Včera jsem si pustil film Monstrum o dění kolem stavby „Fronty na maso“ na Letné. S netržně vnucovanou elektromobilitou to dopadne podobně, jako s tou sochou. Až na fanatiky a užitečné idioty bude většina lidí vědět, že je to zrůdnost, přesto bude za velikého jasotu politicky protlačena a otravovat život všem. Bude to stát neuvěřitelné peníze a spotřebuje to drahocenné zdroje, které by se daly vynaložit daleko smysluplněji. A až i ti výše jmenovaní si budou muset se skřípěním zubů přiznat, jaký to celé byl nesmysl, potichu a bez fanfár to „odstřelí“. Ti, co to spískali, ponesou tak maximálně svoji „politickou odpovědnost“ a dožijí v poklidu v nějakých těch komfortních trafikách. Bo „Mysleli jsme to dobře, ale…“
corona
Jack Torrance 11.1.2025 v 9:30
– – –
ČR mohla využít svého opoždění za západem a okamžitě zarazit výstavbu dalších nabíjecích stanic. Tím jsme je mohli předehnat.
(…za tento výrok na mne jeden bývalý kolega ošklivě útočil, chtěl mě dokonce bít…)
Jantar
Ó zajisté. Pak se s radostí můžeme vrátit k oslům a mezkům a v prázdných halách zkrachovalých automobilek kde veškeré stroje odvezli do šrotu, šlechtit osly a mezky.
Uvědomte si konečně že LIKVIDACE AUTOMOBILEK JE NEVRATNÁ !
Kdo bude stavět po krachu nové továrny za biliony ? Jak se ta investice vrátí když bude muset konkurovat laciné Číně a Americe, Indii, kam se už před lety odstěhovala polovina výrobních kapacit automobilek ?
Integrale
Továrny za miliardy by nebyly takový problém. Pokud by se to vyplatilo, kapitálový trh by neměl problém to zafinancovat.
Nejhorší je to právě s tím, co píšete potom – že Čína nám sem doveze přesně ta auta, která jsme jim kdysi dovezli my.
Co se asi tak stalo s automobily či motory, jejichž výroba byla v EU ukončena? Ano, celé linky skonšily v Asii.
Zotye nebo jak se to jmenuje, nám sem za nedlouho bude dodávat kdysi tak prodejně neúspěšnou Lancii Lybru za 540 000 Kč a po BEV si budete mlaskat, jak je to parádní kočár!
rory2k
Je třeba si uvědomit, že kdyby na konci 50. let nedošlo v Sajuzu k odhalení kultu osobnosti a k následnému tání, tak by nám Fronta na maso na Letné strašila až do 89.
Stejně tak i dnes musí dojít k prozření tam, kde se tyto ideologické hlouposti líhnou – tedy v Berlíně/Bruseli. Češi jsou příliš zbabělí na to, aby ten obrat sami začali. Ti se přidají – stejně jako v 89. – až mezi posledními.
gogo
To máte celé špatně…..já už asi 20 let tvrdím, že s útlumem technického školství přibudou kvanta absolventů humanitních škol. A až jich bude dost, tak hladce přehlasují všechny zbylé techniky a prosadí libovolnou krávovinu. A tam už skoro jsme.Takže vůbec nejde o nějaké prozření. Pro moderní vzdělance je nějaká fyzika, elektronika, ohmův zákon a podobné, o kterých vy si myslíte, že přes ně nejede vlak, naprosto marginální téma.
corona
gogo:
„.. kvanta absolventů humanitních škol. A až jich bude dost, tak hladce přehlasují všechny zbylé techniky a prosadí libovolnou krávovinu…“
– – –
Na tohle jsem poukazoval už před 25 lety. O jé, to bylo keců – i na tomhle blábolišti. Hlavně od „Y“ z ekonomických a humanitních oborů.
Slecna Ling
Ja bych to nevidela tak cerne. Ted zrovna jsme dostali do schranky reklamu na zabavny kurzy math geeks and science freaks. Prirodni vedy jsou sice pro spoustu deti a rodicu trosku narocnejsi, ale popirat, ze jsou potreba fakt snad nebudem. A to rikam ja, co dobrovolne maturovala z matiky, i kdyz absolutne ne oslnive, spis s ostudou.
DF
@SL: Na Slovensku?
Slecna Ling
V Praze :-) Na Slovensku jsou nejak hodnejsi?
DF
@SL: Ty nemas se Slovenskem nic spolecnyho?
Slecna Ling
to DF Ale jo. Mam rada korbaciky, moje best friend je z Kosic, kdysi jsem chodila s frajerem z Blavy a miluju Tatry. A umim spravny slovensky halusky.
DF
@SL: Ok, obcas tady u tebe vidavam nejaky slovensky vyrazivo, tak proto se ptam. Sleduju tenle trend i jinde. Jsem na cestinu citlivej..
Slecna Ling
To bude Natkou. Ona se furt nenaucila mluvit cesky, takze mluvi anglicko slovensky. Letucha z NYC, ale narozena v Kosicich. Je lehky to nasat, pac slovenstina je legracni jazyk. A vlastne roztomilej. Budu si na to davat pozor ale. Tyhle nase mismase jsou fakt trosku divny :-).
Integrale
Slovenčina je mnohem hezčí, než češitna. Je rytmická a zpěvná.
Proto ji taky čeština tak úspěšně vytlačuje.
Onehdá jsem se v Blave dověděl, že už i babička je tam babička ne stará mama. Inu, jako u elektromobilu, ani u jazyku vývoj nezastavíš…
Sysop
Zrejme proto, ze se Ohmuv zakon nepodarilo prejmenovat na smernici, nebo pouhe doporuceni, tak se radeji na ZS nebude ucit. Takto by to mohlo postupne dopadnout se vsemi vecmi, ktere nerespektuji ty spravne hodnoty. Je potreba si uvedomit, ze ‚hodnota‘ neni to, co nekde namerim, nebo spocitam. ‚Hodnota‘ je vyssi cil.
corona
„..co nekde namerim, nebo spocitam. ‚Hodnota‘ je vyssi cil..“
– – –
Jistému „nadřízenému“ jsme s kolegou vysvětlovali, že do baterek se víc energie zkrátka nevejde, i kdyby na tý nabíječce byly desetkrát déle. Nepobral. Má „cíl“…
Sysop
Je videt, ze mu to politicky mysli.
Panek
Uložení energie chemicky limitně naráží na velikost atomu vs. velikost elektronu. Při převedení do laikovi uchopitelných rozměrů to prý je jako uchovávání kostky ledu v mrzáku o rozměrech několika kilometrů. A to je limita, tedy nejoptimálnější uchování energie.
atom cca 0,251×10 na -9
elektron cca 0,100×10 na -19
Alan.Cox
Velikost elektronu je u prdele, protože jde pouze o hodnoty elektrických nábojů.
Nebo můžeš vymyslet úložiště s jediným elektronem. Energie elektronu je veličina, které říkáme elektrické napětí. A proud znamená jen jak rychle s ním šíbujem skrze spotřebič. Když mu napaříš obludně vysoké napětí a budeš transformovat dolů…
Jenomže i tomu největší ignorantovi z humanitně zaměřené školy v okamžiku, kdy budou v důsledku nedostatku technických profesí kolabovat i služby do té doby naprosto samozřejmé, nejspíš doteče, že je něco systémově zcela špatně. Nebude to umět zanalyzovat z hlediska příčiny a už vůbec nezvládne navrhnout řešení, jak 100 hoven (200 hoven, 300 hoven…), ale ke konstatování faktu, že takto tedy rozhodně ne, mu to absolutorium humanitky zcela postačí. Vždyť ani v 89. nebyli v čele revolučních změn samí právníci a ekonomové – stačilo tehdy, že byli nespokojení a bylo jich hodně. Což bude stačit i teď.
Integrale
Nedoteče. Platí staré pravidlo: když násilí nepomohlo, je zapotřebí více násilí.
Takže až proud z OZE nebude, povede to k závěru, že je třeba více OZE. Ty levičáky nikdy nenapadne, že problém byl v tom, že zničili všechny skutečné stabilní zdroje elektrického výkonu, protože o tom nemají ani páru.
Stav: teplárna čoudí
Příčina: spaluje uhlí
Řešení: zakážeme spalovat uhlí
Konečný stav: teplárna nečoudí
A že je nějakým lidem zima? Ať si upletou víc svetrů… to s čoudící teplárnou přece nijak nesouvisí.
Tak je tam prý víc nesrovnalostí tedy ne v ní samotné ale u vnucovaných zdebilit workoholiky, dávám je na roveň sériovým vrahům nebetyčnou zběsilou pádivostí „satanismů než u legend religíozníků čehokoliv a víme co fanatici umí. s °!° °!°y
Tohle jsem dal a se mi líbí nekompromisním sdělením –
..narativ je nevědecký, nelegitimní, nehumánní nesmysl.. https://www.facebook.com/mudrhavrda/videos/1005815867461300
PanHajzl
A to jsi ještě nenapsal, jak jsou baterky citlivé na tepelný komfort, z kolika článku se skládají. Ke spalováku přijdu po půlroce stání, nabíjí baterku(nahodim booster) nastartují. Jak na tom bude mixér po půlroce stání? Co když dojedu k baráku v Mráze, baterka bude mít 10% a bude to 14 dní stát bez dobytí? Termo management bude vyhřívat baterky, dokud nevyblemca zbytek energie a co pak, až to projde vybité mrazem? Nebo až to bude stát třeba 3 týdny vybité? Co až se v bateriovým bloku vysereš článek, nebo balancer ?…
Je to naprosto v prdeli. Hybridní zánovní křáp 2-3 tejdny stojí ve vlažné garáži a řve to a vodmítá nastartovat, už se to poněkolikátý dobíjelo, takže asi tak. Plně eletrická děfka, to bude ingot kterej budeš muset tankem dotáhnout k šalině a doufat, že se lehce podbitý články voživí. Nech to stát místo 3 tejdnů půl zimy a připrav si půl mega na nový…
zrusavpt
Vetsi problem je s 12V baterkou. Treba Porsche Taycan dost trpi na jeji vybijeni a pokud klekne, tak to auto ani neotevres (pokud nemas po ruce klic), a nemas tu baterku ani jak nabit, protoze neotevres haubnu. No a pochopitelne pokud udelas tu chybu, ze si otevres klicem, nasednes a zabouchnes dvere, tak jsi v hajzlu, protoze zevnitr uz neotevres ani klicem :)
fatdwi
zrusavpt: na to trpí všechny uhláky, z nějakého důvodu výrobce v klidu hodí do auta 500 kg trakční baterku, ale „obyč“ na periferie je menší, než u spalováku (částečně logicky, nepotřebuje takový startovací proud). Tím, že je na elektřinu každá kravina (kliky dveří, třeba) a že baterka trpí v zimě (a s malou kapacitou odejde rychleji, než velká ve spalováku), jde to do kytek, protože periferie nelze v klidovém stavu z napájet z trakční, i když je plná.
Předpokládám, že stejně jako mnoho jiných věcí, i tohle se časem vyřeší. Možná i líp, než to byly některé značky (hlavně italské) schopné vyřešit u spalováků (k Ferrari nebo Maserati dostanete-dokoupíte značkovou dobíječku, na kterou máte auto dát, když nejezdí – jinak není problém za 3 týdny nenastartovat. Pro toho, kdo má takové auto venku, dost nepříjemné).
zrusavpt
No, nedivim se, ze je to problem i jinde, ja jen cerpam z videa, kde se presne tohle typkovi stalo s Taycanem. Mam pocit, ze u nekterych znacek se da vyloupnout kus narazniku a pripojit tam 12V nabijecku, tak aspon ze tak :)
fatdwi
zrusavpt: já to znám s Teslou, už před lety taková videa kolovala zcela běžně, nejvíc trojky, asi to bylo víc „optimalizované“ než esko.
Překvapuje mě ale trochu ten problém se zamčením zevnitř, protože pokud potřebuju zvenčí klíč, tak zevnitř žádná mechanika není a tedy bez proudu by samotné zabouchnutí dveří nemělo auto zamčít. To musí být nějaký bug, který bych si myslel už dnes Taycan nemá (ale třeba má, nevím, doma to nemám, jen mi to přijde jako brutální safety issue a tedy potenciálně hromada peněz za class action law suits, tedy motivace to opravit).
zrusavpt
Ono ho to zevnitr nezamkne, ale nefunguje otevirani dveri, protoze felektrice :) Pokud si ten klic vezmes ssebou dovnitr, tak ti nemuze zvenku otevrit ani nahodny kolemjdouci. Pochopitelne mu ten klic nemuzes podat ven, protoze okynko je zavreny a felektrice… Takze vyrazit / vypacit zevnitr okynko, podat klic a potom ho navigovat, kam a jak ma ten klic nacpat (nema to skviru https://www.youtube.com/watch?v=NbnYahNK8Zg
Neni to tak dlouho, kdy v nekolika uhlacich uhorela cela / skoro cela posadka, protoze proste dvere / okna bez elektriky neotevres. Myslim dva lidi v Rakousku a potom neco s kompletni ctyrclenou posadkou, ten samej vikend, nekde v USA?
fatdwi
zrusavpt: jo tak, není za co „zatáhnout“? Bych si myslel, že to při mechanickém otevření a elektrických zámcích prostě vůbec nezacvakne, to jsem totiž viděl na videu s Teslou. Týpek běhal kolem odemčeného auta a nadával, že co jako má dělat, protože potřebuje jet do práce a auto nejde zavřít:-) Video nemůžu najít, byl to Čech tuším s modrou trojkou, no mlátil jsem se smíchy slušně:-)
Jo, ty bouračky jsou profláklé, holt snaha ušetřit každou kačku je u uhláků extrémní. Třeba když už píšete o Taycanu, tak doporučuji si do toho někde sednout a pak kouknout do Panamery. Taycan je vyloženě lacinej křáp pro věřící (á la Tesla), Panamera luxusní auto pro normální lidi.
zrusavpt
Zatahnout je za co, ale nereaguje – viz 7:47 toho videa, co jsem daval odkaz :)
shifty
Jako to je dost šílený. Nechtěl bych to ani zadarmo.
tak vono je zatim povinný to mít nekde skovanou manuální malou kličku, kterou dvou dvére vodevřít mechanicky, ale často je asi dobře skovaná, aby to přece nebylo takový nehezký mrkmrk, a dyž se ti dementi nenaučijou to takle vodvírat předem, těžko to potom honit dyž už hoříš žejo…
RomanL
Mám pocit, že to ani žádnou kličku NEMÁ. I kdyby to jeden život zachránit mělo. Je to totiž plně ekologický vůz. Méně lidí, méně CO2. ;-)
shifty
Chtěl bych vidět někoho, kdo má Maserati nebo Ferrari a nemá na něj vyhřívaný stání nebo aspoň vnitřní slušnou garáž. Jako věřím, že někdo takovej je, ale je to dost nesmysl si pak něco takovýho pořizovat, za mě.
Forge
shifty:
Mám pouze tzv. švédskou.V podstatě venkovní přístřešek pro tři auta.
V zimě totiž přijedeš se solankou a teplo v garáži znamená koledu o korozi.
fatdwi
shifty: ne každé Maserati nebo Ferrari je nové auto za miliony. Taky jezdí ojetiny, Ferrari je drahé, ale rozhodně neimplikuje nutnost garáže, u Maserati s cenami kolem 500k-1M už vůbec ne. Navíc mnoha lidem stačí přístřešek, znám lidi s Porsche, kteří to parkují prostě na parkovacím stání a hotovo, i když dům mají (a v garáži je loď, která je ještě náchylnější než Porsche, tak holt dostala přednost). Zrovna Porsche tyhle problémy ale nemá, je to doména Italů, těžko říct, proč jejich auta likvidují baterku i zaparkovaná a co je tam napájeno tak, že to nevydrží ani měsíc (přitom baterky jsou velké, V8/V12 potřebuje ke startu víc proudu než litrový tříválec).
