Podivné argumenty elektromobility - zpět na článek

Počet komentářů: 192

  1. „Diesel má účinnost okolo 45 %“ některý diesel, za určitých otáček a určitém požadovaném výkonu.

    Pěkný výpočet je té odkazované stránce výše
    http://notebookblog.cz/ostatni/auta/nenavidene-hybridy-maji-vubec-smysl/

    Z grafu vidíte, že nejlepší účinnost je někde mezi 1900 a 2200 rpm při 60-85% zátěži tohoto motoru. Jakmile je požadovaný výkon nižší (nejedu dost rychle, neakceleruji), nepomůže vám ani přeřazení, protože když zvýšíte otáčky, klesnou vám nároky na točivý moment a naopak. Ve městě při rychlosti 50 km/h potřebujete s autem této velikosti výkon jen asi 7-8 kW, což vám dá účinnost maximálně 20 %, a to ještě budete muset podtáčet…

    Jinak lodní motory mohou mít účinnost i přes 50%, ale to nám v autě k ničemu nepomůže.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Brake-specific_fuel_consumption#Examples_of_values_of_BSFC_for_shaft_engines

  2. Kůň byl bio a eko. Bio snad, ale eko? Ty plyny po čerstvém jeteli určitě nejsou carbonfree.

    1. Ale jsou to bioplyny a ty jsou eko :-)

  3. Kůň byl bio a eko. Bio snad, ale eko? Ty plyny po čerstvém jeteli určitě nejsou carbonfree!

    1. V podstate posledni dobu ledovou si zvirata navodila sama.

  4. Kdyby, kdysi, kdosi nevynalezl kolo, mohl být klid!

  5. Dovoluji si tímto poblahopřát těm diskutujícím, kteří s hybridem doplňují spotřebu elektřiny na rozjezd rekuperací při brzdění. Opravdu hodné Nobelovy ceny za důkaz perpetuum mobile. Ještě zbývá vyhodit z toho krámu ten spalovací motor, vždyť když bude docházet šťáva, tak se trochu přibrzdí, ne?
    Jsem otráven.

    1. Blahopřeji všem diskutujícím, kteří se domnívají, že energie, která jim ohřívá brzdy vzniká z ničeho a dále těm, kteří si myslí, že účinnost spalovacího motoru je konstantní a nezávislá na zátěži a otáčkách, neboť jejich bude království nebeské.

      Tak teď jsme se vzdájemně urazili a vzniká otázka, zda takovéto příspěvky k diskusy bez argumentů jsou k něčemu dobré?

      1. Na pobavenie ostatnych.

      2. Jo, a jistě je to nejmíň těch 30 % (získaných zpět), co se tak s oblibou tvrdí. Dokonce i u LETADEL (fakt, nekecám, bylo to někde na Živě), tam jsem se nad tím opravdu srdečně zasmál. :-D
        Je to BLBOST! :-P

  6. Hlavnim problemem elektromobility je nizka opravitelnost vozidel(minimalne v tuto dobu). Napr. Tesla si klicove technologie nechava pro sebe a nikde jinde to opravit nelze, protoze proste clovek nedostane k dispozici elektromotor ma vymenu a vlastni software pro vozidlo taky nema. Coz uz tu ekologicnost vozu dost snizuje, protoze kdyz to clovek dobre naboura, tak potrebuje nove auto tam, kde by u fosilniho paliva opravil kchar. Navic pokud Tesla zjisti, ze clovek pomoci jine spravne bourane Tesly opravil svoji, tak mu na stojanech vypne supercharging a nezajem, nabijej si pomalu, smejde.

    Druhym problemem je fakt, ze clovek ma vic softwarovy vuz a infrastrukturu kolem. Takze je vic odkazany na zabugovanost systemu a na odolnost systemu. Nemluve o tom, ze je pak clovek vic zavisly na dobre vuli systemu. (vicemene zde plati hlavni argumenty pro odmitace bezhotovostni spolecnosti)

    1. deacon: Jo, u Tesly bych čekal, že půjdou osvědčenou cestou Applu. Je to stejný kult. Takže se budou na černo pašovat díly z Čínské fabriky a pokoutně spravovat. A to vypínání kvůli neautorizovaným dílům (díky, to jsem nevěděl) je taky obšlehnuté od Applu. Mazec.

