Samochód się zepsuł - zpět na článek

Počet komentářů: 340

  1. Jedna perla z článku: auto dostalo technickou, tak jsme mysleli, že bude v pořádku.

    Když jsme u posměšků vohnoutům: byli Ďatlov, Akimov a Toptunov vohnouti?

    1. You’re in shock. Get yourself out of there.

      1. They did everything right.

        1. Do you taste metal?

    2. No ako to autor článku uviedol:“Celá rodina včetně tchyně jsou prototypy občanů moderního věku.“. Proste odchovaný televíznou, rádiovou a internetovou masážou kde sa pravidelne obhajujú chujové zákony, EET-čka, TK-čky a EK-čky, dane, poplatky, obmedzenia a kvanta ďalších zmrdstiev. Tak (s)proste tomu veria, že ak štát bazíruje na pravidelných kontrolách samochodov tak, že ich kára za 30 papouchu po „nedávnej“ TK a EK je proste v stave „nového“ vozidla a že dôjde aj na koniec sveta.
      Keď som rozklikol prvý článok o týchto moderných stroskotancoch a zbadal foto rodičov tak som sa už len rehotal – šak to kukneš a vieš ktorá bije. Treba dúfať, že sa aspoň jedno ich dieťa nejakých zázrakom nepodá na rodičov a niečo z neho bude.

      1. Bacha, ono fuckt bude hur. Dokud motor smrdi po benzinu a hazi jiskru, tak to porad nejak nakopnes. Mas-li dehtak a ma tlak plus mu jedou vstriky, tak to taky nejak nakopnes. Ale az budeme mit konecne ty Tuskovy vynalezy, tak to teprve bude prdel. Do baterky nevidis, lithiovka si zahori, kdyz se ji neco nelibi, navic „ten hodnej vousatej pan na nadrazi rikal, ze ta baterka je bezpecnej original“, na DC/DC menici zadnej klinak z punchochy nevyrobis, pricemz infrastruktura i debilita lidi zustanou konstantni.

        A to vubec nechci spekulovat, jak to dopadne, az se ty vehikly budou ridit myslenkama. Ze na „chci srat“ vehikl reaguje tim, ze sam srat jde, to je jeste ok. Ale napady „do pici“ a podobne mne primo desi.

        1. Sysop: v klidu, to už nemusí nikoho zajímat, protože auto bude jen na operák s povinnou pojistkou. Tohle je story z roku 2019. V budoucnu taková famílie autem jezdit nebude a k moři s exekutorem v zádech už vůbec ne.

        2. Ad Sysop:
          Rodinka na dovolené. Pohodička, matka se opaluje, táta chytá ryby a dítě si hraje. Najednou táta vytáhne zlatou rybku, rybka na břehu prosí lidským hlasem: „Když mě pustíš, splním ti tři přání.“ „Malý klučina na to hned, já bych chtěl ježka.“ Otec ho okřikne: „Do piči s ježkem.“ A máma najednou zakřičí: „Ježek z piče ven!“

          1. PanPredseda:
            Zlatá rybka si chtěla vybrat dovolenou a proto poprosila krokodýla, aby ji zastoupil. Krokodýl souhlasil a týden ji zastupoval.
            Po týdnu se rybka vrátila a ptala sa krokodýla, zda měl někdo nějaké přání.
            „Ale jo,“ povídá aligátor, „byl tu jeden chlap a chtěl ho mít až po zem.“
            „A co jsi udělal?“ zajímá se rybka.
            „Ukousl jsem mu obě nohy.

        3. Bude fakt horšie? To akože na túto dobu budem o 30 rockov spomínať ako „krásne staré časy“? Tak to teda do prdele…….
          Inak ja to stými baterkovými vysávačmi vidím podobne – je to teoreticky jednoduchšie ako spaľovací motor, ale keď sa ti tam niečo vyserie tak to je väčšinou prúser neriešiteľný len tak na ceste resp. doma v garáži. A ako som nedávno čítal tak napríklad taká Tesla mala svojho času ozaj veľké problémy dodať náhradne diely……Ešte budeme na dodacie termíny na talianske výrobky počas leta spomínať – že ako to kedysi z toho Talianska rýchlo chodilo tie náhradné diely, veď si to len objednal a za 2 mesiace to bolo doma ………

          1. Roztrhne se pytel s aftermarketem. Tim padem co chvila uvidis nekde ve skarpe doutnajici zbytky po Tesle a nestastneho majitele, ktery nebude vedet, komu jit vlastne rozbit hubu. Haseni benzinu je proti lithiovkam prochazka ruzovou zahradou.

            U nas u prace mame dve nabijeci mista pro elektrokramy. Kolega je v mistnim hasicskem spolku a rikal mi, ze na uhaseni elektroauta je podle predpisu zapotrebi mit pripravenych 5 tun pisku. Neni mu jasne, kde je skladovat, ani cim je aplikovat, protoze nakladac neni zrovna bezny nastroj hasice. Nicim jinym se ty sragory podle aktualnich germanskych forschriftu hasit nesmi. Zatim je praxe takova, ze pokud to nekde chnytne, tak se k pozaru nespecha a doufa se, ze to dohori driv, nez hasici prijedou a budou muset resit, co kurva s tim.

            1. a co místo toho 5 tun hasicích práškových přístrojů – to by hasiči uskladovat mohli, ne? Dělám si prdel. Je to maso, to bezesporu.

              1. Hele, ja nejsem hasic, ja umim jen pozary vytvaret. Ten kolega je predseda v mistnim spolku, zadnej blbec a meli na to skoleni. Zrejme to nejak bude souviset i s tim, ze ten pisek na to proste musis nasypat dostatecne rychle a v potrebnem objemu. Nechci vedet, kolik by stala ta hromada hasiciho prasku. On totiz problem je, ze povinnost nespada na majitele toho kramu, ale na majitele toho vyhrazeneho parkoviste. A pokud by to parkoviste zrusili, pak nebude lze nabijet ty kramy a tim padem firma porusi jakousi kvokvokvotu pro pocet fleku pro elektroauta.

                Docela jsem zvedavej, jestlipa tahle piskova ficura postihne i bezny majitele aut. Zeby treba sidliste staveli rovnou u piskoven.

                1. Nejlepší bude, až ekologové budou protestovat proti ničení přírody těžbou písku :-)

                  1. Ale zase se tu nabízí ideální příležitost pro státy, kde mají poušť. Výboz hasebního písku ďaurům za tučné prachy, to by v tom byl šajtan, aby to neklaplo. Zase budeme závislí na dovozu, tentokrát od písečných šejků :D.

                    1. Pokud se z pisku stane uzkoprofil, pak je sance, ze to budou pasovat plavacci rovnou z Lybie, kazdej v pytli na zadech. Sice mozna pisek nebude, ale jeden problem se tim jiste vyresi.

                    2. Třeba se zjistí, že pouštní písek nehasí. Když už se nedá použít do betonu, tak proč ne i tohle?

            2. TAkze hasici zacnou jezdit s nakladni Tatrou plnou pisku? Nedavno jsem cetl, ze v CR neni dost sterkoven a piskoven, mozna je to sirsi konspirace :D Ja nevim, mi to prijde cajk, hasici prijedou s Tatrou, sundaji plachtu, zacouvaji k autu a zasypou ho 13t pisku, proc jezdit s poloprazdnou, no ni? Setrime paliva a tak :D

              1. U nas by se mohlo setrit – proc pisek, kdyz muzeme pouzit sterk a bordel smetenej ze silnic zjara, nu ni? Tesla zasypana sterkem, piskem, soli, vajglama a dalsim bordelem… to nezni uplne blbe.

                1. Osobně bych každou Teslu tímhle zasypal preventivně. Dřív než by začala hořet.

              2. A kdyz pak po pozaru prijdou od vyrobce nebo z pojistovny a budou chtit analyzovat priciny zahoreni, stane se velice popularni specializaci archeolog…

            3. No ale šak aj na autá klasickej konštrukcie máš aftermarket a nedeje sa nič hrôzostrašné. Je pravda, že tento segment sa vyvíjal desaťročia, tak ale šak ono sa to učeše aj pre tie baterkové vysávače (pár katastrofických nešťastí a je to).
              A kto je u vás v práci zodpovedný za hasenie tých elektro-vysávačov? Je to majiteľ? A máte ten piesok naskladnený dúfam hneď vedľa nabíjacích staníc. A lopata k tomu, aby keď to hukne mohol majiteľ prísť hneď lopatovať.
              Mám pocit, že tebou popisovaná hasiaca prax elektro-vysávača je platná na celom svete. Ak už nedajboh dôjdu hasiči skôr ako to dohorí tak len vodou ochladia okolie aby sa nechytilo niečo pomimo.

              1. Ono dat do beznyho auta krivej sroub, nebo lozisko z blata nema stejnej efekt, jako napriklad omrdanej vysokoproudej mustek z DC/DC PWM menice.

                Jinak – jasne, kybl s vodou byl v navodu uz u prvnich televizoru, jenze on ten objem pozaru byl nekde jinde. Problem lithiovek je zejmena kyslikova bilance. Tezko se hasi sracka, ktera ze vzduchu skoro nic nepotrebuje.

            4. http://www.autoforum.cz/zajimavosti/elektricke-hyundai-explodovalo-a-rozmetalo-pulku-domu-ani-se-nenabijelo/
              Mno zdá se, že to ještě není úplně vychytaný tak nějak globálně…

              1. Zrejme konec zivotnosti vozidla. Chce to zvyk, no.

              2. Mi to pripomina Fausta. Ta dira ve strese je, pravda, trosku vetsi, asi byl certik obezni :D

                1. to deacon 1* :-D
                  inu smlouva s ďáblem má i své nevýhody…

                2. Velmi dobré přirovnání… :-D

          2. Ze bude hur je temer jiste a nemuzu se zbavit dojmu, ze Sysop je jeste optimista. Behem nejakych 30-40 let totiz cekam, ze osobni vlastnictvi auta bude uplne zakazane. Kazdy bude muset povinne pouzivat nejakou formu pronajmu, socky formou „sdilene ekonomiky,“ prachaci si mozna budou moct pronajmout luxusni auta jen pro sebe ci rodinu. Kazdopadne auta bude vlastnit a provozovat nejaka korporace a je jasne, ze bude chtit co nejnizsi poruchovost. Auta tedy budou muset pomerne casto obmenovat, cemuz bude odpovidat i cena pronajmu. Uz jenom diky tomu je jasne, ze ten pronajem bude mnohem drazsi, nez kdyz si nekdo dnes koupi a ve stodole dokola opravuje plecku za 20 tis. Kc.

            V podobnem casovem horizontu se da cekat i zakaz rucniho rizeni, ale kdovi jak to dopadne, protoze Moravcuv paradox je svine a i soudruh Musk uz opatrne priznava, ze 500+ milionu let evoluce vizualniho kortexu ASI nebude uplne snadne nahradit kamerou a pocitacem:

            https://en.wikipedia.org/wiki/Moravec%27s_paradox

            https://vtm.zive.cz/clanky/elon-musk-na-vytvoreni-bezpecneho-autopilota-bude-zapotrebi-vynalozit-obrovske-usili/sc-870-a-199275/default.aspx

    3. Ďatlov byl malej zmrdek, Akimov a Toptunov asi trochu vohnouti.

      1. Ad Behemot:
        Ďatlov byl IMHO docela velkej zmrd. O vohnoutství Akimova a Toptunova bych si dovolil pochybovat.

        1. Dneska se člověku zdá divné, že ti dva neměli tenkrát na vybranou. A myslím si, že ta strašná smrt byla vlastně jejich vysvobozením. Mohli se uěšovat, že „sdělali vsjo v parjadke“.
          Ale nezoufejme, nebude to dlouho trvat a budou to nuceni na vlastní kůži pochopit i ti, kteří se tomu dnes tak moc diví.

          1. Atlasova vzpoura…

    4. Celý život kupuji ojeté vozy, silně jeté. A při koupi je mi naprosto jasné, že nesedí kilometry a že čerstvou technickou to má jen proto, že si to překupník umí zařídit (já také, ale nedělám to). Pro mne má cenu ten papír a stav vozu, který si okouknu sám, ne ten, který je avizován. Lži prodejců jsou mi šumák, rozhoduji se jen a jen já. Zatím jsem se nespletl a auta mi jezdí za dvacet až padesát haléřů na kilometr (najeté kilometry/cena vozu). Takto nízkou amortisaci nemá žádné nové auto.

      1. Naftu a olej kradete v práci, předpokládám.

        1. Kdyz se ve skole probiral rozdil mezi amortizaci a provoznimi naklady, byl jste predpokladam nemocen…

          1. Kupuji auta, která mají provozní náklady malé. Prostě to odjezdím a vyhodím. Bez údržby.

            1. Takže máte životnost nového auta cca 50 000 km? Teda pokud nekupujete Fiaty, ty na jednu olejovou náplň umí až 90 000 km, ale to je jednak dost výjimečné, a jednak Fiaty nekupuje snad už nikdo.
              Tedy předpokládám, že kupujete šunky za cca 250 000 Kč / 50 000 km = 5 Kč/km čistá amortizace.
              Kdybyste koupil dobré ojeté auto střední třídy za polovinu, tedy 125 000 Kč, a řádně jej udržoval, najezdil byste s tím řekněme ještě 250 000 km a amortizaci byste měl 2 Kč/km a k tomu servisní výdaje řekněme 0,4 Kč/km (10 000 Kč byste vrazil do servisu po cca 25 000 km), celkem by to bylo 2,40 Kč, tedy polovina. A měl byste kvalitnější a bezpečnější auto.
              Je to samozřejmě Vaše věc, ale přijde mi Váš způsob poněkud nerentabilní. Ale proti gustu…

              1. Ad Integrale:
                „Tedy předpokládám, že kupujete šunky za cca 250 000 Kč / 50 000 km = 5 Kč/km čistá amortizace.“
                Na základě jaké informace jste dospěl k tomuto (podle mne mylnému) předpokladu?

