Modrásek (Hyundai i30N Performance) - zpět na článek

Počet komentářů: 123

  1. Je to opravdu vynikající auto. Ale škoda, že zvuk už po instalaci OFP není takový, jaký býval. I tak je to zábava a gratuluju ke koupi!

  2. Nadherne čtení.Asi půl roku dozadu jsem na Praze5 vlezl do prodejny asi jen ze zvědavosti.A tenhle model mě hned zaujal ale fastback.
    Byvali honda fun..jsem čumel, sednul, zkusil převody..žasnul.Jěšte něco dřive jsem byl nahodou u VW, tam jsem golfa gti prošel bez zajmu, auto na stereoidech..nebo jak se to říka. Ale to Nko mě zaujalo..kde se ten korejec posunul a co dnes dělaji eu vyrobci velke ho**.Jeste že Honda ma civica type-r. Ale nko..jako jazdenka bude dobra volba.snad nam do 10let spal.nezakažou jak straši vic a vic,nebo zalimituji rychlost..vid obce 30 a pod.to skutečnw můžeme prdet i detma na HO a nikam nechodit.nebot vetsinou vždy pospicham nekam skrze rozvozu.

  3. Díky za článek, to auto je docela zajímavé. Sice nic pro mě (jsem na exotičtější značky/modely), ale ten celkový koncept mi připomíná moje auto, a to mi připomíná, že jsem o něm taky chtěl napsat článkorecenzi.

    S tím nedostatkem výkonu (resp. vysoká papírová hodnota vs. nejede to) – něco podobného zažívám u drtivé většiny nových aut. Papírově má dneska skoro základní rodinný kombík výkon stejný nebo vyšší, než ještě nedávno mívaly modely „RS“, „GTi“, atd., ale pocitově to jede prostě hůř. Přijde mi to jako klasický hon za marketingově prodatelným číslem.

    To, že má auto skvělý podvozek nebo nádherný zvuk – taková hodnota prostě v kolonkách není, a filtrovat se podle toho bohužel nedá.

    1. Kdyz to je tezky, kdyz clovek nezna jizdni styl autoru techto prispevku, navic kolikrat je nutny se prizpusobit vozu a jeho zprevodovani. Napr. me bavi srandisti, kteri v mem aute likviduji motor, protoze oni jsou zvykli, ze to tahne od 1,5k otacek a muj motor na to odpovi hrozivym drncenim, ptze na 1,5k RPM ma realne vykon na rozjezd RS 1, 2 a na rovine i 3. S tim se neda predjizdet – no na petku neda, podrad za 3, vyzen to do nad 3,5k RPM (80 km/h) a prerad az predjedes, omezovac je na 6,5k RPM a do 5,5k to tahne(mozna i dal, nezkousel jsem). 5,5k RPM na RS3 je 120 km/h tacho. Ano, ja nemam problem uznat, ze moje auto nema vykon. Nema, je liny. Ale fakt tomu nemusi chodit ridici naproti.
      (nevztahuje se k clanku, moje auto ma znacne min koniku a nekteri se IMO rozutekli :D )

    2. S tím nedostatkem výkonu (resp. vysoká papírová hodnota vs. nejede to) – něco podobného zažívám u drtivé většiny nových aut. Papírově má dneska skoro základní rodinný kombík výkon stejný nebo vyšší, než ještě nedávno mívaly modely „RS“, „GTi“, atd., ale pocitově to jede prostě hůř. Přijde mi to jako klasický hon za marketingově prodatelným číslem.
      Také by to chtělo porovnat hmotnost rodinného kombiby a dřívějších RS a GTi…

      1. Jo, to bylo zrovna blbé srovnání, kombík bude vždycky jinak koncipovaný než nějaké kupé nebo hot hatch. Ale to s tou hmotností je hrůza i při porovnání aut stejné kategorie. Na jednu stranu jsou věci co fakt chceš (pasivní, aktivní bezpečnost), na druhou stranu přibývají i věci co nechceš (další filtry, další nádrže, atd.).

        Já si nedávno na městské poskakování koupil starší kousek s atmo 1.3 64kW a 980kg. Neskutečně svižná věc, radost jezdit.

        1. Na jednu stranu jsou věci co fakt chceš (pasivní, aktivní bezpečnost), na druhou stranu přibývají i věci co nechceš (další filtry, další nádrže, atd.).
          Jasně, ale třeba Japonci snížit hmotnst umí.

  4. Mě stejně nepřestane udivovat parta, co se domnívá, že lidi co jezdí jen tak pro radost hračkama ve funglu za míč jsou chudí a normální člověk začíná asi až u party typu Krejčíř, Babiš, Kellner, Bakala a spol.

    Ale +1 za tu hrdinskou odvahu, že si někdo vůbec zde na tomto webu dovolil tu drzost napsat, že hyundai vyrobil docela fajn auto za rozumné peníze. To je opravdu čin hodný rytíře.

    BTW chtěl bych ho taky, ale až to bude mít 15 let a já na to budu mít, tak dojebaný hot hatch po někom nechceš ….

    1. Mě stejně nepřestane udivovat parta, co se domnívá, že lidi co jezdí jen tak pro radost hračkama ve funglu za míč jsou chudí
      Pokud jste člověk, který pohybuje v rámci celé EU, tak „hračka za míč“ není nic extra. Samozřejmě v rámci zdejší kotliny levné práce je to astronomická částka a svatý grál.

      1. tak jednak nemám pocit že by i běžný lojza z NDR nebo španělska měl bůhvíjakou vatu a druhak článek mi nezněl na emigranta, ale na člověka, co žije tuna

        1. druhak článek mi nezněl na emigranta, ale na člověka, co žije tuna
          Tak i v ČR znám několik lidí, kteří mají bežnou západní mzdu, protože si jich zaměstnavatel váží. Že 99 % zaměstanavatelů v ČR hledá pouze nejlevnější odpad na pracovní trhu je jenom místní specifikum a vohnoutsví.

          1. To je v Nemecku stejny, ale minimalni mzda je holt statem jinak nastavena. Kdyby Arbeitgeber smel davat ojro na hodinu, tak to dela Nemcum nebo Cechum.

            1. To je v Nemecku stejny, ale minimalni mzda je holt statem jinak nastavena. Kdyby Arbeitgeber smel davat ojro na hodinu, tak to dela Nemcum nebo Cechum.
              Teď nedávno mi dorazila nezávazná pracovní nabídka z Německa. Vlastní jednání oproti ČR jiný vesmír. Ani na jejich poměry mi nepřišlo, že by hledali levnou práci, ale je to oblasti výzkumu.

              1. Pokud to nejde pres agenturu (na to kurva bacha!!!) a je to zajimavy, tak do toho jdi, pokud ti v tom nebrani treba skolni dochazka deti, nebo tak neco. V malym soukromym sektoru ti uznaji cesky diplom bez problemu, v korporatu to muzou mit nejak nastaveny, ale rozumne, stat si naopak muze vymejslet. Nicmene za tech 30 let Nemci pochopili, ze i nas neni jen Carolina a protoze maji hlad po mozcich, ktere jim imigranti z gumaku nejak neprivezli, tak se snazi. VS s praxi aspon tri roky muze z fleku chtit prumer aniz by se zacervenal. Pokud ma praxi delsi a neco umi, tak po zkusebce klidne ctyri a pul (ve mestech vic, atd…).

                1. Jo, už jim to konečně začíná docházet, ale skutečně až poslední dobou, ještě nedávno to tak nebylo…

                2. Pokud to nejde pres agenturu (na to kurva bacha!!!)
                  stat si naopak muze vymejslet.
                  Ano, je to přímá nabídka a stát. Za sebe žádný problém nevidím, spíš se musí pochlapit jejich HR. Pokud budou chtít nějaké certifikace navíc, tak se prostě dodělají.

