Obnova demokracie? Slušivá zástěrka. - zpět na článek

Počet komentářů: 238

  1. třikrát fuj na ty ošklivé západoněmecké soudruhy…

    Kolikrát si říkám, že je zvláštní, že inteligence, která z Čech emigrovala, emigrovala výhradně na ten zlý západ, kde se to hemžilo imperialistickými hrdlořezy. Nebo se mýlím? Co si tak matně pamatuju, tak jsem ve své chabé paměti zaznamenal pouze Deana Reeda, který odešel z prohnilého západu budovat mírumilovné bolševické blaho….Proč tedy ti lidé z celého komunistckého bloku tedy prchali na západ? Byli pomateni? složité…zapeklité….

    Myslím, že by se dala vytáhnout i silnější munice a rovnou na tu hnusnou Ameriku…co třeba takový Mccarthismus? tam už ty koncentráky měli v provozu a v plný parádě…třeba na Ellis Island…viz paměti Jiřího Voskovce. Jo že v Rusku byly gulagy? cože? že ne? Jo že to byla fáma? tak to jooo…to potom jooo

    1. Jen technická – Dean Reed sice odešel z prohnilého Západu, nicméně své US občanství si až do své smrti ponechal, daně své rodné zemi přiznával a pohřben je v Coloradu. Jestli jeho pobyt v NDR vycházel z přesvědčení, nebo to byl sprostý business case, to už nám dnes neřekne.

      Nehledě na to, že NDR byla až jeho šestá štace, neboť neuspěl ani doma, ani v Argentině, ani v Peru, ani v Chile a ani v Itálii.

      1. jedna z verzí je že tam byl kvůli ženský. Taky se říká, že ho oddělala STASI když se chtěl vrátit. Kdo ví.
        Každopádně nelze zapomínat na seržanta zpravodajského oddělení US Army Glena Roye Rohrera, kterej asi jako jedinej americkej voják přeběhl do ČSSR. Ale prej tu moc šťastnej nebyl.
        http://www.panzernet.net/php/index.php?topic=2079.0

      2. Ad Saratoga von Ignore:
        „Kolikrát si říkám, že je zvláštní, že inteligence, která z Čech emigrovala, emigrovala výhradně na ten zlý západ“…
        K tomu jen par postrehu z dob méně, než dávno minulých. Po Sametu spoustu mojich kamosu a kamosek vycestovala na Zapad s vidinou vydelat slusne prachy – klofnout prachateho Zapadaka a zaridit si pohodlny a slusny zivot. Spousta z nich se opravdu dobre uchytila, mozna take proto, ze moji kamosi a kamosky nejsou prumerny vzorek populace, ale rekneme, ze tam prevazuji vysoce kvalifikovani a vzdelani lide, prevazne z akademickych a umeleckych kruhu.
        Kdyz se na to divam s odstupem par desitek let zpetne, tak vetsina tech, co vycestovali po Evrope a do United Kingdom of Condom tam jsou stastni a spokojeni doted, ti co odjeli do USA se v statisticky vyznamnem meritku meli tendenci vracet, at uz zpet do CR, anebo aspon do Evropy, anebo aspon do Condomu.
        V pripade nezneho pohlavi se vraceli vesmes i se svymi americkymi protejsky, kteri si kupodivu na Evropu velice rychle, velice radi a velice snadno zvykli a neslysim zadne breky ve smyslu, ze by se jim po USA styskalo. Naopak v USA slysim breky na kazdem kroku, ze to tam jde poslednich 30 let od deseti k peti, ze si pripadaji jak v cizi zemi a ze za vsechno mohou curaci Cinani a curaci z Washingtonu.

        Podotykam, ze si nenarokuju statistickou relevanci sveho osobniho pruzkumu nalad v USA, protoze z 300 milionu Americanu jsem opravdu nestihl oslovit reprezentativni vzorek, jelikoz, jak jsem ostatne napsal jiz vyse, pohybuju se vicemene stale pouze v jedne socialni vrstve. Ale pokud se mluvi o Zapadu, prosim o rozlisovani mezi dosud pomerne slusnou, civilizovanou a inteligentni Evropou a mezi pomerne dementnimi, zvrhlymi a cynickymi USA, kde se pres veskere materialni (opravdu??) vyhody dlouhodobe opravdu zit neda a pokud jo, tak to je spis za trest. Alespon pro lidi z urcitych socialnich vrstev, napriklad pro stredni tridu puvodem z Evropy (at uz te Zapadni, anebo Vychodni).

        1. Mám podobné dojmy a zkušenosti.

        2. Mám naprosto opačnou zkušenost – ve dvou případech přišli dva Američané do Čech a následovala hluboká frustrace, nechuť, odpor k ČR a touha po domově. Oba jsou přesvědčeni, že jsou v ČR jen kvůli tomu, že je to domov jejich rodiny (žena + děti) a oba se těší na návrat do vlasti. Oba jsou ze severní části USA.

          PS: mně se tam taky líbí více než v ČR – a kdybych neměl hluboce zakořeněnou rodinu zde, s chutí bych se tam přesunul.

          1. Kua, proč se tedy strejc po 30 letech práce v USA přestěhoval do Kanady?

            1. To se musíte zeptat jeho. Já zase znám dost lidí z Kanady, kteří se přestěhovali do USA. Je to o individuálních prioritách – já bych třeba v Kalifornii žít nechtěl, ale chápu, že někdo, koho zbraně nezajímají a navrch je třeba trochu jednodušší, takže věří, že ho ochrání stát, se tam bude cítit velmi příjemně.

              1. V žádném případě nechci chválit the commie state, nicméně právě pro srovnání toho, co je v USA „the commie state“ a toho, co je v Evropě považováno za poměrně pohodové, stojí asi za zmínku, že právě v Kalifornii žije Al, jehož myslím znáš — pro ty, kdo jej neznají, u něj doma to vypadá nějak takto http://www.ocs.cz/AlGuns/GunS8.jpg a jeho běžná odpolední zábava vypadá nějak takto http://www.ocs.cz/AlGuns/Jeep5.jpg (na snímku je, nemýlím-li se, manželka; a prostě si zajeli pár mil od domu, žádná „oficiální střelnice“ jako v tom našem hnoji :( )

                Tedy já bych také v Kalifornii žít nechtěl, a kdybych snad někdy uvažoval o emigraci, mezi možné cíle by patřil třeba Vermont, nebo New Hampshire, nebo několik dalších podobných — ale je vážná obava, že dokonce i v té nesnesitelně bolševické Kalifornii je to pořád relativně daleko méně špatné, než v české kotlině (jež je na tom sama možná nejméně špatně z celé Evropy) :(

            2. Třeba ho sraly dlouhý zimy.

              1. Jo pardon, z USA do Kanady, teď to vidím.
                Třeba má rád dlouhý zimy.

                1. Dlouhý zimy nemusek bejt špatný, když je mráz, až praští, sníh se jen jiskří a všechno je zalitý sluncem. To je krásný, nikdo nejni nemocnej (tam se bacily neudržej), nepotřebuješ ledničku na uchování žrádla, musíš se hejbat, což je pro tělo dobrý, seš teda dýl a spokojeně živej.

                  1. Na Sibiři jsou dlouhý zimy, proč se neodstěhoval strejc tam, nevíte?

                    1. Třeba má v Kanadě lepší sousedy, člověk je družnej tvor …. i když, strejda zakoupil 14 km2, takže tam moc sousedů (bezprostředních) nemá.

        3. Že to tam jde od deseti k pěti nevylučuje, že to tam je pořád lepší než někde jinde. Samozřejmě záleží na zvoleném parametru a konkrétním místě – zbraňové zákony Kalifornie nebo New Yorku jsou srovnatelné s těmi nejblbějšími evropskými a zákon český nebo rakouský jsou podstatně lepší. Na druhé straně když to vezmu na % rozlohy, tak větší část USA je na tom lépe než větší část Evropy.

        4. Není mi jasné, proč zdůrazňujete, že jsem na Vašem ignoru, když mé příspěvky čtete a navíc na ně reagujete…tomu nerozumím a tuším, že patrně ani Vy sám. Jestli to má být snaha o zdůraznění Vašeho pohrdání mojí osobou, tak si to klidně šetřete na někoho jiného, já si o Vás nemyslím nic jiného, než že jste komunistický pošuk(bez urážky), takže ano, je to vzájemné, a naše antipatie si dále vyjadřovat nemusíme. Otázka za 500 – zareagujete opět?

          Je podivné, jak dovozujete myšlenky, které neproběhly a vsazujete si své dojmy do mého textu. Nic o výhradné, a ani částečné emigraci do USA jsem nepsal…použil jsem formulaci „zlý západ“ , nikoliv „zlé USA“…z Vašeho textu lze dovodit, že jste natolik pomatený nějakou protiamerickou propagandou, že za slovem západ automaticky vidíte Ameriku. Ale to je Vaše konstrukce, do té moji maličkost nezatahujte…běžte se pomazlit s rudou knížkou a mne v klidu ignorujte.

          Asi budu za exota, osobně neznám spousty a spousty lidí, co žili v Americe, nebo na západě jakoliv migrujících po planetě tak, jako zdejší střední třída…znám jich řekněme tak asi 15 – 20…Někdo byl ve státech, někdo Evropa, někdo Austrálie. Zajímavé je, že nikdo z nich neprohlédl, nezmoudřel a neodstěhoval se do Ruska…Dokonce ani po té hnusné revoluci, kdy se Sovětský svaz stal mávnutím proutku demokratickým, mírumilovným a právním státem, nikdo z mých známých neodešel do té skvělé země…Vypovídá o něčem tato má statisticky minimální, leč jasně vypovídající analýza? Proč lidé houfně neodcházejí se svými majetky do tak skvělé země? Nechápu to, že mrhají svým jediným životem v těch ošklivých západních zemích…
          Po svých životních peripetiích můžu v klidu prohlásit něco ve smyslu : Važme si toho, co máme, žijeme v jedné z nejsvobodnějších zemí(se všemi positivními i negativními konotacemi) a chápu boj lidí jako je Dfens, za zachování takového stavu…A speciálně pro zrg1: „nepropaguju ameriku“

          1. Tak nějak si eviduji emigranty na východ, ono to totiž není nijak složité, není jich zas tak moc:
            – ve třicátých letech několik set dělníků z amerických automobilek, když zjistili skutečný stav, začali se ozývat a téměř všichni skončili v gulagu
            – zpěvák Dean Reed
            – prozrazení špioni, kteří stihli utéct ze západu, protože lidská práva a často je vyšetřovali na svobodě. Ti se ale po seznámení se socrealitou bez výjimky uchlastali k smrti.

            1. To jméno máte špatně, on se jmenoval Dean Idiot. Teda aspoň tak ho jmenovali všichni, co o něm přede mnou mluvili.

              1. Je to možné,vlastně takové napodobeniny nesleduji

          2. On má každýho na ignoru, ale to mu nebrání s ním zároveň diskutovat. молодец!
            Taky jsem s podivem, že všichni v mém okolí, dejme tomu 10 lidí celkem, kteří odjeli za prací, mířily výhradně na západ a nikdy ne na východ od nás. Někteří se vrátili, někteří tam zůstali… ale do ruska kupodivu nešel nikdo. Ale možná, že kdyby tam odtáhli mamelukové typu zrg, h72, servisdok a spol., bylo by jak jim, tak nám tady lépe :)

            1. mířili heršvec

  2. Hm… a co jako? U nas zustalo po roce ’89 komaru ve vedoucich funkcich jako nasrano a k fasismu jsme to nakonec dotahli take. Nebo priste bude clanek o tom, ze na vedoucich mistech po padu Berlinske zdi zustali komanci a jak je to divne?

    Kdyz je nekdo svine, tak je uplne fuk, jakou ma stranickou prislusnost. Fura Nemcu za valky byla u NSDAP i z blbosti (potreba patrit k nejake vetsi Gruppe), ze strachu, nebo z prospechu. Tech opravdu zapalenych bylo hodne jen do okamziku Drang nach Osten. Pak uz to melo jen klesajici tendence.

    Neomlouvam je, vinni byli vsichni, kteri spolupracovali, nebo slouzili. Ale ocekavat, ze po valce vsichni zmizi…? Kam? A kdo je nahradi?

    1. „Ale ocekavat, ze po valce vsichni zmizi…? Kam? A kdo je nahradi? “
      Nevim jak Rusove, ti Nacky asi moc nerozlisovali a kolektivne je nahnali na Sibir a dali si zalezet, aby neprezil pokud mozno ani jeden. Zato v USA, Nemecku a Indocine ty neschopne ponechali svemu osudu a norimberskym procesum a ty schopne omilostnili, dali jim nove identity a zverbovali je do tajnych sluzeb proti Rusum. Jediny, kdo se s tim z ideovych duvodu na Zapade nikdy moc nesral, byl jen Izrael, ktery jediny navzdory pranim pranim Velkeho Bratra par nejkriklavejsich pripadu odhalil a po pravu popravil.
      Pravdepodobne proto, ze izraelska lobby v USA.

      1. Chápu to tedy správně, ze podle Vás je velmi osklive a zle involvovat v poválečném dění bývalé sa/ss do státních složek a vést je zákonným způsobem k alespoň castecnemu zdemokraticteni, zatímco je podle Vás naprosto v pořádku unést statisíce německých vojáků na Sibiř a i v poválečném období z nich nadelat otroky v pravém slova smyslu a domu jich po desetileti/ch navratit pouhe stovky přeživších a zničených lidi? Pokud si myslíte, ze je to v pořádku, jste nepricetny jedinec…
        Otázka do davu“co by kdyby“…ciste hypoteticky…myslite, ze kdyby nebylo hitlera, přišel by do Evropy válečný konflikt z Ruska? Nemyslite, ze by Vaňuška nechtěl násilím importovat bolsevismus do Evropy? Já osobně bych vsadil na to, ze Němci byli jen pripravenejsi a jen Rusaky predbehli…

        1. Váňuška by jistě implementoval, existují dokonce názory, že se tak mělo stát už v létě po Barbarose. Osobně si nemyslím, že by to nastalo tak brzo, ale pokud ano, potom si myslím, že nejhorší katastrofou pro Rudou armádu by byl její pokus o rozhodný postup vpřed. Logistika, vycvičenost a operativnost byly v té době na špatné úrovni a myslím, že to, co si Němci vytrpěli při Anschlussu by Rusové obdrželi o několik řádů intenzivěji.

          1. Okupovali Pobaltí, půl Polska, kus Rumunska, začali válku s Finskem. Jak dlouho by to trvalo, než by to zkusili na nás? Takhle jsme přišli o Podkarpatskou Rus až po válce.

        2. No vite Saratogo, je uplne spravne tu pakaz zavrit do gulagu na 10 let a vubec se divim, ze je pustili tak brzy a ze jich tolik zbylo.
          A bylo velice spravne je kolektivne vyhnat z Ceskoslovenska.
          Stejne jako je chucpe nechat tu pakaz soudit bo to jsou sami dobri pravnici co jen 12 let museli delat svou praci. Je mi uplne u prdele kdo by tu tezkou praci delal. Jestli absolventi pravnickych rychloskol jako v Ceskoslovensku nebo zbytek zidovskych advokatu nebo by se to outsourcovalo v USA a UK a CCCP jako v Norimberku.
          Staci se podivat jak furt ta pakaz bolsevicka kvici kvuli lustracnimu zakonu a kolik svini jeste soudi.
          Rusove by tu zavedli jeste horsi poradky, tak jako na vychod od Curzonovy linie od rijna 1939.
          A ze mel Josif vlhke sny a Adolf ho jen o ctvrt,pul nebo rok predbehl je uz jen historie.
          No my bychom v takovem scenari dopadli hure neb vudce by pak asi Evropu pred bolsevismem zachranil, tak budme nakonec radi za bolsevicke vitezstvi s drobnou britskou a vetsi americkou pomoci.

          1. Hlavne – ono je potreba rozlisovat magora ve vedeni statu a plny stat magoru. Zatimco v Norimberku se soudili magori a ne cely stat, tak dnes je moderni odsuzovat narod coby stat a davat mu nalepku „oni jsou takovi“.

            Historie se porad meni a zatimco my koukame na skorapky, skorapkar ma kulicku v dlani. Krmi nas kecy, ze ten i tamten „jsou porad stejni, jako pred XX lety“ a ve finale se ukazuje, ze ti uz jsou zcela jinde, zatimco v jejich puvodnich slepejich dnes jde nekdo, u koho to bylo tehdy nepredstavitelne.

            Ja osobne souhlasim s odsunem, stejne tak jako s gulagy pro soudruhy z SS, protoze nesnasim vymluvy „on jen delal svoji praci“. Ano, to delal i Hitler, to delal i Stalin, to dela i Obama, atd. Vsichni JEN DELAJI SVOJI praci a tak nejak si nepripousteji, ze oni jsou soucasti systemu, ktery stoji za vyliz prdel.

            Kongres USA sel v tomto smeru hodne dopredu, takze nyni jiz nebudou zadne Norimberske procesy, zadne dokazovani viny jednotlivcum. Zazaluje se stat a state poser se. Inovace. Rychlejsi, efektivnejsi, ani neni potreba shanet nejake dukazy, staci ihned udelat „preventivni opatreni“ a treba zmrazit ucty nejakym obcanum daneho statu, zamachlovat majetky, proste nasrat co nejvice obcanu dane zeme s co nejmensi namahou. Dovolani zadne, i d e a l.

            1. Re: Sysop 11.10.2016 v 23:34

              Jen na okraj, někdy od druhé poloviny roku 1944, kdy přestali stačit dobrovolníci (nebo byli nekvalitní) byly Waffen SS doplňovány i odvody, takže výše uvedený princip spojený přitvrzený horší ze špatných barev uniformy dopadnul i na nějaké ty odvedence, co třeba po účasti v konfliktu, nebo v SS nijak netoužili. To jen tak pro to, že věci jsou pestřejší. Pochopitelně, že pro vojcla, co má zajmout nebo zastřelit, to v reálu asi není důvod, i kdyby to věděl.

              1. Do SS se také dalo dostat tím, že člověk byl členem nějaké organisace, kterou SS pohltily. Svého času takhle ke členství v SS přišel princ Bernhard (v jeho případě to byl nějaký autoklub). Bývalý rakouský president Waldheim se zase podobným způsobem dostal do SA přes nějaký studentský spolek (i když tam je pravda, že věděl či měl vědět kam leze).

