Pokrok za každou cenu? Děkuji, nechci - zpět na článek

Počet komentářů: 367

  1. UBISOFT zkušenost: koupil jsem před vánoci na Steamu Assasins Creed Origins. Po stažení 40GB (celou noc ten sráč hrčel) hra nešla spustit, nespárovala Steam klienta s klientem Uplay od Ubisoftu. Ok, nechal jsem si vrátit love od Steamu a koupil hru přímo od Ubisoftu. Opět celou noc sosal 40GB. Hra nešla spustit. WTF? Hledal jsem hledal až jsem našel, že Ubisoft nasadil novou ochranu Denuvo+VM protect a aby hra jela, musí procesor podporovat instrukční sadu SSE 4,2. Můj AMD Phenom, Black edition tuhle pičuru nepodporuje. Mezitím vyšel 2GB patch, tak jsem doufal….. Hovno, nic. Posílám podpoře výpis systému, chyb…. Odpověď byla, že sestava nesplňuje požadavky. Sorry jako, ale takt procesoru, velikost ram i vram s prstem v prdeli a mám jako smůlu? Si děláte prdel, že 60 ojro vyhodím jen tak? Výměna procesoru byl problém, protože deska/bios nebyl už podporován. Dokonce cca rok staré AMD má smůlu. Napsal jsem poměrně ostrou odpověď, že žádný laik nebude studovat PŘESNOU specifikaci hw a že chci love zpět. No a stal se zázrak VRÁTILI MI PRACHY! Poučení: nasrat, nekupovat, krást a když kupovat, tak jen hry od výrobců, kteří jsou mi nějakým způsobem sympatičtí.

    1. Tohle byl správný postup, hlasování peněženkou a feedback přímo výrobci.

      1. Se kterým si vytřel prdel, šak sto dalších vohnoutů koupí a hromada jich to ani vracet nebude i dyž jim to nepude. Nemluvim ani vo náhradě toho prosranýho času a elektriky.

    2. Ja jsem zastance „Try before you buy“. Ubisoft ode me penize jen tak neuvidi.

      1. Ja nechapu,proc ty firmy nejedou davno overeny model od Japka. Japko presne takto udelalo boom se svym prvnim MACem. Puc si to domu a za mesic vrat. Jede to? Jede. Libi? Libi. Vrat to. Nee? Ok, zaplat. A chechtaky se hrnuly.

        Ja tento zpusob pouzivam v USA, kde na to lidi maji bunky a nemaji potrebu mne ojebavat. HW ma v sobe ochranu, kterou nelze cracknout a zakaznici se o to ani nesnazi, protoze kazdy vyrobek ma vlastni S/N a od toho se odviji fura dalsich veci. Na vystavach dealer rozpujcuje fury zarizeni, jen podepise smlouvu (pro U.S. market hodne specifickou,aby se nejaky sulinek nechtel soudit treba proto,ze v navodu neni napsane,ze si antenu nema narvat do ucha a on to udelal) a za mesic chce vercajk z5. Mohu rict, ze doposud se za ty roky nevratilo nic! Pokud se stalo, ze dotycny to nechtel, tak ale mel kolegu/kamarada, ktery to videl a chtel.

        Neverim tomu, ze nejde udelat sw, ktery lze slusne zabezpecit proti prolomeni. Ano, je to otazka efektivity vynalozene prace a rizika ukradeni, ale to uz je jejich business.

    3. no ty seš taky geroj pičo, chceš hrát Steamu Assasins Creed Origins na AMD Phenom Black, to je jak kdyby jsi chtěl jezdit formuli jedna s trabantem.

  2. já bych se tedy výrobců IT komponent zastal. dělají to v drtivé většině tak, že to zvládne instalovat i naprostý laik. v jakém oboru Vám prodají jakýkoliv náhradní díl, kde je komplet návod k instalaci s popisem a obrázky a ještě je to udělané tak, že to funguje i když ten návod ani neotevřete, protože to ani blbě snad zapojit nejde. v nejhorším to nejede, ale riziko poškození je minimální.
    já chápu, že se občas nepovede, ale ta story s grafikou a základní deskou – tam něco špatně je hodně, ale ne u výrobce.
    vždyť urvat/vyrvat ten plast konektoru od té desky už chce opravdu velkou dávku neumětelství. pozastavit se nad tím, že jiná základní deska má zjevně jiný formát – to je sice správně, ale to je dobré už před nákupem. no dalo by se pokračovat. dělám v oboru opravdu dlouho a potkal jsem leccos, ale tohle snad není ani o IT znalostech, jako o tom, že nestrkám čtvereček do kolečka a když něco nejde, tak se nejdřív podívám proč a nervu za to jako magor.
    ale nikdo neumí všechno. pokud se budu hrabat třeba ve spalovacím motoru, tak bych dopadl asi podobně – ne-li hůře. ale nadávat mohu leda sobě.
    zbytek vidím podobně, ale asi z jiných důvodů, než uvádíte :)

    p.s. co si vyberete? telefon, co se 5x za den restartuje a pak se Vám nejde dovolat, protože v případě pinu se nezaregistruje zpátky do sítě nebo telefon, který to má ošetřené? já ani jedno. vybral bych si telefon, kde bych si mohl vybrat. jen to ale dávám jako příklad, že ty sračky, který se na nás valej od výrobců občas můžou mít i nějaký důvod. i když připouštím, že velmi často jsou to jen a pouze ty sračky. mě třeba vadí, že reálně jsou na trhu haldy krámu, ale prakticky se jedná stále o pár sestav 100x jinak, ale tak šikovně udělaných, že určitý kombinace prostě v daném segmentu nejsou.

    1. Ono by to asi chtelo, aby obor IT dospel do stadia, ve kterem se postupne zacina nachazet napriklad automobilovy prumysl. Nahradni dily do soukromych rukou? Ale prosimvas… tohle jako dil nekoupite, toto taky ne,… jo vysrala se roletka za pade? No to si musite koupit cely dil za vosum tycek, pane. Rozeberete z jineho auta? Ale to by se na to stat podival, abyste takto nelegalne neekologicky likvidoval vraky!

      A bude po starostech s hnupy, kteri se serou nekam, cemu nerozumi. Odserou to proste vsichni a basta.

      1. tohle mě trochu připomíná situaci s modelařinou. je super, že každý si dnes může pořídit něco, co by i ve startreku vypadalo jako scifi, ale druhá strana mince je to, že plno lidí tak nějak nemá zkušenosti a ani netuší, že jsou nějaké potřeba a pokud k tomu připočtu nedostatek sebereflexe, tak to za chvilku bude underground.

        1. Kdyz jsem jeste bydlel v JC, tak primo soused naproti me mel 15 let obchod s modelarskymi potrebami a pak to zavrel. Ne, zeby zkrachoval. Ale proste prohlasil, ze to, co dela, uz s modelarinou nema nic spolecneho a na prodej hracek je Alza.

          Fotografovani? To same. Koho zajimaji zaklinadla jako „svetelnost objektivu“, „hloubka ostrosti“ a nebo tusi jeste nekdo, co to je Rodinal a nebo E6? Hovno. Dneska je kazdy fotograf, protoze ma hafo megapixel a umi selfy, voe. A podle toho taky vypada trh s technikou a taky podle toho vypadaji ty fotky. Qantita vytlacila qalitu. Zrejme podle Stalinova hesla „kvantita je taky kvalita“.

          Pamatuju pornace z 80. let na Betacamu, nadhernej obraz. Pak prislo VHS a po par kopiich „odborniku z obyvaku“ clovek nevidel, jestli to, co suka, je chlap a nebo zenska a to, co je sukano, je uz nahe, nebo jeste ne. Ale mel to kazdej doma a bylo to levny, voe.

          1. foto, audio, video, grafika, hudba – tyhle obory to odsraly fakt fest. možnost dnes dělat cokoliv prakticky zadara je úžasná, ale kvalita šla do háje a s ní pomalu i poptávka po tom kvalitním.
            třeba taková typografie je už dnes mrtvá. jako je to v zásadě blbost, bez který se člověk obejde, ale to ty okrasný štuky na baráku jsou taky na hovno a rozhodně se na ně podívám raději než na panelák :)

            p.s. v zásadě mluvím z vlastní zkušenosti, protože se seru prakticky do všeho. nicméně u toho nenadávám ostatním, že je něco špatně, když vím, že tomu rozumím jak koza náklaďáku.

    2. luc: Ja vam garantuju, ze to vyrvani neni tak neobvykla vec, to zaprve.A zadruhe, sila k tomu byla potreba naprosto minimalni. V pocitacich se hrabu od trinacti let a nikdy jsem nic neutrhl, takze vim, o cem mluvim.

      Co se tyce jinyho formatu desky, tak tam je to slozitejsi, vicemene jsem mel na vyber par minut, muselo to byt skladem, v nejake cenove relaci apod.

      Kazdopadne je videt, ze i kdyz jsem se prostroval v clanku asi desetkrat, ze jsem to zkonil, a clanek o tom konec koncu ani nebyl, slo spis o takovy uvod, tak se stejne najdou frajeri, co se soustredi pouze na to a delaji ze me blbce. Ale proc ne, no, od bezchybnych se rad necham poucit.

      1. tak k druhé části článku jsem se vyjádřil také a to v zásadě pozitivně.
        blbce z Vás nikdo dělat nechce. ale příhoda s deskou není úvod k tomu zbytku. spiš to ten zbytek bohužel sundá. netuším kdy Vám bylo 13 a jak dlouho se v tom hrabete, ale prostě buďte opatrnější a nerejte do výrobce, který v tomto případě za nic nemůže.
        ono by se beztak našlo něco, za co si pojeb zaslouží…

        p.s. pokud jste se k tomu nechoval „hrubě“ a přesto ten konektor takto skončil, tak jste měl fakt totální smůlu, protože naposledy jsem tyhle konektory řešil někdy v prosinci u různých desek různého staří a výrobců a snese to fakt hodně. konkrétně jsem je ničil kvůli těm pinům uvnitř, bo jsem to chtěl použít pro držáček na esp12 a nějak to nikdy nebylo ono. takže jsem alespoň zlikvidoval šrot v garáži a vyblbnul se. jelikož takto „demoluji“ kvůli různým dílům (nebo i ze zvědavosti) leccos, mám poměrně velkou představu, co to vydrží – alespoň mechanicky.

