Ortelův Slavík - zpět na článek

Počet komentářů: 110

  1. Slavík je sračka, Ortel je sračka a D-Fens je úchyl, že se na to dívá.

    1. A ja myslel, ze „uchyl“ je ten, kdo se uchyluje od vetsinoveho normalu. Zatimco dle medii je zcela normalni a vetsinove, mit naprosty prehled o tom, jak cely tento kovovy ptak probehl od A do Z.

      1. [url]https://www.youtube.com/watch?v=3dH6uRInPqg[/url]

        1. Stačí vložit adresu do komentáře, systém už z ní link udělá sám.

    2. Tu taskarici jsem sice nevidel, ale zato jsem zaznamenal plamennou soudruzskou vyzvu zmr. Chvojky. Razem jsem se ocit tak nekdy v 80.letech minuleho stoleti … a jsem si jisty, ze po radnem nacviku, by se s prehledem dotahl na uroven Jakese na hradku. Treba se jeste dockame …

  2. Opakovaný fail Slavíka (minule Řezník) je celkem legrační sledovat. Soudruzi by rádi chtěli politicky korektní konformní produkci a ono pořád lidé jim do toho opakovaně házejí vidle xD
    Co se samotného Ortelu týče, měl jsem o té kapele nějaké informace i částečný obrázek, ale jejich tvorbu jsem si doposud neposlechl; až teď z odkazů v článků…. zatraceně, to jsou sračky, čekal jsem hodně, ale až takovou demenci vážně ne, zejména píseň Hadr je po textové stránce vyložený skvost.
    Když o tom tak přemýšlím, tak i ty nesundané punčochy a popové kvíky na téma, že by někdo chtěl souložit, ale život mu klade do cesty překážky, jsou po textové stránce menší sračky než Ortel (po stránce hudební je tomu naopak, i když ani ten Ortel nepovažuji za žádnou slávu).
    Ale ten Hard…. ty vole…. a to jsem zrovna včera v hospodě poslouchal, jak 20 % lidí vlastní 80 % bohatství, které je konstantní, není dostatek vody, což způsobuje sociální nespravedlnost, bla bla bla bla…. a hned druhý den ráno Hadr.

    1. Já bych ten „hadr“ tak neprožíval vzniklo to jako hymna pro Dělnickou stranu, tak co taky čekat za obsah.

      Některý písničky od Ortel se mi líbí po hudební stránce, některý dokonce i po textové stránce, ale je to takovej buran rock, takže od toho člověk nemůže očekávat hlubokou myšlenku. U některejch kousků se mi až kroutí prsty na nohou z toho jak je ten text blbej. A třeba „Gayparade“ https://www.youtube.com/watch?v=JVZRdljVOAk vyloženě pobavila.

      Nijak bych ho neprožíval. Někdy si pustím i Řezníka, k práci na odfiltrování zbytku kanceláře to účel splní. No a pro vychutnání si hudby máme asi každý svoje favority.

      1. Já Vám nevím, ale fakt, že Hadr vznikl jako hymna pro Dělnickou stranu to má celé stavět do lepšího světla?
        Ohledně té Gayparády, na kterou jste poslal link, mi jde hlavou jedna věc: Být hrdý na svou sexuální orientaci považuji za úplně stejnou pitomost jako být hrdý na svůj národ (ani o jedno se člověk nezasloužil, prostě se nějak či někam narodil); a zrovna Ortel, který se může posrat z té české vlajky a mele o národní hrdosti, se bude divit tomu, když někdo má zapotřebí někde pochodovat s tím, že je gay?
        V čem je rozdíl? Někdo se narodí jako heterák, jiný jako homouš, ani jeden s tím nemohl nic dělat; Ortel se narodil jako Čech, někdo jiný zas třeba jako Polák, Němec, Rakušan, whatever…. tak proč se s jedním či druhým někde prsit?
        Jinak jak píšu tento koment, poslouchám nějaké další písničky od nich a musím říct, že je to neuvěřitelně stupidní; fakt zlaté Chinski.

