Proč jezdím starým autem - zpět na článek

Počet komentářů: 325

  1. Kdyz se tu tak rozplyvate nad feldama, tak jedna mi tu uz dva roky stoji bez STK (rikal jsem si pri koupi noveho auta, ze ji pouziju na blbnuti a votuneni nezavislou elektronikou samodomo – ale uz tri roky nestiham se k tomu blbnuti nejak dostat). Koupil jsem ji se 101tkm na tachaci (a predchozi majitel to nestacel, prvni asi nemel duvod) ted ma ma 148tkm. Jezdit by jezdila, brzdila, a tak, ale rezne, opadalo osvetleni SPZ a dalsi podobne problemy okolo elektriky. Ma kouli v papirech (i fakticky), pojisteni zatim placeny. Je mi lito ji vyhodit, ale provozovat ji uz nebudu. Pokud by mel nekdo zajem takovouto „starou vrazdu“ prepsat na sebe jak je a vyradit se na ni tak mam mail na seznamu.

  2. Ohledně té poruchovosti. Jen to jen má zkušenost, ale měl jsem asi osm nových aut od fabie, po amg a M modely v plný výbavě. Nesralo se nikdy nic, problémy bych spočítal na prstech jedný ruky a vždy šlo o prkotiny nemající vliv na pojízdnost. Rezla mi naposled felície, tam rez žrala zadní dveře přímo před očima. Od té doby nic. Ale jak říkám, jen zkušenost jednoho člověka která o ničem nevypovídá. I v luxusním segmentu teď vidím snahu o „úsporu“, na jednu stranu vám osvítí ledkama výdechy klimatizace (já to nepotřebuju) a na druhou vše co bylo dřív z hliníku udělají z plastu.

    V mém okolí znám několik extrémně odstrašujících případů, kdy si někdo chtěl udělat radost „luxusním“ vozem. Vždy to dopadlo blbě. V posledním případě koupil kamarád 8 let starou X5 a dal do ní téměř 300tis kč. Na tom autě bylo špatný skoro všechno. BMW byl jeho sen a teď od něj poslouchám že je to sráč co nic nevydrží. Vzalo za své i to rčení co tak často slyším „na to jsou díly stejně drahý jako na octavii“. Odešel motor, převodovka, vysypal se diferák. Opravoval to každej od osvědčených garážníků až po autorizovaný servis. Všude to byl průser a až ten poslední to dal dohromady. Všechno se stalo pár měsíců po pořízení. Bylo to pěkně poskládaný dohromady a narafičený jen na odjezd z bazaru. Mě nevadí dát čtyřku za auto, ale nasypat do starý káry tři kila, to bych vážně nechtěl.

    Výběr těchto vozů má vždycky stejný postup. Dotyčný si najde docela pěknou a zachovalou trojku. Pak si ale řekne, kurva za cenu trojky můžu mít pětku, když trochu slevim ze stáří a najetých kilometrů. A pak zjistí že za cenu pětku může mít volítanou X5 a má zaděláno na problém. Mít X5, to by byl život, to by byl luxus. A už se veze v průseru.

    1. Jo jo znám borce co takhle utopil čtvrt míče v XC90.
      +150 litrů na poklesu hodnoty za 3 roky…
      Jo Volvo to je držák pane…
      Já si taky koupím do doochoodu nějaký 8 válec medvěda a pak budu brečet, že mě stál 1km 20Kč a že to za to nestálo a že mladí smradi s Fabií VII hybrid 0.8 twinturbo CNG se mnou závodí ..

      1. Známej takhle koupil Mondeo v naftě, asi 8 let starý, najeto 160 000. Koupil ho asi za 150 000 a dalších asi 50 000 pak nasypal během roku do oprav. Jako u každé nafty – turbo, vstřiky, čerpadlo atd. Když sme to spočetli tak by mu na provoz vyšlo výrazně levnějí, kdyby koupil benzínový STčko (relativně nezničitelnej 3,0 6V) a platil tu spotřebu. Tak na 5 let určitě. Prostě ojetou naftu nikdy a never, pokud teda nenajedu 50 000 + za rok.

    2. Tato skusenost tak trocha podporuje moj zvyk kupovat len take jazdene auta co by som si mohol dovolit aj nove.

    3. Tohle kupovat sám je náběh na průšvih, když tomu člověk nerozumí. Bez zkušenýho mechanika, co se v BMW vyzná bych se bál.

      1. Bjevalej pribuznej je presne stejnej model a pritom je to puvodne vyucenej automechos a jeho fotr dela automechose jeste ted, jednou nohou pomalu v hrobe. Koupil pred mesicem X5, prej za dobry prachy. Uz je v tom za dalsich 140t a kdyz mu reknu, at se otoci u nas na Sumave, vezme radeji jine auto, aby prej urcite dojel.