RomanL
Loď, která by měla být odolná proti mořské vodě, se schovává v garáži, aby nezmokla? 8-o
fatdwi
RomanL: myslíte, že když na loď sněží, prší a sem-tam to mrzne, tak jí to dělá dobře? Běžná malá jachta fakt není ledoborec do arktických podmínek a běžně se vytahují na sucho i u moře (a skladují aspoň pod přístřeškem).
Integrale
fatdwi: to přece nesouvisí s tím, že jsou itslaký, ale s tím, že se akumulátory smí dobíjet jen při „rekuperačním“ módu motoru, tedy asi z 20 % oproti dřívějšíku. A pokud máte víc válců (platí pro všechna auta s víceválcovými motory), tak potřebujete větší el. výkon na nahození motoru. A protože se předpokládá, že ty akumulátory to nedají, dostanete nabíječku. V Německu si ji musíte koupit.
A stejně je to fuk, Maserati má aktuálně max. přeplňovaný šestiválec 3.0 (božské to dílo) a pak přeplňované čtyřválce, kde k nahození stačí malý el. výkon.
fatdwi
Integrale: tady se ale nebavíme o nových autech, to je přece z cen, které jsem uvedl, zřejmé. Tohle prostě Italové neuměli nikdy, v okolí mám jedno Granturismo s přesně tímto problémem a když se trochu podíváte po netu, zjistíte, že je to úplně běžné. A taky zjistíte, že u Porsche tohle prakticky nikdo neřeší. To fakt není tím, že 911 má „jen“ šestiválec a v Granturismu je V8, protože třeba americká auta (v okolí Challenger nebo Camaro) vydrží bez jízdy podstatně déle. A protože nepředpokládám, že na vině je významně nižší kapacita akumulátoru samotného (právě kvůli těm potřebným proudům), musí být něco špatně s těmi auty a jejich klidovou spotřebou.
U Ferrari je to snad evergreen a to se bavíme třeba o 10-15 let starých Californiích, F430, F458, FF, F12… Hromadě lidí auto nechytne už po týdnu, po dvou-třech je to „normálka“. Obvyklá komunitní rada zní „je to Ferrari, s tím musíš počítat, podívej se, jak je krásný a jak to zní“. To především nefanatiky dokáže slušně nasrat, jak jsem zjistil (za ty prachy čeká normální člověk funkční auto, ne hromadu problémů, které fanatici tolerují).
Integrale
Počkejte, Vy tu mícháte hromady věcí. První je, že k ani k novýmu, ani ke starýmu Mázu nepotřebujete jinou nabíječku a nějak extra jinak dobíjet baterku, než k jakýmukoli jinýmu.
Spíš tu mícháte startovatelnost závodních motorů a nákupních tašek, což se zemí vzniku opět nesouvisí, ale souvisí to mnohem víc s měrným výkonem. A opět většinu problémů mají tyhle motory společnou (krom Porsche se vzduchem chlazenými motory, ale ty asi nemáte na mysli).
A jestli Vám někdy někdo tvrdil, že Mázo musí pořád dobíjet zatímco Porsche s ekvivalentním měrným výkonem ne, tak buď měl extrémní štěstí, nebo lže.
Měl jsem těch Talošských aut příliš moc na to, abych tyhle kecy žral. Včetně Máza, s nímž byly úplně jiný problémy (a jehož elektrický uzel pro Vaše info vyráběl Japonec).
Obecně tvrdit, že italský auta jsou větší sráče než ty nacistický, jak se tu pořád dokola zcela nesmyslně pokoušíte tvrdit, je naprostá pitomost totálního lajka. Ty auťáky jsou vyráběný ze stejných komponent stejných dodavatelů, stejnými roboty často ze stejnýho matroše (všechny veký odlitky pro Fiat se odlévají v Německu, Italská auta se vyrábějí z nemeckýho plechu, přístrojovky atd, mají taky made in Germany…). Rozdíly v jednotlivých kusech jsou mnohem podstatnější, než rozdíly mezi značkami (stále pokud budeme srovnávat srovnatelné).
A pokud hovoříme o starších autech minulého tisíciletí, tak bych se těmto řečem přímo vysmál. Bohužel až nedávno bylo možno srovnat Giuliettu QV s Golfem GTI. Ne proto, že ten Golf je o tolik lepší, než býval, ale proto, že Guilietta je o tolik horší, než bývala…
fatdwi
Integrale: myslím, že je zbytečné to řešit, jste v tom moc angažovanej. Mě nikdo nic netvrdil, podívejte se na netu, je toho všude dost. To málo, co znám, pouze tyto informace potvrzuje, rozhodně bych na pár kouscích nestavěl jakékoliv závěry.
Nevím, kde jste vyčetl, že „se pokouším tvrdit, že nacistický auta jsou lepší než fašistický“ – nepokouším. Mluvím konkrétně o Porsche, Ferrari a Maserati, tedy o autech v mnoha ohledech srovnatelných (v mnoha zase ne) a k tomu jsem přidal Dodge a Chevy s V8 pro dokreslení situace. Můžete se mnou klidně nesouhlasit, ale nevidím smysl diskutovat, když jste schopen z toho vyčíst úplně něco jiného, co jsem netvrdil (obecně mimochodem na německá auta mám názor spíše negativní).
Jste v těch Italech prostě moc „investován“, pojďme raději drbat uhláky, tam se zjevně shodneme o dost líp.
dyž to sou takový vypatlaní magoři, že cucají všecko ze startovací akundy, místo aby brali PRIMÁRRNĚ z litiofky (nebo snad dokonce udržovali měničem nabitou tuto…), škoda takový kretény komentovat
PanHajzl
A to jsi ještě nenapsal, jak jsou baterky citlivé na tepelný komfort, z kolika článku se skládají. Ke spalováku přijdu po půlroce stání, nabíjí baterku(nahodim booster) nastartují. Jak na tom bude mixér po půlroce stání? Co když dojedu k baráku v Mráze, baterka bude mít 10% a bude to 14 dní stát bez dobytí? Termo management bude vyhřívat baterky, dokud nevyblemca zbytek energie a co pak, až to projde vybité mrazem? Nebo až to bude stát třeba 3 týdny vybité? Co až se v bateriovým bloku vysereš článek, nebo balancer ?…..
Jantar
Panebože, to jsou teda bláboly.
Tady se za chvíli bude „odborně“ vyjadřovat kdejaká hajzlbába.
Předně, spalovák je zoufale zastaralý PARNÍ STROJ vytuněný jen o vnitřní spalování.
Ostatně první spalovací motor pana Diesela fungoval na uhelný prach.
Krom toho se celý ten neefektivní bazmeg musí kombinovat s velmi složitou převodovkou, kde celý se celá soustava stává ještě zoufalejší a neefektivnější.
Důkaz ? Celý ten přebujelý opravárenský byznys okolo aut.
Tomuhle fakt neříkám pokrok, přehodit lokomotivu na silnice na gumové kola a absurdně ji zesložitit a zporuchovět ad absurdum.
Takže auto je finančně náročnější než si pořídit další 1-2 děti.
Čili automobilismus je v mnoha ohledech (psychologických, ekonomických, sociálních, zdravotních,ekologických,…) nástroj na řízení (de)populace.
Foundryman
Inu, s tou hajzlbábou máte jistě pravdu, soudě dle vašeho příspěvku. Doporučuju zopakovat si učivo II. stupně ZŠ.
Jantar
Elektromobil má pak prakticky samé výhody. Až na jednu a tou je BATERIE.
Protože se 100 let cpou nesmyslně prachy do zdokonalování „parního stroje“ tak aby vyhovoval požadavkům 21. století. Prostě absurdita.
Kdyby se ty peníze 100 let vrážely do vylepšování a vývoj baterie či jiného akumulátoru (superkondenzátor) tak by dnes auta možná i létaly.
Třeba by lidi měli rodinné 4místné kvadrukoptéry s automatickým GPS naváděním, kdyby se podařilo vyrobit lehký a efektivní akumulátor energie na jiném než chemickém principu.
Takhle máme jen přetechnizované poruchové a smradlavé parní stroje i v 21.století.
Tedy, vlastně nemáme, protože soudruzi globalisté se rozhodli že pro „pracující dobytek“ je i aut škoda a tak nás pomalu ale jistě vrací k oslům a mezkům, ideálně pak ke středověkému islámu.
Ostatně „green deal“ – nepoužívá náhodou islám tradičně právě zelenou barvu ?
Foundryman
Ježišmarjá – účinnost elektrárny je v nejlepším případě 40%. Účinnost elekromotoru 90%. Výsledek – stejná účinnost jako u spalováku. Co se týče servisu aut, 90% servisních prací se týká periferií – podvozek, brzdy, elektroinstalace. Oproti elektrovehiklům žádný rozdíl. Jen ty brzdy a podvozek u elektro varianty víc trpí, protože táhnou o pár set kilo víc.
fatdwi
Foundryman: účinnost není stejná jako u spalováku, ale horší, pokud se podíváte na celý řetězec. Tj. 40% výroba v elektrárně, pak 10-20% ztráty vedení, pak 15% ztráty při nabíjení, pak teprve 90% účinnost. Reálná je tedy:
0.4 x 0.9 x 0.85 x 0.9 = 0.2754, tj. 27.5%
Aktuální účinnost uhláku tedy někde 30-40 let za spalovákem a změna je de facto v nedohlednu, protože s žádnou z těch složek nelze prakticky nic dělat, snad s výjimkou ztrát při nabíjení – i kdyby se je ale podařilo odstranit zcela, pořád jsme jen na 32.5%. Údajně SSB mají mít ztráty menší, ale řekněme, že to třeba klesne na 5%, takže jsme na 30.8%.
Jediná možnost, jak to zlepšit je zbavit se úplně uhelných elektráren a mít např. jádro, které sice účinnost jako takovou pošle ještě víc do kytek (účinnost je horší než u spalovacích), ale přecejen nás to u jaderné reakce trápí o dost míň, než když se spaluje uhlí nebo plyn.
Brzdy – to je naopak velké plus u uhláků, protože je prakticky nepotřebujete. Už u hybridů je větší problém jejich koroze než opotřebení, natož pak u uhláků. Lze s tím samozřejmě jezdit jako debil, ale většina lidí, jakmile si zvykne na jejich specifika, tak opotřebení brzd mají minimální. Podvozek ano a ne, protože je zajímavé, jakým šíleným způsobem se podařilo běžným autům ztloustnout (za posledních dejme tomu 10 let). Elektroinstalace pak nemá údržbu, ale problém je u všeho (slavný je v tomto mercedes, Sysop to tady už taky párkrát psal, že moderní modely jsou dost bída).
Takže reálně je servisování nového uhláku skutečně méně náročné, odpadá hlavně pravidelný servis (výměna oleje). Co se ale výrazně zhoršuje je opotřebení hlavních komponent, „generálka“ u spalováku je u uhláku dražší a častější (výměna baterek, výměna elektromotoru). Co je tady zásadní, že se výrazně zhoršuje pozice majitele ojetiny – majitel nového auta je na tom lépe, než se spalovákem (nemusí měnit olej, což je věc, kterou musí dělat i u nového). Jinak je to více-méně stejné, jako u nového spalováku, tj. problémy řeší záruka a svolávačky a větší servis majitele nečeká. Lámat se to bude významně okolo 10 let věku, kdy obyč auto se spalovákem pořád potřebuje olej a budou se hlásit brzdy, díly podvozku atd., což může být drahé („dýzlový trojboj“ – vstřiky, turbo, setrvák), ale málokdy je to naráz, zatímco nová baterka nebo elektromotor je balík.
Foundryman
Já měl u servisu na mysli kompletní údržbu včetně občasných oprav, nejen výměnu oleje, ale i třeba tlumiče, čepy náprav a řízení atd., ale jinak je to samozřejmě tak. S účinností jsem hlavně reagoval na Jantarovy bláboly o parním stroji. No a Hitler jako otec automobilismu, to už by chtělo doučit se nejen fyziku II. stupně, ale i dějepis. VW se dostal do výroby až po válce. To už je spíš Hitler praotcem dnešních zelených – viz. Reichsnaturschutzgesetz z roku 1935.
fatdwi
Foundryman: však nepolemizuji, doplňuji. One ten parametr časového rozložení nákladů je důležitý, protože uhláky jej dále mění v neprospěch majitelů ojetin a hlavně ty ojetiny dělají pro nemalou skupinu lidí de facto nedostupné (když ne záměr, pak jistě vítaný side-effect).
Na druhou stranu, chci být objektivní a je fakt neuvěřitelné, jak spalováky ztloustly a tím se problémy s nápravami a tlumiči srovnaly s uhláky. Psal jsem o BMW, zůstanu u něj:
– i4 váží 2125 kg
– 440i váží 1900 kg
Jasně, pořád je tam 225 kg rozdíl, ale není to už tak moc a do údržby třeba náprav a tlumičů to nijak zásadně nepromluví. Přitom před 10 lety tolik nevážila ani o třídu větší „pětka“ a bylo jí vyčítáno, že s necelými 1800 Kg je zbytečně těžká (zatímco Tesla v té době vážila o skoro 500 kg víc, takže rozdíl v zatížení a „utrpení“ náprav značný).
V čase totiž váha uhláků sice málo, ale přecejen klesá. Efektivita baterek jde nahoru, třeba semi-ssb v Číně umí na podobné váze o dost vyšší kapacitu (tuším 570 kg baterka má 150 kWh kapacitu, zatímco běžně 500 kg baterka má 100 kWh kapacitu, to je obrovský rozdíl). Naopak do benzínů se montují mild hybridní systémy a ty táhnou už tak vysoké váhy ještě výš. „Čtyřka“, co váží skoro 2 tuny je prostě úlet, aby se o tom pořád dalo říkat, že je to sportovně zaměřené auto, mělo by vážit tak 1.6 (sporťák to pochopitelně není, ale ani nikdy být neměl).
Sysop
U uhlaku se to elegantne vyresilo definovanim jeho zivotnosti. Pokud bude deklarovana zivotnost 200t km, no tak proste nema smysl debatovat o vymene lozisek elektromotoru ve 400t km, ze. Zatimco bezne opotrebene dily na spalovaku vymeni prumerne zrucny garaznik a nejlepe i najde nejake nahrady, pokud jde o delsi dobu nevyrabeny kus, tak u uhlaku, kdyz ti prestanou vyrabet nejakou ridici jednotku zamykani dveri, tak mas proste smolik a s dle cidel „otevrenymi dvermi“ auto ani nezapnes. Sorry, auto jsi spotreboval, kup si novy, voe.
Integrale
To se už bohužel týká i efektivních aut. Zkuste k 30 let starýmu autu koupit všechna zadní ramena i s jejich uložením nebo vodítka ventilů apod.
Zahodil jsem auto třeba proto, že jsem na E442 ohnul tři ramena a už jsem je prostě nesehnal.
Sysop
Ale jo, muze byt. Na druhou stranu na Chryslera ze 70. let sezenu temer vsechno. Na manzelcina Jeepa taktez, jedine, co jsem nesehnal, byl jeden plastovy cudl na palubce. Na takoveho UAZe sezenu stale cokoli, byt je to 50 let stary vyrobek.
U tech modernich aut bude problem sehnat po par letech blbej blinkr. Protoze v ramci nejake zkriplene smernice padne povinnost vyrabet nahradni dily x let.
fatdwi
Sysop: to vůbec nenastane. Podle mě to, o čem jsem tady psal loni na jaře je konečné řešení již existujících aut a moudrá brusel v koluzi s automobilkami vyřeší problém životnosti těch nových jinak. Konkrétně tím, že za auto bude zodpovědný výrobce až do jeho likvidace. Tedy už si nic nekoupíš, automobilka ti to jen pronajme. Že to bude pro většinu lidí nedostupné je nasnadě, takovýto systém bude extrémně neefektivní a drahý. Taky se tím splní sen zmrdů z John Deera, tedy že si na tom nic neopravíš a vyřadí se komplet vše mimo autorizované zásahy (tedy další významné zdražení). K tomu budou brutální pojistky, protože auta budou drahá a bude jich málo, pojistná matematika neúprosná.