        No a teď jsem se proklikl k něčemu děsivému; mám pocit, že nic tak patetického jsem neviděl a neslyšel už léta:
        https://www.youtube.com/watch?v=ychRRAQnA8s
        Je to vůbec možné?

        1. Hm, co je spatneho/divneho na narodni hrdosti? Kdyz se narodim jako Svycar, budu vychovavan jako Svycar a bude mi receno, ze proste Svycari jsou nejlepsi a ja se o tom presvedcim v nekolika smerech, tak proc bych nemohl byt rad, ze jsem Svycar? Nejde o to, ze bych byl rad, ze patrim do nejakeho stada a nejsem sam. Jde o to, ze bych byl rad, ze jsem jednim z tech, kteri jsou nejlepsi, treba. Ta hrdost nemusi prece byt jen z faktu, ze jsem byl vzniknut jako soucast nejakeho celku. Dokonce, hypoteticky, bych se mohl narodit jako Madar, pak odejit do Svycarska, ziskat statni obcanstvi a pak byt hrdy. Proc ne?

          1. No iste. To by ste kludne mohol. A celkom urcite by na tom nebolo nic zle. Lenze akosi vsetci sme ini. Mne sa akoni nedari byt hrdy Kanadan, tak ako som pred vystahovanim nebol hrdy Slovak.

            1. Ja jsem puvodne Moravak, pak jsem presidlil do Jiznich Cech a pres leto jsem v Cechach Zapadnich. Uz i takove male vykoreneni v ramci naseho maleho rybnicku staci k tomu, ze vlastne nevim, za koho nebo na koho bych mel byt hrdy.

              Mam ale kamarady, kteri jsou opravdu a uprimne hrdi na to, ze jsou soucasti sveho naroda. Proste nevidim na tom nic zvlastniho, pokud to ten clovek opravdu a uprimne tak citi. Ja to necitim.

          2. Divného na tom bohužel není nic; jev je to naprosto běžný.
            Špatného na tom shledávám to, že je to velmi snadno zneužitelné (a aktuálně masivně zneužívané), ale to je leccos, každopádně vlastenectví je větší mor a vymývání mozků než všechna oficiální náboženství dohromady včetně toho islámu; každopádně je to samozřejmě každého věc, zakazovat to nechci, nikomu to neberu, jen si o tom myslím svoje.
            Rozhodně ale být hrdý na to, že jsem Čech, nedává o nic větší smysl než být hrdý na to, že jsem homouš; v tomto kontextu mi připadá velmi pokrytecký Ortel, kdy na jednu stranu zpívá o tom, jak máme být Češi, kam se podělo češství, adoruje vlastenectví a pořád se tím chlubí, ale na druhou stranu kritizuje ty, kdo se chlubí a jsou hrdí na sexuální orientaci. Jaký je v tom rozdíl? Obojí je to něco, pro co člověk nemusel nic udělat, prostě se tak narodil a hrdost na to nedává příliš smysl (a k smíchu je mi ten, kdo se na jednu stranu posmívá tím, kteří mají své LGBT, duhy a další symboly, ale sám má vlajku, hymnu a tyhle sračky).
            Samozřejmě v případě, že by se někdo například stal občanem nějakého státu, ve kterém se nenarodil, získat to občanství by ho stálo úsilí a musel by pro to hodně udělat, tam pak chápu, že dotyčný může být na to občanství hrdý prostě proto, že se o něj zasloužil. Ale narodit se v nějaké zemi a být na to hrdý je plně ekvivalentní tomu narodit se teplý a být na to hrdý.

            1. Ono to asi bude tak, ze ten clovek je hrdy na to, co vsechno dokazali prislusnici stejneho naroda. A odfiltruje to, na co by naopak nemel byt hrdy.
              Mozna bude dost problem s definici toho slova „hrdy“, protoze si pod tim muze predstavit kazdy neco malicko jineho.

