tak já su z toho náké zmatené, byli to teda rusáci, ukroši, mongoloidi, bo gdo? počké tvl a nebyli to teda náhodó ti sovjéti, dyž celej ten blok se všema dohromady byl ten SVAZ?
De_Bill
Potřebuješ komunikační kartu od Foltýna, abys pochopil, jak máš na to nahlížet?
Svaz byl jeden, Krasnaja armija taky, v tom se nemýlíš.
Ale. Byli tam Rusáci, to byly ti zlí mongoloidi, co chlastali, kradlil hodinky a znásilňovali, ti nás neosvobodili, ale okupovali.
No a pak tam byli Ukroši, to jsou naši osvoboditelé, ti přišli s pravdou a láskou vole.
Už chápeš, nebo potřebuješ převýchovu v pracovním lágru?
Sysop
Asi by bylo fajn nekde vyhrabat Foltynovu fotku v bledemodre kosili, tmavemodrych gatich, s rudym satkem…
Bahnak
Ještě lepší by byl podepsaný Souhlas se vstupem vojsk. Pokud se nemýlím, tak to podepisovali všichni vojáci z povolání. Nevím teda, jestli ještě za něj.
Sysop
Skoro bych se vsadil, ze i kdyby takovy papir podepsal, taxe na Genstabu ztratil.
Bahnak
asi jo, zas něco ten Koudelka kromě psaní do novin dělat musí.
_-0-_
Nějak v těch diskusích o tom, kdo nás osvobodil (a o kom se to tak úplně říci nedá) jakoby unikal fakt, že nás titíž Rusáci (& spol.) o necelé čtvrtstoletí později natvrdo okupovali (a tentokrát již do konce éry bolševika neodtáhli).
RK
to _-0-_12.5.2025 v 23:17
Poprosím, tak nám ten průběh okupace popište. Jak třeba vypadal ten život ve městě, kde byla v kasárnách ruská armáda… Zkuste to.
A nezapomínejte, že v tom 68 přijelo více přátel. Jeden takový z Polska to vzal dokonce i se střelbou…
Já jen, aby opravdu se po a) řeklo i to b)…c)…atd.
_-0-_
AD RK 12.5.2025 v 23:46
1) uvedl jsem Rusáci (& spol.) – tam se vejdou zástupci všech bolševických armád, které nám poskytly „internacionální pomoc“
2) samotný průběh okupace Čech, Moravy a Slezska v 39. roce, pod velením taktovky německých soudruhů se v zásadě moc nelišil od okupace vojsky Varšavského paktu pod taktovkou ruských genosse v 68.roce.
3) život pod okupačními správami se nepochybně lišil – něáckovský režim byl na sociálně nižším evolučním stadiu oproti bolševickému, proto byl daleko krutější. Křesťanské státy v současnosti nevedou křížové výpravy jako v minulosti (jsou na sociálně vyšším evolučním stádiu) než islámské, které s oblibou sahají po džihádu.
ModrýKlokan
Zdar vylízaná Nulo. Lžeš. Bohužel jsi tak vylízaný, že těm svým žvástům sám věříš.
cool
Nesmějeme se mu, zahubí se sám.
servisdok
To je další dyzentér.. Sopel s moudrama z internetů.
Tady je celkově málo lidí, kteří spolehlivě ten 68 pamatují.
Moudra o 2SV i 68, jsou na mnoha místech internetů už značně překroucená.
Sysop
A bude hur. Ti, co pamatuji posledni valku, uz temer neziji, nebo jsou skoro ve vegetativnim stavu a ti, co pamatuji 68 jsou uz unaveni se o tom bavit. Takze nejvetsimi odborniky na tato temata se ted stava generace narozena po roce 90 a uplne nejlepe, kdyz kopiruje blaboly z Wiki.
cool
Z osmašedesátníků na vjeky jsou serválové komorníci a proto tu to je pod jejich okupací. Logika nic jiného nedá, bojují „důmyslně proti všem hrdinové 57. let z otců na cosyk a 123. pohlavní. .-)
RK
to _-0-_
ad 1) A jak se z těch některých bolševických armád staly najednou ty armády demokratické? To jako tím, že řeknu, že jsem od 1.1. demokratický stát???
ad 2) Když myslíte…
ad 3) Bláboly. Popište prosím konkrétně „Jak třeba vypadal ten život ve městě, kde byla v kasárnách ruská armáda… Zkuste to.“ Zjednoduším vám to, myšleno po r. 1968. Ostatní prosím nenapovídat. Až se dotyčný ztrapní, tak přidejte prosím svoje zážitky.
Challenger
Dobrej kretén. Ruská okupace znamenala 137 mrtvých a 500 těžce raněných. To byla kurva hodně fešácká okupace, i na tehdejší poměry – taťulda dostal podepsat, že souhlasí, tak podepsal a byl klid. Pokud ne, tak to tenkrát dotyčnému zasolili nikoli Rusáci ale vlastní lidi – třeba tatínek vašeho soudruha prezidenta Pávka, co jste si ho zvolil, nebo tatínek Blbuše soudruh estébák Peslar. To za protektorátu úplně nefungovalo. I když je fakt, že na gestapo Češi chodili rádi, hojně a často. Protektorát znamenal 360 000 mrtvých. Čili ten její „průběh“ se z hlediska postupu okupačních orgánů lišil sifgnifikantně.
Další lízač soudružky Nerudové…:-))) Je nechutné sledovat jak se tahle prostá parazitní neomarxistická verbež zase dere k moci, úplpně stejnými metodami jako za toho osmašedesátýho.
RK
to Challenger
Nerozčilujte se. Někteří to prostě nepochopí.
A díky za Hrdiny. Jedna z legend.
servisdok
My, kteří 68 pamatujeme plnotučně víme, že těch obětí bylo o dost víc. Ještě na konci roku 1969 se psalo o 400+ lidech, kteří v souvislosti s okupací zemřeli.
A ano, hodně lidí umřelo při nehodách, což se později ani dnes nehodilo do souboru „narativů“.
Jednu takovou nehodu jsem dokonce viděl.
Je pravda, že oni s těmi T54 a T64 či co to všechno bylo, jezdili jako šílenci a nebyla výjimka, kdy Vám z protisměru vyletěl do cesty rozjetý tank, který zatáčkou doslova letěl smykem.
Byl jsem nedaleko, když jeden takový fakticky sešrotoval Spartaka – ten Spartak se s tankem vlastně srazil čelně. Tank Spartaka pochopitelně přejel, takže z té placky nikdo nemohl vyváznout živý.
Čtyři chlapi na místě, Spartak na placku, plus roztrhaná vlajka, co původně trčela z okna Spartaka.
Lidí tam bylo docela dost, chtěli je zastavit, určitě přes deset lidí se postavilo před ten tank a někdo běžel telefonovat.
Velitel sice asi nakázal zastavit, ale pak si to rozmyslel, tank sebou pod plynem dvakrát škubnul, lidi uskočili a tank prostě odjel..
Prostě se to stalo.
Pokavad by majitel/řidič toho Spartaka zbytečně neoxidoval na hlavní silnici, kde se ty tanky daly tutově očekávat (plus spousta dalších jejich vozidel), nestalo by se to.
Žádná další auta, kromě sanitky asi čtvrthodinu předtím, v době jejich přesunu tudy neprojížděla.
Nikdo normální nestál o přetlačovanou s tankem, nebo jiným podobným monstrem.
Reformisti v rádiu sami říkali, že jsou okupanti vystresovaní, vynervovaní a že se nemají zbytečně provokovat, že mohou i střílet, když se budou cítit ohrožení.
Jasně, můžeme polemizovat o tom, že kdyby tankista neletěl jak blázen až tak, že ho to vyneslo do protisměru, tak se to taky nestalo. Ale holt tanky, béémpéčka a zatáčka na silnici z drti, zastříknuté asfaltem, jak se to tehdy běžně dělalo, dokud nepřišly finišery na koberce.
Nevím, je to jen můj názor, ale motat se mezi tankama se Spartakem plným lidí, nebyl asi dobrý nápad.
A myslím, že takových nehod, možná s lepším koncem, bylo spousty. Některé lidi ani nehlásili, pokud se nikomu nic vážného nestalo. Nikdo nechtěl mít potíže.
Nezapomeňte, že SNB, ale hlavně StB, byly v rozhodné době (od 20.8 asi do konce září) rozdělené na dvě frakce.
Nebylo možný předvídat, na koho na fízlárně, nebo i na ulici narazíte.
Integrale
Řídil jste někdy tank? Ona slova jako „zatáčkou doslova letěl smykem“ nebo „kdyby tankista neletěl jak blázen až tak, že ho to vyneslo do protisměru“ Váš zážitek hodne znevěrohodňují. Tanky totiž mění směr jizdy zabržděním pásu na jedné straně…
Ale berte to tak, že to nebyli kulturní lidé, ale různé východní existence, kterým nakecali, že jedou do země zmítané ozbrojenou kontrarevolucí a oni ani nevěděli kde a proč jsou. Nechci je omlouvat, ale na vojně prostě nevládne demokracie a když přijde rozkaz, je hlavní si nějak zachránit kůži.
V tom se například zásadně lišili od okupantů Německých, kteří moc dobře věděli kde jsou a proč tu páchali to, co páchali.
Foundryman
Rusi byli taky (krom důstojníků) už asi po 2 měsících zavření v kasárnách bez možnosti vycházek. Právě proto, aby se předešlo incidentům s obyvatelstvem. Na rozdíl od Němců v letech 1939-1945, kterým bylo naopak vštěpováno, že jsou u sebe doma, v Říši a ten póvl na ulicích je jen dočasná nepříjemnost.
Sysop
No oni ti Nemci taky dostali do vinku supr kurz, tusim snad 12:1 nebo kolik (nechce se mi hledat), takze pro ne byl vylet z kasina bomba zazitek, nakupovali jako divi a vsechno lifrovali rodinam do Rise. Neco jako kradeni hajzlu a pracek Rusakama na UA. Nemci, jako kulturni narod, ale nic prece nekradli, oni si jen upravili smenny kurz…
Jihočech Honza
10:1
Sysop
Je to mozny, asi se mi to plete s kurzem marky pred listopadem :-)
ygorek
Foundryman 13.5.2025 v 17:54
Ano. Mužstvo na vycházce s doprovodem tranzistorového rádia jsme potkávali jen několik týdnů.
V případě, že byla jednotka CA odvelena na brigádu do JZD (sena, brambory), byli s četou dva důstojníci, kteří dbali na to, aby se mužstvo nedávalo do hovoru s přítomnými družstevníky/družstevnicemi.
Někteří vojáci tento systém t.zv.neustáli a v ústním podání kolovalo několik zpráv o případech drastického znásilnění s následkem smrti (například v Bruntále).
ygorek
Integrale 13.5.2025 v 17:00
Servisdokův popis situace smysl dává.
Tank předmětné série měl maximální rychlost 51 km/h. To není mnoho, ale při průjezdu zatáčkou, zejména dlážděnou, ztratí ocelové pásy velmi snadno potřebné tření (příčí se mi napsat „adhezi“) a tank do zatáčky může vletět smykem, není pak řiditelný ani zastavitelný, leč samovolně.
Tank jsem nikdy neřídil, jízdy jsem dělal na VK na SKOTU a u útvaru na BVP. Lítat do zatáček smykem mi instruktor zatrhl (byl jsem velitel družstva), ale řidiči to zvládali i na prašných plochách tankodromu bravurně…
Pokud jel tankista v koloně, jak servisdok naznačuje („spousta dalších vozidel“), je velmi pravděpodobné, že popsaným stylem jet nemohl a servisdok buď nepopisuje situaci zcela přesně, nebo mu dvě situace v jednu splynuly.
Ale nebyl jsem u toho, mohu se mýlit.
Sysop
Muj stryc byl tankan a jezdil s tema ruskejma kramama prave v tech sedesatkach. Pamatuju se, ze mi vypravel, co vsechno s tim slo delat a co to vydrzelo. Nehlede na to, ze zbytky z kuchyne sypali na hromadu na kraji cvicaku a pak tam z vlozneho laufu strileli divocaky.
ygorek
Sysop 13.5.2025 v 21.24
Z vložného laufu ráže 20 mm divočáky?
O tom jsem ani neslyšel.
Pokud byl podáván divočák (zejména VVP Boletice), byl střelen SA vz.58 u odpadní jámy za polní kuchyní.
Jezdit s tankem po tankáči mimo výcvik a s vložnou hlavní nepovažuji za reálné – tanky a BVP se na noc stahovaly do parku, snad s výjimkou strojů na pevných postech (s těmi se ale nejezdilo).
Nakonec, proč by se někdo obtěžoval s vložnou hlavní, když mohl použít KPVT, do nějž bylo i dostupnější střelivo.
Sysop
Nevim, stryc uz nezije. Urcite si tam do kaliste neudelali jen tak vylet s tankem. Je mozny, ze vedeli, ze druhej den tam pojedou s tankem a tak zakrmili. Nevim, jen spekuluju. Proc vloznou hlavni a ne kulasem, to taky nevim. Strejda byl celej zivot myslivec, tak cert vi, co ho k tomu vedlo.
outlaw
V ’88 při strelbach na Doupově kluci z roty trefili divočáka z KPVT na Skotu a moc k jídlu z něj teda nezvostalo :)
Průbojný prasetem přece proletí prakticky bez deformace (je to určený na prorážení pancířa, prase je pro tu střelu nic), dost těžko si dovedu představit že by to udělalo takovej šok, že to prase rozmrdá na kašu.
outlaw
No to máš pravdu,tak to asi byly výbušný.Nebo nějaký cvičný.Fakt si to už nepamatuju,je to dávno a nebyla to tak významná historka.Jinak jednou mi přinesli ze stráže na muničáku srnu střelenou na jednu ránu kosou a ta teda k jídlu byla!
Hupert
On ten tank nemusel jet po silnici. Stačilo, když silnici křížila polňačka, po které to bez regulovčíků běžně kalili naplno, jako na začátku lesa kus za výjezdem z Kuřívod na Horní Krupou. Někdy v 72. jsme tam jeli s tátou a měli jsme kliku, že z naší Octavie nebyla konzerva a my v rajském protlaku. Tank vyjel z lesa a profrčel přes silnici jen pár desítek metrů před námi.
Siloton
137 mrtvých bylo proto, že sme se přizdisráčsky celejch 20 let přítomnosti cizích armád nebránili. Pan domácí zapomněl, že kdo koho osvobodil je úplně uprdele, jde o to jakou má reflexi. Třeba němčouři tady udělali mnohem větší bordel, než rusáci o 20 let pozdějc, ale z nějakýho záhadnýho důvodu už na ně nejsme nasraný, dokonce pro ně mnozí zdejší včetně domácího vesele pracují / pracovali. Takže to, jestli nás osvobodili nebo pak zase okupovali Ukrajinci, je úplně jedno, mnohem důležitější je, že Ukrajinci 68 nekreslí jako spřátelenou pomoc, nutnou protože „tady byli fašisti“. Ale protože sis s panem domácím potřeboval ustříknout nějaký emoce, čumíte oba úplně vedle
princdrson
a kam čumíš ty?
Sysop
Eh… tech 360000 mrtvych Cechu bylo proto, ze se Nemcum branili? A na to jsi prisel jak presne?
Dachsmeister
@Sysop
Čechů?
Chtěl jste napsat Čechoslováků viďte?
Přibližně 8500 čs. občanů bylo Němci popraveno.
Přes 20 000 lidí zahynulo v koncentračních táborech nebo při výsleších (bez osob rasově pronásledovaných).
Kolem 8000 osob přišlo o život při ozbrojených střetech v českých zemích, minimálně 1000 antinacistů na územích odstoupených Německu. 15 až 19 tisíc obětí si vyžádalo Slovenské národní povstání.
Přes 4000 lidí zahynulo při náletech (započteny oběti i v Sudetech).
Více než 3000 osob zemřelo při pracovním nasazení.
Na východní frontě padlo 5620 lidí, na západních frontách a v Africe je počet padlých odhadován na 1200.
Asi 7000 Cikánů z českých zemí (z toho 900 ze Sudet) zahynulo v koncentračních táborech. Oběti z řad slovenských Cikánů přičteny k obětem SNP.
Zavražděno bylo přibližně 265 000 Židů, z nichž většina byli podle sčítání Němci, ale k navýšení ztrát se hodili.
K vrácení majetku už ne.
Tímto způsobem bychom mohli přihodit ještě dejme tomu 140.000 sudetských Němců padlých v boji s KoZaSověty.
A máme to hned 0.5M obětí nacismu.
Sysop
Nebyl jsem si jisty tou smeskou, taxem napsal jen Cechu. Ale samozrejme, ze tim bych poprel hned uz treba Moravany a Slezany, ze ;-).
RomanL
Možná byste nepočítal Židy, ne?
cool
To bral asi ty co byli po posádkách ss „zmizeni v protektorátu 38-45 mimo oblast bojů, žáňo vi? Ale že prý pomocníci v 45. sundali kožené kabáty aby je v čtyřicátém osmém o5t. oblékli jako stb, co já vím. https://www.youtube.com/watch?v=cKRnu9mKF-Q
Hroch
Dále je třeba Němcům občas připomenout materiální škody, před několika lety konečně doplatili reparace za první válku, za druhou nebyly reparace vůbec stanoveny, asi pro astronomickou velikost.
Němci budou dlužni celému světu ještě za tisíc let.
Sysop
No nam to muze byt fuk, my jsme se naroku na reparace vzdali. Ve finale jsme to usouleli dobre, z SSaku jsme xoudu nedostali nikoho, s reparacema nas vyfakovali, tak aspon ze jsme ti sousede-mili pratele.
Integrale
Houby přátelé. Podlidi, kteří jim platí emisní povolenky jako trest za to, že tu naši rodiče postavili elektrárny a přenosový sítě, jimiž náckům posíláme proud, když si ti debilové vypnuli svý elektrárny.
Němci nás za přátele nikdy brát nebudou, to musíte vědět líp než já, když tam děláte dýl.
Dachsmeister
@Integrale
nebojte oni nám ten proud vrátí…
I s úroky! :-(
Sysop
To je tezky. Bezni Nemci jsou v pohode a nemaji s nami problem. Jina vec je vladnouci jelita, ktera se za poslednich 100 let nijak nezmenila. Snad jen v tom, ze to, co si o nas mysli, nehulaka z tribun.
Sysop
Jeste drobnost… pokud jde o nizkou ‚kastu‘, coz Nemci udrzuji, byt ofiko se to nesmi, tak ano, bohatsi Nemec se sice na nejakyho manuala, co dela za 18€ diva casto s despektem, ale pokud je jeste k tomu Cech, tak je to jeste horsi. Bohuzel, je to tak. Cech na stejnym fleku bere o 1-2€ min. Proste proto, ze je Cech. Ale jak rikam, tohle vidim u manualu a neqalifikovanych, nebo nizko qalifikovanych sil.
princdrson
Babka foonLejno byla prosperující jižanská otrokářka.
Integrale
A viděl jste nějakýho neněmce ve vyšším managementu nějaký německý firmy? Neviděl. Nejsou. Zatímco nejen u nás jsou cizinci v takových funkcích zcela běžní, včetně východních národů. I mimo Německo je to zcela běžné. V německu je to nemožné.
Kdepak, nikdy nás nebudou brát jako sobě rovný, nikdy. Že se Bystroň dostal do vedení AfD je právě to alternativní.
RomanL
Trochu mimo, ne?
Ada
@Siloton
Jde o samotnou operaci, tedy to, že vojsko někam dojede a něco obsadí.
137 mrtvých čechů a 113 okupantů. Ono když se někam v noci přesouvá taková masa lidí a techniky, tak tu a tam do někoho nacouvaj, někdo spadne z korby, někdo nedá přednost, na někoho i vystřelí – případně i na sebe navzájem.
Tipuju, že obsazení 1939 mělo obětí srovnatelně.
Co se dělo potom je jiná věc. V jednom případě byla válka, odboj, holocaust, bombardování, vojenské osvobození. Na druhé straně byla normalizace a postupné mírové zhroucení, takže se to obešlo s minimem obětí.
princdrson
v mírových 80tých u nás utopili tank v rybníku, včetně ospalé posádky při nočním přesunu.
no a pšonci a ukroši a mongoli a kazaši a bělorusi a turkeni a uzbeci a arméni a azerbajdžánci a … … …ti nevokupovali?
misaka
Doktor: jen 137 mrtvých.
Je to cajk.
Sysop
Nulo, lzes. Ten rozdil byl kurva velky.
– tvrdis, ze na uradech po roce 68 sedeli Rusaci a uredni rec byla rustina?
– tvrdis, ze nam hned po prijezdu rekli „od zitrka se na silnicich jezdi tak, jak rekneme my a komu se to nelibi, bude zastrelen“?
– tvrdis, ze za poslech zahranicniho radia byl posluchac zastrelen s celou svoji rodinou?
– tvrdis, ze po roce 68 se muselo jit pracovat do SSSR?
Atd.? Jako fakt??
Bahnak
Buď je to provokatér od Kartouse (pak to trochu posral, vzhledem k tvý reakci) nebo mlaďoch. Mlaďoši dost často naprosto netušej, jak to za Němců bylo, a ani leccos jinýho. Nepohodlný části dějin jim prostě neřeknou. Tuhle žena nedávno náhodou zjistila, že děti u nich ve škole (2. stupeň) vůbec nevěděj, že bylo atomový bombardování Japonska.
Sysop
Nemci jsou na tom jeste hur. Par vzdelanych, s vyraznym prehledem a drtiva vetsina naproste prazdno. Ale uplne. Kolega 30 let se mne tuhle ptal, jestli jsme za valky taky bojovali proti Rusum a jestli jsme vyhrali, kdyz slavime ten 8. qeten. Podotykam, ze on vubec nevedel, co a jak u nas za druhe valky probihalo. A to je magistr v technice.
Kdyz jsem vzal kolegy na paintball v Susici, tak se nekteri ptali, jestli jsou v Nemecku. Pritom vsude cesky cedule.
To jeden obcas nevychazi z udivu. Jenze prene tam jsou pak ty prameny rizeni cele EU, kdy my spoustu rozhodnuti povazujeme za umysl a ona je za tim jen obycejna nevzdelanost.
Bahnak
A bude ještě hůř. Hodně do toho kecají ziskovky, takže přibývá propagandy, a naopak se ořezává výuka. Má se odstranit spirálová metoda (děti to slyšej jednou na 2. stupni a pak znova na gymplu na vyšší úrovni, takže si aspoň něco zapamatujou a pochopěj), protože je to prý zbytečné. Pak bude možný nakecat lidu prakticky cokoli, ono je to teda leckde možný už teď.
Přitom skoro všechno už tu bylo a třeba ty články o starým Římu, co tady na webu vycházejí, jsou občas pozoruhodně aktuální.
vinicius
Spíš je to tím, že se hodně lidí o historii moc nezajímá, ať už z libovolného důvodu. Ziskovky neziskovky, či jiná propaganda. Já měl štěstí na fajn dějepisářky, přítomnost všech svazků Toulek českou minulostí doma a hrál jsem Age of Empires. Taky to bylo období do 2002, kdy ještě nebyl takový tlak na ideologickou správnost. Ale ze třídy o 34 lidech nás na tom bylo podobně tak 6. Ostatní se zajímali o jiné, také třeba užitečné věci. Dobrý „všeobecný přehled“ nás měla tak polovina. Jiní mi zase tvrdili, že ČSSR byla součástí SSSR.
Bahnak
JJ. Lidi se nezajímají prakticky o nic vyjma úzkýho segmentu (kterej u někoho obsahuje jen pivo a tetování). Informace si dohledává málokdo.
Jinak jo, 2002 byla ještě docela informační svoboda, srát se to začalo až pak.
Integrale
Srát se to začalo už kolem roku 1998 zaváděním Eura. U nás to nebylo ještě moc vidět a do roku cca 2009 to jelo tak nějak setrvačností ještě jakž takž. Zlom byla krize Eura, opět, mnohem víc viditelná v původní patnáctce, ale od 2009 už bylo jasný i tady. A od cca 2017 už to nabralo takový tempo, že člověk jen zírá.
Kdybych byl mladý, taky bych si raději už nic nedohledával.
Lepší nevědět. Málokdo chce znát datum své smrti.
Sysop
Nojo, jenze pak staci si uliznout patku a temto jednoduchym lidem ukazat tim spravnym smerem a zarvat ‚tam je vinik!‘ a oni vyrazi.
Foundryman
Už dřív, transformací ES na EU. Je fakt, že po zavedení Eura a zřízení ECB to nabralo úplně jinej švunk, zvlášť od roku 2002. Třeba francouzský vládní dluh stoupl v období 2002 – 2024 z nějakých 55% HDP na pěkných cca 115% HDP.
quadra
Ono sa to zacalo srat este skor, od Maastrichtu 1992, co bol zanik EHS a vznik EuSSR.
outlaw
Od kolegy v práci,kterej je už léta v důchodu a chodí k nám vždycky na pár dní na minijob mám info, že v konkrétně v Německu se to začlo srát tak někdy kolem 1985-6,platy, daně, prostě jim stát začal pěkně šlapat na krk
Bahnak
V devadesátkách se začala srát EU. Vinicius ale psal o tom, že v devadesátkách historici nijak extra nelhali, výuka dějepisu ve školách byla v pořádku a svoboda projevu byla nenarušená.
Překrucování historie ve velkým začalo až několik let po roce 2000, já to pozoruju zhruba od 2010, ale nemusel jsem si všimnout, tak třeba o něco dřív, ale o moc ne. Zrovna tak útoky na svobodu slova, propaganda směřující k válce atd. Mluvím o ČR.
Sysop
To vis, vladnouci jelita svym potomkum zaplati drahe skoly a beznemu plebsu bude stacit, kdyz nebude chlastat vodu z hajzlu. Navrat do 16. stoleti.
Sysop: nejspíš jen špatně čteš, neb máš vlčí mlhu sotva vidíš nick a dál se nedokážeš soustředit. Když jsem četl jeho příspěvek, tak jsem s ním souhlasil – průběh byl velmi podobný, vlezla sem cizí moc s tanky a vojsky a naše věrchuška uklidňovala lid, že má sklopit uši a nebránit se.
Tedy bych řekl, že jsme si každý pod „průběhem“ představili něco jiného, já samotnou akci, ty vše vč. následků. Tam samozřejmě není o čem, protektorát nebyla žádná selanka, na straně druhé mám dojem, že zrovna ty jsi jedním z těch, jehož předci měli méně výhrad k Hitlerovi než ke komančům (ale to už jsme zase v jiných letech).
Argumentace střílením rodiny za poslech cizího rozhlasu mi přijde poněkud přitažená za vlasy, přecejen po okupaci Hitlerem byla celkem brzo válka, zatímco po okupaci SSSR nikoliv. Současně ale poslech SE nebyl zrovna něco, čím by se jeden chlubil v kanclu. Bagatelizace tohoto druhu (hovno se stalo, protože tamti by tě zastřelili) dle mého není zrovna moudrá (ani chytrá).
Bahnak
V Německu zřizovali koncentráky už před válkou. Počet obětí je několik tisíc. Další prostě jen nestačili před válkou zemřít. Režim se zostřoval, neměknul jako za komančů.
Mezi lidma v práci (já byl dělník) nebyl za socíku problém zmínit informaci, která musela být z cizího rozhlasu. Zrovna tak se běžně nahlas nadávalo na komunisty.
V tomto směru byla větší volnost projevu než dnes. Člověk nebyl v dílně apod. ostrakizován, ať měl jakýkoli názor. Přesvědčenýho komanče, starýho chlapa, jsme tam měli taky. Déčko jako ostatní.
Dneska je ještě možné v něčem nesouhlasit s vládou veřejně. V práci u oběda si už ale dost rozmýšlím, co řeknu.
Takový ty řeči, že by nacistický režim za 30 let změknul, jsou pěkný, ale mezitím by Němci jen v bývalé RČs. vyhladili miliony lidí, protože to byla podstata jejich ideologie, a další miliony by deportovali. Což teda komanč za 40 let neudělal, protože podstata jeho ideologie nebyla zabít, ale sebrat majetek. Věřím ale, že pro árijce by nácek změknul.
fatdwi
Bahnak: „za socíku“ myslíte 1948, třeba? Asi ne, že?
Asi máte divnou bublinu, že u oběda rozmýšlíte, co řeknete, tyto problémy nemám, takže s Vámi jednoduše nesouhlasím. Zkuste změnit prostředí.
Bahnak
Myslím 80. léta, pochopitelně.
Vaše názory klidně můžete říkat i doma u Foltýnů. Dostanete metál-
fatdwi
Bahnak: no právě. Plácáte o předválečných koncentrácích a hrozném režimu a srovnáváte to s dožívajícím komunistickým bordelem. Místo, abyste srovnával srovnatelné.
Že nejsem členem místní putinovské úderky neznamená, že by z mých názorů na Nutellu nebo na něj samého měl soudruh Foltýn jakoukoliv radost.
Platí v jakékoliv víře. Nebo si snad myslíte, že když nejsem vymaštěný křesťan, tak jsem tedy musulman nebo něco podobného a že bych tedy od imáma dostal metál?
Hupert
Ale fatdwi, Foltýn tě má rád. Hlavní je teď pro ně tvoje nenávist k Rusku. Bez ní se nedá válčit. Tvoje kecy o Nutelovi jsou Foltýnovi fuk, ten bude do voleb bez ohledu na cokoliv doma s koalicí dělat, co mu nařídí Brusel. Pokud jde o volby, vědí, že jako minule naletíš a přispěješ opět ke zvolení toho, kdo má po koalici dál držet žezlo eurohujerizmu. Než zmoudříš nebo alespoň trochu prozřením utlumíš svůj fanatismus, skoulej to s tebou možná ještě xkrát.
fatdwi
Hupert: tak povídej, koho jsem volil, corono ;-)
Hupert
fatdwi: Koho asi, Fialu. Jednak jsi byl v té době věřil tomu, že je ODS pravice a ty bys nic jiného než pravici nevolil, za
druhé máš stejnou zálibu v argumentaci vytrháváním věcí z kontextu a mlžením jako on, viz tvoje debata se Sysopem o vpádu tanků Wermachtu a Varšavské smlouvy. Stavíš tam obojí na roveň a když to Sysop rozporuje, samozřejmě z hlediska celistvého pohledu na věc a důsledků, blekotáš něco o tom, že přeci tanky obou stran přejely naše hranice. S logikou sice nemáš problém, ale ta je ti při skládání předem ideologicky vytříděných faktů k ničemu.
ModrýKlokan
@ Fawi
Čus Prdelko, nechceš si raději zaprcat? Z toto svýho žvatlání musíš být úplně rozhicovanej…
Bahnak
fardwi
Metál byste dostal právě za ty řeči o „putinovské úderce“ atd., nemá smysl to vypisovat. Přesně tohle je Foltýn.
To, že jste pro soukromé vlastnictví a že nejste přívrženěc evropské integrace, by nehrálo roli.
Bahnak
sorry zkomolení fatdwi
fatdwi
Bahnak: OK, to jsem nevěděl, za co Foltýn rozdává metály, já si to vymyslel čistě jako reakci na „fašistickou kozu“. Metál z ruk toho „člověka“ bych ovšem odmítl, přecejen bych se rád na sebe díval v zrcadle bez zvracení.
Sysop
Muj prispevek je hodne do extremu, aby vyvazil extrem, co pise Nula. Nerikam, ze pise uplny blbosti, ale je extremne na jedne strane.
Ja taky nadavam na bolsany, ale jeho pojeti „natvrdo okupovali“ mi nejak nejde s realitou dohromady. To bych taky mohl tvrdit, ze po roce 90 nas okupoval zapad, jen ne tankama, ale pres telefon. Pritom nas nikdo neokupoval, do te prdele jsme vlezli sami. A v tom 68 jsme tomu stesticku sli taky hodne naproti. Naopak v roce 38 jsme byli jen za divaky.
fatdwi
Sysop: aha, takže napíšu blábol, abych „vyvážil“ jiný blábol? Přitom jsem se tě ptal, v čem je ten „blábol“ jiný a to jsi pořád nějak nenapsal.
Sysop
Blabol je ‚nás titíž Rusáci (& spol.) o necelé čtvrtstoletí později natvrdo okupovali‘ Ne, natvrdo nas neokupovali. Je to takova ta klasicka manipulatorska metoda, pouzit nejaky vyznam na hranici, nebo jeste lepe tesne za hranici jeho skutecneho smyslu. Pak se lze tocit na tom, kde ta hranice lezi, ale v textu to vyzni spravne uderne.
Neco jako, kdyz denne slysim v radiu, ze diktator Putin se mozna v Turecku setka s prezidentem Zelenskym. Pritom Putin byl zvolen regulerni volbou a Zelensky zadny mandat nema. Ale je to vsechno tak pekne na tech hranach – Putin ma ciselne vetsi podporu, nez jake lze verit a chudak Zeli prece nemuze za to, ze vlastnim rozhodnutim volby zakazal.
fatdwi
Sysop: vidíš, ty to vnímáš jako agitku a já jako popis té okupace samotné. Zřejmě to z nějakého důvodu nechceš nebo nedokážeš pochopit a pořád to tady rozpatláváš, ale v reálu tanky Wehrmachtu v ČSR a internacionální pomoc v ČSSR vypadalo velmi podobně. Jak z pohledu aktivit, tak z pohledu doprovodného (rozhlasové vstupy věrchušky).
Zazlívat Zelenskému, že za války nebyly volby je jedna z dalších demencí, které mě u tebe překvapují. Nepochybuju o tom, že kdybysme byli ve válce, budem hlavně řešit, jestli budou vypsané volby a jestli nám na frontu dovezou urny, abysme si mohli vybrat novýho prezidenta (facepalm)
Sysop
Hele, byl jsem v sobotu na svatbe v Nemecku a behem cekani na zenicha (jako dobrovolnej hasic prijizdel na hasicskym aute s plnou paradou) pred hospodou jela okolo vojenska kolona. Nemci to komentovali jako ‚Schau mal, Wehrmacht wieder unterwegs‘, decka mavaly. Vsechno kolova technika, ale nektery ty masiny jsem v zivote takhle z blizka nevidel. Slo o hovno, ale z tech buracejicich tun sel fakt respekt. Jen jsem si delal prdel, ze misto tech cisel napsanych kridou tam mohli udelat velky ‚Z‘. Z meho pohledu to jako okupace vypadalo taky. Bylo jich okolo ctyriceti, nekecam. Jeli smerem od Freyungu, ale odkud, to netusim a nechapu, proc se prodirali malou prdeli a nejeli ani po statnicce. Pritom v okoli zadna posadka neni.