Soudruzi prostě budou zase tam, kde byli ti minulí – vrchnost, vozící si zadek moderními „šestsetrojkami“, prověření soudruzi budou mít ekvivalent trabantu (tedy drahé a nekvalitní auto, ale jiné – na jiné – mít nebudou) a zbytek bude jezdit sockou.
„…Elektromobil má pak prakticky samé výhody. Až na jednu a tou je BATERIE…“
– – –
Jo jo, jedna jediná drobnost. Asi jako u perpetuum mobile ten jeden detail, že přírodní zákony neumožňují.
Tak co, nebudeš lenit a budeš študovat…?
:OD
Jantar
Napřed chytráku nalij těch cca 100 000 000 000 000 dolarů, a 100 let času do vývoje vysoce efektivního akumulátoru energie, tak jak tyto prostředky byly nality do zdokonalování „parního stroje s vnitřním spalováním“.
A pak teprve můžes srovnávat.
Kde je tu již 100 let známá kvantová fyzika ?
Proč dávno k tomuto nevyužili kvantové jevy ?
Místo toho pučmidráti ze strojárny pořád řeší ozubený kolečka a počítání převodovky – vynálezu ze století páry.
Jak jsem řekl, tak kdyby tu byl superlehký a superefektivní akumulátor energie, tak máme dávno autonomní létající kvadrukoptéry.
(a to nám už v 60. letech slibovali antigravitační vznášedla)
corona
Jantar 11.1.2025 v 13:02
– – –
„…superlehký a superefektivní akumulátor energie…“
– – –
Jasně, nebo perpetuum mobile…
:O
Jantar
„Žádný stroj těžší než vzduch nemůže létat“ = perpetuum mobile.
(to tu dnes probíhá nějaký celorepublikový závod o to, kdo má hlavu hlouběji zaraženou ve vlastní prdeli ? Tak to já přijdu zas až zítra po vyhlášení výsledků, až si zdejší diskutéři tu hlavu už budou moct vyndat)
corona
Jantar 11.1.2025 v 13:11
– – –
Jantare, co máš za praxi…?
hellfire
Jantare, co máš za praxi…?
Vysírání na internetech, když zrovna Alkáč s lejnem nemají vycházky.:)
corona
hellfire:
Asi to tak bude. Jantar opakovaně neodpověděl…
RomanL
Ano. Až na to, že s tím létáním to tvrdili přesně takoví techničtí analfabeti jako ty. :-P
servisdok
Ještě k tomu přidejte nutnost vynálezu supravodivosti za teplot, ve kterých je možný život, řekněme od -20 do +50C.
Bez supravodivosti to nepůjde, už teď některé přenosové soustavy narážejí na stropy, dané ohřevem – ale hlavně stropy, které jsou snižovány nutností svorkování ve venkovních podmínkách.
Jinak řečeno – jiný proud se dá prohánět vodičem 50mm2 vcelku a úplně jiné limity platí pro 50mm2 vedení, na mnoha místech opatřené svorkami s přechodovým odporem.
Konečné slovo nemá ani vn, ani vvn – spíš situaci zhoršuje o nebezpečí sršení na ostrých hranách, nebo přechodech ploch, oxidovaných povětrností.
Pustťe si nějaké video, zaznamenávající dění na vedení 750kV a za nepříliš hustého deště, nebo sněžení. Tyhle zkušenosti my mít ani nemůžeme, vnitroevropská soustava donedávna pracovala s maximem 400kV, víc nebylo ani potřeba.
cool
+
ale Tesla si tenkrát věděl rady a se svým asi of roudem překonával časově vzdálenosti mezi městy 150sátkou, na tehdejší štěrkové cesty to byla závratná rychlost a u pumpy ho nikdo jaktěživ neviděl. Kdo ví co všechno je v šupliku.
Sysop
Autonomni… letajici…
Hm, no, ja mam v aute autonomni rizeni take a jaxem rad, ze je to jen 2D. Az to nejakej curak udela 3D, to abych sel bydlet do bunkru.
Megaselia
Mám síce k matematicko-fyzikálnemu štandardu tunajších prispievateľov dosť ďaleko, ale… Zachytil som niečo o britskom a US pokroku s C14 rádioaktívnom izotope v obale umelého diamantu. Nezachytil som doterajší deklarovaný výkon tejto batérie, ale po čase ďalšieho vylepšovania by sa to údajne mohlo stať náhradou doterajších, založených na lítiu, resp. novovyvíjaných bateriek na báze iných prvkov. Jasné, že to môže trvať, ale s produkciou elektriny pri polčase rozpadu uhlíka C14 vyše 5 000 rokov, by to mohlo niečo znamenať. Neviem, je tu niekto, kto by o tom vedel napísať viac? (ten drobný zádrhel si uvedomujem – napr. len českí vedci v Brne už hlásili minimálne 3 zásadné prelomy v liečbe rakoviny a zatiaľ akosi nič, tak mi je jasné, že podobne to bude aj pri prelomových objavoch v umení batérií a ich aplikáciou v praxi).
corona
Megaselia 11.1.2025 v 13:13
„.. C14 rádioaktívnom izotope .. to údajne mohlo..“
– – –
Nemohlo. Kde nic není, není co vzít…
Megaselia
Potom by ma zaujímalo, prečo je vôbec okolo nich taký rozruch :). Asi by bolo dobré radšej sa podívať na tú slávnu batériu, tuším na Oxfordskej univerzite, ktorá funguje desiatky rokov.
corona
Megaselia 11.1.2025 v 21:59
„… taký rozruch…“
– – –
Protože „žurnalisté“…
RomanL
Jaký rozruch? Nic jsem nezaznamenal…
Sysop
Easy. Dej mi grant par desitek $mega a ja budu makat na vyrobe baterie z kravskeho prdu, az se ze mne bude kourit. Slibuju. Samozrejme, ze jen cesta je cil.
Pridam jednu zajimavost. Mnozstvi energie ve forme radioaktivniho zareni potrebne k usmrceni cloveka je priblizne shodne s mnozstvim energie potrebne k ohrati hrnku caje. Jinymi slovy, pokud by to melo pohanet treba mobil, tak si v kapse budete nosit poradnou olovenou cihlu, aby tu baterii odstinila, jinak si sveho noveho mobilu dlouho neuzijete :)
Tyhle „baterie“ maji vykon v radech mikrowattu. Pouzit je na pohon auta je asi podobne realne jako myslenka auta pohaneneho kusem uranu 235. To uz spis to letadlo… https://youtu.be/NZrxnR44iro?si=tGX-J3x-BYRP4oge&t=90
corona
zrusavpt 11.1.2025 v 18:54
– – –
Zdroje poskytující trvale několik kW výkonu po dobu desítek let o velikosti zhruba domácí pračky se používají řadu let. V komerčním použití ovšem nikdy nebudou, je v nich plutonium a jsou vhodné pro kosmické sondy.
zrusavpt
No, takhle, jednak jsou to generatory (RTG) na bazi plutonia 238, ktere se pouzivaji treba do kosmickych sond, jednak to jsou ty klasicke ruske RTG, co se kazdou chvili najdou nekde v tajze :) S plutoniem 238 je problem v tom, ze je ho malo a uz se nevyrabi, na svete zbylo nekolik (desitek?) kilo. Vyhodou je, ze se rozpada alfa rozpadem na uran 234, kterej ma hodne dlouhej polocas rozpadu a taky se rozpada alfa rozpadem, takze neni problem se stinenim.
Ruske RTG (to jsou ty o velikosti pracky) pouzivaji stroncium 90 s beta rozpadem, to se stini trochu hur. Bezne typy maji vykon nekolika desitek wattu: https://bellona.org/news/nuclear-issues/radioactive-waste-and-spent-nuclear-fuel/2005-04-radioisotope-thermoelectric-generators-2
O vetsich nevim.
RomanL
V kW ten výkon fakt není.
Megaselia
Práve že ten izotop uhlíka nemá byť problém odtieniť. Asi som sa pýtal predčasne, nikto o tom fakt nepočul? Je síce možné, že to nafúkol nejaký nadšenec medzi novinármi, ale aj tak…
RomanL
Počul. Je to specifická technologie pro specifické využití, ne pro běžnou praxi.
Co bys vo tom chcel, je to malej zdroj extrémně malejch výkonů. Na drtivou většinu běžnejch aplikací naprosto k ničemu. Abys z toho vytáhl nejakej rozumnej výkon, tak to bude obrovská bedna (deseti)tisíců takovejch článků, což bude stát bambiliardu. Smysl to třeba bude mít v kombinaci s měničem a nabíječem nejakejch klasickejch akundulátorů pro špičkovej provoz, tak to třeba najde potom uplatnění někde v nepřístupnejch místech (hory, pouště, póly, a samo ve vesmíru), hlavně armáda, expedice, a tak. Že třeba vysílačka, chvílu budeš vysílat, sežereš proud v akundách, a mezitím co se většinu času nebude nic dít a bude se to poooomalinku dobíjet rozpadama. Možná taková tako pawa banka. Pro běžnýho smrtelníka k ničemu, jinak ale proč ne. Pokud to nebudou jenom kecy, a rejžáci budou mít zájem, tak to doklepou k praktické výrobě.
Zatím ale jsou mnohem dál amerikáno-rejžáci s beterkama na nikl 63, v srpnu podepsali spoluprácu a že každá strana podá patent v každé zemi a pak se šábnou.
zrusavpt
Ale jo, slysel jsem o tom, pise se o tom uz nekolik let, ale produkovany vykon je tak nepatrny, ze to utahne mozna malou kalkulacku a mnozstvi zareni je skoro nepatrne. Pokud to nafouknes tak, aby to utahlo aspon mobil, dostanes nekolika kilovou obludu, ke ktere se nikdo nemuze priblizit na bliz nez par metru :)
Co se tyce stineni, tak zalezi na tom, co chces stinit. Plutonium 238 produkuje alfa zareni, ktere ve vzduchu urazi jen par centimetru a odstini ho treba kousek papiru. Beta zareni doleti dal, ale hlavne ma tendenci vyrazit gamma zareni z latek, ve kterych se zachyti. Gamma se stini dost blbe, potrebujes olovo, beton, vodu apod. Uhlik 14 se podobne jako stroncium 90 (ruske RTG) rozpada beta zarenim. Nastesti ma dost nizkou energii, ale i tak. Hlavni problem je ale v tom, ze pokud takovou baterii treba rozslapnes a prach se ti dostane do tela, tak mas zadelano na prusvih.
Mňo, na železnici se obecně zatížené tratě elektrizují právě proto, že elektrická lokomotiva je levná na provoz a přitom vydrží se základními opravami fantasticky dlouho. 40-50 let staré stroje se na železnici vyřazují spíš kvůli morální zastaralosti než proto, že by byly zkorodované. Žádný kamion tak dlouho v dobrém stavu nevydrží.
Ale je to vykoupeno tím, že postavit a udržovat tu trakční soustavu je dost drahé. Proto se s výjimkou pár superbohatých států, které investují do „čistého vzduchu v horách“, neelektrizují tratě, kde není dostatečná zátěž.
netlife
tak zeleznice je specifricky pripad, neresi bateria ani dostupnost vsude.
Integrale
Jantar: Vaše hloupost a nevzdělanost je přímo okouzlující.
Primárním problémem BEV NENÍ baterie.
Problémem BEV je fakt, že drtivá většina elektrického výkonu vzniká úplně stejným spalovacím procesem, který probíhá v té Vaší parní lokomotivě. Proto má efektivní (staré) auto na kolech zhruba totéž, co generátor v elektrárně.
Akorát z té elektrárny musíte ten el. výkon dostat do zásuvky (= ztráty), pak vyvolat chemickou reakci pro „nabití“ akumulátorů (= ztráty), pak vyvolat chemickou reakci pro opětovnou dodávku el. výkonu (= ztráty) a pak tím el. výkonem roztočit elektromotor/y (= ztráty).
Samozřejmě může být ještě hůř: můžeme dobíjet ten BEV prostř OZE. A za několik let se divit, jak byli naši předci chytří a šikovní, když dokázali sestrojit tak pokrokovou věc, jakou byl parní stroj.
S tím, že jste nikdy nepochopil fyziku pro základní školy se nevytahujte. Jsou na světě možná i hloupější lidé.
Black Wolf
Ty jsi fakt jantar, co to meleš?
Jantar
Autor je totální zabedněnec, typický „diplomovaný idiot“ co pro stromy nevidí les.
Copak masivní automobilismus byl někdy důsledkem volného trhu ?
To spíš masivního socializmu až komunismu (státní silnice, dnes kvůli vlastnickým pozemkovým právům pomalu nevybudujete ani asfaltkou ke kravínu).
Nějak si nepamatuju, že by nám za posledních cca 70 let někdo tržně nabídnul si svobodně vybrat ze široké nabídky automobilů i elektromobilů.
Automobily byly od počátku masivně podporovány jak nacionálními socialisty (Hitlerem) tak komunisty v Sojuzu (kde spalovací motory byly výhodné jak z vojensko-strategického tak i z geografického hlediska – na rozdíl od přelidněné střední a západní Evropy)
corona
Jantar 11.1.2025 v 12:50
„Autor je totální zabedněnec, typický „diplomovaný idiot“ co pro stromy nevidí les.“
– – –
Jantare, copak máš za praxi…?
Foundryman
Henry Ford by jistě souhlasil :-D
Jantar
To je ten výrobce parních strojů na kolech z dunlopovy nafouknuté hadice na obruči a s překližkovou kastlí?
Těžko říct co by řekl. Asi že se mu ty dodávky pro Hitlerovu válečnou mašinerii ekonomický hodně vyplatili. A to i po válce, protože právě Hitler zavedl v evropě masivní automobilismus.
Automobilismus = dar kolegy Hitlera.
corona
… syk automobil…!
:OD
Jantar
Buď rád že to o otci-zakladateli moderního masového automobilizmu – Hitlerovi, si to uvědomuju já a pak už jen hrstka přemýšlivých lidí.
Protože kdyby se to dozvěděli různí levicoví neomarxističtí zelení aktivisté a přilepovači k vozovce, tak máš lidí přilepené na D1 z Prahy až do Brna, od FF UK až k FSS MasarykovY univerzity.
Aneb „zelení neomarxisté všech univerzit, spojte se !“
Sysop
A Henry Ford byl Aduv pohrobek, nejspis.
Sysop
…eh… koukam proti proudu, ze Foundryman je stejny dezolat, jako ja ;-)
DF
Sieg trail! :/
Sysop
No jasne, Ada byl hajzl, ze chtel, aby si v autech nevozili prdele jen zbohatlici a bolsevicti papalasi. Tohle je potreba zase vratit tam, kde to zacalo. Uplne nejlepe, navrat na stromy.
Dissenter
Než se začaly prosazovat euronormy (tak od 4 dál) byl vcelku volný výběr. :-)
Dissenter
Elektroauto nemám, fotovoltaiku jo. Pár poznámek.
3kW peak je hodně málo, to se hodí na doklimatizování v létě, aby to bylo použitelné, alespoŇ 10kWp a baterie.
Pro lidi jako já, kteří jezdí dlouhé trasy, je elektroauto celkem nevýhodné, ale jako druhé auto do rodiny nebo pro lidi, kteří jezdí převážně kolem komína (pravidelně např. k nejbližší železniční stanici / metru a občas na nákup) a delší trasy páchají výjimečně, může být už teď elektroauto vcelku srovnatelné, pokud mají možnost nabíjet doma zdarma viz výše a nechtějí starou šunku.
