Profesor Fiala je normálně trapnej. - zpět na článek

Počet komentářů: 382

  1. Je to kultivovaný chytrý člověk, který ale vede stranu, která se ke svým původním voličům otočila zády a shání voliče nové. Když se jim to povede, poperou se s Piráty a trochu s TOPkou o jejich voliče.

  2. jeste to taky mohlo dopadnout tak, ze VKml by provedl hijack cele ODS, to se mu ale nepovedlo a ani to asi nebylo jeho cilem …

    1. co je hijack ? Myslíte hack ? No domnívám se, že nějaké lidi z ODS vytáhne. Ale podle mě to bude strana jako věci veřejné nebo žít brno, jedno volební období úspěch a pak vám už fakt nezbude nic než jen ten okamura.

  3. Podle mne VKML vyhodili ze strany zejmena proto, ze rekl nahlas, jak to ve skutecnisti je, a neslo to prejit mlcenim jako vykrik anonymniho komentatora na netu. Proste vahou sveho mandatu oznamil verejnosti, ze CR je jen protektorat Brusele. Pouzil k tomu primer se zidovskyma radama v treti risi, protoze stejne jako nasi poslanci, ani tyto rady nemohly zastavit transporty zidu do koncentraku, jen mohly vybirat kdo pojede driv a kdo pozdeji (zkracene receno). Nasi poslanci zase nemuzou odmitnout legislativu z Brusele, jen mohou v omezene mire urcit, co projde driv a co pozdeji.
    S ohledem na takto nastaveny legislativni proces mi prijdou vsechny ty hadky o tom, kdo je aktualne premier, kde je jaka strana a podobne, dosti smesne. Ani ten Okamura neni protisystemovej, proste system potrebuje mit podchycene vsechny, kteri jsou ve vetsi ci mensi mire proti nemu, takze zacaly vznikat v cele EU tzv.protisystemove strany. At je to AfD v Nemecku, SPD v CR, Kotleba v SR, Liga v Italii, Le Pen ve Francii… To jsou strany pro kriklouny z delnicke tridy, nizsi zivotni uroven atd. Potom jsou tu tisice malych pidistran s inteligentnim vedenim, tzv.pravicove, a ty jsou skutecnym ohrozenim „evropskeho projektu“ proto jsou rozdrobene a vcelku bez vlivu. Kdyz se objevi nejaka strana vylozene protisystemova, kterou nemuze system z ruznych duvodu stahnout na svoji stranu a zaroven je schopna pritahnout masy (DSSS, Slovenska pospolitost pro priklad), oznaci se za fasisty, pojidace deti a podobne, v krajnim pripade to zakaze „demokraticky soud.“
    Vubec mi prijde divne, ze v Ustave se pise, ze poslanec vykonava svuj mandat na zaklade sveho svedomi, presvedceni a podobne (presnou citaci neznam), pritom vsechny hlasovani ve snemovne jsou vlastne narizene(dohodnute) na jednani stranickych klubu, a o stranickych klubech se v Ustave nic nepise, nebo o tom nevim. Neni takove hlasovani vlastne protiustavni? Ja nevim, pravnici vedi, ja jsem prece jen blbej ridic dodavky.

    1. za prvni republiky byl vazanej mandat (pred uvedenim do funkce poslanec/senator vypisoval bianco vzdani se funkce s vlastnorucnim podposem kam se pripadne jen dopsal datum), mandaty byly vlastnictvim polit. stran, coz nadruhou stranu branilo fenomenu prebehlictvi atd …

      1. To:trevor12
        Neco podobneho mel zavedene v SR Meciar (pripad poslance Gaulidera) a vsichni se sli poprdet do textilu, jak je to nedemokraticke a protiustavni…

    2. Byl „odejit“ ze dvou důvodů – za prvé je to sólista, což pro partaj je problém, protože sólisti jsou pro ostatní straníky tzv. nečitelní, a za druhé nebyl loajální ke straně, což vyplývá právě i z toho, že je sólista. Každá politická strana má nějaký interní a externí projev a cíle, o interním se moc nedozvíte jako řadový volič (pokud nevynese nějaké informace někdo přímo z té strany), kdyby tu hlášku řekl v interním projevu, hovno se stalo, vymění si názory, seřvou se a jedou dál. A pak je ten externí a ten musí jet jednotnou nótu a on tu hlášku provalil v externím projevu, což je pro tu stranu pak nepříjemná situace, protože ne všechno je i pro uši voličů.

      1. Nojo, pro různé partajní řiťolezce je nečitelnej každej, kdo se nechová striktně oportunisticky nebo dle příručky. Lidi jako Klaus – fotr i syn nebo Kubera jsou zcela čitelní, ani nemusím číst komentář v novinách, abych odhadl co si o té které události myslí.
        A když jsme loyalní k něčemu, co se pomalu proměňuje v něco jiného je čas na kritiku nebo odchod, každopádně dojde ke ztrátě té loyality.

        1. Si nerozumíme, „nečitelnej“ v tom mém textu souvisí s tím, že nikdy nevíte, co z nich externě vypadne, nejde o odhad, co si kdo myslí, jde o to, co řekne nahlas do éteru.

          1. Výše zmíněné osobnosti mají interně i na veřejnosti stejné konzistentní postoje, to jen straničtí zmrdi nechápou, že když otočí kormidlem z euroskeptiků na eurohujery a už už cítí ty prachy z brusele a nové svěží voliče, tak že jim tyhle lidi budou říkat dál co si myslí, dokonce i to co si myslí o změně směru té strany. Tihle lidé ve stranách jsou takovou vnitřní pojistkou. Jakmile vyletí, tak člověk ví, že se s tou stranou něco stalo, že už to není ta strana, co třeba volil.

            1. Není to tak úplně pravda, protože konzistentní postoj může být jiný než samotný projev, dám příklad – nacisti věděli, že budou páchat genocidu – interní konzistentní postoj strany, ovšem do éteru to nikdy neřekli na plnou hubu, tvrdili – externě – projev, že jde jen o přesidlování určitých etnik do pracovních táborů.

              1. To je něco úplně jiného. Konzistentně dělali svou politiku se kterou vyhráli volby, akorát přizpůsobili komunikační prostředky situaci (ne každý, kdo je volil a židy chtěl poslat pryč z Německa by dal v kině pohled na Treblinku). Srovnatelné s ODS by bylo, kdyby plamenně řečnili proti Židům a tajně stavěli synagogy a ze strany vyhazovali buřiče, kteří by je chtěli veřejně poslat do ghetta, tak jak slibovali.
                Jedna věc je mít myšlenku a té přizpůsobovat prostředky a úplně jiná věc je měnit myšlenky podle situace, abych si udržel sponzory a koryta.

                1. S genocidu prisli nacisti az za valky. Predtim Zidy ostrakizovali, ale dohromady netušili co s nima. Celkem dost se podporovala jejich emigrace z Nemecka pryč.

                  1. Ano, ale je to zcela konzistentní s jejich politikou od dvacátých let (a náladami části společnosti i předtím). Nebyla to nějaká otočka nebo změna ideálů, jen dovedení programu do logického konce. Prostě si za války probrali možnosti a vyšla jim tahle.