              Pokud napriklad muj oblibeny fotbalovy tym (kteremu aktivne fandim) vyhraje nejaky dulezity zapas, pocituji pocit, ktery by se dal popsat jako „jsem hrdy na ty chlapy, co tam na tom hristi vyhrali“. Coz je zcela jiny pocit, nez „jsem hrdy na to, ze jsem dokazal to a to“.
              Tim chci rict, ze jsou „ruzne druhy hrdosti“ a chapu, ze je nekdo hrdy diky tomu, ze skupina lidi, do ktere se pocita, neco napriklad dokazala – I kdyz on sam na to nemel zadny vliv.

            2. Já nevím jestli to shledávat špatným, pokud je to většinový jev, se kterým věština lidí souzní pak je toto odsuzovat stejně diktátorské jako předvádějí sluníčka či islamobijci a ustrašenci ( ti proti uprchlíkům a jiným kulturám)
              Je to prakticky stejné jaké s anarchismem. Prostě valná většina lidí jsou sociální tvorové s potřebou se sdružovat ve skupinách ( i proto se socialismus tak rychle ujal ) a z logiky věci pak vychází že čím větší skupina tím lepší. Proto se i domnívám, že v malých národech jsou projevy nacionalismu extrémnější než u velkých národů, kde je to velice rozšířená vlastnost, takže jí nikdo nemá potřebu prezentovat nějak speciálně.

              Obecně pak není rozdíl v tom zda je někdo hrdým členem skupiny štamgastů v oblíbené nálevně, posléze hrdým obyvatelem nějakého sídla, územně správního celku, národa nebo dokoknce státu. Prostě je to vlastnost zcela běžná pro naprostou většinu lidí, protože chtějí být součástí skupiny a identifikovat se s ní pro sebe i na veřejnosti.

              A opet problém hlouposti podobného jednání není v tomto jednání, ale pouze v naprosté převaze hloupých lidí, díky které jsou dnes již prakticky veškeré činnosti, informace a zprávy natolik zjednodušené, že jsou již nepřesné či nepravdivé.

              1. Dovolím si trochu reagovat na některé vaše zavádějící názory a odůvodnění.
                Diktátorské jednání ustrašenců, to mi nedává smysl. Předesraný diktátor je jaksi z principu věci protimluv.
                „Proti uprchlíkům a jiným kulturám“ spojka souřadící „a“ je tu nepatřičná, uprchlíci máme li na mysli současnou migrační náplavu, žádnou kulturu nepředstavují, kulturu bych chápal jinak než chamtivé hordy trousící odpad a bordel všude na trase.
                Z jaké logiky věcí vychází názor, že čím větší sociální skupina tím lepší? Optimum je spíš nějaká ohraničená skupina podle smyslu zaměření. Sociální skupina „rodina“ není tím lepší, čím větší, ačkoliv cikánské tlupy se o to snaží, jenže tam je spíš kombinována role rodiny s bojovou tlupou. Sociální skupina ztrácí opodstatnění, když se kvůli velikosti vytratí možnost osobní identifikace a sebeprosazení. Socialismus nemá moc společného se sociálními funkcemi, naopak jeho doména byla v anonymizaci masy. Takové baráčníky, sociální skupinu par excellence, spíš trpěl než podporoval. Být členem velkého národa není už identifikace sociální (neexistují osobní kontakty mezi všemi členy ani stejné postavení ve stejné sociální vrstvě), nýbrž identifikace politická, kulturní a nebo strategická (a nebo všechno zároveň). Důvody pro hrdost můžou být faktické u štamgasta i u příslušníka státu, ale ne všechny jsou sociální.
                Podobné jednání bych si nedovolil označit za hloupost ani náhodou, protože příslušnost někam a vědomí součásti celku a hrdost na něco/někoho pozitivního je jednak užitečné z důvodu sociálních a jednak z důvodů strategických. Račte zaznamenat, že jedna z prvních věcí o které se snaží uzurpátoři a diktátoři, je vykořenění vědomí sounáležitosti u předmětné napadané skupiny: vy nejste žádný národ, vy nemáte žádnou historii, vy nemáte co mít svoje tradice, svoje rituály, svoje svátky, svůj jazyk. Vy jste (naše) prefabrikovaná skupina tak, jak potřebujeme my. Světoobčané, spotřebitelé. Národy jsou směšné, překonané, identifikace s krajem/etnikem/rodinou nebezpečná a negativní. Vy máte jednu vlajku a jednu centrálu, děti patří nejradějí eurostátu a ne rodině.
                Vy úplně obracíte ve své manipulaci příčinu a následek hlouposti většiny:
                Veškeré informace a zprávy jsou proto nepřesné, lživé a zjednodušené, protože to je v zájmu elit, které se pokoušejí ovládat média a pomocí nich masu, indoktrinovat a nivelizovat školství, anonymizovat trh globalizací a harmonizovat normy.
                Naštěstí ten eintopf nejen všichni nežerou, ale naopak čím dál víc to lidem leze z krku.

