Pravda o nCOV-19: zfalšované statistiky, souboj epidemiologů s imunology, mediální hysterie - zpět na článek

Počet komentářů: 199

  1. clanek musel dat praci to ocenuju. Shrnuto chce to vybudovat stadni imunitu pri nepretizenem zdravotnictvi. Dokud nepozname KNN, nevime nic.

  2. A máme to tady – média tak vystrašila občany, že ti raději sepsali petici se 100,000 podpisy, aby se šrouby v žádném případě neuvolňovaly a zůstala nám maximálně přísná karanténa:
    https://www.petice.com/uzaveni_kol_do_konce_kolniho_roku

    No, pokud se v květnu zhroutí zavřená ekonomika a přijdou o práci, asi změní názor. Propouštění už začíná, protože vzdor agitce Babiše stát „neplatí kurzarbeit“ ale desítky % požaduje v odvodech po zaměstnavateli, kterému zakázal na ty odvody vydělávat.

    1. Jan Mrcasik: z tuposti průměrných lidí jde strach. Jenže média dokázala lidi vystrašit nevídaným způsobem z něčeho, čeho se prakticky není důvod bát, zatímco toho, z čeho strach skutečně jde (totalita, uzavřené hranice, likvidace svobod a podnikání), to lidem nevadí. Vadit to některým začne až ve chvíli, kdy opadne strach z covidu (asi až to estébák řekne), ale to už bude pozdě. Plus hodně z těch „lidí“ to vadit nebude nikdy, stejně jako se nedá říct, že by minulá totalita nevyhovovala všem. Spoustě především tupějších lidí vyhovovala skvěle. Takový zrg1 bude v pohodě, všechny své příspěvky jen zrecykluje, akorát místo „corona“ bude psát „mandelinka bramborová, brouk imperialista“ nebo „koník luční, hrozba socialistického míru“ a může na webech, které ještě budou povolené hřímat svá hesla až do smrti. Možná ho i povýší. Jako krizový manažer, který nepanikaří by byl trumfovým esem Prymulova týmu.

    2. Z toho bych si moc nedělal, kolik procent tam budou představovat děcka, kterým to domácí vyučování a neznámkování asi vyhovuje? :-)

      1. V tom případě děcka dotlačila Prymulu, aby si rozmyslel odblokování ekonomiky – kvůli „negativní náladě ve společnosti“ ohledně uvolňování karantény.

        To je asi ještě horší představa.

    3. 1++
      Díky moc pane

  3. o nCOV-19: zfalšované statistiky, souboj epidemiologů s imunology, mediální hysterie
    A máme to tady – média tak vystrašila občany, že ti raději sepsali petici se 100,000 podpisy, aby se šrouby v žádném případě neuvolňovaly a zůstala nám maximálně přísná karanténa: https://www.petice.com/uzaveni_kol_do_konce_kolniho_roku No, pokud se v květnu zhroutí zavřená ekonomika

    Stale kvoka, stale kvoka.
    Jo a pokud jde o ekonomilu, striktni karantey ala CIna znamenaly otevreni ekonomiky po dvou mesicich. Kdybychom sli touto cestou, za 14 dnu jsme mohli otevirat, misto toho budeme zavreni minimalne do zari, protoze co ? protoze kokot Mrcas a dalsi debili s IQ=40

    1. Cywe … vy nemáte Mrcasika na svém proslaveném ignore listu?
      Tak to koukejte napravit.
      Každý, na koho nebudete reagovat, má cenu zlata.

      1. Tak já se přiznám: jsem placený Šorošovou nadací podle toho, kolik negativních reakcí výslovně zmiňujících mé jméno napíše Zerg. Za každou mám $1.25. Zerg je totiž pro Šoroše opravdovou hrozbou, protože brilantně prokoukl jeho plány a varuje před nimi svět.

        Tak díky Zergu, že’s mi dal dnes vydělat. Mohl jsem si koupit tyčinku Snickers.