              2. Přečetl bych si ten původní příspěvek ještě jednou, o „šunce za 250 000 Kč“ tam nevidím ani náznak…

                Sám s tím mám taky zkušenosti, třeba starý italský nebo japonský auta jdou takhle docela často koupit za pár korun, najet s nima třeba 40tkm bez údržby (jen olej+filtr za pár stovek) a pak je za to samý prodat, někdy dokonce za víc. Přitom tam člověku často proti novýmu autu prakticky nic důležitýho nechybí a spolehlivost je obvykle zcela bez problémů. Podmínkou ale je, aby to bylo auto na cenovym dně. Průšvih je, že jsem si na ten přístup trochu zvyknul a i když bych si (narozdíl od časů, kdy jsem s tím začal) mohl bez problémů kupovat nový auta střední třídy, tak mi to přijde jako vyhazování peněz a pořád mam nutkání kupovat auta, který neztrácej hodnotu (a daří se mi to už spoustu let). Než bych si koupil třeba Octavii II/III, tak si radši počkám na nějakou zachovalou starou Lybru za 30. Lepší sedačky, proti standardním verzím lepší podvozek i řízení, audio, výbava dostatečná… Ne že bych měl něco proti Octaviím, určitě to nejsou špatný auta, ale nevim co by mě přimělo dát za to 10x tolik (neboli strávit kvůli tomu prací 10x tolik času).

              3. Neni az tak uplne pravda, ze Fiaty nekupuje nikdo. Fiaty se docela prodavaji, jen se jmenuji napriklad Jeep Liberty.

                1. To asi nie.

                2. Ad Sysop:
                  Spíš Жигули.

                  1. Pan Predseda: Opat nie. Жигули patri Renaultu.

                    1. Ale mi teda trvalo kým som zistil o čom sa tu vy traja bavíte.

                    2. Renaultu patří AvtoVAZ. Žiguli (VAZ 2101 nebo 2012) je odvozen od Fiatu (ale, přiznávám, není to Fiat).

                    3. VAZ2101 bol odvodeny od Fiatu 124 a specificky modifikovany Fiatom pre sovietske podmienky. Nejak podobne je na tom VAZ2103. Dalej to uz bol lokalny vyvoj. Existuje este vobec nejaky vyrobok AvtoVAZ ktory este ma zvysky fiatovskej DNA? Myslim taky co sa da kupit novy.

                    4. Opravdu jen zvyšok je třípáčkový přepínač pod volantem v Nivě. A teď přemýšlím, jak to bylo s převodovkou :-/

  2. Šak v tom článku čo odkazuje pán domáci ako “ článek, který celou událost uvedl do patřičných souvislostí“ je podľa slov matky uvedená čakacia doba na tom „odpočívadle“ 2,5 dňa, tak ako sa dostal pán domáci na tých udávaných 36 hodín?

    1. No, když u cestovek je běžně zájezd na 3 dny tak, že vyjedeš v pátek hodinu před půlnocí, a návrat je v neděli hodinu po půlnoci, tj. 26 hodin = 3 dny, tak proč by nemohlo být 36 hodin taky tři dny?

      1. Pravdu máš, pravdu. Nejak som v noci už nepremýšľal keď som sa tak blbo opýtal.

        1. To nebylo nic proti Tobě, věřím tomu, že pro média to „3 dny“ zní „s větším mediálním dopadem“ než upřesnit jak to vlastně bylo.

  3. Myslím, že v druhém článku o nich už psali, že měli pojištění s odtahem, ale nezkontrolovali si jak daleko je odtáhnou, a bylo to asi jenom 25 km. Podle mně, v rámci schopností to úplně nepodcenili.

    1. To je sice mozny, ale nasledne reseni situace bylo jak z komedie.

    2. Nějaký takový základní odtah, resp. základní asistence, je skoro u každého povinného, ne?

  4. Psziakrew, do Pieruna, cholera jasna.

  5. Hehe, když jsem kdysi dávno jel na Balt, stejnou cestou, měl jsem taky zlotovky rozpočítaný do groše. A protože jsem věděl, že by jakákoli porucha, včetně píchlého kola i rezervy, znamenala problém, vyměnil jsem pár piv za opravdu dobré pojištění. Neplatil bych nic, i kdyby mi došel na dálnici benzín, oprava či výměna gumy zdarma atd. Samozřejmě nebyl žádný problém, ale nelitoval jsem. Jo, nemít prachy něco (opravdu málo, ale přece) stojí.

    1. ano, nejlépe pojištěný musí být ten co má nejméně peněz, ale jste naprosto netypická výjimka – všude kolem je to tak, že má málo peněz, tak kdyby ještě platil pojistku..

      1. Je to takový paradox z mé vlastní zkušenosti.
        Čím lepší má jeden pojistku, tím spíš se nic nepřihodí … :)

        1. Jo, na druhou stranu je to tak dobře :-) Budu jen rád (šťastnej jak blecha), když se mi nestane nic z toho, na co jsem pojištěný. Beru to tak, že to mám „tam nahoře“ předplacený :-) Ostatně má cenu mít pojistky jen pro případy průserů ze kterého by se jeden sám nedostal (a na nic jiného nemá ostatně cenu se pojišťovat – jenže většina lidí to má obráceně, pojistky na kdejakou kravinu co by v poho ufinancovali sami kdyby se to stalo, ale na to důležité – třeba být najednou „ležák“ na posteli dokonce života, nebo udělat průser za mnoho milionů, na to ne).

  6. Prazak v kukurici? Tak to je ta slavna prazana kukurice.

  7. Historka a následná publicita je super, protože kombinuje vše, co česká média milují.

    1. Zkurvený italský křáp, jo kdyby to byla šáde nebo bávo nebo jinej německej werk, nikdy by se to nestalo
    2. Svině polský, kurvy zasraný, CHOLERA !
    3. Hluboký lidský příběh (HLP) chudých obětí exekutorské mafie a zlé společnosti, která chtěla jen splnit dětem sen a kvůli zlému světu okolo to dopadlo špatně

    Ano byli to blbci non plus ultra a naštěstí je dobří polští lidé z průseru vytáhli, doufám, že si to čížci budou pamatovat, až budou příště na ty zkurvené Poláky nadávat, jak to dělají všude a furt.

    Na druhou stranu nám se to kecá, my jsme nevyrostli v děcáku. Mě tata učil poznávat auta, když mi byly 3 roky, s dědou jsem se hrabal ve škodovce už v dětství. Je známo že děcka z děcáku čeká jen hnusný život na společenském dně a málokdy to někam dotáhnou. Takže těžko jim to dávat za vinu.

    Řešení bylo samozřejmě milion, např. dojet domů stopem a vergl prodat za zbytkovku přímo na místě nebo to řešit jinak. Taky jsem zamlada jezdíval bez peněz, ale připraven případnou nepojízdnost řešit přesně takto.

    1. Decak je naprd, ale tomu chlapkovi je 35, to znamena, ze je z decaku dobrejch 16 let venku. Za tu dobu uz by moh neco pochytit.

      1. a nemusel, když je někdo blbej, většinou takovej už zůstane.

        Anebo možná třeba ani není úplně blbej, ale je prostě úplně nepolíbený světem „automobily a cestování s nimi na dlouhé vzdálenosti“, takových lidí je překvapivě hodně. Já první roadtripy absolvoval ještě na polorozpadlé jawě 250, když mi bylo 17, přesto se nepovažuji za zkušeného cestovatele, ale představte si někoho, kdo nikdy auto neměl, nikdy nikam daleko nejel a zná to jen z televize jako obrovskou „bezstarostnou pohodičku“. Znáte ty reklamy na půjčky, kde vysmátí mladí lidé, co nikdy nedrželi v ruce šroubovák, cestují tisíce kilometrů za zábavou autem jako škoda 120, VW Type 1 nebo 2 nebo jiným veteránem, s kterým člověk bez technických znalostí nedojede ani 100 km. Nebo jak Bolek Polívka ve filmu Roming jezdil Tatrou 805, což je asi to nejnevhodnější cestovatelské auto na světě už jen kvůli šílené spotřebě a faktu, že je to muzejní kousek.

        Mediální obraz fenoménu „road trip“ se hodně liší od reálné dobrodružné výpravy s verglem s kufrem plným vercajku a náhradních dílů :)

        1. Jasně, takovejch lidí co je auta nezajímaj je spousta. Děcák s tim nemá co dělat. Jejich problém byl asi i v tom, že bába blbě odbočila a skončila u Berlína. Proto tam tak dlouho seděli a nic nedělali, čekali až bába dorazí a zatim se jim vytloukly mobily a tchyně nevolala a… No, nedivim se, že maj tolik exekucí a starej válcuje plech za 12 hrubýho.

          1. Moje svagrova, ac MUDr., tak pro beznej zivot je tupa jak poleno. Bohuzel ale, ji se nikdy nic nevysere tak, aby se ponaucila. Proste muze jet kamkoli, delat cokoli, vzdycky ma naprosto neskutecnou kliku. Absolutne si to neuvedomuje a nechape, ze bylo nejake risiko. Jak by mohlo bejt, kdyz to uz delala tolikrat a nikdy nic se nestalo. A kdyz nahodou ma nejakej problem, jako deux ex machina se objevi matka nejakeho bejvaleho, ktera pohlida pejska, nebo nejakej bejvalej, kterej neco nekde opravi,… proste klika z prdele a naprosto neponaucitelnej clovek, protoze nikdy ji zadnej pruser nepotkal.

            Auto ma na operativni lizani, jen vi, kudy se tam leje ta srajda z cerny pistole a tim to hasne.

            1. jj, ono bude stačit zajít třeba na MATFYZ a najdete tam kopec lidí s IQ = 160, kteří neumí otevřít konzervu a vyplnit složenku :) Sám jsem jich pár kdysi viděl.

              Naopak právě lidé vysoce vzdělaní a úzce specializovaní dost často bývají celkem nepoužitelní na takové ty obyčejné věci.

              1. Muj pravnik mi casto volal, kdyz potreboval vymenit zarovku v mistnosti. „Nesviti mi lampa, ja vubec nevim, jaka ta zarovka a jak se tam dava, muzes se prosimte stavit…?“ Nicmene jako pravnik umi vyhrat ctyri soudy z peti, kdyz nema pravdu.

                1. Na západě celkem běžná věc, nikdo nerozebere hajzl, aby se podíval, proč to prokapává, prostě zvedne telefon. Resp. sami si musí pomoct jen chudí :)

                  1. V Cesku jsme vycviceni uz ze zlatych dob OPBH, ze pokud chces opravare jeste letos, tak si kup prirucku.

                    1. Je tomu tak dodnes, kolikrát i když člověk zvedne ten telefon a pak vidí toho patlala co bere i s dopravou litr za hodinu a řekne vám že tohle nejde, tamto nejde a ještě x věcí zdupe, kolikrát člověk s kurvováním zebere monterky a jde se s tím žuchlat sám.

                      Když nemám přímo prověřeného s referencemi, dopadnu dost často takhle.

                      Posledně jsem měl komické duo plynař+elektrikář, co neuměli připojit hadici a zapojit troubu a zvonek, tak se do toho musel vložit ekonom Pospec a měl to asi za 15 minut hotové.

                    2. Ja temhle ‚opravarum‘ rikam ‚mastici‘. To je majorita.

                    3. Tak. Zvládnout jednoduché opravy, jako třeba oprava jehlového ventilu na protékajícím hajzlu nebo výměnu elektrické zásuvky, by měly patřit k základním dovednostem každého uživatele bytu. Aspoň pak není zaskočen nenadálými situacemi a ušetří hromadu času a peněz.
                      Neschopnost vyměnit si žárovku v lampě je už fakt extrém…

                    4. Žárovka je extrém, ale když jsem mladým kolegům v bývalé práci oznámil, že vypínače a zásuvky si měním sám, stejně tak ventil v hajzlu, čuměli na mě jak na puka. Je to dnes celkem běžný přístup.

