Neukáznění řidiči už zase - zpět na článek

Počet komentářů: 216

  1. U opicajtů je legální použití jen výjimka potvrzující pravidlo. Když člověk kriply potká pod majákama aby mohli projet zákazama a červenou v zácpě dvakrát během deseti minut…

    Taky se stačí podívat, co to obvykle jelo dyž pod majákama něco roztřískaj na sračku, včetně div nezrakvení náhodných okolojedoucích. Eště sem neviděl sanitu nebo hasiče vletět do křižovatky kilem, naopak, s cisternou jedou do křižovatky dycky krokem i když u toho blikaj jak vánoční stromeček.

  2. Zneužívání jízdy „pod majáky“? Myslím, že na nejvyšší level to dotáhli v Brně, kde této výsady maximálně zneužívají vozidla „Dispečink“ místního dopravního podniku.

    1. Brněnští „záchranáři“ v akci. https://www.youtube.com/watch?v=fysVPoOkYdk

      1. nechci ti to kazit, ale dispečink DPMB jezdí pod majákama opravdu jen v ojedinělých případech.
        Navíc ta složitost Brněnské MHD je tak trošku něco jiného než autobus jednou za hodinu u Vás na lontě.

        1. Dispečink DPMB majáky nepotřebuje a nadužívá je. Nejednou jsem viděl jejich auto, kde si zapnou majáky jenom proto, aby nemuseli stát v koloně před křižovatkou a za křižovatkou je zase vypnou. Taky jsem viděl spadenou trolej trolejbusu na křižovatce Veveří-Slovákova. Napřed přijela dvě tahle auta a následně asi po deseti minutách se zběsilým houkáním třetí. Neděláš náhodou v dopravním podniku a nevozíš se v těch autech?

  3. Ko-za:
    Taky jsem si myslel, že po 15leté hrůzovládě ODS, která z Brna udělala skanzen 80. let a živelné privatizace obecního majetku, už tady není co zkazit.
    Pak přišlo období stavění osobních pomníků představitel ČSSD (Onderka), to mě mělo varovat.
    A nakonec multikulti hnutí Žid Brno s icikem Hollanem a ti za jediné volební období v lecčems překonali ODS a ČSSD.

    Myslím že projekt „minaret do každé čtvrti“ a „sociální byty pro bojovníky ISIS a jejich několik manželek“ aby konečně v centru vznikly nějaké ty pokrokové no-go zóny, by přišel na pořad dne v dalším volebním období.
    Stačí že dali prostor nějakým těm „umělcům“ se značně deviantními sklony. Sochou „penisového“ koně pod kterou se nadšeně fotí puberťačky počínaje, přes funící úchylácký průchod, a konče ježíšem znásilňujícím muslimku v městském divadle. Kromě toho různé podoby druhoválečného revizionizmu, symbolický obrys zbořeného Německého domu v centru, festival henleinov… pardon, vlastně nebohých odsunutých němců a další roztomilé projekty.

    https://www.quintus-sertorius.net/news/objevuji-se-jiz-i-pokusy-zmenit-pribeh-o-lidicich-tak-ze-jedni-cesi-zabijeli-jine-cechy-a-nemci-s-tim-udajne-nemaji-nic-spolecneho/

    Stejně je podivné jak se Brno za posledních 5-8 let podezřele multikulturalizovalo. Předtím přívětivá čtyřistatisícová vesnice, dnes všude slyšíte hindštinu, arabštinu, španělštinu, italštinu, ruštinu a občas jiné těžko identifikovatelné jazyky, po ulicích se motají indové, pakistánci, arabáči, dokonce sikhové v turbanu a negři jak bota, kteří tu nebyli k vidění od dob, kdy ČSSR zrušila kontakty s různými spřátelenými africkými režimy. Co se zřídkakdy motalo za socíku v okolí vysokých škol, to se dnes motá běžně po městě, a co je horší, úspěšně se to tu i rozmnožuje.

    Ať mi nikdo neříká že je to jen náhoda a samovolný vývoj událostí.

    1. Náhoda to není. Brno bylo zřejmě vybráno jako pilotní projekt města na odpis pomocí naplavenin.

      1. Pochopitelně. Nikomu totiž nebude chybět.

        1. To si nemyslím. Věřím, že tam stále žije dost slušných lidí, kteří jsou taky znechuceni z toho, že si z jejich města udělala parta teploušů pokusnou laboratoř.

    2. Tak co si furt stěžuješ? Zlatá ódeeska, ten bordel co předvádí socdem a po nich teplouši ze ziskovek nebo Burešovo se s tím nedá srovnávat. Tak si to v hlavince porovnej.

    3. a teď si vem když mám auto v servisu, jednou za dva roky, a potřebuju jet autobusem a jako řidič sedí ukrajinec a kup si jizdenku když on neumí česky a já rusky.

      1. Skřete, a proč ho nedáváte do takového servisu, kde vám automaticky zapůjčí auto, než to vaše dají do kupy?

        1. Možná proto, že zapůjčení náhradního vozidla po dobu opravy je ve většině případů přípatková a ne zrovna levná služba?

          1. Víš jakej to je relax jezdit MHD? To si pak kurva toho auta vážíš!

            1. Však já si svého auta vážím, ani nemusím jezdit MHD :).

  4. Ono to celé bylo trochu jinak. Není tam trojpruh, ale to vlevo je připojovací pruh. Celý ten zmatek s německými auty vznikl při najíždění na dálnici. Většina řidičů dělá co může.
    Tady je to nesestříhané: https://www.youtube.com/watch?v=Ol8a1rKBt7o

    1. Vpravo je připojovací pruh pochopitelně.

    2. kromě 1 auta s koněm jsem neviděl nic co by se dalo aspoň vzdáleně nazvat blokováním příjezdu.
      naopak všichni dělají co můžou

      1. Všichni dělají co můžou, ale až v momentě kdy se tam hasičské auto objevilo. Ta ulička ta má být už v momentě kdy se kolona začne tvořit. Dle mě bránili všichni kdo se začali uhýbat až když viděli majáky za sebou. Ač státní a policejní buzeraci nemám rád a nepodporuji neustále nakazováni a zakazování v tomto případě bych byl velmi nekompromisní. Osobně bych nerad někdy byl v situaci kdy budu třeba dávat první pomoc svému blízkému a kvůli idiotům co nechápou tak jednoduchou věc se jí nedočkal. Respektive dočkal pozdě.

