Přibrzděme cyklolobby! Senátní akce, odstup 1,5 m. - zpět na článek

Počet komentářů: 162

Přidat komentář
 1. Nenapadne nastavit sankce na roven predjizdeni na useku oznacenym znackou zakaz predjizdeni je pekne skryte svinstvo. Ale kdyz oni to s nama mysli tak dobre.

 2. Pokud nedodržení odstupu bude hodnoceno jako porušení zákazu předjíždění (a souhlasím s autorem, že není jediný důvod očekávat cokoliv jiného), pak kromě pokuty a bodů je bude řidič potrestán zákazem řízení na 6 až 12 měsíců podle § 125c(6)(b) ZPPK.

  Tato sankce následuje automaticky, i kdyby šlo o první a jediný přestupek v historii daného řidiče, nelze od ní upustit. V praktické rovině to znamená zákaz na min. 3 měsíce (při uvažování spodní hranice a upuštění od výkonu druhé poloviny trestu) a nutnost poníženě znovu žádat o řidičské oprávnění, včetně zkoumání psychické způsobilosti žadatele.

  1. Ano, zákaz činnosti samozřejmě taky. Doplněno do textu.

 3. odesláno:
  „Jsem přesvědčen, že tento trest je zcela nepřiměřený okolnostem a povede ke stavu, kdy nedodržení bočního odstupu byť o několik centimetrů dvakrát po sobě během jednoho roku povede ke ztrátě oprávnění řídit motorové vozidlo. Řidič přitom nemá žádnou možnost boční odstup přesně stanovit.

  Bude tak v praxi vyžadována povinnost v rozporu s právní zásadou Ad impossibilia nemo obligantur s potenciálně závažnými následky na život občanů. To je dle mého názoru protiústavní hned z několika důvodů – prvním důvodem je nemožnost řidiče ověřit si, že postupuje při předjíždění v souladu s právem a druhým je rozpor s principem proporcionality mezi závažností přestupku a jeho sankcí. Dosavadní praxe ve správním soudnictví i Ústavního soudu přitom neskýtá dostatečné záruky, že práva řidičů budou dostatečně chráněna a šetřena.

  Uklidňující argumentace zastánců novely, že takové sankce určitě udělovány nebudou, že jde pouze o edukaci a prevenci, je falešná a zavádějící a nikdy v minulosti se nenaplnila. Tuto zákonem danou povinnost lze vymáhat jako kteroukoli jinou a Policie ČR, obecní policie a správní orgány tak nepochybně budou činit, zejména budou-li motivovány tak činit v důsledku snahy o naplňování obecních rozpočtů.“

  1. naopak, trest je naprosto směšný, navrhuji aby ten cyklista co nedodrží odstup od vozidla byl zbaven duše,

   1. Cyklisti nemají duši. Když chvíli sedíte na úzkém sedle a tlačíte si ho mezi půlky, vymačkáte si ji ušima ven.

   2. Ona ta kola uz dneska casto byvaji bezdusova :-D

   3. Víc se mi líbí obrat „být pověšen za krk, dokud nezemře“.

  2. Nemám pocit, že by sa v ČR nejak výrazne brali do úvahy akékoľvek právne zásady. Skôr je to výnimka než pravidlo.

 4. Jízda na jízdním kole

  § 57
  .
  .
  (4) Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti…

  – – –

  Takže pokud pojedu motorovým vozidlem, vytvoří se kolona jedoucí cca 15 km/h, pak mi cyklista smí předjíždět po mé pravé straně.
  V TOMTO PŘÍPADĚ SE NEHOVOŘÍ O BOČNÍM ODSTUPU.

  Následně může kolona motorových vozidel zvýšit rychlost. Tím se mohou vyrovnat rychlosti kolony a cyklisty.
  a)JSEM POVINEN DODRŽET ONEN ODSTUP 1,5M?
  b)JSEM POVINEN DÁVAT ZNAMENÍ O ZMĚNĚ SMĚRU JÍZDY VLEVO?

  1. A) ano
   B) ano

   1. Pathy:
    Ano, když vezmu znění toho „361“ doslova.
    Už před několika lety jsem bod b) vytáhl na školení řidičů a pan instruující byl neschopen dát rozřešení.
    Vytvořil jsem tedy závěr, že povinností řidiče v takové situaci je SLEDOVAT POMĚR RYCHLOSTÍ SVÉHO VOZIDLA A CYKLISTY JEDOUCÍHO VPRAVO; DLE TOHOTO POMĚRU PAK ZAPÍNAT ČI VYPÍNAT LEVÝ UKAZATEL SMĚRU.

    * * *
    Chtěl bych si likvidaci všech nesmyslů, zavedených do předpisů po roce 1990.
    Poslední rozumné změny byly zvýšení rychlosti motocyklů a autobusů a zrušení absolutního práva přednostní jízdy. Pak už se hrnuly jen hovadiny, kromě 130 po otevření nových dálnic…

  2. Jakmile začne cyklista kolonu podjíždět a nedodrží povinný odstup, celá kolona nafasuje trestné body či přímo zákaz řízení. Musí vystoupit z vozů, vozidla budou odtažena, na náklady řidičů, po vypršení trestu si řidiči udělají nové řidičáky a psychotesty, načež si dojdou s několika set tisící korunami na parkoviště odtažených aut, kde zaplatí parkovné za půl roku až rok. Poté mohou spokojeně odjet a dál páchat svůj autoterorismus a pirátství.