        2. Přesně. Ono je sice hezké si přečíst, že průměrná mzda v Německu je 96 900 Kč, takže hračka za milión je deset platů, ale po započtení nemalých daní a nákladů na život to zas taková hitparáda není.

          https://www.fondik.cz/zajimavosti-ze-sveta-financi/srovnani-platu-cr-vs-nemecko-kuchar-si-za-hranicemi-vydela-2x-tolik-nektere-profese-i-trojnasobek

          Mám příbuzné v „bohatém“ Bavorsku a hračky za milión tam opravdu běžní lidé nemají.

          1. Přesně. Ono je sice hezké si přečíst, že průměrná mzda v Německu je 96 900 Kč, takže hračka za milión je deset platů, ale po započtení nemalých daní a nákladů na život to zas taková hitparáda není.

            https://www.fondik.cz/zajimavosti-ze-sveta-financi/srovnani-platu-cr-vs-nemecko-kuchar-si-za-hranicemi-vydela-2x-tolik-nektere-profese-i-trojnasobek

            Mám příbuzné v „bohatém“ Bavorsku a hračky za milión tam opravdu běžní lidé nemají.

            Tak je tam o něco vyšší zdanění na straně zaměstnance, ale některé věci jsou levnější. Některé služby nejsou v ČR vůbec dostupné. Násobně vyšší mzda je snížena jenom o málo vyššími náklady, které jsou hlavně v tom, že Němci by českou kvalitu služeb neakceptovali.

            1. Ja mam celkovou miru zdaneni 37 %. V Cesku jsem mel o 2 % dane vetsi. Jenze – v celorocnim zuctovani mi pak Nemec proplati cestovne do prace, prispevek na barak na stavebni matrijal a kdejakou picovinu, v mem pripade mi vracel z dani osmnact stovek. Mesicne na dite dostanu od statu dve stovky… ono se to nasklada.

              Na druhou stranu bacha – prumer neni median, jako v Cesku.

              1. prumer neni median

                To hlavní věc. Medián je v rozmezí 2700-2800 EUR hrubého měsíčně (přesněji jsem to nedohledal). To čistého nemusí být ani 2000 EUR měsíčně (může, daňových skupin je hodně). Z toho při německých nákladech budete ten milión šetřit dost dlouho.

                1. Z toho při německých nákladech budete ten milión šetřit dost dlouho.
                  Možná by bylo fajn německé náklady rozepsat….

                  1. Stačí jakékoliv služby/servis nebo jen vyrazit do hospody/restaurace. Polední menu za 130Kč tam opravdu nenajdete. Obdobně nemovitosti a nájmy se dají srovnat možná s Prahou, ale někde na vesnici/malém městečku.

                    Zkuste si najít kolik stojí nájem např. v takovém Mnichově. Např. 3. náhodný odkaz z googlu.

                    https://www.mrlodge.com/apartments-munich/?mrl_ft%5Bsort%5D=rent-asc

                    20-25m za cca 900EUR

                    1. Stačí jakékoliv služby/servis nebo jen vyrazit do hospody/restaurace. Polední menu za 130Kč tam opravdu nenajdete. Obdobně nemovitosti a nájmy se dají srovnat možná s Prahou, ale někde na vesnici/malém městečku.
                      Divil byste, já vyrazil. V německu jsem dal za jídlo v restauraci třeba 10, 12 nebo 15 Eur. Pak jsem šel do restaurace v ČR a chtěl jsem STEJNÉ (kvalita, porce) jídlo. Nu a stálo stejně.

                      Zkuste si najít kolik stojí nájem např. v takovém Mnichově. Např. 3. náhodný odkaz z googlu.

                      https://www.mrlodge.com/apartments-munich/?mrl_ft%5Bsort%5D=rent-asc

                      20-25m za cca 900EUR
                      Ale v pohodě, chcete ukázat vysoké ceny, tak ukážete Mnichov, který má jedny z nejvyšších cen v Německu. Chápu.

                      Vytáhnete i cenu piva, jak to Češi bežně dělají?

                    2. Jasně, že mají němci vyšší životní úroveň a více peněz na běžný život. Ty západní určitě. Nic tak lidi neožebračí, jako komunismus.

                    3. Re: shifty

                      No, oni ti Nemci taky ziji v socialismu, jen je to jinak nastaveny. Statni buzerace je brutalni, obcas by se i bolsevik cervenal. Na druhou stranu Nemci jsou kolenovrti (o neco mensi, nez Svycari) a dost premysli pri investicich a tak plus veci nekurvi. Takze i pri mensim platu umeji usetrit.

                    4. Tak co chcete porovnávat ? Ceny některých potravin v Nettu, aby jste dokázal, že je v Německu levněji ? To je to co vidí většina Čechů při návštěvě Německa, ale to opravdu neukazuje celkové náklady na život.

                      Mnichov je podobně velké město jako Praha, tak mě to přijde jako dobré srovnání.

                      Tady máte příklad z mestečka velikosti cca Rokycan.

                      https://www.immowelt.de/suche/marktredwitz/wohnungen/mieten

                      cca 500-800 EUR, ale jen čisté nájemné, bez topení, elektřiny…

                      Já netvrdím, že se němci mají špatně, ale rozhodně to není taková hitparáda jako se zdá při pohledu na jejich hrubou mzdu a jejím podělením naší mzdou.

                    5. Re: Jimmyx18.11.2020 v 22:11

                      Internet je svině :-):

                      Ten tvůj Marktredwitz
                      https://www.immowelt.de/expose/2va264u

                      Ty tvoje Rokycany
                      https://www.sreality.cz/detail/pronajem/byt/3+kk/rokycany-plzenske-predmesti-premyslova/584195932#img=10&fullscreen=false

                      Ani v Čechách v nájmu nejsou elektřina, voda, plyn, popelnice. No a v DE není přesná poloha bytu (píší jen 5min lehkou chůzí do centra), v ČR je to na náměstí kilák a barák stojí u jedné ze dvou rušných ulic, co v Rokycanech mají viz https://mapy.cz/zakladni?x=13.5836115&y=49.7386470&z=16&pano=1&pid=66522422&yaw=3.002&fov=1.257&pitch=0.074 to je on ten barák hned u ulice

                    6. Nejdražší byt k pronájmu z celých Rokycan v novostavbě je určitě přesná ukázka typického nájemného, že ?

                      Samozřejmně pokud je na Sreality v Rokycanech celých 8 bytů k pronájmu ve všech velikostech, tak se z toho obtížně určuje nějaký průměr.

                    7. Sám jsi zadal podmínky, vybral jsem byt 3+kk v DE po rekonstrukci (tedy tak,a by to nebylo to nejlevnější, co jsi nabídl) a hledal to stejné v Rokycanech, vyšel jediný inzerát. Nebo snad chceš aby vyznělo srovnání tak, že zatímco v DE mají byty k pronájmu, tak v ČR ti zbývá bydlet u maminky, nebo pod mostem? Rozdíl v ceně necelé pětikilo korun je vypovýdající dost.

                    8. Omlouvám se za hrubky, zítra si nedám dezert.

                    9. cca 500-800 EUR, ale jen čisté nájemné, bez topení, elektřiny…
                      A díval jste se na rozlohy vámi uváděných bytů?

                      Já netvrdím, že se němci mají špatně, ale rozhodně to není taková hitparáda jako se zdá při pohledu na jejich hrubou mzdu a jejím podělením naší mzdou.
                      Tak pokud je na stole mentalita oběda za 130 Kč,levného piva a párků bez masa, tak to opravdu žádná hitparádá není a dělit mzdu nemůžete.