                    1. Nevím už který emigrant se bavil s pamětníky (snad Frýbort nebo S. Komárek) a vesměs se shodovali: „To byla veliká doba, mladý muži, veliká doba, vaše generace už si nedovede představit, jak veliká“ a obecný názor byl: „Ty plynové komory, to bylo moc, to jsme neměli dělat, ale že je potřeba Židy pořádně skřípnout, na tom se shodovala naprostá většina Němců“.

                      V mlze války se mnohé nemožné stává možným. Jak válka pokračovala a stávala se čím dál brutálnější, zvyšovala se i brutalita různých „opatření“. Jak z logiky války, tak i z logiky nacistického systému, který podporoval iniciativu a rázná řešení.

                    2. K tomu je ovsem nutno dodat, ze vetsina Nemcu NSDAP nevolila. V cinknutych volbach po pozaru Reichstagu v breznu 1933 dostali 43 procent, zatimco ve volbach v listopadu 1932 dostali jen necelejch 33 procent. A k moci se dostali parlamentnim pucem, coz bylo asi tak demokraticky jako nas Vitezny unor.

                    3. Jistěže to byla veliká doba.
                      Hitler s Goebbelsem naslibovali, lidi na to sakramentsky slyšeli, protože té bídy po první válce už měli akorát tak plný zuby.
                      Ale kde na to všecko naslibovaný vzít? Potřebovali jen židovské peníze a přízeň všech těch Kruppů. Židé by jim ale dobrovolně a všechny peníze nedali, tak to skončilo takhle a když už to jelo, vzalo se to zgruntu a od podlahy.
                      Kristallnacht byla prvním faktickým projevem toho, co bylo už dávno naplánováno. Na Dachau se přece makalo už od r. 1933, ještě před Hitlerovým zvolením.
                      Už i tady se překrucujou dějiny a zaměňují příčiny s následky?

                    4. Jakože si vybrali jako terč židy jen tak náhodně z kalkulu a jejich prachy jim zatáhly druhou světovou? To jako fakt? kolik tak těch peněz mohlo bejt? A kolik vydřeli z Kolomana Horvátha nebo něajkýho německýho jehovisty nebo buzeranta? Za to postavili nejmíň dvě divize.

                    5. servisdok: Áda byl demagog, když si pozorně přečtete Mein Kampf, tak zjistíte, že on spatlal dohromady teorii páně Darwinů, filozofie Nietzscheho, ideologie fašismu a komunismu plus nacionalismus, do toho nastřelil náboženství, to všechno zpolitizoval do podoby nacismu a vyšel z toho neuvěřitelný paskvil, jenž můžeme shrnout v jeho vlastně primitivním myšlení, větě „..tím, že se bráním Židovi, bojuji za dílo Pána“..

                2. Ada: Myslím si, že politické strany fungují pořád na stejném principu, co se týče komunikace interně a externě. Je to úplně stejný princip, na kterém fungují i korporace, společnosti, podniky, církve apod. Prostě máte nějakou interní komunikaci (ta je pro ten úzký okruh zasvěcených) a pak máte externí komunikaci (ta je k masám), proto třeba prezidenti nebo korporace, podniky apod. mají své mluvčí. Ta interní komunikace se vždy liší od té externí. To se Vám snažím říct.

                  1. Já to chápu, ale lidi jako VKM jsou pak pojistkou pro to, aby ta interní a externí komunikace nebyla v přímém rozporu, ale aby to fungovalo jako u těch nácků – interně komunikovat a pak totéž sdělit veřejnosti tak, aby to pochopila a táhla za jeden provaz. Jakmile takoví čitelní lidé opouštějí stranu, je to znak toho, že ta strana už nejde tím směrem co doposud šla.

                    1. Pro Vás jsou čitelní – pro masu, protože Vám vynáší informace, které mají zůstat jako interní, pro tu stranu jsou nečitelní, protože ona neví, kdy, kde, co takový člověk vynese ven, tudíž pro tu stranu nejsou loajální, tudíž se jich zbaví. V totalitních režimech by dal panovník či vůdce pana Klause zlikvidovat, v demokracii je „odejit“ :oD.

                    2. Pokud je interní komunikace např. – budem dělat že jsme proti Euru, ať nataháme voliče a budem ze všech sil makat na jeho přijetí, pak je to v pořádku a nečitelnost pro partajní zmrdy je pro mě dobrou vizitkou osobnosti. Pro nás masy je to informace, že ta strana není už tou samou stranou, co dřív.

                      Upřímná a konzistentní strana nejde kompromitovat tím, že někdo něco nevhodného vynese.

                      Jako když z oblíbeného pivovaru odejde vrchní sládek s tím, že na tohle nemá a pivo začne chutnat jako chcanky. Z hlediska majitele je to jistě neloyalní, protože katuje kosty a chčije do piva.

                    3. Ada: Já chápu Váš postoj, jenomže tohle si mohou dovolit jen sólisti – ten sládek je sólista, pracoval v podniku, nebyl loajální k zaměstnavateli, nelíbí se mu něco špatného a je mu jedno, jestli odejde z práce, protože ta práce není jeho jediný příjem, který ho živí, nebo okamžitě najde jinou (to je jen příklad). Sólisty rozlišujeme ve všech stupních, je jich celá škála, od intelektuálních sólistů až po sólisty v rolích vůdců. Je to složitější, ale ten princip je v tom, že pokud jako sólista pro někoho pracujete, on Vám poskytne zázemí a nějaký příjem – jste závislý, měl byste respektovat jeho interní program, tomu se říká loajalita, a nejdříve řešit problém uvnitř – ty chčiješ do piva, jsi už normální?, a teprve když nepomůže vnitřní spor vyřešit interní předpis a dialog, pak teprve lze porušit tu loajalitu. Protože ani podnik, ani žádná strana si nebude držet neloajální sládky ani úředníky. Nedělám si iluze o tom, čeho jsou lidé schopní, takže ty chcanky v pivu či plivání v kuchyni do smaženýho řízku je přesný obraz této společnosti a skryté nenávisti člověka k člověku.

                    4. ex.lex
                      To ale není o sólistech, ale o nějaké integritě a morálce. Pravý stranický zmrd by na schůzi řekl že v rámci snižování nákladů budeme chcát do piva, ale hlavně to nikde neřikejte. Strhla by se hádka a došlo by na hlasování, kde by teda vyšlo, že se bude chcát do piva, když to pomůže pivovaru. No a někdo to pak přesto vynese ven, protože on do piva nechčije a nechce aby se to v pivovaru, kde dělá stávalo.
                      Ten příměr VKM k židovskému výboru je asi zasáhl na komoru, protože asi sami dobře vědí v jaké pozici jsou a možná se jim to nelíbí.

                    5. Ada: O morálce můžeme hovořit hodiny, to co pro Vás je nemorální, je pro toho, kdo chčije do piva naprosto normální, takže kde je ta hranice co je morální a co je amorální? Máme ji v demokracii jasně stanovenu? Má ten pivovar vnitřní předpisy, které dodržuje? A pokud je má a nedodržuje, je tu nějaká kontrola, na dodržování těch předpisů? Stačí tedy jen interní audit na kontrolu toho pivovaru? Kontroluje ten audit i morálku a ne jenom hospodaření? To jsou otázky, na které musíte znát odpovědi, než začnete moralizovat. Moralizovat umí každý, ovšem pokud systém nemá nastaveny preventivní ani ochranné mechanismy, nemá smysl vést debatu co by, kdyby.
                      Ten příměr co vyslovil pan Klaus – myslím si, že asi věděl, proč to říká, chtěl, aby to byl šokující příměr, aby skutečně zabral, jenomže to řekl jako straník té strany, kdyby to řekl jako sólista, to znamená teď, když už ve straně není, neměl by problém, ale on kupodivu, když už ve straně není, prý obrátil názor, takže to je přinejmenším podivné, ale to je jenom můj subjektivní názor.

