Poslední bitva Talibanu - zpět na článek

Počet komentářů: 291

 1. Já ňák nevim. Osvobozovací operace zvládla tu prdel v horách osvobodit za tejden, blahé paměti. Jenže potom 15 let nevěděli, co s tím, tak když ta zatuchlá okupace fakt už nešla udržet, dosadili tam pár panáků a že se jako začnou stahovat a bude tam loutková kdemohkradcie. Ustanovená loutková vláda byla snad horší, než drtivá většina warlordů v zemi a tak ji tam nikdo nechtěl, tzv. armáda byla sebranka ksindlu, kterou našli na ulici, bez jakýhokoli odhodlání, v boji eště zoufalejší, než kozomrdi z hor, tak to dopadlo, jak muselo.

  Co přesně vlastně NATO prohrálo? Svůj cíl splnili za tejden a další desetiletí nevěděli, co tam vlastně dělají. Jak jde prohrát něco, co není?

  To už i KFOR má trochu jasnější představu, na co tam je. Přičemž až nakonec vodejde poslední, tak zhruba další den všichni vytáhnou flinty z půd a sklepů a pudou se zase seřezat.

  1. A tak oni věděli co potom. Ustanovit afghanskou vládu a předat ji správu země. Což se povedlo. Jenže vláda nebyl schopna udržet v zemi pořádek, tak jim ho tam pomáhali udržovat w lili do Afghánistánu prachy. Přes dva biliony dolarů. Skoro dvacet let. Tak je to přestalo bavit a odešli. Můžeš koně dovést k vodě, ale napít se už musí sám. A tak afghánská vláda padla jak hruška. Jestli někdo prohrál, tak afghánská vláda. Ale nezdá se, že by to afgháncům kor moc vadilo
   Jo a BTW, nebyla to akce NATO, ale akce USA a jejich spojenců, mimo jiné sdružených v NATO. NATO jako organizace s tím neměla co do činění.

   1. Vo NATO psal D-F žejo.

    No tak bodejť by loutková vláda nebyla napiču, když ju tam skoro nikdo nechce. Tomu se právě říká ta vokupace a bez toho polucajta ze zahraničí to lidi okamžitě svrhnou. Myslim, že tady je všechno v pořádku.

    1. Tak von Taliban taky není zrovna domácí hnutí. Jenže hodnoty Talibanu jsou běžnému Afghanci bližší než ty naše. Život lidí mimo Kábul a pár větších měst se pod vládou Talibanu moc nezmění.

   2. Biden sám v tom hlavním vyjádření řekl, že ty biliony byly celkem tři. Jde to dohledat.

    1. Dokonce

   3. Nevěděli, protože budoucnost Afghanistánu plánovali „experti“ úplně odtržení od reality.

    Kdyby to plánovali realisté, řekli by asi něco jako:
    Žádný „Afghanistán“ neexistuje, je to fikce. Neexistuje národní uvědomění ani nacionalismus. Existují kmeny, etnické skupiny Paštúnů, Hazarů, Tadžiků a Uzbeků, maximálně provincie které ovšem nedodržují etnické linie. Neexistuje žádná tradice ani poslušnost centrální autoritě – královské natož demokratické -, protože o všem rozhodují vesnické a kmenové rady stařešinů.

    Takhle to je, tak co s tím uděláme? Rozdělíme Aghanistán na federaci regionů podle kmenově-etnického základu s tím, že centrální vláda v Kábulu, která nikoho nezajímá, bude zastupovat zemi jen navenek, provozovat národní fotbalový tým a spravovat mezinárodní zónu volného obchodu v Kábulu u letiště, kdežto federální regiony budou mít každý jednu leteckou základnu, své vlastní daně, policii atd.

    Politickým systémem bude „kmenová demokracie“ kde ve vesnicích se existující rady stařešinů prohlásí za obecní zastupitelstvo a ve městech, kterým stařešinové nevládli, budou probíhat regulérní volby do zastupitelstva. Obecní a městská zastupitelstva budou společně volit své zástupce do parlamentu daného regionu, a parlamenty regionů budou volit zástupce do federálního parlamentu v Kábulu podle klíče „každý region má stejný hlas“, aby centrální vláda nikoho neutlačovala.

    Afghánská národnost bude tvořená na základě těch tradic, které jim zakazoval Taliban, protože to naočkuje místní proti Talibanu – tzn. podpora fotbalu, boxerských zápasů, kouření apod.

    Jenže namísto toho jim zakázali drogy, sebrali zbraně, centralizovali vládu do Kábulu a nechali kábulské vítěze odírat ostatní kmeny, vůdce a regiony.

    1. Volby v kmenové/klanové společnosti jsou jen drahým sčítáním lidu.

   4. Tak oni by to hlavne museli resit v Islamabadu a to se nedelo. Cimztopadem bylo jasny, co se stane. Obzvlast, kdyz AFghanska vlada se chova jako banda cikanu. Nevyplaci zold, neproplaci stravu a strelivo. hele, kdyz krades prachy pro armadu, tezko te bude armada chranit, ze jo. (nemluve o tom, ze Afghanistan je spis kmenova federace coz tomu taky nepomaha, spis vyrazne skodi)

   5. Bylo to jak balzamovani Gottwalda.

  2. Tak prohrali jsme ve smyslu, ze jsme ani nebyli schopni okupovat uz uspesne dobytou zemi. Pokud bychom to dokazali, tak bychom alespon mohli tvrdit, ze jsme tam „rozsirili svobodu a demokracii,“ protoze dejiny pisi vitezove. Ale takto jsme se do historie zapsali skutecne jen jak sprosti okupanti, kteri navic odtud utekli jak zlodeji (ve skutecnosti valecni zlocinci) uprostred noci. Jen si vzpomente na ten tyjatr pred par lety, kdyz tam par ceskych loutek koupilo srapnel z IED, na to nekonecne omilani jaci jsou to hrdinove atd. Tak to je ted vsechno vymazano, pres noc ze z hrdinu stalo par mrtvych okupantu. No, nechtel bych byt v kuzi jejich pozustalych… :-/

   1. Zlodeji? My? Tech 22 tun afganskyho zlata je v USA…

    1. To zlato už je tam přes 80 let. Proč by se mělo vracet zrovna teď? A komu vlastně? Mají to shodit z letadla mezi ručníkáře, ať si to tam nějak rozeberou?

     Samé otázky..

      1. OK, tak to nebyl PS. Popisek té fotky říká:

       Iraq, May, 2003: Maj. Robert Gowan, public affairs officer with the 173rd Airborne Brigade, displays the 999 bars of gold on the bed of a truck that was stopped by soldiers of the 173rd at a checkpoint on the outskirts of Kirkuk.

       1. Ok, tak hluboce jsem to nezkoumal, mea culpa.

       2. To je ten volnej průchod, jak se vo tom tady nadýmal Mrcas? :D

        1. Asi mi uniká, jak tahle otázka souvisí se lží o ukradeném zlatu?

         1. Peknej clanek na tema Afgu ma dneska Vlk. Kdyz se clovek podiva, jak to tam vypadalo pred padesati lety, hned je videt ten posun, kam jsme pomohli Afganistan dostat dnes: https://echo24.cz/g/wqAHS/pohoda-slunce-kratke-sukne-afghanistan-v-60-letech-podivejte-se/1

          Pak clovek chape, ze afganske zlato, at uz kdykoli ve Statech dislokovane, se do Afgu nikdy nevrati. Puvodne to bylo zlato kralovske, kralovstvi uz tam asi nikdy nebude, no, tak si ho Staty ferove nechaji, rekl bych. Melo by se darovat zbrojnim koncernum, co do Afgu dodavaly zbrane, aby to cele melo nejaky happy end.

          1. Pokud už opravdu chceš srovnávat výsledky, tak bys měl začít s fotkama z roku 2001. Občas je tady té demagogie už trochu moc.

