Pozorometr - zpět na článek

Počet komentářů: 268

  1. Až se zašmodrchá úplně, vyklidí pozici pro něco nového.
    Horšího…

    1. presne tak – v Európe dnes už zločin menom štát prerástol do totálne zvrátenej podoby, kedy sa úplne odtrhnutý od reality zaoberá už len sám sebou

      a keď sa podarí dosiahnuť že podiel parazitov spoločnosti sa prehupne cez polovicu (vďaka technológiám na ktorých ani oni ani ich politickí zločinci nemajú žiadnu zásluhu), bude sa už proti produktívnej menšine dať odhlasovať úplne čokoľvek, pekne demokraticky, a je v podstate jedno aká podoba mafie bude vládnuť (aj keď uznávam že neomarxistickí eurosocani to doserú asi najrýchlejšie, za výdatnej pomoci nimi naťahanej moslimskej degenerovanej krimigrozveri – google „muslim inbreeding“, prípadne „cultural marxism“)

    2. +1
      Taky nejsem optimista. Je to přesně zbožné přání ve stylu: „Dávám bolševikovi rok, maximálně dva.“ Lid si to žádá, přestože na to lidi serou.

  2. Pěkná věcička, kolik to asi stojí? Tohle mě vzrušuje daleko méně, než vychcanej poslanec, co byl marod, nechodil do háku a přitom bral celou dobu plnej plat a vesele z něho žil.

    1. Nejlepší varianta je žádnej poslanec. Poslanec co bere peníze a neposlancuje je hned druhá nejlepší varianta. Stojí to zdroje, ale aspoň neškodí. Dtto Úředník, co si v práci ctenoviny nebo mestapak, co je zalezlej u televize na služebně.

      1. nebo městapák, co napíše denně 60 příspěvků tady do diskuze :)

        1. Exlax? Ten mi na mestapaka nesedi, ten je blbej trochu jinym zpusobem. Mestapacky blbej je spis kabrnak. Exlax je spis takovej ten typ zneuznanyho filozofa co ma problem najit stalou praci a zapadnout do kolektivu, protoze zije v domneni ze vsichni kolem jsou tupci a blbci a nevaha jim to dat najevo.

          1. Hm podle mě má teplý stádní místečko právě u sboru, řekl bych. To, že je to zneuznanej genius, nikdo ho v reálném světě nemá rád(stejně jako tady, kromě asi 2 trotlů)je docela přesná definice. Tyhle typy lidí obvykle nemají moc kamarádů. Prostě typický asociál.

            1. To ma tom musi bejt policie hodne spatne, kdyz berou todleto. Ale mozny je vsechno.

              1. Vo tom nepochybuj :)

                1. shane, ada, shifty: Tak tohle mě pobavilo dnes úplně nejvíc, pokračujte hoši :oD

                  1. Me z toho vynechte. Na odhady povolání a psychologické profily diskutujících fakt nemám.

                    1. ada: Ta siamská internetová dvojčata shane a shifty, co se tak krásně doplňují, provozují ten cirkus v určitých intervalech, omylem mně tam vklouzl i Váš nick.

              2. A hele jak je čitelnej, hlupáček :)

  3. Bohužel příliš optimistické – tady to slepá ulička není, na to nikdy nenarazí. Když do auta dostali povinně GPS, tak tam postupně nacpou i povinný eye-tracking, jehož údaje na sebe bude auto bonzovat dva kilometry před sebe a kilometr nazad s historií nejméně dvou hodin nazpět, v dopravních předpisech bude předepsaná oblast, ve které se smí oči řidiče za jízdy pohybovat, ze začátku na to bude nějaká tolerance, než se systém přizpůsobí všem specialitám jako třeba rozlišit rozhlédnutí-se na přejezdu od pánské inspekce vnad spolujezdkyně(*), časem to ale skončí na principu „pane řidiči, víte, že jste 0.384 promile doby strávil očima mimo zákonnou alfa-zónu pro věnování se řízení?“ … k tomu se autoškoly rozšíří o speciální tréning na tuto dovednost, eventuálně se zakáže řídit všem, kdo si toto nevytrénují na autodromu v Mostě, na e-bayi se budou prodávat speciální čočky s piezoelektricky řízenými pupilami pro udržení směru pohledu (napájeno pohyben skutečných bulev), jejichž nošení se pak stane přestupkem, motorkářům to zamontují do helem a cyklistům taky atp. atp.

    *) abychom teda byli genderově vyvážení a politicky korektní:
    – pánské inspekce vnad spolujezdce
    – dámské inspekce vnad spolujezdce
    – dámské inspekce vnad spolujezdkyně
    – sexuálně neutrální inspekce vnad spolujezdete

    1. Žádám o vyjmenování všech korektních genderů a jejich kombinací dle následující tabulky (uprostřed stránky):
      https://apath.org/63-genders/

      Člověk nikdy neví, která osoba s mentální úchylkou navštíví tento web.

      =)

      1. Nečítate pozorne. Nie je ich 63 ale 64. Zabudli ste na Helisexual.

    2. No, jeste jim napovidej, mamlasi! :-)

      1. S tím si s dovolením hlavu nelámu – z jednoho prostého důvodu: každá myšlenka už tady byla, každou už někdo měl. To, že ji dostatečně široce nevyužit/nerozmnožil/nepatentoval…, tedy že myšlenka sama se jeví jako nějaké novum, je pouhá egomaniakální iluze. Takže i pokud já sám „na něco přijdu“ tak po té, co opadne objevitelská pýcha mého ega, tak to komentuji trochu střízlivěji: „no už bylo taky na čase (objevit tu Ameriku), v tvým věku….“.

        Takže byť autorovi článku zaplňuji decentní připomínkou této oblasti nějakou lokální mezeru, určitě si nedělám nějaký nárok na extra originalitu. Tenhle nápad se už určitě vyskytnul a ještě vyskytne mockrát a jednou bohužel v hlavě někoho, kdo to určitě prosadí do silničního provozu. A to aniž by četl tuto diskuzi. Takže s tou „nápovědou“ mám své svědomí zcela klidné.

  4. Tyhle dalekohledy nejsou az tak nove, prvni palebna priprava kolem nich probehnula uz nekdy v lete. Osobne si ale myslim, ze to rychle sklouzne ke staremu dobremu zabukareni s radarem, tam je totiz potencial i pro ziskani tucnejsich carek (drzeni telefonu je za 2 body, vysoke prekroceni rychlosti je az za 5 bodu).

