„Meziroční srovnání“ pro idioty - zpět na článek

Počet komentářů: 179

Přidat komentář
  1. zdruv,
    no , snad jo, ovšem jak co,
    např: chtěl jsem vnučkám koupit nějakou jakože lepčí zmrzlinu, tak jsem si vzpomněl na Šantan Polivkou a její Carte Deor, no,,,cena asi před 2 rokama byla tak kolem 56kč , nyní v kauflandu 284, ani se mi ty procenta nechcá počítat, když k tomu přidám cibuli, původně tak 6kaček, nyní přes 40kč, tak kurva fakt nevím jak to kdo počítá, ale zdá se, že si z občanů dělaj prdel,

    1. Slevnily lokomotivy…

      1. Ano, to jsme rikali v roce ’83, kdyz se „prechodne upravila cena brambor“ a zda se, ze soucasni komuniste to vice vypilovali, protoze krome brambor zdrazilo vse, i ty lokomotivy.

  2. Cingischan
    cyklista
    Childeater
    DAC
    Dachsmeister
    Dissenter
    dr_z
    fatdwi
    Goro
    Hoba.rce
    instinktt
    Jan Mrcasik
    jenyk
    jirik_d@email.cz
    John P. Graver
    kokrhel123
    Lojza
    Lukas B.
    Marty…
    merce
    Michal Lenc
    Mirek F.
    Miroslav Hošek
    misaka
    mjfox
    Nomad
    Notor
    nove.kostatko
    notyvole
    Ovcoun
    Pathy
    podotek
    Sandstorm
    shane
    shifty
    Siloton
    SkReT
    Tenzor
    Torm
    vanthomas
    wondog
    x-f
    Yucca
    zzw30

    1. vykuř mi kokota ty pičo jedna zkurvená. Ujel ti vagónek a nic ho nezastavilo.

      1. Ja bych tedy jsa heterák od Corony vykouřit nechtěl.

        1. tak běž do Slavné Díry a nenech si říct, gdo je na druhé straně, budeš v klidu :D

    2. Čí je to seznam? Co mám společného s Mrcasíkem?

      1. Nemá to cenu. Jak moc asi musí být vymletý člověk, který postuje do diskuzí seznam diskutérů?

      2. Ja jsem hrdý být na jednom seznamu s panem Mrcasikem. Ať už se ten seznam týká čehokoliv.

      3. Spíše je zajímavý ten trend. Ještě půl roku zpátky na tom seznamu bylo slabých 7 lidí. Teď je jich 44. Zajímalo by mě, kolik jich tam bude za dalšího půl roku…

        1. Trend je inflační.

        2. Jan Mrcasik:
          „…půl roku zpátky na tom seznamu bylo slabých 7 lidí…“
          – – –
          Ale já vím, že rád lžeš. Už pěknou řádku roků…

          .

        3. to by mě zajímalo jestli jsem tam byl už před půl rokem nebo ne, protože jsem tady fakt dlouho nic nepsal a na tom seznamu jsem.

      4. To ke seznam lidi co maj vetsiho kokota nez koronak.

    3. Stale tam jsem, vse v poradku

    4. Co to je za seznam? Proč je tam tak málo lidí? Kdo komu rozbil hračku?

    5. Zcela vážně a důrazně protestuji proti tomu, být na tvým seznamu až na 35. místě. A navíc až za shanem, dyť ten tě čepico – smekači snad doprdele ani jednou neposlal, zatímco já alespoň 100x

      Příště chci bejt alespoň v top 10 krikeťáčku!!!!

      1. A už jste rozklíčovali vzorec, na základě kterého se vám dostalo té „pocty“ být na seznamu? Když to tak pozoruju, je to docela dobrá společnost.

        1. ale tak já chápu, proč tam ty, sysop, servisdok, behemot, sergej, zerg, ktosicelikom a další nejste.

          jste holt ta lepší společnost.

          pokud čekáš, že čemukoliv, co sem corona napíše, věnuju víc než 2 sekundy života, jseš holt naivní.

