Oprava: Aut není jako sraček. - zpět na článek

Počet komentářů: 288

  1. Mám to podobně. Koukám po Genesis Coupe 3.8 V6 2013 v manuálu ale poslední dva roky není na vyhledávačích ani kus. A to bych si rád ještě vymýšlel barvu, navigaci a výbavu, ale už tak chci holt příliš.

  2. . V celkovém součtu možná, ale při bližším pohledu se ukáže, že bazary jsou plné dieselových kombi, zatímco některé segmenty trhu s ojetými auty se v podstatě vyprázdnily,
    ě
    Ano, takto už mi byla několikrát obhajována koupě olítané Octavie v naftě, protože prý prostě jiné než naftové nejsou. Vzhledem k tomu, že za velmi podobné peníze je nový Logan MCV, tak se obávám, že ignorace Dacie je jenom svobodná volba daného vohnouta a má co chtěl.

    1. Bežný vohnout, ktorý má hlboko do vrecka by urobil najlepšie, keby namiesto kúpy dízlovej Octavie za peniaze požičané v Providente zvolil radšej za hotovosť niekdajší etalón nižšej triedy – Feliciu. Má to samé výhody:
      – dozadu sa pri vhodnej voľbe sedačiek zmestia aj tri deti
      – ani pri ostrej jazde aj s klímou to nezožerie viac ako 7,5 l benzínu (1,6-ka; s 1,3 nemám relevantné dlhodobé štatistiky)
      – vo verzii kombi sa dajú prevážať aj chladničky
      – akékoľvek opravy stoja pár šupov

      Bohužiaľ, v dnešnej dobe je už problém nájsť zachovalý kus naskrz neprežratý hrdzou, nota bene v lepšej výbave. Istá šanca stále je v postupnom vymieraní povestných dedkov, čo s tým jazdili len do kostola a na chalupu (v tejto kategórii nie až taká fantazmagória ako pri nemeckých dízlových kombi vyššej strednej triedy), ale tie sa zas málokedy dostanú včas do verejného predaja…

      1. A zabudol som na najväčšiu nevýhodu – priemerná žena považuje za urážku, aby sa mala voziť takýmto autom, čo by predsa povedali susedky…

        1. Felicia už je dneska vrak. Proberte se je rod 2017 né 1997.

          1. A jak se auta za tu dobu co se tyce konstrukce vyvinula? Fabie se dodnes vyrabi na podvozku z konce stoleti. Jinak se zmenily jen motory (ci k lepsimu nbo horsimu je vec nazoru)
            Jedina nevyhoda (na druhou stranu i vyhoda) Felicie je lehka kastle, ktera pri srazce s dvoutunovym mastodontem moc nevydrzi. Ale neshnilemu dobre vybavenemu kousku toho v porovnani s modernimi zastupci stejne tridy az tak moc nechybi. A i 1.3 v dnesnim kloboukovem provozu odvede dostatecnou praci.

            1. No jo, taky ke Škodě by šel mimo firemní klientelu koupit auto jen opravdovej hejl, když je to právě vždy podvozek vykuchanej z nějakýho Volkswagenu o generaci nazpátek. Cenově to přitom tomu faktu vůbec neodpovídá. Neshnilou Felicii si nepamatuju kam až mi pamět sahá, což bude asi jeden z největších problémů, naproti tomu Favoritů jsem jen tenhle rok viděl několik. Felicii za mě nikdy kvůli neexistujícímu komfortu jízdy, alespoň co si pamatuju. Pokud chce někdo levnou a spolehlivou ojetinu, která ale nebude šrot už z definice, nechápu, proč se nepodívá k Volvu.
              __
              Čas od času dostanu nápad na Octavii I kombi po faceliftu, že bych ji měl jako takovou Popelku. Když jsem našel cenovou hladinu nevybydlených kusů už od pohledu, tak jsem byl na úrovni BMW 3 a Audi A4, parametrovově srovnatelný kusy nebo lepší, což mě skutečně vyděsilo. Jasně, bavim se o motorizacích, co stály za to kupovat a každej to podle všeho ví, jenže že by si měly tyhle auta na trhu ojetin cenově odpovídat, to byl vážně šok.

              1. Tak se podívej po Volvu v kombíku ne?

                1. No a od toho to má bejt ta poFL O1. Krom toho, že se mi to auto nevysvětlitelně líbí, tak je to zároveň přesně tak akorát ten ošklivej vosoc, co bych se nebál na něj tak docela nedbat. Ono v případě tý trojky nebo i Volva bych řešil každou šmouhu v interiéru, protože je a má bejt pěknej, a jezdil s tim po rozpadlých silnicích tacho 50, to se znám. A na to už jedno auto právě mam.

        2. Za vetsi nevyhodu povazuju spis to, ze pri pomerne male srazce v nizke rychlosti jsou vsichni uvnitr mrtvi. Oktavka je na tom MNOHEM lip.

          Ja sam jezdit starym kramem, moji zene jsem koupil na prevoz decek Kodiaq 2.0TDI.

      2. Mně vozí s felicií místní drvoštěp palivové dřevo. Má to o cca 7-10cm zvednutý (jak, se mě neptejte) a obutý na Vraníkách. Tahá za tím káru cca 1,5t a tvrdí, že projede tudy, kam se s SUV nedostane, protože by si lehnul na břicho a když uvízne, tak to zapře ramenem a vycuká sám… :-)

        Je to 1.3

        1. Felicie jde zvednout snadno, ruzne varianty mely stejne tlumice a jen tvrdsi pruziny. Tak na 1.3 se daji pruziny na 1.6 nebo 1.9, dozadu pruziny z kombika, na kombika z vanu, vetsi gumy se tam taky vejdou a pod autem je prostor, ktery by mohlo zavidet leckere moderni „SUV „:D Jen to trochu kazi trcici prevodovka tlumic vyfuku

        2. Felda je lehoučká, proto taky všude projede – notabene na vránách :).

          1. Jak moje Saxo…mám tam 165/70/14 místo 165/65/14 a to auto je ďábelskej offroad – hlavně jak je to kraťoučký a má to minimální převis. Celoročně zimáky s pořádným dezénem a vzhůru do bahna a výmolů. Na tom autě je kouzelný to, že mi u něj nevaděj škrábance a oděrky třeba od větví a trní, takže můžu jet tam, kam leštěnky nejedou, protože by to prostě bylo moc drahý.
            Ryzí spotřebka.

      3. Přesně z toho důvodu (jsem běžný vohnout, který má hluboko do kapsy) jsem jako laciné popojíždědlo koupil jedničkovou oktávku 1.6MPi 74kW téměř fplnýpalbě. Je to laciné na provoz, jednoduché na údržbu, díly za hubičku, v případě potřeby za to hodím vozík, v provozu to nezdržuje a už to nabízí celkem i komfort a nějakou úroveň bezpečnosti. Je to taková nafouknutá felda, co se jednoduchosti a nenáročnosti týče.

        1. Tenhle motor me docela zajima – je to ten osmiventil, ze? Potrebuji take vohnouti auto na jezdeni do prace a tenhle motor by mohl odvest dostatecnou praci, ale mam obavy, aby nebyl stejne zravy, jako nektere jine koncernove motory te ery. I presto diesela nechci.. Za kolik se s tim da bezne jezdit?

          Jinak co jsem mel tu moznost svezt se na zadnim sedadle, popis ‚nafouknuta felda‘ neni moc odpovidajci :D

          1. Tak tak, je to osmiventil OHC původem snad od Audi, kód AKL, ještě se škrtící klapkou ovládanou lankem a bez EGR ventilu. To auto mám teprve od května, ale zatím na něj a na motor nemůžu říci křivého slova. Spotřebu nijak zvlášť nesleduji, ale jezdím s tím denně 20 km do práce a zpět, několikrát do měsíce jízdy kolem 100 km a tu a tam dálkové cesty – cca 600 – 800 km za víkend. Průměrnou spotřebu podle palubního počítače mám kolem 7,5 l / 100 km, ale je pravda, že nejezdím ekorally. Čistě městský provoz představuje 10 l /100 km, dálkové jízdy pohodovým kilem jsou za necelých 7 litrů a dálnice stálou rychlostí 140 – 150 km/h jsou za 7,5 l. Auto je docela živé a nechá se ochotně vytáčet nad šest tisíc otáček. Myslím, že ta spotřeba odpovídá velikosti a váze auta, s feldou jsem ve stejném režimu jezdil také za nějakých 7 litrů. Čili na plnou nádrž (tankuji 45 litrů N95) ujedu nějakých 550 – 650 km dle stylu jízdy.
            Výhodou tohoto motoru je, že se během kilometru dostane na provozní teplotu, takže auto začne hned topit a motor méně trpí. No a pak servis, díly na tento motor jsou snadno dostupné za rozumné ceny a motor sám je relativně jednoduchý a elegantní, takže šikovný kutil zvládne hodně servisních úkonů sám. Bohatou fandovskou základnu, kde jsou k disposici nepřeberná množství cenných informací a manuálů, ani nezmiňuju :).

            1. Tak 7,5l uz je pri mem jezdeni celkem dost, na druhoun stranu, z Feldou jezdim kolem 6, tak treba by se to dalo uzivit :) Nejradeji bych si nechal Feldu, ale kvuli stari a s ohledem na to, ze Skodovka utla produkci dilu uz nema jeji provozovani moc velkou budoucnost.