  5. Zakládám iniciativu, která má za cíl novelizovat Zákon 292/2004Sb. Uvítám jakoukoliv podporu.

    Návrh úpravy:
    §1 první řádek bude doplněn o číslo odstavce (1)
    Bude doplněn odstavec (2) D-Fensovi se doživotně zakazuje používat křišťálovou kouli a jiné obdobné věštecké prostředky.
    Bude doplněn odstavec (3) D-Fens jakoukoliv svou vtipnou či věcnou poznámku pronesenou nahlas, či kdekoliv a jakkoliv napsanou výslovně označí za svou domněnku či názor a uvede větu:“Neslouží jako návod pro zákonodárce“. Pokud bude v budoucny vynalezen monitoring myšlení, platí tento odstavec i pro jakoukoliv D-Fensovu myšlenku.

  6. Dávám za 3. Protože cílem represivního aparát není bezpečnost, ale okrádání lidí, je přece úplně jedno, co lze nebo nelze zařídit. Důležité je, že v průběhu POKUSU o vynucení toho či onoho lze kasírovat peníze. A čím gumovější zákazy (před lety proběhla médii informace o skvělém německém zákonu, který zakazuje hlasitou hudbu – jak to asi Simir definuje a měří?), tím zmatenější ovce, tím více peněz a tím více reálného nebezpečí, protože systém ke svému fungovaní potřebuje bouračky a společnost, která se cítí ohrožena. Kdyby bylo na silnicích bezpečno (k tomu by pomohlo zjednodušení zákonů, snížení počtu zákazů a používání mozku), co by piráti v uniformách dělali? Koho a za co by přepadávali a kasírovali?

    Současně ohledně toho „přijde něco nového“ jsem dost skeptik v tom smyslu, že tím „novým“ bude něco lepšího (pro řidiče).

    1. Klidně tu známku můžeš opravit na 1, protože to D-F ví velice přesně, že nějaká bezpečnost je až na posledním místě, píše o tom poměrně často, dokonce i v tomto článku. Policie a represivní aparát bude neustále zaujímat nové a nové postoje, které z jejich pohledu budou generovat rychlé výpalné. V tomto případě zákaz držení telefonu (nemusíte ani telefonovat), kukátkem si vás vyfotěj a mají jasný výsledek. Je to jako jedničky a nuly. Váš xicht, telefon a z to už nikoho nevyseká ani Majk je Ban :-)

      1. no remorse: článek končí představou, že represivní aparát spěchá do slepé uličky a bude tedy nahrazen „něčím novým“. Jak jsem napsal, nemyslím si to a tedy ani nemám důvod měnit známku (ne že by to šlo).

        1. tak každopádně je to zajímavý, že jeden napsaný článek ve dvou lidech vyvolá různé pocity, protože každý si v něm přečte něco jiného. Rozhodně je ale dobře, že o tom někdo píše, aby další o tom mohli diskutovat.
          Mám známého, který chválil všude nainstalované průjezdové radary. Když mu během 3 měsíců přišly 3 pokuty, tak už ty radary nechválí a už je nechce. Např.30kmh před vlastním bárákem je v pořádku, ale pokud takto musí jezdit i před jiným barákem, tak je zle.

  7. Dalsi stupen bude osobni polecajt. Ke kazde jizde bude nutne zazadat na mistni sluzebne VB o asistenci pri jizde z X do Y v case Z. Nato se dostavi prislusnik (kdyz budete mit stesti, nebude vic jak hodinu opozden), odemkne vase auto, nastoupi na misto spolujezdce a vy muzete za jeho dohledu provozovat rizeni. Prislusnik behem jizdy bude kontrolovat vasi pozornost a to vcetne stourani v nose, smer pohledu, poslouchani zprav atp. Na konci jizdy zase vystoupite, prislusnik zamkne auto a zapeceti ho. Navic aby se omezila nepozornost pramenici ze starosti o obleceni, bude predepsano, ze ridic musi mit oblecenou oranzovou kombinezu. Ta bude mit na leve strane velkym pismem vyvedene jmeno ridice (ze zacatku, pak uz jen evidencni cislo ridice).

  8. Tentokrát šlápl D-f vedle. Policie a dopravní experti nakonec bohužel uspějí. A bude se to jmenovat „autonomní vozidla a zákaz individuálního řízení“. Nechci být špatným prorokem ale myslím, že i D-f se této doby dožije.
    Doporučuji odkazovaný článek a i další tamtéž:
    https://krabice.wordpress.com/2017/12/04/cokoli-jako-sluzba-prichazi-smrt-automobilismu-a-naprosta-ztrata-kontroly/

    1. Toho bych se nebál. Autonomní řízení je obrovský provar a teď se v podstatě jen hledá, jak to říct veřejnosti. Je to obrovský tunel a podvod, firmy vybraly peníze od vlád, Tesla vybrala peníze od zákazníků a nikde není nic, co by se dalo uvolnit pro veřejné použití. VŠECHNY projekty autonomního řízení jsou ve zpoždění proti původním plánům, většina z nich ani není schopná odhadnout, jak velké to zpoždění je. Je velmi nepravděpodobné, že bych se něčeho takového dožil, pokud někdo nepřijde s nějakým řešením, jak prodloužit lidský život na nějakých 150 až 170 let, a to je zhruba stejně reálné jako zavést autonomní řízení.

      1. Já nejsem takový optimista.

        1. zdesu:
          Falešné obavy. „Autonomní řízení“ je nesmysl, který v praxi nemůže fungovat. Kdo by asi platil náročnou infrastrukturu?

          1. Daňoví poplatníci – současní řidiči?

            1. zdesu:
              K tomu nedojde. Infrastrukturu dráhy taky neplatí cestující ve vláčku.

          2. corona: No, v ghettu k tomu „autonomnímu řízení“ určitě nedojde, to máte recht, hehehehe.

            1. ex.lex:
              V ghettu…?

              1. Asi v zidovskym ghettu.

      2. Podle mě je největší problém autonomního řízení praktická interakce s neautonomním řízením. Jakmile se zakáže neautonomní řízení tak se spousta současných problémů vyřeší. Stačí kouknout na robůtky na třídění pošty, jak jim to de pěkně od čidel. Ale je to proto že se jim do toho prostoru nemíchá nikdo živý. Já myslím že se toho bohužel ještě dožijeme.