    2. Pospícháš na milovanou spartičku, co? Jen si počkej proletáři.

    3. Jeden kokot Mrcas, coby objektivni reprezentat tzv. Banik vypicene squadry kokotu, neco blekotal o tom, ze koronavirus nezahyba italskymi statistikami umrti, ze to je jen takova modernejsi verze chripky.
      https://www.worldometers.info/coronavirus/country/italy/
      UPS, ono to vypada, ze uz to tak uplne neplati, co ? 20 465 mrtvych, kulminace v nedohlednu a 600 mrtvych denne se bere jako optimisticke cislo.
      Jo, nezapomente na mainstream, ktery vyhlasil kulminaci v Italii 4 dubna. to bylo v italii 88tisic aktivnich nakaz. Nyni je tech aktivnich nakaz 103 600, tj o 18% vic.
      Treba mi to nejaky prechytrely Banik kokot vysvetli, jako malemu diteti, jak to je s tou kulminaci.
      Cekam, uz minimalne 10 dnu, kdy jsem rikal, ze Italie nekulminuje ani omylem…

      Umi vypicena Banik squadra kokotu neco jineho, nez mlzit a uhybat primym otazkam? Cekam na vysvetleni.

      1. Tak čekej dál, lopato.

      2. beru to jako potvrzeni, ze vypicena squadra Banik kokotu neni schopna odpovedi, protoze jsou proste dementni kokoti, kteri nesahaji ani po moje kotniky. Diky.

        1. Ber to jako potvrzení že s hloupou lopatou se diskutuje pouze za účelem kratochvíle. Už v dávných časech nechávali se u stolu bavit zrůdami.

        2. Beru to jako potvrzení, že jsi jen obyčejný ubohý kokot, který si léčí své patologické mindráky blábolením nesmyslů.

          Kde máš těch milión mrtvých v Itálii? Neumíš odpovědět, IT „odborníku“?

        3. Tak milión to snad nebude. Ale z toho všeho, co jsem četl na italských serverech přepnutých do ENG, ještě Itálie nedosáhla špičky, tedy podle současných měřítek. Znamená to podle mě jen to, že to tam dále poroste už proto, že Italové jsou „disciplinovaní“ asi tolik, co pytel blech. Berou to podle mě, jako skoro všichni jižané – no nějak bylo, nějak zase bude a zapomínali na to, že dát pusu babičce při odchodu z návštěvy je pro ni polibkem smrti.
          To ale mají na triku tamní média, která nehysterčila podobně, jako řecká či i německá.
          Žádný úpěnlivý výzvy k nošení roušek ani vysílat nemohli, páč státy skoro žádný neměly. A spoléhat na to, nač se spolehla naše vláda – na tradiční svépomoc českých obyvatel – na to se rozhodně jinde spolehnout nemohli a ani nechtěli.
          Zrg1 to možná přehání s tím miliónem, ale něco mi říká, že při současném tempu nárůstu nakažených a zatížení nemocnic, to nebude daleko od několika stovek tisíc mrtvých. Ta přestárlost obyvatelstva je tam prostě taková, jaká je, kapacity nemocnic taky a úroveň péče dtto.
          Itálie má dobře zaděláno na celonárodní tragédii, to je celý.

          1. servisdok: dle čeho soudíte, že Itálie ještě nedosáhla špičky? V čem jí nedosáhla?

            Maximum nových případů za den: 21.3., 6557
            Od té doby je trend viditelně sestupný, včera poprvé po přesně měsíci (od 13.3.) bylo nových případů pod 3k, tedy 50% maxima.

            Maximum úmrtí bylo logicky později a trend klesá pomaleji, ale: 27.3. 919 mrtvých, od té doby pomalé, ale neustálé snižování, předevčírem 431, pak zase víc, včera 602. Nicméně trend je i zde jasný, nečekám, že by se to ještě kromě nějaké totální haluze dostalo zpátky nad maximum, spíš to zase spadne a celkově to tak, jak se snižuje počet nových případů, půjde se zpožděním postupně dolů i počet mrtvých (jak taky jinak, jedině, že by se nějak zásadně zhoršila úmrtnost, ale to by z těch 3000 muselo umřít 2x tolik než z těch 6000, aby se počet mrtvých nesnižoval a to nepovažuji za pravděpodobné).

            Tedy by mě zajímalo, z čeho čerpáte a co je to „něco, co Vám říká“, že nemocných bude několik stovek tisíc? Mě přijde, že jste někde zapomněl rozum a plně se oddal emocionálním orgiím místní panikářské sekty. Což by mi přišlo jako velká škoda.

