Ruský Sully 1.0 - zpět na článek

Počet komentářů: 73

  1. Mimochodem, před třemi lety byla premiéra rymejku slavného katastrofického blokbástru Ekipaž.

    1. Ja som videl len original https://www.csfd.cz/film/99176-posadka-v-ohrozeni/komentare/
      To ako sa letu ktori z posadky vyliezol ces S-duct na trup a drotoval ho tam bolo celkom vyzivne…

      1. Mam za to, ze reziseri na oboch stranach Atlantiku a Ticheho oceanu su uplne rovnaki magori. Povyberat taketo ceresnicky z kinematografie od patdesiatych rokov minuleho storocia by vydalo na serial clankov.

  2. Co na to český Sully, kpt. Pavel Veselý ? ( SMI -> PRG na jeden motor s B 737)

    Zatím asi nejrozumnější komentář, co jsem k incidentu našel, je:
    https://www.idnes.cz/technet/technika/smartwings-boeing-bez-motoru-qs1125-informace-ridici-letoveho-provozu.A190829_091042_tec_technika_kuz
    Označení situace za kolaps etiky na nebi je mně osobně docela blízké (neboť kolaps etiky se šíří napříč většinou oborů lidské činnosti; proč by měla být zrovna letecká doprava výjimkou ?)

    Zda bylo uzemnění Boeingů 737 Max rozhodnutím správným či ukvapeným, o tom lze sáhodlouze diskutovat. Zdá se ovšem (a odpovědné letecké autority zřejmě nedohlédly všech důsledků toho rozhodnutí), že vzniklý ekonomický problém hůře snášejí zejména nízkonákladovky, a katování kostů dostalo novou dimenzi.

    Prosím, opravte mě, pokud se mýlím.

    1. KS: vidím to stejně, ten článek jsem taky četl. Na to, co v něm bylo jsem ale přišel i vlastním mozkovým myšlením, tedy že neinformovat věže a letět s jedním motorem by se mohlo krutě vymstít ve chvíli, kdy s nimi bude kvůli krizovce jiného letadla zacházeno jako s letadlem v pořádku.

      Jednoznačně šlo o prachy, přistát kdekoliv jinde by znamenalo mastnou ztrátu. A dobře to dopadlo, že jo. Co mě překvapuje, že by si pilot tohle vzal na triko (ve chvíli, kdy by mu to nevyšlo, okamžitě by byl viníkem, který nesmyslně riskoval).

    2. Mně osobně se zdá, že etika kolabuje napříč obory už nejméně pětadvacet let, zcela určitě od začátku takzvané privatizace.
      Prachům se podřídilo naprosto všechno, včetně letecké dopravy, jinak by těžko vznikaly ony tzv. nízkonákladovky. Ale je fakt, že v onom letectví to postupovalo poměrně nenápadně, k té nenápadnosti přispívala i absence opravdových megaprůserů.
      Tento poslední, opravdu hodně rozmáznutý incident je podle mne jenom jedním z mnoha, ostatním se zřejmě tolik publicity nedostalo. Určitě ale není první a nebude ani poslední. Nepochybně k tomu přispěla i silná medializace ze strany ŘLP Praha.
      V zásadě mají odborníci z letectví ve všem pravdu; otázkou zůstává pak to, jak v zavedené praxi budou speciálně ty nízkonákladovky pokračovat. Neboť v nich je prachům podřízeno všechno a v mnohem větší míře, než u „standardních“ leteckých společností. Druhá otázka je, proč za podobné chování kapitána i společnosti nehrozí fakt drsné postihy. Pokud by hrozily a opravdu se ukládaly, možná by se tento poslední případ ani nestal.
      Evidentně se už i do leteckého odvětví dostává přístup „co není výslovně zakázaný, je povolený“. Kapitán má dokonce částečné alibi, neboť o blíže nespecifikovaných technických problémech informoval vlastně už ve chvíli, kdy žádal o sestup do nižší letové hladiny.. Nakolik je tohle chování kapitána-letového ředitele SW neetické – jak vůči zbytku toho, co je na nebi, tak i vůči cestujícím – to bude muset posoudit parta odborníků z oboru. Nakolik to byla frajeřina kapitána, nakolik to bylo také „manažerským přístupem“ a nakolik to bylo o penězích, to se ale vyšetří dost těžko.