        1. Už z nich jak z chlupaté deky leze info, že nějakou várku posrali. Teď je otázka esli to byl čistě aušus, nebo se to týká subdodavatele a průser má značek víc. Každopádně rozhodně o tomdle v poslední době nečtu prvně.

      2. Článek o tom nebyl? Dobrá polovina (ta první) pojednává o tom, jak jsi zkurvil desku a jak jsi neuměl zapojit novou.

      3. Grafika mohla bejt uvolnena, nebo naklonena. Mohla se casem a vibracema uvolnit, dalsima vibracema mohla ten slot poslat do kopru. To nemusi bejt zrovna rukama technika, kdo poctive kontroluje, ze mu po roce vsechno drzi, jak ma? Pokud to clovek pojisti jenom minimem sroubku, sance na fail je o to vetsi. Shit happens :)

        TO neni o zkusenostech, PC dokaze slozit male dite. Doslova, tady to stavi 3 roky starej prcek s dozorem.
        https://www.youtube.com/watch?v=NiwkSXAGxjE

        Ale obcas se neco posere, vibrace jsou zlo a dnesni grafiky holt ty vetraky maji velky.

        1. No hlavne, o desce, co jsem zkurvil, jsem nenapsal krivyho slova. Ze to slo snadno dolu, to je pravda, ale jinak o tom nepadlo slovo.
          Nasralo me az frikulinstvi, ze se do manualu davaj QR kody.

          1. máš pravdu ten qr kód je tam taky zbytečný. Ono stačí do googlu opsat název desky a on už ti manual najde rychleji než qr kód.

  3. „Programy, které před pár lety fungovaly na 486 nyní vytíží čtyřjádrový systém s osmi giga paměti (například takový Word a Excel), aniž bych od nich chtěl diametrálne složitější věci.“

    Přesně… a nejhorší je, že ubývá lidí, kteří si na to pamatují a mají ánung o velikosti bajtu či megapixlu! Takže něco ti nefunguje jak má? Nojo, to je přece jasný, máš to starý, už musíš koupit nový rychlý PC (telefon, auto, cokoliv). Ale o tom by šlo psát hodiny…

    U aut je legrační pozorovat, že ani po padesáti (70?) letech tam výrobci nejsou schopní či ochotní standartně implementovat blbé síbíčko, byť třeba ve zcela novém pásmu…

    Nebo ten majstrštyk české televize, kdy od minulýho roku není boha přehrát jejich videa v jakémkoliv prohlížeči na xpéčkách. Krásný a jednoduchý flash player standartně nefungoval už aspoň rok před tím, přesto to obejít a spustit šlo (maskovat se jako mobilní zařízení). Fakt nevím, kterou moderní kosmickou technologii objevili, když videa na celeém zbylém internetu spustit jdou (alespoň v nějakém prohlížeči)…

    1. Presne…uz na 486 umel ten excel to, co umi dneska…a kdo tvrdi ze ne, je uplne blbej…
      Nekdy si rikam, jestli ty lidi jsou fakt takovi kokoti, nebo to jenom hrajou…

      1. Vy fakt neumite cist.
        „aniž bych od nich chtěl diametrálne složitější věci.“
        Chapu, ze kdyz tam kamarad spravuje sest tisic radek dlouhou tabulku s kdovi cim, tak to chce nejakej vypocetni vykon, ale kdyz ja oteviram xls v podobe dva radky krat sest sloupcu a trva to ctyricet sekund a vic, tak to fakt neni normalni.
        Sniper Elite 3 se nacita rychlejc.

        1. tak konkretne:
          – papiry se tam dnes necpou. maximalne nejaka quick start guide. duvod? prachy. dat do kazdyho vyrobku 30 stranek brozurku neco stoji. vetsina zakazniku se Vam na to vykasle a oceni tu nizsi cenu. i kdyz se jedna o par centu, kolik to udela pri velkem mnozstvi? proc to tem lidem davat
          – pokud deska nema nozicky, pridrzim si to pri zatlaceni konektoru prstem nebo pod to neco vrazim. pomerne fajn vejsku ma tuzka. pri zatlaceni se to tolik neprohne
          – pri zapojovani hdd, power led, rst atp. to byva casto barevne odlisene a na desce i namalovane. je na to blbe videt, ale ramcove se da zorientovat. svetly kabel je vzdy minus. zeleny (power led), cerveny (hdd) plus. u power a rst je to sumak. kdyz je to nejaka stara case a barvy nesedi, tak to tam proste nacpete a zkuste odpalit to nejde
          – na druhem obrazku je postup jak narabat se slotem na ram (neni to skoro videt, ale prijde me to). to je prave o tom, ze to pak treba nekdo nevyrve z ty zakladni desky
          – zbozi si kupce zjevne naslo. mame smulu, ale souhlas
          – po mikrotransakcich touzi vyrobce a distributor. autorska prava opet jen prachy
          – Vy od toho nechcete diametralne odlisne veci, ale nekdo jiny ano. treba Vas zminovany kolega. skutecne pouze ovladac zabira tolik? zkuste stahnout ten debilni velky soubor a pouzit opravdu jen ovladac. ale ano stahovat se musi. take se to da resit vyhledanim ovladace primo u vyrobce toho cipu. ale to driv stahnete ten velky soubor
          – kdyz jste tu sunku kupoval, overoval jste si tu funkci? tim ale nepopiram, ze casto s inovaci zmizne neco uzitecneho. nezminovali se treba o tom (ze s Vama muzou vyjebat) kdyz jste si cetl a odsouhlasil licenci ujednani?
          – apple obhajovat rozhodne nebudu. nicmene jim to nese. takze apple je spokojen a jeho zakaznici at si to uzijou. ale protoze o tom zjevne Vy a ja vime, tak si vybereme produkt u konkurence a vsichni jsme spokojeni
          – tady bych videl problem v tom, ze se v techto „blbostech“ vyrobci snad trumfuji a pomalu prestava byt na vyber. me treba vadi tzv. „premiovy material“ telefonu = spadne to a je to na sracku. bezdratove nabijeni – ze Vam to prijde na hovno neznamena, ze to je na hovno. kuprikladu me to lezi na stole a telefon na to odkladam. mam to polozit jen na stul nebo na kolecko nabijecky a pak se prakticky nestarat o nabijeni, protoze je telefon stale nabity? jelikoz ti magori do toho cpou stale narocnejsi hw a baterky to nedavaji, tak jsem za to rad. zvedat 40x za den telefon a z tretiny u toho resit drat by sralo zase me. kazdemu co jeho jest. nikdo Vam to necpe

          zbytek neresim. auta nedelam a uz i tak je to dlouhe. v zasade se da s clankem souhlasit, ale chce to vic nadhledu a v IT rozhodne vic praxe :)
          hovadin je fakt hodne, ale informaci take a stale se to da resit a hlavne – neni to povinnost to s nima hrat.

          pekny den

          1. 1. Kecy a psal jsem to stokrat – i v samotnym clanku je priklad nevyuzity stranky. Ta informace by se tam vesla ikskrat, dokonce tam castecne je na tom dalsim papiru. MSI tam ty manualy dava kompletni, Gigabyte taky, tak nevim, jestli je to takovej problem.
            2. Fajn.
            3. Opet – o to nejde, jde o to, ze to tam ma byt a cele. Metoda pokus – omyl se nepocita a neni zadouci.
            4. Ano, je. Tri obrazky na tu samou vec a pak trictvrte prazdne stranky: to je ta Vase draha brozurka.
            5. Zbozi si kupce najde, protoze to pri kupovani nevi a vetsine lidi by to asi nevadilo. To neznamena, ze to neni picovina.
            6. Kdyz prodavate kazdej rok tu samou hru (NBA) za sedesat dolaru, tak byste se mohl taky klidnit s mikrotransakcema. O podvodech v clanku zminenych taky radsi nepisete. Neni divu, ze jsou EA a Ubisoft strorat vic nenavideny nez treba Bethesda.
            7. V poradku. Neverim ovsem, ze to neni castecne programatorskym prasactvim.
            8. Kterou sunku? Tu Nokii? To byl darek a otec ji vylozene chtel. Ze pro nej ale po dvou letech skonci veskera podpora, to fakt nemoh vedet.
            9. Problem je v tom, kdyz pak nekdo v touze za uspechem Applu okopiruje i takovouhle sracku, pac Apple „udava trendy.“
            10. No prave… Ne, mne to sice cpe, ale nenacpe. Ja mam odolnej tlacitkovej ksindl od Evolveo (kterej ma taky svy potize), to neznamena, ze se tomu nemuzu smat, nebo na to nadavat.

            Nadhled je fajn, mozna byste ho mohl upotrebit, az priste budete psat elaboraty do diskuse ;)
            Ja jsem si v clanku zanadaval, podle hodnoceni par lidi pobavil a par nasral, takze ja jsem spokojen.
            Hezky den i Vam.

            1. Bohužel BB je na tom se SW podporou podobně na piču. Pak se ti idioti diví, že bankrotují – dyž jim to někdo koupí, tak se na něj dycky co chvíla vyserou – no tak co se diví, že už jim to pak ani skalní příznivci nekoupí, že.

            2. 10. Přesně. Připojit telefon k nabíječce na noc každou druhou sobotu mě nějak moc neobtěžuje.

        2. Ja zcela bezne pracuju s excelama se stovkama tisic az milionama radku – a nejedna se o zadnou kosmickou vedu, jde ciste o „telefonni seznamy“, kdyz na to prijde.
          Pripadne bezne pouzivam nejake „kalkulatory cenovych nabidek“, ktere jsem tedy nevytvarel ja, protoze to neumim, a ty by rozhodne na 486 nesly.
          Promin, ale ja fakt nechapu uvazovani „ja to nepotrebuju, takze je to uplna sracka“.
          Pokud to nepotrebujes, tak to proboha nepouzivej, pouzivej si doma 486 a na ni co potrebujes, a budes happy, ne? To myslim zcela neironicky. Ja taky nenadavam, jakej je Facebook sracka a doom, proste ho nepotrebuju, nepouzivam, neresim…Nekso jinej ho asi potrebuje, tak at si ho proboha pouziva, co bych mu do toho kecal.