              Octavka ma vyhodu, ze se delala o deset let dele, cast i s timhle motorem, tak tahle situace jeste chvilku nenastane

              1. No, na fórech lidi tvrdí, že s tím umí jezdit i za 6.5l / 100 km. Ten motor je strašně citlivý na váhu nohy na pedálu plynu. Já s tím jezdím za 7,5l, ale už jsem se také dostal na 6.7, ale to jsem jel pořád osmdesátkou v koloně a nikde se nedalo předjet, takže takový ten dědkovský styl, lechtání plynu na pětce a plachtění na neutrál.
                Ale kdybych řešil spotřebu, tak bych neměl jeepa. Pro mne je důležitější, že je před barákem kdykoliv k disposici spolehlivé auto, do kterého stačí skočit, nastartovat a jet. Že to žere sedm nebo osmnáct litrů, to už není tak úplně důležité, zvlášť, když to nákladově na km vyjde plus mínus nastejno, jeep (lpg) nebo okta (benzín) :).

                1. Ja to chca nechca resit musim, no, pro me je prijatelny ten prumer do 6,5 pri ne-dedkovske jizde :) Felda to zvlada bez potizi pri celkem svine jizde, pri dedkovske jizde se mi podarilo i o litr min.

                  Ten litr navic uz pri mem najezdu financne znatelny.

                  Nenajezdit 25k rocne tak na to taky kaslu a poridim si aspon dvoulitra :)

      4. Bohuzel ty dedkovske Felicie jsou povetsinou bez jakekoli vybavy, i takoveho zakladu jako je airbag, ktery zrovna u tohoto auta je celkem dulezity

        1. Airbag u auta, zmuchlaného do kuličky pod tatrou s pískem, toho už moc nezachrání :).
          Jinak mně osobně se líbí felicie poslední generace, ty už vypadají pěkně a mají už i nějakou slušnou výbavu. Otec provozoval krásnou feldu sportline v černé metalíze a se žlutou variantou interiéru, dokud ji nezrušil trojitým kotoulem přes střechu ve škarpě. Mohu ale potvrdit, že reklama o posílení pasivní bezpečnosti u faceliftovaných felicií nelhala, táta z totálně zrušeného auta vylezl jen s pár škrábanci od věcí, co lítaly v kabině během válení sudů. Airbag a pyropatrona v předepínači bezpečnostního pásu udělala svoje, zbytek zvládly výztuhy v karoserii a dveřích.

          1. Ale ktere auto se pod tatrou nezmuchla? :)
            U Felicie nejde o airbag jako takovy, ale o to, co se montovalo k nemu. Verze bez pytle postradala deformovatelnou tyc volantu, takze se pri narazu volant vydal naproti ridici, ktery zas letel dopredu diky chybejcimu predepinaci pasu.

            Je fakt, ze pevnejsi karoserii to nenahradi, ale muze to hodne pomoct s prezitim. Porad na tom bezpecnosti nebyla o tolik hure, nez jina auta te doby… Takove E36 v crashtestu taky nic moc nepredvedlo a co to je za auto proti Felicii

            1. To s tou tyčí volantu se mi nezdá, vždyť už do škodovek řady 1xx se dávaly bezpečnostní teleskopické hřídele volantů. Škodovka se tím tehdy hodně chlubila.

              1. Davali lomenou tyc s kardany, ale ta toho moc nenadelala, proto u Felicii s pytlem byla prostredni cast tyce nahrazena vlnovcem.

                A jeste davali do motoroveho prostoru rozperu tlumicu. Udajne mela zpevnit predek tim, ze branila tlumicum se rozevrit, ale kdyz clovek drzi ty dve kila zeleza v ruce, nejak se tomu nechce verit. Kazdopadne tam pekne prekazi, kdyz se ma neco delat na motoru, vcetne vymeny baterky.

              1. Tak Saab a Volvo jsou trochu jina kategorie :) Uplne stejne se da porovnavat s Peugeotem 106, z toho zas vyleze lip Felda

              2. Trochu trapas, takhle zkurvit Saaba. No nic, asi jsem sentimentální.

          2. Tak ta elektrověc co má Saab v pásech bude nějaký toto, senzor a/nebo pyropatrona? Co to přesně dělá u auta, který pytel nemá?

            1. Normalni pas bez pyropatrony se musi lehce protocit, aby se zasekl, zaroven se lide vetsinou poutaji volne, takze telo muze jit dost dopredu. Pyropatrony ten pas o nejakych 10cm pritahnou.

              V pasech samotnych ale nic neni, tohle je bud v navijaku nebo klipsne… Co presne to ten saab ma?

              1. Vimjá, vyndával jsem jakýsi tyčky u navijáku, to asi bude ta patrona, a pak nějaký čidla ve sloupcích.

                1. Jo, ty tycky u navijaku jsou ty pyropatrony. Jak presne to vypada vevnitr nevim, ale jdou z nich celkem masivni lanka do navijaku.

                  Cidla mohla byt od nich, ale taky od bocnich airbagu.
                  U Felicie funguji nezavisle na pytlich, ani nemaji cidla neno jakekoli napajeni, jsou spousteny pretizenim pri narazu, takze jsem si daval hodne velky pozor, abych s nima nekde nesvihnul, asi by to nebylo nic prijemnyho

      5. No nevím kde dneska sehnat Felicii, která by nebyla rezevá na sračku. Táta měl garážovanou Felici o kterou se nadprůměrně staral, měla najeto jenom 70 000km po asi 15 letech ale spodek, prahy, blatníky byly rezevé jak liška. Kvůli tomu ji i prodal, motor byl jinak naprosto OK.

        To by muselo být auto se kterým se nejezdilo v zimě nebo stálo na špalkách někde ve stodole.

        1. Felicie a Favorit byly schopný shnít jak brambora i ve stodole na špalkách. Felicie teda míň. Ale taky.

          1. Co mohu soudit podle mých felicií, tak souhlas u předfaceliftu, tam hnily hlavně blatníky a prahy u podběhů. Faceliftovaná otcova felda na tom s korozí byla hodně dobře, jen kosmetické detaily, ale nic zásadního.

            1. Plus hnily pátý dveře u tý lišty.

              1. Ktore po par rokoch zacali hnit znova aj po vymene za vraj lepsi model dveri, ktore mali osetrene rizikove miesto (nasledok zvedaveho motorkara, ktory sa chcel pozriet do kufra).

                Plus lak, ktory sa casom zacal neskutocne supat.

            2. Mel jsem Favo v kombajnu jako pracovni auto na stavbe. Stalo pod tim stejnym stromem, co UAZ. Bylo shnily za pet let na sracku, UAZ mel sotva orezlou podlahu. Bavim se o karoserii, ram UAZu je porad fpoho i po 30 letech stani venku. Zeby soudruzi v eseseser umeli lepsi lak, nez soudruzi po revoluci u nas, se mi moc nechce verit.

              1. Jeep, který má už skoro 24 let, má durch jedno místo v rámu čelního skla (takže do něj nepříjemně zatéká). To místo už jsem jednou nouzově záplatoval chvilku poté, co jsem ho převzal, takže teď už se to musí udělat pořádně u klempíře, ať je jednou provždy pokoj :). Na svůj věk je ale jinak v pohodě. Jeep má poměrně tlustý lak, u kterého – aspoň si to myslím – nikdo ještě ekologii moc neřešil, takže drží jako židovská víra, pozinkovanou karoserii a kovářskou práci :). UAZ na tom bude asi podobně, řekl bych.

                1. Jo. Mam prives, puvodne U.S. army, taham s tim kdeco. Vyroba ’71, barvy na tom jak na lodni palube. Nicmene, tak nejspodnejsi suverenne nejvic drzi, zatimco vsechny ty vrchni se postupne loupou :-). Puvodne jsem se chystal, ze to opiskuju a striknu. Kdyz jsem ale jen tak cvicne vzal horkovzduskou jednu hlavu sroubu a po seskrabnuti opalene barvy se vizualni velikost hlavy sroubu zmensila temer na polovinu, uznal jsem, ze vrstva barvy je opravdu naramna a bude lepsi se v tom nevrtat.

                  Jedine, co se dokola loupalo, bylo misto, kde v Nemecku na ram vyrazili cislo, abych to postavil na znacky (uz nas nehrozilo vubec, samozrejme). Nasledne jsem to pretrel alkydovkou a pravda, po par letech to chtelo premaznout.Byl jsem zatim linej michat surik s fermezi…

        2. Udajne to garazovani moc nepomahalo, spis naopak, zimni sul v teple garaze pracovala o to rychleji.

          Proti korozi hodne pomahaly plastove podbehy, i kdyz lemy i s nimi byly na sracku, aspon se neusazovala sul a bahno na nosnych castech. Bohuzel je skodovka seriove nedavala (navic na zadni je zacali delat az polaci jako aftermarket) amoc lidi tu tisicovku navic nedalo a podle toho to vypada

        3. Tak holt vyvařit, nalakovat pořádně a HLAVNĚ – jednou za 2-3 roky obnovit nástřik spodku. Tehdá to nikdo nedělal, všechno hnilo. Dneska to nehnije taky jenom v případě, když to lidi dělaj ;-) Jinak si nedělejme iluze, auta kolem roku 2000 taky vydrží tak těch 15 let podle péče, ty za posledních deset let už budou tou dobou shnilý trochu víc, než jen prahy.

          1. Pravda, no spravit to poriadne ide dost do penazi.

            Len vyvarit poriadne moze kludne znamenat 500-1000e v nakladoch a praci, ak uz je auto dobre chytene a chcete pouzivat originalne panely a nie zaplatovat. Nalakovat poriadne tiez znamena rozbit to auto na atomy, idealne otryskat, pozinkovat, nalakovat. Lakovanie je tak 1500e, otryskanie a pozinkovanie som este nezistoval, ale malo to nebude.

            Nasiel som jednu spolocnost, ktora zinkuje pistolou, podobne ako pri lakovani, no ide o nejaky extra horuci zinkovy roztok. Netusim, ako sa to porovnava s ziarovym/ponorovym zinkovanim. Ani kvalitativne, ani cenovo.