      1. Vznik nizkonakladoviek nema absolutne nic spolocne s privatizaciou. Prva letecka spolocnost ktora priniesla strukturu ktoru nizkonakladovky dodnes kopiruju bola Southwest Airlines. Zalozena v Dallase roku 1967. Najznamejsia europska nizkonakladovka bola zalozena roku 1984. Co je zaujimave, ti americania stratili za 52 rokov prevadzky 1 cestujuceho (Zlyhanie turbiny, ulomky zasiahli kabinu a zabili jednu cestujucu). Ta europska (vsetci asi tusite kto to je) nestratila od roku 1984 ani jedneho. V oboch ide o prachy az v prvom rade a pritom ich skutocne velke priesery „obchadzaju“. Cize nesmelo mozme naznacit ze obchadzanie standartnych postupov a zbytocne riskovanie nie je specifikum nizkonakladoviek.
        To ze ci kapitanovi dotycneho letu a samotnej leteckej spolocnosti hrozia nejake postupy je cisto na ministerstve dopravy. Ale poznajuc historiu vzniku Smart Wings a ich prekurzora, Travel Service, jeden by povedal ze im asi toho vela nehrozi – pokial teda do problemu nemoze zasiahnut aj easa.

        1. to wildcat
          [již 30.8.2019 v 19:51 jsem sem napsal odpověď, ale blbě jsem počítal a překročil počet přípustných linků (4 na příspěvek), pročež dosud Your comment is awaiting moderation. Dávám to znovu, o jeden link uberu, doplňte si případně písmenka h, t, p, w, w, w a hvězdičky nahraďte tečkami.]

          Tedy:

          Aby nebylo nedorozumění (z toho vlákna na str. 1), neříkal jsem, že bordel kolem MAXů je příčinou selhání etiky; souhlasím, že je jedním z jeho projevů. Chtěl jsem říct, že pak už se všecky ty sračky na sebe nabalují: vadný MAXy, uzemnění MAXů, neuzemnění QS1125 …

          Je docela smutný, jak ty příčiny průserů jsou furt a stále dokola stejný, a jak se lidstvo nehodlá poučit (lépe řečeno: zmrdstvo je nepoučitelné). Znovu mi nezbývá, než připomenout jeden z imho nejlepších a imho prorockých článků pana domácího, Zmrdi a failure mode (http://dfens-cz.com/zmrdi-a-failure-mode/ ). Od té doby, co jsem ho četl, tak vždycky, když se něco posere, mám takové déja vu, že tohle už jsem někde slyšel. (Podobně, jako vás už nepřekvapí nic v politice, máte-li přečtený Prolomení hradeb od Hampla).

          Oponujete mně a servisdokovi, že jsme se poněkud pustili do nízkonákladovek. Možná máte pravdu, že zatím jim to moc nepadá, i když je to imho paradox a jeden by to u n.n. čekal nejspíše. Neoponuji, že Southwest Airlines zaviněné průsery nemá. Ryanair sice nepadá, ale co do kvality služeb si vybudoval image docela děsnou. Smartwings už nějaké incidenty měla v minulosti, zatím se obešly beze ztrát na životech (https://cs.wikipedia.org/wiki/Smartwings ). Zato Germanwings, nízkonákladová divize Lufthansy, už svých 150 mrtvých má (https://cs.wikipedia.org/wiki/Let_Germanwings_9525 . I když jsem si vědom, že magor je obecně nepředvídatelný, a že ani tzv. „psychotesty“ [u pilotů, řidičů, policajtů, kohokoliv] nejsou 100%-ní, považuji za nepřekvapivé, že Andreas Lubitz byl zaměstnán a jeho psychické problémy nebyly včas detekovány zrovna u nn. společnosti.)