        1. Neboli problémem je interakce se SVĚTEM, což je dost problém. Celé slavné AI se akorát učí čumět na realitu a odvozovat z toho reakce na známé nebo podobné situace. Projedou s tím miliony kilometrů v reálu i simulátoru a pak to jen opakuje reakce podle toho, co dostává do čidel. Reálně se nikdy nic nenaučila, pořád je to v podstatě sofistikovanější třídička, jen to netřídí poštu dle psč, ale obrázky a vjemy podle toho, co už viděla.

          1. Akorát že bude dycky tolik vjemů a neočekávanejch situací, že

            a) nebude to rozumně řešitelný ani technicky (samotný čidla budou v principu analogovej vstup pro číslicový rozhodování)
            b) pokud to snad půde technicky, jenom tendle bazmeg bude stát rozhodně víc než nynější koncovka levnejch aut, takže si to nebude moc normální člověk dovolit; a zas tak bych buřtožrouta nepodceňoval, pokud se to bere metodou rozděl a panuj a po malejch kolečkách, tak sice projde leccos, ale nečekal bych, že auta si lidi nechají sebrat, to fakt ne; už teď mele sovětskej svaz západu z posledního, už zase začínají docházet cizí prachy, za chvilku se to složí

            1. Toohle vsechno je ale pomerne snadno resitelny na hlavnich tazich velkejch mest. Daj se tam nejaky „troleje“ a jedem. Jak nemate krizovatky bez „svetel“, je to hned vyrazne jednodussi. Bohuzel :(

              1. Redik:
                Ty virtuální „troleje“ ovšem představujou tak drahou záležitost, že je nikdo nebude financovat.
                Tzv. „autonomní řízení“ v silničním provozu je stejný nesmysl, jako ty vize o letecké dopravě na baterky.

                1. No, jak rikam, zalezi jak kde. Na dalnice se to da natahnout celkem snadno, bych rek.

                  1. Redik:
                    Na dálnice snáze než jinam, přesto velmi draho.
                    A ani výstavba takových spec. dálnic hned tak nehrozí kvůli ceně.

                    1. Ja myslim, ze kdyz je potreba udelat neco „pro vobcany“ (TM), tak se to vzdycky nejak vymysli. Podivejte, kam se smirovaci a podobny technologie posunuly za poslednich dvacet let…

                    2. Redik:
                      Jenže ty jsou proti tomu laciný…

                    3. Tyhle veci klesaj na cene rychle, protoze rychle zastaravaj. Nokia 3210 stala 10.000, coz byl tehda randal, dneska mate telefony od ctyr set. Zalezi jen na tom, kdy to zacnou sekat Cinani ve velkym.

                      Samozrejme se bavime o nejakym inteligentnim a efektivnim reseni, ne jak silnice se solarnim povrchem a podobny nesmysle.

                    4. Redik:
                      Tohle není o spotřebním šmejdu, jakým je mobilní telefon.
                      Zabezpečení v dopravě nemůže používat kdejaký drek.

        2. Tohle problem neni, fakt ne.

          1. Pravda. Problém je vo výpočtovej kapacite. Možno raz, keď sa podarí miniaturizovaný počítač, ktorý urobí x-rádov viac operácií, ako dnešne superstroje, čo zaberajú celú budovu na to, aby porazili hráča v go.

            1. Jak jsem napsal vyse, primarnim problemem je tma a zima, kdy lide vypadaji pomoci zobrazovacich technik jinak. Ale povinne ocipovani by pomohlo :o)

      3. Podle mě se my současní 30 – 50 dožijeme stavu, kdy v normálních městech bude tak třetina autonomních elektro-aut, v těch fašistických pak 100% (bude úplný zákaz vjezdu čehokoliv jiného). Proč si to myslím ?

        Kdo se narodil v roce 1890, tak jako 13ti letý zažil první vzlet letounu těžšího než vzduch, co urazil 39 metrů, ve 34 četl o prvním obletu zeměkoule a ve 37 o přeletu Atlantiku. V důchodu se seznámil s proudovými letadly, v 71 zažil vzlet prvního člověka do vesmíru a v 79 jeho přistání na měsíci.

        Jediný lidský život stačí, aby se člověk narodil do doby, kde ještě rolníci vidlemi ničí heliový/vodíkový/horkovzdušný balón, bo si myslí že je to ďábel a zemřel v době, kdy se člověk prochází po povrchu jiného kosmického tělesa – téměř neuvěřitelný pokrok – opravdu si myslíte, že se autonomní řízení nevyvine do použitelné podoby v horizontu 30 let ?

        1. Adam:
          Tak náročnou infrastrukturu nemá kdo zaplatit, takže NE…

          1. Že nemá ? Tak se podívejte do zrcadla a uvidíte přesně toho kdo to všechno zaplatí. To se také týká mě a všech diskutujících tady. V momentě kdy to bude „státní zájem“ (představte si pod tím cokoliv od nějakého plácání stínového ministra dopravy až po různé závazné směrnice a nařízení Bruselu), tak nám ty prachy prostě jakýmkoliv způsobem seberou a nalejou je do tohoto projektu – a mám obavy, že přesně tam sovětský svaz západu v oblasti „udržitelné mobility“ směřuje. Cíl je jasný – automobilní dopravu jen pro vyvolené/bohaté, zbytek všemožné formy MHD, kola a motocykly.

            Technicky si myslím, že to bude zvládnutelné, viz. ukázka pokroku v letectví. V roce 1900 si cestu na měsíc lidé ani neuměli vůbec představit, jaká sci-fi to byla a ejhle. My si dnes už autonomní dopravu umíme alespoň představit a to je začátek – inženýři dokážou cokoliv, pokud budou mít politickou podporu + finance a tu – jak jsem uvedl výše – mít budou a ne malou.

            1. Adam:
              Ne, nemá – takto získané prostředky by nestačily.
              Technicky zvládnutelné to není a právě díky absenci té drahé infrastruktury ani nebude.
              Někde níž jsem zmínil ty fantasmagorie s drony na baterky, co podle „novinářů“ budou dopravovat lidi vzduchem – taky jen naivní sny…

              1. Co k tomu říct ?

                „Dobře informovaní lidé vědí, že je nemožné přenášet hlas po drátech, a že kdyby to přeci jen bylo možné, nemělo by to žádný praktický užitek.“ Bell

                „Američané možná potřebují ten telefon, ale my máme dost poslíčků“. Preece

                „přenos dokumentů po telefonních drátech je principiálně možný, ale potřebné zařízení je tak drahé, že to nikdy nebude k praktickému použití“. Gabor

                „I když teoreticky a technicky je televize možná, po komerční a finanční stránce to považuji za nemožné, za něco kde nemá smysl ztrácet čas s nějakými úvahami“. DeForest

                „Energie produkovaná atomem je velmi slabá. Každý kdo očekává nějaký významnější zdroj energie z transformace atomů je snílek“. Rutherford !