        3. Prave jsem otevrel xlsx soubor s 5 taby, na 1. tabu je tabulka o velikosti 40 000 x 120, na druhem 3 000 x 140 a na dalsich tabech je zanedbatelny pocet textu. Doba otevreni byla cca 5s.

          Ze clovek, ktery argumentuje pokrokem nezna SSD neni moje chyba. HDD je v 9 pripadech z 10 tou nejpomalejsi casti PC. Pro zajimavost jsem to oteviral na i7 @ 1.4 GHz, 16 GB RAM a SSD. Ano, to CPU bylo podtaktovane v dobe otevreni. (jinak by ten laptop hucel jak startujici stihacka :D (bejt po mym, mam desktop, ale pracovni PC mi vybira organizace)

          Doma mam i5 @ 3.4 GHz(IIRC), 16 GB RAM, SSD na OS a dalsi SSD na hry. Cokoliv oteviram se otevira zatracene rychle. Ano, data ulozena na HDD se oteviraji dlouho a prace s nimi je otresna. Protoze rychlost HDD se od dob 486 pohla jen v ramci te technologie a ta technologie se proste az tak moc zrychlit neda. Ano, pri cteni nefragmentovaneho gigoveho videa je jedno, jestli je to HDD ci SSD, ale u 20 MB excelu, ktery neni v cache(pres vikend laptop restartuji a ten soubor je starsiho data tak jako tak), to uz rozhodujici bejt muze(kor jestli je ten soubor fragmentovanej).

    2. Ehm, takový Excel utáhnul před 15 lety 65k řádků a dnes je to přes 1M na list, což je pro průměrného uživatele, co neumí pracovat s Accessem, na úrovni databáze nebo pokročilejšího výpočetního softwaru poměrně zásadní rozdíl.

    3. Jestli vám Word položí na kolena čtyřjádro s osmi giga RAM, je s vaším počítačem jednoznačně něco v nepořádku.

      Před desetiletími se vidlemi přehazovaly bajty, potom kilobajty, potom megabajty a dnes se přehazují gigabajty. Technologie, které se dnes používají, jsou často pod kapotou nesrovnatelně komplexnější. V devadesátkách možná někoho ohromila statická webovka s odkazem na telefonní číslo, dnes se zkrátka do prohlížeče stahují single page apps a backend představují datacentra a nosql databáze rozprostřené po půlce zeměkoule. V devadesátkách uživatelské OS uchcávaly z preemptivního multitaskingu, dnes se čile virtualizuje a sandboxuje a dockerizuje a spousta dalších věcí.

      Ta vaše XPčka a Flash player už asi ani nechci rozebírat. Flash player není krásný a jednoduchý, je to odporná archaická koule přivázaná k noze plná bezpečnostních děr, kterou se momentálně celý webový svět v krásné harmonii snaží zabít a zapomenout.

      Win XP vyšlo v roce 2001 a očekávat od něj funkčnost ČEHOKOLIV je opravdu zoufalství. Ta moderní kosmická technologie může být klidně HTML5 a H.264 videa, na to už jsem nějaké stížnosti viděl.

      1. Na win XP mi fungují například office 97 nebo prohlížeč, ve kterém píši tuto zprávu. Acrobat taky. De facto mě lezou na nervy jen akutualizace sytému, které mě donutily za těch asi dvanáct let co mám jedno PC zvětšit pamněť (plus odešla grafika) a zpomalili ho. To novější, to mám cca. deset let, odolává a výkon má stále dostatečný pro to, co po něm chci, tady fungují i office 2003 (nevím proč odešla CD ROM). Video mi tu také chodí.

        Naprosto chápu, že pokud někdo dělá vývoj, nějaké 3D, nebo hraje novější hry nebo tak něco, tak musí počítač měnit každou chvíli, ale běžná kancelářská/domácí mašina je odepisována jen těmi aktualizacemi, kterým přestane stačit disk a RAM.

        1. Mám myslim nějaký 2000ky dyby byl zájem :D

          RAM se dá upgradovat dost pokud je to aspoň DDR, DDR2 eště líp. Víc jader taky pomůže. Furt jsou i dvoujádrový K8 dost slušně použitelný.

      2. Jo, strašnej fleš nahrazujou eště horším shitem v podobě HTML5 a VC1. Po tom co sem to viděl, tak eště zlatej fleš. Vůbec ty dnešní weby, to je strašný. Tisíce řádků a desítky KB jen blbejch stylů, samej dynamickej šrot, no běs.

      3. Tuhle jsem nas tim zrovna taky premyslel.Ja,odkojenec BBS a Arpanetu ted cumim treba na Seznam.cz,tam 2/5 obrazovky zabiraji nejaky sracky po stranach,do toho reklamni prouzky v textu a kdyz se spusti video,tak samozrejme take s reklamou.Coz o to,ja mam na PC trvale vyplej zvuk,takze mne to neobtezuje nejakym hykanim,ale ve finale je chtene informace v tomto soucasnem webu srovnatelne mnozstvi, jako bylo nekde pred 15 lety.Jasne,nejvic objemu dat zaberou videa.Ale ja osobne nepotrebuju mit videa v textu, ktery ctu.Firemni webovky jeste pred nedavnem byly v ramcich,nechal jsem se ukecat na php a ted rozjizdim jeden novy projekt a web udelam zase v ramcich. Proc? No protoze se ukazalo, ze je hodne zakazniku, kteri jsou proste uplne blbi, neumi si nastavit pocitac, nebo jsou ze zemi, kde proste latinku nemaji a vsechny ty sracky vcetne javy jim tam pak nejedou. Je mi hovno platny, ze zakaznik ma asi neco blbe. Zakaznik ma prachy a ja mam smulu, protoze se o nem vubec nedozvim.

        Nejvic mne serou nabidky ruznych programatoru a grafiku, kteri sjedou nas web a zacnoumi delat navrhy, jak to zamrdat picovinama. Ani jim neodpovidam, co tyden tak dva e-maily v tomto duchu. Jasne, vsichni to chteji. Ale ja ne. Uplne mi staci, ze cim dal tim vic zakazniku ma problem s e-maily. Proste bud to od nej nedorazi k nam, nebo opacne. Ted jsem resil s jednim Amikem, ze mi 3x psal e-mail z ruznych adres a nedorazilo lautr nic. Pritom spolu komunikujeme nepravidelne asi 8 let a zadny z nas nic nezmenil.

        1. Já se vůbec nedivím, že si čím dál víc lidí snaží něco udělat vlastnoručně nebo se začíná zajímat o řemesla, pokud na to mají prostor a vybavení, protože jim to přináší pocit uspokojení nad vlastní prací a že ještě něco dovedou. Kupříkladu zmr. Ťok chce trestat lidi za to, že mají čím dál starší auta, ale ono to není tím, že by ti lidi na novější neměli. Ono je to tím, že ta starší auta ještě měla něco do sebe, byla ještě relativně jednoduchá a přesto už nabízela celkem slušnou výbavu, spolehlivost a pohodlí a dodnes celkem bez potíží fungují. Dnešní auta, až na výjimky typu Dacia (i když i tam už se to začíná měnit k horšímu) jsou bezpohlavní bloby plné nespolehlivých blackboxů, které mají oficiálně postupně nahrazovat řidiče a práskat na něj neznámo kam. Většina lidí nemá rádo, když z nich establishment prostřednictvím výrobců čehokoliv dělá vola a dává jim najevo, že je považuje za hlupáky, co neumí ani řídit. Fašistická Itálie šla dokonce tak daleko, že auta starší třiceti let šmahem zakázala. Zkrátka stoupající beznaděj a zoufalství snad ve všech oborech života :(.

          1. Naprosto souhlasím a jen se modlím, aby pokud zakáží slušná stará auta, aby se ten mor nemohl rozšířit alespoň na motorky.

            Ty mají tu výhodu, že se tam fyzicky nedá narvat tolik šmírovacích krabiček, „asistentů“ a automatizace jednak kvůli rozměrům, jednak kvůli váze a jednak protože motorkáři nejsou tupí konzumeristé dopravy, kteří by nejraději ani neřídili, ale všichni do posledního milují řízení a baví je to. Proto mámm teď doba rozebraného asiata s karburátorem a dělám si papíry na Ačko.

            Jinak teď mám takový starší (pre-2005), ale z výroby velmi pěkně nastavený a zábavný hatch, který jsem nafasoval bez posilovače řízení a skvělá čitelnost a zpětná vazba v zatáčkách a na ledu mne baví natolik, že si pohrávám s myšlenkou chtít i nové auto opět bez posilovače, pokud by se takové našlo.

            Ve srovnání s moderními bloby to jsou nebe a dudy. Oktáfka II je možná komfortnější, ale prostě je to wagen. Kdežto ten můj hatch je pro radost z jízdy.

  4. No pana autora je mi líto, jestli nedal pokrok v posledních 20 letech tak se bojím, jak se bude cítit za dalších 10. Asi bych mu doporučil ať radši kupuje takzvané blbuvzdorné věci.
    Ad stroy s deskou, je tu dost rozebráno. Já k tomu jen můžu dodat, že nevím jestli někdy byl u nějaké desky, kterou jsem zapojoval manuál. První PC jsem si stavěl jako kluk ve 14 a už tehdy mi to přišlo jednodušší než lego. (o složitějších stavebnicích ani nemluvím….) Vždyť je to někde na úrovni dej trojúhelník do trojúhelníkové dírky a krychli do čtvercové. A co ne tak je popsané přímo na desce… i na té co autor kritizuje a ne neni to blbě šouplé.
    Mikrotransakce. U F2P při správném nastavení proč ne. A když to není správně nastavené tak to nehraju. Možností jsou desítky tisíc a dostupné na pár kliknutí. Ne jako před 20 lety, kdy jsem jako poklad bral i CD s demoverzemi.
    Programy na 486 fungovali. Ale strašně pomalu. A jestli vám stále stačí výkon 486 na Excel tak vám upřímně stačí blok, tužka a kalkulačka. A když vám vadí vybírat si model zvukové karty při stahování ovladačů (btw manuálně jsem stahoval ovladače na cokoli tak před 4 lety, dnes všechno jede automaticky), víte, že v dobách 486 jste tem model musel zadávat při každé instalaci softwaru, který ji používal? Navíc v dobách 486 jste musel doufat, že na nový ovladač narazíte v příloze nějakého časopisu (a musel jste znát model té periferie tak jako tak).
    MP3 do telefonu stahuji uplně běžně. Jestli to neumí Lumia nevim, vybírám si telefony tak aby uměli to co po nich chci.
    Co dělá Apple je mi taky jedno, nelíbí se mi to tak to nekupuju. Alternativ s dostatečným množstvím konektorů je na trhu pořád dost. Já mám na telefonu jak 3,5mm jack tak USB-C pro nabíjení nebo konektivitu.