          2. Sysope, tohle v Afghanistánu zařízl právě Taliban.

           A zařízl to proto, že Pákistán za generála Zia-ul-Haqa rozhodl, že v rámci podpory nacionalismu konvertuje celý národ na nejradikálnější wahhabitský islám, aby je náhodou ideologicky nerozložila Indie. Předtím byl Pákistán pestrobarevný nefundamentalistický tancující národ asi tak, jako to dnes vidíš na jeho jihu.

           Takže tehdy zároveň Pákistán začal všemi prostředky prosazovat a exportovat wahhabitský islám do Afghanistánu s tímtýž cílem: pokud se povede Afghanistán nakazit nejšílenějším islámem, jedině tak spolehlivě „nepadne do rukou Indie“.

           Málo se třeba ví, že mudžahidy nevyzbrojovala CIA, nýbrž Pákistán. CIA měla totiž čerstvě po skandálech jako Iran Contra a všechny zbraně a peníze lifrovala do Pákistánu, kam měli agenti CIA zakázaný přístup (!) a kde to byla pákistánská tajná služba ISI, kdo jednostranně rozhodoval, komu to v A-stánu půjde – a samozřejmě to lifrovali afghánským islamistům, kdežto Masúdova brali zkrátka.

           (CIA pak byla strašně překvapená, když v 90. letech letěla za Masúdem s pytli peněz vykoupit nazpět Stingery a Masoud jí nevrle opáčil, že by jim je sice odprodal rád, jenže Pákistán mu nikdy žádné Stingery nedodal protože ho nenáviděl coby afghánského nacionalistu, který si přál nezávislost a konec vměšování Pákistánu.)

           A když si Pákistán založil Taliban – ten vznik dobytím Kandaháru milicí mully Umara, jenže to už bylo s pákistánskými „poradci“ a vojenskou podporou -, cíleně tam posílal islamisty indoktrinované těmi nejextrémnějšími pákistánskými madrasami, aby takto infikovali A-stán.

           Takže pláčeš naprosto, ale naprosto na špatném hrobě.

          3. *agenti CIA měli zakázaný přístup do Afghanistánu, samozřejmě, nikoli do Pákistánu; ale i do výcvikových táborů v Pákistánu směli jen se svolením a pod dohledem pákistánské ISI.

         2. Jak asi tvl, talibán si vyjednal že může sednout na náklaďák a vodjet. Tak tam nezapomněli posadit ai zlato co vybrakovali z banky. Neska máš ňákou hodně dlouhou pipelinu.

          1. Mudruješ o talibech nad fotkou z Iráku z roku 2003? Tak určitě..

  3. Kterej cil? To, jak v Pakistanu zabili sefa al-kejdy? Nebo, jak odpalili Bora-Bora, kterou predtim postavili? Nebo, jak v Afganistanu udelali valku, protoze utocnici na NY byli Arabove?

   1. Ne, v Afghanistanu se udelala valka, protoze Taliban odmital vydat sefa tehdejsi Al Kajidy a trpel jeji cinnost. Proto se tam vlitlo, ne proto, ze to byli Arabove. Samozrejme Usama nebyl debil a utekl z A. Daji se najit daleko lepsi zeme na delani valky, protoze se z tama da ziskat neco zajimaveho – napriklad Irak a pristup k rope.

    1. No, ale Usama zaklepal backorama uz pred deseti lety, takze asi byl nejakej jinej dobrej duvod flakat se v Avganu dal. Irak byl zmaklej uz predtim, tak proc se nepoohlednout nekde vedle, zejo. Jsem zvedavej, kdy USA vrati do Afganu to ukradene zlato. Vzhledem k tomu, ze i Nemci svoje menove zlato jeste nevideli a to jsou na tom pravda se stabilitou vlady o dost lepe, nez Aganistan, tak mi to prijde jako kecy, bohuzel (ne tvoje, ale Usaku).

     1. USA si budou muset vybrat – být milovanou republikou, nebo nenáviděným impériem.

     2. Tak vono se to da zrychlene napsat asi takhle
      1) BUCH (NYC)
      2) US: KURVAAAAAAAAAAAA, Chceme toho fousatyho budizknicemu! Taliban: Vyserte si voko
      3) US klepe na dvere Afghanistanu
      4) Taliban s Usamou utikaji
      5) US vlitnou do Afghanistanu a … kurva, co ted? Usama tu neni, Taliban tu poradne neni… Rekneme, ze jim vezeme demokracii a svobody tydlencty values!
      6) … je to v pici, je to v pici, Afghanistan je banda poustnich cikanu, co ukradnou vsechno, co neni pribity a jeste se mezi sebou vscihni hadaj vic nez Texas s Kalifornii
      7) Hura, Usama je mrtvej, ale Afghanistan je porad v pici a ta transformace se nedari
      8) Prcame na Afghanistan, stahujeme vojaky
      9) Opravdu se stahuji vojaci, spouste Afghancu doslo, v jak velky prdeli jsou
      10) Taliban se vraci a tvrdi, ze bude novy, progresivni a moderni. Cimz je asi myslena lepsi kvalita videi z muceni a poprav.

      1. +1

      2. Lidi hen ty komebacky prece milujou. Skoda jen, ze Taliby netahne Svarcik a proti nemu nejni ten Slaj.

  4. To je jako se svědky covidové církve. Někdo si dělá miliardový nebo mocenský business a to ostatní je jen pohádka k tomu, aby plebs měl o čem dravě diskutovat a miliardy tečou dál.
   To stejné v Afghánistánu. NATO je jen proxy amerických (zbrojních) zájmů. Nesplnilo tam zjevně vůbec nic z těch pohádek a dneska při odchodu dělá s těmi teroristy, které měl zlikvidovat, dohody. Jestli to splnilo americké zájmy? Ty zbrojařské určitě. Ty ostatní, těžko říct.
   Jinak, jakože nejlepší armáda na světě obsadí největší prdel světa je úspěch a vítězství? To by snad mělo být považováno za technikálii..

 2. Pokud by někoho zajímalo, jak se vojančilo v Afghánu, tak doporučuji:
  https://www.databazeknih.cz/knihy/zakladna-jedna-z-nejtezsich-chvil-americanu-v-afghanistanu-424182

  Jeden postřeh – tu válku vedli amíci jako naše ministerstvo školství, kdykoli přišel někdo nový, tak přinesl novou „koncepci“, co nějak fungovalo se opustilo a začalo vytvářet něco nové, až po příchodu další koncepce.

  1. Takže stejně jako vedli války všichni co válčili dýl jak tejden :-)
   Tak táhlo se to dvacet let a čtyři prezidenty.

  2. Podle knihy natočen film „Základna“, 123 min., koukám na něj…

 3. Operace, při které USA zaútočili na Afghánistán byla nazvána Trvalá svoboda (Enduring Freedom), což mělo symbolizovat, že cílem není jenom porážka Talibánu, nýbrž také šíření svobody, demokracie, míru a lásky. Je myslím naprosto evidentní, že tento boj američané a jejich spojenci, mezi kterými jsme i my, zcela prohráli.

  1. Něco jako „na věčné časy a nikdy jinak“? 20 let od těchle imbecilů je celkem slušný výsledek.

  2. Hm. Ta trvalost časově zhruba odpovídá dočasnosti pobytu vojsk Varšavský smlouvy v ČSSR.

  3. Nejhorším výsledkem OEF bylo, že díky fanatické posedlosti „demokratickou“ centralizací vlády a armády do Kábulu zcela zmizeli tradiční hazarští aj. regionální vůdci, kteří by vzdorovali Talibanu.