      3. Já pořád čekám na tvou odpověď, kde máš těch milión mrtvých v Itálii, potrate.

  4. 1*, před dvěmi týdny jsem začal psát podobný, pak na to rezignoval a dobře jsem udělal, šel jste ještě o dva-tři kroky dále než jsem to měl rozpracované sám.

    Přidal bych ještě dvě věci:
    – Málo se zdůrazňuje fakt, že naprosto odporný je falešný argument o tom, že „není možné dát přednost ekonomice před životy lidí“, protože jsem přesvědčen (ano, nemám na to žádná data a kdo ví, jestli někdy budou), že lidí, kteří zemřou kvůli šaškování kolem covidu bude mnohem víc než kolik jich umře na komorbiditu jménem corona. Osobně doufám, že hlupci, toužící po karanténách a likvidaci ekonomiky budou první, kteří zemřou na raka a další nemoci, protože na ně nebudou ani kapacity, ani peníze.
    – Zadruhé, za pozornost stojí jeden fakt, který se v článích objevuje velmi málo, přestože dat je na to dost a to jsou výsledky testování. V celém světe je corona trackována ve 212 zemích. Celkem máme 1.929M případů. Odečteme-li 90k případů (z toho 80k Čína), kde není znám počet provedených testů, vyjde nám toto:
    — 1.838M případů na 15.298M testů = 12% pozitivně testovaných
    — Nejvyšší procento pozitivních testů má San Marino (59%), které bych s ohledem na velikost vesnice úplně vážně nebral, ale hned druhá je Francie – 41% z 333k testů
    — My jsme se 4.6% na pěkném 94. místě ze 159
    — To nás také řadí na 36. místo z pohledu počtu testů na milion obyvatel

    Současně mě překvapila informace o rychlejším šíření – naopak jsem četl, že je to s chřipkou prakticky identické a z toho se usuzovalo i na to, čemu říkáte KNN, tedy celkový počet nakažených, o kterých systém neví, protože nevyhledali lékaře ani nebyli testováni. Když si k tomu dáte výše uvedené procento pozitivních testů, tak mi přijde, že buď se testuje naprosto nesmyslně, nekvalitními testy nebo to někde „nesedí“.

    A na závěr jeden pohled z druhé strany Atlantiku na to, jak vypadá rychlý přechod k totalitě v Maďarsku (u nás se o tom stejném mluvilo taky, ale na obecné úrovni se to děje stále, jen po menších krůčcích), článek je z 30.3, takže data byla pochopitelně jiná – ale je to na zamyšlení, jak rychle se soudruzi zorientovali:

    Hungary
    Population: 10,000,000
    Coronavirus cases: 447
    Number of deaths from coronavirus: 15 (two yesterday).
    Guess what they did today:

    Suspended Parliament
    Gave infinite power to the prime minister
    Suspended future elections
    Total lockdown
    People who ignore lockdown can get up to 8 years in prison
    People who spread “rumors” (define that?) can get up to 5 years in prison.
    For fewer car accident deaths than have happened in Hungary in the past month, they just suspended all civil liberties.

    1. to jsou obrovske rozdily v pocet testu/pocet pozitivnich mezi zememi

      1. To je o metodice. Pokud budete testovat jen ty, kteří přišli do nemocnice s klinickými příznaky COVID a vysloveně zakážete testovat kohokoli jiného, můžete klidně dostat skóre 1:1 (neboli 100% testovaných bylo testováno pozitivně).

        Shodou okolností byl přesně toto přístup, který razil Prymula a Hygiena první týdny karantény…

        A naopak čím plošněji testujete, tím větší nepoměr mezi počtem testů a počtem pozitivních testů máte.

        1. jako dobry vzorek pro nejaky odhad (dost testu i dost nemocnych pri spise liberalnejsim postoji) muzeme vzit treba Svycarsko

          193800 testu 25680 nakazenych tj. cca 13.2% promorenost

          Island (mnohem mene nakazenych pri mnohem vetsim poctu testu na 1M obyvatel) promorenost 4.8%

          zhruba asi mezi takovymi mantinely se nejspis pohybujeme i my, spise k tomu Islandu

          1. Pokud jsem měl Covid-19 v únoru, jsem dneska dle těchto testů považován za promořeného?
            Už tu ta pandemie nějaký ten pátek je, dost možná už se nás s tím setkala většina, ale jen zlomek to prodělal dost na to, aby získal imunitu/protilátky v měřitelném množství.