                Favorit: „Vše, co se dá vynalézt už bylo vynalezeno“. Duell

                A dnes přibylo nové moudro: „Technicky zvládnutelné to není a právě díky absenci té drahé infrastruktury ani nebude“. corona@dfens-cz.com

                Doufám že si to někde zapíšete a za těch 30 let to zde veřejně opět připomenete (pokud ještě bude existovat web, lidstvo, atd…)

                1. Adam:
                  Citáty nekomentuju.
                  Že to bez náročné infrastruktury zvládnutelné není, ví ten, kdo se takovými věcmi zabývá.
                  A že tu nákladnou a na údržbu drahou infrastrukturu nemá kdo ufinancovat je jasné tomu, kdo má k takovým zařízením blízko třeba z hlediska profese.
                  Kdo z nás dvou do toho vidí a kdo nevidí naznačuje už ten odkaz výše.
                  Pán je umělec…?

                    1. zdesu:
                      Infrastruktura pro zamýšlené tzv. „autonomní řízení vozidel“ by vyžadovala velké množství různých snímačů, čidel, signálních bodů atd. Údržba, rekonstrukce a vůbec správa takového množství techniky je tak nákladná, že to žádný stát neutáhne.
                      A stavět úplně oddělené sítě silničních komunikací pro taková vozidla už vyjde daleko dráž, než využít kolejovou dopravu.

                  1. „A že tu nákladnou a na údržbu drahou infrastrukturu nemá kdo ufinancovat je jasné tomu, kdo má k takovým zařízením blízko třeba z hlediska profese.“

                    To že je někdo „z profese“ ale vůbec nic nemusí znamenat a nedává mu to právo vyslovovat jednoznačné závěry, maximálně tak může říct, že na základě svých dosavadních zkušeností se domnívá/si myslí apod….

                    Werner Heisenberg byl také „z profese“ (nositel Nobelovy ceny za fyziku), „věděl“ jak štěpit atomy a stejně vyrobit atomovou bombu nezvládl

                    1. Adam:
                      Pokud jsi umělec, těžko tě já můžu poučovat o nějaký historii malířství.
                      A zrovna tak ty těžko můžeš vědět, kde je potřeba jaký čidlo a kolik stojí, jak funguje kterej motor nebo jak se zabezpečuje řízení dopravy.

        2. Vzhledem k vývoji stavu D1 v uplynulých dekádách nemám z autonomního řízení obavy.

        3. Ad Adam:
          Třeba takový socialismus (s předpokládaným přechodem ke komunismu) se u nás vyvíjel v horizontu 40 let. A jak to dopadlo… :-/

    2. Problemy autonomniho rizeni lze rozdelit na 3 kategorie
      1) Eticke
      Kdo nese odpovednost za nehody plne autonomniho vozidla? Aha? (a to se dnes neresi!!! Ac na to vyvojari autonomnich vozidel zurive upozornuji)
      Plne autonomni vozidlo ma moznost lepe reagovat na nenadale situace. Worst case scenario – ma moznost zabit posadku vozidla vs zabit lidi na ulici. Jak ohodnotime zivoty techto lidi a koho ma takove vozidlo zabit? Aha? ;)
      2) Technicke
      Problem rizeni ve meste, problem rizeni ve tme, problem rizeni ve tme a v zime. Vsechno to kurvi hlavne deti. Dite v zime ve tme vypada jako popelnice a je problem vysvetlit softwaru, co je dite a co je popelnice. Nam to neprijde, protoze nas tohle naucila evoluce. A to se bavime o autech s optikou za statisice USD, coz samozrejme do aut pro bezny plebs nelze montovat(A stejne to nefunguje, proste pocitac vidi popelnici). Dospeli v zime obcas vypadaji jako male lampy :) No a rizeni ve meste je kapitola sama pro sebe, ale tam se to da omezit v ramci aktualizaci map(tzn. na sidlisti s hustym parkovanim vozidel zpomalovat, kdyz hrozi deti).
      3) Lidske
      Castecne autonomni vozidla maji tendenci uchlacholit jejich ridice tim, ze 99 % casu funguji a pak se to posere a v lepsim pripade nikdo nezdechne, v trochu horsim zdechne pouze majitel no a v nejhorsim zdechne nekdo, kdo je v tom nevinne(ne vzdy). Viz ta transka v US(kde vyrobce autonomniho vozidla ztlumil svetlo, ta ulice byla kurva dobre osvetlena a to auto melo tu zenskou s kolem videt)

      Autonomni vozidla jsou daleko, hooodne daleko :) Aktualne jsou to vrazi deti v zime, protoze ta zkurvena popelnice se hejbe. A to porad predpokladame, ze zvladneme dodat hw, ktery to zvladne spocitat a soucasne dodame i software, ktery je diky problemum daleko predaleko(pro plne autonomni vozidlo). V soucasnosti se cast vyvojaru kloni k tomu, ze se tam v dohledne dobe nedostaneme.

      1. Nehodu lze odepsat jako vis maior, zasah vyssi moci. Neni bezpodminecne nutne mit na vsechno vinika. Kdyz te do kebule baci meteorit, taky za to nikdo neponese vinu.
        Pokud by havarii zpusobil software, tak vinu nese vyrobce, pokud by se v systemu nekdo neopravnene vrtal, tak ten kdo se vrtal.
        Tohle se resi snadno.
        Problemy s autonomnim rizenim jsou a dlouho budou ciste technickeho razu. Pocitac proste lidsky mozek jeste dlouho nenahradi, pokud vubec kdy.

        1. Vsechny nehody v budoucnu budou zasah vyssi moci? :) To se lidem moc libit nebude :P

          1. Vsechny ne. Cast jo. To uz je ale i dnes. A odpadne ten pruser s Neprizpusobil jizdu stavu vozovky :)

        2. Zřejmě nikdy. Pokud TO někdy začne myslet, bude to úplně jiný druh inteligence. Nám se v hlavách honí příliš mnoho balastu. K přemýšlení nejsou třeba emoce ani druhová paměť…

        3. Aby bylo jasne, v tuto chvili legislativa nepocita s autonomnim vozidlem, viz problemy google auticek atp. Jde o to, aby clovek v aute bez volantu nebyl vinnen za to, ze je vlastnikem autonomniho vozidla, jehoz jizdu nemel moznost ovlivnit. A tohle realne v tuto chvili hrozi.

