Obecní šaríja - zpět na článek

Počet komentářů: 137

  1. Sysop:
    Pokud chcete klausovy 90ky přirovnávat k flámu s následnou kocovinou, tak bych to upřesnil:
    Pro obyčejného člověka to bylo jako flám, který ho stál jeho celoživotní úspory, přičemž ty houfy luxusních šlapek, pytle koksu a hektolitry drahého chlastu si užívala jen hrstka vyvolených. Jemu zbyl jen krabicák, hnusná kocovina a účet který bude splácet po zbytek života.

    Kdo z toho flámu něco měl, ten ho dodnes obhajuje. Na koho zbyly jen ty dluhy a kocovina, ten klausovi nemůže přijít na jméno.
    Spořivým lidem Klaus ukradl hyperinflací celoživotní úspory a dnes vám říkají že na důchod můžete rovnou zapomenout. Bolševičtí zloději si mezitím navzájem za symbolické částky rozdávali národní majetek, nabízeli si v bankách nesplatitelné „půjčky“.

    1. Tak nevim, kam patrim ja, ale v roce ’92 jsem na firmu vzal 15 mega uver a ten za tri roky splatil. Nasledne vzal dalsi, vetsi a ten za 5 let splatil. A takto jsem prolezl devadesatky. Na pocatku jsem nemel ani hovno (na ten prvni uver jsem nakoupil zaruky a penize na ne mel ze zalohy na zakazky. Otacel jsem kazdou korunu. Presto devadesatky byly fajn.

    2. Hlavně že za komouše byly tydlencty jistoty, žejo náčelníku. Sice by přestaly výplaty důchodů už asi po dalších pěti letech, kdyby se to tenkrát nesložilo, protože hospodářství bylo v neudržitelné řiti, v moderních oborech zastávající o dekádu (a to se stále prohlubovalo) a prostě došly cizí prachy, ukradený v 50. letech, ale jinak jistoty a prosperita, kupředu levá až na věky, jasně…

    3. je uplne zbytecne vracet se do roku áí nebo dokonce pred nej. Reagan uzbrojil Gorbyho, Sovetsky blok se rozpadl, Zapad najednou nevedel, co delat roupama, takze zacal valcit po celem svete Evropu nevyjimaje a zaroven presouvat vyrobu do CIny. Cina v devadesatkach byla rozvojova zeme, kde se delaly leda tak sponky do vlasu a hodne nepovedene plastove hracky.
      Takze je uplne zbytecne spekulovat, jak rychle by se to v 89tem pomrdalo, kdyby zustali komanci u vesla.
      Kazdopadne tim neobhajuju komance a uz vubec ne Klause, ktery tu ekonomickou transformaci posral jak mohl, kazdopadne jsme to prezili a prezili bychom to , i kdyby to pomrdal jeste vice, pokud to vubec bylo mozne. Oproti Recku se tu prece jenom pracuje a prece jenom tu byla jakas takas kvalita lidskeho potencionalu, ktery byl bolsevikem 30 let zaslapavan do zeme a jen cekal na svou prilezitost.

      Dulezitejsi je spise to, co se deje dneska. Kdy EU je cire zlo v esencialni podobe amy, misto toho, abychom s tim neco delali, treba jako Madari, se budem furt rypat v hovnech, zanechanych ozralcem , devkarem, humanitarnim bombometcikem a zidovskou loutkou Havlem.

    4. Klaus byl podle mého názoru poslední českým politikem, kterého zajímal poctivý pracující člověk.
      Že jím Vy nejste není vina ani Klause, ani devadesátých let.

      1. Klaus byl podle meho nazoru takova obdoba americkeho Trumpa, v podstate jen diletant s nabubrelym egem, ktery mel v polovine veci pravdu a v polovine se hluboce mylil. Ze se tu udrzel nebyla nahoda, jelikoz zapadni elity tu dosadily tu kurvu Havla a Klause se skripotem zubu tolerovaly, jelikoz otevrel dvere vsem tem Kozenym a Dlouhym a dalsim, kteri uz se postarali, aby podniky odsouzene k zaniku zanikly a podniky urcene k rozdani zahranicnimu kapitaly byly rozdany. Snad jediny podnik, kde se zapadakum nepodarilo to rozmrdat byl Budvar, i kdyz u toho Budvaru teda tlaky byly enormni. Na druhou stranu se jim fakt ukazkove podarilo polozit Poldi a vetsinu zbrojovek.
        Coz je to same jako Trump. Ze je jeste u moci je jen diky tomu, ze jeho arogantni vize, jak USA budou zase velke pomahat dofouknout bublinu na svetovych trzich, kdyz kredibilita FEDu je v totalni riti. Ale zluty orangutan mavajici rukama to statne dohani, i kdyby ta iluze americkeho financniho ozdraveni mela trvat jen necely rok, porad to je pro wall street dalsi rok k dobru, za ktery stihnout otocit a vyprat dalsi triliony dolaru vyrobene z niceho.