        1. nájezd na ucpanou dálnici, neřeší žádný předpis
          část cesty je silnice 3pruhová (podle vodorovného dopravního značení) a hasiči se cpou jinde než mají
          ulička je z 95% vytvořena, pouze sem tam někdo uhýbá protože nečekal tatru
          při vjezdu do zúžení- najíždět za Zka se nesmí pokud tam zkurvíte auto, nebo něco na stavbě jste za debila jen Vy a stejně tam lidi uhýbaj
          ve zúžení měli ty řidiči dělat co?

          neustálá buzerace vede k mnohem nižší ohleduplnosti. pokud by někdo u těch Zetek zůstal stát ve vozovce a uhnul až na pokyn plicajta, tak to je podle předpisu

          osobně bych byl rád až budu potřebovat hasiče, nebo rychlou, aby se lidi chovali jak na tomto videu a ne podle předpisu

          1. Podle vodorovného značení jde o připojovací pruh. A hasiči jinak, než připojovacím pruhem, najet nemohou.

        2. Ulička tam má být v momentě, kdy se začne tvořit kolona znamená, že v koloně mám v levém pruhu drncat po trávníku?

          1. Ne. Bohatě stačí když auta v pravém pruhu budou v odstavném co nejvíce napravo a v levém co nejvíce na levo na asfaltu ještě

          2. Jinak jsem si našel normy na šířku dálnice. Tak pruh má mit 3,75m a odstavný pruh ma mít 2,5m. Podle není problém uličku o šířce 3m není problém vytvořit už jen tim, že kamiony v pravém pruhu přejedou do odstavného (šířka nákladního vozu dle normy max 2,48m)

    3. hoši, vážně nemůžou jet odstavným pruhem? Vážně nemůžou jet v protisměru?

      1. Nvm jak vy, ale já osobně bych nechtěl star v rychlém pruhu v protisměru. Navíc jasné je dané kudy IZS k nehodě jede. Takže otázka je spíš vážně ty lidi nemůžou stát co nejvíc napravo a co nejvíc nalevo?

  5. Trochu z jiného sudu – víte někdo, jak je to s používáním cizích pozemků policií ČR?
    Zase se blíží dovolené a ty zmrdi si u nás v prdelákově udělali noční pohonění, které spočívalo v tom, že po soudružsku zabrali parkoviště přilehlé prodejny, kde si postavili asi 20 aut, z toho 10 dodávek s kamerama a reflektorama na tyči a zaháněli tam všechna auta na naší průtažné silnici a buzerovali s papírama, dejcháním a povinnou výbavou. Bylo jich tam asi tak 80, dementů. Ale když sousedovi vykradli garáž, to se na ně čekalo 7 hodin.
    Mají právo na to si jen tak použít cizí pozemek?

    1. podle mě ano, jedinná možnost zaplotit

      1. Nemyslím, že na to právo mají. Zákon o policii, par. 40 stanovuje, za jakých podmínek smí policajt vstoupit na soukromý pozemek a buzerace slušných řidičů mezi těmi podmínkami není. Ale jak známo, policajti si zákony vykládají dost kreativně a mnohdy si vytvářejí vlastní, takže vykopat je odtud bez soukromé armády asi bude problém.
        Oni si to ani vlastníci těch velkých parkovišť nechtějí s policejní mafií rozházet, jinak by se mohli stát oběťmi policejní šikany. Tak je tam radši trpí.

        1. Ony tam netelat zatna schpatna fec, ony tam jen telat sfoje prace! Heil Metnar!

        2. Nj. Bohužel za to může stále existující chápání „veřejného prostranství“ úřadama jako „všechno, kam může policajt dojít bez toho, aby potřeboval beranidlo nebo autogen“, včetně nezamčených vrat.
          To umožňuje třeba příchod městapáka na soukromej pozemek a buzerace, že podle něj tam je moc nepořádek nebo špatně posekaná tráva. Některé obce došly dokonce tak daleko, že si napsali do svejch (absolutně protiústavních) vyhlášek kdy a jak se má sekat tráva na soukromejch parcelách. Takže to, že si PČR prostě zabere soukromou parcelu, aby mohla buzerovat, bude odůvodňované stejně.
          Nicméně ÚS už se někde vyjádřil, že takhle to nejde pár obecních vyhlášek tím zabil.
          Tak se zabejvám myšlenkou, jak jim do toho šlápnout. Zavolat na další buzearční akci GIBS, nechat udělat protokol, že u sebe nemají žádnou smlouvu/povolení k využití soukromého pozemku, podat podnět k prošetření a zároveň zkusit vymoct v součinnosti s majitelem náhradu za neoprávněný zábor?

          1. Poslední možnost vypadá zvlášť lákavě.

            Ale chce to asi poradu s advokátem, protože páni Veřejný Zájem a Veřejný prostor nejsou zjevně na Vaší straně.

            1. GIBS pokud vím řeší jen trestné činy, ne přestupky.

              Na přestupky je možné si stěžovat na Lampárně, pardon, Odboru Vnitřní Kontroly patřičného krajského policejního ředitelství.

          2. Narusovani vzhledu obce. Zvlast vyzivnej paragraf. Puvodne to bylo asi cileny na ty notoricky krecky a bordelare, nicmene to jsou vetsinou exoti se kterejma neni rec, takze se ruka zákona realizuje na snazsich cilech. Stejny jako zakon proti piti alkoholu na urcenych mistech. S vagusama to nehne protoze nemaj co ztratit, ale zkus si v parku udelat piknik a otevrit lahev vina…

            1. Nie je zrovna ten „Zákaz požívání alkoholických nápojů na veřejném prostranství“ protiustavna blbost ako poleno? Matne si spominam, ze niekedy pred X rokmi sa to dost pretriasalo, lebo US sa k tomu vyjadril dost nesuhlasne.

              Na SR v niektorych mestach plati podobna kravina, niekto si to tiez pred par rokmi zobral osobne a zacal obce a mesta v svojom okoli po jednom davat na sud. Pokial viem, vcelku uspesne.

              1. neni. Nakonec se to vyřešilo tak, že to obec nesmí zakázat plošně všude, ale jen v části obce. To se týká všech vyhlášek a nařízení obce. Praha kupříkladu zakázala veřejné nabízení sexuálních služeb na celém území hl. města Prahy s vyjímkou ulice vedoucí tuším k Malešické spalovně. Předchozí totální zákazy ÚS shodil ze stolu.
                Popíjet alkohol na veřejnosti se v Praze tudíž v zásadě smí, ovšem s vyjímkou lokalit přímo vyjmenovaných ve vyhlášce. Čili většiny historického centra a bůhvíkde ještě. Statut veřejné zeleně taky nemá každej park v Praze, ale jen některé. atd. atd.

