Půjčil jsem si kolo - zpět na článek

Počet komentářů: 273

  1. Kolo se dá hlavně dneska podomácku motorizovat, a je to furt kolo. Prodávají se kity i 100 ccm, odhadem z toho půjde dostat tak 5-6 koní, takže takových 80 by to jet mělo. A bude to furt kolo, bez pojistky, helmy, SPZ, STK … při poladění brzd a hlavně pneumatik by to nemělo jezdit hůř než průměrná stará malá motorka. Akorát je to šunt čína a rozpadá se ….

    1. Já jsem těmi idioty na nabušených motokolech fascinován. Kolo samo o sobě má vysoké těžiště, mizernou ovladatelnost ve vysokých rychlostech kvůli úzkým pneu a mizerné brzdné vlastnosti kvůli témuž, je to většinou neodpružené a do toho ještě nacpat relativně výkonný motor, čímž se to celé akorát zhorší. To je jako koledovat si o brutální hubopád, ale zase – každý svého štěstí strůjcem.
      Ony ty mopedy – babetty, jawetty a tyhle prskolety, které ač konstrukčně vycházejí z bicyklů, nemají zesílenou konstrukci rámů s úpravou pro umístění motoru, malá kola s širokými pneu, odpružení vpředu i vzadu, výkonnější brzdy a snížené těžiště jen tak pro prdel konstruktérů, že.

      1. Já je zase chápu – propadli kouzlu, že je to bez papírů a bez registrace.

        Asi jako lidi co si kupují Dčkové plynovky nebo derringery. Také jsem si tím prošel.

        Dokud to mají lidé zodpovědní, co umí řídit a chápou elementární selská pravidla provozu, no problem.

        Problem, ostatně stejně jako u těch plynovek a derringerů, jsou asociálové a mimoňové co neznají míru a dříve nebo později někoho (při)zabijí.

        1. Je to par let, byl jsem na jednom velkem motosrazu v Germanii a pamatuju se, kdyz odjizdeli Hell Angels. Satky na hlavach, do pasu nazi, slunecni bryle, velka grupa, vostri hosi. Sraz byl na jedne louce, asi tak pul kilaku od silnice. Z kempu vyrazili pekne ve formaci, rvani motoru, troubeni, gesta rukama, proste fryyydom pyco. Dojeli k te silnici, tam vsichni zastavili, oblikli bundy, helmy,… a pekne sporadane po jednom, bez zbytecnyho kravalu, najizdeli na silnici.

  2. ..kdyz kolo s motorem, tak tohle: https://motoped.com/pro/

    1. Za ty prachy si raději koupím plnotučný skůtr. Bude to pohodlnější, výkonnější, rychlejší a bude to mít i úložné prostory :D.

  3. Cítím to tak nějak podobně jako autor. Teď jedu na kole a můžu (skoro) všechno. Když to tak nastavili, proč to nevyužít. A protože jsem svině tlustá a líná, pořídil jsem kolo elektrické. Zákonitý 250W motor úplně stačí. Ale můžete také mít elektrokolo s 1kW motorem, které jede 70-80 km/h, a navíc úplně potichu. A furt je to kolo.

    1. ad elektrokolo s 1kW motorem, které jede 70-80 km/h – dela si i nejake ktere ..Na dálnici je dovolen jen provoz motorových vozidel a jízdních souprav, jejichž nejvyšší dovolená rychlost není nižší než 80 km/hod – aby mohlo na dalnici, Jizni spojku ?

      1. ..tam je problem, ze se dostanete do rozporu se zakonnou definici kola s pomocnym motorem nebo elektrokola schvalenych k proovzu na pozemnich komunikacich. To nesplnuje ani ten Motoped Pro – v nem je plnotucna 4taktni 125tka a to kolo jede skoro 90 km/h…..

