Meze automatizace a zážitek z Lidlu - zpět na článek

Počet komentářů: 396

Přidat komentář
 1. Z posledních 3 setkání vyšla automatizace vítězně 3:0 – nákup jsem tam vždy po nějakém debilním SW záseku nechal, ať si s tím dělají co umí, a šel nakoupit o dva baráky vedle do večerky.

  Jinak si z US pamatuji, že za samoobsloužení byl bonus. Třeba v bance půl dolaru.

  1. Kaufland Tě nepustí přes turniket bez oskenování účtu.
   Poprvé (a naposled) jsem s pěti rohlíky šel na samopokladnu a stejně se nepovedlo. Tak jsem to nechal řvát a šel ke člověkovi. Teda k ženské;-)

   1. Když si to nechají lidi líbit, jejich problém.

 2. Mně autopokladny až tak nevadí, když potřebuju rychle dokoupit 2-3 věci, nemusím čekat ve frontě, než baba přepočítá koruny. Pípnu a jdu.
  Lepší fíčura je automatický odběr zálohovaných lahví. Co čert nechtěl, Urquell začal vyrábět holčičí pivo „proud“. Třetinkové láhve přehltily senzory a AI a jestli byla předtím chybovost tak 1:7, tak s tímhle nastoupala tak na 1:2. A prohozením lahve otvorem si nepomůžete.

  1. Digitální pokladny rok 2030: Pípnu a zjistím, že jsem vyčerpal kredit na drogistické zboží, takže si rodina asi místo toaleťáku bude utírat prdel asi lopuchem nebo letáky z Lidlu.

   Pak zjistím, že kredity na elektroniku a vybavení domácnosti co mají standardně časově omezenou platnost, mi propadly, takže nový fén manželce taky nekoupím. A než zase získáme nové kredity na nákup elektroniky, tak si ty dvy-tři měsíce bude muset manželka asi sušit vlasy „jen tak nad plaménem“ a když se u toho zapomene, tak bude vypadat jak přítelkyně z domu smutku.

   Tu flákotu co jsme chtěli udělat v neděli, si dle automatické digitální sociálně-kreditní pokladny taky nekoupím, kvůli tomu, že od tohoto měsíce platí nové limity na CO2 na obyvatele, což znamená omezení masa na hlavu na měsíc.

   Je třeba si uvědomit, že bezhotovostní platby jsou naprosto nutným předpokladem zavedení „sociálního kreditu“ , uhlíkové daně, daně z práva na život a dalších svinstev do společnosti.

   Dokud je jen jedna měna, tak si lidi za ni můžou kupovat kdy chcouc co chcou a od koho chcou.
   A takhle soudruzi tu společnost, kde „nikdo nic nebude vlastnit a všichni budou šťastní“ zkrátka nevybudujeme !

   1. „máte pokutu jeden kredit za porušení slovního morálního statutu“

    1. A za 10 pokut příští měsíc žádné kredity na nákup masa. Jen brambory a fazole.
     A zařazení ze sociální kategorie DB1 do kategorie DB2. Což znamená že do práce budete chodit pěšky místo MHD (vlastnění automobilu je pro celou nadkategorii D zakázáno, povoleno jen pro kategorii A a B).
     A rovněž nedostanete výjezdní doložku z 15minutového města k víkendové návštěvě doochodových rodičů co bydlí 10km od města.

     Jak vidno tak celá ta „hate speech“ agenda slouží zase jen k zavedení totalitní společnosti strachu.
     A není to jen nějaký výstřelek pomatenců ,ale pečlivě promyšlená agenda.

     A vůbec, přečtěte si vážení konečně ten „LIMES INFERIOR“ z roku 1984.

     Ať to pořád nemusím opakovat. Tam tadle bezhotovostní agenda je popsaná do detailů. Jen tam nepoužívají smartfouny ale kreditky. Ale i tak je každý nákup registrován centrálou a daný člověk je tajně vyhodnocován a posuzován.
     Asi jako když vás na sociálních sítích zablokují nebo zruší účet a vy se nemáte kde odvolat či dovolat.
     Takhle vám v budoucnu zruší klidně i bankovní kreditový účet.
     Ostatně už i dnes „bankovní identita“ z části nahrazuje občanku.
     Protože občanka je pod kontrolou státu a tedy i vás.
     Zatímco „bankovní identita“ pod kontrolou soukromých nadnárodních bank pro které neplatí zákony.

     1. Re: kaBrnak 28.4.2024 v 22:21
      …a jestli si, ty vobcanskej smejde myslis, ze s nama vyjebes tim, ze si budes nejakou zeleninu a picniny pestovat, tak na to hodne rychle zapomen, protoze ti omezime nakup semen, ktera budou distribuovat jen dve nadnarodni spolecnosti opentlene patenty a jestli si nekde zasadis seminka po sezrane paprice, tak rovnou prijde zaloba za sireni nebezpecnych chorob s rozsudkem ztraty pulrocniho kreditu.

