Nesourodé povídání o satelitních navigacích - zpět na článek

Počet komentářů: 169

Přidat komentář
    1. Ani jste se nenamáhal napsat jedinou větu, co to vlastně bylo. Nepostujte sem prosím neexistující nesmysle: „This content isn’t available right now When this happens, it’s usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it’s been deleted.“

  1. No. tak takhle jednoduchý to nejni, i když tím nechci kritizovat autorův text co do technologických informací.
    Povídání se víceméně soustřeďuje na záležitosti ovlivňování (záměrné) skutečné polohy nějakým definovaným způsobem do jinam. Pro jednoduché (např. zastaralé typy produkované v počátcích NAVSTARu, levné civilní krabky, maximálně miniaturizované čipy v hodinkách, telefonech, dronech a malorážové munici a pod.) hraje zásadní roli kryptovaná identifikace satelitů a posun fáze jejich měrných značek vůči přesnému času + korekční data, jak uvedeno.
    Leč vojenské a lepčí geodetické umí brát v potaz normované informace z pozemního vysílače s přesně definovanou polohou, které přichází zcela jinými (těžko předvídatelnými a rušitelnými, např. spread spektrum, kvazináhodné frekvenční skákání a pod.) frekvencemi a jakýkoliv pokus a matení rychle identifikují a korigují. Ty oblbnout vůbec není jednoduché a na bojišti probíhá poměrně úporný radioelektronický boj. Navíc jsou dnes k dispozici docela levné a přesné čistě elektronické inerciální systémy, kterým stačí s nějakou docela dlouhou periodou korekce přesné polohy od GPS, jinak jedou nezávisle. Do nejrůznějších rachejtliček a křídlatých zbraňových systémů větších ráží, včetně UAV, jsou spolu s korigovanými multikanálovými multifrekvenčními GPS přijímači montovány posledních 10-15 let. Proto také jsou fašingtonci tak sebejistí a přesní při používání svých MQ-x a RQ-x napříč zemský placky. A taky proto byli atlantičtí soudruzi ukravína tak úspěšní s námořními drony do Sevastolu i jinam, které byly synchronizovány přes hned několik RC-135, P-3 Poseidon a AWACS trvale v luftě, vyvíjenými a vyráběnými pod cizí vlajkou v Oděse. Tam, co je dnes už jen veliký kráter a majnstýmový medioti psali o škole, nemocnici, panelácích, ale teď nějak ztratili k tématu nit…. Na oplátku ruský ničivý harampádí lítá nad ukravínem naprosto přesně a nezbejvá, než se do něj přímo trefit PVO, anebo zneschopnit REB, který ale ukravína jsou buď sporadický (Kyjev, Lvov, Charkov), anebo to nedokážou. Naproti tomu ukrajině dodávaná zastaralá sériová munice a čínské komerční, či na jejich bázi ukravína doma páchané aparáty způsobují škody jen tehdy, když pod účinným rušením REB a palbou PVO neřízeně setrvačně po balistické dráze někam rusákům spadnou.
    Celá problematika je navýsost složitá a odborná, uchopitelná tak nějakou disertační prací, a nebudu dělat vlny, i moje povědomí je tak nějak povrchně všeobecný.
    Ergo kladívko, po totálním zarušení alokovaných GPS pásem silným elmag. polem jsou fšecky GPS krabky v prdeli a zmatený jak jarní fčela, i kdyby se exprdi na kryptografii na informačních datech ze satelitů vydováděli sebevíc. Přes to nejede vlak. A takový zarušení nad bojovou oblastí je vzájemný a téměř totální, páč GPS moduly pro všechny (4+2) aktivní a civilně přístupné systémy na Alíku stojí ani ne litr. Némlich stejně to bude, když si záměrně zaruší přijímač uživatel pěšky, na kole, v autě, na lodi, v eroplánu. Kdo mu prokáže úmysl, že plašič kun, myší, krtků, psů a cojávímčeho, kterej má z nějakýho důvodu v kapse, znemožňuje fungovat GPS?
    A celá kryptografie je na dvě věci, páč skrzeva fšeobecný civilní užití musí existovat zpětná kompatibilita a spotřební přijímače hnedtak multikanálový a multifrekvenční nebudou. Takže zblbnout levnej přijímač slaboučkejch signálů z vesmíru silným signálem z nějaký sofistikovanýho systému, kterej při předpokládaný poptávce nemusí bejt drahej, nebude žádněj problém i v daleký budoucnosti. Tady ofšem už je riziko právní odpovědnosti, páč k odhalení henhoho bazmegu, kterej nemůže bejt daleko, stačí podobná výbavička, jako na odhalování štěnic. A ta pro potřebnýho ouředního ouda, či jinýho orgána, je snadno dostupná a taky se vejde do kabelky. S oblbovadlem/rušidlem v ruce už je problém jen odhalit správného pachatele „QUI BONO“.
    Včil mudruj!

