Nenechme si ukrást vánoce - zpět na článek

Počet komentářů: 230

  1. Dá se chápat co měl autor článku na mysli. Je to něco jako volání po starém světě, který chtě nechtě opravdu pomalu a nenápadně mizí ve prospěch jakéhosi „nového a lepšího světa.“ Většina lidí si tyhle nenápadné změny snad ani neuvědomuje, nebo si je nechce připustit, protože jsou příliš zaměstnáni nakupováním nových spotřebičů, žrádla, aut atd. atd. Duch vánoc je jako celospolečenský fenomém dávno v prdeli a je devalvován hromadnými nákupy sraček, frontami a šílenstvím. Ale pořád platí „jaký si to chceš udělat, takový to budeš mít…“

    1. „Je to něco jako volání po starém světě, který chtě nechtě opravdu pomalu a nenápadně mizí ve prospěch jakéhosi „nového a lepšího světa.“ “

      – To „nový a lepší“ v úvodzovkách, to je dobré.
      Je šialené, že tí mladší si ani neuvedomia tú absurditu toho „lepšieho“ . Je neuveriteľné, až ako extremne sa môže zmeniť myslenie ľudí behom niekoľkých málo rokov. Myslenie, mentalita, vkus, ….
      Má to jednu obrovskú výhodu : Odchádzať z tohto šialeného sveta nebude pre starých až také nepríjemné. Vlastne to bude vykúpenie.

      1. Co si člověk pamatuje, to mu z hlavy – běžně – nikdo nedostane. Vzpomínky zbývají. Sice to tak člověk neplánoval, tedy ani ho nenapadlo, že by to plánovat musel, ale co se dá dělat. A pro mladší je letošní blbinec vcelku normální součástí jejich světa.

        Jsme si, důchodci naivní, mysleli, že jakmile začně opichová akce uvědomělých eurobočanů, tak skončí kovidpropaganda pro ně a další prosté. Houby, dnes píše www. mix.cz „Šokující výsledek rozvolňování: Češi jsou promoření, více než každý třetí test vychází pozitivní…“
        To by člověk myslel, že je fajn, no ne? Houby, debílci, dozvíme se. Je to špatné, a kvůli vládnímu přístupu „… pokus-omyl …“ přičemž „Každý takový omyl má totiž za následek stovky a tisíce životů.“ Atd.

        Kdyby tady kolem nechodil Ježíšek, tak bych byl hodně sprostej a nahlas, to je zadarmo a bez testu. Pravda, člověk není povinen to číst. Když to takhle půjde dál, tak se to třeba povinným stane – a domácnosti se budou střídat ve zpracovávání referátu na domovní schůzi.

        Jo, a někde na stránce směrované ze seznamu.cz je rozhovor s odbornicí, asi profesorkou Flégrovou, podle toho, že je prý třeba opíchat_všechny. Osobně jsem z toho neviděl víc než dvě minuty, fak ne.

        Máme dobrý malý kousek rybky se salátem, kousek sladkosti a chvilku klidu. Vše malé, ale naše.