   Syn Amhada Shaha Massouda a viceprezident AFG (který podle AFG ústavy přebírá moc pokud prezident zdrhne) se sice zdekovali do údolí Panšírů a chtějí vést odboj, jenže Severní koalice už prostě 20 let neexistuje, z údolí nemají zajištěn přístup do spojeneckých -stánů a to je problém.
   https://www.thedrive.com/the-war-zone/42051/a-new-northern-alliance-against-the-taliban-is-forming-in-afghanistans-panjshir-valley

   1. Něco mi v tom neštymuje.
    Amíci tvrdí, že vybavili technikou a zbraněmi zhruba třistatisícovou afghánskou armádu.
    Kde ta moderní technika teda je, když kozomrdi se projíždí městem tak maximálně na Hiluxech s kulometem?
    Většinou je bylo vidět na starých zdrapech, buď starých pikapech, nebo čínských klonech osvědčenějších motocyklů.
    Biden sám řekl, že USA tam za těch 20 roků utratily 3 biliony dolarů.
    To jim ty Hiluxy nakupovali amíci, nebo jak? Nebo jsou kozomrdi tak tupí, že ani nenastartujou modernější obdobu bévépéčka? A když jim chcípne ukradený Humvee, tak dojezdili taky?
    Vůbec nikde a na ničem tam nejsou ty tři bilióny vidět. Jo, zahlédl jsem na fotkách z Kábulu nějakou větší telekomunikační věž, ale ta by tam nejspíš stála i bez americké armády, protože i kozomrdi občas potřebujou telefonovat kozám.

    1. Co ja jsem videl zabery na Al-Jazeere, tak Talibove maji U.S. techniky dost. Jen tech Humwee, co se v nich prohaneji, neni malo a predpokladam, ze nebudou po ulicich tahat kdejakej vojenskej bordel, kdyz nevalci.

    2. servisdok: to oni netvrdí. Obecně USA to s ANA pojali asi takhle:
     1) řadová armáda dostala M16A4, minomety a sovětské houfnice + RPG. K tomu Humwee a přebytky MRAPů.
     2) několikatisícový kontingent speciálních sil, vybavené noktovizí, ISR UAV a dalšími vychytávkami
     3) letectvo a letecké odřady, vybavené původně Mi-8/17 ze kterých ale před rokem přešli na repasované UH-60 za miliony dolarů, a v roli přímé letecké podpory AH-6 což je evoluce UH-6 z Vietnamu ale elektronizovanější, Cessny vylepšené o OZ PTŘS a stabilizovanou elektrooptickou plošinu, a A-29 což je brazilské Super Tucano. Tzn. z pohledu západu „low-tech“.

     Jenže z pohledu Afghánců i tento „low tech“ nebyli s to si udržovat sami, nýbrž spoléhali výhradně na západní kontraktory. Taliban totiž úspěšně zničil technické vzdělání v čele s matematikou a přírodními vědami a těch pár „učňů“ Afghánců, schopných se ohánět šroubovákem a kladivem, dokázalo zajistit jen nejnižší úroveň oprav pod vedením „mistrů“ kontraktorů.

     (Zajímavé je, že zejména u té vyšinuté náhrady Mi-8/17 za UH-60 se výslovně psalo, že to přeci Afghanistán nemá šanci udržovat.)

     Ve výsledku když tedy kontraktoři odletěli, podle afghánských pilotů se snažili radit mechanikům přes internet přes videohovory, ale to mělo malý efekt. Přesto všechno co bylo letuschopné se zvedlo a šmahem odletělo do Uzbekistánu – všechny letuschopné A-29, Cessny, dokonce i transportní C-130 našlapaná utíkajícími vojáky a veliteli. Mají toho na ploše celkem dost:
     https://www.thedrive.com/the-war-zone/42040/dozens-of-u-s-bought-afghan-air-force-aircraft-are-now-orphaned-at-an-uzbek-airfield
     Mimochodem tohle je nářez – 823 lidí narvaných na palubu jedné jediné evakuační C-17:
     https://pbs.twimg.com/media/E9A8LoSWYAcsp0C?format=jpg&name=large

     Taliban tedy převzal hlavně Humwee a MRAPy. Jenže Humwee jsou „up-armored“, tzn. s přivařeným pancířem se kterým ale nepočítala původní konstrukce. To znamená že všechny komponenty motoru, převodovky a hlavně podvozku se opotřebovávají zhruba 2x-3x rychleji než u normálního Humwee. Ale stejně by je nechtěli.

     Ty 3 biliony ale netekly primárně do armády, nýbrž do rekonstrukce – zejména do stavby dálnic, kabelových vedení elektřiny a dat, policejních stanic, radnic, zdravotních středisek a ostatních „výdobytků moderního státu“, ale i do téhož co dělal český PRT. Tzn. v každé vesnici se zeptat co chtějí a postavit jim to aby byli spokojení. A většina vesnic si řekla, že chtějí krásnou, moderní, betonovou mešitu a prohloubit+opravit studnu. Jen někde měli tolik rozumu že chtěli kravín, mlékárnu nebo opravit fabriku, tak to dostali.

     Představ si to jako všechno, co se v ČSR udělalo od roku 1948 do 1968 – polní cesty na asfaltky, elektrifikace, střediskové vesničky atd., ovšem postavené na rozloze větší než Francie a proti nepřátelským sabotážím a s populací na úrovni středověku, do kterého někdo poslal naftové jeepy, náklaďáky a drogy.

     1. Mimochodem afghánské piloty jsme cvičili my, resp. LOM Praha:
      http://www.afghanistantimes.af/15-afghans-graduate-czech-republic-pilot-training/

      A Taliban na ně před rokem zahájil cílený program atentátů.

      Žádný div, že uletěli do Uzbekistánu…

      1. U nas este nejaky cakaju na vycvik… Ten sa asi uz ani neuskutocni.

     2. Z toho vyplývá, že když mají hoši z USA tolik prachů na rozhazování, tak mohou vyzbrojit Poláky, Slováky, Rumuny a pobaltské státy zdarma, pokud to myslí s východním křídlem NATO vážně.
      ČR vynechávám, ta by se v duchu svých bojových tradic vzdala rychleji než afgánská loutková armáda.
      Pokud se tak nestane, doporučuji od těch čuráků nevzít ani šroubek.
      Když už to stojí prachy, ať zůstanou v Evropě.
      A ať se EU naučí být aspoň ve výrobě zbraní soběsta(te)čná!

      1. „vyzbrojit Poláky, Slováky, Rumuny a pobaltské státy zdarma“

       Proti komu? Rusům ověšeným jadernými zbraněmi?

       1. Tak. Jak Putin před lety slíbil (v reakci na všechny ty deštníky a další krámy, co Státy nasazují), tak dělá. Sice to, jako obvykle, trvá třikrát až čtyřikrát dýl, než jak si to nalajnovali, ale US of A se třikrát repasovanejma Minutemanama a Tridentama taky není zrovna etalon rychlosti.

        Všechny jejich nynější systémy a ty nově uváděný do výzbroje přesouvají strategickou výhodu na stranu RF. Proti Poseidonu nemají stády absolutně nic, ta věc vlastně zajišťuje nejenom adekvátní odezvu, ale čistě teoreticky může být použití i k prvnímu omezenýmu úderu aniž by to bylo jakkoli detekovatelný.

        Jmenovatel toho všeho je, že vo Evropu se vůbec nestará. Na to by se použily druhořadý stařičký rakety krátkýho a středního doletu, co jich mají všude plný baráky, kdyby nááhodou byl důvod. Ale není, Evropa už je neakceschopná nebojeschopná habaďůra. Briti sami udržujou horko-těžko svůj minimalistickej historickej arzenál v provozu, frantíci už snad mají pořádně jenom letecky dopravitelný hlavice.

    3. Ale Taliban hlavně nechce Humwee, MRAPy natož nějaké KOT/BVP, protože je to na jejich taktiku pomalé.

     Veškerá taktika Talibanu (vytvořená Pákistánskými silami zvl. určení v čele s brigádním generálem Imranem Amirem) vychází z afghánské kultury. Ta má k válčení stejný postoj jako Italové: než bojovat sebevražedný boj, je lepší se vzdát. V Afghanistánu je tradice, že se udělá ukázka síly a pokud zastraší napadeného, ten se vzdá a dostane volný průchod/odchod výměnou za zbraně, techniku a statky, popř. tribut a slib (p)oddanosti.