Sysop
Ja mam PHEV s dojezdem bratru 70 km v zime a spokojenost.
U nas v praci je nekolik cisty e-aut a nevim o zadnym z jejich majitelu, ktery by rekl, ze priste jde zase do cisteho e-auta. A to jsou lidi, co si nabijeji v praci zdarma a bydli treba jen 10 km daleko.
Slysel jsem ruzne zkusenosti, od tazeni nalozeneho voziku, pres vypadky firemnich nabijecek (servisuje to Mennekes a nevi, kam driv skocit, takze po nahlaseni ropuchy prijde obvykle za mesic), vypnute nabijecky u hytlermarketu, nebo neunosne fronty, atd.
U nas delame do nabijecek nektere komponenty a i primo vyrobci jsou hodne, hodne ofafrni a objednavaji serie po 500 kusech s tim, ze nevedi, co bude za dva tri mesice.
netlife
Ted nevim jak to bylo mysleno, jakoze kdyz nechteji starou sunku, ktera stoji rekneme 100 tis, tak si radeji koupi elektro za 700 tis? Jakoze uz neexistuje nova auta s normalnim motorem za polovinu ceny elektra?
akorát by to vole nesmělo stát tolik, že při tomdle komínování to za dvě životnosti wágnu ten rozdíl neprojede na PHM žánop
fatdwi
Dissenter: do „výhodnosti“ je dobré započítat pořizovací cenu. Na ježdění „kolem komína“ dřív stačilo auto za 200-300k (běžná cena v třídě malých aut, jako byla Fabia, P208, Yaris). Uhlák podobné třídy stojí milion.
Tj. nebýt kurvení prostředí dotacemi, kdy Fabia dnes stojí 400k a víc a z toho půlka je výpalné ekofašounům (a které se přenáší skrze povolenky do lepších cen uhláků, třeba Tesla s velkou slávou slevnila model 3, právě díky tomu, že bere peníze od škodovky a dalších), tak se nejspíš nenajde nikdo, kdo by řekl, že se mu uhlák „vyplatí“. Jasně, provozně je to levnější, ale rozdíl zhruba 3x vyšší pořizovací ceny se nikdy nezaplatí. Proto se taky zavedlo výpalné, protože ekonomicky je uhlák prostě píčovina a nikdy to nemohlo být jinak.
Takže objektivně je uhlák nevýhodný úplně pro každého a v normálním tržním prostředí by tím jezdilo pár nadšenců. Nikde by ale nebyl nikdo, kdo by mohl napsat „může být už teď elektroauto vcelku srovnatelné“. Když na salónu stálo Citigo za méně než 200k a pak se tam dostalo dotované uhlácké za 500k+ (s tím, že jde o cenu, kde škodovka ztrácela peníze), nevypadalo to pro uhláky moc dobře. Od té doby, za pouhých 5 let, se podařilo zatížit spalováky tak brutálními daněmi, že to může opticky vypadat, že „se to vyplatí“, ale je to jen iluze, daná pokřiveným trhem.
zrusavpt
Celkem by me zajimalo, jak to je s provoznima nakladama v Cechach. Co sleduju ruzne youtubery, tak treba GB (pokud nenabijite doma v garazi) je na tom dost zoufale a uhlak prijde znatelne draz na nabijeni (az 79p/kWh) i na pojisteni. Na Slovensku jsem nejlevnejsi nabijeni videl nekde kolem 0,49EUR/kWh, coz je srovnatelne s benzinem. Pojisteni uhlaku jde vyrazne nahoru
Vzdycky, kdyz jdu kolem nejake nabijecky, tak kouknu na displej, ale nikdy tam neni cena :)
fatdwi
zrusavpt: zda se to vyplatí je závislé na mnoha faktorech. Hlavně mě vytáčí zlodějiny, které kvůli tomu, na koho je uhlomobilita primárně cílená (majetní věřící, zachraňující svět), dělají dodavatelé (představa, že bez kartičky na Orlenu zaplatím přirážku skoro 40% je neskutečná, stejně tak že budu platit dle rychlosti, jakou palivo poteče je absurdní, ale uhlomobilisté s tím nemají problém).
Když budete jezdit něčím se spotřebou okolo 20 kWh, tak budete mít určitě registraci a když budete mít registraci, budete jezdit za cca 260 kč/100 km, když registraci mít nebudete, tak 360 Kč/100 km. Tj. jste na ekvivalentu spotřeby někde kolem 7.2-10.2 l/100 km benzínu.
Vyplatí se to samozřejmě těm, kteří mají doma FVE (no, vyplatí, ještě by to chtělo počítat s návratností a tedy cenou kWh) a při nabíjení doma, kde je to běžně kolem 4 kč/kWh a tedy jste na 80 kč za 100 km a to už je jen ekvivalent 2.3 litru benzínu na 100 km.
Z toho je zřejmé, na koho je vše namířené a kdo je (a bude) v prdeli ve chvíli, kdy už nic jiného nepůjde. Samozřejmě, vše bude možné dále zregulovat, takže čekám, že každý majitel domácí nabíječký dostane elektroměr a bude z něj platit spotřební daň atd., ale konkrétně v tuto chvíli se majiteli domu s nabíječkou provoz (provoz!) vyplatí, nabíjí-li převážně doma. Naopak socka z paneláku, co jde zachraňovat svět eňákem na lízačku a nabíjí za 13 kč-kWh na nabíječkách je užitečný idiot a systém si s ním zaslouženě vytírá pozadí (nic jiného si takový člověk nezaslouží).
zrusavpt
Dik za odkaz, hledat ceny na webu me nenapadlo :)
Takze je to vicemene tak, jak jsem predpokladal – pokud nenabijis doma, tak se zadna uspora nekona.
Dissenter
Pochopitelně myšleno ceteris paribus, tedy za dnešních platných podmínek, odhlížeje od toho, že na benzín se platí vyšší daně než na proud, dotace na FVE a tak dále.
Bedrich77
Problém se jmenuje „energetická hustota“ a dobře to popsal pan Kubáč už před několika lety v několika svých článcích. Protože se to zjevně k mnoha lidem nedoneslo, dovolím si ho citovat (jen zkráceně):
Paradoxně spalování benzínu (vodíku, nafty, uhlí, buthanolu, řepkového oleje, dřeva, PET flašek, milenčiny paruky….) je z chemického hlediska daleko podobnější chemii baterie, než by si Euro-blbouni mohli myslet. Obojí jsou oxidačně – redukční reakce. V případě hoření benzínu se jedná o jednosměrnou oxidaci uhlovodíkového skeletu molekul vzdušným kyslíkem, který přijímá odštěpené elektrony za vzniku CO2 a H2O. U baterií se jedná o vratnou oxidaci „nějaké sloučeniny“ – odnětím elektronů ze záporné elektrody, které pak procházejí elektrickým obvodem a skončí redukcí materiálu kladné elektrody. Naopak nabíjení je „redukce“ materiálu záporné elektrody a oxidace kladné elektrody elektrony z nabíječky.
Tím se dostáváme k jádru pudla – v „olověnce“ se mění PbO2 na PbSO4 a zpět, přitom se přesouvají 2 elektrony. Přitom PbSO4 má molekulovou hmotnost 303 (= 303 protonů a neutronů neboli gramů na mol). Hrubě zjednodušeně to znamená že do kila aktivní hmoty elektrod se vejde maximálně 2 elektrony * 1000 gramů / 303 gramů na mol = 6,6 molů elektronů. Když spálíme nějaký uhlovodík – pro jednoduchost vezměme třeba methan – CH4, který má molekulovou hmotnost 16 na 2x H2O + CO2 – vymění si svá místa celkem 4 elektronové páry. Což znamená že do kila paliva se vejde 8 * 1000 / 16 = 500 mol elektronů. Hrubě nepřesně je rozdíl „energetické hustoty“ 500 : 6,6 neboli 75 : 1 ve prospěch methanu.
Pokud chtěli konstruktéři akumulátorů zlepšit účinnost a „hmotnostní hustotu“ energie v akumulátoru, museli něco dělat s velikou molekulovou hmotností olova a jeho solí. Takže teď je vám jistě jasné proč vývoj šel směrem k „lehkým kovům“ cestou Olovo -> NiCd -> NiMH -> Li-Ion. Olovo má 82 protonů a molekulovou hmotnost 272. Lithium má 3 protony a molekulovou hmotnost 6,9. Touto úvahou – pokud budeme (hrubě nepřesně) předpokládat, olovo při hmotnosti 272 g/mol (303 u celého síranu) zadržuje 2 elektrony zatímco Lithium s hmotností 7 zadržuje 1 elektron. Li-Ion akumulátory by teoreticky měly být 20x kapacitnější než „Olověnka“ a měly by se svou energetickou hustotou blížit spalování kapalných uhlovodíků ne?
Bohužel ne – olovo můžete o vánocích roztavit a lít do vody. Lithium – to by byl jiný bengál. Lithium na vzduchu prudce reaguje s kyslíkem za vzniku Li2O a s vodou stejně prudce (explozivně) reaguje za vzniku LiOH. Proto vás se Samsungem Galaxy Note 7 ani
nepustí do letadla a problémy s hořícími lithiovými baterkami u různých zařízení jsou na denním pořádku. Proto máme tuto volbu: buď bude baterka energeticky vysoce efektivní, tím budou sloučeniny v ní potenciálně nestabilní a nebezpečné, třeba chlorečnan lithný,
LiClO3, který bouchá ještě ochotněji než jeho draselný bratranec používaný v ohňostrojích, nebo bude v baterce nějaká bezpečná sůl typu LiFePO4, která ale má molekulovou hmotnost 155 – čímž se blíží k PbS04 z olověných akumulátorů.
Tedy zopakujeme na plnou hubu, co bylo naznačeno : čím více se molekulová hmotnost „nějaké molekuly“, která drží elektrony v baterce blíží molekulové hmotnosti hořících uhlovodíků – tím více se i průběh vybíjení a nabíjení takového akumulátoru chemicky blíží
hoření – se všemi výhodami a riziky z toho vyplývajícími !
Teoreticky ještě lepší než Lithiové akumulátory by byly vodíkové články, ale to bychom se dostali téměř tam, kam jsme se dostat nechtěli s vodíkovým motorem. Problém tedy není v „technických detailech“ ale v principu. Pokud chcete do nějaké hmoty uložit spoustu energie, tak aby se zase dala snadno uvolnit – musíte počítat s tím, že tato energie se může snadno uvolnit i jindy než chce uživatel = výbuch + požár! Což mě vede k odkazu na věšteckou scénu z filmu Terminátor 3 – která to vysvětluje naprosto lapidárně a fyzikálně správně. Šťouralové budou namítat že Arnold tam předvádí nějaký futuristický „fúzní článek“ – Kubáč ovšem namítá, že mnoho energie stěsnané v malém prostoru je „granát“ bez ohledu na fyzikálně-chemickou podstatu uložení této energie. I péro v autíčku na klíček vám při přetažení může vystřelit oko. Proto berte za fakt, že riziko výbuchů vysokokapacitních baterií už nikdy neklesne a
budeme rádi, když poroste pomaleji než jejich kapacita. Nebo jiným pohledem – dnes jsou akumulátory minimálně 20x energeticky „řidší“ než kapalná paliva, přesto už jsou poněkud nebezpečné. Až se jim v energetické hustotě vyrovnají, což umožní „pohodlnou“ konstrukci elektromobilu bez kompromisů – budou „nehody“ s nimi vypadat téměř jako video s Terminátorem.
Mimochodem chybí obvyklé srovnání jaké baterky používá matička příroda – její elektronový přenašeč se jmenuje FAD – „flavinadenin-dinukleotid“. Přenáší 2 elektrony, syntezuje se z riboflavinu (vitaminu B2) a váží ……… 785 g/mol – skoro 3x těžší než síran olovnatý v olověnce – zase se inženýři (chemici?) mohou poplácat po ramenou, že jsou lepší – až na to, že celá molekula je jenom z COHN – uhlíku, kyslíku, vodíku a dusíku (žádné jedovaté olovo a výbušné lithium). Navíc je tato molekula totálně bezpečná (4 miliardy let bez výbuchu) a navíc slouží skutečně jenom jako přenašeč elektronů – nikoliv jako jejich sklad.
Je to totálně jasné ?
Konec citace.
Tak je vám to jasné? Mohlo by být, pochopil jsem to zhruba i já se svým mizerným technickým vzděláním, takže by to neměl být problém. Ten je, jako obvykle, v těch zasraných přírodních zákonech.
Bohužel, není si kde stěžovat.
Hlavně v jinačím článku připomenul, že akundulátory obecně pracujou na IONTOVÉ vazbě, zatímco spalování uhlovodíků je energia z KOVALENTNÍ vazby. To je z hlediska orbitalů elektronů o dost jinde a to je přesně ten rozdíl energií. Zjednodušeně je to taková potenciální energie elektronu, daná vzdáleností vod jádra (tak jako u gravitace od hmotnýho bodu, nebo elektrostatická od nabitýho bodu).
hellfire
Lithium – to by byl jiný bengál. Lithium na vzduchu prudce reaguje s kyslíkem za vzniku Li2O a s vodou stejně prudce (explozivně) reaguje za vzniku LiOH.
—-
Technická. Lithiový drát (na rozdíl třeba od sodíku) se dá volně sehnat v eshopu a děláme s ním občas pokusy pro děti. Po vhození do vody šumí asi jako šumivý celaskon a žádnou explozivní reakci (na rozdíl třeba od sodíku) jsme nepozorovali. Samozřejmě je třeba odvetravat vznikající vodík, jinak to může udělat trochu bum. Exploze baterie jde dle mého především na prudké vybití potenciálu (zkrat), nikoliv prudké oxidaci lithia, i když v celém procesu hoření hraje roli také.
Alan.Cox
Především má lithium nízkou teplotu tání. Takže když to někde v baterie začne topit, tak se lokálně začíná roztékat vnitřek baterie, a je to hezká řetězová reakce.
miv
A to ještě nemluvíme o technické konstrukci takové autobaterie, která obsahuje cca 4500 jednotlivých článků zapojených serio-paralelně. Takže technicky extrémně náročné na nabíjení a udržování článků ve stejně nabitém/vybitém stavu. Prostě elektromobil má sice perfektní pohon, avšak naprosto nahov.. zdroj energie. A, jako každé technické zařízení, které nemá jednotlivé komponenty vyvážené, je výsledek slušně řečeno tristní.
A proto se to už tak asi před vo kus víc jak stoletím rozšířilo na tramvaje, vlaky a jiný trolejbusy, pže tam je zjevná výhoda pohona a zdroj energie je taky fcajku. Ve stejné době všude jinde začaly vládnout spalovací motory, který vytlačily parní. Vývoj a tržní výběr dávno proběhl, by se s tím fanatici měli smířit.
Foundryman
Vytlačily nejen parní, ale i elektromobily. Ještě kolem roku 1900-1905 elektromobily naprosto dominovaly trhu, v NY je používala taxislužba. Existovaly i dobíjecí stanice, kde bylo možno získat nabitou baterii výměnným způsobem. Někde na trubce je i kus filmového týdeníku z protektorátu, kde vychvalují elektrické náklaďáky ve službách pošty, které šetří vzácné pohonné hmoty pro wehrmacht. Čili se u elektromobilů jedná nikoli o pokrok, nýbrž o „návrat na stromy“.