          1. Právě. Současní zákonodárci jsou toho schopni.

          2. Legislativa s tim nepočítá predevsim proto, ze zadny pouzitelny autonomni vozidla nejezdi. Neco se vyviji a testuje, ale do prakticke pouzitelnosti v silnicnim provozu to je svetelny roky daleko.
            Pokud by se to dotahlo do pouzitelna, tak legislativa vznikne, vyrobci se o to postaraji. Google a spol nejsou zrovna orezavatka.

            1. @Adanedhel
              A vyrobci v pravnejsich zemich se boji, ze z nich takovi zakaznici pak vysoudi i jejich spodky

              @shane
              my, pesimiste, kteri do toho trosku vidime, rikame, ze je to zbytecny poplach, protoze plne autonomni vozidlo stejne nebude. Ale delani legislativy az posleze, tak riskujeme, ze legislativa bude jeste odpornejsi nez obycejne. A hlavne je nutne zacit tu diskusi, protoze aktualne o tom diskutuji hlavne savanti-programatori a to FAKT nechces. Legislativa za pochodu je obrovsky risk jak pro vyrobce tak pro majitele, tzn. realne existuje hrozba, ze kdyz nekdo konecne nauci stroj vsechny ty prusery, tak si to nikdo nekoupi, protoze proc. Bud za to budu zodpovednej ja a tim padem tam chci moznost ovlivnit to vozidlo(takze plne autonomni nebude z heldiska uzivatele – musi davat pozor), nebo za to bude moct prodejce a malokdo bude mit koule vydat autonomni auto a nest odpovednost za kazdej rozkosnej bug, kterym to smaze skolku na prochazce.

              1. Sice v zasade souhlasim, ale imho nema cenu delat legislativu na neco, co zatim neexistuje a neni jiste zda vubec existovat bude. Legislativu provozu letajicich aut na antigravitacni pohon zatim taky nikdo neresi.
                Zatim je to tak, ze autonomni vozidla nesmi autonomne do provozu a to zatim staci. V uzavrenych arealech at si jezdi podle libosti.

      2. A to eště předpokládáte, že tendle pytel elektroniky eště několikrát složitější, než u nynějších aut, bude fungovat precizně, bezchybně nebo to bude schopno chyby samo najít a řešit a to po dobu aspoň pěti let (prodloužená záruka).

        Jak spolehlivá je elektronika aut dneska? Zejména u některých značek, třeba anglickej výrobce ofroutů co měl dělat nábytek, auto s píčou na kapotě a podobný? A to si vynásobte třema :D

        1. auto s picou na kapotě bylo co se řešení chyb zcela ok. Rozsvitila se chybová kontrolka a po novém startu/po desti/prejeti retarderu chyba zase zmizela. samoopravny auto.

          1. Jo, jenom to občas v dešti otevřelo všechna okna a podobně, že?

            Jak daleko dojedete, dyž to bude muset v bouřce zastavit, restartovat se a znova rozjet? Aha.

            1. Zavoláte si robotický anděly, nedělejte scény, Behemote :oD

      3. Řešení 2. problému je tak prosté – lidi prostě budou mít povinný čip (domácí zvířata dtto). Kdo ho mít nebude, ten je lampou, holubem nebo popelnicí a vinu si nese sám. Auto uvidí pěkně online mapu s vaší gps polohou + si vás pro kontrolu nasnímá i svými senzory a je to.

        1. No, konečně je to tady, čipešek do mozku a pro vaše vlastní dobro! No že to trvalo :D

          1. Sleduji, že to k tomu postupně a nezvratně spěje. A autonomní řízení bude časem dělat tímto směrem velký tlak, protože bezpečnost.

        2. Přesně tak, to jsem měl na mysli když jsem psal výše že problém je s okolním neuatonomním řízením. Když bude účastník silničního provozu muset mít nějaký komunikativní autonomní řízení, tak se spolu ty jednotlivý autonomní systémy domluví snadno. To eliminuje všechny ty problémy s nočním viděním ve vánici atd. Protože se budou všechny měkké překážky jednoznačně identifikovat po komunikaci. A koneckonců proč by měl někdo jezdit v noci a ve vánici. Když už někdo dá pokyn autu aby někam jelo v nějakém nečase, tak si pak bude zodpovídat za případné hmotné škody.

          1. Domluva mezi vozidly je vicemene zbytecna, kdyz nepocitame mlhu a vanice. Jenze pak mame problem se ctenim cesty(a GPS fakt neni reseni, presnost +- 5m na silnici pro rizeni fakt nechces). Takze bys krome vozidel a lidi musel ocipovat i zver a silnice, abys mohl jet rychle ve vanici ;) Nezapominej, ze kdyz to nevidi cloveka ve vanici, tak to nevidi ani tu cestu :)

            V idealnejsich podminkach se i dnesni vozidla dost blizi k autonomnimu rizeni, jenom to ma ty ulety, ktere to cele kazi :)

      4. deacone, ta popelnice v zimě /aka dítě/ má nějakou teplotu, minimálně z tváře vyzařuje určité množství tepla, či chcete-li IR záření. Opravdová popelnice /do které se už dnes nesype horký popel/ má teplotu okolí, nehýbe se a nic nevyzařuje. Funkce PIR čidel je na tomto faktu založena.

        1. Tohle je aktualni 2 mesice stary problem :) Proste to vyzarovani je tak male, ze se splete s ruznymi vypary ze spatne uzavrene popelnice, kanalu vedle popelnice. Zjednodusene receno – obcas ten troj vidi az moc, obcas moc malo.

          Bavime se o stroji s termovizi, noktovizorem a co ja vim cim dalsim a stejne hovno :) Optika v cene 2 beznych aut a srazi to „popelnici“ :D

          No, mozna tech mesicu bude drobet vic, ja si pamatuju, ze jsem to resil s kolegou v lete a smali jsme se tomu a leto bylo letos zkurvene dlouhe :D

          1. Jj. Tipoval bych, ze v lete tepelne vyzarovani z rozpaleneho pozadi bud rovnou prerazi vyzarovani z cloveka, nebo bude vysledny rozdil tak maly, ze ho senzory nerozlisi. V zime zase bude problem se zachumlanejma lidma v zimních hadrech a cepici, kdy teplo vyzarovany ksichtem bude tak maly, ze ho senzory zanedbaji. I pes nebo krysa budou mit v zime vetsi tepelnou signaturu nez clovek.