No a stran Zeli – proc volby neudelal, je jeho vec. Ale mandat mu skoncil, takze je vudce/diktator/byvaly prezident/cokoli. Ale ne prezident z demokratickeho pohledu. Sorry, proste NENI.
fatdwi
Sysop: ještě jsem nikdy nečetl, že by Churchill byl „diktátor“ nebo podobné (sorryjako) píčoviny jen proto, že 1940 nebyly kvůli válce volby a tedy mu „vypršel premiérský mandát“ (a celé vládě taky, s výjimkou královny, pochopitelně). Chtělo by to opravit všechny zmínky o těch bývalých ministrech, diktátorech a tak, aby nedocházelo k mýlkám jako že Churchill byl britským premiérem. Prostě NEBYL.
Za mě si tohle můžeš strčit někam, fakt. Chápu, že fandíš Rusákům a tak se ti hodí cokoliv, ale za mě je tohle už příliš hloupé.
Sysop
Re: fatdwi 13.5.2025 v 17:01
Fandim Rusakum? Ale kdez. Jen mam rad, kdyz se hnuj kyda na obe strany stejne. Vubec jsem Zeliho neresil, nez media spustila ‚diktator Putin‘. Sorry jako. Putin ma aspon mandat, Zeli ne. Pokud bude Zeli prodluzovat valecny stav dalsich padesat let, tak porad bude prezident? Jeden takovej byl v permanentni revoluci, taky pamatuju.
A stran Churchilla – nikdy jsem se o nem jako o premierovi nebavil. Proste Churchill, pro mne vudce UK, proc ne. Radeji pouzivam jen jmeno, to chape kazdej. Jakou mel/nemel funkci je v podstate fuk. Je to jako s dolarem – dokud mu lidi veri a uznavaji ho, tak je fuk, jak ten papirek nazveme.
fatdwi
Sysop: chjo, jsem jel odspodu, bych to sloučil do jednoho vlákna, mě nenapadlo, že to budeš řešit v našem vlákně a ještě jednou v tom s quadrou.
A proč teda u Churchilla používáš jen jméno? Tam by diktátor neznělo dost správně? Možná by i jiní diskutující pozvedli obočí a něco si mysleli, zatímco když jdeš na ruku putinovcům, tak je to cajk a jsou spokojený jak želvy, že jsi v tom s nimi?
ygorek
fatdwi 13.5.2025 v 17:01
Použít slovní spojení „vypršel premiérský mandát“ v situaci, kdy předchozí premiér odstoupil je odvážné.
Zřejmě se navíc mimořádně dobře vyznáte v procesech systému konstituční monarchie Spojeného království, o tom byste se mohl rozhovořit, protože jste mezi zdejším obecenstvem rozhodně jeden z mála a formulace „vypršel premiérský mandát“ (a celé vládě taky, s výjimkou královny, pochopitelně). je pozoruhodná, protože královna nemá mandát k výkonné moci.
Laika napadne podobnost například s t.zv. úřednickou vládou, která byla v podmínkách ČSR a ČR použita několikrát.
Z pohledu prostého vidláka je pozorovatelný rozdíl mezi předsedou vlády jmenovaným panovníkem a prezidentem jmenovaným sebou samým.
Foundryman
Fatdwi si plete dojmy a pojmy – v UK má král mnoho pravomocí, včetně práva vybrat za premiéra jakéhokoli britského občana a kdykoliv svolat nebo rozpustit parlament. To, že je jmenován předseda nejsilnější strany, je dáno reflexí reality a nutností zachovat funkční vládu. Volby mohou být vypsány kdykoliv na základě schválení 2/3 poslanců. Volební období max. 5 let může být prodlouženo zákonem schváleným oběma komorami a se souhlasem panovníka. Což se stalo právě za války. Takže Churchillovi žádný mandát nevypršel, pochopitelně ani jeho vládě. Tenkrát se ještě pravidla úzkostlivě dodržovala.
Pomíjím ten lapsus, že za 2. světové nevládla Británii královna, nýbrž král Jiří VI.
quadra
Ked mohol mat Juzny Vietnam volby (podobne skorumpovana krajina ako Ukrajina a rovnako neschopna samostatnej existencie bez americkych dolarov) pocas konfliktu..
fatdwi
quadra: proč chodit do Vietnamu (kde o okolnostech voleb nic nevím a nemám teď chuť to dohledávat), když se stačí podívat třeba do Anglie, která to – asi taky úplnej bordel na kolečkách – nezvládla. Ale nikde jsem kvůli tomu nečetl špínu na Churchilla nebo kohokoliv jiného. Zřejmě čtu špatný stránky a Sysopové a quadrové (a další, nejste tady s tímto ubohým narativem sami) určitě existují i jinde, kde o tom píšou správně politicky.
Sysop
Promin, ale co je za spinu na tom, kdyz se veci nazyvaji pravymi jmeny? Diktator prece neni nic spatneho, v davne historii overeny zpusob vlady, zejmena pri ohrozeni zeme. Jestli to nekdo chape jako spinu, pak jsme prave nasli jadro jezevcika.
fatdwi
Sysop: zatím jsem neviděl nic (ani od tebe), kde bych měl důvod si myslet, že to jako špína myšleno není. Obvykle je to v kontextu „banderovců“ (fuj fuj nácci, úplně jako ti od Hitlera, tak určitě).
Zjevně to víc lidí vidí jako já, protože o Churchillovi se takto nikde nepíše, i když by to bylo to „nazývání věcí pravým jménem“. Za války prostě není divné, že volby nejsou prioritou a nic to nemění na mandátu, který dotyční mají. Zelenáč má mandát úplně stejný jako měl Churchill a tak ho taky vykonává. A co je ještě komičtější, dokonce to všichni uznávají. Jen teda kromě tebe a místní putinovské úderky, která vlastně nemá potřebu házet na Ukrajince špínu, ale jen „nazývá věci pravými jmény“. Hele fakt ne, tohle určitě dokážeš zracionalizovat sám sobě, ale těžko na to skočí někdo jiný.
Jihočech Honza
Britský premiér má mandát nikoli od voleb, ale od parlamentu.
Ten byl řádně zvolen před válkou, pak vzhledem k řádnému válečnému stavu se usnesl nekonat všeobecné volby (ovšem konaly se volby doplňovací), které proběhly hned, jak jen to bylo možné.
Celou válku parlament zasedal a několikrát hlasoval o důvěře vládě, jak Chamberlainově, tak Churchillově.
Uvidíme co předvede fašistický narkoman z Kyjeva.
fatdwi
JH: Challengerovatíte výborně:-) Víc přívlastků, jen houšť a větší (fašistické) kapky:-)
Parlament na Ukrajině také zasedá, takže můžete být v klidu. Zelenský určitě taky provede volby „hned, jak to bude možné“, proto není nutné z něj dělat diktátora, mandát má z těch posledních. A stejně, jako „se parlament usnesl“, že nebudou všeobecné volby v UK, obdobně to bylo i se Zelenským. Jenže na jedné straně je to OK (a volby nebyly dlouhých 10 let), na druhé straně to OK samozřejmě není, hysterčíte jak stará Blažková všichni, neomarxističtí fašističtí narkomani ;-)
(doufám, že jste pocítil zvýšenou váhu mého kruciálního argumentu, pokud jsem na některé Vaše oblíbené slovíčko zapomněl, dejte vědět, příště doplním)
Jihočech Honza
fatdwi: Britannia má přeci jen trochu delší delší demokratickou tradici než Malorusko.
A nehysterčím (to je Vaše podivná obsese a nejspíš projekce), ale s pobavením si užívám ruské vítězství a hemžení liberálních zoufalců.
fatdwi
JH: to jste jen zkusil poněkud slabý argumentační faul, aniž byste ovšem řešil podstatu, takže nic.
Vaše hysterčení není obsese ani projekce, ale pozorování. Čím víc potřebujete v příspěvcích malorusů, banderovců, fašistických koz a podobných berliček, tím víc je zřejmá Vaše zoufalost. Což lze připsat i tomu „užívání si ruského vítězství“, to fakt může jen člověk slaboduchý. Může Vás těšit, že se budete za tu nenávist smažit v pekle, aspoň Vám nebude zima ;-)
pokud je mně známo, tak mu zpětně prdlament mimořádné mandát neposvětil, takže je to tam dichtáldorská totalitní junta co tam nemá co pohledávat
Jihočech Honza
Behemot:
„Tak to chodí na tom světě
každou chvíli jinák,
dneska ctí tě za svatého,
zítra budeš sviňák.“
Sysop
Re: fatdwi 13.5.2025 v 19:55
Mylis se. Zapad uznal Zeliho nelegitimitu v okamziku, kdy se zacalo resit, kdo podepise jakykoli papiry s Rusama, protoze Rusove jasne rekli, ze Minsk 3 uz ani nahodou, takze at si zapad sezene nekoho, kdo ma mandat cokoli za UA podepsat. Totake vedlo k tomu, ze dulezite papiry za UA podepisuje Smyhal a ne Zeli. Takze jak vidno, Zeliho uznavaji uplne vsichni krome Rusu a krome jeho vlastni vlady a zapadu, pokud jde o podpis dulezitych dokumentu. Ostatne i dohodu o nerostnem bohatstvi podepsala Svyrydenkova, protoze ta, na rozdil od Zeliho, ma mandat neco podepsat. Kupodivu, USA to nechtely po Zelim. Proc asi? Takova prilezitost ho vytahnout pred blesky reporteru… no asi proto, ze by to byl jen nevymahatelny car papiru.
Jihočech Honza
„nevymahatelny car papiru“
Jsem upřímně zvědav, jak a jak dlouho budou maloruští zloději a podvodníci tu smlouvu dodržovat.
Sysop
Re: Jihočech Honza 13.5.2025 v 20:37
Ja myslim, ze budou muset.
Jihočech Honza
Nebo budou muset přilézt ke křížku…do Kremlu.
Maloruská historie od roku 91 je vpravdě přehlídkou úspěchů ekonomických, sociálních, demografických a geopolitických.
Zabíjet umí, to ano.
princdrson
z ukrajinských bájí a pověstí: Rusko mělo splácet válečné dluhy židovským bankám z Wall Streetu a tak jim Stalin nabídl Krym, ti už si tam vyměřovali vily u moře. Před předáním, Moskva přidělila Krymsko Ukrajině a bylo po slibech. Chruščov mohl tlouct botama a vysmívat se.
Sysop
Re: fatdwi 13.5.2025 v 20:10
No tak uvidime, jestli Zeli v pristich volbach take obhaji mandat a bude mit svoji funkci jeste deset let po valce. Pokud ano, pak uznam, ze byl naprosto legitimnim zastupcem UA po celou dobu trvani konfliktu a ustavni pravnici jsou banda pitomcu.
fatdwi
Sysop: myslíš jako Churchill, který volby po válce prohrál, což zajistilo jeho legitimitu během války? :-D
Sysop
Churchill byl predsedou jeste deset let po valce, ne?
Sysop
Resersoval jsem a Churchill byl po valce v dolni spizirne a pak od 51 predsedou vladni partaje. Ok, uz ne premier, ale porad mel podporu lidu sakra velkou.
Bahnak
Nebyl náhodou od 51. zase premiér?
Jasně, moc mu to už nešlo, byl dost starej a už na to neměl.
fatdwi
Sysop: konzervativní strana volby 1945 prohrála a tím skončilo Churchillovo premiérování. Pak volby zase vyhrál, ale tvou logikou byl tedy od 1940 nelegitimní.
Nebo by možná bylo rozumné přestat konstruovat nesmyslné oslí můstky o tom, že je nutné vyhrát a tím se něco legitimizuje zpětně.
Foundryman
Ale prdlajs, píšu to výše. V Británii jmenuje premiéra panovník a může jmenovat jakéhokoliv britského občana, není vázán volbami. Volební období je možno prodloužit zákonem se schválením panovníka, což se tenkrát stalo.
fatdwi
Sysop: a je to určitě neuznáním mandátu Zelenského nebo hlavně tím, jestli to patří do mandátu prezidenta? Protože třeba u nás sice prezident podepisuje mezinárodní smlouvy, ale aby byla smlouva platná, je nutný i podpis premiéra. Zvenku by se mohlo zdát, že mandát prezidenta druhá strana neuznává, když k tomu potřebuje ještě Nutellu, ale holt podle zákona to tak je.
K tomu mě vede i to, že jak sám píšeš, něco podepisuje premiér a na něco stačí místopředsedkyně či co je ta Syrydenko zač, nechce se mi to teď hledat. Já bych na papíře taky radši podpis toho, do jehož kompetence to spadá.
servisdok
Vyhláška ze 13. března 1943, která vstoupila v platnost o 4 dny později, stanovila úplně každému občanovi povinnost, dodat svůj radiopřijímač k vykuchání krátkovlnných rozsahů.
Pokud byly v domě/rodině dva, vykuchat se nechal jen jeden, na druhý se poslouchal Londýn a někdo to práskl, byla to většinově poukázka na koncentrák.
Externě připojované KV vstupní/oscilátorové cívky, zvané čerčilky – stejná poukázka, pokud to u rodiny na udání našli v šuplíku.
Celá akce měla skončit do 20. listopadu 1943 a občan měl s odborně vykuchaným přijímačem dostat potvrzení o tom, že není schopen příjmu KV.
Pokud šlo o zahraniční přijímač, který měl pouze KV rozsahy (takových, navíc velmi kvalitních, bylo dost), tak ho zabavili – a občan dostal poukázku na odběr Goebbelsovy tlamy, tedy Volksempfanger VE301, povinně vyráběný v Říši všemi výrobci radiopřijímačů.
Bakelitový ojeb všech ojebů, i na deset metrů drátu sotva schopný příjmu výkonného SV vysílače Deutschlandsender..
Dělo se něco podobného v 68?
Teda krom toho, že Hofman sice nechal vypnout hlavní velké vysílače, ale to vydrželo jen asi 20 hodin. A navíc úplně zapomněl na tzv. rozhlas po drátě. Ten paralelně, ale po drátech přenášel hlavní středovlnný program Prahy 1, navíc se v okresních a krajských městech dalo do přenosu vstoupit vlastním signálem/programem. RPD byl tenkrát zavedený úplně všude, ve vesnicích i v těch nejzapadlejších vrátnicích, v dílnách továren, v kancelářích – prostě všude. Bábiny jej měly zaveden obě, ve vesničkách tehdy čítajících asi 600 a 400 obyvatel. Stačilo tam po telefonním vedení přitáhnout signál z města, v obecní škole dědiny ho zesílit a poslat třeba i do kanceláře kravína..
Sysop
Oba moji dedove zazili jak ’39, tak ’68, rusaky nemusel ani jeden z nich, ale oba se drzeli nazoru, ze Nemci na o sli systematicky a tvrde, kdezto Rusaci sem prijeli, prvni vlna uplne zmatena, druha o neco lepsi, vicemene klasickej ruskej bordel, ale po prvnich dnech zalezli v kasinu a jeden o nich nevedel. Zato hlidky za protektoratu od nadrazi po kdejakou knajpu, atd.
quadra
Vzdy som rozmyslal, preco sa odstranovali kv cievky iba v protektorate.. v nemeckej risi bol „iba“ zakaz posluchu zahranicneho rozhlasu, ale prijimace sa neupravovali, dokonca prve roky vojny (tak do 1942) sa este uverejnovali schemy s kratkovlnnou castou v nemeckych radioamaterskych casopisoch.
servisdok
Němci byli uvědomělí.
Těm stačilo, aby jim to dr. Goebbels správně vysvětlil a oni to vzali jako fakt. Tam nehrozilo, aby pod vlivem BBC vznikaly odbojové buňky ve velkém.
Kdežto ve slovanském Protektorátu, tady působilo české vysílání BBC hodně „rušivě“, kór když podporovalo odbojáře a kór, když BBC začala hlásit, jak skopčák dostává na prdel v SSSR.
Oni tady potřebovali „klid na práci“ a tohle Čechy od práce vyrušovalo a působilo přímo proti německé propagandě.
Proto se to vykuchávání KV rozjelo až v r. 1943 a ne daleko dřív. Prostý zákaz tady moc nepůsobil, Čech nebyl zdaleka tak uvědomělý, jako říšský Němec…
Sysop
Coz plati dodnes. Dva mesice mi ty paka trvalo, naucit je trhat vicka.
Jihočech Honza
„BBC začala hlásit, jak skopčák dostává na prdel v SSSR“
To nemusela ani hlásit BBC. Jednak se protentokrátní čtenář naučil číst mezi řádky (naše čacká vojska v obklíčení u Stalingradu), ale Němci se uměli střelit do vlastní nohy, když na výstavě „Sovětský ráj“ vystavili ukořistěné báječné tanky a děla… A tisíce lidí mohli vidět na vlastní oči, že Sověti mají moderní, účinné zbraně.
Sysop
No… spis se Soveti chodili koukat na ty nemecke zbrane. Optika, motorizace, mechanika, to meli Nemci fakt nekde jinde. Vyhoda Rusu byla jen v tom, ze ten svuj vercajk mlatili raketovou rychlosti asi tak, jako Cinan s levnyma sragorama ovladl svet.
Jihočech Honza
Ovšem nic podobného tankům KV neměli až do roku 42. Nejtěžší tank byl Pz IV. Rusové samozřejmě sledovali nepřátelskou technikou stejně jako Britové či Američané, ale třeba tanky a děla byla jejich vlastní invence.
i přes veškeró preciznost pak ta spolehlivost v reálným nasazení byla na pýču, hlavně jak to vod tygra začlo těžknout, tak ty pohony to absolutně nedávaly a byla to hrůza; sovětskej bordel se posral občas, šlo to spravit kladivem, do vodladění motorů to občas ujelo vyšší desítky/nižší stovky kiláků do zadření motoru, ale tak zkraje to bylo jedno, ty tanky ujely pár kiláků než skončily na sračku a pokud to přežily, bylo to uzpůsobený na výměnu motorů v polu
potom to vodladili, což se hodilo, jak nácky před sebou hnali tisíce kiláků
Sysop
Jo, to ja samozrejme vim, byl jsem i u tahani jednoho valecnyho tanku z ukrajinske baziny, kam si ho Rusaci na par desitek let zaparkovali. Prekvapilo mne, jak je malej.
Bahnak
Ty tanky byly celkově malý. Pz-III, kterej byla v době útoku na SSSR hlavním typem, měl sotva 5,5 m a nevážil ani 25 t. Hodně bylo Pz-II a čs. vz. 38. T-34 nad nima měl převahu kvůli silnějšímu kanónu a zkosenýmu pancéřování, taky byl dost rychlej a s dobrou průchodivostí. Němci teda měli velkou výhodu v radiostanicích, takže v boji mohli komunikovat, ve výcviku a zkušenostech.
Během útoku na SSSR byl nejmodernější Pz-IV, ale s krátkým kanónem.
na začátku jo, ale celkem rychle nasadili tygra, kterýho zas sověti s tím, co bylo reálně v polu, nedokázali prostřelit, s výjimkou toho jejich vrhače popelnic (M-10T) :D po vynuceným ukončení výroby přišlo SUčko s ML-20S a na Téčka nacpali D-5T
Bahnak
@ Behe
Tiger byl ve větším měřítku od bitvy u Kurska, v menším od zimy 42/43. JH psal o období do roku 42, já navázal.
Od roku 1943 cokoli slabšího než 75 mm s dlouhou hlavní nemělo na východní frontě šanci.
Foundryman
Velkou roli hrál dojezd. Třeba u Kurska Němci na benzínové motory s dojezdem 100-120 km těžce doplatili, dtto později v Ardenách. T-34 s dieselem měl dojezd čtyřnásobný. Když pominu s tím související šílenou logistiku, tak zůstat stát bez šťávy uprostřed bitvy není nic moc.
servisdok
Standardní motor HL230 žral v Tigerech 400/100 v terénu, hrozně popiči měla převodovka, kvůli té váze tanku i krouticímu momentu toho 23L motoru.
Pro Tigery II byl nachystaný lepší, snad prý 900-koňový motor HL234, ale holt už nestihli dořešit lepší chlazení, protože problém s tím měl i původní HL230.
Je něco pravdy na tom, že ty motory se vyráběly v litoměřickém Richardu?
Údajně má existovat Rusy pořízená fotka, která přímo v jednom sále Richardu zachycuje jak číslo sálu v pozadí, tak v popředí obráběcí centrum, řady soustruhů, fréz a brusek.
Je někde něco takového k vidění?
servisdok
S těmi KV cívkami to skutečně tak bylo.
Mluvil jsem s pamětníkem, bývalým radiomechanikem z prodejny/opravny Telegrafia, který se na tom osobně musel podílet.
Dělali to tak, že v aparátech, ve kterých to obvodově šlo, obě cívky ponechali, ale zkratovali je drátem.
Tak to šlo udělat u velké části běžných přijímačů, které neměly speciální karusel, typický pro luxusní přijímače těsně předválečné, německé konstrukce.
Cívky v cívkové soupravě byly často řazeny do série a podle zvoleného rozsahu několikapatrovým přepínačem postupně „odzkratovávány“. Bylo to jednodušší a levnější řešení, než bubnový karusel.
Majitel přijímače pak mohl, po instrukci odvážnějšího radiomechanika, doma ten zkrat KV cívek nafingovat tak, aby jako zkrat kusem drátu jen vypadal.
Případně se ten „zkrat“ vstupní KV cívky vyvedl na přepínací zdířku pro přídavný reproduktor. Zasunutím jednoho prázdného banánku do příslušné zdířky, se tak vstupní KV cívka odzkratovala, po vytažení banánku přijímač na KV nehrál, jak bylo předepsáno.
Lidi byli tehdy hodně vynalézaví. Víc, než si dnes myslíme..Spousty těchto „úprav-fint“ ještě i dnes nacházejí sběratelé a restaurátoři, když se dostanou ke kousku, který přežil celou válku a rodinu nikdo nepráskl..
servisdok
S tím udáváním za poslech KV to taky nebylo tak horké. Pokud měl majitel přijímače s funkčními KV rozum, tak rádio neohulil, aby jej slyšeli i u sousedů. Poslouchalo a dolaďovalo se potichu, celá rodina co nejblíž přijímače – na takovou hlasitost stačilo doslova pár miliwattů, které za zeď nepronikly.
A vnější příslušenství přijímače (anténa, uzemnění) bylo stejné jak pro SV, tak i KV.
Roli hrála co největší výška antény nad střechami, její orientace, ale u KV hlavně denní doba. Nebezpečnější podle mě bylo experimentování se směrem venkovní antény, u toho vás mohl vidět kdokoliv, než samotný poslech.
Současně je pravda, že Gestapo spolu s jedním, vždy německým technikem, chodilo vždy na udání. Nikdy nešlo o náhodu.
Nikdo asi nebyl až tolik blbý, že by vysílání BBC pouštěl sousedům přes otevřený okno a celý dvůr, z ohuleného rádia.
Integrale
fatdwi: průběh vůbec podobný nebyl. A to ani trochu.
Československo roku 1938 bylo demokratickou zemí, která řešila zoufalé sousedské vztahy s totalitní diktaturou v Německu, jeho podivně kličkujícím spojencem Polskem a diktátorským Maďarskem. Tyto země se nikdy se vznikem ČSR nesmířily a byly lačny československých území. Nutno dodat, že ani vláda ČSR nebyla úplně panensky nevinná, a tak měl britský lord Runciman rozhodnout, kdo je ten úplně nejvíc ošklivý. Došel k závěru, že Československá vláda (páč ho Henleinovci a zejména jeho ženu mnohem více bavili), a tak bylo československé území dohodu „velmocí“ okleštěno o území obývaná většinově lidmi národnosti nečeské, nemoravské a neslovenské výměnou za slib absence dalších územních nároků. Vzápětí začala německá vojska obsazovat i zbytek československého území, a to pokojně i silou. Československá republika přestala existovat de facto i de iure, nahradil jej protektorát Čechy a Morava spravovaný německým Vůdcem a jeho zástupci (formálně zůstala i osoba tzv. státního prezidenta s nulovými pravomocemi) a Hlinkův Slovenský štát, který se pokoušel po vzoru Polska hrát s Němci kličkovanou také. Načež Němci napadli Polsko a tím spustili druhý díl Světové války, v němž zemřelo kolem 50 milionů lidí.
V roce 1968 bylo Československo naproti tomu totalitní diktaturou, kterou si dobrovolně zvolili občané této země v roce 1946 v demokratických volbách a v níž velká část obyvatelstva (cca polovina?) podporovala (často se zbraní v ruce) KSČ při státním převratu v únoru 1948. Diktatura, která byla závislá na SSSR a to zcela dobrovolně, z vlastní vůle. Na jaře 1968 se zde konalo cvičení vojsk Varšavské smlouvy, jíž jsme byli zakládajícím členem. Poté, co část sovětských vojsk neopustila naše území, začala československá vláda na Moskvu naléhat, aby tak učinila. Dále po snahách naroubovat na bolševický socialismus jakousi „lidskou tvář“ například Šikovou ekonomickou reformou (po ekonomické krizi roku 1965, proti níž měl být marxismus-leninismus pojistkou!!!) obsadila vojska Varšavské smlouvy (krom Rumunů) československé území a část československých úřadů na základě zvacího dopisu členů československé vlády. Po několika dnech sovětská vojska opustila československé úřady. Dalších 22 let pak na našem území byly rozmístěny sovětské vojenské základny. Pokud je mi známo, SSSR nevyvolal tímto krokem žádnou válku, nedošlo k žádné eskalaci mezinárodní situace (NATO s akcí počítalo a preventivně stáhlo svá vojska 50 km od československých hranic, aby se předešlo případným problémům) a z těch cca 144 mrtvých občanů této země byla naprostá většina připisována dopravním nehodám (kolizemi s vojenskou technikou). Ani tomu se tedy nedá z hlediska práva moc říkat okupace, maximálně bychom o okupaci hovořit dejme tomu v období léta 68, kdy byli členové československé vlády prokazatelně vězněni v Moskvě (byť na údajnou žádost členů československé vlády) . Poté případní sovětští „poradci“ zůstávali na přání orgánů ČSSR a správa země byla plně v rukou vlády ČSSR. 21. srpna 1969 už masakr na Václavském náměstí pořádaly výhradně československé silové sbory. Že vliv zejména ÚV KSSS byl u nás obrovský je sice pravda, ale do jaké míry se jednalo o vliv vnější a nám násilně vnucený a do jaké míry to byla zcela dobrovolná „poradenská služba“ vyžádaná z naší strany zejm. ÚV KSČ, to si nedovolím posuzovat. Ale v srpnu 1968 šlo hlavně o to, aby v ČSSR byly instalovány sovětské vojenské jednotky jako protiváha jednotek USA na území BRD. V roce 1989 začal SSSR stahovat své jednotky nejprve z Afgánistánu, poté z NDR a následně i z Československa, Polska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. Ani stahování jednotek z východní Evropy pokud vím nezpůsobilo žádné politické problémy (spíš naopak).
Situace tedy zcela odlišné, důvody zcela odlišné, roky 1938 a 1968 nemají z tohoto pohledu společného prakticky vůbec nic.
fatdwi
Integrale: taky koukám máte problém pochopit psaný text. Samotný akt okupace byl velmi podobný. Okolnosti té akce nikoliv, ale o tom taky nemluvím, tedy je poněkud zbytečné mě poučovat, nejsme obecně ve sporu. Ještě více po lopatě: je vcelku jedno, jestli jste se porval s etnickou menšinou nebo přivandrovalcem a jestli jste byl v prvním případě napaden a ve druhém jste napadl Vy. Průběh samotné bitky může být klidně skoro stejný. A o to jde.
V čem ve sporu jsme je tvrzení, že jsme si komanče „dobrovolně zvolili“. Proti puči je dobrovolná volba Fialy mnohem dobrovolnější a přesto tady pořád čtu nářky, jak je to fuj, bla bla, bla bla.
Nicméně pro účely diskuse nemám problém na Vaši formu argumentace přistoupit a tím tedy můžeme ukončit jakékoliv debaty stran volebních výsledků, protože do EU nás nikdo netlačil, o hradním komančovi nebo vládě nemluvě už vůbec.
Sysop
Jo. Dat holce na prdel rakoskou, nebo pomlazkou je vlastne to samy. Jen to ma trosku jiny okolnosti.
fatdwi
Sysop: jistě, pomlázkou i rákoskou lze dát na prdel úplně stejně. Ale obvykle to tak nebývá, že?
Okolnosti jsou zcela druhořadé, hodnotíme-li vzhled pozadí po aplikaci.
Sysop
Nejde o to, co lze, alebrz jak se to dela (jak to probehlo).
Ty samotne akty okupace byly velmi rozdilne. Rusaci sem sli s tim, ze je zde kontrarevoluce a Nemci sem sli s tim, ze je tady prilis moc zbytecnych lidi, ktere je potreba prosit sitem a dementsprechend odstranit. To jsou uplne jine motivace a take to melo uplne jiny prubeh. Ostatne, kdyby Cesi na Nemce hazeli stejnej bordel, jako na Rusaky, tak je to masakr hned od pocatku. Nejaky promenady s vlajkama mezi tankama nepadaly v uvahu. Takze i v techto detailech je to uplne nekde jinde.
Jo, v realu pak Rusaci tady delali bordel v rozporu s ceskymi (a i ruskymi) zakony (lov ryb granatem, bezohledne jizdy techniky,…), kdezto nemecky vojak by za totez dostal po perkach. To je ale asi tak jedine pozitivum, ktere na prubehu pocatku nemecke okupace vidim. Z dlouhodobeho hlediska to byla narodni katastrofa zpusobena zvenci. U vojsk VS (s vyjimkou Rumunu) jsme si za to mohli diky vlastni verchusce sami. Ano, jednotlivec s tim hovno mohl nadelat, to nepopiram, ale byl to nas ceskej chlivek.
Sysop
Re: fatdwi 13.5.2025 v 16:12
‚protože do EU nás nikdo netlačil‘. Ale tlacil. Jen stacila ta verze ‚cukr‘.
fatdwi
Sysop: netlačil, sami jsme si to zvolili a to dobrovolně. Nelze tvrdit, že jsme si dobrovolně zvolili komanče 1946 a že jsme „byli tlačeni do EU“. To není ani směšné, to je dak debilní, že by mě nenapadlo, že zrovna ty to budeš zpochybňovat.
Sysop
Ja jsem hlasoval pro vstup, ovsem diky tomu, ze mi byl predstaven jen ten cukr. Nikdo mi nerekl, ze ztratime samostatnost, svepravnost, ze nam budou cpany neomarxisticke nesmysly a budeme sdilet privandrovalce. Z meho pohledu to byl podvod na volice, takze dobrovolne je to asi tak, jako kdyz si mys muze dobrovolne kousnout do syra v pasticce.
Jinak samozrejme ano, ta dobrovolnost stran voleb 46 a plebiscitu o vstupu do EU je prakticky srovnatelna, to nerozporuju. Komari nikomu lauf u hlavy v 46 nedrzeli, ale agitka to byla horsi Strazne veze.
Ja jsem u voleb 46 nebyl, ale u plebiscitu o vstupu do EU jsem byl. Je to i moje vina, ze jsem se nechal obelhat.
fatdwi
Sysop: zato soudruhům dělníkům se ukazoval i bič, ne? Mlelo se o rovnosti a o tom, jak dělník je hybnou silou pokroku, lidstva a vlastně všeho.
Prostě není možné v diskusi používat „tlačili do EU“ a „dobrovolně zvolili komanče“. Buď jsme si obojí zvolili dobrovolně nebo byla obojí manipulace, přičemž stále ta poválečná komančská byla mnohem horší, s mnohem horšími důsledky pro odpůrce. Ale možná tady bruselská NKVD po úspěšné volbě likvidovala kohokoliv, kdo někde řekl, že volil proti vstupu (facepalm)
quadra
Zakaz dvoch najvacsich stran v CSR (agrarnici a hlinkova strana) presadili pred volbami 1946 komunisti? Ja len ze tzv. demokrati robili velke kulove a podla toho ten vysledok aj tak vyzeral.. soudruh Benes byl taky demokrat ne?
Demokrati na Slovensku vyhrali iba preto, ze im to hodili volici zakazanej Hlinkovej strany, inak by po nich ani pes nestekol.
Sysop
Re: fatdwi 13.5.2025 v 16:49
Ano, mas asi pravdu. Obe veci mely tlak v pozadi, ale ve finale se volic mohl na zaklade pripravenych dezinformaci svobodne rozhodnout.
Podstata toho, o cem se bavim je, ze v obou pripadech ale si vinu muzeme pripsat sami. Proste jsme jim to sezrali. Kdybych si pred plebiscitem vstupu do EU sehnal vic informaci, mohl jsem volit proti. Neudelal jsem to, podcenil jsem to, je to moje chyba. Podobne nasi predkove to podcenili v roce 46.
fatdwi
Sysop: no konečně.
Integrale
Nebyl.
Příslušníci Wehrmachtu věděli moc dobře kde jsou a proč tady jsou a co se od nich očekává. Byli tady z přesvědčení, že konají dobro. A byli tu proti vůli státní moci ČSR.
Příslušníci Varšavské smlouvy tu byli befelem a netušili nic o tom kde jsou, co se po nich žádá. A byli tu z z vůle části státní moci ČSR.
To je principiální rozdíl!
fatdwi
Integrale: tak jo, dál si sněte svůj sen o tom, že tank v ulici, jehož osádka „ví, proč tam je“ a tank v té stejné ulici s tím stejným cílem, jen o pár let později, která „neví, proč tam je“ jsou od sebe navenek poznat:-)
Pořád se hnípete v okolnostech, netuším, co máte za problém, ale zřejmě není překonatelný a tedy v další diskusi nevidím smysl. Zlomená ruka je zlomená ruka. Hnípat v okolnostech se jistě dá, ale rentgenu je to úplně šumák a na principiální rozdíly z vysoka kašle. Teda kromě rentgenu Integralova, ten by hned poznal principiální rozdíly ve vzniku zlomeniny a tedy by snímek pokaždé ukazoval něco jiného:-))
Integrale
Stále nerozumím jazyku Vašeho kmene. Je přece zásadní rozdíl v tom, jestli Vás tank přijel vyhladit a účelově a úmyslně střílí rovnou do vás, nebo jestli jeho posádka jen netuší, kde a proč je, a střílí do vzduchu jen z obavy, abyste Vy nestřílel po ní. Tank v ulici je sice tank v ulici, ale krucinální rozdíl je přece v tom, jestli a kam/po kom střílí, ne?
fatdwi
Integrale: to vidím a jak jsem napsal v předchozím příspěvku, nevím, co s tím a tedy bych to nechal plavat. Zlomenina je zlomenina. Jak vznikla je přece pro posouzení zlomeniny jako takové úplně jedno.