    1. Tak tohle je zajímavější, než původní článek. A taky stručnější a snáze pochopitelné.

      Ještě by to chtělo něco v obdobném duchu o Muskovo vojenských špionážních a řídících Starlink satelitech. Mě se už tedy to blábolení frikulínů o „spasiteli Muskovi“ docela zajídá, anžto si dotyční ani neráčili vyndat hlavu z perdéle a rozhlédnout se, o co tu doopravdy jde.

      Dějou se tam na Donbase a Kursku zajímavé věci. Třeba ta jejich (experimentální ale plně funkční – jak je u rusů zvykem) „RBE-krosna“ kterou bigoš polní tahá na zádech a v okruhu nějakých 50-100 metrů to ruší signál všech malých dronů, je docela fascinující věc.
      Je to festovně těžký krám, asi nacpaný bateriema, bo to musí mít solidní výkon.

      Hlavně mi není jasné jak to dělají, aby ten co ji nese na zádech, neměl za chvíli místo mozku míchané vajíčka.
      Alobalovou čepičku jsem u něj neviděl.

      1. Proc resis, co se deje s mozkem vojaka? Pokud se nemylim, tak voda reaguje az na nejake 2 GHz a vys, takze az tak smrtelny to asi nebude. Ale ze ho to treba sterilizuje, to bych se nedivil.

        1. to 152mm granát taky, a nejen to ;o)

    2. Co se týče orgánů nahánějících dežoláty, tak by ten celý bazmeg šel namontovat na nějaký neveliký dron, ni?

      A pokud se bavíme třeba o nějaké „štvavé vysílačce“ (protifialovského odboje), vysílající necenzurované audio zpravodajství, řekněme v pásmu PMR, která může mít při výkonu v řádech wattů dosah v okruhu 200 kilometrů, tak to by se dalo přilepit třeba i na nějaký poměrně miniaturní dron za pár tisíc.
      Kromě toho, elektronický kompas či vestavěný výškoměr se tak snadno nezaruší jako GPS, pokud vůbec.

      Tak bych pak chtěl vidět komando ČTÚ jak takový dron nahání po lesích v autě či pěšky v gumákách :-))))))))
      Vlastně se divím, že to nějakého dezoláta ještě nenapadlo. Asi jsme fakt národ sráčů a udavačů. Spíš než odbojářů („my to měli zakázaný“).

      1. Ono ‚prilepit‘ vykonnou vysilaci antenu jen tak na neco, neni uplne easy. Kazda antena je dipol, nekde musis mit protivahu. U pulvlny se ti zcadli do nejake hmoty, u 1/4 lambda, 5/8 a 7/8 lambda vytvaris zemni protivahu radialama. To cely neni uplne mrnavy. V techto centimetrovych pasmech se prave proto pouzivaji logaritmicke anteny, at uz vsesmerove, nebo smerove. Vsesmerovka na 1,5 GHz, aby mela solidni zisk, rekneme nekam k 5 dB, bude podle mne snad metr dlouha (ne, ted se mi to fakt nechce pocitat). Takova tycka docela zavazi na nejake pidikvadrokoptere. Samozrejme, klicove jsou baterie, ty neco vazi, i kdyz das nejakej polymer. Atd.