    Takže za mě pokrok za posledních 20 let super. Něco se nepovedlo, něco byla slepá větev. Ale celkově jsem rád, že mám k práci dost výkoný HW a doma taky. Který mi dost věcí usnadňuje nebo práce netrvá věčnost jako v dobách 486….

    1. Základne dosky a manuály – pamätám si na moju brigádu (2 týždne) v rámci druhého ročníka strednej školy (elektrotechnická priemyslovka). Mal som štigro a foter mi zohnal brigádu v jednej firme, ktorá robila do počítačov a tam som skladal prvé počítače (okrem iného). Jednalo sa o pentia a matičné dosky ktoré bolo treba naswitchovať – to bola super robota, pretože ma to ozaj bavilo, manuály k tým doskám boli detailné a presné a ak človek nebol debil tak to pochopil a ono to fungovalo. Áno boli to časy keď 2-rýchlostná CD mechanika bola len v najdrahších kompoch a zamestnanci firmy slintali nad časopisom PC-Revue kde bola odfotená 8-rýchlostná mechanika niekde na nejakej výstave za nepriestrelným sklom. A boli to časy keď ovládače boli k zvukovým či sieťovým kartám na pribalených disketách. A dokonca som v rámci praxe šiel s vedúcim osadiť a rozbehať veľkú tlačiareň na nejaký úrad – po zapojení si vedúci sadol ku kompu jednej úradničky, že jej reku nainštaluje ovládače a aké ticho nastalo potom keď z krabice vypadlo CD-čko a ona chudera nemala na kompe mechaniku. Tak som na firme dostal za úlohu naformátovať 20 diskiet kde sa potom nahrali ovládače (áno boli časy keď nové 3,5″ diskety trebalo zodpovedne naformátovať).
      Takže ak si človek zvykne na poriadny papierový manuál, tak mu príde pokrok v podobe QR kódu ako cesta späť. Ja mám osobne tiež radšej papier ako nejaký digitálny návod.

    2. Co presne je „pokrok za dvacet let“, vy kecale?
      QR kod misto validni informace v manualu (poprve k videni tak v roce 2017)?
      USB C jako univerzalni jeden port v celem notebooku (2015)?
      Nebo to samoridici auto bez volantu, ktere jeste ani neni „dovyvinute“?

      Zbytek uz jsem tu vysvetloval, pokud nejste pouze kecal, ale opravdu Vas zajimaji mode odpovedi, tak si je najdete (muzete hledat „Lumia“).

      Ano, pokrok super, ale jak je jiz V NAZVU clanku. Ne za kazdou cenu.

      1. Pardon, muzete hledat „Nokii“.

      2. Tahoun pokroku je trh. Pokud je o nějakou novinku zájem, lidi to kupují. Nová vlastnost může být konkurenční výhoda, nevýhoda nebo může být bezvýznamná – ve všech případech rozhodne trh, co dál (až na to, že ve skutečném světě do všeho kecají úředníci a politici, takže uměle protlačují věci, o které nikdo nestojí).

        QR kód v manuálu je naprosto bezvýznamná prkotina.
        Jeden USB C na celém notebooku není standard a to dokonce ani u Applu. Když koumám do eshopu na macbooky, jeden konektor má jen nějaký maličký 12″ notebook, ostatní (13″+) mají víc konektorů. Kdyby to zákazníci odmítli, tak se to neprodává – ale ono se to prodává, proč asi? Protože to někomu vyhovuje.
        Samořídící auta jsou příliš nová, ještě se ani pořádně neprodávají (snad jen ta Tesla) a upřímně řečeno, nevěřím, že v blízké době nahradí ta klasická s volantem. Pokud se to někomu bude líbit a bude na to mít (cena nebude zrovna lidová), ať si to koupí. Mně to ale nechává naprosto chladným.

        1. No, ty konektory na tech Applech mizi dost rychle, vidim to okolo sebe, ze musi vsichni pouzivat ty externi krabicky do Lightningu.

          1. Jinak k tem autum…
            To mate jako elektroauta, nekde cenu urcuje trh, a nekde nakej debilni rudej bolsevickej Nor, kterej si vymyslel, ze auta na fosilni paliva budou vyrazne drazsi.
            Jaka je ted v Norsku ohledne toho situace, asi vite.
            Jestli za par let nakej Tok 2.0 prosadi, ze lidi sou pyrati a auta se budou ridit samy, tak proste nasednete do Andrejmobilu a budete mit po ptakach.

            1. Jo, všechny auta s volantem zakážou. Ze dne na den. A Andrej mi to samořiditelné auto koupí. Tak určitě…

              1. Ne ze dne na den a nekoupi. Ale pokud si myslite, ze jste nejak uzasne svobodnej (a ze se to nebued zhorsovat), tak si lzete do kapsy.

              2. Mrkněte do Itálie. Tam zakázali prakticky ze dne na den auta starší třiceti let. A basta finito :).
                Zdroj: https://auto.idnes.cz/italie-zakaz-starych-aut-2019-dfd-/auto_ojetiny.aspx?c=A141216_164953_auto_ojetiny_fdv

                1. Jsou to sice zmrdi, ale ani oni nejsou takoví zmrdi, aby zakázali všechny auta. Zakázali jen auta starší 30 let, těch tak jako tak jezdí naprosté minimum. (Tím netvrdím, že je to dobře.)

                  Zakázat všechny auta s volantem nebo třeba všechny se spalovacím motorem, to by znamenalo kolaps dopravy. A to žádná vláda neudělá, pokud chce dostat hlasy i v příštích volbách.

                  1. Proto to taky nezakazují vlády, ale jednotlivá velkoměsta. Takový sociální experiment bude probíhat v Paříži, kam budou tuším někdy od roku 2020 mít osobní diesely zakázaný vjezd, nebo blbnou s emisnimi plaketami jako vělká města v Německu. Zákazy výroby aut se spalovacími motory se už chystají, stačí sledovat dění v automotive a velkohubá prohlášení EU, že od roku 2040 nebudou tahle auta vyráběna vůbec, pouze hybridy nebo elektroauta.
                    Jakmile projde tohle, zákaz dalších věcí bude už jen otázkou času.

          2. Jednu výhodu to má, přijdeš do oficu, položíš notebook na stůl a připojíš jeden kabel. Zatímco u klasických notebooků musíš připojit VGA (HDMI, Displayport), napájení, ethernet a USB.

            1. Já přišel, zaklapl notebook do dokiny a neřešil jsem ani ten jeden kabel …

              1. Konektor pro docking, to je další věc, kterou nové notebooky už většinou nemají.

                1. To bude tim, že mají USB3 Thunderboldt a na ten jeden štekr (jsou tam dva) se pověsí na tkaničku dokina (pravda, třeba pro HP stojí 5 tisíc) a ta má 3 display porty pro 4K, 3 x USB3, LAN a audio

                  1. Jojo, zlaty USB. Jeste, ze ho nekdo vymyslel,jinak by zakaznici nemeli na co nadavat. Pred dvema tydny jsem mel v labine dva Germany, co meli furu kramu povesenych na USB a snazili se rozjet RS422. Tri hodiny se s tim srali, pak jim bouchly nervy a sjeli si do bazaru fplzni pro normalni starej notas se sbernici. Soupli jsme tam OS, nakonfigurovali a panove odfrceli.

                    Na tema USB bych tady mohl psat litanie.Na domaci zvykani asi dobry.

                    1. No použiť USB na nejakú priemyselnú aplikáciu…..
                      Mal som tu raz staršiu mašinu v ktorej bežala vizualizácia (Visual Basic 6.0) na notebooku (či laptope) a riadiaci softvér bežal v PLC-čku mašiny. Samozrejme trebalo tieto 2 systémy už v dobe vzniku mašiny nejako skomunikovať (prepojiť) a vtedy sa programátor rozhodol pre RS232 (výrobca PLC mal odladený vlastný soft na komunikáciu po RS232 tak preto táto voľba). Samozrejme notebook nedisponoval portom RS232 priamo na svojom tele tak tam vtedy dokúpili „redukciu“ USB to RS232. Ono to viacmenej funguje, len občas po nejakom menej korektnom vypnutí / štarte notebooku dôjde k tomu, že ta USB to RS232 redukcia sa natiahne do systému pod iným COM portom. A keďže vo vizualizácii je natvrdo priradený COM port tak sa to samozrejme neskomunikuje. A vysvetľuj napr. amíkovy, že klikni sem, klikni tam, over číslo COM portu a prepíš ho vo vizualizácii.
                      Ale podobné problémy mi robia na ďalšej mašine aj PCMCIA karty s RS232 výstupom – proste raz za čas sa ta karta nenačíta a sa poser. No ale toto mi robí aj PCExpressCard slot na mojom notebooku – nosím so sebou dva PCExpressCard to RS232 na montáže, lebo raz mi nejde jedna a raz druhá.

                    2. SatanOkkY: To ale není chyba USB, ale důsledek neumětelství výrobce redukce USB-RS232, polopaticky ušetřil si práci. Problém je v chybějícím sériovém číslu dle USB specifikace, s ním číslo COMx držet jako helvétská víra a jsou na trhu redukce které to splňují.

                    3. pre neuromancer 24.1.2018 v 8:37
                      Tak som asi v návale tepla trochu prehnal tú kritiku na to USB – pre bežné domáce použitie budiž, aj keď z času na čas tam zlyhá komunikácia (myš, externý disk, flashka atď.) – kto je na vine neriešim, lebo na 95% to po odpojení a znovu pripojení opäť funguje.
                      Len mi proste skúsenosti hovoria, že strčiť do USB (PCMCIA, PCExpressCard) slotu nejaký prevodník a čakať, že bude furt fungovať, je proste nezmysel. A to nevravím o zlyhaní mechanickom toho prevodníka, lebo po reštarte opäť ide ale inak ako predtým – a to som skúšal tie prevodníky od rôznych firiem.
                      To sa mi u Profibusu DP nestalo ešte – keď už konečne funguje a komunikuje master so všetkými slave-ami (niekedy pekný opruz to rozbehať) tak ak nedôjde k mechanickej poruche tak to furt ide. Samozrejme viem, že Profibus DP je industrial standard a porovnávať ho s USB je minimálne v ohľade spoľahlivosti komunikácie nefér.
                      A už keď ťa tu mám na drôte – vieš mi doporučiť výrobcu (výrobcov) ktorý také spoľahlivé redukcie (PCExpressCard či PSMCIA to RS232) ponúkajú?