      5. Ten problem 2) nejsou jen male deti. Onehda to hezky rozebral jeden odbornik na AI. Jde o rozeznavani objektu. Cloveku staci ukazat nekolik kocek rozne velikosti, stari a barvy a nadosmrti dokaze identifikovat objekt KOCKA. AI musi v idelanim pripade videt vsechny kocky a ze vsech stran, aby s jistotou poznala, ze objekt je KOCKA. A ten stejny problme ma autonomni rizeni. Na zname trati, bez nepredpokladanych a neznamych objektu funguje. Jakmile se ale setka s necim co nezna, nebo se dostane nekam, kde to nezna, ja na pruser zadelano. A tohle nebude uspokojive resitelne v nasledujici dekade.

        1. To nebude řešitelné do doby, než si někdo troufne překonat špičku evoluce, nazývající se lidský mozek a vše, co umí. Okamžik, kdy tohle nějaký systém dokáže /a třeba lépe/ je otevření Pandořiny skříňky, které bude mít pro člověka nedozírné následky. Myslím, že k tomu ani nikdy nedojde, vše budou pouze přibližné napodobeniny toho, co dokáže sám člověk a jeho mozek. Terabajty pamětí a stovky čidel stačit nebudou, schopnost učit se také ne.
          Ve hře je něco víc – něco, co je vlastní pouze a jen člověku.

          1. Lidi by si troufli, coz o to. Jenze na to nemaj vedomosti, dovednosti a prostredky.
            Nez vyrobit umelej mozek je snad jednodussi propojit se strojem zivej mozek, ve sci-fi se s tim obcas operuje.

            1. Zatim se to dari vcelku uspesne v oblastech, kde se myslelo, ze lide budou neprekonatelni, tedy ve schopnosti improvise, abstraktniho mysleni, predstavivosti a podobne.
              No a pak nejdriv nejakej pocitac porazel kazdeho v sachach, a ted uz dokonce i v GO, coz je co se tyce narocnosti o par levelu vyse, nez sachy.
              Strojove uceni uz tu je docela dlouho (par desitek let), posledni dobou to jede cim dal rychleji a ocekavam pomerne brzy prekonani vseho, o cem se rikalo (a stale rika), ze to prekonat nejde.
              Nejake rozpoznavani kocky pouze z jedne strany? Tsss, brnkacka. Uz dneska jsou systemy, ktere dokazi VYGENEROVAT fotku tak, ze clovek nepozna, ze to neni fotka a vygeneruje to na zaklade zadani „mesto, na fotce dav lidi, obcas nejake auto, prsi“.
              Uz dneska to dokaze zkomponovat hudbu takovym stylem, ze kdyz to date k poslechu laikovi, tak ten clovek nepozna, jestli to skladal clovek, nebo stroj.
              Atd atd.

              Doba, kdy auta budou jezdit sama a bude to bezpecnejsi, nez dnes, je za dverma a neda se s tim nic udelat. Nedavam tomu vice, jak par desitek let.

              Kdysi tusim Clarkson rikal, ze tyhle veci zachrani auta stejne, jako auta zachanila kone. Proste auta budou ridit pouze lide, kteri o to budou mit skutecne zajem a bude to jejich konicek – coz bude uplna minorita lidi.
              A nerikejte, ze to lidi nechtej – DRTIVA vetsina lidi to tak chce.

              1. Uvidime. Dobry indikator bude komercne letectvo. Tam sa o vyhodenie ludi z kokpitu snazia uz nejaky ten rok a dopravne lietadla su uz do znacnej miery automatizovane uz dnes. Letectvo ma sice svoj set problemov vdaka fyzike letu, no nema problemy toho druhu ako autonomne auta. Ziadni chodci, ziadni cyklisti, ziadne popolnice. Navyse ani drahe zariadenie by nebol problem, pretoze ti dvaja tam vpredu su tiez drahi. Takze dlhodobo by sa usetruli. A predsa sa do prevadzky uvadzaju nove typy lietadiel ktore maju perspektivu ze tu budu desiatky rokov a stale maju klasicky kokpit bez naznakov uplnej autonomnosti. Az bude v prevadzke prva letecka linka prevadzkovana plne autonomnym lietadlom, potom uverim ze su autonomne auta za dverami. No neverim ze sa toho dozijem.

                1. Myslim, ze letectvi je takove „tezkopadne“. Tam se dlouho ladilo, aby to fungovalo a ted, kdyz to funguje, tak jsou za to vsichni radi a nebudou do toho prilis stourat. IMHO, samozrejme :-)

                  A co se tyce vyvoje, povim to jinak – kdyby pred par desitkama let nekdo rekl, ze budes drzet v ruce pristroj, co vazi par deka a ma vypocetni vykon vetsi, nez tehdejsi vsechny superpocitace dohromady, tak by se clovek taky docela drbal za uchem, jestli dotycnemu nehrabe.
                  Kdyby ti v te dobe nekdo rekl, ze si na tom pristroji budes moc poustet filmy v rozliseni radove vetsim, nez maji televizni obrazovky, aby by ses drbal taky…atd
                  Vyvoj jde dopredu a neda se s tim nic delat :-)
                  Nakonec, dneska jsou technologie, ktere delaji v realnem case veci, ktere jeste pred 20 lety byly vysadou nejvetsich filmovych studii – a dneska to zvladne pomalu kazdej mobil.
                  Nerikam, ze tu za 5 let budeme mit dokonala autonimni auta – ale rikam, ze to rozhodne nebude trvat nekolik generaci, jak se tu nekteri utesuji :-)

                  1. Lojza:
                    Tak on to vidí každej jinak, protože taky každej má jinou praxi. Dost „vizionářů“ povídá o elektrických dronech pro přepravu osob a taky argumentuje těmi x-fóny a podobným smetím…

                    1. No, jelikoz uz se zacinaji tyhle drony pouzivat pro dopravu beznych zasilek, je to imho jen otazka casu :-)

                    2. Lojza:
                      A to je právě ten klam – pro přepravu běžných zásilek se používat nezačínají a zcela jistě ani nezačnou.
                      Tam, kde skutečně slouží k přepravě velmi lehkých speciálních zásilek (řádově několik stovek gramů) se jejich provoz podřizuje řadě opatření – např. pevně stanovená hlášení o provozu, přesně vyhrazený koridor. A to jde o dopravu z pobřeží na ostrov, nikoli nad pevninou.