                    5. Tuhle jsem náhodou zabrousil na nějaké poradenské fórum pro kutily. K názoru, že zásuvka se připojuje na černej a žlutozelenej byla diskuse tuším tak na dvacet postů a stejně skončila tím, že „mně to tak funguje a budu to tudíž dělat i nadále“ :-) Takže je možná správné, že si na to zavolají elektrikáře :-)

                    6. pzkudk
                      29.7.2019 v 10:52

                      Černej a žlutozelenej? Ze kdy to proboha je? (A je to myslím zelenožlutej :D). Páč v momentě kdy se barva fází měnila na černý už se používalo TN-Sko*, takže…
                      ________
                      Doma máme v provedení 70. léta v mědi TNS, červenej, modrej a černej v krcích (bez plášťů, jen vodiče), kdopa pozná co je co :D

                    7. To může být tak rok, dva co jsem to viděl. Lidová tvořivost v oblasti rozvodů nezná mezí. Zapojují to tak dlouho až to začne fungovat a tím je to hotové. A zkoušejte průměrnému vohnoutovi vysvětlovat, že když to funguje tak to ještě neznamená, že je to správně :-) Tamtéž byla ještě diskuse o tom jak funguje proudový chránič a asi tak tucet lidových vysvětlení principu tohoto magického přístroje (včetně názoru, že je to jen kurvítko které je nutné okamžitě přemostit) :-) Schválně to zkusím najít, je to zábavné čtení :-)

                    8. pzkudk
                      31.7.2019 v 10:33

                      Tak že s chráničema jsou čímdálvětší problémy a stojí to pořád víc se nebudu přít. Při logickým nasazení to má smysl, ale na nějakou logiku se sere, normy sou normy že…

                    9. Ešte keď som robil v prvej robote tak mi vtedajší kolega vyrozprával ako donútil údržbarov na vysokoškolskom intráku (kde som 8 rokov vegetil aj ja) aby mu prišli opraviť nejaké veci na izbe ešte v ten deň keď ich o to požiadal – ten čarovný inštrument sa volá POLLITROVKA.

                    10. nemám dobrou zkušenost, co jsem kdysi musel vytahovat borce co dělali na chalupě vodu namol najebané z příkopů, do kterých padali

                    11. Tak vohnouti byli vždycky. Ve starým bytě v cihláku (asi 1995 +-) jsem předělával jističe, které od nova (dům z 1955 +-) byly zapojené nějakým neumětelem tak, že nejistily. Co tehdy bylo ovšem výjimkou, je dnes bohužel standardem, to souhlasím.

                      Pokud jde o kutilství, sere mě množství provedení i vzájemných inkompatibilit, třebas i rozměrových, u téhož výrobku. Kape-li vám např. sifon pod sprchovým koutem, v instalatérských potřebách mi nabídli hned čtyři různá provedení … takže jít tam bez toho demontovaného k porovnání ani nemá cenu. Fakt je, že potom už mi prodali ten správnej.

                      A je řada věcí složitších, než je sprcha nebo hajzl. Aktuálně se mojí žínce pojebala sušička, to zas bude … onánie …

                    12. KS: dědeček byl takový ten všeuměl, který spoustu věcí na domě udělal sám. Jednou se mu nedostávalo drátu, tak jej směle vedl po přeponě… To bylo překvapení, když si potomci chtěli doprostřed zdi pověsit obraz.

                    13. Chalupa, ve ktere ted bydlim a jez je zatim jen ze 2/3 rekonstruovana, ma stale jeste castecne rozvody z roku ’53. Zasuvky vyhradne ve vysi oci se zemnicim kolikem dole, vypinace otocene o 45 °, kombinace TT a TNS s nekolika uzly v krabicich, ktere nejdou dohledat, kabely vedene nejkratsim moznym zpusobem od neceho k necemu, male pojistkove skrinky (keramicke pojistky) ruzne zazdene po dome,… a to se jestre nebavim o hlavni rozvodne desce, protoze to by bylo na samostatny clanek. Z prekvapeni nevychazi nase rodina uz par let. Dalsi tema jsou rozvody vody a odpadu, kdy jsem zjistil, ze coulovou pozinkovanou trubku bylo lze pouzit i jako odpad k umyvadlu, apod.

                    14. Nebylo by to lepší zbourat a postavit znova?

                    15. Re: Jihocech Honza
                      30.7.2019 v 9:07

                      Vsak jsem taky pres pulku zboural a postavil novy. To, co zustalo stat, ma luxusni kamenny sklepy a zvenci je to lamana zula, to jsem chtel zachovat. Hrubka je 45 cm cihla, izolace drzi a je to na soklu, takze zbytecna prace navic, hlavne to bourani a uklid bordelu. Takze jen predelavam rozvody + novy podhledy a stuky. Bude to mit zivotnost minimalne dalsich 60 let a to uz mam u prdele.

                    16. Re: kundohlav smrduty
                      30.7.2019 v 7:50

                      Novy byt v cerstvem panelaku Brne, pocatek 80. let, standardni vystavba, zadni podomni mastici:

                      – kdo chtel roznout v jadre na hajzlu, musel nejprve roznout na chodbe\
                      – zasuvka pro pracku byla v koupelne, kde na pracku nebylo misto
                      – lustr v obyvaku mel sice dve svetelne vetve, ale jen jednopolovy vypinac
                      – zasuvka v obyvaku na spolecne stene se sousedem byla napojena na sousedovu elektriku

                    17. Panelak odovznany roku 1988: Dvojvodicovy hlinikovy rozvod, nulak/zem pre spalnu pri kupelni vedeny cez vanu. Normalne cez zemniace svorky.

                    18. Dům z roku 1908, elektřina dodělávaná ve dvacátých letech. Rozvody odpovídající době (tedy stropem, měď cca 1 mm, dráty asi gumová izolace s textilním opletem bez rozlišení barvy), ale s jednou specialitou. Pojistky nejen na fázi, ale i na nuláku ! Takže když to správně vyšlo, tak přehořela pojistka, nic nešlo, ale vše bylo pod proudem ! Dům byl v té době činžák, takže to pravděpodobně zapojovali najatí řemeslníci (snad elektrikáři).

              2. O matfyz se neotírej. Já mám taky diplom a vlastníma rukama jsem postavil barák, auta si se synátorem spravujeme sami, chovali jsme koně, mám dílnu na dřevo, živím se tím.

                1. Ja jsem taky utrpel gympl s matfyz zamerenim a nasledne FE VUT. Jenze… to byla jina doba.

                  Vcera jsem se bavil s kolegou (Cech), jel z Prahe vlakem, odmital zamrdanou dalnici na Plzen. Udelal si rezervacku, ocekaval patecni natresk, byt jsou prazdniny. Rikal mi, ze na miste mu sedel nejakej fracek s matlafounem a kdyz ho pozadal, at opusti rezervovane misto, tak pry prohlasil „Englisch!“. Pritom pote, co ho kolega plynulou anglictinou vyhodil a poslal do prdele (delal asi 8 let v USA), tak fracek nadaval cesky docela dobre.

                  1. Sysop: hehe, klasika. Sedím v „jedničce“, takovej ten moderní modrej vagón co má červenou část jedničku a modrou dvojku. I přistoupil párek smradlavých cykloušů, hodil kola na háky a sedl si do jedničky. Radost jsem z nich neměl, říkal jsem si, sakra, už i tohle si připlácí jedničku? Přišel průvodčí a že mají základní lístek a ať si přesednou. Cyklouš „ale když si sednu tam (ukázal směr dvojka), tak neuvidím na kolo!“.

                    Naštěstí průvodčí pro cyklozmrdy moc pochopení neměl a smraďoši s brbláním vypadli, ale zase jsem se utvrdil, že cykloušský hadry a helma nejsou kompatibilní s mozkem.

                  2. Matfyz gympl jsem před matfyzem UK utrpěl taky, třetinu třídy vyházeli v pololetí prváku gymplu, z těch jsou doktoři – lékaři, inženýři – stavaři, elektrotechnici. My všichni ostatní jsme automaticky šli na matfyz. Byla to nejlehčí škola, první volba. Individuál, jak jen to šlo, nejvyšší prospěchové stýpko, nebrat dvojky, chodit jen na zkoušky. Nebyl čas na školu!!! Prachy, holky, kapela ….

                    1. Hm, zajímavé. Já z prvé poloviny 80. let spíše pamatuji, že ti, kdo přišli na matfyz z Pikárny, na začátku přednášek v prvém semestru usnuli; pak se ale nestihli probudit včas, v důsledku čehož už v druhém semestru mívali dost velký problém.

                      Neplatilo to bez výjimky, to ne; ale platilo to hodně obecně.

                    2. Nase trida na gymplu byla matika-fyzika-programovani, pricemz cele roky nas dusili matikou a pri maduryde jsme vsechno meli na primkach, maximalne v rovine, zatimco tridy s humanitarnim zamerenim hrnuli integraly a matice :-)

                      Jo, zacatek VS byl voraz, protoze na prednasky jsme chodili prvni dva mesice, nez jsme zjistili, ze je lepsi sukat holky, co tam chodi poctive a pak jen rozumne nafazovat zkousky (nejlepe v predterminu) tak, aby clovek nemusel vubec zapisy z prednesu ani opisovat (kopirky tehdy pro bezny lid prakticky nebyly). Prvni dva roky byly bolestivy, jednak pro lidi z ucnaku, co prestrelili svoje schopnosti a druhak pro frajery, co podcenili, ze prece jen aspon ke zkouskam je zapotrebi se dostavit. Umrtnost v prvnich 4 semestrech byla 70 %, ze ctyr kruhu vznikl ve finale jeden.

                      Na stypko jsem nejel (ten pocit zavazku by mne sral, ale vysledky jsem mel ok), zato jsem delal dvakrat pomveda, coz hodilo vic a chodil jsem na katedry, pokud jsem mel cas a chut.

                      Jaaaaj… to byla doba…

                    3. Taknějak to bylo. Mi bavila druhá fáze matfyzu, ty tři roky, to byla čirá abstrakce. Teoretická mechanika, vyšší levely mat analýzy a tak. Prostě čistě modely, filosofie.

                  3. pote, co ho kolega plynulou anglictinou vyhodil a poslal do prdele (delal asi 8 let v USA), tak fracek nadaval cesky docela dobre

                    Já tento problém míval… jaksi… z druhé strany.

                    Totiž, v 90. letech, když jsem ještě bydlel v Praze, se tam na mne dost často obracel nějaký tůrista, abych mu poradil; patrně jsem tehdy vypadal důvěryhodně, nebo nevím. Každopádně těm, kdo se na mne takto obrátili rusky, jsem důsledně — přiznávám se k té malosti; ale mne ta okupace předtím fakt děsně srala — odpovídal: „Can’t you speak a decent language?“

                    Blbé bylo, že tak cca 10 % z nich na to okamžitě přepnulo do Oxbridge English o několik řádů lepší, než byla ta moje :)

                    1. Kdysi jsem na jednom brnenskem plese sbalil kost, vytah‘ ji ven do parku, sedl na lavicku a skoro hodinu jsem ji valil do palice kliny o souhvezdich, protoze zrovna byla pekna obloha. Vedel jsem tak 10 %, tusil dalsich 5 %, zbytek mohutna improvizace.

                      Zapusobil jsem, protoze ani nemukla.

                      Az mi doslo strelivo, tak konecne promluvila, ze se hvezdarstvim zabyva poslednich mnoho let, je v nejakym krouzku na Monte Bu na hvezdarne…

                    2. Tak obešel ses bez Puškina, to se počítá :)

                    3. :-) Ten neni spatnej.

                    4. Ad Sysop:
                      V návaznosti na OCho příspěvek jsem se chtěl optat: A lehla si?

                    5. Bylo to nekdy v unoru, zase tak presvedcivej jsem nebyl…

                    6. Já balil kosti tak, že jsem plkal v podstatě cokoliv o čemkoliv. Oni na to slyšej. Je jim to totiž v pdostatě jedno, hlauně, že je vo ně zájem. Když tohleto zjistíš, na chvilku tě to (ten zájem vo ně) přejde. Pak je ale zas vezmeš na milost a toleruješ to. Ber tu záležitost, že ty žvaníš (nebo vona žvaní) jako nutnou fázi vošlapování kolem horký kaše. Ta se nakonec ukáže jako studená. Přijde zklamání. Když voba přežijou to první i to druhý, ěčas spolu sou. Dostali prostě šanci.

                    7. Pohádkář

                2. Ja nevim jak na matfyzu, ale u nas na fakulte byly na studijnim 3 velice chytre a ochotne pani. A ty moc dobre vedely, ze informatici jsou lide zijici ve vlastnim svete, takze vzdy, kdyz se konal zapis ci jine atrakce, tak k nam pristupovaly jak k malym detem s detailnimi instrukcemi, priklady, obrazky atd. atp. Ocividne uz par ajtaku potkaly ;)

                  Coz neznamena, ze absolutne vsichni ajtaci jsou nepouzitelni pro praktickou stranku zivota, ale velka cast je. Stejny stereotyp plati pro matfyz. Stereotypy neplati plosne, ale vznikaji na zaklade prakticke zkusenosti s temi lidmi. Oba mi spolubydlici na kolejich byli IT, oba byli manualne extremne zrucni a i oni s temi stereotypy souhlasili :)

          2. Jj, a čím jsem starší a fenomén se zhoršuje, tím víc je mi z toho světa exekucí na blití.

            Já ty lidi znám, oni mají finanční gramotnost = 0, přesto jsou jim půjčky cpány vrchem spodem, neuběhne půlhodinka v televizoru bez aspoň 5 reklam na půjčky, stejně tak v rádiu. Že to není celé velký exekutorskou mafií krytý omrd mi nikdo nevymluví, protože přece jako soudný obchodník nenabízím splátky někomu, kdo na ně evidentně prostě nemá. 800 tis. lidí v exekuci, se členy rodin kolem 2 – 2,5 milionu lidí, čtvrtina populace země, MADNESS ! U nás na sídláku úplně normální věc, má to kdekdo.