                    6. Sorry, pokud funkcionář partaje ve volbách veřejně podpoří kandidáta protistrany, je to kopanec do holeně vlastnímu hráči a nedivím se, že z mančaftu letí. Některé věci se prostě nedělají.

  4. VK ml. dosáhl svého a byl s velkým humbukem vyloučen ze strany a zbaven vedení výboru. Vcelku podle očekávání poté ihned změnil rétoriku a místo siláckých výroků už říká, že nebude pro vystoupení z EU, jen pro reformy (jednoduše řečeno návrat před Lisabon, aby zákony a směrnice EU neměly vyšší váhu než zákony jednotlivých států).
    Dříve jsem s jeho mnoha názory souhlasil, teď už nějak dost uhnul… Jeho návrh zákona o zákazu cenzury na facebooku a jiných velkých sociálních sítích je vcelku velký paskvil a podle všeho slouží zase jen pro zviditelnění sebe sama.

  5. Pro mě osobně je to docela dobrá zpráva, protože VKML + M-Z mi z naší politické scény přijdou momentálně nejvíce čitelní obyčejným člověkem. Proto by jejich případná nová strana pro mě byla volitelná. Vzhledem k tomu, že sám nemám veškeré sebratelné informace, je tu někdo (a prosím validní argumenty) kdo má nějaké důvody proč je nevolit..? Zároveň pokud ano – prosím zároveň o doporučení koho eventuelně volit. Prostě už fakt nevím – krom Matějky tu prostě nikdo (aspoň vzdálen pravici) není.

    1. Hlavně ještě žádná strana není, natož aby měla nějaký jasný program. Zatím má VK ml. jen dva pilíře, první a třetí. „Nabídneme základní program, který bude mít tři pilíře. Jeden bude národní demokracie – žijeme v České republice, který bude obsahovat i náš vztah k EU. Budeme mít silný akcent na to, že bohatství vzniká z práce a normální je pracovat, nikoliv čerpat dávky. Třetí pilíř se bude jmenovat „Braňme normální svět“, tam bude patřit rodina, školství a podobně“. Dále nějaké zrušení krajů a pár dalších nápadů.
      V podstatě to bude asi víceméně pelmel programu ODS, lidovců a Okamury.

      1. Už aby to bylo.

  6. No, on byl Václav Klaus mladší párkrát taky normálně trapnej. Vzpomínám si např. na to jeho „ktéé tomof muj, ktééé tomof muj“. Obávám se, že podle tohoto kritéria se kandidáti vyřazovat nedají, neb by nikdo nezbyl.

  7. Domníval jsem se že tvoje dcera dfensi je už vyspělejší a šuká první ligu, místo toho aby rozdělovala lidi na normální a nenormální.

    1. exlex: „kolik uprchlíků jste u nás napočítal? Kde jsou ty hordy pološílených zombie?“

      Pokud bych měl na toto reagovat, tak: Kolik jste viděl lidí chodit volně se zbraněmi ? Kde jsou ty hromady zastřelených a postřelených lidí ?

      Proto bych navrhoval uvolnění zbraňového zákona protože ji příliš zbytečně přísný.

      1. „Proto bych navrhoval uvolnění zbraňového zákona protože ji příliš zbytečně přísný.“

        Já Vám ten názor neberu, já s ním nesouhlasím, to je celé. Až budou jasně specifikovány oblasti, kde budou rezidence a kde zbytek, pro mě za mě si v tom zbytku mějte třeba celý arzenál zbraní pro svou potřebu, pokud nebudete mít přístup do rezidence v žádném případě, nemám s tím problém, můžete si pak v těch „na dálku monitorovaných zónách“ střílet do aleluja.

        1. Ono by se to vyprofilovalo, protože normální držitelé zbraní (=ti co dnes dosáhnou na „Bezúhonnost“, „Spolehlivost“ a mají IQ alespoň 100 aby zvládli testové otázky) zase nemají zájem žít v jedné ulici s agresivními magory s IQ 80.

          Tzn. ideální uspořádání by konvergovalo samospádem k federalizaci, kde by některá samosprávná území byly totalitní „zlaté klece“ (vaše rezidence), pak by byly ostrovy kde by to fungovalo jako v roce 2005 (status quo), ostrovy kde by to vypadalo jako v roce 1930, a pak ghetta primitivů.

          A vida, ono to tak vlastně už funguje v USA. Boháči mají své rezidenční čtvrti s ozbrojenou ochrankou, normální lidé žijí normálně i se zbraněmi, a primitivové žijí v ghettech kde se vystřílívají navzájem.

          Jediný problém je, že ti s rezidencí s ozbrojenou ochrankou chtějí sebrat zbraně těm normálním, aby tito byli vydáni na milost a nemilost primitivům z ghett…

          1. Potrebujete v CR na plynovku prukazku nebo se da koupit jako u nas na ovcanskej prukaz??

            1. Na občanku.

            2. Plynovky by měly být spíš na papíry na hlavu. Nosit s sebou něco, co vypadá jako zbraň, ale až dojde na nejhorší, tak to nic neudělá je možná horší než nenosit nic.

              na občanku je třeba i toto nemluvě o historických
              http://www.czechguns.com/?54,czechgun-gladiator-500-hd-d1-professional

              1. Technická: jak jde vybít perkusní zbraň?

                1. Pomerne dobre. Hlavne neplytvat olovem a trefit do… cerneho.

                2. Nevím, já bych ji čas od času prostě vystřelil a znova naládoval, teoreticky by mohl existovat nějaký nebozízek na vytahování střel, ale to může být vstupenka do darwinových cen.

                  1. p.s. vybít ve smyslu znemožnit výstřel lze odebráním zápalek z pistonů řekl bych.

                3. Například sundat zápalku, vyšroubovat piston, vysypat prach a tou dírou nějakou tyčkou vystrčit střelu (pokud to umožní úhly a nedrží tam příliš pevně).
                  Nebo sundat jen zápalku, stříknout tam tou dírkou trochu vody, nebo něčeho podobného pro větší jistotu, že to nevystřelí při delaboraci, pak „šroubem na tyči“ navrtat střelu (olovo je celkem měkké) a vytrhnout ji, načež vyčistit hlaveň.
                  Pokud se dá válec/komora snadno vyndat, tak uchytit do delaboračního kladívka (v podstatě vodorovná tyč, na kterou se nasadí svisle komora/náboj/… střelou dolů, kolem toho je ještě pevná schránka, která před střelou nechá volný prostor) a majznout tím o pevnou podložku – těžká střela setrvačností vypadne z hlavně a za ní se vysype prach (proto je tam schránka, nejen klac, aby nebyl bordel všude okolo), když nevypadne, majznout tím znova, ona po kouscích vyleze. viz např. https://www.naboje-prebijeni.cz/delaboracni-kladivko – ale pro perkusy to musí být upravené na celý ten bazmek okolo střely.