      2. Jo, vzpomínky na dobu, kdy bylo možné dárkem obdarovaného doopravdy překvapit, nejsou dneska ničím překonatelné.
        Vzpomínám si na moment, druhé pololetí 9.třídy, kdy jsem si šel do Tuzexu, za pracně vydřené peníze ze sběru a bony vyškemrané od TIRáka, koupit svoje první džíny.
        Měly to samozřejmě být Levisky, co jiného – dnes by se řeklo ty „Classic“. Měl jsem v kapse připravených přesně 165,-TK, kolik stály naposledy, když jsme je v Tuzexu očumovali. Když jsem je ale jel doopravdy koupit, tak mezitím větší část velikostí slevnili na 130,-TK, protože 165,- bylo zřejmě i na chudé, leč přičinlivé Čechy a Slováky moc. Kór v konkurenci ostatních značek v Tuzexu, kdy docela kvalitní i pěkné „Super-ky“ stály od 100 do 110.
        Takže mi celých 35,-TK zbylo. Rozhlížeje se, v ten moment mě nenapadlo nic „blbějšího“, než se upomenout na fajn kamarádku /tehdy jsem s ní ještě ani doopravdicky nechodil/ a koupit jí, holce z malé dědiny, takovou kabelkovou sadu „malovátek“, jakési tehdy známé firmy. Nebylo to asi nicmoc, taková plochá krabička asi 12x8cm s obdélníčky různých stínů, štětečky a dalšími pičovinkami. Bylo toho asi několik druhů – vzpomínám si, jak jsem klopil oči studem, když se mě tehdy, před mými kameraden, prodavačka v Tuzexu naprosto vážně ptala, jestli je madam brunetka či světlý typ, že má těch kazet tři druhy.
        Jenže, to se psala 70.léta. V normálních obchodech, včetně velkých obchoďáků, bylo z tohoto segmentu hovno. Tehdy prostě nebylo myslitelné, něco takového na pultě a bez známostí koupit, ani nic vzdáleně podobného.
        Až se člověk s tím odstupem času diví, kde to tehdy vlastně některé holky braly. Teda hlavně ty, co chodily po vzoru filmových hvězd doslova zmalované jak plakáty. Někdy až tak, že je konzervativní část kantorek na základce, posílala na hajzl umýt.
        Normální holky na základce, mohly mít leda tak černou mastnou tužku, co měla snad každá holka jako základ.
        Vzpomínku na to, jakou tehdy měla ta obdarovaná radost, z klučičího pohledu z naprosto „nepotřebné“ věci, tu jen tak nic nepřekoná. Kameraden tehdy vůbec nemohli pochopit, jak jsem jen mohl – namísto důležitých kazet, či cívkového pásku koupit něco takového, takovou blbost – a ještě k tomu holce!…:D
        Jsem si skoro jistý, že žádná další moje partnerka, už asi neměla tak nefalšovanou, upřímnou radost z dárku, anebo to nedaly tolik najevo, nevím. Ani ta z těch posledních, co pod stromečkem, krom jiných krabiček, našla docela malou krabičku s klíčky a firemním přívěskem od svého vysněného autíčka.
        A taky jsem si skoro jistý, že v dobách všeobecné nedostupnosti, nebo spíše těžké dostupnosti některých věcí, mívaly i malé dárky velkou cenu.

        1. Krásná vzpomínka. Znova říkám: dejte to dohromady se Sysopem, byla by škoda, aby to všechno přišlo vniveč. Ovčí náhubky se vyprodaly jako nic, knížka by taky skladě nezůstala.

      3. Vlk nahoře, na začátku stránky, má velkou a drtivě nepříjemnou pravdu.
        On ten starý svět zčásti jde uchovat – v myslích lidí určitě, v praktickém životě už je to horší a často jsou takoví staromilci vystaveni posměchu okolí. Osobní zkušenost.
        Je k tomu určitě potřeba uvědomovat si neustále, co z toho dobrého mizí, co ze špatného nastupuje a také, jakou formou. Jestli to dobré mizí společensko-ekonomickým tlakem ve prospěch toho nedobrého, které je prosazováno také tlakem, ale neexistujících, nebo diskutabilních výhod.
        A hlavně zodpovědně si pro sebe vyhodnotit, jestli to staré opravdu bylo lepší a v čem, nebo co přesně mi na tom novém vadí.

        1. Neska sem se zase nasral, dyž i na třetí pokus teflonová páska z hajzlovýho ventilu furt chcala, takže eště že sem si vzal jako zálohu pytel konopí. Těsní to napoprvé a bude to držet NA VĚKY. Hned sem si taky vzpomněl jak s tím D-F tenkrát taky bojoval.

          Pak proč je člověk konzerva a k většině novejch věcí přistupuje jak ke kusu hovna, kterým to taky čímdál víc je. Komu dneska ten šmejd slouží? No hlavně výrobcovi, že.

  2. Zajímalo by mě, co všichni ti, kteří nadávají na konzum, dávají svým blízkým pod stromeček. Úplně to vidím. Děti dostanou ořechy a jablko. Ze skořápek si potom udělaj lodičky a pouštěj si je ve vaně.

    1. Mr.Mr.:
      Nadávám na konzum – hlavně na takovej, kdy se nakoupí hromada žrádla a pak lítá do popelnic, nebo kvanta všelijakejch věcí, co potom rychle plní skládky.
      Co kupuju?
      Pokud s dotyčným nemám „nulovou dohodu“, pak pokud možno věci, který opravdu potřebuje. Obvykle koupím kvalitnější a třeba i dražší.