            1. podle mne ano, ale dukazy zda a na jak dlouho imunita vznika zatim moc nejsou, jedine ze se vytvareji nejake protilatky, jeste to bude chtit overeni (jestli lze toho cloveka opakovane nakazit), ta opakovana infekce treba v Koreji co to je zac zda jsou to nedostatecne doleceni puvodni nakazeni nebo opravdu opakovana infekce

          2. oprava u Svycarska to dela 7,54% promorenost

            1. tak zpet puvodni bylo spravne

              1. jinak nejvyssi pomer pocet pripadu/pocet testu ze zemi nad 5000 pripadu ma Francie, dela to u ni 43% promorenost ale to je silne zkreslene protoze malo testuje. On vudy ten udaj o promorenosti u jednotlivych zemi co uvadim je spis horni mozna hranice protoze lze predpokladat ze krome samotnych nakazenych jsou otestovani aspon zcasti lide z jejich okoli kde je vyssi pravdepodobnost nakazy nez u ciste nahodneho vyberu koho budu testovat

        2. Jan Mrcasik: v čem vnímáte „plošnost“ testování u nás?

          Šíří-li se corona rychleji než chřipka, pak těch nemocných musí být daleko víc než „blbých“ 6000 (protože každý z nich má na svědomí v průměru 5-6 dalších). Jenže my nejsme schopní je najít, místo toho máme hromady negativních.

          Takže já s Vámi v tomto nesouhlasím, nevidím u nás jakékoliv „plošné“ aktivity a pokud jsou, pak zcela mimo. Při plošném byste totiž musel najít těch cca 25-60k nakažených, které tu reálně máme. Jenže to se neděje, hromady testů jsou negativní.

          Pravda může být v opakovanosti testů, jak psal sinuhet – tj. jestli jednoho člověka otestujete 2x, je najednou počet otestovaných lidí poloviční a poměr už není 4.6, ale skoro 10%. Atd., dle skutečného počtu otestovaných lidí.

          Každopádně je to další aspekt do diskuse. Kolik je tu nakažených, kdo a proč se testuje a proč máme jen 6k nemocných? Je těch zbývajících 19-54k těch bezpříznakových nebo s lehkou „paralenovou“ formou a proto o nich nikdo neví a vědět nebude?

          1. To je nepochopení. Já jsem nepsal že je u nás plošné testování, já jsem psal že plošné testování je „opak“ toho, co se děje u nás – kdy Hygiena a Zdravotnictví výslovně zakázali testovat ty, kteří neměli klinické příznaky, aby jim nekazili statistiky.

            1. Jan Mrcasik: teď jsem tedy zmaten – psal jste, že jsou rozdíly dané metodikou testování a zmiňoval plošnou, z kontextu pro vysvětlení méně než 5% pozitivních testů u nás. Pokud jsem to špatně pochopil, čím si tedy to procento vysvětlujete?

              1. V postu 11:38 jste mluvil po poměru „celkem testováno : pozitivně testováno“. A pozastavoval se, proč to může různým zemím vycházet tak různě.

                Má odpověď byla, že pokud stát chce, snadno dosáhne poměru „na každých 100 testovaných 100 skutečně nakažených“ prostě tím, že zakáže testovat lidi bez klinických příznaků. Tzn. extrémně selektivní testování. Což způsobí jednak poměr o kterém píšete vy, a jednak extrémně zkreslí KNN o kterém píši já.

                Oproti tomu plošné testování ukáže, že z velkého počtu testovaných bylo velmi málo nemocných, a naopak nemálo nakažených ale bez klinických příznaků = no big deal.

                1. Jan Mrcasik: rozumím, jenže Vaše odpověď je obecná, nicméně to není nic nového a o to mi nešlo. Mě zajímá konkrétnější pohled na ČR, protože (budu se opakovat, ale na toto jste nijak nereagoval) šíří-li se to jako chřipka, pak máme nemocných daleko víc a máme-li jich daleko víc, proč máme tak nízký poměr pozitivních nálezů? Testujeme blbě? Špatné lidi?

                  1. Protože netestujeme dost, a testujeme špatné lidi. Vždyť média byla plná příběhu lidí, kteří dostali coronu, ale hygiena jim výslovně _zakázala_ nechat se otestovat pod absurdní záminkou, že např. „nenavštívili rizikový region“ apod. Zákaz soukromého testování ditto.