Že „posádka netuší, kde a proč je“ – to tenkrát tak bylo a jevilo se to tak většině obyvatel u nás? Já u toho nebyl, ale nějak to neodpovídá tomu, co jsem o tom od těch, co u toho byli, slyšel.
Tank v ulici nestřílel ani v jednom případě, počty mrtvých byly velmi malé. Nakonec to bylo cílem v obou případech – obsadit a vynutit si poslušnost, ale ne dělat vlny, aby z toho nebylo povstání, které se bude komplikovaně potlačovat. V obou případech sehrála roli i vláda, která to vždy vzdala (nebo rovnou kolaborovala) a tedy vedla lid k poslušnosti v souladu se záměry agresora.
Sysop
Re: fatdwi 13.5.2025 v 19:50
V tech zlomeninach je, bohuzel, rozdil. Argumentujes stylem „kdyz je policajt v baraku, tak je to policajt v baraku a pro posouzeni situace jako takove je to uplne jedno“. Ne, neni. Je rozdil, kdyz te prijde zatknout a nebo kdyz se prijde podivat, co se deje, protoze mu nekdo volal, ze se tam strili. V tom druhem pripade prijde, zorientuje se a po nejake dobe zase vypadne. V tom prvnim pripade to tak jednoduche nebude, coz?
A to, ze Rusaci sedeli v kasinu a tim padem „okupovali“ CSSR, ackoli je venku nikdo prakticky nevidel, je podobne, jako prohlasit, ze Nemecko je pod vojenskou okupaci USA dodnes. Pokud myslis, ze to tak je, pak ano, CSSR byla pod ruskou okupaci.
fatdwi
Sysop: vidím, žes nedokázal vyargumentovat zlomeninu, tak sis na pomoc zase vzal jiný příklad, na kterém ovšem opět řešíš okolnosti:-) Víc už nemá smysl to pitvat.
Sysop
Re: fatdwi 14.5.2025 v 6:34
Sorry, ale pri 100% aplikaci tvoji zlomeniny taky muzu stat pred ruskym tankem v muzeu a mluvit o okupaci, protoze neresim souvislosti. To asi nechceme, coz? Shodneme se proste na tom, ze se neshodneme na rozdilu obou vojensko-politickych akci.
fatdwi
Sysop: to můžeš, ale budeš zase úplně mimo a že to nevidíš (nechceš vidět?) považuji za úsměvné. „Ruský tank v muzeu“ by odpovídal „německému tanku v muzeu“, nikoliv německému tanku na hlavní třídě během okupace, víme?
No a mě teda „německý tank v muzeu“ a „ruský tank v muzeu“ přijdou jako snadno srovnatelné věci bez nutnosti řešit okolnosti. Chápu, že ty bez okolností žít nedokážeš a budeš na ty tanky nahlížet úplně jinak dle toho, jak se tam dostali, ale to je jen tvůj problém. Pro většinu lidí to prostě budou muzejní exponáty. Nakonec proto v tom muzeu jsou. Story o tom, jak se co kam dostalo můžou být zajímavé, ale na faktu „teď to stojí v muzeu“ to jaksi nic nezmění.
hellfire
Fatdwi
Zlomenina je zlomenina. Jak vznikla je přece pro posouzení zlomeniny jako takové úplně jedno.
—
V případě reálné zlomeniny rozhodně JE důležité, jakým mechanismem vznikla a odvíjí se od toho i následná léčba.
Vy víte něco o zlomeninách? Třeba zlomeniny kotníků a jejich klasifikace? Tam je totiž mechanismus úrazu při léčbě stěžejní.
fatdwi
hellfire: jako vážně? Takže zlomenina vzniklá při rvačce vypadá nějak jinak, když jste rvačku vyprovokoval nebo když jste byl napaden? Wow, to jsem nevěděl, že to doktor pozná:-D
grg
Na posádku tanku sere pes, to je len číslo v tabuľkách, figúrka na šachovnici, ktorou ťahá niekto vyššie postavený – a o toho tu ide, kto tomu celému velí.
Jihočech Honza
+ 1
Kdo by se zajímal o zahraniční politiku SSSR více do hloubky, tak opět doporučuji knihy Karla Durmana:
Jenom krátký postřeh – situace v každé zemi východního bloku byla jiná, jiný byl i přístup ruských bolševiků, a manévrovací prostor jednotlivých „bratrských“ komunistických stran daleko větší, než by se zdálo.
dante003
ad 2) ono v ČSSR probíhal po 21. srpnu 1968 nějaký ekvivalent Aktion Gitter?
Sysop
A? To jsou dve samostatne historicke udalosti. Nebo snad mam ja tady v Nemecku Nemcum vycitat, ze nas okupovali skoro 400 let?
Ty asi budes svobodnej, vid? Pokud ne, zkus manzelce rict, ze svatebni noc sice super, ale jak te potom tech deset let po svatbe nasrala, tak ji fakt nikdy nezapomenes a nejspis se i rozvedes.
Integrale
No, pravda je, že naším problém skutečně už dávno není Rusko, to byla jen 40letá anomálie nastolená v důsledku 2. dílu světové války, ale naším skutečným problémem už přes 2000 let je Německo. Mimochodem, i tu anomálii po roce 1945 zavinilo Německo, vlastně i nástup bolševiků v Rusku zavinilo Německo…
A faktem je, že drtivá většina našich dnešních problémů jsou problémy přicházející z Německa (EU jako sjednocující říše, krize Eura, energetická krize, levná práce… snad jen možná ten covid nebyl důsledkem vlády Anděly Merkelové… i když… kdo ví…).
Jestli jim to máte říkat nebo ne nechám samozřejmě na Vás, ale třeba by se možná alespoň některým rozsvítilo. Ale spíš ne, jen byste měl o něco víc nepřátel. Mně to naopak řekl Němec, jakýsi profesor dějin a filozofie na Mnichovské univerzitě, který si se mnou chodil povídat, když jsem v Německu v 91 myl nádobí. Tehdy jsem mu moc nerozuměl…
Sysop
Ja s nimi o tom celkem v pohode mluvim, protoze vim, s kym se o tom bavit a s kym ne. Rozumni Nemci (vetsina okolo mne, nastesti) jsou sami nestastni z toho, co vzdycky nejakej nemeckej kokot napacha. Je jich proste 80 mega, takze debil se vzdycky najde. Vybirat treba prezidenta z 10 mega a nebo 80 mega je rozdil. A to Steinmeier je prece jen jina persona, nez nas PePa.
Nemci jsou jini, nez my, v urcitych detailech. Napriklad pomerne dost mlci a clovek nevi, co si mysli. Cech bud hulaka svoje nazory na celou hospodu, nebo aspon repta. Nemec spoustu veci prijme jako nemenny fakt. Od toho se pak odviji stadni poslusnost a pokud se najde magor, kterej stadu urci smer, je na pruser zadelano.
Integrale
Já bych řekl, že nejsou trochu jiní, ale že jsou jiní ve své podstatě.
Když Čechovi třeba v obchodě nebo kdekoli někdo překáží, že nemůže přejít, řekne „s dovolením“ (nebo „uhni“) a projde. Románi, těm stačí naznačit a uhnou sami. Němec tam bude stát jak socha, usmívat se a čekat, jestli mu o své vůli uhnete. A když ne, tak začne sprostě nadávat, chovat se agresivně a dovolávat se silových složek, aby mohl projít.
Podívejte se, jak to vypadá, když přijede zájezdový autobus do německa. Všichni se rozutečou po svých. Němci? Zásadně zůstávají ve skupině, protože v jednotě je síla. Germáni mají kolektivismus prostě vrozený, proto ne náhodou všechna kolektivistická svinstva jsou made in Germany.
Pořád si jen nalhávají, že jsou nějaký oběti a že přece taky mají právo (nikdy jsem vlastně nepochopil, na co přesně?). Asi jsou oběti,. svý vlastní blbosti, protože pořád je Angláni provokují a pořád Němčouři skáčou přesně podle toho, jak Angláni pískají. A pak si vylejvají vztek a mindráky na ostatních.
Podívejte se na NordStream. Byl to Německo-ruský podnik. Anglosasové ho nechali vyhodit do luftu a co udělali Němci? Šli po kroku anglosasům? Ne, ti dementi začali střílet na Rusáky! Promiňte, ale je to nesvéprávný národ a jak říkal tuším Goethe: německo velké v jednotlivcích, zoufalé v celku.
A my, Češi, to ještě máme dobrý. Řekněte v Německu, že jste Poliš. To bude teprve legrace.
Všude na světě žijí dobří lidé a všude najdeme kurvy. Ale Germány je potřeba zase rozdělit, jinak nebude v Evropě klid.
Jihočech Honza
Němci nás 400 let neokupovali. České království bylo integrální částí Svaté říše římské, ovšem s výsadním postavením, například český kníže byl hluboko do novověku jediný s královským titulem vedle samotného římského krále.
A Habsburkové byli spíše španělský a italský rod.
Integrale
Jihočech Honza: španělský a italský? Vždyť pocházeli z horního porýní, tedy Německo, Švýcarsko a sporná území Francie (Alsasko). Spekuluje se o společném původu v rodu Merovejců, ale netuším, zda je to prokázané.
A pokud vím, po bitvě na Moravském poli bychom skutečně de facto i se iure mohli hovořit o okupaci. Po Bílé hoře dtto.
Svatá říše římská národa Německého neměla s Itálií mnoho společného, snad jen to, že dnešní EU je následovníkem této Říše a Itálie patřila k zakladatelům EU.
Jihočech Honza
Braniboři v Čechách byla trudná epizodka a Bílá hora byla vítězství nedokonalých lepších nad mnohem horšími. Neštěstí byla válka, která se našimi kraji několikrát přehnala a nechala to v troskách, plus druhé nevolnictví a ožebračení země kvůli válkám s Turky.
RomanL
Jo jo, odporní Russáci nás v 68. okupovali, kdežto stateční Ukrajinci nás tehdy přijeli osvobodit, a proto je jejich dnešní podporovatelé u nás radostně vítali, stejně jako dnes!
vinicius
Stejný problém s NDR. Najednou to byli ti hodní, nebo aspoň hodnější Němci.
Sysop
Kdyz jsem jako decko byl na mezinarodnim tabore, tak Rusaci si s nama vymenovali odznacky a obleceni, Nemci se s nama rvali, kde to jen slo. A to jsem byl na dvou naprosto ruznych taborech. Jasne, ze se z toho nedaji delat zadne zavery, ale nejake naznaky to dava.
Priznam se, ze neznam moc ruskych deti v soucasnosti, ale nemecky decka jsou neuveritelni parchanti. Teprve az jsou dospeli a v pracovnim procesu, taxe srovnaji.
vinicius
Turisté z NDR prý byli všeobecně mimo vaterland jak utržení ze řetězu. Policie v ČSSR, PLR či MLR byli proti VOPO čajíček
fatdwi
vinicius: to potvrdí každý z Brna a okolí, když „dederóni/endéráci“ obsadili stanové tábory v okolí Grand Prix. Svým způsobem bylo komické vidět nepoměr mezi vozovým parkem (z Brna se pod náletem trabantů a wartburgů stalo něco jako dýmovnice) a pocitem nadřazenosti jeho majitelů. Ale holt marka, i východní, měla hodnotu lepší než Kčs a piva za to byly hektolitry.
Sysop
Jojo, vychodnari byl brutalni povl, valeli se ozrali uplne vsude. Asi nejlip to vypadalo okolo hotelu Voronez, kde zapadaci bydleli uvnitr a vychodnari venku na travniku.
Integrale
Rusáci nás milovali. Upřímně. Bohužel tou jejich slovanskou láskou, která dusí. Kdo byl v době reálného socialismu v SSSR, určitě potvrdí. Starší Rusáci, jak slyšeli na ulici češtinu, tak nás objímali – většinou se jednalo o pamětníky války. Zvali nás i domů. Československo pro ně bylo výkladní skříní socialismu. K sobě se chovali jako prasata, ale jakmile zjistili, že jsme Češi, zjihli a začali se chovat občas i jako lidi, resp. to alespoň zkoušeli. Často i proto, že chtěli nějaký ten veksl. Nejlíp dámské spodní prádlo, ale i žvýkačky, džíny resp. oblečení, šminky, parfumerii… použité nevydilo (teda asi krom těch žvýkaček :-).
Pro mladý ruský komsomolky byla představa vdavek do ČSSR pohádkou. Družební večírek se tím pádem vždycky zvrhnul… no, oni to tam dělali všude a pořád…
Když jsem pak pracoval v Německu v hotelu, rozlila dcera majitele colu a křikla na mě, ať to uklidím. To, co slyšela, evidentně nečekala (a je fakt, že si to pak už nikdy nedovolila). Ale někde musela slyšet či vidět, že k podlidem se takto chovat je běžné. Sama to ve svých 9 letech asi těžko vymyslela.
Přesto si přiznejme, že 1000x raději budeme v Německu za podlidi, než v Rusku za miláčky!
leon
Samozřejmě záleží na povahových vlastnostech každého jedince. Kdo má povahu lokaje nebude mu vadit být jako podčlověk. Kdo nemá hrdost a čest bude lézt do zadku zrádcům.
princdrson
to možná ty, protože si nevolník
Integrale
leon, princdrson:
Chcete mi jako vážně namluvit, že byste raději žili v Rusku než v Německu? A proč tuto svoji vizi nerealizujete?
vinicius
Proto je třeba dívat se na Ukrajinu dnešním pohledem. Rok 1968 není relevantní. A jak se zdá, ocitli jsme se s tou českou fúrou spolu se západem na ukrajinské straně
(teda pokud západ nechystá na Ukrajinu nějaký podraz, nebo je to celé podraz) a podle toho je třeba jednat.
Integrale
No, řekl bych spíš „byli jsme vmanipulováni“ na anglosaskou stranu (ona nejvíc trpí Ukrajina, takže označovat tuto stranu za ukrajinskou je dost divné), protože cítím u většiny lidí kolem sebe, že ani Ukrajinu, ani Ukrajince dvakarát nemilují. Většina z nich přizná, že Ukrajince od Rusáka nepozná (ti starší řeknou, že pouze podle jazyka, protože slyší ruštinu které nerozumí). Ale nenávist vůču Rusku se našim kolaborantským médiím a politikům povedlo rozdmýchat celkem slušně, přecejen mindrák z let 1968–1989 je v Češích hodně silný, takže spíš to tak nějak snášíme (až na výjimky).
Navíc po dlouhé době stojíme na straně agresora, a to není dobré. Češi neválčili, byli hlubiččím írumilovným národem (někdo by řekl až zbabělým) a nyní jsme součástí válčící strany. A až to lidem dojde, až bude třeba platit prohranou válku, nebude to dobré. Bude to možná horší trauma, než byl rok 68. Protože s tím, co na nás napáchali ostatní, se tak nějak vyrovnáme, ale s tím, co jsme na sobě napáchali sami…
_-0-_
…doufám, že k nám za mého života nedorazí potřetí!
LD
No, nespoléhal bych na to, lidi z veřejné správy už se dělají místa pro nové pomníky… :-)
Sysop
Pokud je sem nekdo z tveho pribuzenstva pozve jako posledne, tak nevim nevim…
RomanL
Z Ukrajiny už dorazili, soudruhu, jestli sis náhodou nevšiml. :-P
Gorgussien
První ukrajinský front už tu je 3 roky. Až si tam ve stepích přestanou hrát na vojáky, dorazí k tomu prvnímu zbytek. A ti se nezakecaji.
cool
čankajškem a pinočetem se nepochlubili i když kdoví komu jak, pol potem prý ano. No a o islámském státu i poté vyvětvení amíci řekli že je teroristicky nakonec ale tam si čechrali stvořitelé z poza douverských útesů. Prý práce pro cizí moc? Ale u dýpstejtu to jistě neplatí že by sledovali cíle odkudkoliv, prostě jsou „osvícední pustošící ničitelé podříznutí i větvě na které sedí. A dám něco co jsem vyšašil: https://www.facebook.com/watch/?v=340965568833487
Tenzor
Za mě: kdyby měl původce osvobozeni ovlivnit to, jaký u nás bude režim, tak bych byl pro to si počkat a nechat se osvobodit Američany.
Vídeň také osvobodili od nich samých také rusáci. A přesto Rakušané neskoncili v ruské prdeli.
Kdo jak koho osvobodil je tak spíše nudná faktografie než jednoznačný faktor pro budoucí směřování.
Každopádně ruský režim poslal tuhle zemi do hluboké prdele, ze které jsme se dodnes v libovolném smyslu nevyhrabali.
Ruzzáci všech zemí spojte se a táhněte do hakzlu.
Challenger
Chachá – největší russobijci líbali kakáčky bolševickým soudruhům – respektive jejich tatíčkové a maminky. A soudružka Peslarová a její otec estébák ze všech nejvíc. To je konstanta jasná jak slunce. Žádná výjimka pro to neexistuje. Včera rusolíbač, dneska rusobijec.
Rakušáky taky osvobodili Russáci. Měli tam snad komunismus? Nééé, neměli. Proč neměli? Protože prostě nechtěli. V Rakousku vlastně nikdy nebyla žádná komunistická strana. Po WWI totiž museli makat a zjistili, že bez práce nejsou koláče.
Naši čekoprasečáčtí předci naopak komunismus hrozně chtěli, protože dostat něco zadarmo, to se hodí. Už si to vyzkoušeli z Versailleského systému, kdy jim připadla nejprůmyslovější část tehdejšího Rakouska-Uherska. Poslední svobodné volby v roce 1946 vynesli na výsluní bolševické komoušské zmrdy. Zařídili to Ruzzáci? No pochopitelně ne, zvolili si je naši dědové a babičky. Russáci se mohli postavit a hezky pozorovat, jak jim lezeme sami do řiti. A proč prostě nedovolit, aby ta naše země plná idiotů nezalezla do kakáčku Rusům ještě hloubějc, když se sami nabízeli. Rakušáci vyhlásili neutralitu a Rusům to stačilo. Tak se holt Rakušáci měli dobře a my ne. A kdo za to může? Russáci ne. Za to můžou Češi.
A teď se karta kupodivu neobrací – jako obvykle se neomylně zanoříme do prdele těm nějvětším lůzrům – pro změnu neomarxistům z EU. Dlouho u nás byl klid, je teď potřeba těm blbým obyvatelům neomarxistickýho zmrdoprasečáku ukázat, kde je jejich místo a jací vlastně jsou tuplovaní lůzři. A blbí obyvatelé zmrdoprasečáku si neomylně vyberou. Někoho, kdo dává perky zadarmo – ať už je to Bába nebo hnus fialovej, bylo by to v zásadě jedno, kdyby hnus fialovej nebyl ještě trojnásobnej zmrd proti praseti Bábovi.
Ukazuje se, že nejhorší není to, když Rusáci rozjezdí kontrarevoluci tankama. Nejhorší je ta zlomená páteř po podpisu souhlasu se vstupem – což samozřejmě taťka s mamkou podepsali, což? A nyní ta ubohá snaha si s kreténama střihnout reparát za 68′, když je to bezpečný.
Opravdu ukázka tuplovanýho blbství. Naše země nemnůže prosperovat, pokud 30% volí Bábu, 20% volí Spolu a 10% volí mafii ze STAN.
Tohle by se mělo tesat do kamene a vytetovat všem TenSSorům na rub kůže na lebce.
Challenger
Tetovat jim to kurva na čelo a pro jistotu uříznout péro. Takhle se chovají dětičky tehdejších komoušských papalášů, co mýho dědu poslali do lochu na 14 let za velezradu lidově demokratickýho režimu a ukradli mu veškerý majetek. Nerudová a.k.a. Peslarová, Pávek, a.k.a. soduruh generál Pavel. Zase nás chtějí někam zatáhnout, ty kurvy.
Jestli mi ještě jednou šáhnou na majetek neboi rodinu, tak se nebudou stačit divit, co se stane. Já totiž myslím, že tihle lízači a jejich voliči rozhodně nejsou připravení zemřít za své názory. To jsou jenom hnidy, co kradou.
princdrson
tak
servisdok
Doktor má naprostou pravdu, naprosto ve všem.
40 roků jsme lezli do prdele Rusům a ti si nás proto, Čechů jako národa, vůbec neváží. Řekli mi to.
Jen koukáme (resp. vláda), do které aktuální prdele by bylo výhodnější zalézt.
De_Bill
Tak víš co. Komouši tu byli čtyřicet let. Po válce se k moci dostávali různé živly, třeba k esenbé jsi nesměl být kulak, to byla jediná kvalifikace. Na pozadí toho se budovaly světlé zítřky, až to po čtyřiceti letech už opravdu nešlo hlavně ekonomicky. Ti zmrdi si ještě ke konci jeli do Moskvy pro rozumy, ale bylo jim řečeno eto vaše dělo.
No, a po plyšáku sem byl nainstalovanej rezatej zmrd, co šířil pravdu a lásku na pozadí převlíkání kabátů těch zkurvysynů Pávků a Burešů, a zase to po čtyřiceti letech jde do píči normálně a signál z Ameriky byl taky vyslán stejně.
Tenzor
Změněj si nick. Na Challenged, ale spíše Mentally Challenged.
Svoje seance s řezáním per si nechají pro sebe, ale už asi zjistil, že mu jeho péro nikdo neprišije.
Kdyby plodníkem svým pravidelně zatřásl, tak tady nevylévají tolik hnusu z hodně spodních pater.
fatdwi
Challenger: nechcete přecejen vyhledat pomoc kolegů z psychiatrické praxe? Současně začínám tušit, že část Vašich problémů je způsobena opícháním, které přineslo po rozvodu další dávku zlomené páteře, která vystupňovala agresi vůči ostatním (kompenzace se tomu říká, to jste už určitě slyšel).
Můj příbuzný s oblibou říkal, že mu Hitler zaplatil ledničku (po té, co někdy na sklonku století dostal odškodnění za totální nasazení), tak třeba Vám ji zaplatí Pfizer ;-)
cool
Mne jednou na jakési akci co by sekuriťákovi jeden povídal že dnes nejbohatší důchodce nedal dětem ani na svačinu, že si mají otrhat ovoce ze stromů podél cest a že prý šetřil tak že si nesundával ani klotové rukávy aby si neošoupal žaket protože místo trabanta chtěl wartburga..
Tenzor
Mister mentally challenged, víte o mě a mě rodině úplný exkrement. Pokud jsou vaší předci duševně stabilní jako vy, tak museli dělat pěkné věci za komundírské sviňodiktatury. Duševně máloodolni jedinci byly vždy největší …
Pokud to populistické křivé estebátko je menší zlo, než fialoví neschopové, tak chápu že se stane z mé vlasti České republiky to čemu říkají prasečák.
Ale užijte si to. Já už se tam vracet nemusím. Prachy jsem už odtud letos z části (odpovídající celoživotnímu výdělku dvou prasečanů) vyvezl a hodlám v tom pokračovat.
Klidně si z České republiky udělejte českoprasečák. Mě to začíná být jedno.
leon
Challenger
Je svět lepší nebo horší po rozpadu SSSR a zániku socialismu? Jestli je lepší, tak zlý byl socialismus a komunisti.
Jestli je horší, tak to zlo očividně nebyl socialismus a ti zlí očividně komunisti.
servisdok
Je horší, objektivně a nezvratně.
Na spoustě objektivních věcí se to dá dokázat.
fatdwi
servisdok: tak dokazuj, soudruhu.
Integrale
Svět byl po zániku SSSR tisíckrát lepší, dokud komunisti nezačali zase „budovat“ tu svoji EU. Ta stojí za totéž, co SSSR.
quadra
Bohuzial to lavicove svinstvo fungovalo na Zapade dobrych 20 rokov pred rozpadom Sojuzu.
Integrale
Jen omezeně. 1968 byla sice těžká levičácká rána, ale pořád i po ní fungoval ten svět tak nějak normálně, protože náš Ostblock byl pro Západ varováním: „chcete dopadnout jako oni?“
Extremistická levice mohla vytáhnout až po zbourání Ostblocku, protože už zmizel ten odstrašující příklad.
leon
Může se někdo divit jak to v ČR a KoZa vypadá, když mají lidi dočista vymyté mozky protikomunistickou propagandou??
Za vším špatným vidí komunisty, a přitom v celé Evropě řádí kapitalismus resp. jeho vyšší level – fašismus.
Hele, a myslí si to taky ti lidé, kteří přežili napadení Američany v Jugoslávii, Iráku, Libyi, Sýrii, Afghánistánu, Gaze…
ModrýKlokan
TenSSore trhej ruSSáka, doSStaneš koSStičku.
princdrson
za lenost, vychcanost a zlodějství tvých předků nemohou Rusáci, ale tvoji předci
RomanL
Přesně!
Tenzor
Jaky druh zaprděnosti tě pudí k otírání se o moje předky statkáře a mlynáře, kteří se snažili a měli. Než je komunistický hnus okradl.
Ale neboj, zase jsme si po revoluci pomohli. Nikoliv 90kovými privatizacemi, restitucemi (co zbylo z nemovitého majetku… az na ta pole a lesy), ale prací, investicemi a podnikáním.
ModrýKlokan
@ TenSSor
Hlavně se z toho neposer. Každej chvilku tahá pilku. Sis taky nakradl, tak si to někam ulij a nedělej machra. Beztak ti od tohoto břemene bude pomoženo. Chvíli vyčkej. Zmrdi jako ty jsou jistě krásná trofej pro větší kábry.
Tenzor
Kloakane, ty ruzzoidní rozteklé hovínko. Nezáviď a snaž se. Třeba jednou dokážeš žít za svoje peníze a ne ze socky a milodarů.
Ale nevím, nevím, lidé s IQ 60 se mohou snažit sebevíc a vylezou z toho jenom hovna, které tady celou dobu sereš.
ModrýKlokan
@ TenSSor
Copa copa? Tečou nervičky?
Gorgussien
Tvl a ten režim EU v 0.9 co do nás definitivně vstoupila 15.3.1939, ten nás povznesl?
Tenzor
Číst text umíte? A chápat? Co na to Jan Tleskač?
_-0-_
AD Tenzor 12.5.2025 v 23:30 a Challenger 13.5.2025 v 0:18
Stran Rakouska neargumentujete poctivě. Rakousko nebylo okupované Rusáky, ale bylo pod okupační správou čtyř mocností (US, FR, UK a SU). Tuším v roce 55 byla podepsána smlouva mezi Rakouskem a okupačními mocnostmi o postupném stažení jejich vojsk za podmínky neutrality Rakouska (včetně neumožnění výstavby cizích vojenských základen na jeho území). Smlouva ukončila 10 let trvající spojeneckou okupaci (1945–1955) a obnovila plnou suverenitu Rakouska. Okupační vojska poté v roce podpisu smlouvy postupně opustila Rakousko.
Rakousko bylo okupováno/osvobozeno (záleží na tom, jak kdo hodnotí einschluss) vojsky všech čtyř spojenců (kteří se na bojích podíleli). Takže ne, že Rakušáky osvobodili Rusáci.
Proč nezvítězili v Rakouských volbách komunisti? Jednoduše proto, že KPÖ se utápěla v tematech ideologického boje namísto řešení poválečné obnovy, na rozdíl od SPÖ a ÖVP, které se zabývaly ekonomickou a sociální problematikou. Proto utřeli komunisti hubu – ne proto, že by bolševiky nechtěli kvůli ideologii, nebo že by to byli lepšolidi, ale proto, to ti rakouští bolševici posrali.
K mé lítosti ale s hodnocením naší minulosti a současnosti musím souhlasit, jenom bych ještě rád připomněl „drobnosti“, dokreslující kdo jsme a kým jsme byli – namátkou věšení zajatých nácků na lampy a jejich upalování zaživa, dopis 99 pragováků, anticharta, četnost práskačů v populaci…
V kontrastu s tím se mi vybavuje Silvestr 1989 jsem na Václaváku. Poprvé a naposledy v životě jsem viděl nadšený, oslavující, ožralý (svobodou i chlastem) stotisícový dav, zasypávaný tunami pyrotechniky, který se zalykal pocitem svobody. Jako by to nebyl stejný národ, který ohýbal dlouhá desetiletí páteř a v lepším držel hubu, v horším škodil bližním, aby si pomohl. V tom davu jsem se dostal blízko k starému dědečkovi, byl to věchýtek s bílými vlasy a plakal. Když jsem se ho zeptal, co se mu stalo, tak odpověděl: „Nemyslel jsem si, že se toho (pádu bolševika) dožiju…“ Bylo to skutečně dojemné. Je dobře že se ten dědeček nepochybně nedožil dnešní zkurvené doby.
Sysop
No, taxis to Rakousko okecal, model „nojo, ale voni to meli jinak…“. Pripomina mi to situaci, kdyz mi soused cucel na novou fasadu a utrousil „nojo, ale ja mam starej barak, je to vlhky, to by se muselo nejdriv podrezat“ a ja na to „jo, tohle jsem koupil jako barak o 15 starsi, nez je ten tvuj, podrezat jsem to musel taky a dokonce pulku zbourat. Ja jsem kancelarska krysa, ty jsi zednik“. A soused odesel. Kdykoli ja neco vybuduju (bazen, sklenik, upravy zahrady,…) tak jen cumi pres plot a vypravi, proc zrovna u nej toto nejde. Velkej svah, malo vody, mrazova kotlina,…
Jasne.
fatdwi
Sysop: jakože vážně popis situace v Rakousku je „okecávání“? Co konkrétně z toho, co píše _-0-_ není pravda?
Jestli vidíš rozdělení sfér vlivu jako „okecávání“, tak to je pak „okecávání“ úplně všechno. Třeba i to, když 196 cm vysokej basketbalista vykládá 165 cm vysokému, že měl pořádně makat jako on a neokecávat svou neschopnost a taky mohl hrát v NBA.
Vážně si myslíš, že kdyby Rakousko bylo po válce ve sféře vlivu sovětských genosse, tak jako jediná taková země by tam vzkvétala demokracie západního střihu?
Sysop
Okecava to, ze nasi predkove to proste zkurvili, kdezto ti rakousti ne. Ten pruser byl hlavne v tech lidech a volicich.
Osobne si myslim, ze Slovaky jsme meli nechat odtrzene, jak sami 14/3/39 chteli a radeji se federativne pripojit k Nemecku. Nebyl by zadny odsun, coz by sice nebylo jednoduche, ale urcite jednodussi, nez kolektivizace padesatek. Atd.
Kdyz se podivam na mapu Evropy, tak Stalin resil to same, co Ada. Ze to pitomy dlouhy Ceskoslovensko je v tak blbym miste, ze vrazi klin do rise. Pochopitelne pak obe mocnosti nas chtely mit pod kontrolou.
fatdwi
Sysop: rakouští byli v jiné situaci. Znovu se zeptám, jestli tedy (a teď už to vypadá, že jo, což teda valím voči) fakt věříš tomu, že kdyby Rakousko připadlo Rusákům, tak to tam bude těch 40 let vypadat stejně tak, jak to tam vypadalo, když jsem tam byl v prosinci 1989? Jako vážně? A dle čeho tak soudíš? Nevidím jedinou zemi, kam by Rusák vlezl a nedopadlo to s ní stejně špatně jako se všemi ostatními, resp. stejně špatně jako s těmi, se kterými to nedopadlo ještě hůř (připojeni k SSSR).
Sysop
Nene, to si nerozumime. Ja jsem to myslel presne opacne, ze my jsme meli jit rakouskou cestou, ne Rakousko tou nasi, proboha.
fatdwi
Sysop: JAK bysme měli hledat nějakou „Rakouskou cestu“? To je naprostý nesmysl. Tady byla jiná situace, spadali jsme pod SSSR a tak to taky dopadlo. NEMOHLO to dopadnout jinak. Stačí se podívat, jak to dopadlo kdekoliv jinde, kam šlápl Stalin. Vykládat o tom, že to mělo dopadnout jinak je jako divit se, že jsme v EU. To taky nemohlo dopadnout jinak.
Sysop
S EU je to blby, jsme okolo obklopeni zememi, ktere uz byly, nebo brzy v EU byt mely.
S VS/RVHP to tak prece nebylo. Ze Stalin neco chtel, to je jasne. Kazdy neco chtel. Nemci chteli, Amici chteli, Rusaci chteli,… snad jen Anglani se po valce par let o stredni Evropu moc nezajimali. Ale kde jsme spadali pod SSSR, ze jsme nemohli jit rakouskou cestou? Jako fakt bych rad cetl vyklad nekoho, kdo tomu opravdu rozumi. Jinak porad budu verit tomu, ze nejaka sance byla, i kdyz samozrejme tlaky Kremlu byly jasne. Jaxem vyse uvedl, nemit z5 Slovensko, urcite by imho sance vetsi byla. Jestli bylo moralni se se Slovakama zase slepit, je vec jina a historie to o padesat let pozdeji ukazala.
Sysop
…kdyz nad tim tak premyslim, tak o nejake rakouske ceste asi bylo rozhodnuto v Londyne pri tom, kdyz se resil odsun Sudetaku. Tuhle akci naplanovali Britove, takze odtud asi prislo rozhodnuti. Domnivam se. Britove nas dost mozna za neco vyhandlovali.
quadra
Pokial si spominam, Churchill priklepol strednu Europu Stalinovi vymenou za Grecko (a nepodporu komunistickych stran v IT a FR).. treba sa stazovat u britskych sudruhov demokratov.
fatdwi
Sysop: hlavně bylo rozhodnuto demarkační linií a čekáním na Rusáky, přestože Pražskému povstání by mnohem víc prospěl rychlý postup Američanů, kteří byli blíž.
Následně nemá cenu řešit Rakousko a ČSR, Rakušáci byli ještě 10 let pod okupační správou, rozdělení na čtyři zóny. Úplně jiná situace než tady, kde byla „okupační zóna“ jen jedna.
Stejně tak když si pořád myslíš, že to mohlo dopadnout jinak, jmenuj jedinou zemi, kam Stalin vlezl a kde se lid „svobodně“ rozhodl pro demokracii.
Znovu zopakuji Německo, kde volby dopadly diametrálně odlišně, přesně podle okupačních správ – v sovětské části pochopitelně vyhráli už v roce 1946 komanči (SED). Sověti holt potřebovali na „svých“ územích co nejrychleji u moc svoje lidi, samozřejmě „svobodně“.
