Renault Laguna 2. generace – fakt takový průšvih? - zpět na článek

Počet komentářů: 81

  1. V německým autobildu kdysi psali, že problémy s elektronikou jsou tak velké, že to někteří handleři od Renaulta nechtějí ani brát na protiúčet. Ale klidně mohli přehánět.

    1. Nemci nejsou zadni blbci a aby se jim neco podobnyho nestalo, tak radeji loni prvniho pul roku neobjednavali cipy pro automotive vubec.

      1. U nás ve firmě se dušují (asi oddělení nákupu, ale fakt nevim), že na celý leden 2022! už maj čipy nakoupený. Tak máme být v klidu :)

        1. Pohoda, keďže je už 19-ty január. A vo februári budete čo robiť?

  2. Základ auta byl výborný o tom žádná, ale detaily s kterými přicházel řidič do kontaktu každý den měly neakceptovatelné chyby. Například slot na první verzi karty a karta samotná byly naprostý šrot, což dělalo z výhody absolutní k nasrání hodnou píčovinu. Ještě teď vzpomínám jak se mi karta rozlouskla ve slotu na dvě půlky, páč protikus, který musela karta stlačit, kartu zároveň přesně ve švu půlil :D. Na zkoušku jsem tenkrát odjel jenom kvůli tomu, že sem kartu prolil vteřiňákem. Samotný slot byl šrot.
    Lupající panty dveří, kazové stahovačky oken, xenonová světla, motory zabité extrémními servisními intervaly.
    To vše udělalo z Laguny II v rukou druhého majitele Grosse katastrofe. Já k toku měl vztah takže jsem vše toleroval.

    1. Já jsem hned po koupi, tedy po 26t km, nechal udělat v olejové laboratoři alespoň kapkový test. Když jsem viděl, jak olej už saze naprosto neváže, tak jsem intervaly výměny hned zkrátil. Kapková zkouška – viz např. https://www.autolexicon.net/cs/articles/kapkova-zkouska-oleje/

      1. nechal udělat v olejové laboratoři alespoň kapkový test
        Kapkový test není potřeba dělat v laboratoři. Můžete si ho zadarmo provést sám doma.

        Laboratoř potřebujete na AAS – https://cs.wikipedia.org/wiki/Atomov%C3%A1_absorp%C4%8Dn%C3%AD_spektrometrie

        1. Jo, já vím, jsem tak trochu z oboru. Ale je rozdíl, když si test děláš poprvé sám a když ti jej zhodnotí člověk, který jich dělal stovky a navíc ví, jak pak vyšly další parametry toho kterého oleje (IČ spektrometrie, ferrografie, bod vzplanutí aj.)

          1. Ale je rozdíl, když si test děláš poprvé sám a když ti jej zhodnotí člověk, který jich dělal stovky
            Dle mého nazoru by kapkový test měl být v učebnicích je historie. U nového motoru je lepší olej rovnou vyměnit. U staršího vice informací dá pohled endoskopem dovnitř na stupeň znečištění.

            Pokud už se to dává do laboratoře, tak má smysl udělat rozbor soudobou technikou. Vzhledem k kupní síle v ČR je to celkem levné.

    2. Výhoda karty? – Skladnost a velikost, ty první stály za prd, ale brzy je Renault vyměnil za lepší a odolnější, takže už před 15ti lety jsi mohl mít keyless, což není dnes v základu ani u mnohdy dražších aut :) Naposledy jsem se divil, že ani taková Audi A6 Allroad za to musí připlácet…

      1. Neviem ze preco sa pred 15 rokmi Renault v Europe este hral s nejakymi kartami. Aliancny partner Nissan v tom case uviedol na trh Altimu L32 ktora mala keyless entry v zaklade. Fob zostava cely cas vo vrecku, odomyka sa tlacidlom na klucke, startuje sa tlacidlom umiestnenym tam kde obvykle byva zamka riadenia.
        Ale, nebol by to Renault-Nissan keby vsetko fungovalo ako ma. Altimy L32 mali problemy s elektrickou zamkou volantu.

        1. Vždyť u Renaultu to fungovalo stejně, tlačítko na klice zamkne, odemkneš, když vezmeš za kliku, jen ten FOB byl ve tvaru karty – mne to příjde skladnější, jak je to placaté, ale taky jsem si na to párkrát sedl. Jde o ten tvar, dnešní modenrí keyless mají klasický FOB, jako ve tvaru klíčku, jen z toho nevystřelí klíček a funkce je totožná.

