velký“ nájezd. Ano, nepopírám, auta s nízkým nájezdem existují. A já mluvil o porovnání nájezdů u téměř 20000 vozů, data z roku 2018. Ten trend z toho vyběhl krásně, a nevěřím tomu, že by to odpovídalo realitě. Rok a dva roky stará auta měla kupodivu najeto průměrně 15k ročně (zřejmě vlna vypršených dvouletých OL soukromníků); 3, 4 a 5 let staré vozy vyskočily buhvíproč na 30 tisíc ročně (předpokládám fleetové vozy, kterých se firmy zbavují cca na těch 150kkm). Šestileté vozy najedou pouze 26k, sedmileté už jsou pod 25 a v deseti letech se dostaneme téměř přesně na 20kkm ročně.
              Vypadá to, jako by se s auty staršími 5 let skoro přestalo jezdit, vychází to na 10 tisíc km za rok průměrně pro vozy 5-10 let staré – což je i dle vašich čísel spíše podprůměr. Stanou se ze všech těchto aut druhá auta do rodiny, aby to bylo ospravedlnitelné? Proč je tedy průměrný věk vozového parku v ČR 15 let?

              1. V souvislosti se stáčením tachometrů jsem jednou četl (a možná dokonce v diskusi na DF), že někdo prodával auto a mělo naopak najeto podezřele málo. Bazarník mu řekl, že to mu nikdo neuvěří, že tak je to neprodejné. Tak tam natočili víc.

              2. Protoze lidi provozujou spoustu starejch strepu jako druhy auto na vozeni bordelu a hruby zachazeni. Kdyz na stavbě oddelam 25 let staryho formana tak me to nesere, jeho cena stejne neprevysuje cenu plny nádrže a dily jsou směšné levny. Oddelat tam rodiny auto za 200 nasere vic.
                No a pak je spousta starsich lidi a duchodcu co z nejakyho duvodu auto potrebujou/chtej, ale najezden nula nula prd, takze se jim vyplati furt drzet a opecovavat jedno auto treba tricet let.

                1. Takhle vidam chlapika odhadem k sedmdesatce co s pani jezdej moc pekne udrzovanou Fabii sedanem. Klidně bych veril ze jestli to auto za poslednich deset let najelo 20 000 km, tak je to hodně.

                  1. Na jedničkové fabii je kritické místo tam, co se přední blatník potkává s prahem. Většina jich tam má nějakou stopu koroze.

          3. „Tak auto z roku 2011 velmi pravděpodobně bude mít najeto o dost víc, než 104kkm.“

            1. Felicie v mé širší rodině, koupená jako nová tuším 1998, dlouho jediné auto v domácnosti měla před cca. třemi lety nalítáno tuším 120 tis. Fabie v jiné části mé rodiny měla nájezd asi 6-7 tis. ročně a klesal.

              1. Omlouvám se, nějaká chybka, z mého komentáře tam je jen první řádek, celý text je níže.

      2. Ale fotečka VIN by nebyla? Já jen, že to napsané je v systému https://www.kontrolatachometru.cz nedohledatelné.

        1. Nejspíš to ještě nebylo v ČR přihlášené.

          1. I to je možné, ale pak je podivný údaj o tom, že STK je do 1.11.2020.

            1. Jo, takže končí příští týden. Jak to chodí v bazaru, platná technická = technická se udělá, až si to koupíte. U dovezeného z Německa je to logické, nemá to český papíry, nemá to českého nic. Bazar/překupník za tebe všechno vyřídí, pokud chceš, pak se udělá dovozová technická, auto se tady přihlásí a ty dostaneš klíčky, auto a český TP. Znám to, taky jsem měl auto z Německa.

    1. Autor článku horuje pro auta mechanická, s minimem e-kurvítek, asistenčních prudičů a eko-vojebů. Fakt mu chcete radit auta, která jsou vším tím napěchovaná?