                    4. SatanOkkY: Slušný převodník zde: https://www.asix.cz/usb_ucab232.htm

                    5. Re: neuromancer
                      25.1.2018 v 8:37

                      Samozrejme FTDI je lepsi, nez nejaky Prolific, nicmene hlavni pruser jsou Winblows. Ja uz leta pouzivam vlastni DPS s FTDI chipem a presto nektere Win (napriklad W10 tady v Evrope) s tim maji problem. Kdyz se podivas do stromu hw, najdes COM porty a nechas si zobrazit i ty skryte, nestacis se divit.

                      SatanOkkY: kup si,co potrebujes, primo u FTDI (http://www.ftdichip.com/Products/Cables.htm). Ve finale to mozna vyjde levnejc, jak produkt ceskeho vyrobce na stejnem chipsetu. Uz jsem se setkal treba s tim, ze jeden cesky vyrobce delal prevodnik USB/RS485, na FTDI/MAX chipsetu, busil se do prsou, jak je to silene genialni a ve finale se ukazalo, ze tam nemel ani nastaveny bias linky RS485, coz u koncoveho zarizeni vidim jako zasadni pruser. A ze prevodnik je koncovy, o tom v 99% pripadu netreba diskutovat. A nebo mohl mit bias/terminator odpinatelny. A vono hovno.

                      Zrovna pred par dny jsem korespondoval s FTDI, protoze jsem potreboval vytunit jeden jejich vyrobek pro nasi aplikaci. Naprosto perfektni pristup, ochota, pohoda, dokundamentaci dodali, co chtit vic…

                    6. Já jsem si poslední dobou zvykl dělat USBUART buď na ATMega 8U, nebo základním STM32F0. Stojí to v podstatě ty samé peníze jako obvody od FTDI a dají se tam v případě potřeby snadno dopsat i další funkce.

                    7. Re: JJ
                      25.1.2018 v 19:09

                      Jo, tyhle brouci jsou dobry, take jsem po nich pokukoval, jenze ja z urciteho duvodu musim pouzivat assembler a psat si cele knihovny… ufff… prepisoval jsem driver k GLCD do Asm (XMega), pak delal celou aritmetiku v plovouci carce na Asm (pravda, tohle jsem nalovil na netu a pak opravil a predelal, priznavam), ale USB… to je na mne vyssi divci a radeji jse se domluvil s FTDI, ze proste pouziju jejich cip jako USB master a holt jen poupravim jejich fw, data pojedu v UART. Bohuzel toto leze do penez, ale je to v aplikaci, kde se to rozdejcha. Treba prehanim a napsat knihovnu pro USB Master v Asm by nebyla takova hruza, ale nemam na to znalosti, musel bych do sebe naladovat spoustu USB dokundamentace a prece jen, hlava uz zacina mit plno :-/

                    8. Sysop: Nejsou průser, přidělování čísel COMx jede podle dokumentace. Pokud je výrobce hlupák a nepošle sériové číslo, tak se COMx přidělí podle polohy ve stromu USB HUBu a zůstane tam do odinstalace zařízení.

                    9. Sysop: Čeští výrobci s odpínatelným biasem samozřejmě existují: https://www.papouch.com/en/shop/product/sb485-usb-to-rs485-rs422-converter

                    10. Re: SatanOkkY
                      25.1.2018 v 8:26

                      To je celkem znamy problem MalyhoMekkyho,ze virtualni COM porty casto zapomina odmazavat po odpojeni prevodniku,takze nove pripojeji prevodniku vede k nabidnuti (a zablokovani) noveho virtualniho COM portu. Dokonce nektere laptopy tuto frajerinu delaji i v ramci svych nekolka USB portu tak,ze na kazdem musis solo natvrdo nastavit cislo COM pro konkretni prevodnik.Fakt parada.

                      Ja to resim tak,ze pouzivam chipset vyhradne od FTDI,ktery dobre podporuje D2XX (coz jede v pohode i ve VB6.0).

                    11. pre neuromancer a Sysop:
                      Chlapi vďaka za odpovede úvod do problematiky.
                      Na nových mašinách už problém s komunikáciou nemám, lebo vizualizácia (HMI) a aj riadenie beží v jednom PLC-čku. No a keď dôjde nejaká staršia mašina na servis tak sa asi poohliadnem po tej redukcii čo ste mi odporúčali.

            2. Jo, neco se vzdycky najde, jen si proste nemyslim, ze vsechno je hned potreba prijmout s jasotem.

              1. Tak jestli uživatel přijme novou vlastnost s jásotem, je jen jeho věc. Část lidí kafrá, že z Iphonu zmizel 3,5mm jack a část lidí si libuje, jak jsou ty bezdrátový sluchátka super. Nezdá se mi, že by Apple krachoval, tak se asi ubírá správným směrem.

                1. Ale ty bezdratovy sluchatka slo predtim pouzivat taky… A celkove se hodne setkavam s nazorem, ze Apple od smrti Jobse dojebal, co moh.

                  1. Pak je to ještě logičtější, náhrada za jack už existovala a uživatelé na ni byli zvyklí. Když se podívám na graf akcií Apple, tak je vidět, jak hezky stoupají:

                    https://www.kurzy.cz/akcie-svet/index.asp?Obj=6903&Act0=3&Act1=3

                    1. pokrok, pokrok… zaznělo tady slovo jack, tak přispěji „hudební troškou“ do mlýna. Pokud jde o pokrok v hudebních nástrojích a té technice bezprostředně s nástroji spojené, pak 20 let neznamená skoro nic. Stejné nástrojové jacky, stejné bytelné stíněné šňůry, stejné zesilovače; posun nastal v té časti nástrojů a hudby, která je spojena s elektronikou a miniaturizací – paměti, náhrada analogu za digitál nebo zvukové simulátory a to vše za mnohem nižší ceny, to proběhlo, ale v tom levnějším segmentu; u kvalitních nástrojů techniky (kromě elektronických součástí) je vše (naštěstí) při starém; kvalitu materiálu a zpracování prostě nikde nenahoníš.

                      A když se podívám dál: v autech posun za 20 let v zásadě minimální; pohon na elektřinu za nějakou revoluci nepovažuji, jinak jsou standartní auta skoro stejná.

                      Zásadní pokrok (pokud tedy změnu budeme považovat za pokrok) pro spotřebitele nastal v médiích, kdy elektronická média a obsah vytlačuje klasiku; v komunikaci včetně náhrady médií sociálními sítěmi (s mnoha důsledky v otázce kvality a kvantity).

                      A veliký posun se odehrál v maloobchodě: e-shopy řádí jak černá ruka (a přináší ovšem také nižší ceny, ale v něčem i nižší komfort nákupu) a řetězce vytlačily menší obchody a menší sítě obchodů. Takže oproti menším sítím a obchodům stojí dnes proti sobě e-shopy od malinkých po giganty a na druhé straně řetězce s unifikovaným sortimentem a centralizovaným nákupem a logistikou.

                      (Ještěže ty hudební nástroje zůstávají, jak jsou)

                    2. S hudebnima nastrojema souhlasim, i kdyz ten nastup levnejsich modelu a znacek je markantni.

                      S autama vubec. Dvacet let zpatky nemelo zdaleka tolik aut turbo, maloktery melo dva a vic airbagu, svihadla byly bezny, posilovace rizeni byly vyrazne horsi, bubnovy brzdy na zadni naprave standard, atd. Ale opet, jak pisu v clanku, ne kazdej pokrok je zadouci a veci jako miniaturizace motoru a vicemene povinnej start stop system me stvou.

                    3. štve tě povinný start-stop. Ne ten systém jako takový.
                      Takže chyba není v pokroku. Chyba je v kreténovi co rozhodl, že to bude povinné a nepůjde vypnout.

                    4. Start-stop:

                      že to někde nejde vypnout, to je kreténství výrobce resp. jeho vedení; některá nová auta to dosud nemají vůbec a nikomu to nechybí. Naopak miniaturizace motoru – pokud je povedená – proč ne. Méně váhy, větší životnost některých částí, menší množství energie spotřebované vlastním motorem; nižší pojistka za menší objem.

                    5. Ten systém jako takový mi přijde taky zhůveřilý.
                      Jenže to je právě ta diskuse…
                      Když to jde vypnout, tak bych měl držet hubu, protože to jde vypnout.
                      A když to nejde vypnout, tak je to vlastně v pořádku, protože to je politické rozhodnutí.

                      Nasrat, podle mě je to blbost a basta.

                    6. Äkcie nemají nic společného s kvalitou nebo spokojeností uživatelů.

                      Znám například firmu, jejíž hodnota akcií utěšeně rostla a managedement dostával bonusy, ačkoli zákazníci vztekle odcházeli a nakonec šel top management do věznice.

                      Ona zde totiž figuruje setrvačnost (předplacené licence nebo životnost HW) a náklady na přechod ke konkurenci, které zdržují kopnutí blbé firmy do pozadí. A konkrétně u Apple se jedná o módu a absenci alternativ, protože Android je ještě horší a málokdo dokáže říct „když neexistuje slušný OS pro smartphonel, nebudu mít raději nic“.

                      Obecně akciový trh domrví co může, protože akcionáři jsou banda kréténů s vysokou časovou preferencí, které zajímá jen krátkodobý růst a „po nás potopa“.

                      Akcionářům můžeme poděkovat za doje*ní kvality v leteckém průmyslu (výměna managementu v Boeingu v 90kách a obcházení kvality u 737NG a 787), hrách (skoupení a zničení původně kvalitní produkce EA games), IT (Dell), a snad každém dalším oboru co existuje.