     Tradiční obranný systém Afghanistánu stál na koňské jízdě a vazbách mezi kmeny a vesnicemi, kde když se objevili nájezdníci, vesnice vyslaly posly na koních k okolním vesnicím, ti naskákali na koně s Kalašnikovy a jeli na pomoc.

     Talibancům proto Pákistán dal kvanta Hiluxů, takže Taliban hrál mobilní přepad: k vesnici se doslova vyřítily desítky a pak stovky bílých Hiluxů, viditelných už z dálky. Hiluxy se přiřítily násobně rychleji než jacíkoli koně a v obrovské přesile, zabrzdily smykem, vyskákali Talibanci a vzdejte se. Tak se vesnice vzdala a slíbila podřízenost. A Talibanci naskákali nazpět a jeli přepadnout další vesnici.

     Celé to mělo už ten výsledek, že kdekoli se objevily rychle jedoucí hiluxy, každý kdo je viděl to vyhodnotil jako „sakra, Taliban nás jede obsadit!“ a zdrhal a dělal se neviditelným.

     S přetíženým pancéřovaným Humwee nebo obludným MRAPem hrozícím se každou chvíli překotit se takhle ozlomvaz tryskem a smykem jezdit nedá… Ty mohou využít jen na hlídkování mravnostní policie ve velkých městech.

     1. Mimochodem, kdekdo spřádá konspirační teorie ohledně předání techniky a moci Talibanu, ale před 20 lety se stalo úplně totéž: když Taliban vyhodnotil, že nemá šanci proti americkým bombám, dohodl se s kmenovými náčelníky na kapitulaci a odevzdání zbraní a techniky výměnou za volný průchod do svých domovů.

    4. Voni je vybavili, jenze v ramci predavani otezi se treba zold, strelivo a menaz prestala platit z US a zacala platit z Kabulu. A hadej, kdo nemel s cim strilet, mel hlad a nedostaval zold ;) Navic ta armada je strasne uboha, ti by potrebovali tak dalsich 20 let na to, aby tam profesionalni armadu alespon naznakem meli :)

   2. (Pardon, jazykové okénko: vinou fanatické posedlosti „demokratickou“ centralizací vlády a armády. To není nic positivního, zač by měl kdokoli komukoli děkovat. Snad vyjma těch Tálibů tedy; z jejich pohledu by to tak asi napsat šlo.)

  4. S tim nemuzu zcela souhlasit. Podle prozatimniho vyvoje to vypada, ze jednotlive afganske rodiny, az na par vyjimek, s Talibanem souhlasi. Takze k osvobozeni od okupantu de facto doslo.

   1. Ne nesouhlasí Sysope, to je totální a naprosté nepochopení afghánské historie, kultury, taktiky i jejich zkušeností s Talibanem.

    Nikdo s Talibanem nesouhlasí, protože Taliban je úplně proti všemu tradičnímu afgánskému.

    Proti tradičním rodovým klanům a vesnickým stařešinům (jejichž pravomoc Talibové nahradil teokracií mulláhů). Představ si, že by Čechům nahradili všechny starosty, celebrity a soudce katolickými kněžími.

    Proti tradičním zálibám – fotbalu a boxerským zápasům, které Taliban zakázal resp. znemožnil (s plnovousem v hábitu se nedají dělat). Představ si, že by Čechům zakázali Spartu a Slavii a zbičovali jejich fanoušky.

    Proti tradičním neřestem – kouření a fetu, které Taliban striktně zakázal a všichni jej proto nenáviděli. (Tohle byla první vážná strategická chyba NATO – začalo likvidovat opiová políčka, která po pádu Talibanu vyrašila, a tím proti sobě poštvalo opravdu domácí, nenaplavené warlordy.)

    Ale Afghánci nikdy nebojují na život a na smrt, v jejich kultuře hraje prim „ctnostná kapitulace“.

    Když Taliban před 21 lety vyhodnotil, že proti americkým bombám nemá šanci a celý Afghanistán proti nim povstává, protože je nikdy neměl rád a vždycky poslouchal jen z donucení, v prosinci 2001 se úplně překvapivě a tiše vytratil z Kábulu a zmizel na své základny – přesně stejně, jako se USA vytratily přes noc z Bagram AFB v červnu 2021.

    V roce 2001 si všichni Talibanci v celém Afghanistánu běželi vyjednat ctnostnou kapitulaci – že odevzdají zbraně a auta výměnou za volný průchod do svých domovských vesnic resp. Pákistánu.

    A v roce 2021 se prostě stal zrcadlový opak: Afghánci vyhodnotili, že bez amerických bomb nemají proti Talibanu dokonale vyzbrojenému a obnovenému Pákistánem žádnou šanci – a běželi si vyjednat čestnou kapitulaci a odevzdat auta a zbraně výměnou za volný průchod domů. To nebyl nějaký nový vynález Talibanu jak naznačují naše média – to je staletá afghánská klasika.

    Až na to, že většina Afghánců nevěří, že Taliban dodrží afghánskou tradici a skutečně nechá všechny volně odejít, takže spíše zahodili klíčky a zdrhli.

    1. A mimochodem, co chtějí Afghánské rodiny víme naprosto přesně ze zasedání Lója Džirga – shromáždění paštúnských stařešinů.

     Od roku 1990 do roku 2001 neproběhla žádná džirga protože Talibanci vládli teokracií a rodinám a stařešinům sebrali všechny pravomoci. Ale od roku 2001 do roku 2020 byla lója džirga svolána 8x, s účastí tisíců zástupců stařešinů Paštúnů – a s naprostým bojkotem Talibanu ačkoli byl pozvaný jako rovnoprávný účastník.

     To jsou samozřejmě jen Paštúni – o Hazarech víme, že Talibance nenávidí na smrt protože Talibanci proti nim vedli genocidu a v 90. letech plošně vyhladili na 4000 Hazarů v masových čistkách a další tisíce zahnali na úprk. A s tadžiky a ubzeky to mají podobně a navíc na ně mají pifku za to, že tadžikové tvořili jádro Severní koalice která jim léta překážela ve vytvoření Islámského Státu (o který Talibanu oficiálně šlo, ISIS byl až druhý!)

     1. Což nám dává odpověď na Sysopův postoj. Stejně se tam zítra pomydlí, ale my si ho „můžeme škrtnout z mapy“. Což ovšem všichni – představa, že tam nakráčí Čang nebo Ivan a bude sosat nerostné bohatství je hovadina – žádné rozumně kalkulované náklady na ochranu investic to nikomu rozumnému nedovolí. Tam bude vždy vlastní vláda po okresech a nikdo rozumný do toho nedá ani halíř. Budou prodávat opium a my se budeme dívat, no.
      Ani ta Trumpova zeď by tam nepomohla, však to jsou tisíce kilometrů noname krajiny a sousedi…
      Hezké je, že tito zatopí všem, i Pákistánu či Íránu, ještě s nimi budou mít dost problémů.