            Zatímco chlast, cigára a dnes už i hazard je regulovaný a reklama zakázaná, tohle svinstvo je všudypřítomné a disclaimer „ministerstvo financí varuje: kupujte si jen to na co reálné máte“ nikde není

            A pa se člověk diví, že se každej mračí, chlastá, dávají si navzájem přes držku a celkově je taková „pohodová náladička“

            1. Nebylo by mozna od veci na ty obalky, co se do nich davaji uverovy smlouvy, davat povinne fotky obesencu, prostrelenejch hlav, brecicich deti, nabytku polepenyho exutorskejma samolepkama a takovej ten beznej reklamni kolorit, co zname z tabakovych vyrobku.

              1. Upřímně by to nebylo od věci.

                A hlavně jít po těch zmrdech, co to dělají.

                Když má banka dát provozní úvěr nebo záruku firmě, prověřuje se bonita, řeší se milion ukazatelů.

                Když si Lojza co dělá ve fabrice toho nejnižšího za 14k/měsíc a už má 10 různých půjček chce půjčit 20 litrů na iPhone nebo na dovolenou, není najednou problém. A je to tak snadné, jen 899,- měsíčně kámo. Sice 4 roky, ale to už nikoho nesere.

                1. Zajimavy je, ze hazard se musi regulovat, protoze blbci na tom provari penize. Tabak a chlast se musi regulovat, protoze blbci si na tom nici zdravi. Ale uver, ten ti nacpou, jakmile je ti 18.

                  Ja chapu, ze si za to kazdej muze sam. Ale to si muze i za pichani chemie do zil a presto tam se do toho stat sere.

                  1. Nekryté/účetní peníze v praxi. Kola ekonomiky se musí točit. Kde bychom byli, kdyby si všichni šetřili na věci, které chtějí.

                    1. To só ale pěkný kecy.
                      Esi sce negdo mikrovlnku, aby si v ní vohřívál bagety, a bude si na ňu šetřit, tak dokáď nenašpóruje, tak chaluje ty bagety studený.
                      Esi si veme úvěr, tak ho sice přeplatí, ale bagety dlabe teplý hneť. Neco za neco.
                      A lidí si púčovali dycky.

                    2. Neni to tak davno kdy se u hokynare bralo na dluh a calovalo se jednou za cas. Proto taky hokynar daval pri platbe v hotovosti na dřevo slevu.

                    3. V Nemecku i Rakousku je zvykem, ze kdyz odberatel plati behem 10 dnu, dostava 2-3% skonto. Bezna splatnost je mesic, obvykla i dva.

                    4. Sysop: dělá se to i u nás, stojí na tom business jednoho našeho velkého maloobchodního řetězce. S ohledem na směšné marže to celé prakticky vydělává jen na skontu. Protože objemy jsou velké, i těch doslova pár procent umožní slušně vyžít.

                    5. Za každým lidským neštěstím je někdo, kdo na něm vydělal …

                  2. Asi tak, buď ať se nesere do ničeho (dovedu si představit legální heroin v drogerii) anebo teda ať reguluje věci, které evidentně blbci nedokážou mít pod kontrolou, když to překročí nějakou únosnou mez, například když čtvrtina populace země se ocitne v exekuci.

                    1. Drsné je, že na severu už k tomu nemají daleko:
                      http://mapaexekuci.cz/index.php/mapa-2/

                    2. Říkal jsem si, že jako finančáci z ekonomky by jsme měli asi založit nějakou iniciativu a zdarma vyučovat finanční gramotnost, protože mě ten stav děsí a je mi z toho zle.

                      Na druhou stranu se bojím, že by opičky řvaly, kdybych jim šahal na sny.

                      Moje výuka by byla hlavně ve směru :

                      „Zarobíš 15 litrů a bydlíš v nájmu za 8? Ojeté bávo, telefon s jabkem, dovolená u moře, zapomeň pičo ! Kup si telefon za litr u wonga, auto radši vůbec nebo kdyžtak felicii, a na dovolenou jeď na čundr pod stan na vysočinu. Prostě jak se to dělalo kdysi, v době před půjčkama. Splátky povoluji pouze u začínajících lidí v prvním bytě na ledničku a pračku, protože to je nutnost, bez televize se žít dá.“

                      Obávám se, že bych ale dostal přes hubu

                    3. Ale tohle není finanční gramotnost, to je zdravý rozum. A ten bohužel nikoho nenaučíte…

                    4. ale jo, naučíte. Generace našich babek ho měla hluboce zakódovaný, i když to byli lidi kolikrát úplně bez vzdělání rozumu mdlého, ale prostě základní hospodaření zvládali, protože to bylo jako moudro mezi běžným lidem. Prostě šetřit a žít podle toho, na co mám byl základ a vzít si půjčku byla prostě ostuda, kterou si slušný člověk nelíznul. Není to tak dávno, nějakých sotva 20 let.

                      To až právě s dobou neregulovaných půjček a masivní mediální kampaně prodávajících sny o životě bohatých pro chudé na dluh se to celé posralo. Nejdřív televize, teď instagram a tyhle sráče.

                    5. Přewně takhle to má kolega – bere tak 14 čistého, nájem i s poplatky je 8, jeho žena vydělá 5, ale dokáže to celé probendit sama (cukrárna, víno … ). Přesto je on schopen ušetřit ročně 30.000 na rodinnou dovolenou a udržovat v chodu starší auto i chalupu se zahradou. Prostě žije skromně, neblbne, kupodivu i zbejvaj peníze.

                    6. Ono se mnohdy staci zamyslet, ze kdyz dnes mame prakticky 9x vyssi prumernou mzdu, nez byla v roce ’89, tak pokud nekdo bere 15 hrubyho, tak to je, jako kdyz chodil domu v roce ’89 se sedmnacti stovkama. Mnoho lidi si pamatuje, jak se s tim zilo. Jako dva ze tri, ale zadnej fungl Magorit se taky nekonal. Jezdilo se v otriskany S105. Barevnou telku fura lidi taky nemela a pritom v roce ’89 se Orava dala koupit uz v kazde elektre bez front.

                    7. ono by stacilo kdyby advokati a exekutori meli odmeny primerene vymahane castce jak je tomu ve vyspelych zapadnich zemich … jenze jejich lobby je nejspis prilis silna aby se u nas neco takoveho povedlo prijmout … nevim kde je ta hranice kdy se to zacne resit kdyz 10% obyvatel zeme je zrejme malo (svetova rarita)

                      ono ani to oddluzeni ve zneni te posledni novely neni zadna prochazka ruzovou zahradou, snad jen ze na konci tunelu je videt svetlo

                    8. no nedávno jsem odposlechl v hospodě “ představ si Máňo ta kurva mi zabavila i ledničku (byla to celkem slušná matka 2 malinkých dětí), že prý nepotřebuju, protože bydlím ve městě a můžu si kupovat denně čerstvé.

                      Vím že si kráva může asi za půjčku sama, ale zase zmrdovi v Bavoráku jestli to přineslo štěstí, že zebral rodině starou lednici v hodnotě 1000 Kč ….

                    9. Ad Pospec: Kdeže jste to odposlechl?

                    10. no tak na to pivko se vždycky někde vyškrábe, žejo :)

                      a tam je levně a měla jen 3

                    11. A doma by jí lahváče zteplaly, když nemá ledničku. Takže je vlastně vše v pořádku a mým dalším příspěvkem do diskuse bude už jen mlčení. ;-)

                    12. přesně tak, pil jste někdy teplý lahváč, to je hnus :)

                      ano lidé jsou to nezodpovědní, ale na druhou stranu je někdy trochu chápu, oni nevidí před sebou ten domeček, v kterém jednou budou bydlet a tu dovolenou v karibiku kam si jednou zajedou a ten spokojený důchod, kdy objedou celý svět. Oni ví, že to bude +- na piču tak jak tak, ale zas hlad nebude a na to pivko se někde vždycky vyškrábe, tak se prostě chovají nezodpovědně, neplánují, nešetří, žijou dneškem.

                      90 % robošů co znám to má v hlavě zapojené právě takto.

                    13. Hele, v patek jsem vzal par kolegu z prace k nam na strelnici a byl tam jen teplej Birell. Lemtali ho jak protrzeny a protoze mi privezli par nemeckejch piv, tak jsem si jedno v sobotu dal. Naprosto chapu, proc jim chutnal ten teplej Birell.

                    14. já to neznám, já na západ nejezdím, ale nemají němci nejepší pivo na světě?

                    15. Jediny, ceho v tom pive maji vic, nez my, neni chut, alebrz obsah alkoholu.

                    16. Tak hnusny pivo aby chutnalo lip jak teplej Birell nemaj ani v Americe. To budecten klasickej fenomen U souseda je trava zelenejsi :)

                    17. Ale tue jsem pil plechovkovej nealko Argus z Lidlu a dobry. Ani to nemelo takovou tu kovovou pachut jako Birell

                    18. To nemecky pivo je oznaceny jako Helles, ale ma 5 % alkoholu. Zena dala jedno a to jen proto, ze dva kartace plechovek Plzne uz padly v tejdnu a Kozel taky dosel. Potomek prohlasil, ze takova sracka se nehodi ani pod maso a to je mu osm. No, ja tak kritickej nejsem, ale chutna to hnusne, ma to takovou jakousi chemickou prichut. Heineken je sladkej, nechutna mi, ale aspon to muzu nejak specifikovat. Tohle popsat proste neumim.

                      Kuci z nasi prdele, co delaji v Nemecku, si kupuji plechovkovy piva v akci, prej jsou dobry, jen holt je pak potreba cas od casu vratit pytel plechovek, aby to nelezlo do penez.

                      Ja moc znalec piva nejsem, ale teplej Birell je proste hromada chcanek, to predci kdeco.

                    19. Helles je myslim nejaka jihogermanska specialita, na to musi bejt clovek zvyklej. My jsme odkojeny lezakem plzenskyho typu a jiny druhy nam delaj problemy.

                    20. @shane: To ze americania maju hnusne pivo je taky isty predsudok ako „americke auta idu len rovno“. Dobreho piva je v USA hafo a je naozaj z coho vyberat. Ale pre mentalitu ktora uznava ako jedine pivo svetly leziak z miestneho pivovaru to je cosi nepredstavitelne.
                      Ked uz sme pri tom, pocas navstevy na slovensku mi pripadali cudne krcmy kde capovali jeden, maximalne dva druhy piva. Od toho som si uz akosi odvykol.

                    21. S jidlem je to stejny, moje zena by nevzala do huby germanskej ‚bramborovej salat‘ (brambory plavajici v kyselym nalevu), ja s tim problem nemam. Dokonce mi i chutna jakejsi knedlik, z ceho to je netusim, zluta sklovita koule asi 8 cm, lepi jaxvina, nadejchana, asi je to na bazi krupice ci kyhovyra, Nemci to zboznujou, ja to docela muzu. Proste jinej krav, jinej mraj.

                    22. To je Semmelkloß, ne? Takové jako velké nok z polívky? Sakra, němčinář, a nevíte jak se to menuje?

                    23. Nene, je to Reiberknödel, jenze ten se dela pomalu v kazdym kraji jinak. Nevim recept na tento konkretni, protoze jen herteple by takovyto specificky lepidlo se vzduchem neudelaly. Asi se zeptam zenskejch v kuchyni.

                    24. Wildcat – ale jo, ja vim. To byl vtip. V USA se daj koupit dobry piva, akorat to nesmi bejt bud light :) jinak ony celem pitelny piva delaj i v Indii (kingfisher) nebo treba v Thajsku.

                    25. mno u nás jak vidím čep s 10 pivama, utíkám pryč. Nejlepší mok mají v pajzlech kde je ideálně pivo jen jedno, protože teče a není zvětralé a ustálé, jak je to „huličský klubík“ s 10 pípama, jsou to samé odstáté smradlavé sračky, toť zkušenost za 22 let kariéry piče piva.

                    26. V Brne bejval v Krpoli klub, musel bych vzpominat na jmeno. Na rohu ulice, otevrels dvere a schody dolu. Prvni dva jsi jeste videl, dalsi spis tusil. Ponoril ses do dymu a sel. Cejtils smes tabaku a dalsich travin. Aby sis nerozbil drzku, tak jsi mel obvykle obe ruce pred sebou. Nevim, jak to pinkl v te mlze delal, ale behem chvilky jsi v jedne z tech ruk mel krygl s pivem. Tocila se tam jen desitka a dvanactka, tehdy tusim Jezek, ale bylo fakt dobry prave diky vytoci.

                    27. Možná si ping vyvinul nový smysl, jak se pohybovat potmě, jako jeskynní ryby nebo netopýři :-)

                    28. No ona to nebyla tma, ale totalni mliko. Navic tehdy zadne noktovizory nebyly. Ale mozna, ze frcel na necem, co mu davalo nadlidske schopnosti. Ve vzduchu tam bylo snad uplne vsechno :-)

                    29. No aby taky ta lobby exekutorů a spřízněných advokátů nebyla hodně silná – jde o obrovský balík peněz. Celkem je vedeno přes 4 miliony exekucí proti zhruba 900.000 osobám, průměrná výše jedné jistiny je kolem 65.000 korun, to je sumička kolem 250 miliard korun jistiny – a k tomu související náklady, které jsou snad ještě vyšší, než vlastní jistina.