Včera jsem si pustil film Monstrum o dění kolem stavby „Fronty na maso“ na Letné. S netržně vnucovanou elektromobilitou to dopadne podobně, jako s tou sochou. Až na fanatiky a užitečné idioty bude většina lidí vědět, že je to zrůdnost, přesto bude za velikého jasotu politicky protlačena a otravovat život všem. Bude to stát neuvěřitelné peníze a spotřebuje to drahocenné zdroje, které by se daly vynaložit daleko smysluplněji. A až i ti výše jmenovaní si budou muset se skřípěním zubů přiznat, jaký to celé byl nesmysl, potichu a bez fanfár to „odstřelí“. Ti, co to spískali, ponesou tak maximálně svoji „politickou odpovědnost“ a dožijí v poklidu v nějakých těch komfortních trafikách. Bo „Mysleli jsme to dobře, ale…“
Jack Torrance 11.1.2025 v 9:30
– – –
ČR mohla využít svého opoždění za západem a okamžitě zarazit výstavbu dalších nabíjecích stanic. Tím jsme je mohli předehnat.
(…za tento výrok na mne jeden bývalý kolega ošklivě útočil, chtěl mě dokonce bít…)
Ó zajisté. Pak se s radostí můžeme vrátit k oslům a mezkům a v prázdných halách zkrachovalých automobilek kde veškeré stroje odvezli do šrotu, šlechtit osly a mezky.
Uvědomte si konečně že LIKVIDACE AUTOMOBILEK JE NEVRATNÁ !
Kdo bude stavět po krachu nové továrny za biliony ? Jak se ta investice vrátí když bude muset konkurovat laciné Číně a Americe, Indii, kam se už před lety odstěhovala polovina výrobních kapacit automobilek ?
Továrny za miliardy by nebyly takový problém. Pokud by se to vyplatilo, kapitálový trh by neměl problém to zafinancovat.
Nejhorší je to právě s tím, co píšete potom – že Čína nám sem doveze přesně ta auta, která jsme jim kdysi dovezli my.
Co se asi tak stalo s automobily či motory, jejichž výroba byla v EU ukončena? Ano, celé linky skonšily v Asii.
Zotye nebo jak se to jmenuje, nám sem za nedlouho bude dodávat kdysi tak prodejně neúspěšnou Lancii Lybru za 540 000 Kč a po BEV si budete mlaskat, jak je to parádní kočár!
Je třeba si uvědomit, že kdyby na konci 50. let nedošlo v Sajuzu k odhalení kultu osobnosti a k následnému tání, tak by nám Fronta na maso na Letné strašila až do 89.
Stejně tak i dnes musí dojít k prozření tam, kde se tyto ideologické hlouposti líhnou – tedy v Berlíně/Bruseli. Češi jsou příliš zbabělí na to, aby ten obrat sami začali. Ti se přidají – stejně jako v 89. – až mezi posledními.
To máte celé špatně…..já už asi 20 let tvrdím, že s útlumem technického školství přibudou kvanta absolventů humanitních škol. A až jich bude dost, tak hladce přehlasují všechny zbylé techniky a prosadí libovolnou krávovinu. A tam už skoro jsme.Takže vůbec nejde o nějaké prozření. Pro moderní vzdělance je nějaká fyzika, elektronika, ohmův zákon a podobné, o kterých vy si myslíte, že přes ně nejede vlak, naprosto marginální téma.
gogo:
„.. kvanta absolventů humanitních škol. A až jich bude dost, tak hladce přehlasují všechny zbylé techniky a prosadí libovolnou krávovinu…“
– – –
Na tohle jsem poukazoval už před 25 lety. O jé, to bylo keců – i na tomhle blábolišti. Hlavně od „Y“ z ekonomických a humanitních oborů.
Ja bych to nevidela tak cerne. Ted zrovna jsme dostali do schranky reklamu na zabavny kurzy math geeks and science freaks. Prirodni vedy jsou sice pro spoustu deti a rodicu trosku narocnejsi, ale popirat, ze jsou potreba fakt snad nebudem. A to rikam ja, co dobrovolne maturovala z matiky, i kdyz absolutne ne oslnive, spis s ostudou.
@SL: Na Slovensku?
V Praze :-) Na Slovensku jsou nejak hodnejsi?
@SL: Ty nemas se Slovenskem nic spolecnyho?
to DF Ale jo. Mam rada korbaciky, moje best friend je z Kosic, kdysi jsem chodila s frajerem z Blavy a miluju Tatry. A umim spravny slovensky halusky.
@SL: Ok, obcas tady u tebe vidavam nejaky slovensky vyrazivo, tak proto se ptam. Sleduju tenle trend i jinde. Jsem na cestinu citlivej..
To bude Natkou. Ona se furt nenaucila mluvit cesky, takze mluvi anglicko slovensky. Letucha z NYC, ale narozena v Kosicich. Je lehky to nasat, pac slovenstina je legracni jazyk. A vlastne roztomilej. Budu si na to davat pozor ale. Tyhle nase mismase jsou fakt trosku divny :-).
Slovenčina je mnohem hezčí, než češitna. Je rytmická a zpěvná.
Proto ji taky čeština tak úspěšně vytlačuje.
Onehdá jsem se v Blave dověděl, že už i babička je tam babička ne stará mama. Inu, jako u elektromobilu, ani u jazyku vývoj nezastavíš…
Zrejme proto, ze se Ohmuv zakon nepodarilo prejmenovat na smernici, nebo pouhe doporuceni, tak se radeji na ZS nebude ucit. Takto by to mohlo postupne dopadnout se vsemi vecmi, ktere nerespektuji ty spravne hodnoty. Je potreba si uvedomit, ze ‚hodnota‘ neni to, co nekde namerim, nebo spocitam. ‚Hodnota‘ je vyssi cil.
„..co nekde namerim, nebo spocitam. ‚Hodnota‘ je vyssi cil..“
– – –
Jistému „nadřízenému“ jsme s kolegou vysvětlovali, že do baterek se víc energie zkrátka nevejde, i kdyby na tý nabíječce byly desetkrát déle. Nepobral. Má „cíl“…
Je videt, ze mu to politicky mysli.
Uložení energie chemicky limitně naráží na velikost atomu vs. velikost elektronu. Při převedení do laikovi uchopitelných rozměrů to prý je jako uchovávání kostky ledu v mrzáku o rozměrech několika kilometrů. A to je limita, tedy nejoptimálnější uchování energie.
atom cca 0,251×10 na -9
elektron cca 0,100×10 na -19
Velikost elektronu je u prdele, protože jde pouze o hodnoty elektrických nábojů.
to určitě ne, pokud neco, tak vo orbitaly
Nebo můžeš vymyslet úložiště s jediným elektronem. Energie elektronu je veličina, které říkáme elektrické napětí. A proud znamená jen jak rychle s ním šíbujem skrze spotřebič. Když mu napaříš obludně vysoké napětí a budeš transformovat dolů…
Mimochodem, celý živý svět od baktérie až po člověka používá proudy protonů skrze maličké elektrické motory. Těmi se buď vyrábí energie (ve formě chemických vazeb – ATP syntáza – https://cs.wikipedia.org/wiki/ATP_synt%C3%A1za) nebo se touto elektřinou, tedy proudem protonů roztáčí motor pro pohyb (např. pro pohyb baktérií – https://www.wikiskripta.eu/w/Cytoskelet#Proteinov%C3%A9_biologick%C3%A9_motory).
a névyší je hovnota?
Jenomže i tomu největší ignorantovi z humanitně zaměřené školy v okamžiku, kdy budou v důsledku nedostatku technických profesí kolabovat i služby do té doby naprosto samozřejmé, nejspíš doteče, že je něco systémově zcela špatně. Nebude to umět zanalyzovat z hlediska příčiny a už vůbec nezvládne navrhnout řešení, jak 100 hoven (200 hoven, 300 hoven…), ale ke konstatování faktu, že takto tedy rozhodně ne, mu to absolutorium humanitky zcela postačí. Vždyť ani v 89. nebyli v čele revolučních změn samí právníci a ekonomové – stačilo tehdy, že byli nespokojení a bylo jich hodně. Což bude stačit i teď.
Nedoteče. Platí staré pravidlo: když násilí nepomohlo, je zapotřebí více násilí.
Takže až proud z OZE nebude, povede to k závěru, že je třeba více OZE. Ty levičáky nikdy nenapadne, že problém byl v tom, že zničili všechny skutečné stabilní zdroje elektrického výkonu, protože o tom nemají ani páru.
Stav: teplárna čoudí
Příčina: spaluje uhlí
Řešení: zakážeme spalovat uhlí
Konečný stav: teplárna nečoudí
A že je nějakým lidem zima? Ať si upletou víc svetrů… to s čoudící teplárnou přece nijak nesouvisí.
Chce to tuka bel, pophauz. 😂😂😂💯👍🍀🙏🥰👏👋🤗😍☀️🌺😊
https://www.youtube.com/watch?v=fcgceJgGaRQ
To neděláš dobře s tou fyzikou, to se ti vymstí…
Tak je tam prý víc nesrovnalostí tedy ne v ní samotné ale u vnucovaných zdebilit workoholiky, dávám je na roveň sériovým vrahům nebetyčnou zběsilou pádivostí „satanismů než u legend religíozníků čehokoliv a víme co fanatici umí. s °!° °!°y
Tohle jsem dal a se mi líbí nekompromisním sdělením –
..narativ je nevědecký, nelegitimní, nehumánní nesmysl..
https://www.facebook.com/mudrhavrda/videos/1005815867461300
A to jsi ještě nenapsal, jak jsou baterky citlivé na tepelný komfort, z kolika článku se skládají. Ke spalováku přijdu po půlroce stání, nabíjí baterku(nahodim booster) nastartují. Jak na tom bude mixér po půlroce stání? Co když dojedu k baráku v Mráze, baterka bude mít 10% a bude to 14 dní stát bez dobytí? Termo management bude vyhřívat baterky, dokud nevyblemca zbytek energie a co pak, až to projde vybité mrazem? Nebo až to bude stát třeba 3 týdny vybité? Co až se v bateriovým bloku vysereš článek, nebo balancer ?…
Sorry za 2 x odeslání a za ty hrozné chyby..
Je to naprosto v prdeli. Hybridní zánovní křáp 2-3 tejdny stojí ve vlažné garáži a řve to a vodmítá nastartovat, už se to poněkolikátý dobíjelo, takže asi tak. Plně eletrická děfka, to bude ingot kterej budeš muset tankem dotáhnout k šalině a doufat, že se lehce podbitý články voživí. Nech to stát místo 3 tejdnů půl zimy a připrav si půl mega na nový…
Vetsi problem je s 12V baterkou. Treba Porsche Taycan dost trpi na jeji vybijeni a pokud klekne, tak to auto ani neotevres (pokud nemas po ruce klic), a nemas tu baterku ani jak nabit, protoze neotevres haubnu. No a pochopitelne pokud udelas tu chybu, ze si otevres klicem, nasednes a zabouchnes dvere, tak jsi v hajzlu, protoze zevnitr uz neotevres ani klicem :)
zrusavpt: na to trpí všechny uhláky, z nějakého důvodu výrobce v klidu hodí do auta 500 kg trakční baterku, ale „obyč“ na periferie je menší, než u spalováku (částečně logicky, nepotřebuje takový startovací proud). Tím, že je na elektřinu každá kravina (kliky dveří, třeba) a že baterka trpí v zimě (a s malou kapacitou odejde rychleji, než velká ve spalováku), jde to do kytek, protože periferie nelze v klidovém stavu z napájet z trakční, i když je plná.
Předpokládám, že stejně jako mnoho jiných věcí, i tohle se časem vyřeší. Možná i líp, než to byly některé značky (hlavně italské) schopné vyřešit u spalováků (k Ferrari nebo Maserati dostanete-dokoupíte značkovou dobíječku, na kterou máte auto dát, když nejezdí – jinak není problém za 3 týdny nenastartovat. Pro toho, kdo má takové auto venku, dost nepříjemné).
No, nedivim se, ze je to problem i jinde, ja jen cerpam z videa, kde se presne tohle typkovi stalo s Taycanem. Mam pocit, ze u nekterych znacek se da vyloupnout kus narazniku a pripojit tam 12V nabijecku, tak aspon ze tak :)
zrusavpt: já to znám s Teslou, už před lety taková videa kolovala zcela běžně, nejvíc trojky, asi to bylo víc „optimalizované“ než esko.
Překvapuje mě ale trochu ten problém se zamčením zevnitř, protože pokud potřebuju zvenčí klíč, tak zevnitř žádná mechanika není a tedy bez proudu by samotné zabouchnutí dveří nemělo auto zamčít. To musí být nějaký bug, který bych si myslel už dnes Taycan nemá (ale třeba má, nevím, doma to nemám, jen mi to přijde jako brutální safety issue a tedy potenciálně hromada peněz za class action law suits, tedy motivace to opravit).
Ono ho to zevnitr nezamkne, ale nefunguje otevirani dveri, protoze felektrice :) Pokud si ten klic vezmes ssebou dovnitr, tak ti nemuze zvenku otevrit ani nahodny kolemjdouci. Pochopitelne mu ten klic nemuzes podat ven, protoze okynko je zavreny a felektrice… Takze vyrazit / vypacit zevnitr okynko, podat klic a potom ho navigovat, kam a jak ma ten klic nacpat (nema to skviru
https://www.youtube.com/watch?v=NbnYahNK8Zg
Neni to tak dlouho, kdy v nekolika uhlacich uhorela cela / skoro cela posadka, protoze proste dvere / okna bez elektriky neotevres. Myslim dva lidi v Rakousku a potom neco s kompletni ctyrclenou posadkou, ten samej vikend, nekde v USA?
zrusavpt: jo tak, není za co „zatáhnout“? Bych si myslel, že to při mechanickém otevření a elektrických zámcích prostě vůbec nezacvakne, to jsem totiž viděl na videu s Teslou. Týpek běhal kolem odemčeného auta a nadával, že co jako má dělat, protože potřebuje jet do práce a auto nejde zavřít:-) Video nemůžu najít, byl to Čech tuším s modrou trojkou, no mlátil jsem se smíchy slušně:-)
Jo, ty bouračky jsou profláklé, holt snaha ušetřit každou kačku je u uhláků extrémní. Třeba když už píšete o Taycanu, tak doporučuji si do toho někde sednout a pak kouknout do Panamery. Taycan je vyloženě lacinej křáp pro věřící (á la Tesla), Panamera luxusní auto pro normální lidi.
Zatahnout je za co, ale nereaguje – viz 7:47 toho videa, co jsem daval odkaz :)
Jako to je dost šílený. Nechtěl bych to ani zadarmo.
tak vono je zatim povinný to mít nekde skovanou manuální malou kličku, kterou dvou dvére vodevřít mechanicky, ale často je asi dobře skovaná, aby to přece nebylo takový nehezký mrkmrk, a dyž se ti dementi nenaučijou to takle vodvírat předem, těžko to potom honit dyž už hoříš žejo…
Mám pocit, že to ani žádnou kličku NEMÁ. I kdyby to jeden život zachránit mělo. Je to totiž plně ekologický vůz. Méně lidí, méně CO2. ;-)
Chtěl bych vidět někoho, kdo má Maserati nebo Ferrari a nemá na něj vyhřívaný stání nebo aspoň vnitřní slušnou garáž. Jako věřím, že někdo takovej je, ale je to dost nesmysl si pak něco takovýho pořizovat, za mě.
shifty:
Mám pouze tzv. švédskou.V podstatě venkovní přístřešek pro tři auta.
V zimě totiž přijedeš se solankou a teplo v garáži znamená koledu o korozi.
shifty: ne každé Maserati nebo Ferrari je nové auto za miliony. Taky jezdí ojetiny, Ferrari je drahé, ale rozhodně neimplikuje nutnost garáže, u Maserati s cenami kolem 500k-1M už vůbec ne. Navíc mnoha lidem stačí přístřešek, znám lidi s Porsche, kteří to parkují prostě na parkovacím stání a hotovo, i když dům mají (a v garáži je loď, která je ještě náchylnější než Porsche, tak holt dostala přednost). Zrovna Porsche tyhle problémy ale nemá, je to doména Italů, těžko říct, proč jejich auta likvidují baterku i zaparkovaná a co je tam napájeno tak, že to nevydrží ani měsíc (přitom baterky jsou velké, V8/V12 potřebuje ke startu víc proudu než litrový tříválec).