        Jasne, vsechno je resitelny. Je to otazka penez (predevsim), vybaveni a casu na vyvoj.

        Jinak, takovej dron si o sestrel primo rika a navedeni na nej bude velmi jednoduche prave proto, ze hulaka na vsechny strany ‚hej, tady jsem‘.

        1. To mě napadlo, že chybějící protiváha bude menší problém.
          Vlnová délka je zde 70cm. Takže když z toho bude dole plandat nějaký 70cm drátek, tak to není žádná tragédie, ni ?

          Jaký může mít zisk pěticentimetrová anténka z drátěné spirály na levné PMR vysílačce ? 2 dB ?
          A při 0,5W to za ideálních podmínek dá 70-100 kilometrů.
          Takže kdyby se to trochu potunilo aby zisk byl o něco větší, výkon šel na nějakých 5w, tak při umístění uprostřed vysočiny by to v pohodě chytali jak pražáci tak brňáci.

          Toliko moje amatérská úvaha.

          Prakticky, když vylezu na Hády, tak v nejlacinější čínské vysílačce na PMR pásmu slyším němčinu.
          Což by v případě nějakých kopečků na sever od Vídně dělalo skoro 70 kilometrů, v případě Vídně samotné přes 100 kilometrů.
          (nějak se mi nezdá pravděpodobné, že by takhle šprechtili dva venkovani nekde na poli u Poysdorfu, ale i to by bylo skoro 60km)

          1. To, co mas na te PMRce, je velmi pravdepodobne ctvrtvlna, ergo vcetne protivahy (zde telo vysilacky) jsi na lambda pul se ziskem, teoreticky, 0 dB (to jsou ty cca 2 dBi). Prakticky tam mas spis utlum na konektoru, plus utlum na materialu anteny, atd., takze to, co leze z koncaku se ani vsechno nevyzari. Pokud se chces dobrat nejake matematiky, tak na to musis jinak.

            Musis vedet citlivost prijimace, treba -100 dB, pak musis vedet, jaky rozdil vykonu spolehlive zarusi ten prijimac, aby si ani neskrtl, treba 40 dB a pak mas utlum prostredi, ktery rapidne roste se vzdalenosti (vykon se u vsesmerovky rozprostira na vicemene kulovou plochu a impedance roste s objemem te koule). Rekneme, ze 50 dB ztratis na 1 km (pro jednoduchost). Takze mas -10 dB, ktere potrebujes nejak dostat na nulu. Kde vzit +10 dB? To musi byt na antene. Takze zisk anteny-ztrata vedeni+vykon koncoveho stupne. Pokud nemas +10 dB, tak holt musis zkratit dosah. Treba na 700 m pri +5 dB, atd.

            A jses v cislech.

            Ze PMRkou s citlivosti treba -110 dBm slysis nejakeho Germana, co nekde hulaka 0,5 W do stacionarky neznamena, ze spolehlive zarusis GPS signal v nejakem prostredi se stejnym vykonem. U vojenskeho kramu potrebujes zarusit antenu GPS, ktera take treba je na opacne strane letadelka, nez jsi ty. Idealni rusicka GPS je samozrejme nad objekty, ktere chces rusit.

            Atd… resitelne to samozrejme je, diky relativne nizke frekvenci i dostupnou technologii. Ale pokud chces spolehlivost, pak do toho vstupuje spousta faktoru.

            1. Počkej, tady pleteš hrušky s jabkama. Já nemluvím o rušičce, ale od začátku pouze o „štvavé vysílačce“. Tedy o něčem co vysílá audio v pásmu PMR (UHF) a je to připevněné na dronu.