                  No a nebo to samozřejmě vystřelit, což je nejjednodušší, ale ne vždy to jde (třeba když ten prach zvlhne, nebo výstřel selže a prach jen tak neškodně zahoří).

                  1. ubožáci, to mám jako sebou tahat gewehr 88 ?

                    1. No na skryté nošení by to chtělo aspoň zkrátit a možná vytunit sklápěcí pažbu. :-)

                    2. Pred rokem 1890 se vyrabely kvanta revolveru. Do nekterejch se furt daj sehnat naboje.

  8. Tak, Babiš je proti elektromobilům, takže to je pro automobilisty dobrá zpráva, myslím, že to máte vyřešený, můžete volit ANO, celý svět bude nadále zahlcený auty na benzín a naftu, lobby naftařských spol. je asi silný, budou jen auta, lidi s maskami na kyslík a beton :oD.

    1. Ano, v to pevně věřím. Že ti zelení blbci nemají v ničem pravdu. Ani v tomhle. :-P

    2. Myslis, ze je lepsi, kdyz ma auto vejfuk v uhelny elektrarne?

      1. Sysop: Myslím si, že e-mobilita je budoucnost, ty technologie už na to jsou, problém je jinde – infrastruktura.

        1. Infrastruktura nevyresi ten problem, ze smrad z myho auto cuchaji lide jinde. To je problem principu. A je jedno, jestli je to smrad z elektrarny, nebo priroda plna rezidui po zpracovani kremiku.

          1. Elektřina se bude vyrábět z jádra, hnědé uhlí nebudeš za chvíli potřebovat.

            1. Z jadra? Zkusim se zeptat v praci, ktere jadro to napriklad v Nemecku bude.

              1. V každém autě bude reaktor na jádrové mýdlo s jelenem. Možná to zní jako blbost, ale vědci dneska makaj o dost rychleji.

            2. A neprohlásili zrovna Pol-Potovci v Bruseli jádro za ďáblův vynález?
              https://archiv.ihned.cz/c1-66564450-jadro-je-podle-eu-spinavy-zdroj

          2. Jo, a vlaštovky už letí, Sněmovna reprezentantů v USA podpořila Pařížskou klimatickou dohodu.

            1. To:ex.lex
              Na zadnou klimakterickou konferenci nikdo nikdy nepozval nase nejblizsi topeni, Slunce. Neverim na lesteny prdy, coz elektroauta nepochybne jsou. Nebudu zabihat do nepodstatnych technickych detailu jako rozdil mezi starym nizkotlakym vstrikovanim a dnesnim vysokotlakym, jen napisu ze celej ten ekocirkus nema vubec souvislost s ekologii ale zamestnanosti obyvatel. Stejne jako absolutni duraz na spotrebu cehokoliv, od aut az po mobilni telefony.
              Nejvic eko je vec, ktera se proste nemusi vyrobit, po nevyrobe zustava carbon foot nula.
              Chapu, ze muj pristup k zivotu by v podstate ucinil tretinu Evropy nezamestnanou, proto se misto vyroby kvalitnich a trvanlivych veci preslo k vecem „na jedno pouziti“. A to je to pravy peklo pro ekologii, v kazdy vetsi dedine tovarna, statisice aut, ktery prevazeji teply prdy a neuveritelna spotreba paliv vseho druhu.
              Jsem ridic dodavky, takze az mi nekdo vyrobi dodavku delky 7,5 metru s nosnosti 850 kilo, ktera na jedno nabiti trvajici 5-10 minut ujede 1000+ kilometru, nebude mi v tom v zime zima a v lete horko, a cele to bude vazit do 3500 kilo, nemam s yim problem aby jsme si rozumeli. Do te doby tyhle vlhky sny o elektromobilite nechavam tem, ktery doprava kravin nezivi.

              1. Tady je zasadni picovina elektromobility v tom, ze potrebujes zdroj energie nejlepe primo v miste jeji konzumace. Takze nejlip malej jadernej reaktor v kazdym nabijecim stojanu. K tomu ovsem potrebujes taky nadseny lidi, kteri si nechaji nacpat uloziste vyhoreleho paliva pod barak, pro coz zatim z nepochopitelnych duvodu nemaji pochopeni. Atd., atp.

                Cely je to na urovni hry na theremin. Cely je to silene uzasny na pokusy, ale ve vetsim meritku uplne k hovnu.

                1. Sysope, už zase hledáte proč něco nejde, mně připomínáte některé politiky.

                  1. Mě připomínáte fanatický pámbíčkáře.

                    Koukám zas došlo na vláčky po dlouhé době. Checht…

                    1. Vaše logika je chybná, fanatický pámbíčkář se zuby nehty bránil jakémukoliv pokroku, pro něho analfabetismus mas byla hlavní modla.

                    2. Jižní Korea už nabízí 5G. U nás hledáme, proč to nejde. Behemote, běžte do politiky, protože tam zapadnete jak prdel na hrnec.

                    3. A co to má konkrétně komu přinést a proč to chtít?

                      Zatím jsem nezaznamenal, co tak prospěšného z hlediska hospodářství přineslo 4G.

                    4. Protože to může už samořídit. Už to nebude řídit jen nějaký rolety v baráku na dálku, nebo postřikovače na zahradě, ale i auta a tak.

                    5. ex.lex
                      Rolety a postřikovače jsou nepodstatné a postradatelné hipsterské píčoviny. A co se aut týká, zatím jim občas dělají problémy i statické překážky a není to určitě kvůli nedostatku komunikace. Pokud by rozdíl mezi kolonou aut a hromadnou havárií závisel na dostupnosti sítě, pak budu radši chodit pěšky někde daleko od silnice.

                    6. Ada: „Co 5G sítě znamenají pro klasického uživatele?
                      Při představování novinek ohledně 5G sítí se vždy mává různými čísly, daty atd., které klasickému uživateli nic neřeknou. Níže tedy najdete ve zkratce napsané, co od nových sítí čekat a na co se můžeme těšit.

                      Rychlejší stahování (download) a nahrávání (upload)
                      Kvalitnější streamování online obsahu
                      Vyšší kvalita hovorů a videohovorů
                      Stabilnější a silnější signál
                      Velký nárůst nových produktů propojených s internetem
                      Rozšiřování chytrých domácností a chytrých měst..“

                      https://www.svetandroida.cz/5g-internet-site-rychlost/

                    7. ex.lex
                      Takže ve zkratce hipsterské píčoviny do mobilu a velký bratr do měst a domácností.
                      To mi v zemi, kde neumíme postavit pořádnou dálnici nezní jako priorita. Ledaže by se zboží do ledničky streamovalo nebo bych v zácpě nějakým videohovorem v 8K dal vědět kde trčím, namísto abych si normálně zavolal.

                    8. Ada
                      3.5.2019 v 0:12

                      ++

                      A důvod proč držet vysoký ceny, protože bláblá máte nový technológió bláblá investujeme tintiliardy bláblá. A 30GB FUPka bude v piči za den místou dvou :D Todle mě baví. Moje stařický Blackberry 9810 sice má jen HSPA+ a to to ještě furt padá s ohledem na přetížení BTSek a z toho vyplývající rotaci klientů, no můžu to házet ze schodů a nic se tomu nestane. A když to náhodou jde, tak si moc na nízkou propustnost nemůžu stěžovat.