  3. Hmm, servisy.. Tátovi na meganu praskla řemenice od klikovky. Servis si za ni naúčtoval 4500 bez dph. Úplně ta samá na internetu za 3 tisíce s daní. Kdyby to bylo 4500 s prací,tak budiž, ale ono je to ještě +práce. Minule mi servisák argumentoval „A vy si do hospody bosíte vlastní pivo?“ Tak jsem mu to vrátil: „A vy platíte v hospodě za pivo a ještě za donášku?“.

    1. Ceska Posta funguje tak, ze zaplatis za pivo, to zustane u vycepu, aby sis pro nej zasel a jeste si musis priplatit, ze se pivo nekde na ceste neztrati.

      A duvi se tomu nekdo? Nedivi. Tak co resis…

  4. Podle brainstormingu co proběhl na předchozích stranách to vypadá, že „autem budoucnosti“ je Felicie, nejlépe fdehtu (papá i fritol) a pak Žigulík s karburátorem. Zejména ten druhý pokud nenecháte shnít, tak ho při občasné výměně těsnění a gufer můžete udržovat v provozuschopném stavu kladivem a francouzákem dalších 20 let. Tedy dávno po tom, co dnes koupené auto s naprogramovanou životností, bez známek koroze odevzdáte na vrakáč, protože výměnu auta po celých montážních blocích finančně zavrhnete.

    Ještě jsem si vzpomněl na stařičky Fiat uno o velikosti trabantu, spadající do stejné kategorie, s náhonem 4×4 s extra pomalým 1. stupněm. Jeho majitelé skoro denně odstraňují z pod stěrače papírky s nápisy „koupím ihned tento vůz, cenu respektuji“. Bohužel jich je u nás velmi málo, tak jsem jej zmínil jen na okraj.

    1. navic Zigul mel moznost o ktere se dnesnim autum ani nezda – startovani klikou

      1. To měl a neznám nikoho, kdo by tak toho žigula byl schopnej opravdu nastartovat (mám na mysli studený auto). Možná to kdysi testoval Denis Cyplenko. Ten asi jo.

          1. :O Tak to sem nevěděl a je to mazeec

        1. holt auto co vyzaduje celeho muze (molodce).. mozna ze u studenyho se mu nejdriv musej nechat precist noviny jako u starych v3s

          1. Hele, Anglan to nakopne klikou, aniz by se zapotil: https://www.youtube.com/watch?v=PRMaXqKqJa0

            Sestnactistovka jeste jde, ale UAZ uz je o trosku vetsi orisek. Zkousel jsem, dal jsem, ale nemusim zase.

            1. Blefff… aha, ono uz je to tady vejs. Sorry jako.

            2. Nemela startovani klikou i Tatra 603? To musela byt zabava

              1. Měla a dalo se to, osobně vyzkoušeno :).

        2. Táta našeho Moskviče 408 startoval klikou běžně, než sehnal náhradní startér. To bylo za komančů, na začátku osmdesátých let a otec rozhodně žádný rambič nebyl :).

          Jinak klikou šly startovat i škodovky do modelové řady 1000MB. Možná že to šlo i u stovek, ale tam si nevybavuju, že by měly otvor na kliku.

          1. Moje stovka z prvního roku výroby (1970 – ta s dveřníma klikama z tisícovky) ho ještě měla.

              1. Kus zahnutého železa za 130 Kčs? To byla dost brutální cena v poměru k tehdejším platům :D.

                1. Presne tak ako auto samotne. Ked si moji rodicia kupili vo Februari 1971 svoje jedine auto, Skodu 100L, zaplatili zan 59940 Kcs. Tiez by som povedal ze to bola pekne brutalna cena v pomere k vtedajsim platom. A taka drobnost, oni vlastne chceli Skodu 1000MB, ale medzi zlozenim zalohy koncom roka 1968 a dodanim auta sa zmenil model.

    2. …pokud nenecháte shnít…
      Žigul ob dva roky stříkané dutiny, přes zimu skoro neježděný, garážovaný a stejně shnil.
      A moskvič ještě horší. Normální auto koroduje ve spoji, v hraně, prostě tam, kde je problém s antikorozní úpravou nebo kde se drží vlhkost. Moskvičovi vypadávaly celé zkorodované pláty plechy z povrchu karoserie.
      Fiatů jsem znával několik a vždycky jsem obdivoval umění, odhad životnosti a nekompromisnost Italů, kdy se auto totálně rozpadlo v jediném krátkém okamžiku.