    2. Pokud je to veřejné parkoviště, tak to právo mají.

  6. OT: pekny clanek nejen o hre „kure“, ktera se hravala v USA v padesatych letech tim zpusobem, ze se dva ridici aut rozjeli proti sobe a kdo prvni uhnul, byl „kure“.
    https://www.internationalman.com/articles/brinkmanship/

  7. Jen drobná připomínka k těm hasičům. Nic jako DOBROVOLNICKÁ jednotka neexistuje. V podstatě i profesionální hasič vykonává svoji práci dobrovolně a plat bere taky dobrovolně, na základě vlastního rozhodnutí. Nebudu citovat zákony a vyhlášky, vezmu to stručně: máme jednotky profesionální a jednotky dobrovolné. Zřizovatelem dobrovolné jednotky je obec, nikoli Sbor dobrovolných hasičů, do kterého se D-FENS opírá cit.:“…nehodlám nijak rozsáhle spekulovat nad úrovní dobrovolnických jednotek a nakolik jsou způsobilé někomu skutečně pomoci, veřme tomu, že tomu tak je a že si neberou naše peníze z daní a povinného ručení jen tak nadarmo, aby mohli provozovat ty svoje vesnické hrátky s hadicemi.“ Hrátky s hadicemi na cvičáku provozují členové SDH, kteří nemusejí mít s jednotkou nic společného. Ano, tito dobráci bývají často členy jednotky, ale nemusí to tak být vždy. Zřizovatelem je obec a je jen na ní, koho do výjezdové jednotky obsadí. Dále často bývají členové jednotky i profesionální hasiči, kteří v ní vyjíždějí ze svého volna. Vzhledem k tomu, že tato zmíněná jednotka vyjížděla k nehodě na dálnici, tak to musela být jednotka typu JPO II, která je k takovým zásahům předurčena a tahle jednotka nejsou žádný vesničtí strýcové, ale machři na úrovni jednotky HZS kraje, jak výcvikem, tak i vybavením. V takové jednotce někteří hasiči jsou zaměstnanci obce – většinou velitelé a strojníci, takže tuto práci mají jako své zaměstnání, proto o této jednotce mluvíme jako o poloprofesionální. Mimochodem, zajeďte se někdy podívat na nějakou soutěž ve vyprošťování a pak spekulujte nad hrátkami s hadicí…

    to SkReT: nemůžou jet v protisměru. aspoň ne ze začátku. pro jízdu k nehodě v protisměru platí poměrně přísná pravidla, např první jednotka na místě nehody, potvrzené zastavení provozu a čistá dálnice mezi nehodou a následujícím sjezdem. v první fázi po nahlášení nehody se jezdí vždy ve směru jízdy.

    1. > Mimochodem, zajeďte se někdy podívat na nějakou soutěž ve vyprošťování a pak spekulujte nad hrátkami s hadicí…

      Jednou (asi tak před 7-10 lety) jsem viděl jakousi ukázku vyprošťování zraněného z auta. Přivezli tam starého favorita (na kterém chyběly některé díly, třeba přední nárazník), dovnitř se posadil figurant – simulant a začalo divadlo. Odněkud ze vsi přijela avie s houkajícímí majáky, zaparkovala poblíž, ale nechali běžet motor (majáky vypnuli). Takže celou dobu „zásahu“ tam kuckal a smrděl diesel, majáky naštěstí vypnuli. Pak vyskákali ven borci s nářadím a do toho favorita se asi 10 minut nemohli dostat. Do toho střepu, který má plechy o trochu tlustší než konzerva od ananasu a který dokáže každý zloděj otevřít bez klíčů jen za pomoci zahnutého drátu, se hasiči nedokázali probojovat. Nakonec se jim konečně podařilo vypáčit dveře, bohužel nikdo neviděl jak, protože favorita postavili tou stranou od diváků, ke plotu nějaké zahrádky. Pak to auto odtáhli někam za vesnici zapálit a uhasit, u toho už jsem nebyl. (Předtím ale vytáhli figuranta ven.)

      hugovontalhof: To není nic proti tobě, jen taková veselá historka k tématu. Určitě jsou i šikovný hasiči, vlastně jsem viděl taky ukázku vyprošťování, která se povedla. Tehdy ještě se škodovkami 105/120, hydraulikou rozevřeli dveře, vyndali čelní sklo, přestřihli sloupky, odklopili střechu, atd. Odsejpalo jim to a bylo vidět, že to nedělají poprvé.

      1. za těch 7-10 let udělali dobrovolní hasiči hlavně v předurčených jednotkách veliký krok dopředu. možná ne všude, ale v našem kraji ano (sám se podílím na jejich výcviku). pokud jde o vozidla na ukázky vyprošťování, tak to je veliký problém. na ukázku se můžou používat jen vozidla odhlášené z provozu a určené k likvidaci. proto sehnat nebouranou A4 nebo třeba Phaetona apod. je dnes v podstatě nemožné. proto se k ukázkám vozí plečky jako favority, fiaty uno, semtam nějaká laguna. sehnat auto ve věku do deseti let, nebourané, ale odepsané, je fakt zázrak. navíc se jedná o nebezpečný odpad. naštěstí si profíci můžou zastříhat v nejmenovaných automobilkách v česku na fungl nových autech.

        ale já jsem tady původně narážel na D-FENSovo opírání se o „dobrovolnické“ hasiče. kdyby to u videa nebylo napsáno, poznal by někdo, že se jedná o dobráky a ne o profíky?

        1. Proč jako auto do deseti let? To je zas co za píčovinu?

          1. není to pičovina. kolega výše popisoval, jak se nemohli hasiči probojovat do starého favorita. takže: starou škodovku nebo favorita, nebo jiné podobně staré auto jde rozpárat sekerou a páčidlem. vlastnoručně ověřeno. konstrukce aut ale došla tak daleko, že do dnešních aut je docela problém se dostat i s moderními nástroji. proto je fajn, dostat se (za účelem výcviku nebo ukázky) k modernějším vozidlům. při stříhání favorita nemusíte řešit airbagy, pyropatrony airbagů, výstuhy apod. z takového auta vás dostanou i ti vesničtí strejdové (dnes většinou mladí kluci). naopak rozstříhat takového superba nebo A8, to už není tak jednoduché. proto je potřeba to cvičit, cvičit a cvičit. no ale když není na čem? pak se klidně může stát, že hasiči narazí na problém a vypadají za blbce…

            1. Re. hugovontalhof: Vyserou se na to, nemá to cenu. Zkusej si zde nalistovat nějakou debatu, např. o zřícení dvojčat v Novém Yorku a oveřej si, že obecná povědomost přítomných diskutérů z oblasti požární bezpečnosti a vůbec celého oboru je, mírně řečeno, okrajová, o to však více je zapálených jedinců a jejich resolutních postulátů.