            Po takejto oprave/uprave sa da hovorit o prakticky novej karoserii. A dat 3-4-5k do felicie, eeeeh. To jedine ako pripravu na vymenu pohonneho ustrojenstva – vrelo odporucam Project Binky: https://www.youtube.com/watch?v=7hCPODjJO7s&list=PLGSOZAHg1yQHU1tc_3Y5MTQg1qjtxA_nq

            1. No tak jo, v nějakým autorizáku nejspíš.

              Jinak to slušnej vesnickej klempíř udělá za zlomek, i když poslední dobou mám sám dojem, že jsou tito vyvařováním zavalení a nestíhaj, nebo šroubují ceny. Asi už přišla doba, kdy lidi ty nový mrdky nechtěj a začínaj udržovat při životě starý auta? Každopádně co žárový zinkování? Dneska se nechaj koupit celý kusy karoserie, pak se to fikne flexou a vevaří kus za kus. To už základní lak má, pozinkovaný to je snad taky, lakuje se pak na to…o čem mluvíte, to je custom předělávka co frčej v US, u filcky to nemá smysl :D

            2. Hele, jak to funguje s zinkovanim a nasledne barvou na to? Cerstvej zinek obvykle neni s barvou kamos, takze se pouzivaji specialni barvy, ktery ten zinek naleptaji. Ma to pak jeste smysl zinkovat?

              Zarovy zinkovani se neda pouzit na tenke plechy a jemne detaily. Male dirky se zalepi, ledacos se pokrouti, no nic moc. Chemicke zinkovani zase vyzaduje dukladny vyplach dutin jak pred, tak po, coz se obcas nemusi podarit dokonale.

              Je to fakt takova bomba, aby melo smysl resit ty problemy okolo?

              Ja pouzivam bud qalitni zakladovku a na to pak viceslozkove laky a nebo alkyd, pokud moc nesupi na odstinu (ram apod.), ale nechci delat dve slozky. Tri vrstvy alkydu mi drzi jak vira helvetska i na discich, kde se mi praskovy lak diky kaminkum odstipuje.

              1. Vyborna poznamka – presnu odpoved netusim. Po veceroch sa dovzdelavam v tejto oblasti a postupuje to podla ocakavani, cim viac viem, tym menej viem. Je mozne, ze mam len blbe ocakavania a poriadny primer ma odbremeni od zinkovania karoserie.

                Co tak citam, jedna cesta je 1K etch-primer na ciste zelezo. To by mal byt zinecnaty-fosfat s kyselinou fosforecnou. Ta nalepta podklad, zinok nalezie dovnutra a vyborne drzi. Reakcie na to, ci sa pred dalsim primerom/fillerom ma oplachovat su rozne. Vyrobca vacsinou tvrdi, ze nie. Vyssie linknuty Project Binky to ma takto riesene – kazda uprava na aute je prestriekana etch-primerom pre konzervaciu, kym neskoncia.

                Druha cesta je uplne odignorovat zinkovanie/galvanizaciu karoserie a zacat 2K epoxy primerom. Je mozne pouzit zinc-rich primer. V kazdom pripade, dvojzlozkovy epoxidovy primer vraj drzi, ako keby ho za to platili.

                Tretia, casto kombinovana s druhou je polyuretan – pouziva sa ako prechodna vrstva medzi primerom a vrchnou farbou, taktiez na vyrovnavanie nerovnosti atd atd. Niekedy sa pouziva len polyuretan v celom procese – primer, filler, topcoat.

                V mojom pripade mi je vlastne uplne ukradnute, co na to auto pojde, kym to bude kvalitne. Zohnal som si Imprezu WRX STi ako kombinaciu project car a investicie, kedze ceny im stupaju ako keby boli z bitcoinov. Povrchova hrdza zacina uradovat takmer vsade, takze auto pojde na atomy. Predsa len, Japonsko a tovarenska ochrana karoserie proti hrdzi velmi nejdu dohromady.

                1. Mam kamarada v U.S. u jezera v Missouri.Ma tam do vody molo a nekdy pred ctvrt stoletim natrel ty kovove stojky dvouslozkovou epoxy barvou. Za celou tu dobu, co to v te vode stoji (ve vode,na vzduchu,ve vode,… proste jak to sploucha) ta barva vypada porad stejne, ani se to nehne. Nekdy pocatkem 90. let mi toho poslal par gallonu,ze jestli to nechci baidnout nejakym firmam,co natiraji zelezne konstrukce.Nemel jsem kontakty a mel jsem jine zajmy, takze jsem se na to vysral.Nakonec jsem s tim natrel ram voziku za auto a zbytek dal kamaradovi.Na tom voziku jsem pak delal nejake opravy,barva uz nebyla,takze jsem koupil Hamerite,ktery uz se tou dobou u nas zacal prodavat.Jednak jsem se nestacil divit,co ten Hamerite ve srovnani s U.S. epoxy stal a druhak jsem se divil, kdy se Hamerite po deseti letech misty oloupal. Ten epoxydak je na tom voziku dodnes, Hamerite uz je pretirany dvakrat. Takze za mne – dvojslozka epoxy fakt dobry.

      6. Na Felicii bych neviděl nic tak špatnýho. Kámoš tím stále jezdí do práce v průměru 2x týdně cca 200km. Měsíční nájezd do 1000km.Nutno podotknout, že nemá zásadní problém si jít koupit hned teď cokoliv do 1 mega za hotový. Jeho Felda je klasika 1.3/ 50kW ( najeto 380000) v LPG, poctivou a nenákladnou údržbou bojuje s korozí a boj neprohrává. Zatím mu stále dává smysl to auto provozovat. Každým dalším najetým kilometrem mu klesají celkové náklady. V podstatě žádný jiný větší ani výkonější auto nepotřebuje. Do Prahy na letiště s Feldou dojede. Když chce fun faktor, tak se jede projet Popčou ( Populárem) z roku 1943 nebo Wartburgem Tourist 353. Tím jsme vlastně došli k stejnému poznatku, že opravdu dnes není z čeho vybírat. Loni na jaře si koupil a u mně zagarážoval další Feldu z roku 96 s nájezdem 21000 km po důchodci v zimě neježděnou ( uvnitř voní novotou).Do jisté míry je to masochismus dát za Feldu 50000, ale já to celkem chápu.On s ní stejně zřejmě asi nevyjede, spíš čeká na správnej okamžik, až se všechny ostatní rozpadnou na prach. Každej má nějakou diagnozu.
        Já osobně smejčím po netu po pěkných ojetinách s japonským rodokmenem( made in Japan) a je to stále větší a větší problém. Ale dájí se najít a jsou levné a i při stáří 10 let a výše nepotřebují nějaké nákladnější servisní zásahy a spolehlivě fungují. Elektronika řízení motoru je jednoduchá a prakticky neomylná. Ani dvacetiletá auta s ní nemají problémy. Nejdůležitější je nekoupit japonce se sebenším náznakem počínající koroze a hlavně nenapadené kutilem nebo nedejbože tuningářem amatérem. Nedá se rozhodně šlápnout vedle. Ceny spotřebáku nejsou šílené, je i z čeho vybírat. V některých shopech se dá narazit na výprodejové originální díly za pár šupů, protože tam leží i několik let.

        1. Dnes sa dá lacno kupit Mustang V8, camaro, MX-5 je tiež super, GT-86, všelijaké hot-hatche a hot-mini. Kto chce, tak si dobre fun auto vyberie a bude mu slúžiť aj na bežne jazdenie. A nekúpiť si auto, ktoré chcem, len preto, aby som ušetril 2 litre na sto, je blbosť.

          1. tak zase je rozdíl mezi hobbyautem a autem na běžný ježdění do práce nebo na vejlety. Mě se strašně líběj starý ameriky z 50. let, ale provozovat ji dnes jako běžné rodinné auto bych teda nechtěl ani za zlatý prase.

            1. Mustangami a Camarami tu ludia bezne jazdia do prace. BRZ aj teraz stoji vonku na parkovisku. Akurat kolega co celorocne jazdil do prace na MX5 uz odisiel do dochodku.

      7. Felicii? Se divim žes nenapsal rovnou Š120 :) Felicie byly dobrá alternativa tak před osmi – deseti lety, kdy se daly levne koupit kusy ve slušnym technickym stavu. Dnes už je problém narazit na něco co neni olítaná shnilá mrdka co se v ní zabiješ pomalu i při ťukanci do nárazníků. To už je teda lepší alternativa jedničková Fabie, když už mermomocí škodovku.
        Nehledě teda na to, že mám takovej dojem, že hlavním tahákem ojetý Octavie je velkej zavazadlovej prostor a relativní komfort, což teda faceliftovanej favorit moc nesplňuje.

        1. No, Fabie jako alternativa.. nevim :)
          Pekna Felda se jeste sem tam objevi a v perfektnim stavu se prodava do 30k, za vic to nikdo nechce. Fabka, kdyz ma mit aspon 4 valce a klimu, pod 50k nejde. A kdyz, tak je to vylitana mrdka prinejmensim stejne stara, jako ta Filcka. A co se tyce komfortu.. Jo, Fabka je lip odhlucnena a nenaklani se v zatackach. Ale na rozbite silnici z cloveka vytrese dusi a ze sedacek boli zada.
          Takze u me vede slusneji vybavena Felda nad Fabkou.

    2. Já to teda chápu (aniž bych teda chtěl Octavii, anebo nedejbože Logana).

      Zatímco olítaná Octa půjde do světa za ty samý prachy za který jí majitel koupil (a po omlazení možná ještě dráž), tak Logana prodáte za zlomek původní ceny.

      Logana bych si koupil v případě, že bych to chtěl nový a věděl jsem, že to utahám do konce. Typicky, kdybych měl třeba dealerství tonerů do tiskárny a jednoho zaměstnance na rozvoz, nebo na denní dojíždění do fabriky/lesa/cokoli

      1. Zatímco olítaná Octa půjde do světa za ty samý prachy za který jí majitel koupil
        Že naftové verze generují naftu jsem si zvykl, ale že to stojí ojeté stejně jako nové, to je novinka.