          Možná je to o tom, že n.n. dosud dodržují (dodržovaly) formální předpisy, páč je to levné alibi a žijeme v době, kdy vojenští piloti definitivně docházejí a odborná příprava civilních pilotů se zkracuje na minimum … Předpisy možná ještě donedávna byly jakž takž přínosné a znamenaly nějakou relativní bezpečnost i v případě, že selský rozum absentoval. To ovšem končí v dnešní době, nesoucí se ve znamení formalizace, právního inkrementalismu, hromad předpisů, a obecného paradigmatu, že viníkem průseru není ten, kdo něco zkurvil, nýbrž ten, kdo nedodržel nějaký předpis.

          Ostatně, když jsme tak u těch předpisů:
          – račte si všimnout, že v případě QS 1125 se v mainstreamu řeší, nakolik závazné je doporučení „nearest suitable airport“, a nikoli selská úvaha, že v případě selhání druhého motoru by byli fpíči
          – byl to právě předpis, že se kokpit zamyká zevnitř, a zvenčí se do něj nikdo nesmí dostat, který umožnil v kokpitu se zamknout Andreasu Lubitzovi
          – z poslední doby mě zaujal i jeden komentář ze železniční dopravy, že předpisy selský rozum nenahradí (zdopravy*cz/komentar-vykolejeni-u-marianskych-lazni-neni-o-vinicich-jen-o-draznim-mysleni-32392/)

          Takže tak, jako u nás přibývá „incidentů“ na dráze (ze zcela týchž příčin, šetří se na lidech, nahrazuje se to předpisama a mašinfíři podle všeho fakt budou mít bodový systém => ti poslední normální důchodce se na to vyserou), bude jich imho přibývat i v letecké dopravě. Můžeme se vsázet, zda to bude víc u nízkonákladovek (předpokládá servisdok a já), nebo plošně, ale bude to. Na to můžete vzít jed.

          Souhlasím, že Smartwingsům se nejspíše nic nestane. Je to poněkud opačně proti očekávání: ÚCL se na ně sice nasral, ale EASA se jich naopak zastává. (https://zdopravy.cz/let-smartwings-s-jednim-motorem-maji-resit-i-poslanci-easa-se-zastala-dopravce-33312/)

          Ovšem celé je to asi jedno. Asi se bavíme o hovně:
          Celá letecká doprava je určena k likvidaci, páč je to buržoazní a neekologický přežitek. Doba, kdy jsme se bavili o letectví a jeho bezpečnosti, časy lidí, kteří se ptali po smyslu věcí, podle všeho nenávratně končí. PhDr. Stropnický junior, BuZd., který za celý život nevytvořil měřitelnou hodnotu za jedinou korunu českou, vám vysvětlí, že není normální lítat na dovolenou (echo24*cz/a/i5p9s/neni-normalni-aby-80–cechu-litalo-na-dovolenou). Švédi vám vysvětlí, že létání je ostuda (flygskam, idnes*cz/zpravy/zahranicni/stud-z-letani-svedsko-svedove-zivotni-prostredi-letectvi-letadla-cestovani.A190415_100207_zahranicni_remy ). I když švédské doporučení, že máte jet raději vlakem, aplikováno na Českých dráhy, je docela černý humor.
          A nakonec, i ta Gréta popluje raději jachtou (zatímco k zajištění zpáteční plavby poletí celý team …)

          Co je proti tomu jedno letadlo, který vlastně ani nespadlo ?To jsou perspektivy, by jeden blil.