       1. bude to hezká rezervace…navštívitelná videem z dronů…proč ne, nějak mi to nevadí

      1. Pákistánu právě ne, protože Pákistán to celé spískal. Jak je totiž Pákistán neurotický, zakomplexovaný a paranoidní stát kvůli svým prohrám s Indií, a zároveň si tam v 80. letech za Zia natáhli wahhabitský islám, oficiální politika Pákistánu je, že je potřeba Afghanistán ovládnout a násilím konvertovat na nejradikálnější wahhabitský islám skrze Paštúny, protože jen tak
       1) nikdy Afghanistán nevyužije zlá nejzlejší Indie k útoku na Pákistán
       2) Pákistán bude ovládat Afghanistán přes paštúnské kmenové vazby (ale v Islamábádu padaly i návrhy A-stán anektovat jako provincii P-stánu)
       3) Paštúnové se vybijí na hazarech etc. a nebudou mít tendence odtrhávat si „paštúnistán“

 4. For the record, muj osobni nazor na toto thema je ze na nej nemam nazor. O Afganistanu vim vicemene hovno z toho duvodu ze me to nejezne nezajima ale taky vim ze veskere informace budou zprostredkovane, nemozne overit. Nazor bude tedy postaveny na hlinenych nohou a.ka.a. feet of clay … Ztrata casu se tim zabyvat.

  Obecne lze rict ze ekonomicky model kdy luxus Zapadu pochazel a) ze zotrocovani pripadne vykradani zbytku svet a b) manipulacnim mrdanim s financnim systemem jde pomerne rychle do pici, cehoz je asi Aghanistan a case in point.

  Otazka je jaky ekonomicky/societalni model se the motherfuckers in the office where they run everything from a.k.a. the powers to be budou snazit na lidi uvalit a co jim lidi dovoli. Zatim to vypada ze the mrdky chtej aby lidi meli hovno – along the lines of you’ll own shit and you’ll be happy – a voni vsecko. We shall see how that will play itself out.

  Jinak clanek je vtipnej a vystihuje dekadentni vypicenost zapadniho sveta as well as schizofrenicky krakani o rights and freedoms at home on the one fucking hand and unadulterated wholesale looting and destruction everywhere else.

  1. Váš názor na ekonomický model západu nestojí ani na těch hliněných nohou, ten nohy zcela postrádá….

   1. Myslis …?

    Obavam se ze jen clovek kterej je blbej a slepej pripadne ma zarazenou hlavu hluboko ve svy prdeli by si nevsiml jak si zapad udelal treba z Ciny votroky na to aby pro nej vyrabeli veci …

    Etc. etc.

    Zatimco okravatovany curaci a pici v kancelarich v zapadnich velkomestech si myslej ze budou ridit svet. Umej hovno, delaj hovno a myslej si ze ne ne zbytek sveta bude makat.

    Hovno. Vyserou se na ne zatimco tu okravatovany mrdky nejsou schopny uz ani zatlouct hrebik.

    1. Ahoj, zergu.

    2. Tady chybí základní pochopení fungování ekonomiky.

     Západ někdy od industriální revoluce nebohatne díky koloniím a dobýváním, protože to je v porovnání s obchodem a produkcí naprosto neefektivní způsob tvorby bohatství. Já netvrdím, že dnešní ekonomický model nemá své mouchy, ale drtivá většina je způsobena přeregulací a socialistickými „vymoženostmi“.

     „hlavu hluboko ve svy prdeli by si nevsiml jak si zapad udelal treba z Ciny votroky“ – Tady máte graf jak špatné je to čemu říkáte „otroctví“ pro řadové Číňany – https://knoema.com/atlas/China/Poverty-rate-at-national-poverty-line – Někdy od reforem Teng Siao-pchinga tzn od 70. let byly v Číně postupně aplikovány některé prvky tržního hospodářství a západním firmám bylo postupně umožněno sem přesouvat jak výrobu tak svoje obchodní zastoupení. Oni ty Číňani totiž nepracovali zadarmo (jako otroci) ale za mzdu, za mzdu která byla ze západního pohledu možná směšná ale v porovnání s alternativy který měl průměrný Číňan před 30 lety to bylo značné zlepšení životní úrovně. Fakt že tohle nechápete a nevíte jen ukazuje jak moc toho o fungování trhu nevíte.

     „Zatimco okravatovany curaci a pici v kancelarich v zapadnich velkomestech si myslej ze budou ridit svet. Umej hovno, delaj hovno a myslej si ze ne ne zbytek sveta bude makat.“ – Tohle je separátní problém, na to abyste vytvářel přidanou hodnotu nemusíte nic fyzicky vyrábět, struktura ekonomiky se mění, před 150 lety tvořilo většinu HDP zemědělství, potom průmysl, dnes jsou to ve vyspělých zemích služby. Pokud poskytujete něco po čem je poptávka jedno jeslti to je zemědělská produkce/průmyslová produkce nebo služba. Problém je když lidi studují obory které jsou k hovnu a nikdo je nikdy nebude schopen v reálném životě na nic aplikovat protože o jejich „produkty“ nemá nikdo zájem. Jako nějaký gender píčovniny apod.

     1. To je ovšem zásadní nepochopení. Služby a jejich přidaná hodnota je jen účetní ekvilibristika ke zblbnutí mas a politiků. Praním posraných spodek žádnou hodnotu navíc nezískáš, děláš jen servis lidem, kteří hodnotu vytváří. Pokud všichni půjdou prát spoďáry, můžou si účtovat, kolik chcou, ale nevznikne žádné nové bohatství, jen spodky, které tam už byly, budou bez čárek, jenže i tahle pochybná výhoda bude vykoupená energií a zdroji spotřebavanými na vyprání, takže zase mínus. Služby prostě nic netáhnou. Ne že by to nebyla potřebná práce, ale nové statky nevytváří.

      1. Sumo64:
       Ovšem si uvědom, komu že odepisuješ…

       :OD

       1. Pravda, chvilku nedáš pozor, a máš to :-)

      2. No a jak ti lidi tu hodnotu vytváří? No správně, mj. dalšíma službama :o)

       1. Ne, dalšíma službama jen dělají další servis, nikoliv nové hodnoty. Prosté.

        1. Blábolíš naprostý nesmysle. Vůbec nemáš tušení, vo čem je tady řeč.

        2. Ona asi bude otazka, co vsechno se pocita pod sluzby a co ne.
         Ja nevim, dam priklad: Nekdo ma rozbity auto, jde do servisu a tam mu ho opravi. Je to sluzba?
         Pokud ano, tak tim imho docela hodnota vznika, protoze nejprve existuje nejaky vyrobek, co ma mensi hodnotu, po oprave ma vetsi hodnotu.

         1. Samozřejmě. Servisy, řemesla, všechno sou to služby.

          Von je zamrzlej zas v nějaké obskurní prvovýrobní teorii hodnoty a eště tam v té povídce vo HDP.

          Jenže na skutečně volným bezstádním trhu na nějaký stádní HDP není nikdo zvědavej. Subjektivní teorie hodnoty, jediná, která obstává proti realitě, jasně ukazuje, že pokud lidi udělají dobrovolnou směnu, tak na tom subjektivně vydělaly obě strany. A vo tom to celý je.

          1. Zas nepochopil podstatu, jak vždycky.
           Když autoservis opraví dodávku řemeslníkovi, tak se nepodílí na tvorbě hodnot? Dovozce náhradních dílů na auta, pro ty autoservisy, ty se nepodílejí?
           Když servis ručního nářadí opraví řemeslníkovi vrtací kladivo, ve kterým číňan záměrně něco ojebal – tak řemeslník pak může jít tvořit hodnoty i přesto, že to tvoření číňan selektivně limituje kurvítkama..

          2. Když udělá kdokoli cokoli, za co mu někdo jinej dobrovolně zaplatí, tak celkem logicky vytvořil hodnotu, žejo. A je úplně jedno, esli vykutal kolečko rudy, vypěstoval kolečko brambor, udělal třeba novou koupelku, vyrobil někomu účes nebo natočil video.

          3. To sou vsecko uvahy naprosto k hovnu.

           Neni az tak podstatna transakce, ale to ze transakcni prostredek – penize – jsou komodita per se a ze vsechno ohledne teto komodity je dopiceny na naprosty maximum. Krome dalsi myriady veci ktery jsou dopiceny.