            2. Takže, pokud bude prezidentem USA zvolen notorický lhář, zloděj a válečný zločinec, paní Clinton – koho zažalujeme?

              1. My? My tezko. My to neumime. Umi to od rijna t.r. USA.

      2. jezisi Saratogo, ty jsi ale vul. Pisu snad o Naccich, tj. Nacistech. Tim , ze v Rusku uplatnili princip kolektivni viny na nemecke vojaky Wehrmachtu kde bylo nacku dejtme tomu 50% udelali jen naprosto pochopitelnou reakci na udalosti, kdy Hitler pomoci Wehrmachtu napadl SSSR. Nejsme v zadne coby kdyby, toto je fakt a je to historicky ospravedlnitelne na 100%. Koneckoncu my jsme na stejnem principu kolektivni viny odsunuli sudetske nemcoury jako odvetu za Mnichov a je to take historicky 100% spravne.
        Co udelal po valce Zapad je ale uplne jina story. Neudelal kolektivni omilostneni nacku, nene. Odsoudili jich par ve zmanipulovanych procesech na smrt,ale jinak si je vsechny nechali pro sebe jako cenne specialisty. Kdyz pominu nekolik desitek tisic nacku povrazdenych na zapade zivelne zidovskymi komandy, tak nacci na zapadu vyvazli vesmes se symbolickymi tresty a ti nejhorsi nejenze nebyli potrestani, ale nastartovali raketove kariery. Pokud mam posoudit princip kolektivni viny na pozadi prokazatelne spachanych zverstev na jedne strane a princip selektivni kolektivni nevinny, kdy pro milost nebyla rozhodujici mira spachanych zverstev, ale potencial pro spachani zverstev dalsich pro nove mocipany, tak B je diametralne, horsi, cynictejsi a odpornejsi pristup. To, ze soucasne USA pripominaji nacisticke Nemecko vice nez vzdalene take neni zadna nahoda, ale logicky dusledek povalecneho vyvoje na Zapade.

        1. Jako nacisty bych označil členy NSDAP,SS,SD,Gestapa. Kolik takových bylo ve Wehrmacht si netroufám odhadovat. V pravidelné armádě to byli odvedenci stejně jako u jejich protivníků.

          Na západě pokud vím nechali ve funkci každého úředníka či soudce, který jen dělal svou práci v rámci platných zákonů na základě úvahy, že takovýto stroj bez svědomí bude s novými zákony oporou státní správy.
          Na východě vinu nikdo neřešil, naopak zkušení odborníci z Gestapa pokračovali do Stasi či Stb, zatímco odvedenci z Wehrmacht chcípali v gulagu a Hugo Schmeiser pomáhal Michailu Kalašnikovovi u rýsovacího prkna.

          1. Mengele se vesele dožil přirozené smrti v Brazílii, Eichmann vesele žil až do roku 1950 v Německu a nebýt Izraele, dožil by přirozené smrti v Argentině. Celá poválečná americká raketová technika stojí a padá s SSákem von Braunem, zatímco Rusům stavěl rakety Koroljov metodou pokus omyl a odkroutil si za to pár let na Sibiři, coby nepřítel státu, když mu ty rakety v38mém bouchaly a padaly. Do konce života se potýkal se zdravotními problémy. To je jen špička ledovce ovšem.

            Mezitím vývoj pokročil. V Rusku vládne demokraticky zvolený Putin na základě svých výjimečných schopností a zásluh pro Rusko s 86% podporou a Západ ho označuje za diktátora a nového Hitlera. Asi kolektivní slepota. Podle mě je spíše novodobý Hitler nedemokraticky dosazený Porošenko, který se prodral k moci s požehnáním Západu po protidemokratickém puči na Ukrajině a svržení Janukovyče, což Západ vesele odůvodnil tím, že Janukovyč je proruský, takže nemůže být demokratický. Jasně, multimilionář a humanitární bombometčík Waltzmann-Porošenko se slabůstkou pro neonacismus demokratický je, pohoda jazz. Stejně jako korupčnice Tymošenková, která by hnedle hodila na Rusko atomovku, kdyby nějakou měla. Ale proč chodit do Ukrajiny? Nositel Nobelovy Ceny Míru Obabomba byl zvolen menšinou hlasů po zmanipulovaných volbách, proti regulérnímu kandidátu Trumpovi se vede hysterická antikampaň ve všech médiích, která si nezadá s antikampaní proti Židům v nacistickém Německu. Clintonová má na triku spoustu kauz, která by ji musela v demokracii dávno zlomit vaz, od financování CLinton foundation, přes Whitewater, Vince Foster, Benghazi až po uniklé emaily, kde se jen tak mimochodem dočteme, že užívá léky na Parkinsona a že USA přímo sponzorují ISIS. Jak to vypadá, v USA se moci ujme psychopatická narcistická dementní fašistická zrůda, která by jako z oka vypadla Hitlerovi, na základě peněz, které do její kampaně nalila GoldmanSachs, která také zbohatla na WW2 a na Hitlerovi, v prostředí, kde mainstreamový tisk funguje jak za Hitlera, vojenskoprůmyslový komplex USA spotřebovává více HDP než za Hitlera, mamutí korporace drží větší objem výroby než za Hitlera, židovské klany v pozadí jsou mocnější, než za Hitlera, chemické a biologické zbraně USA jsou pod menší kontrolou, než byly za Hitlera a různa záliba ve Wunderwaffen, dronech a zavírání a mučení politických odpůrců je propracovanější a masovější, než za Hitlera. USA mimochodem vězní nejvíce lidí na celé planetě, více než Čína a Rusko dohromady. Takže jsem klidně pro, porovnejme tu reálnou Yápadní „demokracii“ v podání USA s tou strašlivou „nedemokratickou diktaturou“ v Rusku. Klidně bod po bodu. Se 100% jistotou to dopadne tak, že zatímco Rusové okupovali někde něco tak před 20 lety a to kdoví jak a kdoví jestli, tak USA naferovku okupovali v současnosti a posledních pěti letech vše, co jim přišlo pod ruku a nebylo to zrovna zaminované, po zuby vyzbrojené a chráněné atomovkama.

            1. To, co tu presentujete, se odborně nazývá falešné dilema a je to jeden z běžných argumentačních podrazů. Že se někomu nelíbí Putin a Rusko ještě neznamená, že dotyčný je kdo ví jak odvařený z Porošenka, Clintonové či Obamy.

              Last but not least lžete, ale to u Vás není nic nového. Například USA mají dnes podíl vojenských výdajů na HDP nižší, než koncem osmdesátých let (kolem 3-4 %). Za druhé světové války to bylo kolem 40 % a za první ca 20 %. Ano, můžete začít pindat něco o tom, že se vojenské výdaje maskují jako nevojenské. Ono se to určitě děje, hlavně v oblastech, kde se obrana prolíná s ostatními složkami (např. NASA, EAC apod.) Jenže takhle zašijete jen nějaké drobné, což v USA platí víc než kde jinde (kvůli struktuře a výrazné decentralisaci veřejných rozpočtů).

              1. To tezko. Pokud Forbes neni rusky propagandisticky platek, tak hned v prvnim odstavci se doctete, ze in 2014, US military spending reached $571 billion, mnohem vice, nez Cina, Rusko, Saudska Arabie atd.
                http://www.forbes.com/sites/niallmccarthy/2015/06/25/the-biggest-military-budgets-as-a-percentage-of-gdp-infographic-2/#5b54dd740641

                Nasledne se doctete, ze Pentagonu chybi v roce 2016 6,5 TRILIONU, což je řádově asi někde jinde, než $571 billionu, kter0 maj9 ofiko, že, drahý JoJo.

                http://www.paulcraigroberts.org/2016/08/16/pentagon-has-lost-6-5-trillion/

                Takže ono je asi třeba trochu rozlišovat mezi oficiálně schváleným budgetem na US armádu (už tak astronomickým a reálně převyšujícím útratu zbytku světa dohromady),
                reálným budgetem, včetně všech chybějících peněz Pentagonu(naposledy, když nemohli dohledat triliony v rozpočtu Pentagonu to vedlo k 11.tému září, které smrdí false flag operací tajných služeb na sto honů. A tak0 je třeba rozlišovat mezi reálným výkonem americké ekonomiky a údaji, se kterými šachuje FED, který neváhá započítat spekulativní výnosy z růstu cen akcií, kdy centrální banka vydává v kvantitativním uvolňování cash a kupuje si za ně své vlastní dluhopisy a skrze ně drží nad vodou t5icetiletou bublinu na trzích. Ano, pokud budu pocitat ofiko schvaleny budget na pozadi brutalne nafouknuteho cisla HDP americke ekonomiky, dostanu 10%. Pokud to budu pocitat realne, tak cely military-industrial kompex USA bude spotrebovavat kolem 40-60 procesnt HDP. Takze zadna selektivni slepota. To ty jsi v pozici idiota, který jednou na půl sekundy mrknul jedním očičkem na film a pasuješ se do role filmového kritika. Kdyby jsi jen tak zhruba tušil, jaký je skutečný stav ekonomiky USA, tak by ti asi docela rychle spadl hřebínek…

                1. kecy prdy kulicky.

                  Pentagon ma schvalenych 500 bilionu a nemuze dohledat 6 trilionu ? O kurva, to je, jako bych mel plat 100.000 Kc mesicne a kurva na konci mesice bych neumel dohledat platebni doklady za 1,2 milionu.

                  O vydajich USA na zbrojeni se nic nedoctes na oficialnich statistikach o vojensych vydajich, radsi se podivej na statistiky vyberu dani, tam to kupodivu ti kreteni sfalsovane nemaji, protoze tak vysoko jejich tupost nesaha. Podivej se ty mamalase, z ceho se v USA vybiraji dane a pak neco pindej…
                  Samozrejme, ze zbrojni prumysl USA nebere 5% HDP, ani 10% HDP, ale kolem 40-50% HDP, presne v intencich, kolik Pentagonu chybi periodicky penez v rozpoctu.

                  http://cdn1.globalissues.org/i/military/13/us-taxes-2012.png

                2. Ano, a v tom Forbesu také vidím, že USA dávají na obranu 3,5 %, což je víceméně to, co jsem psal (3-4 %). Mimochodem tam také vidím, že Rusko dává víc…

                  Ad ta zpráva z globalresearch (šikovně linkovaná přes Roberte asi pro zvýšení důvěryhodnosti): ten Rumsfeldův výrok se dá dohledat. Ty peníze nechybí, není ani pravda, že by se vůbec nevědělo, za co byly utraceny – u části to tak je, ale ve většině případů „jen“ nejsou správně zaevidovány a zaúčtovány, případně jsou doklady někde zabordeleny. Tj. chybí některé dokumenty. Je to něco podobného, jako když ve firmě ztratíte účtenku od výdaje, placeného kartou – z výpisu na účtu nebo jiné evidence víte a vidíte, kam peníze šly, ale zaúčtovat jako daňově uznatelný výdaj to nemůžete a auditor vás s tím pošle do háje. Vzpomeňte si třeba na Švejkovu uniformu a co s ní měl problémů štábní šikovatel Vaněk nebo jak čs. letci v Anglii za druhé světové války jezdili na erární benzin.

                  Ještě k těm daním níže – opět porovnáváte jablka s hruškami. Ten graf je nějak hodně přefiltrovaný. Od oka se mi zdá, že jde pouze o alokaci federální daně z příjmů. Mj. tam chybí social security, kam jde několikrát víc peněz než na armádu a samozřejmě lokální daně – už výše jsem psal, že daňový systém USA je výrazně decentralisovaný.

                  Mimochodem – obrana je IMHO jedna z mála oblastí, kde mi angažmá státu dává smysl. Operovat s % vládních výdajů je proto poněkud ošemetné. Já osobně bych všemi deseti bral vládu, která bude přerozdělovat jen dejme tomu 5 % vytvořených hodnot a její výdaje budou třeba z 50 % směřovat na obranu. Pořád lepší, než vláda, která přerozděluje 50 % a na obranu z toho dává 2 %.

                  1. ale prd vidis. Vynosy dani v USA tvori HDP z 27%. Takze ta cisla jsou krapet relevantni, ze ?
                    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_tax_revenue_as_percentage_of_GDP

                    http://cdn1.globalissues.org/i/military/13/us-taxes-2012.png

                    takze si nedovedu fakt predstavit model, ve kterem by vydaje na zbrojeni mohly byt 4% z celkoveho HDP a zaroven 37% z vybranych dani. Hosanku, vira sice hory prenasi, ale tohle je matematika. Je videt, ze US zastanci jsou proste voli neskutecni a sezerou kazdou zfalsovanou statistiku, i kdyz to je do oci sebvice bijici.

                    Takze ty tvoje procentualni vypocty z Forbesu jsou o hovne. Zadna 4%, ale kolem 40%.

                    A nesedi ti to ani objemove. Pentagon ofiko figuruje v rozpoctu 560 miliardama, coy je by the way 10% federalnich vydaju, ale neumi dohledat 6,7 trilionu, coy je ty moulo just FYI 100% federalnich vydaju a 30% celkoveho US HDP.
                    Kdyby mel Pentagon tuhle sumu sbirat po tebou deklarovanych 4% alias 560 miliardach, tak na to potrebuje 12 let . Za 12 let kdyby 100% svych vydaju nekam zahazoval do zumpy a privatni ankovni konta by si toho asi nekdo vsiml, ze ? Skoda preskoda, ze tahle sekera je jen vysledek letosniho auditu a to jen z tech penez, kterych si nikdo nevsiml, realita bude jeste krapet jinde.

                    Takze se muzem klidne shodnout na tom, co tvrdim od zacatku, ze realne vydaje na zbrojeni jsou v USA kolem 5trilionu USD alias 40% HDP a ty tvoje statistiky, se kteryma sachujes, jsou 10x poddimenzovane vuci realite…

                    1. A rusky troll jede a jede. :)
                      Tvoje cisla jsou lzi a zamerna zkresleni.

                      Federalni dan je ~18% z HDP (2015)
                      https://fred.stlouisfed.org/series/FYFRGDA188S

                      Vydaje na armadu jsou cca 50% nemandatornich vydaju, ale z celkovych FEDERALNICH vydaju cini pouze ~16% (2015)
                      https://www.nationalpriorities.org/budget-basics/federal-budget-101/spending/

                      No a kdyz si to jen tak by voko pronasobime, tak zjistime ze je-li utraceno 16% z 18%, jsou to z celku ~3%. Takze radove sedi, ze USA vynakladaji na obranu kolem 3% HDP.

                    2. To je fakt jak rádio Jerevan…

                      Já jsem z Forbesu nic nepočítal. Jen jsem uvedl číslo z grafu, který jste sem ráčil nalinkovat.

                      Americké daně se dělí na federální, státní a lokální. Těch 27 % HDP je za všechny tyto tři kategorie. A i tupci vašeho ražení by mohlo být zřejmé, že to, co třeba Cleveland vybere na dani z nemovitosti nebo Iowa na sales tax, bude federální vláda jen těžko utrácet za zbrojení.

                      Podívejme se na dejme tomu na ten rok 2012

                      http://cdn1.globalissues.org/i/military/13/us-taxes-2012.png (váš link)

                      HDP v roce 2012: 16,155 trilionu (US)
                      Výdaje na zbrojení 2012: 676 miliard
                      tj. 4 % (rok 2012 byl rekordní, pak to zase kleslo)

                      Federální daňové příjmy 2012: 2,45 trilionu (US), necelých 16 % HDP
                      tj. výdaje na obranu jsou 27 % hrubého daňového výnosu

                      Ovšem v tom je i social security: 0,8 trilionu (US) a po odečtení této částky to konečně dává těch zrhruba 40 % – ovšem nikoli HDP, ale disponibilních federálních daňových výnosů.

                    3. a zahada, jak pentagon o 6,5 trilionu pri auditu prisel zustava neobjasnena, diky JJ, vitej na ignore…

                    4. A nebude to tím, že anglicky trillion je česky bilion? Omlouvám se, nemám čas číst odkazované články, ale dovolil bych si tipnout, že Vaše nedorozumění je způsobeno rozdílem krátké a dlouhé škály.

                    5. Spíš tím, že je blbej jak necky….

                    6. Jen pro úplnost — ve skutečnosti americký trillion je anglický billion, přesně stejně, jako český bilión.
                      Pravda ovšem je, že britská oficiální místa v tom dělají docela nehezký bordel, protože někdy v 70. letech jim ruplo v bedně a přejala tu nesmyslnou americkou échelle courte; nicméně faktem je, že v britské angličtině odjakživa platila longue, a mnozí soudní Britové oficiálním místům na tu američtinu srdečně a moudře kašlou dodnes :)

                    7. jenze v tomhle zrovna bordel neni. Rozpocet na zbrojeni uvadi JJ, zfalsovane statistiky a dalsi blbecci jako 550 miliard (bilions) US dolaru, nicmene hospodareni Pentagonu vykazuje za fiskalni rok problemy ve vzsi 6,5 biliónů (trilions), tedy o jeden řád vyšší.

                      Pro extrémně natvrdlé…
                      “Army and Defense Finance and Accounting Service Indianapolis personnel did not adequately support $2.8 trillion in third quarter adjustments and $6.5 trillion in year-end adjustments made to Army General Fund data during FY 2015 financial statement compilation,” wrote Lorin T. Venable, the assistant inspector general for financial management and reporting. “We conducted this audit in accordance with generally accepted government auditing standards.”

                    8. No jo, on nemá ponětí o účetnictví a zjevně netuší, co je to ten quarter adjustment…

                    9. JJ 12.10.2016 v 15:49
                      Můžeš trochu rozvést, co konkrétně je v posledním příspěvku zrg špatně? Sleduji vaši debatu se zájmem, ale této Tvé reakci moc nerozumím.

                    10. Coyot
                      12.10.2016 v 21:51

                      To ze pomiesal sucet obratov na vsetkych uctoch DOD s finalnymi zostatkami na hlavnych uctoch DOD (nie, nemusia sa rovnat) a z toho dedukoval ze americka armada ma rozpocet o rad vyssi ako je priznane kongresom. Akurat ze dokazal ze DOD potrebuje lepsich uctovnikov a on sam sa potrebuje krotit v dokazovani toho ze aky je hlupak. Snazi sa dost, napokon prazdny sud duni najhlasnejsie.

                      PS1: Pokial ste sa toto musel pytat, podnikate a nemate uctovnika, najdite si nejakeho stat.
                      PS2: Pokial potrebujete podrobnejsie vysvetlenie, plati PS1

                    11. Jak píše Wildcat. Hlavní problém je v tom, že zrg si plete aktiva/pasiva s příjmy/výdaji. V praxi menší české firmy si představ třeba problematiku přeceňování zásob nebo dlouhodobého majetku. Myslím, že L Ti to vysvětlí do detailů.

                      Tím blbem linkovaný článek: http://www.reuters.com/article/us-usa-audit-army-idUSKCN10U1IG

                      The Defense Department’s Inspector General, in a June report, said the Army made $2.8 trillion in wrongful adjustments to accounting entries in one quarter alone in 2015

                      Tj. jsou to nepřesnosti při jednorázových účetních operacích. Doufám, že ani ten pitomec nebude tvrdit, že 2,8 trilionu (US) zašili/utratili během jednoho kvartálu. Podobné je to s tou starší aférou s Rumsfeldem – tam taky nechyběly peníze jako takové, ale často chyběly doklady, resp. sada dokladů nebyla kompletní natolik, aby se pod to auditor podepsal (vysvětloval jsem dříve na příkladu té chybějící účtenky).