        1. K zániku byla odsouzená celá socialistiká ekonomika, protože její výkon byl mizerný. Drtivá socialistická produkce byla zastaralá, drahá a neprodejná. Za to nemohl Klaus, ale systém, v němž lidé předstírali práci a stát předstíral, že je za to platí. Systém, v němž prosadit jakoukoli změnu bylo celoživotním bojem s obrovským rizikem (osobně jsem byl u boje za pětiložiskový motor do Favorita; a proč bychom jej tam měli dávat, když pracující budou nocovat v několikadenních frontách, aby jej mohli mít i s tím tříložiskovým OHV?). Neexistuje-li konkurence, není třeba vývoje. Je-li spotřeba naplánována a tedy uzákoněna, proč cokoli invovat, když se to musí prodat bez ohledu na to, zda je to zastaralé či moderní? Atd. Příčina zoufalosti této země byla v marxismu, ne v Klausovi.
          Psát takové věci může jen člověk, a to se omlouvám za osobní výpad, který nic neznal a vůbec nic nepochopil.
          U Klasue to bylo přesně naopak, než píšete: byl to on, kdo prosazoval proti vůli většiny tzv. kuponovou privatizaci, tedy přesně naopak – on byl tím, kdo měl zájem (a konal) na tom, aby se majetek českého státu vrátil do rukou občanů této země. Že 90 % obyvatelstva tomu vůbec neporozumnělo(a bohužel to nepochopili ani s odstupem času), asi nebyla jen Klausova vina, nemyslíte? Skutečnost, že někdo svůj podíl na majetku ČSSR dobrovolně odevzdal nějakému Koženému debilovi za tričko a televizní slib „jistoty desetinásobku“ asi taky nebyla Klausova vina, ne? Nebo někdo ty pitomce nutil, aby to udělali? Klaus?
          Ano, kuponová privatizace skončila fiaskem, to nelze popřít. Ale podle mého názoru byla příčinou tohoto fiaska naprostá ekonomická negramotnost obyvatel této země s mozky vymytými marxismem (včetně mne), a nikoli Václav Klaus. Ten jen prostě nepochopil, že ani sebeinteligentnější socialistický pracující nemůže být ze dne na den osvícen liberálně-ekonomickým světonázorem. Ano, souhlasím s tím, že kuponovou privatizaci lze v tomto světle vnímat jako chybu, ale její motivae byla úplně přesně opačná, než Vy píšete. Důvod, proč vůbec kuponová privatizace vznikla, byl právě ten, aby se kapitál dostal do rukou občanů a ti jej mohli použít podle svého uvážení. Nestalo se tak, ale z toho přece nemůžete obviňovat člověka, který jako jeden z mála udělal vše pro to, aby tomu tak bylo.

          1. Amen.

            Vždycky mě baví ty pindy, když někdo vykládá, jak se tu rozkradly všechny ty výdobytky socialismu a ty zničily ty kvetoucí fabriky. Když se pak těch dementů zeptáte, co udělali se svýma kuponovýma knížkama, tak se ukáže, že jim tenkrát buď bylo líto do toho ten litr vložit, nebo že to prodali jistotě desetinásobku a splakali nad vejdělkem.

            1. Přitom při troše diverzifikace a odmítnutí fondů si člověk mohl pomoci. K desetinásobku zcela jistě, v průběhu let se dalo vydělat na prodejích i nuceném vytěsnění drobných akcionářů, neznám nikoho, kdo by se tím doživotně zabezpečil, ale řada lidí si tím příjemně pomohla.

              1. Já tehdy měl jiné a důležitější věci na práci, tak jsem se nezdržoval studiem podniků, a vybral jsem si nějaký fond; už ani nevím, jak se přesně jmenoval, on se od té doby dodnes asi sedmkrát měnil a přejmenovával.