                    10. Re: Jimmyx

                      Ono se na to da divat i jinak: obrovske mnozstvi Nemcu zije samostatne. Proto taky stat tlaci danovym zvyhodnovanim, aby to tak nebylo. Nicmene Nemec chce svuj klidecek i za cenu vyssi dane. Takze samostatne bydlici Nemec pri podprumernem platu si muze dovolit pekne auto, peknou dovolenou, obcas vyrazit s kamarady a obcas si poridit neco na zasukani, at uz amatera nebo profi. No a samozrejme kocku, nebo pejska. To jim dost casto k radosti staci. Financne jsou schopni tohle tahnout.

                    11. Sysop
                      19.11.2020 v 6:38

                      A teď co si můžeš při podprůměru dovolit tady…hm, počké.

                      Jo, ubytovnu, socku, nekvalitní žrádlo a občas se vylejt z plastu.

                      No jo, drobnej rozdíl tam asi bude. Na druhé straně stačí umět aspoň něco a minimálně na ten průměr dosáhne kde kdo.

                    12. Tak si holt člověk musí utřídit, za co kolik utrácí, dejme tomu za měsíc. A jedna z nejdražších věcí je doprava, pokud člověk jezdí autem. Ta je v Německu cca stejně drahá (auta levnější, servis někdy dražší, palivo téměř stejně). Bydlení dražší v Německu (opět jak kde). Potraviny, srovnatelná kvalita, levnější. Oblečení, elektronika, sportovní vybavení, obvykle levnější. Bankovní služby, telekomunikační služby atd. opět levnější v Německu. Alkohol, cigára, pivo dražší. Restaurace dražší, zábava dražší, řemeslníci dražší. Kvalita úplně jinde a to všeho, až na to bydlení a řemeslníky. Dostupnost v Německu všeho mnohem vyšší (zkus si najít třeba odčervováky na děti v ČR, nejsou a červíky se snad do 4 let neléčí, v Německu volně prodejné léky, a tak je to skoro se vším) Platy vyšší a to neúměrně, daně nižší (třeba DPH, o dani z příjmu psal už Sysop).

                      No a já to mám tak, že za dopravu platím asi nejvíc (hezky započítat nákup auta, servis, známku, pojištění, gumy atd.), pak bydlení včetně energií, pak jídlo, pak dlouho nic a pak zbytek. U toho jídla se ještě zastavím. Nyní dělám v ČR u německé firmy a jaksi jídlo mají levnější v matce v Hamburku (menu 1 je většinou nějaký salát apod. 2,80€ a normální jídlo 3,40€, snídaně snad za 1,30€ ale to bych kecal), u nás v ČR je lednice Freshpoint, tedy hotovka z lednice z plastu za cca 100-120,-Kč.

                    13. Re: Ice cream

                      Ja doplacim na jidlo 2 ecka, dalsi 2,20 dava firma, vyber ze dvou teplych jidel a salatu. Jedno z jidel bud ryba nebo uplne bez masa. Ovoce je cely den zdarma bez omezeni (banany, jablka, mrdalinky, pomrdance, hrusky – vse bio, az mne to strhavani samolepek sere), kava bez omezeni, kazdy zamestnanec ma vlastni hrnek se jmenem. Ja si dvakrat denne necham udelat latte, to mi staci. Na nealko napoje ve sklenenych lahvich tu stoji dva veliky automaty, plati se deset centu, ale ty jdou do spolecny kasy a na predvanocni oslave se to prochlasta. Letos – nevim. Neochucena voda chlazena/brblinky… z automatu zdarma. Mliko zdarma.

                      Kavovary a kose s ovocem jsou na kazdym oddeleni. Takze kdyz rano vyzeru banany u nas, jdu o dvacet metru dal k projektantum. Doplnuje se trikrat kazdou smenu.

                    14. Sysop 19.11.2020 v 6:48

                      Zajímavé. S jídlem to mám v ČR zhruba stejně (118 Kč/den fifty -fifty, stravenková platební karta), s vodou, mlékem a kávou také, ale kávu a čaj si musím připravit sám.
                      Ovoce nefasujeme.
                      Perlička: materiál, tedy pražená káva, přijde mého zaměstnavatele ročně na 2000 Kč per person.

                      Zajímavé je, že kromě stravného je to za posledních patnáct let stejné, bez ohledu na majitele firmy (sídelní země, fyzická či právnická osoba…).

                    15. Ja si taky muzu caj nebo kafe u automatu udelat sam. Ale kdyz je tu na to sekretarka, tak reknu ji a mam spojene prijemne s prijemnym.

                      Ty kavovary maji dve nasypky na dve ruzny kavy a asi se na tom nesetri. Ale rocni vydaje na zamestnance se tady moc nerozebiraji. Minulej mesic dostali vsichni zamestnanci litr ecek cistyho jako bolestny v dobe Kovidmazlika. Hodne zamestnancu vyuziva firemni leasing elektrokola, na coz je pravo zakotveny i v pracovni smlouve. Kola od tri a pul litru vejs. Ja ho nemam, nechci. Ale cca polovina lidi vyuzila.

                    16. Sysop 19.11.2020 v 8:10

                      My právě sekretářku nemáme.
                      Roční výdaje jsem si jednou spočítal při ohřívání automatu, když zrovna přijel dodavatel s měsíční dávkou a já to převzal (sekretářku nemáme, kdo zaslechne zvonek, jde otevřít a převezme zásilku nebo zákazníka).
                      Celkové roční výdaje na zaměstnance neznám, pouze náklady u jednotlivých akcí – například zabíjačka dělá 5000 Kč na zaměstnance a rok.
                      Co se týče kola, příspěvek byl asi 800 liber na nákup (bike to work, 2012), ale jen pro čistokrevné, východoevropské pobočky nárok neměly.

                    17. jen přidam, to srovanavani je ošemetne, maji dost vysoke daně, za vše, což neřikam že u nas neni (mam pocit že kolem 41% v mem připadě). Tež vysoke naklady na bydlení, služby, opravy a podobně (tam kde je zahrnuta prac. sila). To si myslim bylo u nas tak 10 let ješte celkem nizke, ale šlo též všechno nahoru, hlavne stavebnictvi (kde je řem. a man. prace). Též koukam že servisy maji vyšši sazby (zkušenost s fordem). Lepši porovnani je – si všímat jak žijou, jak to tam vypada, co nosi a podobně. A to si myslim že již neni takovy rozdil jako před 20 lety. Mam pocit že vic ješte chudnou…nebot makat též se nikomu nechce a ten secialni stat neco stoji. Teta je v DE od 83, dělala dets. lekařku, no trvalo to par let než se k praci dostala.Potom se ji vedlo dobře, ješte v 90tkach, meli DM, byla schopna koupit byt, auto, velky optimismus, s přichodem Eura všechno zdražilo, dnes je na důchodu a nic poz. již neřekne na situaci. Syn dela v gastronomii, bydli s ni, na vlastni bydleni nema (jsou u Frankf.). U nas je nejhorší mi přijde to zdraženi nemovitosti, pozemku a podobně. Najem v Praze kolem 250-300 Kč/m2 standart, cena bytu 100t kč/m2 všude (oproti +-60 v 2007)..atd..

                    18. Re: Bofik
                      Bezpochyby… Nemci sami rikaji, ze to jde zum Grund. Ale porad si rikam, ze az oni budou hladni, my uz bduem chladni.

                    19. Mnichov je stat ve state, tam zase neplati ten platovy prumer ani omylem.

                      V pohranici se da pronajmout peknej byt za 250-350 celkem bez problemu.

