Na rozum se statistikou - zpět na článek

Počet komentářů: 254

  1. LOL, tak proč používáte sportovní náčiní určené pro motosport jako dopravní prostředek? (jinak předcháezjící věta je úplně stejný argumentační faul, jaký používáte na konci článku … pod dojmem nějak „přesněji“ a „lépe“ zpracované statistiky vyvozujete logicky nijak nesvázané závěry, jejichž věcný obsah pouze použije nějaký atribut předcházejícího textu a tím se zmíněnou návaznost pokouší pilne předstírat)

  2. Cyklistika je v korelaci s úmrtím cyklistů v silničním provozu 100%, neboť všichni cyklisti, kteří na silnici umřeli, byli cyklisti.
    Pokud bychom měli brát vliv cyklistiky na úmrtnost v silničním provozu, museli bychom mít data, která ani BESIP ani nikdo jiný nemá – tj. množství cyklistů, kteří za jednotku času byli v silničním provozu a neumřeli, množství cyklistů, kteří na jednotku času byli v silničním provozu a v souvislosti s ním umřeli, množství necyklistů – účastníků silničního provozu, kteří neumřeli a množství účastníků silničního provozu, kteří v souvislosti s ním zemřeli. Vhodnou metodou zpracování této binární relace je třeba Fischer exact test nebo Chi na kvadrát, spočítání „odds ratio“ a p neboli hladiny statistické významnosti.

    Zjistili bychom, že se jak v případě OR jedná o opravdu velmi velmi velmi nízké číslo (drtivá většina cyklobuzen se navzdory některým zbožným přáním místních nezabije) a v případě p se nejedná o číslo signifikantně nižší než 0,01. Vliv cyklistiky na úmrtnost na silnicích je dle mého názoru zanedbatelný – na druhou stranu ovšem když už se cyklista vyseká, pak zemře s daleko vyšší pravděpodobností, než když se vyseká kupříkladu řidič osobního auta, to je jasné natolik, že není třeba statisticky prokazovat.

    Co se týče prezentované 95% confidence intervals, že číslo 75% viníků je správně, jedná se pouze o to, jak můžeme 27 z 36 zobecnit. Pokud bychom pokračovali ve sledování cyklobuzniček ad infinitum nebo třeba ad nauseam, 95% CI nám určuje rozptyl, k jakému číslu s 95% pravděpodobností dojdete tedy že když budete mrtvé cyklobuzny počítat dál, bude to číslo od 72.5%-86,5%. Toto číslo taktéž není příliš smysluplné, protože je možné jej uvážit pouze za neměnných podmínek – například co se týče hustoty provozu nebo stavem silnic, což nejsou neměnné konstatnty nýbrž další významné proměnné.

    S Gaussovským normálním rozdělením nemají kategoriální data typu kolik cyklistů zemřelo při kolika nehodách nic společného. Ostatně v přírodě a ve společnosti je málo ordinálních dat (tedy dat nabývajících nějakou číselnou hodnotu), které vykazují normální gaussovské rozložení (IQ a výška člověka patří k některým z těch mála), pravděpodobnější je rozdělení lognormální – například přežití lidí zemřelých na některé druhy nádorů počítáno od data stanovení diagnózy někdy vykazuje tento typ rozložení – nebo Paretovo, takové rozložení vykazuje kupříkladu většina ordinálních ekonomických dat.

    1. „když už se cyklista vyseká, pak zemře s daleko vyšší pravděpodobností, než když se vyseká kupříkladu řidič osobního auta“

      S týmto by som si dovolil nesúhlasiť, lebo nie je jasne definované „vysekanie“ – ak sa vyseká rovnakým spôsobom (predovšetkým čo sa týka rýchlosti) ako vodič auta, tak samozrejme pravdepodobnosť smrti je ďaleko vyššia, ale veľká časť (a povedal by som, že prevažná) vysekaní sa cyklistov sú také, že trebárs nabehne v 20 km/h na kameň alebo jamu prípadne sa strepe pri ich obchádzaní, čo obvykle končí pár odreninami, ktoré sa nikam nehlásia.

      1. Cyklisti padaj furt. Kdyz si vezmu jak jsme byli s brachou odreni prakticky kazdy prázdniny…
        Autonehoda je nejspis nebezpečnější, protoze vetsi rychlosti a nesrovnatelne vetsi energie pri narazu.

      2. Zabudol si na dalsi podstatny sposob vysekania sa, ked nestihnem vycvaknut nohu z pedalov pri zastaveni v krizovatke… A nie raz… Samozrejme ohlasene iba manzelke pritomnym svedkom, malym synom.

  3. Já vím že se jedná do jisté míry o uměleckou nadsázku a že to už je takový folkór, ale přecejen bych byl rád, kdyby aspoň náznakem i místní crew rozlišovala cyklozmrdy od normálních lidí na kole.

    Nejsem žádný cyklista, ve skutečnosti na tom jezdím tak jednou za týden až dva, ale občas se mi prostě chce, projedu se po cyklostezce kolem řeky a třeba vyřídím nějaké věci po městě, ve kterém už dnes prostě není kde zaparkovat.

    Stejně jako každého mě serou všichni ti kokoti brázdící hlavní vytížené tahy na kolech, kteří způsobují neustálé rizikové situace a taky pěkně dlouhé kolony. Jejich arogance je legendární a střílel bych to on spot.

    Na druhou stranu slušný člověk na favoritce se světlama co jede přes dědinu pro rohlíky mi nikdy nevadil a zatím ani vadit nezačal.

    1. A světovej mír bys nechtěl, důvěřivý Stuarte? :)

      1. Ne, protože válka znamená pokrok. Ta studená, co máme od roku 1945 se zatím osvědčila, protože se nemusí kopat tolik hrobů a zároveň to udržuje lidi ve střehu :)

        1. Dobrý. Ještě nejsi ztracenej. Tak holt ten Karlstejn prodam nekomu jinymu :)

    2. Pospec: souhlas, však to se i na D-F obecně uznává a tak nějak implicitně rozlišuje.

      Bylo tu víc pokusů vymyslet explicitní označení pro hovadské cyklisty od různých autorů jakého si žádáš – „cykloun“, „cyklozmrd“, „neocyklista“ ad. – ale žádný se permanentně neujal.

  4. mindráky z cyklistů mě tady vždycky baví. Musíte být hrozně zklamaní, že sem už žádný obhájce cyklistů nechodí. Takového ostrovtipu vymrháno a nikdo se těch kolistů nezastane, aby měl flame kolem čeho hořet :-D

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017