                  2. Tablety a mobilni komunikatory byly uz v puvodnim star treku, roboti a androidi se zacali objevovat uz ve 20. letech, aktivne se na nich maka uz tak od sedesatek a furt prd. Jo, pokrocilo se ve spouste veci, zvetsil se vykon, miniaturizovalo se, prisly novy technologie, ale co se tyce vyvoje AI, tak jsme jen o kousek dal nez v tech osmdesatkach. Je to jako cesta pesky z Prahy do New Yorku. Ted jsme nekde u Rozvadova, pochvalujeme co jsme uz videli, kolik jsme usli a jak se nam hezky slape, ale New York je jeste furt daleko.
                    A co se tyce sachu a go – to jsou idealni hry pro pocitac – logicky, presny pravidla a je potreba umet rychle kombinovat. Hry kde je potreba reagovat na nenadale nepredvidatelne zmeny jsou dost jiny kafe.

                    1. šachy jsou vůbec ftipný. v rapidu nemá organický mozek šanci, ale kombinace organiky, dostatku času a jakéhokoli podpůrného počítadla furt vítězí nad sebechytřejším počítadlem.
                      a teď si představte hrát s počítadlem hokej, tedy, při naprogramování nějakého omezení rychlosti bruslení a síly v rukou. roznese ho na kopytech každá parta hobíků, co chodí v nekompletní výstroji hrát jednou tejdně.

                    2. Jo. Kdysi se to rozebiralo, kdyz byla ta velka slava kdy Deep Blue vyklep toho velmistra.

                    3. Absolutne nevis, o cem mluvis.
                      Schvalne si dohledej, o co slo v tom GO a proc z toho byli vsichni na vetvi. GO ROZHODNE neni idealni hra pro pocitac. Ani soucasny nejlepsi pocitac na svete nedokaze porazit v GO cloveka pouze hrubym vypocetnim vykonem, tech kombinaci tam je tolik, ze to neni aktualne mozne. Presto toho nejlepsiho cloveka na planete rozdrtil jak malinu, prave diky uceni se…
                      A kdyz budes u toho hledani, koukni se schvalne na to, jake pokroky delaj v Boston Dynamics (napriklad), je to docela zajimave…

              2. Na to, že to DRTIVÁ většina lidí chce, jsi přišel jak?

                1. Ja si dovedu predstavit, ze rano v sest vstanu, appkou si na 6.10 privolam autonomni elektrotago pro jednoho, necham se odvyzt do prace, odboucham si svy, appkou privolam autonomni tago a necham se odvyst domu. A jeste za to zaplatim nula nula prd, protoze ta mala mrcha bude mit nizky naklady. Akorat se musi doresit aby nebylo poblity, ale autonomni cistici robutci to urcite zmaknou.
                  To by se mi libilo. Jenze se toho doziju jako vetchy starec, pokud vubec.

          2. Aby to nedopadlo jako v této celkem čtivé PAscifi:
            https://www.databazeknih.cz/knihy/robokalypsa-143947?c=all

    3. Prdlajs pane kolego. Před časem tu či jinde, nevím už přesně (lenost to hledal, sry) se vyskytl odkaz na AI učení. Zjednodušeně se robotická ruka naučila po přepočtu na nějaký běžný strojový čas za 100 let ovládat základní pohyb manipulace s břemenem. Že by byla schopna v dohledné době, hoodně dlouhé se naučit spolehlivě řídit automobil je opravdu nereálné. Pan domácí by se musel konvertovat na Saxanu 2.0 po škole.

      1. Celkem vtipně to (jako další) glosuje Petr Kubáč. Nazývá to pár paradoxy, ale v reálu vlastně většina dnešních úspěšnejch lidí na burze co vydělává majlant používá nějaký algoritmy a neuronový sítě a brzo je stroje nahradí všechny. Ale pokojskou, recepční nebo utíračku prdele v domově asi stroje hned tak dělat nebudou :D

  9. Telefony, telefony, ale ze Nemecko utahlo srouby co se tyka pouzivani CB radia (vysilacky, hlavne tedy v kamionech), to nikoho moc netankuje. Krome toho, ze v cesku zakazane drzet za jizdy v ruce mikrofon mame.
    Drivers who use the CB radio while driving will pay a fine – this is the result of the act adopted by the second chamber of the German parliament – Bundesrat.

    At the end of last year, Germany tightened the provisions of the Road Traffic Act. From October 2017, it is forbidden to use mobile phones, smartphones, smartwatches, mp3 players, tablets, notebooks, dictaphones and disc players while on the move. The ban on using CB radio will take effect on July 1, 2020. The Act allows only handsfree operation mode of the above-mentioned devices without taking your eyes off the road.

    https://trans.info/en/end-of-cb-radio-in-germany-in-two-years-use-while-driving-will-be-punished-105315

    Jak uz jsem psal vedle, tak jedine v Anglii jsou normalni a na vysilacky je zakonna vyjimka.

    Pro ty, co v zivote nezaklíčovali jen stručně dodám, ne, není to to samé jako telefonovat a nejde nijak inteligentně vymyslet handsfree, i kdyz samozrejme jde zbastlit nožní spínač a podobné nesmysly…. No ale Nemecko, nas vzor to radej zakaze uplne, proc by se meli lidi moct nekontrolovane domlouvat mezi sebou a zadarmo?

    Pozn. na zaver, CB radio uz je tu přes 50 let, presto o nem vetsina vodičů nemá šajn…. Vtipné, v dobe aut prospikovanych kdovijakou elektronikou od vyroby stale nemate v zacpe moznost zeptst se ostatnich, co se tam vepredu deje, ci podekovat nekomu za zajimavy jizdni kousek…..

    1. Jeste poznamka k veskemu zakonu, postupne se to zprisnovalo, mne samotnemu uplne uniklo, ze uz nesmim drzet ani fotak, kameru….

      cituji presne:
      ridic nesmi

      při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.

      1. Pominu to, že je to celé nesmysl, ale je celkem logické pokud zákonodárce shledává nebezpečným držení krabičky se kterou se s někým vybavuju, tak nezáleží na technologii, jestli je to gsm, vysílačka nebo něco podobného. A když většina krabiček umí postupně skoro všechno, tak se zakáže všechno. Je to debilní, ale aspoň konzistentní.

        1. Ono kdyz vidim co vsechno jsou lidi schopny za volantem provozovat… A od doby co me na kruhaku malem rozstrelila krava co celou dobu cumela do telefonu, tak s telefonovacema soucit nemam. At si koupej handsfree, stoji par kacek.