      2. potom to není eletrokolo ale motocykl (elektrické bateriové trakce). elektrokolo bez registrační značky, bez řidičáku a rovno bickyklu má omezení, a to výkon 250w a maximální rychlost, při které ekektro pomáhá (tuším že 25 km/h, nejsem si jist). tedy to, co si rozumně koupí tetka s bolavejma nohama na cestu pro rohlíky, nebo strejda po infarktu, aby s kamarády mohl na výlet a nezdržoval.
        samozřejmě existují bastly s motorem až 2kW a bez omezení rychlosti, které jsou schopné jezdit osmdesátkou. dokud to nikoho nezabije, tak to nikdo kontrolovat nebude. samozřejmě idioti létající na podobných bastlech po městských promenádách a pěších zónách, případně idioti, co na elektrokole z půjčovny vyjedou čtyřikrát za den z Pece na Luční boudu, a výsledek se brzy dostaví – odhaduji, že do pěti let bude muset stařičká matička se svým elektrokolem, na kterém jezdí s v létě tetkama na vejlety, dvakrát do roka na STK, bude si muset platit povinné ručení, bude muset mít registrační značku, a bude si muset udělat papíry na motorku. neplačte, sami jste si to způsobily přílišným mlaskáním.

        1. Kdyz muj deda delal jako kluk papiry, tak dozduchal sveho kozidecha na mistni hriste, to dvakrat obejl dokola, dostalo se jim nejakeho drobneho pozehnani od mistniho policajta a pak si sel na ourad pro ridicak. V podstate neco, jako zadat o zbrojak v roce ’92.

          Jo… vsechno zacina snadno a kampa se to postupne diky blbcum ve vlastnich radach dostane, ze…

      3. Cílem elektrokola není jezdit po dálnici, ale prasit na cyklostezce a jezdit na něm pohodlně z hospody.

  4. Doporučuju Amsterdam. Tam cestování na kole dohnali k dokonalosti a z cyklisty udělali Boha. Místní vám šeptem řeknou že je to šílenství. Tvrdili že v případě havárie nikdo nezkoumá a automaticky váe dají za vinu motoristovi.

    1. Zlatý brněnský měšťáci: „O víkendu zastavili v Záhřebské ulici muže (52 let)., který bezohledně kličkoval na chodníku mezi pěšími. Cyklista je začal vulgárně urážet a dokonce vyhrožoval zastřelením.“ Jestli to ovšem nebyl primátor nebo náměstek. Matěj Hollan je mladší a jezdí autem s nejvyšší možnou spotřebou.

      https://brno.idnes.cz/straznici-agresivni-cykliste-vyhrozovani-politickymi-kontakty-a-zastrelenim-gca-/brno-zpravy.aspx?c=A180409_132210_brno-zpravy_dh

    2. Brusel dtto. Cyklopruhy vedou středem (!!) frekventovaných ulic.
      Tam se navíc kola neskutečně kradou, zaparkované kolo se prakticky považuje za veřejný majetek. Takže k praktické dopravě se používají stroje v co nejhorším technickém stavu. Myslím že jsem tam neviděl žádné kolo s osvětlením. Když zaparkujete kolo, odmontujete sedadlo, abyste zvýšili šanci, že jej tam ještě za chvíli najdete…

  5. Kolo jsme v rodné vísce vždycky vnímali jako prostředek k dopravě do hospody a do kostela/na hřbitov. V případě hospody se jednalo o akt mimořádné zodpovědnosti (nejezdi do hospody autem, vezmi si kolo, nebo jdi pěšky).
    Výlety za duševní hygienou a za odpočívajícími předky provozovaly spíše báby, které pravidelná cyklistika paradoxně udržovala v dobré kondici a tím pádem i na horní straně toho hřbitova.
    Co se týče bicyklů jako takových, u nás jednoznačně převládala Ykpaina v dámské verzi, kterou zaměstnankyně lesní správy fasovaly coby služební dopravní prostředek. Byl to stroj robustní a spolehlivý, pokud by bylo zapotřebí, jistě by zastoupil LKT třeba při trhání pařezů.

    1. Zrovna jsem si vzpomněl na film Slavnosti sněženek a scénu v něm, týkající se vypouštění duší. Jako kluk z vesnice jsem taky jezdil na kole, protože na pincka ani mopeda nebylo a kolo bylo pro mne tehdy jediný flexibilní, dostupný a vzhledem k mým tehdejším potřebám relativně rychlý dopravní prostředek, rychlejší než pěškobus (zaplaťpánbu dnes za auto, kdybych musel svoje záležitosti vyřizovat na kole jak nějaký peon v maoistické číně, tak by mi z té časové ztráty hráblo). Ale už tehdy mi přišlo jako neskutečně stupidní a totální nedostatek soudnosti, že strejci jezdí do hospody na kole. Jak se na něm asi udrží, když se sotva udrží na nohou? Ale říkal jsem si, každý svého štěstí strůjcem.
      Máma tehdy neměla Ukrajinu, ale něco podobného od Velamosu. Občas na tom jezdila do práce a strašně nerada mi to kolo půjčovala :). Byla to taky neskutečná posilovna na něm jezdit, ale oproti Ukrajině to byla limuzína. Ukrajina sloužila jako mobilní zákryt pro ruské vojáky pro případ jaderného výbuchu, to nevíš? :D