                      Akciové trhy se vysmívají lidem jako je Michael Dell který stáhl Dell z burzy a převedl si jej do osobního vlastnictví, nebo SW firmám které vlastní penzijní fondy. Jenže pak si takové firmy vedou mnohanásobně lépe než ty „akciové“, protože penzijní fond hraje v dlouhodobém horizontu a nešidí investice a vývoj s tím, že na konci kvartálu vykáže vyšší čistý zisk, akcie půjdou nahoru, „analytici“ z WSJ pochválí firmu, managedement dostane bonusy a pak půjde škodit o firmu dál a minulá firma může třeba krachnout.

                    7. Apple asi nebude ten případ, kde by manažeři a analytici uměle vykazovali úspěchy, aby šli další rok škodit o firmu dál.

                      Nikdy jsem nic od Applu neměl, ale znám hromadu lidí, kteří Apple mají. V práci je to snad každý druhý (nebo určitě každý třetí), kdo má Iphone.

                      A ty nářky, že to po smrti Jobse už není ono… a bylo by to s Jobsem lepší?

                    8. S jabkáčem to stálo za hovno taky. Ale že by nebyl případ, co by ne? HPčko je ještě několikanásobně větší jak děravý japko a taky v mnohem větším průseru. Něco vylepšili, jinde se vydali cestou jako Oracle – zaplať ročně kilo, nebo si nestáhneš ani ovladač nebo BIOS. Dřív trochu těžkopádnej web, na kterým ale bylo všechno, zkriplili do nepouživatelé AJAXové (nebo kýho čerta) hromady hnoje a půlku obsahu zamknuli do „business“ oddělení s placeným přístupem. Samozřejmě v očividné snaze z trhu dostat starej HW. AKorát těm kokotům nedojde, že někdo kupuje železo právě s tím, že ho a) bude provozovat i dlouho po supportu a b) odprodá ho na bazarovej trh. Když to nedostanou, tak se příště na takovýho dodavatele vyserou a pudou jinam, že.

                      Krátkodobě se to zlepší, protože dostanou ranec za support vod těch, co něco budou potřebovat a vyměnit to by bylo ještě dražší. Dlouhodobě ta firma půjde do piče jako cisko, protože to zákazníka rozpálí do běla div že to železo neveme a nezasekne to nějakýmu zmrdižerovi do hlavy. Přijdou mladý dravý firmy, který jim celej jejich obchodní model hoděj do kanálu (virtualizovaný switche) a ty korporáty, který se nepřizpůsobí (Juniper), půjdou do hajzlu. O vendor lock a předražený supporty a licence na ultrasložitý řešení malejch problémů nemají normální zákazníci zájem, takže přejdou tam, kde si budou moct stáhnout dokumentaci či ovladače, FW, BIOSy stáhnout v klidu i po dvaceti letech, pokud jim to železo bude stále fungovat, bez vypíčenejch podpor a podobnejch hoven, co stojí o dva řády víc, než to samotný železo…

                2. Jo, je super. V pohode na nom mozes pracovat a zabavi ta ked cestujes a nemas ine na praci. Ved BT sluchadla funguju skvele. Az do momentu ked letuska ohlasi: From this moment on, your portable devices have to be in airplane mode. Bluetooth headsets cannot be used during the whole flight…

      3. Vezmu to od konce. Ano pokrok ne za každou cenu, ale aby se ten pokrok někam hýbal musí někdo přiházet s novými nápady a ty se buď chytnou nebo nechytnou. Něco předběhne dobu a vrátí se po čase na další pokus (3D, VR). Něco zmizí v propadlišti dějin uplně. Možná to čeká ntb bez konektoru možná ne, zákazník rozhodne.
        Paltí to i pro samořídící auta, někdo s tím přišel, testuje se zájem a pořád se to vyvíjí. Mě se to nelíbí, já to kupovat nebudu. Ovšem jestli zasáhne stát a zakáže manuální řízení, to asi není chyba člověka co přišel s dobrou myšlenkou.
        USB C jako jeden port. Někomu to třeba vyhovuje. Pokud přenáší NTB několikrát deně, a konektory potřebuje jen v kanceláři, kde má HUB. Proč neuspořit zase pár desítek gramů. Jestli to nevyhovuje vám, máte na trhnu stovky jiných zařízení.
        QR je pokud jak cutovat costy, ale obecně, pokud se to bude používat správně a QR mi rovnou nalistuje stránku v manuálu, tak proč ne. Jestli to nějaký výrobce používá uplně blbě. To asi nebude chyba technologie. Obecně ale QR kody v běžném životě nevidím jako smysluplné. (něco jiného je, že jsou univerzálnější alternativa k 1D kodum, což ve svém oboru beru jako užitečný pokrok)

        A co je pro mě technologický pokrok za posledních 20-25 let. Já myslím, že pokrok nám dost ulehčil život. Ať už pracovní nebo osobní.
        Například k práci mi dneska stačí mobil a ntb. 80% udělám na mobilu ale ntb + více monitorů je pořád komfortnější na prohlížení výkresů další práce, kterou dělám v kanclu. Ale na cestách mi pak stačí mobil, kde vyřeším maily, základní office dokumenty, plánování, telefonáty, chat s týmem. Nahradí mi poznámkový blok a diktafon i foťák.
        Před 20 lety bych s sebou musel tahat brašnu s několika kg (velký ntb, blok, foťák a hloupý těžý mobil s mizerným signálem) a stálo by to násobně víc než dnes. V kanclu bych byl rád za jeden 15 palcový CRT monitor.
        Zařídit si AD-HOC někde ubytko je otázka několika kliků v aplikaci. Před 20 lety prolézání 5kg zlatých stránek a obvolávání desítek zařízení a doufat, že neskončím někde ve špíně.
        To samé nákupy, taxi, lístky do kina
        Auta, neřešim autonomní vozy a systémy co mi kecají do řízení, nechci je, vypínám je a nepřiplácím za ně. Ale někdo je třeba chce tak budiž, krásné je, že má volbu.
        Ale co je strašně příjemné. Před 20 lety když už v autě bylo nějaké rádio tak výběr byl mezi radiovými stanicemi s mizerným signálem a kvalitou zvuku. Nebo žonglovat s kazetama (šťastnější s CD)
        Dneska vlezu do auta, to se spojí s mobilem, mobil automaticky zapne Spotify a hraje mi oblíbená hudba aniž bych musel cokoli dělat a můžu se v klidu soustředit na jízdu. Nutné věci ovládám na volantu a nebo hlasem. A i těch pár korun měsíčně mi stojí za to, že nemusím poslouchat většinu času žvatlání debilního moderátora a stupidní reklamy.
        Navíc mám u sebe stále online navigaci, která mě upozorňuje na to co se přede mnou děje nestandartního (včetně policie a radarů) a sama optimalizuje cestu podle hustoty provozu. Před dvaceti lety jsem musel při cestě do neznáme před dlouhou jízdou do neznáma detailně studovat trasu, psát si itinerář, případně zastavovat a luštit autoatlas v autě.
        Vůbec nechápu hejt na smartfouny. Jak jsem zmiňoval, dokáže nahradit prakticky ntb pro běžnou kancelář (nepotřebovat otevírat náročná DWG, tak už mám jen mobil a dokinu). Nahradí mi hudební přehrávač, foťák, díky propojení s TV nahradí i videopřehrávač. Nějakou hru si na tom taky zahraju po cestě v Buse, přečtu noviny, a dá se i kniha (na to je ale pořád e-link a papír mnohem příjemnější). Díky hodinkám už ani nemusím mobil vytahovat z kapsy abych vyřídil hovor nebo napsal chat. Prostě pecka.
        A takhle bych mohl pokračovat. TV, seriály, všechno on demand, všude možnost bez rušivých reklam. I to TV vysílání si můžu jedním klikem nahrát nebo pustit „ze záznamu“ kdy chci a co chci, reklamy přetočit. Před 20 lety byly 3 nebo 4 kanály na SD vysílání? A nebo drahé kazety/DVD? Ne já děkuju za pokrok, že tohle nemusím řešit. Už bych se vrátit nechtěl.

        Pokrok mi obecně přináší dost svobody a nezávislosti a dovoluje mi soustředit energii na to co potřebuju a řešit za mě operativu, kterou řešit nepotřebuji. Samozřejmě aby se pokrok hýbal furt se všechno zkouší a inovuje, někdy k horšímu. Důležité pak je dát zpětnou vazbu, že takhle ne, takhle se mi to nelíbí. Když to udělá dost uživatelů/zákazníků tak výrobce/vývojář pochopí, že toto ne a pokud chce uspět musí to změnit.

        1. No to jste se hezky rozepsal, ale já jsem nekritizoval ani počet televizních kanálů, ani Spotify, ani smartfouny jako takové.
          Abych parafrázoval Apua ze Simpsonů: „Pravděpodobně jste si to vysnil.“
          Ten můj dotaz totiž směřoval k Vašemu nesmyslnému „obvinění“, že jsem „nedal“ pokrok za posledních dvacet let, a proto jsem v něm zmiňoval pouze věci mnou ve článku propírané.
          Projekce je krásná věc, ale příště spíš zkuste pochopit, o čem se píše v textu, který (a jehož autora) potom osočujete.

          1. V článku kritizujete pokrok celkově s vypíchnutím pár příkladů. Já vám chválím pokrok s vypíchnutím pár příkladů včetně odpovědí na to co si stěžujete.
            Ono vy si totiž plete technologický pokrok a to, že ne všichni ho umí používat. A teď nemyslím uživatele ale právě ten příklad s QR kódem.
            Pokud QR vede na nesmyslnou adresu a jen start manuálu. Je tak nějak uplně k ničemu. Pokud vede na konkrétní stránku manuálu.

            Stěžujete si na to, že se reálný výkon počítačů nikam od dob 486 neposunul. Já vám dal několik příkladů, kde ten pokrok od těchto dob je víc než výrazný. Jestli váš stroj pracuje stejně rychle jako 486, chyba bude v tom, kdo ho zaplavil bordelem a „zabil“. Mě i programy na editaci DWG běhají velmi slušně a to je nějaký nárok na výkon. Mě stačí pamatovat si jak jsem na 486 pracoval s větším množství obrázků v koukatelném rozlišení… O videu ani nemluvím.