                2. @ Jimmyx
                  Ze 2000 eur netto se ten milion bude šetřit dlouho i v CZ. Tedy pokud člověk nežije zrovna na Mama hotelu a jeho společenský život se odehrává ve 3D.

                  1. Ono spis jde o to, ze Nemci setri na male veci, ale ty velke si berou na uvery. To auto by asi spadlo do stejne kategorie. Nemec chce zit hned a protoze situace na trhu prace – jeste nedavno byla – dobra a stabilni, nikdo si z pujcek nedelal moc hlavu.

                    1. Ale furt je to prašť jako uhoď. I kdyby to bylo na 6 let bezúročně, tak je to cca 534 Eur/Monat a tedy mandatorní výdaje zvednuté o 25% přijmu. Pokud žiju v pokojíčku u mámy tak dejme tomu ok,v ostatních případech by ten werk za milion při přijmu 2000 eur musel být opravdu velký hobby.

                    2. Mladi kupujou v drtive vetsine jako druzi majitele. Jednak na to dosahnou a druhak uz z historie vedi, do ceho konkretne jdou. Ne jak doochodce, kterej si koupi novyho Dustera a po ctyrech letech nechape, proc je to rezavy a predni naprava fprdeli.

                      Jako jo, ja urcite nezpochybnuju, ze dat dokupy mega na karu v ceskejch je pro prumernyho Nemce zcela mimo.

                    3. @Sysop
                      No právě, 2000 euro není na žádný velký vyskakování, buď ještě živím rodinu a nezbude z nich nic nebo už jsou haranti z domu a šetřím na hrobku :-)

                    4. No právě, 2000 euro není na žádný velký vyskakování, buď ještě živím rodinu a nezbude z nich nic
                      Mno, tak furt se líp vyskakuje z 2000 eur než ze 26000 Kč, když ceny jsou skoro stejné…

                    5. @ Marty
                      To neříkám, ale ani v prvním případě to ani zdaleka není na racionální nákup auta za mega.

                    6. To neříkám, ale ani v prvním případě to ani zdaleka není na racionální nákup auta za mega.
                      Jasně, ale reálně se to dá z průměrné německé mzdy dosáhnout, pokud to bude váš sen. Z průměrné české mzdy se jedná maximálně se sen vlhký.

              2. Ja mam celkovou miru zdaneni 37 %
                Předpokládám, že u vás dělají hodně děti a manželka, ne?

                celorocnim zuctovani mi pak Nemec proplati cestovne do prace, prispevek na barak na stavebni matrijal a kdejakou picovinu, v mem pripade mi vracel z dani osmnact stovek. Mesicne na dite dostanu od statu dve stovky… ono se to nasklada.
                V poho, snažil jsem se to strčit do kolonky služby, možná jsem to měl víc rozepsat.

                1. ? Manzelka je doma uz 13 let, praci jsem ji zatrhl hned ze startu. A deti? Nechapu.

                  1. Eh… uz jsem nastartoval mozek. Jasne, mam Steuerklasse III, coz je i jednim z dalsich duvodu, proc se moji zene nevyplati pracovat. Potomstvo asi taky neco udela, ale vetsi polozka je Kindergeld. Ostatne kalkulatory na nemecke mzdy jsou na ruznych webech, clovek to muze s Ceskem snadno srovnat.

                    Jak rikam – co rozhodne je fajn a o cem si v Cesku clovek muze nechat jen zdat, je danove zvyhodneni za dopravu do prace, kde se pocita vzdalenost od prace po silnici bez ohledu na dopravni prostredek s vyjimkou letadla a vrtulniku, protoze ty nepouzivaji silnice. Dalsi vec je, ze kdyz clovek stavi nebo rekonstruuje a faktury uhradi bud prevodem nebo kartou (ne hotove), pak nejakou cast (nevim kolik presne, to resi moje danarka) si odecte z dani. Plus, mohl bych si od dani odecist i cestovne moji zeny do prace. Jsou tam jeste nejake dalsi polozky, jako telefon, pocitac a co ja vim co, nepotreboval jsem to. Tohle je realna podpora statu a ne jak v Cesku.

                    1. Jeste drobnost… narok na Entfernungsgeld ma kazdy bez ohledu na vlastnictvi dopravniho prostredku a jeho typ. Takze treba i na pujceny kolo. Tim padem treba firemni auto je fajn benefit, protoze Entfernungsgeld funguje dal. Auto je automaticky benefit pro vedouci pracovniky, Nemci to maji jeste rozsortyrovany podle dulezitosti cloveka, takze Teamleiter fasuje nejakej nizsi VW, Abteilungsleiter Medveda nebo lepsi BMW a vyssi sarze pak neco vymazlenyho od Audi, BMW, Medveda. Samozrejme lze to udelat i jinak, na domluve. Ale Nemci si na to deleni spolecnosti radi hraji. Onen prosnuly Untermensch byl sice hodne pritazeny za vlasy, ale jinak Nemci sortyruji a taky respektuji.

              3. V ČR jste měl určitě víc, neb jste nezapočítal superhrubou, tj. odvod zaměstnavatele.

          2. No… on ten Nemec si tu hracku za milion vezme na sestilety uver s navysenim nula nula hovno. Takovy financni podminky, jako dostane Nemec, nedostane Cech v Cesku ani omylem. Navic Nemec se o auto stara, takze budmu vydrzi, nebo ho porad dobre proda… treba tomu Cechovi.

            1. Protože má ojro se zápornou depozitní sazbou. Proto se Čech na ty podmínky nedostane. Ale věřte, že by raději chtěli ty naše ouroky. Malé, ale kladné. Zase si nehrajte na adoraci Helmutů, všeho moc škodí. Někdy až okatě nadržujete, neprávem.

          3. Ta prumerna mzda je v hrubym, ale hracku za milion kupujes v cistym. Bacha na hrusky a jablka.

          4. no já mám taky příbuzné v bohatém bavorsku a teda lidi tam mají tolik vaty, že si zlatem utírají řiť. Holt prohraná válka je super věc, to se musí umět.

            Ne teď vážně, životní úroveň stále úplně nesrovnatelná, ale už jsem nebyl tak ohromen jako před 20 lety. My jsme možná trochu zbohatli, spíš ne, ale oni krásně postupně chudnou a jde to s nima do řiti a je to krásný pohled. Místní si stěžujou (brachovo kolegové – doktoři a sestry) že si nemůžou dovolit ani polovic životního stylu co jejich rodiče před 30 lety a jde to celé do prdele. EKO zvyšuje náklady příliv opic z východu a jihu snižuje příjmy a to kurevsky. Strašně dobře se to poslouchá a je to krásný pohled, nicméně furt to zní pro nás absurdně, když si člověk-zaměstnanec-nepodnikatel stěžuje, že na nové porsche teď šetří 6 let a ne 3 roky jako jeho fotr a že je to tím pádem v piči.

    2. Jenom poznámku k tomu slovíčku:

      Ve slovenčině býval rozdíl mezi „som chudý“ (česky „jsem hubený“) a „som chudobný“ (česky „jsem chudý“).
      Ale možná mi něco uniklo.

      1. Nebo jde o moraváka.

        1. Potom by značce „SOM CHUDY“ odpovídala spíš „SO CHODE“, ne?

          1. Je to úplně jedno, když ta podstata se skrývá jinde, protože je nutné mít 8 znaků a z toho minimálně jednu číslici, do toho se prostě „JSEM CHUDEJ“ dostat nedá.

            1. „CHUDOBA“ ?