                      Ostatně ono stačí trochu selského rozumu: fakt věříš tomu, že by se daly utratit triliony (US) dolarů, aniž by si toho někdo všiml? Pokud by i jen desetina té částky šla na nějaké černé projekty, tak by se to objevilo ve výročních zprávách dodavatelů, v tom, že někde pracují kvanta lidí a nikdo neví na čem, ve velkých nákupech surovin atd. Navíc by ty peníze totálně rozhodily statistiky ministerstva financí a IRS, přes které ty peníze do Pentagonu tečou…

                    12. Kdyby jenom to. :)
                      On ani neumi cist, protoze v tom samym clanku se pise kolik je rocni rozpocet :
                      „Its 2016 budget is $573 billion, more than half of the annual budget appropriated by Congress.“
                      A presto je ten clanek schopny pouzivat jako podklad pro tvrzeni, ze rocni rozpocet je o rad vyssi. :D

                    13. Ale houby. Pokud Pentagon neumi dolozit na sve ucetni knize 6,5 trilionu dolaru, coz je by the way 30% HDP USA, tak to vubec nedokazuje, ze ja nerozumim ucetnictvi, jak tu podsouva JJ, dokazuje to spise, ze JJ ma dost stupidni predstavy, jak ma vypadat hospodareni statni instituce. Z principu jakakoliv armada v jakekoliv nebananove republice by nemela mit problem dolozit do posledniho centu, co udelala s penezi danovych poplatniku a jak hospodarila. Kor v USA, kde se clovek ve vezeni muze ocitnout pro jakoukoliv blbost, danove uniky se tam zrovna berou dost prisne. Mimochodem i v CR, kde USA nas velky vzor se hospodari v armade vselijak, ale fakt nam pres armadu neprotekla 1/3 HDP bez toho, aby k tomu byly patricne ucetni doklady.

                      Taky je hodne zajimave, ze se po tech trilionech neptaji americti novinari, nezavisli politici a ze se neozvali nejaci whistlebloweri z Pentagonu, kteri by to objasnili. V demokracii bych to nejak ocekaval. Ne ovsem v neonacistickych USA. Tam se nic takoveho nestane, protoze politika by zavrazdili jako Vince Fostera, presstitutku by vyrazili z prace a Whistleblower by prinejlepsim skoncil v dozivotnim vyhnanstvi jako Snowden.

                      Jak se asi mam nekriticky divat na zpravy v mainstreamu, ze rozpocet Pentagonu je 573 bilionu alias 4% HDP, kdyz hned vedle se pise o tom, ze Pentagon cerpa prachy z plno podivnych a nikde neuvadenych fondu a pak se vytasi s tim, ze ma v ucetnictvi nbedolozenych 6,5 trilionu ? Nikde neni psano, ze to bylo napric aktivy a pasivy vyrovnane s nulovym saldem. Z te zpravy plyne akorat to, ze pres ucty Pentagonu se jako pres jednu obrovskou gigantickou pracku na spinave penize proprala 1/3 americkeho HDP, o kterych nikdo nevi, jestli se mela danit nebo ne, kam to slo, na ci ucty a z ceho to bylo financovano. Takze se mam plne pravo domnivat, ze tech 6,3 trilionu priteklo, vypralo se a odteklo na soukrome ucty Rothschilda, Rockefellera, Sorose a spol, ze za ty prachy shazovali amici zbrane ISIS v Syrii a Kurdum v Iraku a Porosenkovi na DOnbase, ze za ne udelali pokus o statni prevrat v Turecku, ze za ne plati jizdy dragounu napric CR, ze za ne natiskli cervene karty Zemanovi a tak dale. Celkovy zaver z toho je, ze dolnich 299,999 milionu americanu plati dane jak kokoti, do posledniho centu a riskuji vezeni pro kazdou picovinu, z toho 40% jde na US armadu a to trvori 25% US HDP, pak je zde mocna klika nadnarodnich korporaci, WallStreet, Centralni banka a hornich 10.000, kteri tvori zbylych 75% HDP USA, z nich neplati ani cent, aby dolnich 299,999 milionu nemelo za co bydlet, kam chodit k doktorovi a z ceho dostat duchody, penize, ktere si natisknou a smeli ve velkem vyperou pres Pentagon a dalsi nekonecne pracky spinavych penez. Dolozit to samozrejme nejde, ale z tech cisel co jsou dostupne na webu to plyne s jistotou blizici se 100%. Pak jsou tu blbecci jako JJ a spol. kteri proste tupe veri, nez se jim jejich sny nezhrouti. Ale ony se zhrouti a to docela brzo.

                    14. Zase ty samé kraviny, něco méně blbého by tam nebylo?

                      Namátkou:
                      – drtivou většinu výnosů federální daně z příjmu fysických osob generuje pár % největších plátců. 45 % poplatníků neplatí federální DPFO vůbec. Nejbohatších 20 % platí přes 85 % výnosů. Větší část daňové zátěže běžných Američanů tvoří daně státní a lokální, jejichž výnos se ovšem nepoužívá na výdaje na zbrojení.

                      – 40 % na armádu nejde z celkové daňové zátěže, ale z nemandatorních výdajů federálního rozpočtu, což je „trochu“ rozdíl. Na HDP se ty výdaje podílejí 3-4 %.

                      – v USA občas pobývám, ne že bych nikdy neviděl bezdomovce, ale 99 % populace to fakt není

                    15. Já mám určité představy, jak vypadá hospodaření některých státních institucí a vím o případech, kdy tyto udělali zajímavé boty, aniž by si tohoto někdo po dobu promlčecí lhůty (a kdykoliv potom) všimnul, nebo to alespoň ventiloval.

                      Pochopitelně je možné, že existuje princip, na základě kterého bude armáda schopna do poslendího haléře doložit, ale ten princip z principu naráží na lidi a pak také na to, že mohu mít doklady o všem a chybně udělané to přecenění majetku a zase mám problém…

                    16. V podstate jsou 2 moznosti, jak tu kauzu rozetnout. Bud se mistni parta US fillu postavi k veci celem a jako kristalove cisty Standa Uprimny nabidnou sve genialni ucetni schopnosti ve prospech Pentagonu, projdou ty miliony ucetnich dokladu, dohledaji ucet po uctu, kam ty platby sly, vsecko to rucne naparuji, zrekonstruuji desetitisice dokladu, ktere Pentagon (jiste omylem) predcasne skartoval v rozporu se zakonem, vyjde jim krasna cista ucetni nula, pak mi mohou klidne nadavat do idiotu, kremlobotu, trollu a tak dale. Teda za predpokladu, ze je generalove Pentagonu pusti do systemu a nechaji je se v tom stourat a nenechaji je naopak zastrelit.

                      Pak je druha moznost. Nechat to proste vyhnit az do stadia, kdy se cele USA a zbytek Zapadu samy hospodarsky polozi (a to bude podle me jiz letos) a pak tyhle veci vyplavou na svetlo samospadem, akorat ze tou dobou mohou mit lidi uz uplne jine starosti, kdyz jim treba banky zcyprusuji ucty a v Evrope budou fyzicky dochazet leky, potraviny, PHM a vezme to tu neprijemne rychly spad smer Recko a Ukrajina, kterou mame sanci behem par let nejen dohnat, ale mozna i predehnat. S mistrem Babisem a Sobotkou ve vedeni tohoto statu tedy nepochybne.

                    17. Nikolivěk milý trolle. V moderní vědě platí takové pravidlo, že důkazní břemeno nese ten, kdo přichází s novým tvrzením.

                      Já si o vojenské byrokracii myslím své, nicméně v tomto případě „oficiální verse“ má hlavu a patu, na rozdíl od těch nesmyslů, co tu ráčíte blábolit Vy. O tom prokazatelně nesmyslném házení procenty HDP, výdajů a kdo ví čeho ještě nemluvě.

                    18. Pokud se cele USA a zbytek Zapadu hospodarsky polozi, tak diskutovane veci nebudou mit jak a proc vyplavavat.

                      V Recku leky potraviny a PHM dochazeji?

                      V zemi, ktera prodelala statni bankrot nedavno, minim Argentinu, obyvatelstvo zaznamenalo podstatny, nebo alespon meritelny ubytek?

                      To zeby se jako v ramci instalace znovuseobjevivsiho radaru nebo nejakych raket studenti opevnili na Zizkove, Kalousek s Fialou by svrhli zkorumpovaneho Babise se Sobotkou a ujali se po radnych konecne demokratickych volbach vlady, pricemz by novinari svetu objevili pruhonicke sidlo, Vajduv fanclub by nazul holinky a trada delat porzadek na Valassko?
                      Tyy jooo!

                    19. AD JJ von Ignore:
                      „Nikolivěk milý trolle. V moderní vědě platí takové pravidlo, že důkazní břemeno nese ten, kdo přichází s novým tvrzením.“
                      Tak takhle to fakt ve vědě nefunguje.
                      Máme zde 2 čísla ohledně výdajů USA na zbrojení. Mojich cca 40% a tvojich cca 4%.
                      Elementární aplikací aristotelské logiky plyne, že obojí dvojí naráz platit nemůže, na tom se snad všichni shodnou.
                      Je tedy třeba hledat zvlášť důkazy pro obě teorie, kriticky je zhodnotit a poté jednu nebo druho (nebo obě) zavrhnout. Toto jsou vědecké metody. Naopak se obávám se, že moderní věda nezná žádný pojem jako „nové tvrzení“. Moderní věda zná vědeckou hypotézu, pro kterou se sbírají podpůrné důkazy a pokud se jich podaří sebrat dostatek, změní se tato hypotéza na teorii, která se považuje za platnou až do té doby, než přijdou nová fakta a nové teorie, které původní teorii vyvrátí, anebo alespoň lépe korespondují s objektivní realitou, než teorie původní.
                      O tom se pak může vést vědecká polemika, která z těch dvou teorií je lepší.
                      DrahýDoPrdeleUsaZaraženýTrolle.

                      A teď k oběma zmíněným teoriím. Moje teorie 40% výdajů USA na zbrojení je podepřena analýzou přerozdělení daní, které se v USA vyberou. To se týká cca 300milionoveho vzorku populace, firem a pravnickych subjektu, ktere maji v USA danovou povinnost a za prdeli americke Federalni Gestapo, ktere by je zavrelo do lochu, kdyby svindlovali. Tato data jsou 100% ověřená a neprůstřelná a tvoří 25% HDP USA.

                      Vysledek jsem tu uz posilal, je to napriklad zde
                      http://1.bp.blogspot.com/_WJ4uDYIrGi8/SwySdw9nIYI/AAAAAAAAAUs/BraccUjXHL4/s400/us-taxes-2009.png
                      a zde
                      http://cdn1.globalissues.org/i/military/13/us-taxes-2012.png
                      a zde
                      https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQTSIhwNOI8YWbDuwDVDYB_9gr8VX-CpWmM4SCqy4DC4Lca4qh1
                      a zde..
                      https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/cc/b8/90/ccb890694733b1b138aca10fbad019f6.jpg

                      Jako dalsi podpurna tvrzeni podporujici hypotezu 40% vydaju USA na zbrojeni si dovolim tvrdit, ze v USA roste nezamestnanost, maji problemy se zdravotnim a socialnim pojistenim, roste federalni dluh, klesaji investice do vedy a skolstvi a celkove ekonomika USA stagnuje, coz je pruvodni jev vsech fasistickych diktatur v pokrocile fazi ekonomickeho rozkladu, kdy utraceji za zbrojeni a na zbytek nemaji penize.
                      Cemuz odpovida oficialni dluh 13 trilionu a neoficialni 30 trilionu po zapocteni zavazku ze socialniho a zdravotniho pojisteni. Navzdory vsem ekonomickym stimulum, kvantitativnimu uvolnovani, prakticky nulovym urokum a zvysovani dluhu ekonomika USA stagnuje. Prakticky ta zeme uz zbankortovala, dokonce si nejaci vtipalci dali tu praci a spocitali, ze americke obyvatelstvo by pri soucasnych ekonomickych vykonech nebylo schopne sve zavazky splatit drive, nez za 30.000 let, coz uz skoro neni ani smesne cislo. A pricina je primo na dlani – enormni vyhazovani penez za zbrojeni.

                      Tvoje teorie se naopak opira o imaginarni cislo oficialniho HDP, ktere je zatizeno vsemi netransparentnimi operacemi centralni banky, Wall streetu, statnich pracek spinavych penez a vsim tim ostatnim, co je uplne a naprosto mimo verejnou kontrolu. Vcetne tvrzeni Pentagonu Kongresu USA, ze maji rozpocet 570 bilionu, ale hned nato se provali, ze krom toho maji jeste spoustu dalsich tajemnych fondu

                      viz napr. zde
                      https://www.washingtonpost.com/news/checkpoint/wp/2016/02/11/obamas-tenure-set-to-close-by-spending-59-billion-through-pentagon-slush-fund/

                      a nakonec se vytasi se zpravou, ze missli 6,5 trilionu, o kterych ty naivne predpokladas, ze jsou rovnomerne rozdeleny mezi aktiva a pasiva (odkud to vis ?) a dukazni bremeno pozadujes po me (sic!).
                      Kriticky tvuj pokus oduvodnit 4% vydaje na zbrojeni hodnotim tak, ze toto cislo nejaka presstitutka vycetla z hajzlpapiru, ktery po sobe zanechal Rothschild na WC a tim konci jakakoliv verohodnost teto hypotezy, pokud pominu oblibenou metodu dukazu v USA, ze 1000x opakovana lez se stane pravdou (viz chemicke zbrane v Iraku a Syrii, Ruska agrese proti Ukrajine a Pribalti….). Kdyby USA davaly 4% na zbrojeni, tak by asi 15 obyvatel nezilo na hranici socialniho minima na pokraji dluhove pasti, by the way…

                    20. The United States Army’s finances are so jumbled it had to make trillions of dollars of improper accounting adjustments to create an illusion that its books are balanced.

                      Jen vsuvka z odkazu – není kouzelná?
                      „Nespárování“ dokladů obnášejících skoro pět ročních armádních rozpočtů (2 800 : 600)v účetnictví jednoho čtvrtletí…
                      Nebude to vlečení a akumulace chyb kontinuálně od občanské války?

                    21. Ach jo…kdyz ty ho takhle rozkrmis, tak se ho tu fakt nezbavime :-(((

                    22. Skoro vubec nevim o cem pise, neb ignore.
                      Doporucuji.

                    23. Ignore ne, je s ním zábava :) V podstatě každou debatu tu dostane strašně na zadek od každýho, ale je zabejčenej a dál si jede tu svou. Třeba u Urzy to šlo hůř, protože byl inteligentní a v lecsčems měl i pravdu(upřímně, měl pravdu v hodně věcech, logika bezchybná, ale byl sociálně dost nekompatibilní se světem kolem něj a tak nějak si to nedokázal uvědomovat), ale tohle je jen takovej místní kašpárek pro pobavení. Kdepak ignore…. :)

                    24. to zrg1

                      Pište dál, píšete dobře. A ty místní „ignore“ neberte vážně. Vždyť nevědí čí jsou, natož co se děje.

                    25. hm. Právě, že se neděje vůbec nic. Stádo žvýká trávo, bučí a jde na porážku. DObrý článek ke kauze Pentagon je třeba tady – http://drleonardcoldwell.com/tag/military-spending?print=print-search

                      napsal to Američan v roce 2011. Teď je 2016 a jediné, co se změnilo je to, že oproti roku 2011 nejsme ve sračkách po pás, ale po uši.
                      Titanik má díru pod čarou ponoru, voda se přelévá přes beypečnostní přepážky, ale na horních palubách se vesele tančí a bouchá šampaňským.

                    26. to zrg1 – hm. Právě, že se neděje vůbec nic.

                      Ale děje, děje, furt se něco děje. A potom, už malý princ přece říkal: Co je důležité, je očím neviditelné.

                    27. Re: zrg1 13.10.2016 v 16:16

                      Dejme tomu, že máte s tím Titanikem pravdu. Mám si rvát vlasy s výkřiky „všechno je v piheli“ nebo se protáhnout, nalít to šampaňské, pokud se najde nějaká tanečnice, jít si s ní zatancovat a začít sestavovat seznam problémů, na které se odedneška mohu krajc dvajc?

                    28. Stran Titanicu (bez jakékoli souvislosti s původním příspěvkem, který jsem ostatně ani nečtl) stojí celkem za zmínku, kterak se tam tehdy k tomu postavili plutokraté v čele s J. J. Astorem. Za velmi pochvalnou zmínku.

                    29. Jak kteří. Plutokrat Ismay a aristokraté Duff Gordonovi se zrovna nevycajchnovali. Ale až na tuhle pižku na kráse s vámi naprosto souhlasím. Tenkrát ještě věděli, co je to noblesse oblige.

                    30. Mno. Co se tyce rady , co lze delat. Sel jsem k volbam odvolil jsem proti Buresovi a proti CSSD a jelikoz jsem to nechtel hodit Komunistum, tak muj hlas propadl. Mohl jsem si usetrit cestu. V prosinci 2015 jsem zacal stahovat veskerou hotovost ze vsech uctu, prodal blbosti, ktere nutne nepotrebuju k zivotu, zaridil se, abych v pripade nutnosti mohl par mesicu existovat bez civilizace a co mi zbylo jsem ulozil v kovech, kde se ty penize mezitim zhodnotily o 25-30%, coz neni zas tak zle. Zasel jsem na vsecky lekarske prohlidky, co jsem leta odkladal, nechal si vsecko pospravovat. Delam agitku po znamych, aby pocitali s nejhorsim a co myslis.. pulka pribuznych na me kouka jak na vyoranou mys, maji ve sporitelne na jednom ucte pet milionu cash celozivotni uspory na nulovych urocich a kdyz jim rikam, at se toho urychlene zbavi a investuji to okamzite do neceho uzitecneho, tak je na prvnim miste napadne auto a na druhem miste barak, kdyz jsou ted ceny nemovitosti diky nulovym hypotekam na x-lete bubline pred kolapsem a sehnat platiciho podnajemnika byl problem uz tak 4 roky nazpet, natoz dnes. A taky rikaji, ze nemohou nic delat a ze maji jen jeden hlas a kdyz se zeptam, komu ho teda hodili, tak Babisovi… S tim shanenim tanecnice nevim, radeji bych ten cas venoval zlepsovanim fyzicky, trajdanim po horach, strelecke a zdravotni pruprave a pripadne hledanim kamosu, kteri to vidi podobne. A hlavne to chce delat agitku pro lidi kolem sebe, aspon pet spicich ovci probudit ze sna, i kdyby to melo globalistum zkratit dobu jejich perverzniho absurdniho divadla co s nami hraji byt o jeden jediny den…

                      P.S: zase jsem dneska nasel neco, pod co bych se mohl smele podepsat..
                      http://www.govtslaves.info/wake-up-the-us-economy-is-a-fraud/

                    31. 1)Nezáleží hodně na lokalitě?
                      2) Proč se omezujete na podnájemníky?
                      Praktická zkušenost:
                      Soused vlastní činžovní dům a o platící nájemníky nouzi nemá, dům je obsazen.
                      Sousedka je na tom stejně. Ostatně, sám jsem jeden z těch platících nájemníků.
                      V okolí žije cca 3500 lidí a většina z nich jsou nájemníci, mmntálně v loklitě vloný byt není.

                      Jinak:
                      S pojmy cash a hotovost zacházíte tak volně s nějakým záměrem, nebo proto, že nevíte, co znamenají?