      1. Ja jsem Ukrajinu mel po dedovi, kterej k ni prisel v dubnu ’45 s prvni vlnou Rusaku. Prisli, sebrali mu jeho kolo a nechali Ukrajinu. Zrejme nedocenili kvality tohoto kola behem tripu na Berlin.

        Rozjet to nebyla zadna prdel. Ale kdyz uz to jelo, tak to jelo. A pak zase nebyla zadna prdel to ubrzdit. Ale je fakt, ze pak ve volejbalu jsem skakal nejvejs.

      2. Člověče – co se týče motajících se strejců, je pravda, že jich bylo minimum. Všichni měli deset piv, ale potíže s motorikou měl jeden, občas. Strejci byli zatažený, zvyklí, znali svojí dávku a v jízdě na bicyklu z hospody domů dosahovali nevídané virtuozity. Spousta z nich vylepšila vybalancování kola tím, že na obě strany řidítek umístili po kožené brašně s lahváči.
        Tohle promyšlené zařízení suplovalo i tlumič kmitů řidítek (znají piloti superbiků) a jejich dorazy.
        Za celou dobu si nepamatuju, že by se někdo na cestě z hospody vysekal na kole.
        Vzpomínám si jen na jedno úmrtí, byl to Tonda, kterýmu nezáleželo na životě příliš (prošel Stalingradem v uniformě wehrmachtu), podroušený usnul na schodech vlastního domu a ráno jen zvonil (bylo -25°C)

        1. Tonda byl vyjimka potvrzujici pravidlo. Pokud totiz pojedes na kole nalitej, nic se ti nestane. Zkus si ale navesit na riditka dve tasky zradla a jet strizlivej.

  6. Obávám se, že nabušeným elektrokolům bude brzy konec. Protože zmrdi toho budou zneužívat, že mají 3 kW motor místo legálního 250 W a tak se vymyslí nějaká vyhláška a policajti budou buzerovat i na cykloztezkách.
    Stačí pár případů kdy nějaký debil na cyklostezce ve 40 km/h srazí nějakou maminu s kočárkem a bude vymalováno.

    Protože v českoprasečáku jsou takoví idioti kteří se prostě nemůžou ukáznit a musí všude demonstrovat jak „se sytémem vyjebali“. Porobně jako MikeJePan prasí zcela úmyslně aby udělal reklamu té pojišťovně zmrdů. Takže donutí systém k masivnímu protiúderu a dopadne to podobně jako s „osobou blízkou“.
    Místo aby si ty hovada podobné právní vychytávky schovávali na případ nouze, tak prasí denodenně a tím to celé pohřbí.

    1. Přesně tak, pár trubek to pohnojí všem a protože systém zásadně utahuje tak místo, aby elektromopedy povolili tak raději vyplodí nové zákazy a buzerace.

      1. No…. a ono to nekdy s necim bylo jinak? Ja pamatuju, ze na fichtlovi jsem mohl legalne jezdit bez helmy jen s brylema. A taky jsem si mohl skocit na glajde bez papiru, kde mne napadlo. A taky jsme se potapeli v Male Americe bez papiru a taky….

        Vzdy se nasel nejakej picus, kterej to domrdal a pak uz system jen vyhovel verejne objednavce.

        A nebo snad to omezovani zasobniku ze strany EUbolseviku je neco jineho? Ozbrojeny ovcan a terorista prece jedno jest.