      1. No hele, prý se z kopřiv dá dělat i špenát a když to milují kuřátka a housátka, tak člověk si zvykne taky. To že se ti na pozemku ve velkém rozmnožily kopřivy, za to tě nikde popotahovat nebude.
       A třeba tam někde schováš i nějakých pár brambor.
       Podobně jako vyhulenci dnes ve vysokém porostu schovávají políčka s marihuanou.

       Úplně tu blízkou dystopickou budoucnost vidím: nad poli ti bude lítat dron patřící Monsantu nebo Blackrocku a ve všech spektrech od ultrafialové až po infračervenou ti bude skenovat co ti tam roste, a vyhodnocovat pomocí umělé inteligence.
       Jestli nejsi náhodou hen ten bioterorista co si sám pěstuje zakázané plodiny nadměrně vylučující CO2 do atmosféry.
       Přičemž o kousek dál na poli Monsanta či Blackrocku, ta samá plodina zázračně žádný škodlivý CO2 vylučovat nebude (na to jsou inštrukce, a hlavně vyhlášky EU).

       Vlastně to připomíná ten vtip o rabínovi, který vysvětluje Roubíčkovi co je to ten zázrak:

       to jdu takhle Roubíček o šábesu městem a najednou vidím ležet na zemi před sebou úplně naditou prkenici, kterou tam někdo ztratil. Jenže je sobota, a to žádný opravdu ortodoxní žid nesmí pracovat, prostě vůbec nic dělat, cokoliv zvedat či nosit.
       A teď nastal ten zázrak: všude okolo byla ta sobota a jen takhle dva metry předemnou pořád ještě pátek !

    2. J.H.
     A pořád nevím jak fungují ty tři mušličky !!!

     1. dvěma si vyndáš hovno a třetí si to seškrábneš!

     2. Nahoru, dolu a vyleštit.

   2. Buďte v klidu, pokud nesejdeme z cesty do zelené bídy, tak v roce 2030 v ekokomuně elektroniku potřebovat nebudete :-)

  2. Zrada je, že drtivá většiny samoobslužných pokladen je cashless, a jde o Overtonovo okno – až dost lidí začne používat autopokladny, normální lidské pokladny se zruší. Tak před půl rokem jsem byl v nějakém gigahypermarketu Tesco a tam už v 9 večer nešly žádné lidské pokladny, jen automatické a všechny cashless.

   Takže kdo používá samoobslužné pokladny, ten sám sobě aktivně podporuje zavedení cashless diktatury.

   Je to kulturní válka: nemá smysl se to snažit řešit direktivně či represivně, ale má velký smysl svým osobním chováním bojovat se statistikou. Protože účetnický management všech firem všechno hodnotí podle sloupců v Excelu, a jakmile sloupec v Excelu ukáže, že 90% lidí nakupuje přes samoobslužné, je rozhodnuto.

   1. A proto je třeba důsledně alespoň při fyzických nákupech platit výhradně v hotovosti.

 3. Nejlepší je, že v Brně se jali modernizovat a digitál-koncentrákizovat čtvrti s nejpřestárlejšími obyvateli s omezenou motorikou a špatným zrakem.

  Takže v prodejnách potkávám buďto zoufalé a nebo naopak nasrané doochodce, postavené před volbu, že se budou potýkat s tím polofunkčním digitálním bazmekem s nulovou uživatelskou přívětivostí, kde se kvůli pár rohlíkům rohlíkům musíte jak kokot proklikat skrz 5 menu a 3 tabulky.
  A nebo že vytvoří dlouhou frontu u jediné otevřené pokladny.

  Neboli: „co nemáš v rukách a zraku, to musíš mít v nohách“neboli „tato země není pro starý“.

  Některé prodejny mají tolik slušnosti že tam dají 2-3 hotovostní automatické pokladni kde se dá platit keší. Což doochodci ocení.
  Ne tak ovšem hovadský Lidl, co postavil prodejnu hned vedle cihlových činžáků tzv. „stalinek“ kde bydlí přestárlé obyvatelstvo. A naprasil tam hned 8 bezhotovostních pokladen, přičem pokladna s pokladní je tam otevřená jen jedna.

  No nevím. Možná že jeho mysteriozní vlastník Dieter Schwartz někde na Bilderberku, Davosberku či jiném herberku dostal notičky že se s doochodcema, kriplama a šilhavejma do budoucnosti nepočítá.
  Tak jak se nepočítalo ve třetí říši.

  1. Vždyť je tak snadné – čip do doochodce, čip do rohlíku, projde bránou, píp a je zaplaceno.

   1. Technologicky přece nemůže být problém vypálit do každého rohlíku čárový k=od…

    1. A co vypálit čárový kód do důchodce?

     1. Tak viděl jsem na netu článek o mentálovi, co mu na předloktí vytetovali telefonní číslo. Uz tam měl asi tři, různě přeškrtaný. Asi opatrovníci dost ztrácej telefony.