                Dnes v tom, co z něj vzniklo, mám papíry prodatelné v případě nouze cca za 40-50 tisíc Kč.

                Na to, že jsem se na to tehdy vykašlal, mi přijde, že výsledek je více než adekvátní; kdybych tam neměl nic, zasloužil bych si to býval.

                Ostatně jak píše někdo výše, „kuponovou privatizaci lze v tomto světle vnímat jako chybu” — nemám ten dojem. Tedy přesněji, lze samozřejmě cokoli, kupříkladu lze jako chybu vnímat i to, že ČSSR zůstala formálně samostatná a nestala se oficální sovětskou federativní; nicméně takové vnímání je zvrácené a nesmyslné. Kupónová privatisace bylo to daleko nejrozumnější, co za daných podmínek šlo udělat (drobná vylepšení byla možná, např. FNM bylo zlo — ovšem ten Klaus nechtěl, vnutili mu jej ostatní). A její největší chyba byl příliš malý rozsah; úplně ideálně měla zahrnovat naprosto všechen státní majetek, bez jediné výjimky.

                1. Měl jsi dobrou ruku na fond. Velká většina těch, co znám, to svěřila fondům a houby z toho.

                  1. No, tak některé z fondů byly hochštapleři na první pohled, a pokud jim někdo dal peníze, je dobře, že o ně přišel. To je totéž jako H-system; do některé z jejich nabídek nešlo nešlápnout zrovna v době, kdy jsem řešil bydlení; ale byly tak zcela zjevně podvodné, že jejich naprosté vyloučení z toho, o čem má smysl uvažovat, zabralo zhruba asi jednu minutu.

                    That said, viz také odstavec „Na to, že jsem se na to tehdy vykašlal…“ :)

                  2. Si myslím, že to bylo jedno. V té době investicím, finančnímu trhu rozuměl málokdo, takže výnos okolo 10k Kč byl dobrej výsledek. Já v té době nevěděl nic, ale šel jsem proti proudu – takže žádnej fond a žádný akcie s vysokou cenou a čekat do posledního kola kdy jsou akcie nejlevnější, a protože sem pražák tak jsem v obou vlnách koupil akcie OPBH Pha 1 (ňáký šťastný vnuknutí nebo co:-)), a trhnul tenkrát na tu dobu jackpot s odprodejem za 150k Kč.

          2. Ja si myslim, ze Klaus delal uzitecneho blba vsem tem Dlouhym a dalsim soucasnym „expertnim poradcum“ Goldman Sachs a odstup let mi dava za pravdu. Klaus se dozil vykopnuti z ODS a ted nekde polosenilni zivori v ustrani, odsoupnuty a izolovany, narozdil od STBaku, kteri se stali nedotknutelnymi kapitany ceskeho prumyslu.
            Ja nerikam, ze to Klaus nemyslel dobre. Komunisti to taky mysleli dobre, kdyz nas ve 48mem nasackovali do prdele SSSR.
            Bylo tisic a jedna moznosti, jak udelat transformaci hospodarstvi po 89tem, rozdat to lidem za kupony s naprosto mizernym vysledkem (lidi nemeli ani tisicovku na kupon a skoupili to fondy, ktere to dilem vytunelovaly a dilem nechaly rizene zkrachovat) opravdu nebyla optimalni varianta. Tak trochu obdoba Ceske Lotynky. Pro nadnarodni korporace to zato byla idealni prilezitost, jak se zbavit konkurence z Vychodu a velka privatizace uz to jen dorazila.
            Po bitve kazdy general, ale adorovat devadesatky a Klause opravdu neni mozne. Cimz nepopiram, ze teoreticky mel v mnoha vecech pravdu a jeho osobni zasluhou je, ze jsme se neco dozvedeli o Lisabonske smlouve a ze nebyly zruseny Benesovy dekrety. Ale ekonomicka transformace teda mezi jeho klady nepatri. Rusko na tom bylo podstatne hur po 89tem a kdyby to provedli, jako Klaus, tak jsou dodnes na tom stejne jako za Jelcina.