        1. Vyjádřím se přesněji, olítaná Octavia je nezřídka prodaná za cenu, za kterou ji její bývalý majitel již jako ojetou zakoupil. Tomuto přispěje například omlazení vozu, anebo výrazná redukce najetých kilometrů na odometru.
          Kvůli Octavii Vám lidi utrhnou ruce u samých ramen, kvůli Loganovi jenom zívnou.

          1. Jo tak pokud se bavíme o podvodech v oblasti ojetých vozidel, tak jistě. Podobně pokud to servisujete kradenými díly, tak je také pravda, že je to za hubičku.

            Ale v případě,že se budeme bavit v legální rovině, tak je pravda, co uvádí Dfens. Tedy, že spíše pomaleji ztrácí hodnotu auta, kterých je na trhu nedostatek nebo jsou nějak zajímavá. Třeba moje šikmooká fábie má pokles ceny stejný nebo spíše nižší než její její ekvivalent z Boleslavi.

            1. Sikmooka Fabie?

              1. B segment od Suzuki…

                1. Mal som daco podobne. Teda, to bolo skor C (Baleno). Najazdil som s nim 267k…ale uz by som auto v tej velkosti nechcel.

            2. Soused ma nejakou Vochcafku, nevim typ, prd se v nich vyznam, ale spis novejsi. Menil tusim stabilizator na zadni naprave a rikal neco o 18 tKc. To mne dost preqapilo, protoze za ty prachy mam na svoje auto vsechny ctyri poloosy, sadu kotoucu, desek i loziska.

              1. No jo, starsi Ford. Minule sme sa divali so synom na niektore niely na jeho Towncar, niektore ceny sa daju doslova nazvat smiesne.

              2. Vsadím se, že díl samotný měl nákupku poměrně směšnou. Naprostou většinu ceny určitě tvořila několikasetprocentní marže servisu na dílu a práce. Praxe, kdy si servis přiráží někdy až nemravné marže na díly, které samy o sobě stojí pár babek, mne vlastně donutila začít si udržovat naše auta vlastními silami. I když jsem si musel koupit nějaké základní vybavení a přípravky, přesto jsem ušetřil poměrně značné sumy, které bych jinak nechal v servisech. A navíc mě to i baví, vrtat se v autech :).

                1. Vsadím se, že díl samotný měl nákupku poměrně směšnou.

                  Přes zažitou představu levného servisu,která platí v případě použití kradených nebo polských/čínských dílů, tak v případě použití originálních dílů vychází servis Škody cenově stejně nebo dráž než konkurence…

                  1. A co je to originální díl? Ten originální přímo od OEM, nebo ten od OEM v krabičce (pytlíku) Schade (Fiat, VW, doplňte dle libosti)?

                    1. Cca před rokem jsem se nechal ukecat na zadní kotouče od TRW, která jsou úplně stejné, jako dodává TRW jako oroginál SUzuki. Úplně stejné kotouče jsou po roce zrezlé jako prase, kdy takhle originál nevypadal ani po pěti letech. Vysvětlení je, že na originální díl je aplikována antikorozní vrstava, která u dílu přímo od TRW chybí.

                      Výše podobnou zkušenost se „stejnou“ kvalitou originálních dílů a aftermarketových mám od různých výrobců. Jinak řečeno, pokud aftermarketový díl ma za něco stát, tak je jeho cena velmi podobná originálnímu…

            3. Přiznám se, že si myslím, že i v legální rovině ztrácí Logan na ceně mnohem rychleji, než Octavia. Myslím si že je to proto, že po ojeté Octavii je mnohem větší poptávka, než po ojetém Loganovi.

              1. Ono to bude hlavně tím, že Octavia je podstatně líp zpracovaná a z kvalitnějších dílů než Logan, což je u novýho auta celkem fuk, ale u ojetiny je to sakra znát. 10 let stará Oktávka je při jakžtakž slušným zacházení furt solidní „funglovka“, deset let starej Logan je rozvrzanej omšelej křáp. Nejde ani tak o motor, ten u Dacie taky vydrží pár set tisíc kiláků bez nějaký výrazný potřeby repase, ale o ten zbytek – sedačky, palubka, přepínače, povrchy, elektronika, to všechno se u lacinejch aut opotřebuje mnohem víc než u dražších.

                1. 10 let stará Oktávka je při jakžtakž slušným zacházení furt solidní „funglovka“, deset let starej Logan je rozvrzanej omšelej křáp.

                  V mém okolí se vyskytuje jedna služební OII v věku cca 10 let, ke které se chovalo „jakžtakž slušně“ a bohužel je nutno kostatovat, že to má dost blízko k „rozvrzanej omšelej křáp“.

                  1. Jen přidávám svou aktuální zkušenost – ta oktávka, co jsem tu o ní psal výše, je vyrobená v roce 2000. Je to tedy téměř 18 let staré auto, ale pořád vypadá hodně dobře. Samotného mě to překvapilo, ale ono to vážně není nikde zkorodované (až na jedno místo, údajně typická bolest všech oktávek – totiž spodní část předních blatníků, kde končí plastový podběh, za kterým se střádá stále vlhky bordel, tam je několik puchýřků na laku; prý tam stačí jednou za čas ten bordel vypláchnout wapkou). Sedadla nejsou odřená, volant není ošoupaný, plasty nevržou, vše funguje jak má. Věci, jako vymačkané silentbloky uložení předních tlumičů, ložiska kol nebo čepy jsou spotřebák a dá se to snadno řešit. Je vidět, že tomuhle autu Škoda nějakou péči při výrobě opravdu věnovala, nebo je to středeční kus, nicméně už jsem viděl mnohem mladší auta v mnohem horším stavu.
                    Ale zase na druhou stranu, na tohle auto jsem dostal od dobrého známého tip a mohl si pro něj rovnou dojet, takže tohle bylo trochu z protekce. Co se takhle zkusmo rozhlížím po starších jedničkových oktávkách, narazit na něco ve stavu srovnatelném s mou škodovkou je spíš dílem štěstí (nebo dalšího privátního tipu) než pravidlem.


                    1. Je to tedy téměř 18 let staré auto,

                      Jezdit v aute, kde jsou pytle po zivotnosti….to uz je boj kazdeho soudruha

                    2. Můžou pytle po životnosti vyletět když nemají, nebo prostě jen nevyletí? Pokud nevyletí, tak v autech bez pytlů jsem najezdil dost a občas v nějakém takovém ještě jedu, nebo v novějších sedím na místě bez pytle, takže by to by až tak nevadilo.

                    3. Podla tohoto https://www.edmunds.com/car-safety/do-car-airbags-expire.html je mozne ze stare vrecia nevyletia kvoli korozii kontaktov. Ale ze to by museli byt velmi stare vrecia. Na druhej strane tam spominaju ze IIHS rozmlatil roku 1992 ’72 Impalu a obe vrecia vyleteli. Ze by mohli vyletiet ked nemaju sa tu nespomina vobec.

                    4. Lze očekávat, že prostě pytle nemusí vyletět, když to bude potřeba. Ono celkově zmiňované výše zmiňované vozidlo má smysl vzhledem ke stárnutí a koroznímu oslabení karoserie dojezdit na stavbš nebo při trtkání soudružek z vedlejší dědiny, které ocení pořád vypadá hodně dobře . Už zmíněná oprava podvozku nedává ekonomický smysl…

  3. D-feensi dneska slušně: „Auta NEJSOU!“
    1) nechápu co máš proti dieslovýmu trojboji? Benzín je mrdka u které se musí nastavovat předstih, měnit zapalovací kondenzátor, rozdělovač, kabely ke svíčkám, svíčky a dvouhmotu mají taky. Zdá se mi jako by jsi měl nějakou fobii na TDI a nebo je to závist že to ostatní mají a ty ne?

    2) auta nejsou, můj požadavek je podobný tvému: cokoliv s nízkým těžištěm a NEkombík, nafta, pohon všech kol, r.v. max. 2005, xenony do 300.000,-kč. Najde to sotva pár aut a všechno to jsou starý vylítaný vraždy. nezbývá mi nic jiného než koupit nějaké koncernové vozidlo s tím že do toho prostě dalších 50 tyček vrazím.

    3) Nechápu proč se podivuješ nad tím že zákazník nechce vozidlo s vysokou spotřebou? Vždyť ten zkurvenej roomster mě sžírá za živa!

    1. Rozumim spravne, ze hledas minimalne 12 let stare auto, ktere neni vylitana vrazda?
      To bude veru narocny quest.

      1. ne nerozumíš, hledám auto max 10-12let starý, klidně i kdyby včera sjelo z výrobní linky a někdo ho nechtěl.

        1. Dost věřím i škodovce, když tam mají plnou servisní historii a auto třeba jezdilo jen po dálnicích.

          1. To dřív začnou v Kostelci vyrábět párky z jednorožců.

            1. vím, ale pořád lepší než aaáčka nebo esa nebo dokonce místní autobazárníci čtvrtníček spol.s.r.o.

          2. Technicka poznamka k tomu autu, co jazdilo len po dialniciach a ma plnu servisnu historiu.

            Kombinacia long-life olejov, vhodneho umiestnenia firmy (= blizko dialnice) a polovodica schopneho v zime nastartovat, prejst 500m k najazdu dialnice a hodit tomu plny je… no nie uplne dobra. To iste po prijazde naspat, situaciu mierne zachranuje dobehove cerpadlo na turbo v novsich autach.