Foundryman
Rozdělení sfér vlivu je mýtus. Speciálně stran ČSR a Polska bylo dohodnuto, že rozhodnou volby. A rozhodly, jak u nás, tak i v Polsku.
fatdwi
Foundryman: můžete tedy trochu rozebrat mýtické rozdělení území a kdo co osvobodí a proč k této mýtické události (ne)došlo?
Foundryman
Demarkační linie nebyly stanoveny v Jaltě, to byla technikálie řešená na jiné úrovni (a v podobných případech obvyklá, aby nedošlo k „přátelské palbě“). Na Jaltě bylo dohodnuto pouze rozdělení Německa na 4 zóny a posun Polska na západ.
fatdwi
Foundryman: takže demarkační linie nebyla stanovena proto, aby bylo jasné, do čí sféry vlivu kdo spadne? Churchill nechtěl po Američanech, aby osvobodili Prahu, aby ČSR nepadlo do spárů Stalina?
Foundryman
Nevím, co kdy chtěl Churchill po Američanech, ale rozhodně to nebylo na Jaltské konferenci. Tam dokonce nebyly dohodnuty ani demarkační linie. Z hlediska propagandistického ovlivnění obyvatelstva by to ale bylo jistě přínosné. V únoru 1945 byla RA 70 km od Berlína, zatímco Spojenci se teprve chystali šturmovat Rýn. Demarkační linie byly dohodnuty mezi vojenským velením RA a Spojenců později separátně a měly čistě vojenský účel – aby po sobě omylem nezačali střílet.
I na webu je na toto téma dost pramenů, doporučuji k přečtení.
Pohádka o rozdělení sfér vlivu je u nás velice oblíbená, neboť marginalizuje vliv voleb v roce 1946. Ovšem za ten průser si skutečně můžeme sami a z velké části Beneš, který z důvodu osobních averzí přivítal vytvoření tzv. Národní fronty, to jest vyloučení všech pravicových stran z voleb. Beneš byl vůbec pro ČSR neštěstím, byl to možná dobrý výkonný úředník jako ministr zahraničí, ale když měl tvořit politiku, bylo to žalostné. Napřed diplomaticky tak dlouho bojoval proti Rakousku a Maďarsku, až přišel Hitler. S Polskem se stihl rozhádat hned zkraje 20. let. Mezi západními partnery v londýnském exilu byl kvůli svým osobním vlastnostem silně neoblíbený – což v důsledku patrně vedlo k jeho příklonu ke Stalinovi, který mu uměl mazat med kolem huby. No a jeho účinkování v letech 1945-1948 byla jedna velká tragédie.
Foundryman
Ještě bych dodal, že v Rakousku získali komunisti v poválečných volbách cca 5% hlasů, čímž skončili i přes přítomnost RA. U nás, za nepřítomnosti RA, dostali 40%.
fatdwi
Foundryman: jako vážně mi doporučujete, ať si něco přečtu a přitom nevíte tak základní věci a považujete sféry vlivu za „mýtus“? :-))))) Hele to fakt nejde vymyslet, to se musí zažít.
Rakouské volby a československé volby srovnáváte proboha proč? V době, kdy tady bylo dávno po puči bylo rakousko pořád rozdělené na okupační zóny a po jejich zrušení 1955 pod závazkem neutrality tedy byl důvod tam budovat komunismus prosím jaký?
Jak to vůbec můžete srovnávat? Situace byla diametrálně odlišná.
Naopak se můžete podívat na Německo, to bylo rozděleno a jak to tam dopadlo. Východní uvědomělí Němec si tam komančskou totalitu zvolil taky dobrovolně, protože správně pochopil význam vedoucí úlohy proletariátu, zatímco o pár metrů vedle za hranicemi to neuvědomělí západní Němec nepochopil?
Jestli ona to nebude nějaká bagatelizace. Nebo mýtus?
Foundryman
Ano, doporučuji. Sféry vlivu vyplynuly ze situace po volbách. Nebyly dohodnuty předem. Rakouské a naše volby mohu klidně srovnávat – obě hlavní města obsadila RA, volby v Rakousku proběhly v listopadu 1945, u nás na jaře 1946. Jen v Rakousku nebyly a priori z voleb vyloučeny strany s nadějí na vítězství (krom NSDAP, pochopitelně).
Jediný rozdíl byl v tom, že z našeho území se všechna cizí vojska stáhla na podzim 1945.
To prostě nejde nijak okecat, komunisty si naši předkové zvolili sami. Omluvou jim může být, že měli díky „demokratickým“ politikům zúžený výběr.
Každopádně se na jaltské (ani postupimské) konferenci sféry vlivu neřešily, co si kdo po válce prostřednictvím diplomacie nebo propagandy urval, to měl.
Foundryman
Ještě bych doplnil, že srovnávat to s Německem je úplně mimo mísu, tam vládla vojenská okupační správa, která si v každé zóně bačovala podle svého a zaváděla své pořádky. Takže východní Němci si komunisty svobodně zvolit ani nemohli.
fatdwi
Foundryman: pokud budete ignorovat realitu, tak prosím, ale ona se stejně nezmění, takže další diskusi nevidím jako smysluplnou. Stejně tak nezmizí sféry vlivu, ač byste si to zřejmě (kdovíproč) přál.
Pokud jde o volby v Rakousku, bavíme se tady o státu rozděleném na čtyři části. Kdo (ne)dobyl hlavní město je zcela irelevantní. Klidně to srovnávejte s čím chcete, srovnání s ČSR je úplně mimo. Ale chápu, že když ve Vaší realitě neexistují sféry vlivu, pak Vám může připadat, že volby v Rakousku a v ČSR srovnatelné jsou. To je pak rozdělení na okupační zóny prakticky neviditelný „detail“.
Ad Německo – srovnání je naprosto v pohodě, SED si tam zvolili už 1946, dobrovolně, pochopitelně.
Foundryman
Já nikde nepíšu, že neexistovaly zóny vlivu, patrně máte potíž s chápáním čteného. Já jen píšu, že nebyly dohodnuty předem a už vůbec ne na Jaltě. Do vlivové zóny SSSR jsme napochodovali sami, dobrovolně a s budovatelskými písněmi na rtech. A začal to už Beneš v roce 1943. Volby v roce 1946 byly zásadně ovlivněny především vnitropolitickým omezením účastnících se stran. To, že tady vedli komunisti propagandu, je věc jiná, ale i volební propaganda tzv. demokratických stran byla taková jakási národněfrontovní.
Znárodnění průmyslu a bank v roce 1945 taky nenařídila Moskva, to byla čistě naše záležitost. Atd. atd.
Je nesporné, že se SSSR snažil okolní země pod svůj vliv dostat, ale rozhodně to nebyl proces „o nás bez nás“. A bylo možno se víceméně úspěšně bránit, což dokládá právě příklad Rakouska nebo Finska, případně později Jugoslávie.
fatdwi
Foundryman:
Vy: „Rozdělení sfér vlivu je mýtus.“
Taky Vy: „Já nikde nepíšu, že neexistovaly zóny vlivu, patrně máte potíž s chápáním čteného.“
Tak jistě:-) Tohle si zkoušejte na někoho, koho to baví, já to fakt nejsem. Že sféry vlivu byly dohadovány již před koncem války je mimo jiné zřejmé z (jistě mýtické) demarkační linie nebo Churchillova naléhání na Američany, aby osvobodili Prahu (které se nestalo, protože o něm nevíte). Víc nemám, co bych dodal.
Foundryman
Mezi výrazy „rozdělení sfér vlivu“ a „existence sfér vlivu“ je ovšem jistý drobný sémantický rozdíl, není-liž pravda? Pokud je to na vás ovšem příliš subtilní, budiž, nemám, co bych dodal.
fatdwi
Foundryman: nebuďte ubohej, máte na víc. Pokud chcete ale přesto zkusit prokázat, že se mýlím já, prosím o konkrétní citaci Vašeho tvrzení, že uznáváte „existenci sfér vlivu“, já to tam nevidím, ale Vy to tam jistě najdete: „Rozdělení sfér vlivu je mýtus. Speciálně stran ČSR a Polska bylo dohodnuto, že rozhodnou volby. A rozhodly, jak u nás, tak i v Polsku.“
Foundryman
13.5.2025 v 17:37, dále v 18:08. Znovu upozorňuji – „rozdělení sfér vlivu“ předpokládá dohodu stran, které si je dělí. „Existence sfér vlivu“ je popis vzniklé reality. Nevím, jak bych to ještě polopatičtěji objasnil (ani zda to má vůbec význam).
Integrale
fatdwi: to, co píšete, má svoji logiku a zóny vlivu rozhodně nejsou blbost. V tom souhlas.
Volby 1946 byly v ČSR hodně cinknuté Moskvou, stejně tak volby v BRD v 1949 USA (Adenauer nevím, zda by bez Američanů byl přijatelný). Dokonce pak došlo k tomu, že Erhard byl i pro Američany až příliš liberální a hodně museli Adenaurovu vládu krotit.
Na druhé straně vítězství KSČ v roce 46 u nás i přes nezpochybnitelné ovlivňování Moskvou byly spíš výsledkem zrady spojenců v roce 38 a úlohou komunistů v odboji. Myslím si, že i bez Moskvy by komouši vyhráli, navíc si přečtěte jejich program, z toho, co pak dělali tam nebylo nic (resp. bylo psáno „jsme proti…“). Možná by bez Moskvy dostali o něco míň, ale podle mého by vyhráli tak jako tak. Lidi to prostě fakt chtěli! Ledaže by na férovku napsali, co se pak bude dít, ale to si myslím, že do značné míry ani sami ještě úplně netušili.
Pokud juknete na Jugošku, ta byla také v sovětské zóně vlivu a měla dost jiný osud než ČSR. I Řecko mělo jiný osud. Navíc každý ten socialismus byl v detailech jiný, zatímco v NDR nebo Polsku normálně existovaly drobné živnosti, v ČSSR vznikaly na povolení Národního výboru až někdy od 1986? V SSSR existovaly jak kolchozy, tak soukromí zemědělci, u nás to s nedružstevníky bylo dost komplikované (byli, ale opět na úředně potvrzenou výjimku). Nemůžeme všechno házet na Rusáky.
Takže tvrzení, že větší díl komoušské vlády byl v rukou československých občanů bych i při akceptaci zón vlivu potvrdil. Ty zóny vlivu měly spíš vojenský než politicko-ekonomický charakter.
fatdwi
Integrale: hele já fakt nevím, co si mám myslet. Jak můžete (proboha!) v jedné větě napsat, že „jejich program, z toho, co pak dělali tam nebylo nic“ a ve druhé „Lidi to prostě fakt chtěli!“.
To přece vůbec nedává smysl. Komanči, futrovaní Stalinem, lhali a lhali jako ostatně pořád, PRÁVĚ proto, že je tady zas tolik lidí nechtělo. Přece, logicky, kdyby to lidi skutečně chtěli, proč to lhaní?
Jiné osudy jiných zemí, co jsou historicky i geograficky úplně jinde bych do toho nemíchal. Souhlasím s tím, že rozdíly byly a v určitých věcech i značné, nakonec jsou tady pořád ti stejní lidé a spíš tu zůstalo to horší poté, co je komanči okradli.
Nicméně – neshodneme se. Kdybysme zůstali ve sféře vlivu západu, komanče bychom tu neměli. Víte proč? Protože to ovlivnění by tady pochopitelně bylo taky. Ale ne ve prospěch bolšánů. Když chcete srovnávat, musíte srovnatelné. „Cinknuté“ to bylo všude ve prospěch těch, kterým daná země připadla do vlivu. Logicky snahou bylo, aby se vliv legitimizoval a zůstal dlouhodobě. Nelze to tedy srovnávat s nějakým hypotetickým stavem vzduchoprázdna, ve kterém by se ČSR neocitla a tedy by voliči „stejně chtěli komanče“. To přece musíte vidět sám, že je nesmysl a že tedy sféry vlivu byly mnohem důležitější než nějaká údajná preference lidu. Lid volil, co se mu nakecalo, jako vždy. Západní Němci volili Adenauera, východní SED. Je naprosto nemyslitelné, aby to dopadlo opačně. Pokud by ale vliv sfér neměl být velký, pak by to přece opačně dopadnout klidně mohlo, bylo to přece tím lidem, ne? Ani omylem. To vidíte sám.
ygorek
fatdwi 13.5.2025 v 18.43
Přesně!
V programu pětikoalice nebylo z toho, co pak dělali, nic. Zvolena byla, protože lidi ten jejich volební program fakt chtěli a netušili, že stupeň plnění bude 0.
Smysl to dává jak v v původní Integralově verzi, tak ve verzi modernizované ygorkem.
Vaše práce s textem je pozoruhodná, jak často poukazuji, a diskuse s vámi buď obtížná, nebo zbytečná.
fatdwi
ygorek: Vaše chápání víc než jedné věty bylo vždycky marné, takže pak je těžké s Vámi diskutovat ve chvíli, kdy je těch vět víc, nedejbože ve více příspěvcích. Nicméně pro tuto chvíli (nechce se mi do jedné pracovní činnosti, takže i marná snaha s Vámi lepší) udělám výjimku:
Vlamujete se do otevřených dveří, protože to, co jste napsal, je fakt, o kterém se ale nikdo nepře. Na víc jste asi neměl, tak jste si myslel, že to jako děsne rozetnete, ale nestalo se. O co v reálu jde je právě to, co je „za tím“. Já osobně si myslím, že tady většina rudou komančskou bídu nechtěla, stejně jako tady většina nechce zelenou komančskou bídu dnes.
A protože zde (pozor, kontext) často zaznívají stesky po tom, jak tady „nikdo nechce“ tu zelenou bídu, ale přitom ji tady máme, je holt dobré přistupovat k oběma situacím konzistentně. Například tak, že komančskou – rudou i zelenou – bídu většina moc nechtěla/nechce, ale je manipulována tak, aby to přesto udělali.
A tedy (pozor, komplikace, obsáhlý kontext) zpět k původnímu tématu – komanči se k lizu nedostali proto, že by tady lidi chtěli totalitu a že by si ji tedy „svobodně“ zvolili. Zvolili si to, co sféra vlivu chtěla a de facto zařídila. Stejně, jako kdekoliv jinde (vizte i zde diskutovaný rozdíl mezi volbami ve východním a západním Německu a to ještě v době SMADu).
Pokud souhlasíte s Foundrymanem, že sféry vlivu jsou mýtus a s Integralem, že jsme si komanče „svobodně zvolili“, fajn, to klidně můžete i nadále a spolu se i nadále shodovat nemusíme.
ygorek
fatdwi 14.5.2025 v 10:38
Děkuji za odpověď a důkladný rozbor mého příspěvku.
Škoda jen, že jste si ho nepřečetl.
fatdwi
ygorek: i takto můžete zakrýt, že jste nepochopil ani původní příspěvek, ani dodatečné vysvětlení, které víc po lopatě už být nemohlo. Budu na to v budoucnu pamatovat.
ModrýKlokan
@ Fawi
Ty debile, proč furt někoho poučuješ, když seš blbej a nevzdělanej jak bedna kytu? Jako sbírka psychiatrickejch diagnóz by sis měl raději místo planýho blábolení najít dobrýho psychiatra. Jako nevyléčí tě, ale je šance, že přestaneš ohrožovat sebe i svoje okolí, magore.
fatdwi
MK: Vyskoč ;-) Hodnej:-)
ModrýKlokan
@ Fawi
Jak řikáš.
Bahnak
Lidi chtěli, co komanč ve 46. sliboval. To neznamená, že chtěli to, co po roce 48 dělal.
Co je na tom proboha „pozoruhodnýho“ a k nepochopení??
Jasně že lhali, ale to, že komunisti lhali, NEZNAMENÁ, že Stalin zfalšoval český volby nebo že lidi nemohli volit jinak. Prostě lidi v Československu se rozhodli volit takhle.
BTW zrovna tak hodně lidí u nás volilo dobrovolně 5K nebo rozvědčíka. Prostě uvěřili propagandě. Znám VŠ, co si myslej, že celosvětovej covid si vymyslel Babiš. Znám VŠ, co věřej dalším podobnejm kokotinám z médií. Ale nikdo je nemusí nutit tomu věřit.
Pokud to budem brát tak, že všechno je „něčí vliv“, tak samozřejmě můžeme brát vítězství jakéhokoli Nefialy jako výsledek ruské hybridní kampaně, jak to fialoví tvrděj. Ale tak blbí snad proboha nejsme…
ygorek
Bahnak 14.5.2025 v 15:02
Z vyprávění rodičů a prarodičů jsem se dověděl, že po válce ovládla dělný lid ohromná euforie z porážky nacistů a možného nastolení nového, sociálně spravedlivějšího pořádku. Toho využili komunisté k vítězství v demokratických volbách a nastolení diktatury proletariátu.
Bylo to patrně jako po 17.11.1989, kdy lid věřil, že dostane konečně vše, že se tvá ztracená vláda věcí tvých k tobě navrátí, lide, navrátí.
Cerny Mor
ygorek:
Ale hovno, soudruhu. Komunisti vyhráli, ale zdaleka neměli většinu. Zrovna moji prarodiče, kteří byli živnostníky, je nevolili ani náhodou, stejně jaqko většina ostatních voličů. Nesníš věřit propagandě, co do tebe hustili na základce za komunismu.
Realita byla taková, že měli premiéra, silová ministertva, začali čistky dávno před únorem 1948 (to bylo jen závěrečný divadlo pro veřejnost), Beneš jim pomohl svým znárodněním zlikvidovat silný soukromý sektor, Němce vyhnali a jejich majetek dali lůzrům, kteří jim pak pomáhali.
No a poslední věc pro zdejší četníé Neználky: sebevětší vítězství v demokratických volbách neznamená, že vítěz pak svobodné volby zruší. Takhle svobodný svět fuckt nefunguje.
(Kromě toho ty volby 1946 nebyly úplně svobodné, a v roce 1948 se čekala prohra komunistů, protože posrali vše, na co šáhali. Ale to už byly karty rozdaný. Vlastně byly rozdaný od prosince 1943, kdy Beneš a vláda podepsali s Ruskákama dohodu o vzájemné spolupráci na 20 let.
Na příkladu jiných zemí, které měly co do činění s Rusákem – Finsko, Rakousko, západní část Německa, Řecko – tam vidíme, že když se lidi a jejich politici za svobodu brali, tak Rusák nakonec stáhnul vocas a vysmahnul.
@ ygorek
Nojo. Nebylo potřeba lidi k něčemu nutit, naházeli to tam sami. I když jim nedošlo, co všechno zvolili.
Integrale
fatdwi: zkuste se nebrat tak vážně a zkuste více přemýšlet. Přečtěte si komunistický volební program z roku 46, v němž komouši slibují podporu drobnému podnikání, odmítají násilné družstevnictví atd.
A pak si to zkuste spojit: celou První republiku lidi četli o skandálech a korupčních kauzách. V 38 nás zradili všichni tzv. demokratičtí „spojenci“. V novinách pořád píšou, že Němci jsou fašisti, což jsou extrémní pravičáci. Poláci na nás udělají levou. Zachrání nás pouze komunistický SSSR. 90 % obyvatelstva prd ví, co je to komunismus, v novinách jen četli, že v komunismu nebudou ani chudí ani bohatí. Ve stejných (= téměř všech) novinách píšou, jak je komunismus super. SSSR ekonomicky roste (díky tomu, co zabavili Němcům). „Tak jo, mámo, zkusíme jim to hodit, to vypadá dobře“.
Zkuste pochopit, že ti lidé – na rozdíl od nás – tehdy netušili, jak to dopadne. Vycházeli právě a jenom z těch lží z vlastních zkušeností s nespolehlivostí Západu.
Je to stejné jako dneska: možná si to nechcete připustit, ale i přes (nebo právě díky?) tu cenzuru, bolševický manýry a všechny ty ekonomický a lidský zvěrstva pořád víc jak polovina lidí této země dobrovolně volí současnou šestikoalici. Lidi to prostě chtějí. Asociace, že to volí proto, že to nechtějí je fakt úplně mimo realitu.
„Kdyby je lidi chtěli, proč to lhaní“ je naprostý otočení příčiny a důsleku. Lidi je chtěli až poté, co jim lhali. Ne předtím, to je neznali a logicky by je nevolili, ne? Šestikoalice taky lže jak votevřou držku a lidi je volí na základě těchto lží. Ne na základě činů, ale na základě lží. Příčina jsou lži, důsledek je volba. Ne naopak.
Lidi nevědí, že to musí logicky dopadnout stejně, jako před těma 100 lety, protože poslouchají jen ty lži.
Všichni z těch 50 %, co dneska volí šestikoalici, by v roce 1946 100% volilo zase komunisty.
fatdwi
Integrale: však v tom, že „chtěli program“, nejsme ve sporu.
ad „kdyby je chtěli, proč to lhaní“ – nechápu, v čem se nechápeme. Oba říkáme to samé – lidi by je nechtěli, kdyby nelhali a je to konzistentní s „chtěli program, ne to, co přišlo“. Je to konzistentní o s dneškem, kdy ale často čtu, jak to bylo zmanipulované tu z Langley, tu z brusele atd.
Říkám pořád to stejné – není možné tvrdit, že to 1946 bylo „dobrovolné“ a dnes že nás „Američani/EU/Sereš/zelenej póvl k něčemu tlačí“. V obou situacích je to stejné. Buď to tedy bylo „cinknuté“ i tehdy, nebo je „dobrovolné“ i dnes. Není možné, aby to tehdy bylo „dobrovolné“ a dnes „cinknuté“.
Poslední věta souhlas zcela, opět je to v souladu se vším výše uvedeným. Buď to ti lidi dělají dobrovolně, nebo ne. Tehdy i dnes.
quadra
Rakusko bolo vo sfere vplyvu sowjetische genossen do 1955.. a ano, CA oslobodila/obsadila Vieden a celu vychodnu cast Ostmarku (rovnako ako DDR).
Samozrejme, schnitzleri velmi rychlo zabudli na dobrovolne nadsene hajlovanie fuhrerovi a tvarili sa, ze oni s tym nic nemali, naopak ze boli obete nacizmu
Die Beteiligung von Österreicher/innen am Nationalsozialismus und die Mitverantwortung am Zweiten Weltkrieg kam auf österreichischen Wunsch hin im Staatsvertrag nicht vor und trug somit zum „Opfer-Mythos“ Österreichs bei.
fatdwi
quadra: jen jste tak drobně zalhal, resp. zamlčel, že pod žádnou takovou sférou vlivu „Rakousko“ nebylo. Bylo rozděleno do čtyř sektorů a okupační zóny zanikly s tím, jak se Rakousko stalo neutrálním a díky tomu taky uteklo rozdělení á la Německo.
Není tedy nijak divné, že následně nebyl žádný důvod, aby si tam „dobrovolně“ udělali komunistický puč jako my tady, kde byla situace úplně jiná. Ani východní Němci neutekli bolševickému osudu a je to tam vidět dodnes. Tedy tuhle situaci považovat za „okecávání“ je na mě už moc chucpe.
quadra
Potom rovnakou logikou ani DDR (ci Ost Berlin) neboli v ruskej sfere vplyvu.
quadra
A treba citat s porozumenim, asi mate s tym problem.. pisal som do roku 1955, sovietska okupacna zona nebola sferou vplyvu?
fatdwi
quadra: dobrá, tedy stejná otázka jako na Sysopa, jen v opačném gardu. Vážně si myslíte, že kdyby byla do roku 1955 ČSR rozdělená na okupační zóny, tak tady pak – v deklarativně neutrálním státu – dopadnou volby jako všude jinde v rusácké sféře vlivu?
Věřit tomu přitom musíte, protože jinak byste nemohl tvrdit, že jsme si tady komanče zvolili dobrovolně. Pokud ano, pak není důvod, abychom svou dobrovolnou vůli projevili za jiné situace jinak, ni?
Integrale
V roce 1955 ale už v Rakousku viděli, jak to jde s náma už desátý rok do prdele. Poslední zlodějina se odehrála 53 = měnová reforma). A to jsme byli ve 45 válkou takřka nedotčeni, zatímco Rakousko bylo téměř srovnáno se zemí. Takže by museli být dost těžcí masochisté, aby si podobnou dobrotu dopřáli, nemyslíte?
Těch vlivů proč lidé v jednotlivých zemích jednali tak, jak jednali, byla hromada a i když samozřejmě sféry vlivu měly zásadní váhu, neznamenaly, že to bude všude stejně (srovnejte 50. léta v Německu a třeba v Itálii – stejná zóny vlivu, úplně jiný vývoj).
fatdwi
Integrale> ano, to si myslím a právě proto tvrdím, že je hloupost, když to Foundryman srovnává se situací u nás:-) Jasně, oni tam měli volby i dřív a komanče si nezvolili, ale proč by to dělali? Kdo by je tam – v zemi o čtyřech okupačních zónách – tlačil? To by rozhodně Stalinovi neprošlo jen tak, dělat z toho další satelit.
Ad Itálie vs. Německo – to je stejné, jako ČSR vs. Jugoslávie. Stejný blok, jiná geografie/historie/mentalita. Nicméně pořád to tam vypadalo jako na Západě a s východní bídou by si to nikdo nespletl. To dnes už některé lokality blahodárný vliv komančů bruselských nezapřou a propadají se do slušných sraček. Samozřejmě pod lokálním vedením, pakárnu si každý už dělá dle svého uvážení.
Jihočech Honza
Pak je tu ještě Finsko, kam Sověti dosadili podobnou národně-frontovou vládu, ve které měli komunisté dokonce ministerstvo vnitra….
A stejně si tam neškrtli.
Integrale
Finsko je obecně ukázkou jak se má dělat zahraniční politika vůči jaderné mocnosti. Škoda, že tu nemáme žádného Fina…
Bahnak
No, ale po rozpadu SSSR to začali Finové dost hrotit. Přitom z pozice mezi Východem a Západem dost těžili ekonomicky, plus měli tržní ekonomiku, občanské svobody a tak.
Když jsme se ptal, co jim teda na neutralitě tak strašně vadilo, dostal jsem odpověď, že nemohli vstoupit do NATO.
Od té doby vím, že členství v NATO je pro Finsko nikoli prostředek, ale účel.
leon
Já se taky divím proč naši předci po tom, co na vlastní kůži zažili „báječný“ kapitalismus, jako bonus dvě světové války a zradu „demokratického“ Západu díky němuž by Čechy a Morava už neexistovaly, proč už ten báječný kapitalismus nechtěli a ani se nechtěli přiklánět k Západu.
servisdok
Moji prarodiče i rodiče nechtěli o báječném kapitalismu První republiky už ani vyprávět, natož tak aby si ho zvolili znova.
Bylo i tak těžké, cokoli z tohoto období z nich páčit – co a jak tu tenkrát chodilo.
Jako smrad jsem se nestačil divit.
Továrníkem, velkosedlákem, nebo velkoobchodníkem nemohl být každý, víme?
Úplně obyčejných dělňasů a rolníků bylo nejvíc.
Tihle obyčejní lidičkové už nechtěli dřít doslova za pár šušňů, za které ve výsledku ani nedokázali poslat děcka do škol, nebo si postavit vlastní chalupu.
Tohle všechno komunisti těm obyčejným lidičkům umožnili.
Vydělat si peníze nejen na základní uživení jako kdysi, ale mohli děcka poslat do bezplatných škol, učilišť řemesel a když nerozhazovali, zbylo jim z dvou platů i na postavení vlastní chalupy.
Běžte do prdele s kapitalismem. Každý kapitalistou být nemůže a sociální smír být musí.
Byl tu 40 let a jak je vidět dodnes, na těch stále stojících chalupách, ve kterých bydlí už další generace, tak fungoval.
Bez diskuse.
Integrale
Ale no tak, to jste opsal z učebnice komouškýho dějepisu, ne? Ano, proletariát (tedy „prázdná ruka, prázdná hlava“, správně „nekvalifikovaná (ne)pracovní síla“) existoval i u nás za První republiky, ale takových nebyla většina, takových bylo spíš málo (a všichni hráli ve filmu Hej Rup).
Realita ale byla poněkud jiná: paní továrníková dělníkům vařila, prala a dbala o jejich úpravu, zatímco pan továrník dbal o jejich zdravotní pojištění, vyučení, bydlení atd. On totiž takový kvalifikovaný dělník byl pro odporného kapitalistu dost potřebný a jestli hnusný kapitalista něco nepotřeboval, tak to byli zaměstnanci, s nimiž jsou pořád nějaké problémy. Spokojený dělník = výkonný dělník (i když se taky říkalo najedený dělník = líný dělník). Proto ti zlí a vykořisťující kapitalisté stavěli lidem baráky, nemocnice, školy, posílali jejich děti na studia či vyučení, přispívali městu nebo sami stavěli chudobince, komunikace, železnici atd. Samozřejmě byla různá situace v Praze a v Mukačevu, ale obecně se odporní kapitalisti vždycky snažili spíš o co nejlepší podmínky pro své zaměstnance, protože pak z nich měli největší zisk. Pokud se stal dělníkovi pracovní úraz, věděl, že se dostaví buď manželka odporného kapitalisty či dokonce vykořisťovatel sám a pustí nějaký ten chlup. I z důvodu zisku se tehdy dělalo třeba to, že část výplaty za dělníka si podržel kapitalista na podnikové „spoření“, a když dělník peníze potřeboval, dostal je i se slušnými úroky. Zejména manželky dělníků z toho systému projevovaly radost (chlap alespoň část výplaty neprochlastal). ČR patřila tehdy mezi 10 nejvýkonnějších ekonomik světa…
Na druhé straně byl ten prvorepublikový kapitalismus mediálně pěkný bordel, noviny neustále psaly o korupčních skandálech, parlamentní strany věčně proti sobě pletichařily, takže když přišla krize, hodně se u nás začalo pokukovat po italském fašismu jako o lepší formě společenského uspořádání. Nezapomeňte, že naše vlády byly v principu hodně socialistické, i oba prezidenti byli socialisté. A po zradě spojenců v 38 nám komunistický SSSR podal pomocnou ruku. Inu divte se, že pak po válce dělali lidi to, co dělali.
Bahnak
@ Integrale
:o))) Nemá chybu :-D
servisdok
Ale já přece nemusím nic a odnikud opisovat.
Mám to z první ruky a od lidí, kteří v tom, na rozdíl ode mne a od všech přítomných, žili.
Bahnak
@ servisdok
Já jsem z „buržoazní rodiny“, jak říkali komančové. Ale i když se mí předkové evidentně chovali k zaměstancům slušně (takže se k nim zas zaměstanci chovali slušně po 48.), to, co píše Integrale, je tak absurdní, že to nemůže myslet vážně. Takovej idajot zas není, aby si představoval, že paní továrníková dělníkům štupovala ponožky a vytírala podlahu.
Prostě si dělá srandu.
Forge
servis:
Tak!
Bez diskuse.
Mám pocit, že tvý předci odváděli mým předkům koně do JZD.
Klasický primitivní černobílý vidění a z toho plynoucí jeden pytel plný nenávisti.Přesně toho jsme i dneskama svědkama.
Jseš vůl!
leon
servisdok
Jaké to bylo v počátcích „báječného“ kapitalismu je dobře ukázáno v prvních dílech dokumentu ČT „Industrie“.
Jenže na to se ti zastánci „báječného“ kapitalismu nepodívají, jelikož by je to mohlo rozrušit a jejich víra by byla nahlodána.
servisdok
Kdyby moji předkové mohli vidět ten škvár, který televize nazvala „První republika“, tak by do jednoho proletěli stropama vzteky, nad vším tím lhaním a překrucováním, jaké tam bylo.
Já osudy rodin pana továrníka Valenty a pana cukrovarníka, sledoval.
Jak píšu – prarodiče by proletěli stropem…
angloameričtí kolonialisté , spolu s asiatickými bolševickými hordami , vytrhli v 45 roku krvavým barbarským způsobem české země z lůna velkoněmecké říše, kam po staletí patřily, a tím zabránily marce a dolaru, aby byla platebním prostředkem v česku, kterým se stala bezcenná koruna a virtuální směnný rubl. Statisíce dobře placených čechů se musely vrátit z německa, kde pomáhali dobrovolně budovat novou evropu, z této práce tyli bolševici zabavováním důchodů z této práce plynoucím. Bolševici v rámci propagandy, změnili název této skutečnosti. a to z ,,,,na cennou práci v německu,,,,, na nucenou práci,,,, Vše ostatní je kolonialně bolševickým dezintepretačním počinem.
Sysop
Genau. Posletnim krokem pak mochlo byt fycisteni tochoto Raum ot Tschechische Blut. Tak wunderschöne Seme a tak trpici!
Dachsmeister
@Sysop
tak tak, koneckonců Reinhard už naznačil plány o nutnosti poněmčení „české sebranky“ a naznačil, jak je nutné Čechy rozdělovat: jednu skupinu tvořili lidé, kteří měli „správnou rasu a správné názory“, a ty bylo možné snadno poněmčit. Druhou skupinu tvořili lidé se „špatnou rasou a špatnými názory“, a ti se měli odsunout „někam na východ“.
Základ „rasového národnostního stavu“ tvořila střední vrstva, kterou Heydrich opět rozdělil na „rasově špatné jedince se správnými názory“ a „rasově dobré jedince se špatnými názory“. S prvními počítal v říši, ale bylo nutné zabránit tomu, aby měli děti. Druzí dle Heydricha „jsou nejnebezpečnější, protože tvoří vůdcovskou vrstvu s dobrou rasou“. Tu bylo nutné rozbít: část pokusně usadit v čistě německém prostředí a poněmčit, ale pokud by se osudu zdráhali, bude nutné je „postavit ke zdi!“.
Nebýt těch padákových teroristů KoZa, z nichž jeden byl ze spojenecké země Německa, mohl své dílo rozvinout.
Sysop
Richtig. Wannsee, wann sehe ich dich wieder…? Nefdecna tschechische Mensch neco beschißen hat a ted jen breci, kto se sa fsechno muse. Pry Nemec! Pry Rus! Pry American! Schreklich.
Karlsberg
Ja ja, „diese Tschechen sind Mongolen“ (A.H.)
fatdwi
Dachsmeister: zase připomínáte ten ostudný teroristický útok, který měl za následek hromady mrtvých? Sami aktéři mohli v klidu žít, stačilo držet hubu a krok a o lidických nemluvě. Těch se nikdo neptal a zaplatili to svými životy. A to jsou tady dokonce schvalovači atentátu na úřední osobu, odporní chciválci.
Ano, je potreba to upravit na „osudy deti po roce 1968“, na coz se jiste najde i nejaky grant EU.