                      Škoda že ti pitomci nebyli schopní zařídit aplikace (a eště lidi nutili do píčovskejch služeb na operátorovi), tím si podřízli větev. Jinak HW i ergonomicky se tomu nic jinýho co sem měl v ruce ani nepřiblížilo.

                    9. Behemot 3.5.2019 v 4:50

                      Hardware musí jít nahoru zejména kvůli hrám a prohlížeči. Stránka s dvěma odstavcema textu se načítá na osmijádru minutu, protože ji dělal nějaký diletant na efekt a narval tam bez rozmyslu celé knihovny balastu. Proč něco dělat pořádně, když to jde udělat rychle. Jinak jsem zaznamenal akorát lepší a lepší foťáky a jemnější a jemnější displeje. Koukat na rozkostičkovaný porno není žádnej med, musí to být alespoň 4K a to neutáhne žádne starej střep.

                    10. já bych to nechtěl už jen z toho důvodu, že pak muslimové budou používat tyto auta bez posádky jako dálkově naváděné bomby, čímž opět vzroste počet muslimů o ty co se dobrovolně nechávají zasebevraždit.

                    11. Sebevrazedny utok autem bez posadky. Jo, to dava smysl…

                    12. Jo, takhle, ze tys myslel ze muslimu nebude ubyvat, protoze se nebudou sebevrazdit. I ty šejkspíre.

                  2. Zkusime rozdojit kozla?

                    1. Ale jen pokud na to půjdeme vědecky a bez předsudků. Vybavíme chlívek 5g sítí a čidlama, krmivo budeme dávkovat dronem a to by v tom byl čert aby to nešlo.

              2. Jozko: Výrobky na jedno použití nejsou problém, problém je, že nejsou vyráběny z rozložitelných materiálů, což znamená, že ta příroda si s tím hravě poradí, víme, že plast se v přírodě nerozloží. Robotizace je postupná, není to tak, že by svět naráz zaplavily roboti všeumělové a lidé přišli ze dne na den o práci. Někteří roboti ještě pořád potřebují lidskou obslužnost, to znamená, že máte ve fabrice sice roboty, ale jenom přeškolíte ty zaměstnance na jejich obsluhu, o práci nepřijdou. Hysterie není na místě, lidé se dříve taky báli, ježiši, já to šiju ručně a ten pán továrník koupil šicí stroj, to už budu bez práce, ovšem švadlenka se naučila na šicím stroji a její práce byla zrychlena, tudíž místo deseti košil za den, jich na stroji ušila dvacet. Samozřejmě některé profese zaniknou, ovšem ta robotizace přinese nové výzvy, takže se to vykompenzuje, lidi, kteří nedělají nic dnes nebudou dělat ani potom, to jsou chroničtí nemakačenka, ty nepočítáme. Kamionová doprava se stejně v budoucnu přesune na železnice, bude to rychlejší, ekonomičtější a ekologičtější. Ostatně trasa D metra už bude taky bez strojvedoucích.

                1. Z nějakých důvodů se železniční doprava postupně přesunula na kamiony. Co revolučního má způsobit, že se přesune zpátky?

                  1. Ano, protože v rámci historické přepravy stačilo pár kamionů, jenomže my jsme v globalizaci a už neprobíhá přesun zboží jen v rámci nějakýho RVHP, či přesun rohlíků z pekárny z jednoho města do druhého v rámci jedné republiky, převážíme úplně všechno a všude a jelikož je planeta přelidněná, zaneřáděná a je čím dále méně místa, kde se dá žít a něco vypěstovat a mít pitnou vodu (proto probíhá globální migrace), tak se kamiony stávají v přelidněných městech problém, infrastruktura už to prostě všechno nepobírá, protože globalizace zapomněla, že je třeba inovace i infrastruktury na takový nápor aut a kamionů a tak se doprava zboží přesune na železnici, vlaky jsou rychlejší, ekologičtější a mají spousty vagónů.

                    1. Solidní globalizace a světový obchod tu byl už v devatenáctém století.
                      Co do objemu, většina zboží putuje po moři a z přístavů se vozí nejčastěji kamionem. Vlak potřebuje spoustu uzlů a překládání, kamion dojede z Rotterdamu až do vašeho supermarketu s objemem srovnatelným s vagonem. Rychleji, bez překládání a bez flotily dodávek od nádraží k prodejně. podíváte=li se na planetu, zjistíte, že kromě pár míst je de facto liduprázdná. A v Evropě a Severní Americe se navíc s hustotou lidí a rozlohou orné půdy, velikostí měst nijak zvlášť nehnulo ani za století.
                      Kamion možná má na tachometru míň než vlak, ale přesto vítězí v rychlosti nad vlakem. Počítá se totiž rychlost přepravy jako taková. Na vlacích nebo kamionech není v poslední době nic jiného, co by mělo zvrátit jejich výhody a nevýhody. Až povezu ocel z Ruska do Německa, zvolím nejspíš vlak, ale když povezu zeleninu z Polska na Slovensko, tak si vlak ani neškrtne.

                    2. No právě, ještě po moři, další záhul pro přírodu. No, tak si běžte na ta místa žít, jsou prázdná z nějakého důvodu. Kdyby se tam dalo žít, tak už jsou zalidněná. Já dokážu pochopit, že se převáží něco, co se v dané zemi nedá vypěstovat (exotické ovoce, káva, čaj apod.) nebo vyrobit, ale pokud ta země má vlastní kapacity, nemusely by se některé suroviny či výrobky vůbec převážet z jedný tramtárie do druhý, jenomže v globalizaci to právě funguje tím objížděním všech všemi, protože jedna země pěstuje cukrovou třtinu, druhá země ji zpracuje, třetí země z ní udělá cukr, čtvrtá země ten cukr zabalí a pátá země ho distribuuje. To je bezvadnej obchod :oD

                    3. ex.lex
                      Taky se mi nelíbí tento způsob obchodu, nicméně to tak funguje a asi dost dlouho fungovat bude. A do té doby si vlak prostě neškrtne jinde než v přepravě nerostných surovin a podobných velkých věcí, spotřební zboží a jídlo tím prostě nikdo vozit nebude.

                    4. Nebude.

                    5. Ada
                      3.5.2019 v 0:41

                      To je jak házet hrách na stěnu, ten blázen má svou víru a nehne s ním i kdybyste ho přivázal na tu super rychlou kolomotívu, kdy by dřív umřel hladem, než by to dojelo do cíle. Každej kdo někdy zkusil poslat jeden vagon se třikrát pokřižuje jenom si na to vzpomene. Dráha je dávno za zenitem.

        2. ex.lex:
          Technologie je tak na na elektrický golfový vozík. Konkurence osobnímu vozu střední třídy se spalovacím motorem nehrozí, energetický hustota je dána chemickými prvky.

          1. Tyhle vozy budou nahrazeny jinými, do budoucna není udržitelné, aby se osm miliard lidí z deseti miliard prohánělo po planetě s takovými auty.

            1. ex.lex:
              Ano, bude se používat ten elektrický golfový vozík. Bez blbostí, jako je klimatizace.
              Spalovací motory mají budoucnost jistou, ty nelze nahradit v celém spektru dopravních prostředků a strojů.
              Letecká doprava je jasný příklad…

              1. Klimatizace jede na elektřinu. Letecká doprava je tvrdší ořech, ovšem i s tím si v budoucnu poradí, vědci dnes pracují rychleji, v globalizaci mají více informací a možností, některé inovační technologie už jsou vymyšlené, jsou funkční, jenom nejsou ještě na trhu.