   2. Nebo by mohl být u vchodu RFID turniket a kdyby zmerčil doochodce, tak by se v podlaze otevřelo propadlo, a on by padl rovnou do nějakého kafilerního mlýnu na maso, kde by z něj vyrobili nějaký ten Soylent Green, pardon, vlastně proteinový nápoj či proteinovou tyčinku:
    https://youtu.be/i1bdmaAwj3c?t=63

    Všimli jste si že ti hodné ťuťu ňuňu nadnárodní koncerny přestaly uvádět složení těchto „soylent green“
    https://www.youtube.com/watch?v=LozJSTjrvek
    sraček, a prostě napíšou že je to „plant based“ nebo „proteine“. Jestli je to nějaká sojová sračka, protein z červů nebo z lidského masa, to už tam v budoucnu uvedeno nebude.

    Člověk by řekl, že je to jen morbidní humor, ale já vsadím boty na to, že přesně o tomhle sní v noci kaviárem přežraní a nezletilýma prostitut(k)ama utahaní účastníci Davosu či Bilderbergu. Zkrátka všichni tito sociopati.
    A na těch konferencích dostávají notičky, jak tuhle skvělou (pro ně) budoucnost uvádět do praxe.

  2. Lidl Šumavská?
   To je naprostá tragédie, jednu dobu jim tam lidi ve velkém nechávali vozíky, fronty pořád, před zavedením samopokladem i po. Ale tam poslední 2 – 3 měsíce mi přijde, že zase otevřou i další pokladnu, ale fronta musí být aspoň do regálové uličky.
   A nejlepší tam je ten pouťový naháněč, co vyřvává do fronty „kdo má kartu, může na samo… ne, nechce a s velkým nákupem ti na to sere pes, když ten nákup prostě není kam dát a věčně na těch kasách něco nefunguje.
   Nemít to blízko s tím, že (občas) se tam dá zaparkovat bez hledání místa, kašlu na ně. Ale ono v okolí těch možností moc lepších fakt není. Dřív jsem měl blíž na Bayerku, to je taky děs Lidl.

 4. Jenom k tem programatorum. Ono to neni tak jednoduche, jak si pan domaci maluje. Programator je vpodstate lopata s nulovou rozhodovaci pravomoci. Casto musi nove reseni naroubovat na nejaky prehistoricky system, coz mu znacne svazuje ruce. A co se tyce vsech tech novinek, ktere postupne software kurvi, s vetsinou znich prichazeji marketaci a ruzni UI a UX designeri, kteri taky musi vykazovat nejakou cinnost. A pokud se jim podari na prvni dobrou vymyslet funkcni aplikaci, ruzna “vylepseni” pak vetsinou vedou ke zhorseni situace.
  Programatori to z povahy prace navic musi mit v hlave nadratovane jinak, nez vetsinova populace (jsem si pomerne jisty, ze kdyby se udelalo nejake plosne psychiatricke vysetreni, nasla by se u vetsiny z nich nejaka porucha autistickeho spektra), takze logicky nejsou schopni preargumentovat nekoho, koho oblbovani managementu zivi.

  1. Jako laik se ptám: nešlo by tedy vylepšit, respektive zgruntu přebudovat, ten „prehistorický systém“?

   1. nešlo, pže lidi co to dělali, pokud nejsou mrtví, tak dávno nedostižní (a nedonutitelní to dělat), dokundamentaca neexistuje (zvlášť esli to je nejaká těžce proprietární věc) a ti noví obvykle ani neslyšeli vo jazycích apod., ve kterejch se to původně psalo…

   2. Slo. Ale stoji to cas a penize. A ne malo. A za ty penize vlastne nedostanete nic noveho. Jenom se programatorum (tj. lopatam) bude delat o neco lip a zakaznikovu to pojede o neco rychleji. Neco takoveho se managementu a hlavne akcionarum, kteri ocekavaji rychly prachy a nekonecny rust zisku spatne prodava.

    1. Tak snad Čína či Asie obecně? Tam umí plánovat dlouho dopředu…

     1. Při mých návštěvách Asie jsem tenhle dojem úplně nezískal. Spíš jsem si říkal, ze ty historky o vysokém asijském IQ a pilných jedničkářích vytváří někdo, kdo v Asii nikdy nebyl.
      Nicméně asiati mají elektroniku rádi a jsou nadšenými konzumenty a výrobci.