            Ked je teraz vonku okolo 1 stupna, moje velmi rychlo hrejuce (vodu) auto zohreje olej na 60 stupnov tak po 3-4min. Tlak pri 2000rpm padne pod 3.8baru (3.8 bar pretlakovy ventil za olejovou pumpou) az okolo 80 stupnov, to je tak 5-6min v zavislosti od stylu jazdy.

        2. Rozumim teda spravne, ze dnes, v roce 2017 hledas auto vyrobene max do roku 2005, ktere bude max 10-12 let stare?
          To bude este narocnejsi quest, nez jsem si myslel.

          1. A preco by to bol narocny quest? Myslim ze chce auta r.v. 2005 a novsie. Akurat to napisal dost divne.
            Otazka je ci to za tych 300k zvladne.

            1. přesně tak, auto max. staré 10-12let.

    2. „Benzín je mrdka u které se musí nastavovat předstih, měnit zapalovací kondenzátor, rozdělovač, kabely ke svíčkám, svíčky a dvouhmotu mají taky.“

      Videls nekdy benzin z ery poslednich 25 let? Predstih se nastavoval naposled na Favoritu, jinak uz ani moje 20 let stara mrdka nema ani rozdelovac, ani kabely ke svickam.. a vymena svicek je ukon na 20 min za par korun, jak se to da srovnavat se servisem dehtaka?

      1. Mi to pripomina argument jedneho frantika, s ktorym som sa bavil o jeho Navare prave dorucenej naspat zo servisu po vymene zhavicov, vstrekov a cerpadla za nejaku hroznu cenu. Vraj by nechcel benzin, lebo tam je viac veci, ktore sa mozu pokazit.. predsa len, tie sviecky a cievky.. no hrozne, hrozne.

      2. jako vysvětli mě co jsi na dehťáku měnil? žhavící svíčky 200,-kč Ok a co dál? Chceš mi tvrdit že turbo v benzínu se ti neopotřebuje? Nebo že ho tam vlastně ani nemáš? pfff…. auto bez turba je jako sex bez šulina, vylížeš se z toho, ale nezašukáš. dvouhmota jednoho krásného dne stejně odejde, takže stejně výměna. Co převodovka a šestý kolečko? co katalyzátor lambda sondy… možná že dehet fakt stojí víc na údržbě, protože ho musíš udržovat déle když bez problémů najede milion kilometrů a pořád funguje, to u benzínu by byl motor už dvakrát po smrti, protože nepamatuji si že by se někdo chlubil že s benzínem najel mega.

        1. “ auto bez turba je jako sex bez šulina “

          Pani HEMI a LT1 vyjadruju nesuhlas. Ciastocne sa k nim pripaja aj macicka, aj ked ona preplnanie ma (ale kompresorom).
          Este aj maly SOHC V8 hybe dvojtonovym Towncarom velmi slusne. A na dlhych cestach berie desinu. A bral by menej nebyt mizernej prevodovky.

          1. Rád jsem řídil Civic aerodeck tuším 1,5 VTEC (nebo tak nějak byl ten objem). Fajn motor a spousta srandy, turbínu nepotřeboval. Zajímavé na něm bylo to, že dokud ho majitel řídil v režimu zelené „eco“ kontrolky, tak žral více, než když začal funkci „Spořínek chválí“ ignorovat.

        2. A este k tomu mega, uplne bezne u 4.6 V8 montovanych do Crown Victorii a Towncarov.

          1. Samozrejme. Soudruh totiz zrejme nikdy nevidel kvalitni benzinovy motor.

            Zato mam dost kamaradu, co si koupili Citron Berlu a vstriky nebo cerpadlo menili hned rok po skonceni lizy. Pokud se pamatuju, tak to bylo aspon za pade a fakt potesilo (4 pripady jen co ja znam).

            A co se turba tyce, tak kdyz jsem mel napriklad Pontiac s 5.7 l motorem, turbo mi na nem vubec nechybelo. Asi to chce si koupit auto, ktere jede jako z praku i bez turba.

            1. „Nojo, když vony tyhlety americké motory žerou i trávu kolem silnice a matky s kočárky k tomu jako zákusek. Jen vůl nebo majitel ropného vrtu by živil takovou vobludu žravou americkou.“
              Kolikrát jsem tohle slyšel na adresu jeepa? Sice zrovna tenhle jeep je jako angličák ve srovnání s plnotučnými full-size US kárami, ale jestli mě něco překvapilo svou výdrží a nenáročností, je to zrovna benzínový motor, co v tom jeepu je. Sice jen řadový šestiválcový čtyřlitr, ale mám důvod věřit, že i ty jeepovské osmiválce nebudou o nic horší.

              1. tak jasně, co nedáš za opravu vrazíš do spotřeby, fakt rada nad zlato a sůl v jednom.

                Jo taky jsem chtěl durango nebo lincolna na lpg, ale servisovat ČR 5,5 litrovej Ford/Lincoln sci-fi…

                1. Nesouhlasím. Tohle zrovna jsou jednoduchá auta, jejichž základní a některé náročnější servisování zvládne opravovat každý průměrně šikovný chlap s kufříkem nářadí pro domácnost. Pokud je to terénní auto, tím lépe, dá se snadno dostat i k podvozku a spodku motoru, často i bez nutnosti auto zvedat. Ale chápu, že ne každý má čas nebo chuť se v tom v garáži vrtat.
                  Náklady na Jeepa jsou cca 4 Kč / km, je v tom započítaná kompletní spotřeba obou druhů paliv, náklady na nákup a výměnu ND a spotřebáků, není v tom započítané povinné ručení. Moje Oktávka má náklady na 1 km kolem 3.90 plus mínus, počítáno stejně jako u jeepa. Jeep ročně najezdí cca 18 000 km, oktávku ještě nemám rok, ale vypadá to, že bude mít podobný nebo i vyšší nájezd a lze také očekávat, že náklady na km u ní budou už klesat. Dával jsem si ji po koupi trochu do kupy – ložiska, čepy, tyčky řízení, oleje, rozvody a podobné spotřebáky, takže bude chvilku trvat, než se to trochu amortizuje.

                2. Fordovy a GM motory si servisuju sam. Jaky scifi? To jsou motory jednoduchy jak ze S120. Zadny zbytecny picoviny, vsechno klasika.

                  A co se spotreby tyce, tak si nemuzu stezovat. Kdyz vezmu treba ten Forduv 4litr, co mam v Mountaineeru, tak je to Low Emission Engine, bezne s tim jezdim okolo 13 l/100 pri tech bratru 150 kW nenahonenych turbem a picovinama, co akorat zkracujou zivotnost a v plynu jsem vysmatej. Nemam duvod jezdit na naftu.

                  Ted v sobotu jsem jel do Plzne, schvalne jsem si vzal toho manzelcinyho Jeepa. Prumer 14,1 l/100 LPG. LPG je tady 13,20 Kc/l, holt je ted trosku drazsi. Ale p,orad jsem na tom byl lip, nez kdyz vezmu XTraila, ten spapa Plzen za 9,1 l/100 v nafte, kterou tu mam za 28,50 bez aditiv (pricvrknu pri tankovani). A jinzdni komfort nekde jinde. Navic jeden vstrik na XTraila je za devitku a kolik stoji turbo, nebo vysokotlaky cerpadlo ani nechci vedet. Blbej intercooler stoji tolik, co na Jeepu short block.

                  1. Tak s touhle spotřebou jděte vážený pane do zadku. V 21 století jezdit na atmosféru a s takovou spotřebou? Vy prostě nechápete, že já jezdím svižněji a tudiž by nebyl problém se dostat na 26 litrů. A to je prosím pěkně prostě M.O.C. Proto nejdu ani do Subaru, to jsou rozchlastaný auta co svou „jednoduchost“ nahrazují rozežraností.

                    zlatý Toledo 1L to žralo 6,36l/100km i když jsem jel pilu brzda plyn 160kmh…

                    1. Hehehe, ze zlate Toledo…a svizna jazda…take co zralo 6,362437484 sviznej jazdy nebolo schopne, tie co boli, boli uzrane. No ale co, ked je pre vas spotreba jediny parameter, tak jazdite aj nadalej na shitboxoch. Kazda sranda nieco stoji a pohodlne a bezpecne zvezenie tiez. Ono ja som tiez mal volakedy kompakt co zral malo aj pri rychlej jazde ktorej bol schopny, ale ze by som po comsi takom tuzil? Ani napad.

                    2. Toledo? To jsem mel v ’95, shnilo to za tri roky. Pamatuju. Bily.

                      Ja uz jsem ve veku,kdy si umim zorganizovat cas a praci tak,abych svou neschopnost nemusel dohanet rychlou jizdou v aute.Takze jezdim v klidu,na pohodu,zadny stres.Kdyz se chci vyblbnout,muzu se projet na motorce,nebo v kamaradove Mustafovi.Samozrejme na okruhu,aby to bylo o necem.Ale cim jsem starsi,tim mene mne to laka.

                      Asi osm let jsem psal do jednoho motorkarskeho casaku,dostaval jsem i motorky na testy,ojezdil jsem jich docela dost.

                      Takze rychlostni pubertu mam za sebou,prezil jsem ji bez uhony a dnes na jezdeni preferuju velke auto,co mne vsude doveze a nemusi to byt za dve minuty. Z toho vyplyva atmosfera, velky motor co vydrzi a spotreba? V LPG? Ale prosimte…

        3. jo bejvalo… na životnosti vznětových motorů už se zapracovalo. Jo a mimochodem, taky mají katy (někdy dokonce úchylně integrovaný s DPF), lambda sondy, šestý kolečka, a kromě toho vysokotlakou pumpu, injektory, vstřikování močoviny, recirkulaci spalin nízkotlakou a vysokotlakou, snímače tlaku na railu, snímače tlaku ve spalovacím prostoru, snímače částic, snímače NOxů, snímače diferenciálního tlaku ve výfuku, snímače zda fungují snímače, vířící klapky v sání a další asi milion věcí, které nemám rád.