Hroch
Život a dílo skladatele Foltýna.
Sysop
To se da shrnout v nekolika bodech:
– utlacovany a sikanovany kolektivem se rozhodl pro studium prav
– horko tezko prolezl, ale bylo mu taktne naznaceno, at se do pravniciny proboha nikdy nemontuje a radeji jde k zelenym mozkum, kde zapadne
– mezi zelenymi mozky dobre zapadl
– bohuzel ani zde nepochopil pravidla mostarny a zase se snazil vyniknout
Jako dalsi mozny vyvoj vidim vecerni studium DAMU nebo JAMU, obor varietni a cirkusovy sasek, kde by se mohl uplatnit zejmena v prestavkach mezi vystoupenimi jednotlivych umelcu. Podminka nutna je, aby to delal jako pantomimu.
tak já su z toho náké zmatené, byli to teda rusáci, ukroši, mongoloidi, bo gdo? počké tvl a nebyli to teda náhodó ti sovjéti, dyž celej ten blok se všema dohromady byl ten SVAZ?
Potřebuješ komunikační kartu od Foltýna, abys pochopil, jak máš na to nahlížet?
Svaz byl jeden, Krasnaja armija taky, v tom se nemýlíš.
Ale. Byli tam Rusáci, to byly ti zlí mongoloidi, co chlastali, kradlil hodinky a znásilňovali, ti nás neosvobodili, ale okupovali.
No a pak tam byli Ukroši, to jsou naši osvoboditelé, ti přišli s pravdou a láskou vole.
Už chápeš, nebo potřebuješ převýchovu v pracovním lágru?
Asi by bylo fajn nekde vyhrabat Foltynovu fotku v bledemodre kosili, tmavemodrych gatich, s rudym satkem…
Ještě lepší by byl podepsaný Souhlas se vstupem vojsk. Pokud se nemýlím, tak to podepisovali všichni vojáci z povolání. Nevím teda, jestli ještě za něj.
Skoro bych se vsadil, ze i kdyby takovy papir podepsal, taxe na Genstabu ztratil.
asi jo, zas něco ten Koudelka kromě psaní do novin dělat musí.
Nějak v těch diskusích o tom, kdo nás osvobodil (a o kom se to tak úplně říci nedá) jakoby unikal fakt, že nás titíž Rusáci (& spol.) o necelé čtvrtstoletí později natvrdo okupovali (a tentokrát již do konce éry bolševika neodtáhli).
to _-0-_12.5.2025 v 23:17
Poprosím, tak nám ten průběh okupace popište. Jak třeba vypadal ten život ve městě, kde byla v kasárnách ruská armáda… Zkuste to.
A nezapomínejte, že v tom 68 přijelo více přátel. Jeden takový z Polska to vzal dokonce i se střelbou…
Já jen, aby opravdu se po a) řeklo i to b)…c)…atd.
AD RK 12.5.2025 v 23:46
1) uvedl jsem Rusáci (& spol.) – tam se vejdou zástupci všech bolševických armád, které nám poskytly „internacionální pomoc“
2) samotný průběh okupace Čech, Moravy a Slezska v 39. roce, pod velením taktovky německých soudruhů se v zásadě moc nelišil od okupace vojsky Varšavského paktu pod taktovkou ruských genosse v 68.roce.
3) život pod okupačními správami se nepochybně lišil – něáckovský režim byl na sociálně nižším evolučním stadiu oproti bolševickému, proto byl daleko krutější. Křesťanské státy v současnosti nevedou křížové výpravy jako v minulosti (jsou na sociálně vyšším evolučním stádiu) než islámské, které s oblibou sahají po džihádu.
Zdar vylízaná Nulo. Lžeš. Bohužel jsi tak vylízaný, že těm svým žvástům sám věříš.
Nesmějeme se mu, zahubí se sám.
To je další dyzentér.. Sopel s moudrama z internetů.
Tady je celkově málo lidí, kteří spolehlivě ten 68 pamatují.
Moudra o 2SV i 68, jsou na mnoha místech internetů už značně překroucená.
A bude hur. Ti, co pamatuji posledni valku, uz temer neziji, nebo jsou skoro ve vegetativnim stavu a ti, co pamatuji 68 jsou uz unaveni se o tom bavit. Takze nejvetsimi odborniky na tato temata se ted stava generace narozena po roce 90 a uplne nejlepe, kdyz kopiruje blaboly z Wiki.
Z osmašedesátníků na vjeky jsou serválové komorníci a proto tu to je pod jejich okupací. Logika nic jiného nedá, bojují „důmyslně proti všem hrdinové 57. let z otců na cosyk a 123. pohlavní. .-)
to _-0-_
ad 1) A jak se z těch některých bolševických armád staly najednou ty armády demokratické? To jako tím, že řeknu, že jsem od 1.1. demokratický stát???
ad 2) Když myslíte…
ad 3) Bláboly. Popište prosím konkrétně „Jak třeba vypadal ten život ve městě, kde byla v kasárnách ruská armáda… Zkuste to.“ Zjednoduším vám to, myšleno po r. 1968. Ostatní prosím nenapovídat. Až se dotyčný ztrapní, tak přidejte prosím svoje zážitky.
Dobrej kretén. Ruská okupace znamenala 137 mrtvých a 500 těžce raněných. To byla kurva hodně fešácká okupace, i na tehdejší poměry – taťulda dostal podepsat, že souhlasí, tak podepsal a byl klid. Pokud ne, tak to tenkrát dotyčnému zasolili nikoli Rusáci ale vlastní lidi – třeba tatínek vašeho soudruha prezidenta Pávka, co jste si ho zvolil, nebo tatínek Blbuše soudruh estébák Peslar. To za protektorátu úplně nefungovalo. I když je fakt, že na gestapo Češi chodili rádi, hojně a často. Protektorát znamenal 360 000 mrtvých. Čili ten její „průběh“ se z hlediska postupu okupačních orgánů lišil sifgnifikantně.
Další lízač soudružky Nerudové…:-))) Je nechutné sledovat jak se tahle prostá parazitní neomarxistická verbež zase dere k moci, úplpně stejnými metodami jako za toho osmašedesátýho.
to Challenger
Nerozčilujte se. Někteří to prostě nepochopí.
A díky za Hrdiny. Jedna z legend.
My, kteří 68 pamatujeme plnotučně víme, že těch obětí bylo o dost víc. Ještě na konci roku 1969 se psalo o 400+ lidech, kteří v souvislosti s okupací zemřeli.
A ano, hodně lidí umřelo při nehodách, což se později ani dnes nehodilo do souboru „narativů“.
Jednu takovou nehodu jsem dokonce viděl.
Je pravda, že oni s těmi T54 a T64 či co to všechno bylo, jezdili jako šílenci a nebyla výjimka, kdy Vám z protisměru vyletěl do cesty rozjetý tank, který zatáčkou doslova letěl smykem.
Byl jsem nedaleko, když jeden takový fakticky sešrotoval Spartaka – ten Spartak se s tankem vlastně srazil čelně. Tank Spartaka pochopitelně přejel, takže z té placky nikdo nemohl vyváznout živý.
Čtyři chlapi na místě, Spartak na placku, plus roztrhaná vlajka, co původně trčela z okna Spartaka.
Lidí tam bylo docela dost, chtěli je zastavit, určitě přes deset lidí se postavilo před ten tank a někdo běžel telefonovat.
Velitel sice asi nakázal zastavit, ale pak si to rozmyslel, tank sebou pod plynem dvakrát škubnul, lidi uskočili a tank prostě odjel..
Prostě se to stalo.
Pokavad by majitel/řidič toho Spartaka zbytečně neoxidoval na hlavní silnici, kde se ty tanky daly tutově očekávat (plus spousta dalších jejich vozidel), nestalo by se to.
Žádná další auta, kromě sanitky asi čtvrthodinu předtím, v době jejich přesunu tudy neprojížděla.
Nikdo normální nestál o přetlačovanou s tankem, nebo jiným podobným monstrem.
Reformisti v rádiu sami říkali, že jsou okupanti vystresovaní, vynervovaní a že se nemají zbytečně provokovat, že mohou i střílet, když se budou cítit ohrožení.
Jasně, můžeme polemizovat o tom, že kdyby tankista neletěl jak blázen až tak, že ho to vyneslo do protisměru, tak se to taky nestalo. Ale holt tanky, béémpéčka a zatáčka na silnici z drti, zastříknuté asfaltem, jak se to tehdy běžně dělalo, dokud nepřišly finišery na koberce.
Nevím, je to jen můj názor, ale motat se mezi tankama se Spartakem plným lidí, nebyl asi dobrý nápad.
A myslím, že takových nehod, možná s lepším koncem, bylo spousty. Některé lidi ani nehlásili, pokud se nikomu nic vážného nestalo. Nikdo nechtěl mít potíže.
Nezapomeňte, že SNB, ale hlavně StB, byly v rozhodné době (od 20.8 asi do konce září) rozdělené na dvě frakce.
Nebylo možný předvídat, na koho na fízlárně, nebo i na ulici narazíte.
Řídil jste někdy tank? Ona slova jako „zatáčkou doslova letěl smykem“ nebo „kdyby tankista neletěl jak blázen až tak, že ho to vyneslo do protisměru“ Váš zážitek hodne znevěrohodňují. Tanky totiž mění směr jizdy zabržděním pásu na jedné straně…
Ale berte to tak, že to nebyli kulturní lidé, ale různé východní existence, kterým nakecali, že jedou do země zmítané ozbrojenou kontrarevolucí a oni ani nevěděli kde a proč jsou. Nechci je omlouvat, ale na vojně prostě nevládne demokracie a když přijde rozkaz, je hlavní si nějak zachránit kůži.
V tom se například zásadně lišili od okupantů Německých, kteří moc dobře věděli kde jsou a proč tu páchali to, co páchali.
Rusi byli taky (krom důstojníků) už asi po 2 měsících zavření v kasárnách bez možnosti vycházek. Právě proto, aby se předešlo incidentům s obyvatelstvem. Na rozdíl od Němců v letech 1939-1945, kterým bylo naopak vštěpováno, že jsou u sebe doma, v Říši a ten póvl na ulicích je jen dočasná nepříjemnost.
No oni ti Nemci taky dostali do vinku supr kurz, tusim snad 12:1 nebo kolik (nechce se mi hledat), takze pro ne byl vylet z kasina bomba zazitek, nakupovali jako divi a vsechno lifrovali rodinam do Rise. Neco jako kradeni hajzlu a pracek Rusakama na UA. Nemci, jako kulturni narod, ale nic prece nekradli, oni si jen upravili smenny kurz…
10:1
Je to mozny, asi se mi to plete s kurzem marky pred listopadem :-)
Foundryman 13.5.2025 v 17:54
Ano. Mužstvo na vycházce s doprovodem tranzistorového rádia jsme potkávali jen několik týdnů.
V případě, že byla jednotka CA odvelena na brigádu do JZD (sena, brambory), byli s četou dva důstojníci, kteří dbali na to, aby se mužstvo nedávalo do hovoru s přítomnými družstevníky/družstevnicemi.
Někteří vojáci tento systém t.zv.neustáli a v ústním podání kolovalo několik zpráv o případech drastického znásilnění s následkem smrti (například v Bruntále).
Integrale 13.5.2025 v 17:00
Servisdokův popis situace smysl dává.
Tank předmětné série měl maximální rychlost 51 km/h. To není mnoho, ale při průjezdu zatáčkou, zejména dlážděnou, ztratí ocelové pásy velmi snadno potřebné tření (příčí se mi napsat „adhezi“) a tank do zatáčky může vletět smykem, není pak řiditelný ani zastavitelný, leč samovolně.
Tank jsem nikdy neřídil, jízdy jsem dělal na VK na SKOTU a u útvaru na BVP. Lítat do zatáček smykem mi instruktor zatrhl (byl jsem velitel družstva), ale řidiči to zvládali i na prašných plochách tankodromu bravurně…
Pokud jel tankista v koloně, jak servisdok naznačuje („spousta dalších vozidel“), je velmi pravděpodobné, že popsaným stylem jet nemohl a servisdok buď nepopisuje situaci zcela přesně, nebo mu dvě situace v jednu splynuly.
Ale nebyl jsem u toho, mohu se mýlit.
Muj stryc byl tankan a jezdil s tema ruskejma kramama prave v tech sedesatkach. Pamatuju se, ze mi vypravel, co vsechno s tim slo delat a co to vydrzelo. Nehlede na to, ze zbytky z kuchyne sypali na hromadu na kraji cvicaku a pak tam z vlozneho laufu strileli divocaky.
Sysop 13.5.2025 v 21.24
Z vložného laufu ráže 20 mm divočáky?
O tom jsem ani neslyšel.
Pokud byl podáván divočák (zejména VVP Boletice), byl střelen SA vz.58 u odpadní jámy za polní kuchyní.
Jezdit s tankem po tankáči mimo výcvik a s vložnou hlavní nepovažuji za reálné – tanky a BVP se na noc stahovaly do parku, snad s výjimkou strojů na pevných postech (s těmi se ale nejezdilo).
Nakonec, proč by se někdo obtěžoval s vložnou hlavní, když mohl použít KPVT, do nějž bylo i dostupnější střelivo.
Nevim, stryc uz nezije. Urcite si tam do kaliste neudelali jen tak vylet s tankem. Je mozny, ze vedeli, ze druhej den tam pojedou s tankem a tak zakrmili. Nevim, jen spekuluju. Proc vloznou hlavni a ne kulasem, to taky nevim. Strejda byl celej zivot myslivec, tak cert vi, co ho k tomu vedlo.
V ’88 při strelbach na Doupově kluci z roty trefili divočáka z KPVT na Skotu a moc k jídlu z něj teda nezvostalo :)
HE?
proč nepoužili PKčko?
Nebyl to primárně úmysl
pálili do lesa jenom tak výbušnejma jo
Ne,bylo to na dráze,myslim Mětík nebo tak nějak,jestlis tam někdy byl
A nejsem si jistej jestli strileli vybusnejma, matně si pamatuju že každá asi 5 byla stopovka
Průbojný prasetem přece proletí prakticky bez deformace (je to určený na prorážení pancířa, prase je pro tu střelu nic), dost těžko si dovedu představit že by to udělalo takovej šok, že to prase rozmrdá na kašu.
No to máš pravdu,tak to asi byly výbušný.Nebo nějaký cvičný.Fakt si to už nepamatuju,je to dávno a nebyla to tak významná historka.Jinak jednou mi přinesli ze stráže na muničáku srnu střelenou na jednu ránu kosou a ta teda k jídlu byla!
On ten tank nemusel jet po silnici. Stačilo, když silnici křížila polňačka, po které to bez regulovčíků běžně kalili naplno, jako na začátku lesa kus za výjezdem z Kuřívod na Horní Krupou. Někdy v 72. jsme tam jeli s tátou a měli jsme kliku, že z naší Octavie nebyla konzerva a my v rajském protlaku. Tank vyjel z lesa a profrčel přes silnici jen pár desítek metrů před námi.
137 mrtvých bylo proto, že sme se přizdisráčsky celejch 20 let přítomnosti cizích armád nebránili. Pan domácí zapomněl, že kdo koho osvobodil je úplně uprdele, jde o to jakou má reflexi. Třeba němčouři tady udělali mnohem větší bordel, než rusáci o 20 let pozdějc, ale z nějakýho záhadnýho důvodu už na ně nejsme nasraný, dokonce pro ně mnozí zdejší včetně domácího vesele pracují / pracovali. Takže to, jestli nás osvobodili nebo pak zase okupovali Ukrajinci, je úplně jedno, mnohem důležitější je, že Ukrajinci 68 nekreslí jako spřátelenou pomoc, nutnou protože „tady byli fašisti“. Ale protože sis s panem domácím potřeboval ustříknout nějaký emoce, čumíte oba úplně vedle
a kam čumíš ty?
Eh… tech 360000 mrtvych Cechu bylo proto, ze se Nemcum branili? A na to jsi prisel jak presne?
@Sysop
Čechů?
Chtěl jste napsat Čechoslováků viďte?
Přibližně 8500 čs. občanů bylo Němci popraveno.
Přes 20 000 lidí zahynulo v koncentračních táborech nebo při výsleších (bez osob rasově pronásledovaných).
Kolem 8000 osob přišlo o život při ozbrojených střetech v českých zemích, minimálně 1000 antinacistů na územích odstoupených Německu. 15 až 19 tisíc obětí si vyžádalo Slovenské národní povstání.
Přes 4000 lidí zahynulo při náletech (započteny oběti i v Sudetech).
Více než 3000 osob zemřelo při pracovním nasazení.
Na východní frontě padlo 5620 lidí, na západních frontách a v Africe je počet padlých odhadován na 1200.
Asi 7000 Cikánů z českých zemí (z toho 900 ze Sudet) zahynulo v koncentračních táborech. Oběti z řad slovenských Cikánů přičteny k obětem SNP.
Zavražděno bylo přibližně 265 000 Židů, z nichž většina byli podle sčítání Němci, ale k navýšení ztrát se hodili.
K vrácení majetku už ne.
Tímto způsobem bychom mohli přihodit ještě dejme tomu 140.000 sudetských Němců padlých v boji s KoZaSověty.
A máme to hned 0.5M obětí nacismu.
Nebyl jsem si jisty tou smeskou, taxem napsal jen Cechu. Ale samozrejme, ze tim bych poprel hned uz treba Moravany a Slezany, ze ;-).
Možná byste nepočítal Židy, ne?
To bral asi ty co byli po posádkách ss „zmizeni v protektorátu 38-45 mimo oblast bojů, žáňo vi? Ale že prý pomocníci v 45. sundali kožené kabáty aby je v čtyřicátém osmém o5t. oblékli jako stb, co já vím.
https://www.youtube.com/watch?v=cKRnu9mKF-Q
Dále je třeba Němcům občas připomenout materiální škody, před několika lety konečně doplatili reparace za první válku, za druhou nebyly reparace vůbec stanoveny, asi pro astronomickou velikost.
Němci budou dlužni celému světu ještě za tisíc let.
No nam to muze byt fuk, my jsme se naroku na reparace vzdali. Ve finale jsme to usouleli dobre, z SSaku jsme xoudu nedostali nikoho, s reparacema nas vyfakovali, tak aspon ze jsme ti sousede-mili pratele.
Houby přátelé. Podlidi, kteří jim platí emisní povolenky jako trest za to, že tu naši rodiče postavili elektrárny a přenosový sítě, jimiž náckům posíláme proud, když si ti debilové vypnuli svý elektrárny.
Němci nás za přátele nikdy brát nebudou, to musíte vědět líp než já, když tam děláte dýl.
@Integrale
nebojte oni nám ten proud vrátí…
I s úroky! :-(
To je tezky. Bezni Nemci jsou v pohode a nemaji s nami problem. Jina vec je vladnouci jelita, ktera se za poslednich 100 let nijak nezmenila. Snad jen v tom, ze to, co si o nas mysli, nehulaka z tribun.
Jeste drobnost… pokud jde o nizkou ‚kastu‘, coz Nemci udrzuji, byt ofiko se to nesmi, tak ano, bohatsi Nemec se sice na nejakyho manuala, co dela za 18€ diva casto s despektem, ale pokud je jeste k tomu Cech, tak je to jeste horsi. Bohuzel, je to tak. Cech na stejnym fleku bere o 1-2€ min. Proste proto, ze je Cech. Ale jak rikam, tohle vidim u manualu a neqalifikovanych, nebo nizko qalifikovanych sil.
Babka foonLejno byla prosperující jižanská otrokářka.
A viděl jste nějakýho neněmce ve vyšším managementu nějaký německý firmy? Neviděl. Nejsou. Zatímco nejen u nás jsou cizinci v takových funkcích zcela běžní, včetně východních národů. I mimo Německo je to zcela běžné. V německu je to nemožné.
Kdepak, nikdy nás nebudou brát jako sobě rovný, nikdy. Že se Bystroň dostal do vedení AfD je právě to alternativní.
Trochu mimo, ne?
@Siloton
Jde o samotnou operaci, tedy to, že vojsko někam dojede a něco obsadí.
137 mrtvých čechů a 113 okupantů. Ono když se někam v noci přesouvá taková masa lidí a techniky, tak tu a tam do někoho nacouvaj, někdo spadne z korby, někdo nedá přednost, na někoho i vystřelí – případně i na sebe navzájem.
Tipuju, že obsazení 1939 mělo obětí srovnatelně.
Co se dělo potom je jiná věc. V jednom případě byla válka, odboj, holocaust, bombardování, vojenské osvobození. Na druhé straně byla normalizace a postupné mírové zhroucení, takže se to obešlo s minimem obětí.
v mírových 80tých u nás utopili tank v rybníku, včetně ospalé posádky při nočním přesunu.
no a pšonci a ukroši a mongoli a kazaši a bělorusi a turkeni a uzbeci a arméni a azerbajdžánci a … … …ti nevokupovali?
Doktor: jen 137 mrtvých.
Je to cajk.
Nulo, lzes. Ten rozdil byl kurva velky.
– tvrdis, ze na uradech po roce 68 sedeli Rusaci a uredni rec byla rustina?
– tvrdis, ze nam hned po prijezdu rekli „od zitrka se na silnicich jezdi tak, jak rekneme my a komu se to nelibi, bude zastrelen“?
– tvrdis, ze za poslech zahranicniho radia byl posluchac zastrelen s celou svoji rodinou?
– tvrdis, ze po roce 68 se muselo jit pracovat do SSSR?
Atd.? Jako fakt??
Buď je to provokatér od Kartouse (pak to trochu posral, vzhledem k tvý reakci) nebo mlaďoch. Mlaďoši dost často naprosto netušej, jak to za Němců bylo, a ani leccos jinýho. Nepohodlný části dějin jim prostě neřeknou. Tuhle žena nedávno náhodou zjistila, že děti u nich ve škole (2. stupeň) vůbec nevěděj, že bylo atomový bombardování Japonska.
Nemci jsou na tom jeste hur. Par vzdelanych, s vyraznym prehledem a drtiva vetsina naproste prazdno. Ale uplne. Kolega 30 let se mne tuhle ptal, jestli jsme za valky taky bojovali proti Rusum a jestli jsme vyhrali, kdyz slavime ten 8. qeten. Podotykam, ze on vubec nevedel, co a jak u nas za druhe valky probihalo. A to je magistr v technice.
Kdyz jsem vzal kolegy na paintball v Susici, tak se nekteri ptali, jestli jsou v Nemecku. Pritom vsude cesky cedule.
To jeden obcas nevychazi z udivu. Jenze prene tam jsou pak ty prameny rizeni cele EU, kdy my spoustu rozhodnuti povazujeme za umysl a ona je za tim jen obycejna nevzdelanost.
A bude ještě hůř. Hodně do toho kecají ziskovky, takže přibývá propagandy, a naopak se ořezává výuka. Má se odstranit spirálová metoda (děti to slyšej jednou na 2. stupni a pak znova na gymplu na vyšší úrovni, takže si aspoň něco zapamatujou a pochopěj), protože je to prý zbytečné. Pak bude možný nakecat lidu prakticky cokoli, ono je to teda leckde možný už teď.
Přitom skoro všechno už tu bylo a třeba ty články o starým Římu, co tady na webu vycházejí, jsou občas pozoruhodně aktuální.
Spíš je to tím, že se hodně lidí o historii moc nezajímá, ať už z libovolného důvodu. Ziskovky neziskovky, či jiná propaganda. Já měl štěstí na fajn dějepisářky, přítomnost všech svazků Toulek českou minulostí doma a hrál jsem Age of Empires. Taky to bylo období do 2002, kdy ještě nebyl takový tlak na ideologickou správnost. Ale ze třídy o 34 lidech nás na tom bylo podobně tak 6. Ostatní se zajímali o jiné, také třeba užitečné věci. Dobrý „všeobecný přehled“ nás měla tak polovina. Jiní mi zase tvrdili, že ČSSR byla součástí SSSR.
JJ. Lidi se nezajímají prakticky o nic vyjma úzkýho segmentu (kterej u někoho obsahuje jen pivo a tetování). Informace si dohledává málokdo.
Jinak jo, 2002 byla ještě docela informační svoboda, srát se to začalo až pak.
Srát se to začalo už kolem roku 1998 zaváděním Eura. U nás to nebylo ještě moc vidět a do roku cca 2009 to jelo tak nějak setrvačností ještě jakž takž. Zlom byla krize Eura, opět, mnohem víc viditelná v původní patnáctce, ale od 2009 už bylo jasný i tady. A od cca 2017 už to nabralo takový tempo, že člověk jen zírá.
Kdybych byl mladý, taky bych si raději už nic nedohledával.
Lepší nevědět. Málokdo chce znát datum své smrti.
Nojo, jenze pak staci si uliznout patku a temto jednoduchym lidem ukazat tim spravnym smerem a zarvat ‚tam je vinik!‘ a oni vyrazi.
Už dřív, transformací ES na EU. Je fakt, že po zavedení Eura a zřízení ECB to nabralo úplně jinej švunk, zvlášť od roku 2002. Třeba francouzský vládní dluh stoupl v období 2002 – 2024 z nějakých 55% HDP na pěkných cca 115% HDP.
Ono sa to zacalo srat este skor, od Maastrichtu 1992, co bol zanik EHS a vznik EuSSR.
Od kolegy v práci,kterej je už léta v důchodu a chodí k nám vždycky na pár dní na minijob mám info, že v konkrétně v Německu se to začlo srát tak někdy kolem 1985-6,platy, daně, prostě jim stát začal pěkně šlapat na krk
V devadesátkách se začala srát EU. Vinicius ale psal o tom, že v devadesátkách historici nijak extra nelhali, výuka dějepisu ve školách byla v pořádku a svoboda projevu byla nenarušená.
Překrucování historie ve velkým začalo až několik let po roce 2000, já to pozoruju zhruba od 2010, ale nemusel jsem si všimnout, tak třeba o něco dřív, ale o moc ne. Zrovna tak útoky na svobodu slova, propaganda směřující k válce atd. Mluvím o ČR.
To vis, vladnouci jelita svym potomkum zaplati drahe skoly a beznemu plebsu bude stacit, kdyz nebude chlastat vodu z hajzlu. Navrat do 16. stoleti.
Taky mi přijde, že to je f plánu.
Nosiči mobila mají mozek v ruce. :-)))
Zrůžovokřivoliníci
https://www.youtube.com/watch?v=E-H0jvWosC8
https://www.youtube.com/watch?v=o925kdUpICE
Sysop: nejspíš jen špatně čteš, neb máš vlčí mlhu sotva vidíš nick a dál se nedokážeš soustředit. Když jsem četl jeho příspěvek, tak jsem s ním souhlasil – průběh byl velmi podobný, vlezla sem cizí moc s tanky a vojsky a naše věrchuška uklidňovala lid, že má sklopit uši a nebránit se.
Tedy bych řekl, že jsme si každý pod „průběhem“ představili něco jiného, já samotnou akci, ty vše vč. následků. Tam samozřejmě není o čem, protektorát nebyla žádná selanka, na straně druhé mám dojem, že zrovna ty jsi jedním z těch, jehož předci měli méně výhrad k Hitlerovi než ke komančům (ale to už jsme zase v jiných letech).
Argumentace střílením rodiny za poslech cizího rozhlasu mi přijde poněkud přitažená za vlasy, přecejen po okupaci Hitlerem byla celkem brzo válka, zatímco po okupaci SSSR nikoliv. Současně ale poslech SE nebyl zrovna něco, čím by se jeden chlubil v kanclu. Bagatelizace tohoto druhu (hovno se stalo, protože tamti by tě zastřelili) dle mého není zrovna moudrá (ani chytrá).
V Německu zřizovali koncentráky už před válkou. Počet obětí je několik tisíc. Další prostě jen nestačili před válkou zemřít. Režim se zostřoval, neměknul jako za komančů.
Mezi lidma v práci (já byl dělník) nebyl za socíku problém zmínit informaci, která musela být z cizího rozhlasu. Zrovna tak se běžně nahlas nadávalo na komunisty.
V tomto směru byla větší volnost projevu než dnes. Člověk nebyl v dílně apod. ostrakizován, ať měl jakýkoli názor. Přesvědčenýho komanče, starýho chlapa, jsme tam měli taky. Déčko jako ostatní.
Dneska je ještě možné v něčem nesouhlasit s vládou veřejně. V práci u oběda si už ale dost rozmýšlím, co řeknu.
Takový ty řeči, že by nacistický režim za 30 let změknul, jsou pěkný, ale mezitím by Němci jen v bývalé RČs. vyhladili miliony lidí, protože to byla podstata jejich ideologie, a další miliony by deportovali. Což teda komanč za 40 let neudělal, protože podstata jeho ideologie nebyla zabít, ale sebrat majetek. Věřím ale, že pro árijce by nácek změknul.
Bahnak: „za socíku“ myslíte 1948, třeba? Asi ne, že?
Asi máte divnou bublinu, že u oběda rozmýšlíte, co řeknete, tyto problémy nemám, takže s Vámi jednoduše nesouhlasím. Zkuste změnit prostředí.
Myslím 80. léta, pochopitelně.
Vaše názory klidně můžete říkat i doma u Foltýnů. Dostanete metál-
Bahnak: no právě. Plácáte o předválečných koncentrácích a hrozném režimu a srovnáváte to s dožívajícím komunistickým bordelem. Místo, abyste srovnával srovnatelné.
Že nejsem členem místní putinovské úderky neznamená, že by z mých názorů na Nutellu nebo na něj samého měl soudruh Foltýn jakoukoliv radost.
Platí v jakékoliv víře. Nebo si snad myslíte, že když nejsem vymaštěný křesťan, tak jsem tedy musulman nebo něco podobného a že bych tedy od imáma dostal metál?
Ale fatdwi, Foltýn tě má rád. Hlavní je teď pro ně tvoje nenávist k Rusku. Bez ní se nedá válčit. Tvoje kecy o Nutelovi jsou Foltýnovi fuk, ten bude do voleb bez ohledu na cokoliv doma s koalicí dělat, co mu nařídí Brusel. Pokud jde o volby, vědí, že jako minule naletíš a přispěješ opět ke zvolení toho, kdo má po koalici dál držet žezlo eurohujerizmu. Než zmoudříš nebo alespoň trochu prozřením utlumíš svůj fanatismus, skoulej to s tebou možná ještě xkrát.
Hupert: tak povídej, koho jsem volil, corono ;-)
fatdwi: Koho asi, Fialu. Jednak jsi byl v té době věřil tomu, že je ODS pravice a ty bys nic jiného než pravici nevolil, za
druhé máš stejnou zálibu v argumentaci vytrháváním věcí z kontextu a mlžením jako on, viz tvoje debata se Sysopem o vpádu tanků Wermachtu a Varšavské smlouvy. Stavíš tam obojí na roveň a když to Sysop rozporuje, samozřejmě z hlediska celistvého pohledu na věc a důsledků, blekotáš něco o tom, že přeci tanky obou stran přejely naše hranice. S logikou sice nemáš problém, ale ta je ti při skládání předem ideologicky vytříděných faktů k ničemu.
@ Fawi
Čus Prdelko, nechceš si raději zaprcat? Z toto svýho žvatlání musíš být úplně rozhicovanej…
fardwi
Metál byste dostal právě za ty řeči o „putinovské úderce“ atd., nemá smysl to vypisovat. Přesně tohle je Foltýn.
To, že jste pro soukromé vlastnictví a že nejste přívrženěc evropské integrace, by nehrálo roli.
sorry zkomolení fatdwi
Bahnak: OK, to jsem nevěděl, za co Foltýn rozdává metály, já si to vymyslel čistě jako reakci na „fašistickou kozu“. Metál z ruk toho „člověka“ bych ovšem odmítl, přecejen bych se rád na sebe díval v zrcadle bez zvracení.
Muj prispevek je hodne do extremu, aby vyvazil extrem, co pise Nula. Nerikam, ze pise uplny blbosti, ale je extremne na jedne strane.
Ja taky nadavam na bolsany, ale jeho pojeti „natvrdo okupovali“ mi nejak nejde s realitou dohromady. To bych taky mohl tvrdit, ze po roce 90 nas okupoval zapad, jen ne tankama, ale pres telefon. Pritom nas nikdo neokupoval, do te prdele jsme vlezli sami. A v tom 68 jsme tomu stesticku sli taky hodne naproti. Naopak v roce 38 jsme byli jen za divaky.
Sysop: aha, takže napíšu blábol, abych „vyvážil“ jiný blábol? Přitom jsem se tě ptal, v čem je ten „blábol“ jiný a to jsi pořád nějak nenapsal.
Blabol je ‚nás titíž Rusáci (& spol.) o necelé čtvrtstoletí později natvrdo okupovali‘ Ne, natvrdo nas neokupovali. Je to takova ta klasicka manipulatorska metoda, pouzit nejaky vyznam na hranici, nebo jeste lepe tesne za hranici jeho skutecneho smyslu. Pak se lze tocit na tom, kde ta hranice lezi, ale v textu to vyzni spravne uderne.
Neco jako, kdyz denne slysim v radiu, ze diktator Putin se mozna v Turecku setka s prezidentem Zelenskym. Pritom Putin byl zvolen regulerni volbou a Zelensky zadny mandat nema. Ale je to vsechno tak pekne na tech hranach – Putin ma ciselne vetsi podporu, nez jake lze verit a chudak Zeli prece nemuze za to, ze vlastnim rozhodnutim volby zakazal.
Sysop: vidíš, ty to vnímáš jako agitku a já jako popis té okupace samotné. Zřejmě to z nějakého důvodu nechceš nebo nedokážeš pochopit a pořád to tady rozpatláváš, ale v reálu tanky Wehrmachtu v ČSR a internacionální pomoc v ČSSR vypadalo velmi podobně. Jak z pohledu aktivit, tak z pohledu doprovodného (rozhlasové vstupy věrchušky).
Zazlívat Zelenskému, že za války nebyly volby je jedna z dalších demencí, které mě u tebe překvapují. Nepochybuju o tom, že kdybysme byli ve válce, budem hlavně řešit, jestli budou vypsané volby a jestli nám na frontu dovezou urny, abysme si mohli vybrat novýho prezidenta (facepalm)
Hele, byl jsem v sobotu na svatbe v Nemecku a behem cekani na zenicha (jako dobrovolnej hasic prijizdel na hasicskym aute s plnou paradou) pred hospodou jela okolo vojenska kolona. Nemci to komentovali jako ‚Schau mal, Wehrmacht wieder unterwegs‘, decka mavaly. Vsechno kolova technika, ale nektery ty masiny jsem v zivote takhle z blizka nevidel. Slo o hovno, ale z tech buracejicich tun sel fakt respekt. Jen jsem si delal prdel, ze misto tech cisel napsanych kridou tam mohli udelat velky ‚Z‘. Z meho pohledu to jako okupace vypadalo taky. Bylo jich okolo ctyriceti, nekecam. Jeli smerem od Freyungu, ale odkud, to netusim a nechapu, proc se prodirali malou prdeli a nejeli ani po statnicce. Pritom v okoli zadna posadka neni.