      1. Tvl…
        Pokud neco potebuju, koupim si to tehdy, kdyz to potrebuju.
        Absolutne nesnasim dostavet darem neco, co potrebuju.
        Darky maji imho udelat radost, ja osobne se snazim obdarovavat necim, co obdarovany nutne nepotrebuje, ale bud by to rad mel/zazil, pripadne o tom ani nevi, ze by to rad mel/zazil.

        1. Lojza:
          Tak jasně – já jsem realista, ty seš to druhý…

          :O)

    2. Nedobře se na to díváte, dvojmistře. Vnímáte to z pohledu konzumního, pak samozřejmě skořápky jsou špatně. Jak výše píše corona, ideální je nulová dohoda s těmi, na kterých nám záleží a mohlo by dojít k nedorozumění. Věci, které člověk opravdu potřebuje, si obvykle kupuje sám a nečeká na Vánoce. Je to těžký. Řeknu to brutálně, ale kdybyste to nechali být, „on by si nikdo nestěžoval“. Prostě by za pár let ta povinnost vymizela a s ní i stres.

      Co mě vždycky děsně točilo, byly ty úvahy a kalkulace, aby vyměňované dárky měly přibližně stejnou hodnotu, aby se žádná strana nemusela cítit ponížená, zavázaná a já nevím kdovíco ještě. Je na to spousta zajímavých textů ohledně ekonomie daru, nebo jak se tomu říká (myslím Ariely o tom psal). Řeší to zejména ženy. Původní smysl daru, mile překvapit a vyjádřit úctu nebo sympatie, se mění v povinnost s nejasnými pravidly, a to je stresor jako kráva. Možná mají recht Japonci, u kterých prý hlavní roli hraje zabalení a způsob předání, ne vlastní obsah. Důležité tam jsou ty symboly, asi jako u nás úsměv a „dobrý den“ (i když je mi těžce u prdele, jaký den bude mít bába za okýnkem na poště).

  3. Když jsem se díval na včerejší a dívám na dnešní zprávy – tak vláda občanovi totál dojebala Vánoce i období do Silvestra, skoro nikam nesmějí – a občanovi je to u prdele!!

    1. No a co picujes? Nepovedal si mi predsa ze ked zarabam peniaze tak je to ze zijem v podstate v domacom vazeni v cajku? Obcania bud zarabaju peniaze alebo ich dostavaju od statu, takze maju drzat zobak. Alebo to plati len pre tych co si dovolili nezit cely zivot v prdeli kde vyrastli a co horsie, dovolili si cestovat kvoli praci?

      1. Pises jako rozumnej chlap..
        Nenech clolumat svym majestatem, obcas lecos vyzni trochu jinak, napise so trochu ostrejs..

      2. Samozřejmě, že to platí pro všecky a bez rozdílu.
        Ovšem zásadní rozdíl je, jestli někdo bere plný plat, naprosto všecko mu přivezou služby a jediné omezení pociťuje v tom, že si nemůže jít třeba zalyžovat – a tím, jestliže jsou oba manželé taky zavření doma, ale se 60% i tak podprůměrného platu, navíc s malými dětmi, bez možnosti si nechat dovézt všechno až pod rypák a hlavně bez jistoty toho, že se vůbec budou mít kam vrátit.

  4. Pozavíraný, co se dá i nedá, zákaz vycházení od 21:00. Furt pohodička, žádné náznaky stanného práva?
    Co tak se večer jít s babou někam projít – aha, dostanem flastra, nebo když budou milí, že jsou ty Vánoce, tak jenom obuškem a mazejte domů?

    1. A jako bonus si odteď v krámě nekoupíš ani fusekle.

      1. snad je přinese ježíšek no :-D

        1. Jezisek? A ma test ze je negativni?? Vzdyt to roztaha uplne fsude! Z A K A Z A T!

          Navic, v kolik bude litat? Az po 21. hodine? P O K U T O V A T!

          1. K nám chodí něco před šestou.
            Nicméně poměrně srandovní je, že spousta lidí nakupuje nonfood zboží v supermarketech zcela standardně a ne jako substit za zavřený malý krámy. O vrtačkách jsme se tu už bavili a třeba fusksly, trencle, nátělníky a trička na běžný nošení nakupuju zásadně v Lidlu. Kvalita zcela odpovídá běžné spotřební konfekci (spíš je tak v tý lepší části) jako je treba HM nebo C&A a je levnější. Tak rok to vydrží v pohodě a některý zvlášť odolný kusy i dýl.