      1. neautorizovana oprava, borci opravili teslu tim, ze spojili 2 dohromady(karoserie se opravy netykaly). Jeden dokonce zaplatil sileny prachy za recertifikaci superchargingu, stejne mu to vypli :D

        1. Bol by nejaký link? Alebo to bol ten černoch čo mal / má svoj kanál aj na youtube?

          1. Jop, bavime se o Richovi a jeho znamem z Floridy(?), kterej vyplazl ty prachy za recertifikaci.

            Z toho pohledu se mi libi jeho budouci V8 Tesla =) ekologicke! (vse podstatne je z bouranych vozu)

            1. Pár jeho videí som videl a dokonca som aj čítal o tej prestavbe „V8 Tesla“.
              Je asi len otázkou času kedy sa vďaka takejto buzerácií ako robí napr. Tesla rozvinie nové odvetvie opravy vozidiel – kde ti nejaký „hacker“ odblokuje plnú kapacitu baterky, „prečipuje“ frekvenčný menič motora, odblokuje rýchlo-dobíjanie atď.

              1. Aby nějaký hacker taky nepřevzal kontrolu nad vozidlem :-) Už v tom vidím šanci pro zloděje, na dálku si auto zapnou, auto samo odjede a zloděje nikdo neviděl.

                1. Pak to na YT bude jako manuál, jak se zbavit tchýně :) Ve vhodnou chvíli to podjede závory..

                2. No tak to potom bude treba samo-doma dorobiť výkonový odpínač medzi baterky a zbytok auta a jeden čisto mechanický brzdný obvod pre núdzové zastavenie. A do kufra kliny na zarazenie pod kolesá ak bude treba auto nechať v núdzovom stave na parkovisku. A ešte by sa istotne našlo niečo čo by šlo dobastliť.

              2. Pokud tomu dobre chnapu, tak blokaci rychlodobijeni je skrz ten stojan, ktery navazuje spojeni s vozem a asi jde o cislo. Kazde cislo jde prepsat, kdyz se cte zvenci(nejznamnejsi je asi mac adresa)

          2. Ostatne jedna z jeho hlasek je, ze „Tesla won’t send me the spare parts, but I’m sure Chevy will“ ;) (nebo tak neco, presnou citaci z hlavy fakt nedam :D )

    2. deacon: to problém není, protože lidí, kteří to tlačí se to zatím logicky prakticky netýká. I Tesla ujede pár kiláků bez zásadních poruch a ve chvíli, kdy je to mimo záruku a s nájezdem na hranici průseru, Jasánek už to nemá a kupuje nové.

      Opravitelnost se týká lůzy, která beztak nemá na silnicích co dělat, akorát zaclání. Vypnutí superchargingu je neuvěřitelná sviňárna a je dobře, že to Tesla dělá, mohlo by to pomalu otevřít oči více lidem (tohle už nasere i toho ekomanagera co si myslí, že jezdí bezemisním vozidlem – ale zase jsme u toho, že drtivé většine Jasánků se to nestane, protože auto je pojištěné a opravené v autorizáku).

      1. Pokud argumentujes ekologicnosti a auto zasazene povodni musis vyhodit a koupit novy, pak je ekologicnost picovina. To bylo cilem me snahy to sdelit :D

  7. Článek je dost povrchní, i na IDNES jsou někdy lepší. Hlavně mi tam na závěr chybí, jak tedy dál. To že je na tom elektromobilita hůř než pálení ropy je jasné. Vydolovat energii uloženou starostlivou Gaiou ze země a spálit jí pomocí kyslíku, který se také vyrábí zadarmo, zkrátka nemůže nic překonat. Zdědit po babičce spižírnu plnou konzerv a zavařenin je super. Máte plnej pupek a nic vás to nestálo. Můžete se smát ostatním, co si postavili chlívek, krmí prase, zasadili stromy a pak musí vše ještě zpracovat a nacpat do konzerv. To už je jiná písnička. Autor říká, že elektromobilita je špatně, ale neprozradí nám, jak by se tedy mělo postupovat. Třeba jen kdyby napsal, že ropa nikdy nedojde, CO2 nevadí a tak dál můžeme v klidu jezdit.