          1. … a kerý se serou stejně jak turbo, dvouhmota a dpf? pak trojboj pořád vítězí…

        4. Mám na motoru M52B28 najeto půl mega bez pár drobných a nezdá se, že by měl umřít.. Podle mě se lidi s benzínem nechlubí že najeli mega, protože tím nemusí před každým omlouvat enormní náklady na údržbu a berou nájezd přes 500tis bez větších investic jako jasnou věc.

    3. No, za svuj zivot jsem zatim suverenne nejvic penez narval do oprav dehtaku. Samozrejme az od dob vysokotlaku. Stary dobry piano slo opravovat relativne levne a hlavne klidne uprostred Nevadsky pouste.

      XTrail byl posledni dehet v nasi domacnosti. Za ty prachy, co do toho stoji vstriky s cerpadlem, koupim na Ameriku celej novej benzinovej motor.

      1. To zase já si nepamatuju u Dísla jedinej problém. 1,6TD nalítala 450.000 bez generalky tak jak ji v továrně postavili. 1,9TDI nalítala 250.000 a šla ještě do světa. kromě výměny oleje a jednou měněnýho prasklýho termostatu a celé sady žhavících svíček za 200Kč, fakt nikdy nic.

        U benzínu to byl desetiboj: podávací čerpadlo, tlakovací čerpadlo, váha vzduchu, regulátor tlaku paliva, cívky, rozdělovač, kabely, svíčky, nastavení přestihu, podtlakové hadičky, čidlo otáčení klikové hřídele…. ufff né děkujííííí kadla kadla kadla pá pá …

        1. Covece, cos to mel za sracky? Nejdele ze vsech aut jsem mel toho Farose, vlastne skoro 20 let. Za celou tu dobu jsem menil jednou kabely svicek (stojej hovno a ty silikonovy uz tam zustaly nafurt), napinak remene (to mas bez ohledu na typ PHM), benzinove cerpadlo (stalo hovno a bylo v zaruce) a vyvevu (coz nesouvisi s typem PHM).

          Rekl bych, ze problem nemas v palivu, ale volbe vyrobce motoru.

          Ja ten dehet v XTrailu mam Japoncika a stejne stoji za hovno. Zkuseni tvrdi, ze ale porad stoji za mensi hovno, nez motor od Rendla, co se tam cpe v soucasnosti.

          Na druhou stranu, mel jsem Boxera 1.9D a ten mi nekolikrat objel zemekouli a jezdil… a jezdil… a jezdil.

          1. x trail není auto!!!! ty nemáš vůbec šajnu co to je německý diesel. Tady místní by ti vysvětlili jak by jsi měl prej v berlingu měnit vstřikovače rok co rok…
            ten benzín co já pamatuju byl golf…

            1. Nafta patří do kamen.

            2. Nemecký diesel? Typujem, že sa bavíme o SDI v nejakom VW Polo.
              Inak nieje X-Trail ako X-Trail.

    4. Tohle je nějaká reportáž z technického muzea?

      Proti dieselovými trojboji mám, že to lidi stojí peníze, navíc na tom nemístně šetří a pak je to stojí peníze dvakrát. Předstih si to dneska nastavuje samo. Rozdělovač už nová auta nemají, je to nepřesné, generování napětí pro primáry cívek zajišťují drivery v ECU. Kabely ke svíčkám nejsou téma, některá auta je nemají vůbec, taky se povedlo zapracovat na jejich materiálech a upevnění, takže na ně deset let není třeba hrábnout. Dvouhmotu sice dnes benzínové motory mají, ale vzhledem k podstatně menšímu torznímu kmitání s tím nejsou problémy.

      Já nevím. Celý víkend jsem honil po silnicích něco jako Roomster, stejná platforma, motor 1.4-16V EA111, ujel jsem 1100 km, po dálnici, po městě, s přívěsem, a spotřeba při jednotlivých tankováních byla 5.99 a 7.03 l/100km podle mobilní aplikace, kterou na to používám. To mi nepřijde moc.

      1. jezdíš jak důchodce, nevěřím ti, čelní plocha krabice x slabej motor 1.4 16V BXW = vysoká spotřeba.

        Ano diesel má velký kroutící moment tak je dvouhmota víc namáhaná, no bóže, dám do kufru pět pytlů cementu a dáme si závody do vrchu. Ty s tou svou 1,4 pojedeš sotva 80 při spotřebě 100l/100km a fTDÍčku 180kmh za 6,5l/100km.

        Jsou to snad peníze těch co si to TDI koupili, nemusíte na ně kydat ne, koupili si to nemají na banánky a co jako? Děláte jak kdyby benzín byl bezporuchovej. AŽ tam budete mít DPF tak jsem zvědav co si zas budete vymejšlet. Benzín prostě žere a dokud nebude mít srovnatelnou spotřebu s dieslem a minimálně stejnou jízdní dynamiku tak se nemáme o čem bavit.

  4. No, pak je tu este moznost, ze pokud hledam Alfu 159, je jich na bazarovem trhu malo proto, ze to zkratka byly crapy a na primarnim trhu novych aut to nikdo nechtel.
    Kdyz srovnam treba s uplne hloupym supem II 2.0 TSI 162kW (na verzi 2.0 TSI 206kW nyni zapomeneme, chtel jsem navic puvodne s BMW 530 R6 atmo trilitrem, co si minuly mesic koupil kolega v praci, ale nechci vrazdit plysaky kladivem) tak Alfice ma sice oproti supovi nizsi vykon, zato ma nadvahu jak prase (a zadny podvozek nadvahu nezachrani), na druhou stranu ten litinovy motor puvodem z muzea zere jak protrhly nez znacne vykonnejsi Sup (10.5 vs 8.5 podle spritmonitor.de) a navic je uvnitr alfice mensi, takze utulnejsi.
    Nebo srovnani s Mazda6

    Ja chapu, ze fanousek ma jinou optiku, ale podivovat se nad faktem, ze na bazarovem trhu je malo ojetin auta, ktere bylo jako nove propadak, je celkem zvlastni.

    1. Vyse mluvim o supu III, dvojka byl crap

      1. Pomineme-li, že Superb III je úplně jiná generace (přišel čtyři roky po skončení výroby 159), tak porovnatelný 1.8 TSI v supu III má proti 1750 TBi o 15kW nižší výkon. V r. 2008 prošla 159 faceliftem s výraznou dietou. Co se podvozku týká, snad to ani nemá cenu komentovat v losím testu byla lepší než BMW 3 (testováno němci), superb té doby (dvojka) svlékal při testu přední pneu (rada automobilky byla ať pro test přehustí pneumatiky), pro trojkovýho supa losí test nějak není k nalezení …
        https://www.youtube.com/watch?v=zON4bWsl2Ek

        1. V clanku se pise o tom, ze dobre uz bylo, ze dneska se neda nic koupit, protoze dobra auta skoncila pred deseti lety a dneska jenom shity.
          No a tak jsem srovnal onu Alfu 159 se Supem coz je dnesni lowcost varianta middlemanagement sluzebaku Passat od koncernu „Lidovy vuz“.
          A ten si s celou alfou 1.8TBi vytre misto, kde konci zada.

          1. Vytre i nevytre, jak se to vezme.
            A jinak teda nabizet zrovna DF Superba misto 159 muze jen troll nebo uplny blbec.

    2. Nechápu smysl porovnávání Supa III z roku 2015 s Alfou 159 z roku 2004. To můžeme taky srovnávat Giulii s jedničkovym Supem, nebo ne?

      Alfa 159 TBi má pohotovostní hmotnost 1430kg, Sup III 162kW má 1505kg, kde je u Alfy jaká nadváha?

      Motor Alfy je překvapivě slabší, asi tak na chlup stejně, jako měl v té době koncern, tedy 2.0TSI 147kW (spotřeba na spritmonitoru 9.85), že?

      Pokud chceš srovnávat 2.0TSI 206kW, tak proč k tomu bereš skoro 10 let starej motor a ne současnou Giulii Veloce 206kW? BTW raději se budeme tvářit, že QV 375kW vůbec neexistuje a srovnáme to případně s něčím, co koncern vyrobí v roce 2025, nebo jak to funguje?

      1. možná to srovnává podle ceny, nevím jestli obě stejně staré 200kW verze jsou ve stejné cenové hladině?

      2. Kde je u Alfy nadváha? Díval jste se na ta auta někdy? Jste jako tlustá Máňa, která se u vidlí hádá s kolegyní, že ona přece není tlustá, protože má úplně stejnejch 90 kg jako její Franta. Pochopitelně u toho pomíjí, že ona měří metr šedesát a Franta dva metry.

        Zbytek neřeším, protože z Vás ten alfanatismus stříká na kilometry a nemá cenu diskutovat, ale ta do očí bijící hloupost s váhou, ta se nedala pominout a současně je určitá šance, že zapnete mozek a pochopíte to.

        1. Alfanatismus ze mě, no je vidět že vůbec netušíte s kým mluvíte :D :D

          Nadváha byla zmíněna ve srovnání se SuperBem (který je těžší) a bylo poukazováno na to, že díky té nadváze bude mít oproti SuperBu horší jízdní vlastnosti. Ve srovnání se SuperBem je ale Alfa lehčí a proto je ta domněnka zcela objektivně špatná – nevím co je na tom k nepochopení a co v tom vidíte za konflikt.

          Nicméně pokud máte pocit, že je 159 TBi tlustá Máňa s 90kg, pak by mne zajímalo kdo je ta štíhlá 50kg Máňa se kterou ji srovnáváte, tedy který dobový konkurent je citelně lehčí (např. BMW E90 325i je o 60kg těžší), napadá mne snad jen Mazda 6 (2.5 je lehčí o nějakých 85kg, nicméně jízdně jí to s ohledem na chybějících 22kW a horší pružnost moc platné není).