      2. Dvojková laguna přišla v roce 2001, s kartou, což mělo být jakože luxus… V roce 2002 přišla mazda 6, která měla dokonce klíček a dálkové ovládání centrálu zvlášť, zatímco u většiny aut byl „vystřelovací klíč“.

        O tom, čím se auto odmyká a startuje, to v té době fakt nebylo.

  3. Já měl jedničkovou Lagunu po FL s motorem F4P 1.8 16V a bylo to supr auto. Docela spolehlivé, hlavně komfortní. Co stálo zaprd tak si pamatuju že řazení a spojka.
    Nakonec bohužel umřelo na rozvody, a potkalo se to :( Docela jsem ji oplakal, ale život šel dál.

  4. Laguna 2, hlavně liftback, je podle mne jedno z nejkrásnějších aut své třídy, které vypadá dodnes parádně.

    Dovolím si ale pár poznámek – to auto opravdu mělo hodně problémů, zvláště ze začátku výroby, ale také přineslo do mainstreamu řadu novinek, které do té doby nebyly uplně v normě a zaplatilo za to daň.

    Také jsem byl vlastníkem, jako studentovi mi učarovala pětiletá kráska ze švajcu, obligátních 120 na hrbu (dnes bych za ty kilometry asi neručil :D), grandotur ve světle modré metle (2002), s 1.9DCi 88kw 6st manualem (to je ta silnější a poruchovější verze s poddimenzovaným olejovým filtrem), baravnou navigací, ale jen manuální klimou (to bylo štěstí, o funkčnosti panelu automatické klimy jsou také popsány desítky stránek diskuzí a tipů). Měl jsem ji 3 roky, pak ji ode mne vzal spolužák a trápil se s ní ještě asi další 3 roky.. tedy já se zas až tak moc netrápil, ale investoval jsem do ní více, než do tehdejší přítelkyně :D

    Předně k jízdě – pohodlnný koráb, na R17 225/45 pak tahala za volant v kolejích a neměla ráda příčné nerovnosti, hlavně v zatáčkách (Pak jsem ji vyměnil za zánovní tehdy nové Mondeo MK4 s multilinkem a slovo komfort dostalo jiný rozměr i na nezpevněné cestě :D), ale na rozdíl od 74kw verze neměla problém s Oktávkama 1.9TDI. Spotřeba dlouhodobě asi 6,5, za 7 s kolama na střeše, klidnou jízdou i za 5-5,5. Prostor slušný, problém byl kufr, který měl nad roletkou ostrý sklon 5. dveří a na prostornost Oktávky neměl, ale zase byl široký.

    Problémy – karta ano, rozpadala se, zlobila, nakonec jsem používal integrovaný klíček, pojistky ve dveří, takže auto si myslelo, že je otevřené a svítila všechna světla v interiéru – odpojeno na diagnostice :D, turbodmychadlo – to byla raketa ho vyměnit, zatuhlý brzdič ruční brzdy a taky repas přední nápravy, vyhodili mě z technické. Předal jsem to kamarádovi těsně před hranicí 200 tisíc km a ten dělal znova turbo a taky tlumiče a nápravu. V širším okruhu rodiny slouží jeden stejně motorizovaný kombík do teď, s cca 400 tisíci na hrbu a mimo toho turba jim pořád jezdí. Je fakt, že tam nemají ty origo R17 s nízkým profilem – možná důvod, že to na našich cestách vyklepe stabilizátory a další podvozkové části. Jo a taky sem tam měl proražený silentbloky vzadu, to byly slušné rány.

    Co se musí vyzdvihnout je antikorozní ochrana, všech Renaultů z té doby, ta je příkladná a koncern by se od nich mohl učit, naopak ty podvozkové části byly na naše cesty poddimenzované, pro srovnání jsem s nástupcem Mondeem MK4 dotáhl skoro 300 tisíc a 10 let a mimo jednoho silentbloku byl podvozek pořád v stavu, že bez zásahu procházel bezproblémů STK.