          3. Byla tu spousta menších podniků /co klidně mohly patřit i do koncernu/, jejichž produkce je potřeba pořád, které byly i v r.89 plné chytrých a pracovitých lidí, měly minimální zpoždění proti světu a nebýt nenažranosti estébáků ve funkcích původních ředitelů, existovaly by dodnes. Jen velmi málo původních ředitelů tehdejších podniků bylo rozumných a odolali tomu podnik položit, koupit, přeprodat či zaúvěrovat a následně si umýt ruce – bez ohledu na dalších dva tisíce lidí.
            Opravdu všechno tady nebylo tak v prdeli, jak to dneska mnozí šmahem vidí při virtuálním porovnávání s dneškem. Takové srovnání vážně dost kulhá a je třeba to vše brát v kontextu dané doby.
            Na místech generálních ředitelů seděli kariérní komunisté, nikoli osvícení lidé, co by svedli ten podnik rozumně transformovat do jiné podoby a přizpůsobit době.
            Jen místní a blízké okolí má povědomí o tom, jaký potenciál v sobě měla celá Tesla Rožnov a nesmírně šikovní lidi, co tam tehdy pracovali – nikoli jen ta její nejzajímavější část, co běží dodnes jako ONS.
            A opět je třeba se na to podívat v kontextu tehdejška, ne dneška.
            Zatímco polovodičová výroba v ostatních státech bývalého vých. bloku stála opravdu za hovno a padala po r.90 jak shnilé hrušky /a právem/, tak Rožnov byl pořád ještě na nule, nikoli v dramatickém mínusu. Při rozumném postupu a kočírování by se svým potenciálem bezpochyby nejen přežil, ale dostal se i mnohem dále.
            Jenže někdo měl eminentní zájem na téměř kompletní likvidaci nejen Rožnova, ale celého koncernu.
            Potvrzením tohoto faktu /zájem na likvidaci/ byl vznik mnohých desítek velkých dovozců tehdejšího polovodičového šmejdu z Asie po roce 95.

            1. tak ona to klidně mohla bejt i obyčejná neschopnost řídit podnik ve změněných ekonomických podmínkách spolu s neochotou říznout do hloubky a vyházet nadbytečný lidi. Kdo v tý době rozuměl tržní ekonomice tak moh v soukromý sféře vydělat opravdu velký peníze místo toho aby dělal ve skomírající fabrice za tabulkovou mzdu.
              Potenciál mít mohla, ale komerčně zužitkovat potenciál není vůbec jednoduchý.

              a propos, co myslíte pod těmi estébáky? Možná jsem naivní, ale nějak si nedovedu představit že by důstojník StB jako vedlejšák řídil fabriku. Pokud byl někdo spolupracovník nebo práskač tak to sice nevypovídá nic hezkého o jeho morálních kvalitách, ale na schopnost vykonávat ředitelskou funkci to nemusí mít vliv. Koneckonců takovej Henry Ford – jeho antisemitismus už hraničil s vypatlaností, Howard Hughes byl regulerní pošuk od mládí a jaký to přitom byli schopní manažeři.
              Krom toho, drtivá většina příslušníků StB nebyli žádní lumeni. Byli to trochu lepší příslušníci VB,s většími pravomocemi a lepším platem a tím to skončilo. Kromě boje s třídním nepřítelem měli na starosti rozvědku a kontrarozvědku, ale nic z toho netvoří žádné velké předpoklady k tomu, aby se stali esy v hospodářské sféře. To už měl větší možnosti kdejakej poručík na okresní kriminálce, protože znal předrevoluční ekonomické „podsvětí“ (veksláky, pašeráky a různý šmelky) a věděl o kdejaké špíně zametené pod koberec, což se mu mohlo hodit když se z té galérky stali páni podnikatelé. StB s tímhle do styku v podstatě nepřislo.

              1. shane: STB byla po revoluci zrušena a stbáci se přesunuli do vedení státních firem.

            2. servisdok: Tesla byla při vší úctě 20 let za západem, samozřejmě ně vlastní vinou. Uvědomte si, že západ měl 80386 ještě před revolucí, Tesla byla v té době někde na úrovni pajcování 8080.
              Rožnov byl konkurenceschopný pouze v oblasti 20 a více let starých polovodičů, které se stále používají a to je dnešní ONSemi.

              1. nicmene vysocelegovane a specialni oceli, ktere delala Poldi byly naprosto klicovy a konkurenceschopny sortiment, ktery by zcela zlikvidoval dumpingovymi cenami vyrobu v Nemecku, Svedsku, Finsku a tak dale a tak dale.
                Proto byl veliky zajem Poldi zlikvidovat, coz se i povedlo, navzdory tomu, ze o specialni ocele byla v devadesatkach velka nouze a kazdy vi, jak vypadala zbrojni vyroba a zejmena materialy do roku 90 a po roce 90.
                Na nekterych zbranich to blato ze ktereho je to vyrobene doslova a do pismene tece.