     2. Cokoli chtít odsud (berme ,tady‘ jako původní firmu která vyvíjí nějakou super aplikaci, ono je úplně fuk jestli je to evropa, amerika nebo já nevim co) po někom, kdo sedí o 6 časových pásem a s tím spojených jazykových a kulturních schodů jinde je cesta do úplné prdele. Jo, všechno, co po nich chcete dodají celkem rychle, zvenku tak nějak zhruba jak bylo žádáno. Ale tím to hasne; nikdo se v tom nikdy nevyzná, bude v tom magory chyb (ideálně takových těch co se objeví až v provozu, ne při testech) a ve výsledku zjistíte, že to nestojí vůbec za nic. Za dobu co jsem byl tak nějak blízko spolupráci s někým z asie (tuším indonésie nebo filipíny, teď přesně nevím) potkal jsem jedinou holčinu která by fakt mohla bez problému sedět u vedlejšího stolu a fungovat jako normální vývojář.. s ní byl opravdu problém jen ten časovej posun (a už to není málo, protože mít s někým společný jen dvě pracovní hodiny je prostě zpožďovač jako prase). Zbytek byli všechno nepoužitelný generátory písmenek a účastníci nekonečných schůzek.

      Nakonec pokud vím se používají jen pro údržbu projektů který už jsou zastaralý a během krátké doby (=let) budou nahrazeny, nebo už nahrazeny jsou a postupně se odřezávají. Oni to postupně dokurví, ale už to v zásadě nikoho nezajímá..

      Absolutně netuším, jak levný to tam je, ale asi hodně..

   3. + to co napsal Behemot pro pripad toho vylepsovani.

    1. Při mých návštěvách Asie jsem tenhle dojem úplně nezískal. Spíš jsem si říkal, ze ty historky o vysokém asijském IQ a pilných jedničkářích vytváří někdo, kdo v Asii nikdy nebyl.
     Nicméně asiati mají elektroniku rádi a jsou nadšenými konzumenty a výrobci.

     1. Sorry, mělo jít pod JH. Jsem se asi uklik, či co.

  2. že je do procesu zapojen nějaký UX designer, to je ještě ten lepší případ. UX je naprosto nedoceněný obor – kde většina zaměstnavatelů je přesvědčena, že UX buď vůbec nepotřebují nebo že to může dělat kdokoli (a za srandovní peníze). ve výsledku jsou tyto pozice plné holek, co „taky můžou dělat ajtý“.

 5. Dnes jsem měla tu nejpomalejší a nejprotivnější pokladní.
  Myslím, že to je moje vlastní chyba.
  Neměla bych ty samoobslužné pokladny používat.

 6. „asi neměl problém dělat sám sobě pokladní, kdyby mi za to Lidl nabídl nějaký benefit“ Přesně tohle odpovídám těm naháněčkám, co tam pořvávají, že jsou volné samoobslužné pokladny. A nejen v Blídlu.

  1. v nekterejch krámech jsou ty doochodkyně před smrtí strašně pomalý a tam si to potom zvládnu odpípat sám rychlejš, takže to je benefit – pokud ten zkurvenej krám všecko neváží půl dne, položku po položce

   v lílu ale stále častějš potkávám lidi co to máchají skenerem kurva tak rychle, že to nestíhám ani skládat DO VOZEJKU (né do kabele, tam si to dávám dycky bokem), čili proti těmdle lidskejm robotům je nejaká kurvárna úplně bez šance

   1. Tímhle byl vyhlášený bystrcký lídl, kde osazenstvo pokladen byli samí „mladí a neklidní“ do 35 let.
    A ti mi ten nákup skoro házeli na hlavu. Děs běs.
    A jeden frikulín se mi tam u pokladny ještě prořekl, že prý je podle vedení příliš pomalý, když jsem naznačil, že si nerad sbírám nákup z hlavy.
    No po nějaké době tam už nebyl.

    1. Co mi to jen připomíná? To byla Majerová, nebo Pujmanová, která napsala tu trilogii z textilního průmyslu ala Bata, jak dělnicím stál za zády mistr se stopkami a měřil, jak jsou rychlé? A nejlepší nahazovačka vždycky znervózněla a pak ji vyhodili?

     1. To byl úsvit korporátního fašizmu.

      A propos, v zemi hvězd, pruhů a neomezené svobody (vykořisťovat druhé) byly už v 19. století zavedeny jakési kreditové systémy. Třeba v dolech.
      Kde jsi za práci dostával peníze vydávané důlní společností, které jsi mohl utratit jen v jejich obchodech kde si oni diktovali ceny. A za ubytování v jejich nuzných barácích jsi platil taky jejich penězi. Takže vše co jsi tam vydělal, jsi tam i utratil. A když tě vyhodili, tak jsi odcházel jako žebrák s prázdnýma kapsama. Protože ty jejich peníze jsi nikde jinde nemohl použít a tím pádem si ani nic našetřit. Naprosto dokonalý otrokářský systém.
      A ještě tam byla taková vtipnost,že když horník zemřel v závalu, tak si vdova do 7 dnů musela najít nového muže a vdát se, jinak ji i s dětmi vyhodili z baráku.