              1. Máš v tom len 7 znakov.

              2. CHUD0BA1 :D

          2. Pokud by slo o hanáka. Ovsem klidne to rekne obyvatel Zahoria nebo Podluzi. Straznickem a Kyjovskem si nejsem úplně jist.

            1. Zlejstrejda 18:11:2020 v 17:17

              Takhle by to řekla i tetička džbánická (Moravský Krumlov)…
              Záhoráčtinu znám jen málo, myslel jsem si. Po vyslechnutí tracku Chlapci na ulici (Čavalenky) jsem zjistil, že vůbec.
              Co se týče Kyjovska, řekl bych, že spíš ne. Strážnickem si nejsem jist vůbec.

              1. Chodil jsem par let s kockou z Kyjova, byla fajn, kdyz si na ni vzpomenu, rozbolej mne zada z vincku.

                Kazdopadne tam to tahali na „u“, ne na „o“. Ja jsem puvodne Hanak a moje prababka, ta mluvila echt hanacky furt a „so choda“ by vypalila zcela jiste.

  5. 2PS: Je pocitově nějaký rozdíl mezi 95 oktanovým benzínem a 98/100 na chování motoru?

    1. Pokud mezi ty pocity se da pocitat radost z nizsi spotreby, pak ano.

      Ja cepuju v Nemecku, protoze nas financni nerad vidi, ze si nemuze odpocist ceskou dan. A musim potvrdit, ze stale jeste plati ten rozdil, mezi 95 v Nemecku a 95 v Cesku (s vyjimkou Shellu plus par ostatnich znacek). Bohuzel jsem netestoval uplne stejnou trat za stejnych podminek stejnou jizdou, nicmene i pri dalnicnim stylu jsem poznal na dojezdu, ze jsem cepnul v Cesku. Takze jak to pak funguje v ramci stejne znacky ruznych oktanovych cisel, je nabiledni.

      1. Som ostal začiatkom tohto roka zarazený stáť na pumpe v Bradavici na Dunaji ako taký kôl v plote. Miesto štandardnej ponuky benzínov t.j. 95-E5, 98-E5 a nejaká prémiovka na mňa kukali len dva stojany 95-E10 a prémiovka. Slovenská vláda (vtedy ešte SMER, SNS a SMK a tichá podpora od ĽSNS) sa rozhodla, že sme tak bohatý a rozhľadený národ, že nám netreba E5-tku benzín, lebo si radi doplatíme za prémiový benzín, keďže vieme, že taká E10-tka nieje tak celkom vhodná pre naše autá. Vláda to urobila preto, lebo treba plniť tie kokotské eko-bio-socialistické plány skurveného bruselu o znižovaní emisíí do roku 20xx
        Samozrejme, že v takom socialistickom Rakúsku či BRD+DDR ešte stále dostaneš 95-E5-tku. A navyše v socialistickom Rakúsku je palivo lacnejšie takže tam 98-E5 stojí to čo 95-E10 na Slovensku.
        Inak ono to bolo na Slovensku predtým tak, že síce bol benzín označený E5, ale norma povoľovala až 7% podiel biosračky. Terajšie značenie E10 musí mať podiel biosračky od 7 do 10%.
        V BRD+DDR (ak som dobre hľadal) tak E5 znamená max. 5% podiel biosračky a E10 max. 10% podiel biosračky. Preto napríklad Aral ponúka benzín Ultimate 102 E5 – toto palivo je bez biosračky, ale norma udáva 0-5% biosračky takže dodatočné označenie E5 tam musí byť.
        Ide ma mrdnúť z toho ako vehementne sa ni do života serú kadejakí nedonosení zmrdi.

        1. „nedonošení zmrdi“. Děkuji. S dovolením si půjčuji na neurčito.

        2. OkkY: to není vaší vládou, to je přímé nařízení soudruhů z EU. Pokud nějaká síť benzinek nedokáže prodat dostatečné množství E85 a bionafty, má od EU povinnost čerpat N95 E10. Vy Slováci jste akorát stáhli kalhoty před brodem dříve než my a Rakušáci, protože ta perverzní povinnost platí od posledního prosince 2020:

          https://autobible.euro.cz/benzin-e10-jako-nahrada-za-natural-95-e5-od-prvniho-ledna-2019-zadna-biokatastrofa-nehrozi/

          Tzn. neviň svou vládu z toho, za co může ekobolševik.

          1. Nebodaj ich mám pochváliť, že stým prišli ešte skôr ako bolo treba? No ani hovno.
            Inak o tej povinnosti v rámci EU som nevedel. Vďaka za odkaz.

          2. Dyž už ai v uhniji všichni ví, jaký sou tydlety řepky svinstvo a že to má efekt přesně vopačnej? Sem měl za to, že už to zavádění zastavili.

            1. Muši jebac.
              Vymysleli kokotinu, nasilu to pretlačili a teraz by to akože odpískali stým, že ako sorry ale zmýlili sme sa. Ty vole, v ktorej galaxii si zažil takúto sebareflexiu u zmrdov typu Greenpeace, neo-komunisti, ultra-ľavičáci, socialisti atď.

              1. Ale šak co, většina korábů, se kterejma se drkocám, snese kde co. Tendle poslední nejspíš ai močku, pokud by se dokázala vznínit. (Samozřejmě sem slušnej hoch a nic takovýho tam neleju, přecené, čestný greténský ;-)).

                Ostatně, proti dehtu nemůžu nic říct, měl sem to ve všelijakejch podmínkách třeba rok v kyblíku vystavený vzduchu a mimo toho co se vypláchlo z kanystrů (je to jímka na vylívání decek co tam zbudou) jedinej další bordel co tam vzniknul je mouchy a pavouci co do toho napadali :D Po naplnění a odsedimentování sem vršek normálně odčerpal a zase projel. Je teda ale fakt, že tam mohly být stopy aditíva, tak nedokážu garantovat, že to nezkonzervovalo to.

        3. SatanOkkY: Já do svého Dehtu začal tankovat palivo u Čepra, kde je nafta bez biosraček za celkem rozumné ceny a dolévám do toho ještě VIF. Projevilo se to velice výrazně na tišším chodu motoru a pravidelném volnoběhu, téměř nulové kouřivosti při normálním zatížení motoru, prodloužení dojezdu asi o 15%, podstatně vyšší ochoty jít do otáček a zatím stoprocentní spolehlivosti startů jak studeného, tak teplého motoru (jde o zatracovaný dvoulitr VW typ BKD). Celkově srovnání chování motoru z doby, kdy jsem si tu oktu dovezl a nyní, je razantní zlepšení ve všech parametrech. Jistě, ten motor potřeboval i nějaké zásahy, ale ty přispěly ke zlepšení z nějakých 70 – 80%, zbytek udělala změna dodavatele paliva.

          1. No a nějaký benzín bez biosložek? V těch 100 oktanových benzínech co jsou běžně dostupné pořád něco je ne? :)

            1. Tam treba u benzínu asi pozrieť zloženie podľa výrobcu.
              Aral aspoň v nemecku má ten Ultimate 102 E5 a podľa výrobcu čo píše na nete je to bez biosračiek.
              Problém je cena – lebo vysoké zdanenie oproti bio-sračkovému palivu.

          2. VIF-ko som používal keď som mal Nissan PickUp D22 2,5TDI a asi to bolo lepšie ako bez neho – nejak sa mi nezdalo, že by to nejak čarovne pomohlo.