    Já osobně bych někdy Lagunu chtěl, jen tak, pro zábavu, protože se mi strašně líbí, ale určitě už ne s DCi a mimo 1.6 a 1.8 se tam dával 2x 2.0, přičemž ten s přídomkem IDE (přímovstřik) byla katastrofa, na rozdíl od klasické nepřímovstřikové 16v F4R a později F4RT. V6 neznám, to je tady vzácnost a jen s automatem, ani nevím, jestli je to ten stejný DP0 (což je sice pomalý, ale levně repasovatelný), co montoval Renault k těm čtyřválcům. Já bych tedy jednoznačně šel po těch dvoulitrech 16v – 2.0T.

    Mne láska k Renaultu zůstala, po Cliu 2 jsme jako druhé auto do rodiny pořídili Megana 2 z konce výroby, právě s F4R a automatem DP0, ve stavu skoro nového auta s 62 tisíci najeto a každoročním servisním plánem v Renaultu (jo, takových ojetin je strašně málo) a někdy s ním jezdím radši, než s hlavním autem i dálky, protože ten krásný atmosférický dvoulitr už je dneska docela rarita, na dálnici se neztratí a majitelé čerpaček vás budou milovat :) Jezdím s ním do práce a mám ho rád, navíc za rok najel asi 14 tisíc km a doufám, že ještě pár let jezdit bez závad bude.

    Pro srovnání – tady je krásně vidět, jak Renault za pochodu inovoval. Uplně vyměnil kartu, za lepší, funkční (na tu dobu je i Keyless a funkční), fungují i monitory tlaku v pneu, automatická klimatizace taktéž, včetně podsvícení interiéru, sice Megan není takovej fešák, má tuhou nápravu a není to mistr okresek, dá se sním jezdit velmi příjemě :)

    Renault je hodně podceňovaná ojetina a když začnete číst a vybírat, dá se najít i velmi dobrý model

  5. Je zajímavé, jak ve světě aut má i ten největší sráč nadšené majitele, někteří dokonce vpomínají se slzou v oku! Já z pohledu mechanika mám jasno, ke mě do dílny to nesmí, ani nafouknout kolo, nic, nemám čas. Koho napadne kotouč zadní brzdy s integrovaným ložiskem? Nebo třeba nutnost pro demontáž předních sedadel demontovat výfuk?(Lag I), stahovací mechanismus okna přišroubovat na čalounění dveří? (Meg II). Ale prej inženýrky s trojkama chtěj taky něco dělat.

    1. Inžinierky s trojkami v indexe či v podprsenke?

      1. máš li trojky, snadno se staneš inženýrkou :-)

        1. No ak máš trojky, výšku 150cm, 100kg a prdel jak dva zle zaparkované Folksvágeny tak neviem, neviem.

    2. Na inženýry se rádo nadává, ale mnohdy to není jejich dobrovolné rozhodnutí udělat nějaké nepopulární paskvilní řešení. V inženýrském světě je vše kompromis mezi více faktory jako je čas, prostor, optimalizace prostředků a výroby a také manažerské zadání. V jakémkoliv pořadí priorit….

      1. To čo píšeš je pravda – ale v sériovej výrobe. Ak robíš nejaké špeciality tak tam už je tá voľnosť o dosť väčšia.

        1. Auta pouzivane clenmi tohoto fora pochadzaju zo seriovej vyroby, ze? Je tu niekto kto si moze dovolit kusovky? Ja urcite nie.

      2. Jsou auta, kde se zarovka meni ores podbeh.
        Jsou auta, ktere maji v podbehu dvirka, aby ska zarovka menit.

        Ale jediny renault udela dvirka na vymenu zarovky v podbehu jinde, nez je zarovka…

        1. Také niečo by sa tvojej milovanej škodovke nikdy nestalo.

      3. Mám kámoše co tohle dělá. Nejmenovaná firma co navrhuje i pro minimálně jednu automobilku, pak nějaký stavební/pracovní stroje.
        On už dávno není obyčejnej bigoš, tak má na starosti řízení projektů, kontrolu po ostatních.

        Z jeho historek se stala už taková klasika když jdem na pivo. Se vždycky rozčiluje, že 2/3 lidí jsou lemplové.
        Někdy mě vypráví nějaký konstrukční řešení a ptá se jak bych to řešil já jako laik a pak říká „no vidíš, tebe to napadne a ty idioty u nás ne“ :D
        Jsou to i fakt vtipný historky. Jako Hlavy šroubů zevnitř kde se na ně nedá dostat atd. Situace, kdy mu někdo dva dny dělá na návrhu, kterej finálně nelze vyrobit, sestavit, nebo je zcela nefunkční jsou prej běžný.