      1. Pokud chceš nové auto, tak ti nic jiného nezbyde, asistenty jsou povinné, eko-vojeby dtto. Nebo si necháš to staré auto nebo ho vyměníš za jiné staré, se všemi nevýhodami starého auta.

        1. Pokud chceš nové auto, tak ti nic jiného nezbyde, asistenty jsou povinné, eko-vojeby dtto.
          Tak stále je tu Dacia, která obsahuje jenom nutné minimum. Pak samozřejmě Mazda…

          1. Mazdu jsem taky myslel. Vím o ní jen z doslechu. Je to opravdu tak? :-)

            1. Mazdu jsem taky myslel. Vím o ní jen z doslechu. Je to opravdu tak? :-)
              Velký atmosférický motor je vlhký sen v ČR, ne?

              1. To rozhodně, ale vevnitř to bude mít asi taky plno kurvítek, o které se nikdo neprosil…

                1. To rozhodně, ale vevnitř to bude mít asi taky plno kurvítek, o které se nikdo neprosil…
                  S kuvítkama to máte tak. Když se závádělo 1.2 TSI, tak všichni držkovali na turbosekačkama a chrochtali nad atmosférama. Když přišlo 1.0 TSI, tak držkovali na tříhrnkama a chrochrali nad 1.2 TSI. Tohle klidně můžete i na další částí vozidel.

                  1. Tohle drkovani jsem slychal uz kdyz jsem si delal ridicak. Léta Páně 1995. Tenkrat ovsem ten svatej gral a etalon spolehlivosti byly kary zhruba do poloviny 80. let a nespolehlivý mrdky plný kurvitek pak produkce z prvni poloviny let devadesatych.

          2. Dacia zase nemá moc zajímavé motory

            (taky jsem o ni jeden čas uvažoval, ale nakonec to vyhrála zase ojetina)

            Někdy ty ojeby a asistenty lze relativně snadno vypnout (u start-stop podle auta buď se vypne ve firmware, dodá se automatický mačkátor vypínacího tlačítka po nastartování, nebo se odpojí vhodný bezvýznamný senzor který se používá jen pro účely start stop systému)
            Někdy ne. Ideální je kdyby tam nebyly :)

            1. Dacia zase nemá moc zajímavé motory
              Rozkaz zněl jasně – minimum ekokurvítek, jednoduché mechanické auto. Dacia to přesně splňuje.

              Někdy ty ojeby a asistenty lze relativně snadno vypnout (u start-stop podle auta buď se vypne ve firmware, dodá se automatický mačkátor vypínacího tlačítka po nastartování, nebo se odpojí vhodný bezvýznamný senzor který se používá jen pro účely start stop systému)
              Někdy ne. Ideální je kdyby tam nebyly :)

              Fokusaci na tenhle systém jsem nikdy nepochopil. Obzvláště v situaci, kde se motor umí sám dopředu natlakovat olejem a má dochlazování turba.

              Imho klasické kašlání na výměnu oleje v ČR nebo nakládání za studena je řádově větší problém.

              1. Jo, až na start&stop to splňuje, s výkonem je to trochu slabší (54kW u Logan MCV není zrovna zázrak, jiné modely jsou na tom lépe, ale víc než 74 kW jsem tam u benzínu nenašel)

                Dochlazování turba je užitečné, u jiných systémů (EGR, Start-Stop) by bylo lepší je tam nemít.

                1. U jiných systémů (EGR, Start-Stop) by bylo lepší je tam nemít.
                  To se vykládalo vždycky. Třeba v 90. se takto mluvilo o 16V a řidící jednotce.

                2. K tomu Start/Stop systému. Prebral som v júni 2020 nové auto (firemný kórejský pick-up v turbo-diesly) a to vozidlo nemá žiadne tlačítko Start/Stop – ale je pravda, že v tom mám automatickú prevodovku (ale to podľa mňa vôbec nehraje žiadnu rolu). Takže ako je to stou povinnosťou toho zasraného Start/Stopu?