              1. Netuším co má výšková budova splečnýho s tím, že to, co měl v autech Saab, do nich škodiffka dává teď, po 10-15 let, a na jejich bezpečnost nedosáhne nikdy, protože cost-cutting. Radši budu bourat ve 20letým Saabu (samozřejmě neshnilým a udržovaným) než v nové škodifce.

              2. hej, jake maji nasi super odbornici z oblasti pozarni bezpecnosti povedomi o haseni vyskovych budov se sto podlazima, kdyz nejvetsi vezaky v cr maji 30 pater max. To mi popovidej.
                Anebo se staci podivat do sousedniho Rakouska, jake maji tamni odbornici povedomi o haseni horici Tesly.

                http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4997486/35-firefighters-tackle-enormous-Tesla-Model-S-fire.html

                Nicmene arogantni zastanci odborniku vseho druhu zajiste pouci blbeho nic netusiciho konspiratora, jako jsem ja, jak se hasi hovadska tesla s tunou lithia pod podlahou a zaklinenyma horicima lidma uvnitr.
                Ja bych jim poradil. Zkuste to hosi vodou, ta je na alkalicke kovy idealni.

                1. tesla je relativně nová a málo rozšířená věc, i když hybridů už jezdí poměrně dost.
                  je jasné, že lithium se jen vodou nedá hasit. momentálně se to řeší a zkouší, jak nejlíp a čím. víte třeba o tom, že se dá hasit stříkáním prášku do vodní mlhy?
                  a teď si představte, že hasiči dostanou zprávu, že na dálnici hoří auto. přijedou k němu s cisternou, kde jsou 4 kubíky vody a dva práškové RHP a na místě zjistí, že to hořící auto je právě tesla. poradil byste jim, jak to uhasit?

                  1. Ja jako proflakly konspirativni teoretik kafrajici do vseho a podle drtive vetsiny mistnich rozumbradu nerozumici nicemu, nejsem v pozici, ze bych radil hen tem profesionalum, at uz pomahaji a chrani anebo hasi.
                    Ja jen jako samozvany odbornik na procesy a mezioborove informace zduraznuju fakt, ze nejaky pan Musk pres nejake zajimave homologace dostal do provozu pojizdne rakve, ktere mimo to, ze maji „Autopilota“, ktereho po serii fatanich havarek radeji prejmenovali na „Asistenta“ maji i dalsi uzasnou featuru, tj. ze se jejich pozar hasi desitky hodin a neda se uhasit konvencimi hasicimi prostredky jde to jen chladit a modlit se, at nekdo z hasicu nedostane 400V a pockat, az to vsechno dohori.

                    Napriklad si dovedu zive predstavit retezovou havarii deitek Tesel v tunelu, kdybychom nedejboze nekdy dospeli k tomu, ze se elektromobily rozsiri a dovedu si predstavit ten problem, kdy tam mate lidi, mate tam tri dny neuhasitelny pozar, ktery hori i bez kysliku, produkuje vysoce toxicke zplodiny a voda ho akorat podnecuje.
                    Cimz opet jako znamy konspirativni teoretik vznasim otaznik, kde byli nasi slavni odbornici na hasebni procesy, kdyz Tesly dostaly homolagaci do provozu.
                    A mimochodem. Pokud Musk nezkrachuje, hodla do provozu poslat elektrokamiony, kde ty baterky nebudou do tuny, ale spise kolem ctyr tun lithia. Tak to good luck, to bude dohorivat minimalne tyden.

                    1. netvrdím, že jste konspirativní teoretik a ani nevím, čemu opravdu rozumíte. to, že nejdou lithiové baterie hasit vodou se ví a pracuje se na vyvinutí použitelného způsobu hašení.
                      myslíte si, že se při schvalování tesel někdo ptal hasičů, jak to budou hasit? hasiči se vyjadřují k budovám, ne k automobilům. právě naopak, hasiči musí z automobilek některé informace týkající se bezpečnostních prvků a konstrukce často pracně dolovat. automobilky je nechtějí z důvodu průmyslové špionáže moc pouštět ven…

                      ad tesly v tunelu: vy si opravdu umíte představit havárii deítek tesel v tunelu? já jsem při výcviku ve švýcarsku hasil v tunelu cca 15 vraků osobních aut a jeden kamion s paletama. rozvinutý požár desítky tesel jsou mimo možností dnešní techniky, takže to neřešte. collateral damage…

                    2. proc se teprve pracuje na haseni lithiovych baterek AZ POTE co byla auta s lithiem dana do provozu, pricemz spotrebovaly miliardy dolaru na dotacich ?
                      Proc nikdo nepomyslel na to, ze bude treba vyclenit dalsi miliardy na vyvinuti ucinnych hasebnich postupu ?
                      Neni to nahodou PRESNE NAOPAK, kdyz pominu, ze nehori jen tesly, ale i hybridy jako Chevy Volt, sveho casu a to dokonce tim zpusobem, ze nekde utrpi nejaky naraz, pak dva dny premysli a pak chytnou odstavene na parkovisti zdanlive bez priciny ?

                    3. asi proto, že dokud nebyla ta auta v provozu, tak to nebylo na čem vyzkoušet…
                      proč dávat dopředu miliardy na vyvíjení hasebních postupů, když se nevědělo, jestli to vůbec bude jezdit, jak to bude hořet a tak. proč vyhazovat miliardy na záchranu pár shořelých aut?
                      není to můj názor, jen konstatuji skutečnost. na každou raketu se vyvíjí antiraketa až když ta raketa ukáže co umí :-)
                      chevy volt – u každého auta se po nehodě musí odpojit akumulátor, u hybridů i ten pohonný. pak, pokud není lithiová baterie porušená, by nemělo dojít k požáru od baterie, natož po dvou dnech.

                    4. ale ale ale. To jsou ale osklive fabulace, ktere muzes zkouset na nejake mistni vypatlane hovado, ale ne na ZRGa.

                      https://www.popularmechanics.com/cars/hybrid-electric/a11865/the-straight-story-on-the-chevy-volt-battery-fire-6601217/

                      Vsimni si laskave rok vydani clanku , je to rok 2011, to je 7 let.
                      A vsimni si, co se v tom clanku pise.
                      Pozar baterek VOLta po narazu je nepravdepodobny scenar, ktery na dalnici nehrozi.
                      Tak hrozne nepravdepodobny scenar, ze tento rok hori elketromobily po narazu tempem cca jeden pozar za mesic.
                      A hasici meli celych 7 let, aby vyvinuli metodologii, akorat ze se na to VYSRALI a tedka jsou v SITUACI, ze jdou na pozar lithia s vodou a hadici jak za pracloveka Janecka. Pry profesionalove-odbornici. K smichu. Diletanti to jsou a nic jineho.