                1. To lineární řazení příspěvků bez odsazení a bez číslování je koukám taky úžasná nivelizační vymoženost nového kabátu webu…

                  1. Re: To lineární řazeni…

                    :-)

                2. [i] Předesraný diktátor je jaksi z principu věci protimluv[/i]

                  Až se budete někdy hodně nudit, přečtěte si „Kata a blázna“ od W&V.

                  1. (Šmarjá, tady už nefunguje ani blbá kursiva pro citování? Že já vůl sem vůbec lezu…)

                    1. Funguje. Je třeba použít HTML tagy.

                      Toto je kurzíva
                      Toto je tučné písmo

                      Stačilo se zeptat.

                    2. Flaknu to sem, snad si to DF precte – ve vsech odkazech v novinkach imho prebyva uvozovka na konci URL

                    3. Jj je tam něco navíc a linky nechodí.

                    4. Sklanim se, smekam a dekuju, uz je to opraveno.

                3. ad diktátorství ustrašenců – já tedy vidím za diktátorskou vládou právě ten strach

                  ad spojka a – myslel jsem také odpůrce jiných kultur, je spousta lidí, která některé kultury odsuzuje a s uprchlíky to nesouvisí

                  ad velikost skupiny – díval jsem se na to optikou síly – čím větší skupina tím silnější tím větší uspokojení z členství a větší bezpečí člena

                  ad seskupovaní jako hloupost – já ho právě jako hloupost neuznačuji, právě jen ten hlupák co se projevuje ostentativně jako člen skupiny je ten kdo je za např. to vlastenectví kritizován, naopak ve vlastenectví které neprojevuje hlupák vidím dobrou věc

                  ad hloupost – to co jste napsal mě vždy překvapuje, nemyslím si, že někdy v rozumné historii existovala populace lidí, kde by většina byla zvídavá a moudrá. Takže představa toho jak někdo musí být někdo indoktrinován aby zblbul se mi zdá úsměvná. To co popisujete jsou jen přirozené vlastnosti systémů spolu s důsledkem oné lidské nezvídavosti a hlouposti. Nemyslím to samozřejmě tak, že by politici a vlády upřímně jednali a mluvili pravdu, ale v tom že tak nečiní nevidím problém, ale opět zcela normální jednání. A to, že současný systém společnosti vypadá tak jak vypadá opět vidím jen jako důsledek lidské hlouposti a z toho plynnoucích kroků. Vždyt si stačí poslechnout návrhy řešení společenských a ekonomických problémů v nějakém kolektivu, jdou to všechno jednostranné a nedomyšlené teorie. No a pokud nějaký nositel této teorie dokáže přesvědčit co nejvíce lidí tak se s touto teorií (a hloupu dobrou vírou – on to fakt myslí upřímně )dostane do vlády a tam určuje fungování společnosti. Logicky, čím hloupější idea tím více zaujme voliče, dnes už vlastně stačí říct jenom prostě to uděláme a teorií se ani nezabývat. Tento proces funguje již od doby všeobecného volebního práva a postupně tak dospěl do stadia do kterého dospěl. Tím nepopírám to, že existují politici a vlády, které fungují primárně pro obohacení svých členů penězmi a mocí a to, že jim v tom zdatně sekundují nadnárodní společnosti. Ale nevidím v tom žádné spiknutí či konspiraci je to prostě jen důsledek popsaného procesu kdy hloupost většiny logicky v demokracii vede k tomu, že to dopadá špatně tedy socialisticky.