                      Není to moc pěkné odvětví našeho národního hospodářství? Jistě, většina těch exekucí nebude splacena, ale i ta část, která se splácí, hodí ročně slušných pár desítek miliard na poplatcích pro exekutory a advokáty. To jen aby bylo jasno, o jaké částce se bavíme a jak je ta lobby silná.

                      Mapa exekucí s tabulkami a grafy je zde: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/exekuce-mapa-exekuci-dluhy-splatky-cesko.A180213_111346_domaci_ekl/foto/JN71542d_Infografika.jpg

                    30. Příští volby do PS vyhraje nejspíš ten, kdo slíbí exekuce nějak řešit.
                      Ne státní dluh, ale exekuce. Jestli to půjde tímhle tempem, tak koncem příštího roku je spolehlivě 10-12% obyvatelstva země v exekuci.
                      Je to hrozný.

                    31. Hohoho servisdoku, no tak v presidentských volbách to nebylo hlavním thematem, ale vítězný kandidát měl a má na exekuce názor kladný a to od doby kdy jej jeho vláda schválila.
                      V regionech postižených exekuceminadprůměrně drtivě zvítězil…
                      Návrh tehdy dali dobráci černoprdelníci a uhelné sklady.
                      Tato holota zhusta ani nevolí, a když tak někoho s programem, že na chudý lid musí být přísnost.
                      Na druhou stranu my co pamatujem 90.léta víme jak těžké bylo vymáhat dluhy a jak se kolem toho byznysu motali obskurní týpci.
                      Řešení: spojování řízení, % poplatky což bagatelní dluhy učiní nevymahatelnými, pouze od 18 let ať děti neplatí za zmrdy rodiče a výrazné zjednodušení bankrotu spolu s pracovními tábory pro nemakačenka.

                    32. Já si třeba netroufám odhadovat, kolik lidí do exekuce spadlo vlastní vinou, nebo kolik % lidí s tím prostě vymrdává a žije s „odkloněným“ majetkem. Určitě to bude kraj od kraje různé, ale řekl bych, že nejvíc bude těch, které do toho víceméně vmanévroval lichvář sám – nezaplatitelným úrokem. Dalo by se snadno říci – jejich blbost. U některých určitě, ale své také dělá „tlak okolí“ a rodiny, třeba když jeden pracující v rodině ztratí práci. Pak stačí si „přechodně“ půjčit u toho největšího šmejda na trhu a už Vás z toho nikdo nevyseká, jak tak čtu. Ta spirála se prostě roztočí a nezabrzdí ji ani pád na držku.
                      Tak se podle mě i u slušného člověka stane, že vytluče klín klínem, aby např. udržel rodinu v základním chodu, pokud okolní rodina sama nemá jak pomoci.

                      V případě těch lidí z Fiatu se prostě sešlo tolik mizerných skutečností, že to zprvu vypadalo jako smyšlené. Podle mě ale není.
                      1./Pán je sice z děcáku, dobře. Asi už se za cca 15 let cosi naučil a pracuje jako kalič. Netuším, kolik kalič vydělává. Každopádně to nebude moc lehká práce a v příjemném prostředí.
                      Že pán nemá ponětí o tom, jak funguje motor auta, jak dlouho asi vydrží lednička na akumulátor? Kolik kilometrů ujede na starší, nedobíjející se akumulátor bez vypnutého serva, se zapnutými světly a nabíjením mobilů? Že věřil tomu prodávajícímu auta, že má platnou TK, tak je v pořádku? Asi pána ještě nikdo v životě ničím větším nepodrazil, tak nemá tu zkušenost. Takových lidí je mnoho. Přesto všecko se oba snaží skromnými prostředky ještě nějak opravovat domeček, co koupili. A že ten nebyl za ty peníze v nejlepším stavu, je asi jasné.
                      2./Paní je invalidní a je lhostejno, z jakého důvodu, prostě je. Exekutor nepochybně sahá pochopitelně na všechno, na plat pána i na důchod paní a tím zřejmě splácejí tu půjčku na chatrný domek za 300.000, který si pořídili. Nepochybuju, že v něm mají jen to nejnutnější, všechen „nadstandard“ už jim exekuce asi už zabavila, nebo aspoň olepila k nepoužití a mají to dennodenně na očích. Psychický tlak jak sviňa, den za dnem.
                      Už ta skutečnost, že kluk si vzal invalidní holku => holka si vzala kluka z děcáku, plus přes všecky finanční potíže upřímně potěšit děti výletem aspoň k Baltu nasvědčuje, že to asi nebudou špatní lidé.
                      Chov husí a kachen pro zábavu a zaměstnání dětí nechme stranou, to s tím nemá co dělat. Že je nejedí či neprodávají – asi tam nějaký důvod je. Třeba „tati, přeci bys nezabíjel tak krásný naše kachničky, my bysme je nemohly sníst“ a je vymalováno.
                      3./Jejich děti, ačkoli vůbec za nic z toho nemohou, toto všechno od spolužáků dostávají na menším městě několikrát denně sežrat. Dnešní školní děti umí být až neskutečně zlé a kruté, často takové stydící se děcko se stane i terčem všelijaké šikany a nikdo se jich nezastane, nikdo s nimi moc nekamarádí, „protože jsou to prostě megasocky“.
                      Těch dětí je mi líto nejvíc, protože za nic z toho nemohou, odnášejí to asi nejvíc, včetně toho, že žádné velké vzory šikovnosti a sociální erudice doma nemají.

                      Zde musím důrazně podotknout, že toto jsem já ve škole nepoznal. Rodiče většiny dětí ve třídě tehdy měli všichni ±hovno a já mezi takové děti patřil také. Maximálně měl někdo „lepší“ tričko, když byl kreativní, šikovný se šablonou i fixírkou – barvy ve spray ještě nebyly ani v plánu.
                      Pouze dítka lékařů, zelinářů, automechaniků a policajtů mívala něco o dost lepšího, včetně džínů, triček a svetrů z Tuzexu, už od asi sedmičky. Ale ani těm se nějak moc nezávidělo, přešlo se to prostým konstatováním „nojo, Vaši si to můžou dovolit“. Ani ty doktorská děcka neměla potřebu se někomu vysmívat či někoho urážet, že džíny nemá a proto je socka. To slovo tehdy vůbec neexistovalo, nikdo nebyl sociální případ v dnešním smyslu. Všech těch nositelů džín a triček z Tuzexu či Západu nebylo moc, byli by i snadným terčem té „chudé“ většiny, přesto je ale nikdo neurážel a kamarádili jsme se.
                      Přestože bylo těch pár děcek z pár velmi dobře situovaných rodin, tak zároveň ale byla velmi slušně vychovaná.
                      Já si svoje první Levisky /a ještě jedny pro svou první holku/, koupil v Tuzexu sám, za svoje těžce vydělaný peníze a vysomrovaný bony, až na začátku prvního pololetí devítky. Tehdy stály Levisky jenom 140 bonů, později už víc.
                      Za peníze, vydělané svozem kartonů a papíru z několika obchodů, kde se jich rádi zbavili, do Sběrných Surovin – a to po celý školní rok osmičky i o prázdninách, papíru mraky všude.
                      Dřeli jsme s dvěma spolužáky po sobotních dopolednech jako hovada, zatímco ostatní lítali po venku. Semtam nás sice nazvali „papíráci“, ale jen do momentu, než jsme po prázdninách přišli do školy v perfektně, odborně vypraných a „sjetých“ Leviskách. A bylo po přezdívkách, dva další se přidali, když viděli výsledek. Odpadu bylo všude dost, nic jsme nemuseli krást, železo nám nechávali v dílnách JZD na extra hromadě a byli rádi, že se o to někdo postará.
                      Přefoukaný dvoukoláky, naložený do dvou metrů výšky, převázaný a vážící vždy přes metrák. Za papír tehdy dávali jen 50 haléřů a bylo jedno, jaký to je. Po obědě jsme padli mrtví do pelechu aspoň na dvě hoďky, abychom byli na sobotní večer k použití, holky nečekaly :D
                      Bony mi po slušné prosbě prodal soused z ulice, tirák, za sousedských 4,50. Ani v devítce jsme s tím nepřestali a přidali železo za kačku kilo – jenže to já už skládal peníze na něco úplně jiného.

                      Takže i doma byl asi tlak dětí na rodiče ala „vemte nás už prosím k nějakému moři, ať nevypadáme jako úplný socky“. Prostě to dneska tak je, dokonce už ve školkách – má ex-sqvav jedné školce řediteluje a řeší i rvačky na toto téma! Ségra ještě občas chodí učit-vypomáhat na základku a tohle všechno vidí, co se tam dnes děje. Ta dnešní děcka jsou schopná jiné děcko doslova zadupat do země, přitom za úplnou prkotinu /ne v jejich světě/, třeba za starší mobil či za to, že jim rodiče nedovolí se poflakovat po sociálních sítích a psát tam pičoviny, či se tam exhibovat.
                      Já bych ty lidi vůbec nezatracoval. Jsou v exekuci proto, že si vzali úvěr na samostatné bydlení a úvěr je nad jejich síly – tak spadli do exekuce.
                      Nejvíc jsem háklivý na sebevědomá tvrzení „tohle by se mně stát nemohlo“. Při stejné konstelaci jako u té rodiny, velmi snadno.
                      Ale na druhou stranu nevíme úplně všecko, jak ta rodina funguje. Je klidně možný, že pán měl původně lépe placenou práci, o kterou přišel, musel jít jinam, za méně a už nemuseli být schopni splácet.
                      Znám pár mnohem horších lidí. Oba blbí jak bečky kytu, přitom ale neskutečně vychcaní a totální asociálové, neštítící se vůbec ničeho. Ti naštěstí žádné děti nemají.

                    33. Teda klobouk, takové sociální cítění projevit zde, to je velká odvaha. +10

                      Jinak s komančema, já absolvoval pouze první třídu se „soudružkou“ učitelkou, pak už s „paní“, nicméně rovnostářské „všichni mají hovno“ trvalo až do maturity v roce 2000, kdy i na „výběrovém“ gymplu jsme byli všichni socky, ten prachatej měl jako jediný mobil a mikinu za 3 litry, ale nijak s tím nemachroval, prostě to tak tehdy nechodilo, všichni by se mu vysmáli. Ostatní byli všichni chudí jak vši, brigáda nebyla, takže si nikdo ani pomoct nijak nemohl. (30 % nezaměstnanost, krása) Pamatuju, že jeden kámoš v ročníku měl foťák s bleskem a ne bakelitovou komunistickou mrdku po dědovi jak my ostatní, a 2 kámoši ze všech měli simsona, protože je zaměstnával fotr za dobré prachy (já měl hodně obitého chrchla 555 s urvanýma lankama a stupačkama za litr, co jezdil tak na piču, že jsem to radši ani nevytahoval a nima jsem nejezdil). Toť vše. Auto nebo vlastní komputer neměl nikdo, počítač byl vždy rodičů nebo firemní.

                      Dnes už to tak dávno není, inklinuje to k normálnímu systému jak na západě, socky se prostě nemají míchat s bohatejma, tečka.

                      Jsou lepší čtvrti, v nich žijí lepší lidé, jejich děti chodí do lepších škol. Jsou socka čtvrti, žijou v nich socky a chodí do socka škol. Nemají se nikdy potkat, snad za 15 let, až bude ten lepší po té socce řvát, že mu blbě naleštila bávo a že ho na hodinu vyrazí. Fajné na tom je , že generace zbohatlických děcek rostlých na soukromých školách v sociálních bublinách vilkových čtvrtí už má nulové sociální cítění a vůbec nechápe, že existují chudí lidé a jak k tomu přišli. Dnes jsou už takoví i někteří třicátníci.

                      Ale tak to bylo na světě vždycky, jen se to vlastně vrací do normálu. Do budoucna vidím znovuzavedení majetkový domluvených sňatků dětí, přijde mi to jako logický krok. Rozhodně se nesmí ve sňatcích kurvit geny a rozpouštět majetek.

                    34. Moje zkušenost z Jihu je podobná, i když pravda chodil jsem na výběrové státní školy (jazykovka+gympl), takže rodiče byli spíš střední třída než socky. Pár dětí bylo z hodně bohatejch rodin, nějaký střed, pár dětí chudších, ale tam to bylo o prioritách. Nejezdili jsme k moři, ale na knížky nebo na sportovní vybavení vždy bylo. Štastná doba před sociálníma sítěma.

                    35. Pospec: ohledně těch třicátníků-asociálů: sociální bublina horší než sociální síť. Je to tak 15-20 let, když známá dělala kuchyni, nadšená z prvního bydlení, paneláková 1 plus 1. Tehdy nejlepší řešení byla Ikea a „dodo“, tedy „dodělej doma“. A jiná známá, mladší, toho času na mamahotelu v rodině restituenta a porevolučního klikaře, naprosto nechápavě: a proč to budeš montovat sama? Snad objednáš firmu a ta přijede, ne? Tak to totiž nedávno udělali oni doma – nejdřív návštěva kuchyňského centra, pak objednávka, pak makající firma, kuchyně za půl mega.