                    32. Koupit auto je samozřejmě nesmysl, koupit barák, a hlavně, pozemek, nesmysl vůbec není ….
                      Jinak, jsem zásadně proti spekulacím a dělání peněz z peněz (což je tvůj zmíněný způsob investic do kovů, i můj způsob, resp. doporučení investice do nemovitosti). Nic nového tím nevznikne a jen to okrádá ostatní lidi o jejich produkt, o jejich čas a práci a energi, emoce a nervy a soukromý život. On to totiž někdo zaplatit musí.

                    33. Když chcete bejt rychle likvidní a mobilní jsou kovy lepší alternativa než nemovitost

                    34. Když chcete bejt rychle likvidní a mobilní jsou kovy lepší alternativa než nemovitost.

                    35. jsem zásadně proti spekulacím a dělání peněz z peněz (což je tvůj zmíněný způsob investic do kovů, i můj způsob, resp. doporučení investice do nemovitosti). Nic nového tím nevznikne a jen to okrádá ostatní lidi
                      Tohle je dost rozšířený, nicméně o to děsivější omyl; myslím, že za to může především Marx, ačkoli není zdaleka jediný, kdo sestavoval a hlásal podobné ekonomické absurdity.
                      Dokud a pokud daný proces probíhá na volném trhu (tedy nejsou-li jeho součástí nějaké státní intruze, ať již by šlo o dotace, kvóty nebo jiná svinstva), vždy nutně jde o hru s kladným součtem, v níž vítězí oba (všichni) zúčastnění.
                      Zvažte třeba ten vůbec nejjednodušší možný případ, kdy od někoho koupíte krugerrand v době, kdy je zlato levné; a pak jej témuž člověku opět prodáte zpět poté, co šla cena nahoru. Okradl jste jej snad? Ale kdež: šlo de facto o půjčku — dotyčný zpočátku nepotřeboval minci, potřeboval ale volné finanční prostředky. Popsaným postupem je získal, využil je zřejmě k tomu, aby vydělal peníze (jinak by těžko od Vás kupoval zpět), z nichž nějakou část Vám pak prostřednictvím cenového rozdílu zaplatil jako de facto cenu té půjčky, jež (z jeho hlediska) byla zcela adekvátní a odpovídající.
                      Z hlediska okolí pak je tomu tak, že na onom produktu, který on vytvořil a jehož prostřednictvím ty peníze vydělal, jste oba participovali — on prací, Vy potřebnými finančními zdroji. Obojí je přesně stejně cenné a obojí je přesně stejně záslužné.
                      V komplikovanějších případech (což jsou samozřejmě asi tak všechny :)) princip zůstává neměnný, liší se jen to množství a složitost vzájemných interakcí, jež jej spoluvytvářejí. To je právě kouzlo volného trhu.

                    36. v vycháte z toho, že je správné, resp. má nějaký smysl, když se cena komodity mění, nejlépe stoupá. Já říkám, že to žádný smysl nemá a je to cesta do pekel.

                    37. Oprava: Vy vycházíte ….
                      Ještě doplním – prodávám svůj produkt (opravdu něco produkuji) za dvojnásobek toho, co před deseti lety a koupím si za to třetinu statků, co tenkrát. Kam jsme se tím dostali?

                    38. Cesta do pekel by naopak byla, kdyby se cena komodity neměnila. Jedna věc je, že se mění zájem o komoditu i její nabídka; ale i kdybychom pro zjednodušení připustili, že nabídka i poptávka po komoditě je fixní, stejně by se měnila cena peněz samotných (jež pochopitelně a nutně také závisí na poptávce a nabídce).
                      To, že se (nejen) komodity zdražují, je jen iluse — opak je pravdou, většina věcí tak nějak v průměru má cenu plusmínus zhruba stejnou, avšak cena peněz se snižuje. To proto, že se švindluje na straně nabídky (vizte prosím tzv. “fiat money”).
                      To samozřejmě svinstvo je; má-li již existovat nějaká centrální/státní měna (a já osobně myslím, že už toto je chyba; že by měl mít zcela kdokoli neomezenou možnost emitovat měnu vlastní, a naopak kdokoli by měl mít možnost bez omezení volit, které měny bude a které nebude přijímat), pak by rozhodně měla být založena na komoditním standardu. Bohužel se mne zapomněli optat :(
                      Každopádně ale toto svinstvo nijak nesouvisí s tím, že půjčovat peníze (ať již přímo formou půjčky samotné, a „dělat nové“ peníze z úroků; nebo nepřímo prostřednictvím např. akciového trhu a „dělat peníze“ formou kursových zisků, což je v principu totéž) je nejen neškodné, ale naopak velmi potřebné, záslužné a čestné. Přesně stejně potřebné, záslužné a čestné, jako využívat takto získaných peněz pro tvorbu nových produktů. A právě o to mi v původním příspěvku šlo.

                    39. P.S. Čistě jen pro úplnost, ony státy svinsky švindlují i na straně poptávky (zde pro změnu vizte např. „intervence ČNB“). Pro dané téma to není vůbec podstatné.

                    40. Já ti rozumím, dokonce jsem nějakou dobu koketoval s komoditním i akciovým trhem, opcemi atd. Opustil jsem to, protože s tím nesouhlasím, byť část rodiny pokračovala a je v tom dosti úspěšná. Tož, peníze, pokud je za ně co koupit, se hodí vždy …. ale to ještě nenaplní člověka sounáležitostí se světem, pocitem zakotvenosti a zabydlenosti. Pocit užitečnosti (vlastní projekce) a občas nějaké ty díky a chvála (od druhých) jsou víc než to, že mám noname prachy (s podtextem, že taknějak tuším, koho jsem ojebal).

                    41. S touto formulací nelze nesouhlasit, a podepsal bych ji bez nejmenších výhrad.
                      To, s čím polemisuji, je (hluboce a nebezpečně mylná) představa, že vydělám-li kupříkladu na akciovém trhu (resp. zcela obecně libovolným postupem*, který „z peněz dělá peníze“, úroky z půjček počínaje), pak to znamená, že jsem „tam někoho ojebal“, protože ve skutečnosti je tomu právě naopak: znamená to, že jsem někomu, kdo akutně potřeboval peníze, pomohl.
                      ___
                      * Samozřejmě, jak jsem psal hned zpočátku, pouze pokud v procesu není zahrnuto využití nějakých dotací či jiného netržného svinstva.

                    42. Tož, asi se shodneme. Nakonec, každý, kdo něco kupuje na inzerát (tedy kupuje komoditu, která je pro prodávajícího zbytná, tedy vlastně bezcenným odpadem nevydělávajícím ani kačku) a dá mu nějaké peníze, byť třeba i nechutně smlouval, reálně mu pomohl. Prodejce má místo nuly peníze, které může jakkoliv použít.

                    43. Homo oeconomicus, chuděry malý…

                      http://blisty.cz/art/38017.html

                    44. ad: koupit barák, a hlavně, pozemek, nesmysl vůbec není ….

                      Za situace, kdy o vašem vlastnictví rozhodují a poslední slovo maji „jiní“, je to věc notně na pováženou. Už Cromwell přece řekl: Když zasedá parlament, nikdo si nemůže být jistý majetkem ani životem.

                      „Mladý pane, viděl jste někdy důl, to je díra v zemi. Peněženku mi můžou vzít, kočár mi můžou vzít. Ale důl? Ten se může zasypat, zatopit, ale nikdo vám ho nemůže vzít!“ mýlí se Uhlobaron. A Smrtka se začne zlověstně smát…

                    45. ad: či jiného netržného svinstva.

                      A prosím pěkně, ono existuje nějaké to tržní nesvinstvo? Obávám se, že za situace – a faktu! – kdy ten tzv. TRH, což není nic jiného než eufemismus pro soutěž a závody ve „vyjebávání jeden z druhým“ a zlegalizovaný podvod, je jen jedna z dalších iluzí a bludů, stejně jako ta tzv. demokracie.

                      Každý, kdo chodí po dvou nohách, je nepřítel
                      Každý, kdo chodí po čtyřech nohách nebo má křídla, je přítel
                      Žádné zvíře nebude chodit oblečené
                      Žádné zvíře nebude spát v posteli
                      Žádné zvíře nebude pít alkohol
                      Žádné zvíře nezabije jiné zvíře
                      Všechna zvířata jsou si rovna

                      Ovce si to nedokázaly zapamatovat, a tak je prasata musela naučit jednodušší přikázání, které znělo: 4 nohy dobré, 2 nohy špatné.

                    46. TRH, což není nic jiného než eufemismus pro soutěž a závody ve “vyjebávání jeden z druhým” a zlegalizovaný podvod
                      Mýlíte se (pro tu chvíli úmyslně ponechávám stranou možnost, že sice víte, o co kráčí, ale úmyslně trollíte ve snaze — pro tento server žel celkem typické — nadělat z diskuse senkrovnu).
                      Trh je založen na dobrovolné směně.
                      Tedy z definice není principiálně možné, aby v něm kdokoli s kýmkoli jakkoli, Vašimi slovy, „vyjebal“.
                      Legalisovaným podvodem jsou naopak právě a přesně ta omezení trhu, jež prosazuje státní moc.
                      Demokracie je pravou antithesí trhu: na trhu se každá skupina partnerů dohodne tak, jak jim (jim všem) to vyhovuje. Naopak v demokracii teoreticky 51% většina (v praxi, vzhledem k různým trikům technického provedení, spíše ta nejuřvanější menšina) vnutí všem svůj názor, ať chtějí nebo ne.
                      A toho Orwella si přečtěte znovu, možná i vícekrát, dokud jej nepochopíte. Dosud se Vám to zcela zjevně nepodařilo.

                    47. Příteli, svět je všechno co se má tak a tak, a zaplaťpámbů za to. Svět opravdu není světem definic a zajatců definic (omezenců a omezenosti)

                      https://cs.wikipedia.org/wiki/Definice

                      ps: použil jsem slovíčko opravdu, protože a právě jen o tu PRAVDU jde. Vše ostatní jsou jen hovna a sračky. Stějně jako ten tzv. TRH, a ta tzv. DEMOKRACIE, jakbysmet.

                    48. ad: Trh je založen na dobrovolné směně.

                      Věru hezká floskule. Zkuste s ní „vyjednávat“ třeba s monopoly na vodu, elektřinu, plyn, atd. A hlavně dejte mi pak vědět. :DDD

                      ps: Kontrolní otázka: vy opradu věříte takovejm kravinám, že: Trh je založen na dobrovolné směně – ?….:-)))))))

                    49. Vsak tu vodu, elektrinu a podobne od tech monopolu vubec nemusis kupovat, ne? Mas spoustu jinych moznosti…
                      Ale z nejakeho duvodu obvykle clovek dojde k tomu, ze je pro neho nejvyhodnejsi (ci rekneme nejmene narocne / spatne) to od nich koupit a ostatni varianty zavrhne.
                      Tudiz ano – zcela dobrovolne vznikla smena.

                    50. ad: Mas spoustu jinych moznosti…

                      A to prosím pěkně jakých? Myslíte dynama na kole, ebonitové tyče, lišší ohony? Nic ve zlém, ale chcete-li být k smíchu, jste na nejlepší cestě, „dobrovolná směno“…:-D

                    51. Benzínovej nebo naftovej generátor je tak první co přichází na mysl. Případně kolektory, větrná turbína. U vodního zdroje i vodní.

                    52. ad: Benzínovej nebo naftovej generátor je tak první co přichází na mysl.

                      Hmm. Co to kontextu a z bláta do louže, proč ne. Co do mysli a myšlení, je jen další projev zouflaství. Teda pokud zrovna nemáte „benzínovej nebo naftovej“ vrt přímo u baráku. Máte? Odpovězte prosím.

                      ps: testuji tímto vaši mysl a myšlení, resp. jaký kraviny vám na mysl přijdou.

                    53. Máte říct rovnou že jste komunista a chcete všechno „zadarmo“, zbytečně jsme to z vás tahali jak z chlupaté deky.

                    54. ad: Behemot 15.10.2016 v 11:44

                      Nevytvářejte si žádné domněnky, je to jed.

                      http://psychologie.doktorka.cz/nevytvarejte-si-zadne-domnenky./

                    55. „Honza777 15.10.2016 v 18:52: Nevytvářejte si žádné domněnky, je to jed.“

                      :-) tohle tady neprojde, zkuste citovat z nějakých serióznějších zdrojů, navrhuji třeba feministky.com.

                    56. ad: :-) tohle tady neprojde,

                      Jak to víte? Odkud to víte? Že by jen další jed a domněnka, kterejma se to TADY jen hemží? ..:-)

                    57. Honzo, vemte prosím v potaz možnost, že může existovat někdo, kdo bez větší námahy přišel k nějakým volným finančním prostředkům a momentálně je nepotřebuje. Banky dnes peníze místo kladného úročení žerou, investice do zlata, jiných komodit či nemovitostí se dotyčnému nezdá býti bezpečnou. Rozhodne se tedy využít poměrně příznivé situace na příslušném trhu a na střechách+půdě vlastního domu si za ony volné finance nechá vybudovat ostrovní solární elektrárnu, k tomu si na vlastním pozemku nechá vybudovat síť pro tepelné čerpadlo či čerpadla – pokud příslušně velký pozemek není, dá se jít cestou Vámi zmíněného vrtu, ovšem budete jím prohánět nějaké médium.
                      Z větší části se tak za volné finanční prostředky stane dosti nezávislým na veřejné elektrovodné síti a pokud celý alternativní systém bude dostatečně dimenzován, tak i na dalších energiích, jako je plyn, uhlí, dřevo. Pokud bude hodně pohodlný, nebo to místní podmínky neumožní, pak bude plně závislý pouze na dodávce pitné vody z vodovodního řadu a na odpadním systému.
                      Minimálně co se týče elektrické energie, je dnes docela dobře možné se stát zcela nezávislým.

                    58. Mám Vás rád, píšete (všeobecně!) spoustu zajímavejch věcí (elektro, atd.), ale – a jak je pro specialisty symptomatické – pro stromy nevidíte les.

                      ad: říkáte – co se týče elektrické energie, je dnes docela dobře možné se stát zcela nezávislým – ale tomu přece sám nevěříte. Přemýšlejte…

                    59. Honzo, ať přemýšlím jak přemýšlím, tak i přes neviditelnost lesa kvůli mému jednomu stromu v zahradě, shledávám pouze 2 /slovy dva/ důvody, co by mi mohlo jako technikovi a insiderovi v oboru, zabránit v totální nezávislosti na elektrovodné síti provozované a zásobované kýmkoli.
                      Základním předpokladem budiž snad samozřejmý fakt, že jako technik si systém vhodně dimenzuji.
                      Ony dva důvody jsou :
                      1. Z jakéhokoli neočekávaného důvodu TRVALE přestane svítit Slunce
                      2. Uvalení nečekané a nečekaně vysoké daně na ostrovní solární systémy v soukromém vlastnictví.

                    60. Těch důvodů je mnohem a mnohem víc. Hledejte a naleznete…

                      ad: Uvalení nečekané a nečekaně vysoké daně na ostrovní solární systémy v soukromém vlastnictví.

                      Přihořívá… Aneb jak už Cromwell řekl: Když zasedá parlament, nikdo si nemůže být jistý majetkem ani životem.

                      Jedinou jistotu kterou v tomhle zkurveným systému zvrácených hodnot máte, je jeho nevyzpytatelnost. Nevyzpytatelnost, to je 100% tutovka.

                    61. Honzo, jde o to, že jsem ten systém už vybudoval. Za 2 měsíce testovacího provozu jsem opravdu od distribuční společnosti ještě nepotřeboval opravdu ani watthodinu a myslím, že tomu tak bude i v zimě, neboť jsem strávil nemálo času projekcí a statistikami odběru. Naopak, zjednodušeně by se dalo říci, že menší polovina energie, produkovaná střechou, šla jakoby „do kanálu“. Je to ostrovní systém, není tedy připojen na distribuční síť a nemám smlouvu o prodeji přebytku, takže technicky byla střecha od „zásobníků“ odpojena, neboť byly téměř stále plné. Střecha se připojovala pouze v okamžicích, kdy ještě svítilo slunce a kdy jsem na konci léta zároveň chvílemi potřeboval spustit měnič 3x400V pro větší stroje.
                      Tak bych se Vás, Honzo tedy touto cestou rád zeptal, jaké další konkrétní příčiny/důvody by mohly bránit mé plné, elektroenergetické soběstačnosti.
                      Bylo by asi dobře dopředu vědět, jakými způsoby bych mohl o svůj, plně legálně nabytý a zaplacený majetek přijít.
                      Předem by pro Vás asi bylo dobré vědět, že já osobně s dalším státním převratem, zpětným převzetím moci komunisty a brutálním znárodňováním nepočítám, v podstatě jej vylučuji, minimálně po dobu životnosti panelů, tj. 20-30 let.
                      Honzo, naznačíte mi prosím nějaké další příčiny/důvody, které by eventuálně mohly zabránit mé elektroenergetické soběstačnosti? Snad už jen pro to, abych se mohl připravit a zařídit?

                    62. to servisdok – 16.10.2016 v 0:24

                      Ale vždyť jste to sám řekl: Uvalení nečekané a nečekaně vysoké daně na ostrovní solární systémy v soukromém vlastnictví.
                      Tudíž není co řešit.

                    63. Timto argumentem se ovsem da „shodit“ naprosto COKOLIV. O cemkoliv se da rict, ze to nemuze fungovat, protoze to stat muze klidne znarodnit. Ano, muze…

                    64. Přesně tak.
                      Zapomeňte na soběstačnost v jakékoli oblasti, ať už jde o domácí produkci potravin, léčitelství, vodu z vlastní studny, energii nebo cokoli jiného.
                      Pokud vůbec o nějaké soběstačnosti uvažujete, je to hloupé a naivní. Proč?
                      PŘEMÝŠLEJTE…
                      (chvilka napětí)
                      PŘIHOŘÍVÁ…
                      (napětí se stupňuje až k nesnesení)
                      Tak dobře, já vám to tedy řeknu, hlupáčci – mohli by vám to zakázat!!! ;-)

                    65. Honza777 16.10.2016 v 6:52

                      O pár příspěvků výše jste napsal:
                      „…říkáte – co se týče elektrické energie, je dnes docela dobře možné se stát zcela nezávislým – ale tomu přece sám nevěříte. Přemýšlejte…“

                      Tak jsem čekal, co z Vás po sérii tajnůstkářských reakcí (přihořívá, přemýšlejte…) vypadne, ale rozuzlení není o moc konkrétnější:

                      „Uvalení nečekané a nečekaně vysoké daně na ostrovní solární systémy v soukromém vlastnictví.“

                      Uvalení … co? Mohlo by přijít, spíše přijde, zcela určitě přijde… a to zítra, za deset let nebo za třicet?

                      Pokud neřešíte časové horizonty, tedy dobu zmiňované energetické nezávislosti, nějak se Vám to nerýmuje – navíc tvrdit někomu, kdo už nezávislý je, že něco takového není možné, zdá se být sice odvážným, leč lehce prostoduchým tvrzením.