           Jinejma slovama ten zpusob jak stanovit „hodnotu“ stoji naprosto na hlinenejch nohach a krakat vo tom jaka je (pridana nebo ubrana) hodnota toho ze si nekdo nekde vyhoni pero je v tuhle chvili to posledni cim by se clovek mel zajimat.

          4. Jacq
           22.8.2021 v 11:52

           peňáze só jenom prostředek směny; dyž bude prostředek na hovno, tak si lidi použijou nějakej jinej (jiný peňáze, cenný papíry, komodity…)

          5. Tak az se the house of cards of ours rozpadne tak asi jo. Cenny papiry budou tak akorat na vytreni prdele.

           Povidal mi kamarad jako to chodilo v Srbsku. Pani sla koupit chleba za VCR (note: that stands videocassette recorded, today an obsolete device that has gone the way of the horses). Prekupnice ji nabidla pulku chleba. Pani ze ne. Prekupnice ji rekla, dobre. Prijdes zejtra. A prisla.

           Tak nejak to asi bude vypadat az SHTF, coz muze bejt klidne treba letos na podzim. Kdekoli na svete nebo vsude.

           Pokud to nenastane, all the better.

           Pokud jo, tak otazka je jak prezit tu ‚valecnou‘ dobu kdy se zhrouti to co bylo a, more importantly, jakym zpusobem se z toho svet dostane na druhym konci. Who will prevail? The ones that are climbing into the assholes of the likes of Klaus „Anal“ Schwab nebo samostatni lidi who will rise from the ashes like fucking phoenix …?

           Kontrolni otazka: Neni von ten CV-1984 nakonec dobra vec? Ve smyslu toho ze lidi budou zavreny doma, pod kontrolou, which will prevent them from getting rambunctious starting this or that war and fucking everything up? Takze je treba predpoklad ze prijde nejaka mega-ekonomicka krize of biblical proportions ale nezpusobi to hot WWIII a nerozmrda to svet na sracky, vcetne potencialni anihiliace uplne vseho atomovkama.

           At je to jak chce – PRIMARNI problem je momentalne DOPICENY monetarni system.

      3. Sumo64 21.8.2021 v 14:55 – Praním posraných spodek žádnou hodnotu navíc nezískáš, děláš jen servis lidem, kteří hodnotu vytváří.

       Když mám posrané spodky, vidím dvě možnosti řešení: nechám si je vyprat nebo je zahodím a koupím si nové…
       Předpokládejme, že obě možnosti jsou stejně náročné na čas, energii a materiál…
       V obou případech je výsledek stejný, či? Měl jsem posrané spodky a teď mám čisťoučké a voňavé…
       Takže z mého pohledu jsem získal hodnotu navíc, navíc v obou případech stejnou…

      4. Vypraný spodky só hodnota. Bez debaty.

       1. Horší jsou nevyžádané služby, např. úřednické vši neschopné po desetiletí zorganizovat stavbu obchvatu města, pořídí radar a začnou poskytovat měření rychlosti (každý snad má v autě tachometr, tak kurva proč?). Vrcholem pak je, když veš rozesílající výhružná psaní řidičům má na dveřích ceduli, že místo vzniklo z dotací na společensky prospěšnou činnost či co.

     2. Tak socialisticky vymozenosti a aplikace Keynesian modelu vicemene permanentne taky hraje velkou roli, nicmene exploitace zbytku sveta hraje podstatnou roli taky. Jestli je rozpiceni financniho/monetarniho systemu horsi nez outsourcovani produkce do horoucich prdeli, vzdani se toho nejcennejsiho co Zapad mel a co lidi vytvareli stovky let, teda technologii, nevim. Disputovat nad tim nebudu.

      „ze západního pohledu možná směšna“ – „Fakt že tohle nechápete a nevíte jen ukazuje jak moc toho o fungování trhu nevíte.“
      Jses blbej nebo navedenej? Pro Zapad byli a jsou Cinani votroci.

      Nevim co je to pridana hodnota v tvym pojeti. Asi nejaky cislo ktery si vytahnes z tvoji favorite bodily orifice, tipuju prdelni diru. Zajimalo by me treba jaka je (pridana) hodnota toho co vytvari nejaky marketingovu curak/pica, teda kolik dostane clovek bodu za to ze s koupi nejakou sracku a pak si koupi nejakou dalsi sracku. S odpovedi prosim pockej az se ten domecek z karet called monetary system rozsype a vsecko bude v pici a pujde vo drzku a za nejaky cisla v reportech ti chleba nikdo neda.

      Laskave mi tady nerecituj nejaky pseudoekonomicky poucky ktery ses naucil v Economics 101, pripomina mi to Marxismus-Leninismus.

  2. Čo ne to powers to be? Myslis powers that be?

   1. Hey (Psycho-)Pathy, how goes it? Long time no fucking see, no fucking hear!

    Right, have you considered what your rather useless self will do when the government will, say, empty your bank account to pay for the debt they’ve racked up, kinda on your behalf?

    You’ll post an inane comment about your pet peeve contributor on some online forum, yeah?

    1. Pretty good, thankx for askin’. Don’t you worry ‘bout my bank account, I know how to handle my cash, my gold, my bitcoin. Vyser sa na google translator a piš znova ako Zrg.

     1. Wherefrom you’ve extrapolated that I worry about you I understand not Psycho-(Pathy). Your cash is not „yours“ you dimwit. Whatever your cash is worth depends on the people who control the system. Ditto gold – you’re gonna eat your fucking bullion when the store shelves are empty? Bitcoin, I don’t know. I’m too old-fashioned for that.

  3. Tou přemírou okupačního jazyka v jinak tuzemském příspěvku se snažíš sdělit co? Cokoliv napsals v angličtině, má svůj český překlad / ekvivalent. Není ti vlastní jazyk dost dobrý, prokazuješ svou světovost, nebo někomu někam zalézáš? Upřímně, takoví světáci mne znechucují víc, než všichni tálibové světa.

   1. On zerg rád píše jazykem toho okupanta, o kterém je článek a který dostal od kozomrdů napráskáno :D

   2. Hovno …

    MY own language … ? J’en ai plusieures buddy, mes langues …

    Jestli te to sere tak to necti.

    1. Děda my vykládal o hlupácích, co se topili v germanismech, já si pamatuju svazáky, kteří měli azbuku nejen v hubě, ale všude, a teď ty. Novej bordel, kurvy furt stejny.

     1. vykládal mi, samozřejmě, pardon

     2. Germanismů je v hovorové češtině zavedeno mraky a není to rozhodně důsledkem 2SV.
      Zajímavý je, že z těch svazácko-aktivistických rusismů tu nezůstala ani ta bumážka :D Jakýkoli rusismus se dnes používá převážně ve výsměšném tónu.

      1. Ty ses takovej nano-obdoba EU regulacniho urednika. Chtel bys regulovat jak ma kdo mluvit, co ma rikat, de quelle langue on devrait se servir, shit like that.

       Naser si regulatore.

       Zaloz si s Mrcasikem, coronou, dedkem, a dalsima regulacnima mrdkama Language Regulation Commission a muzete tam masturbovat na tema jaky slova jsou povoleny a jaky ne till the fucking cows come home a.k.a. na vecne casy a nikdy jinak.

       1. No..a ty jses proste takovej kokot.
        Mohl by sis s ostatnima kokotama zalozit Kokotistan, a tahnout tam s nima, ale obavam se, ze tolik stesti najednou by nas asi potkat nemohlo…

        1. Ale šak jedná taká verzia Kokotistanu už vznikla kdesi na Balkáne – nazvali to Free Republic of Liberland – a zopár tých bláznom sa tam aj chcelo presídliť. Ozaj neviete ako do celé dopadlo? Možno Urza by mohol pustiť´nejakú pikošku……

         1. Pokud vim, tak to shorelo na tom, ze ten kus zeme, kterej si na to chteli zabrat, nebyl az tak uplne nikoho a nejakej soused, tusim Chorvati, nebo kdo, je vykopali do prdele.