      2. Myslím, že když zapálíte český a německý benzín, oba shoří stejně. Moc koukáte na Pelíšky.

  6. https://www.lidovky.cz/byznys/doprava/britanie-uspisi-zakaz-prodeje-benzinovych-a-naftovych-aut-bude-platit-od-roku-2030.A201118_102427_ln-doprava_liluj
    snaží se nás přesvědčit že elektromobily nás spasí, to je utopie a na konci vtip: Cílem vlády je rovněž učinit z jízdy na kole a z chůze atraktivnější způsoby cestování, píše server BBC. Tak do sámošky na sídlišti, nebo na výlet ano, ale cestovat, to se jede autem-vlakem-případne letadlem. Utopisti…

    1. Feudální šlechta měla vždy výhrady proti tomu, aby na koních kromě ní jezdil i sprostý lid.

      Originální je, že dnes se toto rozvrstvení společnosti na extrémně nerovnou zelenou šlechtu a zbídačený pěšky chodící plebs děje pod argumentem „rovnosti“. To by jeden nevymyslel.

      1. Ze Anglani nejsou zrovna etalon inteligence, to clove vidi dnes a denne, kdyz se podiva na jejich politicke nazory plus zpusob, jak si etnicky redej prumerne IQ. Nicmene, kazdej normalni clovek se snazi odsunout totalni elektromobilitu na dobu, kdy bude odpovidajici infrastruktura a zdroje. Zda se ale, ze Anglie se rozhodla jit cestou slapacich aut.

        1. Tohle je dané spíš tím, že přítelkyně Borise Johnsona je zelená fanatička pracující pro zelenou NGO a má Borise omotaného kolem prstu. Teď nechala vyhodit Dominika Cummingse, který Borisovi vyhrál celé volby, protože je nedostatečně zelený a liberální a vůbec…

          https://echoprime.cz/a/SR6Hc/telenovela-v-downing-street-johnsonova-snoubenka-zahajila-puc

          Tím více je šokující, že jeho nynější pád způsobila prkotina. Začalo to Johnsonovým rozhodnutím jmenovat nového šéfa své kanceláře, kterým se měl stát jeho dosavadní ředitel pro komunikaci Lee Cain. Cain pracoval pro Johnsona poslední tři roky a zároveň je považován za Cummingsova člověka, se kterým se zná z brexitové kampaně. Proti povýšení Caina se postavila Allegra Strattonová, bývalá novinářka, čerstvě jmenovaná, aby vedla vládní tiskovky ohledně koronavirových opatření. Nelíbilo se jí, že by Cain měl dělat jejího nadřízeného. Spojenkyni našla v Johnsonově snoubence a matce jeho nejmladšího dítěte Symondsové. Ta prý Cainovo instalování do funkce v podstatě vetovala, a Cain tak oznámil, že se rozhodl rezignovat i na pozici ředitele pro komunikaci. Rozčílený Cummings začal vyhrožovat, že odejde taky.

          Obě strany na sebe začaly do médií pouštět špínu. Symondsová se prý nemístně plete do vlády a je schopná svému partnerovi napsat až 25 esemesek za hodinu s návrhy ohledně politické agendy.
          (…)
          Válka v čísle 10 skončila v pátek, kdy se měl Johnson dozvědět, že Cain s Cummingsem cíleně v médiích poškozují jeho přítelkyni. Povolal je k sobě a vyhodil. Oba sice zůstávají oficiálně do konce roku zaměstnanci kanceláře premiéra, aby mohli dotáhnout rozdělané projekty, mají však nařízenou práci z domova a do Downing Street již nesmějí vkročit.
          (…)
          Cummingsův vyhazov je tak příležitostí pro vládní restart. Největší obavy mají brexitáři. Cummings byl garantem tvrdého brexitu a jeho rezignace může signalizovat britskou kapitulaci v negociacích s EU, zvláště pokud společně s ním odejdou další jeho spojenci. Spekuluje se například o lordu Frostovi, momentálně hlavním vyjednavači za Británii.

          Změna v okolí premiéra také může znamenat větší důraz na zelenou politiku. Symondsová sice začala kariéru v tiskovém oddělení Konzervativní strany, kde to dotáhla až na šéfku oddělení, je ale také zapálená environmentalistka. Momentálně pracuje jako poradkyně pro ekologickou organizaci Oceana. Symondsová je nejspíše jeden z důvodů, proč se z Johnsona, který se dříve vysmíval větrníkům a solárním panelům a podporoval rychlá auta, v posledních letech stal zapálený ekolog. Zkazky o tom, že premiér je „pod pantoflem“, po úspěšné akci Symondsové proti Cummingsovi nyní jen zesílí.

          Cummings byl také garantem toho, že konzervativci nezapomenou na potřeby dělnických voličů, kteří je senzačně volili ve velkém počtu v roce 2019 a dopřáli jim největší vítězství od osmdesátých let. Sociální konzervatismus a například tvrdá antiimigrační politika tak mohou být ohroženy. Nyní se tak očekává posun k liberalismu a více mezinárodního smýšlení.

          1. tak to vysvětluje vše, woman power na vzestupu. byl hezky članek na autoforum ohledne vyjadřeni Hondy k elektromobilitě. to me potešili, alespon vecny nazor. Ja nechapu kam ti lidi v Bruselu na ty rozumy chodi, ve všem to jde nejak blbym směrem, o nejake autonomii v rozhodovani v člen. statech pomalu řadna..nebot rozhoduji vlastnici majetku, penize, dotace..k vzteku ta situace.

            1. Ak sa bude Honda držať toho čo povedali tak je to konečne aspoň aký taký záblesk nádeje v tomto marasme čo tu máme. Ja sa osobne čudujem japonským automobilkám, že ešte vôbec produkujú automobily pre európsky trh. Ale je pravda, že som neskúmal ich predajné podiely v EU a mimo EU a ani to aké motorizácie predávajú v EU a mimo EU.

          2. V princípe by nám tu v civilizovanej Európe mohlo byť jedno čo sa tam na tých ostrovoch deje, ale bolo by to od nás krátkozraké.

          3. Johnson bude vyměněn a můžeme doufat, že jeho nástupce zákaz zmírní nebo zruší – vždyť by si zabili vlastní ekonomiku, kdyby najednou nebylo čím vozit zboží a čím dojíždět do práce.

            1. To je otázka, podle mě nějaká likvidace ekonomiky od tohoto roku vlastně skoro nikoho nezajímá. A je jedno, jestli to bude kvůli smrtícímu viru, nebo kvůli něčemu jinýmu. Prostě se přerozdělí, natiskne, zadluží, v případě ČR se popraví malý obchodníci a živnostníci, kuchaři se přeučej na svářeče do montoven a jedeme dál…

            2. Udelia sa výnimky a bude. Ale plebsu sa to týkať nebude.
              Som raz niekde čítal že v socanskom nórsku (kde majú úžasné zdanenie spaľovacích motorov v automobiloch) bola nejaká výnimka (úľava na dani) pre vozidla firemné a teraz neviem či mali byť 2 alebo 3 miestne (len jedna rada sedačiek vpredu) a preto kopec ľudí vraj jazdilo v takých typoch áut aby ušetrili na daniach.

              1. Tak pro chudší lidi je prostě vlak a autobus, to by tak hrálo, aby si někdo jezdil ve starším a spolehlivém autě. Ojetej elektromobil je podle mě sci-fi, takže lidi co nemají vyšší nebo vysoké příjmy prostě autem jezdit nebudou a basta.