            1. A třeba funkční prádlo nebo sportovní věci ma Lidl spíš nadprůměrný (v rámci běžné konfekce, samozřejmě). L

              1. Priznam se, ze ja si spotrebaky na doma kupuju v Army, protoze za rozumny penize vydrzej dyl a hlavne je to bavlna, ve ktere se nepotim jak dvere do chliva. Lepsi hadry resi zena, ona ma vkus, ja ne. Vetsinou brala C&A, H&M a kramy v Nemecku. Jak to bude resit ted, netusim. Mam ten dojem, ze cosi rikala, ze H&M v Cesku konc, nebo co, nevim.

              2. Jo jo, to funkční triko mám taky a super, ať už do lesa, nebo na skútra. A plachta na skútra z Lidlu taky cajk.

              3. Jaký přesně je rozdíl mezi „funkčním“ a „nefunkčním“ prádlem či oblečením?
                Přiznám se, že tohle označování poněkud nechápu. Jaký přesně, je rozdíl mezi „funkčním“ a tím jiným, asi tedy nefunkčním trikem?

                1. Bavlneny veci propotis a pak sou mokry. Funkcni veci jsou na to min nachylny a rychle schnou.

                2. V Brne je vyzkumak, kde se zabyvali vyvojem funkcnich hader, delal jsem s nima nekdy pred 20 lety interview. Videl jsem celou vyrobu a tak… jako jo, chce to vrstvit a funkcni pradlo mit primo na tele. Pak to funguje vytecne. Jina vec je, ze za cenu jednoho funkcniho trika si koupim v army pet bavlnenych a ty stiham pres den prace venku tocit. A kdyz je zkurvim, koupim balik jinejch,

                  1. Moira, mozna znate.

                  2. Takže protipólem „funkčního“ trika je méně funkční, spíše tak „módní“?

                  3. Jasný, já taky spíš točim bavlňáky. Ale tohle třeba fakt i hřeje, takže skútr, běžky, les ideál…jak je to dělaný nebo z čeho to netušim, ale prostě z lidlu za 200 kč a spokojenost velká.

      2. Jo, když mi chcípla koza a sousedovi ještě žije, tak je potřeba mu ji taky zabít. Takže zboží které se nedostane do seznamu „nezbytných“ prostě třeba další měsíc nebude vůbec k sehnání. Komu se rozpadnou třeba boty, bude měsíc chodit bosý :)

        1. Nebude chodit, bude sedet doma na prdeli, to je ucel. Horsi bude, kdyz se mu rozpadne zidle.

          1. Závisí asi i na okolí a okolnostech, ale nelze vyloučit, že bude lepší si zajet pro dané věci do zahraničí (pořád se to mění, ale tuším že pobyty v zahraničí do 12 hodin nevyžadují/nevyžadovaly test ani karanténu zde při návratu).

            Kdo si chce zazpívat, musí překročit hranici půlnočního království a navštívit zemi krále Miroslava :)

            1. Ono to zahranici kdyz vidi, jake mame „vysledky“, tak nas tam zrovna moc na ty nakupy nechtej.

        2. Eshop. Když budeš mít kliku, tak je budeš muset vracet jenom jednou nebo dvakrát než trefíš ty co ti padnou a co vypadaj jak ty na fotce v eshopu.

          1. Zena si ve Sportissimu koupila kabat, mel blbou velikost, tak ho poslala na vymenu 4. 12., do Sportissima dorazil 8. 12. a zatim ji nic neprislo. Jasne, jsou vanoce. Ale s takovou ty vanoce budou do Aprila.