                  A to, že to lidem leze krkem, je dle mého názoru způsobeno tím, že část populace je moudrá a v současné době je díky dnešní rychlosti zprostředkování informací schopná svoje rozumné teorie rozšířit mezi lidi kdy část těch zvídavějších to zaujme a zase jim ta demokracie umožňuje se i přes nepočetné zastoupení v populaci snažit o změnu nastavených pravidel systému. Bohužel v tom nevidím žádné světlé vyhlídky, neb ta samá rychlost a dostupnost umožňuje to samé hlupákům, kterých je stále víc.

                  1. Ad ocs a rowexy –
                    Kat a blázen je účelová politická satira levicových angažovaných umělců, dost jednoznačně mířící na tehdejší konkrétní osoby a systémy.
                    Rowexy diskuzi naopak až moc relativizuje a rozežvaňuje. Oba ale, domnívám se, vycházíte z pokřiveného newspeakového výkladu pojmu diktatura, kde se předpokládá už významový posun. Je potřeba se vrátit k původním definicím, jestli se teda chceme bavit o stejné věci. Pro mě je původní definice diktatury třeba Marcus Aurelius nebo ještě dál třeba k Aristotelovi. Aristotelovské pojetí vlády rozlišuje mezi diktátem v zájmu celku, tedy monarchií, a diktátem ze zvůle jedince, tedy tyranie – despocie, případně oligarchie, spřažení kamarádů-lumpů, případně totéž maskováno demokracií, tedy lůzokracie, která taky umí pěkně diktovat. Aurelius byl bezesporu autoritativní vládce, který svoji vůli diktoval, přitom ale téměř jistě nebyl ustrašenec a současně nebyl despota, naopak se tak zabýval etikou a svobodou ZODPOVĚDNÉHO jedince, že to bylo oceňováno dalších 1500 let. V novodobé historii se diktátorem označoval třeba Pinochet, i u něj pochybuju, že jeho typickou vlastností byl strach (přes nějaké excesy jeho vlády vůči lidským právům levicových anarchistů), Pinochet totiž nebyl prvoplánově despota nebo dotační defraudant, který by nespal hrůzou ze svých podvodů. O čemž svědčí to, že mnoho let po začátku jeho diktatury bylo 75% obyvatel pro jeho další vládu a období se nazývá chilským ekonomickým zázrakem. Taky je třeba připomenout antické pojetí funkce diktátor pro půlroční vládu člena senátu (taková obdoba generálské vlády dneška) s omezením svobod po dobu krize, např. vojenského napadení, což se taky moc neslučuje s ustrašeností.
                    Shrnuto, to co vy považujete za diktaturu, je nějaká forma nelegální nebo korupční zvůle, možná dost dobře skutečný stav věcí za papalášů v současných „demokraciích“, kteří se fakt musejí denně třást strachy ze svých černých skutků – typický příklad lokální vládcové Ukrajiny, když zůstaneme při zemi.
                    Proto považuju výrok předesraný diktátor za zavádějící protimluv. Ale taky je možné, že rowexy ve svém výjimečně rozbředlém zmatečném příspěvku vlastně píše o něčem jiném než já umím dešifrovat.
                    Zkusím si to přeložit:
                    Hrdost jako vlastnost, třeba k vlastenectví, pokud ji sdílí velká část společnosti, nemá být zpochybňována, protože zpochybňovat ji byl byla stejná intolerance vůči jiným názorům, jakou předvádějí sluníčka, islamobijci a ustrašenci (=ti co mají strach z uprchlíků NEBO z jiných kultur, tedy možná – xenofobové).
                    Takže diktátory a dokonce vlády diktátorů z téhle názorové kaše můžeme s klidem vynechat, o to se tu totiž vůbec nejedná. Celý „problém“ je než intolerance v názorovém prostoru. Jak by bylo krásné, kdyby se lidi uměli vyjadřovat.
                    Poznatky rowexyho newspeaku o hlouposti, moudré populaci, tédleté demokracii, rychlosti a návrzích řešení v kolektivu atd atd… to si zkusím přeložit možná někdy jindy.