   1. Nevidel by som to tak čierne. Pokiaľ je minimálna bezpečná vzdialenosť vozidla od bicykla 1,5m, potom ak je vpravo od pohybujúceho sa vozidla menej ako 1,5m, tak nie je splnená podmienka „dostatku miesta vpravo“ a cyklista nesmie predbiehať.

    1. gofree:
     „… nie je splnená podmienka „dostatku miesta vpravo“ a cyklista nesmie predbiehať….“
     – – –
     A to jsi sebral KDE…???

 5. já s tím nemám problém, zkušebně jsem vybavil vozidlo pásmem a už třikrát jsem před cyklistou zastavil, zapnul výstražná světla, oblékl to žluté něco, nainstaloval trojuhelník, a pásmem změřil silnici, křídou vyznačil místo výskytu cyklisty a dostatečný odstup, při tomto zcela zákonném postupu jsem byl skoro desetkrát skoro zabit těmi pyráti kteří nedodržují nic, je zajimavé, že ani v jednom případě cyklista nepočkal na dokončení onoho bezpečnostního ukonu a kdesi zmizel v dáli, jsem si zcela jist, že mnou navržený postup zvyšuje bezpečnost cyklistů. aby přínos oného zákona byl jednoznačně potvrzen, navrhuji, aby každý řidič tento zákon podle mého návodu dodržoval striktně každý den v 15, 00 hod a dnes , v neděli celý den, pokud máte obavy o život řidiče, přizvěte osoby k řízení provozu v obou směrech, tedá zastavení provozu v obou směrech a vykonání oného ukonu bezpečného předjetí cyklisty,
  variantu vůbec cyklistu nepředjíždět zvažuji zkušebně zavést do provozu vždy v 14.00hod
  další uplatnění nového zákona v případě, kdy hlavně postarší cyklistka, zvláště , když v zákoně se o nich nemluví vůbec, zastavi na krajnici, bo má strach z těch pyrátů, co udělat, zvažuji aplikaci zákona tak, že řidič by mněl taktéž zastavit a počkat až cyklistka se uklidní a nabere dech, tady mně napadá famozní podpora zeleného, bo ten čas by šel naplnit dobíjením elektrokola babičky z palubních sítí stojících vozidel a zárověn zpřístupnit konektivitu vozidla pro komunikaci babičky s vnoučatky

 6. Budu trestán když řádně s odstupem dele zákona budu předjíždět cyklistu a on se rozhodne vybočit z dráhy v průběhu předjíždění směrem ke mně a tím se nedodržím onen odstup.

  1. ono je to složitější, cyklista je povinen jet při pravém okraji vozofki, co když to nedodrží a vůbec, co je to pravý okraj vozofki, když tam nebude žádná ani vodorovná značka, dokonce mnohdy ani asfalt či beton , když jde o místní komunikace kdesi na vesnici, kde kraj vozofki splývá s polem či z polem, a gde výskyt zyklistů bývá dost značný

 7. Jen pro úplnost (a ty, kdo nechtějí hledat), přidávám seznam senátorů: https://www.senat.cz/senatori/index.php?par_2=2
  (e-mail je po rozkliknutí jména)

 8. Na bikeforu je k tomu uz delsi dobu dlouha diskuse se samotnym autorem. At si kazdy udela obrazek sam.
  https://www.bike-forum.cz/forum/cyklonovela

  Ps mimo jine tam jsou seznamy senatoru obeslanych autorem novely.

  1. Tenhle poměrně narychlo sepsaný článek vypustil džina z láhve. Vypadá to, že si motoristická ani jiná média neuvědomila výši násobné sankce a teď se všichni narychlo zajímají, zda je to pravda a zda to může potvrdit nějaký právník (jako by to v tom zákoně nebylo dost jasně uvedené).

   Vypadá to také, že to „navrhovatel“ nenechá jen tak. V Senátu bude asi veselo..

 9. Za tímhle nestojí žádná záhadná cyklolobby. Pochybuju, že vůbec něco takového vůbec existuje. Je to jenom další projev nepřátelství státu vůči občanům. Navíc je to osvědčená metoda boje. Stát potřebuje lidi pořád udržovat něčím zaměstnané, a to se nejlépe dělá štvaním lidí proti sobě a rozesíráním mezilidských vztahů. Když je potřeba proti někomu obrátit nenávist většiny, dělá se to nejlépe tak, že ho bezdůvodně zvýhodníte na úkor většiny, nebo ještě lépe, že většinu bezdůvodně znevýhodníte většinu tak, aby to vypadalo, že to je ku prospěchu té menšiny. Všechny tyhle spory cyklisté vs. řidiči, Pražané vs. Moravané, heterosexuálové vs. homosexuálové apod. nejsou nic jiného než třídní boj, který má lidi zaměstnávat. Kromě toho jde o další bezdůvodnou šikanu, která má za cíl otupit lidi tak, aby si nechali všechno líbit. Akorát poslední 2 roky se to děje extrémně často a intenzivně.

  1. Na tom štvaní ale vydělávají určitý nátlakový skupiny, co se s někým baví a tak dojí nějaký eště furt tekoucí penězovody. Tak se tomu taky řiká cyklolobby :o)

   Takový to různý umrtvování a jiný kurvení ulic, kdy neustále, dekádu za dekádou, rostoucímu provozu jsou kladený další a další překážky a stále vytvářený úzký hrdla a jiný kraviny, tak na těch různejch studiích a jinejch hovnách vo tom, jak udělat park z činžákové rezidentní čtvrti uprostřed milionovýho města, se pakujou všechny tydle netáhla.

Napsat komentář

D-FENS © 2017