      1. Rusky auta jezdily shnily snad uz z vyrobni linky. Zejmena Niva je tim vyhlasena.

        Italove meli problemy s hnilobou pomerne dlouho, nez nekoho konecne napadlo, ze ten sklad vylisovanych, ale jeste povrchove neupravenych plechu, u more, neni uplne nejlepsi napad. Zacali pak skladovat az plechy po pozinku a dneska uz tyhle problemy nemaji. Hnijou stejne, jako konkurence.

  5. Childeater:
    Prostě musíte být bolšoj geroj, abyste žigula tou klikou nakopl. Myslím že na průměrného rusa by udělala mnohem větší dojem fotka Putina, jak klikou dokázal nastartovat ladu, než fádní jízda na koni nebo potápění miniponorkou pro amforu.

    Nápad s klikou je výborný, použitelný i dnes, jen by to chtělo to dotáhnout aby to dokázal nastartovat i evropan bez motivace skutečností, že když to tou klikou nezvládne, tak v té tajze prostě chcípne :-D
    Dnes se i z většiny teréňáků stane nepoužitelný kus šrotu uprostřed divočiny, když necháte vybít baterku natolik, že ani nevybudí nepatrný proud do vinutí alternátoru. Nevím proč se aspoň v nich nepoužívají altíky s permanentním magnetem. McGyver dokáže vybudit proud pomocí citrónu a dvou drátů, agent specnazu pomocí několika tužkových baterií, ale co my ostatní?

    1. U traboše to bylo jednoduché – když se vybila baterka, stačilo k ní paralelně připojit 4,5V plochou baterku nebo její ekvivalent. Na nastartování to stačilo a pak už to dobilo z altíku. Sám jsem to párkrát vyzkoušel :).

      1. fakt to fungovalo ? 4.5V moc amperu asi nedala .. jak se to pripojovalo paralelne .. normalne pres svody a krokodylky na prislusny + – na autobaterii ? trabos mel myslim jen 6V ?

        1. Ja jsem si vzdycky myslel, ze Trabi mel dynamo a ne altik. To pri absenci baterie pak byla zasadni vyhoda.

          1. Trabík 6V (toho jsem měl já) měl dynamo. Jak to měl 12V traboš netuším, ale věřil bych tomu, že měl už alternátor, ale jist si nejsem.

            @Trevor12: Normálně jsem to přes krokosvorky píchl paralelně na baterku. Trabant normálně startoval na brnk a motor startéru kladl malý odpor, byl to dvoutakt, takže startovací proudy nebyly moc velké. Šlo jen o to dát startéru dost šťávy na to, aby se mohl dvakrát třikrát otočit, to většinou stačilo :). Sice plochá baterka byla pak na odpis, ale auto nastartovalo (většinou).

            1. No tomu nevěřím, ještě bych věřil, že trabík chytí z plochý baterky na roztlačení. Proč tedy výrobce dával standartně autobaterii 6V/75Ah. Zkoušeli jsme nouzově v tráboši NiFe akumulátor 6V/40Ah a ta se startérem neotočila,nedala ten potřebný proud, protoře má oproti olověné AKU velký vnitřní odpor. Co může zvládnou nějaká zinkouhlíková suchá baterie do zkatu odhadem tak 5-6A.
              Mohu potvrdit, měl jsem starou oktávku rok 63 a ta chytala úplně bez problémů na kliku ( stejně jak staré hasičské mašiny). Cca 14 dní jsem jezdil s přemostěným jedním vadným článkem, bylo to jako napotvoru v zimě a studéná oktávka na 10V nenastartovala. Musel jsem používat kliku.

      2. Na tri plochy sla natocit i Octavie (skutecna Octavie, ta puvodni). To vim, bo jsem to osobne udelal.

        Ony ty stary rusky motory jsou nizkokompresni, takze zase takovej Schwarzik clovek byt nemusi. Volha ma 6:1, to je celkem lalac, pokud neni minus tricet.

  6. Pracuju v IT firmě, kde všichni lidi vydělávají výrazně nadprůměrné mzdy. Stejně drtivá většina lidí jezdí do práce nějakýma starýma autama typu Škoda Fabia apod. v ceně 50-200k max.
    Málokdo má na to nakráčet do autosalonu a utratit 500k+ za nové auto, když živí rodinu, má hypotéku atd.
    A potom k takovému autu musí mít člověk i garáž, což dnes většina lidí ve městě nemá.

    1. výrazně nadprůměrné mzdy.
      Vzhledem k cenám nemovitostí a vozidel, které jsou stejné jako v Německu, tak asi ani s „výrazně nadprůměrnou mzdou“ nežijete jako prase v žitě, obzváště v Praze…byť můžeme diskutovat, co je „výrazně nadprůměrná mzda“….