                    1. Ach jo, chtěl bych se umět vyjadřovat krátce a jasně, ale vždycky jsem měl pocit že tím nutně zjednoduším to co chci říct, bohužel to pak vždycky dopadne tak že do toho zabřednu tolik, že z toho pak vzniká spíš nepochopitelný nesmysl. Asi je to tím, že jsem několik let provozoval setkání, kde jsme se snažili o klasický dialog a diskuzi bez argumentačních faulů, zkratek a zjednodušení.

                      Každopádně s tou dikaturou máte pravdu v tom, že to vůbec nebylo v příspěvku důležité.

                      Zjednodušeně mi šlo nejspíš o to řící, že společnost by měla vypadat tak jak si přeje většina, i přesto, že nějaké menšině se to nelíbí a má to pro společnost katastriofické následky.

            3. Zatim jsem necetl o zadnem homosexualovi, kdo treba se zbrani v ruce bojoval za to, aby jeho naslednici zase mohli byt homosexualove. Samozrejme, podminka nutna je moznost adopce :-).

              Jak nemam rad americky imperialismus, tak ale treba docela Amikum zavidim to jejich skutecne vlastenectvi. Hodne pratel, co v USA mam, jsou uprimne hrdi na to, ze jsou obcane USA. A mysli to zcela vazne. Je to jejich svet, jejich vec, jejich mantra.

  3. ..pop pro kriply.. :D

    Jak píše Urza, ten každoroční fail mi taky celkem baví, ale jinak bych o tom asi ani nevěděl, kdyby Df nenapsal ten článek. Články o Ortelu na internetu přehlédnout nešly.

  4. Podobně i já jsem znal Ortel/a pouze jako logo ze zadního skla sousedovo husto krutý (čiplý) voktáfky na hlínach woe. Najednou (zaměstnán ve velké spol) začaly chodit pronárodně profilované maily a odkazy na písničky tohoto seskupení. Proto říkám písničky, že mi to jako písničky přišlo. Nehodlám se vůbec zabývat originalitou, nebo upřímností (která tam asi je cítit, nevím), ale musim teda říct, že to je „hroznej bigbít“. Jako plzeňák vim, o čem mluvim… takže ANO, kapela Ortel vstoupila i do mého povědomí a to asi kavárna nezamýšlela. Nicméně stejně si radši půjdu hned pustit Dying Fetus, abych to příchuť kelímkovýho piva spláchnul.

  5. Já bych ten Ortel zase tolik neodsuzoval.Jednoduše pochopili odkud vítr fouká a s těmi texty mají úspěch zaručen.Jakkoli je ta jejich tvorba nic moc, ve srovnání s ostatními to zas tak veliký rozdíl není.Podle mne, je to jisté oživení.