                1. zrg1: Konkurenceschopné výjimky existovaly, proto bylo mnoho z nich zlikvidováno v rámci přístupových rozhovorů k EU a NATO. Již je prokázáno, že ČR byla do EU přijata výměnou mimo jiné za likvidaci právě konkurenceschopné ocelářské výroby a vysoce konkurenceschopného zemědělství.
                  Likvidace zbrojovek je samostatná kapitola, namátkou je úmyslný a prokazatelný zákaz pozemního transportu zbraní z ČR přes jistou velkou zemi EU.

                  1. ale hovno. Zbrojovky zlikvidoval konec studeny valky a nasledny snizovani stavu armad a zmena koncepce ozbrojenych sil kdy uz se nadale nedaly ocekavat strety tankovych divizi na nemeckych planich. To prineslo pokles poptavky a naopak se na trh dostalo obrovske mnozstvi techniky z vojenskych vyprodeju, coz postihlo zbrojovky na celem svete. No a omezovat zbrojni vyrobu U nas navic zacali uz komunisti v roce 1988.

                  2. no co, misto cukrovarnictvi pestujeme repku, ktera se ted asi ani nelije do nafty, co stoji ropa 48 za barel, misto vyroby specialnich oceli s vysokou pridanou hodnotou se snazime konkurovat „vyspelou ekonomikou sluzeb“ tj. nekvalifikovanymi profesemi ala maser, cisnik/servirka a dalsimi super onory se super rekvalifikacnimi kurzy, kterym se fakt tech par tisic lidi na Kladensku z ocelarskeho prumyslu uzivilo, teda podle konceptu rozvoje dle metodik EU urcite. To jsou tisice znicenych ambici a zivotu, ktere nikdo nevrati. A borci z OKD par let pred penzi se zajiste vsichni prerekvalifikuji na danove poradce a dealery automobilu. Jasna paka. Ze se o OKD pred volbama ani moc nemluvi…
                    JInak pro toho debila z ignore, zbrojni prumysl byl v takovem utlumu, ze nase pistole CZ kopiroval kdekdo, od Talosu az po Izrael, ale jedini my jsme se na ne vykaslali a jediny vyvoj byl ten, ze misto kvalitni oceli Poldi se zacaly delat z blata. Taky jsme prestali vyrabet Ramony a Tamary , protoze prece Lockheed je tak hrozne stealth, az jim ho sestrelili Jugosi nejakym prehistorickym ruskym krapem z 60tych let.
                    Dneska dela pasivni radary kdekdo, krom CR, samozrejme. Ale jasne, zbrojni poptavka nebyla a neni, tim bychom se neuzivili. Fakt logika debila.

                    1. Pistole CZ 75 byly sice celkem dost kopírovaný*, ale do naší výzbroje se dostaly až po revoluci. Za komárů jsme měli ve výzbroje krámy vz. 27, vz. 50, vz. 52, vz. 70, vz. 82 a vz. 83, který nikdo nechtěl ani kopírovat, natož kupovat a CZ 75 živořila někde na okraji zájmu ČSLA a SNB. Výroba pistolí v Uherském Brodě navic tvořila a tvoří zanedbatelný zlomek naší zbrojní produkce (ledaže by se to počítalo na kusy kdy jeden kus pistole je to samý jako jeden tank) a po revoluci CZ UB ostatně prosperuje jako nikdy předtím.
                      Pasivní radiolokáty nevyrábíme – to víš že jo. A Věra je co? Debile.
                      Kurva, ČR je i dnes jeden z nejprůmyslovějších států v Evropě a ve vývozu průmyslového zboží na hlavu patříme k největším světovým vývozcům.
                      A nepruď s tím ignore. Kdybys mě měl v ignore tak nevidíš co píšu, čuráku ruskej.

                      *no, on je to teda v podstatě vylepšenej Browning 1935 High Power, ale nešť, nějaký originální prvky to má.

                2. speciální vysoce kvalitní legované oceli se u nás vyrábí furt a ta firma co je vyrábí bejvala svýho času divize Poldovky. Specializovaná ocelářská výroba u nás přežila.