      V podstatě to co se tu teď děje, bylo už dávno vyzkoušeno v otrokářských praktikách, jen to má od doby předního IT dodavatele správy koncentračních táborů (IBM) a od dob psychologů a sociologů Tavistockého institutu, přísně vědeckou a technologickou tvář.
      Kdepak bič a okovy, dnes jsou mnohem rafinovanější metody.

      https://ok.ru/video/535036039431
      a propos, zajímavý dokument o tom jsk tavistocký institut de facto 80 let ovládá celou západní společnost.

      1. Proc to nazyvat otrokorstvim? Jestlize nekdo vezme praci nekvalifikovane pracovni sily, tak holt si nemuze valet sunky a musi manualne makat, coz lze merit – treba stopkama, pokud jde o ukolovku. U nas probiha neco podobneho, vedou se statistiky, kolik delnik v montovne za sichtu udela. Pokud je to v nejake toleranci, taxe to neresi. Pokud je to malo, zjistuje se proc. Jestli chybi zauceni, jestli jde o nejaky prechodny problem, etc. Pokud se ukaze, ze problem je zasadni a podporou firmy neresitelny, tak sorry, gudbaj a za branou stojej dalsi.

       Nevidim duvod, proc by soukromnik mel ruzne vykonne pracovniky platit stejnym zpusobem (narizena minimalni mzda) a nebo platit teplo nekomu, kdo nevydela ani na sebe. Vsak sem nemusi lizt. To, ze ma nekdo jen zakladni vzdelani a konci tim padem nekde u pasu, je problem koho?

       1. No jo, je vidět že ti citelně chybí zkušenost se zaměstnaneckým poměrem v česku, ideálně v neprivilegovaném oboru.
        To by jsi pak nenapsal to co jsi napsal.
        Situace je až tak paradoxní, že vysoce kvalifikovaní specialisti ve svém oboru buďto leští kliky ve státním sektoru, protože jinde se odborně neuplatní.
        A neb dělají v nějakém „IT-Lidlu“ práci indů. Velká část mých spolužáků z různých oborů nakonec skončila v brněnském IBM.
        A jsou rádi že jsou rádi.

        A nebo Behemot. Když pominu jeho hulvátství a zvláštní pojetí „social skills“, tak je to člověk hodně nadprůměrných schopností, s vynikajícím pozorovacím talentem a analytickými schopnostmi.
        A uvažuje o tom, že by šel „točit lopatou“.
        Když systém s vysoce kvalifikovanými a inteligentními lidmi jedná jak s ukrajinskými lopatami, tak je něco kurva špatně.
        A to tak špatně že různí Sysopové musí „utíkat přes čáru“ aby jim tam nabídli přiměřeně kvalifikované a honorované místo.
        A neskončili v čechystánu v nějakém „IT-Lidlu“.

        1. Ja jsem byl v Cesku zamestnavatel a jako zamestnance by mne asi jen tak nekdo nezaplatil. Muselo pro mne mit smysl se vysrat na podnikani a jit do pracovniho pomeru. Takze muj pripad neni uplne standardni.

         Nicmene, ty principy plati vsude stejne. Pokud nekdo dela neco, o co neni zajem (=neni zajem to poradne zaplatit), pak se holt orientovali na blbou praci. Byt nadprumerne sikovnej je ti nahovno, kdyz o to nikdo nestoji. A neni to chyba trhu, je to jeho mistni vlastnost. Pamatuju jednoho znameho brnenskeho fotografa, uz nezije, kterak nadaval, ze o jeho sluzby opada zajem, protoze lidi si fotej vsechno sami. Co myslis, je to snad chyba spolecnosti? Nebo budeme nejak rozvijet bednare, kolare, provazniky, lazebniky a dalsi profese, ve kterych ‚je nekdo fakt dobrej‘?

         Me se taky klidne muze stat, ze budu treba za 5 let na dlazbe. Firma muze kleknout, technologie se muze zmenit, whatever. A na koho pak mam nadavat, co myslis? Ja bych rekl, ze to bude jen moje smula a muj problem.

         1. No to fakt nevím, že by komplet přídodovědecká fakulta byla neperspektivní obor bez budoucnosti jako bednář či koňský handlíř.
          Tedy v rozkradených východoevropských zapadákovech ano. Tam totiž nefunguje nic.
          Zatímco v USA, Číně, dřív i na západě jako celku, frčely různé biotechnologické obory.

          Tady absolventi přírodovědy můžou akorát do nějakého státního výzkumáku, polostátních laboratoří, nebo zůstat na škole.
          Takhle dopadlo 90% lidí co studovali přírodovědné obory. Od biologie po chemii a fyziku.

          Jeden spolužák odjel za slibnou kariérou do Anglie, kde zjistil že je ve vědě i na univerzitách těžký kastovní systém a slovanského mužika tam k ničemu lepšímu nepustí. Byť byl mimořádně chytrý, ambiciozní a pracovitý.