          1. shane: handsfree neřeší prohlížení webu :-)

            1. Dneska i telefon za pár babek umí spoustu věcí provádět na základě hlasových pokynů, viz „Oukej Gúgl“

              1. Oukej Gúgl, popiš mi jak vypadá svetříček co mi právě poslala kámoška na FB.

              2. Cerny Mor: klicove slovo je „prohlizeni.

      2. Dle mého soudu tento problém těsně souvisí s faktem, že MT už není jen telefon, ale je to multimediální zařízení. Jehož vedlejšími funkcemi je i telefonování.
        Dokud MT umožňovaly pouze telefonovat /a odeslat sms/, tak se tímto problémem nebylo nutné zabývat v takovém měřítku. Existovaly držáky pro MT, které umožňovaly tlačítkem na volantu přijmout hovor a komunikovat prostřednictvím mikrofonu nad sluneční clonou a reproduktoru v HF sadě, nebo přes autorádio. To byla schválená, homologovaná zařízení a proti jejich používání za jízdy nikdo nic neměl.
        Jakmile se z MT staly nástupem smrtphonů multimediální aparáty, umožňující snad všechno možné, včetně psaní e-mailů za jízdy, nastal problém. Držáky na matlací smrtphony sice existují také, diktování sms hlasem také, ale málokdo to využívá. Někomu to neumožňuje starší vůz a někdo na to prostě sere, protože je jednodušší to vzít do ruky, spolehnout se na asistenta držení vozu v jízdním pruhu a ve 140km/h libovolně matlat do bezvědomí…způsobeného následnou hromadnou bouračkou na dálnici.
        Nechci malovat čerta na zeď, ale pokud se bude počet nehod zvyšovat /zaviněných odvedenou pozorností od řízení vlivem obsluhy MT/, může časem dojít k úplnému zákazu používání MT za jízdy. Bohužel. Možná s výjimkou pevně instalovaných systémů, umožňujících pouze telefonování bez nutnosti náročné obsluhy a nic jiného. Vše ostatní může skončit mimo zákon.
        Se zákazem kouření a pití vody z flašky /za jízdy/ bych to tak černě neviděl.

        1. No, jestli nekdo pise na dotykaci za jizdy sms nebo emaily, tak je to ultrakokot a zaslouzi si cokoliv co ho za to potka. Jeste to jakztakz pochopim na tlacitkaci, tam jsme s trochou cviku dokazali v pohode psat dlouhy sms jen po pameti, bez divani, ale dotykac je pisarovo peklo.
          Jinak to samozřejmě ilustruje starou pravdu, ze jak se nejaky cinnosti zmocnej dementi, tak to nutne skonci pruserem a naslednou regulaci.

            1. Přesně, měl sem nokii nějakou starou hloupou s qwertz a tam to slo poslepu levou zadní. Na dotykáči je to demence, ale zvednout mobil a dokázat řídit jednou rukou umí asi každej, kdo musel za volantem telefonovat více často. Ale nedělám to pokud možno, je to zbytečné.

        2. Moje dcerka dokázala během jednoho čísla s frajerem odeslat z tlačítkáče Dancall tři, naprosto bezchybné sms bez toho, aby si toho frajer všiml :D Až z té poslední jsem pochopil, že ho má právě na sobě a nemůže dost dobře mluvit :D
          To peklo a nadužívání MT jako takových začalo nikoli jejich dramatickým zlevněním, kdy už mohl mít MT kdejaký podmostník. Nadužívání až závislost vznikla nástupem smrtphonů, ze kterých je možno dělat v podstatě totéž, co z PC.
          Čekám u doktora, v čekárně osm lidí a pouze já a jeden ještě starší pán nematláme, zbylých šest usilovně matlá.
          Jde to tak daleko, že slečna přeruší doktorovo vyšetření s tím, že tento hovor od maminky musí bezpodmínečně vzít.
          Už dávno neplatí, že z některých míst se prostě netelefonuje a telefon je slušný vypnout. Od tohoto už byl jen krůček k tomu, o čem jde řeč – o nadužívání smrtphonů při řízení.
          Je to podle mě to nejhorší, co se mohlo stát. Daleko za tímto jevem je obsluha nepřehledných infotainmentů za jízdy, přepínání navigací a všemožných jiných elektronických kokotin v autech. Ty všechny kokotiny tam dříve nebyly a šofér se tak víc věnoval samotnému řízení.
          K tomu všemu přidejme berličky v podobě všemožných asistentů, na které se začalo spoléhat, jako by to málem bylo autonomní řízení. Výsledek je to, co vidíme a proč fízlové nakupují šmírovací technologie – ucítili šance napakovat pokutovací kvóty.
          Auta jsou narvaná infotechnologiemi až po střechu, je třeba se jimi i za jízdy chtěnechtě zabývat.
          Přidejme do koktejlu nutnost být neustále k dosažení a online, protože mnoho zaměstnavatelů úkoluje zaměstnance z kanclu mailem a je jim jedno, jestli zrovna jedete, nebo jste v hospodě na obědě.
          Málokdo tak zastaví, aby příchozí mail vyřídil v klidu vozu. Vidím lidi s matlafonem a plnou hubou vyřizovat pracovní věci od oběda.

          1. jako hlavní průser vidím ty matlací technologie přímo v autě, protože, málo platný, je to lacinější než tlačítka (když chceme víc funkcí) a na bezpečnost samozřejmě sere pes. majstrštyk pak je (jestli je to pravda nevím, ono konkrétní auto jsem neměl v ruce), že kamarád vyprávěl, že v jeho funglnovém služebáku je vypnutí protiprokluzu možné pouze na velkoplošném matlacím displeji, a že se protiprokluz automaticky znovuzapíná při nějaké rychlosti (40 km/h?) a vždy po krátké chvíli (2 minuty?), takže jeho výjezd přes šerlich cestou na chalupu po sněhu a při sněžení okolo nuly nutně vyžaduje dvoučlennou posádku, tedy kromě řidiče i matlače, neboť protiprokluz nelze zapnout jedním hrábnutím, ale je nutno promatlat celý „stromeček“.
            kam se hrabe tydlifon….

    2. Nikoho to netankuje, protoze se to nikoho krome kamionaku netyka a kamionaci nejsou zrovna na vrcholu popularity. Krom toho, co se maj co za jizdy vykecavat do cb. I u policajtu vysilacku obsluhuje velitel vozu a ne ridic.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017