              A to samozřejmě ne za úplně válečných podmínek, to by už byl jiný level a za předpokladu intenzivního REB mission impossible.

              Ale i tak přece nemůžou zarušit celé pásmo UHF/VHF a na celém území.

              I rusáci používají tyhle levné čínské vysílačky na úrovni družstva/čety.

              Vlastně se ukrutně divím že nic podobného dávno nevykoumali právě rusáci a nevysílají s tím ukropům do éteru imrvére něco ve stylu „vsdejte séé nis se fám néstane“.
              Místo toho si tam hrajou na vojáčky a mordují se všemi možnými důmyslnými prostředky a důmyslnými drony s bombama atd… proč dělat něco jednoduše, když to jde složitě a krvavě ?

              1. Ach soooo… ja myslel, ze je rec o zadzemovani GPS prijimace.

                Okay, ale u stvave vysilacky muzes mit problem treba s tim, ze pokud si vojaci nastavi tonove provolby, pak je musis znat, abys jim neco sdelil a otevrel squelch. Pokud je budes srat, zmeni si provolbu a nazdar. Nebudes delat nic jinyho porad dokola. A, pochopitelne, porad plati, ze pujdes velmi snadno zamerit a tomu odpovidajicne i neutralizovat.

                1. ….plus u profi masin samozrejme musis poresit prolomeni online kodovani. To bych videl jako vetsi orisek.

    3. Hlavni Schwachpunkt GPS je jeho freqence. Bratru lehce pres 1,2 a 1,5 GHz se porad krasne a pohodlne rusi. V ramci celeho pasma, prosim pekne. Muze byt FHSS, DSSS a vsecky mozny SS a pokud to rusicka huli dostatecne velkym vykonem prekne pres cely pasmo, tak je vymalovano. Jit do vyssich frekvenci je blby skrzeva prostupnost signalu atmoskou, nizsi frekvence potrebujou brutalni vykon, plus by byl vetsi problem jim najit pasmo a rusily by se jeste snadneji.

      Takze jako obvykle – problem se signalem se resi od anteny.

      Generator rusiveho bordelu v tomto pasmu je sranda, jina vec je efektivni vyzareni. Tak bych to uplne na tu krabicku v kapse nevidel, pokud chci pokryt nejake uzemi. Ale celkem pohodlne uz na to muze stacit hnizdo smerovek. I dobra logarimicka vsesmerovka nadela dost parady. Podstatne je si ujasnit, jaka ma byt vyzarovaci charakteristika, co s tim chci vlastne trefit/pokryt a od toho se odvijet.

      Pochopitelne odhaleni takoveho vysilace triangulacni metodou pomoci dvou kontrolnich prijimacu je otazka sekund.

      1. To říká znalec. Ovšem správné vysílačkové prase ví, že anténa je kus drátu, délka plus mínus akorát, koaxy se do sebe nějak namotají a když to vysílá málo, dá se před to silnější topení. A tam se dá na kvalitě taky hodně ušetřit, protože když to bude generovat ještě nějaký harmonický okolo, no tak je to přece ještě větší rušička než normální rušička. :-)

        (Nedělám si prdel, poznal jsem osobně.)

        1. Jojo, na CB docela bezna praxe. U dvoumetru uz spis ne.

        2. Co můžu zkazit například na 1/2 lambda stacionární anténě na CB ? Ufiknu drát podle výpočtu s přesností na centimetr a to by snad mohlo stačit ten +/- centimetr aby mi to nezničilo lacinou vysílačku co má těch povolených 4W. (ty co kupují „přídavné topení“ 100W z ali expresu samozřejmě řešit nebudu, to už je idiocie.)

          1. Pokud to vypocitas spravne, tzn. znas zkracovaci cinitel daneho vodice a antenu sestavis opravdu idealne, pak bude SWR v pohode a v podstate nemas problem.