                3. Při vší úctě – to je urban legend vycházející z neznalosti. Poldi byl od samého počátku podnik, který mimo stát nemohl existovat nikde na světě. A také si všimněte, že ikde na světě bez státní podpory poodobné hutě nejsou a nedokáží přežít. Výroba ušlechtilých ocelí je tak šíleně energeticky náročná, a pro ČR, které nemá ani jednou surovinu a vše musí ještě navíc dovážet, naprosto sebevražedná. Představa, že by na čistě soukromém kapitálu Poldi mohla konkurovat státním molochům v Británii, Švédsku, Německu a podobně hraničí, promiňte mi ten výraz, s duševní poruchou.
                  Doporučuji v této věci prostudovat tvrdý boj huťařů proti konzrvativní vládě veden= Margaret Tchatcherovou v Británii 80. let. Snaha o zachování prodělečných státních hutí vedla téměř k občanské válce a dodnes nejsem schopen pochopit, jak je možné, že zvítězila konzervativní strana. Dnes by něco takového možné nebylo.
                  Poldi byla obrovská černá díra na prachy a neměla nejmenší šanci přežít jediný rok. Obrovská naivita Ing. arch. Stehlíka byla skutečně nadpozemská a osobně jsem byl přítomen, když pan Stehlík do poslední kapky krve rozdejchával dávno mrtvou kobylu a cpal do ní oves horem dolem. Byla to činnost tak strašně marná, že nošení dříví do lesa je ve srovnání s tím normální smysluplná práce.
                  Pokud někdo tvrdí, že Poldi by bývala byla bez státního financování skvělým kšeftem, tak na první pohled poznáte, že se jedná o duševně chorého člověka.

                  1. A prosím, než začnete vykládat, jakým byl Ing. arch Vladimír Stehlík zločincem, tak upozorňuji, že jsem toho pána znal osobně, a to dokonce ještě jako dítě z dob dávno reálného socialismu, a vím, že mu šlo o osobní obohacení opravdu až v poslední řadě, protože celá jeho rodina již byla dávno materiálně zabepečena na velmi vysoké úrovni díky jeho pracem pro zahraniční klientelu ještě v době, kdy byl Bon za 5,50 Kčs.

                  2. Po totaci jsme meli dobre vztahy a s Ruskem (zdroj surovin a navic nam dluzili), hafo levne elktriny za zlomkove ceny proti zapadu, levnou pracovni silu proti zapadu de facto zadara a jak spravne rikas, zapadni hute byly na pokraji bankrotu. Cina naproti tomu teprve zacinala (ano, Poldi by skutecne zkrachovala, ale ne za rok, ale za patnact , dvacet let, kvuli nekonkurenceschopnosti proti Cine). Za teto situace bylo eminentnim zajmem vsech zapadnich huti Poldi odrovnat okamzite, aby nedejboze nekonkurovala zapadnim hutim, ktere (jak spravne rikas) byly cernou dirou na penize.
                    Pad Poldi nebyl vysledkem nabidky a poptavky na trhu, ale politicky rizenym bankrotem, kdy ji proste stat odstrihl ze dne na den od penezovodu v zajmu „vyssiho dobra“ a blaha delniku na Zapade, ktere by potkal osud poldovaku na Kladne, tj. vyleteli by na dlazbu. Koneckoncu, nase republika byla porazena a dejiny pisou vitezove. Pokud transformace nebyla mozna, mohli se aspon pokusit o rizeny utlum, koneckoncu soucasna socialni situace na Kladensku take neni pro stat zadara, ze….