        1. Ale hovno.
          Tady jezdí jeden na „kole“, který je vybavenější a rychlejší, než byl svého času kozí dech Stadion S11.
          Ten kluk má sice omezenou svéprávnost, lidově řečeno „papíry na palici“, ale ne asi natolik, aby mu to zabránilo si objednat v Číně dvoutaktní motorek, vzhledem silně připomínající právě ten z S11, ale 100cm3 a s 5,5kW. Údajně. Nehledal jsem to na netu, ale pro vzduchem chlazený dvoutaktní motorek s dobrým karburátorem a elektronickým zapalováním není 5,5kW nijak nedosažitelných ani v čínským provedení. Pamatuju si dvoutaktní stopetadvacítky italské výroby a s celkem solidní výdrží, které měly až 15kW..
          Namontoval to poměrně odborně a s odbornou pomocí na původně horské kolo, ale s dost robustním, odpruženým rámem. Motor má 3 automatický kvalty, co je možný řadit i ručně páčkou na řídítkách, odstředivou suchou spojku, již řečených 5,5kW a všechno, co má mít motor na malou motorku – včetně cívek pro světla v magnetovém zapalování, mimochodem elektronickém-bezkontaktním.
          Objednal si k němu i originál dvě výfukový sady, řetěz, rozetu přímo určenou na bicyklový zadní kolo, upevňovací silentblokové držáky k navaření na rám kola…Prostě udělal z horáka něco mnohem lepšího, než byl onehdy Stadion S11 a lítá s tím i po městě odhadem 80-90 km/h.
          Policajti o tom vědí, ale protože kluk má papíry na palici a je v určitejch situacích agresivní, nechávají ho prostě být. Museli byste to vidět – perfektně upevněný motor, rozeta s volnoběžkou, led světla lepší, než má kdejaká standardní motorka, vejfuk horem jako u crossových motorek i s chráničem proti popálení, bubnový brzdy na obou kolech..
          Je tady s tím sám, ale nedělám si iluze, že kdyby s tím takto začalo lítat víc lidí, dojde k represi. Přestože technicky jde furt jenom o kolo s původním převodem a pedály, jenom doplněné „pomocným“ motorkem. Policajtům by bylo lze tvrdit, že ten minimotorek má třeba 40 kubíků, ale i dost velkej blbec už po zvuku pozná, že jde o motor s mnohem větším objemem, přestože to umí točit minimálně osm tisíc, možná víc-podle zvuku. Aby Vám dokázali nepovolenej objem, museli by to zabavit a nechat udělat odbornou expertizu, na což zatím nejsou zákonný prostředky. Ale jestli to někdo začne zneužívat ohledně povolených výkonů a příkonů motorů…Viděl jsem už „elektrokolo“ odpálit z místa po zadním kole. Krouticí moment těchhle modifikovaných BLDC motorů je známý, ale aby dokázal takový motorek kolo přinutit k jízdě jen po zadním a z místa, vyžaduje to podle mě okamžitý krátkodobý výkon přesahující 10kW..Měl jsem dvoutaktní dvěstěpadesátku jedné severské firmy, s motorem továrně naladěným na rovných 40kW. Se šestikvaltem nebyl problém ještě na trojku ji přinutit zvednout přední kolo, ale ten motor měl takovou brutální rezervu výkonu, že to při prudkým přidání plynu občas udělalo i na čtyřku. Bodejť ne, kůň výkonu na cca 2,5kg váhy…Ale aby totéž dokázal elektromotor v zadním kole, tak to už nebude nic obyčejnýho ani po stránce konstrukce motorku, ale hlavně zdrojů. Moc akupacků, schopných a ochotných dodat během cca pěti sekund okamžitý výkon kolem 10kW není už ani laciná, ani jednoduchá technická sranda. Přesto to lze normálně koupit. Je to sice drahý jako svoboda, ale kdo na to má, tomu se toho dostane. Nabídka je tak strašně široká, že si dneska můžou vybrat i vyložený extrémisti a pak s takovými motory a akupacky trhat špice v zadním kole…

          1. Vis prece sam, jak to funguje. Az nejakej picus nezvladne rizeni nejakeho takoveho Tleskacova vynalezu a nekoho prizabije, tak se expertiza udela. Pak vznikne ona povestna politicka poptavka po „musi se s tim neco delat“ a bude vymalovano. Presne takhle totiz konci svoboda.

            Nejde mi o to, balika presvedcovat, at se na to vysere, protoze to pak odskacou vsichni. At si uziva, dokud muze. Hlavne, at to neni on, kdo bude precedens.