        1. Z jeho historek se stala už taková klasika když jdem na pivo. Se vždycky rozčiluje, že 2/3 lidí jsou lemplové.
          Jednou jsem hodil do placu dotaz, co by teda za mzdy v ČR měl člověk předvádět. To byly kyselý ksichty…:-)

          1. To asi nechápu.
            Jako že když jsou u nás mzdy nižší, než někde jinde, tak je normální odvádět i práci na hovno?

            1. tak je normální odvádět i práci na hovno
              Když stojí mzda za hovno, tak byste si přál co? Modré z nebe?

              1. Co bylo dřív? Slepice nebo vejce? Ona je to taková zpětná vazba. Já k vysvětlení používám takový příklad. Když sedlák nasadí brambory lze očekávat že za ně i pak něco dostane. Když se na to vyjebe tak i ta mzda nejspíš bude stát za piču. To obvykle pochopí každý. Problém je že u nás je tak hluboko zakořeněné ono socialistické „dělám jen do výše svého platu“, že i ten co pochopí výše uvedené se stejně nedokáže vyrvat z vyjetých kolejí. Tož tak.

                1. Co bylo dřív? Slepice nebo vejce?
                  ČR je země levné práce, tak se i prezentuje a tak ji všichni chápu.

                  Když se na to vyjebe tak i ta mzda nejspíš bude stát za piču.
                  Máme volný pracovní trh v EU a každý si může vybrat daňovou rezidenturu dle své libosti a svých schopností…

              2. Takže podle týhle logiky by se v rozvojových zemích měli kopat do prdele a vůbec nemakat. Třeba na kubě je průměrná mzda asi 700 Kč.

                Jó znám tenhle přístup. Příjdeš v práci za někým jestli by něco neudělal a von se nejdřív zeptá co za to dostane.
                A takhle mluví běžně i lidi o kterejch víš, že reálně makaj třeba 4h denně v práci a zbytek proflákaj. Prostě si zvykli, že jsou placený za 4h denně a víc práce z nich člověk přes značnej odpor prakticky nemá šanci dostat. A když už, tak pak chodej po firmě a vykládaj, že dělaj práci za dva, nebo za tři lidi.

                Já sem snad nikdy v životě v práci nic neodmítnul dělat. Takový ty kecy, že to není v popisu mý práce, že to neumím, že sem to nikdy nedělal atd. prostě neznám. A taky jsem se nikdy v životě nezeptal co za to dostanu.

                A taky jsem si snad nikdy nemusel v práci říkat o prachy. Snad až na jednu výjimku kdysi dávno mě je přidávaj sami od sebe. Někdy je to úsměvný, když člověk poslouchá rozhovor kolegů jak pindaj jak je to ve firmě na hovno, mzdy bídný, nic navíc neuhádali atd.

                Je to prostě jak s těma bramborama. Nejdřív to chce makat a prachy příjdou pak.

                1. Je to prostě jak s těma bramborama. Nejdřív to chce makat a prachy příjdou pak.
                  Tak tohle v ČR fakt neplatí….

                  Takže podle týhle logiky by se v rozvojových zemích měli kopat do prdele a vůbec nemakat.
                  Přijde mi to stejná diskuze jako s jedním z mých chlebodárců. Ten třeba blbě platí absolventy a ještě jim dává smlouvy na dobu určitou. Ti mu pak odcházejí a zaměstnavatel je nasraný..

                  Jak jsem jim vysvětloval na HR…chápete, že když tomu člověku vyprší smlouva a jinde dostane lepší nabídku, tak tam prostě půjde? Tohle bylo naprosto mimo jejich myšlení..

                  1. Nefunguje to jen vám a lidem co maj přístup k práci jako vy. Mě a jiným to funguje.

                    Zkuste hledat chybu u sebe. Případně se ještě můžete zkusit odstěhovat někam, kde létají pečení holubi do huby sami.

                    1. Případně se ještě můžete zkusit odstěhovat někam, kde létají pečení holubi do huby sami.
                      Jo, jo..tohle je typická reakce Čechů, když dojdou argumenty. Uvědomte si, že pro vzdělané lidi je malý problém změnit daňovou rezidenturu. Otázka je, kdo vám v ČR bude platit daně pak. UK v montovnách za minimální mzdu?