  6. JeromeHeretic řekl:
    „Tak to je dost smutne, ze co delal nas bozskej Charlie pozdeji vam uz nerva netrha. Pac pak delal tohle: https://www.youtube.com/watch?v=5CBDmwnN5BU (von teda s bolsevikem kolaboroval uz davno predtim samozrejme, ale tim si to nebudeme kazit…)

    Ve vete “Jeho fans nejsem, ale koukám na to tak nějak z jiné strany.” byste mel asi mit velke “S” ve slove “strany”, nebot je tim patrne minen zkraceny nazev one organizace.“….

    Vaše tvrzení, milý Jerome lze iterpretovat různě. Třeba jako útok, třeba jako neznalost problému (spíše) a také jako následek mediální masírky. Tedy:

    Vím, je to známý dokument Anticharta 77. Tuším, pořízená v Divadle hudby. Tomuto snímku ale ještě předchází černobílá sekvence z Národního divadla „vzatá“ o nějaký pátek dříve. Najdete tu řadu velikánů českých; Högera, Cupáka, Peška, Medřickou, i Wericha. A další umělce zvučných jmen. Konkrétně Werich: O něm jeho zastánci vášnivě prohlašovali, že „to byl podraz na tohoto umělce, nevěděl do čeho jde a podepisoval dokument o účasti jako prezenčku“. Omyl. Věděl do čeho jde. Nesmírně ineligentní člověk, který velmi dobře znal tahy na šachovnicích mocných, který postavil jeden z pilířů české levicové divadelní alternativy, velmi dobře věděl. A taky z výrazu tváře lze dobře přečisti, co si o té taškařici myslí. Tento člověksi zachoval jasnou pamět do konce života a komunisti ho srali čím dál, tím více. Komentoval to vždy s grácií velikánů. Proč tam šel, možno spekulovat.

    Už okolo roku 1990 se objevil tento dokument v televizi, bohužel sestříhaný a upravený tak, že tam byly včleněny některé záběry osob, které v originále a ani přímo na místě vůbec nebyly a ani v ND nebyly natočeny (tuším tleskající ruská generalita). Šlo o konkrétní Gottovu diskreditaci na objednávku. Gotta se tímto nezastávám, ale toto, jako úprava dokumentu, je skutečné svinstvo. O to větší, že v režii pravdy & lásky. Vstanou noví Winstonové Smithové. Asi tak. Kdo se orientuje v „dělání obrázků“ dobře ví, co dobře načasovaný filmový střih jako účelová features dokáže spustit za cirkus. U Běžného diváka, obecného, na 100% vždy.
    Pokud jsem zde řekl, že „mi nerva netrhá, co dělal později“ myslím tím třeba líbánky se stájí páně Janečkovou, dokonce spolu provozovali agentruru. Uměleckou. GOJA, nebo tak nějak se to jmenovalo. Janeček byl bolševický betlémář Ia. kvality, o tom žádná. Měl to božský Karel zapotřebí?? Třeba peníze nesmrdí, inu co…
    Jeho kvality uznávám, nejsem jeho fanouškem, za tím stojím. Už z doby kdy dělal bigbít, tedy vlastně ještě Rock´n Roll. I když později, tedy ten Janeček.
    Bigbít ostatně dělal i Viktor Sodoma (viz kapela Matadors) a dokonce i Hanička Zagorová (Hana Zagorová + Flamingo, (I Say Little A Prayer For You, Chain of Fools) Lucerna Live 1968, Supraphon 0 13 0607 H) Tito umělci ale pak bigboš opustili. Z důvodů poměrně známých. U Haničky Zagorové ještě nutno dodat, že v počátcích kariéry měla pár SP desek velmi dobrých. Verbíř, Miláček, atd. Dílka na úrovni šansonu. Komouši jí pak alespoň cenzurovali komentáře kritiků a publicistů na obalech těchto desek, ale o tom sem psal esej na serveru radiotv.cz kdysi dávno. Snad link ještě funguje, Viz:

    http://www.radiotv.cz/p_radio/r_obecne/o-slavnych-vyrocich-to-nebude-ale-o-deskach-ano/