            3. „Jen velmi málo původních ředitelů tehdejších podniků bylo rozumných a odolali tomu podnik položit, koupit, přeprodat či zaúvěrovat a následně si umýt ruce“.
              A to je klíčový závěr. Můžeme se domnívat, že některé podniky by byly přežít klidně mohly, protože – a s tím plně souhlasím a ostatně byl to právě důvod, proč sem zejména Němci investovali opravdu ve velkém – v ČSSR byla úroveň vzdělání, a to zejména vzdělání technického a přírodovědného, na velmi vysoké úrovni. Takže na jedné straně byla tato země plná schopných a kreativních odborníků, jenomže na druhé straně jsme všchni měli mozky vymyté marxismem a naše organizační a ekonomické schopnosti byly na úrovni prvobytně pospolné společnosti (ne náhodou měly produktivní podniky po r. 90 vždy zahraniční management). Kdyby stát nalil do těchto „možná perspektivních podniků“ miliardy, obávám se, že by pouze zvýšil černé zisky tehdejšího socialistického stranického „managementu“, ale z hlediska uplatnitelnosti podniku na trhu by se nezměnilo nic a občané by byli ještě chudší. On nebyl jen problém v tom, že jsme vyráběli zastaralé zboží, nepodstatnější problém byl v tom, že jsme vše vyráběli velmi draze. Proto bylo pro nové investory jednodušší a levnější po roce 1990 postavit si fabriku novou na zelené louce vedle staré, socialistické a koupit si vlastně jen podíl na trhu a lidský potenciál.
              A zpět k té kuponové privatizaci, kterou ani přítomní marxisté jak vidím dodnes vůbec nepochopili: jejím úkolem nebylo prospět těm podnikům, o to ani tak nešlo, ale měla vrátit občanům formou kuponů jejich podíl na státním majetku a vytvořit domácí soukromý kapitál. Bohužel si myslím, že k tvorbě domácího kapitálu nedošlo ani zdaleka v takové míře, v jaké to bylo možné a žádoucí, což bylo právě působením různých zločinců, kteří prostřednictvím fondů nechtěli tvořit investiční kapitál, ale obohatit sami sebe. S tím autoři kuponové privatizace jaksi nepočítali (což logicky svědčí ale spíš o tom, že byli sami slušnými lidmi a nikoli zločinci, že?) a v tom bych viděl jistou míru naivity, ale upřímně vůbec netuším, jaká jiná cesta by bya lepší. Dodnes netuším, jaká bude lepší cesta při další nezbytné decentralizaci ekonomiky po rozpadu EU. Hostre se bude opakovat i v tomto a zatím jsem žádný geniální nápad v této oblasti nezaznamenal.
              Nemá smysl řešit, že byly jednotlivé podniky, které se nacházely v nějakém zvláštním postavení – za prvé to byly výjimky a za druhé většina z nich byla stejně prodána přímo. V kuponové privatizaci šlo o lidi a nikoli o podniky a o tvorbu domácího kapitálu. Kdyby bývala vyšla, nemuseli jsme dnes plakat nad tím, že prakticky veškerý zisk z práce vytvořené v této zemi je vyvezen do zahraničí, což byla „metoda“ Miloše Zemana a jeho nohsledů. Ti jsou zodpovědní za to, že zde vše patří zahraničním koncernům, kteří ve značné míře jednají s českými občany jako s méněcennou nájemní pracovní silou a nikoli jako se sobě rovnými lidmi na téže úrovni (platy počínaje a kvalitou potravin konče). A postupem času se situace spíše zhoršuje, protože zatímco za Klausových vlád jsme mířili do liberální ekonomiky, po nástupu socialistů míříme leda do pr… a za chvíli již budeme pouhou montovnou i té největší montovny světa – Číny. Miloš již na tom soustavně pracuje (kdybyste někomu v roce 90 řekli, že budeme montovnou Korejské licenční montovny, tak by se šel z takové vyhlídky asi oběsit).
              Takže s těmi populárními, ale hloupými výtkami na téma „jak Klaus způsobil v této zemi kocovinu“ nemohu souhlasit. Byl to poslední (nikoli však jediný) politik, který nějakým způsobem hájil zájmy občanů této země. Že to vždycky nevyšlo – je snad mezi přítomnými někdo úspěšnější?

  2. Netusite nahodou,kdy bude mit Gabal projev na CT24,kde vysvetli to fatalni selhani PCR pri zasahu vcera v te prodejne zbrani? Gabal prece rika,ze zbrane patri jen do rukou profesionalu,kteri nas ochrani.Jak je tedy mozne,ze kdyz ten pachatel vytahl nuz,tak policista se nekde flakal?

    Vzhledem k tomu, ze soudruh Ivan je v politice uz od OF,tak zajiste v tom umi chodit a umi tento totalni prusvih jako sociolog vysvetlit.

    Moc se na to tesim, jen to zatim nevidim v programu. Divam se spatne?

    1. Idnes už má jasno:

      „Příběh Oppltové začali obratem využívat představitelé zbraňové lobby, kteří protestují proti opatřením EU zaměřeným proti terorismu.“

      1. Jan Krýzl stále dělá novinařinu?

      2. Ten typek ze Sokolova je jeste porad ve vazbe ? Co zastrelil toho cigana, jak ve ctyri rano hodlal prejet na chodniku dodavkou sveho strejcka, pritom prejel nejake jine cigane nohu a zdemoloval hezkou radku aut, nacez mu udelali pomnicek borci z prazskych nezikovek primo na miste cinu, tj. na chodniku, deset metru od vchodu do panelaku a padesat metru od nejblizsi silnice ?