                  1. Korejsky pickup? To je co?

                    1. SsangYong Rexton Sports XL

              2. Marty> Rozkaz zněl jasně – minimum ekokurvítek, jednoduché mechanické auto. Dacia to přesně splňuje.

                Dacia už není tak jednoduché auto jako dřív, je tam stejná technika jako v renaultu a stejné motory. A kurvítka, která jsou povinná, tam budou taky. Akorát filtr pevných částic u některých benzínových motorů nemá a to u těch slabších (v sanderu a loganu jsou všechny slabé tříválce, v dusteru nabízí i 4-válce s 96/110 kW, ale s filtrem).

                1. teď jsem mám už asi tři neděle pracovní auto v servisu na garanční opravě (to by bylo na samostatný příběh), a jako náhradní auto mám „elišku“ (důchodcovský levný sedan citroen) se základním motorem. a ejhle, on ten motor má parametry úplně stejné, jako ten, co jsem měl před lety ve felicii, a vlastně se s tím jezdit dá. akorát je to nezvyk, ale člověka to doveze. za ty peníze…
                  cena prakticky stejná jako ta felicie, ale tenkrát to byly nějaký prachy, byl za to byt na panelovém sídlišti v podkrušnohoří nebo méně lukrativní stavební pozemek u prahy, dneska (kdybych nežral a nebydlel) můžu mít půltřetí elišky ročně.

                  1. Lukas B: Jo, i slabé auto tě odveze z bodu A do bodu B. Akorát si nemůžeš dovolit předjíždět jako s tím silnějším a na dálnici musíš uhýbat do pravého pruhu nebo tam zůstat. Řídil jsem firemní roomster 1.4 TDI 59 kW. Odvezlo mě to, ale to je tak všechno.

                    1. nezažil jsem auto, které by se svojí zábavností aspoň trochu přiblížilo lyžím, bicyklu, plachetnici nebo kajaku (motorce, surfu, padáku, větroni etc. – tomu ovšem neholduji, takže jen extrapoluji). asi něco takového bude existovat, asi asi to nebude úplně praktické do běžného provozu po veřejných pozemních komunikacích (nepočítám traktor, bagr nebo vétřiesku, tam je to zábavné první dva dny, pak už je to jenom práce).

                      takže jo, odveze to, a holt se s tím kilometr před zatáčkou radši nepředjíždí.

                2. V Nemecku je Dacia na spici.

                  Tabulky nejmene spolehlivych aut.

                  Ostatne do prace s tim jezdilo par lidi a za ten rok a pul, co tu jsem, vsichni presedlali na Schadewerke. Jestli si vyrazne pomohli, to neumim posoudit.

                  1. No, to taky o něčem vypovídá i když k tomu může přispět „syndrom levného auta“ – když si Němec koupí dacii za 200 000 Kč, bere to jak spotřebák, může šetřit na servisu, protože si to auto stejně nenechá dlouho. Radši ho pošle na východ a koupí si jiné.

                    1. Co vim, tak puvodne byli nadseni, ze je to levny a ze to staci. Pak zacali ruzne pobrekavat, ze porad jezdej do servisu a pak to nadseni opadlo uplne. Dokonce tady byl na prodej firemni BMW 530d 2014 se 150000 na tachaci v plne luxusni vybave za 13000 a koupil si ho zrovna jeden bejvalej stastnej majitel Dusteru.

                    2. Co vim, tak puvodne byli nadseni, ze je to levny a ze to staci. Pak zacali ruzne pobrekavat, ze porad jezdej do servisu a pak to nadseni opadlo uplne. Dokonce tady byl na prodej firemni BMW 530d 2014 se 150000 na tachaci v plne luxusni vybave za 13000 a koupil si ho zrovna jeden bejvalej stastnej majitel Dusteru.
                      Koupit si Dustera na dojíždění do práce, tak to taky znechuceně prodám. Stejný situace by nastala, pokud bych si koupil Karoqa na práci do lesa/na pole.