      2. Vždyť je to abecedně řazený, asi to má v Excelu. Musíš si v administraci změnit nick na „AAAshifty“. Pak budeš první. Jako svého času v šedivých Zlatých Stránkách :)

        1. (facepalm)

  3. Pro připomenutí:
    https://www.mises.cz/literatura/inflace-papirovych-penez-ve-francii-24.aspx

    V zásadě pozorujeme totéž, co se dělo v revoluční Francii, pouze mnohem pomaleji.
    Inflace je v systému nekrytých papírových peněz (či účetních peněz „krytých“ dluhem, chcete-li) fíčura, nikoli bug. Příliš mnoho bohatých a mocných je zainteresováno na znehodnocování peněz, takže budeme v jízdě na tygru pokračovat až do hořkého konce.
    Nadávat nepomůže, leda upustí trochu páry. Podstatné je se přizpůsobit.

  4. Nezbývá než souhlasit, ale myslím, že je to tak trochu cpt. Obvious.

    Dovolím si pár poznámek.
    Inflace neboli kažení měny je de facto skryté zdanění; lidově řečeno, stát si dotiskne plnohodnotné peníze, které rozptýlením mezi občany teprve ztratí svou hodnotu. Každé zdanění je pochopitelně špatné, ale inflace má pár výhod proti jiné formě danění, a to:

    1) Je rovná. Málokterá jiná daň je rovná, většina daní je přímo zaměřena na bohatší nebo šetří socky, snad jedině spotřební daně.
    2) Dá se proti ní lépe chránit než proti DPFO/DPPO/DPH – úvěry ve správné době

    Konečně v posledních 2-3 letech je inflace výrazně vyšší ve střední Evropě (Polsko, Maďarsko, ČR) aniž by se horšil kurz místních měn k Euru, čímž se pomalu dorovnávají cenové (ale i mzdové) hladiny. Což je taky fajn.

    Ale ano, se základní myšlenkou souhlas; každá vláda, která neprosazuje komoditní měnový standard a nelikviduje přerozdělování (sociální stát), je zlodějská. Včetně téhle.

    1. :o))) I ty jeden rozumbrado

    2. Kefalin, k čemu je takový komoditní měnový standard dobrý?

      Jak si vykladaji posilování měn střední Evropy i při vyšší inflaci?

      1. K čemu je dobré mít stabilní uchování hodnot? To je vážně míněný dotaz?

        1. Naprosto. Nevím proč by se měly hodnoty ekonomickýchh statků měla měřit podle toho kolik se podařilo vytahat nějaké srágory ze země. (oslí můstek Cobb Douglas)

          1. Třeba proto, aby člověk mohl své vydělané peníze užít ve stáří i bez toho, aniž by musel buď – sledovat kde se co šustne (ne každého to baví) – nebo platit Tenzorům desátek, aby udržovali hodnotu jeho majetku.
            Trefil jsem se?

            1. Na důchod si v komoditách můžete spořit na důchod i bez zločinných Tenzorů. Akorát třeba ze zlata vám dneska někdo ani ty zuby neudělá. Ale hodnotu bude mít i za těch xx let, než se odeberete k zaslouženému odpočinku.

              Ale vážně, jak byste chtěl udržovat peněžní supply při plus mínus vzhledem k růstu populace, invencí , kapitálu pomalu rostoucí množství např. zlata. Navíc by se i množství nově tezeneho muselo v případě nově objeveného mocného ložiska zlata podrobit restrikcím (během dobývání Peru Pizzarem se zlato dostalo do značných hodnotových nesnází)

              1. Pozor, nepovažuji Tenzory za zločinné, jen využívají politiky způsobené okrajování mincí k vlastnímu legálnímu obohacení. Z celospolečenského pohledu jsou jen škodliví tím, že dělají práci, která by za zlatého standardu (např.) vůbec neexistovala.
                Deflace není sprosté slovo. Argumenty už vyvrátil Murray Rothbard, např.

                1. Aha, někdo začíná přicházet ke zjištění, že tu někdo vykonává „práci“, co není podložena žádnou hodnotou?
                  Resp. ta „práce“ samotná, nemá žádnou hodnotu a vykonává se jen proto, aby bylo dosaženo tabulkového stavu? Máš ponětí, kolik takových parazitů okolo tebe je? A jestli už pracuješ s nějakým viditelným výstupem – máš ponětí, kolik jich ze svých daní živíš?