No a stran Zeli – proc volby neudelal, je jeho vec. Ale mandat mu skoncil, takze je vudce/diktator/byvaly prezident/cokoli. Ale ne prezident z demokratickeho pohledu. Sorry, proste NENI.
Sysop: ještě jsem nikdy nečetl, že by Churchill byl „diktátor“ nebo podobné (sorryjako) píčoviny jen proto, že 1940 nebyly kvůli válce volby a tedy mu „vypršel premiérský mandát“ (a celé vládě taky, s výjimkou královny, pochopitelně). Chtělo by to opravit všechny zmínky o těch bývalých ministrech, diktátorech a tak, aby nedocházelo k mýlkám jako že Churchill byl britským premiérem. Prostě NEBYL.
Za mě si tohle můžeš strčit někam, fakt. Chápu, že fandíš Rusákům a tak se ti hodí cokoliv, ale za mě je tohle už příliš hloupé.
Re: fatdwi 13.5.2025 v 17:01
Fandim Rusakum? Ale kdez. Jen mam rad, kdyz se hnuj kyda na obe strany stejne. Vubec jsem Zeliho neresil, nez media spustila ‚diktator Putin‘. Sorry jako. Putin ma aspon mandat, Zeli ne. Pokud bude Zeli prodluzovat valecny stav dalsich padesat let, tak porad bude prezident? Jeden takovej byl v permanentni revoluci, taky pamatuju.
A stran Churchilla – nikdy jsem se o nem jako o premierovi nebavil. Proste Churchill, pro mne vudce UK, proc ne. Radeji pouzivam jen jmeno, to chape kazdej. Jakou mel/nemel funkci je v podstate fuk. Je to jako s dolarem – dokud mu lidi veri a uznavaji ho, tak je fuk, jak ten papirek nazveme.
Sysop: chjo, jsem jel odspodu, bych to sloučil do jednoho vlákna, mě nenapadlo, že to budeš řešit v našem vlákně a ještě jednou v tom s quadrou.
A proč teda u Churchilla používáš jen jméno? Tam by diktátor neznělo dost správně? Možná by i jiní diskutující pozvedli obočí a něco si mysleli, zatímco když jdeš na ruku putinovcům, tak je to cajk a jsou spokojený jak želvy, že jsi v tom s nimi?
fatdwi 13.5.2025 v 17:01
Použít slovní spojení „vypršel premiérský mandát“ v situaci, kdy předchozí premiér odstoupil je odvážné.
Zřejmě se navíc mimořádně dobře vyznáte v procesech systému konstituční monarchie Spojeného království, o tom byste se mohl rozhovořit, protože jste mezi zdejším obecenstvem rozhodně jeden z mála a formulace „vypršel premiérský mandát“ (a celé vládě taky, s výjimkou královny, pochopitelně). je pozoruhodná, protože královna nemá mandát k výkonné moci.
Laika napadne podobnost například s t.zv. úřednickou vládou, která byla v podmínkách ČSR a ČR použita několikrát.
Z pohledu prostého vidláka je pozorovatelný rozdíl mezi předsedou vlády jmenovaným panovníkem a prezidentem jmenovaným sebou samým.
Fatdwi si plete dojmy a pojmy – v UK má král mnoho pravomocí, včetně práva vybrat za premiéra jakéhokoli britského občana a kdykoliv svolat nebo rozpustit parlament. To, že je jmenován předseda nejsilnější strany, je dáno reflexí reality a nutností zachovat funkční vládu. Volby mohou být vypsány kdykoliv na základě schválení 2/3 poslanců. Volební období max. 5 let může být prodlouženo zákonem schváleným oběma komorami a se souhlasem panovníka. Což se stalo právě za války. Takže Churchillovi žádný mandát nevypršel, pochopitelně ani jeho vládě. Tenkrát se ještě pravidla úzkostlivě dodržovala.
Pomíjím ten lapsus, že za 2. světové nevládla Británii královna, nýbrž král Jiří VI.
Ked mohol mat Juzny Vietnam volby (podobne skorumpovana krajina ako Ukrajina a rovnako neschopna samostatnej existencie bez americkych dolarov) pocas konfliktu..
quadra: proč chodit do Vietnamu (kde o okolnostech voleb nic nevím a nemám teď chuť to dohledávat), když se stačí podívat třeba do Anglie, která to – asi taky úplnej bordel na kolečkách – nezvládla. Ale nikde jsem kvůli tomu nečetl špínu na Churchilla nebo kohokoliv jiného. Zřejmě čtu špatný stránky a Sysopové a quadrové (a další, nejste tady s tímto ubohým narativem sami) určitě existují i jinde, kde o tom píšou správně politicky.
Promin, ale co je za spinu na tom, kdyz se veci nazyvaji pravymi jmeny? Diktator prece neni nic spatneho, v davne historii overeny zpusob vlady, zejmena pri ohrozeni zeme. Jestli to nekdo chape jako spinu, pak jsme prave nasli jadro jezevcika.
Sysop: zatím jsem neviděl nic (ani od tebe), kde bych měl důvod si myslet, že to jako špína myšleno není. Obvykle je to v kontextu „banderovců“ (fuj fuj nácci, úplně jako ti od Hitlera, tak určitě).
Zjevně to víc lidí vidí jako já, protože o Churchillovi se takto nikde nepíše, i když by to bylo to „nazývání věcí pravým jménem“. Za války prostě není divné, že volby nejsou prioritou a nic to nemění na mandátu, který dotyční mají. Zelenáč má mandát úplně stejný jako měl Churchill a tak ho taky vykonává. A co je ještě komičtější, dokonce to všichni uznávají. Jen teda kromě tebe a místní putinovské úderky, která vlastně nemá potřebu házet na Ukrajince špínu, ale jen „nazývá věci pravými jmény“. Hele fakt ne, tohle určitě dokážeš zracionalizovat sám sobě, ale těžko na to skočí někdo jiný.
Britský premiér má mandát nikoli od voleb, ale od parlamentu.
Ten byl řádně zvolen před válkou, pak vzhledem k řádnému válečnému stavu se usnesl nekonat všeobecné volby (ovšem konaly se volby doplňovací), které proběhly hned, jak jen to bylo možné.
Celou válku parlament zasedal a několikrát hlasoval o důvěře vládě, jak Chamberlainově, tak Churchillově.
Uvidíme co předvede fašistický narkoman z Kyjeva.
JH: Challengerovatíte výborně:-) Víc přívlastků, jen houšť a větší (fašistické) kapky:-)
Parlament na Ukrajině také zasedá, takže můžete být v klidu. Zelenský určitě taky provede volby „hned, jak to bude možné“, proto není nutné z něj dělat diktátora, mandát má z těch posledních. A stejně, jako „se parlament usnesl“, že nebudou všeobecné volby v UK, obdobně to bylo i se Zelenským. Jenže na jedné straně je to OK (a volby nebyly dlouhých 10 let), na druhé straně to OK samozřejmě není, hysterčíte jak stará Blažková všichni, neomarxističtí fašističtí narkomani ;-)
(doufám, že jste pocítil zvýšenou váhu mého kruciálního argumentu, pokud jsem na některé Vaše oblíbené slovíčko zapomněl, dejte vědět, příště doplním)
fatdwi: Britannia má přeci jen trochu delší delší demokratickou tradici než Malorusko.
A nehysterčím (to je Vaše podivná obsese a nejspíš projekce), ale s pobavením si užívám ruské vítězství a hemžení liberálních zoufalců.
JH: to jste jen zkusil poněkud slabý argumentační faul, aniž byste ovšem řešil podstatu, takže nic.
Vaše hysterčení není obsese ani projekce, ale pozorování. Čím víc potřebujete v příspěvcích malorusů, banderovců, fašistických koz a podobných berliček, tím víc je zřejmá Vaše zoufalost. Což lze připsat i tomu „užívání si ruského vítězství“, to fakt může jen člověk slaboduchý. Může Vás těšit, že se budete za tu nenávist smažit v pekle, aspoň Vám nebude zima ;-)
Jihočech Honza
13.5.2025 v 20:03
pokud je mně známo, tak mu zpětně prdlament mimořádné mandát neposvětil, takže je to tam dichtáldorská totalitní junta co tam nemá co pohledávat
Behemot:
„Tak to chodí na tom světě
každou chvíli jinák,
dneska ctí tě za svatého,
zítra budeš sviňák.“
Re: fatdwi 13.5.2025 v 19:55
Mylis se. Zapad uznal Zeliho nelegitimitu v okamziku, kdy se zacalo resit, kdo podepise jakykoli papiry s Rusama, protoze Rusove jasne rekli, ze Minsk 3 uz ani nahodou, takze at si zapad sezene nekoho, kdo ma mandat cokoli za UA podepsat. Totake vedlo k tomu, ze dulezite papiry za UA podepisuje Smyhal a ne Zeli. Takze jak vidno, Zeliho uznavaji uplne vsichni krome Rusu a krome jeho vlastni vlady a zapadu, pokud jde o podpis dulezitych dokumentu. Ostatne i dohodu o nerostnem bohatstvi podepsala Svyrydenkova, protoze ta, na rozdil od Zeliho, ma mandat neco podepsat. Kupodivu, USA to nechtely po Zelim. Proc asi? Takova prilezitost ho vytahnout pred blesky reporteru… no asi proto, ze by to byl jen nevymahatelny car papiru.
„nevymahatelny car papiru“
Jsem upřímně zvědav, jak a jak dlouho budou maloruští zloději a podvodníci tu smlouvu dodržovat.
Re: Jihočech Honza 13.5.2025 v 20:37
Ja myslim, ze budou muset.
Nebo budou muset přilézt ke křížku…do Kremlu.
Maloruská historie od roku 91 je vpravdě přehlídkou úspěchů ekonomických, sociálních, demografických a geopolitických.
Zabíjet umí, to ano.
z ukrajinských bájí a pověstí: Rusko mělo splácet válečné dluhy židovským bankám z Wall Streetu a tak jim Stalin nabídl Krym, ti už si tam vyměřovali vily u moře. Před předáním, Moskva přidělila Krymsko Ukrajině a bylo po slibech. Chruščov mohl tlouct botama a vysmívat se.
Re: fatdwi 13.5.2025 v 20:10
No tak uvidime, jestli Zeli v pristich volbach take obhaji mandat a bude mit svoji funkci jeste deset let po valce. Pokud ano, pak uznam, ze byl naprosto legitimnim zastupcem UA po celou dobu trvani konfliktu a ustavni pravnici jsou banda pitomcu.
Sysop: myslíš jako Churchill, který volby po válce prohrál, což zajistilo jeho legitimitu během války? :-D
Churchill byl predsedou jeste deset let po valce, ne?
Resersoval jsem a Churchill byl po valce v dolni spizirne a pak od 51 predsedou vladni partaje. Ok, uz ne premier, ale porad mel podporu lidu sakra velkou.
Nebyl náhodou od 51. zase premiér?
Jasně, moc mu to už nešlo, byl dost starej a už na to neměl.
Sysop: konzervativní strana volby 1945 prohrála a tím skončilo Churchillovo premiérování. Pak volby zase vyhrál, ale tvou logikou byl tedy od 1940 nelegitimní.
Nebo by možná bylo rozumné přestat konstruovat nesmyslné oslí můstky o tom, že je nutné vyhrát a tím se něco legitimizuje zpětně.
Ale prdlajs, píšu to výše. V Británii jmenuje premiéra panovník a může jmenovat jakéhokoliv britského občana, není vázán volbami. Volební období je možno prodloužit zákonem se schválením panovníka, což se tenkrát stalo.
Sysop: a je to určitě neuznáním mandátu Zelenského nebo hlavně tím, jestli to patří do mandátu prezidenta? Protože třeba u nás sice prezident podepisuje mezinárodní smlouvy, ale aby byla smlouva platná, je nutný i podpis premiéra. Zvenku by se mohlo zdát, že mandát prezidenta druhá strana neuznává, když k tomu potřebuje ještě Nutellu, ale holt podle zákona to tak je.
K tomu mě vede i to, že jak sám píšeš, něco podepisuje premiér a na něco stačí místopředsedkyně či co je ta Syrydenko zač, nechce se mi to teď hledat. Já bych na papíře taky radši podpis toho, do jehož kompetence to spadá.
Vyhláška ze 13. března 1943, která vstoupila v platnost o 4 dny později, stanovila úplně každému občanovi povinnost, dodat svůj radiopřijímač k vykuchání krátkovlnných rozsahů.
Pokud byly v domě/rodině dva, vykuchat se nechal jen jeden, na druhý se poslouchal Londýn a někdo to práskl, byla to většinově poukázka na koncentrák.
Externě připojované KV vstupní/oscilátorové cívky, zvané čerčilky – stejná poukázka, pokud to u rodiny na udání našli v šuplíku.
Celá akce měla skončit do 20. listopadu 1943 a občan měl s odborně vykuchaným přijímačem dostat potvrzení o tom, že není schopen příjmu KV.
Pokud šlo o zahraniční přijímač, který měl pouze KV rozsahy (takových, navíc velmi kvalitních, bylo dost), tak ho zabavili – a občan dostal poukázku na odběr Goebbelsovy tlamy, tedy Volksempfanger VE301, povinně vyráběný v Říši všemi výrobci radiopřijímačů.
Bakelitový ojeb všech ojebů, i na deset metrů drátu sotva schopný příjmu výkonného SV vysílače Deutschlandsender..
Dělo se něco podobného v 68?
Teda krom toho, že Hofman sice nechal vypnout hlavní velké vysílače, ale to vydrželo jen asi 20 hodin. A navíc úplně zapomněl na tzv. rozhlas po drátě. Ten paralelně, ale po drátech přenášel hlavní středovlnný program Prahy 1, navíc se v okresních a krajských městech dalo do přenosu vstoupit vlastním signálem/programem. RPD byl tenkrát zavedený úplně všude, ve vesnicích i v těch nejzapadlejších vrátnicích, v dílnách továren, v kancelářích – prostě všude. Bábiny jej měly zaveden obě, ve vesničkách tehdy čítajících asi 600 a 400 obyvatel. Stačilo tam po telefonním vedení přitáhnout signál z města, v obecní škole dědiny ho zesílit a poslat třeba i do kanceláře kravína..
Oba moji dedove zazili jak ’39, tak ’68, rusaky nemusel ani jeden z nich, ale oba se drzeli nazoru, ze Nemci na o sli systematicky a tvrde, kdezto Rusaci sem prijeli, prvni vlna uplne zmatena, druha o neco lepsi, vicemene klasickej ruskej bordel, ale po prvnich dnech zalezli v kasinu a jeden o nich nevedel. Zato hlidky za protektoratu od nadrazi po kdejakou knajpu, atd.
Vzdy som rozmyslal, preco sa odstranovali kv cievky iba v protektorate.. v nemeckej risi bol „iba“ zakaz posluchu zahranicneho rozhlasu, ale prijimace sa neupravovali, dokonca prve roky vojny (tak do 1942) sa este uverejnovali schemy s kratkovlnnou castou v nemeckych radioamaterskych casopisoch.
Němci byli uvědomělí.
Těm stačilo, aby jim to dr. Goebbels správně vysvětlil a oni to vzali jako fakt. Tam nehrozilo, aby pod vlivem BBC vznikaly odbojové buňky ve velkém.
Kdežto ve slovanském Protektorátu, tady působilo české vysílání BBC hodně „rušivě“, kór když podporovalo odbojáře a kór, když BBC začala hlásit, jak skopčák dostává na prdel v SSSR.
Oni tady potřebovali „klid na práci“ a tohle Čechy od práce vyrušovalo a působilo přímo proti německé propagandě.
Proto se to vykuchávání KV rozjelo až v r. 1943 a ne daleko dřív. Prostý zákaz tady moc nepůsobil, Čech nebyl zdaleka tak uvědomělý, jako říšský Němec…
Coz plati dodnes. Dva mesice mi ty paka trvalo, naucit je trhat vicka.
„BBC začala hlásit, jak skopčák dostává na prdel v SSSR“
To nemusela ani hlásit BBC. Jednak se protentokrátní čtenář naučil číst mezi řádky (naše čacká vojska v obklíčení u Stalingradu), ale Němci se uměli střelit do vlastní nohy, když na výstavě „Sovětský ráj“ vystavili ukořistěné báječné tanky a děla… A tisíce lidí mohli vidět na vlastní oči, že Sověti mají moderní, účinné zbraně.
No… spis se Soveti chodili koukat na ty nemecke zbrane. Optika, motorizace, mechanika, to meli Nemci fakt nekde jinde. Vyhoda Rusu byla jen v tom, ze ten svuj vercajk mlatili raketovou rychlosti asi tak, jako Cinan s levnyma sragorama ovladl svet.
Ovšem nic podobného tankům KV neměli až do roku 42. Nejtěžší tank byl Pz IV. Rusové samozřejmě sledovali nepřátelskou technikou stejně jako Britové či Američané, ale třeba tanky a děla byla jejich vlastní invence.
Sysop
13.5.2025 v 20:19
i přes veškeró preciznost pak ta spolehlivost v reálným nasazení byla na pýču, hlavně jak to vod tygra začlo těžknout, tak ty pohony to absolutně nedávaly a byla to hrůza; sovětskej bordel se posral občas, šlo to spravit kladivem, do vodladění motorů to občas ujelo vyšší desítky/nižší stovky kiláků do zadření motoru, ale tak zkraje to bylo jedno, ty tanky ujely pár kiláků než skončily na sračku a pokud to přežily, bylo to uzpůsobený na výměnu motorů v polu
potom to vodladili, což se hodilo, jak nácky před sebou hnali tisíce kiláků
Jo, to ja samozrejme vim, byl jsem i u tahani jednoho valecnyho tanku z ukrajinske baziny, kam si ho Rusaci na par desitek let zaparkovali. Prekvapilo mne, jak je malej.
Ty tanky byly celkově malý. Pz-III, kterej byla v době útoku na SSSR hlavním typem, měl sotva 5,5 m a nevážil ani 25 t. Hodně bylo Pz-II a čs. vz. 38. T-34 nad nima měl převahu kvůli silnějšímu kanónu a zkosenýmu pancéřování, taky byl dost rychlej a s dobrou průchodivostí. Němci teda měli velkou výhodu v radiostanicích, takže v boji mohli komunikovat, ve výcviku a zkušenostech.
Během útoku na SSSR byl nejmodernější Pz-IV, ale s krátkým kanónem.
na začátku jo, ale celkem rychle nasadili tygra, kterýho zas sověti s tím, co bylo reálně v polu, nedokázali prostřelit, s výjimkou toho jejich vrhače popelnic (M-10T) :D po vynuceným ukončení výroby přišlo SUčko s ML-20S a na Téčka nacpali D-5T
@ Behe
Tiger byl ve větším měřítku od bitvy u Kurska, v menším od zimy 42/43. JH psal o období do roku 42, já navázal.
Od roku 1943 cokoli slabšího než 75 mm s dlouhou hlavní nemělo na východní frontě šanci.
Velkou roli hrál dojezd. Třeba u Kurska Němci na benzínové motory s dojezdem 100-120 km těžce doplatili, dtto později v Ardenách. T-34 s dieselem měl dojezd čtyřnásobný. Když pominu s tím související šílenou logistiku, tak zůstat stát bez šťávy uprostřed bitvy není nic moc.
Standardní motor HL230 žral v Tigerech 400/100 v terénu, hrozně popiči měla převodovka, kvůli té váze tanku i krouticímu momentu toho 23L motoru.
Pro Tigery II byl nachystaný lepší, snad prý 900-koňový motor HL234, ale holt už nestihli dořešit lepší chlazení, protože problém s tím měl i původní HL230.
Je něco pravdy na tom, že ty motory se vyráběly v litoměřickém Richardu?
Údajně má existovat Rusy pořízená fotka, která přímo v jednom sále Richardu zachycuje jak číslo sálu v pozadí, tak v popředí obráběcí centrum, řady soustruhů, fréz a brusek.
Je někde něco takového k vidění?
S těmi KV cívkami to skutečně tak bylo.
Mluvil jsem s pamětníkem, bývalým radiomechanikem z prodejny/opravny Telegrafia, který se na tom osobně musel podílet.
Dělali to tak, že v aparátech, ve kterých to obvodově šlo, obě cívky ponechali, ale zkratovali je drátem.
Tak to šlo udělat u velké části běžných přijímačů, které neměly speciální karusel, typický pro luxusní přijímače těsně předválečné, německé konstrukce.
Cívky v cívkové soupravě byly často řazeny do série a podle zvoleného rozsahu několikapatrovým přepínačem postupně „odzkratovávány“. Bylo to jednodušší a levnější řešení, než bubnový karusel.
Majitel přijímače pak mohl, po instrukci odvážnějšího radiomechanika, doma ten zkrat KV cívek nafingovat tak, aby jako zkrat kusem drátu jen vypadal.
Případně se ten „zkrat“ vstupní KV cívky vyvedl na přepínací zdířku pro přídavný reproduktor. Zasunutím jednoho prázdného banánku do příslušné zdířky, se tak vstupní KV cívka odzkratovala, po vytažení banánku přijímač na KV nehrál, jak bylo předepsáno.
Lidi byli tehdy hodně vynalézaví. Víc, než si dnes myslíme..Spousty těchto „úprav-fint“ ještě i dnes nacházejí sběratelé a restaurátoři, když se dostanou ke kousku, který přežil celou válku a rodinu nikdo nepráskl..
S tím udáváním za poslech KV to taky nebylo tak horké. Pokud měl majitel přijímače s funkčními KV rozum, tak rádio neohulil, aby jej slyšeli i u sousedů. Poslouchalo a dolaďovalo se potichu, celá rodina co nejblíž přijímače – na takovou hlasitost stačilo doslova pár miliwattů, které za zeď nepronikly.
A vnější příslušenství přijímače (anténa, uzemnění) bylo stejné jak pro SV, tak i KV.
Roli hrála co největší výška antény nad střechami, její orientace, ale u KV hlavně denní doba. Nebezpečnější podle mě bylo experimentování se směrem venkovní antény, u toho vás mohl vidět kdokoliv, než samotný poslech.
Současně je pravda, že Gestapo spolu s jedním, vždy německým technikem, chodilo vždy na udání. Nikdy nešlo o náhodu.
Nikdo asi nebyl až tolik blbý, že by vysílání BBC pouštěl sousedům přes otevřený okno a celý dvůr, z ohuleného rádia.
fatdwi: průběh vůbec podobný nebyl. A to ani trochu.
Československo roku 1938 bylo demokratickou zemí, která řešila zoufalé sousedské vztahy s totalitní diktaturou v Německu, jeho podivně kličkujícím spojencem Polskem a diktátorským Maďarskem. Tyto země se nikdy se vznikem ČSR nesmířily a byly lačny československých území. Nutno dodat, že ani vláda ČSR nebyla úplně panensky nevinná, a tak měl britský lord Runciman rozhodnout, kdo je ten úplně nejvíc ošklivý. Došel k závěru, že Československá vláda (páč ho Henleinovci a zejména jeho ženu mnohem více bavili), a tak bylo československé území dohodu „velmocí“ okleštěno o území obývaná většinově lidmi národnosti nečeské, nemoravské a neslovenské výměnou za slib absence dalších územních nároků. Vzápětí začala německá vojska obsazovat i zbytek československého území, a to pokojně i silou. Československá republika přestala existovat de facto i de iure, nahradil jej protektorát Čechy a Morava spravovaný německým Vůdcem a jeho zástupci (formálně zůstala i osoba tzv. státního prezidenta s nulovými pravomocemi) a Hlinkův Slovenský štát, který se pokoušel po vzoru Polska hrát s Němci kličkovanou také. Načež Němci napadli Polsko a tím spustili druhý díl Světové války, v němž zemřelo kolem 50 milionů lidí.
V roce 1968 bylo Československo naproti tomu totalitní diktaturou, kterou si dobrovolně zvolili občané této země v roce 1946 v demokratických volbách a v níž velká část obyvatelstva (cca polovina?) podporovala (často se zbraní v ruce) KSČ při státním převratu v únoru 1948. Diktatura, která byla závislá na SSSR a to zcela dobrovolně, z vlastní vůle. Na jaře 1968 se zde konalo cvičení vojsk Varšavské smlouvy, jíž jsme byli zakládajícím členem. Poté, co část sovětských vojsk neopustila naše území, začala československá vláda na Moskvu naléhat, aby tak učinila. Dále po snahách naroubovat na bolševický socialismus jakousi „lidskou tvář“ například Šikovou ekonomickou reformou (po ekonomické krizi roku 1965, proti níž měl být marxismus-leninismus pojistkou!!!) obsadila vojska Varšavské smlouvy (krom Rumunů) československé území a část československých úřadů na základě zvacího dopisu členů československé vlády. Po několika dnech sovětská vojska opustila československé úřady. Dalších 22 let pak na našem území byly rozmístěny sovětské vojenské základny. Pokud je mi známo, SSSR nevyvolal tímto krokem žádnou válku, nedošlo k žádné eskalaci mezinárodní situace (NATO s akcí počítalo a preventivně stáhlo svá vojska 50 km od československých hranic, aby se předešlo případným problémům) a z těch cca 144 mrtvých občanů této země byla naprostá většina připisována dopravním nehodám (kolizemi s vojenskou technikou). Ani tomu se tedy nedá z hlediska práva moc říkat okupace, maximálně bychom o okupaci hovořit dejme tomu v období léta 68, kdy byli členové československé vlády prokazatelně vězněni v Moskvě (byť na údajnou žádost členů československé vlády) . Poté případní sovětští „poradci“ zůstávali na přání orgánů ČSSR a správa země byla plně v rukou vlády ČSSR. 21. srpna 1969 už masakr na Václavském náměstí pořádaly výhradně československé silové sbory. Že vliv zejména ÚV KSSS byl u nás obrovský je sice pravda, ale do jaké míry se jednalo o vliv vnější a nám násilně vnucený a do jaké míry to byla zcela dobrovolná „poradenská služba“ vyžádaná z naší strany zejm. ÚV KSČ, to si nedovolím posuzovat. Ale v srpnu 1968 šlo hlavně o to, aby v ČSSR byly instalovány sovětské vojenské jednotky jako protiváha jednotek USA na území BRD. V roce 1989 začal SSSR stahovat své jednotky nejprve z Afgánistánu, poté z NDR a následně i z Československa, Polska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. Ani stahování jednotek z východní Evropy pokud vím nezpůsobilo žádné politické problémy (spíš naopak).
Situace tedy zcela odlišné, důvody zcela odlišné, roky 1938 a 1968 nemají z tohoto pohledu společného prakticky vůbec nic.
Integrale: taky koukám máte problém pochopit psaný text. Samotný akt okupace byl velmi podobný. Okolnosti té akce nikoliv, ale o tom taky nemluvím, tedy je poněkud zbytečné mě poučovat, nejsme obecně ve sporu. Ještě více po lopatě: je vcelku jedno, jestli jste se porval s etnickou menšinou nebo přivandrovalcem a jestli jste byl v prvním případě napaden a ve druhém jste napadl Vy. Průběh samotné bitky může být klidně skoro stejný. A o to jde.
V čem ve sporu jsme je tvrzení, že jsme si komanče „dobrovolně zvolili“. Proti puči je dobrovolná volba Fialy mnohem dobrovolnější a přesto tady pořád čtu nářky, jak je to fuj, bla bla, bla bla.
Nicméně pro účely diskuse nemám problém na Vaši formu argumentace přistoupit a tím tedy můžeme ukončit jakékoliv debaty stran volebních výsledků, protože do EU nás nikdo netlačil, o hradním komančovi nebo vládě nemluvě už vůbec.
Jo. Dat holce na prdel rakoskou, nebo pomlazkou je vlastne to samy. Jen to ma trosku jiny okolnosti.
Sysop: jistě, pomlázkou i rákoskou lze dát na prdel úplně stejně. Ale obvykle to tak nebývá, že?
Okolnosti jsou zcela druhořadé, hodnotíme-li vzhled pozadí po aplikaci.
Nejde o to, co lze, alebrz jak se to dela (jak to probehlo).
Ty samotne akty okupace byly velmi rozdilne. Rusaci sem sli s tim, ze je zde kontrarevoluce a Nemci sem sli s tim, ze je tady prilis moc zbytecnych lidi, ktere je potreba prosit sitem a dementsprechend odstranit. To jsou uplne jine motivace a take to melo uplne jiny prubeh. Ostatne, kdyby Cesi na Nemce hazeli stejnej bordel, jako na Rusaky, tak je to masakr hned od pocatku. Nejaky promenady s vlajkama mezi tankama nepadaly v uvahu. Takze i v techto detailech je to uplne nekde jinde.
Jo, v realu pak Rusaci tady delali bordel v rozporu s ceskymi (a i ruskymi) zakony (lov ryb granatem, bezohledne jizdy techniky,…), kdezto nemecky vojak by za totez dostal po perkach. To je ale asi tak jedine pozitivum, ktere na prubehu pocatku nemecke okupace vidim. Z dlouhodobeho hlediska to byla narodni katastrofa zpusobena zvenci. U vojsk VS (s vyjimkou Rumunu) jsme si za to mohli diky vlastni verchusce sami. Ano, jednotlivec s tim hovno mohl nadelat, to nepopiram, ale byl to nas ceskej chlivek.
Re: fatdwi 13.5.2025 v 16:12
‚protože do EU nás nikdo netlačil‘. Ale tlacil. Jen stacila ta verze ‚cukr‘.
Sysop: netlačil, sami jsme si to zvolili a to dobrovolně. Nelze tvrdit, že jsme si dobrovolně zvolili komanče 1946 a že jsme „byli tlačeni do EU“. To není ani směšné, to je dak debilní, že by mě nenapadlo, že zrovna ty to budeš zpochybňovat.
Ja jsem hlasoval pro vstup, ovsem diky tomu, ze mi byl predstaven jen ten cukr. Nikdo mi nerekl, ze ztratime samostatnost, svepravnost, ze nam budou cpany neomarxisticke nesmysly a budeme sdilet privandrovalce. Z meho pohledu to byl podvod na volice, takze dobrovolne je to asi tak, jako kdyz si mys muze dobrovolne kousnout do syra v pasticce.
Jinak samozrejme ano, ta dobrovolnost stran voleb 46 a plebiscitu o vstupu do EU je prakticky srovnatelna, to nerozporuju. Komari nikomu lauf u hlavy v 46 nedrzeli, ale agitka to byla horsi Strazne veze.
Ja jsem u voleb 46 nebyl, ale u plebiscitu o vstupu do EU jsem byl. Je to i moje vina, ze jsem se nechal obelhat.
Sysop: zato soudruhům dělníkům se ukazoval i bič, ne? Mlelo se o rovnosti a o tom, jak dělník je hybnou silou pokroku, lidstva a vlastně všeho.
Prostě není možné v diskusi používat „tlačili do EU“ a „dobrovolně zvolili komanče“. Buď jsme si obojí zvolili dobrovolně nebo byla obojí manipulace, přičemž stále ta poválečná komančská byla mnohem horší, s mnohem horšími důsledky pro odpůrce. Ale možná tady bruselská NKVD po úspěšné volbě likvidovala kohokoliv, kdo někde řekl, že volil proti vstupu (facepalm)
Zakaz dvoch najvacsich stran v CSR (agrarnici a hlinkova strana) presadili pred volbami 1946 komunisti? Ja len ze tzv. demokrati robili velke kulove a podla toho ten vysledok aj tak vyzeral.. soudruh Benes byl taky demokrat ne?
Demokrati na Slovensku vyhrali iba preto, ze im to hodili volici zakazanej Hlinkovej strany, inak by po nich ani pes nestekol.
Re: fatdwi 13.5.2025 v 16:49
Ano, mas asi pravdu. Obe veci mely tlak v pozadi, ale ve finale se volic mohl na zaklade pripravenych dezinformaci svobodne rozhodnout.
Podstata toho, o cem se bavim je, ze v obou pripadech ale si vinu muzeme pripsat sami. Proste jsme jim to sezrali. Kdybych si pred plebiscitem vstupu do EU sehnal vic informaci, mohl jsem volit proti. Neudelal jsem to, podcenil jsem to, je to moje chyba. Podobne nasi predkove to podcenili v roce 46.
Sysop: no konečně.
Nebyl.
Příslušníci Wehrmachtu věděli moc dobře kde jsou a proč tady jsou a co se od nich očekává. Byli tady z přesvědčení, že konají dobro. A byli tu proti vůli státní moci ČSR.
Příslušníci Varšavské smlouvy tu byli befelem a netušili nic o tom kde jsou, co se po nich žádá. A byli tu z z vůle části státní moci ČSR.
To je principiální rozdíl!
Integrale: tak jo, dál si sněte svůj sen o tom, že tank v ulici, jehož osádka „ví, proč tam je“ a tank v té stejné ulici s tím stejným cílem, jen o pár let později, která „neví, proč tam je“ jsou od sebe navenek poznat:-)
Pořád se hnípete v okolnostech, netuším, co máte za problém, ale zřejmě není překonatelný a tedy v další diskusi nevidím smysl. Zlomená ruka je zlomená ruka. Hnípat v okolnostech se jistě dá, ale rentgenu je to úplně šumák a na principiální rozdíly z vysoka kašle. Teda kromě rentgenu Integralova, ten by hned poznal principiální rozdíly ve vzniku zlomeniny a tedy by snímek pokaždé ukazoval něco jiného:-))
Stále nerozumím jazyku Vašeho kmene. Je přece zásadní rozdíl v tom, jestli Vás tank přijel vyhladit a účelově a úmyslně střílí rovnou do vás, nebo jestli jeho posádka jen netuší, kde a proč je, a střílí do vzduchu jen z obavy, abyste Vy nestřílel po ní. Tank v ulici je sice tank v ulici, ale krucinální rozdíl je přece v tom, jestli a kam/po kom střílí, ne?
Integrale: to vidím a jak jsem napsal v předchozím příspěvku, nevím, co s tím a tedy bych to nechal plavat. Zlomenina je zlomenina. Jak vznikla je přece pro posouzení zlomeniny jako takové úplně jedno.