                    5. tak teď pleteš jabka a hrušky.
                      vývoj techniky hašení a hašení samotné jsou rozdílné obory provozované rozdílnými lidmi. za to, že se nějaký výzkumný ústav vysral na výzkum hašení lithiových baterií, nemůžeš obviňovat ty hasiče, kteří k tomu požáru přijedou s cisternou a nic jiného než vodu a pěnidlo v ní nemají.
                      je finančně nemožné vybavit všechna prvovýjezdová vozidla nějakým speciálním hasebním prostředkem, který většina z nich za dobu své životnosti (cisterna, hasební prostředek) třeba ani nepoužije. pak zbývá jen financovat speciální hasící automobil, který ale bude jen někde a dojezdová doba z opěrného bodu bude dlouhá, atp…
                      apropo, máš někde čísla, kolik chevy volt dostali hasiči v čr na vyvinutí metodiky hašení?
                      nazvat někoho diletantem od klávesnice je hrozně jednoduché, ale zkus si představit, jak někde mezi lhotou a lhotkou v noci dojedou hasiči k hořícímu autu, maska vražená do stromu, zadek od bahna, nikdo neví, že je to tesla, v autě řvou lidi a ty musíš hasit a současně vyprošťovat. ve čtyřech, pardon ve dvou lidech – strojník a velitel mají svou práci. není možné za takových podmínek pracovat naprosto bez chyb. a tihle hasiči nestanovují metodiku hašení, nenavrhují jak mají vypadat a čím mají být vybavené jejich cisterny…

                    6. je financne nemozne ? Pro teslu, ktera je celou dobu sve existence ve ztrate a ma trzni kapitalizaci vetsi jako Ford a BMW plati nejaka financni kriteria ? Hmmmm. To jsou mi novinky.
                      Tak to nam soudruzi pres dotacni politiku asi neco opomneli vysvetlit, kdyz kolem sebe mlatili temi uzasnymi prezentacemi o ekologickem prinosu elektromobilu. Me to proste nezajima, ze to je drahe na uhaseni. Horici lithium je pozar kategorie B a tedy pokud maji elektromobily podle nejake chore vize ekofasistu nahradit auta na benzin, ktere jsou taky kategorie B, ale narozdil od lithia jdou jakz tak uhasit napenenou vodou (blbe,ale jde to), zatimco lithium takto uhasit skutecne nejde, tak holt krom tech miliard a miliard na vyvoj elektromobilu musi zaplatit dalsi miliardy a miliardy na hasicske specialy, ktere pro me za me povezou vysoce stlaceny CO2, kterym by to lithium snad teda slo uhasit. Coz bude mit jiste tu krasnou pridanou hodnotu, ze se ekonomika zase bude hybat o neco vice a vzniknou nove perspektivni pracovni mista, protoze je neco jineho nalit vodu do cisterny a je neco uplne jineho drzet tam pod vysokym tlakem CO2 a pak ho vyflusat kvuli jednoho zasraneho elektromobilu a nechat odborne zkontrolovat a naplnit celou tu vec znova.

                    7. hmm, trochu si nerozumíme. já neřeším finanční možnosti tesly, uvažuju v rovině řadového hasiče, max v rovině vedení HZS. hasičské vozidla nejsou placené panem muskem, nebo nějakým jiným výrobcem. jsou placené z bídného rozpočtu našeho banánistánu. jak je to v zahraničí neřeším.
                      ano, bylo by možné nacpat do prvního vozu pár flašek s dusíkem, taky by tam mohla být i COBRA, CAFS a jiné hasící systémy, ale ty auta nejsou nafukovací. prvovýjezdové vozy jsou určené pro prvotní rychlý zásah v cca (a teď mě prosím nechytej za přesné číslo ) 98% případů. na ty zbývající dvě procenta je tady speciální technika, která je ale umístěna jen v opěrných bodech. existují vozy, kde se jako hasivo používá CO2, kombinované hasící automobily, kde je dusík a pěna, ale ty nejsou na každé stanici, takže když zahoří tesla ve lhotě nad koncem světa, tak první místní jednotka tam bude s vodou třeba do deseti minut, ale KHA z centrální stanice územního odboru třeba za 40 minut…

                    8. a vůbec. sežeň mi jednu automobilovou lithiovou baterii a já zorganizuju cvičení, kde bude možné vyzkoušet možnosti hašení s tím co máme s co umíme.

                    9. Proc o tom badat, kdyz se to da googlit.

                      https://resources.fireprotec.com/how-do-you-put-out-lithium-ion-battery-fire

                      Ale klidne si muzes zapalit mobil nebo notebook a pak poreferovat.
                      Jo a abych nezapomnel.
                      CO2 je udajne nevhodny, protoze ho lithium redukuje na CO a hrozi pritom vybuch, kdyz pominnu toxicitu.
                      A taky by bylo fajn vyresit haseni v uzavrenych prostorach, treba v tunelu nebo podzemni garazi, coz bude challenge i pro chemicka hasiva, napriklad na bazi hexafluorpropanu.
                      Kdyz teda blahosklonne pominu ekonomicke hledisko.

                    10. tak lihiovou baterku z mobilu už jsme hasili, to není problém, ale automobilová je jiný level.
                      jedna věc je podívat se na to na videu, ale já raději vezmu proudnici do ruky a vyzkouším to sám. stejně jako jsme zkoušeli hasit auto sprejem pyrocool a tak různě.
                      o tom co2 jsem psal ne proto, že by byl vhodný na hašení baterií, ale jako příklad, že máme i techniku s jiným hasivem, než je voda.
                      tunely a garáže – když dokážeš odvést teplo, pak je postup hašení stejný, jako na cestě.

                    11. Obejděte rcčkáře s elektroletama a vydyndejte z nich vyřazené lipolky, to by neměl být problém. Až jich budete mít hromadu velikosti té baterky z auta, tak jednu probijte hřebíkem. A máte cvičení. :-)

                2. RE zrg 1 9:38
                  Není řeč o hašení výškových budov. Řeč je o požární bezpečnosti staveb, tedy stavební prevenci. A ta je v principu stejná u budovy o 30 nebo 150 patrech. To jen pro místní konspirační rozumbrady, kteří jsou natolik fundovaní, že jim přijde divné, když do baráku vletí letadlo, které z nosníků serve požární nástřiky (byly-li tam nějaké v té době) a pak v baráku rozpoutá požár hořlavých kapalin, tak že ocelové nosníky změknou a barák se poroučí k zemi.
                  Bylo to tady mockrát přemletý a argumenty byly tak ubohý, že je ztráta času je opakovat.