            Stěžujete si na pokrok protože Lumia neumí ukládat MP3 soubory. Já vám napsal co je to pokrok v mobilních telefonech, že lumie obecně jsou špatné smartfouny opravdu není měřítko pokroku.

            Když se vrátím k té větě, která vás evidentně rozlítila. Že jste nedal pokrok. No nedal, právě proto co mi pořád píšete. Vy totiž nechápete co je pokrok, a nadávate na něj kvůli tomu, že ho vy neumíte používat (vybrat si správný telefon, pochopit jak fungují automatické aktualizace, nebo nedokážete pochopit, že někomu opravdu může vyhovovat malý laptop s jedním konektorem.
            Nebo ho zrovna použil blbě výrobce (odkaz v QR kódu)
            Nebo obecně nepochopení k čemu něco slouží. Bezdrátové nabíjeni je strašně fajn. Ano není na to aby se telefon nabíjel při manipulaci ale je k tomu aby se telefon stále dobíjel, když ho zrovna nepotřebujete. Taková nabíjecí deska jedna v práci a jedna doma, kam telefon odkládám, když ho nepotřebuju. je to pohodlnější než 20x za den strkat někam kabel. Stejně jako je večer když jdete spát pohodlnější odložit telefon na bezdrátovou nabíječku než štrachat kabel a zapojovat. Já teda bezdrát používám jen na hodinky a naprostá spokojenost. Přijdu domu, odložím do kolébky ať se dobíjí a jsou furt na jednom bezpečném místě. Na telefon si zatím vystačím s jedním nabitím přes noc a případně v autě když naviguji tak zároveň nabíjím. Takže investice do bezdrátové nabíječky se mi zatím nevyplatí. Navíc bezdrátově dobíjí i dexx.
            A než se do mě pustíte, že kdyby telefon vydržel celý den při max zátěži tak to není potřeba. No to by bylo skvělé ale tady ten pokrok ještě není dostatečný.

            1. Je to marny, je to marny, je to marny :))
              Nic, i moje grafomanie ma svoje meze.
              Nashle v pristi, snad plodnejsi diskusi.

        2. Jenže daň za veškerý tenhle „pokrok“ je absolutní ztráta kontroly.

          Každý totiž přestává být svým pánem a stává se zbožím korporací, které mu to dodávají a které se dožadují centrálního řízení, zákazu alternativ a mikromanagementu našich životů, které by i Politbyro závidělo.

          Viz např.
          https://krabice.wordpress.com/2017/12/04/cokoli-jako-sluzba-prichazi-smrt-automobilismu-a-naprosta-ztrata-kontroly/

          1. No, tohle bych podepsal. A až vymře naše generace, tak se ztratí povědomí o tom, že auta řídili lidé (sic!) a počítač nebyl jako televize, člověk si ho mohl sám naprogramovat…
            Leccos je už problém i vypnout. Pomůže ovšem vyndat baterii.

  5. Já taky „pokrok“ v posledních 20 letech nedávám a proto mám ASR hybrid s XP, SP3+ Antispy a držím se toho jak klíště.
    Těžko hovořit o pokroku když nové OS + apky vytěžují PC tak, že to jede skoro stějně pomalu jak za času DOSu.
    Kde teda ten pokrok je? Do nových verzí MS office nacpali autoři tolik spyware, že ani sami neví co tam všecko je.
    Openoffice je zas padavka, není to s tím pokrokem tak jednoznačné. Dneska ten špicling je enormní, kdejaká sračka se hlásí na net
    furt se někde loguje, furt něco odesílá, nemáte škodlivý sw nebo nedejbože něco bez licence? a k tomu ještě ty cloudy…
    Výrobci antivirů sami vyrábějí viry a HW je tak vytuněný s planned obsolescence, že jestli jede pár týdnů po záruce tak je to zázrak.
    A v „správném“ NTB si už ani nevyměníte baterku, je zalitá an blcok…To je asi zřejmě te pokrok co měl autor na mysli, jen ta formulace
    nebyla nejpřesnější. Doba kdy každé auto bude mít krabičku co všechno na řidiče napráská přes GPS rovnou na fízly není daleko.
    Pokrok pro jasánky…

    1. Měl jsem to stejně s tím, že s dobrými group policy, security policy, firewallem, AV a hlavně HIPS a sandboxingem a opatrným přístupem ke všemu online se to dá provozovat relativně bezpečně i se systémem bez aktualizací.

      Jenže tohle paradigma skončilo s „intel bugs“. Moje E8400 sice netrpí ani Spectre, ani Media Managerem, ale na Meltdown trpí a XP to prostě nijak ani nezkusí zazáplatovat.

      A pokud může někdo bez problémů svým primitivním ASM prográmkem vyskočit ze sandboxu, ignorovat HIPS i AV a na úrovni procesoru si vytáhnout sytémová oprávnění a s těmi se pak přihlásit, nemá smysl se bavit o bezpečnosti.

      Takže mám od nedávna Linux.

    2. S tou padavkou mate naprostou pravdu. Cetnost padani Calcu v OpenOffice me fasinoval. Bohuzel spis ale sral a znemoznoval mi praci.

      1. Proč nepoužíváte Libre Office?

  6. Linux je sice řádově bezpečnější než Windows, navíc s novou verzí WIndows 10 se linux stal ještě o jeden řád bezpečnější (to je nejlepší, když váš produkt roste na kvalitě jen díky blbosti a aroganci konkurence).
    Ale se zvyšováním komplexnosti a implementací rizikových blobů jako systemd už ani ten linux není co býval. Už aby se člověk začal poohlížet po nějakém tom BSD, které netrpí neduhem systemd nebo něčím podobným.

    1. Problém je jeden: kompatibilita her na Linuxu plus někdy neskutečný opruz s tím, abych rozchodil některé, pro mne důležité aplikace, fungující jen pod Windowsy, na linuxovém stroji. Ono je rozdíl, když jen poklikám na instalačku a vše se nainstaluje samo, než když musím konfigurovat miliony conf souborů, abych danou aplikaci spustil s nejistým výsledkem. Ale jak říkám, je to jen o mé lenosti :).
      Ale když tak vidím, kam se Windows ubírají, tak holt obětuju nějaké to pohodlí, pro skalní Win aplikace budu mít virtuální stroje a některé hry oželím nebo nějak spatlám pod Wine a přejdu kompletně na Ubuntu. Mám na něm v práci pár úloh pro správu strojů, zvykl jsem si na něj a vyhovuje mi…

      1. Spousta aplikací zatím pro *nix vůbec není. Hlavně nabídka, funkčnost a uživatelskej komfort diagnostických aplikací je dost bídná.

        Nemluvě o tom, že se všema těma systemd a podobnejma, který dokážou při upgradu systém rozkurvit velice dobře, se teda takový sedmičky vyšplhaly s jednoduchostí a funkčností aktualizací kilometry vysoko, zatímco se *nix pachtí při zemi.

        V neposlední řadě, tisk a PDF dokumenty, to je „zábava“ na pokračování. Děkuji mnohokrát, dokud sedmičky chodí, tak se budu držet aspoň těch jak hovno košile, místo abych polovinu času řešil něco, co na voknech řešit vůbec nepotřebuju.

        1. Behemot: *nix na desktop nepatří, osvědčil se na serverech a v jednoúčelových udělátkách. Každý kdo tvrdí že má na desktopu *nix a je spokojen prokazatelně ho systematicky používá pouze jako internetový prohlížeč a multimediální centrum.

          1. Mám na hlavním stroji *nix a programju na něm, upravuju fotky, poslouchám hudbu, občas si něco zahraju, software se instaluje snadno, co vám budu povídat. Jmenuje se to macOS ;)

            1. Toutou: Vy si na PC leda tak prohlížíte porno, protože jste dodnes nezjistil že macOS není *nix, ale *BSD.

              1. Tohle už je čirá masturbace.

                BSD
                – vzniklo přirozeně z codebase původního AT&T Unixu
                – z pohledu uživatele se jako Unix chová.

                macOS vznikl v Applu částečným přepracováním NeXTSTEPu, který vznikl v NeXTu v podstatě naroubováním userspace a části jádra z BSD s experimentálním jádrem Mach.
                Dnešní macOS
                – dál používá jádro XNU, které tehdy vzniklo
                – dál používá většinu userspace přímo převzatou z BSD
                – je certifikovaný UNIX v3

          2. To je zajímavé, zrovna tu v *nixu mám otevřený CAD, účetnictví, sériový terminál, mailový klient, tabulkový procesor s výpočty a vývojové prostředí pro microcontrollery. Kromě toho na tom doma například stříháme video, provozujeme VoIP a video konference…. A ono to funguje k plné spokojenosti.

            1. Ono je hlavně zajímavé, kde a jak došlo ve vláknu k tomu skoku z Linuxu na *nix, protože jakkoli macOS není až tak úplně *nix, Linuch už tedy _vůbec_ ne :)

              1. Má to hodně blízko, každopádně mac je pro mé použití ignorován zcela, protože ten vendor-lock je tam úplně katastrofální. Jako celky ty zařízení jsou občas navržený poměrně slušně, ale nějak v tom náhodně střídat HW, to fakt ani omylem.

                Obecně jak je SW podpora mnoha levných periferií v oknech příšerná (protože co by se číňan prcal s ovladačem, ne?), na *nixu můžete rovnou zapomenout. A to jsme se ještě nedostali k diagnostice…

                Jedna z mála použitelných věcí je smartmontools, i když na běžnou diagnostiku je to taková atomovka na mravence. Todle tahám až když všechno ostatní selže :D

            2. JJ: To můžeš vykládat leda tak své mamince, drtivá většina vývojových prostředků na MCU, ať již SW nebo i HW, je pouze na Windows, nedejbože když přijde nějaká měřící karta do PCI/PCIe.

              1. Delam mnoho let fw pro Atmely a mam to na Linuxu.

  7. Jednou jsem zajel křížákem zezadu do motherfucker boardu, poté, co mi šroubovák vyjel z ruky. No dokurvil jsem nějaký obvody pro CD mechaniku. Vyrvat držák sběrnice z desky, to už chce opravdu kurva best computing skill :-) Se pak není čemu divit, že sou všecky vjecy napíču.