                    3. To je prostě tim, ze je to levný auto. Levny materiály, levny zpracování, všechno spocitany na hranici, zadny naddimenzovani. A proto se to auto rychlejc opotrebovava nez dražší produkce. Nezapomen ze cilova skupina jsou duchodci a lidi co sice potrebujou auto, ale jezdej kolem komina. Proste lidi s malym najezdem. Pri tomhle pouzivani ta Dacia vydrzi dlouho. Cim vic ji používáš, tim rychleji se opotrebuje a začne rozpadat.
                      To neni nic proti Dacii, tehke segment je potreba, abys dojel na jare na chatu, na podzim z chaty a mezi tim jednou za ctrnact dni do okresniho mesta do Kaufu neni potreba kupovat auto za pul mega. Ale proste se holt musi počítat ze ta nizka cena ma svoji cenu a neni to protoze všechny auta jsou v podstate stejný akorat priplacis za značku (coz je nazor kterej neni tak neobvyklej)

                    4. je to samozřejmě od začátku stavěné jako levné auto. motor a převodovka jsou standardní koncern, a podvozek je tupě jednoduchý a laciný, neakcentují se jízdní vlastnosti, takže podvyživenej v principu není, spíš je to taková tupá humpolácká trubka s navařenými lichoběžníky plechu (kolo se neulomí, lacinej tlumič a čep se bude muset čas od času vyměnit, jako konečně u jakéhokoli auta).
                      ostatně jednu dáčii má moje velitelka jako pracovní a rodinné zároveň, objem kufru (něco přes půl kubíku) a výkon motoru to má stejnej, jako svého času nedostupnej sen českých rodin (první tédéíčko), zdvohový objem ani ne poloviční.

                    5. No a protoze pro Nemce je benal relativně levnej (narozdil od ceskyho duchodce), tak maj tejdenci s tou Dacii vic jezdit no a tak se jim sere rychlejc nez jsou zvykly od dražší konkurence.

                    6. Prdel je, ze kdyz na benzinkach v Rude clovek narazi na Nemce, tak ma skoro polovicni pravdepodobnost, ze to bude Duster a z neho vyleze doochodce. V Rude je benelin za ojro, v Nemecku o 25 centu draz.

                      Nicmene, Nemci asi nebyl na Scheißqulität zvykli a ted to dost boli. Kolega v praci si koupil 4kolku, prej do lesa. Nejakyho Cinana za osm tacku. Do pul roku sel srat motor. Okay, firma vymenila. Pak se zacaly sypat lanka. Okay, firma vymenila. A ted mu prestal fungovat starter. Jenze samozrejme se mu to vzdy vysere nekde v lese. Takze nadava, jakej je vul, ze ten levnej kram koupil. Loni v zime uplne stejne nadaval na snehovou frezku, kterou kdesi koupil za litr. Rozpadala se prubezne, lak se loupal protoze mezi nim a plechem nebyla zakladovka a tak. Ve finale kdesi na bazaru koupil starsi znackovou za dva a pul a je stastnej jak nemluvne.

                      Nemci sice chapou, ze levnejsi vec neni na profi pouzivani, ale nechapou, proc to neni na zadny pouzivani. Jinej kolega ma tatika, co si koupil domu malej nakladac. Deda, uz ho nebavi tahat se s hlinou pro babu na zahonky, tak prej cosi malyho za desitku a ze v Berline firma, co to taha z Ciny a dela servis. V zasade to pry funguje, ale kazdou sezonu musi menit minimalne nejaky drobnosti, co proste upadnou. Nasranej neni, ale cekal asi trosku vic. No, musi si zvykat.