          1. No to je ale pekne hnusné od tých Chorvátov. Nielen že vyjebali so Srbskom po delení Juhošky a ukradli srbom celé jadranské pobrežie, ale teraz ešte aj toto. Takto sa tých krásnych zelených začiatkov nedožijeme – a tak som sa na nich tešil.

       2. Jacq:
        „…e till the fucking cows come home a.k.a..“
        – – –
        You are motherfucker.

        Madafaka – madafaka – madafaka,
        yeah, yeah, yeah…!

        :OD

       3. Nikdo nic regulovat nechce, jen se Vám zde všichni snaží taktně naznačit, že s takovýmto vyjadřováním budete vždy za čuráka.

        Konec hlášení

        1. „Nikdo nic regulovat nechce“

         Samozrejme ze chces! … :-D …

         Sere te, servisdoka, Mrcasika, a vsechny ty vostatni picusy ze nekdo si dovoli bejt jinej nez ty vase standardizovany bolsevicky ja. Jste bolsevicky kolektivisti par excellence. Kdo neni stejna kunda jako ty toho zasahne tvrda pest vasi delnicke tridy nebo jak jste to tenkrat rikala kdyz jste byli rudi bolsevici nez se z vas stali modry bolsevici, ale furt ty samy kolektivisticky mrdky.

         I’d like to bring to your attention the following:

         Důležitá upozornění pro čtenáře
         1. Články zveřejněné na těchto stránkách se často týkají jevů či věcí, které se autorům článků nelíbí nebo na ně chtějí z různých příčin poukázat. Čtením těchto textů můžete přijít o iluze, které vám nikdo nebude nahrazovat jinými.
         2. Veškerá podobnost popisovaných osob, jevů nebo věcí s reálně existujícími osobami, jevy nebo věcmi je čistě náhodná.
         3. Většina zde publikovaných textů je politicky nekorektní, xenofobní, sexistická, nacionalistická, heterosexuální, rasistická, záštiplná, obsahuje sprostá slova nebo alespoň překlepy a gramatické chyby.
         4. Můžete vyjádřit váš názor v diskusi, nečekejte ale, že s Vámi někdo bude souhlasit, odpovídat Vám nebo se Vám omlouvat.
         5. Obsah článků a diskusí k nim závisí na rozhodnutí autorů, obsah stránek pak na libovůli majitele webu (D-FENS).
         6. Pokud se Vám to nelíbí, nečtěte to.

         Tak co se seres ty zoufalce?

         1. Mne to sralo taky, ale co už. Jsi zoufalec. Jednou si to hodíš a bude klid. Kdybych se měl rozčilovat nad kdejakým kokotem, co si koupil učebnici cizího jazyka a neumí ho používat, kam bych přišel. Plácáš nesmysly a už dávno mne přestalo zajímat zda záměrně, za prachy či jenom z blbosti, takových jako ty je naplivu za minutu na metr dvěstě.
          Nejvíc tě asi musí srát, že ty tvoje žvásty vždycky někdo vyvrátí, to na Aeronetu není. S kabrňákem v zádech si tady nevystačíš.
          Nu vot, pokračuj, ty se unavíš a my se nezapotíme.

          1. Zrůdičky jako je tady zergo, nebo svazáci typu kablbáka vždy sloužili k pobavení, ničemu jinému. Koho serou, má na ně ignora, mě to naopak baví, ty jejich kraviny číst :)

  4. Jak moc velkej problém by byl, kdybyste přestal psát jako debil? Pište buď česky, nebo anglicky. Nebo svahilsky, to je mi u prdele. Ale tohle novozmrdský vyjadřování si nechte někam, kde jsou na to zvědaví, třeba do svý oblíbený léčebny.

   1. On je na to pyšný – tohle nepředěláte. Chce to zvážit, jestli má cenu to louskat pro pobavení nad těmi nesmysly, nebo ne.

    1. Nemá. Když se nějaký dement rozhodne, dělat ze sebe ještě většího Translatorem, tak bez dalšího jsme bezmocný.
     Třeba na vidlákovi už to došlo až tak daleko, že jinak velmi tolerantní majitel webu zasáhl.
     Už se to nedalo.

 5. Nedávno jsem zahlídnul v hypersuper, že jsou v akci nějaký nářadí, tak jsem si říkal, že bych nahradil mou starou sekyrku nějakou novou. Vzal jsem tam do ruky jednu sekyru Fiskars. Když jsem ji otočil, tak na druhý straně bylo napsaáno Made in China. Smutné.

  1. Eh… tak to je husty. Ja mam doma nuzky Fiskars, ruzny druhy a ty cinsky nejsou, nastesti.

   Moje nejlepsi sekyrka v zivote je z jednoho kusu oceli, na te casti, ktera je toporem, je gumovej navlek a ma na sobe malinkej napis ‚sdelano v SSSR‘. Mam ji 40 let. Hodne vydrzi, nemuze spadnout z topora a perfektne se s ni i hazi.

 6. Pořád si myslím, že operace „Zběsilý útěk z Afghánistánu“ byla operace přesně a do detailu naplánovaná a že jen vidíme mediální obraz, který máme vidět. Jaký jsou reálný dohody USA a NATO s nově PR mírumilovným Tálibánským vedením a jak je to tam rozehraný s dalšími zájmovými zeměmi se dozvíme – nikdy.

  1. Jedno je jisté, a sice fakt, že v Afghánistánu je velké nerostné bohatství, včetně velkých zásob moderního lithia. Že by to nechalo velmoce chladnými na dlouhou dobu, to není pravděpodobné. Třeba Čína má AF doslova za rohem. Čert ví, zda a s kým se ušáci vlastně dohodli na předání moci.

   1. V horách možná mimo kamení něco je, někde hluboko pod povrchem, ale taky je tam infrastruktura skorem 0.

    1. To sis sám odpověděl na otázku, proč doposud nikdo pořádně netěžil, ale nic to nic neříká o budoucnosti.

     https://edition.cnn.com/2021/08/18/business/afghanistan-lithium-rare-earths-mining/index.html

     1. kozomrdi snad mají jiný plány, než tam vyrábět drogy?

      1. Když se člověk podívá na tu jejich „elitu“ a na druhý straně na orvaný hadráky v pantoflích, s notně otlučeným a slepým RPGčkem v ruce – tak co jiného v takové zemi dělat?

       Tvl. největší jaderná mocnost na planetě se nechá takto potupně vypráskat kozomrdama..

       Je 21. srpna. Podívejte se do našich „médií“. U desky na Vinohradské se fotí „vicepremiérka“ a vesměs jen kolaboranti.

       1. Jen tak na okraj, kozomrdi vypráskali amíky asi jako jsme my vypráskali v devadesátých roce Rusáky. Prostě už si politicky a ekonomicky nemohli dovolit udržovat okupační armádu. Pokud by to bylo výhodné, tak tam mohli držet vojska dalších dvacet let. Zas tolik padlých neměli.

        1. Tusim okolo 2500? To neni uplne malo. Na druhou stranu ano, ten primer zcela sedi. U nas se tady ten sulin z Prazskyho vyberu porad placa po ramenou, jak von to s tema Rusakama zmaknul.

         1. Ale tak mu přej tu radost. O nějaký ten měsíc to urychlil, to zase jo.

         2. Asi 3500. Ale rozložených do 20 let. A US Army sama o sobě má k milionů lidí

          1. Ak ti sedia počty tak to sú straty 0,35% rozložené do 20-tich rokov. Málo? Veľa? Akurát? Ak tam nepadol nikto tebe blízky tak asi je ten počet padlých OK. Ak sa z takej misie (viacmenej dobrovoľnej) vrátil niekto koho si mal rád v cínovej truhle tak aj ten jeden padlý je pre teba príliš veľa. Ale to je len také moje filozofovanie.