          ————–
          5. a další html odkaz na příspěvek už redakční systém neveme, račte užít copy and paste a hvězdičku nahradit tečkou.
          konec repostu

          1. SO vsetkym co pisete sa da suhlasit, ale mal by som zopar poznamok.
            -clanok Zmrdi a FMEA: Celkom som nan zabudol. Ale ako som ho cital, krasne by sa dal napasovat na Boeing a FUBAR okolo 787 a neskor 737MAX. Inak je velmi zaujimave, ze zmrdske maniere sa zacali u Boeingu prejavovat potom ako Boeing prevzal McDonnell-Douglas. Zmrdi ktori priviedli MDD na pokraj krachu totiz Boeing ovladli. Zmrdzstvo je neznicitelne.
            -znicenie 4U9525: Nema to nic spolocne s tym ze 4U je nizkonakladovka. Teda ma, ale len tolko ze Lubitz ako absolvent LH Flight Academy zacal na mieste s najnizsim platom. Keby mu definitivne jeblo neskor, mohol do skaly vletiet s LH A321 a zobrat so sebou nie 149 ale 194 ludi. Dalej by som nemenoval predpis vyzadujuci zamykanie kokpitu ako jedinu zakonnu normu ktora vzniku udalosti dopomohla. Ovela dolezitejsi vplyv malo stare dobre lekarske tajomstvo ktore zabranilo Lubitzovmu psychiatrovi informovat jeho zamestnancov. BTW, vsimol ste si ze U2 nedavno suspendoval pilota ktory sa priatelom priznal so samovrazednymi sklonmi a ti ho bonzli zamestnavatelovi? Kurva dilema vo svete po 4U9525, ze?
            -incidenty u QS: Nejak ich nepoznam, ale jebnute incidenty sa vyskytuju aj u full fare spolocnosti. Ako priklad spomeniem tu kde som bol donedavna *G FF. CFIT v Halifaxe kde odpisali lietadlo ale kazdy prezil: https://en.wikipedia.org/wiki/Air_Canada_Flight_624 a pokus o pristatie na rolovacej drahe v SFO ktory mohol dopadnut velmi, velmi zle:https://en.wikipedia.org/wiki/Air_Canada_Flight_759
            -vojenski piloti: Tych bolo okrem obdobi tesne po velkej vojne vo svete k dispozicii malo. Drviva vacsina pilotov v mnochych krajinach ma civilny vycvik.
            -ad likvidacia leteckej dopravy: Mozno u vas v Europe. Mate infrastrukturu a dovolenky ako sraciek. U nas kde maju ludia bezne dva tyzdne dovolenky a na juh od nas kde jej mavaju este menej by navrh na nahradu trojhodinovej cesty liedadlom dvojdnovou cestou vlakom nepadol na urodnu podu. Navrhujucemu by bolo pravdepodobne doporucene aby vyuzil sluzby psychiatra. Svedi nech sa za lietanie pokojne hanbia, ale rady inym nech si pokojne strcia do prdele. Inak Gretka vo svojich 16 by mala poznat percenta a uvedomit si ze 3% z cohokolvek je dost malo aj v pripade ze CO2 by skutocne bol taky bubak akym ho robia. Nehovoriac uz o tom ze pokrok co sa tyka znizovania spotreby paliva lietadiel v porovnani so 60. rokmi je markantny. Keby sa cosi take udialo pri autach, auta strednej by brali realne 3l/100km

            1. Oprava: Lubitzovho zamestnavatela, nie zamestnancov

              1. to Wildcat

                I já musím souhlasit s tím, co jste napsal.

                Snad ještě dodám, k tomu Lubitzovi. V ČR donedávna platilo za průlom do lékařského tajemství, pokud držitel nějakého průkazu pozbývá zdravotní způsobilost, tak se to hlásí. Tak např. za socíku, řidič který dostal třeba epilepsii, byl nahlášen a přišel o řidičák. Pak se to překlopilo, epileptik byl lékařem sice poučen že nemá se svou nemocí řídit, ale nikam se to nehlásilo, protože lékařské tajemství (jistěže, pokud řidič řídil přestože byl lékařem poučen že řídit nemá, přičetlo se mu to v případě nehody k tíži…)