            1. Sportissimo? Kolik stál? Připrav se na právní tahanice. S touhle firmou mám svou zkušenost. Podle čísla balíku, převzali si ho? Neleží na doručovací poště?
              Mimochodem, na svátky jsem v Protektorátu, nakupoval jsem a překvapilo mě, že se snížila zákonná lhůta na vrácení z 30 na 14 dní. :o) Jó, kapitalismus kráčí kupředu, zisk je zisk. Já nakupuju běžně v EU, mimo NL z eshopů v DE, FR, BE. Běžných je pořád 30 dní. Ale kvůli COVIDU® je to teď 60 nebo i víc. Dokonce až 120. Ale v koloniích si kompradorská buržoazie dělá co se jí zamane. :)

      3. Však Šilerka říkala: Nekupujte fusekle, kupujte dluhopisy.

        1. Tak jasne, s fusekli se po par letech blbe vytre prdel.

          1. S fuseklí se teda prdel utírá podstatně líp než nějakým blbym dluhopisem z tuhýho papíru

      1. To bude fejk, ve Francii jsou strelny palny zakazany. A strilet s nima na policii se uz vubec nesmi.

        1. Ve francii jsou povolené a hojně rozšířené lovecké zbraně za absolutně bordelózních podmínek. Tohle vypadá na pokus o tradiční domácí zabijačku myslivcem/lovcem, takže se bohužel dá čekat, že jakmile se média ujistí že nešlo o „utlačovanou menšinu“, řádně to zneužijí.

    1. Jo, ted sem to poslouchal v aute..
      Novinarsky mrdky to s chuti cpou do eteru, mrtvejch mame min jak na chripku, opatreni jak by radila ebola…
      Je to na bliti a s takovym pristupem z toho neni cesta ven..
      Objel sem tri lidly, nez s narazil na kram bez potupny fronty na kosik..

    2. Ono se to spraví, až se nechá těch pár milionů potřebných dobrovolných opíchat. A diskuse na majnstrímových či jak se tomu říká HSP se uklidní, neb i dušičky uvědomělých euroobčanů budou klidné.

      Bohužel, včera se prodloužilo o pouhé 2 hlasy. A hlasování se zdrželo nejvíc za ty tři hlasování o nouz. stavu. Kupodivu se tak rozhodli i ti, co už aspoň minule proti, z KDÚ-ČSL 4 a z ODS 9. Bůhví, co za tím je.
      Takže „vláda“ dál dělá, k čemu je naprogramovaná (to je její věc) a co může – což je věc „všeho lidu“.
      Venku se nemusí chodit s hubenkou, že, nebo jsme to přehlédli? Tedy daleko od koviduvědomělých, to se samosebou rozumí.

      1. No, ja to vidim trosku jinak. Po nejakych trech ctyrech mesicich, az s velkou slavou opichaji tak petinu naroda, nam tady vznikne nova slechta prukazkaru, kteri „muzou to a ono“ a ten zbytek. Mezitim se ukaze, ze ten pichanec chrani tak pul roku, protoze uz zjara bude nejaka supa dupa mutace mazlika, na kterou ten pichanec bude mit mizernou ucinnost a nastane ten pravej bordel. Opichani zjistej, ze musej znova, jenze jeste nebudou opichani ti, na ktere zatim nevyslo a pred tema kramama se budou lidi myslit prukazkama a kosikama.

        1. …MYDLIT kurva, MYDLIT. Spicenej editor bez opraf :-Z

        2. To je také možné, pokud je stanoveno, že současný celoplanetární kovidbordel má být bez konce.
          I když, tak nějaka prostě vzato, by to nemuselo být, když peníze jsou na kontech filantropů a davy svolné se nechat opíchávat do alelujá, když to v televizi řeknou, zajišťují potřebnou plnou samoopakovatelnost. Jak se teď zjistilo, a ani to nebolelo. Jen rok života plebsu v háji + roky na nápravu, pokud je možná – co to je proti věčnosti.
          Si myslím, že na definitivní konec musí přijít něco dalšího, lepšího (jako ve Slunce, seno a pár facek „… mám pro vás jinou medicínu, lepší a do svatby budete zase jako rybička“). A pak to už bude klapat: pár tisíc elitů v klidu a v pohodě, a tak dvě miliardy štastných a spokojených (protože to v televizi říkali), žijících prací, žraním a sraním (plně recyklovatelně, samozřejmě).

        3. No ale vážně chlapi – takhle rozmrdaný Vánoce lidi neměli snad ani za kubánský krize, nebo jo? Já to moc nepamatuju. To by mohl pamatovat Nobody, ale ten si „jede“ to svý.
          Určitě bych uvítal hodnocení současné situace a minulosti od člověka výrazně staršího, než jsem já..