                1. ex.lex:
                  Vtipkuješ.

                  1.
                  To vím taky, že klimatizace může běžet třeba na elektriku. Kdo z nás dvou o těch zařízeních asi víc ví?

                  2.
                  Letecká doprava = použití spalovacích motorů. Jiná možnost není. Důvodem je energetická hustota materiálů.

                  3.
                  Fyzikální vlastnosti chemických prvků se nelze ovlivnit globalizací.

                  4.
                  „…některé inovační technologie už jsou vymyšlené, jsou funkční, jenom nejsou ještě na trhu….“

                  Ano, např. přenos lehkých nákladů na velmi krátkou vzdálenost multikoptérem s el. pohonem.
                  Využití v praxi je ovšem minimální, masové rozšíření nehrozí už kvůli bezpečnosti.

                  1. Já netvrdím, že vím všechno, já jenom vím, že až my dva se budeme vznášet jako popel, tak dojde i na ty letadla. Protože pokrok, který dříve trval třeba 500 let, se dnes už počítá na dvacet, deset let, a od každého inovačního prototypu se pak odvíjí další inovace. Rychlost, s jakou ten pokrok valí se zvyšuje, takže robotizace, digitalizace, e-mobilita, nová infrastruktura apod. už pro budoucí generace budou naprosto přirozeným jevem, jako je dnes pro Vás spalovací motor a jako byla pro naše předky třeba létající vzducholoď.

                    1. Taky čtete abíčko? Ti už to věděli v šedesátých letech.

                      Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru.

                      To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd.

                    2. Dnes bychom samozřejmě použili spíše slova jako demokracie a Evropská unie a místo oceli nějaké nanomateriály a biovlákna.

                    3. Abíčko? To je jako co? Já si pamatuju tak leda Čtyřlístek, Spytihněv, Fifinka, Mojmír? A pak „Milá Sally“, ale to už nevim, v čem to bylo.. :oD. Já jsem spíš knihomol než časopisec.

                    4. Knihomol a nezná ikonický časopis, který vychází dodnes?. Tehdy to bylo víc o létajících autech a kosmonautice, ale redaktoři měli při psaní stejný mokrý flek v rozkroku jako ti dnešní když píší o autonomním řízení a internetu věcí.

                    5. Hele, u nás se časopisy nekupovaly, jenom knihy a nějaký noviny. Když Vy jste louskal ikonický časopis tak já zase Nerudovy povídky, prostě každej jsme měli to svý a votomtoje.

                    6. Kdo nezna ABC, jako by nebyl :-))
                      Btw ty komixy na konci…to byla spica:-)

                    7. Nojo no, Vy jste zase neznali Enšpígla :oP.

                    8. ex.lex 3.5.2019 v 1:07

                      Neznat ABC znamená splňovat alespoň jednu z podmínek.
                      a,být holka
                      b,být příliš mladý
                      c,žít v jiné zemi

                      Každopádně nejde o ABC, ale o ten konkrétní jásavý článek o tom jak to bude v budoucnu krásné a nejlíp už za rok. Mi to jen připomnělo ty vaše řeči o 5g a autonomním řízeni, nic víc.

                    9. Vím, že vycházelo ABC, jako vycházely i jiné časopisy opakuji, že rodiče mně ho nekupovali. Vy jste dostal a četl ABC, já Enšpígla, Nerudovy a Čapkovy povídky, Malého prince a hafo dalších knih.. co je na tom nepochopitelného?

                    10. ex.lex 3.5.2019 v 15:36

                      To, že jste nepochopil jádro sdělení ani napodruhé a dál se bavíme o samotném časopise a jeho existenci.

                    11. Nepodceňujte něčí intelekt, ovšem nechce se mně reagovat na jásavý článek, nechce se mně zabřednout s Vámi do dialogu o bývalém režimu, nemám s tím dobré zkušenosti.

                    12. Tak to je škoda, mě přijde, že jste si mohl s redaktorem zanotovat o světlé technologické budoucnosti, zhodnotit jak se naplnila tehdejší předpověď a zkusit odhadnout jak dopadnou ty dnešní nesoucí se ve stejném jásavém duchu. A zase vedle, o režimu to fakt nebylo.

                    13. Nenotuji s nikým, jsem sólista, řídím se vlastním intelektem a každý jiný intelekt beru jako přínos, i ten Váš, prostě jen komunikuji a snažím se eliminovat kolizní situace v diskuzích, protože mně to nic nepřináší, hádat se můžeme na pavlači.

                    14. Pardon, zapomněl jsem po týdnech či měsících na specifika diskuse s vámi.

                    15. ex.lex:
                      „…pokrok, který dříve trval třeba 500 let, se dnes už počítá na dvacet, deset let, …“
                      – – –
                      Jenže fyzikální vlastnosti chemických prvků se nelze ovlivnit ani tím tvým „pokrokem“. O těch rozhodují přírodní zákony a ne nějaký člověk.
                      Takže NE, nedojde na ty letadla.

                    16. Corona: Budoucnost bezmotorového létání bude. Že si ty neumíte ještě představit, to plně chápu.

                    17. Vypadlo mně tam „letadla“, takže ty letadla.

                    18. ex.lex:
                      Bezmotorové létání existuje dávno. Tys o tom nevěděl?

                      Ale elektrické pohony pro skutečná letadla nejsou vhodné, v praxi se neuplatní.
                      Nízká energetická hustota materiálů, stále stejný fakt…

                      Co si z nás dvou kdo umí či neumí představit, nemá žádnou validitu.
                      Já si představím třeba tunel skrz zeměkouli, ty zase nějakou jinou fantasmagorii.
                      Ale realita, ta je stejná – platí přírodní zákony a ty neuvedeš jediný příklad, kdy by tomu tak nebylo…

                    19. O letadlech toho moc nevím, není to moje hobby, ale myslím si, že jednou budou bezmotorová letadla, která dokonce budou v prostoru umět sama využívat vyspělou technologii tzv. echolokace, v podstatě jako to umí delfín ve vodě a nikdy do ničeho nenarazí, nebo netopýr ve vzduchu.

                    20. ex.lex:
                      Bezmotorová letadla existují dávno, nazývají se kluzáky či větroně.

                      Echolokace?
                      Do letadel?
                      Co to je za nesmyslný nápad?
                      Proč by se něco takového mělo dělat?

                    21. O těch větroních vím, ty vídám na obloze. Echolokace je v podstatě u některých živočichů lokalizace předmětů v prostoru, ve kterém se pohybují. Je u nich vyvinutá naprosto neomylně, oni vydávají takové ultrazvukové signály a na základě těch „vln“ oni plují v té vodě nebo létají ve vzduchu, myslím si, že ty letadla budoucnosti budou fungovat na takovém principu, budou mít vlastní echolokační systém, který si budou řídit samy, čímž budou i bezpečnější a nebude možno je ani zneužít třeba pro teroristický čin – náraz.

                    22. ex.lex:
                      No, to je dobře, že ses všiml, že i ty eroplány bez motoru lítaj. Motor nepotřebujou, po vytažení motorovým letadlem či pozemním vlekem letí kluzem dolů či využívají vzdušné stoupavé proudy.
                      Nejde tedy o perpetuum mobile.