Loď, která by měla být odolná proti mořské vodě, se schovává v garáži, aby nezmokla? 8-o
RomanL: myslíte, že když na loď sněží, prší a sem-tam to mrzne, tak jí to dělá dobře? Běžná malá jachta fakt není ledoborec do arktických podmínek a běžně se vytahují na sucho i u moře (a skladují aspoň pod přístřeškem).
fatdwi: to přece nesouvisí s tím, že jsou itslaký, ale s tím, že se akumulátory smí dobíjet jen při „rekuperačním“ módu motoru, tedy asi z 20 % oproti dřívějšíku. A pokud máte víc válců (platí pro všechna auta s víceválcovými motory), tak potřebujete větší el. výkon na nahození motoru. A protože se předpokládá, že ty akumulátory to nedají, dostanete nabíječku. V Německu si ji musíte koupit.
A stejně je to fuk, Maserati má aktuálně max. přeplňovaný šestiválec 3.0 (božské to dílo) a pak přeplňované čtyřválce, kde k nahození stačí malý el. výkon.
Integrale: tady se ale nebavíme o nových autech, to je přece z cen, které jsem uvedl, zřejmé. Tohle prostě Italové neuměli nikdy, v okolí mám jedno Granturismo s přesně tímto problémem a když se trochu podíváte po netu, zjistíte, že je to úplně běžné. A taky zjistíte, že u Porsche tohle prakticky nikdo neřeší. To fakt není tím, že 911 má „jen“ šestiválec a v Granturismu je V8, protože třeba americká auta (v okolí Challenger nebo Camaro) vydrží bez jízdy podstatně déle. A protože nepředpokládám, že na vině je významně nižší kapacita akumulátoru samotného (právě kvůli těm potřebným proudům), musí být něco špatně s těmi auty a jejich klidovou spotřebou.
U Ferrari je to snad evergreen a to se bavíme třeba o 10-15 let starých Californiích, F430, F458, FF, F12… Hromadě lidí auto nechytne už po týdnu, po dvou-třech je to „normálka“. Obvyklá komunitní rada zní „je to Ferrari, s tím musíš počítat, podívej se, jak je krásný a jak to zní“. To především nefanatiky dokáže slušně nasrat, jak jsem zjistil (za ty prachy čeká normální člověk funkční auto, ne hromadu problémů, které fanatici tolerují).
Počkejte, Vy tu mícháte hromady věcí. První je, že k ani k novýmu, ani ke starýmu Mázu nepotřebujete jinou nabíječku a nějak extra jinak dobíjet baterku, než k jakýmukoli jinýmu.
Spíš tu mícháte startovatelnost závodních motorů a nákupních tašek, což se zemí vzniku opět nesouvisí, ale souvisí to mnohem víc s měrným výkonem. A opět většinu problémů mají tyhle motory společnou (krom Porsche se vzduchem chlazenými motory, ale ty asi nemáte na mysli).
A jestli Vám někdy někdo tvrdil, že Mázo musí pořád dobíjet zatímco Porsche s ekvivalentním měrným výkonem ne, tak buď měl extrémní štěstí, nebo lže.
Měl jsem těch Talošských aut příliš moc na to, abych tyhle kecy žral. Včetně Máza, s nímž byly úplně jiný problémy (a jehož elektrický uzel pro Vaše info vyráběl Japonec).
Obecně tvrdit, že italský auta jsou větší sráče než ty nacistický, jak se tu pořád dokola zcela nesmyslně pokoušíte tvrdit, je naprostá pitomost totálního lajka. Ty auťáky jsou vyráběný ze stejných komponent stejných dodavatelů, stejnými roboty často ze stejnýho matroše (všechny veký odlitky pro Fiat se odlévají v Německu, Italská auta se vyrábějí z nemeckýho plechu, přístrojovky atd, mají taky made in Germany…). Rozdíly v jednotlivých kusech jsou mnohem podstatnější, než rozdíly mezi značkami (stále pokud budeme srovnávat srovnatelné).
A pokud hovoříme o starších autech minulého tisíciletí, tak bych se těmto řečem přímo vysmál. Bohužel až nedávno bylo možno srovnat Giuliettu QV s Golfem GTI. Ne proto, že ten Golf je o tolik lepší, než býval, ale proto, že Guilietta je o tolik horší, než bývala…
Integrale: myslím, že je zbytečné to řešit, jste v tom moc angažovanej. Mě nikdo nic netvrdil, podívejte se na netu, je toho všude dost. To málo, co znám, pouze tyto informace potvrzuje, rozhodně bych na pár kouscích nestavěl jakékoliv závěry.
Nevím, kde jste vyčetl, že „se pokouším tvrdit, že nacistický auta jsou lepší než fašistický“ – nepokouším. Mluvím konkrétně o Porsche, Ferrari a Maserati, tedy o autech v mnoha ohledech srovnatelných (v mnoha zase ne) a k tomu jsem přidal Dodge a Chevy s V8 pro dokreslení situace. Můžete se mnou klidně nesouhlasit, ale nevidím smysl diskutovat, když jste schopen z toho vyčíst úplně něco jiného, co jsem netvrdil (obecně mimochodem na německá auta mám názor spíše negativní).
Jste v těch Italech prostě moc „investován“, pojďme raději drbat uhláky, tam se zjevně shodneme o dost líp.
dyž to sou takový vypatlaní magoři, že cucají všecko ze startovací akundy, místo aby brali PRIMÁRRNĚ z litiofky (nebo snad dokonce udržovali měničem nabitou tuto…), škoda takový kretény komentovat
A to jsi ještě nenapsal, jak jsou baterky citlivé na tepelný komfort, z kolika článku se skládají. Ke spalováku přijdu po půlroce stání, nabíjí baterku(nahodim booster) nastartují. Jak na tom bude mixér po půlroce stání? Co když dojedu k baráku v Mráze, baterka bude mít 10% a bude to 14 dní stát bez dobytí? Termo management bude vyhřívat baterky, dokud nevyblemca zbytek energie a co pak, až to projde vybité mrazem? Nebo až to bude stát třeba 3 týdny vybité? Co až se v bateriovým bloku vysereš článek, nebo balancer ?…..
Panebože, to jsou teda bláboly.
Tady se za chvíli bude „odborně“ vyjadřovat kdejaká hajzlbába.
Předně, spalovák je zoufale zastaralý PARNÍ STROJ vytuněný jen o vnitřní spalování.
Ostatně první spalovací motor pana Diesela fungoval na uhelný prach.
Krom toho se celý ten neefektivní bazmeg musí kombinovat s velmi složitou převodovkou, kde celý se celá soustava stává ještě zoufalejší a neefektivnější.
Důkaz ? Celý ten přebujelý opravárenský byznys okolo aut.
Tomuhle fakt neříkám pokrok, přehodit lokomotivu na silnice na gumové kola a absurdně ji zesložitit a zporuchovět ad absurdum.
Takže auto je finančně náročnější než si pořídit další 1-2 děti.
Čili automobilismus je v mnoha ohledech (psychologických, ekonomických, sociálních, zdravotních,ekologických,…) nástroj na řízení (de)populace.
Inu, s tou hajzlbábou máte jistě pravdu, soudě dle vašeho příspěvku. Doporučuju zopakovat si učivo II. stupně ZŠ.
Elektromobil má pak prakticky samé výhody. Až na jednu a tou je BATERIE.
Protože se 100 let cpou nesmyslně prachy do zdokonalování „parního stroje“ tak aby vyhovoval požadavkům 21. století. Prostě absurdita.
Kdyby se ty peníze 100 let vrážely do vylepšování a vývoj baterie či jiného akumulátoru (superkondenzátor) tak by dnes auta možná i létaly.
Třeba by lidi měli rodinné 4místné kvadrukoptéry s automatickým GPS naváděním, kdyby se podařilo vyrobit lehký a efektivní akumulátor energie na jiném než chemickém principu.
Takhle máme jen přetechnizované poruchové a smradlavé parní stroje i v 21.století.
Tedy, vlastně nemáme, protože soudruzi globalisté se rozhodli že pro „pracující dobytek“ je i aut škoda a tak nás pomalu ale jistě vrací k oslům a mezkům, ideálně pak ke středověkému islámu.
Ostatně „green deal“ – nepoužívá náhodou islám tradičně právě zelenou barvu ?
Ježišmarjá – účinnost elektrárny je v nejlepším případě 40%. Účinnost elekromotoru 90%. Výsledek – stejná účinnost jako u spalováku. Co se týče servisu aut, 90% servisních prací se týká periferií – podvozek, brzdy, elektroinstalace. Oproti elektrovehiklům žádný rozdíl. Jen ty brzdy a podvozek u elektro varianty víc trpí, protože táhnou o pár set kilo víc.
Foundryman: účinnost není stejná jako u spalováku, ale horší, pokud se podíváte na celý řetězec. Tj. 40% výroba v elektrárně, pak 10-20% ztráty vedení, pak 15% ztráty při nabíjení, pak teprve 90% účinnost. Reálná je tedy:
0.4 x 0.9 x 0.85 x 0.9 = 0.2754, tj. 27.5%
Aktuální účinnost uhláku tedy někde 30-40 let za spalovákem a změna je de facto v nedohlednu, protože s žádnou z těch složek nelze prakticky nic dělat, snad s výjimkou ztrát při nabíjení – i kdyby se je ale podařilo odstranit zcela, pořád jsme jen na 32.5%. Údajně SSB mají mít ztráty menší, ale řekněme, že to třeba klesne na 5%, takže jsme na 30.8%.
Jediná možnost, jak to zlepšit je zbavit se úplně uhelných elektráren a mít např. jádro, které sice účinnost jako takovou pošle ještě víc do kytek (účinnost je horší než u spalovacích), ale přecejen nás to u jaderné reakce trápí o dost míň, než když se spaluje uhlí nebo plyn.
Brzdy – to je naopak velké plus u uhláků, protože je prakticky nepotřebujete. Už u hybridů je větší problém jejich koroze než opotřebení, natož pak u uhláků. Lze s tím samozřejmě jezdit jako debil, ale většina lidí, jakmile si zvykne na jejich specifika, tak opotřebení brzd mají minimální. Podvozek ano a ne, protože je zajímavé, jakým šíleným způsobem se podařilo běžným autům ztloustnout (za posledních dejme tomu 10 let). Elektroinstalace pak nemá údržbu, ale problém je u všeho (slavný je v tomto mercedes, Sysop to tady už taky párkrát psal, že moderní modely jsou dost bída).
Takže reálně je servisování nového uhláku skutečně méně náročné, odpadá hlavně pravidelný servis (výměna oleje). Co se ale výrazně zhoršuje je opotřebení hlavních komponent, „generálka“ u spalováku je u uhláku dražší a častější (výměna baterek, výměna elektromotoru). Co je tady zásadní, že se výrazně zhoršuje pozice majitele ojetiny – majitel nového auta je na tom lépe, než se spalovákem (nemusí měnit olej, což je věc, kterou musí dělat i u nového). Jinak je to více-méně stejné, jako u nového spalováku, tj. problémy řeší záruka a svolávačky a větší servis majitele nečeká. Lámat se to bude významně okolo 10 let věku, kdy obyč auto se spalovákem pořád potřebuje olej a budou se hlásit brzdy, díly podvozku atd., což může být drahé („dýzlový trojboj“ – vstřiky, turbo, setrvák), ale málokdy je to naráz, zatímco nová baterka nebo elektromotor je balík.
Já měl u servisu na mysli kompletní údržbu včetně občasných oprav, nejen výměnu oleje, ale i třeba tlumiče, čepy náprav a řízení atd., ale jinak je to samozřejmě tak. S účinností jsem hlavně reagoval na Jantarovy bláboly o parním stroji. No a Hitler jako otec automobilismu, to už by chtělo doučit se nejen fyziku II. stupně, ale i dějepis. VW se dostal do výroby až po válce. To už je spíš Hitler praotcem dnešních zelených – viz. Reichsnaturschutzgesetz z roku 1935.
Foundryman: však nepolemizuji, doplňuji. One ten parametr časového rozložení nákladů je důležitý, protože uhláky jej dále mění v neprospěch majitelů ojetin a hlavně ty ojetiny dělají pro nemalou skupinu lidí de facto nedostupné (když ne záměr, pak jistě vítaný side-effect).
Na druhou stranu, chci být objektivní a je fakt neuvěřitelné, jak spalováky ztloustly a tím se problémy s nápravami a tlumiči srovnaly s uhláky. Psal jsem o BMW, zůstanu u něj:
– i4 váží 2125 kg
– 440i váží 1900 kg
Jasně, pořád je tam 225 kg rozdíl, ale není to už tak moc a do údržby třeba náprav a tlumičů to nijak zásadně nepromluví. Přitom před 10 lety tolik nevážila ani o třídu větší „pětka“ a bylo jí vyčítáno, že s necelými 1800 Kg je zbytečně těžká (zatímco Tesla v té době vážila o skoro 500 kg víc, takže rozdíl v zatížení a „utrpení“ náprav značný).
V čase totiž váha uhláků sice málo, ale přecejen klesá. Efektivita baterek jde nahoru, třeba semi-ssb v Číně umí na podobné váze o dost vyšší kapacitu (tuším 570 kg baterka má 150 kWh kapacitu, zatímco běžně 500 kg baterka má 100 kWh kapacitu, to je obrovský rozdíl). Naopak do benzínů se montují mild hybridní systémy a ty táhnou už tak vysoké váhy ještě výš. „Čtyřka“, co váží skoro 2 tuny je prostě úlet, aby se o tom pořád dalo říkat, že je to sportovně zaměřené auto, mělo by vážit tak 1.6 (sporťák to pochopitelně není, ale ani nikdy být neměl).
U uhlaku se to elegantne vyresilo definovanim jeho zivotnosti. Pokud bude deklarovana zivotnost 200t km, no tak proste nema smysl debatovat o vymene lozisek elektromotoru ve 400t km, ze. Zatimco bezne opotrebene dily na spalovaku vymeni prumerne zrucny garaznik a nejlepe i najde nejake nahrady, pokud jde o delsi dobu nevyrabeny kus, tak u uhlaku, kdyz ti prestanou vyrabet nejakou ridici jednotku zamykani dveri, tak mas proste smolik a s dle cidel „otevrenymi dvermi“ auto ani nezapnes. Sorry, auto jsi spotreboval, kup si novy, voe.
To se už bohužel týká i efektivních aut. Zkuste k 30 let starýmu autu koupit všechna zadní ramena i s jejich uložením nebo vodítka ventilů apod.
Zahodil jsem auto třeba proto, že jsem na E442 ohnul tři ramena a už jsem je prostě nesehnal.
Ale jo, muze byt. Na druhou stranu na Chryslera ze 70. let sezenu temer vsechno. Na manzelcina Jeepa taktez, jedine, co jsem nesehnal, byl jeden plastovy cudl na palubce. Na takoveho UAZe sezenu stale cokoli, byt je to 50 let stary vyrobek.
U tech modernich aut bude problem sehnat po par letech blbej blinkr. Protoze v ramci nejake zkriplene smernice padne povinnost vyrabet nahradni dily x let.
Sysop: to vůbec nenastane. Podle mě to, o čem jsem tady psal loni na jaře je konečné řešení již existujících aut a moudrá brusel v koluzi s automobilkami vyřeší problém životnosti těch nových jinak. Konkrétně tím, že za auto bude zodpovědný výrobce až do jeho likvidace. Tedy už si nic nekoupíš, automobilka ti to jen pronajme. Že to bude pro většinu lidí nedostupné je nasnadě, takovýto systém bude extrémně neefektivní a drahý. Taky se tím splní sen zmrdů z John Deera, tedy že si na tom nic neopravíš a vyřadí se komplet vše mimo autorizované zásahy (tedy další významné zdražení). K tomu budou brutální pojistky, protože auta budou drahá a bude jich málo, pojistná matematika neúprosná.