    2. No co, neni prece lakavejsi nabidka, nez si na kole sfrknout do Basky Vody.

    3. Do té doby se jim to tam rozesere tak, žebudou mít úplně jiné starosti. Klidně se vsadím… ;-)

  7. Puvodne jsem chtel postoval clanek kolegovi, ale v pulce jsem zjistil, ze autor je, omlouvam se za terminus technicus pri popisu kategorie, jen dalsi z kretenu za sexualnim zenitem, bohuzel se vsim co tenhle stav obvykle obnasi… :-(

    1. Stačilo přeskákat prvních pár vodstavců toho jeho chucpe (eště si pamatuju jak mu tady skoro všichni řekli na rovinu, že plečky ze šáde sou podřadnej šmejd kerej je dycky tak vo třídu níž, než se orálně prezentuje, to bylo tehdá jekotu, jak když napichuje podsvinče; pak je hrozně překvapenej, že tu plechovku sardinek nikdo nechce a teď první co z něho vypadne, voila, že to je proti skutečnýmu autu té třídy sračka…notypyčo) a dál sem ani nečetl. Nějak nemá smysl ztrácet čas tím, kterak objevil další krám, kterej je zas nějaká ojebávka a poté, co to za dva roky ulítá xmrti hraním si na závodníka stylem jé vona už je zelená, sakra ten se nějak rychle rozjel, kouknimámo jak to táhnevocpoda a sme před ním, akurvaa radar honem brzdit bude zas čučet jak péro z gauču, že takovou plečku nikdo nechce.

  8. Hyundai i30N Performance Fastback je moje služební auto ke každodennímu používání. Přišel jsem k němu tak trochu jako slepý k houslím, ale rozhodně si nestěžuji. Nejsem tak náročný řidič jako autor článku, takže mi výkon motoru připadá více než dostatečný. V ostatním s ním souhlasím, auto je pohodlné, ovladatelné. Při běžném ne-sportovním používání je odpružení poněkud tvrdé a nádrž vzhledem ke spotřebě malá. Výborné jízdní vlastnosti mi již několikrát pomohly ve složitých situacích. Mám najeto asi 11.000 km a spotřeba je dlouhodobě těsně pod 9l.

  9. Měl jsem to štěstí být několikrát při nakládce hundajů na vagony přímo ve fabrice. Nejvíc dostávali na prdel i30n. Sednout do auta, nastartovat, vytočit motor co to jde, při rozjezdu zagumovat, v uličce/křižovatce zašlápnout brzdy nadoraz, zagumovat znova, na plnej kotel dojet na rampu před vagony, bez nějakého sraní přeskákat z vagonu na vagon, zabrzdit a než vypnu motor vytočím ho párkrát naprázdno do červeného a poslouchám, jak střílí do výfuku. Zajímalo by mě, jak se tyhle vemena chovají ke svým autům. Článek čitelný, vozidlo sympatické, ale šikmooká produkce u mě zatím bodíky nesbírá, i když mají solidní výběr motorů.

    1. Niečo obdobné som zažil ako spolusediaci v aute z požičovne. Vozidlo mal prenajaté (na firmu) chlapík z Nemecka, požičovňa bola tiež nemecká a montáž prebiehala v Rakúsku. Išli sme na obed a on sa ponúkol, že nás zvezie. Štartol, pretúroval, vycúval, dal za jedna a plný, potom dva, zľahka brzdy, lebo tam bol retardér, ktorý sme viac-menej preskočili, zas plný plyn v dvojke, zas zľahka brzdy lebo retardér a potom zas plný plyn v dvojke, preradiť do trojky, plyn a už len brzdy lebo sme boli pri reštike kde sme sa šli najesť. Pretúrovať a odstaviť. Bol to turbobenzín . Keď som sa ho opýtal či to takto prasí aj s vlastným autom tak sa rozrehotal, že teda nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, ale toto je auto z požičovne tak jake pak sraní s nejakým normálnym riadením….

      1. Kdysi v britské edici Reader’s Digest (když ještě za něco stál) byly na toto téma vtipy.

        Přijede auto k chatrně vyhlížejícímu dřevěnému mostu. Řidič vyleze, podupává po vetchých trámech a podezíravě si most měří.
        V tom z auta vystoupí výrostek a praví: „símtě tati, co řešíš, vždyť je to auto z půjčovny.“

        > Znáte ten strašný zvuk, jaký udělá auto když za jízdy zkusíte násilím zařadit zpátečku?
        > Ty prase! Tak se chovat k autu?!
        > To bylo auto z půjčovny.
        > Ahá, tak to jo.

        1. „Víte který auto dokáže ve stodvaceti příčně přejet obrubník a vůbec nic se nestane?“
          „Služební“

          1. Teda pro mě jsou vždycky tyto historky jak z Jiříkova vidění. Dokonce mám pocit, že to různé ničení a hrubé zacházení s firemními vozy je taková urban legend z předchozího desetiletí.
            Sám mám služebáka v cenovce někde kolem 1.4, každý rok mám nový, již takto po sedmé v řadě. Auto pak zůstává ve firmě dál některému z kolegů, nebo se prodá jako zánovní s padíčkem na tacháku.
            V životě by mě nenapadlo se k němu chovat jinak, než k vlastnímu. Neznám ani nikoho z okolí, kdo by se tak k autu choval – a to i k mnohem levnějším. Podle mě výše uvedený popis se týká pouze těch největších lopat v různých Berlingách, dodávkách, nebo jiných spíše stavebních strojích – a to bych také možná křivdil, celkem jsem ve styku i s lidmi od kulaté lopaty a mnohdy se o svěřená auta starají jak o dítě.
            Jak říkám, urban legend, nebo dnes už jen výsada lopat a debilů :)

            1. Jsi čestná výjimka, naopak někdy čím vyšší šarže, tím větší kokot ve vztahu k autu. Nejhorší jsou filmařské štáby, pak ČP, no a firmy jako DHL (ne přeprava, ale IT services, Solutions atd. prostě ta mezinárodní centrála), Innogy, Megatech a takhle bych mohl firmy, které se zabývají třeba optickými systémy, nebo lékařským vývojem, IT atd. jmenovat do aleluja. Všude jsou hovada co záměrně ničí auta, třeba rozprcané palubky od podpatků, propálený tapecírung, odřený po 1000km každý díl na karoserii, podrápaná střecha (u liftbacků i kufr) od toho, že neumí tu sprotovní tašku nebo kufr, co si tam odloží, nejprve zvednout kolmo vzhůru, ale šoupou jí po laku dolů, když jí chtějí sundat atd. Pokud s tím jezdí cizinec (Němci, Italové, Francouzi…) tak je to o level horší, pokud asiat či američan, tak o dva oproti Čechům. Typické je, že použijí držák na mobil s přísavkou na display infotainmentu, nebo to přilepí na palubku a nechají to tam po celou dobu (display je v prdeli, na palubce vyšisované kolečko). Mám pokračovat?

              1. Pálil palubku cigárem
                Myslel že je to – známka punku
                Podrápal střechu i batohem
                Myslel že je to – známka punku

                Ale holky říkaly – No to snad není možný?!

                U řady profesí (filmaři, kancelářští) bych věřil tomu, že auto huntují z prosté absolutní neznalosti. Ostatně moderní manuál tvrdí že se motor zahřívat nemusí, tak co by tomu nenaložili – a o vše ohledně auta se má starat autorizák protože operativní leasing (ble).

                Takovému záměrnému ničení se mi chce říct – to snad opravdu není možný?

                1. Auta se huntují vždy, pokud jsou sdílená a po jízdě je nikdo nepřebírá se zjištěním stavu (půjčovny). Apologeti carsharingu by se někdy měli podívat, jak s tím zachází lopaty a vohnouti, pak by je to nadšení možná přešlo.

                  1. V některých firmách na to vyzráli tím, že služebák nabízí po nějaké době k levnějšímu odkupu zaměstnanci, který jej měl přidělený. To řadu lidí motivuje chovat se ke služebáku jako k vlastnímu, protože jej za vlastní považují. Bez ohledu na to, zda jej nakonec odkoupí nebo ne (většinou ne).