                  1. Ta práce je podložena hodnotou zcela zásadně; nebýt Tenzorů, buď by došlo k poklesu hodnoty majetku nebo by tím člověk (laik) strávil mnohem více času.
                    Parazitem je stát, který nastavil ubývající měnu, proti které je potřeba se bránit – a to buď sám, nebo si na to někoho zaplatit.

                    Řečeno ještě jinak. Existují zloději. Proto existují zámky. Výrobci zámků jsou počestná profese, přestože nebýt zlodějů, nemuselo by být ani zámků.

                    Z daní živím stát, tedy toho zloděje.

                  2. Pokud jsou Tenzory myšleni spekulanti, tak hodnota jejich práce spočívá v tom, že stabilizují trh. A existovali i se zlatým standardem.
                    Právě to mě nejvíc bavilo na intradenním obchodování. Připadal jsem si jako takový Equalizer, a vydělané peníze byly jakýmsi skóre úspěšnosti :-)

                    1. Taky jsem delaval daytrades, ale s tim, ze mi bylo jasne, ze zvedam konecnou cenu komodity. Byt v zanedbatelnem meritku. Muj zisk ve finale zacvakal spotrebitel.

                2. Jasně pokud by se měl žít peněžní systém na zlatě důsledne, tak by se musel překopat celý finanční systém, vcet systému částečných rezerv. Množství peněz by bylo odvislé od toho kolik se ho vytěží, nebo syntetický vygeneruje. Úvěry by se staly nedostupnejsimi. Za svoji práci by lidé museli dostávat stále méně peněz – už jen kvůli tomu, že populace roste a jíst chce každý. Jakákoli invence, zavádění nových produktů by přispělo k deflaci… Myslíte, že principiálně deflační ekonomika může střednědobé růst? Co by se stalo s půjčováním peněz, kdyby by bylo konstantní množství peněz? Jak byste rozjížděl podnikání, když by nebyly peníze na půjčení, nebo až někdy Bůh ví kdy?

                  1. Z odpovědi se vykroutím odkazem, protože bych musel napsat článek.
                    https://libinst.cz/wp-content/uploads/2017/07/rothbard_penize.pdf

                    Jen filosoficky a historicky – ekonomiky rostly i v době zlatého standardu a skoro bych řekl, že zdravěji, bez bublin. Není potřeba být štvancem ve šlapacím mlýně, kterému hrozí, že když se zastaví, bude smeten a zchudne.

                    1. Zlatý standard fakt nebyl implementován důsledně. V zásadě nikdy nebyl. Jak to jistí požírači sýrů v praxi ověřili.

                    2. Fungovalo to i ve Starověkém Římě. Do mincí se vrtaly dírky nebo se měnila slitina, aby bylo použito méně drahých kovů. Ale jak byl trh pomalejší, i inflace se odehrávala pomaleji. A právě díky „zlatému standardu“, respektive materiální hodnotě mincí, byla dobře viditelná. Mince z 90% stříbra nebo 50% stříbra, to každému dojde, co se děje.

                  2. Obavy z deflace jsou neopodstatněné – …USA v poslední třetině 19. století procházely poklesem cen, a přesto rostly v průměru 4% tempem. Také v moderní poválečné historii byla deflace ve vyspělých ekonomikách (měřená poklesem více flexibilního indexu cen výrobců) provázena nadprůměrným výkonem ekonomiky a akcií…

                    „Dobrá deflace“ je důsledkem růstu produktivity, která se za existence neinflační monetární politiky může projevit poklesem cenové hladiny. Příkladem této „dobré deflace“ je například situace v USA v 19. století….

                    Zdroj: https://www.penize.cz/inflace/15369-obavy-z-deflace-jsou-neopodstatnene

    3. Rovná daň to sice je, ale týká se pouze peněz. Bohatí mají naprostou většinu majetku v akciích a nemovitostech.

      1. O to přece jde, ne? :)

      2. Jasně, ale majetek je také daněný. V Čechách zatím velmi málo, ale to se také změní. Nějaka forma Abgeltungsteuer si do Čech také cestu najde. Odpisy z budov se také poštelují. A daně z nemovitostí svoji cestu vzhůru už zažívají. Dědická daň se během dekády také zavede. On si nenažraný stát ten naducaný cecek najde.