Že „posádka netuší, kde a proč je“ – to tenkrát tak bylo a jevilo se to tak většině obyvatel u nás? Já u toho nebyl, ale nějak to neodpovídá tomu, co jsem o tom od těch, co u toho byli, slyšel.
Tank v ulici nestřílel ani v jednom případě, počty mrtvých byly velmi malé. Nakonec to bylo cílem v obou případech – obsadit a vynutit si poslušnost, ale ne dělat vlny, aby z toho nebylo povstání, které se bude komplikovaně potlačovat. V obou případech sehrála roli i vláda, která to vždy vzdala (nebo rovnou kolaborovala) a tedy vedla lid k poslušnosti v souladu se záměry agresora.
Re: fatdwi 13.5.2025 v 19:50
V tech zlomeninach je, bohuzel, rozdil. Argumentujes stylem „kdyz je policajt v baraku, tak je to policajt v baraku a pro posouzeni situace jako takove je to uplne jedno“. Ne, neni. Je rozdil, kdyz te prijde zatknout a nebo kdyz se prijde podivat, co se deje, protoze mu nekdo volal, ze se tam strili. V tom druhem pripade prijde, zorientuje se a po nejake dobe zase vypadne. V tom prvnim pripade to tak jednoduche nebude, coz?
A to, ze Rusaci sedeli v kasinu a tim padem „okupovali“ CSSR, ackoli je venku nikdo prakticky nevidel, je podobne, jako prohlasit, ze Nemecko je pod vojenskou okupaci USA dodnes. Pokud myslis, ze to tak je, pak ano, CSSR byla pod ruskou okupaci.
Sysop: vidím, žes nedokázal vyargumentovat zlomeninu, tak sis na pomoc zase vzal jiný příklad, na kterém ovšem opět řešíš okolnosti:-) Víc už nemá smysl to pitvat.
Re: fatdwi 14.5.2025 v 6:34
Sorry, ale pri 100% aplikaci tvoji zlomeniny taky muzu stat pred ruskym tankem v muzeu a mluvit o okupaci, protoze neresim souvislosti. To asi nechceme, coz? Shodneme se proste na tom, ze se neshodneme na rozdilu obou vojensko-politickych akci.
Sysop: to můžeš, ale budeš zase úplně mimo a že to nevidíš (nechceš vidět?) považuji za úsměvné. „Ruský tank v muzeu“ by odpovídal „německému tanku v muzeu“, nikoliv německému tanku na hlavní třídě během okupace, víme?
No a mě teda „německý tank v muzeu“ a „ruský tank v muzeu“ přijdou jako snadno srovnatelné věci bez nutnosti řešit okolnosti. Chápu, že ty bez okolností žít nedokážeš a budeš na ty tanky nahlížet úplně jinak dle toho, jak se tam dostali, ale to je jen tvůj problém. Pro většinu lidí to prostě budou muzejní exponáty. Nakonec proto v tom muzeu jsou. Story o tom, jak se co kam dostalo můžou být zajímavé, ale na faktu „teď to stojí v muzeu“ to jaksi nic nezmění.
Fatdwi
Zlomenina je zlomenina. Jak vznikla je přece pro posouzení zlomeniny jako takové úplně jedno.
—
V případě reálné zlomeniny rozhodně JE důležité, jakým mechanismem vznikla a odvíjí se od toho i následná léčba.
Vy víte něco o zlomeninách? Třeba zlomeniny kotníků a jejich klasifikace? Tam je totiž mechanismus úrazu při léčbě stěžejní.
hellfire: jako vážně? Takže zlomenina vzniklá při rvačce vypadá nějak jinak, když jste rvačku vyprovokoval nebo když jste byl napaden? Wow, to jsem nevěděl, že to doktor pozná:-D
Na posádku tanku sere pes, to je len číslo v tabuľkách, figúrka na šachovnici, ktorou ťahá niekto vyššie postavený – a o toho tu ide, kto tomu celému velí.
+ 1
Kdo by se zajímal o zahraniční politiku SSSR více do hloubky, tak opět doporučuji knihy Karla Durmana:
https://www.databazeknih.cz/prehled-knihy/popely-jeste-zhave-i-55611
https://www.databazeknih.cz/prehled-knihy/popely-jeste-zhave-ii-55609
Jenom krátký postřeh – situace v každé zemi východního bloku byla jiná, jiný byl i přístup ruských bolševiků, a manévrovací prostor jednotlivých „bratrských“ komunistických stran daleko větší, než by se zdálo.
ad 2) ono v ČSSR probíhal po 21. srpnu 1968 nějaký ekvivalent Aktion Gitter?
A? To jsou dve samostatne historicke udalosti. Nebo snad mam ja tady v Nemecku Nemcum vycitat, ze nas okupovali skoro 400 let?
Ty asi budes svobodnej, vid? Pokud ne, zkus manzelce rict, ze svatebni noc sice super, ale jak te potom tech deset let po svatbe nasrala, tak ji fakt nikdy nezapomenes a nejspis se i rozvedes.
No, pravda je, že naším problém skutečně už dávno není Rusko, to byla jen 40letá anomálie nastolená v důsledku 2. dílu světové války, ale naším skutečným problémem už přes 2000 let je Německo. Mimochodem, i tu anomálii po roce 1945 zavinilo Německo, vlastně i nástup bolševiků v Rusku zavinilo Německo…
A faktem je, že drtivá většina našich dnešních problémů jsou problémy přicházející z Německa (EU jako sjednocující říše, krize Eura, energetická krize, levná práce… snad jen možná ten covid nebyl důsledkem vlády Anděly Merkelové… i když… kdo ví…).
Jestli jim to máte říkat nebo ne nechám samozřejmě na Vás, ale třeba by se možná alespoň některým rozsvítilo. Ale spíš ne, jen byste měl o něco víc nepřátel. Mně to naopak řekl Němec, jakýsi profesor dějin a filozofie na Mnichovské univerzitě, který si se mnou chodil povídat, když jsem v Německu v 91 myl nádobí. Tehdy jsem mu moc nerozuměl…
Ja s nimi o tom celkem v pohode mluvim, protoze vim, s kym se o tom bavit a s kym ne. Rozumni Nemci (vetsina okolo mne, nastesti) jsou sami nestastni z toho, co vzdycky nejakej nemeckej kokot napacha. Je jich proste 80 mega, takze debil se vzdycky najde. Vybirat treba prezidenta z 10 mega a nebo 80 mega je rozdil. A to Steinmeier je prece jen jina persona, nez nas PePa.
Nemci jsou jini, nez my, v urcitych detailech. Napriklad pomerne dost mlci a clovek nevi, co si mysli. Cech bud hulaka svoje nazory na celou hospodu, nebo aspon repta. Nemec spoustu veci prijme jako nemenny fakt. Od toho se pak odviji stadni poslusnost a pokud se najde magor, kterej stadu urci smer, je na pruser zadelano.
Já bych řekl, že nejsou trochu jiní, ale že jsou jiní ve své podstatě.
Když Čechovi třeba v obchodě nebo kdekoli někdo překáží, že nemůže přejít, řekne „s dovolením“ (nebo „uhni“) a projde. Románi, těm stačí naznačit a uhnou sami. Němec tam bude stát jak socha, usmívat se a čekat, jestli mu o své vůli uhnete. A když ne, tak začne sprostě nadávat, chovat se agresivně a dovolávat se silových složek, aby mohl projít.
Podívejte se, jak to vypadá, když přijede zájezdový autobus do německa. Všichni se rozutečou po svých. Němci? Zásadně zůstávají ve skupině, protože v jednotě je síla. Germáni mají kolektivismus prostě vrozený, proto ne náhodou všechna kolektivistická svinstva jsou made in Germany.
Pořád si jen nalhávají, že jsou nějaký oběti a že přece taky mají právo (nikdy jsem vlastně nepochopil, na co přesně?). Asi jsou oběti,. svý vlastní blbosti, protože pořád je Angláni provokují a pořád Němčouři skáčou přesně podle toho, jak Angláni pískají. A pak si vylejvají vztek a mindráky na ostatních.
Podívejte se na NordStream. Byl to Německo-ruský podnik. Anglosasové ho nechali vyhodit do luftu a co udělali Němci? Šli po kroku anglosasům? Ne, ti dementi začali střílet na Rusáky! Promiňte, ale je to nesvéprávný národ a jak říkal tuším Goethe: německo velké v jednotlivcích, zoufalé v celku.
A my, Češi, to ještě máme dobrý. Řekněte v Německu, že jste Poliš. To bude teprve legrace.
Všude na světě žijí dobří lidé a všude najdeme kurvy. Ale Germány je potřeba zase rozdělit, jinak nebude v Evropě klid.
Němci nás 400 let neokupovali. České království bylo integrální částí Svaté říše římské, ovšem s výsadním postavením, například český kníže byl hluboko do novověku jediný s královským titulem vedle samotného římského krále.
A Habsburkové byli spíše španělský a italský rod.
Jihočech Honza: španělský a italský? Vždyť pocházeli z horního porýní, tedy Německo, Švýcarsko a sporná území Francie (Alsasko). Spekuluje se o společném původu v rodu Merovejců, ale netuším, zda je to prokázané.
A pokud vím, po bitvě na Moravském poli bychom skutečně de facto i se iure mohli hovořit o okupaci. Po Bílé hoře dtto.
Svatá říše římská národa Německého neměla s Itálií mnoho společného, snad jen to, že dnešní EU je následovníkem této Říše a Itálie patřila k zakladatelům EU.
Braniboři v Čechách byla trudná epizodka a Bílá hora byla vítězství nedokonalých lepších nad mnohem horšími. Neštěstí byla válka, která se našimi kraji několikrát přehnala a nechala to v troskách, plus druhé nevolnictví a ožebračení země kvůli válkám s Turky.
Jo jo, odporní Russáci nás v 68. okupovali, kdežto stateční Ukrajinci nás tehdy přijeli osvobodit, a proto je jejich dnešní podporovatelé u nás radostně vítali, stejně jako dnes!
Stejný problém s NDR. Najednou to byli ti hodní, nebo aspoň hodnější Němci.
Kdyz jsem jako decko byl na mezinarodnim tabore, tak Rusaci si s nama vymenovali odznacky a obleceni, Nemci se s nama rvali, kde to jen slo. A to jsem byl na dvou naprosto ruznych taborech. Jasne, ze se z toho nedaji delat zadne zavery, ale nejake naznaky to dava.
Priznam se, ze neznam moc ruskych deti v soucasnosti, ale nemecky decka jsou neuveritelni parchanti. Teprve az jsou dospeli a v pracovnim procesu, taxe srovnaji.
Turisté z NDR prý byli všeobecně mimo vaterland jak utržení ze řetězu. Policie v ČSSR, PLR či MLR byli proti VOPO čajíček
vinicius: to potvrdí každý z Brna a okolí, když „dederóni/endéráci“ obsadili stanové tábory v okolí Grand Prix. Svým způsobem bylo komické vidět nepoměr mezi vozovým parkem (z Brna se pod náletem trabantů a wartburgů stalo něco jako dýmovnice) a pocitem nadřazenosti jeho majitelů. Ale holt marka, i východní, měla hodnotu lepší než Kčs a piva za to byly hektolitry.
Jojo, vychodnari byl brutalni povl, valeli se ozrali uplne vsude. Asi nejlip to vypadalo okolo hotelu Voronez, kde zapadaci bydleli uvnitr a vychodnari venku na travniku.
Rusáci nás milovali. Upřímně. Bohužel tou jejich slovanskou láskou, která dusí. Kdo byl v době reálného socialismu v SSSR, určitě potvrdí. Starší Rusáci, jak slyšeli na ulici češtinu, tak nás objímali – většinou se jednalo o pamětníky války. Zvali nás i domů. Československo pro ně bylo výkladní skříní socialismu. K sobě se chovali jako prasata, ale jakmile zjistili, že jsme Češi, zjihli a začali se chovat občas i jako lidi, resp. to alespoň zkoušeli. Často i proto, že chtěli nějaký ten veksl. Nejlíp dámské spodní prádlo, ale i žvýkačky, džíny resp. oblečení, šminky, parfumerii… použité nevydilo (teda asi krom těch žvýkaček :-).
Pro mladý ruský komsomolky byla představa vdavek do ČSSR pohádkou. Družební večírek se tím pádem vždycky zvrhnul… no, oni to tam dělali všude a pořád…
Když jsem pak pracoval v Německu v hotelu, rozlila dcera majitele colu a křikla na mě, ať to uklidím. To, co slyšela, evidentně nečekala (a je fakt, že si to pak už nikdy nedovolila). Ale někde musela slyšet či vidět, že k podlidem se takto chovat je běžné. Sama to ve svých 9 letech asi těžko vymyslela.
Přesto si přiznejme, že 1000x raději budeme v Německu za podlidi, než v Rusku za miláčky!
Samozřejmě záleží na povahových vlastnostech každého jedince. Kdo má povahu lokaje nebude mu vadit být jako podčlověk. Kdo nemá hrdost a čest bude lézt do zadku zrádcům.
to možná ty, protože si nevolník
leon, princdrson:
Chcete mi jako vážně namluvit, že byste raději žili v Rusku než v Německu? A proč tuto svoji vizi nerealizujete?
Proto je třeba dívat se na Ukrajinu dnešním pohledem. Rok 1968 není relevantní. A jak se zdá, ocitli jsme se s tou českou fúrou spolu se západem na ukrajinské straně
(teda pokud západ nechystá na Ukrajinu nějaký podraz, nebo je to celé podraz) a podle toho je třeba jednat.
No, řekl bych spíš „byli jsme vmanipulováni“ na anglosaskou stranu (ona nejvíc trpí Ukrajina, takže označovat tuto stranu za ukrajinskou je dost divné), protože cítím u většiny lidí kolem sebe, že ani Ukrajinu, ani Ukrajince dvakarát nemilují. Většina z nich přizná, že Ukrajince od Rusáka nepozná (ti starší řeknou, že pouze podle jazyka, protože slyší ruštinu které nerozumí). Ale nenávist vůču Rusku se našim kolaborantským médiím a politikům povedlo rozdmýchat celkem slušně, přecejen mindrák z let 1968–1989 je v Češích hodně silný, takže spíš to tak nějak snášíme (až na výjimky).
Navíc po dlouhé době stojíme na straně agresora, a to není dobré. Češi neválčili, byli hlubiččím írumilovným národem (někdo by řekl až zbabělým) a nyní jsme součástí válčící strany. A až to lidem dojde, až bude třeba platit prohranou válku, nebude to dobré. Bude to možná horší trauma, než byl rok 68. Protože s tím, co na nás napáchali ostatní, se tak nějak vyrovnáme, ale s tím, co jsme na sobě napáchali sami…
…doufám, že k nám za mého života nedorazí potřetí!
No, nespoléhal bych na to, lidi z veřejné správy už se dělají místa pro nové pomníky… :-)
Pokud je sem nekdo z tveho pribuzenstva pozve jako posledne, tak nevim nevim…
Z Ukrajiny už dorazili, soudruhu, jestli sis náhodou nevšiml. :-P
První ukrajinský front už tu je 3 roky. Až si tam ve stepích přestanou hrát na vojáky, dorazí k tomu prvnímu zbytek. A ti se nezakecaji.
čankajškem a pinočetem se nepochlubili i když kdoví komu jak, pol potem prý ano. No a o islámském státu i poté vyvětvení amíci řekli že je teroristicky nakonec ale tam si čechrali stvořitelé z poza douverských útesů. Prý práce pro cizí moc? Ale u dýpstejtu to jistě neplatí že by sledovali cíle odkudkoliv, prostě jsou „osvícední pustošící ničitelé podříznutí i větvě na které sedí. A dám něco co jsem vyšašil:
https://www.facebook.com/watch/?v=340965568833487
Za mě: kdyby měl původce osvobozeni ovlivnit to, jaký u nás bude režim, tak bych byl pro to si počkat a nechat se osvobodit Američany.
Vídeň také osvobodili od nich samých také rusáci. A přesto Rakušané neskoncili v ruské prdeli.
Kdo jak koho osvobodil je tak spíše nudná faktografie než jednoznačný faktor pro budoucí směřování.
Každopádně ruský režim poslal tuhle zemi do hluboké prdele, ze které jsme se dodnes v libovolném smyslu nevyhrabali.
Ruzzáci všech zemí spojte se a táhněte do hakzlu.
Chachá – největší russobijci líbali kakáčky bolševickým soudruhům – respektive jejich tatíčkové a maminky. A soudružka Peslarová a její otec estébák ze všech nejvíc. To je konstanta jasná jak slunce. Žádná výjimka pro to neexistuje. Včera rusolíbač, dneska rusobijec.
Rakušáky taky osvobodili Russáci. Měli tam snad komunismus? Nééé, neměli. Proč neměli? Protože prostě nechtěli. V Rakousku vlastně nikdy nebyla žádná komunistická strana. Po WWI totiž museli makat a zjistili, že bez práce nejsou koláče.
Naši čekoprasečáčtí předci naopak komunismus hrozně chtěli, protože dostat něco zadarmo, to se hodí. Už si to vyzkoušeli z Versailleského systému, kdy jim připadla nejprůmyslovější část tehdejšího Rakouska-Uherska. Poslední svobodné volby v roce 1946 vynesli na výsluní bolševické komoušské zmrdy. Zařídili to Ruzzáci? No pochopitelně ne, zvolili si je naši dědové a babičky. Russáci se mohli postavit a hezky pozorovat, jak jim lezeme sami do řiti. A proč prostě nedovolit, aby ta naše země plná idiotů nezalezla do kakáčku Rusům ještě hloubějc, když se sami nabízeli. Rakušáci vyhlásili neutralitu a Rusům to stačilo. Tak se holt Rakušáci měli dobře a my ne. A kdo za to může? Russáci ne. Za to můžou Češi.
A teď se karta kupodivu neobrací – jako obvykle se neomylně zanoříme do prdele těm nějvětším lůzrům – pro změnu neomarxistům z EU. Dlouho u nás byl klid, je teď potřeba těm blbým obyvatelům neomarxistickýho zmrdoprasečáku ukázat, kde je jejich místo a jací vlastně jsou tuplovaní lůzři. A blbí obyvatelé zmrdoprasečáku si neomylně vyberou. Někoho, kdo dává perky zadarmo – ať už je to Bába nebo hnus fialovej, bylo by to v zásadě jedno, kdyby hnus fialovej nebyl ještě trojnásobnej zmrd proti praseti Bábovi.
Ukazuje se, že nejhorší není to, když Rusáci rozjezdí kontrarevoluci tankama. Nejhorší je ta zlomená páteř po podpisu souhlasu se vstupem – což samozřejmě taťka s mamkou podepsali, což? A nyní ta ubohá snaha si s kreténama střihnout reparát za 68′, když je to bezpečný.
Opravdu ukázka tuplovanýho blbství. Naše země nemnůže prosperovat, pokud 30% volí Bábu, 20% volí Spolu a 10% volí mafii ze STAN.
Myslím, že tohle je prorocká skladba: https://www.youtube.com/watch?v=ASB-kzZ-LxI
@ Challenger
Tohle by se mělo tesat do kamene a vytetovat všem TenSSorům na rub kůže na lebce.
Tetovat jim to kurva na čelo a pro jistotu uříznout péro. Takhle se chovají dětičky tehdejších komoušských papalášů, co mýho dědu poslali do lochu na 14 let za velezradu lidově demokratickýho režimu a ukradli mu veškerý majetek. Nerudová a.k.a. Peslarová, Pávek, a.k.a. soduruh generál Pavel. Zase nás chtějí někam zatáhnout, ty kurvy.
Jestli mi ještě jednou šáhnou na majetek neboi rodinu, tak se nebudou stačit divit, co se stane. Já totiž myslím, že tihle lízači a jejich voliči rozhodně nejsou připravení zemřít za své názory. To jsou jenom hnidy, co kradou.
tak
Doktor má naprostou pravdu, naprosto ve všem.
40 roků jsme lezli do prdele Rusům a ti si nás proto, Čechů jako národa, vůbec neváží. Řekli mi to.
Jen koukáme (resp. vláda), do které aktuální prdele by bylo výhodnější zalézt.
Tak víš co. Komouši tu byli čtyřicet let. Po válce se k moci dostávali různé živly, třeba k esenbé jsi nesměl být kulak, to byla jediná kvalifikace. Na pozadí toho se budovaly světlé zítřky, až to po čtyřiceti letech už opravdu nešlo hlavně ekonomicky. Ti zmrdi si ještě ke konci jeli do Moskvy pro rozumy, ale bylo jim řečeno eto vaše dělo.
No, a po plyšáku sem byl nainstalovanej rezatej zmrd, co šířil pravdu a lásku na pozadí převlíkání kabátů těch zkurvysynů Pávků a Burešů, a zase to po čtyřiceti letech jde do píči normálně a signál z Ameriky byl taky vyslán stejně.
Změněj si nick. Na Challenged, ale spíše Mentally Challenged.
Svoje seance s řezáním per si nechají pro sebe, ale už asi zjistil, že mu jeho péro nikdo neprišije.
Kdyby plodníkem svým pravidelně zatřásl, tak tady nevylévají tolik hnusu z hodně spodních pater.
Challenger: nechcete přecejen vyhledat pomoc kolegů z psychiatrické praxe? Současně začínám tušit, že část Vašich problémů je způsobena opícháním, které přineslo po rozvodu další dávku zlomené páteře, která vystupňovala agresi vůči ostatním (kompenzace se tomu říká, to jste už určitě slyšel).
Můj příbuzný s oblibou říkal, že mu Hitler zaplatil ledničku (po té, co někdy na sklonku století dostal odškodnění za totální nasazení), tak třeba Vám ji zaplatí Pfizer ;-)
Mne jednou na jakési akci co by sekuriťákovi jeden povídal že dnes nejbohatší důchodce nedal dětem ani na svačinu, že si mají otrhat ovoce ze stromů podél cest a že prý šetřil tak že si nesundával ani klotové rukávy aby si neošoupal žaket protože místo trabanta chtěl wartburga..
Mister mentally challenged, víte o mě a mě rodině úplný exkrement. Pokud jsou vaší předci duševně stabilní jako vy, tak museli dělat pěkné věci za komundírské sviňodiktatury. Duševně máloodolni jedinci byly vždy největší …
Pokud to populistické křivé estebátko je menší zlo, než fialoví neschopové, tak chápu že se stane z mé vlasti České republiky to čemu říkají prasečák.
Ale užijte si to. Já už se tam vracet nemusím. Prachy jsem už odtud letos z části (odpovídající celoživotnímu výdělku dvou prasečanů) vyvezl a hodlám v tom pokračovat.
Klidně si z České republiky udělejte českoprasečák. Mě to začíná být jedno.
Challenger
Je svět lepší nebo horší po rozpadu SSSR a zániku socialismu? Jestli je lepší, tak zlý byl socialismus a komunisti.
Jestli je horší, tak to zlo očividně nebyl socialismus a ti zlí očividně komunisti.
Je horší, objektivně a nezvratně.
Na spoustě objektivních věcí se to dá dokázat.
servisdok: tak dokazuj, soudruhu.
Svět byl po zániku SSSR tisíckrát lepší, dokud komunisti nezačali zase „budovat“ tu svoji EU. Ta stojí za totéž, co SSSR.
Bohuzial to lavicove svinstvo fungovalo na Zapade dobrych 20 rokov pred rozpadom Sojuzu.
Jen omezeně. 1968 byla sice těžká levičácká rána, ale pořád i po ní fungoval ten svět tak nějak normálně, protože náš Ostblock byl pro Západ varováním: „chcete dopadnout jako oni?“
Extremistická levice mohla vytáhnout až po zbourání Ostblocku, protože už zmizel ten odstrašující příklad.
Může se někdo divit jak to v ČR a KoZa vypadá, když mají lidi dočista vymyté mozky protikomunistickou propagandou??
Za vším špatným vidí komunisty, a přitom v celé Evropě řádí kapitalismus resp. jeho vyšší level – fašismus.
Hele, a myslí si to taky ti lidé, kteří přežili napadení Američany v Jugoslávii, Iráku, Libyi, Sýrii, Afghánistánu, Gaze…
TenSSore trhej ruSSáka, doSStaneš koSStičku.
za lenost, vychcanost a zlodějství tvých předků nemohou Rusáci, ale tvoji předci
Přesně!
Jaky druh zaprděnosti tě pudí k otírání se o moje předky statkáře a mlynáře, kteří se snažili a měli. Než je komunistický hnus okradl.
Ale neboj, zase jsme si po revoluci pomohli. Nikoliv 90kovými privatizacemi, restitucemi (co zbylo z nemovitého majetku… az na ta pole a lesy), ale prací, investicemi a podnikáním.
@ TenSSor
Hlavně se z toho neposer. Každej chvilku tahá pilku. Sis taky nakradl, tak si to někam ulij a nedělej machra. Beztak ti od tohoto břemene bude pomoženo. Chvíli vyčkej. Zmrdi jako ty jsou jistě krásná trofej pro větší kábry.
Kloakane, ty ruzzoidní rozteklé hovínko. Nezáviď a snaž se. Třeba jednou dokážeš žít za svoje peníze a ne ze socky a milodarů.
Ale nevím, nevím, lidé s IQ 60 se mohou snažit sebevíc a vylezou z toho jenom hovna, které tady celou dobu sereš.
@ TenSSor
Copa copa? Tečou nervičky?
Tvl a ten režim EU v 0.9 co do nás definitivně vstoupila 15.3.1939, ten nás povznesl?
Číst text umíte? A chápat? Co na to Jan Tleskač?
AD Tenzor 12.5.2025 v 23:30 a Challenger 13.5.2025 v 0:18
Stran Rakouska neargumentujete poctivě. Rakousko nebylo okupované Rusáky, ale bylo pod okupační správou čtyř mocností (US, FR, UK a SU). Tuším v roce 55 byla podepsána smlouva mezi Rakouskem a okupačními mocnostmi o postupném stažení jejich vojsk za podmínky neutrality Rakouska (včetně neumožnění výstavby cizích vojenských základen na jeho území). Smlouva ukončila 10 let trvající spojeneckou okupaci (1945–1955) a obnovila plnou suverenitu Rakouska. Okupační vojska poté v roce podpisu smlouvy postupně opustila Rakousko.
Rakousko bylo okupováno/osvobozeno (záleží na tom, jak kdo hodnotí einschluss) vojsky všech čtyř spojenců (kteří se na bojích podíleli). Takže ne, že Rakušáky osvobodili Rusáci.
Proč nezvítězili v Rakouských volbách komunisti? Jednoduše proto, že KPÖ se utápěla v tematech ideologického boje namísto řešení poválečné obnovy, na rozdíl od SPÖ a ÖVP, které se zabývaly ekonomickou a sociální problematikou. Proto utřeli komunisti hubu – ne proto, že by bolševiky nechtěli kvůli ideologii, nebo že by to byli lepšolidi, ale proto, to ti rakouští bolševici posrali.
K mé lítosti ale s hodnocením naší minulosti a současnosti musím souhlasit, jenom bych ještě rád připomněl „drobnosti“, dokreslující kdo jsme a kým jsme byli – namátkou věšení zajatých nácků na lampy a jejich upalování zaživa, dopis 99 pragováků, anticharta, četnost práskačů v populaci…
V kontrastu s tím se mi vybavuje Silvestr 1989 jsem na Václaváku. Poprvé a naposledy v životě jsem viděl nadšený, oslavující, ožralý (svobodou i chlastem) stotisícový dav, zasypávaný tunami pyrotechniky, který se zalykal pocitem svobody. Jako by to nebyl stejný národ, který ohýbal dlouhá desetiletí páteř a v lepším držel hubu, v horším škodil bližním, aby si pomohl. V tom davu jsem se dostal blízko k starému dědečkovi, byl to věchýtek s bílými vlasy a plakal. Když jsem se ho zeptal, co se mu stalo, tak odpověděl: „Nemyslel jsem si, že se toho (pádu bolševika) dožiju…“ Bylo to skutečně dojemné. Je dobře že se ten dědeček nepochybně nedožil dnešní zkurvené doby.
No, taxis to Rakousko okecal, model „nojo, ale voni to meli jinak…“. Pripomina mi to situaci, kdyz mi soused cucel na novou fasadu a utrousil „nojo, ale ja mam starej barak, je to vlhky, to by se muselo nejdriv podrezat“ a ja na to „jo, tohle jsem koupil jako barak o 15 starsi, nez je ten tvuj, podrezat jsem to musel taky a dokonce pulku zbourat. Ja jsem kancelarska krysa, ty jsi zednik“. A soused odesel. Kdykoli ja neco vybuduju (bazen, sklenik, upravy zahrady,…) tak jen cumi pres plot a vypravi, proc zrovna u nej toto nejde. Velkej svah, malo vody, mrazova kotlina,…
Jasne.
Sysop: jakože vážně popis situace v Rakousku je „okecávání“? Co konkrétně z toho, co píše _-0-_ není pravda?
Jestli vidíš rozdělení sfér vlivu jako „okecávání“, tak to je pak „okecávání“ úplně všechno. Třeba i to, když 196 cm vysokej basketbalista vykládá 165 cm vysokému, že měl pořádně makat jako on a neokecávat svou neschopnost a taky mohl hrát v NBA.
Vážně si myslíš, že kdyby Rakousko bylo po válce ve sféře vlivu sovětských genosse, tak jako jediná taková země by tam vzkvétala demokracie západního střihu?
Okecava to, ze nasi predkove to proste zkurvili, kdezto ti rakousti ne. Ten pruser byl hlavne v tech lidech a volicich.
Osobne si myslim, ze Slovaky jsme meli nechat odtrzene, jak sami 14/3/39 chteli a radeji se federativne pripojit k Nemecku. Nebyl by zadny odsun, coz by sice nebylo jednoduche, ale urcite jednodussi, nez kolektivizace padesatek. Atd.
Kdyz se podivam na mapu Evropy, tak Stalin resil to same, co Ada. Ze to pitomy dlouhy Ceskoslovensko je v tak blbym miste, ze vrazi klin do rise. Pochopitelne pak obe mocnosti nas chtely mit pod kontrolou.
Sysop: rakouští byli v jiné situaci. Znovu se zeptám, jestli tedy (a teď už to vypadá, že jo, což teda valím voči) fakt věříš tomu, že kdyby Rakousko připadlo Rusákům, tak to tam bude těch 40 let vypadat stejně tak, jak to tam vypadalo, když jsem tam byl v prosinci 1989? Jako vážně? A dle čeho tak soudíš? Nevidím jedinou zemi, kam by Rusák vlezl a nedopadlo to s ní stejně špatně jako se všemi ostatními, resp. stejně špatně jako s těmi, se kterými to nedopadlo ještě hůř (připojeni k SSSR).
Nene, to si nerozumime. Ja jsem to myslel presne opacne, ze my jsme meli jit rakouskou cestou, ne Rakousko tou nasi, proboha.
Sysop: JAK bysme měli hledat nějakou „Rakouskou cestu“? To je naprostý nesmysl. Tady byla jiná situace, spadali jsme pod SSSR a tak to taky dopadlo. NEMOHLO to dopadnout jinak. Stačí se podívat, jak to dopadlo kdekoliv jinde, kam šlápl Stalin. Vykládat o tom, že to mělo dopadnout jinak je jako divit se, že jsme v EU. To taky nemohlo dopadnout jinak.
S EU je to blby, jsme okolo obklopeni zememi, ktere uz byly, nebo brzy v EU byt mely.
S VS/RVHP to tak prece nebylo. Ze Stalin neco chtel, to je jasne. Kazdy neco chtel. Nemci chteli, Amici chteli, Rusaci chteli,… snad jen Anglani se po valce par let o stredni Evropu moc nezajimali. Ale kde jsme spadali pod SSSR, ze jsme nemohli jit rakouskou cestou? Jako fakt bych rad cetl vyklad nekoho, kdo tomu opravdu rozumi. Jinak porad budu verit tomu, ze nejaka sance byla, i kdyz samozrejme tlaky Kremlu byly jasne. Jaxem vyse uvedl, nemit z5 Slovensko, urcite by imho sance vetsi byla. Jestli bylo moralni se se Slovakama zase slepit, je vec jina a historie to o padesat let pozdeji ukazala.
…kdyz nad tim tak premyslim, tak o nejake rakouske ceste asi bylo rozhodnuto v Londyne pri tom, kdyz se resil odsun Sudetaku. Tuhle akci naplanovali Britove, takze odtud asi prislo rozhodnuti. Domnivam se. Britove nas dost mozna za neco vyhandlovali.
Pokial si spominam, Churchill priklepol strednu Europu Stalinovi vymenou za Grecko (a nepodporu komunistickych stran v IT a FR).. treba sa stazovat u britskych sudruhov demokratov.
Sysop: hlavně bylo rozhodnuto demarkační linií a čekáním na Rusáky, přestože Pražskému povstání by mnohem víc prospěl rychlý postup Američanů, kteří byli blíž.
Následně nemá cenu řešit Rakousko a ČSR, Rakušáci byli ještě 10 let pod okupační správou, rozdělení na čtyři zóny. Úplně jiná situace než tady, kde byla „okupační zóna“ jen jedna.
Stejně tak když si pořád myslíš, že to mohlo dopadnout jinak, jmenuj jedinou zemi, kam Stalin vlezl a kde se lid „svobodně“ rozhodl pro demokracii.
Znovu zopakuji Německo, kde volby dopadly diametrálně odlišně, přesně podle okupačních správ – v sovětské části pochopitelně vyhráli už v roce 1946 komanči (SED). Sověti holt potřebovali na „svých“ územích co nejrychleji u moc svoje lidi, samozřejmě „svobodně“.
Rozdělení sfér vlivu je mýtus. Speciálně stran ČSR a Polska bylo dohodnuto, že rozhodnou volby. A rozhodly, jak u nás, tak i v Polsku.
Foundryman: můžete tedy trochu rozebrat mýtické rozdělení území a kdo co osvobodí a proč k této mýtické události (ne)došlo?
Demarkační linie nebyly stanoveny v Jaltě, to byla technikálie řešená na jiné úrovni (a v podobných případech obvyklá, aby nedošlo k „přátelské palbě“). Na Jaltě bylo dohodnuto pouze rozdělení Německa na 4 zóny a posun Polska na západ.
Foundryman: takže demarkační linie nebyla stanovena proto, aby bylo jasné, do čí sféry vlivu kdo spadne? Churchill nechtěl po Američanech, aby osvobodili Prahu, aby ČSR nepadlo do spárů Stalina?