                      Chápete, že já a moji spolužáci jsme vystudovali za peníze českých daňových poplatníků a teď neseme zisky někomu jinému, protože se k nám Češi chovali a chovají blbě?

        2. Tatik ma tiskarnu. A obcas se stane, ze nejaka agentura chce usetrit, takze si na tiskovejch arch vysklada vide ruznych mensich zakazek, treba vizitek. A aby usetrila jeste vic, tak namisto, aby archovou montaz sverila montaznikovi v tiskarne, tak ‚si to udelaj sami‘. Pak tatik vola, ze by bylo dobry se dostavit k natisku, pro schvaleni barev a tak. No, to se nikomu nechce, ‚to je v pohode, my jsme to videli, jestli bude aspon trochu jako na pocitaci, tak dobry‘.

          No… a az je sjetej naklad, prijde agentura mudrovat, jak se to ma narezat, kdyz v kazdem rezu neco zavazi. Proste… mam radu vizitek, ale na konci je ta ‚ulice‘ zaseknuta nejakou jinou vizitkou. Takze to na rezacce proste nejde proriznout. S velkou snahou se podari treba vyrezat polovinu tiskovin a zbytek je fpici. Ale usetrili a ‚vsecko bylo jasny‘.

          1. A von nemá přehled v oboru? By nevěděl, kde by se dal zařídit potisk těch rulek, jak sem ti loni psal?

    3. Dopíčééééé ani očko nenasadíš!!!

      1. :)) Neřešitelný problém, hoši.

      2. Chceš vyšrúbovat toto, musíš toto. Na toto se nedostaneš zas…

        1. Jsem dneska potkal cca sedesatileteho Slovaka, taxem s nim chvili mluvil slovensky v ramci slovni zasoby, kterou jeste mam a pote, co jsem mu na jeho dotaz rekl, ze Slovak nejsem, ale jsem holt generace, co slovensky proste jeste rozumela a umela, taxe rozpovidal. Prej nejakej fizl ho buzeroval, ze nema na hube hadr a pote, co se ukazalo, ze jeho pritelkyne je Bulharka, ale ma doklad o trvalem bydlisti v Cesku, fizl prohlasil, ze ona je Ceska a on cizinec. Coz ho neskutecne nasralo, ze nejakej cucak mu pomalu nerozumi, do toho mu tvrdi, ze jeho bulharska pritelkyne je Ceska a on pomalu Ukrajinec. Hned spustil, jak by ho tim caganem nejradeji dva metry do zeme zamlatil a jeste na tu diru nachcal.

          Bylo libozvucne slyset zase slovenstinu a jeste v takove kadenci.

          1. ma doklad o trvalem bydlisti v Cesku, fizl prohlasil, ze ona je Ceska a on cizinec. Coz ho neskutecne nasralo,
            A kdyby mu řekl, že je taky Čech, tak by stříhal ušima?:-))))))))))))

    4. No, hlavne mnohi z nas budu so slzou v oku spominat lebo nemaju co kupit. Ja by som na zaklade skusenosti s Altimou a Frontierom uz tiez nekupil Nissan. Ale vlastne uz aj tak nie, lebo nemaju co chcem. A nahradu za Altimu vlastne uz nema nikto…sracka.

      1. Pripis si do toho seznamu jeste X-Trail. Tam je vyzivne, delat cokoli na motoru, nebo podvozku. Ruka se ctyrma kloubama needed.

    5. Miluna 19/1 15:01
      Ano, všiml jsem si, že fandové francouzských aut si je většinou neservisují sami. To by brzy fandové bejt přestali :D

  6. Autor článku netuší co takový údaj o spolehlivosti znamená.

    Tohle člověk potkává každou chvílí. Svýho času se mě třeba někdo ze známých ptal „co si myslíš o tomhle notebooku“.
    A když jsem podal odpověď, že parametrama to vypadá dobře, ale ať si nekupuje Acer, protože jsou to největší poruchový sračky, tak následovala odpověď „s tím nesouhlasím, protože už jsem jeden měl a byl spolehlivej, tak si ho chci koupit zase“.