          Jinej spolužák skončil na těžební plošině u pobřeží skotska, protože jako chemik prostě nikde jinde slušně zaplaceno nedostane.

          Další se rozprchli za kariérou do jižné evropy, nebo německa, a to byli často absolventi VUT !
          Žádné humanitní školy nebo přírodověda.
          A všechny je znám ze střední nebo z vysoké, takže vím že to žádní lempli a neumětelové nebyli. Často i třeba holky s nadprůměrným matematickým nadáním apod. nebo farmacie, chemie, to nejsou lehké obory ve kterých to nějak okecáš.

          Prostě v tomto zkorumpovaném žebrákově se vzdělaný a schopný člověk neuživí.
          Už i proto, že byl rozkradený komplet veškerý průmysl kromě strojírenského a elektrotechniky. Chemii zařízla EU, textilní a obuvnický Číňan.

          Já sám jsem obor měnil několikrát. Protože ten který jsem dělal šel vždy do sraček. A každý zaměstnavatel toho zneužíval, že je převis absolventů a lidí na pracáku nad nabídkou. Tak jsem musel dělat něco jiného.
          Jak jsem řekl, většina tu nakonec skončila u IBM, protože ten platí jako jediný prachy ze kterých se dá v předraženém Brně jakžtakž vyžít.
          A i ten už začíná propouštět.

        2. Btw, soucasti kvalifikace je i praxe a hlavne – schopnost prodat se. Mame kapitalismus. Zejmena mladi si mysli, ze si poridi nejakej diplom a ze se z toho vsichni zamestnavatele poserou.

         Mozna prave proto nam stale buji statni sektor, protoze je to kojna pro furu lidi, co by se na komercnim trhu tezko uplatnili. Nerikam, ze vsichni. Ale velka, skutecne velka cast.

     2. Takhle podobně to vedli k dokonalosti v mekáči. Četl jsem, že na starý kolena si zakladatel McDonaldu koupil byt s výhledem na mekdonaldí kuchyň a dalekohledem a stopkama sledoval, jak rychle tam lepí hambáče. A když pomalu, tak hned zavolal manažerovi do toho podniku. Nicméně v tý době už dávno mekáč nevlastnil a všichni ho měli jenom za poamatenýho senila, což byla více než pravda. A takhle milé děti končí lidé, kteří vyžadují po ostatních pořád větší a větší výkony…

      1. Muj deda byl sice sazec, ale v doochodu delal korektora. A obcas pro relax vzal konkurencni noviny, zkorekturoval a poslal z5 do redakce. Urcite ho tam meli radi. Dneska by ho rovnou kleplo z urovne gramatickych a typografickych chyb.

     3. Nevím jak Majerová a Baťa, ale mí rodinní příslušníci svorně vzpomínali, jak za nimi v socialistické fabrice stával se stopkami úkolář a měřil, jak dlouho jim výrobní operace trvà, aby mohl případně zpevnit normu. Prej byl dost voser dělat tak pomalu, aby se vešli do té stávající, panč zpevnění normy bylo to poslední, o co stáli.

      1. Rodinní příslušníci dělnického původu

      2. V lese to bylo stejné. Všechno bylo znormované, protože to „vyšlo“ levněji dát na to „nějakou“ normu, než ty lidi v tom lese neustále sledovat (doteď si z norem na sázení pamatuju zemina lehcekopná, středněkopná, těžcekopná). Když dělníci zjistili, že je ti normotvůrci sledují, tak dělali obzvláště pečlivě a hlavně pomalu. Často se ti, co dělali ty normy, schovávali různě v křoví, sledovali lidi dalekohledem atd. Ovšem cíl byl stejný, nechat normy jak jsou, ideálně změkčit (soudruhu, ta norma se nedá splnit . . .).

       1. Tak ono to takhle funguje samozrejme i v te Germanii, ze se stanovi nejaka norma, aby se vyrobek dal nacenit. Ovsem paxe ukaze, ze ta norma je spatne, protoze se to neda poradne stihnout, nebo jsou tam dalsi vicenaklady a ve finale to Cinan nabizi za 70 % nemecke nakladove ceny. Pak je velke skrabani za uchem, co s tim, protoze ztvrzeni normy nic neresi.

        Osobne si myslim, ze prumysl ma celkove dobre naslapnuto k tomu, aby se to cely totalne posralo. Lidi jsou mnohdy lini, zvykli, ze je dobre i kdyz se neprerazi. Ale jakmile je nejaka neplanovana firemni seance, uz maji vsichni usi auf, jestli se nebude propoustet, Kurzarbeit, nebo nejakej jinej pruser. Hlavne smradek a teplicko a at to vydrzi.

        No jasne, ja je chapu, ale presne takhle dojel socik.