                    66. Ale Honzo777, je co řešit. A celkem je toho dost. Předem se všem omlouvám za možná otravně dlouhý příspěvek. Tedy :
                      Potenciální dva-dvě důvody/příčiny jsem uvedl sám, pokládám je za velmi málo pravděpodobné a Vy sám jste další VÁŽNÝ důvod/příčinu, proč bych neměl být nezávislý, neuvedl. Opakuji, že prozatím a v testovacím provozu jsem plně nezávislý na „veřejné“ distribuční síti a velmi pravděpodobně to takto zůstane i v zimě. I v tomto čase, kdy píši tento příspěvek a venku je pod mrakem zataženo, dodává střecha zatím tolik, že to umožňuje provoz tohoto „velkého“ PC na kterém píši, všech běžných, trvale zapojených spotřebičů /lednička s mrazničkou, zapnutý zesilovač+CD player s pokojovou hlasitostí, občasné rozsvícení některé tmavší místnosti -je opravdu pod mrakem- a standby provoz všech ostatních, běžných záležitostí/, aniž by z vrchovatě nabité akumulace odcházela jediná watthodina. Jak se teď zběžně dívám na přenosné udělátko, které trvale komunikuje s hlavním regulátorem, tak ze sérioparalelně zapojené střechy teče při jmenovitém napětí 24V proud, kolísající dle hustoty mraků mezi 20-22A. Je sice chvíli po poledni, ale zřejmě se to chystá na déšť a je opravdu plně zataženo. Vypadá to možná směšně, ale ani při jasné měsíční noci, jak jsem s údivem ještě při laborování se zkušebním panelem zjistil, neklesá proud ze současné sestavy na střeše na úplnou nulu, ale pohybuje se okolo 0,8 – 1,2A. To je tedy i při měsíční noci dost na plné „konzervační“ krytí ztrát samovybíjením akumulace a na částečné krytí klidového proudu téměř nezatížených měničů.
                      Jak jsem tedy napsal již dříve a píši i teď, je to v opravdu v současnu velmi dobře možné, býti plně nezávislým na velkovýrobě elektrické energie.
                      Vy jste se ale, Honzo777 hodně nepěkně vysmál Behemotovi, který jako alternativní způsob elektroenergetické nezávislosti uvedl, cituji:
                      „Benzínovej nebo naftovej generátor je tak první co přichází na mysl. Případně kolektory, větrná turbína. U vodního zdroje i vodní.“.
                      Pod obecným pojmem „kolektory“ se v kontextu toho, o čem se teď a tady bavíme, může skrývat prakticky jen sluneční panel buď přímého – tepelného typu, tedy matně černý panel uvnitř s černou, co nejdelší srolovanou trubkou, jíž proudí voda, ohřívaná infračerveným zářením ze Slunce. Anebo to může být panel/stěna/pole s fotovoltaickými články, přímo produkující stejnosměrný elektrický proud, dále zpracovávaný.
                      Dál to nemá cenu rozvádět, vše je informovaným lidem dostatečně známo, mají-li chuť si příslušné informace o dalším zpracování téhož vyhledat.
                      Bude-li mít Behemot vlastní pole s řepkou a bude-li vlastnit příslušné, celkem primitivní zázemí na její zpracování, tak ani ten „naftovej generátor“ není od věci – je celkem dobře známo, že běžné, ničím zvláštní diesely po drobné úpravě celkem ochotně řepkový, slunečnicový i jiný podobně lehký olej spalují.
                      Někteří vlastníci starších dieselů se dokonce s „drobnými úpravami“ ani nenamáhají a lijí jej do nádrží svých vozů přímo – třeba levně získaný, technický řepkový olej, případně ještě pár dalších druhů lehkých olejů a bez jakýchkoli úprav. Mimo mírně zvýšené kouřivosti, pokud je onen olej opravdu hodně nekvalitní či již několikrát ve fritéze přepálený, poznáte tyto řidiče a jejich palivo podle vůně smažených hranolků, za nimi se táhnoucí.
                      Tedy Honzo777, ani ona, Behemotem myšlená plná elektroenergetická nezávislost na bázi „naftového“, tedy principem vznětového spalovacího motoru, který sám o sobě principielně k provozu nepotřebuje elektrickou energii pro zapalování paliva, není tak daleko od věci. Pokud má dotyčný člověk/firma možnosti a prostředky, jak vlastním přičiněním/úsilím získat jak generátor, tak dostatečně levné palivo do něj. Tedy obecně palivo do vznětového spalovacího motoru, například palivo levně získané výrobou na již jednou zaplacených strojích z jiné činnosti, nebo získané jako odpad hlavní činnosti – jednoduše tak, aby se to vyplatilo. Znovu opakuji, že při dostatku a možnosti vlastního zpracování výše uvedené zemědělsko-technické plodiny může kdokoli provozovat „naftovej generátor“ např. o výkonu 50kVA a zásobovat levně vyrobenou elektrickou energií třeba celou ulici, příp. objekt, ve kterém ke zpracování plodiny dochází.
                      Větrný generátor, tedy technicky vzato běžný alternátor s převodovkou, vrtulí a regulací se dá dneska opatřit i ve velikosti, odpovídající spotřebě jednoho-dvou rodinných domů či malé firmy. Ve spolupráci s přiměřenou akumulací to také může být účinný prostředek plné elektroenergetické nezávislosti na „veřejné“ distribuční síti – a to i na místech, kde nefouká vítr opravdu trvale.
                      Honzo777, na internetu se dají najít informace o více, než stovce ryze českých a soukromých MVO, tedy malých vodních elektráren na říčkách či potocích, jejichž současní majitelé jsou nejen nezávislí na „veřejné“ velkodistribuční síti a velkovýrobě elektřiny, ale ještě přebytek výkonu odprodávají do „veřejné“ sítě – asi nemá smysl to dále rozvádět, že?
                      Jsou to všechny ty, které toho byly plně/po úpravách technicky schopné dodnes, například jako bývalá součást vodní pily/mlýna/čehokoli. Jejich majitelé si nejspíše už tehdy uvědomovali důležitost své plné případné nezávislosti na státní/veřejné/poruchové distribuční síti – už s ohledem na spolehlivost jejich podnikání a dopadu na zisk v případě výpadku „veřejné“ sítě.
                      Možná je to hloupý příměr, ale např. firma Baťa/Svit ze Zlína byla díky své vlastní tepelné elektrárně/teplárně v případě nutnosti plně nezávislá na veřejné distribuční síti od počátku 20. let minulého století až do roku 1978, do kterého byla schopna v případě výpadku veřejné sítě plně krýt nejen vlastní, firemní spotřebu, ale po roce 1950 i zásobovat nově vzniklý podnik ZPS a mnoho dalších, výrobních i nevýrobních, ale pro provoz firmy potřebných objektů – v podstatě větší polovinu tehdejšího Gottwaldova až do celkového jmenovitého výkonu 34MW.
                      Nemyslíte si Honzo777, že jste trochu ve svých odsudcích přestřelil?
                      2 starter25:
                      v kontextu toho, co jsem nyní napsal, asi nemá valného smyslu věc dále rozvádět – leda byste stál o další, otravně dlouhý příspěvek :-)

                    67. Bude-li mít Behemot vlastní pole s řepkou a bude-li vlastnit příslušné, celkem primitivní zázemí na její zpracování

                      Bude-li používat k obdělávání onoho pole traktor, pak mu mnoho oleje k soběstačnosti nezbude.
                      Bude-li používat koně, časem spíše přejde na pohon generátoru žentourem.
                      Bude-li obdělávat ručně, nebude těžce získanou elektřinu vlastně ani potřebovat.

                      Takže je zde poslední pmožnost: koupit služby a nechat si pole obdělat.
                      Anebo koupit rovnou tu řepku.
                      Anebo koupit rovnou ten olej.
                      Anebo rovnou tu elektřinu.

                    68. Ygorku, velmi velmi prosím, zkuste čísti pozorněji. Díky za pochopení.

                      Jen velmi nerad cituji sám sebe, je to hnusné jako pohled do zrcadla :-) ale tak snad to přispěje k hlubšímu pochopení kontextu celé té mé litanie.

                      „Tedy obecně palivo do vznětového spalovacího motoru, například palivo levně získané výrobou na již jednou zaplacených strojích z jiné činnosti, nebo získané jako odpad hlavní činnosti – jednoduše tak, aby se to vyplatilo.“

                    69. Věta, kterou sám po sobě cituje, zdá se mi být v mírné kolizi s oním „vlastním polem s řepkou a příslušným, celkem primitivním zázemím“, aby vás skoro citoval.
                      Jinak: velmi velmi rádo se stalo.

                    70. ad: Ale Honzo777, je co řešit.

                      Tak si to řešte. A třeba do alejůja..:-) Tak jako nemusím mít všechno, stejně tak nemusím být u všeho.

                    71. Ouha!
                      A tak tedy od nás pozdravujte na Britských listech.

                    72. No on tam na Blistech domaci pan Culik uz davno diskuse zrusil, neb to byla jeste vetsi zumpa nez to co tam v soucasne dobe publikuje.
                      Nicmene servisdoku, nezvazoval jste hodit to do clanku, myslim ze to dost lidi zajima a vcetne nakladu a navratnosti.
                      I ty pribehy z devadesatek a armadnich vyprodeju by jiste byly zajimave.
                      Stejne jako „denik“ zakladaka od spojaru.

                    73. A tak okolo solární energie to zkusit mohu, nějaké zkušenosti už jsou. Ale už těžko říci, nakolik to může být v mém podání zajímavé. Vím o sobě dobře, že mám silný sklon některé věci, spíše detaily možná zbytečně pitvat domnívaje se, že to přispívá k lepšímu pochopení věci či uchopení problému. Osobně po sobě zestručnit nějaký svůj text tak, aby zůstal srozumitelný všem, bude asi dosti velký problém:-)

                    74. ad: Pokud má dotyčný člověk/firma možnosti a prostředky, jak vlastním přičiněním/úsilím získat jak generátor, tak dostatečně levné palivo do něj.

                      Miluju věty uvozené slovíčkem POKUD..:D

                      „Hypotheses non fingo“ („Hypotézy nevymýšlím“). – Isaac Newton.

                    75. Nějak jsem pořád nepochopil proč si nemůžu prostě nechat jednou za čas dovézt cisternu té nafty, dodavatelů paliv je ze všech stran tolik, že jsem závislej přesně na nikom. To asi chápe jenom ten blbeček charta77 nebo jak se menuje. Jen už pak nepobírám, proč je třeba vymýšlet sci-fi o vlastní řepce, když stačí zavolat telefonem a zejtra tu mám proti balíčku tisícovek naftu na rok provozu.

                      Jedinej problém je když je člověk blbej komouš jak ten pablb, to pak má problém si nechat dovézt i kanystr. Ale to už jsem taky vyjasnil hned nahoře, čili je myslím už nějakej ten tucet příspěvků jasný, že řešení je nepřeberně, jen člověk musí buť makat sám, nebo zaplatit že maká jinej. Zadarmo to dostane skutečně jen jako příživník na někom jiným, což je asi jeho vysněnej stav. Jelikož má problém se vším, co nespadne samo z nebe a zahrnuje to situaci, že musí zvednout svou prdel a něco dělat, tak mi to tak teda přijde.

                      Ale jak už bylo též řečeno, nevidím důvod to dál krmit…

                    76. „…neboť jsem strávil nemálo času projekcí a statistikami odběru.“
                      A to zvladnu se svoji gymnazijni fyzikou a naprosto nulovou praxi?
                      Nemalo casu? A dalsi cas na budovani dalsich systemu a zdroju vam zbyl? A mate na to odbornost?
                      Asi uz vam doslo, co se tim snazim naznacit…tj lojzikovo secko si muzu udelat sam je nekde na urovni „maso roste v supermarketu“.

                    77. Ty blbecku….kde jses rekl „secko si muzu udelat sam“, co ty zmrde?

                    78. Bavíte se s debilem, to nemá smysl.

                      Aneb to klasické „bože, co to sem zas vlezlo“. No, u mě jde do očistce…

                    79. ad: No, u mě jde do očistce…

                      No doufám, že víte o čem mluvíte, když se řekne očistec. Vždyť Jonášovo znamení je přece znamení nade všechny nejmocnější. Mezi náma, rouhat se umí kdejakej blb a pokrytec, ale to jako volač po bohu a obílený hrob, jistojistě víte.

                    80. Nekupovat elekřinu, ale kupovat pohonné hmoty k její výrobě, dost dobrý.
                      U vodního zdroje s povolením k nakládání s vodami, taky dost dobrý.

                    81. Honza777 -> A tak pokud jses blbec, tak se tim alespon verejne nechlub, mohu-li radit…
                      A nebo samozrejme klidne chlub, ale pak se nediv, ze se ti budou lidi smat..

                      Btw kolega Behemot ti par moznosti naznacil…

                    82. Hmm. Tak jako seru na Lojzy všeho druhu, seru na Behemonty všeho druhu. K životu je – zaplaťpámbů – nepotřebuju. Jasný?…:D

                    83. Honza777 14.10.2016 v 22:07
                      Tak je nekrm…na druhou stranu je to zábavné.
                      Lojza: Máš plno možností
                      H777: Které?
                      Lojza: Seš blbec

                    84. ad: Tak je nekrm…na druhou stranu je to zábavné.

                      No aby ne. Není nad ochecholuzní reakce tzv. demogratů a vzývačů neviditelné ruky trhu. Krměj se sami…:D

                      Výplod – „Benzínovej nebo naftovej generátor je tak první co přichází na mysl“. – to je přece naprosto dokonalý…:DDD

                      http://blisty.cz/art/28446.html

                    85. Aha.
                      Tak Vy 777 ctete Blici listy.
                      To ledacos vysvetluje.
                      S vyjimkou clanku jisteho Dolejsiho je to takova zumpa a elitarsky bulvar, ze s krajnim odporem na to vubec klikam, abych se doklikal k tomu Dolejsimu.

                    86. Lojza 14.10.2016 v 22:00
                      To jenom trolíš nebo jsi jen hloupej, že nemáš argument?

                    87. Demokracie je ze své podstaty asociální systém. Přesto jí dávám přednost před jinými systémy, neb je nedostatek osvícených lidí, kteří by ty jiné, lepší, systémy provozovali ku blahu společenství.

                    88. h72 14.10.2016 v 22:27
                      Jste toho názoru, že k provozování demokracie ku blahu společenství máme osvícených dostatek?

                    89. Ano, máme, ale ti se do politiky nehrnou. A i kdyby se hrnuli, demokratické uspořádání je ku rozhodování nepustí.

                    90. Potom moc nerozumím tomu, proč Vám nedostatek osvícených vadí v demokracii méně, než u jiných systémů, respektive proč jí dáváte přednost.

              2. USA rozhodně nedává na zbrojení 3-4% HDP. USA totiž skoro žádný HDP nemají (pokud nepočítáte tisknutí bezcenných papírků).

                1. Vidím, že tvoje bonmoty sú naozaj famózne, všetci sú blbci (ktorí tieto bezcenné papieriky prijímajú výmenou za veci reálnej hodnoty), len ja som lietadlo…

                2. Ja bych si teda nejaky ty bezcenny papirky od tebe vzal. Kolik mi jich das? Vymenou ti muzu dat treba medene trubky. 1kg bezcenneho papiru za 1kg trubek.

                  1. Jděte k šípku s mědí. Já tu mám něco daleko hodnotnějšího – po poslední cestě do toho jeho ráje na zemi mi tu zbylo pár set rublů, ty si určitě vezme raději než hloupou měď :-D Na poměru kilo za kilo netrvám, bude mi stačit deset dolarů za jeden supercenný rubl :-D

                    1. Nemuzu si pomoct ale pripomelo mi to:

                      „Vis, jaky je rozdil, mezi dolarem, librou a rublem?“
                      „Nejsem si jisty, ale za dolar dostanes libru susenych rublu.“

            2. Rozdíl mezi Ruskem a USA pregnantně vystihl již dávno jeden můj kolega.
              „Jsou to stejný kurvy, akorát ty americký mají dražší obleky“

              Není asi žádné překvapení, že zhroucená velmoc dlouho nic neokupovala, zatímco vítězná velmoc o to lépe prosazovala svou vůli. Předtím si ve vzájemných proxy válkách neměli co vyčítat.

      3. Raketové a to přímo doslova. Wernher von Braun bylo nacistické raketové eso, které US významně pomohlo do vesmíru. Přišli k hodně hotovým věcem, zatímco Ciolkovský s Koroljovem se s tím v SSSR srali od píky a semtam jim vypomohla jak náhoda, tak nějaká ta povedená špionážička.

        1. Ono co si budem povidet, oni se mezi sebou (USA & spol vs Rusko & spol) o ty lidi docela porvali.
          USA obvykle vyhrali, ale ne vzdy. I Rusove dokazali unest nejakeho cloveka, co jim pak zcela zasadne pomahal s konstrukci raket(vymenou za to, ze ho neoddelali). Ted si sakra nevybavim jmeno, kdybych si dal hodinu (ci vice) hledani, tak to najdu (videl jsem o tom nejaka videa, nekde to dohledat pujde).
          Mozna je tu nekdo, kdo je historie znaly a vi, o kom mluvim…

          Obecne receno ti Nemci & spol. moc dobre v urcitou chvili vedeli, ze uz je to v haji a ze kdyz se dostanou do Ruska, tak se tam prilis dobreho nedockaji, proto se zcela logicky snazili upadnout do rukou USA & spol.

          Je potreba si uvedomit, ze uz na konci WW2 (tedy samozrejme uz drive, ale na konci WW2 to bylo extremni) nastalo obrovske pnuti mezi Ruskem a USA (& spol na obou stranach, ale predevsim u nich) a obe mocnosti se snazily ziskat vyhody stuj co stuj. Tudiz obe strany udelaly, co udelat mohly. USA na to sly metodou spise toho cukru, kdy se selektivne zapominalo na to, ze dotycny je valecny zlocinec, no kdyz bude delat pro nas, je to vlastne dobry clovek….Rusko na to slo metodou spise toho bice, aneb „delej pro nas a nenechame te umucit“.
          Obe strany zcela sraly na to, jestli to je ci neni nejakej valecnej zlocinec, pokud to zrovna nebylo potreba resit z duvodu propagandy.

          1. Tak jsem neco nasel : https://en.wikipedia.org/wiki/Helmut_Gr%C3%B6ttrup
            Ale stejne mi to jmeno neni povedome, nejspise jsem slysel jeste o jinem (coz se neni co divit, kdyz jich tam bylo par tisic)
            Takze asi tak..

            (Na druhou stranu budme fer – von Braun bylo eso, tohle byla „druha kategorie“ oproti nemu…No neda se rict, ze by amici dostali vse a rusove nic. Rusove toho meli taky dost…)

          2. Rusové brali dohromady několik desítek tisíc špiček, ale i běžných provozních inženýrů z Telefunkenu, Lorenzu, Saby a Siemensů. V tomto směru Rusové měli a dosud mají proti USA obrovský náskok /radarová a měřicí technika, vakuovka/.
            Zatím pořád jsou mezi renomovanými výrobci i samotnými muzikanty nejoblíbenější elektronky výroby Sovtek a Svetlana, byť značené zákaznicky. Jim Marshall by o tom mohl sáhodlouze vyprávět.

            1. Ja jsem na gymplu udelal pekny referat o Igoru Sikorskem a malem z toho byla dvojka z chovani. Tak mi to aspon rustinarka dala sezrat u madurydy.