                Oznamovací povinnost při ztrátě způsobilosti byla dána odjakživa (od počátku moderního zákona o zbraních) v případě zbrojního průkazu. (Vsuvka: po Uhersky_Brod_shootingu zmrdministr vnitra Chovanec v diskusi nadhazoval možné pochybení praktického lékaře aktivního střelce Kováře. Ovšem to velmi rychle utuchlo, takže já předpokládám, že Kovářův lékař prostě vytáhl ze šuplíku podací lístek, že policajtům včas a správně ztrátu zdravotní způsobilosti nahlásil, takže policajti to na lékaře už nadále nemohli shodit. Psal jsem tehdy, že to policajti posrali, a že jít vysbírat zbraně k člověku, kterému hráblo, je trochu jiná liga než buzerovat řidiče za prošlou lékárničku).

                Posledních pár let se oznamovací povinnost lékaře při (pouhém podezření na) ztrátu zdravotní způsobilosti i ve vztahu k řidičskému průkazu obnovila. Nevím, jestli je to kurva dobře.

                V SRN zřejmě mělo dosud lékařské tajemství přednost před oznamovací povinností i v případě držitele pilotního průkazu. Po 4U9525 je to kurva dilema, ale já si prostě nemyslím, že oznamovací povinnost by (kromě další umělé devalvace zásadních lékařsko-etických otázek a další ztráty důvěry) cokoliv pozitivního přinesla: Předpokládám, že další pilot potom už lékařskou pomoc nevyhledá vůbec.

                Přemýslel jsem (protože o syndromu vyhoření něco vím), proč hoří piloti, když jsou přece kurva zamčený v kabině a „nikdo jim do toho nekecá“. Trochu jsem gůglil a narazil na pěkný a zajímavý článek Dr. Melechovského, který si dovolím linknout: http://www.leteckylekar.cz/kapitoly-z-letecke-mediciny/51-burn-out-syndrom-pilot.html (Opět a nepřekvapivě je to setrvalý tlak na výkon, formalizace postupů, periodické přezkušování a riziko ztráty prestižního povolání v případě jakékoli chyby nebo „selhání“. Jinými slovy, je přepapírováno a přebuzerováno ).

                1. P.S. Wildcatovi: a dovolená je důležitou součástí prevence burn-out syndromu :)

  3. to wildcat

    Aby nebylo nedorozumění (z toho vlákna na str. 1), neříkal jsem, že bordel kolem MAXů je příčinou selhání etiky; souhlasím, že je jedním z jeho projevů. Chtěl jsem říct, že pak už se všecky ty sračky na sebe nabalují: vadný MAXy, uzemnění MAXů, neuzemnění QS1125 …

    Je docela smutný, jak ty příčiny průserů jsou furt a stále dokola stejný, a jak se lidstvo nehodlá poučit (lépe řečeno: zmrdstvo je nepoučitelné). Znovu mi nezbývá, než připomenout jeden z imho nejlepších a imho prorockých článků pana domácího, Zmrdi a failure mode (http://dfens-cz.com/zmrdi-a-failure-mode/ ). Od té doby, co jsem ho četl, tak vždycky, když se něco posere, mám takové déja vu, že tohle už jsem někde slyšel. (Podobně, jako vás už nepřekvapí nic v politice, máte-li přečtený Prolomení hradeb od Hampla).

    Oponujete mně a servisdokovi, že jsme se poněkud pustili do nízkonákladovek. Možná máte pravdu, že zatím jim to moc nepadá, i když je to imho paradox a jeden by to u n.n. čekal nejspíše. Neoponuji, že Southwest Airlines zaviněné průsery nemá. Ryanair sice nepadá, ale co do kvality služeb si vybudoval image docela děsnou. Smartwings už nějaké incidenty měla v minulosti, zatím se obešly beze ztrát na životech (https://cs.wikipedia.org/wiki/Smartwings ). Zato Germanwings, nízkonákladová divize Lufthansy, už svých 150 mrtvých má (https://cs.wikipedia.org/wiki/Let_Germanwings_9525 . I když jsem si vědom, že magor je obecně nepředvídatelný, a že ani tzv. „psychotesty“ [u pilotů, řidičů, policajtů, kohokoliv] nejsou 100%-ní, považuji za nepřekvapivé, že Andreas Lubitz byl zaměstnán a jeho psychické problémy nebyly včas detekovány zrovna u nn. společnosti.)