        1. Ale my už tady socík dávno provozujeme…Bez jakýchkoliv konspiračních teorií.
         Dělám ve „starých“ oborech“. Stavebnictví, kovozpracování.
         Máš partu prakticky nevyhoditelných zaměstnanců, na straně dodavatelů korporáty, kde je to všem víceméně prdel, na straně zákazníků (často) o generaci starší majitele firem, který horkotěžko zvládají kočírovat zase tu svojí bandu nevyhoditelných zaměstnanců a jsou rádi, že jsou rádi. Makáš prakticky jenom pro stát a úvěrující instituce, jednou za pět let z toho na nový auto s klidem vypadne, ale toe tak jako celý. Jako šéf / majitel se na dvoře vopravdu necítím. Většinu pracovní doby zabíjím správním řízením s úřady a dohadováním se s vlastníma lidma.
         Pánovi, co u mě loni utratil miliony (a jakože ne jenom dva), jsem v lednu, v reakci na nějakou jeho stížnost, s ledovým klidem oznámil, že lepší lidi nemám, sám si to dělat nebudu, za chybu se omlouvám, ale vyloučit její opakování nejsem schopen.
         Zasmál se, řek že taky provozuje neofiko chráněnou dílnu a jedeme dál.

         Tuším Singer to teď někde řekl dobře. Když máme kurva nulovou nezaměstnanost, ale ekonomiku stále pod pre-covid výkonem, musí bejt logicky problém v tý zaměstnanosti.
         Paleček nahoru, co mu na to máš říct. Dyť je to pravda.
         Za poslední dva roky eviduju v okolí zhruba dvacet lidí, co přešli ze soukroma do státu.
         To co u soukromníka ještě zůstalo, dělá piču adekvátní tomu, že pravicová ODS chce k vyhazovu dávat plat na půl roku jako rozlučku.
         Tak wtf…

         1. Šichtařová už řiká nejakej rok – erár hospodaří s většíma prachama, než jakej je zbytek HDP ze soukromýho sektoru, čili už tady je dávno centrální plánování oficiálně, za bílýho dne.

      3. Kdysik dávno za hlubokého socialismu prý někdo přinesl do jedné fabriky poznatek od Siemensů…
       Původně seděly čtyři baby za sebou u pásu a každá přidala k polotovaru nějakou součástku…
       Paxe místo pásu instaloval karusel a baby seděly dokola…
       Strkaly tam ty štiftíky 50 minut z každé hodiny, paxi daly kafíčko a posunuly se…
       V té fabrice se to chvíli zkoušelo…
       Výsledek byl více výrobků za směnu, méně zmetků a spokojenější baby…
       Nakonec se to zamítlo, páč nešlo vykázat ty pauzy na kafíčko a přemístění…

 7. Čo mám ja skúsenosti, tak na Slovensku má Lidl z bežne dostupných reťazcov tie samoobslužné pokladne asi najhoršie. Každopádne v režime „sám si to skenujem na pokladni“ ich už nejaký čas zo zásady nepoužívam nikde.

  Benefit existuje v systéme „Scan&Shop“ (alebo ako ho kto nazýva. Ja ho používam kedykoľvek to ide.), že si človek priamo odpípa tovar pri regáli a vloží do tašky, tým odbúra jedno až dve prekladania tovaru, a naloží si ho do tašiek tak ako chce, bez časového stresu na bežnej pokladni, keď sa pokladníčka snaží čo najrýchlejšie navŕšiť čo najväčšiu kopu. Jediné, čo ma napadá, že by sa na tom dalo z pohľadu užívateľského zážitku zlepšiť, je, aby záverečná platba neprebiehala na bežných samoobslužných pokladniach, ktoré sú v špičke zaplnené samoskenujúcimi zákazníkmi, ale na vyhradených strojoch…

  1. Problem nastava v okamziku, kdy vas system vylosuje jakozto stastlivce urceneho ke kontrole nakupu (v kaufu mam pocit, ze kontroluji snad kazdeho). Takze je treba peclive nakabelovany nakup zase odkabelovat, aby ho postrkovac mohl prekontrolovat. Idealne toto kontrolovani ma na starosti ten stejny pikolik, jako potvrzovani veku a je tam ve spicce na 15 pokladen jeden.

   1. Tu na Slovensku sa ani v Tescu ani v Kauflande nijaké odkabelovanie nekoná. Pikolík si sám vyberie, čo prekontroluje („náhodne“, v praxi niečo zvrchu tašiek, aby sa moc nenamakal), a celkové preskenovanie nákupu sa deje len ak sa nájde nezrovnalosť (za pár rokov sa mi stalo len raz, a aj to mám dojem, že bola nejako ich chyba, už to bolo dávno). A práve v Kauflande mi pripadá, že na mňa kontrola vychádza minimálne. Pravdepodobne tie kontroly nie sú úplne náhodné, ale závisia od nejakej historickej reputácie zákazníka, prípadne od „ksichtu“; nemám však na to dôkaz.