              1. :) nedavno byl o sikorskem pekny porad nekde na satelitu… docela by me zajimalo, jestli ta jeho posedlost vrtulnikama je jen urban-legend anebo fakt mel nejakou paranormalni vizi anebo prenos informace z budoucnosti.

              2. Ten film o Sikorskim jsem viděl také. Není to žádná UL, skutečně úplně první použitelnou bublinu spískal on a dalších asi třicet modelů také. Nemyslím si, že by tím byl nějak posedlý či měl nějaké paranormální vize, myslím, že to byl jen jeden z mnoha geniálních konstruktérů, kterým se ale náhodou, nebo díky využití jejich nápadů v armádě dostalo pozornosti. Kdyby vsetínský Sousedík dělal na čemkoli tak dobrém pro armádní použití, jako dělal dobré civilní věci, tak se po něm dneska jmenuje kdeco. Jenže to byl z přesvědčení pacifista a moc slušný člověk.

              3. Zapomněl jsem dodat malou perličku – jeden ze sousedů má klasickou „přenosnou“ 57kg trafosvářečku, vyrobenou u Sousedíka. I přes hodně robustní konstrukci a spoustu dalších využití /svorníky vývodů M20, vše v mědi/mosazi, výstup bezp. napětí 24V a výstup pro nabíjení akumulátorů přes ext. usměrňovač, jenom 60A vypínač, což je festovní fatrc keramiky + mědi/mosazi váží asi tak 2kg/ má ta Sousedíkova svářečka z roku 1936 poměr váha/výkon/ asi o třetinu lepší, než mnohem pozdější, „modernější“ ojebané trafosvářečky z MEZu Brumov a Elektrokovu Jevišovice.
                Má to dost zvláštně uspořádaný magnetický obvod, ne jako běžná rozptylová trafa s pohyblivým magnetickým bočníkem. Je to vlastně úplně geniálně poskládaná kombinace konstrukčně, ale účelně zjednodušeného rozptylového trafa a regulačního trafa – má to všecky sekundáry vespod, takže krátké a s malým odporem a polovinu zčásti odizolovaného primáru to má úplně nahoře, jednotlivé závity asi 1cm od sebe, po kterých jezdí uhlíkový sběrač jako u klasického toroidního variáku, ale tady jezdí sběrač ne dokola, ale tangenciálně k válcovému vinutí, po jemném šroubu.
                Takže pohyblivým magnetickým bočníkem je možno regulovat v širokých mezích proud a „tvrdost“ trafa, pojezdem sběrače po části primáru pak konečné výstupní napětí – takže ideální pro oba hlavní účely, tedy sváření i nabíjení akumulátorů, kde i malá změna sek. napětí vyvolá velkou změnu nabíjecího proudu.
                Svařoval jsem s tím a úplně jsem čuměl – primárem si nastavíte vyšší konečné napětí naprázdno, takže to nádherně, úplně samo zapaluje, magnetickým bočníkem pak konečný proud oblouku. Má to vzadu velkou, dodnes čitelnou leptanou ceduli, kde je stručný návod pro sváření/nabíjení/rozmrazování potrubí a zapojení přívodní svorkovnice.
                Soused říkal, že když upaloval traverzy na střechu garáže, tak chtěje to mít honem, nastavil to tak šikovně, že mu chvíli po zapálení oblouku buď hned uhořela uhlíková tyčka z promítačky, co na to upalování měl, nebo to vyrazilo jistič M24,7 co měl v rozvaděči pro zásuvku :-)
                Rok výroby 1936 a perfektně, komfortně to funguje doposud, bez jediné poruchy jediného komponentu /všecko je v tom úplně originální/ a po náročné službě v kovárně místního JZD, kde to používali na opravdu kdeco. Majitel říkal, že přes ten nabíjecí usměrňovač /dvě velké rtuťové výbojky Philips a velká tlumivka/ s tím startovali Tatry a vejtřasky v zimě..

  3. Ehm… propaganda je krásná věc, funguje i po letech :) Evidentně nikdo nikdy z těch co článek psali Grundgesetz nečetl, to by se pak možná divil jak moc fašistický a diktátorský je :) Nesmí se tu například ani fluorovat pitná voda (běžná public health záležitost v zemích s daleko více uvědomělými vládami, například ČR, zdravotně prospěšná, ale dle místních pravidel nepřípustná jako přílišný zásah vlády do svobodného rozhodování občanů). Krom toho je prakticky velmi dobře vidět rozdíl efektu ústavy (a samozřejmě asi víc výchovy v jejím duchu) z pera západních přisluhovačů kapitálu proti pokrokovým učitelům z východu zejména co se týká ochoty nechat si na svoje práva šahat v rámci různých kampaní za ochranu toho či onoho.

    A ta denazifikace… jo ta tu fakt probíhala leckdy neefektivně, už protože ono prostě nejde vyřadit ze společnosti velkou část úzce orientovaných lidí, navíc pokud nešli nahradit importem z Turecka nebo Řecka, to je takové veřejné tajemství, na to se nemusela psát studie – co jsem se doslechl, tak zejména Polizei ve vybraných městech ještě dlouho po válce zůstávala velmi…no jak to napsat kulantně…hnědě orientovaná a výchovou se to dost přenáší i na další generace a tak se tato tradice leckde zachovala, takže spíš tu dostane po čuni náhodný uprchlík než fotbalový hejsek co v tlupě rozmlátil pár výloh.

    1. V ČR se voda neobohacuje fluorem již velmi, velmi dlouho.
      Něco jednoduše napsaného je zde: http://www.ecomonitor.cz/old/clanky.shtml?AA_SL_Session=18a7fe94f0b08702f79af8aede9afc63&x=37620

    2. Fluorizace vody NENÍ zdraví prospěšná …. a to, zda to někde provádí či nikoliv, nemá vliv na podstatu celé věci. Historicky to vzniklo před sto lety a to prosazením jakéhosi zákona (pomocí lobbistů), kterým se některé firmy legálně zbavily nebezpečného odpadu z výrobu (a ještě na tom vydělaly). Jako kdybychom to neznali, je to furt to samé ….

  4. Bez ohledu na přesnost či nepřesnost obsahu: při detailnějším čtení je cítit, že tenhle článek je ne zcela dokonalým překladem z ruštiny. Kostrbaté věty a terminologie jsou velmi zřetelné. Proč to sem někdo strká, to netuším.

    1. a neni to preklad treba z Ukrajinstiny ? Ukrajina, co je pod vlivem te krasne a slunickove Zapadni Demokracie ma narust oligarchie o 100%, pokles životní úrovně obyvatelstva taky o 100%, neonacismus je povýšen na oficiální státní ideologii, menšinám (Rusu je tam 18% , pro 30% je rustina primarni jazyk a rusky umi 85% obyvatel) je upíráno nejen právo na mateřský jazyk, referendum a autonomii, ale dokonce i právo na život… Kurva hoši, jak je to možné, když na majdanu se střídali američtí a evropští papaláši jak na běžícím pásu, ze to tam vzalo tak rychly konec smerem k hnedym srackam ?
      To tam ten nacismus nasadili rusti agenti, aby zkompromitovali demograticke Skopcaky a Amiky, nebo jak ? :D

      1. Nikdy se nedá dlouhodobě nasadit něco, co masově nevyhovuje (parlamentní demokracie v Afganistanu a Iraku nam budiz varovanim). Přejít od rudých k hnědým sračkám a naopak je velmi krátká cesta. Socialismus je to obojí, akorát jeden je pro všecky a druhý jen pro konkrétní národ. Stačí v brožurkách přelepit, pár stránek a vyměnit dva tři papaláše.

        1. Hm, ja bych to obecne pasoval na vsechny levice, tu bruselskou nevyjimaje. Ve finale je jedno, jestli je to bolsan, fasoun, nacek, komanc, nebo urednik EK. Ty modely jsou velmi podobne, lisi se jen toky penez.

        2. Jo jo, mezi komunisty a nacisty jsou obrovské rozdíly. Tak například – nacisté jsou socialisté národní, zatímco komunisté jsou socialisté mezinárodní.

          A jak říkával GB Shaw – co to ti Němci dělají? Vždyť mají lidi likvidovat podle třídního pohledu, nikoli podle rasového, přesně tak, jak v jeho oblíbeném SSSR.

      2. Nu, o nějakém vývozu demokracie nemůže být vůbec řeč, USA nikdy a nikam demokracii nevyváží. Šlo jen a jen o rozvrat země, ty ukrajinské skupinky se už chytly samy. Ten nacismus tam jest latentní už dávno.

        1. Nevyvazi? Pokud vim, tak zrovna Afganistan je pouzivan jako U.S. vitrina privezene demokracie. Tedy… alespon jeste tak pred 5 lety byl a to dost intenzivne.

          1. Za vitrínu z USA vyvezené demokracie bych si osobně spíše dovolil považovat Jižní Koreu, obzvláště ve srovnání se severním sousedem, který excelentně ukazuje, jak by vypadala Korea celá, kdyby se do toho Truman byl býval neplet‘.

            1. No, mam ten dojem, ze Jizni Korea ted pozaduje odstraneni U.S. raket, aby nahodou Severni Korea nevyrazila na jih. Cili formalne tam si vladne vetsina, ale stale pod diktatem sasku ze severu. Vzhledem k mnozstvi demo-cviceni mi to prijde byt jako totalni vysmech uspesnosti cele te akce.

              Severni Korea mela byt prevalcovana jako collateral damage pri bombardovani Japonska. Preventivne.

              1. V roce 1945 byla Korea ještě okupována Japonci a bylo by těžké rozlišit, která část bude v budoucnu komunistická a vybombardovat jí preventivně.

                1. to LWG: Vinny nevinny, panbu si to prebere.
                  to Sysop: jsou to curaci nevdecni, prichod severokorejskych pomeru by pro ne byl masivni sok. Stejne i naopak. Myslim si, ze sjednoceni Nemecka je jim dostatecne odstrasujicim prikladem!
                  to ocs: 1*

            2. Jenže to je právě nesmysl. Jižní Korea je OK, jelikož žádného idiota tehdy nenapadlo, že vy tam vyvezl demokracii, jen chránili spojeneckého diktátora a demokracii tam nechali celkem přirozeně vyrůst. USA nevyvážela demokracii ani za druhéí světové, ani v Japonsku, či v Německu, tam pomohli nastolit jen pro ně přátelštější režim, či v Koreji, dokonce ani ve Vietnamu. Takovou pitomost dělají až po pádu SSSR, mimojiné zásluhou rodiny Clintonových, tedy hlavně Hillary, která je tím posedlá.

              1. Jojo. Jizni Korea je takova zvlastni, otec soucasne prezidentky byl castecne osviceny diktator, jenz se dostal k moci vojenskym pucem v 1961, nastartoval proexportni ekonomiku a ve finale jej odpraskl sef jeho tajne sluzby 1979.

  5. Takhle to chodilo a chodi vsude. Osobne me neprekvapuje, ze byvale nacisticke kadry se etablovaly v Nemecku a USA, coz se samozrejme dlouhodobe vi. Take me vubec neprekvapuje role ruznych nevladnich organizaci a participovani tajnych sluzeb. Northwoods a Gladio jsou odtajnene, takze se podivuju vykrikum jako „provokace“ a „preklad z rustiny“.
    Krom toho, toto neni ani zdaleka specifikum EU a USA. Kapitolou samou pro sebe jsou napriklad japonske okupacni kadry proslule svou krutosti pusobici s tichym souhlasem USA v tajnych sluzbach i po druhe svetove valce, napriklad v Jizni Koreji a Vietnamu. Kdyz v obou zminenych statech doslo k falsovani voleb, vyprovokovanym incidentum a proxy valkam mezi USA a SSSR, tak se americanum mistni japonsti poradci namoceni ve 2. svetove zase hodili, ze….

    Spise je treba rict, co s tim ted. Napriklad co s masivni spionazi USA, o ktere promluvil Snowden. Merkelova je oficialne nesvepravna loutka Washingtonu na odposlesis a co se stalo ?
    Clovek by rekl, ze stado se aspon na chvili zamysli a prestane jen tupe zirat a zvykat travu, ale ono nic.
    Holt tem pitomcum v ceske kotline musi fakt na hlavu nejdrive spadnout bomby a dojit zradlo v Lidlu, jinak se jim nerozbreskne nikdy.

    1. Co máš/máte (vohnoute/zmrdstvo) proti Lídlu?

    2. Dovolím si citovat tři za sebou jdoucí myšlenky z vašeho textu:
      Merkelova je oficialne nesvepravna loutka Washingtonu na odposlesis.
      Clovek by rekl, ze stado se aspon na chvili zamysli a prestane jen tupe zirat a zvykat travu, ale ono nic.
      Holt tem pitomcum v ceske kotline musi fakt na hlavu nejdrive spadnout bomby a dojit zradlo v Lidlu, jinak se jim nerozbreskne nikdy.

      Zkusil jsem přestat tupě zírat a žvýkat trávu (i když bych předpokládal, že jednodušší je ji t.zv.típnout) a na chvíli se zamyslet.
      Ale nijak se mi nerozbřesklo.
      Věřím tomu, že k faktu, že existuje oficiálně nesvéprávná loutka Washingtonu na odposleších, bych neměl co dodat ani s bombou na hlavu spadlou a stále netuším, jak bych s oním tvrzením naložil v případě, že by došlo žrádlo v Lidlu.
      Dokázal byste tomu pitomci v české kotlině napovědět?
      Třeba že má v popsaném případě volit Tesco?

      1. Tady pan vizionář vám žádné varianty nenabídne. Ještě letos na odzim totiž bude ekonomický krach USA a EU, třetí světová válka a Čína s Ruskem ovládnou svět(teda to, co z něj zbude).
        PS: Tesco hledá Interspar?

        1. Já nic neříkám, ale na má slova dojde.

    3. Za sebe, resp. nejbližší rodinu to mám vyřešeno. Volit budeme stranu, která má v programu mj. i odchod z EU.
      Stale-li se tak, pak na nás trhavé pohyby nesvéprávné loutky Washingtonu, Merkelové, nebudou mít až takový dopad.
      T e o r e t i c k y.
      Obávám se ale, že nás takových bude hodně málo na to, aby ona příslušná strana mohla s patřičnou silou do parlamentu a dosáhla toho, co svým voličům slíbila.
      Ale za sebe budu mít svědomí čisté a do toho zracdla se ráno nebudu bát podívat.
      Na rozdíl od jiných.
      Ale je to málo, takže i když já a má nejbližší rodina budeme konat /dejme tomu/ správně a v intencích touhy po svobodě, stačit to nebude a budeme se muset s odporem a hnusem přizpůsobit mlčící, nekonající, nepříčetné a nesvobodné většině.
      Nebudeme-li uvažovat o tom, že rodnou zemi opustíme směrem tam, kde lze alespoň očekávat větší míru svobody.

      1. Poslechnou, voni maj’ nějakej jinej glóbus?

        1. Já tedy nejsem zapřísáhlý obdivovatel EU, tak jak se dnes prezentuje, ale abych si mysle, že odchodem ze všech evropských struktur a nastane nám zde ráj na zemi, tak tak naivní nejsem. Zajímalo by mě jaký plán mají současní příznivci odchodu z EU. Co potom? Svět 21 stol. bude svět gigantů. Asie s Čínou v čele, Amerika s USA v čele. Co si jako představují, že v takovém světě budeme dělat?
          Chápu obdivovatele Velkého Vladimíra, ti už sepisují zvací dopis, aby nás soudruh Vladimír přijel osvobodit od západního jha. Tenhle svět je pro ně moc složitý, nemohou se v něm orientovat. Vladimír je pro ně alespoň nějaký pevný bod ve vesmíru.
          Podle mě není jiné cesty, než spojená Evropa, ale asi ne tímto způsobem, jak se nyní prezentuje.

          1. Já giganty nemám vůbec rád; osobně jsem pevně přesvědčen, že jediná rozumná a smysluplná budoucnost spočívá v decentralisaci.

            Nehodlá-li se decentralisovat svět, hodlám se od něj decentralisovat sám, a to v maximální technicky možné a pro mne osobně reálně dosažitelné míře.

            1. Problém je v tom, že svět se nás neptá. My nejsme tvůrci dějin, ale jsme ve vleku událostí. Samozřejmě stát se může cokoliv. Může se ukázat, že Čína je gigant na hliněných nohách, nebo také ne. Co my víme. Svět pravděpodobně decentralizovaný bude, ale budou možná tak 3-4 mocenské centra a ty se budou udržovat v šachu. Úvaha o tom, že naše republika bude lavírovat mezi nimi jako samostatný subjekt, je naivní. Prostě si musíme vybrat, alespoň na nejbližší období.

              1. ad: My nejsme tvůrci dějin, ale jsme ve vleku událostí.

                Hmm… Myslíte, že byste z onoho všeobjímajíého „MY“ a drzého žvanění za všechny, mohl přejít k „JÁ“ a mluvě jen sám za sebe? Zkuste to aspoň, prosím… Uděláte tím pro sebe víc, než jen tušíte.

                1. No tak pokud se bavím o útvaru zvaném stát, jehož jsem občanem, tak říkám „MY“. Nejsem tak drzý a nafoukaný, abych říkal „JÁ“ a myslel tím celou ČR. To byl myslím naposledy nějaký Ludvík, který říkal „Stát jsem JÁ.“

                  1. Aniž bych chtěl jakkoli komukoli cokoli vnucovat, osobně mám za to, že by bylo mnohem lépe, kdyby si daleko více lidí uvědomilo, že nejvhodnější zájmeno pro diskusi o útvaru zvaném „stát“ — zcela bez ohledu na to, čí pas vydal nebo nevydal —, je „oni“.

                  2. Stojí-li Vaše „bavení“ na hypotézách a domněnkách, a Vaše „pokud“ bohužel jiný výklad a možnost nenabízí a neposkytuje, pak pánbů s Vámi. Nablblému jáství zdar! Jelikož si permanentně uvědomuji v jakejch sračkách a hovnech se tato společnost nachází, nemám s tím problém.

                    ps: věřte nebo nevěřte, ale každý se dovídá pouze to, k čemu dozrál.

              2. Nejsme tvůrci dějin; naproti tomu ale vliv na to, v jakém prostředí žijeme, máme značný.

                Čína i ta Vaše republika (ne, moje opravdu není, co bych já s něčím takovým dělal!) mne zajímají pouze v té míře, v níž mi brání v tom, abych svůj svět udržoval v takové podobě, již považuji za rozumnou* — ta míra je rozhodně nezanedbatelná, čím dál tím víc se zhoršuje alarmujícím způsobem; ale zase na druhou stranu je stále o dost menší, než se spousta lidí domnívá.
                ___
                * Narazili jsme na to zrovna nedávno v jiné debatě, http://dfens-cz.com/kauza-delnickych-cvicencu/comment-page-2/?show=comments#comment-25790

                1. Otázkou je, co přesně míníte tím prostředím.
                  Stračena jistě má vliv na prostředí stáje, ale značný?
                  (Jaký vidlák, takový příměr, jistě.)