          2. Matematicky je to málo. Politicky? To už záleží na režimu a jak se to zrovna komu hodí. Ti lidi šli do armády dobrovolně a znali riziko. Každoročně zahyne při výcviku a dopravních nehodách víc amerických vojáků než kolik jich ročně padlo v Afghánu. Dvacet let US administrativa počty padlých nijak zvlášť neřešila. Kdyby chtěla, tak by je nemusla řešit i nadále. To nebyl Vietnam, kde za 9 let padlo 48 000 US vojáků, z velké části branců.
           Jasně, když se ti vrátí syn v penálu tak to zamrzí. Ale vládě je to fuk a POTUS kvůli tomu hůř spát nebude.

      2. Kozomrdi mají své plány a světové velmoce zase své vize. Já hovořil o velmocích. Tady se k problematice vyjadřuje jakýsi ušácký generál.

       https://www.military.com/video/operations-and-strategy/afghanistan-conflict/petraeus-we-cant-leave-afghanistan/1972002516001

       1. Ja myslim, ze ty pologramotny vousaty opice si tam pustej Cinany, a to teprve bude forsaz. Cinani je zatim nechaji pestovat makovice a mezitim jim z te zemicky udelaji emental.

        1. Ta „zemička“ je větší než Francie nebo Ukrajina. Číňané jsou trpěliví a pracovití, ale Mloci to pořád ještě nejsou.

        2. Ak je to pravda s tým nerastným bohatstvom tak myslím, že nielen číňaň, ale aj rus (za určitých podmienok) sa im tam veľmi rád zavŕta do zeme. Ak (ale to je veľmi veľké AK) sa dokáže „nová vláda Afganistanu“ (momentálne to vyzerá na Taliban) rozumne dohodnúť s nejakou obrovskou štátnou (pološtátnou) spoločnosťou ohľadne poplatkov za ťažbu nerastného bohatstva tak by z toho mohli profitovať obe strany. Niečo na spôsob Malajzia a Petronas.

         1. Ja myslim, ze Rus na to nema ani kapacity, ani chut. A vzhledem k tomu, ze Amici tam na to serou, tak pro Rusa to tam ztraci strategickej vyznam. Takze Rusaci se tam budou motat, ale tim to taky skonci. Cinan je jina liga, dneska uz.

         2. Těžit cokoli v Afganistánu je podobné jako těžit to na Marsu. Nejdřív se tam musí draho vybudovat úplně všecko počínaje silnicí, elektrárnou atd. To se bez souhlasu každého místního kozomrda vybudovat nedá. A pokud by s tím souhlasili, bude o to mít zájem Číňan, bo Rus má svého nerostného bohatství dost a jejich výroba za mnoho nestojí, aby se jim nedostávalo surovin.
          Navíc teď dostali kozomrdi zásobu moderních zbraní. Vrtulník nebo stíhačku asi v provozu neudrží, ale noční vidění, neprůstřelný vesty a další cool věci se rychle používat naučí.

          1. Tak hlavně nejtěžší je to z Afg. odvézt. Každej blbec s kalachem, by chtěl mýto.

          2. Kde je vôľa tam je cesta. Ak bude ťažba nerastných surovín lukratívnejšia ako narkotiká (což u pestovateľa resp. výrobcu môže ľahko nastať) tak aj Taliban (podľa všetkých bulvárnych plátkov sú financovaní hlavne z výroby a predaja narkotík) priloží za určitý obolus ruku k dielu a zabezpečí aspoň základné odzbrojenie / vyvraždenie odporu v danej lokalite kde sa bude ťažiť. A Číňan je momentálne ešte stále v stave zbaliť mašiny a premiestniť do Afganistanu a začať asfaltovať a neskôr aj ťažiť. Ak to bude lukratívny biznis tak hodia zainteresované strany odrobinky aj plebsu a všetci budú šťastní. Prachu vládnu svetu.

 7. Celé je to divadlo pro masy, dohodnutá operace. Loni bylo s Tálibanem dohodnuto předání moci, ten byl za to vyškrtnut ze seznamu teroristických organizací, takže si v klidu řídí svoje lidi přes Twitter a YT.

  1. Bohužel to bude mít pro evropu a západní svět jeden neblahý důsledek – migrační tsunami.

   1. @naturopat
    si myslim žeje děsně zajímavý sledovat jak se ty různý státy stavěj k těm různejm škodlivejm muslimskejm migrantům z afriky třeba a vydávaj je za nějaký kulurní vobohacení/za doktory inženýry/za válečný uprchlíky etc a furt se je snažej někam nacpat do států eu a teďko ta totální ignorace těch afgánců na kábulským letišti který sou dovopravdicky elita jejich národa dovopravdicky utikaj před válkou dovopravdicky je chce taliban utlouct a dovopravdicky by velká část znich mohli bejt nějakej přínos pro nás :D

    1. :o))) No, ono je spíš hezké sledovat, jak vy všichni dohromady nechápete, že USA není spojenec a nikdy s nikým spojenec nebyl. To asi nikdy nikdo na té straně světa. No a v současnosti je situace taková, že Evropa je s USA ve válce. No a volby na podzim budou o tom, kam bude ČR směřovat. Jestli zůstane v Evropě, nebo se stane oficiálním americkým satelitem. A pokud ano, potom bude ČR ve válce s Ruskem na jedné straně, a Evropou na straně druhé. A to bude pro tu malou zemičku, no prostě úúúúúúžasnééé :-) Ekonomika se přiblíží současnému Libanonu :) Ale upřímně, Češi, tedy lidé kteří se živí tím, že se okrádají navzájem, by si snad ani nic jiného nezasloužili.

     1. Spravne. Certifikuju. USA sere na vsechny, a to i na osobni urovni. Vcetne zeme jako Canada kde by clovek v nekterejch mistech nepoznal jestli je tady nebo tam.

      CR je bohuzel do dost velky miry v prdeli. Cesi si nechali rozesrat skvely education system. Hlavne co se tyce remesel a vubec technologii. Vsichni jsou manazeri coz je takova reinkarnace marxisticko-leninistickych politruku.

     2. Souhlas.

 8. Některé detaily se do nového zbrojního systému implementovat nepodařilo. Například solární pohon podle představ šéfa NATO soudruha Stoltenberga

  jj to je děsně dojemný :D :D
  slabej tank má nějakej 1000kw motorek takže když to podělíme nějakejma lepšejšíma panýlkama který nám jakoby daj 300w z 1m2 na přímím sluníčku bude tank potřebovat nějakejch 3333 metrů čverečnejch elektrárničky tahat na sobě takže třeba jakoby desku vo hraně +-58m :D :D ato eště neřešíme jak by jako/a jestli vůůůbec moch jezdit vnoci :D :/ :D :/
  …………ale zase kdyby takovejdle tančík bránil eurovaterland někdy až za new green dealu by byl z letadla děsně nenápadnej jak by jakože splíval se všema těma solárníma elektrárnama vokolo :D

  1. Ja tomu nerozumim, ja delam do fcel, ale nebude hen ten solarni tank nejak krechkej?

   1. Neboj. V najbližšej päťročnici bude všetko vyriešené – aj pancierované solárne panely, ktoré dodávajú elektrickú energiu aj v noci či keď je pod mrakom; aj baterkové samo-umelo-inteligentné vrtuľníky a lietadlá; aj bez-emisná energetika a dokonca aj bez-emisná ľudská existencia. Teda toto všetko bude ak nám to zas tí obyčajní, zadubení, priemerní ľudia nepokazia.

  2. Plachetnice taky pluly, jen když foukal vítr. Třeba se dožijeme návratu bojových ztužených vzducholodí.

  3. Vy jste ruskej troll. Normálně se tank 80 dní před akcí nabíjí ze solárních panelů. A v případě akce v rozšířeném perimetru jsou mu z letadel shozeny powerbanky.

   1. Solárních letadel?

    1. Bateriových KC-1xx StratoSupercharger.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017