    4. Můžete mi vysvětlit, jak konkrétně pomůže proti inflaci úvěr, pokud neexistuje nic, co bych doopravdy chtěl koupit za úvěr? To leda si vzít úvěr a nacpat to do akcií, což mi přijde jako mimořádně riskantní.

      Vzít si úvěr na auto za milion a prsit se, jak jsem tím porazil inflaci, není jaksi můj styl. A nejen proto, že tak drahé auto bych si v životě nekoupil ani kdybych na to měl.

      1. Auto je spotřebák, ale pokud si v době, v níž předpokládám 10% inflaci, protože covid games, vezmu úvěr 1,7% a koupím si pole, tak jsem rozumně investoval.
        Dtto akcie, ale musíš do toho trošku vidět.

      2. Je třeba vzít si příklad z české vlády. Dluh ve výši ročního příjmu, zvyšující se o dalších 10% ročně, je pro občany vynikající příklad, jak se to má dělat.

    5. Takže mzdovou hladinu v Německu nedoženeme za 150 let,ale už za 145.Pohoda.Není lepší cibule za šest?

      1. Je nějaký pádný důvod, proč bychom Německo měli platově dohnat?

        1. Tenzor:
          Protože Germáni jsou nadlidé.Je to v nich odpradávna.Jedou průsery v cyklech a nás mají za chovný dobytek.

          1. To Forge:

            Mno…mám pár německejch kamarádů, kteří z toho jejich mudrlantskýho ráje radši utekli. A ne, žádná generace mládí v prdeli, do důchodu daleko…Všecko lidi do třiceti let. Část se usadila v Praze, část to vzala rovnou až do Budapešti. Na jednoho pětatřicátníka jsem narazila dokonce i v Seattlu. Vyrábí tam nábytek a na Německo vzpomíná…ehm…řekněme s kromobyčejnou nechutí :-) Zdá se, že bejt malej řemeslník s malou firmou v Berlíně nebyl žádnej med, úřední myši ho prostě udolaly. Hlodavci jsou takoví…

            1. Když byl Göring souzen v Norimberku, tak prý řekl, že spojenecké nálety na Porýní a Porúří v něčem ulehčily situaci – shořelo tolik papírů, že se byrokrati neměli čeho chytnout a v každodenní průmyslové práci bylo možno zavést novinky bez velkého papírování.

              Po 80 letech se nicméně ta byrokracie zase nashromáždila a ucpala tepny německého průmyslu. A žádný Bomber Harris není na obzoru.

              1. Pohotová obhajoba :-) Netušila jsem, že měl Goering smysl pro humor. Dobré

                1. „Žádný nepřátelský bombardér nedoletí k Porúří. Pokud se tak stane, nejmenuji se Göring. Můžete mi říkat Meyer.“

                  1. Hlášení říšského rozhlasu: „Naši stateční stíhači a dělostřelci při nepatrných vlastních ztrátách sestřelili přes tisíc nepřátelských bombardérů. Několik našich měst je nezvěstných…“

              2. Údajně po velkém náletu na Hamburk došlo qůli zničení spousty výrobních i nevýrobních podniků k uvolnění snad až několika desítek tisíc bojeschopných a do té doby „nepostradatelných v zázemí“ mužů…

            2. Na to neni potreba potkavat Nemce v zahranici, staci si s nimi pokecat tady, v Nemecku. Ovsem ne nahlas, to se kazdy boji.

        2. Fura jednoduchych lidi vidi hlavne ta aktiva – p l a t y. Ale meli by se taky podivat na ta pasiva. Ja osobne bych v nemeckych podminkach zit nechtel. A bez nich ty nemecke platy v Cechach nikdy nebudou.

  5. To je zase chcanka…

  6. Sorry jako, kázání o inflaci a ještě značně chatrné si mohl odpustit. Pro idioty bych spíše doporučil https://www.czso.cz/csu/czso/kdyz_se_rekne_inflace_resp_mira_inflace. Pro průměrného idiota mnohem lepší zdroj informací.

    Doporučuji nahlédnout https://www.czso.cz/documents/10180/23195394/spot_kos2023.xlsx/20426ecb-986d-4bfb-b3eb-8370914a3962?version=1.1

    Každý idiot si v excelu s malou námahou odhadne vliv ruzzkých zločinných kund na inflaci. Každý idiot si odhadne i korelace cen jednotlivých položek s cenou zakundených komodit.