            1. Sysop: A nezačíná svoboda trošku dřív, tedy svoboda těch ostatních, než končí svoboda podobného debila? Kdybyste jako malej jezdil na tom fichtlovi jako prase, tak by vás buď „poučil“ otec, nebo nějakej strejc nebo lidi okolo, a byl by klid. Mimochodem nějaký nehomologovaný a neotestovaný čínský vynález by se sem nedostal, v tom jste byl chráněn před vlastní blbostí. Pokud se před vlastní blbostí nejsou schopni chránit sami lidé, nastupuje vrchnost s příkazy a zákazy – tak tomu je už tisíce let. A když náš Banánistán není schopen zabránit třeba ani sběru samopalů po výbuchu ve Vrběticích, ani psychopatům jako v Uherském Brodě, tak se nedivím, že v podmínkách volného pohybu osob mají některé jiné země obavy z toho, jak to tady vlastně s těma bouchačkama vlastně hlídáme a kontrolujeme.

              1. Svoboda nikde nezacina a nekonci. Bud je, nebo neni. To, co nekde zacina a nekde konci, je volnost. Urcitou volnost mame kazdy, to ano.

                Problemem predevsim u vsech narizeni je, ze je vydavaji zcela nekompetentni lide na zakladne vlastniho zajmu. Kdyz nekdo naridi jezdit v obci 50 namisto 60, tak ma zcela u prdele, jestli to k necemu je. Podstatne pro nej je to, ze se v jeho resortu vydoji vice na pokutach a hlavne on muze priste u voleb rict, ze „udelal pro bezpecnost maximum“. Ze ale nikdo neudela statistiku toho, jaky to opravdu melo prinos, to uz je vec jina.

                Nestojim o to,aby m stat narizoval, jestli a jak horkou vdu si smim pustit do sprchy, jestli smim pracovat se sekyrou, jestli smim krajet maso nozem, jestli smim po zebriku vylezt na strom… ono se staci podivat na statistiky urazu.

                Co se Vrbetic tyce, tak stat predevsim nebyl schopen dohlednout na dodrzovani stavajicich vybusninarskych a vojenskych predpisu. Resenim puvodne melo byt, ze by byly tak tvrde restrikce, ze bychom uz nekoupili pomalu ani sirky, z duvodu jejich skladovani. Nastesti toto se LEXu podarilo tem tupanum vysvetlit a upravy se tykaly skutecne jen velkych hracu.

                Takze ted se predelavaji municaky po cele CR na vyssi bezpecnostni stupen. Jak to vyresi, az zase nejaky majitel bude potrebovat ‚uklidit ve kladu‘, to netusim.

  7. „Zdá se mi, že čím víc právních norem je, tím snažší je se na ně vysrat“
    No, to je vskutku objevné.
    Má to nejrůznější aspekty:
    1) Čím víc je právních norem, tím větší je tendence „se na ně vysrat“. Je to proto, že lidé, postižení touto „státní péčí“ si v různé intenzitě uvědomují, že se (řečeno s tímto webem) „kácí i v jejich lese“.
    2) Čím víc je právních norem, tím méně jim ti „prostí lidé“ rozumějí. Tito „prostí lidé“ (mezi které se počítám) pak mají tendenci nezabývat se věcmi, které „jsou jen pro právníky“.
    3) Čím víc je právních norem, tím větší je tendence se na ně vysrat, prostě jen tak, z trucu (it’s me).
    4) Čím víc je právních norem, tím víc odporují přirozenému právu (protože každá právní norma vždy a nezbytně omezuje jednu skupinu občanů ku prospěchu /na úkor?/ občanů jiných)…
    Asi bych mohl pokračovat, leč vzpomeňme: Přikázání Božích bylo pouze 10 (slovy: DESET, počtem slov nízké stovky), a přesto si s nimi naši předkové vystačili dlouhá staletí.
    Kde jsou ty teze, že právo má být předvídatelné a jednoduše vymahatelné?
    My potřebujeme(?) na každý prd nekonečné litanie těch našich mudřeců….
    Ne, nepotřebujeme. A až jednou přijde „Velkej Kňýk“, svět se zase vrátí k oněm základním „přikázáním“. A ono to přijde – pšíkne si Yellowstone, praští sem asteroid velikosti Mount Everestu a nebo něco podobného. A nemusí to být žádné podobné vis major, stačí ještě chvíli eskalovat napětí s Ruskem, Severní Koreou (s kýmkoli jiným – možnosti jsou nepřeberné) no, a pak zase zažijeme, co je to válka, a co je restart lidských hodnot. A ještě jednou říkám: Ono to přijde – no doubt.
    Nevím, jestli se na to těším, ale upřímně řečeno: Kdyby mě to zabít mělo, pronásledující generace (budou-li) to bude výhra.