    1. Kamarad, ktery delal osvetlovace v jednom brnenskem divadle, je taky sikovnej. Ono divadlo, aby utahlo vsechna svetla, melo primou pripojku na Radlas (brnenska rozvodna pro centrum mesta). I hrabal se v divatelnim rozvadeci a ups! Spadl mu tam sroubovak. Rana jako z dela a tretina Brna se ocitla ve stredoveku. Holt se projevil Murphyho zakon, ze nejvetsi jistic je ten nejrychlejsi a zakon cislo dve samozrejme rikal, ze kdyz uz zkrat, tak samozrejme pred hlavnim jisticem. Takze pak tydlifonat na Radlas, ze at chvili pockaji, pak rozebrat rozvadec, upilovat zapeceny sroubovak a zase nechat Brno rozsvitit…

      1. No tak to byla ještě klika. Jednomu pánovi spadnul šroubek na měděný šíny a po záblesku mu skončilo v těle asi 1000 měděných kuliček. Nechtěl si to před prací vypnout… pak to bylo vypnutý asi 14 dní, když tu nehodu vyšetřovali. Jo a pán umíral v nemocnici asi měsíc.

        1. Mně osobně takhle v devadesátym šestym zhaslo Senovážný náměstí a přilehlý ulice. Do toho rozváděče (pátého v řadě) byl na jednu jedinou štafli jističů přivedenej druhej přívod, a já to nevěděl a sjel mi šroubovák a propojil jsem všechny tři fáze na jističový liště. Byl tam na začátku 780A deon a byl pomalej. Najednou tma, ve tmě barevný kola, UPSky řvaly… Osmičku šroubovák jsem zkrátil o dva centimetry. Prostě se to odpařilo. Když jsem volal na magistrát, tak elektrikář říkal, že čekal u telefonu, páč viděl, jak se ty ručičky hnuly.
          No a šest hodin potom mne manželka vedla jak slepce na Karlák s akutním zánětem spojivek, bo ten odpařenej materiál jsem měl ve vočích.

          1. A teď… Kdo z nás má větší péro…

            1. Uz zase?

              Ale jo, jeste na polici vmacknu jeden pohar.

            2. Myslím že to bude ten pán co v Brně na Lesné opravoval rozvody. Vypnul si jednu kobku a pak vstoupil do jiné. Brno plus okolí pak nesvítily (bylo to sice přes den, ale víte jak to myslím).

        2. re: mjfox

          Protože tomu nerozumím, prosím o vysvětlení – to ten šroubek způsobil zkrat? Co jsou to v tomto případě „šíny“. Díky.

          1. Šíny jsou tlusté přívodní dráty (obvykle třeba nějaká pásovina). Tlusté jsou obvykle proto, aby tím mohl protékat velký proud. Zkratový proud pak dosahuje třeba několik tisíc ampér, zatímco zkrat u vás doma v zásuvce je většinou maximálně ve stovkách ampér.

            Šroubek dopadnuvší na šíny pak může způsobit zkrat, který množstvím energie připomíná větší nebo menší výbuch. Měděné „šíny“ se při zkratu v okolí šroubku částečně roztavily a ony měděné kuličky byly kapky roztavené mědi, které výbuch rozmetal do okolí.

            1. Díky. Blbá smrt.

  8. Dotaz – mé stařičké PC (12 let?) s XP má zvláštní problém – po některých aktualizacích hrozivě zpomalí, místy až neúnosně a v řádu hodin až dnů se vrátní na původní rychlost. Teď už šlo málem do šrotu, ale po cca. čtrnácti dnech postupného zrychlování (kdy tisk někdy začal třeba po půl minutě, PDF s podpisy se třeba neotevřelo vůbec, nebo bůvíkdy, najednou zase chodí svižně). Už jsem si říkal, že třeba těžím BTC, ale asi ne.

    Podobný problém jsem zažil na novější mašině také s XP u klienta, kde správce sítě pokrčil rameny a říkal, že asi je to nějako aktualizací, že se to občas stává. Do odpoledne to začalo pracovat nepotřebovalo to na vstup do podadresáře pět vteřin a na otevření prázdného wordového dokumentu půl minuty.

    1. Putin.

    2. Byva dobre zjistit, jestli ma hoknu jen procesor, a nebo jesli chrchla i hadr.

      Na tom PC, na kterem ted zrovna sedim, jsou XP a tento fenomen ‚zahadneho zpomalovani‘ mi dela Mozilla. Zamestna procesor treba na 60-80 % vykonu, na hadr si vubec nesaha a tohle ji vydrzi i nekolik minut, i kdyz treba odpojim sit. Co dela, kde dela, jak dela… netusim a nemam chut po tom patrat. Odstrelenim Mozilly je po problemu. Samozrejme, do jajiho dalsiho spusteni a casu X, kdy ji to zase napadne. Vir to neni.

      1. Tip: Některé přehrávače nebo reklamy v sobě mají LiteCoin minery, v Chrome se dají zobrazit prostředky pro jednotlivé karty, v Mozille možná taky.

    3. Re LWG: Nejvyšší čas tu bednu vzít na zahrádky a pomocí opravného nástroje SKS vyzkoušet, kolik service packů kalibru 7,62×39 snese. Co, dáme to?

      1. A, výtisky budou konečně žádně otestovány :D

    4. Tohle je moc obecný, aby se dalo něco konkrétního poradit, takže taky obecně. Ctrl+alt+delete a zkontrolovat, co běží na pozadí. Podívat se do procesů, je tam sloupec využití CPU (procesor). Nejsem si teď jistej, jestli už XP uměly ve správci úloh i zobrazování dostupných prostředků – grafy s vytěžením jednotlivých komponent. Mohla by být třeba zaplněná RAM – projevilo by se to totálním zpomalením PC a urputným šrocením HDD – chroupavý zvuky. U většiny skříní mívá i vlastní LED diodu. Ta buď problikává, nebo v případě plnýho využití svítí. Další rada je otevřít vyhledávání a nalézt „msconfig“. Otevřít a v záložce po spuštění zkontrolovat, který programy se po zapnutí PC automaticky spouští. Vyklikat nepotřebný kraviny. Další způsob může být použití nějakýho programu pro benchmarking a zjistit, jakýho skóre dosahuje CPU, HDD a RAM a porovnat na netu s výsledky běžnými pro danou komponentu. Po 12 letech mají součástky nárok na to selhávat. A pokud to tenkrát bylo koupený už jako hotová sestava, tak potěš koště. Koupit hotovou sestavu se může dost nevyplatit, když člověk o PC nic neví. Dost, co jich vídám, nemají vůbec smysl a rovnají se penězům hozeným do kanálu.

      V případě podezření na vir bych doporučil prográmek Combofix. Je to trochu agresivnější než většina antivirů a nasadil jsem ho zatím 3x, pokaždý, když právě antivir selhal. A vždycky úspěšně. Doporučuji zálohovat důležitý soubory. Ještě se mi nestalo, že by něco nechtěnýho smáznul, ale vyloučený to není. Pokud je v PC „kradený“ software (uvozovky pro právní rejpaly), může ho to znefunkčnit. Ale mně fungoval vždy. 10 minut sám běžel a vše vyřešil. Pár let nazpátek frčely viry, co se tvářili jako antiviry. Slušný sousto pro starší generaci. Combofix se pro mě ukázal jednodušší, než vysvětlovat důchodci, ať na to porno tak nečumí :)

    5. To je rada s tím Combofixem jak cyp :D
      Jasný případ rozesranosti všeobecné – registry, ovladače atd.
      LWG kdy jste naposled dělal přeinstalaci ? Bych si tipnul 5 let…?
      To sce zálohu Acronisem hned jak je to vcajku a pak holt skoro každý rok nakopávat z té z. znovu…
      Holt to je daň za XP jinak asi jít do Linuxu, taky mně to čeká.

      1. Když nevíš, co s tím ten druhej dělal a nechceš na tom strávit půl dne… :) Stejně bylo po prohlídnutí historie prohlížeče jasný, že si to stařík do týdne zaviruje zas. Nechal jsem mu ho na ploše a od tý doby žádnej výjezd a počítač prý funguje normálně :) Takže moje problémy to vyřešilo. Samozřejmě to můžou bejt v tomhle případě rozesraný registry na léta nepřeinstalovaných XP. Záleží dost na způsobu užívání. Jak jsem psal, na obecnej popis obecná rada. Reinstalace systému je u mě vždy až poslední řešení. Kamarádi kolem mě dělají reinstal 2-3x ročně. Kolikrát kvůli naprostý banalitě. Nechápu…

      2. re: Atomcraft

        Tak nějak, spíš víc. Už tři roky mám doma druhý komp (repas) a nechce se mi přetahovat data plus si kupovat office, bo ty první jsou OEM. Sakra jako psací stroj by to mohlo fungovat tak nějak furt, ne? (Vím, že nemohlo, ale je mi to líto).

        1. Tak něco se nechá poštelovat, aspoň trochu to pomůže. Taky rychlejší disky, s oblibou strkám do starejch sestav SCSi, cena za GB už je mizivá a 15k disky přitom jsou víc jak dvakrát rychlejší než nějaký starý UATA vraždy. Malinko víc to topí, ale ten jeden-dva disky jsou prd, tak snad jedině hlučnost.

      3. Já používám malware antibytes, ten je free a nerozesírá. Občas něco našel, občas ne.
        Nejlepší je se na všechny antiviry vysrat, mít rychlej exterák na zálohu a jednou za čas to prostě naformátovat a dát frresh instalaci. Ale lwg rozumím. mám teď doma asi 5 let komp se 7 windows a taky se mi do toho pořád neche. Lítat lítá všecko cajk, ale ten start je příšernej + různý chybový hlášky, protože mam zakázaný aktualizace. Ale jinak hry a všechno lítá bez problémů. kvůli novějším hrám to ale budu muset reinstalnout, abych měl novější service pack :(

  9. To je celkem klasika. Mamlas s volšovýma rukama, jehoš fyzické možnosti ční vysoko nad duševní schopnosti, co se do středověkého case (tipl bych si že továrního, kde je úplně jiné vrtání než u drtivé většiny desek) pokouší nacpat moderní desku. Nejedeš v tom sám, takovách jsem za 25 let praxe potkal stovky :-D

    1. Od člověka, co píše „jehoš“, to sedí.

      1. Ticho ta mvsadu!
        za Svas dysleckiků a osob odobnobě postišeních
        LWG, nevýkonný místopředseda

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017