    Pro obzvláště vyplácené debily ještě doporučuji https://www.investopedia.com/articles/investing/053115/how-central-banks-control-supply-money.asp. Dežo z Krupky si bude muset ještě dočíst něco o transmisnímmechanismu a vrtulníkových Bapíčových penězích.

    1. Tvorba „spotřebního koše“ je obzvláště zábavná. Neobsahuje zejména půdu a nemovitosti, takže v době, kdy znehodnocení měny probíhá (a lidé uklízejí prostředky právě tam), je inflace zdánlivě nízká.

      1. Ehmmmmmmmmmm, nemovitosti? Tam probiha skutecne DRASTICKA inflace,jojo…
        Prodavam nemovistost, jiz 3/4 roku.
        Pred 2 rokama se sama nemovitost (byt ve stejnem panelaku, stejna dispozize, stejny stav) prodavala za cca 6,5 milionu. Dneska ji prodavam za 4,5 milionu a prodat nemuzu. Mam zajemce za 3,5 milionu, ale to uz se mi moc nechce.
        Takze tolik k tomu, jaka je silena inflace v nemovitostech.
        Uprimne, pokud by se do soucasne inflace zapocitaly nemovitosti, tak jsme nekde v prumeru par procent nad nulou, rekl bych.

        1. To je to, o čem mluvím. :-) Před 5 lety byla cena nejspíš 3,5 MKč. :-)

          1. No nevim, mozna o neco driv…ale i kdyby, rozhodne posledni 2 roky nemovitosti sly tak priserne dolu, ze pokud v tom ma nekdo nejaky penize a pocital s tim, ze to bude nejak tocit a podobne, tak je ted doooost v haji.
            Ja trebas kupoval pred rokem a pul neco na rekonstrukci na investici a z predpokladaneho zisku „dost milionu“ bych ted byl rad za „neco malo, snad i milionu“

            1. To jsi kupoval pozdě. Nebo brzy.

            2. Vony ty nemovitosti ale předtím šly příšerně nahoru. Tak nějak se dalo čekat, že jak se začne ekonomika srát, což se přibližně každejch 10 let stane, tak ta extrémní bublina trochu splaskne. Cca 2014 jsme chtěli kupovat byt a pěkný 2+1 na Slovanehc stálo kolem 1 600 000 kč a přišlo nám to hodně. Před dvěma lety to bylo kolem 4 000 000 a teď je to zpátky na 3 000 000, ale tomu bych nějakej dramatickej propad teda neříkal. Jen se to zakymácelo, ale tak do roka to zase začně lízt vejš.

        2. Dříve byly naprosto nesmyslné úroky. Urok nula je nemožné udržet dlouhodobě.

          Ten člověk ti sice nabízí 3,5 ale pokud to neplatí celé v cashi a půjčí tak s momentálními uroky tobě dá těch 3,5 a bance na urokach ještě jednou tolik.

        3. Lojzo, vývoj cen nemovitostí se nerovná vývoji ceny tvého bytu. Ceny nemovitostí za posledních deset let vyrostly raketově.
          https://www.czso.cz/csu/xz/ceny-nemovitosti-ve-zlinskem-kraji-v-letech-2019-az-2021

          Je pravda, že staré nemovitosti v nějaké díře po granátu se před dvěma lety taky snažily svézt na nemovitostním hypu díky nízkým úrokům ale poprávu zase dneska padají, protože tu cenu nikdy neměly. Ale i ten „pád“ je maximálně okolo 10%. Taky jsem uvažoval, že se hotovosti zbavím nákupem nemovitosti v nějakém okresním městě, ale ty ceny vůbec nedávaly smysl.