                      No a ty echolokace do letadel opravdu nikdo montovat nebude, neměly by přínos. Používá se RADAR, už zhruba 80. let.


                      Bohužel nabývám dojmu, že žiješ v nějaké izolaci, nebo spíš jsi ještě pubert…

                    23. corona: Radar je radiolokátor, už 80 let se používá? To to letí, to už je čas na změny. Je to sice monitorovací zařízení, používá rádiové vlny, ale je to vlastně ta vzdálenost od antény na základě toho odrazu vyslaných radiových vln, nevím kolik má dneska radar dosah, ale je to něco jiného než echolokace.

                    24. V podstatě ony ani nehavarují, jako dnes.

                    25. Ad ex.lex:
                      Chápu-li Váš blábol o echolokaci správně, tak letadlo nebude moct být zneužito pro teroristický čin případně nebude moct havarovat, protože se vlastně nebude moct přiblížit k pevné překážce.
                      Pak mi prozraďte jednu věc: jak s takovým letadlem chcete přistát?

                    26. Nekrmte tro(t)la. Sám mu opakovaně naletím na kdejakou zhovadilost a pak jen lituju spotřebovaný čas. Ale jestli je to náhodou AI, která dokáže donekonečna vést rozhovor o hovně, tak to klobouk dolů.

                    27. Ada:
                      Ten ex.lex je reálná osoba, kdepak AI…
                      Ale asi fakt žije někde izolován, když se tu dokáže pochlubit takovými nápady…

                    28. Předsedo, jako netopýr.

                    29. Ad ex.lex:
                      Letadla budou pilotovat netopýři? 8-O

                    30. Předseda: Ptal jste se na přistání.

                  2. Mimochodem, to jsi zaregistroval, jak udelali to „variabilni kridlo“, co umi menit tvar podle potreby a kdyby se z toho udelalo letadlo, tak to bude mit vyrazne mensi spotrebu?
                    Houby tomu rozumim, jen jsem o tom tuhle nekde slysel a cetl..
                    Obecne by me docela zajimalo, jestli ti vsichni co tvrdi, ze neco nejde (at uz cokoliv), v okamziku, kdy to jit zacne, trebas prijdou a reknou, ze se teda spletli…
                    Tady chodil jeden, co prorokoval uz pred lety, ze ropa za chvili presahne 100$ za barel a pak uz z dlouhodobeho hlediska NIKDY nepujde pod tu stovku.
                    Od jiste doby ho tady v podstate nevidam… asi sel sirit sva moudra nekam jinam, kde ho jeste neznaji…

                    1. Kurňa, nezaregistroval, kde to najdu?

                    2. Tak všichni jistě ne, někteří budou tvrdit, že to nejde, i když už to bude běžné, ostatně plochozemci taky pořád ještě premávají :)
                      Někteří zase budou tvrdit, že vždycky říkali, že to samozřejmě půjde.
                      Někteří o tom budou mlčet.
                      Ale někteří svůj omyl uznají. Když se mi to stane ve věcech technických jsem tomu dokonce rád, že pokrok zvládnul i to, co jsem považoval za nemožné (ale častěji stejně používám pozitivní tvrzení, tedy že věci možné jsou, nebo už existují, protože tam jistoty dosáhnu mnohem snáz – stačí znát jeden případ). Bohužel se mi to občas stává i u tvrzení negativních, jako že přece není možné, aby dotyčný byl natolik blbý a pak musím uznat, že jsem se mýlil.

                    3. Cece to neni ono, tohle je neco tak 1-2 mesice stary, prislo to z NASA…a vubec staci pouzit google a vyhledat napriklad „nasa nove kridlo“.
                      https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nasa-odhalila-technologii-ktera-muze-zmenit-cele-letectvi-69872
                      Jsem na to zvedavej, logiku to dava, imho na zacatku bude trosku problem s bezpecnosti, aby to bylo otestovane, ze se to nebude srat. Ale principialne mi to prijde zajimavy.

                    4. Aha, díky :oD

                    5. Lojza: čéčé, no to je úžasný, to podporuje mou teorii, že na D-tiskárnách bude v budoucnu možno tisknout daleko více věcí, v podstatě moje teorie tvorby životaschopné exoplanety opět dostává konkrétnější podobu!

                    6. Až se s tím budu moct proletět se zpáteční letenkou do Sydney pod 10000, tak mi něco vykládej, do té doby se budu jenom dál smát, OK? Takovejch už je to vymyšlený, zbejvá to jenom vyrobit (trololol) ti naserou denně dva kýble, protože publikační činnost. Když tak moc čteš, tak je s podivem, že nevíš, že dneska henty „vědecký“ časopisy jezdí z tiskárny rovnou zpátky do mlejnku na papír, protože to nebude nikdy nikdo číst, cílem je jenom aby to bylo vytištěný.

                    7. Behemot 3.5.2019 v 4:58

                      Někdy jsou to fakt zajímavý věci. Škoda že v době madam Curie nebyl internet. Začátkem století tam mohly bejt super články o tom jak budeme mít v roce 1910 atomový vlaky, protože v laborce už jim to svítí.

                    8. Trochu OT, ale brani vlastně neco tomu, aby se postavil vlak na jaderny pohon? Teda krome toho ze pro to neni duvod, narozdil od ponorek?
                      V popularne technickych casopisech byla uz tenkrat spousta zajimavosti. Nektery se svym zpusobem i realizovaly, nicmene vetsinou trochu jinak a na jinem principu nez si vizionar predstavoval.

                    9. Tohle je dost utopie a technicky patrne dost těžko proveditelny a urcite by to nevazilo tech 25 tun.
                      Zacatkem 50 let se vymejslelo atomovyho kde co. Zkouseli i raketu ma jaderny pohon, ona snad i fungovala, ale zamorila by vsechno nad cim by proletela.
                      Jaderna delostrelecka munice se snad i vyrabela a ten silenej rucni odpalovac jadernych strel Davy Crockett se snad i vojskove testoval. Jaderny miny jsou celkem znaky, v Bavorsku jsou snad jeste nekde v silnicích sachty kam se mely ulozit.

                    10. Pomerne zábavně tuhle dobovou fascinaci jadernou energii rozvijej ve Falloutech.

                    11. … celkem znamy…

                    12. shane
                      3.5.2019 v 14:15

                      Mikrofúzní články jsou asi to, na co tady furt soduruh eksleks a Lojza čekají :D

                      Jináč jaderný letadlo letělo ve Svazu, za cenu velké dávky pro posádku (sundali těžký stínění).

                      Jaderný granáty byly zajímavý, to ne že ne :D

                    13. Re: Behemot
                      3.5.2019 v 18:46

                      Dodneska se vedou debaty, jestli vlastne Adovi vedatori tu kufrikovou bombu fakt meli, nebo ne. Problem byl, ze Germani nemeli solidni urychlovac, ten meli Jenkiis. Takze i z toho duvodu si Germani hrali na Japonce a zmensovali, jak jen se dalo. Jsou nejaky ‚duveryhodny‘ zdroje, ze kdosi kdesi videl nejakej malej vybuch, kde se pak dala domerit radiace a cosi kdesi, ale co je na tom pravdy… tezko rict. Malej jadernej granat je i dneska vyssi divci, natoz pred 80 lety.