    Možná je to o tom, že n.n. dosud dodržují (dodržovaly) formální předpisy, páč je to levné alibi a žijeme v době, kdy vojenští piloti definitivně docházejí a odborná příprava civilních pilotů se zkracuje na minimum … Předpisy možná ještě donedávna byly jakž takž přínosné a znamenaly nějakou relativní bezpečnost i v případě, že selský rozum absentoval. To ovšem končí v dnešní době, nesoucí se ve znamení formalizace, právního inkrementalismu, hromad předpisů, a obecného paradigmatu, že viníkem průseru není ten, kdo něco zkurvil, nýbrž ten, kdo nedodržel nějaký předpis.

    Ostatně, když jsme tak u těch předpisů:
    – račte si všimnout, že v případě QS 1125 se v mainstreamu řeší, nakolik závazné je doporučení „nearest suitable airport“, a nikoli selská úvaha, že v případě selhání druhého motoru by byli fpíči
    – byl to právě předpis, že se kokpit zamyká zevnitř, a zvenčí se do něj nikdo nesmí dostat, který umožnil v kokpitu se zamknout Andreasu Lubitzovi
    – z poslední doby mě zaujal i jeden komentář ze železniční dopravy, že předpisy selský rozum nenahradí (https://zdopravy.cz/komentar-vykolejeni-u-marianskych-lazni-neni-o-vinicich-jen-o-draznim-mysleni-32392/)

    Takže tak, jako u nás přibývá „incidentů“ na dráze (ze zcela týchž příčin, šetří se na lidech, nahrazuje se to předpisama a mašinfíři podle všeho fakt budou mít bodový systém => ti poslední normální důchodce se na to vyserou), bude jich imho přibývat i v letecké dopravě. Můžeme se vsázet, zda to bude víc u nízkonákladovek (předpokládá servisdok a já), nebo plošně, ale bude to. Na to můžete vzít jed.

    Souhlasím, že Smartwingsům se nejspíše nic nestane. Je to poněkud opačně proti očekávání: ÚCL se na ně sice nasral, ale EASA se jich naopak zastává. (https://zdopravy.cz/let-smartwings-s-jednim-motorem-maji-resit-i-poslanci-easa-se-zastala-dopravce-33312/)

    Ovšem celé je to asi jedno. Asi se bavíme o hovně:
    Celá letecká doprava je určena k likvidaci, páč je to buržoazní a neekologický přežitek. Doba, kdy jsme se bavili o letectví a jeho bezpečnosti, časy lidí, kteří se ptali po smyslu věcí, podle všeho nenávratně končí. PhDr. Stropnický junior, BuZd., který za celý život nevytvořil měřitelnou hodnotu za jedinou korunu českou, vám vysvětlí, že není normální lítat na dovolenou (echo24*cz/a/i5p9s/neni-normalni-aby-80–cechu-litalo-na-dovolenou). Švédi vám vysvětlí, že létání je ostuda (flygskam, idnes*cz/zpravy/zahranicni/stud-z-letani-svedsko-svedove-zivotni-prostredi-letectvi-letadla-cestovani.A190415_100207_zahranicni_remy ). I když švédské doporučení, že máte jet raději vlakem, aplikováno na Českých dráhy, je docela černý humor.
    A nakonec, i ta Gréta popluje raději jachtou (zatímco k zajištění zpáteční plavby poletí celý team …)

    Co je proti tomu jedno letadlo, který vlastně ani nespadlo ?To jsou perspektivy, by jeden blil.

    ————–
    5. a další html odkaz na příspěvek už redakční systém neveme, račte užít copy and paste a hvězdičku nahradit tečkou.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017