                  1. JVP: Nemá smysl se k tomu vyjadřovat když o problematice 9/11 víte kulové, natož nějak machrovat na údajné „konspirační teoretiky“. Už první tvrzení „když do baráku vletí letadlo, které z nosníků serve požární nástřiky (…) a pak v baráku rozpoutá požár hořlavých kapalin, tak že ocelové nosníky změknou a barák se poroučí k zemi.“ je naprosto vadné, letadlo ani požár nemohl strhnout požární nástřik ze všech nosníků všech 75 pater pod nárazem.

                    1. Ne nemá to smysl.. Tvrdil někdo něco o 75 patrech pod nárazem? Netvrdil. Doporučuji koupit roličku alobalu a vyrobit slušivou čepičku.

                    2. JVP: Proto píšu že nemá smysl abyste se k tomu vyjadřoval, když o problematice 9/11 víte kulové. K destrukci všech nosníků došlo po celé délce ve všech patrech pod i nad nárazem. Žádné tepelné změknutí ve třech patrech.

                    3. jedina sance jak potvrdit nebo vyvratit uvedena tvrzeni je postavit naprosto identickou kopii alespon jednoho dvojcete, nechat ho prislusne zestarnout a pak opakovat experiment. Pocitacova simulace se zapoctenim veskerych parametru by byla okamzite zpochybnena.

                    4. Ani to ne. Hnedle bude postavený podle zfalšovaných výkresů, z úmyslně nekvalitní oceli a z hořlavého betonu.

                    5. trevor12: Není to až tak potřeba, budova WTC #7 se zřítila k zemi volným pádem i když do ní žádné letadlo nenarazilo a výmluvy na poškození protipožárního nátěru letadlem tak nepřipadají v úvahu.

                    6. opet jedine opakovat experiment v presne vzdalenosti od postaveneho dvojcete

                      https://en.wikipedia.org/wiki/Collapse_of_the_World_Trade_Center#Collapse_of_7_World_Trade_Center

            2. Jakýkoli auto vyšší třídy je na trénink vhodný, protože i 25 let starý luxusní auto je z technologickýho hlediska ve většině ohledů i dneska minimálě srovnatelný, většinou i lepší, než konfekce. Čili ano, je to naprostá píčovina, i 20 let starej vyšší Mercedes, Volvo, Saab jsou na dostání se dovnitř a rozstříhání náročný. Rozhodně víc jak nějaká vochcáfka a podobnej šmejd.

              Na druhé straně, takovej Saab takřka není třeba stříhat, protože i při velice těžkejch nehodách jdou minimálně dveře z jedné strany obvykle otevřít a člověka z toho vytáhnout relativně vcelku. V momentě, kdy by muselo dojít na stříhání, tak už to není ani potřeba, protože to je takovej nářez, že to člověk ani v Saabu nemůže přežít. To není žádná prdel, po světě ještě může chodit spousta lidí, kterejm to, že bourali v Saabu, zachránilo život a samozřejmě jezdí zase v dalším. A vono na tom bude dost podobně i to Volvo nebo Mercedes. Je fakt, že nějaký audinky a takový plečky jsou asi teda vhodný na nácvik, protože to bejvá zdemolovaný na sračku a taky tím lítaj kdejací hipsterští dementi, co se v kile+ vomotávaj kolem kde čeho, takže to demolování na sračku je i docela častý.

              1. Není to tak. Technologie výroby oceli pokročila za posledních cca 20 let tak, že mez pevnosti dnešních materiálů na sloupky karoserie je přibližně dvoj- až trojnásobná než mají uvedené staré modely. Z nožů vyprošťovacích hydraulických kleští se tak zhusta stává nářadí na jedno použití(někdy ani to ne).

                1. cyklista: Není to spíše tak, že v soudobých automobilech je kvůli předpisům o pasivní bezpečnosti o 500 kg oceli víc než v těch před 20-ti lety?

                  1. Ne, takhle to přímo srovnat nejde. Poslední Golf je o metr delší než první, větší sedadla, 11 airbagů, čerpadlo ABS, klimatizace, dvojí chlazení motoru, turbodmychadlo, chladič vzduchu, katalyzátor, filtr pevných částic, větší kola, atd.
                    Té oceli je víc, protože větší auto. Ale poměrně stejně, nebo míň, protože podstatně vyšší pevnost a metoda konečných prvků.

                2. Jo tak, proto ty sqělý oceli rezaví už když to sjíždí z linky a dyž taková ta konfekce s tou ach tak úchvatnou ocelí štrejchne nějaký pořádný auto, tak na tom půlka zmizne.

                  Vono se to má tak, že poctivý bytelný auta starý 20 tyto lepší materiály už měly tenkrát. Dnešní konfekční sračky to po 20 letech dohání a nasazují v poslední době. Žádnej zázračnej materiálovej pokrok se neděje, rozhodně ne s využitím standardních ocelí, a wolframový apod. oceli se fakt do konfekce nedávaj. Vlastně skoro nikam, drahý auta mají uhlík, duraly a titanový oceli. Vysokopevnostní woflramový oceli se používaj tak na obrněnou techniku a tam se taky žádnej velkej pokrok nekoná.

                  Možná se zkuste podívat, jak pevný jsou slopky pořádnejch aut: https://www.youtube.com/watch?v=_9fw9nou_G8

                  1. Ježíšmarjá, proč musíte pokaždé reagovat i na témata, kterým vůbec nerozumíte? Tyhle nové oceli mají vysokou pevnost ne kvůli složení (neobsahují drahé legury), ale díky přesně dodržovaným postupům při tváření a chladnutí.

                    1. A měkké předky moderních aut jsou jednak kvůli chodcům a také kvůli programované deformaci (prostě už nevrazíte do zdi, ale relativně plynule zpomalujete).

                    2. cyklista: malý doplněk k měkkým předkům a deformacím. Prý to je hlavně u velkých aut proto, aby při střetu s malými a lehkými vozy nedocházelo k tak drastickým následkům, kdy při čelním střetu dojde k přetlačení lehčího auta do protisměrného pohybu během zlomku vteřiny a bez výrazně deformační zóny těžkého auta by bylo přetížení při nárazu smrtící. Výrobci velkých aut prý na výtky v minulosti přistoupili a přizpůsobili se větším deformací.

                      Známý byl tento test – Fiat 500 versus Audi Q7 s poměrem váhy 940 – 2370 ks : https://www.youtube.com/watch?v=6pVF1Wr7GLQ&app=desktop

                      PO nárazu (ve vzájemných rychlostech pouze 56 km h) došlo k tomu, že Fiat kromě deformace byl okamžitě přetlačen do pohybu na druhou stranu a přetížení samo o sobě by mohlo znamenat smrtící následky, zatímco posádka velkého vozu by nemusel utrpět skoro nic (díky tuhosti karoserie proti malé váze Fiatu).