                      Na druhy strane kamos Cech, doma trakturek Lamborgini, kterej pouziva dily Fendt a rok co rok kupuje packu prepinani reverzu, ktera ale stoji 12000 ceskych bez prace, s praci servismana dvacku v ceskych. Kdyz jsem na to koukal, tak je to nemeckej vyrobek, cely zality v pryskyrici, Hallovy snimace, teoreticky neznicitelny. Jenze je v tom cip a ten se do roka vysere. Kdyby tam byly kontakty, stalo by to tretinu a vydrzelo trikrat tak dlouho.

                      A ted si vyber.

                    7. Číňani umej udelat libivou povrchovou úpravu, ale zbytek je levnej drek z buhvijakejch materialu.
                      Sem takhle mel v ruce cinskou britvu. Povrchovka krásná, vypadala fakt hezky a luxusne. Jenze – material blato co neudrzo ostri, místo dutyho vybrusu pod velmi ostrym uhlem tam byl klasickej nozovej, takže sice na krajeni chleba ostry dost, ale na oholeni tupy jak prdel a jako bonus cinan nepochopil smysl stabilizátorů (takovejch tech schůdků kde ostri prechazi v krcek) a udelal je moc tlusty, takže se diky tomu britva neda prebrousit (pri brouseni na kamení se kamene dotyka hřbet a ostri, coz udrzuje uhel brouseni. Jenze tady lezi na hřbetu a stabilizatoru a ostri je ve vzduchu).
                      Takze jsako filmova rekvizita nebo cikanskej útočák dobrý, jako britva nahovno. Ale stoji jen kilo pade a je fakt hezka.
                      Zlatý komoussky Mikovy a Dity. Zpracovani hnusny, ale ocel kvalitni.

          3. Dacia jenom přebírá techniku od renaultu, samozřejmě trochu se zpožděním, první logan byla stará kovářská práce (ale přitom rychle reznul), atmosféra snad dokonce jen se dvěma ventily na válec. Dneska tam je benzínový litrový tříválec, s turbem nebo bez turba s 54-74kW. To má být náhrada za toledo 132kW?

  2. „Tak auto z roku 2011 velmi pravděpodobně bude mít najeto o dost víc, než 104kkm.“

    Moje auto z roku 2007 má najeto asi 116 kkm. Teda, snad (nebylo celou dobu moje) :-)

    „Průměrný roční nájezd v ČR je cca 20kkm.“

    Akorát ten průměr na jedné straně tvoří taxíky apod. s obrovským nájezdy a na druhé straně soukromá auta, kde to je zlomek.
    Pokud si někdo koupí nové auto pro sebe, často ten nájezd je mnohem nižší.
    Takže klidně může být 10 let staré auto s nájezdem třeba 80 000 km (vím i o větších extrémech). Nebo taky 400 000 km.

    1. Znám jedno auto z r. 1999, co nemá natočeno ani 30 000km. A je to opravdu real (koupeno v širším příbuzenstvu jako nové). Jen bohužel nemá klimatizaci.

  3. Moc nerozumím tomu problému s náhradou. Co je na tom autě tak výjimečného, že v autorovi vzniká pocit jeho nenahraditelnosti?
    Karoserie (tuhost, využití obestavěného prostoru, variabilita, sklon ke korozi)?
    Řízení (přesnost, převod, zpětná vazba)?
    Brzdy (brzdný účinek, únava, přenos tepla)?
    Jízdní vlastnosti (podélná a příčná stabilita, reakce na nerovnosti, odpružení/tlumení)?
    Motor (výkonová charakteristika, životnost, náklady)?
    Převodovka (odstupňování, přesnost, životnost)?
    Výbava (rozsah, funkčnost/obskuha, životnost)?
    Cena (srovnání s konkurencí)?
    Nenašel jsem v uvedeném jediný parametr, který by byl na tom autě byl nějak naprůměrný či obtížně sehnatelný. A naopak, našel jsem ve většině parametrů lepší auta.
    Tedy nahradit lze prakticky jakýmkoli nástupcem, přičemž snad v žádném parametru není např. Octavia II RS horší. U některých aut je jejich náhrada dost problém (např. Lancer Evo IX nebo Focus RS), ale v tomto případě bych to spíš bral tak, že si mohu jen polepšit.