Soudruzi prostě budou zase tam, kde byli ti minulí – vrchnost, vozící si zadek moderními „šestsetrojkami“, prověření soudruzi budou mít ekvivalent trabantu (tedy drahé a nekvalitní auto, ale jiné – na jiné – mít nebudou) a zbytek bude jezdit sockou.
Prrr, spalováky mají i 55% a to teplo se hravě využije tedy to není neúčinnost tady snad i po ránu kromě 2-3. měsíců v roce a hned je to jinde. Ale i v elekroverku se můžete ohřát naftou. :-)))
https://eur.vevor.com/diesel-heater-c_10321/vevor-diesel-air-heater-all-in-one-12v-5kw-lcd-remote-control-for-car-rv-indoors-p_010282474417?lang=cs¤cy=czk&adp=gmc&country=CZ&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_id=20448052719&ad_group=151987732509&ad_id=669701684781&utm_term=&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI9-Hi7I_uigMVfKGDBx1TRwn_EAQYByABEgIZlPD_BwE
Mne žere dýzl na volnoběh při stání 0,5l/h a s klimkou zatopí votroci.
Jantar 11.1.2025 v 12:39
„…Elektromobil má pak prakticky samé výhody. Až na jednu a tou je BATERIE…“
– – –
Jo jo, jedna jediná drobnost. Asi jako u perpetuum mobile ten jeden detail, že přírodní zákony neumožňují.
Tak co, nebudeš lenit a budeš študovat…?
:OD
Napřed chytráku nalij těch cca 100 000 000 000 000 dolarů, a 100 let času do vývoje vysoce efektivního akumulátoru energie, tak jak tyto prostředky byly nality do zdokonalování „parního stroje s vnitřním spalováním“.
A pak teprve můžes srovnávat.
Kde je tu již 100 let známá kvantová fyzika ?
Proč dávno k tomuto nevyužili kvantové jevy ?
Místo toho pučmidráti ze strojárny pořád řeší ozubený kolečka a počítání převodovky – vynálezu ze století páry.
Jak jsem řekl, tak kdyby tu byl superlehký a superefektivní akumulátor energie, tak máme dávno autonomní létající kvadrukoptéry.
(a to nám už v 60. letech slibovali antigravitační vznášedla)
Jantar 11.1.2025 v 13:02
– – –
„…superlehký a superefektivní akumulátor energie…“
– – –
Jasně, nebo perpetuum mobile…
:O
„Žádný stroj těžší než vzduch nemůže létat“ = perpetuum mobile.
(to tu dnes probíhá nějaký celorepublikový závod o to, kdo má hlavu hlouběji zaraženou ve vlastní prdeli ? Tak to já přijdu zas až zítra po vyhlášení výsledků, až si zdejší diskutéři tu hlavu už budou moct vyndat)
Jantar 11.1.2025 v 13:11
– – –
Jantare, co máš za praxi…?
Jantare, co máš za praxi…?
Vysírání na internetech, když zrovna Alkáč s lejnem nemají vycházky.:)
hellfire:
Asi to tak bude. Jantar opakovaně neodpověděl…
Ano. Až na to, že s tím létáním to tvrdili přesně takoví techničtí analfabeti jako ty. :-P
Ještě k tomu přidejte nutnost vynálezu supravodivosti za teplot, ve kterých je možný život, řekněme od -20 do +50C.
Bez supravodivosti to nepůjde, už teď některé přenosové soustavy narážejí na stropy, dané ohřevem – ale hlavně stropy, které jsou snižovány nutností svorkování ve venkovních podmínkách.
Jinak řečeno – jiný proud se dá prohánět vodičem 50mm2 vcelku a úplně jiné limity platí pro 50mm2 vedení, na mnoha místech opatřené svorkami s přechodovým odporem.
Konečné slovo nemá ani vn, ani vvn – spíš situaci zhoršuje o nebezpečí sršení na ostrých hranách, nebo přechodech ploch, oxidovaných povětrností.
Pustťe si nějaké video, zaznamenávající dění na vedení 750kV a za nepříliš hustého deště, nebo sněžení. Tyhle zkušenosti my mít ani nemůžeme, vnitroevropská soustava donedávna pracovala s maximem 400kV, víc nebylo ani potřeba.
+
ale Tesla si tenkrát věděl rady a se svým asi of roudem překonával časově vzdálenosti mezi městy 150sátkou, na tehdejší štěrkové cesty to byla závratná rychlost a u pumpy ho nikdo jaktěživ neviděl. Kdo ví co všechno je v šupliku.
Autonomni… letajici…
Hm, no, ja mam v aute autonomni rizeni take a jaxem rad, ze je to jen 2D. Az to nejakej curak udela 3D, to abych sel bydlet do bunkru.
Mám síce k matematicko-fyzikálnemu štandardu tunajších prispievateľov dosť ďaleko, ale… Zachytil som niečo o britskom a US pokroku s C14 rádioaktívnom izotope v obale umelého diamantu. Nezachytil som doterajší deklarovaný výkon tejto batérie, ale po čase ďalšieho vylepšovania by sa to údajne mohlo stať náhradou doterajších, založených na lítiu, resp. novovyvíjaných bateriek na báze iných prvkov. Jasné, že to môže trvať, ale s produkciou elektriny pri polčase rozpadu uhlíka C14 vyše 5 000 rokov, by to mohlo niečo znamenať. Neviem, je tu niekto, kto by o tom vedel napísať viac? (ten drobný zádrhel si uvedomujem – napr. len českí vedci v Brne už hlásili minimálne 3 zásadné prelomy v liečbe rakoviny a zatiaľ akosi nič, tak mi je jasné, že podobne to bude aj pri prelomových objavoch v umení batérií a ich aplikáciou v praxi).
Megaselia 11.1.2025 v 13:13
„.. C14 rádioaktívnom izotope .. to údajne mohlo..“
– – –
Nemohlo. Kde nic není, není co vzít…
Potom by ma zaujímalo, prečo je vôbec okolo nich taký rozruch :). Asi by bolo dobré radšej sa podívať na tú slávnu batériu, tuším na Oxfordskej univerzite, ktorá funguje desiatky rokov.
Megaselia 11.1.2025 v 21:59
„… taký rozruch…“
– – –
Protože „žurnalisté“…
Jaký rozruch? Nic jsem nezaznamenal…
Easy. Dej mi grant par desitek $mega a ja budu makat na vyrobe baterie z kravskeho prdu, az se ze mne bude kourit. Slibuju. Samozrejme, ze jen cesta je cil.
Nedám :)
Jakýkoli izotopový batéééérie jsou dobrá tak pokud z toho potřebuješ tahat zhruba do jednotek mA.
A co to má společnýho s akundulátorama sám nevíš, co?
Použiji jich milión paralelně a budu tahat jednotky kiloampérů.
jasný tvl
Pridam jednu zajimavost. Mnozstvi energie ve forme radioaktivniho zareni potrebne k usmrceni cloveka je priblizne shodne s mnozstvim energie potrebne k ohrati hrnku caje. Jinymi slovy, pokud by to melo pohanet treba mobil, tak si v kapse budete nosit poradnou olovenou cihlu, aby tu baterii odstinila, jinak si sveho noveho mobilu dlouho neuzijete :)
Tyhle „baterie“ maji vykon v radech mikrowattu. Pouzit je na pohon auta je asi podobne realne jako myslenka auta pohaneneho kusem uranu 235. To uz spis to letadlo… https://youtu.be/NZrxnR44iro?si=tGX-J3x-BYRP4oge&t=90
zrusavpt 11.1.2025 v 18:54
– – –
Zdroje poskytující trvale několik kW výkonu po dobu desítek let o velikosti zhruba domácí pračky se používají řadu let. V komerčním použití ovšem nikdy nebudou, je v nich plutonium a jsou vhodné pro kosmické sondy.
No, takhle, jednak jsou to generatory (RTG) na bazi plutonia 238, ktere se pouzivaji treba do kosmickych sond, jednak to jsou ty klasicke ruske RTG, co se kazdou chvili najdou nekde v tajze :) S plutoniem 238 je problem v tom, ze je ho malo a uz se nevyrabi, na svete zbylo nekolik (desitek?) kilo. Vyhodou je, ze se rozpada alfa rozpadem na uran 234, kterej ma hodne dlouhej polocas rozpadu a taky se rozpada alfa rozpadem, takze neni problem se stinenim.
Ruske RTG (to jsou ty o velikosti pracky) pouzivaji stroncium 90 s beta rozpadem, to se stini trochu hur. Bezne typy maji vykon nekolika desitek wattu: https://bellona.org/news/nuclear-issues/radioactive-waste-and-spent-nuclear-fuel/2005-04-radioisotope-thermoelectric-generators-2
O vetsich nevim.
V kW ten výkon fakt není.
Práve že ten izotop uhlíka nemá byť problém odtieniť. Asi som sa pýtal predčasne, nikto o tom fakt nepočul? Je síce možné, že to nafúkol nejaký nadšenec medzi novinármi, ale aj tak…
Počul. Je to specifická technologie pro specifické využití, ne pro běžnou praxi.
Co bys vo tom chcel, je to malej zdroj extrémně malejch výkonů. Na drtivou většinu běžnejch aplikací naprosto k ničemu. Abys z toho vytáhl nejakej rozumnej výkon, tak to bude obrovská bedna (deseti)tisíců takovejch článků, což bude stát bambiliardu. Smysl to třeba bude mít v kombinaci s měničem a nabíječem nejakejch klasickejch akundulátorů pro špičkovej provoz, tak to třeba najde potom uplatnění někde v nepřístupnejch místech (hory, pouště, póly, a samo ve vesmíru), hlavně armáda, expedice, a tak. Že třeba vysílačka, chvílu budeš vysílat, sežereš proud v akundách, a mezitím co se většinu času nebude nic dít a bude se to poooomalinku dobíjet rozpadama. Možná taková tako pawa banka. Pro běžnýho smrtelníka k ničemu, jinak ale proč ne. Pokud to nebudou jenom kecy, a rejžáci budou mít zájem, tak to doklepou k praktické výrobě.
Zatím ale jsou mnohem dál amerikáno-rejžáci s beterkama na nikl 63, v srpnu podepsali spoluprácu a že každá strana podá patent v každé zemi a pak se šábnou.
Ale jo, slysel jsem o tom, pise se o tom uz nekolik let, ale produkovany vykon je tak nepatrny, ze to utahne mozna malou kalkulacku a mnozstvi zareni je skoro nepatrne. Pokud to nafouknes tak, aby to utahlo aspon mobil, dostanes nekolika kilovou obludu, ke ktere se nikdo nemuze priblizit na bliz nez par metru :)
Co se tyce stineni, tak zalezi na tom, co chces stinit. Plutonium 238 produkuje alfa zareni, ktere ve vzduchu urazi jen par centimetru a odstini ho treba kousek papiru. Beta zareni doleti dal, ale hlavne ma tendenci vyrazit gamma zareni z latek, ve kterych se zachyti. Gamma se stini dost blbe, potrebujes olovo, beton, vodu apod. Uhlik 14 se podobne jako stroncium 90 (ruske RTG) rozpada beta zarenim. Nastesti ma dost nizkou energii, ale i tak. Hlavni problem je ale v tom, ze pokud takovou baterii treba rozslapnes a prach se ti dostane do tela, tak mas zadelano na prusvih.
Mňo, na železnici se obecně zatížené tratě elektrizují právě proto, že elektrická lokomotiva je levná na provoz a přitom vydrží se základními opravami fantasticky dlouho. 40-50 let staré stroje se na železnici vyřazují spíš kvůli morální zastaralosti než proto, že by byly zkorodované. Žádný kamion tak dlouho v dobrém stavu nevydrží.
Ale je to vykoupeno tím, že postavit a udržovat tu trakční soustavu je dost drahé. Proto se s výjimkou pár superbohatých států, které investují do „čistého vzduchu v horách“, neelektrizují tratě, kde není dostatečná zátěž.
tak zeleznice je specifricky pripad, neresi bateria ani dostupnost vsude.
Jantar: Vaše hloupost a nevzdělanost je přímo okouzlující.
Primárním problémem BEV NENÍ baterie.
Problémem BEV je fakt, že drtivá většina elektrického výkonu vzniká úplně stejným spalovacím procesem, který probíhá v té Vaší parní lokomotivě. Proto má efektivní (staré) auto na kolech zhruba totéž, co generátor v elektrárně.
Akorát z té elektrárny musíte ten el. výkon dostat do zásuvky (= ztráty), pak vyvolat chemickou reakci pro „nabití“ akumulátorů (= ztráty), pak vyvolat chemickou reakci pro opětovnou dodávku el. výkonu (= ztráty) a pak tím el. výkonem roztočit elektromotor/y (= ztráty).
Samozřejmě může být ještě hůř: můžeme dobíjet ten BEV prostř OZE. A za několik let se divit, jak byli naši předci chytří a šikovní, když dokázali sestrojit tak pokrokovou věc, jakou byl parní stroj.
S tím, že jste nikdy nepochopil fyziku pro základní školy se nevytahujte. Jsou na světě možná i hloupější lidé.
Ty jsi fakt jantar, co to meleš?
Autor je totální zabedněnec, typický „diplomovaný idiot“ co pro stromy nevidí les.
Copak masivní automobilismus byl někdy důsledkem volného trhu ?
To spíš masivního socializmu až komunismu (státní silnice, dnes kvůli vlastnickým pozemkovým právům pomalu nevybudujete ani asfaltkou ke kravínu).
Nějak si nepamatuju, že by nám za posledních cca 70 let někdo tržně nabídnul si svobodně vybrat ze široké nabídky automobilů i elektromobilů.
Automobily byly od počátku masivně podporovány jak nacionálními socialisty (Hitlerem) tak komunisty v Sojuzu (kde spalovací motory byly výhodné jak z vojensko-strategického tak i z geografického hlediska – na rozdíl od přelidněné střední a západní Evropy)
Jantar 11.1.2025 v 12:50
„Autor je totální zabedněnec, typický „diplomovaný idiot“ co pro stromy nevidí les.“
– – –
Jantare, copak máš za praxi…?
Henry Ford by jistě souhlasil :-D
To je ten výrobce parních strojů na kolech z dunlopovy nafouknuté hadice na obruči a s překližkovou kastlí?
Těžko říct co by řekl. Asi že se mu ty dodávky pro Hitlerovu válečnou mašinerii ekonomický hodně vyplatili. A to i po válce, protože právě Hitler zavedl v evropě masivní automobilismus.
Automobilismus = dar kolegy Hitlera.
… syk automobil…!
:OD
Buď rád že to o otci-zakladateli moderního masového automobilizmu – Hitlerovi, si to uvědomuju já a pak už jen hrstka přemýšlivých lidí.
Protože kdyby se to dozvěděli různí levicoví neomarxističtí zelení aktivisté a přilepovači k vozovce, tak máš lidí přilepené na D1 z Prahy až do Brna, od FF UK až k FSS MasarykovY univerzity.
Aneb „zelení neomarxisté všech univerzit, spojte se !“
A Henry Ford byl Aduv pohrobek, nejspis.
…eh… koukam proti proudu, ze Foundryman je stejny dezolat, jako ja ;-)
Sieg trail! :/
No jasne, Ada byl hajzl, ze chtel, aby si v autech nevozili prdele jen zbohatlici a bolsevicti papalasi. Tohle je potreba zase vratit tam, kde to zacalo. Uplne nejlepe, navrat na stromy.
Než se začaly prosazovat euronormy (tak od 4 dál) byl vcelku volný výběr. :-)
Elektroauto nemám, fotovoltaiku jo. Pár poznámek.
3kW peak je hodně málo, to se hodí na doklimatizování v létě, aby to bylo použitelné, alespoŇ 10kWp a baterie.