    1. To je naivně optimistický pohled. Ono bylo možná méně zákonů psaných, ale o to více zákonů nepsaných, za něž byla trestem praktická exkomunikace z komunity. A to se v situaci, kdy byl člověk závislý na tom že mu Vomáčka prodá mlíko a Petržílek chleba, rovnalo trestu smrti.

      Nehledě na to, že vždycky všude byla třída bojovných rytířů, kteří výměnou „za ochranu“ začali ovládat prosté hejly, a diktovat si „zákonů“ sice možná méně, ale o to prasečtější.

      Změna přišla právě až s Římany, kteří vymysleli právní stát kdy jedna pravidla platí pro všechny a prostý hejl má na své straně nějaké principy, takže za kratší konec provazu netahá vždy úplně automaticky, ale jen občas.

    2. Přikázání Božích bylo sice deset, ale micvot, tedy příkazů a zákazů, je už 613.

      1. Ale jedinec měl kapesní desatero, které si mohl opsat na ruku, a pokrýt tím drtivou většinu situací.
        Dneska by musel mít těžkou obezitu, a stejně by tam nedostal ani NOZ.

        1. Si to zkoušel? :D

          1. Jsem tlustej jak vepr a nedostal jsem na sebe ani preambuli…

    3. re: sroubek

      Vzpomínám marně na předměty Dějiny státu a práva, Moderní dějiny státu a práva, Římské právo, České dějiny státu a práva a pořád nemohu dohledat tu dobu, kdy jedinou právní úpravou „našich předků“ bylo deset přikázání. Nechtěl byste to nějak konkretizovat?

      1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Chammurapiho_z%C3%A1kon%C3%ADk

        sice ne 10 ale pres 200, to je ale nic proti dnesku, docela bych si ho precetl v cestine kdyz jim na celou upravu veskereho zivota stacil tak maly prostor. Ono zvykove (obycejove, nepsane) pravo ma svoje vyhody – nemuze ho byt moc aby si lide ty zvyky pamatovaly, nemuze byt slozite a nemuze se casto menit, zvykove pravo ma tendenci setrvavat v case stale nebo jen lehce se menici ci doplnujici

        samozrejme nekdo ho muze neformalne cas od casu hodit na papir pro osvezeni pameti gramotneho obyvatelstva (nebo jeden gramotny ve vesnici to rekne ostatnim co se tam pise kdyz neumi ostatni cist)

        1. Však ono to tak na vesnicích i funguje. Když se Pepa ožere v hospodě a pak bude blbnout s autem na návsi, navštíví ho sousedi, a lehce připomenou, že mají děti. A je po problému. Dokonce to tak umí řešit i strážníci, že se domluví s kamarády opilce, pěkně ho po cestě z hospody zastaví, udělají bububu, a taky to stačí. Ale to je postup, který je kurva nebezpečný, asi jako domluvit se s aligátorem, že vás jen olízne.

          Proto proti měšťákům z prdele za kopcem, kterým je zákon u prdele, nic nemám, dokud se drží místního zvykového práva. Pokud je na vsi zvykem, že se botičkují auta stojící na trávníku, proč ne. Zasranej pražák to holt schytá, a my místní jsme, mámo, v pohodě, páč to víme. Když to uniformovaní ocasové přeženou, v hospodě jim bude vysvětleno.

          Dokonce takhle fungují i hospody, kde se prostě lidé domluví, že kouřit budou (a nekuřáci s tím souhlasí – osobně jsem zažil, kdy já jako kuřák jsem se domluvil s pár nekuřáky v hospodě, sedli jsme si pod klimatizaci, a neměli nic proti), nehledě na zákon. Zvykové právo má v prdelích za kopcem pořád podle mě hodně co říct, funguje tam stále.