                    14. …blee… ne urychlovac, ale obohacovac. Sorry jako.

                    15. Sysop
                      3.5.2019 v 18:54

                      Nic takovýho, tuším že Heisenberg se soustředil zejména na jaderný motory (reaktory), na vojenský využití to neřešili. Navíc zvolil těžkou vodu a po vyřazení té fabriky v Norsku už tak neprioritní výzkum šel úplně do kopru.

                    16. Re: Behemot
                      3.5.2019 v 19:04

                      Ada prece, kdyz mu uz voda vydatne tekla do prdele, obcas vypustil nejakej balonek o zazracne zbrani, ktera mela byt snad i distribuovana V-2, ovsem do jake miry to byl dusledek fetu a do jake to melo racionalni zaklad, nevim. Na jaderne zbrani se pracovalo jak v Germanii, tak v USA, ale detaily behem valky nevim, studoval jsem to az po qetnu ’45.

                    17. shane

                      Teoreticky tomu nebrání nic, pokud se to vejde na koleje. Jenom by se zprávy o srážce dvou vlaků dostali ve zpravodajství mnohem výš než summit EU :-)

                    18. Re: Lojza

                      On to zase takový přelomový nápad není. Mechanizace křídla (změna geometrie, klapky, spojlery, atd.) jsou tu již dlouho, všechny tyto prvky mění vlastnosti křídla „na povel“.

                      Je možné, že se to podaří dotánout mnohem dále, ale osobně mám trochu problém si představit tu komplikovanost ovládání, kontroly a údržby,ovšem že si to mám problém představit já, až tak neznamená.

  9. Jen by mě zajímalo jestli Klaus jr. uhnul z czexitu kvůli tomu že vidí jak to dopadl brexit a ví že je to u nás zcela nereálné.
    A nebo proto že ho odstavují od koryta a tak měkne aby ho neodstavili úplně.
    Donekonečna nemůže čerpat z toho že je syn slavného tatíka, ani z toho svého prázdného žvanění.
    Co vlastně v životě dokázal kromě toho že je synáček prominentního tatínka?

    1. Podle všeho zjistil, že czexit nemá mezi jeho případnými voliči velkou podporu a proto teď po odchodu z ODS změnil názor. Přitom ještě vloni byl zásadně pro odchod z EU.
      Co jsem našel : „…není v zájmu Česka odcházet z EU, protože naše ekonomika je úzce propojena s ekonomikou německou. A upřímně, není v ekonomickém zájmu českých občanů nějaký okamžitý czexit. Ale jsou samozřejmě situace, které to mohou okamžitě změnit. Pokud se z pražského Karlína stane tzv. no-go zóna, názor českých občanů na EU se může změnit.“

      1. Czexit ze současné situace je stejně reálný jako vystoupení ze socialistické soustavy v roce 1978. Budeme muset počkat, až se to rozsype v Bruseli/Moskvě a pak rychle využít otevřeného okna.

        1. Nemusí to být Czexit, stačí se podívat jak vyjebává Skotsko s Londýnem. Po každém i jen hrozícím referendu dostávají nové a nové věci pod svou správu, takže bude brzo jedno jestli jsou formálně v UK nebo ne. Stačí se kouknout do Maďarska nebo Polska a je vidět, že to jde i na státní úrovni.

          1. Trochu rozdil je v tom, ze Londyn nechce Skoty nechat jit, zatimco Brusel by odchod čistého prijemce a vecneho kverulanta jeste rad uvital. Pak by nam patrne nabidli dohodu jako ma Norsko a berte nebo nechte bejt.

            1. noo… Norsko je našťouchané penězma z ropy a plynu a stejně mu to stojí za to, platit si za přístup na evropský trh, a přitom to není volný pohyb zboží bez hranic, jak ho nyní známe my, pěkně se každý prd musí proclívat. A stejně to Norům a Unii stojí za to, dělat obchod.

              Proč by měl někdo nabízet něco nám, kdybychom chtěli vypadnout z Unie, jakože většinově vůbec nechceme? Země bez volného pohybu osob a zboží; země s kolonami na hranicích na obou stranách; země s vysokou nezaměstnaností; země bez perspektivních lidí, protože každý schopný mladý člověk by se snažil zdekovat do Unie.

              My bychom niko nezajímali, kamiony by nás začaly objíždět jako rychlé vlaky už dnes; drobnější výrobce a dodavatelé na unijní trh by šli z kola ven a nahradili by je dodavatelé z unijního vnitřního trhu.

              Těch dopadů by bylo ještě mnohem více, každopádně nejsme Norsko s jeho penězi, abychom někoho zajímali.

              1. Jsem optimista :) samozrejme ze by se s nama tak nemazali jako s Velkou Britanii, ale nějakou asociacni dohodu by nam patrne nabidli, kvuli ochrane svych investic. A navic bysme se z prijemce stali platcem a to se vzdycky hodi.

                1. Poloha, nezapomínejte na polohu. Že by nás chtěli objíždět…
                  Perspektivní lidi můžeme zkusit udržet lukrativními podmínkami pro svobodné podnikání, možná by naopka ambiciozní mladí lidé přicházeli k nám (+bezpečnost bez čmoudů).

                  1. Poloha je dobra, ale jsme mali, objet nas neni takovy problem. Objet treba Nemecko nebo Polsko by bylo tezsi. A furt jeste nemame severojizni tah pres moravu a dohromady ani pres Cechy.
                    Navic mam pocit, ze transit predstavuje mensi administrativni a financni zatez nez dovoz a vyvoz.
                    Bezpecnost bez cmoudu je fajn, ale kdyz nemas tem ambicioznim lidem co nabídnout, tak se ti na to vyserou. Nejsme financni centrum ani centrum obchodu, vedy nebo vyvoje a ani platy nic moc. Horsi ale je, ze u nas neni kam rust. To samy pobidky – nejsme schopny nalakat doktory do okresnich mest, tak jak chces lakat svetovou spicku.

                    1. To je jen takový naivní sen, v reálu by si lidi zvolili socialisty a různé „jistoty“.
                      Ale sněme: můžeme nabídnout dobrou polohu, slušné životné prostředí, laciné bydlení a slušnou infrastrukturu. Pokud nebudeme začínajícím podnikatelům házet klacky pod nohy (nízké daně, buzerace apod), mohli bychom přitáhnout spoustu lidí. Spoustu takových těch hipsterských činností jde provozovat odkudkoli a střed Evropy by mohl být zajímavý.

                    2. To by bylo fajn. Na druhou stranu, to muzeme nabizet i dnes. A ještě bysme ma to mohli podojit i EU. Jenze jsme holt v Cechach a misto vymejsleni jak se mit co nejlip vymejslime jak neco vytrollit, jak neco ojebat a jak nejlip kverulovat. Sem byl tedka v Estonsku a skripal zubama. Je jich jak do mariase, jsou prdel Evropy, pred triceti lety byli jeste soucast zbidacelyho SSSR a dnes to tam vypada lip jak u nas.

                    3. Nouze naučila Dalibora housti. Musí se snažit, aby jim všichni nezdrhli na Západ. Estonsko má, pokud vím, nejmenší ztráty z Pobaltí, ale i tak ubyla minimálně desetina obyvatel.

                    4. Spoustu činností lze provozovat odkudkoli, z EU pro evropský trh ovšem o dva řády snáz a líp.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017