            Znam ale malo lidi, co tohle umi od oka strelit. To spis byva lepsi se na nejake pocitani vysrat, vzit proste dva stejne dlouhe kusy dratu, z nich udelat dipol a ten pak pripojit pres matchbox a SWR-metr. Matchboxem impedanci prizpusobis, pak das SWR-metr do prdele a to, co ztratis na matchboxu bohate vykomenzujes usetrenym casem, perfektne prizpusobenou antenou a jako bonus tam budes mit i zkrat proti atmosferickemu napeti.

            1. Frekvence a ještě s elektrony chytané „čímkoliv je guláš i pro zručné kuchaře viz radary s pulsy až umocněné stacionárního výkonu či odběru, no. A s frekvencemi i v pásmu slyšitelnosti se to má jako s „cvrčky na kubánské ambasádě amíků kde se prý „bavili LRADem přes zdi. Odkaz ani nemusíte dávat při jídle.
              https://stop5g.cz/lrad-potlaceni-davu/

    4. Díky za doplnění, nechtěl jsem jít moc do detailů. V zásadě rušení je primitivní, ale účinné i v rukou joudy, kdežto nepozorovaně zmást krabičku není až tak jednoduché (pokud je na to ta krabička dělaná), ani když nemá k dispozici inerciály anebo kontrolní stanici.

      1. zajic:
        Mám dotaz: Zkoukli jsme film Nech svět světem a tam se právě něco porouchalo a letadla padala na jedno místo a pak tanker najel na pláž, jako by neměl kapitána.
        Jo a autonomní auta se vracela někam na základnu a to byl děsivý pohled, jak dělala nekonečnou harmoniku.Je to možné?

        Podle loga to dělal Netflix a připomnělo mi to seriál Černé zrcadlo, který je mi rovněž záhadou.Totiž proto, že to je luxusní kritika systému a černý obraz budoucnosti.I když tam asi sázejí na to, že do očí zákal na povel nikdy nedáme, ale když to vezmeš jako obraz, tak to už dneska lze pozorovat.