   2. Do Kaufu už nějakou dobu nechodím, pouze když náhodou jsem někde, kde zrovna není nic jiného po ruce, tak nevím jak to (ne)kontrolují, ale Globusu na mě vyjde kontrola tak 1 za čtvrt roku a v podstatě pokladní naskenuje nějakých 5 nebo málo více položek co vidí, případně se podívá a skenuje dražší položky, ale nikdy jsem nemusel tašku nějak přeskládávat nebo vyndávat. Naopak se mi většinou ještě omluví, pokud něco se sesune nebo tak.
    Obvykle ta kontrola je, když po obchodě hodně s dětma zevlujeme po hračkách atd. a mezi skenováním prvních položek je delší čas nebo když víc položek z nákupu vymažu, že si třeba všimnu lepšího výrobku a jiný vracím.
    Jinak pokud bych měl jako v Tescu stát frontu na 20 minut na samoobslužné pokladny s ostatními, tak to tam asi nějaký exot dost nepřemýšlel… což mě v Tescu, jako aktuálně nepříšernějším obchodě vůbec nepřekvapuje.

  2. U nás to tak má Globus, že má speciální pokladny pro skenery. Ideální.

 8. Mám takový pocit, že Pan Domácí je pořád nějak zamrzlý v étosu klausovského kapitalizmu první poloviny 90. let.
  (byť i tento byl deklarovaný pouze hubou a v praxi se děl naprostý opak)

  A nepochopi že žijeme v postmoderní době INKLUZIVNÍHO KAPITALIZMU (a ještě k tomu DOHLEDOVÉHO).

  Tedy ovčan není v žádném případě zákazníkem, ale spíš ZBOŽÍM, na které se uplatňují různé psychologické a sociologické fígle a sociální darwinizmus dle Tavistockého institutu apod.
  A postupně se i z toho zboží stává spíš MUKLEM v tomto bezhotovostním digitálním koncentráku.

  Vždy´t už i naše vláda a parlament si vytírají s nějakou zastupitelskou demokracií a s ovčany.

  Zato vždy jednohlasně schválí návrh co k nim přijde od nějaké soukromé lobistické organizace jak WHO, WTO, o EU kde si tyto korporace píší vlastní zákony, ani nemluvě.

  1. Stejně jako spousta lidí mentálně zamrzla v osmdesátkách a vidí tak i současnou geopolitiku. Biden je Reagan, Putin Brežněv, USA země svobodných, Russko říše zla…
   Bavorsko je spořádaná země čistých veřejných záchodků a muškátů v oknech atd.

 9. Já samoobslužné pokladny paušálně neodsuzuji. Podle mě je nejdůležitější, kolik kontroly tam narvou. Ty pokladny nevyhledávám, ale v našem Lidlu (vršovické nádraží) zásadně havaruji až u nesmyslné zábrany u východu, kde člověk musí naskenovat účtenku, kterou jsem si buď nevzal nebo se na konci nevytiskl správně nebo přetrhl čárkový kód nebo se naskenoval 2x a brána mě nepustí s tím, že kód byl už použit.
  V minulosti jsem bydlel ve Švýcarsku a občas nakupoval ve Francii. Ve Francii byly tyto pokladny peklo, ale pořád výhodnější než líné a pomalé prodavačky. U 10 položek byly třeba tak 2-3 zásahy, protože věčně nefungovala váhová kontrola. Ve Švýcarsku super, žádná kontrola, ani věk ani hmotnost zboží. Zloděje jsem viděl párkrát, ale nikdo to moc neřeší, radši obětují pár franků za krádeže než platit dalšího člověka.

  1. Ty brány skenující účtenky (na dně kabele) mě taky pěkně štvou. To už si člověk fakt připadá jak dobytek v té samodojící ohradě pro krávy.
   No aspoň už víme za co nás ty nadnárodní řetězce mají.

   1. V Lidlu si vždycky uvědomím, že není náhoda, že ten řetězec je ze země kde vynalezli holocaust.

  2. To by mě celkem zajímalo, podle jakého klíče ty brány na účtenku umísťují, protože z krámů kam chodím ji má akorát Penny v Kunraticích, ale Lidl, Billa ani Albert je nemají. Asi záleží na frekvenci výskytu socek a bezďáků.

   1. Rekl bych, ze je to spise volbou dodavatele technologie a obecnym pozadavkem zadavatele. Ale nevim, jen spekuluju. Nezda se mi, ze treba OBI by resil bezdaky, ti spis nalezou tam, kde je chlast a zradlo.

    1. Jo, a v OBI Modřanech gate u samoobslužek taky nemaj.

     1. V Klatovech jo, ale instalovali tam ty samokasy ted nekdy v lednu, takze mozna jeste nedozral cas ty sranky dat do prdele.

      1. Proto by mě zajímalo, podle jakýho klíče to určujou. Asi podle stupně paranoie toho kterýho manažera prodejny.

      2. zatim to jenom přibejvá, opačně sem to eště neviděl

Napsat komentář

D-FENS © 2017