    1. Zrovna Octavia 2 neni asi nejlepsi priklad. Tezsi, nachylnejsi ke korozi, cena..

      1. Náchylnější ke korozi? To netuším. Máte k tomu i nějaký další zdroj (nemyslím tím „dokažte, že nelžete“, ale docela by mě to zajímalo, shnilou eresu jsem asi ještě neviděl, ale taky proč bych si jí měl všímat, že jo)? Nebývá ta koroze spíš následek bouraček (u těchto druhů aut tak častých)?
        Těžší sice ano, ale žádné drama to není, výměnou za to je podstatně prostornější, rozvor jako auto, vzadu se dá sedět, podstatně lepší podvozek, podstatně lepší motor.. A u té ceny zase netuším, jde to mimo mě, ale Toledo ve stejném stáří asi nebylo výrazně lacinější (pamatuju si, jak jsem se chcechtal těm, co to za to vyplázli). Nicméně máte-li na mysli, že ta „zajímavější“ auta jsou na trhu ojetin rok od roku dražší a dražší, tak to bohužel musím souhlasit. Většina střepů, které jsem tu před pár lety doporučoval ke zvážení často právě díky zajímavé ceně, dneska stojí bambilión…

        1. Octavie RS primo ne, ale zrezlych octavii 2 vidam hodne Je ale mozne, ze je to jen selektivni pozorovani. Extrem byla octavie, kde chybely kusy prahu a blatniku, ale to mohl byt nasledek zmrsenych oprav.
          Minimalne starsi seaty byvaji levnejsi, nez Skodovky, hlavne u motorizaci, ktera mela skodovka jen v RS, ale u Seatu byly dostupne v beznem ceniku. Samozrejme Cupra apod je neco jineho a je mozne, ze u novejsich modelu je to zas jinde, ty jsem tolik nesledoval…

          1. Následek zmršených oprav – to je dost možné, kamarád měl mondeo, kterému reznul zadní blatník. Jeden. Bylo to v tom místě v minulosti odřený.

            Záruka kvalitní opravy není ani v autorizovaném servisu. V bývalé práci byla oktávka, kterou řidič lehce nabořil, odnesl to jen přední nárazník. Bylo to nové, dokonce snad na lízink, takže to nedělala žádná garážová firma. Oprava proběhla výměnou za nový nárazník, ale ten se jako náhradní díl dodává bez laku a lakuje se až v servisu. Asi sa měsíc se začal loupat. Takže šlo auto znova na servis a na dotaz, čím to bylo, prej „asi špatné leptadlo“.

            1. Záruka kvalitní opravy není ani v autorizovaném servisu.
              Ano, v ČR není.

  4. Prijde mi, ze Seat mel na prelomu stoleti nakroceno byt tou zajimavejsi casti koncernu, potom, co Skodovka prevzala roli budgetove znacky:

    Toledo 2/Leon – Sportovneji ladena nizsi stredni, doplnovala A3 co se tyce karosarskych variant. Osobne mi toledo prijde nejelegantnejsi z aut na PQ34.

    Ibiza/Cordoba – Male auto s technikou Golfu 3, cemu odpovidala i nabidka motorizaci, Cupra s motorem z Octavie RS v tunovem hatchbacku byla v te dobe zajimava kombinace a po faceliftu to ani nebylo osklive.

    Jenze misto toho aby pokracoval v nakrocenem smeru, modely se transformovaly na vysoke, otekle cosi s prisernymi interiery, ktere se ale porad snazily o sportovni image… Neni divu, ze mel Seat problemy s udrzenim ziskovosti.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017