      2. Několik málo zde připíchnutejch odkazů, k jejichž spuštění jsem po dlouhý přípravě se sudem z Pivovaru Jílovice sesbíral odvahu (nikoliv už na vstřebání blátivýho obsahu) je demonstrativní ukázkou toho, jaký fyzikální sračky (5G…) vyplňují 70% hentěch internetů. Jak pravila jedna průzračně prostá až prostoduchá venkovská ženština, jejich zákaz (těch sraček) by civilizaci jedině prospěl.
        Bohužel henty internety jsou nositeli i dalších historicky nových zcela nezastupitelných a neoddělitelných funkcionalit. Jejich vypnutí m.j. způsobí zamrznutí evoluce i sociálních poměrů a zabetonuje pozici aktuálně vládnoucích, lůzu terorizujících parazitických režimů a (j)elit na časy vJečný. Čili je to sumasumárum a venkoncem nežádoucí.
        Taky jsem dohledal nějaký mediotální (nikoliv jen laický, echt idiotský a fyzikálně negramotný) transkripce těch případů virtuálního posunu GPS pozice nějakejch plachetních a rybářskejch necek či eroplánů.
        Závěr je úplně jednoduchej:
        s pravděpodobností limitně se blížící jistotě si dovoluju prohlásit, že se ve fšech případech jednalo o drahý a sofistikovaný GPS „black box“, jehož technologickou schopností bylo přijímat a zpracovávat data z referenčního bodu. K přestěhování bodu výskytu na virtuální mapě Zeměplacky stačí takovou krabku krmit přes USB jednoduchým strýmkem, ktrej zvládne sestrujit kdejakej ajťáckej kojenec. Celý to je jen vtip pro párty crew, odborník se nediví (jen směje), laik však žasne a redakční mediotní pučmidráti mají puzení o tom zázraku informovat blbou dežolátskou chčíímírskou lůzu.
        Otázka údivu platících kulichů nad přeletem vzdušného dopravce nad kukaččím hnízdem (Krymem) to nejspíš bude stejně nednoduchý, jako žebřík: obrovitanánský balíky prašulí! (Který se točí díky PyjáR živený mánii furt někam lítat jen proto, že sem tam eště nebyl, zatímco ten zkurvenej soused už jo, furt se tim chlubí, já musim šoupat patama, a taky můžu a chci!) Lítací aparáty lejou kerosin po tunách a ač na ně není uvalenej stejnej parazitní daňovej fašismus, jako na Lojzu s vylítanou Fóbijí, základní cenová jednotka za hodinu letu (+start+přistání) 200místnýho luftautobusu je šestimístná cifra. Zkrácením letu o hodinu se teda tolik ušetří, no nekup to, za ty prachy! Letecká doprava je mezinárodně přísně koordinovaná, plánovaná a řízená, což se slušným vývarem na amortizaci a technologickej rozvoj bezpečnosti financují poplatky za každej dispečersky vedenej přelet. Oprávněnej bezpečnostní zájem států řeší vymezení vzdušnejch dálnic – koridorů, ve kterejch jsou aerolinky nedotknutelný, ale při vylítnutí mimo a nějakým problému s identifikací a komunikací s posádkou startuje pohotovost vzdušný ochrany státu a pak se můžou dít vjecy… Armády samosebou mají svoje letový řízení, který je z naznačenejch důvodů trvale propojený s pozemní PVO i s tím civilním, ale nemají žádný prostorový omezení na koridory a bezletový zóny.
        Nejkratší letový trasy z oblasti východní Asie, čili include Arabskej poloostrov, do střední, severní a severovýchodní Evropy po povrchu (Země)koule vedou, Světe div se, přes aktuální válečný zóny, např. Krym. Oblítávání kolem stojí těžký prachy.
        Civilní dopravní leteckej provoz zákonitě musí mít, a taky že má, nějaký velitelství, a to je ICAO. Tam vedle sebe sedí fšicky, m.j. Emeričani i Rusáci. A společně na různý mezinárodní uvalování politickejch pšouky vylpněnejch svalů serou, páč buznys až v první řadě. A Rusko je historicky prověřenej spolehlivej džentlmenskej smluvní partner. To je snadno ověřitelný a jako důkaz může posloužit fakt, že ani fašington si nedovolí podepsaný a voboustranně ratifikovaný smlouvy ze strany Ruska jakkoliv zpochybňovat. Vyjma případů, kdy se cítí bejt smlouvou omezovanej v nadějným směru, ve kterým má nekročeno nějak Russko přechcat, a potřebuje smlouvu vypovědět tak, aby to lůza spolkla. A vyjma těch, který nikdy poblijtici (skoro absolutně vždycky emerický) kompletně neratifikovali, i když se po nějakou dobu oboustranný plnění realizovalo.
        Z civilního lítání nad Krymem profitujou fšicky, PVO ve vejškách nad 10km maji pevně v rukách USA i RF, tak proč by se nedohodli, že. Vždyť to zákulisní smlouvování a dohodování tak báječně byznysu funguje i ve všech sankcema uvalenejch kšeftech a ofce si medioti vodí na vařený nudli.
        Je téměř jistý, že nad válečnou zónou je stále provozovanejch několik málo vejškovejch koridorů pro dálkový přelety pod dispečerskou kontrolou a bezpečnostní zárukou RF a USA. Veřejný data (FlightRadar….) není problém filtrovat, případně SW šíbovat do jinam, aby vofce zůstaly v klidu a věřili i sdíleli ideologie propagandy. Když si toho všimne nějakej šťoura na palubě, tak se to zahází hromadou výmluv na technický problémy, poruchy a dalším hnojem, jak patrno z publikovaných případů. A je téměř 100% jistota, že jsou využívaný i pro bezpečný dálkový přelety vojenskejch strojů NATO, RF a dost možná i dalších rovnějších, co spolu mluví. Jen ta identifikace a odpovídače radarům se přepnou do nějakýho domluvenýho neveřejnýho módu, aby ofčan držel hubu a krok.
        Je-li to technicky možný a vzájemně výhodný, historicky prověřený a spolehlivý řešení, pak se můžeme spolehnout, že to za oponou probíhá.