    Nikdo z běžných uživatelů nikdy nemá dostatečně velký vzorek zkušeností, aby okázal spolehlivost posoudit. Buď má štěstí a jeho kus je OK, nebo má peška a jeho kus se posere. Jen je tu různá pravděpodobnost, že bude mít toho peška.

    Když se statisticky ví, že např. 20% Acerů se do 3 let posere zatímco u jiných značek je to třeba 10%, tak se to nijak nepopírá s faktem, že ten jeho minulej notebook se mu neposaral. Naopak je to velmi pravděpodobné (4:1). Ovšem zároveň to naprosti nijak nepopírá fakt, že Acery jsou poruchový sračky.

    Tím se nijak nechci vyjadřovat ke spolehlivosti Laguny. Jen namítám, že ta metodika kterou se to autor snaží tak trochu vyvrátit je mimo.

    Francouzský auto jsem nikdy neměl, neb mě nikdy žádný nepřišlo zajímavý a to je pro mě hlavní. Jak jsou na tom se spolehlivostí nemám přehled. Znám takové to klasické poříkadlo, že z francouzského auta furt někde něco teče. Historicky jsem chvíli servisoval jen Clio, které se chovalo přesně podle toho poříkadala. Na druhou stranu musím vyjádřit úctu k motoru, který nějakou dobu jezdil jen s asi půl litrem oleje (a ještě po každém startu drze hlásit na LCD „OIL OK“) a nic se mu nestalo (nejspíš jezdí dodnes).

    1. To je odvážné tvrzení „nic se mu nestalo“ a ani „nejspíš jezdí dodnes“ není zrovna daty podložené tvrzení. Jestlipak se, pane kolego, nedopouštíte stejného hříchu, který vyčítáte kolegovi? Nicméně souhlasím s vaším hodnocením, že „jedna vlaštovka jaro nedělá“.

      1. Dodnes na to vzpomínám, jak jsem si připravil pod auto nádobu na olej a několik petek na vyjetej olej a nakonec po vytočení šroubu vykáplo tolik, že se to vešlo do malý petky od koly.
        Každopádně po výměně oleje auto u nás ještě asi půl roku jezdilo. Pak šlo pryč za pár tisícovek na dojetí, ale před pár měsíci jsem se kouknul na registr a na SPZ někdo pořád platí pojistku. Takže ono „pořád jezdí“ je takový předpoklad a samozřejmě to neznamená, že to nemá už motor z jinýho. Ale normální člověk by do toho asi neinvestoval, kdyby se to zastavilo.

        1. A je to už asi 4, nebo 5 let dozadu co je o auto pryč.

          1. Rozumím, jen jsem si připadal vtipný =)

    2. Já si nedělám iluze, že zrovna můj příběh něco statisticky dokládá. Připouštím, že jsem mohl mít štěstí na kus. Ale tomu štěstí se dá jít trochu naproti: Když servisu aut až tak nerozumíš, tak si najdi někoho, kdo jim rozumí. A nenech problémy vyhnít, řeš je.
      Na Laguně jsem sám byl schopen leda tak měřit olej a měnit žárovky. Ale zrovna žárovky tu měnit docela šly.

    3. Můj strejda byl jako kameraman u pokusu, kdy z auta (nějaký jetý Daewoo) vypustili olej, jezdili a čekali, kdy se zadře. Jaksi nebyli připravení na to, že to auto něco vydrží, předpokládali pár minut. A pokus se nezdařil, protože auto jelo tak dlouho, až mu došel benzín. Otočili se 2x na pumpu s 10l kanystrem, aby dolili palivo, jenže motor už pak nenatočili.

      1. Tomu bych i věřil. Mazat může i palivo. Že už nenastartovali mohlo být více věcmi. Záleží, jak to startování vypadalo. Tipl bych si, že mohli zadřít/zapéct ventily nebo prostě přehřáli hlavu.