          1. Ja nemluvim o 10 letech, ale o poslednich letech, o tom byla rec…
            A inflaci v techto poslednich letech FAKT netahnou nemovistosti…
            Btw, pokud myslis vazne to co rikas, mam v tehle oblasti nejake zkusnosti (predevsim s invetsicema typu koupit, opravit, prodat se ziskem). Mam za sebou nekolik uspesnych projektu, ted delam na uplne nejvetsim, co jsem kdy delal, zrovna blba doba, ale i tak to porad vychazi dobre…
            Pokud bys o tomhle tematu chtel nejak mluvit, tak se mi ozvi na lojza.suchanek(@)seznam.cz
            Umim poradit, pokud chces neco sveho, umim i zhodnotit cizi penize (aktualne mam pujceno cca 10 milionu na prumerny urok okolo 10-12% rocne)

      2. CPI – consumer price index. Nemovitosti, nebo cenné umění se nekonzumují. Asset inflace tady byla masivní v letech 2016-2021. Nemovitosti na dvojnásobku, i když byla spotřebitelská inflace blízko nuly. Nun können Sie die wahre Geschichte. :-D

        1. No právě. Neříkám, že je to špatně z mého úzce osobního pohledu, ale na BFU je tento způsob počítání inflace dost sviňárna.

          1. Svinarna? Asi jo. Ale davy byly spokojenější než teď za assetové deflace a spotřebitelské inflace. Spokojenost davů je klíč k stabilitě společnosti, proto se kolem toho tolik šaškuje.

        2. V roce ’13 jsem kupoval louky po 80tKc/ha. Zdalo se mi o certech, ale budiz. Kdyz jsem se podival na moje predchozi nakupy, tak to bylo za 10tKc/ha, ovsem v roce ’98. No a nyni mi nabizeji 370 tKc/ha. A to se bavim o loukach s vyteznosti pres zemedelske dotace, zadne stavebni parcely. V Nemecku vyletely ceny namovitosti za poslednich 5 let na dvojnasobek.

          1. zhruba furt stejně, 3ha louky po 240tisíc, zhruba 300 stala levna ochcávka, nyní ochcávka cca 1mega, a to jen pro ty dotace, jinak by cena klesla,

  7. Já jsem na to šel po vidlácku. Půjčil jsem si na úrok 1,9% když se schylovalo k průseru a objednal za 1,1 mega auto, na které byla čekací doba 1,5 roku. Taky se teď Toyota drbe za ušima a přemýšlí, jak se k tomu postavit…Hilux bude pomalu k převzetí a dneska by za něj dostali o dvě kila navíc..
    Ještě lépe s tím tedy vyběhl soused – všechno nacpal do státních dluhopisů s kompenzací inflace.

    1. :o)))))) A kde přesně jsi na tom vydělal ty „matematyku“?

      1. Nemyslíš si doufám, že jsem prachy na Hiluxe hřál 1,5 roku na účtu…😉

        1. Ne. A kde ti teda ten rozdíl „přebývá“? :)

          1. Máš těch 200 000 někde v ruce? :o)

            1. Mám. Kdybych šel koupit dneska skladovku, vyndám o dvě kila navíc. Ty teď vyndat nemusím, protože platím 1,5 roku starou cenu. Teď už se mnou nikdo smlouvu na auto a příslušenství s garantovanou cenou při dodání neuzavře.

              1. Nemyslím, že to chápeš. Hodláš ho snad prodávat?

                1. Vůbec ne. Mám radost, že jsem zaplatil za zboží 1,5 roku starou cenu devalvovanými penězi. Prostě jsem si zafixoval cenu. Mně to k dobrému pocitu stačí.

                  1. Tak troubům stačí ke štěstí málo.

              2. Ten „zisk“ by platil pouze v případě, že bys ty peníze před tím 1,5 rokem fyzicky měl. Pokud je to půjčka a ty budeš splácet teď, „inflačními“ penězi, potom se ten rozdíl smazává. Nebo budeš mít své příjmy vyšší o ten rozdíl, inflaci? Pokud ano pak je jedno jestli jsi to koupil za „starou“ cenu tehdy nebo za novou cenu teď. Je to fifty-fifty. A pokud máš příjem stejný, „předinflační“ pak je to taky jedno. Tvoje splátka má v současnosti menší hodnotu a ty peníze ti budou chybět tak jako tak.

                1. Asi jsi mě nepřesvědčil, že kdybych teď zaplatil o dvě stě tisíc korun víc, že je to fifty fifty.

                2. Jinak půjčka to je z 1/4 bezúročná a zbytek cash.

                  1. Já ti asi musím shrnout. V každém případě jsi nic nezískal. V ideálním případě jen nejsi ve ztrátě. Toť vše. Nic víc, nic míň.