                      Popis toho testu zde. https://auto.idnes.cz/nerovny-stret-crash-test-audi-q7-s-fiatkem-500-feh-/automoto.aspx?c=A080725_104017_automoto_fdv

                    3. To je pravda, když se čelně potkají dvě nesouměřitelná vozidla, třeba auto + skútr, ten poměr hybností je děsivý. Toho menšího to může odmrštit klidně i desítky metrů.

                  2. No, v tomto videu to vyzera trocha inak: https://www.youtube.com/watch?v=hFqZwMeJu9w
                    Saab 900 je na 15. mieste, vo videu o 6:20

              2. s tím s váma souhlasím, i 25 let staré luxusní auto je vhodné, ale kde ho vzít? vrakoviště a šroťáky tyhle auta (pokud se k nim dostanou, často končí na východě) rozebírají na náhradní díly a s těma dál kšeftujou – osobní zkušenost. no a když něco pustí hasičům na výcvik, tak je to právě stará shitá plečka jako favorit a podobně.
                ještě k tomu stříhání – byl jste někdy u nehody, kde se MUSELO stříhat? píšete, že se dají otevřít dveře na druhé straně. a co když je na druhé straně překážka, co když je auto na střeše v hluboké příkopě, co když… já jsem zasahoval u stovek nehod (min. 2 měsíčně x 27 let u HZS = fakt dost) a často se prostě stříhat muselo a je jedno, jaké to bylo auto. kolik myslíte, že dostanou hasiči na výcvik kamionů, autobusů nebo železničních vagónů? takže když přijedeme k něčemu, co jsme ještě nehasili, tak se to učíme v přímé akci. no a pak se někdy něco nemusí povést, to je pravda…
                mimochodem, máte nějaké čísla, kolik u nás bourá třeba saabů nebo jiných aut vyšší třídy a kolik fábií a oktávek? já nemám momentálně přesnou statistiku, ale mám alespoň rámcovou představu.

                1. Skoro bych Vám doporučil netrhat si zbytečně játra a nesnažit se to tu nějak přespříliš vysvětlovat a objasňovat. Určitá skupina místních štamgastů umí krásně nekonečně teoretizovat a bude si za tím stát stůj co stůj. Aneb mám názor na vše a je to ten jediný správný…

                  Behemote, zkuste si prosím najít rozbor konstrukce karoserie i debilní trojkové Octavie. A ne jen podíl jednotlivých materiálů na jednotlivých částech, ale také jejich způsob spojování (bodové svařování, lepení, laserové spojování) a jejich celkové počty. Myslím, že budete dosti překvapený, jak velký rozdíl bude mezi jedničkovou Octávií a trojkovou Octavií, které konstrukčně dnes dělí nějakých 25 let…

                  1. tak nějak… v boleslavi mají auta na výcvik s vystříhanýma otvorama v plechu, tak aby bylo vidět výstuhy, barevně odlišené plechy podle tuhosti a tak.
                    ono taky nejde jen o stříhání plechů jako takové, dnes se už musí vědět kde střihnout. mohl by behemot napsat, kolik má 25 let starý saab airbagů a jiných aktivních prvků jako předpínače pásů a porovnat třeba se superbem?
                    ad játra – vařím oběd a sem si odskakuju od plotny, tady se aspoň pobavím :-)

                    1. hugovontalhof: Především je tam plechů a výztuh o něco víc, než se dávalo před 25-ti lety. Ocel je víceméně stejná, jen je jí tam víc a to je důvod proč se zvýšily problémy s vyprošťováním lidí po nehodách.

                    2. přesně tak, plechů a výstuh je tam víc, navíc jsou třeba ve sloupcích tvarované tak, že při stříhání se tlakem čelistí srolují do sebe – ty plechy – a pak nestříháte plech ale kulatinu cca 5cm. navíc je rám prošpikovaný pyropatronama airbagů a předpínačů pásů, takže najít místo na stříhání je někdy docela věda. a to nemluvím o tom, že před vyprošťováním je potřeba odpojit akumulátor, někdy i dva a ty taky nebývají zrovna přístupné.

                    3. Skoro pochybuji, že jste vůbec sloupek třeba poslední oktávky nebo podobného auta kdy vůbec viděli.
                      Plech se neroluje, naopak má takovou pevnost, že se blíží pevnosti čelistí nůžek, které hasiči používají a proto mají problém se dostat dovnitř.
                      A pokud se stříhá, pak jsou airbagy a pyropatrony z 99 % vystřelené.
                      Pokud je to nějaký opravovaný vrak a pytle nejsou venku, pak je nepřípustné jít pro cestujícího bokem a chodí se nejčastěji zezadu.

                    4. budete se divit, ale viděli. hasiči jezdí každoročně do boleslavi na seznámení se s novinkama a na stříhání aut, které jsou aktuálně ve výrobě. některé plechy jsou opravdu pevné, ale ty rolující se jsou tam proto, že se dá použít plech měkčí a tím pádem levnější a při stříhání se tím srolováním stane nestřihnutelný. proto se sloupky stříhají jen v několika málo místech mimo výstuhy.
                      ad výstuhy – trendem je ochránit osádku vozidla, proto se bezpečnost zaměřuje na vystužení kokpitu ( prostoru pro posádku) ostatní místa na vozidle jsou z měkkých plechů, kde se má vstřebat energie nárazu – tzv. deformační zóny. výstuhy předozadní mají přenést energii nárazu do zadní části, proto mají někdy auta po čelním nárazu zdeformovaný i zadek.
                      ad airbagy – kde jste četl, že je nepřípustné jít do auta z boku, když nejsou vystřelené airbagy? jak byste zezadu tahal řidiče v nějakém sedmimístném rodinném voze? navíc když má v kufru další auto?

                    5. Tak jasně, že v takovém případě to jinudy nejde. Ale nejčastější je čelní náraz.

                    6. ocel fakt neni vicemene stejna. Ted pominu prorezla MBcka a stodvacy, kde se clovek oprel o podlahu a nohy mu proletely az na asfalt.
                      Kdyz vrakujes libovolne auto, byt by to byla stredni trida mladsi 10ti let a nezrezatena, tak jak jednou porusis samonosnost karoserie, treba uriznes vyse zminene predni sloupky, tak to muzes cele ohybat jako lepnkovou krabici.
                      No a pak dostanes do ruky nejaky opravdovy material, ja mel tu cest na rovnaci stolici videt Porsche 911 a muzu ti rict, ze skelet je tak tuhy ze to prakticky ani srovnat nejde a blby pricnik celniho skla prihnuty o dva centimetry dolu po otoceni na strechu je posuzovan jako fatalka, protoze vysokopevnostni ocel ja zkratka vysokopevnostni ocel a ani hydraulika to nesrovna a ram celniho okna jako nahradni dil ani neexistuje a ani neni nikdo, kdo by to umel spravne vymenit (za rprijatelne penize).