Pro lidi jako já, kteří jezdí dlouhé trasy, je elektroauto celkem nevýhodné, ale jako druhé auto do rodiny nebo pro lidi, kteří jezdí převážně kolem komína (pravidelně např. k nejbližší železniční stanici / metru a občas na nákup) a delší trasy páchají výjimečně, může být už teď elektroauto vcelku srovnatelné, pokud mají možnost nabíjet doma zdarma viz výše a nechtějí starou šunku.
Ja mam PHEV s dojezdem bratru 70 km v zime a spokojenost.
U nas v praci je nekolik cisty e-aut a nevim o zadnym z jejich majitelu, ktery by rekl, ze priste jde zase do cisteho e-auta. A to jsou lidi, co si nabijeji v praci zdarma a bydli treba jen 10 km daleko.
Slysel jsem ruzne zkusenosti, od tazeni nalozeneho voziku, pres vypadky firemnich nabijecek (servisuje to Mennekes a nevi, kam driv skocit, takze po nahlaseni ropuchy prijde obvykle za mesic), vypnute nabijecky u hytlermarketu, nebo neunosne fronty, atd.
U nas delame do nabijecek nektere komponenty a i primo vyrobci jsou hodne, hodne ofafrni a objednavaji serie po 500 kusech s tim, ze nevedi, co bude za dva tri mesice.
Ted nevim jak to bylo mysleno, jakoze kdyz nechteji starou sunku, ktera stoji rekneme 100 tis, tak si radeji koupi elektro za 700 tis? Jakoze uz neexistuje nova auta s normalnim motorem za polovinu ceny elektra?
akorát by to vole nesmělo stát tolik, že při tomdle komínování to za dvě životnosti wágnu ten rozdíl neprojede na PHM žánop
Dissenter: do „výhodnosti“ je dobré započítat pořizovací cenu. Na ježdění „kolem komína“ dřív stačilo auto za 200-300k (běžná cena v třídě malých aut, jako byla Fabia, P208, Yaris). Uhlák podobné třídy stojí milion.
Tj. nebýt kurvení prostředí dotacemi, kdy Fabia dnes stojí 400k a víc a z toho půlka je výpalné ekofašounům (a které se přenáší skrze povolenky do lepších cen uhláků, třeba Tesla s velkou slávou slevnila model 3, právě díky tomu, že bere peníze od škodovky a dalších), tak se nejspíš nenajde nikdo, kdo by řekl, že se mu uhlák „vyplatí“. Jasně, provozně je to levnější, ale rozdíl zhruba 3x vyšší pořizovací ceny se nikdy nezaplatí. Proto se taky zavedlo výpalné, protože ekonomicky je uhlák prostě píčovina a nikdy to nemohlo být jinak.
Takže objektivně je uhlák nevýhodný úplně pro každého a v normálním tržním prostředí by tím jezdilo pár nadšenců. Nikde by ale nebyl nikdo, kdo by mohl napsat „může být už teď elektroauto vcelku srovnatelné“. Když na salónu stálo Citigo za méně než 200k a pak se tam dostalo dotované uhlácké za 500k+ (s tím, že jde o cenu, kde škodovka ztrácela peníze), nevypadalo to pro uhláky moc dobře. Od té doby, za pouhých 5 let, se podařilo zatížit spalováky tak brutálními daněmi, že to může opticky vypadat, že „se to vyplatí“, ale je to jen iluze, daná pokřiveným trhem.
Celkem by me zajimalo, jak to je s provoznima nakladama v Cechach. Co sleduju ruzne youtubery, tak treba GB (pokud nenabijite doma v garazi) je na tom dost zoufale a uhlak prijde znatelne draz na nabijeni (az 79p/kWh) i na pojisteni. Na Slovensku jsem nejlevnejsi nabijeni videl nekde kolem 0,49EUR/kWh, coz je srovnatelne s benzinem. Pojisteni uhlaku jde vyrazne nahoru
Vzdycky, kdyz jdu kolem nejake nabijecky, tak kouknu na displej, ale nikdy tam neni cena :)
zrusavpt: zda se to vyplatí je závislé na mnoha faktorech. Hlavně mě vytáčí zlodějiny, které kvůli tomu, na koho je uhlomobilita primárně cílená (majetní věřící, zachraňující svět), dělají dodavatelé (představa, že bez kartičky na Orlenu zaplatím přirážku skoro 40% je neskutečná, stejně tak že budu platit dle rychlosti, jakou palivo poteče je absurdní, ale uhlomobilisté s tím nemají problém).
Každopádně, ceník třeba eonu máte tady:
https://www.eon-drive.cz/pro-ridice/
Když budete jezdit něčím se spotřebou okolo 20 kWh, tak budete mít určitě registraci a když budete mít registraci, budete jezdit za cca 260 kč/100 km, když registraci mít nebudete, tak 360 Kč/100 km. Tj. jste na ekvivalentu spotřeby někde kolem 7.2-10.2 l/100 km benzínu.
Vyplatí se to samozřejmě těm, kteří mají doma FVE (no, vyplatí, ještě by to chtělo počítat s návratností a tedy cenou kWh) a při nabíjení doma, kde je to běžně kolem 4 kč/kWh a tedy jste na 80 kč za 100 km a to už je jen ekvivalent 2.3 litru benzínu na 100 km.
Z toho je zřejmé, na koho je vše namířené a kdo je (a bude) v prdeli ve chvíli, kdy už nic jiného nepůjde. Samozřejmě, vše bude možné dále zregulovat, takže čekám, že každý majitel domácí nabíječký dostane elektroměr a bude z něj platit spotřební daň atd., ale konkrétně v tuto chvíli se majiteli domu s nabíječkou provoz (provoz!) vyplatí, nabíjí-li převážně doma. Naopak socka z paneláku, co jde zachraňovat svět eňákem na lízačku a nabíjí za 13 kč-kWh na nabíječkách je užitečný idiot a systém si s ním zaslouženě vytírá pozadí (nic jiného si takový člověk nezaslouží).
Dik za odkaz, hledat ceny na webu me nenapadlo :)
Takze je to vicemene tak, jak jsem predpokladal – pokud nenabijis doma, tak se zadna uspora nekona.
Pochopitelně myšleno ceteris paribus, tedy za dnešních platných podmínek, odhlížeje od toho, že na benzín se platí vyšší daně než na proud, dotace na FVE a tak dále.
Problém se jmenuje „energetická hustota“ a dobře to popsal pan Kubáč už před několika lety v několika svých článcích. Protože se to zjevně k mnoha lidem nedoneslo, dovolím si ho citovat (jen zkráceně):
Paradoxně spalování benzínu (vodíku, nafty, uhlí, buthanolu, řepkového oleje, dřeva, PET flašek, milenčiny paruky….) je z chemického hlediska daleko podobnější chemii baterie, než by si Euro-blbouni mohli myslet. Obojí jsou oxidačně – redukční reakce. V případě hoření benzínu se jedná o jednosměrnou oxidaci uhlovodíkového skeletu molekul vzdušným kyslíkem, který přijímá odštěpené elektrony za vzniku CO2 a H2O. U baterií se jedná o vratnou oxidaci „nějaké sloučeniny“ – odnětím elektronů ze záporné elektrody, které pak procházejí elektrickým obvodem a skončí redukcí materiálu kladné elektrody. Naopak nabíjení je „redukce“ materiálu záporné elektrody a oxidace kladné elektrody elektrony z nabíječky.
Tím se dostáváme k jádru pudla – v „olověnce“ se mění PbO2 na PbSO4 a zpět, přitom se přesouvají 2 elektrony. Přitom PbSO4 má molekulovou hmotnost 303 (= 303 protonů a neutronů neboli gramů na mol). Hrubě zjednodušeně to znamená že do kila aktivní hmoty elektrod se vejde maximálně 2 elektrony * 1000 gramů / 303 gramů na mol = 6,6 molů elektronů. Když spálíme nějaký uhlovodík – pro jednoduchost vezměme třeba methan – CH4, který má molekulovou hmotnost 16 na 2x H2O + CO2 – vymění si svá místa celkem 4 elektronové páry. Což znamená že do kila paliva se vejde 8 * 1000 / 16 = 500 mol elektronů. Hrubě nepřesně je rozdíl „energetické hustoty“ 500 : 6,6 neboli 75 : 1 ve prospěch methanu.
Pokud chtěli konstruktéři akumulátorů zlepšit účinnost a „hmotnostní hustotu“ energie v akumulátoru, museli něco dělat s velikou molekulovou hmotností olova a jeho solí. Takže teď je vám jistě jasné proč vývoj šel směrem k „lehkým kovům“ cestou Olovo -> NiCd -> NiMH -> Li-Ion. Olovo má 82 protonů a molekulovou hmotnost 272. Lithium má 3 protony a molekulovou hmotnost 6,9. Touto úvahou – pokud budeme (hrubě nepřesně) předpokládat, olovo při hmotnosti 272 g/mol (303 u celého síranu) zadržuje 2 elektrony zatímco Lithium s hmotností 7 zadržuje 1 elektron. Li-Ion akumulátory by teoreticky měly být 20x kapacitnější než „Olověnka“ a měly by se svou energetickou hustotou blížit spalování kapalných uhlovodíků ne?
Bohužel ne – olovo můžete o vánocích roztavit a lít do vody. Lithium – to by byl jiný bengál. Lithium na vzduchu prudce reaguje s kyslíkem za vzniku Li2O a s vodou stejně prudce (explozivně) reaguje za vzniku LiOH. Proto vás se Samsungem Galaxy Note 7 ani
nepustí do letadla a problémy s hořícími lithiovými baterkami u různých zařízení jsou na denním pořádku. Proto máme tuto volbu: buď bude baterka energeticky vysoce efektivní, tím budou sloučeniny v ní potenciálně nestabilní a nebezpečné, třeba chlorečnan lithný,
LiClO3, který bouchá ještě ochotněji než jeho draselný bratranec používaný v ohňostrojích, nebo bude v baterce nějaká bezpečná sůl typu LiFePO4, která ale má molekulovou hmotnost 155 – čímž se blíží k PbS04 z olověných akumulátorů.
Tedy zopakujeme na plnou hubu, co bylo naznačeno : čím více se molekulová hmotnost „nějaké molekuly“, která drží elektrony v baterce blíží molekulové hmotnosti hořících uhlovodíků – tím více se i průběh vybíjení a nabíjení takového akumulátoru chemicky blíží
hoření – se všemi výhodami a riziky z toho vyplývajícími !
Teoreticky ještě lepší než Lithiové akumulátory by byly vodíkové články, ale to bychom se dostali téměř tam, kam jsme se dostat nechtěli s vodíkovým motorem. Problém tedy není v „technických detailech“ ale v principu. Pokud chcete do nějaké hmoty uložit spoustu energie, tak aby se zase dala snadno uvolnit – musíte počítat s tím, že tato energie se může snadno uvolnit i jindy než chce uživatel = výbuch + požár! Což mě vede k odkazu na věšteckou scénu z filmu Terminátor 3 – která to vysvětluje naprosto lapidárně a fyzikálně správně. Šťouralové budou namítat že Arnold tam předvádí nějaký futuristický „fúzní článek“ – Kubáč ovšem namítá, že mnoho energie stěsnané v malém prostoru je „granát“ bez ohledu na fyzikálně-chemickou podstatu uložení této energie. I péro v autíčku na klíček vám při přetažení může vystřelit oko. Proto berte za fakt, že riziko výbuchů vysokokapacitních baterií už nikdy neklesne a
budeme rádi, když poroste pomaleji než jejich kapacita. Nebo jiným pohledem – dnes jsou akumulátory minimálně 20x energeticky „řidší“ než kapalná paliva, přesto už jsou poněkud nebezpečné. Až se jim v energetické hustotě vyrovnají, což umožní „pohodlnou“ konstrukci elektromobilu bez kompromisů – budou „nehody“ s nimi vypadat téměř jako video s Terminátorem.
Mimochodem chybí obvyklé srovnání jaké baterky používá matička příroda – její elektronový přenašeč se jmenuje FAD – „flavinadenin-dinukleotid“. Přenáší 2 elektrony, syntezuje se z riboflavinu (vitaminu B2) a váží ……… 785 g/mol – skoro 3x těžší než síran olovnatý v olověnce – zase se inženýři (chemici?) mohou poplácat po ramenou, že jsou lepší – až na to, že celá molekula je jenom z COHN – uhlíku, kyslíku, vodíku a dusíku (žádné jedovaté olovo a výbušné lithium). Navíc je tato molekula totálně bezpečná (4 miliardy let bez výbuchu) a navíc slouží skutečně jenom jako přenašeč elektronů – nikoliv jako jejich sklad.
Je to totálně jasné ?
Konec citace.
Tak je vám to jasné? Mohlo by být, pochopil jsem to zhruba i já se svým mizerným technickým vzděláním, takže by to neměl být problém. Ten je, jako obvykle, v těch zasraných přírodních zákonech.
Bohužel, není si kde stěžovat.
Hlavně v jinačím článku připomenul, že akundulátory obecně pracujou na IONTOVÉ vazbě, zatímco spalování uhlovodíků je energia z KOVALENTNÍ vazby. To je z hlediska orbitalů elektronů o dost jinde a to je přesně ten rozdíl energií. Zjednodušeně je to taková potenciální energie elektronu, daná vzdáleností vod jádra (tak jako u gravitace od hmotnýho bodu, nebo elektrostatická od nabitýho bodu).
Lithium – to by byl jiný bengál. Lithium na vzduchu prudce reaguje s kyslíkem za vzniku Li2O a s vodou stejně prudce (explozivně) reaguje za vzniku LiOH.
—-
Technická. Lithiový drát (na rozdíl třeba od sodíku) se dá volně sehnat v eshopu a děláme s ním občas pokusy pro děti. Po vhození do vody šumí asi jako šumivý celaskon a žádnou explozivní reakci (na rozdíl třeba od sodíku) jsme nepozorovali. Samozřejmě je třeba odvetravat vznikající vodík, jinak to může udělat trochu bum. Exploze baterie jde dle mého především na prudké vybití potenciálu (zkrat), nikoliv prudké oxidaci lithia, i když v celém procesu hoření hraje roli také.
Především má lithium nízkou teplotu tání. Takže když to někde v baterie začne topit, tak se lokálně začíná roztékat vnitřek baterie, a je to hezká řetězová reakce.
A to ještě nemluvíme o technické konstrukci takové autobaterie, která obsahuje cca 4500 jednotlivých článků zapojených serio-paralelně. Takže technicky extrémně náročné na nabíjení a udržování článků ve stejně nabitém/vybitém stavu. Prostě elektromobil má sice perfektní pohon, avšak naprosto nahov.. zdroj energie. A, jako každé technické zařízení, které nemá jednotlivé komponenty vyvážené, je výsledek slušně řečeno tristní.
A proto se to už tak asi před vo kus víc jak stoletím rozšířilo na tramvaje, vlaky a jiný trolejbusy, pže tam je zjevná výhoda pohona a zdroj energie je taky fcajku. Ve stejné době všude jinde začaly vládnout spalovací motory, který vytlačily parní. Vývoj a tržní výběr dávno proběhl, by se s tím fanatici měli smířit.
Vytlačily nejen parní, ale i elektromobily. Ještě kolem roku 1900-1905 elektromobily naprosto dominovaly trhu, v NY je používala taxislužba. Existovaly i dobíjecí stanice, kde bylo možno získat nabitou baterii výměnným způsobem. Někde na trubce je i kus filmového týdeníku z protektorátu, kde vychvalují elektrické náklaďáky ve službách pošty, které šetří vzácné pohonné hmoty pro wehrmacht. Čili se u elektromobilů jedná nikoli o pokrok, nýbrž o „návrat na stromy“.
Tady je to: https://www.youtube.com/watch?v=2nbuUbXIXws&ab_channel=RoryBagetty