          1. Problem ovsem nastava, kdyz do toho vstoupi zavist a nebo „tvuj dedek mymu dedkovi tehda…“. To by se pak jeden posral.

            1. Jojo, jak bydlím v Praze, tak si tu vesnici idealizuju :-D

    4. Naprosto souhlasím.

      Na Neviditelném psu jsem kdysi četl, že máme v ČR přes 10M právních norem. Nevím, jak přesně k tomu číslu došli, možná si ho vycucali z prstu. Ale jisté je, že těch právních norem (zákonů, vyhlášek, norem, judikátů…) je tolik, že to průměrný jedinej nemá šanci všechno pokrýt. A dokonce ani dokonalý jedinec, který tím bude trávit 24 hodin denně, to v hlavě všechno neudrží. A to je přitom podle mě základ právního státu.

      1. https://3.bp.blogspot.com/-61NaP3glZYs/UZlLgb1PxgI/AAAAAAAAAWI/oLNS5tbIbqM/s1600/thank-you-captain-obvious-lg.jpg

        Dyť to opakovaně prohlašuje i Baxa posledních minimálně pět let, že ten bordel z hlavy neznají ani voni tam na NSS.

  8. To takový Nečasorappiho NOZ je naprosto výstavní legislativní zprasek. V ní se ani po těch letech nevyznají ani specializovaní právníci. Ještě po 10 letech z toho zákona budou vypadávat různé kukaččí vejce ve formě překvapivých judikátů, když se v tom začnou šťourat vyšší soudy.
    Ale to byl ostatně účel tohoto modrobolševického zákona. Aby se v tom prostý člověk vůbec nevyznal (na rozdíl od starého občanského zákoníku snad z 60. let), ale gauner s tlupou drahých právníků aby vyvázl bez trestu. ODS holt v klausově „útěku před právníky“ (=útěku před spravedlností) pohračovala až do svojí klinické smrti.

  9. Uvažoval jsem o tuzingu extrémního horského kola „fatbike“ se 4 palce širokými pneumatikami. Šlapat na tom může jen naprostý magor nebo exhibicionista. Ale tohle kolo si vyloženě říká o předělávku na motorku.
    Se spalovacím motorem by to mělo solidní odpich, ale moc by to na sebe upozorňovalo tyhlencty orgáni. Takže asi přestavba na elektro, bo se s tím v tichosti a v klidu dá jezdit i v lese na zákazech vjezdu (když člověk není hovado a neprasí tam 70, nebo nedejbože někde v CHKO mezi borůvčím). Jen se člověk musí ovládat a dodržovat (mimo zpevněné cesty) tak těch 30-40 max.
    https://www.youtube.com/watch?v=HgaBVrD7lPw
    Motor se dá sehnat od číňana za pusu, jen ty baterky jsou zatraceně nákladné, aby to mělo nějaký slušný dojezd.

    1. …a nebo slapanim pres dynamo dobijet… ;-)

      1. Kapesní elektrocentrála a v batůžku pár litrů benzínu? :-D
        Ostatně v kombinaci se superkondenzátorem by se mohl snést i palivový článek, to by bylo potichu. Ale nějak se o tom pořád jenom píše a když už se to prodává, pro tohle použití to asi nebude.

        Překvapuje mě nízká účinnost rekuperace (i u elektromobilů). Jeden by čekal, že když zrekuperuju kopec dolů, tak alespoň třetinu toho dalšího to vydupe samo. A podle toho, co čtu, jsou to řádově jednotky procent, ne desítky.

        1. To proto, že kondíky mají malou prostorovou účinnost, a baterky nemůžete dobíjet tak rychle, aby se do nich za dobu jízdy z kopečka narvalo dost energie.

          Rekuprace má smysl u vlaků pokud to mohou poslat „do drátů“.

          1. Pokud jo, no. Což bohužel není zas tak často, tady se pro superkondenzátory otevírá potenciál.

            Ostatně sem čet že někde v US, už nevim co to bylo za město, úspěšně osadili rozvodný stanice akumulátorovnama a cpou to do toho. A už jim to dělá celkem úsporu, příští verze má mít i superkondenzátory. Kombinace obojího asi má celkem smysl.

        2. Rekuperace vydelava penize uplne jinak. Ne konzumentovi, ale vyrobci auta.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017