          1. Jen tak pro zajimavost, kolik ti je servisdoku?

          2. Mymu tatikovi tahne na 80 a rikal, ze takovej bordel na svatky nepamatuje.

          3. Dost na to, abych si plně uvědomoval, co se tu posledního půl století událo. Málo na to, abych se tady na to už vysral.

  5. Zajímavý výzkum paní doktorky Koutné ohledně imunity po prodělání covidu :

    https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/vedkyne-koutna-pametova-imunita-chrani-po-prodelani-covidu-jeste-rok-40346029

    Bohužel je to jen výzkum, není to komerčně dostupné. I tak by to bylo pro většinu z nás moc drahé.

    1. Drahe? Nic neni drahe! Stat objedna a nasi potomci zaplati…

  6. „Na nas se nezlobte, my tady musime jen ten pořadek trochu robit. My mame taky rozkaz z centraly.“
    https://cnn.iprima.cz/testovani-v-ostrave-rozehnala-policie-lide-breceli-zoufalstvim-15886

    ACAB

    1. ;))))
      Co na to kua rict..
      Makame, makame.. zachranujeme spousty mrtvych..
      To je komedie kua.. ;)))

      1. Mozna se bude cena sroubovat hore. A to by bylo, aby se te fronte nezkratile.

    2. Nemci v registracnim systemu rezervuji na kazdeho cloveka 5 minut. Pritom samotna akce trva zhruba 3 minuty (2 minuty placnout papiry na sklo kukane, kde si to kocka ofoti a poda zkumavku s testerem. Minuta pak ster vcetne tanecku okolo. Samotny ster snad par sekund). Nezazil jsem tam nikdy frontu delsi, nez 3 lidi. A to jen na pocatku, nez lidi pochopili, jak to funguje. Pak uz jen stacilo zastavit auto, vyjit ven, absolvovat test a odjezd. Pri trose cviku jsem to daval za dve minuty od zastaveni po odjezd.

      1. No a já lítám z Holandska do kolonií a zpět pravidelně a nikdy jsem žádný „test“ neabsolvoval. Když jsem v červnu přiletěl do Prahy, tehdy protektorátní loutková vláda požadovala PRC „test“ :), než jim to Říše zatrhla, tak na vstupu na Protektorátní území jsou na letišti Venci Flašky ty tři přepážky. Stál jsem v prostřední řadě a vlevo i vpravo tam ouřadové jebali mladého kluka a starší ženskou, kteří se mnou přiletěli z Amsterodamu, že nemají TESTY!!!! :o))) Musí si je zaplatit!!! nebo skončí v lágru!! :o) Ode mě si uniformovaný financ vzal ofčanku, našel si mě v počítači, popřál příjemný pobyt a byl jsem vpuštěn. Skoro mi zasalutoval. :o) Kdosi tady před časem, v ironii, zmínil, že ČR má přeci ochranu EU. Ne, nemá. Pro EU je ČR kolonie. Bez jakékoli ironie. Se vším co to obnáší. To já mám „ochranu“ Říše. Mě Říše potřebuje. :o) Diplomatická i-mu-ni-ta!! Mě byste, milý příteli, nemohl dát ani pokutu za parkování. :o))))

        1. Me ty testy nevadi, protoze se nic nestrka do rypaku. Nemel jsem s tm problem. Ted uz to neni aktualni, co to bavorskej soud smetl ze stolu. A ze CR je kolonie, to samozrejme vim. Nicmene ale, porad je CR na tom lip, nez Psonsko, nebo Cobolakov. Germani sice rikaji Ostblock, ale berou to tak, ze cara je az za Moravou. Jeden kolega ma zenu psonku a vylozene mluvi o tom, ze „prekracuje hranici“, kdyz miji Ostravu.

        2. Jsem si naprosto jist, že za á – velmi, ale velmi přeháníte a nepřeju vám, abyste tomu časem začal věřit.
          Za bé – myslím, že velmi přeceňujete svou důležitost pro zbytek světa a za cé – že tento stav, přestože se zdá být ideálně-věčným, je ve skutečnosti pouze krátko-dočasným.
          A podle toho bych se i choval a zařizoval pro blízké budoucno.

  7. Ahoj, všem Vám přeju šťastný a veselý vánoce, hodně osobní svobody a pohody. A taky zdravíčka..

    S heslem: „Covid mi prdel!“

    váš shifty :)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017