Na lavici obžalovaných justice

Featured Image

Nedávno se mi podařilo znovuobjevit seriál, který měl premiéru někdy v dobách, kdy jsem začínal na základní škole. Zarazailo mě, jak nadčasový je tento seriál z roku 1998, který vykresluje porevoluční poměry v českém soudnictví, zejména na okresních soudech. Jsem právní laik, takže nemohu srovnávat se skutečnou praxí, dle mého názoru působí seriál věrohodně a uvěřitelně.

Seriál má 13 dílů, ve kterých probíhají soudní procesy jednotlivých případů. V každém díle se odehrává trestní a většinou i občanskoprávní kauza. U trestních případů je ve stručnosti ukázáno spáchání činu, někdy je vidět i následná práce vyšetřovatelů v přípravném řízení, ale především zde sledujeme průběh líčení respektive jednání před soudem.

Máme možnost vidět fungování soudu zevnitř, vztahy mezi soudci, státními zástupci, advokáty a především nešvary soudnictví v podobě klientelismu, ovlivňování soudců veřejným míněním a nepřímým korumpováním. V seriálu vystupují také dva justiční čekatelé, kteří zde plní úlohu nezávislých průvodců a komentátorů.

Od seriálu nečekejte žádný soudní kabaret ani slovní přestřelky v soudní síni ve stylu právnických seriálů ze zámoří, nýbrž snahu o uvěřitelný pohled na českou zdeformovanou justici. Myslím, že jsem si díky němu také rozšířil právní povědomí. Iluze mi naštěstí vzít nemohl – kde nic není ani smrt nebere.

Odkaz na ČSFD


14.11.2011
–VinCenzo–
 

12345 (1x známkováno, průměr: 1,00 z 5)
211x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55

Reklama

D-FENS © 2017