Nevím, co kdy chtěl Churchill po Američanech, ale rozhodně to nebylo na Jaltské konferenci. Tam dokonce nebyly dohodnuty ani demarkační linie. Z hlediska propagandistického ovlivnění obyvatelstva by to ale bylo jistě přínosné. V únoru 1945 byla RA 70 km od Berlína, zatímco Spojenci se teprve chystali šturmovat Rýn. Demarkační linie byly dohodnuty mezi vojenským velením RA a Spojenců později separátně a měly čistě vojenský účel – aby po sobě omylem nezačali střílet.
I na webu je na toto téma dost pramenů, doporučuji k přečtení.
Pohádka o rozdělení sfér vlivu je u nás velice oblíbená, neboť marginalizuje vliv voleb v roce 1946. Ovšem za ten průser si skutečně můžeme sami a z velké části Beneš, který z důvodu osobních averzí přivítal vytvoření tzv. Národní fronty, to jest vyloučení všech pravicových stran z voleb. Beneš byl vůbec pro ČSR neštěstím, byl to možná dobrý výkonný úředník jako ministr zahraničí, ale když měl tvořit politiku, bylo to žalostné. Napřed diplomaticky tak dlouho bojoval proti Rakousku a Maďarsku, až přišel Hitler. S Polskem se stihl rozhádat hned zkraje 20. let. Mezi západními partnery v londýnském exilu byl kvůli svým osobním vlastnostem silně neoblíbený – což v důsledku patrně vedlo k jeho příklonu ke Stalinovi, který mu uměl mazat med kolem huby. No a jeho účinkování v letech 1945-1948 byla jedna velká tragédie.
Ještě bych dodal, že v Rakousku získali komunisti v poválečných volbách cca 5% hlasů, čímž skončili i přes přítomnost RA. U nás, za nepřítomnosti RA, dostali 40%.
Foundryman: jako vážně mi doporučujete, ať si něco přečtu a přitom nevíte tak základní věci a považujete sféry vlivu za „mýtus“? :-))))) Hele to fakt nejde vymyslet, to se musí zažít.
Rakouské volby a československé volby srovnáváte proboha proč? V době, kdy tady bylo dávno po puči bylo rakousko pořád rozdělené na okupační zóny a po jejich zrušení 1955 pod závazkem neutrality tedy byl důvod tam budovat komunismus prosím jaký?
Jak to vůbec můžete srovnávat? Situace byla diametrálně odlišná.
Naopak se můžete podívat na Německo, to bylo rozděleno a jak to tam dopadlo. Východní uvědomělí Němec si tam komančskou totalitu zvolil taky dobrovolně, protože správně pochopil význam vedoucí úlohy proletariátu, zatímco o pár metrů vedle za hranicemi to neuvědomělí západní Němec nepochopil?
Jestli ona to nebude nějaká bagatelizace. Nebo mýtus?
Ano, doporučuji. Sféry vlivu vyplynuly ze situace po volbách. Nebyly dohodnuty předem. Rakouské a naše volby mohu klidně srovnávat – obě hlavní města obsadila RA, volby v Rakousku proběhly v listopadu 1945, u nás na jaře 1946. Jen v Rakousku nebyly a priori z voleb vyloučeny strany s nadějí na vítězství (krom NSDAP, pochopitelně).
Jediný rozdíl byl v tom, že z našeho území se všechna cizí vojska stáhla na podzim 1945.
To prostě nejde nijak okecat, komunisty si naši předkové zvolili sami. Omluvou jim může být, že měli díky „demokratickým“ politikům zúžený výběr.
Každopádně se na jaltské (ani postupimské) konferenci sféry vlivu neřešily, co si kdo po válce prostřednictvím diplomacie nebo propagandy urval, to měl.
Ještě bych doplnil, že srovnávat to s Německem je úplně mimo mísu, tam vládla vojenská okupační správa, která si v každé zóně bačovala podle svého a zaváděla své pořádky. Takže východní Němci si komunisty svobodně zvolit ani nemohli.
Foundryman: pokud budete ignorovat realitu, tak prosím, ale ona se stejně nezmění, takže další diskusi nevidím jako smysluplnou. Stejně tak nezmizí sféry vlivu, ač byste si to zřejmě (kdovíproč) přál.
Pokud jde o volby v Rakousku, bavíme se tady o státu rozděleném na čtyři části. Kdo (ne)dobyl hlavní město je zcela irelevantní. Klidně to srovnávejte s čím chcete, srovnání s ČSR je úplně mimo. Ale chápu, že když ve Vaší realitě neexistují sféry vlivu, pak Vám může připadat, že volby v Rakousku a v ČSR srovnatelné jsou. To je pak rozdělení na okupační zóny prakticky neviditelný „detail“.
Ad Německo – srovnání je naprosto v pohodě, SED si tam zvolili už 1946, dobrovolně, pochopitelně.
Já nikde nepíšu, že neexistovaly zóny vlivu, patrně máte potíž s chápáním čteného. Já jen píšu, že nebyly dohodnuty předem a už vůbec ne na Jaltě. Do vlivové zóny SSSR jsme napochodovali sami, dobrovolně a s budovatelskými písněmi na rtech. A začal to už Beneš v roce 1943. Volby v roce 1946 byly zásadně ovlivněny především vnitropolitickým omezením účastnících se stran. To, že tady vedli komunisti propagandu, je věc jiná, ale i volební propaganda tzv. demokratických stran byla taková jakási národněfrontovní.
Znárodnění průmyslu a bank v roce 1945 taky nenařídila Moskva, to byla čistě naše záležitost. Atd. atd.
Je nesporné, že se SSSR snažil okolní země pod svůj vliv dostat, ale rozhodně to nebyl proces „o nás bez nás“. A bylo možno se víceméně úspěšně bránit, což dokládá právě příklad Rakouska nebo Finska, případně později Jugoslávie.
Foundryman:
Vy: „Rozdělení sfér vlivu je mýtus.“
Taky Vy: „Já nikde nepíšu, že neexistovaly zóny vlivu, patrně máte potíž s chápáním čteného.“
Tak jistě:-) Tohle si zkoušejte na někoho, koho to baví, já to fakt nejsem. Že sféry vlivu byly dohadovány již před koncem války je mimo jiné zřejmé z (jistě mýtické) demarkační linie nebo Churchillova naléhání na Američany, aby osvobodili Prahu (které se nestalo, protože o něm nevíte). Víc nemám, co bych dodal.
Mezi výrazy „rozdělení sfér vlivu“ a „existence sfér vlivu“ je ovšem jistý drobný sémantický rozdíl, není-liž pravda? Pokud je to na vás ovšem příliš subtilní, budiž, nemám, co bych dodal.
Foundryman: nebuďte ubohej, máte na víc. Pokud chcete ale přesto zkusit prokázat, že se mýlím já, prosím o konkrétní citaci Vašeho tvrzení, že uznáváte „existenci sfér vlivu“, já to tam nevidím, ale Vy to tam jistě najdete:
„Rozdělení sfér vlivu je mýtus. Speciálně stran ČSR a Polska bylo dohodnuto, že rozhodnou volby. A rozhodly, jak u nás, tak i v Polsku.“
13.5.2025 v 17:37, dále v 18:08. Znovu upozorňuji – „rozdělení sfér vlivu“ předpokládá dohodu stran, které si je dělí. „Existence sfér vlivu“ je popis vzniklé reality. Nevím, jak bych to ještě polopatičtěji objasnil (ani zda to má vůbec význam).
fatdwi: to, co píšete, má svoji logiku a zóny vlivu rozhodně nejsou blbost. V tom souhlas.
Volby 1946 byly v ČSR hodně cinknuté Moskvou, stejně tak volby v BRD v 1949 USA (Adenauer nevím, zda by bez Američanů byl přijatelný). Dokonce pak došlo k tomu, že Erhard byl i pro Američany až příliš liberální a hodně museli Adenaurovu vládu krotit.
Na druhé straně vítězství KSČ v roce 46 u nás i přes nezpochybnitelné ovlivňování Moskvou byly spíš výsledkem zrady spojenců v roce 38 a úlohou komunistů v odboji. Myslím si, že i bez Moskvy by komouši vyhráli, navíc si přečtěte jejich program, z toho, co pak dělali tam nebylo nic (resp. bylo psáno „jsme proti…“). Možná by bez Moskvy dostali o něco míň, ale podle mého by vyhráli tak jako tak. Lidi to prostě fakt chtěli! Ledaže by na férovku napsali, co se pak bude dít, ale to si myslím, že do značné míry ani sami ještě úplně netušili.
Pokud juknete na Jugošku, ta byla také v sovětské zóně vlivu a měla dost jiný osud než ČSR. I Řecko mělo jiný osud. Navíc každý ten socialismus byl v detailech jiný, zatímco v NDR nebo Polsku normálně existovaly drobné živnosti, v ČSSR vznikaly na povolení Národního výboru až někdy od 1986? V SSSR existovaly jak kolchozy, tak soukromí zemědělci, u nás to s nedružstevníky bylo dost komplikované (byli, ale opět na úředně potvrzenou výjimku). Nemůžeme všechno házet na Rusáky.
Takže tvrzení, že větší díl komoušské vlády byl v rukou československých občanů bych i při akceptaci zón vlivu potvrdil. Ty zóny vlivu měly spíš vojenský než politicko-ekonomický charakter.
Integrale: hele já fakt nevím, co si mám myslet. Jak můžete (proboha!) v jedné větě napsat, že „jejich program, z toho, co pak dělali tam nebylo nic“ a ve druhé „Lidi to prostě fakt chtěli!“.
To přece vůbec nedává smysl. Komanči, futrovaní Stalinem, lhali a lhali jako ostatně pořád, PRÁVĚ proto, že je tady zas tolik lidí nechtělo. Přece, logicky, kdyby to lidi skutečně chtěli, proč to lhaní?
Jiné osudy jiných zemí, co jsou historicky i geograficky úplně jinde bych do toho nemíchal. Souhlasím s tím, že rozdíly byly a v určitých věcech i značné, nakonec jsou tady pořád ti stejní lidé a spíš tu zůstalo to horší poté, co je komanči okradli.
Nicméně – neshodneme se. Kdybysme zůstali ve sféře vlivu západu, komanče bychom tu neměli. Víte proč? Protože to ovlivnění by tady pochopitelně bylo taky. Ale ne ve prospěch bolšánů. Když chcete srovnávat, musíte srovnatelné. „Cinknuté“ to bylo všude ve prospěch těch, kterým daná země připadla do vlivu. Logicky snahou bylo, aby se vliv legitimizoval a zůstal dlouhodobě. Nelze to tedy srovnávat s nějakým hypotetickým stavem vzduchoprázdna, ve kterém by se ČSR neocitla a tedy by voliči „stejně chtěli komanče“. To přece musíte vidět sám, že je nesmysl a že tedy sféry vlivu byly mnohem důležitější než nějaká údajná preference lidu. Lid volil, co se mu nakecalo, jako vždy. Západní Němci volili Adenauera, východní SED. Je naprosto nemyslitelné, aby to dopadlo opačně. Pokud by ale vliv sfér neměl být velký, pak by to přece opačně dopadnout klidně mohlo, bylo to přece tím lidem, ne? Ani omylem. To vidíte sám.
fatdwi 13.5.2025 v 18.43
Přesně!
V programu pětikoalice nebylo z toho, co pak dělali, nic. Zvolena byla, protože lidi ten jejich volební program fakt chtěli a netušili, že stupeň plnění bude 0.
Smysl to dává jak v v původní Integralově verzi, tak ve verzi modernizované ygorkem.
Vaše práce s textem je pozoruhodná, jak často poukazuji, a diskuse s vámi buď obtížná, nebo zbytečná.
ygorek: Vaše chápání víc než jedné věty bylo vždycky marné, takže pak je těžké s Vámi diskutovat ve chvíli, kdy je těch vět víc, nedejbože ve více příspěvcích. Nicméně pro tuto chvíli (nechce se mi do jedné pracovní činnosti, takže i marná snaha s Vámi lepší) udělám výjimku:
Vlamujete se do otevřených dveří, protože to, co jste napsal, je fakt, o kterém se ale nikdo nepře. Na víc jste asi neměl, tak jste si myslel, že to jako děsne rozetnete, ale nestalo se. O co v reálu jde je právě to, co je „za tím“. Já osobně si myslím, že tady většina rudou komančskou bídu nechtěla, stejně jako tady většina nechce zelenou komančskou bídu dnes.
A protože zde (pozor, kontext) často zaznívají stesky po tom, jak tady „nikdo nechce“ tu zelenou bídu, ale přitom ji tady máme, je holt dobré přistupovat k oběma situacím konzistentně. Například tak, že komančskou – rudou i zelenou – bídu většina moc nechtěla/nechce, ale je manipulována tak, aby to přesto udělali.
A tedy (pozor, komplikace, obsáhlý kontext) zpět k původnímu tématu – komanči se k lizu nedostali proto, že by tady lidi chtěli totalitu a že by si ji tedy „svobodně“ zvolili. Zvolili si to, co sféra vlivu chtěla a de facto zařídila. Stejně, jako kdekoliv jinde (vizte i zde diskutovaný rozdíl mezi volbami ve východním a západním Německu a to ještě v době SMADu).
Pokud souhlasíte s Foundrymanem, že sféry vlivu jsou mýtus a s Integralem, že jsme si komanče „svobodně zvolili“, fajn, to klidně můžete i nadále a spolu se i nadále shodovat nemusíme.
fatdwi 14.5.2025 v 10:38
Děkuji za odpověď a důkladný rozbor mého příspěvku.
Škoda jen, že jste si ho nepřečetl.
ygorek: i takto můžete zakrýt, že jste nepochopil ani původní příspěvek, ani dodatečné vysvětlení, které víc po lopatě už být nemohlo. Budu na to v budoucnu pamatovat.
@ Fawi
Ty debile, proč furt někoho poučuješ, když seš blbej a nevzdělanej jak bedna kytu? Jako sbírka psychiatrickejch diagnóz by sis měl raději místo planýho blábolení najít dobrýho psychiatra. Jako nevyléčí tě, ale je šance, že přestaneš ohrožovat sebe i svoje okolí, magore.
MK: Vyskoč ;-) Hodnej:-)
@ Fawi
Jak řikáš.
Lidi chtěli, co komanč ve 46. sliboval. To neznamená, že chtěli to, co po roce 48 dělal.
Co je na tom proboha „pozoruhodnýho“ a k nepochopení??
Jasně že lhali, ale to, že komunisti lhali, NEZNAMENÁ, že Stalin zfalšoval český volby nebo že lidi nemohli volit jinak. Prostě lidi v Československu se rozhodli volit takhle.
BTW zrovna tak hodně lidí u nás volilo dobrovolně 5K nebo rozvědčíka. Prostě uvěřili propagandě. Znám VŠ, co si myslej, že celosvětovej covid si vymyslel Babiš. Znám VŠ, co věřej dalším podobnejm kokotinám z médií. Ale nikdo je nemusí nutit tomu věřit.
Pokud to budem brát tak, že všechno je „něčí vliv“, tak samozřejmě můžeme brát vítězství jakéhokoli Nefialy jako výsledek ruské hybridní kampaně, jak to fialoví tvrděj. Ale tak blbí snad proboha nejsme…
Bahnak 14.5.2025 v 15:02
Z vyprávění rodičů a prarodičů jsem se dověděl, že po válce ovládla dělný lid ohromná euforie z porážky nacistů a možného nastolení nového, sociálně spravedlivějšího pořádku. Toho využili komunisté k vítězství v demokratických volbách a nastolení diktatury proletariátu.
Bylo to patrně jako po 17.11.1989, kdy lid věřil, že dostane konečně vše, že se tvá ztracená vláda věcí tvých k tobě navrátí, lide, navrátí.
ygorek:
Ale hovno, soudruhu. Komunisti vyhráli, ale zdaleka neměli většinu. Zrovna moji prarodiče, kteří byli živnostníky, je nevolili ani náhodou, stejně jaqko většina ostatních voličů. Nesníš věřit propagandě, co do tebe hustili na základce za komunismu.
Realita byla taková, že měli premiéra, silová ministertva, začali čistky dávno před únorem 1948 (to bylo jen závěrečný divadlo pro veřejnost), Beneš jim pomohl svým znárodněním zlikvidovat silný soukromý sektor, Němce vyhnali a jejich majetek dali lůzrům, kteří jim pak pomáhali.
No a poslední věc pro zdejší četníé Neználky: sebevětší vítězství v demokratických volbách neznamená, že vítěz pak svobodné volby zruší. Takhle svobodný svět fuckt nefunguje.
(Kromě toho ty volby 1946 nebyly úplně svobodné, a v roce 1948 se čekala prohra komunistů, protože posrali vše, na co šáhali. Ale to už byly karty rozdaný. Vlastně byly rozdaný od prosince 1943, kdy Beneš a vláda podepsali s Ruskákama dohodu o vzájemné spolupráci na 20 let.
Na příkladu jiných zemí, které měly co do činění s Rusákem – Finsko, Rakousko, západní část Německa, Řecko – tam vidíme, že když se lidi a jejich politici za svobodu brali, tak Rusák nakonec stáhnul vocas a vysmahnul.
A tak to skončí i na Ukrajině.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_parlamentn%C3%AD_volby_1946
@ ygorek
Nojo. Nebylo potřeba lidi k něčemu nutit, naházeli to tam sami. I když jim nedošlo, co všechno zvolili.
fatdwi: zkuste se nebrat tak vážně a zkuste více přemýšlet. Přečtěte si komunistický volební program z roku 46, v němž komouši slibují podporu drobnému podnikání, odmítají násilné družstevnictví atd.
A pak si to zkuste spojit: celou První republiku lidi četli o skandálech a korupčních kauzách. V 38 nás zradili všichni tzv. demokratičtí „spojenci“. V novinách pořád píšou, že Němci jsou fašisti, což jsou extrémní pravičáci. Poláci na nás udělají levou. Zachrání nás pouze komunistický SSSR. 90 % obyvatelstva prd ví, co je to komunismus, v novinách jen četli, že v komunismu nebudou ani chudí ani bohatí. Ve stejných (= téměř všech) novinách píšou, jak je komunismus super. SSSR ekonomicky roste (díky tomu, co zabavili Němcům). „Tak jo, mámo, zkusíme jim to hodit, to vypadá dobře“.
Zkuste pochopit, že ti lidé – na rozdíl od nás – tehdy netušili, jak to dopadne. Vycházeli právě a jenom z těch lží z vlastních zkušeností s nespolehlivostí Západu.
Je to stejné jako dneska: možná si to nechcete připustit, ale i přes (nebo právě díky?) tu cenzuru, bolševický manýry a všechny ty ekonomický a lidský zvěrstva pořád víc jak polovina lidí této země dobrovolně volí současnou šestikoalici. Lidi to prostě chtějí. Asociace, že to volí proto, že to nechtějí je fakt úplně mimo realitu.
„Kdyby je lidi chtěli, proč to lhaní“ je naprostý otočení příčiny a důsleku. Lidi je chtěli až poté, co jim lhali. Ne předtím, to je neznali a logicky by je nevolili, ne? Šestikoalice taky lže jak votevřou držku a lidi je volí na základě těchto lží. Ne na základě činů, ale na základě lží. Příčina jsou lži, důsledek je volba. Ne naopak.
Lidi nevědí, že to musí logicky dopadnout stejně, jako před těma 100 lety, protože poslouchají jen ty lži.
Všichni z těch 50 %, co dneska volí šestikoalici, by v roce 1946 100% volilo zase komunisty.
Integrale: však v tom, že „chtěli program“, nejsme ve sporu.
ad „kdyby je chtěli, proč to lhaní“ – nechápu, v čem se nechápeme. Oba říkáme to samé – lidi by je nechtěli, kdyby nelhali a je to konzistentní s „chtěli program, ne to, co přišlo“. Je to konzistentní o s dneškem, kdy ale často čtu, jak to bylo zmanipulované tu z Langley, tu z brusele atd.
Říkám pořád to stejné – není možné tvrdit, že to 1946 bylo „dobrovolné“ a dnes že nás „Američani/EU/Sereš/zelenej póvl k něčemu tlačí“. V obou situacích je to stejné. Buď to tedy bylo „cinknuté“ i tehdy, nebo je „dobrovolné“ i dnes. Není možné, aby to tehdy bylo „dobrovolné“ a dnes „cinknuté“.
Poslední věta souhlas zcela, opět je to v souladu se vším výše uvedeným. Buď to ti lidi dělají dobrovolně, nebo ne. Tehdy i dnes.
Rakusko bolo vo sfere vplyvu sowjetische genossen do 1955.. a ano, CA oslobodila/obsadila Vieden a celu vychodnu cast Ostmarku (rovnako ako DDR).
Samozrejme, schnitzleri velmi rychlo zabudli na dobrovolne nadsene hajlovanie fuhrerovi a tvarili sa, ze oni s tym nic nemali, naopak ze boli obete nacizmu
Die Beteiligung von Österreicher/innen am Nationalsozialismus und die Mitverantwortung am Zweiten Weltkrieg kam auf österreichischen Wunsch hin im Staatsvertrag nicht vor und trug somit zum „Opfer-Mythos“ Österreichs bei.
quadra: jen jste tak drobně zalhal, resp. zamlčel, že pod žádnou takovou sférou vlivu „Rakousko“ nebylo. Bylo rozděleno do čtyř sektorů a okupační zóny zanikly s tím, jak se Rakousko stalo neutrálním a díky tomu taky uteklo rozdělení á la Německo.
Není tedy nijak divné, že následně nebyl žádný důvod, aby si tam „dobrovolně“ udělali komunistický puč jako my tady, kde byla situace úplně jiná. Ani východní Němci neutekli bolševickému osudu a je to tam vidět dodnes. Tedy tuhle situaci považovat za „okecávání“ je na mě už moc chucpe.
Potom rovnakou logikou ani DDR (ci Ost Berlin) neboli v ruskej sfere vplyvu.
A treba citat s porozumenim, asi mate s tym problem.. pisal som do roku 1955, sovietska okupacna zona nebola sferou vplyvu?
quadra: dobrá, tedy stejná otázka jako na Sysopa, jen v opačném gardu. Vážně si myslíte, že kdyby byla do roku 1955 ČSR rozdělená na okupační zóny, tak tady pak – v deklarativně neutrálním státu – dopadnou volby jako všude jinde v rusácké sféře vlivu?
Věřit tomu přitom musíte, protože jinak byste nemohl tvrdit, že jsme si tady komanče zvolili dobrovolně. Pokud ano, pak není důvod, abychom svou dobrovolnou vůli projevili za jiné situace jinak, ni?
V roce 1955 ale už v Rakousku viděli, jak to jde s náma už desátý rok do prdele. Poslední zlodějina se odehrála 53 = měnová reforma). A to jsme byli ve 45 válkou takřka nedotčeni, zatímco Rakousko bylo téměř srovnáno se zemí. Takže by museli být dost těžcí masochisté, aby si podobnou dobrotu dopřáli, nemyslíte?
Těch vlivů proč lidé v jednotlivých zemích jednali tak, jak jednali, byla hromada a i když samozřejmě sféry vlivu měly zásadní váhu, neznamenaly, že to bude všude stejně (srovnejte 50. léta v Německu a třeba v Itálii – stejná zóny vlivu, úplně jiný vývoj).
Integrale> ano, to si myslím a právě proto tvrdím, že je hloupost, když to Foundryman srovnává se situací u nás:-) Jasně, oni tam měli volby i dřív a komanče si nezvolili, ale proč by to dělali? Kdo by je tam – v zemi o čtyřech okupačních zónách – tlačil? To by rozhodně Stalinovi neprošlo jen tak, dělat z toho další satelit.
Ad Itálie vs. Německo – to je stejné, jako ČSR vs. Jugoslávie. Stejný blok, jiná geografie/historie/mentalita. Nicméně pořád to tam vypadalo jako na Západě a s východní bídou by si to nikdo nespletl. To dnes už některé lokality blahodárný vliv komančů bruselských nezapřou a propadají se do slušných sraček. Samozřejmě pod lokálním vedením, pakárnu si každý už dělá dle svého uvážení.
Pak je tu ještě Finsko, kam Sověti dosadili podobnou národně-frontovou vládu, ve které měli komunisté dokonce ministerstvo vnitra….
A stejně si tam neškrtli.
Finsko je obecně ukázkou jak se má dělat zahraniční politika vůči jaderné mocnosti. Škoda, že tu nemáme žádného Fina…
No, ale po rozpadu SSSR to začali Finové dost hrotit. Přitom z pozice mezi Východem a Západem dost těžili ekonomicky, plus měli tržní ekonomiku, občanské svobody a tak.
Když jsme se ptal, co jim teda na neutralitě tak strašně vadilo, dostal jsem odpověď, že nemohli vstoupit do NATO.
Od té doby vím, že členství v NATO je pro Finsko nikoli prostředek, ale účel.
Já se taky divím proč naši předci po tom, co na vlastní kůži zažili „báječný“ kapitalismus, jako bonus dvě světové války a zradu „demokratického“ Západu díky němuž by Čechy a Morava už neexistovaly, proč už ten báječný kapitalismus nechtěli a ani se nechtěli přiklánět k Západu.
Moji prarodiče i rodiče nechtěli o báječném kapitalismu První republiky už ani vyprávět, natož tak aby si ho zvolili znova.
Bylo i tak těžké, cokoli z tohoto období z nich páčit – co a jak tu tenkrát chodilo.
Jako smrad jsem se nestačil divit.
Továrníkem, velkosedlákem, nebo velkoobchodníkem nemohl být každý, víme?
Úplně obyčejných dělňasů a rolníků bylo nejvíc.
Tihle obyčejní lidičkové už nechtěli dřít doslova za pár šušňů, za které ve výsledku ani nedokázali poslat děcka do škol, nebo si postavit vlastní chalupu.
Tohle všechno komunisti těm obyčejným lidičkům umožnili.
Vydělat si peníze nejen na základní uživení jako kdysi, ale mohli děcka poslat do bezplatných škol, učilišť řemesel a když nerozhazovali, zbylo jim z dvou platů i na postavení vlastní chalupy.
Běžte do prdele s kapitalismem. Každý kapitalistou být nemůže a sociální smír být musí.
Byl tu 40 let a jak je vidět dodnes, na těch stále stojících chalupách, ve kterých bydlí už další generace, tak fungoval.
Bez diskuse.
Ale no tak, to jste opsal z učebnice komouškýho dějepisu, ne? Ano, proletariát (tedy „prázdná ruka, prázdná hlava“, správně „nekvalifikovaná (ne)pracovní síla“) existoval i u nás za První republiky, ale takových nebyla většina, takových bylo spíš málo (a všichni hráli ve filmu Hej Rup).
Realita ale byla poněkud jiná: paní továrníková dělníkům vařila, prala a dbala o jejich úpravu, zatímco pan továrník dbal o jejich zdravotní pojištění, vyučení, bydlení atd. On totiž takový kvalifikovaný dělník byl pro odporného kapitalistu dost potřebný a jestli hnusný kapitalista něco nepotřeboval, tak to byli zaměstnanci, s nimiž jsou pořád nějaké problémy. Spokojený dělník = výkonný dělník (i když se taky říkalo najedený dělník = líný dělník). Proto ti zlí a vykořisťující kapitalisté stavěli lidem baráky, nemocnice, školy, posílali jejich děti na studia či vyučení, přispívali městu nebo sami stavěli chudobince, komunikace, železnici atd. Samozřejmě byla různá situace v Praze a v Mukačevu, ale obecně se odporní kapitalisti vždycky snažili spíš o co nejlepší podmínky pro své zaměstnance, protože pak z nich měli největší zisk. Pokud se stal dělníkovi pracovní úraz, věděl, že se dostaví buď manželka odporného kapitalisty či dokonce vykořisťovatel sám a pustí nějaký ten chlup. I z důvodu zisku se tehdy dělalo třeba to, že část výplaty za dělníka si podržel kapitalista na podnikové „spoření“, a když dělník peníze potřeboval, dostal je i se slušnými úroky. Zejména manželky dělníků z toho systému projevovaly radost (chlap alespoň část výplaty neprochlastal). ČR patřila tehdy mezi 10 nejvýkonnějších ekonomik světa…
Na druhé straně byl ten prvorepublikový kapitalismus mediálně pěkný bordel, noviny neustále psaly o korupčních skandálech, parlamentní strany věčně proti sobě pletichařily, takže když přišla krize, hodně se u nás začalo pokukovat po italském fašismu jako o lepší formě společenského uspořádání. Nezapomeňte, že naše vlády byly v principu hodně socialistické, i oba prezidenti byli socialisté. A po zradě spojenců v 38 nám komunistický SSSR podal pomocnou ruku. Inu divte se, že pak po válce dělali lidi to, co dělali.
@ Integrale
:o))) Nemá chybu :-D
Ale já přece nemusím nic a odnikud opisovat.
Mám to z první ruky a od lidí, kteří v tom, na rozdíl ode mne a od všech přítomných, žili.
@ servisdok
Já jsem z „buržoazní rodiny“, jak říkali komančové. Ale i když se mí předkové evidentně chovali k zaměstancům slušně (takže se k nim zas zaměstanci chovali slušně po 48.), to, co píše Integrale, je tak absurdní, že to nemůže myslet vážně. Takovej idajot zas není, aby si představoval, že paní továrníková dělníkům štupovala ponožky a vytírala podlahu.
Prostě si dělá srandu.
servis:
Tak!
Bez diskuse.
Mám pocit, že tvý předci odváděli mým předkům koně do JZD.
Klasický primitivní černobílý vidění a z toho plynoucí jeden pytel plný nenávisti.Přesně toho jsme i dneskama svědkama.
Jseš vůl!
servisdok
Jaké to bylo v počátcích „báječného“ kapitalismu je dobře ukázáno v prvních dílech dokumentu ČT „Industrie“.
Jenže na to se ti zastánci „báječného“ kapitalismu nepodívají, jelikož by je to mohlo rozrušit a jejich víra by byla nahlodána.
Kdyby moji předkové mohli vidět ten škvár, který televize nazvala „První republika“, tak by do jednoho proletěli stropama vzteky, nad vším tím lhaním a překrucováním, jaké tam bylo.
Já osudy rodin pana továrníka Valenty a pana cukrovarníka, sledoval.
Jak píšu – prarodiče by proletěli stropem…
Tak děti nevím jestli je to z lidového hodnocení, nonono nebo boží zpráva.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS1-27HrS2ANxLRnMqWlK3mSffnCasH7JSAEQ&s
A přidám něco z dění co tu nebude v mainstreamu.
https://www.facebook.com/61568186925363/videos/1228323265344073/
První odkaz jsem zmršil, měl být a je níže /// nedělám cavyky a žel i korektůru poté a jsem „fofr. ehhh páček soráček, komu
https://zvedavec.news/images/temp/zelenskeho-navsteva-v-praze.jpg
angloameričtí kolonialisté , spolu s asiatickými bolševickými hordami , vytrhli v 45 roku krvavým barbarským způsobem české země z lůna velkoněmecké říše, kam po staletí patřily, a tím zabránily marce a dolaru, aby byla platebním prostředkem v česku, kterým se stala bezcenná koruna a virtuální směnný rubl. Statisíce dobře placených čechů se musely vrátit z německa, kde pomáhali dobrovolně budovat novou evropu, z této práce tyli bolševici zabavováním důchodů z této práce plynoucím. Bolševici v rámci propagandy, změnili název této skutečnosti. a to z ,,,,na cennou práci v německu,,,,, na nucenou práci,,,, Vše ostatní je kolonialně bolševickým dezintepretačním počinem.
Genau. Posletnim krokem pak mochlo byt fycisteni tochoto Raum ot Tschechische Blut. Tak wunderschöne Seme a tak trpici!
@Sysop
tak tak, koneckonců Reinhard už naznačil plány o nutnosti poněmčení „české sebranky“ a naznačil, jak je nutné Čechy rozdělovat: jednu skupinu tvořili lidé, kteří měli „správnou rasu a správné názory“, a ty bylo možné snadno poněmčit. Druhou skupinu tvořili lidé se „špatnou rasou a špatnými názory“, a ti se měli odsunout „někam na východ“.
Základ „rasového národnostního stavu“ tvořila střední vrstva, kterou Heydrich opět rozdělil na „rasově špatné jedince se správnými názory“ a „rasově dobré jedince se špatnými názory“. S prvními počítal v říši, ale bylo nutné zabránit tomu, aby měli děti. Druzí dle Heydricha „jsou nejnebezpečnější, protože tvoří vůdcovskou vrstvu s dobrou rasou“. Tu bylo nutné rozbít: část pokusně usadit v čistě německém prostředí a poněmčit, ale pokud by se osudu zdráhali, bude nutné je „postavit ke zdi!“.
Nebýt těch padákových teroristů KoZa, z nichž jeden byl ze spojenecké země Německa, mohl své dílo rozvinout.
Richtig. Wannsee, wann sehe ich dich wieder…? Nefdecna tschechische Mensch neco beschißen hat a ted jen breci, kto se sa fsechno muse. Pry Nemec! Pry Rus! Pry American! Schreklich.
Ja ja, „diese Tschechen sind Mongolen“ (A.H.)
Dachsmeister: zase připomínáte ten ostudný teroristický útok, který měl za následek hromady mrtvých? Sami aktéři mohli v klidu žít, stačilo držet hubu a krok a o lidických nemluvě. Těch se nikdo neptal a zaplatili to svými životy. A to jsou tady dokonce schvalovači atentátu na úřední osobu, odporní chciválci.
Spousta nechutnych Programme für Kinder: https://www.lidice-memorial.cz/projekty-a-souteze/
Naprosto desolatska Herangehensweise an Historie!
V Ležákách také ještě nepochopili novou realitu.
https://www.lezaky-memorial.cz/vzdelavani/programy-pro-skoly/osudy-deti-za-2-svetove-valky/
Ano, je potreba to upravit na „osudy deti po roce 1968“, na coz se jiste najde i nejaky grant EU.
Život a dílo skladatele Foltýna.
To se da shrnout v nekolika bodech:
– utlacovany a sikanovany kolektivem se rozhodl pro studium prav
– horko tezko prolezl, ale bylo mu taktne naznaceno, at se do pravniciny proboha nikdy nemontuje a radeji jde k zelenym mozkum, kde zapadne
– mezi zelenymi mozky dobre zapadl
– bohuzel ani zde nepochopil pravidla mostarny a zase se snazil vyniknout
Jako dalsi mozny vyvoj vidim vecerni studium DAMU nebo JAMU, obor varietni a cirkusovy sasek, kde by se mohl uplatnit zejmena v prestavkach mezi vystoupenimi jednotlivych umelcu. Podminka nutna je, aby to delal jako pantomimu.