                    1. Asi to nejak souvisi s narodem a z toho vychazejici mentalitou.

                      V nasem firemnim poolu jsou vsechna auta jako nova. Nejstarsi byl BMW540d Luxury, 2014, nabidl se na nastence a za dva dny byl pryc. Soucasti nabidky byl seznam menenych dilu a dolozene faktury vcetne potvrzeni znackoveho servisu, ze oprava byla provedena v souladu se standardy BMW. Papiere muss sein. Uvnitr to bylo jako novy, zvenci lehce osoupany kliky u dveri.

                      Ve stejnym stavu jsou i ostatni auta. Ostatne kdyz se clovek podiva na firemni parkoviste, tak snad jedno auto ze sta nejak indikuje, ze majite je hodne free. V podstate i ten posledni frezar, co je otetovanej jak kandidat na ceskyho prezidenta a cingrlatka ma vsude po xichte, odjede v nalestenym malym VW.

                      Podotykam, ze v nasi fabrice neni jedinej Turek, nebo jinej Arab. Takze ta reference neni vseobecne platna.

                      Opacnej extrem jsem zazil v Jizni Americe, kde auto je to, co ma vetsinu kol, vrci a hraje tomu radio. Absence dveri, sedadel a podobnych zbytecnosti neni duvodem s tim nevyjet na silnici.

                    2. Re: Sysop

                      Vůbec si, viz výše, nemyslím, že by to bylo národem, jelikož s Němci jako takovými mi přišlo, že to byl téměř vždy průser. Spíš si myslím, že hlavní rozdíl je ve firemní kultuře. Tím nemyslím to, co si představuje HR, že bude hezké v powerpointu, nebo to co je v těch směrnicích, které četl akorát jejich autor. Myslím tím to, jak v té firmě dělají lidé rádi, jak se k nim firma chová a jak to zaměstnanci oplácí. Z toho vyplývá i to, jaká sorta lidí se tam nakonec sejde. Tam kde je fluktuace jako kráva, tam kde zaměstnavatel akorát hledá jak zaměstnance ojebat, tam kde se z povahy způsobu činnosti, nebo činnosti samotné schází zmrdi a jiný morální odpad, tak tam z logiky věci trpí majetek firmy ať už krádežemi, či chováním se k němu. Tam, kde se tohle neděje, tam kde se zaměstnavatel stará, aby se tam lidem líbilo a dělali u něj rádi, tam není fluktuace a taky podle toho vypadají prostory firmy, auta apod. On už si kolektiv nějakého takového debila, po kterém to např. v autě vypadá jak v popelnici, vyloučí sám.

              2. Tohle chování k autům jsem nikdy nepochopil. Já to na vlastní oči neviděl, ale slyšel jsem o tom vyprávět od kolegů. Náš německý korporát má pár lepších škodovek pro služebky do Reichu (já si vždy vybírám scalu, protože je jednak jako rapid, který máme doma a jsem tudíž na něj zvyklý a druhak se superbem se mi nejezdí úplně dobře, něco mi na něm vadí, ale nevím co) a pokud s tím autem jedu, chovám se k němu jako k vlastnímu. Proč huntovat něco, co dobře funguje a může fungovat ještě dlouho? Ale asi je to dané úrovní demence ve společnosti, když někdo úmyslně ničí něco, co mu nepatří.

                1. Není to jak se tady řešilo že je vyosenej volant vzhledem ke zbytku auta (a sedačce)? Teda mimo spousty dalších věcí…

                2. Nezlob se, ale máte na výběr mezi Superbem a Scalou a existuje opravdu někdo, kdo si raději než velmi povedený Superb a jedno z mála aut srovnatelné s VW vyšší střední s extrémním pohodlím vezme na delší cestu takovou kupu nedůstojných sraček jako je Scala, nebo Rapid? Tak to mi fakt nejde do hlavy.
                  PS.: Jezdil jsem Supem 2 roky jako se služebákem a najel na něm asi 130tis a fakt mi nepřišlo, že by bylo něco v nepořádku po stránce jízdních vlastností se zaměřením na pohodlí. Pokud by se na něj díval někdo optikou „sportovnosti“ je to samozřejmě průser.

                  1. Máme doma Spacebacka už přes dva roky a to auto, byť je levně postavené a je to vidět hlavně v interiéru, mám rád. Líbí se mi poměrně jednoduchý čtyřválec, kolem kterého je pod kapotou hodně místa, líbí se mi vnitřní prostor, líbí se mi i design a kompaktnost Rapida a jeho jízdní vlastnosti, prostě s tím autem nemám žádný problém technický ani řidičský – snad kromě sedačky, na kterou si musím pokaždé zvykat, když do rapida přesednu ze své oktávky. Scala je upgrade Rapida, který dostal podstatně pohodlnější sedačky, takže nemám problém strávit v tom autě za volantem 500 km jedním směrem na cestě na centrálu naší korpárny. Motor tahé není nejhorší, přestože mu chybí jeden válec a má wartburtí zvuk. Domů bych to nechtěl, ale u služebáku to neřeším. Do Scaly vlezu z našeho rapida a to auto se chová stejně, sedí na silnici stejně, v mezních situacích se chová podobně, jen to má modernější vzhled.
                    Trojkový superb jako alternativa mi nesedí z důvodu, který neumím přesně popsat, možná je to dané tou jeho bachratostí. Když koukám na ty obrovské převisy blatníků nad koly, jako to měla kdysi Š1202 svého času, tak mě to uvádí v úžas. A to ten Superb má osmnáctipalcová kola. Možná je to dané poněkud nepřehlednou palubkou, fakt netuším, Měl jsem dvojkového superba kombíka jako služebáka několik let a s ním se mi jezdilo daleko lépe než s tímhle trojkovým. Možná že bych změnil názor, kdybych to auto měl jen pro sebe a mohl si ho nastavit a upravit podle sebe.
                    Fakt se vám nehodlám omlouvat za to, že se mi lépe jezdí s kompaktním a jednoduchým autem než s těžkou bachratinou. Pro vás to je scala nebo rapid nedůstojná kopa sraček (stejný názor zase může mít někdo jiný na vaše vozidlo), pro mne je rapid technicky spolehlivé a dostačující komfort poskytující auto s potenciálem jednoduchého servisu v dalších letech a slušných jízdních vlastností. Kdybych nebyl svázaný firemním zákazem používat soukromá auta ke služebním cestám, raději bych jezdil (a nechal si to zaplatit) svou oktávkou, na kterou jsem zvyklý a kterou znám do posledního šroubku (stejně jako našeho spacebacka) než kterýmkoliv služebákem, o který se musím dělit s několika dalšími lidmi.
                    Podotýkám, že žádné z aut, které máme doma, jsem nekupoval jako nové, všechna se ke mně dostala víceméně za symbolické ceny nebo za převod. Spaceback je výjimkou, toho jsme kupovali jako roční auto, ale s velice výraznou slevou a se všemi zárukami nového vozu.

            2. Ten o kom som písal ja tak to nebol žiaden blbeček, ale zasa ani žiaden génius. Normálny priemerný chlap, ktorý si dával dokopy nejakého Golfa GTI (neviem ktorý model) takže technike sa rozumel, ale aj tak kurvil to cudzie auto ako sa patrí. Možno to bolo tým, že bolo z požičovne, možno len tak blbo machroval, možno to mal tak nejak v tej svojej gebuli nastavené, že proste „z cudzieho krv netečie“.

            3. Bohuzel znam osobne lidi, kteri sluzebni auta vyslovene devastuji. Celkove si ale myslim, ze takovych debilu je mensina.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017