                    1. Jan Mrcasik: 95% testů bylo negativních, nemůžu souhlasit, že „netestujeme dost“. Spíš testujeme špatné lidi. Ale pokud tomu tak je, těžko lze soudit na úspěšnost jakýchkoliv opatření, protože promořenost a tím pádem úmrtnost na coronavirus je u nás výrazně vyšší než co je ve statistikách.

                    2. ja bych si klidne vsadil ze po Prymulovych testech bude jasne ze u nas promorenost neni vyssi nez 5%, spise tak 2-3%. Cili veskera restrikce uplne k nicemu, Svedsko to udelalo spravne.

                    3. Já si myslím, že u nás promořenost byla výrazně vyšší – „karanténa“ nebyla žádnou karanténou, protože se lidé masově stýkali v supermarketech, kde Prymula dokonce svými represemi s strašením vyvolal panické nákupní horečky. Takže jsem naopak nakloněn věřit tomu, že promořenost byla výrazně větší.

                      Jenže jakýkoli „reprezentativní test“ 5000 lidí z Prahe apod. má ještě o několik řádů menší vypovídající hodnotu, než průzkumy veřejného mínění.

                    4. mrcasik – jak lze pres pruzkumy verejneho mineni exaktne zjistit promorenost ? imho jedine aspon trochu pravde se blizici bude prave ten Prymuluv test promorenosti.

                    5. Pokud „odměnou“ za pozitivní test je 14 dní v karanténě, kdy si člověk ani nedojde nakoupit, tak bych se nedivil tomu, že někteří pravděpodobně pozitivní se budou testování vyhýbat.

                      Služby jako rohlík, košík a podobné jsou jen ve větších městech a pro některé nepřipravené osaměle žijící jedince může být karanténa i celkem problém …

            2. A pane Mrcasíku, víte k čemu ty testy na covid původně sloužily?

          2. Počet lidí, kteří se s tím v organismu setkali, už odhaduju na čtvrt milionu…pár desítek tisíc to bylo naposled v březnu.

            1. Behemot: i kdybychom se drželi toho, co se běžně píše (počet potvrzených x10), tak jsou počty pozitivních nálezů extrémně nízké. Pokud by byla pravda co píšete Vy, pak je to ještě mnohem horší. Jasně, ne každý z těch „navíc“ je ještě nemocný. Nicméně někde běhá několik desítek tisíc nemocných, zatímco testujeme hromady zdravých. Zvláštní.

  5. Jeden z nejlepších článků na D-F za dlouhou dobu. Děkuji.

  6. „ale obrovskou, díky KNN podceňovanou rychlostí a zákeřností šíření.“

    Pane Mrcasíku, mohl byste vysvětlit, jak jste dospěl k tomuto závěru?

    1. Ve článku je to výslovně napsané, takže si to račte přečíst.

      Jste-li funkčně negramotný jako jiní zdejší diskutující, žádné množství mého vysvětlování by vám stejně nepomohlo.

  7. Děkuji za článek a celkové shrnutí, osobní zkušenost po týdenním bloku na covidové intenzivce je taková, že pacienty s covidem nějak respiračně stabilizujeme, v průběhu pak ale válčíme různě úspěšně s komplikacemi jejich dříve existujících onemocnění – infarkty, autoimunity (musíte vysadit supresiva) a podobně. Jak tohle statisticky podchytit… těžko říct. Stejně tak má spousta pacochů průser, když přijdou do nemocnice s něčím jiným, zakašlou a na příjmu sedí blb – pak vám den (Cov-PCR test trvá) leží někdo s něčím jiným, třeba infarktem a nedostane se včas k adekvátní terapii, protože přece podezření na covid…tohle taky statistiky neumí /viz i ten kulichovo citát.

    1. A jakou roli může hrát psychika stigmatizovaných/diagnostikovaných?

      1. Hodně, měli jsme situaci, kdy žena s covid v pokročilém věku na intenzivce umřela a její manžel pak poměrně dlouho i s horšícím se stavem k nám z běžného oddělení nechtěl, teď je samozřejmě na ventilátoru, navíc si ale přinesl/vyvinula se mu takotsubo kardiomyopatii (tzv. broken hearth syndrome) https://en.wikipedia.org/wiki/Takotsubo_cardiomyopathy

        Na druhou stranu prošel jsem taky cirkusem s Covid diagnostikou (cestovatelská anamnéza, symptomy – nakonec ale negativní a „jen“ zánět mandlí) a rozhodně jsem neměl pocit, že by na mě všichni koukali jak zablešeného psa s tuberou, navíc s měšťákem s klackem za prdelí a složenkou na tři mega za šíření… snad jen jak to bylo na začátku, tak všichni byli ještě zmatení jak včely v zimě.