          2. A jéje

      2. Český boomer objevil opci či po cesky prednakupni smlouvu.
        Taky ceský boomer: :O

    2. Už k tomu Toyota začala nabízet tu lafetu s Browningem jako příplatkovou výbavu nebo si to ještě musejí dělat freedom fighters až dodatečně sami?

      1. Prej na přání zákazníka cokoliv, ale jen vícekusé série…😀

        1. Ty tri matice do podlahy korby spojene s ramem by ale mohli delat seriove, aspon by to vic motivovalo zakazniky k dalsimu upgrade.

    3. Takhle si soused objednal Range Rovera. Cekal na nej skoro dva roky. Pak mu zavolali, ze ho pro nej maji, ale bude o 30t euro drazsi. Ber nebo nech bejt…

      1. O 30 000 Eur viac za dva roky? To akého Range Rovera objednal?

  8. Ja se zeptam….zna nekdo osobne nekoho, kdo si opravdu mysli, ze kdyz spadne inflace z 15 procent na 11, tak se ZLEVNI zbozi??
    Fakt nekdo takovy existuje? :-O A jeste k tomu je to volic soucasne vlady?:-O
    Prosim opravdu, zna nekdo nekoho takoveho?
    Jako chapu, lide jsou mnohdy financne negramotni a neumi si ani spocitat uroky, ale toto je moc rekl bych…
    Me ten clanek prijde jako ze autor postavil uzasneho slamaka a pak ho teda rozcupoval, no…

    1. Přesně u toho sem se taky chytnul za nos. Nebo si třeba myslí, že Letecký katastrofy lidi sledujou hlavně kvůli počátečnímu akčnímu vyprávění, zatímco on je sleduje kvůli těm následným technickým rozborům příčiny havárie :) Ale protože v čtenářstvu jsou i mnohem křiklavější případy namyšlenosti, v tejhle společnosti se to rozpustí. Já už se sem chodim především bavit…

    2. Zna nekdo osobne nekoho, kdo volil tuhle vládu??
      Fakt nekdo takovy existuje?
      Prosim opravdu, zna nekdo nekoho takoveho?
      Jako chapu, lide jsou mnohdy financne negramotni a neumi si ani spocitat uroky, ale toto je moc rekl bych…

      1. jo, znám, byl by celkem v pohodě, nebyt toho chorobnýho antibureša a antirussssssssssssssssssssssssssssssssssssssská; takovejch tam bude plno

    3. Ano, u nás v práci člověk z marketingového oddělení. Volil Rakušana a je to pošuk co se naštve pokud ho neoslovis s titulem.

  9. „Greedflace“ je krásný pojem. Před pár dny ji komentoval ÚOHS:

    Lovochemii loni meziročně vzrostl zisk o 1225 procent na 424 milionů korun. Tržby z prodeje výrobků a služeb společnosti vzrostly o 91 procent na 11,17 miliardy korun a objem prodaných hnojiv společnosti loni meziročně klesl o 13,3 procenta na 758 100 tun.

    Také zpracovatelskému podniku Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert zisky vzrostly o 165 procent na 240,8 milionu korun.

    Předseda ÚOHS to výslovně komentoval tak, že firmy využily energetické krize, zvýšené náklady 100% přenesly na zákazníka resp. dál do odběratelsko-spotřebitelského řetězce, a navíc nad to si ještě radikálně přisadily a napakovaly se.

    https://echo24.cz/a/HTfA8/vysoke-zisky-firem-babisova-lovochemie-vysoke-marze

    1. Spíš se marže dostaly po období extrémně nízkých na běžnou úroveň. :)

    2. No u nás hlinikáreň v Žiari nad Hronom zastavila výrobu, prepustila zamestnancov, a dosiahla najvyšší zisk, aký kedy mala – lebo rozpredala zazmluvnenú neodobranú elektrinu…

      1. checht, genialní

      2. To by meli v Bruseli davat za vzor jako idealni podnikatelsky model. Doporucuji doporucit FonLejnove. Mozna to navrhne jako standardni smernici pro dalsi fabriky tezkeho prumyslu.

Napsat komentář

D-FENS © 2017