                2. Ja jsem docela skepticky k vizim minimalistickych statu a osobnich mikrosvobod. Ne v dobe globalizace a monopolizace vseho. Je treba mit jasne definovanou vizi a neco slevit na osobni svobode ve prospech celku. Po 89tem jsme byli naivni blbci, nekriticky obdivujici Havla a primitivni USAfilii, kdy jsme si uplne zbytecne a nevratne rozjebali zbrojni prumysl, zlikvidovali armadu, zlikvidovali vazby na Rusko a navazali se na zkorumpovane zapadni financnictvi, ktere letos s pravdepodobnosti rovnajici se jistote lehne, pokud se nestane zazrak. A pokud nahodou nelehne, tak to zase speje do nuklearni konfrontace na nasem uzemi.
                  Dobrou statni politiku ma Svycarsko, i kdyz jejich banky a imigracni politika se momentalne omocily socialistickym Bruselem vice nez nepodstatne. Ale porad proti nam o dost lepsi. Uz mene se mi libi zidosocialisticka diktatura Izraele, coz je takovy zajimavy mix nabozensko-socialisticko-militaristicky-demokraticko-bolsevicke-diktatury, ktera je asi kamkoliv mimo Izrael neprenosna. Ale tak to take muze fungovat. Ovsem metoda ze se k nekomu pridame bez kecu a on uz se o nas postara a protlaci nase zajmy je k hovnu. Totalne. Ale holt blbci cesi si musi tu hubu zase namlatit, stejne jako v 38mem. Dokud maji prachy ve Sporce, v Lidlu jsou parky ve sleve a Babis slibuje jistotu desetinasobku, tak je to marny, je to marny , je to marny.

                  1. Děkuji za Vaše přiznání. Jako osobě, která byla součástí spolčení, pokládám Vám tyto doplňující otázky:

                    1) S kým a jak jste rozjebal zbrojní průmysl, úmyslně či neúmyslně?
                    2) Jak jste likvidoval armádu, kterou armádu jste zlikvidoval, pomáhal Vám s tím někdo?
                    3) Jaké vazby na Rusko jste zlikvidoval, kdo Vás s tím pomáhal a proč jste nechal ty, které zbyly?
                    4) Jak jste navázali (Vy a kdo?) na zkorumpované západní finačnictví? Již tenkrát jste věděli že v roce 2016 s „s pravdepodobnosti rovnajici se jistote lehne, pokud se nestane zazrak“.

                    1. Vážně si myslíte, že vám tenhle imbecil ze sputnika odpoví?

                    2. Po pravdě řečeno, moc to nečekám. Třeba onehdá se domáhal vybudování armády, která bude odstrašující pro velmoci (zjednodušeno) a na otázku, jak si koncepčně a rozsahem takovou armádu představuje, neodpověděl. A to šlo o vážně míněnou otázku. Toto je takové šťouchnutí, tady už vůbec reakci nepředpokládám.

                    3. 1) ctihodnosti, ucinil jsem tak ve spojeni se znamym prazskym kulisakem a pomrdnym, agentem CIA a StB.
                      2) armadu jsem likvidoval osobne v dobe kdyz uz skoro nebylo co likvidovat, pomahali mi s tim vsichni, kazdy jinak a furt v tom pokracuji
                      3) pomahal mi s tim Prazsky vyber a USA, krome vazeb na elektrarnu Poljarnaja a kosmonauta v Moskve uz nic nezbylo
                      4) zfalsoval jsem i domaci ucetnictvi a utajil diety pred manzelkou, prachy vymenil za ryzi, lehne to v roce 2016 muslimskeho kalendare na 110%!
                      Vezmou provaz ctihodnosti a povesej me na dvorku.

                    4. a jé, zase ten mýtus, jak Havel zlikvidoval zbrojní průmysl.
                      1) utlumení těžké zbrojní výroby spustili už komouši koncem 80. let.
                      2) Po roce 1990 drasticky poklesla poptávka, protože s koncem studené války přišly obrovské redukce početních stavů všech armád a na trh se tak dostalo obrovské množství prakticky fungl nové a už jednou zaplacené techniky a materiálu. Prakticky za hubičku a v libovolném množství. Takže nové zbraně/techniku/materiál nikdo nechtěl, resp. nebyl ochoten za ně zaplatit byť jen výrobní cenu, protože si moh koupit funglovku z výprodeje za cenu šrotu. Problémy s tím v té době měly zbrojovky na celém světě. Některé se stihly přeorientovat na civilní výrobu, jiné to holt položilo. Část byla schopná vyvíjet nové modely a prodávat je postudenoválečným armádám, ale to rozhodně v ZTS Martin nehrozilo.

                    5. To vis vono se to polozilo „samo“. A u ceho se to „samo“ nepolozilo tak na konto toho prisel zneklidneny dopis od americkeho ministra zahranici ceskemu a vlada prodej zatrhla. Obavam se, ze za dob sisly oficialni dopisy nechodily a rovnou prisly noticky.
                      Ze „nejaci“ zbrojari skoncili je sice hezke, ano, ale ostatni destinace kam jsme vyvazeli (blizky vychod, afrika) se s vydaji na zbrojeni nepropadly a nekde i rostly. Drtivou vetsinu poklesu zajistil pokles vydaju USA a svazu.

                    6. Jenže i Afričané a Arabové nakupovali v devadesátých letech primárně z těch Shanem zmíněných přebytků po studené válce.

                      Navíc konkrétně do Libye, kam toho šlo z ČSSR nejvíc, se sice vyváželo, ale po roce 1989 bylo potřeba prodávat. Provozovat dál charitu prostě nešlo. Přesně jak píše Shane, to si uvědomili už bolševici koncem osmdesátých let.

                    7. No otazka pak je, proc nektere zbrojovky nepadly a jeste navic se v teto dle tvych slov tezke dobe neodbytu zucastnili megalomanskych nakupu ostatnich zbrojovek. A to jsou ty noticky. Tady si sisla hral na humanistu a klaus na tvrdeho kapitalistu, zatimco jinde vcetne strycka sama naopak tento prumysl podporili. Pote, kdyz divoka leta skoncila tak nam to strycek s Washingtonu tvrde zarizl a ja v tom bohuzel vidim v techto dvou obdobich jakousi konzistenci jednani, ktera se jen viditelneji projevila, zatimco vy dva nahodu a la trh.

                    8. Nepadly možná proto, že třeba měly ve vedení schopné lidi, dear watson.

                      Jinak obchodnické schopnosti komunistického režimu a vedoucích pracovníků z něho vyšlých mi připomínají bedničkový syndrom v Tichomoří za druhé sv. války.
                      Když Američanům na nějakém ostrově docházely zásoby, tak zapnuli vysílačku a objednali si nové. Domorodci si toho všimli, sestrojili si taky bedničky z naplaveného dříví, usilovně do nich promlouvali a pak se strašně divili, že jim nic nepřiletělo.

                    9. Nevim proc, ale ty vase „uzasne obchodni schopnosti“ mi pripominaji TV Nova a tu americkou zmarenou investici. Neco jako perpetuum mobile, bud to vydelate nebo vam profit zaplati stat. Bohuzel to s obchodnimi schopnostmi ma pramalo spolecneho. A o tom je prave rec.

                    10. Proč některé zbrojovky padly a jiné ne, to by se muselo posuzovat pro každý případ zvlášť. Do značné míry to byla loterie – kdo dělal na projektu, který byl po konci studené války zastaven, ten měl problém. Ony megalomanské nákupy byly logické – úspěšnější firmy pohltily ty méně úspěšné*.

                      USA v devadesátých letech ten průmysl moc nepodporovaly (což neznamená, že škrtaly plošně, některé projekty pokračovaly dál). Naopak taky rozprodávaly co se dalo.
                      ___
                      * Např. Boeing, který nebyl na vojenských zakázkách tolik závislý, pohltil McDonnell Douglas, Grumman se spojil s Northropem atd.

                    11. Ale vždyť je to všechno hra, chcete-li komedie. Komedie s názvem: „úspěšnější firmy pohltily ty méně úspěšné“. Nic tak ovce nehypnotizuje jako iluze a fata morgana s názvem ÚSPĚCH.

                    12. 2/
                      To mohu potvrdit, v letech 1992-1994 jsem nakoupil z armádních „výprodejů“, tj. několika k tomu zřízených firem, mnoho desítek kusů nepochybně velmi drahé /sloužil jsem u té techniky dva roky/ a již svou technickou podstatou výjimečné komunikační techniky, dnešním ale i tehdejším pohledem doslova za cenu šrotu – pokud jste technik z oboru a víte, co kupujete a také víte, jaké možnosti a vlastnosti dotyčná technika skýtá.
                      Do jednoho kusu všechno to byly tzv. „uloženky“, tj. v dřevěných bednách zatlučená, nebo v plechových bednách navazelínovaná a ve voskovém papíru se silikagelem pečlivě uskladněná, zcela nová technika, včetně krabic náhradních dílů a doplňků přímo uvnitř, nebo dokoupitelných, kterou prodávali překupníci /tedy již se značným ziskem!/ doslova na váhu. Bylo možné se s překupníky velmi dobře dohodnout i na získání mnoha dalších doplňků i dílů k právě kupované technice /často to byly původně pevné doplňky, nebo součást výbavy speciální nástavby auta/, které zrovna nebyly v nabídce, ale překupníci k nim zřejmě měli velmi dobrý přístup. Prakticky všichni, u kterých jsem nakupoval velmi záhy pochopili, že „jsem v obraze“, dotyčné technice zřejmě dobře rozumím, věděl jsem totiž vždycky poměrně přesně, co chci. Snažili se mi tedy všemožně vyhovět – nešlo o nic menšího, než peníze, že..
                      Výše ceny „na váhu“ mě už tehdy vedla k pevnému přesvědčení, že oni překupníci dotyčnou zcela novou, poměrně moderní a pro „civila“ špičkovou techniku získali zcela zdarma, pouze za náklady za vyklizení příslušných objektů, o které někdo projevil zájem či měly ještě jít do privatizace. Nepochybuju, že pro získání některých, mnou požadovaných věcí nad rámec oficiálního nákupu tihle lidé museli prokázat značnou kreativitu a doslova rozkrást-rozebrat i dosud funkční komplety dost moderních zařízení, které v té době ještě k likvidaci jistě určeny nebyly. Pravda, nikdy mne ani jeden z dotyčných překupníků nikam s sebou nevzal, ale na druhé straně jsem vždy dostal přesně to, oč jsem si řekl a často to byly záležitosti, do nedávné doby ještě v armádě používané a jistě i nějakým způsobem utajované. Jak jsem podotkl, u tohoto druhu techniky jsem 2 roky sloužil a viděl jsem tomu všemu dost i pod pokličku.
                      Cenu za kilogram např. velmi precizního a v podstatě nezničitelného 500W výkonového zesilovače TB500B ani nebudu psát, přišla by Vám všem směšná a myslím, že ve Sběrných surovinách bych za něj dneska dostal násobně víc, už jen za měď a hliník. Totéž platí např. i o víceúčelových vkv radiostanicích s výkonem 100-200W, poměrně široce přeladitelných i o celé pásmo výše či níže jen výměnou krystalů a přepojením interních a dodaných externích anténních dílů, vše až na výjimky vysmívané sovětské konstrukce a výroby. V případě konkrétně tohoto druhu techniky ani jeden z dotyčných překupníků pořádně nevěděl, co vlastně nabízí a co to umí. Věděli jen, že je to „vojenská radiostanice Rxxx“ a dále už nikdo nic. Nepochopili to samozřejmě ani v okamžiku, kdy jsem položil na stůl požadavky na sady krystalů, cívek, několik druhů antén, koaxiálních kabelů, měničů apod. Směšné ceny a přezíravý přístup platil i v případě prodeje zcela nových, nikdy nepoužitých elektrocentrál, vynikajících kabelech do těžkých podmínek, konektorech všeho druhu, stovkách tun všemožných náhradních dílů, ale i stovkách tun techniky, vyráběné civilním sektorem a certifikované ovšem pro použití v armádě.
                      V těch letech jsme s kolegy na to, co se děje naprosto nevěřícně zírali a jako omámení jsme procházeli halami a likusáky, kde měl překupník uskladněnou a jakoby vystavenou část nabízeného a prodávaného materiálu, určeného k prohlídce a většinou toho, se kterým se nikomu nechtělo tahat jinam, nebo to prostě nebylo z prostorových důvodů možné.
                      Můj názor jako technika je od té doby ten, že člověk, který dovolil a připustil, aby se tohle všechno dostalo mezi „civily“ by měl několikrát po sobě být zastřelen těžkým kulometem u zdi, několikrát po sobě viset a havrani se supy by měli jeho tělo i s uniformou se širokými lampasy rozklovávat tak dlouho, až z obého nic nezbyde. Nemohl to být normální člověk a pokud náhodou ještě žije, má na triku národohospodářské škody státu ve výši tehdejších minimálně stovek miliard korun.
                      Nepochybně v tom všem měl pazoury i největší armádní zmrd, kterého jsem za celou dobu vojenské služby osobně poznal. Na tehdejší poměry v armádě poměrně inteligentní, vypočítavá, kariéristická a zároveň sadistická svině, plným jménem Jiří Brůj.
                      Uvádím bez hodnosti, neboť jsem jej poznal osobně jako pouze generálporučíka a nepochybuju, že se vydrápal ještě výše. Toho času NGŠ, později i vrchní velitel celého ZVO. Nedávno mi jeho jméno připomněly titulky Tankového praporu..
                      Je to jeden z mála lidí, na které do konce života nezapomenu, stejně jako na jejich vyžraný, samolibý sadistický ksicht a výraz, se kterým sázel divizním velitelům, většinou majorům a podplukovníkům, poměrně slušným chlapům od rodin, kárná opatření a v několika případech i vězení po prověrkách. Politruk mezi nimi nebyl ani jeden..

                    13. Mám prosbu, jde o jeden starej laboratorní zdroj, mohl byste mi prosím napsat? Anebo případně kam bych moh napsat já? Tady ten novej RS už neukazuje e-maily…

                    14. dokservisKyselaRybaseznamCezet.
                      Jestli jde o kterýkoli typ zdroje, vyrobený firmou Mesit Uh.Hradiště, tak od nich mám vše. Od zdrojů Tesly Brno a jiné výroby jen něco.

                    15. Díky, před víkend se ozvu.

                      Todle skoro vypadá jak home-made, ale kdo ví, tehdá takhle vypadala i „průmyslová“ výroba. Každopádně já do tady těch starých věcí nevidím absolutně vůbec, ale zas mi to přijde jako zajímavej úlovek z kontejneru :)

                    16. Národohospodářské škody? Lidí, kteří by za ty věci dali víc, asi zase tolik nebylo a než by to další desítky let leželo ve skladech (v podmínkách daleko horších, než dokud to byl strategický materiál), bylo lepší, když se to dostalo mezi lidi a udělalo to alespoň nějakou službu.

                      Musím přiznat, že osobně nepozoruju ani jiné negativní důsledky toho, že se podobná technika dostala mezi civily.

                      btw: pěkný doublethink, nemyslíte? Na jednu stranu se nad tím pohoršujete, na druhé jste kupoval co to šlo :-)

                    17. Myslel jsem tu výtku tak, že pokud si to koupili lidé, kteří to sice dokázali nějak zprovoznit, ale kterým zcela nedocházely následky použití těchto výkonných aparátů, tak to mohlo a také způsobovalo pěknou paseku.
                      Např. nepřeladěná R111, v původním stavu a bez přídavného ant. dílu/filtru, nechaná půl hodiny zaklíčovaná na plný výkon kvůli laborování s anténou, svým výkonem a bez druhého ant. dílu hlavně výkonem na harmonických totálně likvidovala veškerý TV a FM příjem v okruhu 50-100km, na tehdejších TV kanálech R1-R3, C2-C5 a R6-R12 včetně S-pásem a ostatních služeb až do nějakých 250MHz. Konec má s novými GU50 přes 100W a i s mizerně přizpůsobenou anténou to konec odreženou energií nejen nezničilo, ale ještě to do antény narvalo tolik, že se dělo to, co je popsáno výše.
                      Pokud si to koupili lidi jako já, co vědí přesně, co to umí a co s tím mohou a nemohou dělat, případně jak je potřeba to upravit, nemohou také napáchat žádné škody. Tak jsem to myslel. Bylo to totiž tak levné, že dvojici 100W vkv radiostanic i se síťovými zdroji a anténami si mohl koupit opravdu kdokoli. Od chlapů z jedné měřicí čety ČRK, co sem k nám občas jezdí náhodou vím, že tehdy, v následujících letech po těch výprodejích řešili a ČRK také pokutovaly několik desítek případů, jak s tím lidi vyváděli – viz výše. Bylo podle mne jen velké štěstí, že to ale kupovali převážně aktivní radioamatéři /pro téměř totožný účel, jako já/, co věci opravdu rozumí a viděli v tom příležitost si za pár šušňů koupit špičkovou, výkonnou, stabilní a odolnou techniku, která byla navíc velmi variabilní a některá i přímo použitelná i pro amatérská pásma. Taková R130 s úplným anténním dílem byla pro KV radioamatéry hotovým pokladem i bez výraznějších úprav – ostatně mám je taky:-)

                    18. Já jsem na konci osmdesátek pracoval na „skorotajném“ (co šlo utajit – nic) projektu a proputova jsem docela dosti hodně útvarú po celé ČR. A viděl hodně matroše (v rámci projektu jsem se s tím musel seznámit).
                      Upřímně – nejen, že považuji tehdejší matroš (ale i nový a moderní) za bezcenný (ve smyslu naprosté zbytečnosti podobných věcí), ale považuji dokonce celý sektor a aktivity lidí, kteří v tom jedou za … zrůdnost.
                      Je hnus se tím vůbec zabývat.
                      Plky o tom, co se jak dalo prodat a kam a o kolik jsme přišli, jsou …. úchylné. Perverzní.
                      Kdy to konečně lidi přejde?
                      Opravdu chcete dál a dál vyrábět zbraně?

                    19. Lidi to nepřejde nikdy, protože to máme tak vrozené. I mnohé naše spoluopice z řádu primátů se mezi sebou zabíjejí zcela běžně, šimpanzi dokonce své války s ostatními tlupami plánují a nacvičují a jejich velitelé dělají během bitev taktická rozhodnutí.

                      A kdybych zjistil, že jsem se právě stal dědicem továrny na zbraně, v byznysu bych bez mrknutí oka pokračoval :-)

                    20. Kurva, takhle jsem se už dlouho nezasmál. Moc díky za prodloužení života!

                    21. No vite, prominte mi ten vyraz, nemyslim to spatne Servisdoku, ale Vy jste tzv. fachidiot.
                      200.000 armada +100.000 servisnich pracovniku v roce 1989 proste mela jine potreby nez 70.000 vojaku kdyz jsem slouzil ja a soucasnych 21.000 nebo kolik jich je.
                      Ja tem Vasim kramum vubec nerozumim, ale jiste nam osvetlite k cemu by nam treba nyni byly.
                      Kdybyste brecel, ze se prodaly Sa 58 a lecjaka munice a nejsou zakonzervovane BVP1 i 2 a T 72, tak tonsic

                    22. jejda uklikl jsem se na zmrdfounu. Pokr.

                      to sice budu chapat o neco vice, ale o5 se tomu pousmeji. Ty kramy by se nam hodily leda v nejakem masivnim konfliktu, ktery uz nikdo neocekava. Az nedejboze nastane, vzdame se jak posledne, tak co!?
                      Jedine co je na tom zajimave je, ze ono Spidlovo „zdroje jsou“ zjevne platilo pro armadu i v letech 1935-8 a 1949-89.