                      Ta zbohatlická dcerka byla sice kráva, ale tohle nemyslela zle, ona to jedoduše nechápala. V jejím světě byla představa manuální práce něco odporného, podřadného, co dělají socky. Vůbec nechápala, že v jejím okruhu existují lidé, kteří na kuchyni za půl mega nemají. Přitom ona sama nikdy nevydělala ani korunu, absolutní nechápání hodnoty peněz, fungování světa.

                      A to je člověk, který chodil do normální městské základky, sice v pěkné čtvrti, ale žádná milionářská výběrovka. Jak asi žijí a uvažují žáci z PORGu a dalších škol, kteří se s normálními dětmi prakticky nesetkají a navíc bydlí v milionářském satelitu? Tam to dle mého není jen o sociálním cítění, protože ty děti vůbec netuší, co to je. I kdyby to byly děti se sebevětším EQ, nemají žádnou zkušenost, která by jim umožnila ho aplikovat.

                    36. Měl jsem kolegu, byla to velká sranda. Kluk hodný, ne už zas tak mladý, dneska mu je 35. Jeho fotr byl ve vatě, v devadesátkách se dobře chytil, koupil mu barák za 10 mega, auto atd. La Coste, Tommy Hilfiger, Thajsko, golf, tenis, Fly Emirates no prostě standardní sada.

                      Kluk byl strašně hodný, ale úplně naivní a nevěděl o světě nic, vůbec nás socky nechápal. Kouká na zadní lemy mojeho getza, kterak mi to odhnilo, tak jsem to obrusil, kitnul a přetřel štětkou. „To si dělal sám?“ „no, bylo třeba, už to uhnilo“ „A to jako umíš takové věci?“ ….

                      O to nic, ale vzal si holku z chudé rodiny z Kysuc ze Slovenska, lidi co mají doma krávu, králíky a slepice ne proto, že ekobio, ale protože by jinak zdechli hlady, protože fabrika platí 250 EUR/měsíc a ceny všeho jsou stejné jak u nás. Ona naštěstí byla vysokoškolačka, ale stejně. No a on normálně se nejdřív ožení a pak převádí pozemky a staví baráky. Se ho ptám „Máš předmanželskou smlouvu?“ „ne, na co“ „No protože ty jsi obtloustlý naivní klučík se zájmem o fotbal a golf a ona je hezká vzdělaná sečtělá slovenka a máš dobrých 50 % šanci, že ti ten rodinný majetek po fotrovi sebere“ „ne, to by se mi nemohlo stát“ …..nechápal. No zatím se mu daří, tak mu přeju, ať to dopadne dobře, ale já viděl už tolik rozvodů tohoto typu, že mám strach.

                      No a když jsem chtěl dělat velkou bžundu, vždycky jsem mu vyprávěl ze srandy, že jestli se ty sociální nůžky budou otvírat ještě víc a ještě dlouho, přijde den, kdy se lůza zvedne, vezme vidle a pochodně a půjde to těm nahoře sebrat. A že já budu mezi nima taky, vidle že už brousím. A že mu ten obří barák prostě seberou. A on reagoval jak v té hře od cimrmanů „ne, to nemůžou, to je přece moje, dům se nedá vzít“ …..tak jsme se vždycky smáli „ale to už není tvoje, teď to patří LIDU“ :) vůbec to nechápal, vůbec tomu nerozuměl, že se taková věc může stát. On se o historii nezajímal, nikdy nečetl žádnou knihu a na golfu se o takových věcech nemluví.

                    37. jo apropo s tou kuchyní – dělal jsem doma koupelnu, jeden z takovýchhle mě poslal do koupelen Siko, že to tam mají fajné. Jo fajné, vlezu tam, kupelka za 3 kila, díky nechci. Oběhal jsem hobbymarkety se slevama, domluvil kamoša zedníka a mám fajnu kupelku za 40 klacků, akorát jsem musel nosit stovky kil bordela nahoru dolů po schodech, ale co už, tělocvik třeba.

                      Taky na mě čuměli jak puci.

                    38. Model „na to ani nesahnu“ je i v Germanii celkem bezny a nejedna se o nejake multimilionare, rekneme vyssi stredni trida. Neumi ani natrit okenni ram. Na druhou stranu, pokorne ceka, az za par mesicu prijede firma a postve na to Cecha nebo Ukrajince.

                    39. Všude za železnou oponou je to standard. Angličani nechápali, když jsme rezavé nárazníky na Isuzu Trooper obrousili a nastříkalia byly zas jak nové, vůbec je to nenapadlo, něco opravovat. A to byl farmář na venkově.

                      No už ne na dlouho, za chvilku zchudnou na náš level a začnou žít jako my.

                      Ale co jsem četl tak naopak v americe to prý je celkem běžné, viz Kutil Tim, tam prý je to oblíbený koníček, vrtat se ve všem.

                    40. nekdo kdo casto parkuje blizko mne na ulici ma na haubne napis „neotvirat, volat tatu“, predpokladam nejaka mlada ridicka

                    41. trevor12
                      30.7.2019 v 11:03

                      Jo, to budou asi ty slepice a trubci co za silnýho deště že to stěrače pomalu neberou jedou v bílým nebo šedým autě se světlama na denní svícení. Potkal sem takovejch 15 kokotů za sebou.

                      Anebo za jasnýho slunečnýho dne jedou s mlhovkama vpředu i vzadu, případně dálkama.

                      Ale všichni mají papíry, takže režim stvrdil že sou to právoplatní řidiči, takže všechno v pořádku, žejo? Co stád činí, dobře činí, takhle je to správně, že jo pane etatista?

                    42. doporučuji prostý test: Zeptejte se kolegyň a vůbec všech žen ve vašem okolí zda

                      -koukají na kontrolky
                      – ví co která znamená
                      – umí pustit mlhovky

                      Moje žena stěží horko těžko uhlídá jestli má benzin, a to je tak maximum. Nějaký teploměr motoru, kontrolka mazání, dobíjení … vůbec, no chance. Nenaučíš, nevysvětlíš.

                      A tak to má většina. A všechny jezdí denně.

                    43. Ad Behemot:
                      Podobná, ne-li větší prdel je pak sluncem prosvícená mlha.

                    44. Behemot: Nevím, jak jiné značky, ale pokud u své oktávky zapnu stěrače na jakýkoliv stupeň (od řízení dešťovým sensorem po trvalý provoz), světla se automaticky přepnou z denních na potkávací; je to prý standardní funkce u všech aut, která mají automatické přepínání světel. U Rapida jsem to nezkoušel, tam automatické svícení není, ale mám pocit, že při zapnutých stěračích zhasne podsvícení přístrojů, takže to donutí přepnout z denních na potkávačky.

                    45. trevor12
                      to vypadá spíš jako vtip, možná vás ta schopnost „všechno si smontovat a opravit sám“ připravila o smysl pro humor.

                    46. moussa – tak muze to byt vtip ale je to profesionalne provedeny na ty haubne, nejaky ford fiesta, imho takovy auto pro zacatecnika tak mne to jako vtip nepripadalo

                    47. A Vám, pane Pospeci klobouk za to, že jste to přečetl.
                      Tady obecně nemají rádi dlouhý špalky textu, ať je to cokoli.

                    48. Dachsmeister
                      29.7.2019 v 12:05

                      Myslíš že dneska je to jiný? Makáš měsíc, dva, tři, vystavuješ faktury a odběratel tě má v piči a vysměje se ti. Nikdy tě neviděl a prokaž mu opak přece žejo.

                      Na nějaký papírování a podepisování dodáků a faktur, to si může dovolit korporát, ne řemeslník nebo malá firma.

                    49. Ono nejde o odmeny, ty zas tak velky nejsou, jenze jsou tu soudni vylohy a naklady a ty jsou vesmes fixni a u exekuci na maly castky to dela velky procento. Kdyz mas jednu exekuci na milion, tak dejme tomu pet koliku soudni naklady jsou prd. Kdyz dluzis deseti subjektum po peti litrech, tak dalsich 10×5 000 uz s dluhem zamava.
                      Tady by fakt pomoh jedine zakaz reklamy.

                    50. To jako první věc, rozhodně.

                      a taky uplatnit něco jako „morální pravidlo přiměřenosti“, že nemůžu někomu zabavit komplet vybavení domácnosti kvůli nezaplacené pokutě za MHD a následným penále a soudním výlohám.

                    51. Nojo, když to vybaveni ve frcu s bidou pokreje tu exekuci, to je tezka věc. Vetsina tehle notorickej dluzniku oficialne nemaka a zivotni minimum jim sebrat nemuzes…
                      U mhd nejvic pomaha spolecny rizeni u vic pripadu.

                    52. Melo by se to pristrihnout z obou stran. Jak reklama a omezeni poplatku za exekuci, tak v tezkejch pripadech vezeni pro dluzniky, pricemz tam by se muselo makat. Bures porad breci, ze potrebuje Ukry, no tak by holt dostal mukly z lagru, ehm… z napravneho ustavu. Extremy by se odfiltrovaly.

                    53. přesně, ono zase nejsou všechno čisté oběti.

                      Lid běžný si našel cestu a taky s tím někteří umí solidně vymrdávat, kdo chtěl válku, má ji mít, že. Taky se dá, užívat si na dluh pohodu a přitom mít na černo všecko bokem úplně v klidu, je dost takových, když si to umí zařídit.

                      Ale celé to začíná v bodě PROVĚŘENÍ BONITY PŘED POSKYTNUTÍM ÚVĚRU, což je tak nějak věřitelův svatý zákon, tedy měl by být.

                    54. Mně to poslední dobou připadá, jako by lichváři schválně dávali půjčky nemajetným lidem, resp. vědí předem, že ten člověk to není schopný splatit a zároveň mají prověřený i to, jestli má nějaký majetek. Přijde mi to od těch neprovařenějších lichvářů z televize jako podnikatelský záměr.
                      Naši lidi prostě nejsou na takový brutální reklamní tlak stavěný, ani na to z minula nebyli připravení. Televize a ostatní média jim to vykreslují v sytých barvičkách a ještě neopomenou dodat, že je furt málo lidí, takže práci prej najde úplně každý. Což je samozřejmě blbost.

                    55. Nepřipadá, je to tak. Už před lety, když chtěli za malou půjčku ručit třeba autem nebo barákem (to je jen formalita, pro jistotu, bez toho by vám na centrále tu půjčku neschválili) tak se napřed ujistili, že klient ten dluh nebude schopen normálně splácet.

                    56. však na tom zase stojí např. cigánské výkopové firmy. Ti jedou postaru, přes klasického lichváře z ulice a oni potom kopou ty výkopy ne za mzdu, ale za odpuštění dluhu, samo hluboko pod minimální mzdou, tedy části dluhu, ven se nedostanou nikdy

                    57. to je mimochodem další banda , která se napeří, ti frcaři.

                      Poměr ceny výkup prodej tam je ve stovkách procent, však si zkuste prodat starý foťák nebo playstation.

                      Tohle asi pojede v nějakých aukcích, ale tam jsou taky úchylné poměry, vím jako chodí totální škody bouraných vozidel, kupující certifikovaná mafie to má za 50 % hodnoty, dobrý kšeftík, pojištovna cáluje , tak co….

                    58. Mel jsem kamose, delal exekutora v Brne. Rovnou prodaval to, co zabavil. Nezil si spatne… :-/

                    59. Jak nekdo psal,ze to je o normalni chytrost a ne financni gramotnost. HOVNO. Cim vyssi uroven abstrakce tim nizsi financni gramotnost. Cim vyssi uroven abstrakce tim vyssi je nutna inteligence, aby to dotycny clovek pochopil(plati obecne, proto tolika lidem nejde matika, protoze uz stredoskolska matika vyzaduje slusnou abstrakci).

                      Tak, obecne se vi, ze cim vice se penize stavaji abstrakci, tim vice lide ztraci opatrnost pri zachazeni s nimi. PROTO v kasinu mate zetony. PROTO spousta sluzeb penize prevadi na virtualni menu a TU pak utracite(prikladem budiz mobilni hry(digitalni hry obecne)).