        Post Scriptum:
        píšu amerikánsky „black box“, páč tenhle axiom anglosasové vnímají obecně jako bednu obsahující mně neznámé zařízení, obecný obsah, kterýmu nerozumím, ale vím, co za činnost či jaké důsledky zajišťuje. Klidně tak nazvou i jakýkoliv biologický anebo chemický reaktor, převodovku a t.d….
        Pokud někdo použije do překladu otrocky výraz „černá skříňka“, což dělají strojní překladače v první nabídce dodnes, a nepřinde mu to „nějaký divný“, nepátrá dál, kde soudruzi dělaji chybu, pak je to verifikovanej debil.
        Pokud to někdo dělá dlouhodobě stabilně opakovaně tak dlouho, až se mu podaří laickou hovorovou mluvu kontaminovat a přejmenovat věc původně nazývanou jinak (redakční medioti), dokonce navzdory existující platný normě pro leteckou terminologii s emerickým i českým termínem, pak je to debil ortodoxní a eště korunovanej.
        Proto nemůžu napsat česky „černá skříňka“, páč redakční debilové tomu z čirý idiocie vnutili jinej význam.

  2. Izraelská letadla zmasakrovala civilisty ve škole v Gaze

    https://aktax.cz/izraelska-letadla-zmasakrovala-civilisty-ve-skole-v-gaze/

  3. Podle průzkumu plánuje většina Ukrajinských uprchlíků zůstat v Česku natrvalo

    https://aktax.cz/podle-pruzkumu-planuje-vetsina-ukrajinskych-uprchliku-zustat-v-cesku-natrvalo/

    1. Když tady budou normálně pracovat.
      Jsou 3 kategorie uprchlíků z Ukrajiny:
      1, Ti, kteří sem přijeli už dávno
      2, Ti, kteří sem přijeli těsně před válkou
      3, Náckové, kteří utíkají, když se na bitevním poli nedaří a bojovat se jim nechce.

      Hádejte s kterou kategorií jsou tady největší problémy?

      1. se všema, jakmile je začnou mafyjáni komandovat?

      2. JaFo, Behe:
        Hlavně to krmte, ať se to pomnoží!

          1. maco1981 je návnada pro tělesně postižené.

            1. ty budeš určitě nákej tendleten dyškrymynátor a rasýsta, hambá!!

              1. Behe:
                Máš už vyděláno, že tady můžeš plkat?Je sobota.Nepleť si to s nedělí.

                1. di do vole prdele

                  1. Kolik je hodin?

                    1. vole plnej komin

    2. To se ani nedivim. Za dobu existence ukrajiny odtamtud zdrhlo 15milionu lidi a to nebyla valka. Pokud se nekdo schovava pred valkou, tak nema na vyber. A po valce mu zas muze hrozit soud za dezerci, takze je to dokonale zpeceteny.

    3. Šmarjá, to je zase objev. Od toho jsme fakt potřebovali Akta X.

  4. Aha, satelity navigovaných není to jinak trabanti? Vááá kacíři 😀
    gd ba lotři .oji
    https://www.youtube.com/watch?v=RF4l9E4Vvko
    ěšťě zas
    https://www.youtube.com/watch?v=_oi9GtWawQI

  5. Vážení priatiela ..šlakenzí doyč
    https://www.facebook.com/61556554340566/videos/542086218351517
    Ale možná je lepší zvuk u K. Jakuba.

  6. NAVY SEALs našli a zničili zásoby adrenochromu Seana „Diddyho“ Combse

    https://aktax.cz/navy-seals-nasli-a-znicili-zasoby-adrenochromu-seana-diddyho-combse/

Napsat komentář

D-FENS © 2017