                    23. Mmm… no, ja to vidim trosku jinak. Servisdok za smesny peniz koupil neco, k cemu ho vaze nostalgie a pokud by doslo k nejakemu prusvihu (ne nutne armagedonu), pak se ten vercajk hodit jeste muze.

                      Staci, kdyz prestane fungovat mobilni a pevna telefonni sit. Kdokoli s vysilackou, kdo se bude umet dohulakat nekam daleko, bude vazenym clovekem. Ze ma fura lidi SA58 jeste neznamena, ze jsou vsichni k necemu odbri. Jak vidno, dnesni valky se casto nevedou nekde na fronte. Zablokujeme platebni karty, odstrelime paterni elektrorozvodnou sit a se zlomkem investic mame danou oblast ve stredoveku.

                      Reakce h72 je zcela mimo misu, nebot Servisdokem zminovany vercjak je absolutne neletalni, leda by ho nekdo pouzil jako kladivo.

                    24. Trefils. Ta nostalgie v tom ale byla trochu taky :-)
                      Ale „kdyby něco“, třeba zrovna Tebou zmiňované situace, tak po natažení příslušné antény, doladění ant. dílu a dalších opatřeních si mohu nerušeně analogově povídat /neboť už je a bude vše digitální a tedy neschopno analogového příjmu/ s kýmkoli mě napadne, na kmitočtech od středních vln, tedy od cca 1MHz až po konec bývalého III.TV pásma a to výkonem až 200W. A nemusí fungovat ani síť, budou mi k tomu bezeztrátově a na hodně dlouho stačit dva, třeba solárem nabité a sériově zapojené 12V/150Ah akumulátory z náklaďáku. Navíc mám všechno, co je technicky i ve skutečnosti plnokrevný transceiver, pochopitelně v páru..Napadne někoho v plně digitální době, že se někdo někde /v klidu a nerušeně/ analogově vykecává třeba na 1000kHz, se šířkou kanálu pouhých 5/10kHz a potlačenými PP, tedy obrovským dosahem? Odposlechnout to ani moc nejde, ledaže by poslouchali Rusové na kompatibilním aparátu – což je stejně tak dobře možné, jako málo pravděpodobné:-)
                      Jo, jsou to všechno neletální aparáty. Ale spadnout někomu R111 na nohu, tak ji /nohu/ nedá do kupy nikdo, zatímco ona R111 nebude o nějakém pádu vědět:-) Nikdy jsem to sice neviděl, ale je to celkově takové konstrukce, že by měla zůstat funkční po přejetí pásem BVP-1. Nesmírně pevné a přitom nepříliš těžké tlakové odlitky zřejmě AlMgSi, spíš víc hořčíku a křemíku, ale tak akorát, houževnaté, ale ne křehké. Vrtat do toho pár děr a řezat závity je práce na nejmíň půlhodinu, dával jsem dohromady vlastní rdst a zboku ant. díl.
                      Ale nenakupoval jsem jenom tohle, zdaleka ne. Třeba za pár stokorun náhradní, nové rozvaděče 3F elektrocentrál, ve kterých byla špičková, miniaturní proudová trafa, otřesuvzdorné měřáky, transduktory atd., tedy věci, ke kterým se v civilu skoro nedostanete.
                      PA zesilovač TT300, bývalá součást nástaveb KLUB a sestavy Bouře 2. Většina interních parametrů na spodní hranici požadavků HiFi, co ale jen tak mimochodem umí, tak dodat do dvou 8ohm či 100V výstupů sinusový výkon 300W a to z 12V palubní sítě. Byla to v 90-kách zatraceně užitečná věc, pokud bylo nutné zvučit někde něco, kde síť byla blbě dostupná či nebyla vůbec. Stačilo s tímhle, bednami a mikrofony přijet na místo osobákem, nechat jej nastartovaný a bylo nazvučeno..Tehdy se ještě běžně neprodávaly tak výkonné autozesilovače, které by něco podobného zvládly a když, tak nebyly zaplatitelné. Tohle nestálo ani tisícovku a bylo to komplet s měničem i mixem. Pod tisícovku to stálo proto, že to těm prodejcům připomínalo cosi od audia a tak nasadili vyšší cenu, než u radiotechniky a dílů, co byly fakt za babku.

                    25. No, ja jsem se k temto vyprodejum take nachomytl, a to hned z nekolika stran. Jako BFU na trzisti v Brne, kde se proste prodavalo kdeco stylem „nevim, co to je, ale je to takhle velky, takhle tezky, takze to stoji tolik a tolik“ – a to se nebavim o vyprodejich odchazejici RA, kde granat stal 60 Kcs, avtomat 3500 Kcs, motorova pila pet lahvi vodky, atd. :-)

                      Pak byly vyprodeje stylem „tenhle municak je mozne od armady koupit, ale musite si to vyklidit sami, neco se odvezlo, neco se tam vali, ale uz je to odepsany…“

                      No a nakonec i akce v nejmenovanem case a nejmenovanem miste stylem „co odneses v rukach sam, to je za petikolo, co uz musite vzit dva, to je za dva litry“. Kolik vazi treba bedna PG-75, kazdy tusi, ze…

                      Obecne komunikacni technika se muze hodit vzdy. Nejde ani tak o to, aby ji nekdo neodposlechnul, jako o to, aby vubec spojila nejaka dve mista. Cim je vse vice digi, tim lepe a snadneji to lze cele poslat do kytek.

                      Ja bych to prosypal silikagelem, zabalil a dobre zaarchivoval. Osobne se domnivam, ze by se to mohlo hodit vice, nez si mnozi mysli. Neverim na armageddon 2016 a la zrg1, ale treba to, jak Putin dal zapadu soucasne ultimatum dava vedet, ze proste rusky medved uz ma toho kopani do brlohu tak nejak dost a prestal se bat vylezt. Muze z toho byt lokalni konflikt nekde v Syrii, ale take to muze byt cele uplne jinak. Zkratka – nelezim v tom denne, ale ty zpravy, ktere posledni dobou ctu, mi rikaji, ze lip uz bylo. Zadni vratka se hodi.

                    26. No ježišmarjá..
                      Mít tenkrát k dispozici pár peněz navíc, tak jsem nakoupil mnohem víc. Zbraně a munici nechávám bez komentáře:-), ale byly tam ve velkých množstvích i záležitosti, co se o 10 let později dost pracně sháněly. Třeba vf výkonové elektronky ruské výroby. Celá uloženková bedna, kde je 300ks GU32 a 700ks GU50 tenkrát byla za zmiňované pětikilo /“prostě nějaký vojenský lampy to jsou, asi ještě z druhý světový“../ a měl jsem jich koupit víc, dnes je po nich, orig ruských pěkná sháňka a platí se málem zlatem. To samý ty zesilovače TB500 a TT300 i jiný, měli jich v armádě kvanta, doslova stovky záložních, přestože vozů /nástaveb/ s nimi mohlo být v celé ČSLA max. tak do stovky /vestavby Bouře II., Bouře III., Klub I.-IV. a pár dalších/. Měniče 12V/220V a 28V/220V různého výkonu, sinusové i trapézové, precizní konstrukce a nezničitelné, různých výkonů až do 3kVA stály jednotně tři kila kus a to jenom proto, že „hele, je v tom dost hliníku na těch žebrech a ty větráky jsou taky skvělý“, akumulátory jak staniční, tak startovací, stříbrozinek, NiFe i olovo, co kdo chtěl až do nějakých 200Ah, všecko za pár šupů a nasucho uskladněné, takže v podstatě nové, jen naplnit. Letecký stříbrozinek, 12V/125Ah velikosti asi tak poloviny běžného 12V/44Ah olova do auta, o hodně lehčí, suchý a za stovku..Já vůl tehdy něco tušit o takovém rozvoji FV, tak jsem dnes nemusel za kruté peníze kupovat stacionární Varty..Co si pamatuju předpisy z vojny, tak všechna tahle zmiňovaná technika a materiály byly ukládány a konzervovány na minimálně 30 let, byl na to speciální předpis, knižka A4 tlustá asi 2cm, kde byly přesně popsány postupy jak konzervace a ukládání, tak také odkonzervování a oživení, přesný popis použitých konzervačních a ochranných látek na jednotlivé použité materiály/kovy, guma,plasty../ a čím je bez poškození odstranit atd. Měli přesné a poměrně propracované předpisy skoro na všechno. Tu knížku Spec 53-3 jsem od jednoho z překvapených překupníků dostal po pár dnech jako bonus ve třech exemplářích, když jsem se po ní začal ptát, páč jsem o její existenci věděl z vojny. Napřed byl vyvalený, ale oni zřejmě měli plný přístup do všech skladů, včetně tiskovin, základních surovin a materiálů a nevímčeho ještě, dokázali sehnat úplně všecko a mít v té době půl mega, mohl jsem si koupit BVP1 s najetými 800km a namontovaným 3kW audiosystémem Bouře III. Mám to aspoň detailně nafoceno, jak dvojku v UAZu 452A, tak trojku na PV3S i BVP1. Všecky tyhle a podobné radiotechnické i technické vestavby do nástaveb PV3S vykuchávali a prodávali je prázdné – byla o ně největší bitka, protože měly motory i kastle v nejlepším možném stavu, skoro nic to nenajezdilo. Veškerá kabeláž z těch vykuchávek byla volně zdarma, přístroje za polovinu ceny uloženek, páč byly „použité“..Fakt mi to jako technikovi tehdy rvalo srdce, vážně. Na metrových hromadách se válely speciální stíněné kabely se speciálními konektory, co měly kolíky nikoli postříbřené, ale celé stříbrné či tlustě pozlacené, kabely dohromady s různými účelovými přístroji, reproduktory, ovládacími skříněmi, rozvaděči, měřením..vše zdarma, ke koupeným aparátům si toho mohl nabrat každý, co unesl – stačilo říct „jdu si k tomu vybrat nějaký kabely a konektory“ a přistavit k likusáku auto..

  6. Autor je komik. Když v NSR nebyla demokracie, kde teda byla? U nás? V Severní Koreji? V CCCP?
    Nacisté tam určitě ve vládě byli, postupně ale zmizeli. Kupodivu v socialistických státech vládli čtyřicet let komunisté, kteří se rozhodně nikam mizet nechystali.
    Přitom mají na triku daleko víc mrtvých než nacisté a zatímco kapitalistické státy prosperovaly, například my jsme se propadli o cca 50 míst v žebříčku průměrné životní úrovně.

  7. No jistě, svět není a nikdy nebyl spravedlivý, ale jedno se ukázalo jako fakt. Pořád je lepší prohrát válku proti USA, než ji vyhrát se Sovětským Svazem.

    1. To uz nemuzeme posoudit, SSSR neexistuje. Ale uznavam, ze jeste v 70. letech byste mel pravdu. Koncem 80. let uz bych si nebyl tak jist a pokud mohu pozorovat dalsi vyvoj politiky USA (bez protipolu SSSR), tak je to bida, velka bida.

      1. SSSR sice neexistuje, ale je velká otázka, zda je Rusko o moc lepší. Ta země je prokletá: nestálo to tam za nic za Kyjevské Rusi, nestálo to tam za nic za carů, nestálo to tam za nic za Prozatímní vlády, nestálo to tam za nic za bolševika, a nestojí to tam za nic za Putina. A šanci, že by se to změnilo (jinam než k ještě horšímu) nevidím moc velkou…

        V USA to šlo sice od konce WWII pomalu postupně k horšímu a po „dvojčatech“ se to zhoršilo skokově; v posledních letech se to ale podle těch, kdo tam jezdí často, zase postupně mírně zlepšuje — aspoň kolega JJ to často tvrdívá.

        Jisté je přinejmenším tolik, že Heller svou causu vyhrál, že nyní lze skoro po celých USA skrytě nosit (ještě poměrně nedávno to bylo možné jen málokde), a že i přes všechny snahy Obamy se neopakovaly takové absurdity jako Clintonův „zákaz útočných zbraní“ apod. Teď navíc je šance — sice malá, ale šance — že to vyhraje ten blbý buran nad tou bolševickou babou…

        1. blbý buran nad blbou bábou podle všeho nevyhraje, což je svým způsobem fascinující fenomén, protože po tom, co tam demokraté osm let vyváděli by dokázal s demokraty prohrát jen skutečný mistr. Kdyby republikáni nasadili někoho alespoň trochu příčetného, tak měli vítězství v kapse. Takhle se Clintonová ani nemusí snažit, Trump to zvkládne za ni. Dyk si ten blbec s vyjímkou bílých rednecků z Jihu stačil znepřátelit snad všechny skupiny obyvatelstva, včetně půlky vlastní partaje.

          1. Obávám se, že podceňujete sílu a efekt demokracie. Neboť pokud by tomu bylo tak, jak říkáte, pak by neměla šanci ani baba, ani buran, a do Oválné pracovny by se nastěhoval bez jakéhokoli úsilí Gary Johnson (což by ostatně bylo skutečně ze všech hledisek zcela optimální, a proto je to v demokratickém systému prakticky vyloučeno).

            1. A neni to dneska jedno? Pokud se spusti WW3, tak to urcite nebude z bilyho baraku, ale Pentagonu, protoze ten uz dneska prerostl prezidentum pres hlavu. Cele to divadylko s volbami je jen o jednom: budou generalove v Pentagonu postupovat se souhlasem prezidenta, nebo bez nej? Nic vic.

              Doba JFK je pryc, podobne, jako doba SSSR a podobne. Dneska uz je to, bohuzel, jinak.

              1. Nemyslím, že by tomu bylo přesně takhle. Ostatně právě zmíněný JFK měl v celé historii ke spuštění WW3 nakročeno asi tak relativně nejblíž (čímž ovšem netvrdím, že se to s medvědem dalo hrát o moc lépe — v té době už bohužel asi ne, když už to tak strašně hloupě zorali v ’45 a nenechali Pattona zahnat ty smradlavé mužiky za Ural).

                1. JFK i Chruscov byli mnohem mensi magori, nez jaci jsou na jejich mistech dnes. Navic oba meli osobni zkusenost s WW2 a take JFK mel mnohem vetsi moc, nez treba Obama. No a nakonec, jaxem uvedl, tehda kdyz prezident zarval, tak generalove v Pentagonu schlipli usi. Dnes ne. Staci si precist verejna prohlaseni U.S. generalu. Rikaji totez, co tehdy: ze preventivni uder na Rusy je ten nejlepsi napad. Jenze ted uz se neboji to rict primo do kamer.

                  Osobne dost pochybuju, ze Patton by ty smradlave muziky zahnal dale, nez za Podkarpatskou Rus. A to ted neresim zavery z Jalty.

  8. Je to taková slusiva agitka že Sovetskeho svazu, byvaleho spojence nacistů, ale budiž.

    Podle mě byla mnohem, mnohem horší situace v Rakousku, kde ještě v 70. letech dělal ministerskeho předsedu člověk s NSDAP členským číslem pod 10 000. Tedy v podstatě tvrdé jádro a zakládající člen.

    Ministři (někteří) dane vlády měli svá NSDAP členská čísla vyssi. A v podstatě jsou brání jako spasitele Rakouska. Západní Německo bylo v tomhle ohledu čistší.

    Popsáno hezky v knize Spravedlnost, nikoli pomstu od (ano) Simona Wiesenthala.

  9. Dotaz směrem k OC či JJ – anebo pro kohokoli, kdo by mi mohl dát tip…

    …potřeboval bych tip na nějakou čtivou publikaci o moderních dějinách Evropy (popř novověk). Jedná se o dar pro šestnáctiletého mladého muže.

    Věděli byste čirou náhodou někdo?

    Děkuji uctivě.

      1. Orwella znám, díky, je brilantní – ale – představoval jsem si ale spíše nějakou literaturu, kde bychom se dozvěděli skutečnou historii a zároveň to bylo podané nějakou stravitelnou formou.

      1. Vida, to je dobrý nápad: musím se přiznat, že sám jsem zrovna Johnsona nečtl, ale je fakt, že zatím s kýmkoli jsem o něm mluvil, ten si jej chválil. A na rozdíl od těch mých klasiků by měl být snad i docela čtivý.

    1. Ha, tohle by mohlo být zajímavé vlákno, obzvlášť najde-li jej kolega JJ. Ale já do něj moc rozumně nepřispěji; nic specificky evropsky novověkého mne nenapadá :( Sám si většinou dohledávám informace v monografiích zaměřených na tu či onu konkrétní dobu či událost.

      Jako obecnější zdroj mne napadají velmi dobré Churchillovy Dějiny anglicky mluvících národů, a specificky pro českou kotlinku pak vůbec není špatná středoškolská učebnice Dějiny československé od profesora Pekaře. A Dějiny české státnosti od Honzy Drnka jsou také výborné.

      Ale nic z toho moc přesně neodpovídá zadání, a navíc — snad krom toho Drnka, ale obávám se, že včetně něj — to asi puberťák za čtivé, ba spíše ani za čitelné, neoznačí.

      1. (Já napsal o vláknu „jej”?!? Kruciš. Pardon, jsem nějaký přetažený, moc práce :( )

    2. Kdyby stačily pouze české dějiny, celkem čtivá a slušně napsaná je tato kniha -> http://www.databazeknih.cz/knihy/ceske-okamziky-91173

    3. Pekařovy Dějiny naší říše (ocs, jdi k šípku s nějakými údajnými dějinami československými) – ta kniha je jedinečná tím, že dějiny střední Evropy jsou tam vykládány jako celek s perfektním popisem souvislostí, ne rozdrobeně, jak se to pořád ještě učí na školách.

      Pro novější dějiny pak jednoznačně Tigridův Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu – je to velmi čtivé a navíc je tam perfektní seznam primárních pramenů.

      1. Já mám, bohužel, vydání z roku 1922 — doufám, že tam toho demokrat nezpizdil víc, než jen ten název. Upřímně se musím přiznat, že jak to znám léta a léta takto, nikdy mne nenapadlo, že se to původně jmenovalo jinak.

        1. (Pravda je, že je to asi celkem normální — kniha je rodu ženského, a tam je běžné, že se nějak jmenuje za svobodna, a jinak později…)

          1. Tak JJ dík, našel jsem na Netu vydání (s rozumným jménem) ze ’14. Nebýt Tebe, ve snu by mne bývalo nenapadlo je hledat :)

            1. Pánové,
              děkuji za vaše tipy!

              Ve finále to dopadne tak, že já si pořídím tu c.k. učebnici, ženě koupím Tigrida a Johnson bude pro toho mladého muže.

              1. To je myslim rozumne.
                Mladej da i Tigrida a kdyz se bude moc zajimat tak i Pekare.
                A aby ztratil iluze tak jako bonus doporucuji jeste jednoho Johnsona https://m.kosmas.cz/knihy/169555/intelektualove/

                1. Za ten tip na Johnsona díky, neznal sem…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017