  7. Minuly tyden jsem na parkovisti burgerkingu videl Lagunu 2, vsecky 4 okna stazena, snih na strese, snih uvnitr, stala tam asi pár dni

    Laguna a jeji elektrika.
    Oh, memories…

  8. Měl jsem jedničkovou Lagunu s 2.0 benzin/ 85kW klasika 8-ventil.Pohodlí solidní, podvozek paráda, nerezavělo to, motor zátah žádný, ale jelo skoro všude na 5, velký nájezd- skoro žádná spotřeba oleje, relativně nízká spotřeba PHM, kvalitní originální rádio. Ale ta elektrika! Dálkové odemykání-katastrofa, stávkující imobilizér,centrál katastrofa, klíček odfláknutý.Občas z nějakého záhadného důvodu nechtěla nastartovat, za půlhodiny nastartovala normálně.Vždy mě všude dovezla, nikdy mě nikde nenechala, ale občas to bylo napínavé.Prostě tisíc bolestí, které mě sraly.Tomu autu jsem nevěřil. Jeden kámoš z práce má ještě stále dvojkovou Lagunu. Funkční kartu už má jen jednu, každou chvíli je u nás v kanceláři a něco mu googlíme na fórech nebo objednáváme nějaké díly. Naposledy to byl motorek stěračů, předtím ventilátor topení. Jinak Laguny se mi stále celkem líbí,ale raději škaredý japonec nakonec.

    /

    1. Snad jedine spolehlive FR auto co znam byl ten pazout 406 v nafte kolem r.93+-..barva cervena vetsi ou. mel ji tchan,potom ješte dlouho sloužilo u souseda,motor držak,plechy též.

      1. Podla roku to skor vyzera na 405.

        1. ano, děkuji za opravu.

    2. Moje zkusenost z Renaultama je takova neurcita. U nas doma celkem slouho sidlila jednicka z r. 2000, benzin 2.0/16V F4R, vybava RXT. Kupoval jsem ji od kolegy, nalitano mela kolem 130 kkm, mne umrela na felicii tesne pred 300 kkm. Jezdila jak z praku, i v tech 200 se dala bez problemu udrzet, na dlouhe cesty skvely posez (clovek vylezl po 1000 km z auta a byl celkem fit, dneska se vyhrabu z S-Maxe po 300 a jsem zralej na rehabilitaci… Taky jsem ale o neco starsi…). Trochu vic to zralo, pokud si dobre vzpominam, tak jsem mel prumer lehce pod 9. Svoje mouchy mela, rad se sam zapinal alarm, hlavne kdyz mrzlo, opakovane mi odchazela zarovka podsviceni displeje centralniho ovladaciho panelu, tesne pred smrti zacala trochu zrat olej, ale nikdy me nenechala ve stychu, veslo se do ni prekvapive hodne a jezdit s ni byla zabava. Mel jsem i 4. generaci Espacu, dlouhou verzi, motor nafta 2.2 dci (coz byla nejslabsi stranka mojeho kusu, ale kdyz jsem ho kupoval, tak uz mel ledacos za sebou, nalitano kolem 150 kkm, v realu urcite vic). Kartu k autu jsem vyndaval z tasky jen kdyz dosla baterka, jinak jsem o ni nevedel :-). Jedinej problem s elektrikou jsem mel, kdyz mi sul sezrala mikrospinac ovladani otevirani zadnich dveri (nebo skla zadnich dveri, uz nevim presne), ale slo to opravit doma. Korab to byl neuveritelnej, v sedmi lidech dokonale pohodli, vyhled jak z dodavky, kdyz mel motor dobry den, tak to jelo jak das i plne nalozene, ovsem pri trech radach sedacek jen minikufr, takze rakev povinna… Nakonec se motor potkal, dostal nahradni repas a sel z domu, protoze uz nejakou dobu pred smrti se autu nedalo verit, jestli se rozhodne, ze pojede nebo ne…

  9. Asi vlastnim nějakýho exota…výroba 2001, 1.8 Grandtour, 167k km. Koupeno před 3 lety v rajchu z bazaru od turka, v papírech 1 majitel ročník 43, najeto 156k km, měněny rozvody (mimo přesuvníku vačky) a všechny kapaliny a filtry.
    Jediná čistě elektrická věc co nefunguje je vyhřívání zadního okna, což celkem určitě souvisí s narušenou izolací přívodních kabelů (nevim kdo a proč to spáchal…). Měněn jeden ABS senzor a akumulátor, jinak se serou čistě mechanický věci – klima je mimo kvůli úniku chladiva, snadný chcípnutí teplýho motoru je nejspíš vyklepanej přesuvník sací vačky, těsně po výměně destiček a kotoučů prdnul o-kroužek levýho zadního brzdiče, horní uložení tlumičů poztrácelo kuličky a gumový části podvozku maj už zjevně dost z českejch cest na 225/45 R17…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017