      3. Omyl, Alfa 159TBi ma 1555 kg. Pravda, zrovna tenhle model prosel odlehcenim o 90 kg, takze nadvaha je jenom pul metraku, dost smutne pri srovnani, ze alfa je mensi. Puvodne to bylo jeste horsi.

        1. Ne, má 1430. Buď jsi blbej a nebo jen lžeš.

          http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=195701 http://www.italiaspeed.com/2009/cars/alfa_romeo/03/159_1750/tech_spec.pdf

          Z vás tady zase stříká, jak nemůžete vydýchat, že alfa prostě umí i dobrý auta. Viz. losí test, spolehlivost atd. u 159. Máme jí v rodině a je to super vůz. Tak si běžte pohonit do fóra na idnes nad škodlifkama a neotravujte tady.

          1. Ja jsem vychazel odsud: http://atlasaut.tiscali.cz/alfa-romeo-159-1-8-tbi-97
            Prvni odkaz co mi google vratil.

            Alfy jsou mi tak nejak u zadi, kdysi moderni a vozy pred konkurenci, dneska zijou ze jmena a prelestuji tricetilete technologie, ostatne prodeje Alf mluvi samy za sebe.

            Reagoval jsem hlavne na tezi, ze dobre uz bylo, ze dnesni auta jsou na tom hur. Ani omylem, pitomej Sup je na tom lip nez ona Alfice, a to ani nesrovnavam treba s BMW, ktery je podobne cenove pozicovany.

            1. Jo, je na tom tak dobře, že teď s velkou slávou tam strkaj to, co měl Saab před dekádou.

              No, a taky https://www.youtube.com/watch?v=c1Z284Fv0cc&feature=youtu.be&t=1m0s

    3. Simply Clever mozek funguje velice zvláštně.

      1. Připomíná mi to voliče okamurů a babišů…

  5. Civic: u člověka z automotive mě odstavec o Civiku trochu vyděsil. Zaprvé, není to V-TEC, ale VTEC. Zadruhé, důvod, proč to dole nemá koně je Atkinson – s B16/18 a K20 DOHC VTEC, které nadělaly Hondě jméno před 10-20 lety (Civic VTi a Type R, Integra Type R) nemá R18, který je v Civiku mnoho společného. Zatímco performace-oriented DOHC VTEC jel „dole“ jako normální motor a „nahoře“ byl pila, kterou nikdo jiný nedělal (ne v těchto kubaturách, snad kromě Toyoty), R18 (a větší R20, který u CR-V vystřídal K20) jsou o spotřebě a VTEC funguje laicky řečeno opačně – dole to jede hůř, aby to málo žralo, nahoře to jede normálně. Nicméně když se motor Civiku drží nad 4000, jede to velmi pěkně, má to aspoň nějakou špičku (kterou malá turba postrádají) a ještě pořád to žere přijatelně.

    K dostupnosti: Honda nemá fleetový program, drtivá většina Hond kromě dieselových CR-V končí v rukách soukromníků. A ti to na 3 roky nekupují, to je tak akorát záruka a auto bude bez problémů jezdit zhruba 10 let. Pokud někdo Hondu prodává po 2-3 letech, protože např. touží po aktuální generaci a 1.5t (která dává Civiku po mnoha letech konečně motor, který jede, aniž by to byl Type R), nedá skoro nové auto v záruce levně. Opět mimo jiné i proto, že je to soukromník, který na to musel vydělat a ne firma, která už jednou účetně umořené auto zas tolik neřeší (a spíš se auta hledí zbavit než aby čekala na toho pravého kupce).

    U Civiku 9G je problém i celkový počet prodaných kusů daný tím, že auto bylo před faceliftem fakt hnusné. Po faceliftu vypadá naopak dle mého skvěle, ale ten přišel na jaře 2015, takže většina prodaných kousků nemá ani dva roky a na prodej je tím pádem skoro nic.

    Pozitivní je ale jedna věc a to rozumné procento prodaných 1.8. 1.4 je na Civika tragická, 1.6d naštěstí byla drahá a současně ještě pořád spousta majitelů Hond po dieselech zas tak nekouká (s výjimkou CR-V, kde absolutně chybí rozumný benzín, 2.0 155 hp je na takové auto zoufale málo).

    Last but not least, když už je ve výběru 159, doporučuji alespoň zkusit poslední generaci Accordu s 2.4 iVTEC. Jedna z mála čtyřválcových atmosfér, které skutečně stojí za to, právě i díky tomu, že jde o „starou“ Káčkovou řadu s DOHC a výkonem a zvukem před omezovačem (7000), který i u tak velkého a spíše luxusně orientovaného auta vykouzlí úsměv na tváři. Jako bonus je kvalita auta, které je u nás spíše omylem, vyrobené bylo primárně pro US trh, kde se prodávalo jako Acura TSX a cílem bylo konkurovat prémii).

    1. Accord je o 9 cm delší naž AR 159, tak možná bude problém s umístěním do garáže. Pokud si vzpomínám, tak velikost garáže byla u d-fense jeden z omezujících parametrů. Druhá věc je, že Accord 2,4 se taky dost těžko shání a je v lepší výbavě, čili kožené čalounění… A jsme tam, kde jsme byli na začátku.

      1. U nás se prakticky nic jiného než Exe v kůži neprodáválo (s 2.4 – v nabídce byl i úplný základ, ale nevím o tom, že by to někde jezdilo). Ale v DE je spousta Type S a ten kůži nemá.

        Šlo mi ale spíše o vyzkoušení toho motoru než o řešení, v jaké výbavě a kde to případně shánět. Podle mě to „petrolheada“ nemůže zklamat, zvlášť, pokud se dívá po Civiku s R18 nebo (těžké) Alfě s 1.8t.

        Jinak z pohledu sportovnosti je lepší 7G, je menší (asi jako ta Alfa) a kůže nebyla ve standardu ani v Exe. Ale to je z hlediska shánění rozumně ojetého kousku už poněkud jiná liga, přecejen Accord není auto na víkendy a do garáže, ale na normální provoz a tomu odpovídají najeté kilometry.

        1. Já absolutně souhlasím, ten poslední evropský Accord 2,4 je kára jak víno. A co se týče stesků ostatních, že jejich verzí jsou u nás na prodej jednotky kusů: dívejte se na inzerci v Německu. Pokud není kritériem cena shodná s vylítanýma vranama na českém trhu, čili max 49.900 Kč, tak skoro vždy nakoupíte líp a taky najdete to, co hledáte. Pravda je, že někdy to i tam trvá.

          1. Já to celkem chápu – ono „dotáhnout něco z Německa“ není až taková pohoda jak se zdá. Jednou jsem to zažil. Začíná to už tím, že Německo není Česká republika. Když jsou na mobile.de 4 zajímavá auta, z toho jedno v Mnichově, druhé v nějaké zadeli u Kolína, třetí u Hamburku a čtvrté v Berlíně, pouhý pohled na mapu prozradí, jak moc se do toho člověku chce (víkend s rodinou nebo pár tisíc km za volantem?). K tomu prohlídnutí auta (servis se domlouvá hůř než tady), jazyková bariéra, nutnost řešit finance (lze platit převodem, ale pak to nelze hned odvézt), pojištění kvůli odvozu a odhlášení (takže ideálně ještě dovolená), převoz auta (není levný, pokud to člověk neveze po vlastní ose)…

            Takže já vcelku chápu, že se do toho spoustě lidí nechce – a já, ač už jsem tak auto dovezl jsem v aktuálním hledání víkendovky ve stavu, kdy se mi do DE moc nechce, z výše popsaných důvodů. Bohužel tomu ale možná neujdu, stabilně je v nabídce v ČR typicky nula, sem-tam jeden kus, obvykle nevyhovující nájezdem (víkendova = něco, v čem budu o víkendech jezdit, ne pod čím budu ležet).

    2. Hondu bych taky bral, už jen kvůli té airodynamice, ale kurva piča vyjebaná drát oni to nevyrábí S POHONEM VŠECH KOL!!!! Idioti. To stejný Toyota Auris, u které bych oželel, že je to kombík kvůli těm předním světlům, ale: Piča kurva vole ojetej předohrab za 700.000,-Kč? Né děkuji.

    3. Doplnil bych, že člověk z automotive by měl vědět, že UFO byl Civic 8G.
      Co se týče výkonu, na netu lze dohledat, že ta R18 má vcelku normální průběh křivek momentu a výkonu u atmosférického motoru, letargii dole bych sváděl na dlouhé kvalty, kdo dnes má na dvojku cca. 98 km/h…? A vrchol otáček kousek za 7000 ot./min…?
      Jo, a dnes už to není VTEC, ale i-VTEC, i jako inteligent…:-)

  6. Varianta, jak koupit slušné staré auto (i dieslové), je být za dobře se svým automechanikem, který příležitostně buď vykoupí něco od zákazníka, nebo mu umožní to s cedulkou „Prodám“ nechat před servisem. Případně ví, že někdo ze zákazníků uvažuje o prodeji. Výhodou je, že jednak si nebude kazit pověst tím, že by přeprodával nějaké vylítané krámy a pak dané auto většinou po několik let servisoval, takže je schopen říct, co se dělalo, a co nového majitele pravděpodobně v nejbližší době čeká. Samozřejmě pokud chcete přesný typ vozu a motoru, kterých jezdí dvacet po republice, šance na obchod je dost malá, ale se zadáním naftu do sto padesáti, která neumře do příští zimy, už takový problém nebude.

  7. S nedostatkovým MPV na bencin souhlas. Kupoval jsem nedávno starýho Ulysse (z amerik mě vyléčil šmejdskej PT Cruiser, na němž jediným plusem byl vynikající dvoulitr) a najít v záplavě dehtů benzínovou atmosféru bylo skoro nemožno. Jednotky kusů v celé ČR.