  7. Musím říct, že mi tenhle článek dosti mluví z duše. Na přelomu tisíciletí jsem po tatínkovi zdědila Formana, rok výroby 1994. Ačkoliv jsem autoškolu absolvovala se zcela novou Felicií, na Formánka jsem si bleskurychle zvykla, a vyloženě se s ním sžila. Auto bylo tak akorát živé, když jsem měla divočejší náladu a jela sama, dalo se s ním na okreskách vcelku vydovádět. Jelikož bylo hranaté, výborně se mi s ním parkovalo, protože se díky jeho konturám dobře odhadovala vzdálenost vůči ostatním vozidlům. Podlouhlý kufr krásně pojal bicykl, aniž bych z něj musela demontovat přední kolo. Drobné opravy (vyndání baterie na zimu, výměna žárovek) jsem zvládla sama. Autíčko jsem ve výborném stavu prodala před sedmi lety vzhledem k faktu, že do rodiny přibyla dcerka, a druhé auto v domácnosti bylo zbytečným luxusem.

    V současnosti máme Citroen C8. Co se prostoru týče, tak je to vynikající vůz – spousta místa jak pro pasažéry, tak v kufru, do kterého pohodlně dáme bicykly i 3. Ale. Přijde mi těžkopádný, spojka i brzda mají úplně jinou citlivost, než jakékoliv jiné auto podobné kategorie, a byť je ve srovnání s Formanem jen o něco prostorově výraznější, zaparkovat nebo vyjet s ním v naší pidiuličce u paneláku je o několikaminutovém pekle, zejména když některý ze sousedů své vozítko umístí poněkud neohleduplně. Jako bonus totiž máme na rozhraní vozovky a trávy takové roztomilé kovové rantlíky, to abychom tu situaci zvládali v mnohem větší psychické pohodě (u našeho domu není jediné auto, které by neneslo známku lehkého poškrábání jiným vozidlem, potažmo nebylo zeleně odřeno od onoho zábradlí). Takže zatímco s Formanem bych zaparkovala během pár sekund, s Citroušem si musím hrát několik minut a potupně vylézat z vozu, abych zjistila, kolik mám ještě místa (to dělá i muž). Jelikož vozidlo nebylo zdaleka nejlevnější, je muž logicky poněkud citlivý na jakýkoliv škrábanec, větší bouchnutí dveřmi či špínu do vozu vnesenou, takže se na to auto chvílemi bojím jen podívat, a někdy se slzou v oku vzpomínám na starého dobrého, nepříliš vzhledného Formana, který dodnes dobře slouží mému kamarádovi.

  8. Dobrý článek. Přesně proto jsem si teď koupil VW Lupo. Mikroauto s motorem 1,4 44kw. Údajně se jedná o stejnou řadu motorů jako byla 1.6 ve felicii, takže technologie z roku nazdar. Dnes jsem si ho konečně přivezl domů ze servisu (od kamaráda) a jsem nadšený jak spratek o vánocích.

  9. Elon ma jasno. Za havariemi samoridicich asistentu, neplnenim vyrobnich planu a pozary baterii s uroznenou posadkou uvnitr je spiknuti ropne lobby, ktera haze jeho slunickove Tesle klacky pod nohy a siri pomlouvacne dezinformace. https://www.zerohedge.com/news/2018-05-23/elon-musk-goes-full-conspiracy-theorist-blames-big-oil-teslas-negative-media

    1. zrg1: Za neúspěchy Tesly je nic než vyschnutí státních dotací, od začátku bylo jasné že elektromobily patří pouze do skladu, ne na silnice.

    2. Jo, tímhle získá reverend Elon body u svých věřícich. Našel nepřítele, který může za všechny průsery a provary pana vizionáře.

    3. Uz zasa kristusat… Nic take sa v clanku, a hlavne v muskovych tweetoch zverejnenych v clanku nepise. Musk obvinil ropnu lobby z kazenia dobreho mena a z toho ze na Teslu postvali NTSB, akurat ta slavna objektivna stranka to prifarbila. A ty si to kompletne zmenil na obvinovanie z problemov. Ked chces svoje tvrdenia podlozit linkami, najdi si take co ich potvrdzuju.

      1. …to je tak, když někdo pořád linkuje anglický stránky, ale sám umí anglicky hovno a ani nechápe, co se tam píše. Hlavně, že tu pak vedoucí úderky remcá, jak je internet plnej českejch debilů…

        1. No ano, co uz s tym mozeme spravit…a ja by som sa tak ofrflal umiestnenie baterie v Modeli 1, no nieto s kym.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017