                      Vi se to uz dlouho, dobrym prikladem budiz US, kde je kreditka naprosto bezna, kdo tam nezvlada finance, tak prvnim krokem je odebrani kreditky a placeni vseho hotovosti, protoze MIZENIM penez z kapsy lidi rozumi lidi, nez kdyz jim mizi virtualni cisla z uctu. Navic vypis z uctu chodi mesicne, ale platis kartou denne…

                      O tomhle se vi uz pres 30 let a i tak je tu snaha soucasne o zvyseni ekonomicke gramotnosti(resp. se o tom mluvi, ale nic nedela, proc asi viz dale) a soucasne se tlaci na bezhotovostni ekonomiku. Chapani abstrakce lidi sice roste, ale chvilku to potrva a vysledky nastupujici generace v tomto nevypada pozitivne… (vzhledem k tomu, kolika rodicum potomci utraci stovky az tisice dolaru za (nejen) mobilni hry)

                    60. zaklad je v rodine, ta by mne jit sama prikladem aby diteti prislo jako normalni, ze se neberou pujcky, uvery na pitomosti ale hospodari se s tim co je a kdyz je malo, tak je treba se uskrovnit. Dalsi level je kdyz dite zacne dostavat kapesne, zacne chapat hodnotu penez, vi ze do pristiho mesice uz nic dasliho nedostane kdyz to hned rozfrca. Dlasi level je ze kdyz chci neco drazsiho a rodice nemaji/nedaji tak si musim vzit v lete brigadu o prazdninach aby si na to minimalne prisetril, citim, co mne to stalo za usili, obetovani.

                      co mi prijde nyni mimoradne zaludne, jak se zacinaji rojit „mikropausaly“ typu nakupu aplikaci, pristupu do databazi ale i v jinych segmentech. Ona ta castka vypada mala, ale umim si predstavit nekoho kdo ma tech pausalu 30 apod. a tam uz to mala castka neni, zvlast prepocteno na rok

                    61. Ještě k tomu, kolik lidí ty miliony exekucí reálně postihuje: jestliže máme reálně zhruba 900.000 exekučních dlužníků, tak to má potenciál dopadnout na život zhruba dvou milionu lidí, protože jeden člověk v exekuci ovlivní životní úroveň celé domácnosti. Ty lidi nemají na delší studium dětí (takže děcka musí jít makat co nejdříve, nejspíš do skladu nebo na linku), nemají na slušnou dovolenou, někdy nemaj ani na obědy pro děti ve škole, na novější auto, na slušnou zábavu, na cestování do ciziny, podívat se, jak to vypadá jinde.

                      A pak se divme, jaká část společnosti je nespokojená, nasraná a frustrovaná sama se sebou a ostatním přeje taky to špatné. Zlatej bolševik, tehdy exekuce přeci skoro nebyly, že jo Mařko.

                    62. dobrý mikropaušál je aliexpres, tam se kupujou pičoviny za dolar za dva, free shipping, a kolika lidem to dělá stabilních 500 – 10000 Kč měsíčně za odpad číňanovi, protože se prostě kliká tak snadno a to se bude určitě hodit

                    63. To je presne ono, krasnou ukazkou jsou mikrotransakce z her. Male sumy a je to delane tak, ze to kopiruje automaty(takvoe ty psychologicke triky s blikanim, nahodnou sanci, hudbou atd.). A po malych castkach se to vysplha vysoko a diky tomu, ze je tam dvojita abstrakce penez, tak deti nemaji sanci to poznat. Tohle oblbne i dospely. JE to ve hrach 3+ btw. (virtualni „realne“ penize prevedes na virtualni menu, kterou lze platit pouze v dane hre) Z toho systemu je mi na bliti, ale co uz.

                      Jo, k tem exekucim, pred dvema roky probehla medii zprava, ze cast exekuci je vymahana protipravne, nicmene na zastaveni se musi clovek zajimat, exekutor to bude vymahat i kdyz je to protipravni. Vitejte v pravnim state. A nebylo to nizke cislo, jestli si dobre vzpominam, tak jich bylo okolo 200 000.

                    64. Re: deacon
                      29.7.2019 v 12:10

                      Prijde na to, co presne znamena ono ‚protipravne‘. Datum sekle o den nekde na papire?

                      Jasne, globalne ale je to system jak na vojne – spln rozkaz a pak si muzes jit stezovat. Dalsi vec je, ze prave proto, ze je to jedna velka fasisticka mafie, tak pouzivat pak stejne nastroje pro dovolani se prava je vysmech. Viz – stiznost na FU se podava na podatelne daneho FU.

                      Nekde uplne na zacatku byla asi poptavka okradeneho veritele. Ada taky na pocatku sliboval socialni jistoty rodinam. Ve finale zustaly rodiny bez fotra, v tom lepsim pripade.

                    65. 200 tisíc exekucí v Česku je protiprávních. Dlužníci nevěří, že jim někdo může pomoci, říká právník

                      9. 2. 2018 | Lidé se musí ozvat, systémem už jsou ale semletí, vysvětluje expert na exekuční spory Petr Němec. Neoprávněné jsou exekuce podle tzv. rozhodčího nálezu. Podle Němce byli rozhodci v těchto sporech ekonomicky závislí na věřitelích, kteří jim dávali práci, a podle toho rozhodování vypadalo. Finanční gramotnost je v Česku špatná, otázkou ale je, jestli její posilování něco zlepší, říká. Co chceme o financích učit matku, která kvůli nemoci nemůže na týden do práce a na konci měsíce nemá dost peněz, ptá se Němec

                      https://video.aktualne.cz/dvtv/neopravnene-exekuce-dluznici-jsou-systemem-semleti-neveri-ze/r~55f8195a0cf211e8ac3d0cc47ab5f122/

                    66. Aha, takze v principu dluh vznikl, jen jeho mira je diskutabilni. To je to, co rikam, ze prijde na to, co je z toho dluhu ‚neopravnene‘. Zda-li vse, nebo nejaka cast.

                    67. Kdyby to bylo blby datum na papire nebo jina formalita, prihmourim oci, ale tady mam 200 000 exekuci rozhodnutych protipravne a vsichni to tak nejak berou s tim, ze exekutori jsou proste kurvy zkurveny, tak co.

                    68. Neoprávněné exekuce: myslím, že jde typicky o smlouvy s neplatnou rozhodčí doložkou, kde věřitel (prodejce zboží) do smlouvy zanesl nesrozumitelnou rozhodčí doložku nebo odkaz na všeobecné obchodní podmínky (s rozhodčí doložkou) nebo si tam rovnou ve smlouvě napsal vlastního rozhodce.A lidi místo u soudu skončili u rozhodce, který šel na ruku věřiteli nebo rovnou lichváři nebo exekutorovi. Vlastní dluh tedy tráva – ale ne protiprávní exekuce na základě rozhodnutí rozhodce.

                      Pro doplněk, jak to fungovalo ve zlaté éře exekucí: stačilo třeba jet někde s MHD načerno a nezaplatit včas pokutu několik stovek (nebo se o ní někdo ani nemusel dozvědět) a renomované advokátní kanceláře (ti nejznámější čeští advokáti) je ve velkém skupovali. Proč? Protože si přirazili vlastní náklady třeba 8.000 korun. Když jeden soud přiznal advokátovi jen 300 korun skutečných nákladů, bylo zle. Takový kšeft je přeci na hovno :-)

                      Nebo přeprodej pohledávek? z pokuty za jízdu načerno během 4 let se stalo 40.000 korun v exekuci.

                      Skupují se i promlčení pohledávky, protože se lidi nevyznají v právu a stačí na někoho trochu přitaličt, trochu pohrozit… a už se jede,

                    69. ty dluhy z neplatnych exekuci trvaji, mohou byt (a asi budou) uplatneny u soudu, nektere mohou byt promlcene, otazka kdo je natolik chytry aby vznesl namitku promlceni

                    70. Re: trevor12
                      29.7.2019 v 13:56

                      Soudit se pro neopravnenost exekuce po jejim vykonani je imho dost nahovno. Rad bych videl toho exouse, co mrknutim oka ocenil bednu na litr, jak za ten litr zase tu stejnou bednu sezene.

                    71. on je ted tlak aby to soudy zastavovaly tyto exekuce ex officio z uredni povinnosti samy

                      jen pro informaci mobilarni exekuce dela jen mensi cast exekutoru, je s tim prace, sklady, prodej … radeji pouzivaji ostatni zpusoby exekuce coz se dela od stolu maji na to specialni program co vsechno generuje sam, nekteri exekutori maji i postovni linku co to sama bali do obalek atd …

                    72. Jasne, tak ti seberou treba louku, streli ji a ty pak po peti letech dosahnes ceho? Proste… kdyz stop, tak ihned. Jediny, co mozna lze adekvatne kompenzovat, jsou cisty penize.

                    73. jo exekuce nemovitosti delaj i kdyz jsou tam dost siroke moznosti obstrukce ze strany povinnych, pokud uz se prodala treba ta louka tak exekutor bude muset vydat vytezek a samozrejme vratit co si doposud strhl na odmene a nahrade hotovych vydaju i na nakladech advokata atd …

                    74. tady ani nejde o to, ze by soud narozdil od rozhodce ponizil dluznou castku vc. prislusenstvi, jde tady o to, ze rozhodce nezridka sedel ve stejnem baraku jako veritel a proste jen teoreticka ekonomicka zavislost rozhodce na veriteli ze mu bude davat pripady kdyz bude srpavne rozhodovat. Ty rozsudky soudu by casto byvaly co do merita veci totozne.

                      Problemem je jake driv ty uverove spolecnosti mely sjednane prislusenstvi, nezridka smluvni pokuta 0.1% denne z dluzne castky a/nebo uroky 0.1% denne z dluzne castky, pak jeste uroky z prodleni take 0.1% denne z dluzne castky, ono to pak naskace za par let ze se dluzi na prislusenstvi x nasobek kolik cini dluzna jistina (Multiservis, advokat Cilinek)

                      To pomijim ze primo zakonem bylo zakotveno az do 1.1.2014 ze poplatek z prodleni (napr. s platby spojene s najmem bytu( delal 91.25% rocne !!! (2.5 promile denne) a to bylo primo v pravnim predpise !!! cili tezko nezakonne. Mimochodem i nyni poplatek z prodleni dela 36.5% rocne.

                      https://www.epravo.cz/top/clanky/poplatek-z-prodleni-nove-od-1-1-2014-93332.html

                      soudy u nas za 30 let nebyly schopny jasne rict, jake uroky uz jsou lichevni byt je lichva stale trestnym cinem

                      kultivovat se to zaclo az kolem roku 2010, vsechno do te doby od konce devadesatek byla dzungle fontem cislo 5 ve vseobecnych obch. podminkach na strane x ktere nezridka mivaly i desitky stran textu (GE Money Bank uvery)

                    75. Mam ten dojem, ze za Ady byla lichva 4 %, ne? Hajzl jeden!

                    76. deacon
                      29.7.2019 v 12:53

                      Taky kolik z toho je podle berního řádu, víme jak vypadají rozhodnutí kdejakej ouřadníků, píše se o tom tady pořád, a jak nezaplatíš, tak si to stáhnou sami.

                    77. Například vymáhání exekutorů za poplatky za odpad po nezletilých, to je známá kauza.

          3. Obávám se, že děcák s tím má setsakramenstky co dělat.
            Nejsem psychiatr, ale jestli jsem to dobře pochopil lidé z děcáku mají ten zásadní problém, že nejsou vedeni k „selskému ekonomickému myšlení“. Vysvětlím:
            Když jste doma jako dítě rezerval dvoje boty za měsíc, matka Vám vynadala, otec slepil jedny ještě použitelný rozervaný a ty jste musel chvíli nosit, než Vám rodiče koupili nový. A když jste dostal ty třetí, tak Vám bylo velmi intenzivně a možná nejen slovně vysvětleno, jak s nimi budete zacházet a jak dlouho Vám musí vydržet, protože jinak budete chodit bos, protože na další prostě nejsou prachy a budou až na Svatýho Dindy. Sice jste tomu samozřejmě nevěřil, ale rozervat ty třetí boty za týden jste si přesto netroufl, protože jste byl odmalička veden k tomu, že rodina má nějaký limitovaný rozpočet, s nímž musí vyjít; netušil sjte jaký a bylo Vám to buřt, ale věděl jste, že je limitovaný.
            V děcáku dítě rozerve jedny boty za týden a dostane prostě nový. Rozerve hadry, dostane nový. Zničí cokoli, dostane nový. Protože to papírově „potřebuje“ a děcáky jsou založený na potřebě. Materiálně jsou ta děcka zajištěna mnohem „lépe“, než většina dětí v běžných rodinách. Pak tato „děcka“ vyjdou z děcáku a protože mívají většinou i zajištěný nějaký startovací flek, první výplatu roztočí za jediný večer a nejpozději třetí den už nemají z výplaty ani jedinou Korunu. Protože neumí hospodařit, Nikdy totiž nemuseli a nikdo je to nenučil. Vás rodiče sice zaopatřili, ale věděl jste, že to zaopatření má své limity, odmalinka jste byl veden k tomu, že svět je „něco za něco“ a že dovolená u moře znamená nutnost udržování starého auto ještě mn, další rok a z toho mohou vyplývat problémy. Nemůžete mít zkrátka vše, co chcete a potřebujete , najednou. Je to samozřejmost, ale jak pro koho.
            Další problém je v onom vnímání autorit. Typické. Úřad řekl, že je auto OK, tak to znamená, že musí být OK i kdyby v něm klepalo třeba všechno. Protože tak to bylo celý život v děcáku. Úřad rozhodl, vystavil papír a konalo se. Neexistovala výjimka, nestalo se nikdy nic, co by nebylo rozhodnuto úřadem a nebyl na to papír.
            A to je ten podstatný rozdíl a tam je jedna ze základních příčin. Dítě z děcáku neumí hospodařit a snadno se stává obětí exekutorských zvěrstev a má nesmyslnou víru v úřední hierarchii (ač se jí celý život učí ojebávat).
            V posledních letech vznikají centra, kde se mladiství před vypuštěním do života učí samostatnosti a ekonomickému rozhodování, ale toho pětatřicetiletého se to podle mého netýkalo. Tehdy se ze zbídačených děcáků začínaly dělat záruky materiálních jistot. Takový člověk je pak ideálním terčem pro všechno uvedené jednání. Ne proto, že nerozumí autům, ale proto, že vyrůstal mimo realitu. Jasně, mohl za tu dobu už přijít na to, že realitaje v určitém rozporu s jeho představami o fungování společnosti, ale zdá se, že to není tak jednoduché, jak to vypadá.