    Zbývá dodati, jak jste psal, že na to koukám z pozice „S“trany. To je od Vás nehezké, ale dalo se to očekávat, od toho diskuse na D-Fensovi jsou, abychom si to v dobré míře nějak vyříkali.
    Pohlížím tedy na desky a hudbu tedy ze Strany asi takové. Přehrávám si starý šelak (vysokoobrátková deska na 78 RPM) Kamil Běhounek tu hude s orchestrem. Nějakou echt modernu, takoví pokus o Bee-Pop. Pianista se mi zdá známý, má tam kartičké sólo jen na pár riffů. Prstoklad je mi povědomý. Je to Werberger, není to Werberger??
    Otevírám Dorůžkův sborník Taneční hudba a jazz (má tu téměř kompletní diskografii všech umělců za roky 1930 – 1965). Hledám katalogové a také matriční číslo desky. Obé tu Dorůžka má, což je dnes už neobvyklé. Nalezeno. Ano, je to Jiří Werberger. Bingo! Povedlo se. Dnes jsem měl hezký den…

    Jistě chápete proč, ač se povařuji mimo swingaře i za rockera, mne Ortel nebere. Ani smykem…

  7. myslim, ze panko z kabatu moze mat trosku strach… v ramci jednoducheho pivomilneho publika mu rastie silna konkurencia s aktualnou tematikou :-D

  8. Moje slova. O nějakém Ortelu jsem jakživ neslyšel a o jeho tvorbě teprve ne. Ze strachu, jaká srajda to bude, jsem si to ani nepustil. Ani mi není jasné, čeho se týká ta hysterie. Prý že to byl před lety nácek a že teď zpívá nějaké ošklivé věci. Chtěl jsem si je aspoň přečíst, ale na jinak spolehlivé stránce karaoketexty.cz byl zablokován pro rasistické a nevhodné texty. Ptal jsem se už mnoha lidí, někdo mi třeba odpoví tady – co tak strašného, že si to zaslouží takovou medializaci a vyvolává takovou rasistickou nenávist vůči Čechům, vlastně Ortel zazpíval?

  9. Napis Ortel vidam i na autech,ktere mají k hustokrutym karam opravdu daleko.
    Kdo sleduje Ortel delsi cas (zatim spise tedy posluchaci ze zapadnich Cech),pochybuji,ze by oznacil Ortelovu tvorbu za komercni. Pro hudebni fajnsmekry a znalce,chapu,tato hudba nema valnou hodnotu,podobne jako Landa. Landa ma texty na vyssi urovni,ale prave diky jednodussim,polopatickym textum ma asi Ortel ke spouste lidi jeste bliz. Samozrejme tato hudba pritahuje lidi ruzne (nekdy bohuzel),ale ne vsichni jsou pivni vypatlanci (ja napr.holduji vode a kakau :-) ) a Ortel si poslechnu rada- ac zde asi nezapusobim s timto nazorem jako osoba na urovni. Proti unave za volantem- na me- pusobi mnohem lepe nez kava a oproti Chinaskam a pod.rozhodne neni bezobsazna a bezducha. S nekterymi pisnemi se neztotoznuji (jako napr.Hadr),ale spousta jinych ma,podle meho nazoru,velmi dobrou myslenku,za kterou jako posluchac odpustim i nejaky hudebni nedostatek.

    1. Možná si to dá někdo na auto, jen aby nasral sluníčkáře na chodníku:)

      Já sice Ortel „nesleduji“, ale poslechl jsem si je, ještě než se z nich stala medyjální hvězda a v paměti palubního přehrávače se určitě něco od nich najde.

    2. Jen tak ze zvědavosti, vždycky jsem si myslel, že Ortel je prostě název kapely, aby bylo všem jasno, že to mají spočítané – opravdu je to zpěvákovo rodné příjmení, nebo si ho změnil?

      1. Změnil. Čemuž se moc nedivím, když se ve skutečnosti jmenuje Hnídek.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017