    1. Ruda:
      „…Autor říká, že elektromobilita je špatně, ale neprozradí nám, jak by se tedy mělo postupovat…“
      – – –
      Postupovat podle limitů daných přírodními zákony – akumulátorové vozidlo má efekt jen tehdy, je-li velmi lehké a používá-li se na omezenou vzdálenost.
      Takže krom spec. vozítek a strojů, jako jsou manipulační vozíky v halách, na nádražích apod. vyrábět jen autíčka do hmotnosti ve stovkách kg a s akčním rádiusem jen v desítkách km. To bohužel nefrčí, viz obludy TESLA.

      1. Jasně, OK. Já ale poptávám plnohodnotnou náhradu za dopravu poháněnou ropou. Pokud náhrada podle autora není, co navrhuje? Pokračovat dál tak jako posledních 100 let a ignorovat, že ropa jednou dojde, ale lidstvo si pak nějak poradí? Třeba sundaváme klahoty, když brod je daleko? Zbytečně do toho cpeme peníze, když za 20 let dojde k přelomovému objevu, díky kterému bude v autě baterka z dostupných surovin o velikosti kufru? Jak k tomu objevu dojde, když budeme tuto oblast ignorovat? Atd…

        1. „… plnohodnotnou náhradu za dopravu poháněnou ropou…“
          – – –
          Nelze.
          Letecká doprava bez uhlovodíkových paliv nemůže existovat, jejich energetickou hustotu nic nenahradí.

          Pozemní dopravu lze řešit jadernou energií + napájením z troleje.

          Lodní doprava opět uhlovodíky, pokud neberu v úvahu plachetnice…

          1. Lodni nakladni dopravu jde resit reaktorem. Problem ovsem je, kdo je bude hlidat, protoze to pak bude nejsnadnejsi misto k ziskani spinave bomby.

        2. Když si od toho zkusíte poodstoupit, tak je tu poměrně slušný zdroj energie a to je Slunce.

          Takže poté, co dojde zavařenina po babičce (uhlí, ropa, jádro, teplo zemského jádra, energie rotace) bude potřeba buď vystačit s tím, co vyroste (buď se omezit, nebo zvýšit efektivitu), nebo zpojit to Sluince, tedy zvětšit plochu, kterou sluneční energii zachytáváme. Takže to začnou solární elektrárny na orbitu, pokračovat budou na heliocentrické dráze a skončíme Dysonovou sférou.

          Až energie z ropy zdraží tak, že se to vyplatí, někdo to udělá. Po vyjedení špajzu člověk taky vyleze ven.

          1. …a az to bude vsude samej solar, zacneme resit, jak pestovat rostliny, ktery budou vyrabet kyslik, protoze ty bezny to ve stinu prestanou davat.

    2. Ruda: Autorovi se nelíbí, to jak se elektromobilita protlačuje silou (zákazy, příkazy, dotaze, emisní pokuty a „ekodaně“). Elektroauto, které má reálný dojezd 200km a cenovku 2x-3x vyšší než stejně velké benzínové auto, je prohlášeno za plnohodnotnou alternativu a záminku pro zákaz fosilních aut.

      Elektromobilisti (nebo rovnou -lobysti) rádi říkají A, ale neříkají, zamlčují nebo rovnou popírají B. Já jsem k tomu A řekl svoje B.

      1. Zajímavé je, že v této oblasti hlasování peněženkami vůbec nefunguje..

        1. Jak se dá hlasovat peněženkou, když jsou ceny uměle deformované? A nebo, jak chceš hlasovat peněženkou, když ti to benzínové auto prostě zakážkou? Realita v Norsku a Jižní Koreji už za 4 roky, nové auto jen na elektřinu, jiná možnost nebude.

          1. Jen houšť a větší kapky a všude. Pak to možná začne docházet i těm opravdu velkým zabedněncům.

            1. Doted na sidlistnich balkonech byly qideni vesmes jen ruzne satelitni paraboly, nyni k nim pribudou i solarni panely.

    1. Nastesti lze jaderky postavit ajncvaj, takze staci, aby se Svedi domluvili a luskli prstama.

  8. https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/kdo-koupi-prase-elektricka-cezeta-konci-asi-jsme-predbehli-d/r~21b287e6752411ebb234ac1f6b220ee8/

    Prostě naivní anglickej blbeček s mozkem, úplně vypláchnutým elektrodebilitou.
    Kdyby do stejných kastlí nacpali čínský 150-200cm3 čtyřtakt s automatem, tak blbeček dneska na tom zámku ještě mohl bydlet.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017