            1. V tom případě je z děcáku půlka republiky

            2. to Integrale
              Nejedná se jen o děcáky, jak výše uvádí Pospec, prostý lid tak také zhusta činí, a tak jejich děti to budou dělat stejně, tak jako jejich rodiče, prarodiče.
              Kdysi jsme tu zrovna s Pospecem vedli diskusi co kde za kolik, jak se bourá Babišovo nebo polské kuře a kolik stojí lahváč a čep.
              A to oba netrpíme nouzí ve svých panelácích, a asi bychom zvládli i skromné domky kdybychom chtěli.
              Tydlencti čuráci bydlí v nájmu celý život, utrácejí za cigára, chlast, žrádlo, hadry a pičoviny kvanta peněz a furt hledají chybu jinde než u sebe.
              A týká se to i vyšších příjmových skupin, furt někdo kdo bere stejně ne-li více než já brečí, že je to málo, zatímco já to vidlema přehazuju aby mi to vocpoda nehnilo…

              1. kdysi na to měl moc pěkný článek Zbyhněv, jestli ho někdo pamatujete, „pasti na střední třídu“ se to jmenovalo

                https://pravyprostor.cz/pasti-na-stredni-tridu/

                1. To si tu stredni tridu teda dost zuzil. Ty jeho pasti nejsou pasti na stredni tridu, ale pasti na frikuliny a lidi co si hrajou na hogofogo (a hajzl maj na chodbe).

                  1. shane: naopak to trefil dobře – protože marketing je tady od toho, aby co nejvíce té střední třídy konvertoval na frikulíny.

                    Frikulíny lze samozřejme konvertovat i z jiných tříd, ale v té nižší je větší limitace zdrojů (takže při vší snaze bude dělníků z Kolbenky ve fitku za 4k měsíčně dost málo, za to blbů ze skleněných kanclů na Chodově požehnaně). A v té vyšší je to zase o jiných číslech (je jich málo, ale zase jsou schopní za totální hovadiny uvalit řádově větší sumy, takže spíš než ve fitku pro frikoše za 4k měsíčně budou v „soukromém wellness klubu“ za dvacítku nebo taky pade).

                    A co si budem povídat, já mám taky nějaké slabosti. Vím o nich, pracuju s nimi a dá se říct, že dost úspěšně. Jenže je to dáno i tím, že jsem od přírody nestádní typ, takže už na škole jsem nechápal, co někteří řeší za hadry a další věci, protože mi bylo šumafuk, co spolužáci na to, co mám na sobě. Takže se mi to kecá, když mám sklony k tomu na tyto věci neletět. Naopak někdo, kdo na to od přírody strašně trpí, pro takového může být odolání lákadlům velmi složité, protože by si jinak u watercooler gossipu v open ofisu připadal jako idiot a to prostě nedokáže připustit.

                    1. No, taky mi ten článek nepřijde moc dobrý. Definujme výchozí:
                      1. past: „Slovo se používá i v přeneseném významu jako termín označující nějakou abstraktní nebo i konkrétní entitu, z níž není možné uniknout“ [Wikipedia]
                      Podle mého ze všeho, co je v článku uvedeno je snadné uniknout a je poměrně snadné se tomu celoživotně vyhnout.
                      2. střední třída: obtížně definovatelná skupina; podle návrhů sociálních demokratů v nedávné minulosti v této zemi to jsou lidé v příjmovém rozmezí 35–99 000 Kč měsíčně brutto (do 35 mají daňové úlevy = jsou nižší třída, od 100 000 měli mít daňovou progresi = jsou vyšší třída). Obávám se, že lidé nacházející se pod hranicí nějakých 50 000 měsíčně brutto musí většině v článku uvedeným lákadlům odolat už jen proto, že na ně prostě nemají. Mohou být ale i jiné definice střední třídy, např. podle volných disponibilních prostředků, majetku a formy jeho získání atd.
                      3. nezbytné versus zbytné: jestli jsem to pochopil správně, v článku autor vyjmenovává podle jeho názoru zbytné věci, které zástupci jím nedefinované střední třídy třídy kupují jen proto, aby naplnili terorii o vnejších znacích bohatství. Jedním z prvních bodů je nějaké fitko, o němž mi nedávno kolega řekl, že kdyby jej neměl předplacené, v životě by se nepohnul, ale protože nechce o zaplacené peníze přijít, chodí se tam hýbat (zatímco zadarmo se hýbat prostě nebude). Stejně tak jsem jel s člověkem kupovat auto. měl u sebe dvojnásobek ceny auta v hotovosti a bral auto na splátky. Když jsem se ptal proč, odpověděl, že by jinak nechodil do práce, ale když bude muset splácet auto, vstane ráno a půjde makat. Pak je fitko nebo splátky na auto nějaká neférová past, kterou „někdo“ ušil na nebohou oběť a nebo svobodné rozhodnutí člověka motivovat sám sebe k určité činnosti, do níž se jinak nepřinutí?
                      4. bohatství: „Namísto budování skutečného bohatství jsou pořizovány jeho vnější znaky.“ Hmmm… a nemůže být dosažení oněch vnejších znaků bohatství pro někoho samotnou podstatou jeho osobního skutečného bohatství?
                      5. kdo je ten lovec, který láká nebohé oběti ze střední třídy do pastí?

                    2. střední třída není ekonomická záležitost ale sociologická. Střední třída není středněpříjmová skupina.

                    3. jak to kdo bere, já to beru čistě na prachy, protože jde o možný životní styl.

                      Podle sociologických pouček je dejme tomu učitel střední třída, protože je vzdělaný a dealer pervitinu co má jen 5 tříd základky není střední třída, i když vydělává 5x tolik.

                      Já mám vlastní definici podle toho jak to chápu, střední třída se minimálně rovná : malý domek nebo pěkný zrekonstruovaný byt na hezkém místě, slušné auto, mírně jeté dobré nebo nové laciné, dovolená v létě moře v zimě hory, děti mají zajištěno vzdělání, lednička plná přiměřeně kvalitních potravin, jednou za čas kino, restaurace,koncert, položky typu lednice, počítač, televizor kupuje, když je prostě potřebuje a nemusí na ně šetřit, může si dovolit kratochvíli co stojí nějaké peníze (motorka, lyže, střelnice apod.).

                      Tedy „pohodlný relativně skromný život“, žádné maserati a steaky ze svíčkové každý den.

                      Tedy v podmínkách této země minimálně 60 k/měsíc, ale spíš kilo, takže asi 5-10 % populace.

                      Učitel co žije v 2+kk a jezdí zrezlou felicií si může 100x říkat, že přece četl Vergilia v originále a má doktorát, tak je střední třída, ale ani hovno, normální socka.

                    4. Ad Integrale:
                      „1. past: „Slovo se používá i v přeneseném významu jako termín označující nějakou abstraktní nebo i konkrétní entitu, z níž není možné uniknout“ [Wikipedia]“
                      Ta definice z Wikipedie svaté stojí za pěknou vyližprdel.
                      A vůbec https://youtu.be/4F4qzPbcFiA

                    5. Na Wikipedii stojí za vyl….el více věcí, ale upřímně už mne nějak přestalo bavit nahrazovat nesmyslné články uváděním na pravou míru (typický příklad – fašismus, který se podle Wikipedie vyznačuje „vypjatým nacionalizmem“ = totální hovadina, to je jako tvrdit, že marxismus-leninismus se vyznačuje svobodným trhem). A protože už i u soudu je citace z Wikipedie považována za relevantní, uvedl jsem ji i zde.
                      Ostatně, můžete definovat vlastní a lepší pojem pasti (podle mého můžeme zkusti třeba skrytý prostředek sloužící k uchvácení oběti).
                      Hlavně šlo o neshodu na definici výchozích hodnot v článku uvedených.

                    6. Ad Integrale:
                      Z pasti (ať už v doslovném nebo přeneseném významu slova) uniknout lze. Jen to leckdy vyžaduje oběti. Liška chycená do oka si může ukousat tlapku, člověk chycený do dluhové pasti může prodat ledvinu.
                      Takže Wikipedie svatá, soudem posvěcená, se mýlí.

                    7. A ten největší průser je, že se děcka podle WP učí, resp. považují ji za seriózní a ověřený zdroj informace ve stylu „přes wiki nejede vlak“ a i kantoři si tou směsicí polopravd a blbostí ulehčují práci.
                      Když se žák na něco zeptá, kantor na to „najdi si to na netu“ – a jako první na ráně je WP..
                      Takhle se taky dá docela nenápadně překrucovat historie.
                      Těch volovin, co tam je okolo roku 1968, to je na blití. Přitom je to taky jeden ze zásadních mezníků naší historie.
                      JUDr. Štrougal k tomu ve druhé knize pamětí podotýká, že všecko mohlo vypadat a dopadnout úplně jinak, nebýt sice charismatického, usměvavého, populárního, ale politicky naprosto neschopného Dubčeka, tak tu ty tanky nemusely vůbec být.

                    8. Zajímavý.
                      A neco vo tem, že dyby tenkrát Luboš vosobně s krásném Tondó bévali nešli zatknót Baráka, tak mohlo bét šecko eště ale úplně úplně ináč, tam „podobýká“ taky, nebo se s tem díky své vrozené skromnosti pochlubit zapomňél?
                      Dubček = šak si ho komóší zvolili za kápo právě kvůli temu, jaké býl pertolín, nikemu nevadíl, býl jediné na kerýho dokázali kévnót šecí, nebrali vážně. A mimochodem, sice pertolín, ale pěkná sviňa, celé Saša.

  8. Ostatně, oni zpočátku zjevně mobily nabitý měli, jednak jim asistence oznámila že je neodtáhnou, resp. odtáhnou za peníze, a jednak zavolali matce manželky aby pro ně zajela, což vedlo k vedlejší zápletce, kdy paní zamířila do Miedzilaborců a došel ji benzín kus před Berlínem.

  9. Ten „Mladík v kukuřici“, to je teda „prdel“, ale já vím, jsem z vesnice, vidím to asi divně (možná je to už nový normál).

    1. Kuriozni na tom cajzlovi je, ze je to generace mobilnich frikulinu a on neumi pouzivat uz ani to.

      1. to mne nepřekvapuje – zjišťuji, že jsem své zpoždění na appkách na Androidu za měsíc dohnal tak, že jsem většinu běžných uživatelů nové generace (z mého pohledu nečekaně a velice překvapivě) předehnal „o tři koňské délky“. Pak jsem se divit přestal, když jsem zjistil, k čemu jim ten mobil slouží (hry, a debility na sociálních sítích). Kolikrát už jsem na otázku syna musel říct – „držíš v ruce 24/7 zdroj informací, proč se kurňa ptáš mě?“ (a pak mu to za vteřinu vyhledal, samozřejmě).

        1. Jojo, to bylo v jednom vtipnem videjku. predstavte si, ze nekdo z minulosti prileti casem sem a bude se divit, co to je za placky, co si s nima furt hrajeme. A my mu rekneme, ze to je krabicka, ktera je pripojena k absolutnimu vedeni lidstva a lze tam najit libovolnou informaci. A pak mu rekneme, ze to pouzivame hlavne to, abychom si vzajemne nadavali, domlouvali sukani a koukali na vtipne obrazky kocek :)

    2. No co. Chtěl putovat přírodou a povedlo se.

      1. Az by do te kukuruzy naburacela rezacka, tak by holt zdrhal i s vysokou. Urcite by pak smer nasel.

        1. „Urcite by pak smer nasel.“
          A pokud by ho nenašel, tak Darwin s ním.

          Pokud jsem dobře četl, tak se to stalo někde nedaleko hradu Lichnice. Trochu to tam znám a přijde mi, že totálně zabloudit tam není kde.

          1. Spravnej frikulin z Prahe se ztrati v kukurici kdekoli.

            1. Jsem z Prahy a taky kdysi v kukurici zabloudil. Teda, bylo mi sedm, kukurici jsem mel metr nad hlavu a byly tam takovy ty vyslapany cestičky a na koncich tech cesticek nasrano. Minotaurus hadr. Sem se tam nějak zamotal a bylo to. Nakonec se ozvaly geny vidlackych predku a strihnul jsem to rovne skrz kukurici, cesta necesta.

              1. Kdyby ten pitomec nekdy v zivote videl praci na dedine, tak by si treba vsiml, ze kukurice se seje masinou a ta, az na uvrate, vzdy dela radky. Takze i kdyby se vydal blbe, ergo podel lanu, tak ale drive, nebo pozdeji z nej nekde vyleze a nebude se tam motat jak spunt pod splavem.

                V kukurici se muze zamotat kazdej, kdejakej myslivec tam honil prase. Pokud nesviti slunce, tak holt jdu tupe jednim smerem a je to.

                1. Je to blb, no.

    3. jestli se nepotkal v lese s nějakou houbičkou….

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017