        Ze prej jasna vrazda a rasova nenavist, jak rikala Romea a spol.

        1. Chomutova…. ja jen, ze to je jasny justicni omyl a zneuziti statni moci a posledni zpravy o tom pripadu byly 2. cervna. Skoro jakoby o tom proevropska a protizbranova lobby v nasich srackometech nechtela psat zamerne….

        2. Jestli ten chlápek bydlel v tak vybraném sousedství, tak má Romea s rasovou nenávistí asi pravdu :-)

          1. Nomad: Nemá pravdu, čech s romem patří do stejné indoevropské rasy. Není to jako vztah američan – černoch.

            1. To si vysvětlete s Romeou, že v naší zemi je rasová nenávist úplně nesmyslný pojem. Každopádně je fajn, že vybrané příslušníky té stejné indoevropské rasy je možné na první pohled rozpoznat a včas přejít na druhý chodník.

              1. Nomad: Romea to nechce slyšet, jelikož by pak nešlo Čechům nadávat do rasistů :-)

  3. Nasel jsem hezkou analyzu o Kataru, ktery (nepravem) vypadl z hledacku nasich US politickokorektnich srackometu.
    https://www.youtube.com/watch?v=eRbXdzYARwI

    1. Jedinej sračkomet, kterej tady totálně zasírá poslední týdny všecky diskuze, seš ty kreténe. Už to slovo z tvojí klávesnice nemůžu ani cejtit. Zlatej urza, zlatej zzr, zlatej každej kdo aspoň nebyl prototalitní dement, jako seš ty. Ponechat diskuze volné… opravdu vykvetlo v celé své nahotě.

      1. to neni volnou diskuzí. To je tím, že se starý core rozhádalo a přestalo sem chodit a do vyprázdněný niky nalezli ruský švábi a kreténi jako zrg nebo kaBrňák. Kdyby to tady tihle idioti zkusili před pár lety, tak by je tehdejší core sežralo zaživa.

        1. No právě.

      2. Od té doby, co ho mám v ingore, se tu diskuze i dají číst:)

  4. Tak mam ten dojem, ze pokud jde o migranty, tak uz jsou novym zlatym standardem. Prave jsem videl novy kalendar Pirelli 2018 a asi se budu celou noc odkopavat.

    https://xman.idnes.cz/kalendar-pirelli-2018-0oo-/xman-styl.aspx?c=A170721_140811_xman-styl_fro

    Svet se uz uplne posral.

    1. Môže mi niekto vysvetliť, že prečo som na ten odkaz klikol aj napriek varovaniu pána Sysop-a?
      Ozaj keď už tu píšem – neviete kde by som zohnal (stiahol zadarmenko) servisný manuál na Chevrolet Tahoe 1999 (GMT400 basis)? Vopred vďaka za odpoveď.

  5. Sysop:
    Jestli rád studujete nové společenské estetické a kulturní trendy (kulturně-marxistické) tak mám pro vás zajímavý materiál:
    http://www.eatliver.com/insane-fashion/

    Jako by nestačilo že ženský ideál krásy dnes tvoří výhradně homosexuální návrháři kteří vybírají za modelky kostnaté anorektické vyzábliny, se spíše chlapeckými než ženskými křivkami. Kdy jste naposledy viděli na přehlídkovém módním molu něco skutečně ženského a ne vyzáblého „kluka s pipinou“ ?

    Dejte deviantům možnost vytvářet kulturní a estetické trendy ve společnosti a ta se vám do 3-4 generací zcela morálně rozloží.

    1. Zcela zjevně jste nepochopil důvod existence modelek. Ty zde nejsou proto, aby se líbily Vám (a mně), na chlapy návrháři serou. Musí představovat nedostižný ideál pro ženy. Hezká žena ženských tvarů jinou ženu akorát naštve, ale holka chlapeckého vzhledu má šanci ji zaujmout (jaký div, že se ženám líbí chlapecké postavy). A cílem všeho toho je, aby se ženy cítily frustrované, pociťovaly podvědomě platonický obdiv k těm podmračeným ohavám a svoji nespokojenost řešily nakupováním, v ideálním případě toho zboží, které jim utkvělo v paměti v souvislosti se zdrojem jejich frustrace (silná emoce podporuje vštípivost).

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017