                      Pro predstavu. Typicka 911ka po havarii, plecharina zkroucena, napravy ulamane, ale skelet se ani nehnul – vsimni si, ze zadna rovnaci stolice se ani nekonala.

                      https://www.youtube.com/watch?v=B8wbLUgQ8So

                    7. zrg1: Srovnávat Š120 a P-911 může jenom blb. Srovnávej srovnatelné, například BMW z 80. let a BMW z roku 2010.

                    8. ja nic nesrovnavam, ja akorat vyvracim hovadinu, ze ocel je vicemene stejna. Ne, neni. Problem mezi klavesnici a zidli neni prosim u mne.

              3. chtelo by to nejaky retro crash testy tech aut o kterych mluvite, jestli je to pravda

                obecne bych ale rekl ze cilem neni aby nejake dvere ci sloupky zustaly zachovane ale aby se energie narazu konzumoval a rozptylila pomoci cele karoserie, prostor pro posadku zustal pokud mozno nedotcen nebo chranen bocnimi airbagy. Co Vam pomuze vizualne zachovalejsi auto po crash testu kdy Vas zabije pretizeni ?

                1. přesně tohle jsem tady psal ve 12:25

                2. trevor: Zde je crash test Toyota Corolla 1998 – 2015; obrovký rozdíl. je to test ANCAP, ale ne od pana Urzy; anarchokapitalistům by to dopadlo jinak :-)

                  https://youtu.be/zxDHuthGIS4

                  1. to jsem si take myslel

  8. zažila jsem horší situaci, na D1 v opravovaném úseku, kde byla několikakilometrová kolona, spěchala k nějakému chudákovi sanitka, jenže „neukáznění“ řidiči, piráti silnic a jiná svoloč nehodlali uhnout ani o píď v místě, kde byla z jedné strany hluboká škarpa a z druhé strany betonový zátaras. Kamioňáci to překvapivě neposlali z pravého pruhu přes škarpu do polí a my v osobácích jsme to překvapivě nenarvali do betonu, jen ten chudák se sanitky nedočkal. Nebylo kam uhnout, protože tam nějaký dopravní exprt nacpal betonové zátarasy. V Praze je situace obdobná, pro samá zúžení, zátarasy a široké chodníky není kam uhnout sanitkám, zažila jsem to v Resslovce, kde bývají kolony a nějaký osvícený dopravní exprt tam nechal umístit betonové zátarasy, sanita si tam vynucovala průjezdnou uličku, jenže nebylo kam uhnout, i když se „neukáznění řidiči“ opravdu snažili, tak nebylo kam uhnout. Pravda, nikoho z neukázněných řidičů nenapadlo najet na chodník. Takže vlastně ideální situace, neuhneš, dostaneš pokutu, uhneš na chodník, dostaneš pokutu, jen ten chudák, co čeká na sanitu . . .

    1. Větší problém jsou, myslím, tramvajové pásy s holými nebo zatravněnými kolejemi. Je to hezčí na pohled, je to podstatně méně prašné, než panelové pásy, ale sanita nebo hasiči po tom kolony aut, které nemají kam uhnout, neobjedou, jak se dělo na panelech. A v kombinaci s praktickou aplikací hesla „Automobilista, veřejný (třídní) nepřítel“, ze které mají radost pouze výrobci retardérů, to pak pro vozidla IZS vytváří neproniknutelné pasti.

      1. Vono by i bylo kam na to uhnout, viz Sokolovskou, ale když tam ti dementi na začátku a na konci toho pásu daj příkop…

        Bejt trochu inteligentní, tak použijí takový ty děravý tvárnice a trávu daj do těch děr. Pořád to bude opticky lepší, ale zároveň se po tom bude dát jezdit. Takle dyž jedou popeláři, tak je kolona 5 km, hlavně že máme trávu pyčo.

        1. Prostý lid trávu miluje. Není to tak dlouho co si jedno společenství vlastníků odhlasovalo, že se trávník (spíš takové bahniště prosrané od čoklů) nebude předělávat na parkoviště, protože zeleň. Při tom si tam auta stojej na hlavách a každý kdo jede domů musí přičíst půl hodiny na hledání místa.

      2. zatravněné tramvajové pásy jsou taky dobrá překážka a navíc když oseli několik tramvajových pásů, zjistili, že je třeba trávu pravidelně kropit, jinak bude ošklivá a to stojí dost peněz, což nikomu předtím nedošlo. :-D

        1. Tady se dá kalkulovat s tím, že započítali déšť, který pak nepřišel v dostatečném množství a koneckonců, jsou to jen volení diletanti.
          Znám firmu (soukromou), kde koupili hyper super nejnovější zařízení pro digitální tisk a když měli poprvé koupit toner (nebo jak se to v tomto konkrétním případě nazývalo, no prostě barva, bez které to netiskne, že), tak jim ta cena rozhodila sandál natolik, že se zařízení promptně zbavili. Nikdo cenu toneru (nehorázná) nezakalkuloval do ceny výstupního produktu.

    2. Moussa: Tak víš jak, nejdříve „dopravní experti“ typu Dolínkové, IPR a podobné existence zprasí silnice tak, aby při nejlepší snaze nebylo možné dostát požadavkům zákona a stát pak trestá řidiče za to, že nejsou technicky schopni dostát požadavkům zákona. Klasika české kotlinky.

  9. Tak on ten § 41 odst. 8 Zákona o provozu na pozemních komunikacích je celkem při pomalém přečtení pochopitelný. Otázkou zůstává ta doba zastavení, protože já nevím, co se děje a bude dít přede mnou a jak dlouho budu stát? Bude to několik sekund, minut anebo dokonce půl či hodina. Nebo budu co minutu popojíždět. Za dodávkou či nákladním autem nevidím prostě nic, co se děje vpředu. Vloni v srpnu jsem jel úsek D1 nájezd Jihlava do Vyškova přes 3,5 hod.. Pochopitelně pro nehody na rekonstruovaných úsecích. A viděl jsem, jak se prodírá policie s RZS. Souhlasím s článkem, že věci jsou u nás v tomto směru prostě nedomyšlené. Jízdy po dálnicích nejsou odpočinkovou záležitostí a zrychlením cesty, ale neustálým trnutím, kde zase budu stát, nebo popojíždět. Výbava ve formě svačiny a dostatku pití je prostě nutná.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017