        1. Díky. Mě zajímá vliv negativní mediální paniky na individuální průběh nemocného, což u některých těžkých případů muselo sehrát roli, jen se to nedá statisticky vyčíslit.

      2. Tohodle nekrmte prosím.

  8. tak nejak se tohle cekalo ne ? pri te medialni smrsti ktera nema obdoby v historii si nejeden musel pomyslet co je asi za tim . Tady je link na document ktery QAnon na vcerejsim boardu. Solidni pocet zhlednuti jen od rana 300k+. Jsem zvedav co se do budoucna podari udelat s medii celkove . Zmena je nevyhnutelna.
    https://youtu.be/MY8Nfzcn1qQ

  9. Jen drobnost – z úplně jiného oboru si všimli, že vlastně veškeré tupé státní represe typu „zakážeme X a problém zmizí“ jsou založeny na identické epidemiologické metodologii:
    https://opensourcedefense.org/blog/guns-are-a-virus-but-not-in-the-way-people-think/

    Myšlenka je jednoduchá: zbraně „způsobují“ smrt. Méně X znamená méně smrtí. Takže pokud zastavíme šíření X, zastavíme smrt. Tímto způsobem jsou řešeny nemoci, takže se nabízí tatáž metoda: zacházet s X jako by to byl virus. Poštvat na něj univerzity a statistiky. Zabránit tomu, aby se s X lidé setkávali (zmenšit expozici). Zařídit, aby bylo pro lidi těžké X šířit k dalším (regulace, licence, zákazy). A udržovat tlak, potlačovat „virus“ kdekoli na něj narazíte, dokud konečně nevymře.

    Veškerá epidemiologie je totiž založena na principu, že je X označeno jako nepřirozené, deviantní, a proto vymýtitelné. Jenže opak bývá pravdou.

    V otázce X-zbraní udělal revoluci sociolog James Wright, když v roce 1995 napsal:

    Vlastnictví zbraní je v rozsáhlé části společnosti normativní, nikoli deviantní, chování. Představa, že jsou zbraně normální, je dramatická odchylka od „vědeckého“ přístupu kde jsou zbraně a jejich vlastníci vnímáni jako deviantní, a veškeré vědecké literatuře dominují kriminologické a epidemiologické studie „násilí se zbraněmi“.

    O tom to totiž je: epidemiologie se nám zvrhla do perverzní představy, že smrt je „nepřirozená“ deviace a musíme se jí zbavit. Že „norma“ je 100% bezpečí, a cokoli jen vzdáleně nebezpečného je nutné s fanatickým zápalem vymýtit skrze zákony a drakonické represe.

    Kampaň „vymýtit coronavirus!“ je tedy vlastně jen logickým pokračování kampaní EU „nula mrtvých na silnicích!“, „nula mrtvých zbraněmi!“ a čínského „nula disidentů!“.

    1. Uz asi 3 tydny se mluvi o zplostovani krivky tak moc, ze Pornhub si z toho udelal banner a reklamu, ale ty tu furt vytahujes porazeni covidu. Moznost jej porazit aktualne nikdo nehlasa, vsichni zplostuji krivku, aby se nestalo to, co se deje ve Spanelsku a Italii, kde lekari nechavaji starce chcipat, protoze nejsou kapacitu nemocnic.

      Jen Mrcasik pise opak. To je fakt jak u blbejch. Vylez ze svy socialni skupiny a koukni na jiny weby, treba na ten zkurvenej Pornhub, kterej pro CR nabizi uz pres 2 tydny premko, protoze zplostovani krivky.

      Bohja jeho…

      ZADNA KAMPAN NA VYMYCENI KORONAVIRU NENI.

      1. deacon: epidemiologové všichni kromě „dočasného Prymuly-liberála“ hlásají právě a pouze „úplné vymýcení corony“. V čele s Fergusonem.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017