  8. DF> „Automobilky se předháněly, jak lidem nacpat vznětové motory, aby zvýšily odbyt této technologie a amortizovaly náklady na vývoj.“…

    Automobilky se moc předhánět nemusely, protože zákazníci už delší dobu nic jiného nechtějí. Peníze jsou až na prvním místě a diesel žere asi tak 3/4 až 2/3 toho, co ottův motor. U nového auta zákazníka netrápí, že by musel šetřit na nějakou dieslovou opravu. Taky má jistotu, že není stočené a nemusí mít obavu, jak se k tomu choval předchozí majitel. Takže proč si nekoupit nový diesel.

    Je to ještě o jedné věci: když si člověk porovná, že by za stejné peníze mohl provozovat nějaký menší benzín (fabii) nebo nějaký větší diesel (oktávku, superb), tak co si radši koupí? Samozřejmě, to větší auto bude dražší, ale peníze se někde najdou a pak už je to jen o provozních nákladech. A jediné, co si člověk porovná, je ta spotřeba paliva, takže diesel mu prostě vyjde lepší.

    1. A proč se prodávaj paliva na litry, když je to nesmysl? Mnohem blíž jejich obsažené energii je to hmotnostně, pak by každej zíral, že když natankuje jednotkový množství energie, tak vlastně žádnej zázračnej rozdíl ve spotřebě není.

      A vo umělým vydržování dehtu ze strany stádu snad ani netřeba mluvit.

      1. Kdyby se nafta nedotovala statem, aby nebyla levnejsi, nez benzin, taky uz by si to lidi byli schopny prepocitat… I kdyz, mozna je precenuju…

        1. Je to len detail, ale nafta nie je dotovana statom. Ani zdaleka. Je len menej zdanena.
          http://www.cfe-eutax.org/taxation/excise-duties/czech-republic

          1. Jo, spatne jsem se vyjadril :) Takze oprava, kdyby stat na nafte kradl stejne jako na benzinu… Zbytek je stejny :)

            1. Jednak na naftu jezdí traktory, kamiony, autobusy, vlaky a další stroje, takže zdražením nafty bys zdražil i řadu zboží nebo služeb.

              Ale jinak, ten rozdíl není tak markantní, nafta je teď asi o korunu za litr levnější. Pokud by byla na obojí stejná spotřební daň, tak by naopak byla asi o korunu dražší, to je dost malý rozdíl.

              1. A proc je to, ze na naftu jezdi uzitkove stroje, argument pro to, aby nebyla stejna dan pro obe paliva? Tak se zas snizi dan z benzinu… Ale to by zas stat prisel o penize, ze?

                Pokud je ucel dane vyber prostredku na udrzbu, je navic nelogicke, aby vozidla, ktera pri stejne zatezi platila mene jen proto, ze spotrebuji mene paliva. Tim spis, kdyz se ta spotreba meri v nevypovidajcich litrech a ne napr. V energetickem obsahu, coz by byl asi nejlepsi ukazatel spotreby a ucinnosti motoru.

                1. Účel každé daně je vybrat peníze, tečka. Různé pseudodůvody jsou jen snaha státu věšet občanům bulíky na nos.

                  Jinak „spotřební daň“ se snad prý jmenuje „spotřební“, protože má omezit spotřebu dané komodity. Na kolik to funguje, čerti vědí. Například u cigaret to neplatí snad vůbec, závislý narkoman (co jiného kuřák je a stát to dobře ví) se své drogy nevzdá, to se radši omezí jinde. Takže lusknutím prstu stát zvedl daň z cigaret a tím si přisypal do státní pokladny. V poslední době jsou hodně populární elektronické cigarety, na které dost kuřáků přechází, ale asi to není žádné závratné číslo.

                  U paliv dtto, lidé se potřebují nějak přepravovat a jak si jednou pořídí auto, už se ho obvykle nezbaví, protože je to s ním jednodušší a rychlejší než čekat na vlak. Někdy je to i levnější.

                  1. Tim spis argument pro uzitkove stroje nefunguje. Pokud je tedy cilem omezit sotrebu, mela by mit nafta vyssi dan, kdyz se ji spotrebuje dvojnasobek, nez benzinu.

                  2. Skôr to bude tým, z akej operácie sa daň vyberá – „daň zo spotreby“, t.j. vyrúbená z transakcie, keď svoje ťažko zarobené peniaze ideš spotrebovať. Porov. napr. „daň z príjmu“ – vyberaná z toho, čo prijmeš, aj keď si s tým nič neurobil.

              2. Momentalne stoji nafta 29 a benzin 30. Rozdil ve zdaneni jsou dve koruny, po nasazeni stejne dane na pomezi bude stat benzin 29 a nafta 30. Prast jako uhod.
                Navic, nafta a benzin jsou jenom jsou jenom frakce ruzne hustoty pochazejici z ropy. Cenove nastaveni onech slozek je jenom veci uzusu, poptaky a nabidky.
                Tudiz po sjednoceni spotrebni dane taky muze dojit (a osobne to pokladam za pomerne pravdepodobne) jenom k tomu, ze se zmeni uzus, ze lehka cast ropy (benzin) se bude prodavat o korunu draz a tezsi cast (nafta) o korunu levneji a vysledek bude zase nafta za 29 a benzin a 30.
                Rozhodne necekam zadne zavazne zmeny.

                1. Benzin ani zdaleka nie len lahka cast ropy.

                2. S tim si nejsem az tak jisty, spotreba nafty je nyni dvojnasobna proti benzinu, takze by ho mep byt vyrazny nadbytek. Proc tedy neni o tolik levnejsi?

                  1. Jednoduche. Uhlovodikove paliva su komodita, ceny sa odvijaju od cien na komoditnych burzach. V Europe je (mozno) vyssia spotreba benzinu ako nafty, ale celosvetovo to neplati. Tak ceny su plus-minus rovnake. U nas je napriklad nafta drahsia v zime, pretoze ide o podobnu zmes ako lahky vukorovaci olej ktoreho sa este stale preda dost. A benzinu sa zasa preda menej lebo sa menej jazdi na chaty, etc.

                  2. Benzinu je v rope obsazeno znatelne mene nez nafty. Benzin se naopak z nafty (petroleje, ktery je podstatnou casti nafty) umele vyrabi hydrokrakovanim.

                    1. Znatelne mene? Co jsem dohledal, benzin tvori temer polovinu objemu ropy,temer dvojnasobek nafty… No mi nepripada jako znatelne mene. A i kdyby bylo, dieselu se u nas stalo spitrebuje dvojnasobek, nez benzinu… Takze benzinu je vyrazny prebytek

                3. Aspoň by se to trochu srovnalo k jednotkové ceně obsažené energie.

                  Mimochodem důvod, proč je levnější, je i ten, že tam dávají kdeco: http://www.auto.cz/reportaz-ktera-nafta-ceskych-pump-zamrzne-nejpozdeji-65209

        2. Ak by to bolo ako vo Švajčiarsku (presné zdanenie mi nieje známe) tak by bola nafta vždy drahšia (zriedkavo rovnako drahá) ako Natural 95.

      2. Teče to, tak se to prodává na litry. Stejně jako mlíko nebo voda. Pokud by se to prodávalo na kila (nebo třeba na kWh), tak by holt jednotka stála jinou cenu, ale to by nic na věci nic nezměnilo. A jestli dobře počítám, 1 kg nafty stojí dnes 35Kč, 1 kg benzínu 41Kč.

        Nakonec, není to jen o obsažené energii, ale o tom, jak ji dokážeš využít. Diesel má vyšší účinnost (proto tak blbě topí a tak dlouho trvá než se ohřeje, ve srovnání s benzínem – diesel má málo odpadního tepla).

        1. Teče to, tak se to prodává na litry.
          Сто грамм водки, пожалуйста.

          1. Podobne cosi som zazil aj v Rumunsku na Mamaii.
            Otazka je ci naozaj naliali 100g, alebo to bolo 100ml?

        2. Zajimave, ze palivo v letadlech, raketach atd se zas udava v kg. A smetana se prodava na gramy i kdyz tece, ale to jsme mimo :D

          A s tou ucinnosti, prave proto, ze se spotreba meri na litry a ne na kg, neda se uplne porovnavat – na kg obsahuje oboje priblizne stejne mnostvi energie, na litry uz se lisi. To, jak to topi, neni zrovna spolehlivy ukazatel, komurkove diesely umely topit hezky a mely snad vetsi spotrebu, nez benziny? Teplo totiz odchazi i jinudy, nez chladici soustavou

          1. Na tie kilogramy v lietadlach je dost dobry dovod. Hmotnost paliva je potrebna v vsetkym kalkulaciam potrebnym na bezpacny let a v mnohych pripadoch ovplyvnuje uzitocny naklad.

        3. Jeste poznamka k ucinnosti, nasel jsem si pro zajimavost srovnavaci test spotreby Octavie 1.2tsi vs 1.6tdi – stejne auto, stejny vykon. Benzin mel prumer 6.6l, nafza 5.4l/100. Vypada to, ze diesel je o dost ucinnejsi, ze?

          Jenze kdyz se to prepocita na hmotnost, vyslo mi 4.62kg (0.71kg/l) pro benzin a 4.54kg (0.84kg/l) pro naftu… Pokud chceme byt presnejsi, spotrebovana energie je cca 193MJ/100Km vs 201MJ/100km. Rozdil pod 5%. Takze s tou super ucinnosti naftovych motoru to uz dnes neni tak horky.

          1. Presne tak. Velmi casto sa zrovnavaju spotreby aut ktore maju dost odlisny vykon a kazdy s chutou vynechava rozdiel v hustote nafty a benzinu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017